Hlavní Analýzy

Vlastnosti použití "paracetamolu" během těhotenství v 1. trimestru

Když má žena dítě, měla by věnovat pozornost všem lékům, které bere. To je zvláště důležité v prvních měsících těhotenství, kdy se začaly tvořit všechny orgány nenarozeného dítěte, a pod vlivem léčiv může být tento proces narušen. Mnoho otázek pro nastávající matky způsobuje užívání „paracetamolu“, protože je to jedna z nejúčinnějších a nejoblíbenějších drog na horečku a bolest.

Pokud těhotná žena má horečku nebo se bojí bolesti, je tento lék nejčastěji předepsán lékařem. Takový lék byste však neměli užívat v prvním trimestru sami.

Jak to funguje?

Účinná látka léčiva se také nazývá paracetamol a má několik terapeutických účinků, z nichž nejvýraznější jsou analgetika a antipyretika. Jsou spojeny s účinkem takového léku na centra bolesti a termoregulace v důsledku inhibice prostaglandinů (tzv. Látky, které způsobují zánět, zvyšují tělesnou teplotu a zvyšují bolest).

Účinek "paracetamolu" se začíná objevovat po 40-60 minutách v závislosti na lékové formě a trvá asi 4 až 6 hodin. K vylučování léčiva z těla dochází hlavně močí.

Je povoleno v 1 trimestru?

V prvních týdnech těhotenství je vhodné, aby nastávající matka upustila od užívání jakýchkoli léků, i když se jim říká bezpečné.

Pokud je možné neužívat „Paracetamol“ (například bolest je tolerovatelná nebo mírná horečka), měli byste ji odmítnout. Použití takového léku je přípustné v extrémních případech, kdy se bez něj neobejdete..

Faktem je, že v prvním trimestru jsou položeny všechny důležité orgány dítěte. A vliv jakéhokoli vnějšího faktoru, který zahrnuje drogy, může být fatální. Přestože ve velmi vzácných případech může Paracetamol užívaný v prvních 12 týdnech způsobit malformace nebo potrat. Pití takového léčiva je proto přípustné pouze v situacích, kdy přínos jeho užívání bude vyšší než možné riziko drobků..

Při použití?

Nejběžnějším důvodem předepisování přípravku Paracetamol těhotným ženám, a to nejen v prvním trimestru, ale také kdykoli, je zvýšení tělesné teploty. Lék by měl být užíván, když teploměr vykázal více než +38 stupňů, protože s takovým zvýšením teploty se zvyšuje riziko negativního účinku horečky na plod. Tento lék pomůže nastávající matce, která má chřipku nebo jinou infekci, ale s mírným zvýšením teploty je lepší používat bezpečnější alternativní metody.

Účinný analgetický účinek vám také umožňuje užívat "Paracetamol" pro bolest. Tento lék je žádán pro bolesti zubů a hlavy, pro bolest ve svalech nebo kloubech, pro zranění nebo popáleniny a v jiných případech.

Pokud je bolest nevyjádřena a nastávající matka to může tolerovat, měli byste odmítnout tento lék vzít. Ale silná bolest může ublížit dítěti, protože to bude pro ženu zdrojem stresu a nepohodlí, takže použití "paracetamolu" bude odůvodněné.

Možné poškození

Přestože lékaři připisují paracetamol lékům s převážně dobrou tolerancí, někteří pacienti na něj mohou reagovat negativně. Taková vedlejší reakce je spojena s individuální nesnášenlivostí s paracetamolem nebo s jednou z pomocných složek použité formy léčiva. Může se projevit vyrážkou na kůži, svěděním a dalšími alergickými příznaky. Některé ženy mají také negativní zažívací reakci, jako je nevolnost, žaludeční nevolnost, pálení žáhy nebo změny stolice..

"Paracetamol" je zjevně škodlivý pro nastávající matky, které mají kontraindikace k jeho použití. Zahrnují nejen přecitlivělost na lék, ale také závažné patologie gastrointestinálního traktu, jako je krvácení a peptický vřed. Lék se nepoužívá pro nedostatek v těle enzymu nazývaného glukóza-6-fosfát dehydrogenáza.

Existují také kontraindikace pro určité formy "paracetamolu", například pro čípky se nepoužívají čípky a suspenze není předepisována pro zhoršenou absorpci uhlohydrátů. U mnoha závažných onemocnění se navíc zvyšuje riziko nežádoucích účinků při užívání Paracetamolu. Patří sem patologie jater, bronchiální astma, onemocnění ledvin, hematopoéza atd. Proto, pokud má budoucí matka nějaké chronické onemocnění, může snížit teplotu s Paracetamolem pouze pod dohledem lékaře.

Droga je také škodlivá, pokud nejsou dodržovány jednorázové dávky, příliš často užívány nebo příliš dlouhé léčení. Překročení dávky „paracetamolu“ může nepříznivě ovlivnit játra těhotné ženy, jakož i stav gastrointestinálního traktu, hematopoetické orgány nebo ledviny. Stejně tak je důležité zvážit kompatibilitu takového léku s jinými léky, které může budoucí matka vzít. Některá léčiva snižují účinek Paracetamolu nebo zvyšují pravděpodobnost nežádoucích účinků, takže před tím, než je začnete užívat, byste si měli vyjasnit jejich kompatibilitu s lékařem nebo v papírové anotaci, která je součástí balení léčivého přípravku..

Uvolněte formu a dávkování

Paracetamol vyrábí mnoho farmaceutických společností a počet jeho lékových forem je velmi rozmanitý. To vám umožní vzít lék a kojence a pacienty se zvracením a v naléhavých případech. Nejoblíbenější formou medicíny pro nastávající matky jsou tablety. Jsou malé velikosti, cenově dostupné, mají dlouhou skladovatelnost (3 až 5 let), obsahují 200 nebo 500 mg účinné látky a prodávají se v balení po 10, 20 nebo více kusech. Tento "paracetamol" je vhodné zakoupit pro lékárničku a použít podle potřeby.

Další populární lékovou formou během těhotenství jsou čípky. Tato možnost paracetamol pomáhá s toxikózou, protože není přijímána ústy a nevyvolává nevolnost. Čípky mají navíc nejjednodušší možné složení - obsahují pouze mastnou bázi a účinnou látku. V tomto případě může být dávka paracetamolu v jedné svíčce od 50 do 500 mg, takže si můžete vybrat správnou možnost pro každý věk.

Šumivé tablety nejsou o nic méně populární, protože začínají jednat rychleji než obvykle. Takový „paracetamol“ vyrábí společnost Hemofarm, rychle se rozpouští ve vodě za vzniku příjemně chutnajícího nápoje a obsahuje 500 mg účinné složky na tabletu. Tento léčivý přípravek se prodává v plastových zkumavkách po 10–40 tabletách.

Existují dvě další formy, které se u těhotných žen používají mnohem méně často. Jedním z nich je řešení pro injekce, které se injikuje hlavně do nemocnice v případech, kdy potřebujete rychle odstranit bolest nebo snížit vysokou horečku. Riziko jeho vedlejších účinků je vyšší, proto se k němu uchylují pouze v naléhavých případech.

Druhou formou je sladká suspenze. Tento lék se nazývá „dětský paracetamol“, protože je žádán u dětí díky jeho příjemné chuti a tekuté konzistenci. Dávka účinné látky v jedné lžičce je však malá (120 mg), takže dospělí musí pít docela hodně suspenze. Pokud však nejsou po ruce žádné svíčky nebo pilulky, nastávající matka může takový paracetamol použít.

Jak používat?

Před vypitím Paracetamolu nebo před použitím čípku byste měli u svého lékaře zkontrolovat jednu dávku. U dospělých je dávka takového léčiva najednou obvykle 500 mg, ale pro budoucí matku je často snížena, aby se minimalizovalo riziko škodlivého účinku na dítě.

Například, pokud těhotná žena má bolesti zubů, lékař jí poradí, aby užila tabletu s dávkou 200 mg nebo rozpustila polovinu šumivé tablety. A pokud takové množství účinné látky pomáhá vyrovnat se s bolestí, pak není nutné zvyšovat dávku. Někdy však tato dávka nestačí a lékař ji zvyšuje na 500 - 1 000 mg, ale zakázáno více než 1 g najednou.

Pokud jde o četnost použití, použití „paracetamolu“ v prvním trimestru by mělo být pouze v naléhavé potřebě. To znamená, že lék se užívá jednou, když je horečka nebo bolest velmi výrazná. Pokud teplota klesne a bolest je pryč, nemůžete užít lék znovu pro prevenci.

Při příštím užívání přípravku „Paracetamol“ je přípustné pouze tehdy, když se teplota opět zvyšuje a teploměr ukazuje více než 38 stupňů nebo se bolest znovu obnoví. Zároveň můžete pít pilulku nebo znovu vstoupit do svíčky až po 4 hodinách, přičemž její přijímání více než čtyřikrát denně je nepřijatelné.

Maximální dávka účinné látky za den je 4000 mg. Délka těhotenství je 1–3 dny.

Recenze a analogy

Většina žen, které při přenášení dítěte musely užívat Paracetamol jako lék proti bolesti nebo horku, na to reagují pozitivně. Výhodou tohoto léku je velký výběr lékových forem a dostupnosti (Paracetamol je k dispozici téměř v každé lékárně a prodává se bez lékařského předpisu), stejně jako účinnost a vzácný výskyt nežádoucích účinků. Nevýhody zahrnují skutečnost, že lék neúčinkuje dříve než 40-60 minut po podání a doba trvání terapeutického účinku je malá (3-4 hodiny).

Pokud potřebujete nahradit „paracetamol“ jiným lékem, můžete použít „Efferalgan“, „Kalpol“ nebo „Panadol“. Základem těchto léků je stejná účinná látka a lékové formy, dávky, indikace, jakož i možné nežádoucí účinky a negativní účinky těchto léků jsou identické.

V tomto případě by nastávající matka měla být pozorná na kombinovaná léčiva založená na paracetamolu obsahujícím feniramin, vitamin C, kofein a další složky. Zpravidla se jedná o prášky nebo šumivé tablety, ze kterých se připravuje léčivý nápoj. Během těhotenství je nemůžete vzít.

Pokud jde o nahrazení "Paracetamolu" za "Nurofen", "Mig", "Ibufen" nebo jiný lék ibuprofenu, pak je to v prvním trimestru přípustné. Tyto analogy se navíc vyznačují delším terapeutickým účinkem a dobře se vyrovnávají s horečkou nebo bolestí, proto se často volí místo „paracetamolu“, pokud jeho účinek nebyl dostatečně silný..

Existují také léky, které obsahují ibuprofen a paracetamol, jako je Ibuklin a Next. Nejsou kontraindikovány v prvních měsících těhotenství, ale před užitím těchto léků je vhodné se poradit s lékařem.

Další informace o užívání přípravku Paracetamol naleznete v následujícím videu.

Paracetamol během těhotenství

Paracetamol má spolu s dalšími nesteroidními protizánětlivými léčivy analgetický, výrazný antipyretický a protizánětlivý účinek..

Lékárníci říkají, že práce paracetamolu jako protizánětlivého léčiva je mnohem nižší ve srovnání s jinými zástupci stejné třídy, respektive paracetamol není v této formě předepsán.

Díky své dostupnosti je paracetamol mezi ženami velmi oblíbenou drogou. Avšak těhotenství ukládá léky vážná omezení.

Je tedy možné brát paracetamol během těhotenství?

Paracetamol během těhotenství: znalecký posudek

Paracetamol je celosvětově uznáván jako lék na úlevu od akutní bolesti různého původu, zvláště oblíbený jako antipyretikum pro horečnaté podmínky..

Dokonce i WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje paracetamol jako lék volby pro snižování teploty..

Vzhledem k jeho bezpečnosti, velmi krátkému seznamu kontraindikací a vedlejších účinků může být paracetamol užíván během těhotenství, dětí a dokonce i kojících žen..

Klinické studie ukázaly, že paracetamol je pro plod bezpečný lék, nezpůsobuje žádné vývojové poruchy. Paracetamol může být tedy během těhotenství opilý, pouze pokud existují důvody.

Paracetamol během těhotenství: návod k použití

Existuje jedno nevyslovené pravidlo pro jakýkoli lék - pouze lékař ho může předepsat, který vezme v úvahu fyziologické vlastnosti a všechny možné kontraindikace.

Hlavní indikací paracetamolu je úleva od stavů, které budou doprovázeny bolestí střední a nízké intenzity.

Je třeba si uvědomit, že paracetamol odkazuje na prostředky symptomatické terapie - eliminuje symptomy, ale ne samotné onemocnění.

Mezi rozsah indikací, ve kterých bude paracetamol účinný - bolesti hlavy, myalgie, menstruační bolesti, mírná zranění atd..

Během těhotenství lze paracetamol pít jako antipyretikum, protože jeho účinnost je poměrně vysoká.

Významnou výhodou léku je nedostatek lokálního dráždivého účinku, proto je povolen ženám s peptickým vředem, gastritidou a jinými podobnými nemocemi..

Existuje poměrně málo kontraindikací k používání paracetamolu během těhotenství, z nichž nejdůležitější a absolutní je individuální nesnášenlivost k léku.

Během těhotenství se nedoporučuje užívat lék déle než 3 dny v řadě, jinak je nutná odborná konzultace.

Zajímavé byly studie vědců ze Spojených států, kteří dospěli k závěru, že účinek paracetamolu na funkci jater nebyl dostatečně studován. Po analýze anamnézy pacientů s diagnózou „akutního selhání jater“ si vědci všimli anamnézy nekontrolovaného užívání paracetamolu po dlouhou dobu.

Tato data se stala spouštěčem oficiálního snížení maximální povolené dávky paracetamolu denně ze 4 gramů na 3 g.

Dávkování paracetamolu během těhotenství

K dnešnímu dni bylo na základě paracetamolu vyrobeno velké množství léků. Mohou to být sirupy, tablety, prášky, tobolky.

Ať už je zvolena jakákoli forma léku, dávka paracetamolu během těhotenství by neměla překročit 1 gram najednou. Droga sama o sobě může být užívána třikrát denně, ukáže se, že maximální dávka pro těhotné ženy by neměla být vyšší než 3 gramy denně.

Je třeba si uvědomit, že do složení některých léků na bázi paracetamolu jsou zahrnuty i další účinné látky..

Jejich symbióza bude vzájemně posilovat účinek účinných látek a mohou se stát provokatéry vývoje závažných komplikací - zvyšuje se toxicita paracetamolu a dalších složek.

V souladu s tím je během těhotenství vysoce nežádoucí provádět dlouhodobé užívání paracetamolu, a pokud je to potřeba, je nutné konzultovat odborníka a pokusit se najít alternativní a bezpečnější lék.

Mezi další nežádoucí účinky užívání paracetamolu během těhotenství patří různé poruchy zažívacího traktu - nevolnost, zvracení, průjem a alergické reakce nelze vyloučit. Naštěstí je však výskyt takových vedlejších účinků extrémně nízký..

Paracetamol během těhotenství: 1 trimestr

Počátek těhotenství je spojen se snížením činnosti imunitní obrany, v důsledku čehož je žena ohrožena vývojem mnoha nemocí - virových a infekčních.

Zvýšení tělesné teploty těhotné ženy bude nebezpečné jak pro samotnou ženu, tak pro plod. Pak je nutné brát antipyretika, zejména v Paracetamolu.

V malých dávkách lze paracetamol užívat, je dobře snášen. Ale existuje malé „ale“.

Během prvního trimestru těhotenství se tvoří hlavní životně důležité orgány dítěte a mnoho gynekologů nedoporučuje užívat paracetamol v raných stadiích těhotenství, jako jakékoli jiné „chemické přípravky“..

Je třeba si uvědomit, že hypertermie do 38,5 º nevyžaduje užívání antipyretik, je docela možné obejít se tradiční medicínou a metodami „dědečka“ - čaj s malinami, infuze lipových květů. A pouze pokud teplota stoupne nad tato čísla, bude použití antipyretik odůvodněno.

Navzdory tomu zůstává paracetamol nejbezpečnějším analgetikem pro těhotné ženy ve srovnání se stejným ibuprofenem a kyselinou acetylsalicylovou..

Přestože léčivo během těhotenství, zejména v počátečních stadiích vývoje, není žádoucí, jeho podávání je stále možné, i když s určitými omezeními a vlastnostmi.

Je možné pít paracetamol v 1., 2., 3. trimestru těhotenství?

V praxi lékaře byl paracetamol používán 60 let. Podle statistik je to nejčastěji užívaná droga. Pacienti vysvětlují svou lásku k němu s nízkou cenou, rychlým účinkem.

Během své existence na farmaceutickém trhu prošel mnoha bezpečnostními testy. Proto je paracetamol během těhotenství lékařem aktivně předepisován v různých situacích..

Paracetamol může být nebezpečný pro nenarozené dítě

Mechanismus účinku

Působení drog je charakterizováno sférou vlivu na tělo a patologii:

 • Antipyretický účinek. Snižuje horečku. Lék nemá významný vliv na normální teplotu..
 • Analgetický účinek. Nástroj lze bezpečně předepsat pro zmírnění bolesti při jakékoli lokalizaci. Je schopen pomoci s mírnou bolestí bolesti, protože je to narkotický analgetikum. Pro silnou bolest existují analogy s odlišným mechanismem účinku.
 • Protizánětlivý účinek. Acetaminofen má mírný protizánětlivý účinek. Přesto je schopen částečně odstranit příznaky zánětu: otoky, zarudnutí, dysfunkce orgánů.

Lékové složky

Podle chemické nomenklatury se tento lék nazývá paraacetylaminofenol. V cizích zemích se nazývá acetaminofen. Každá osoba bude jmenovat dvě hlavní akce: antipyretická a analgetická. To se týká mírných narkotických analgetik..

Jak je charakterizována její činnost?

Podle klasifikace analgetik je zařazen do skupiny narkotik s centrálním mechanismem účinku. Navíc má protizánětlivý účinek díky účinku na syntézu prostaglandinů v kaskádě prostacyklinu..

Mohu brát paracetamol během těhotenství??

Světová zdravotnická organizace to uznala za jeden z nejdůležitějších léků, čímž potvrdila účinnost léku. Paracetamol si našel své místo, když byl použit během těhotenství. Používá se k bolesti různého původu. Ženy používají paracetamol během těhotenství nejčastěji v následujících případech:

 • Cefalgie;
 • Bolest zubů;
 • Myalgie;
 • Bolest kloubů;
 • Horečka různých etiologií;
 • Zánět.

Paracetamol na bolest hlavy během těhotenství se předepisuje v případě migrény, tenzní cefalgie, klastrové formy cefalgie. U tohoto léku je obvyklé zahájit léčbu během těhotenství, vzhledem k minimálnímu riziku pro dítě.

Proto ho praktičtí lékaři nazývají výchozím lékem. Pouze při selhání léčby jsou léky druhé řady předepisovány s výraznějším účinkem na plod.

Paracetamol pro bolesti zubů během těhotenství může také pomoci. Bolest zubů je klasický zánětlivý proces. V reakci na zubní kaz mobilizuje lidské tělo rezervní síly ve formě zánětu. Úkolem je omezit poškozenou tkáň na „plot“ edematózních buněk. Buňky imunitního systému také začnou migrovat k tomuto zaměření. Výsledkem je otok, který stlačuje nervové zakončení, dochází k bolesti.

Migrující imunitní buňky v této zóně vylučují biologicky aktivní látky, které zvyšují bolest. Vaskulární kongesce v místě zánětu vede ke zvýšení teploty, lokální i obecné. Tato situace je známkou pro užívání analgetika..

Dávka paracetamolu během těhotenství

Dávka paracetamolu během těhotenství se vypočítá na základě následujících kritérií:

 • Trimestr těhotenství, období těhotenství;
 • Indikace pro užívání paracetamolu během těhotenství;
 • Přítomnost zhoršené funkce jater;
 • Přítomnost zhoršené funkce ledvin;
 • Stav budoucího dítěte.

1 trimestr

Pokud existují důvodné náznaky, je paracetamol schválen pro použití během těhotenství v prvním trimestru. Nejčastěji je předepisována v souvislosti s hypertermií, která doprovází jakékoli infekční onemocnění. Pravděpodobnost komplikací způsobených vysokou tělesnou teplotou převyšuje rizika užívání léku v 1. trimestru těhotenství. Během tohoto období těhotenství je předepsáno mnoho léků podle tohoto principu..

Paracetamol a časné těhotenství jsou zcela kompatibilní věci. Těhotná žena s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg smí užít jednu dávku 500 mg.

Na jeden den je povoleno používat 2 g léku ve 4 rozdělených dávkách v intervalu 6 hodin.

2 trimestru

Paracetamol během těhotenství ve 2. trimestru předepisuje lékař mnohem častěji a klidněji. Kritické období vývoje embrya uplynulo, nemůžete se bát hrubého škodlivého účinku na pokládání jeho systémů a orgánů. Indikace pro jmenování paracetamolu pro těhotné ženy zůstávají stejné:

 • Bolest hlavy;
 • Bolest zubů (před návštěvou u zubaře);
 • Myalgie;
 • Bolest v kloubech, páteře;
 • Hypertermie;
 • Infekční choroby.

Během těhotenství s bolestí hlavy by mělo být jakékoli analgetikum užíváno až po vyloučení specifických gravidarových komplikací: preeklampsie, eklampsie. Dávka léku, který se má vypít, nezávisí na gestačním věku. Výpočet účinné látky je určen pouze pro tělesnou hmotnost pacienta. Proto je ve 2. trimestru předepsáno analgetikum 1 tableta (500 mg) 3-4 krát denně. Trvání terapie je 4 dny. Pokud není zaznamenáno žádné zlepšení, vyhledejte lékaře znovu..

3 trimestru

Paracetamol během těhotenství ve 3. trimestru je lékařem často předepsán, pokud je to uvedeno. Nejběžnějším z nich je zvýšení tělesné teploty s vývojem virových bakteriálních infekcí. Hypertermie matky nežádoucím způsobem ovlivňuje stav plodu. Frekvence jeho srdeční frekvence se zvyšuje, v důsledku toho se zvyšuje riziko nitroděložní hypoxie. Proto je léčivo nezbytně součástí léčebného komplexu spolu s antibakteriální terapií. Je možné, aby to braly těhotné ženy? Otázka už není. Doporučuje se těhotným ženám s vysokou horečkou..

Kontraindikace a možné komplikace

Spolu s dalšími léčivými přípravky má paracetamol kontraindikace. Měly by se zvážit v počátečním stádiu vyšetření a léčby těhotné ženy.

Kontraindikace při jmenování paracetamolu:

 • Existující hypersenzitivní reakce doprovázená nesnášenlivostí na účinnou látku léčiva;
 • Používejte opatrně u pacientů s alergiemi;
 • Renální dysfunkce (glomerulonefritida, selhání ledvin);
 • Dysfunkce jater (hepatitida, cirhóza, selhání jater);
 • Genetická patologie (nedostatek enzymů glukóza-6-fosfát dehydrogenázy);
 • Nadměrná konzumace alkoholu

Nežádoucí účinky po použití drogy se nejčastěji rozvíjejí z následujících důvodů:

 • Nesprávné dávkování léku při vysokých dávkách paracetamolu;
 • Nesprávná frekvence podávání léčivé látky;
 • Jmenování na pozadí existujících kontraindikací;
 • Samoléčení, ignorování doporučení lékaře.

Nejběžnější vedlejší účinky jsou:

 • Narušení gastrointestinálního traktu (nauzea, dyspeptické poruchy, průjem);
 • Alergické reakce (kopřivka, Quinckeho edém, svědění);
 • Arteriální hypotenze.

Každá těhotná žena, která se stará o sebe a své dítě, chce vědět, zda je možné během těhotenství pít paracetamol. Odpověď je jednoznačná - je to možné. A to i přes možné vedlejší účinky. Podle doporučení Americké společnosti pro kontrolu oběhu léčiv spadá projednávaná droga do kategorie bezpečných léků během těhotenství, což před tímto kritériem předchází mnoho léků.

Známé analogy

Účinná látka paraacetylaminofenol vyrábí mnoho farmakologických společností, a to jak jako samostatné léčivo, tak jako součást kombinovaných léčiv. Jeho analogy mají stejné indikace pro použití, kontraindikace a vedlejší účinky.

Paracetamol nebo ekvivalent?

Klasifikace analogů paracetamolu:

 • Podle věku (liší se v dávce účinné látky):
 • Dětské formy (Panadol, Tsefekon D, dětská forma);
 • Formy pro dospělé (paracetamol AC).
 • Podle lékové formy:
 • Tablety (paracetamol AC);
 • Sirup (Panadol);
 • Svíčky (cefecon D) 4
 • Infuzní roztok (perfolgan).
 • Přítomností nebo nepřítomností dalších látek v přípravku:
 • Jednoduchá forma (panadol, cefecone);
 • Kombinované léky (ibuklin, brustan, fairvex).

Během těhotenství by měly být upřednostňovány jednoduché formy léku bez kombinace s jinými léčivými látkami. Forma podání do těla závisí na indikacích a podmínkách podávání. Například u onemocnění jater je lepší použít analgetikum ve formě rektálních čípků. Infúzní forma je vhodná pro hospitalizaci ve vážném stavu pacienta.

Při kontaktu s klinikou bude lékař schopen zvolit optimální formu léčiva, jeho dávku a délku léčby.

Paracetamol během těhotenství 1, 2, 3 trimestru

Mohu brát paracetamol během těhotenství?

Jak léčit nachlazení během těhotenství v raných stádiích, v 1., 2., 3. trimestru, které z antipyretik mohou užívat nastávající matky? Jak nebezpečné jsou tyto prostředky a v jakém období?

Tradičně bereme jeden z těchto tří léků na horečku: Paracetamol, Ibuprofen (Nurofen) nebo Ibuklin. Navíc je poslední lék směsí prvních dvou a zastánci medicíny založené na důkazech se nedoporučuje.

Paracetamol je mnohem bezpečnější a účinnější v těhotenství během 1., 2., 3. trimestru - tento lék lze užívat kdykoli. Chcete-li maximalizovat jeho účinnost, musíte vypočítat správnou dávku pro sebe. Za tímto účelem vynásobte svou hmotnost v kilogramech 15 mg chemické látky v tabletě. Pokud dostanete například 750, znamená to, že byste měli užívat paracetamol během těhotenství v prvním trimestru, stejně jako zbývající období těhotenství, 1,5 tablety s dávkou 500 mg. Ale pouze ne více než 3-4 gramy paracetamolu za jeden den. To je obvykle více než dost, aby se zbavil tepla..

To znamená, že je možné pít paracetamol během těhotenství v raných stádiích nebo zda nestojí za to riskovat zdraví nenarozeného dítěte. Další věc je, že zneužívání tablet není také dobré. Jakákoli antipyretika, zejména budoucí matka, by měla být užívána při teplotách nad 38,5 stupně. A paracetamol může mít závažné nežádoucí účinky během těhotenství s použitím velkých dávek léku a při dlouhodobé léčbě. Musíte pochopit, že tento nástroj má nejnepříznivější účinek na játra. Pro krátkodobé použití kontraindikace paracetamolu během těhotenství neexistují. Alespoň během prvních tří dnů můžete tyto tablety užívat beze strachu. Pokud ale teplota neklesne, je lepší se poradit s lékařem.

Obecně platí, že léky během těhotenství by se měly užívat pouze podle indikací, pokud se bez nich neobejdete. Když je vaše teplota těsně nad 37 stupňů, nepijte pilulky. Takže budete v klidu pro zdraví svého nenarozeného dítěte a také svého. Mnoho léků v prvních týdnech těhotenství způsobuje toxikózu. A mezi prostředky, jak snížit teplotu během těhotenství je možné, není uveden pouze paracetamol. Existují nádherné lidové prostředky ke zlepšení pohody..

V tomto případě byly naše babičky otřeny alkoholem, vodkou nebo octem. Moderní lékaři to však v žádném případě nedoporučují, protože malé množství těchto látek se dostává do krevního oběhu matky a odtud do těla k dítěti. Těhotné paracetamol je možné, pokud je vysoká teplota. A když není příliš vysoká, doporučuje se hodně teplého pití. Je lepší pít čistou vodu, nemůžete příliš sladké kompoty a ovocné nápoje. Ale tradičně doporučujeme zdržet se čaje. Alespoň ze silných, v době nemoci. Při používání teplých nápojů se nejprve vyhýbáme dehydrataci a zadruhé mechanicky vyvoláváme pocení, dobře a ochlazení pokožky vyvolává pokles teploty. Aby vám celý proces vyhovoval, měli byste být v lehkém oblečení.
Je velmi užitečné jen osprchovat se a nechat je bez stírání. Odpařováním voda odstraní trochu tepla.

Pokud v lékárničce ve druhém trimestru těhotenství není paracetamol, zkuste teplotu v místnosti snížit na 18 stupňů. V takovém případě se můžete lépe oblékat nebo se přikrýt, pokud to není pohodlné, a tak vám nedochází k zimnici. Vdechování studeného vzduchu také sníží teplotu..

Jedná se o populární a velmi jednoduché metody snižování teploty používané našimi vzdálenými předky. Ale mnozí z nás jsou obeznámeni s prášky. Mnoho lidí používá Paracetamol nejen jako antipyretikum, ale také jako protizánětlivé. Tento účinek se však velmi slabě projevuje. Existuje skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv, která mohou skutečně léčit, a nejen snižovat teplotu. Patří mezi ně ibuprofen, který jsme zmínili dříve. To je jen on, máme-li očekávat matku, pak jen ve druhém trimestru může.

Je naprosto jisté, že užívání paracetamolu v prvním trimestru těhotenství z bolesti hlavy může pomoci. Koneckonců, tento lék je také analgetikum. Neměli byste však spěchat k pití pilulek, aniž byste zjistili příčiny bolesti hlavy a aniž byste se snažili vyloučit bolest z jiných léků. Například, pokud je problém přepracován, bude snazší jít spát co nejvíce, nebo jen relaxovat. Také v těchto případech s tzv. Tenzními bolestmi dobře pomáhají antispasmodika. Nejslavnější No-shpa. Můžete také vzít "Band". A od druhého trimestru těhotenství pomůže bolest hlavy zbavit se valeriánu v tabletách (v dávce 1 až 2 tablety na příjem) nebo ve formě vodného roztoku (vezme se jedna polévková lžíce). Inhalace éterických olejů pomáhá (hlavní věc je, že nejsou alergické), stejně jako aplikace masti Doctor Mom nebo naší masti Zvezdochka na whisky. A pokud nic nepomůže, při silné bolesti je vhodné vzít si pilulku.

Mimochodem, ve 3. trimestru se paracetamol nedoporučuje užívat bez předchozího měření krevního tlaku. Koneckonců, může být bolest hlavy způsobena jím a pak by měla být léčba úplně jiná a žena by měla být pod lékařským dohledem.

Paracetamol během těhotenství - kolik a kdy mohu vzít

Těhotenství není jen šťastným životem pro každou ženu. To je doba, kdy musíte zvláště sledovat své zdraví, abyste nepoškodili nenarozené dítě. Bohužel není možné se zcela chránit před různými infekcemi nebo nemocemi, které způsobují bolest nebo horečku. Proto je často kladena otázka, zda Paracetamol může být použit k léčbě během těhotenství.

Mohu užívat Paracetamol během těhotenství?

Navzdory skutečnosti, že laboratorní studie neprokázaly negativní účinek léčiva na plod, Paracetamol je schopen proniknout placentou. Proto je nutné brát v úvahu možná rizika a užívat léky pouze v naléhavých případech.

Účinek na plod

V prvním trimestru dochází k tvorbě všech vnitřních orgánů budoucího dítěte. Existuje riziko negativního účinku léku na přirozené procesy vývoje plodu s vytvářením vrozených anomálií. Proto je v prvním trimestru povoleno používat paracetamol během těhotenství, pouze pokud jsou alternativní bezpečné metody neúčinné..

Stále častěji se objevují názory odborníků na skutečnost, že v počátečních stádiích může mít lék na embryo následující účinek:

 • v 1-3 týdnech vyprovokují potrat nebo vývoj defektů vnitřních orgánů, často neslučitelných se životem;
 • po 3-18 týdnech má účinná látka negativní vliv na tvorbu pohlavních orgánů dítěte.

Ve druhém trimestru již plod vytvořil téměř všechny vnitřní orgány. Kromě toho má nenarozené dítě již zvýšenou odolnost vůči účinkům všech látek, které pocházejí z těla ženy. Na základě toho je paracetamol během těhotenství předepsán pro léčbu nachlazení, když teplota stoupá. Při častém používání je však účinná látka uchována v játrech plodu, protože tento orgán není schopen fungovat v plné síle. Důsledkem užívání drogy za takových okolností je žloutenka novorozence.

Pokud žena v období porodu často užívá antipyretické a analgetické léky, může to vést k tendenci k alergickým reakcím u narozeného dítěte. Uprostřed toho se může vyvinout astma. U chlapců nedávné studie ukázaly, že může nastat kryptorchidismus. Tato patologie je způsobena tím, že varlata zcela nespadá do šourku. To následně způsobuje neplodnost..

Účinek na tělo

Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Je však nutné brát to jen ve vzácných případech, po konzultaci s lékařem. Avšak bez tohoto léku je velmi obtížné. Všechna další činidla snižující teplo jsou nebezpečnější a vysoká teplota, která trvá dlouho, může embryo poškodit. V extrémních situacích je možné potrat.

Pro snížení negativního účinku léku na ženské tělo je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Během tohoto období se proto chronická onemocnění zhoršují, a proto se v přítomnosti patologií ledvin nebo jater lék nedoporučuje k odvádění tepla. Jinak to může způsobit zhoršení nemoci. Kromě toho je třeba s opatrností předepsat léky, pokud se vyskytnou alergické reakce. V tomto případě může Paracetamol během těhotenství způsobit vyrážku, svědění a další podráždění na kůži.

Indikace pro použití

Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti. To znamená, že je předepsáno, když teplota stoupne nad 38 ° C. Je také účinný, když je třeba zmírnit bolest střední intenzity.

Při teplotě

Paracetamol během těhotenství v případě horečky je často předepsán. Analogy jsou škodlivější pro tělo matky a dítěte. Důležitým rysem je následující: účinná látka se snadno vstřebává trávicím traktem. Požadovaného účinku je dosaženo rychle. Tím je zajištěno zlepšení v nejkratším možném čase, což je důležité při přípravě na porod..

Současně by to však mělo být pochopeno: pilulky, které uvolňují teplo a bolest, působí symptomaticky. Neodstraňují příčinu nemoci..

Bolest hlavy

Z bolestí hlavy Paracetamol během těhotenství je předepsán pouze v případě silné bolesti.

Může to být vyvoláno řadou faktorů:

 • Nepravidelný krevní tlak.
 • Stresová situace nebo únava.
 • Infekční infekce.

Na zuby

V období porodu dítěte mají ženy často problémy se zuby. Důvodem je skutečnost, že vápník, který zajišťuje zdraví zubů, je spotřebován ve zvýšeném množství pro správnou tvorbu kostního systému embrya. Z tohoto důvodu se u ženy vyvíjí zubní kaz, který způsobuje bolest zubů..

Když syndrom bolesti překvapí ženu, mohou lékaři jednou užít jednu tabletu léku. Tím se stabilizuje stav, ale poté je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

Jako anestetikum

Paracetamol je předepsán během těhotenství a ke zmírnění bolesti způsobené nepříjemnými patologiemi. Nejčastěji - s myalgií, bolestmi kloubů, často vznikajícími v důsledku hormonálních změn v těle. Zároveň by se však vždy mělo brát v úvahu: bolest pomocí léku nemůže být neustále odstraněna.

Kontraindikace

Přestože je paracetamol během těhotenství povolen, většina lékařů jej v ranných stádiích nedoporučuje používat jako antipyretikum a analgetikum. Důvodem je skutečnost, že účinná látka je schopna proniknout placentou. To znamená, že existuje riziko negativního účinku léku na přirozenou tvorbu všech vnitřních orgánů plodu. Paracetamol je navíc kontraindikován u těhotných žen trpících selháním jater nebo ledvin..

Návod k použití

Paracetamol během těhotenství je indikován v mírných dávkách. V každém případě se jmenování lékaře může lišit. V žádném případě by dávka neměla přesáhnout 4 g / den. Jedna dávka - 1-2 tablety.

Tablety se musí umýt velkým množstvím vody. K tomu nemůžete použít kávu nebo čaj, takové nápoje mohou vyvolat nepříjemné vedlejší účinky..

Dávkování paracetamolu

Během těhotenství by měl paracetamol předepisovat pouze lékař. Nekontrolovaná samospráva je nebezpečná. Toto je základní pravidlo, jak se vyhnout negativním důsledkům nekontrolovaného použití a vyloučit poškození dítěte. Vzhledem k tomu, že jiné léky s analgetickými a antipyretickými vlastnostmi jsou škodlivější pro tělo ženy a plodu, je Paracetamol předepsán poměrně často během těhotenství. Je indikováno nejen ke snížení tepla, ale také ke snížení bolesti různé intenzity, což zhoršuje pohodu nastávající matky. Je důležité si uvědomit, že paracetamol eliminuje příznaky, ale neléčí.

Charakteristickým znakem léku je absence dráždivých účinků na žaludek. Může být použit pro různé gastrointestinální patologie.

1 trimestr

Počáteční období těhotenství je vždy charakterizováno jasným poklesem imunity. Proto existuje riziko vzniku mnoha nemocí, včetně infekčních. Současně v prvním trimestru je zvýšení teploty obzvláště nebezpečné, protože takový faktor může vyvolat nedobrovolné potraty..

Na druhou stranu však jakákoli léčiva v počáteční fázi mohou nepříznivě ovlivnit vývoj vnitřních orgánů embrya a způsobit vývoj nitroděložních abnormalit. Proto jsou zřídka předepisovány. V obtížných situacích je Paracetamol stále preferován, je předepisován v minimálních dávkách individuálně. Musíte si pamatovat: snížení teploty, které se nezvýšilo nad 38,5 °, by nemělo být. Můžete se zcela vyhýbat lidovým metodám, například pít čaj s lípou nebo malinou..

2 trimestru

Ve druhém trimestru se již tvoří většina vnitřních orgánů embrya, významně se snižuje riziko vrozených anomálií. Proto mohou lékaři s menším znepokojením používat paracetamol pro těhotné ženy při vysokých teplotách v případě infekčních nebo jiných chorob..

Během této doby může být dávka standardní: 1–2 tablety na příjem. Pokud nelze podmínku stabilizovat a teplota po chvíli opět stoupne, je povoleno znovu vzít pilulku. Ale musíte to udělat ne více než třikrát denně.

Užívání tohoto léčiva je povoleno nejdéle 4 dny. V opačném případě se zvyšuje také hrozba narušeného vývoje plodu. Kromě toho dochází k závislosti, účinnost léčiva je významně snížena. Jako analgetikum se Paracetamol v této době nedoporučuje používat často. Je lepší se vypořádat s nepohodlím ve svalech a kloubech masáží, speciálními cviky a metodami tradiční medicíny. Jinými slovy, paracetamol je povolen během těhotenství ve druhém trimestru, ale s extrémní opatrností.

3 trimestru

Ve třetím trimestru je riziko jakékoli vrozené malformace plodu minimální. Lék proto nemůže poškodit nenarozené dítě. To znamená, že se zvýšením teploty a silnou bolestí v posledních měsících těhotenství ji můžete použít. Dávka léčiva je v tomto případě standardní, to znamená, že odpovídá dávce uvedené v návodu k použití.

Paracetamol během těhotenství

Sotva existují ženy, které nevědí, že během těhotenství jsou jakékoli léky velmi nebezpečné. Je nemožné předvídat, jak určitý lék ovlivní vývoj plodu, zda způsobí vývojové patologie nebo zda jeho působení neovlivní dítě. Převážná většina léků se proto nedoporučuje používat těhotné ženy. Existují však situace, kdy je bez použití léků jednoduše nemožné. V takových případech je potenciální poškození plodu hodnoceno nižší než přínos pro matku. Například, když teplota během těhotenství stoupne nad normální, existují určitá rizika pro dítě, takže mnoho nastávajících matek má otázku, zda lze paracetamol během těhotenství použít..

V jakých případech by měl být paracetamol použit a co to je?

Hlavním účelem paracetamolu je poskytnout antipyretický účinek. Patří do skupiny analgetik, léků proti bolesti. Vzhledem k tomu, že se tento lék v medicíně používá již dlouhou dobu, byl jeho mechanismus účinku a vedlejší účinky důkladně studován. Je tedy všeobecně známo, že v důsledku užívání paracetamolu se mohou vyskytnout poruchy fungování jater, ledvin a oběhového systému. Tyto poruchy jsou však velmi vzácné a přínosy léku jsou mnohem vyšší než možné poškození. Účinnost této drogy byla prokázána na celém světě a Světová zdravotnická organizace (WHO) ji zařadila na seznam léčiv nezbytných pro lidstvo. Podle WHO je také jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro děti..

Paracetamol by měl být používán během těhotenství pouze podle pokynů lékaře nebo pokud žena již není schopna tolerovat bolest. Je také možné použít paracetamol při velmi vysoké tělesné teplotě - více než 38 stupňů. Přesto byste neměli riskovat své zdraví a vývoj dítěte, a pokud je to možné, poraďte se s lékařem o přijetí tohoto léku.

Způsob použití paracetamolu

Pokud se můžete vyhnout užívání tohoto léku, musíte to zkusit. Pokud se však stav ženy časem nezlepší, pak je použití paracetamolu během těhotenství možné v následujících případech:

 1. horečka těla (kvůli infekčním chorobám);
 2. Bolest zubů
 3. bolesti hlavy;
 4. migréna;
 5. tělesná teplota nad 38 stupňů.

Je důležité pochopit, že žádný z výše uvedených případů se nevyskytuje „od nuly“. Bolest, vysoká horečka a horečnaté stavy těla jsou velmi znepokojujícími příznaky a vyžadují okamžitou lékařskou péči. Příčinou bolesti zubů může být nebezpečná infekce a vysokou horečkou může být virus nebo SARS. Paracetamol na bolest během těhotenství je považován za relativně bezpečný a účinný lék, ale to neznamená, že příčinu bolesti nebo teploty lze ignorovat..

Jaká by měla být dávka?

Správné dávkování léku je velmi důležitým stadiem jakékoli léčby, zejména během těhotenství. Vysoká dávka může být k výsledku zbytečná a mít velmi negativní dopad na vývoj dítěte, takže při výběru dávky musíte být velmi zodpovědní.

Paracetamol lze užívat perorálně nebo rektálně. Pokud je zvolena první možnost, je nejlepší užít tabletu 1-2 hodiny po jídle. Vstup na plný žaludek povede ke skutečnosti, že jeho činnost se zpomalí. Tabletu je třeba zapít plnou sklenicí vody, aby se rozpustila rychleji v žaludku.

Normálně by měl lékař stanovit dávku na základě zdravotního stavu ženy. Pokud by si však těhotná žena měla z nějakého důvodu zvolit dávku sama, pak stojí za to začít s minimem. Pokud je to nedostatečné a nefunguje, je lepší postup opakovat. Paracetamol během těhotenství z bolesti hlavy nebo horečky se užívá v dávce 325 gramů.

Ženy často v lékárně hledají přesně dětský paracetamol. Během těhotenství je považována za méně nebezpečnou, i když je to mýtus. Dětský paracetamol se od dospělého liší pouze dávkou, pro děti je to o něco méně. Pokud se tedy nastávající matka rozhodne pít paracetamol v dávce 325 mg, odpovídá to dětskému léku.

Paracetamol můžete užívat až třikrát denně během období očekávání dítěte a až 5 - v jiných obdobích života. Pokud existuje možnost přeskočit užívání léku a nahradit jej „lidovým“ znamená - vždy je lepší zvolit tuto možnost. Droga by však neměla přesáhnout jeden týden pro všechny lidi.

Nežádoucí účinky užívání tablet

Již bylo řečeno pár slov o možných negativních účincích, ale ve „zajímavé“ poloze může být účinek budoucí matky a dítěte na tělo ještě zhoršen. Hodně záleží na termínu: paracetamol během těhotenství v počátečních stadiích může být velmi nebezpečný, stejně jako v posledních měsících. V prvním případě je přísně zakázáno užívat paracetamol v prvních týdnech, zejména až 5-6. Dále by se mělo recepci zabránit až do 12 týdnů, ale to ještě není tak kritické jako v prvním měsíci těhotenství. V pozdějších fázích může užívání tablet paracetamolu během těhotenství vést k předčasnému porodu, protože ovlivňuje oběhový systém matky.

Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky užívání tohoto léku patří poruchy vývoje pohlavních orgánů u vrozených chlapců. To může vést k vývoji tak komplexního onemocnění, jako je absence varlat v šourku. V některých případech se varle stále tvoří, ale nespadá a nenahrazuje své místo. Podle statistik k takové odchylce dochází u každého šestého chlapce, pokud matka jedla během těhotenství paracetamol pravidelně a ve velkých dávkách.

Někdy nastávající matky užívající paracetamol mají anémii. A i když tato nemoc nepatří k řadě vážných, nepřináší nic dobrého. Při anémii v mateřské krvi je pozorováno nedostatečné množství hemoglobinu, což znamená, že dítě nemusí přijímat kyslík. Tomuto stavu by se samozřejmě mělo zabránit, ale jediná dávka paracetamolu k tomu jednoduše nemůže vést. Proto, pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti hlavy, lze jednu tabletu v dávce 325 mg bezpečně vypít, aniž by zapomněla na „lidové“ léky na bolesti hlavy: spánek, teplý čaj a dobrý odpočinek.

Analogy paracetamolu

V moderní farmakologii existují tři analogy tohoto léčiva: aspirin, analgin a ibuprofen. Existuje také velké množství léků, které zahrnují paracetamol, jako je Panadol nebo Teraflu. Není nutné tyto léky kupovat vůbec, protože se jedná pouze o komerční analogy standardního paracetamolu a jejich účinek se neliší od klasických tablet. Kromě toho obsahují další účinné látky a jejich účinek na tělo těhotné ženy může být nepředvídatelný. Pokud tedy během těhotenství trpíte nachlazením, je lepší užívat „čistý“ paracetamol v dávce 325 mg jako antipyretikum, než koupit léky jako Teraflu nebo Fervex..

Když už mluvíme o aspirinu a ibuprofenu, jejich příjem během těhotenství je lepší vyloučit. Z této skupiny léků je to paracetamol, který je považován za nejbezpečnější prostředek, a je lepší ho vždy dát přednost, pokud se nemůžete vyhnout užívání léku.

Těhotné ženy se často snaží vypořádat se s bolestmi zubů a hlavy s No-shpa, známou a schválenou látkou proti bolesti během těhotenství. Jedná se však o zcela zbytečné cvičení: No-shpa „uvolňuje“ křeče ve svalech břišní dutiny, ale nemá absolutně žádný účinek na krevní cévy v mozku (zúžení, které často vede k bolesti hlavy), a je o to více zbytečné pro bolest v zubech.

Abych to shrnul, je třeba poznamenat, že užívání paracetamolu pro nastávající matky je možné pouze v případech, kdy je to skutečně nutné. Pokud existuje alespoň nejmenší příležitost, jak se vyhnout užívání tablet, měli byste to udělat. Žádný lékař nemůže přesně říci, jak tento lék ovlivní vývoj dítěte - člověk může pouze spekulovat. Ale nakonec život člověka závisí na tom, zda si vezme pilulku. Nejprve proto musíte vyzkoušet všechny možné možnosti, pokusit se vyrovnat s bolestí nebo teplotou jinými prostředky a teprve poté začít pít paracetamol.

Na základě lékařského výzkumu a dlouhodobé praxe těhotných žen je paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti pro nastávající matky. Jeho standardní analogy - aspirin a ibuprofen jsou přísně zakázány pro ženy v dané pozici. Analgin, který se v každodenním životě často používá pro bolest, je také extrémně nežádoucí při čekání na dítě.

Pokud je situace taková, že se paracetamolu nelze vyhnout, měli byste začít s minimální dávkou. Například, pokud se vezme pilulka k boji proti bolesti hlavy, pak můžete začít s dávkou 325 mg, nebo možná i méně. Pokud tato dávka nepomůže, můžete si vzít další pilulku..

Nemyslete si, že přetrvávající bolest je lepší než pití léku. Pokud je to silná bolest nebo pokud má těhotná žena vysokou tělesnou teplotu, je lepší pít lék, který pomůže odstranit bolest a snížit tělesnou teplotu, než je toleruje. Několik tablet paracetamolu během těhotenství pravděpodobně nebude mít pro dítě vážné následky, ale nálada a klid v duši jsou matce zaručeny.

Články O Neplodnosti