Hlavní Neplodnost

Je možné použít lék "Metronidazol" během těhotenství?

Lék "Metronidazol" je antibiotikum se širokým spektrem účinku. Indikace pro jeho použití jsou infekční gynekologická onemocnění, nemoci dýchacích cest a zažívacího traktu, stejně jako nemoci kloubů a kůže. Gynekologové často předepisují lék „Metronidazol“ během těhotenství. Je to oprávněné? Pojďme se podívat na článek.

Lék "Metronidazol": popis léku

Lék je účinný proti škodlivým jednoduchým mikroorganismům (giardie, Trichomonas, Leishmania, trypanosomy) a patogenním mikroorganismům (četné bakteroidy, streptokoky, gardnerella). Po požití pilulky nebo zavedení čípku se léčivo velmi rychle dostane na místo zánětu a je zapuštěno do DNA patogenního mikrobu, v důsledku toho se proces jeho dělení (reprodukce) zastaví. Díky tomu patogeny odumírají a dochází k regeneraci..

Indikace pro použití

Lék "Metronidazol" během těhotenství je předepisován k léčbě následujících onemocnění:

uretritida a vaginitida způsobená Trichomonas;

rozvoj bakteriální vaginózy;

Infekční choroby genitourinárního systému, které způsobují anaerobní mikroby a prvoky.

Bylo vědecky prokázáno a experimentálně potvrzeno, že užívání léku ve 2. a 3. trimestru těhotenství je pro nenarozené dítě bezpečné. Účinek Metronidazolu na plod v 1. trimestru je však nejškodlivější. Během tohoto období se vytvářejí všechny systémy a orgány nenarozeného dítěte. Tento lék je schopen proniknout do všech tělesných tekutin, což znamená, že jeho působení ovlivní dítě, což je velmi nežádoucí. Použití Metronidazolu před 12. týdnem těhotenství může způsobit vývojové postižení nenarozeného dítěte a dokonce i jeho intrauterinní smrt.

Dávkování

Při užívání léku "Metronidazol" během těhotenství je nutné dodržovat doporučení pro použití: 2krát denně, užijte jednu tabletu (250 mg) ústy. Pijte lék s mlékem nebo vodou. Průběh léčby je zpravidla 10 dní. V případě potřeby lze po laboratorních studiích léčebný postup opakovat. Mezi kurzy je nutné si udělat přestávku nejméně měsíc. Současně s perorálním podáním léčiva se doporučuje používat vaginální čípky Metronidazol (1-2krát denně) po dobu jednoho týdne..

Vedlejší účinek

Při používání léků se mohou vyvinout následující nežádoucí jevy:

ztráta chuti k jídlu, zácpa, průjem, bolest břicha, nauzea;

nespavost, křeče, závratě, podrážděnost, bolesti hlavy, zmatenost;

Kontraindikace užívání drog

Jak je uvedeno výše, lék "Metronidazol" nelze použít v 1. trimestru těhotenství. Lék se navíc nepoužívá pro:

přecitlivělost na jeho složky;

organická onemocnění nervového systému (epilepsie);

Důležitá informace

Během léčby léky je nutné zcela vyloučit sexuální kontakty. V případě infekce trichomonas je vyžadována léčba nejen pro ženu, ale také pro jejího sexuálního partnera.

Konečně

Pamatujte: použití jakéhokoli léku je nutné pouze na doporučení odborníka. Tyto informace jsou důležité zejména pro ženy, které očekávají dítě. Nezapomeňte s gynekologem diskutovat o užívání metronidazolu během těhotenství. Samoléčení může být pro nenarozené dítě nebezpečné!

Těhotenství metronidazol: dodržujte lékařskou pomoc!

Během těhotenství je tělo zvláště citlivé na různá onemocnění bakteriální povahy. V takových případech musí lékař porovnat možné poškození způsobené užíváním antibakteriálních léků a samotnou infekcí.

Metronidazol je účinný lék na velké množství bakteriálních infekcí, jeho použití však existuje mnoho omezení, zejména v těhotenství.

Informace o drogách

Uvolněte formuláře

Je k dispozici pro použití v různých formách:

  Tablety. Nejlevnější a nejlevnější způsob léčby. Tableta se doporučuje užívat nalačno (nejméně hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle). Tablety nelze třít ani žvýkat, musí být polykány celé. Složení tablet kromě 250 g účinné látky obsahuje kukuřičný škrob, mikrokrystalickou celulózu a konzervační látku - kyselinu stearovou.

Vaginální čípky. Používá se lokálně pro infekce pohlavních orgánů a močových cest. Použijte je na noc. Jako pomocná látka se používá tuhý tuk.

Vaginální tablety. Aplikace je podobná jako čípky, ale jako pomocné látky se používají škrob a kyselina cetyloctová..

Vaginální gel. Existuje také vaginální typ gelu. Gel má komplexní složení, ve kterém kromě přímo Metronidazolu obsahuje různé gelovací sloučeniny, propylenglykol, hydroxid sodný, čištěnou vodu.

Krém. Tato léková forma se aplikuje externě. Kompozice obsahuje sodnou sůl, emulzní vosk, kapalný parafin a další látky.

Suspenze. Používá se k léčbě dětí od 1 roku. K dispozici v různých příchutích: banán, jahoda.

 • Roztok pro intravenózní podání. Používá se pouze k hospitalizaci. Účinná látka je doplněna kyselinou citronovou, chloridem sodným, čištěnou vodou.
 • obsah ↑

  Indikace

  Metronidazol je předepsán pro infekční onemocnění způsobená bakteriemi citlivými na tento lék..

  Nejběžnějším onemocněním, které lze tímto lékem léčit, jsou bakteriální vaginóza, amébová infekce, trichomoniáza. Metronidazol také léčí infekce jako:

  • giardiáza;
  • plicní absces;
  • otrava krve;
  • zápal plic;
  • infekce různých orgánů a systémů: genitourinární, centrální nervový systém, kosti a klouby, kůže a sliznice, včetně žaludku.

  Výhody použití

  Výrazný antimikrobiální účinek léku se vztahuje na bakterie, které se množí bez přístupu ke vzduchu, a na některé jednoduché jednobuněčné organismy.

  Takové infekce se vyvíjejí v tělesných tekutinách - krev, míza, sliny, vaginální výtok, pronikají do plodové vody, a proto jsou obzvláště nebezpečné pro těhotné ženy..

  Pokud nezačnete léčbu včas, bakterie se přizpůsobí svému prostředí a proces se změní na chronický. V těhotenství je nečinnost u infekčních onemocnění často nebezpečnější než možné důsledky léčby.

  Bakteriální vaginóza, která je diagnostikována u každé desáté těhotné ženy, pokud se neléčí, významně zvyšuje možnost předčasného porodu a navíc infikuje nenarozené dítě..

  Metronidazol je zvláště účinné antibakteriální léčivo. Pokud je diagnóza správná a pokud je striktně dodrženo dávkování a trvání podávání předepsané lékařem, je regenerace zaručena ve 100% případů.

  Kontraindikace

  Když nelze použít metronidazol:

  Pokud jste trpěl nebo trpěl onemocněním krve, jako je anémie nebo leukopenie.

  Pro onemocnění nervového systému, například neuropatie.

  Při poškození jater (s hepatitidou, cirhózou).

  Při selhání ledvin.

  S některými chronickými gastrointestinálními problémy.

  S nadměrnou citlivost těla na lék.

 • Anamnéza epilepsie nebo jiných nemocí s křečovými záchvaty.
 • Vedlejší efekty

  Ztmavnutí moči při užívání léku je normální, nebojte se.

  Nejběžnější vedlejší účinky jsou stejné jako při užívání jiných antibiotik - poruchy gastrointestinálního traktu: zácpa nebo průjem, bolest břicha, nauzea. Někdy je možná závratě nebo bolesti hlavy..

  Jsou extrémně vzácné, ale během studií byly zaznamenány takové nepříjemné jevy, jako je znecitlivění rukou a nohou, křeče, bílé skvrny v ústech a příznaky podobné cystitidě..

  Pokud se po dýchacích obtížích, zarudnutí a svědění kůže, otok obličeje, hrdla rtů, objeví se další příznaky alergické reakce, zavolejte co nejdříve sanitku.

  V případě jakýchkoli nežádoucích účinků okamžitě vyhledejte lékaře!

  Dávkování a doba použití

  Individuální dávku a dobu užívání léku stanoví pouze lékař. Zohledňuje věk pacienta a vlastnosti infekce..

  Neměňte průběh léčby metronidazolem sami.

  Obvykle 10 dní po užití léku v tabletách nebo čípcích stačí k úplnému vyléčení..

  Pokud jste zapomněli užít dávku metronidazolu včas, udělejte to, jakmile si na to vzpomenete. Pokud do této doby nastal čas pro novou dávku - není třeba brát vynechanou dávku, zdvojnásobení dávky je nepřijatelné.

  Při předávkování Metronidazolem je nutná pomoc lékaře, příznaky předávkování jsou podobné jako otrava, závratě nebo dezorientace..

  Pamatujte, že příznaky někdy zmizí dříve, než lék konečně vyléčí infekci. Užívejte proto lék přesně tak dlouho, jak vám předepsal lékař.

  Jaké je nebezpečí (a je to nebezpečné?) Léku pro těhotné ženy?

  Během těhotenství je samozřejmě užívání jakýchkoli léků nežádoucí. Existují však situace, kdy je užívání drogy odůvodněné.

  Podle některých vědců může použití metronidazolu přispět k předčasnému porodu. Ale bakteriální infekce, které nejsou vyléčeny včas, způsobují ve velké většině případů předčasné narození a navíc infikují dítě.

  A pokud si musíte vybrat mezi zdravím ženy a extrémně minimalizovaným rizikem komplikací, musíte důvěřovat názoru kompetentního specialisty.

  Při předepisování metronidazolu během těhotenství lékaři pečlivě vypočítají poměr přínosů z užívání a možného poškození.

  První trimestr

  V době, kdy se vytvářejí základní systémy plodu, je použití léku pronikajícího placentární bariérou nepřijatelné..

  V prvním trimestru těhotenství by se metronidazol neměl používat.

  Pokud je příjem nezbytný pro vitální funkce matky (je to velmi vzácné a pouze v extrémních případech), mohou doporučit ukončení těhotenství..

  Druhý a třetí trimestr

  Je-li to indikováno, je možné použít lék pod přísným lékařským dohledem v souladu se všemi jeho požadavky..

  Studie prokázaly, že účinek metronidazolu na plod je zanedbatelný a škodlivé (teratogenní) účinky nejsou prakticky pozorovány..

  Vyšetření více než 1 500 dětí, jejichž matky vzaly Metronidazol během těhotenství, neodhalilo vrozené anomálie spojené s užíváním drogy.

  A po vyšetření dětí s vrozenými anomáliemi lékaři nenašli spojení mezi nimi a Metronidazolem.

  Efektivní analogy

  V prvním trimestru těhotenství je zakázáno užívat všechny analogy metronidazolu. Uvádíme nejúplnější seznam léků v abecedním pořadí, které lze v případě potřeby nahradit:

  • Bacimex;
  • Deflamon;
  • Klion;
  • Metrovagin;
  • Metrogil;
  • Metrolaker;
  • Metroxan;
  • Metron;
  • Metronidální;
  • Metroseptol;
  • Orvagil;
  • Rosamet;
  • Rosex
  • Syptrogil;
  • Trichobrol;
  • Trichopolum;
  • Trichosept;
  • Flagil;
  • Efloran.

  Jste „v pozici“, jste zodpovědní nejen za své zdraví, ale také za malé stvoření, kterému se chystáte dát život. Proto, zahozením plachosti, prodiskutujte se svým lékařem jakékoli otázky nebo problémy, abyste nezmeškali příznak jakéhokoli onemocnění.

  A pokud se to stalo a potřebujete léčbu, přísně dodržujte lékařská doporučení. A nenechte žádné nepříjemné zážitky zastíňovat vaše těhotenství!

  Mohu vzít metronidazol pro nastávající matku: rozumíme problému

  Období očekávání dítěte je často doprovázeno exacerbací chronických onemocnění, což je způsobeno restrukturalizací ženského těla. Kromě toho se na pozadí oslabené imunity stává těhotná žena snadnou kořistí pro různé patogenní mikroorganismy. Metronidazol terapie pomáhá vyrovnat se s mnoha nemocemi a zlepšit celkový stav nastávající matky, ale použití tohoto léku by mělo být prováděno pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře.

  Co je to lék?

  Metronidazol je antibiotikum aktivní proti protozoálním a bakteriálním infekcím. Jednoduché mikroby, které parazitují v různých orgánech a tkáních těla, vyvolávají taková onemocnění: v krvi, střevech, centrální nervové soustavě, játrech, plicích.

  Hlavní aktivní složkou léčiva je metronidazol. Lék funguje následujícím způsobem: proniká do patogenu v kombinaci s DNA a inhibuje syntézu nukleových kyselin, což vede k další smrti mikroorganismu.

  Metronidazol je zařazen na seznam životně důležitých léčiv Ruské federace, takže jeho náklady a dostupnost pro obyvatelstvo jsou kontrolovány státem..

  Lék se dobře vyrovnává s následujícími patogeny:

  • anaerobní bakterie (trichomonády, giardie, dezenterické améby, gardenellas);
  • grampozitivní bakterie (klostridie, peptococcus, peptostreptococcus);
  • Gramnegativní bakterie (spirála, fusobakterie).

  K přesnému stanovení typu bakterií se provádí bakteriologická kultura.

  Pro léčbu infekcí se lék používá nejen v gynekologii, ale také v jiných oblastech medicíny, vše záleží na místě onemocnění. Metronidazol se během těhotenství používá pouze podle indikací, jeho jmenování je nezbytným opatřením.

  V jaké formě se metronidazol vyrábí

  Metronidazol má několik forem uvolňování s následujícím obsahem účinné látky:

  • tablety - 250 mg;
  • injekční roztok - 0,5%;
  • vaginální čípky s dávkou 100 mg a 500 mg;
  • gel nebo krém pro vnější použití - 1%;
  • vaginální gel s aplikátorem - 1% a 0,75%.

  Forma medikace a režim je předepsán ošetřujícím lékařem, přičemž průběh léčby je určen po vyšetření a všech nezbytných testech.

  Fotogalerie: různé formy uvolňování drog

  Možnost použití metronidazolu v různých obdobích těhotenství

  Žádná antibiotika, včetně Metronidazolu, nejsou předepsána těhotné ženě bez naléhavé potřeby.

  Prvním trimestrem těhotenství je období, kdy je zakázáno mnoho drog. Aby nedošlo k narušení správné tvorby systémů nenarozeného dítěte, není v současné době Metronidazol předepsán. Jde o to, že vstup do těla je lék snadno distribuován do všech tkání a orgánů, což znamená, že může ovlivnit vývoj embrya. Jedinou výjimkou z užívání léků může být ohrožení života budoucí matky, ale v tomto případě je také udržení těhotenství velmi velkou otázkou..

  Podle klasifikace FDA patří Metronidazol do skupiny B, což znamená: pokusy na zvířatech neodhalily negativní účinek na plod a studie u těhotných žen nebyly provedeny.

  Pokud je v těle těhotné ženy detekována infekce, provádí se léčba bezpečnějšími léky.

  Ve druhém trimestru těhotenství jsou možné léky, ale pod přísným dohledem porodníka-gynekologa. Pro snížení účinku metronidazolu na nenarozené dítě použijte svíčky nebo gel. Injekce a orální podání se v tuto chvíli snaží vyloučit.

  Třetí trimestr těhotenství je považován za nejbezpečnější antibiotikum pro léčbu. Lékař může předepsat léčbu ve formě tablet, aby se co nejdříve zlepšil stav pacienta. Ale v případech, kdy je žena metetridazolem špatně tolerována, je možné jeho použití ve formě čípků nebo gelu pro intravaginální podání. Kromě toho se tyto formy léků používají před porodem jako místní profylaxe infekcí citlivých na Metronidazol, aby se zabránilo infekci dítěte během průchodu porodním kanálem..

  Kdy se podává metronidazolová terapie?

  Obvykle jsou těhotným ženám předepisovány léky na gynekologické patologie, nejčastěji je to trichomoniáza a bakteriální vaginóza.

  Lékař by měl předepsat antibiotickou terapii po úplném vyšetření nastávající matky

  Je však možné použít antibiotikum pro další nemoci, jako například:

  • gynekologické infekční patologie;
  • poškození dýchacího systému;
  • zánět v dutině ústní;
  • kožní onemocnění (akné, seboroická dermatitida, špatně se hojící rány, trofické vředy a další);
  • giardiáza (choroba zažívacího traktu způsobená infekcemi);

  Metronidazol se také používá pro řadu závažných patologií způsobených mikroorganismy, které jsou citlivé na léky, ale taková onemocnění jsou léčena v nemocnici. To:

  • osteomyelitida (infekce kostní tkáně a kloubů);
  • tromboflebitida komplikovaná sepse;
  • žaludeční vřed způsobený Helicobacter pylori;
  • zánět ve tkáních a orgánech centrálního nervového systému (bakteriální meningitida, mozkový absces);
  • infekce v břišní dutině (hnisavý proces, peritonitida, jaterní absces).

  V závislosti na závažnosti onemocnění a místě jeho lokalizace se používají různé formy medikace:

  • pro léčbu gynekologických patologií se používá intravaginální gel nebo čípky. Ve třetím trimestru je možné použít tabletovou formu;
  • k ošetření pokožky se používá externí gel nebo krém;
  • pokud je to nutné, použije se systémový účinek, tabletová forma léčiva;
  • v akutním průběhu infekce je léčivo podáváno intravenózně kapací metodou.

  Při gynekologických onemocněních se nejčastěji aplikuje Metronidazol, tj. Jako intravaginální gel nebo čípek. Tato metoda pomáhá ovlivnit infekci přímo v ohnisku zánětu, ale hladina koncentrace léku v krevním řečišti těhotné ženy bude mnohem nižší než při perorálním podání. Je důležité pochopit, že absence léčby infekcí močového systému může vyvolat infekci nenarozeného dítěte.

  Intrauterinní infekce mohou vést k úmrtí plodu, předčasnému porodu, tvorbě vrozených malformací a různým odchylkám ve vývoji dítěte..

  Intrauterinní infekce - potenciální riziko pro zdraví nenarozeného dítěte

  Je však také třeba si uvědomit, že při projevech gynekologických infekcí by oba partneři měli podstoupit terapii, aby se zabránilo následnému relapsu. Sexuální kontakt během léčby by měl být vyloučen.

  Moji přátelé se museli vypořádat s chorobou, jako je trichomoniáza. Gestační věk manžela byl 24 týdnů. Manželovi byla předepsána jednorázová dávka Metronidazolu - 2 000 mg a jeho manželce byly předepsány čípky: 2krát denně, ráno a večer po dobu 10 dnů. Opakované testy po terapii byly dobré, ale před porodem jí byla znovu předepsána metronidazol; tentokrát pro prevenci. Narození dítěte šlo bez komplikací, jedinou nepříjemností byla „žloutenka“ dítěte. Ať už to souvisí s užíváním léku nebo ne, nelze s jistotou říci, protože s tímto jevem se rodí mnoho dětí..

  Kontraindikace a vedlejší účinky

  Metronidazol má řadu kontraindikací, které je třeba zvážit před jeho použitím..

  Rozhodnutí o odmítnutí léku je učiněno s nesnášenlivostí léků ke složkám léku, stejně jako za přítomnosti některých odchylek ve zdraví pacienta, jako jsou například:

  • organické léze centrálního nervového systému;
  • krevní choroby;
  • poruchy jater a ledvin.

  První trimestr těhotenství je také indikován v kontraindikacích. Pokud je během kojení nutný příjem antibiotik, mělo by být během léčby krmení přerušeno. Ale ne všechny kontraindikace jsou absolutní, v některých případech stačí snížit dávkování léků.

  Vzhledem k tomu, že Metronidazol je dobrý antibakteriální prostředek, je schopen ovlivňovat nejen patogeny, ale i zdravou mikroflóru. Proto je léčba tímto lékem často doprovázena projevem stomatitidy nebo kandidózy..

  Tip pro těhotné ženy: pro udržení zdravé mikroflóry těla pomůže fermentované mléčné výrobky, cereálie, celozrnný chléb, ovoce a zelenina, spousta zelených, ořechů.

  V důsledku silného působení antibiotika se mohou objevit následující vedlejší účinky:

  • z gastrointestinálního traktu:
   • zvracení
   • průjem;
   • nevolnost;
   • střevní kolika;
   • pankreatitida
   • mykóza (změna barvy jazyka);
  • z nervového systému:
   • bolesti hlavy;
   • nespavost;
   • závrať;
   • slabost;
   • narušená koordinace pohybů;
   • křeče
   • halucinace;
  • z močového systému:
   • inkontinence;
   • cystitida;
   • polyurie (zvýšený objem moči);
   • změna barvy moči;
  • z kůže:
   • zarudnutí
   • svědění
   • pálení a další;
  • ze strany hematopoézy - snížení počtu leukocytů (při dlouhodobé léčbě je nutné monitorovat krev jednou týdně).

  Důležité: Pokud se vyskytnou nějaké negativní jevy, měli byste přestat užívat léky a konzultovat svého lékaře.

  Interakce s jinými léčivými přípravky

  Tento lék se nemusí dobře kombinovat s určitými druhy drog. Proto by měl lékař při předepisování léčby vědět o všech lécích, které těhotná žena bere.

  Metronidazol není kompatibilní s ethanolem, ale během čekání na dítě je zakázáno přijímat jakékoli alkoholické nápoje.

  Současné užívání léků s Busulfanem (protinádorovým a imunosupresivním lékem) a Disulfiramem (lék pro léčbu závislosti na alkoholu) se nedoporučuje, tyto léky se nepoužívají během těhotenství.

  Cimetidin (protivředový lék) zvyšuje koncentraci metronidazolu v krvi, což může zvýšit jeho vedlejší účinek.

  Společné podávání s prednisonem (syntetickým glukokortikoidním léčivem) snižuje účinnost metronidazolu.

  Kombinované použití prednisolonu s metronidazolem se nedoporučuje kvůli snížení jeho účinnosti

  Sulfanilamidy (antimikrobiální léky související s deriváty kyseliny sulfanilové) zvyšují antimikrobiální účinek Metronidazolu, a tak lze proces hojení urychlit. Ale během těhotenství jsou tyto léky zřídka předepisovány kvůli jejich možným teratogenním účinkům..

  Kombinace metronidazolu s amoxicilinem (polosyntetickým penicilinovým antibiotikem) zvyšuje účinek obou léků, jejich kombinované použití se nedoporučuje u pacientů mladších 18 let..

  Funkce aplikace

  Podle pokynů by maximální denní dávka pro dospělou osobu neměla překročit 4 g metronidazolu.

  Použití různých lékových forem závisí na typu onemocnění. Při předepisování léku lékař bere v úvahu množství účinné látky a provádí výpočet na základě tělesné hmotnosti, věku a stavu těhotné ženy. Nemůžete přerušit průběh léčby sami nebo upravit dávku.

  Vlastnosti lékové terapie:

  1. Léčba kožních onemocnění se provádí nanesením gelu nebo krému 2krát denně. Trvání použití - do 3 týdnů, pokud během tohoto období nedojde ke zlepšení, je třeba upravit terapii. Někdy odborníci doporučují používat gel i krém, aplikovat jeden lék ráno a druhý večer.
  2. Gynekologické infekce jsou léčeny vaginálním gelem 2krát denně. Na základě rozhodnutí lékaře může být gel nahrazen vaginálními čípky. Obvykle postačí jednorázové podání léku v dávce doporučené lékařem. Průběh léčby trvá až 10 dní. Alternativním léčebným režimem může být jednorázové použití léku orálně, ale jak je to vhodné pro ženu v „pozici“, specialista by se měl rozhodnout.
  3. Tabletová forma se podává orálně během jídla nebo po jídle. V tomto případě je jedna dávka léčiva v závislosti na onemocnění v rozmezí od 250 do 750 mg a frekvence podávání může být 2 až 4krát během dne. Trvání terapie je od 5 do 10 dnů. Pokud je vyžadována opakovaná léčba metronidazolem, pak by interval mezi cykly měl být alespoň 3 týdny.
  4. Roztok pro intravenózní injekci se používá pouze v nemocnici se závažným průběhem infekce, stejně jako při absenci možnosti vzít lék dovnitř.

  Co může nahradit metronidazol

  Farmaceutický trh obsahuje velké množství léčiv založených na metronidazolu:

  • Trichopolum;
  • Bacimex;
  • Deflamon;
  • Metrogil;
  • Metroseptol a další.

  Všechny jsou kontraindikovány v prvním trimestru těhotenství a jejich použití je možné pouze podle pokynů odborníka. Metronidazol je nejčastěji nahrazen Trichopolem, má méně kontraindikací a pacienty ho snáze snášejí.

  Trichopolum se používá k léčbě řady bakteriálních infekcí

  Pokud je metronidazol špatně tolerován těhotnou ženou, je možné nahradit léčivo analogem jiným složením..

  Seznam antimikrobiálních léků je v současné době velmi rozsáhlý, ale to, co by mělo být zvoleno pro léčbu a jak je správně používat, je specialista.

  Tabulka: Antimikrobiální léky, které lze předepisovat místo metronidazolu

  Název lékuÚčinná látkaFormulář vydáníKontraindikaceNa co se používá?Možnost použití pro těhotné ženy
  Fazizhintinidazoltablety
  • organická onemocnění centrálního nervového systému;
  • krvetvorba;
  • laktace;
  • I trimestru těhotenství;
  • individuální nesnášenlivost.
  • gynekologické infekce;
  • nespecifická vaginitida;
  • urogenitální trichomoniáza;
  • pooperační infekce rány;
  • infekce kůže a měkkých tkání;
  • infekce horních a dolních dýchacích cest (pneumonie, empyém, plicní absces);
  • střevní amébiáza a další.
  Použití v trimestrech II a III je možné pouze v případech, kdy zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod.
  Ornidazolornidazol
  • tablety;
  • injekce;
  • vaginální čípky.
  • přecitlivělost na lék;
  • věk do 12 let.
  • giardiáza;
  • trichomoniáza;
  • amébiáza;
  • bakteriální vaginóza;
  • žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy;
  • ureaplasmóza;
  • demodikóza (kožní onemocnění přenášené klíšťaty).
  Kontraindikováno v prvním trimestru těhotenství, během laktace. V těhotenství je možné použití pouze v absolutních indikacích, pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod.
  Betadinepovidon jod
  • řešení pro místní a vnější použití;
  • masti pro vnější použití;
  • vaginální čípky.
  • dysfunkce štítné žlázy;
  • herpetiformní dermatitida Dühring;
  • přecitlivělost na jód a další složky léku.
  • léčba a prevence infekcí rány v chirurgii, traumatologii, spálení, zubním lékařství;
  • léčba bakteriálních, plísňových a virových infekcí kůže;
  • dezinfekce porodního kanálu, během „malých“ gynekologických operací.
  Užívání léku se nedoporučuje od 3 měsíců těhotenství a během kojení. V případě potřeby je v těchto případech možné ošetření pod individuálním lékařským dohledem..
  Azithromycinazithromycin (ve formě dihydrátu)
  • tablety;
  • kapsle;
  • prášek pro suspenzi pro orální podávání;
  • sirup v lahvích;
  • infuzní prášek.
  • přecitlivělost na složky léčiva;
  • závažné poškození funkce jater a ledvin;
  • děti do 18 let (pro intravenózní infuzi).
  • infekce horních cest dýchacích a ORL orgánů;
  • infekce dolních cest dýchacích;
  • infekce kůže a měkkých tkání;
  • nekomplikované infekce močových cest atd..
  Azithromycin prochází placentární bariérou. Použití během těhotenství je možné pouze v případech, kdy zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod. Nedoporučuje se užívat tento lék v prvním trimestru a v posledním měsíci těhotenství.
  Ampicilinampicilin (ve formě trihydrátu)
  • tablety;
  • prášek pro suspenzi pro orální podávání;
  • prášek pro injekční roztok.
  • přecitlivělost na penicilinová antibiotika a jiná betalaktamová antibiotika;
  • těžká jaterní dysfunkce.
  • infekce dýchacích cest;
  • infekce ORL orgánů;
  • infekce žlučových cest;
  • infekce močového ústrojí;
  • infekce močového ústrojí;
  • infekce gastrointestinálního traktu;
  • infekce kůže a měkkých tkání atd..
  Lék je možné užívat během těhotenství podle indikací v těch případech, kdy přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod.

  Fotogalerie: Metronidazolové analogy v akci

  Recenze těhotných žen o používání léků na základě metronidazolu

  Zjistil jsem o vaginóze 24 týdnů těhotenství. Nemůžu pil tablety, alergii na mnoho léků. Doktor mi předepsal vaginální gel metrogil. Měl jsem strach, ale ukázalo se to marně. Lék je velmi vhodný k použití, zcela vyléčený za 5 dní a nezpůsobil žádné nepohodlí ani alergie. Po 2 týdnech mám PDD a všechny testy jsou normální, což znamená, že se moje dítě narodí zdravě.

  Elena Lavrová

  https://www.babyblog.ru/community/post/living/1728644

  Tyto tablety mi předepisoval můj gynekolog, u kterého jsem během těhotenství pozorován... Mám špatné analýzy osiva a nátěru a moči, takže musím být léčen tak, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte. Nejprve jsem dal svíčky s hexagonem, ale nepomohly moc dobře... Spolu s Metronidazolem lékař předepsal komplexní svíčky Macromir a tablety ampicilinu. Vedlejší účinek Objevil se večer. Nejdříve mi začaly svírat nohy. Tomu jsem nepřikládal velký význam a pil třetí pilulku. V noci bylo všechno svědění, paže, nohy, žaludek, krk. Té noci jsem strašně spal... už jsem je nepil, samotné tělo dalo najevo, že to nepotřebuje, a je děsivé, že takové silné pilulky mohou nenarozenému dítěti ublížit. A manžel obecně nebral pilulky vážně, když jsem mu to připomněl, pil, úplně zapomněl. V důsledku toho jsem pil 3 dny, pak jsem zapomněl. Pravda. jeho střeva trpěla antibiotiky...

  DianaAbs

  https://irecommend.ru/content/posle-pervogo-dnya-priema-nochyu-ya-ne-mogla-usnut-naznachili-beremennoi-khot-i-nelzya

  Vzhledem k užívání metronidazolu jsem byl ze zdravotních důvodů požádán o potrat. Nevěděla jsem, že jsem těhotná a že jsem dostala smrtící dávku orálně a vaginálně. Když jsem to zjistil (v době přijetí), byly to 3 týdny. Okamžitě mě poslali do vakua. Je to jen tak, že jeho vliv je v závislosti na načasování pravděpodobně jiný. Se svou dcerou jsem od začátku absolvoval několik kurzů Klion D. A to je metronidazol. Všechno je v pořádku s dítětem..

  Anik

  https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/bojus_pit_metronidazol_kto_im_lechilsja_vo_vremja_b_s_malyshom_vsjo_v_porjadke/?page=2

  Ahoj, odhlásit se, protože sama hledala informace najednou. Porodila dítě ve 39 týdnech - 51 cm 2650, aparát 7/8. Při narození dali IUGR (intrauterinní růstová retardace). Poté, 1 měsíc, neurolog diagnostikoval perinatální lézi centrálního nervového systému hypoxicko-ischemické geneze. Nyní máme 3 měsíce, hmotnost, kterou dítě dohnalo s vrstevníky, a lékaři říkají, že se dobře rozvíjí, je klidný, dobře jí, usmívá se a chodí. Ale já jsem vždy zdůraznil - spojuji jakoukoli malátnost s užíváním metronidazolu v raných stadiích těhotenství. Nemůžu si být stoprocentně jistý, zda antibiotikum ovlivnilo nebo ne..

  host

  http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/3926810/2/

  Beru metronidazol - Klion D (vaginální tablety). Byl jsem předepsán kurz 10 dnů ve 36 týdnech, protože dítě mělo na ultrazvuku zarostlý žaludek, což může naznačovat VMI (dobře, mám na to predispozici - vrozený herpes). Nejprve jsem si přečetl anotaci a byl zděšený, a pak jsem také konzultoval a jak se ukázalo: během těhotenství ho nemůžete pít, ale podle svědectví lékaře lze od 2. trimestru použít svíčky..

  Sólo

  https://forum.sibmama.ru/viewtopic.php?t=37543

  Video: gynekolog o bakteriální vaginóze těhotných žen

  Metronidazol je velmi účinný lék, ale časté projevy nežádoucích účinků vyžadují pečlivé používání během období těhotenství. Nastávající matka by měla jasně dodržovat průběh léčby, a pokud se vyskytnou nějaké zdravotní závady, okamžitě informujte lékaře.

  Metronidazol během těhotenství 2 trimestru

  Metronidazol je lék předepsaný k potírání bakteriálních infekcí u žen. Má široké spektrum účinků a inhibuje všechny anaerobní bakterie. Ve většině případů je tento lék předepsán k léčbě trichomoniázy, sexuálně přenosné choroby způsobené jednobuněčným organismem. Neméně účinná při léčbě úplavice typu améby a jiných bakteriálních onemocnění, která se vyvíjejí v tekutých sférách těla.

  Tento lék je velmi levný a velmi účinný. Záruka zotavení je téměř sto procent, hlavní věc je přísně dodržovat pokyny a doporučení specialisty, který diagnostiku provedl. Pokud je lék předepsán během těhotenství, může být vyžadován další kurz, ale mezi terapeutickými přístupy by měla být provedena měsíční přestávka.

  Standardní formou uvolňování léčiva jsou tablety, vaginální čípky, gel pro ošetření vnějších povrchů, injekce, prášek a suspenze. Všechny formy, které lze brát orálně, jsou mnohem účinnější a pravděpodobněji absorbují tělem a kromě toho je mnohem silnější v akci.

  V tom případě lze metronidazol předepsat ve druhém trimestru těhotenství

  Anaerobní bakterie se mohou přizpůsobit každému prostředí těla. Během těhotenství je metronidazol schopen absorbovat 90% a vstoupit do každé tekutiny, po které je dodáván do všech tkání a vnitřních orgánů a dokonce i do sekrečních sekretů. Důsledky takového masivního útoku - bakterie umírají v celé kolonii. K dosažení tohoto výsledku však musí být lékař zcela přesvědčen, že tento kmen je citlivý na účinnou látku metronidazol. Takže těhotná žena musí projít nátěrem pro mikrobiologické studie.

  Během druhého trimestru mohou být tyto tablety předepsány ženě pouze v naléhavých případech, kdy se jiné způsoby léčby vyčerpaly a nedaly požadovaný výsledek..

  Jak anaerobní bakterie ovlivňují těhotenství: druhý trimestr

  Podle výsledků klinické studie mohou být účinky bakteriálních infekcí škodlivé pro těhotné ženy. Rozmnožují se ve vagíně a mohou vyvolat náhlé potraty nebo předčasné porody. Druhý trimestr je nebezpečný, protože dítě narozené v této době - ​​ve většině případů zemře, protože není na plný úvazek.

  I s ohledem na skutečnost, že tento lék je velmi účinný proti bakteriím, je velmi nebezpečné jej předepisovat během těhotenství. Po užití metronidazolu proniká do každého typu tělesné tekutiny, a proto pro něj placentární bariéra není překážkou. Můžeme mluvit o potenciálním riziku abnormálního vývoje a výskytu patologií u plodu. Ve druhém trimestru byste se měli vyvarovat užívání metronidazolu, pokud existuje možnost nahradit tento lék analogy v podobné potence.

  Druhý trimestr znamená, že užívání léku musí být velmi opatrné. Je přísně zakázáno používat metronidazol během těhotenství jako prostředek jednoho dne, protože vysoká koncentrace účinné látky v krvi a plazmě povede k přímému přístupu k plodu a následky mohou být nepředvídatelné. Standardní dávka určená pro týdenní příjem je však také nebezpečná - předčasný porod může začít, proto by při této léčbě měla být žena v nemocnici.

  Není však možné zcela opustit léčbu bakteriální infekce, protože taková nemoc v osmi z deseti případů nutně způsobí předčasné narození a dítě s touto formou narození se narodí nakažené. Bakterie Trichomonas šíří AIDS.

  Lék můžete použít okamžitě po porodu, a to i během kojení, ale zároveň by mělo být dítě během léčby převedeno na umělé směsi. Metronidazol také přechází do mateřského mléka. V některých případech je tento lék předepsán také dětem, ale pouze pro narozené dítě bude tato dávka příliš velká a následky mohou být negativní.

  Jaké vedlejší účinky metronidazolu lze pozorovat ve druhém trimestru

  Po léčbě metronidazolem se může rozvinout gastrointestinální rozruch, žena často začíná trpět nevolností, průjmem, zvracením, bolestí a zácpou. Při překročení dávky je pozorována migréna. Také v průběhu léčby moči u těhotné ženy ztmavne, ale nejedná se o negativní důsledky, ale o zcela přirozenou reakci těla. Ošetřující specialistka by si však měla být vědoma všeho, co se během těhotenství stane pacientovi.

  Většina léku bude vylučována ledvinami, které jsou již ve druhém trimestru velmi zatíženy, takže v tomto okamžiku by měla být snížena frekvence podávání, což pomůže zabránit kondenzaci toxických látek. U žen s onemocněním jater a ledvin se může objevit zánět močového měchýře a krátkodobý únik moči.

  V pozdním těhotenství může metronidazol způsobit závratě, mravenčení a necitlivost rukou a nohou, bolestivost kůže, snížení úrovně prahu bolesti a kožní alergie. Při dlouhodobé léčbě začínají sliznice v těle vyschnout, to platí jak pro ústa, tak pro vagínu.

  Metronidazol je antibiotikum, takže se může objevit stomatitida, kovová chuť, bolest kloubů a může se zvýšit koncentrace houby na stěnách vulvy - vaginální kandidóza.

  Je možné metronidazol užívat během těhotenství?

  Metronidazol během těhotenství: pouze fakt

  Očekávání dítěte je pro rodiče vzrušujícím a zároveň příjemným okamžikem

  Dlouho očekávané těhotenství šťastná nastávající matka s radostí čeká na setkání s dítětem. Ale co to je? Jakmile si všimne hojného šedivého vaginálního výtoku, který má nepříjemný zápach..

  [obsah h2 h3 h4]

  Při jmenování lékař diagnostikuje bakteriální vaginózu. Co je to onemocnění, kolik ohrožuje plod, jak zacházet? Metronidazol během těhotenství bude v této situaci nejlepší volbou. Pojďme však postupně pochopit.

  V jakých případech je indikována těhotná droga "Metronidazol"?

  Tento léčivý přípravek je předepsán těhotným ženám hlavně s bakteriální vaginózou..

  Ženy zpravidla přicházejí navštívit lékaře, který si stěžuje na hojný, nepříjemně páchnoucí výtok. V počátečním stádiu nemoci mají kapalnou konzistenci.

  S pokročilými formami nemoci se sekrece vagíny stává viskózní, hustá, získává nazelenalý nebo nažloutlý odstín. Někdy si pacienti všimnou nepohodlí a podráždění v oblasti genitálií. Charakteristickým rysem bakteriální vaginózy je absence zánětlivých symptomů na vaginální sliznici.

  Příčiny onemocnění u těhotných žen

  Příčiny bakteriální vaginózy vědou nebyly dosud zcela prokázány. Hlavním původcem onemocnění je anaerobní bakterie Gardnerella (Gardnerella vaginalis). Po narušení vaginální flóry v důsledku těhotenství a užívání antibiotik se mikroorganismus začne aktivně množit. Za rizikový faktor se považuje také nechráněné pohlaví s infikovaným partnerem a přítomnost nitroděložních kontraceptiv..

  Jaké jsou diagnostické indikátory předepsané „Metronidazol“?

  Lékař provede konečnou diagnózu v přítomnosti vaginálního výboje, klinickou analýzu na přítomnost "klíčových" buněk a měření pH vagíny.

  "Klíčem" jsou epitelové buňky, které jsou detekovány mikroskopickým vyšetřením obsahu vagíny. Jejich povrch je hustě pokrytý gardnerellou a normální kyselost pochvy je výrazně oslabena.

  Nebezpečí těhotenství

  Lékařské studie účinku nemoci na ženské tělo ukázaly, že je hlavní příčinou zánětu pánevních orgánů a vývoje infekcí v pochvě.

  Toto onemocnění se velmi často stává chronickou formou a pravidelně se zhoršuje. Pokud se neléčí bakteriální vaginóza, přispívá k zánětu sliznice dělohy a přívěsků. Vážná onemocnění, jako je vaginitida a kolpitida, u kterých žena trpí hnisavým výtokem, bolestmi v ženských orgánech a zvýšením tělesné teploty, jsou také příčinou nepozornosti pro její zdraví. Infekce ovlivňuje také močový systém. Například se může vyvinout cystitida..

  Během těhotenství může infekce pronikat do plodové vody a membrán, což může způsobit potrat nebo předčasný porod.

  Existuje riziko infekce dítěte, v důsledku čehož se může narodit předčasně, má nedostatečnou tělesnou hmotnost a trpí vrozenou pneumonií. Když je placenta infikována, dítě uvnitř dělohy zažívá hladovění kyslíkem, které je plné následných neurologických patologií. V období po porodu jsou tyto děti často citlivé na kožní onemocnění a zánět pupeční rány..

  Bakteriální vaginóza může způsobit endometritidu v období po porodu, zejména po císařském řezu. Pravděpodobnost purulentní mastopatie a špatného hojení stehu je několikrát vyšší než u zdravých žen.

  Zákeřnost bakteriální vaginózy spočívá v tom, že často probíhá zcela asymptomaticky. Zvláštní pozornost je proto věnována těhotným ženám, v jejichž historii se stále narodí mrtví, předčasně narození, předčasná plodnost plodu. V takových případech se diagnóza onemocnění provádí v časném stadiu těhotenství po dobu 12-16 týdnů.

  Vše o léčbě Metronidazolem

  Správnou léčbu může předepsat pouze lékař

  Aby se předešlo komplikacím těhotenství, musí být léčena bakteriální vaginóza. Ale těhotná žena má někdy paniku a strach z možných důsledků léčby. Nezapomeňte: kdokoli vlastní informace, vlastní svět a začíná analyzovat fakta.

  Léčení nemoci se provádí lékem Metronidazol. Lékárníci ji uvolňují ve formě tablet, tobolek nebo vaginálního gelu. Dávkování a dávkovací režim by měl předepisovat pouze lékař. Samozřejmě není schopen pacienta energicky léčit. V každém případě rozhodnutí o přijetí léku nebo jeho odmítnutí náleží pouze pacientce. Máte-li jakékoli dotazy ohledně vhodnosti použití Metronidazolu, zeptejte se svého lékaře. Alternativně můžete přejít na jiného specialistu, který vám doporučí získat informace z jiného zdroje..

  Co je to droga "Metronidazol"?

  Metronidazol je antibiotikum, které se používá k léčbě infekcí:

  1. genitourinary system;
  2. břicho;
  3. kůže;
  4. dýchacích cest atd.

  Pozornost! Boj s virovými infekcemi a houbovými chorobami tímto nástrojem nepřináší žádný účinek.

  Co řeknou pokyny k použití léku?

  Pokyny Metronidazolu naznačují, že jeho použití je kontraindikováno v prvním trimestru těhotenství. V trimestrech II-III se doporučuje opatrnost. Proč je tedy předepsán těhotným ženám??

  Mnoho farmaceutických společností doporučuje, abyste během tohoto období upustili od užívání léků kvůli nedostatečné znalosti jeho účinků na plod. Je však třeba říci, že v současné době pouze 30% všech vyráběných drog prošlo úplným vědeckým výzkumem této problematiky. Důvodem je skutečnost, že kontrola bezpečnosti léčiv je poměrně komplikovaná a časově náročná..

  Přijmout nebo nepřijmout Metronidazol během těhotenství?

  V lékařské praxi klinická pozorování pacientek užívajících Metronidazol během těhotenství neodhalila výskyt malformací plodu ani významné zhoršení stavu ženy. Podle dnešního výzkumu souvisí s užíváním léčiv pouze 1% precedentů při porodu dětí s vrozenými abnormalitami..

  Správné užívání léků

  Po úplném vyšetření určí lékař dávku a režim léčiva. Možnosti léčby budou záviset na věku, analýze, přítomnosti chronických onemocnění, použití jiných léků, včetně vitaminových komplexů a homeopatických léků..

  Nezapomeňte informovat svého lékaře o následujících chorobách:

  • játra - hepatitida, cirhóza;
  • gastrointestinální trakt - gastritida, duodenitida;
  • krev - leukémie, anémie;
  • nervový systém;
  • epilepsie;
  • alergie.

  V případě zdravotních problémů Vám lékař předepíše vhodnou terapii. Může být nutné provést další vyšetření, aby byla zajištěna bezpečnost léčby metronidazolem..

  Upozornění: Bez konzultace s lékařem je přísně zakázáno měnit délku léčby a dávkování.

  Metronidazol užívejte na lačný žaludek: 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Je nemožné žvýkat, hnětit, rozpustit lék, protože to povede k absorpci nadměrné dávky léku do krve a ovlivní jeho účinnost. Tablety nebo tobolky spolkněte celé.

  Pozornost! Pokud jste z nějakého důvodu vynechali užívání léku, udělejte to co nejrychleji. Při následném podání však nemůžete spolknout dvojitou dávku léku - to je plné komplikací.

  Bude užitečné připomenout nebezpečí alkoholu, a to zejména během těhotenství. Nebezpečí patologií u plodu, zejména při pití alkoholických nápojů, se během antibiotické léčby občas zvyšuje. V tomto případě může mít pacient negativní důsledky ve formě:

  1. nevolnost
  2. zvracení
  3. návaly horka;
  4. bušení srdce.

  Vedlejší účinky Metronidazolu

  Během užívání léku se u pacientů mohou objevit nežádoucí účinky:

  • nevolnost;
  • bolest hlavy, slabost;
  • svědění a pálení v pochvě;
  • horečka, zimnice;
  • svalové křeče;
  • necitlivost končetin;
  • vředy a bílý plak v ústní dutině;
  • bolestivé močení;
  • těžká rozrušení stolice.

  Pozornost! Pokud se takové příznaky objeví, okamžitě se poraďte se svým lékařem. V případě předávkování léky - zavolejte sanitku.

  Vaginální léky

  Pro zvýšení terapeutického účinku a kontraindikací pro perorální podávání léků se může lékař uchýlit k místní léčbě. Vaginální přípravky jsou k dispozici ve formě čípků, gelů, krémů s metronidazolem.

  Takové ošetření je dostatečně účinné pro bakteriální vaginózu. K podání dávky gelu nebo krému použijte aplikátory, které jsou součástí léku.

  Průběh lokální terapie je od 5 do 7 dnů, se zavedením prostředků ráno a večer.

  Po absolvování celého kurzu žena předkládá opakované analýzy výboje pro úspěšnou léčbu. Lékař pozorující těhotnou ženu bude pravidelně předepisovat opakované laboratorní testy vaginálního obsahu. Faktem je, že relapsy nemoci nejsou tak vzácné. Aby nedošlo k přehlédnutí, používají se preventivní prohlídky.

  Rehabilitační období

  Po použití antibiotik a vylučujících patogenů je nezbytné normalizovat střevní a vaginální mikroflóru. K tomu se používají probiotika, tj. Léky, které obsahují bifidobakterie a laktobacily. Obnovení mikroflóry pomáhá ženskému tělu vyrovnat se s následky nemoci a také zabraňuje výskytu dalších patologií ženských orgánů.

  Chcete-li zabránit infekci bakteriální vaginózou, postupujte podle jednoduchých preventivních opatření:

  1. zefektivnění sexuálního života, ochranná opatření pro náhodný sex;
  2. vzdát se kouření;
  3. zdržení se používání prostředků pro intimní hygienu s aromatickými látkami;
  4. pravidelné sledování gynekologem.

  Závěrem chci říci, že pro těhotnou ženu není vhodné užívat ani ty nejnebezpečnější léky, takže je lepší nedovolit výskyt nemocí. Postarejte se o sebe a své děti!

  Může být metronidazol podáván během těhotenství?

  Metronidazol je antibakteriální léčivo, které má široké spektrum účinku. V gynekologii se používá k léčbě infekčních a zánětlivých patologií reprodukčního systému, které jsou způsobeny anaerobními patogeny. Ale metronidazol během těhotenství musí být používán velmi opatrně. To platí zejména pro raná stádia..

  Funkce aplikace

  Metronidazol se nejčastěji používá k léčbě těchto chorob:

  • vaginitida;
  • uretritida;
  • trichomoniáza vyskytující se s příznaky nebo bez nich;
  • amébiáza;
  • endometritida nebo endomyometritida;
  • bakteriální vaginóza;
  • infekční poškození reprodukčního systému jiné geneze.

  V některých případech může lékař předepsat takový lék těhotné pacientce. Má nejen antibakteriální účinek. Metronidazol podporuje rychlou regeneraci buněk postižených tkání, zabraňuje rozvoji komplikací.

  Léčivo se rychle vstřebává v zažívacím traktu, protože jeho biologická dostupnost je 80%. Metronidazol může díky své vysoké penetraci do tělesných tkání a tělních tekutin procházet bariérami krev-mozek a placenta. Pokud je žena těhotná, je droga schopna ovlivnit vývoj dítěte, protože volně vstupuje do jeho těla.

  Maximální koncentrace v krvi je pozorována po 1-3 hodinách. Průměrný poločas je 8 hodin (v závislosti na stavu ledvin a dalších charakteristikách těla).

  Metronidazol je velmi účinný lék, protože ve většině případů dochází k zotavení. Pacient však musí dodržovat všechny předpisy lékaře. Během těhotenství by měl být lék používán opatrně, pod dohledem odborníka.

  Metronidazol lze zakoupit v různých formách, ale během těhotenství dítěte se upřednostňují prostředky pro externí použití. Můžete také použít pilulky, ale jejich dávkování je sníženo. Nedoporučuje se užívat vysoké jednotlivé dávky léku..

  Realizovatelnost užívání léku během těhotenství

  Infekční onemocnění během těhotenství mohou vést nejen k malformacím dítěte, ale také k předčasnému porodu. Antibiotikum se těmto problémům vyhýbá. Pokud pijete Metronidazol správně během těhotenství, pak má žena větší šanci na uzdravení bez poškození dítěte.

  Pokud se neléčí, infekce se šíří do dělohy a blízkých orgánů. Zdravotní stav ženy se zhoršuje, zvyšuje se riziko fetální infekce. Během těhotenství se aktivují všechny chronické procesy, takže v prvních týdnech bude vyžadována léčba. Zde je však důležité řídit se doporučeními lékařů.

  Užívání léku je zakázáno v prvním trimestru (až 13 týdnů). V této fázi není metronidazol prakticky předepisován těhotným ženám. Místo toho je předepsán bezpečný analog. Použití antibakteriálních látek je vhodné, pokud je nebezpečí pro zdraví a život ženy vyšší než potenciální riziko pro dítě.

  Vlastnosti užívání drogy v různých časech

  Před zahájením léčby je nutné pacienta pečlivě vyšetřit a vzít v úvahu vlastnosti průběhu těhotenství. Nemůžete se zapojit do samoléčby.

  První trimestr

  Těhotenství je pro ženské tělo obtížným obdobím. V této době je zcela přestavěn na potřeby růstu uvnitř dítěte. Imunita se v současné době snižuje a zvyšuje se riziko pacienta, že se vyvinou houbová a infekční onemocnění pohlavních orgánů nebo jiných systémů. Někdy se neobejdete bez antibiotik.

  Metronidazol během těhotenství v počátečních stadiích je zakázán. Vědecké studie o ženách nesoucích dítě nebyly provedeny. Experiment na zvířatech však neodhalil toxický účinek léku na plod. Ale stejně jako jakékoli jiné antibiotikum může metronidazol v prvních 12 týdnech způsobit malformaci dítěte. Během tohoto období dochází ke kladení a tvorbě všech systémů malého organismu.

  Droga je předepsána, pouze pokud existuje nebezpečí smrti. Nemůžete předem určit, jak Metronidazol ovlivní tvorbu plodu, takže byste jej neměli riskovat.

  Druhý trimestr

  Během těhotenství ve 2. trimestru musí žena užívat Metronidazol pouze s akutní formou patologie. Léčba by měla být řízena gynekologem. Pokud žena dodržuje všechna nezbytná pravidla, toxický účinek léku na tělo dítěte je minimalizován.

  Existují však určité rysy: je lepší upustit od používání perorálních a injekčních forem metronidazolu. Aby se předešlo rozvoji komplikací, je lepší pro vnější použití použít vaginální čípky nebo gel.

  Třetí trimestr

  Toto období je považováno za nejbezpečnější pro použití metronidazolu, protože všechny orgány dítěte jsou již vytvořeny a žena se dokáže vyhnout předčasnému porodu. Droga je také předepsána podle indikací, pak zde již můžete použít jakoukoli formu uvolňování.

  Během těhotenství ve 3. trimestru lze metronidazol užívat ve formě tablet. Tímto způsobem bude možné zbavit se choroby rychleji. Avšak nepohodlí v zažívacím traktu, které v posledních týdnech pronásleduje ženu, se může zvýšit. Pokud pacient netoleruje metronidazol ve formě tablet, může používat čípky.

  Jaké kontraindikace jsou možné

  Během těhotenství ne všechny ženy mohou užívat metronidazol.

  Během tohoto období existují další kontraindikace:

  • individuální nesnášenlivost účinné látky nebo dalších složek léčiva, alergická reakce;
  • krevní patologie;
  • zhoršená funkce ledvin (dekompenzovaná forma selhání);
  • dysfunkce centrální nervové soustavy nebo její organické léze;
  • problémy s játry
  • žaludeční vřed nebo jiná porušení integrity sliznice;
  • epilepsie.

  Individuální kontraindikace užívání metronidazolu jsou možné, proto je před použitím vhodné konzultovat se svým lékařem.

  Vlastnosti dávkování a aplikace

  Metronidazol užívejte během těhotenství v souladu s dávkou předepsanou lékařem. Nedoporučuje se to měnit sami. Délka léčby závisí na její účinnosti a individuálních charakteristikách těhotné ženy.

  Účinnost tablet nezávisí na příjmu potravy. Ale aby se zabránilo nepohodlí v žaludku, je lepší je pít po jídle. Musíte polykat pilulku celé. Neměli byste to žvýkat. Denní sazba je vždy rozdělena do několika metod.

  V závislosti na typu patologie se tablety užívají takto:

  • Trichomoniáza: 2 tablety denně po dobu 10 dnů. Akutní průběh onemocnění vyžaduje zvýšení dávky. Kromě toho je metronidazol předepisován ve formě vaginálních čípků;
  • Při amébiasis žena bere 225 mg denně. Terapie trvá až 10 dní.

  Čípky se častěji používají pro infekční onemocnění vagíny a přívěsky. Účinná látka se tedy rychle dostane do centra zánětlivého procesu. Metronidazol se v tomto případě používá jednou denně. Průběh léčby nepřesáhne 7 dní.

  Čípky musí být vloženy hluboko do pochvy, poté, co je navlhčí vodou. Navíc je sexuální partner ženy povinen podstoupit léčbu. Je-li vaginální gel předepsán pro těhotnou ženu, pak je pro pohodlí jeho použití v balení aplikátor. Tato forma metronidazolu je nejbezpečnější, protože nemá systémový účinek na ženské tělo, nepronikne do krve.

  Jaké vedlejší účinky během těhotenství jsou možné

  Je tedy možné pít Metronidazol samozřejmě pro těhotné ženy. Mělo by se však zvážit, jaké nežádoucí účinky může u ženy způsobit.

  Tyto zahrnují:

  • nevolnost a zvracení, poruchy stolice, stomatitida, kovová chuť a sucho v ústech, pankreatitida, bolest v břiše;
  • změna tónu kůže, svědění a vyrážky, angioedémový šok, pocit tepla;
  • svědění v pochvě;
  • necitlivost nohou;
  • bolest při návštěvě toalety;
  • bolesti hlavy, sluchu nebo zraku, zhoršená koordinace, třes, závratě, zvýšená ospalost, zmatenost;
  • stav deprese nebo deprese;
  • krevní porucha.

  Někdy je při užívání Metronidazolu narušena funkce jater. Zde se upraví dávkování léku nebo se úplně zruší.

  Nemyslete si, že se objeví všechny vedlejší účinky. Metronidazol předepisuje lékař podle indikací. Při správném používání nevzniknou žádné důsledky a dítě se narodí zdravě.

  Po narození může léčba metronidazolem pokračovat. V tuto chvíli však musíte přestat kojit dítě. Můžete v tom pokračovat 2 dny po užití poslední pilulky.

  Po ukončení celého léčení je nutné podstoupit následné vyšetření. Kromě toho jsou předepsány testy a ultrazvuk, aby se stanovil stav dítěte.

  Vývoj infekčních chorob během těhotenství není neobvyklý. Metronidazol s nimi účinně a rychle zvládne. Tento lék by však neměl být užíván v raných stádiích. S výhradou doporučení odborníků nebude mít toxický účinek na plod..

  Zdroje:

  Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/metronidazole__18699
  Radar: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGu>

  Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter

  Lze metronidazol užívat během těhotenství? Popis, návod k použití a další nuance

  Autor: fabrica · Zveřejněno 09/09/2019 · Aktualizováno 21.5.2019

  Devět měsíců čekání na narození dítěte může být zastíněno různými nemocemi. Léčba těhotných žen se liší od léčby běžných žen a ne všechny léky mohou být použity, protože procházejí placentou k dítěti.

  Mnoho antibakteriálních léčiv má teratogenní (deformující) účinek na plod. Před použitím léku je nutné se seznámit s kontraindikacemi. Upozorňujeme na přezkum takového antibiotika, jako je metronidazol.

  O drogě

  Metronidazol je léčivo s antimikrobiálními a antiprotozoálními účinky. Patří do skupiny nitroimidazolů. Když léčivo proniká do mikrobiální buňky, je narušena syntéza DNA, což následně vede k jeho smrti. Široký rozsah účinku léku je založen na nespecifičnosti jeho mechanismu účinku..

  Uvolněte formuláře

  K dispozici ve formě:

  • gel pro vnější použití;
  • krém pro vnější použití;
  • vaginální gel;
  • vaginální čípky;
  • vaginální tablety;
  • roztok pro intravenózní podání;
  • potahované tablety;
  • tablety pro orální podávání;
  • suspenze pro orální podávání;
  • prášek pro přípravu roztoku.

  Struktura

  Každá běžná tableta obsahuje hlavní léčivou látku (metronidazol) a pomocné látky:

  • bramborový škrob;
  • mikrokrystalická celulóza;
  • stearát vápenatý.

  Indikace pro použití

  Indikace pro použití u těhotných žen s:

  1. bakteriální vaginóza;
  2. uretritida;
  3. vaginitida trichomoniázové povahy;
  4. anaerobní infekce genitourinárního systému;
  5. protozoální infekce.

  Mohu otěhotnět?

  Metronidazol se po požití rychle a dobře vstřebává. Vysoká penetrační schopnost léku pomáhá dosáhnout baktericidního účinku ve všech tkáních. To je třeba vzít v úvahu během těhotenství, protože hematoplacentární bariéra není překážkou účinné látky. Je odstraněna z těla po 8 - 10 hodinách, proto by se měl pro přiměřený boj proti infekci brát třikrát denně..

  V 1 trimestru

  Je možné, že těhotné ženy pijí lék nebo si podají injekci v raných stádiích těhotenství? Metronidazol je přísně zakázán během prvního trimestru.

  V tomto období dochází k pokládání fetálních orgánů a tvorbě placenty. Až 12 týdnů těhotenství může užívání léku vést ke spontánnímu potratu (embryo se nepřipevňuje k děložní stěně) nebo k opomenutí těhotenství (histogeneze v zastavených oplodněných buňkách).

  Ve 2. trimestru

  Druhý trimestr těhotenství se vyznačuje tvorbou plodu na nejvyšší úrovni, životaschopnost takového dítěte však stále chybí. Nadměrný příjem metronidazolu vede k předčasnému porodu. V této dávce léku si gynekolog vybere individuálně a přísně kontroluje stav těhotné.

  V pozdních termínech

  Třetí trimestr nebo období přípravy na setkání s dítětem je doprovázeno výběrem způsobu doručení. Pokud nastávající matka a ošetřující lékař rozhodnou o porodu přirozeným porodním kanálem, je nutné léčit všechny infekce, které musí matka zabránit infekci dítěte v době porodu.

  Předepište lék ve třetím trimestru intravenózně, což znamená, že léčba bude prováděna v nemocnici. Nalezení těhotné ženy během léčebného období pod dohledem odborníků pomáhá předcházet předčasnému porodu a prodlužovat těhotenství (prodloužit nejméně 36 týdnů).

  Ve druhém a třetím trimestru je účinek metronidazolu na embryonální vývoj minimální. Tento lék je zařazen do bezpečnostní skupiny typu B. To znamená, že k teratogennímu účinku dochází pouze v prvním trimestru. Klinické studie léku u březích potkanů ​​prokazují bezpečnost metronidazolu ve vztahu k nitroděložnímu vývoji potomstva ve druhém a třetím trimestru..

  Návod k použití

  Pro těhotné ženy jsou preferovány tři formy metronidazolu:

  • tablety uvnitř;
  • intravaginální čípky;
  • roztoky pro intravenózní infuzi.

  Tabletové formy léku jsou předepsány podle standardního schématu. S vědomím, že tablety jsou k dispozici v dávce 250 mg, lékař doporučuje užívat jednu tabletu 3x denně, vypít hodně čisté vody.

  Existuje schéma, které snižuje koncentraci léku v plodu o 10%. Ráno a odpoledne se používá orální tableta v dávce 250 mg a v noci se používá intravaginální čípek s dávkou účinné látky 100 mg. Jmenování intravenózního roztoku metronidazolu provádí lékař nemocnice, ve které je těhotná žena léčena.

  Určité standardní schéma, stejně jako u tabletů, neexistuje. Množství léku se počítá s ohledem na tělesnou hmotnost těhotné ženy před těhotenstvím a v době léčby. Průběh léčby metronidazolem obvykle trvá 7-10 dní, s přestávkou mezi cykly nejméně jeden měsíc. Existuje alternativní kurz metodou „šokové dávky“.

  V jednom kroku je předepsáno velké množství léčiva (nejméně 4 tablety). U těhotných žen je tato léčebná technika považována za nepřijatelnou, protože toxický účinek na plod bude neúměrně větší než výhoda užívání léku pro matku. Můžete dokonce vyvolat potrat ve druhém trimestru nebo naléhavé narození ve třetím.

  Kontraindikace

  Metronidazol má rozsáhlý seznam kontraindikací:

  • první trimestr těhotenství;
  • onemocnění centrálního nervového systému;
  • s Alzheimerovou chorobou;
  • s epilepsií;
  • onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, nádory jater);
  • onemocnění ledvin (až do urolitiázy);
  • krevní nemoci (leukopenie, anémie autoimunitního původu, trombocytopatie).

  Používejte s opatrností laboratorní poškození ledvin a jater. Tyto stavy se objevují bez klinického obrazu, ale krevní a močové testy naznačují sníženou účinnost těchto orgánů. Při užívání metronidazolu je nezbytné normální fungování jater, protože dochází k metabolismu léčiv. Vylučování 95% léčiva se provádí ledvinami, zbývajících 5% se vylučuje kůží, střevy nebo plícemi.

  Možné důsledky

  Klasifikujeme možné komplikace z užívání léku podle hlavních systémů lidského těla:

  1. Trávicí systém: sucho v ústech, nevolnost, zvracení, průjem, střevní kolika, epigastrická bolest, zácpa, stomatitida, glositida.
  2. Kardiovaskulární systém: změny EKG (pokles amplitudy T vlny, což naznačuje porušení repolarizace komor), přetrvávající neutropenie a trombocytopenie.
  3. Centrální nervový systém: křeče, závratě, porucha chůze (ataxie), halucinace (s velkým množstvím léku), aseptická meningitida, zmatenost, emoční labilita, nespavost.
  4. Ledviny: cystitida, polyurie, močová inkontinence.
  5. Játra: žloutenka, bolest v projekci jater, změna barvy stolice.
  6. Jiné systémy: reakce přecitlivělosti na složky léčiva, zarudnutí kůže, erytematózní vyrážka, nosní kongesce, pocit návaly tepla, horečka, artralgie.

  Patologický účinek metronidazolu na plod je možný pouze v prvním trimestru těhotenství. Pokud bylo těhotenství prodlouženo, existuje vysoké riziko, že bude mít dítě s abnormalitami (rozštěp rtu, rozštěp patra, aplazie vnitřních orgánů, hydrocefalus, mikrocefalie, atresie jícnu, nedostatečný vývoj končetin atd.).

  Analogy

  Analogy se nazývají léky, které obsahují stejnou účinnou látku jako původní lék. Mechanismus účinku a vedlejší účinky proto budou stejné. Jejich rozdíl spočívá v biologické dostupnosti (pro analogy je o 10-15% nižší) a v ceně (původní léky stojí více kvůli klinickým studiím, které prokazují účinnost léku). Nejslavnější analogy jsou:

  Nezapomeňte, že analogy jsou také kontraindikovány v prvním trimestru těhotenství, jako původní lék (Flagil).

  Lidové léky a metody prevence

  Během doby užívání metronidazolu lékaři důrazně doporučují:

  1. dodržovat rytmus výživy (nejméně 5krát denně);
  2. dodržovat režim práce a odpočinku (a je lepší více relaxovat);
  3. nepijte alkohol.

  Nepoužívejte další léky k zastavení nepříjemných symptomů. Rada gynekologů - heřmánkový čaj. Uklidňuje nejen nervový systém, ale také zlepšuje trávení, uvolňuje nevolnost. Období těhotenství je však nepředvídatelné, možná jen málo žen vyvine nesnášenlivost heřmánkových odvarů, což se projevuje nevolností a zvracením pouze z jedné vůně.

  Infekční onemocnění nejsou pro nenarozené dítě o nic méně nebezpečná než použitá antibiotika. Předepisování léků se provádí porovnáváním přínosů pro zdraví matek a rizik pro dítě. Metronidazol se doporučuje těhotným ženám pouze v naléhavých případech.

  Dávka léčiva se volí individuálně pro každou těhotnou ženu. Pokud se objeví nežádoucí příznaky, okamžitě se poraďte se svým gynekologem. Postarejte se o sebe a buďte léčeni bez poškození zdraví!

  Trimester metronidazol během těhotenství: recenze

  Těhotenství je doba, kdy žena začíná s velkou pozorností a péčí o sebe, protože všechno, co se stane s jejím tělem, může ovlivnit budoucí dítě. Pokud se u některých žen v zajímavém postavení objeví některá onemocnění v oblasti genitálií, je nutná kompetentní léčba, která nepoškodí plod. V léčbě vaginózy a některých dalších nemocí lékaři předepisují během těhotenství „metronidazol“, takže jde o lék, jehož použití je v tak choulostivé poloze přípustné.

  „Metronidazol“ během těhotenství může předepsat pouze lékař. Před provedením diagnózy a rozhodnutím o metodě léčby je nutné provést vyšetření a analýzy. Těhotné ženy by neměly samy medikovat a předepisovat lék pro sebe, i když pokyny uvádějí, že to neovlivní plod.

  Účel a farmakologické vlastnosti léčiva

  "Metronidozol" je lék s antimikrobiálními a antiprotozoálními účinky. Zahrnuto v seznamu léčivých přípravků, které jsou životně důležité a poměrně aktivně používané v lékařské praxi.

  Hlavní látka léčiva rychle proniká do tkání těla a vytváří bariéru pro patogenní flóru, má destruktivní účinek na citlivé mikroorganismy:

  • Trichomonas;
  • Giardia
  • bakteroidy;
  • zahradník;
  • dysenterická améba;
  • fusobakterie a další.

  Proto je "Metronidazol" předepisován pro choroby způsobené těmito patogenními mikroorganismy..

  Lék se uvolňuje ve formě bílých tablet s dávkou 250 mg účinné složky v každé tabletě, ve formě injekčního roztoku do žíly, ve formě gelu s koncentrací látky 0,75% a ve formě vaginálních čípků.

  Lékař může předepsat lék v jedné z forem. U těhotných žen jsou svíčky častěji předepisovány. Protože tato forma zabraňuje pronikání hlavní látky do systémového oběhu, zatímco dosahuje svého cíle a vyrovnává se se škodlivou mikroflórou.

  Během těhotenství je léčen Metronidazol:

  • všechna onemocnění vyvolaná výše uvedenými mikroorganismy;
  • některé nemoci břišní dutiny;
  • zánětlivé procesy genitourinárního systému;
  • kolitida, některé formy peptického vředu;
  • stomatitida;
  • zánětlivá onemocnění dýchacího systému atd..

  V prvním trimestru může mít účinná látka léčiva negativní účinek na tvorbu orgánů a systémů plodu.

  Kontraindikace a vedlejší účinky pro těhotné ženy

  Přestože lze metronidazol užívat během těhotenství ve druhém a třetím trimestru, má pro ženy řadu kontraindikací:

  1. Kojení.
  2. Přecitlivělost na jednotlivé složky léčiva nebo alergie.
  3. Nemoci centrálního nervového systému: epilepsie a další.
  4. Leukopenia.
  5. Jaterní a renální patologie.
  6. První trimestr těhotenství.

  S těmito patologiemi a stavy se tablety, čípky a roztok pro iv podávání nepoužívají.

  Pokud je předepsán Metronidazol, je důležité dodržovat dávkování. Negativní vedlejší účinky se někdy mohou objevit ve formě:

  1. Jakékoli alergické projevy: kopřivka, otok sliznic atd..
  2. Poruchy zažívacího traktu: zvracení, nevolnost, průjem.
  3. Nervové poruchy: nespavost, podrážděnost, závratě, bolesti hlavy atd..
  4. Změny barvy moči.
  5. Cystitida.
  6. Inkontinence.
  7. Kandidóza, stomatitida.

  Během těhotenství je důležité věnovat pozornost jakýmkoli změnám stavu a informovat o nich lékaře. Specialista bude schopen upravit léčbu, změnit lék nebo dávku.

  Obvykle je během těhotenství léčivo předepisováno podle individuálního dávkovacího režimu. U tablet, pokud není předepsáno jinak, se nejčastěji doporučuje užívat 5 až 7 dní. Lék se během jídla opije, zapije se vodou.

  Čípky se vstřikují do vagíny jednou denně. Ale lékař může předepsat jiný systém, v závislosti na některých důvodech. Někdy během těhotenství je předepsán místní lék ve formě gelu s účinnou látkou metronidazol.

  Účinek na plod v trimestrech a zvláštních okamžicích

  V 1. trimestru těhotenství je Metronidazol zakázán. Ovlivňuje tvorbu tkání a orgánů vyvíjejícího se plodu. Tentokrát je to právě tehdy, když nastává pokládka všech nejdůležitějších systémů lidského těla. Proto je v 1. trimestru příjem zakázán.

  Ve 2. a 3. trimestru je účinek látky na plod minimální nebo vyloučený. Protože se lék někdy používá k léčbě výše popsaných patologických stavů u těhotných žen.

  Použití čípku nebo gelu během druhého a třetího trimestru je zcela bezpečné. To však neznamená, že těhotná žena může užívat lék bez konzultace s lékařem. Svíčky a gel mají dobrý lokální efekt, aniž by pronikly do membrán s průtokem krve.

  Pokud lék předepisuje lékař, měla by se dodržovat všechna doporučení a dávkování. Aby bylo možné vyrovnat se s infekcí a zabránit recidivě, je nutné ukončit příjem.

  Je důležité dodržovat podmínky skladování léku. Tablety se uchovávají při pokojové teplotě, která nepřesahuje 25 stupňů. Svíčky by měly být uchovávány v lednici. Je důležité nepoužívat lék v jakékoli formě uvolnění po uplynutí doby použitelnosti.

  V časném těhotenství a laktaci je v případě potřeby vybrán analog léčiva s méně toxickým účinkem na plod a dítě.

  Po léčbě Metronidazolem lékař často předepisuje restorativní terapii. Faktem je, že tento nástroj může narušit mikroflóru. Po podání je nutný průběh probiotik a prebiotik. Mohou být buď lokální (ve vagíně) nebo obecně (orálně). Kromě toho je třeba dodržovat některé hygienické požadavky:

  • chráněný pohlavní styk;
  • vhodná hygiena;
  • strava
  • systematický lékařský dohled.

  Skupinové analogy

  Existují některé podobné léky, které lze předepsat těhotným ženám ve 2 nebo 3 trimestrech:

  1. "Trichopolum." Tablety se stejnou účinnou látkou. Určeno k léčbě vaginózy těhotných žen.
  2. "Metrogil Dent." Toto je gel s metronidazolem. Řekněme to během těhotenství.
  3. "Flagil". Čípky a tablety s podobnou účinnou látkou.
  4. "Rosex", "Metromed", "Efloran", "Trichosept" a další.

  Existuje mnoho léků založených na metronidazolu. Všechny z nich mají podobnou účinnost, protože jsou založeny na stejné látce. Cena léků se liší v závislosti na výrobci a formě uvolňování.

  Recenze lékařů a těhotných žen o drogě

  Recenze žen užívajících Metronidazol během těhotenství jsou obecně pozitivní:

  Olga, 29 let: „Metronidazolový gel mi byl předepsán. Můj gynekolog mi řekl, že moje dítě absolutně neovlivní. Prošel jsem léčbou, jak bylo předepsáno. Byla léčena během druhého trimestru a trochu ve třetím. Po porodu zdravého syna včas ".

  Olga, 30 let: „Během těhotenství mi byl předepsán Metronidazol a další lék na vaginózu. Můj termín byl na začátku třetího trimestru. Průběh léčby je velmi malý, pouze 7 dní. Všechno šlo rychle a bez vedlejších účinků. Poté, co jsem porodila zdravé dítě ".

  Maria, 26 let: „Nevěděla jsem, že jsem těhotná, musela jsem pít Metronidazol. Když se obrátila na gynekologa, zjistila fakt těhotenství a řekla, že tento lék není užíván v raných stádiích, což je pro plod nebezpečné. Řekla, že mnoho těhotenství ukončuje, pokud je potřeba léčba. Ale neudělal jsem potrat. Ona sama četla na síti, že byl v prvním trimestru zakázán. Trpěl jsem samozřejmě strachem. Léčbu jsme nezměnili. Tato nemoc je poražena. Ale pravděpodobně jsem měl štěstí. Narodil jsem zdravé dítě včas “.

  Mohu pít metronidazol během těhotenství??

  Je známo, že užívání léků během těhotenství je nežádoucí. Je možné pít metronidazol během těhotenství, pokud je to naléhavě nutné?

  Indikace pro použití metronidazolu

  Metronidazol je léčivo určené k léčbě bakteriálních infekcí. Má široké spektrum účinku, což přispívá k ničení patogenních anaerobních mikroorganismů. Metronidazol je velmi účinný při bakteriální vaginóze, úplavici, endometritidě, bakteriální septikémii atd. Nejčastěji je tento lék předepisován na trichomoniázu, pohlavně přenosné onemocnění bakteriální povahy, přenášené hlavně pohlavním stykem..

  Tento lék má velkou účinnost za relativně nízkou cenu. Může být předepsán v různých formách: v tabletách, vaginálních čípcích, vaginálním gelu, krému, suspenzi, v injekčních ampulích. Nejúčinnější účinek metronidazolu je v tabletách, protože při perorálním podání začnou účinné látky metronidazolu působit rychleji na patogen.

  Anaerobní bakterie jsou schopny žít v anoxických podmínkách, a proto se snadno množí v tělesných tekutinách: v krevním řečišti, lymfy, vaginálním výtoku, slinách. U těhotných žen se mohou v plodové vodě vyvíjet patogeny, což představuje přímé ohrožení zdraví a života nenarozeného dítěte. Proto je účinná léčba infekcí u žen v pozici zvláště důležitá.

  Ministerstvo zdravotnictví varuje: Více než 10 milionů lidí umírá kvůli parazitům nalezeným u ryb, zeleniny a ovoce zakoupených na trzích a obchodech. Přečtěte si rozhovor >>

  Léčba by však měla být nejen účinná, ale zároveň šetrná, léky by neměly negativně ovlivňovat plod a způsobovat nepohodlí samotné ženě.

  Metronidazol a těhotenství

  Kompetentní ošetřující lékař, předepisující jakýkoli lék těhotné ženě, vždy pečlivě analyzuje poměr účinnosti léku a možného poškození zdraví plodu. Metronidazol není výjimkou.

  Klinické studie potvrdily skutečnost, že složky, které tvoří tento lék, procházejí placentou k plodu, to znamená, že mohou ovlivnit jeho růst a vývoj. Kromě toho bylo prokázáno, že přijetí dívky Metronidazol během porodu může vyvolat předčasné narození. Mělo by se však také chápat, že patogeny mohou také pronikat do plodové vody, což ovlivňuje plod, a velmi často představují riziko předčasného porodu. Proto je naprosto nezodpovědné nechat nemoc unášet a citovat možné účinky léku na těhotenství.

  Lékaři nepředepisují Metronidazol během těhotenství během prvního trimestru. Je to způsobeno tím, že se embryo teprve začíná formovat, dochází k pokládání hlavních orgánů a systémů, a proto by člověk neměl dovolit vliv Metronidazolu placentou na plod. Pokud je pití této drogy životně důležité pro ženu (extrémní, vzácné případy), může lékař doporučit potrat.

  Metronidazol během druhého a třetího trimestru je možný pod přísným dohledem lékaře a přísným dodržováním dávky léku.

  V průběhu studií bylo zjištěno, že tento lék má malý účinek na nenarozené dítě, tento účinek však není teratogenní..

  Existují údaje z průzkumu přibližně 1 500 dětí, jejichž matky během těhotenství pily Metronidazol: ve vývoji nebyly identifikovány žádné patologie.

  Užívání Metronidazolu během početí dítěte a během kojení

  Existují případy, kdy se žena nebo muž podrobuje léčení infekčního onemocnění, ale zároveň má i nadále sexuální život (pokud neexistuje doporučení k upuštění od sexu po dobu terapie). V tomto případě metronidazol neinterferuje s početí, je však třeba pečlivě vyšetřit embryo na ultrazvuk, zda nevykazuje abnormality ve vývoji..

  Užívání metronidazolu během kojení je rovněž nežádoucí, protože se vylučuje z těla, a to i mateřským mlékem. Pokud existuje naléhavá potřeba brát Metronidazol během kojení, kojení by mělo být přerušeno.

  Rozhodnutí o užívání některých léků těhotnou ženou by měl učinit ošetřující lékař, přičemž by měla být zvážena všechna rizika pro její zdraví a zdraví jejího nezformovaného dítěte. Radikální rozhodnutí, která se objevují v nejextrémnějších případech, si však rodiče dítěte budou muset udělat sami.

  Stále se vám zdá, že zbavení se parazitů není snadné?

  Červi mohou asymptomaticky žít ve vašem těle roky a produkty jejich vitální činnosti narušují vaše tělo a způsobují další nemoci, jejichž průběh se často stává chronickým.

  Na první pohled znáte následující příznaky:

  • nevolnost;
  • plyny a nadýmání;
  • časté nachlazení;
  • špatný spánek;
  • problémy s hmotností;
  • nadměrná nervozita;
  • únava
  • kožní problémy?

  Chcete-li se zbavit parazitů bez vážných následků pro tělo, je snazší, než se zdá, přesvědčte se o tom z článku Kandidáta lékařských věd Dvornichenko V.V., jak navždy odstranit červy z těla. Přečtěte si článek >>

  Byl zahájen federální program, jak zbavit populaci parazitů! Je těžké tomu uvěřit, ale účinný lék na očistu těla je financován z rozpočtu a zvláštních fondů. Hrozné statistiky ukazují, že 850 THOUSAND lidí v Rusku umírá každý rok kvůli parazitům! Abyste tomu zabránili, musíte si vzít penny.

  "Metronidazol" během těhotenství: rysy jmenování v různých trimestrech

  V některých situacích lékaři trvají na antibiotické terapii. V období očekávání dítěte je akutním problémem volba adekvátní léčby, na jedné straně bezpečné pro budoucí dítě a na druhé straně, účinně ničící všechny patogeny. Pokyny k použití Metronidazolu během těhotenství naznačují možnost užívání léku v případech, kdy přínos pro matku převyšuje poškození způsobené dítěti.

  "Metronidazol" se týká skupiny širokospektrálních antibakteriálních léčiv účinných proti anaerobním mikroorganismům. Anaerobní bakterie jsou bakterie, které žijí a množí se ve vakuu. V lidském těle to může být krev, míza, výtok sliznice.

  Popis léku

  "Metronidazol" během těhotenství se obvykle předepisuje k léčbě bakteriální vaginózy, která je často spojována s trichomoniázou a pohlavně přenosnými infekcemi. Pomáhá však také při jiných bakteriálních infekcích, jejichž původci aktivně žijí bez kyslíku..

  Lék je k dispozici v mnoha lékových formách:

  • pilulky - používá se k perorálnímu podání;
  • vaginální čípky a gel - pro pokládání do vagíny;
  • krém - pro mazání kůže a sliznic;
  • prášek - pro přípravu roztoku a vstřikování;
  • suspenze - k perorálnímu podání.

  Je třeba si uvědomit, že při vnějším podání je koncentrace účinné látky mnohem nižší než při vnitřním podání. V souladu s tím je orální podávání účinnější. Lék může být užíván několika způsoby:

  • přijímání šokových dávek ve dvou průchodech;
  • samozřejmě užívat jednu tabletu dvakrát denně po dobu sedmi až deseti dnů.

  U těhotných žen je upřednostňován druhý způsob použití metronidazolu, protože pokud je dávka příliš vysoká, může antibiotikum proniknout placentární bariérou a poškodit dítě. Můžete pít lék s vodou nebo mlékem. V případě potřeby by měla být léčba opakována, interval mezi užitím léku by však neměl být kratší než 30 dnů.

  Indikace a kontraindikace

  Indikace pro použití "Metronidazolu" nebo jeho analogů, které zahrnují složku se stejným názvem, jsou tato onemocnění:

  • vaginóza;
  • meningitida;
  • sepse;
  • zápal plic;
  • absces plic, jater, mozku a dalších orgánů.

  Kromě toho se tabletová forma někdy používá pro symptomatickou léčbu leukémie, když se leukocytové blastové buňky nacházejí v krevním nátěru..

  Čípky s metronidazolem během těhotenství obvykle používají lékaři k léčbě trichomoniázy nebo jiných typů bakteriální vaginózy. "Metronidazol" je často předepisován během plánování těhotenství, aby se předešlo infekčním onemocněním. Kromě toho se v pozdním očekávání dítěte používají čípky nebo vaginální krém, aby se zabránilo infekci plodu.

  Pro léčbu sexuálně přenosných nemocí by měl lék užívat oba partneři, sexuální kontakty jsou vyloučeny až do konce kurzu.
  Kontraindikace při jmenování tohoto léku, kromě přecitlivělosti a alergické reakce na složky léku, jsou:

  • historie onemocnění krve;
  • patologie nervového systému;
  • selhání ledvin a jater.

  Tato varování však nejsou absolutní, u některých z nich je použití možné pod přísným lékařským dohledem s úpravou dávky.

  Vedlejší efekty

  Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:

  • ze žaludku a střev - zvracení, průjem, křeče v břiše;
  • na straně nervového systému - bolesti hlavy, závratě, „husí rány“ v těle;
  • z močového systému - močová inkontinence nebo ztmavnutí.

  Kromě toho je Metronidazol silným antibiotikem a potlačuje aktivitu nejen „špatných“, ale také „dobrých“ bakterií. V důsledku zvýšené reprodukce plísní flóry je proto užívání antibakteriálního činidla často doprovázeno stomatitidou, drozdem nebo kandidózou jiných sliznic.

  Potřeba a nebezpečí užívání Metronidazolu během těhotenství

  Většina lékařů souhlasí s tím, že pití „Metronidazolu“ během těhotenství je možné a dokonce nezbytné. Protože neošetřené bakteriální infekce genitálního traktu vedou ke ztrátě dítěte v první polovině krásného období ak předčasnému porodu ve druhé. Použití Metronidazolu v časném těhotenství je však kontraindikováno.

  • V 1 trimestru. Během této doby jsou položeny všechny orgány a systémy orgánů nenarozeného dítěte, placenta dosud nebyla vytvořena a nemůže sloužit jako spolehlivá ochrana. Navíc používání antibakteriálních léků po dobu až 12 týdnů může vést k potratu nebo opomenutí těhotenství..
  • Ve 2. trimestru. Droga může být přijata, ale s opatrností. Vysoké koncentrace účinné látky mohou způsobit předčasný porod. To má pro dítě smutné následky, protože v tomto období plod ještě není životaschopný. Jednotlivé dávky by proto měly být rozhodně vyloučeny a je vhodné předepsat dobu trvání léčby ne více než sedm dní..
  • Ve 3. trimestru. Je nutné léčit všechny možné infekce, aby se vyloučila infekce dítěte během porodu.

  Recenze týkající se "Metronidazolu" během těhotenství ukazují, že užívání léku podle indikací vede k téměř stoprocentnímu zotavení. Aby se minimalizovala pravděpodobnost předčasného porodu a dalších negativních důsledků pro dítě, léčba tímto antibakteriálním činidlem se nejlépe provádí v nemocnici pod dohledem lékaře.

  Články O Neplodnosti