Hlavní Bolest

Je možné, aby těhotné ženy pily čaj z heřmánku, omývaly se infuzí a vyráběly aromatické oleje z heřmánkových olejů: indikace a kontraindikace, dávkování a průběh léčby

Použití heřmánku během těhotenství: užitečné vlastnosti, kontraindikace, formy použití, bezpečné dávkování.

Heřmánek v těhotenství: výhody a kontraindikace

Během těhotenství by se žena měla starat o své zdraví a vývoj dítěte.

Není vždy možné chránit tělo před nemocemi.

Místo léčiv se často volí bylinná léčba. Heřmánek je populární rostlina, která se používá v kosmetologii a lékové terapii.

Vlastnosti a funkce

Léčivý heřmánek je lidový lék prověřený v průběhu let. Tato rostlina se široce používá k léčbě gynekologických chorob. V moderní medicíně se nedoporučuje používat lékovou terapii pouze s heřmánkem.

Jeho květiny obsahují velkou koncentraci chemikálií. Tyto zahrnují:

 • kumariny,
 • vitamín C,
 • organické kyseliny,
 • karoteny,
 • polysacharidy.

Sušené květenství jsou zpracovány a éterické oleje jsou z nich extrahovány. Jsou v bezpečí, nemají výrazný zápach. Tento olej má antihistaminický, protizánětlivý, bakteriální účinek..

Léčivé přípravky na heřmánku jsou účinnými antispasmodiky. Kromě toho mají sklon snižovat cévní tonus. Tato rostlina se dlouho používá jako mírné antidepresivum.

Je zakázáno nezávisle stanovit dávku ošetření touto rostlinou. Překročení povolené dávky může způsobit otravu..

Mohu pít heřmánku během těhotenství?

Užívání jakýchkoli léků by mělo být dohodnuto s lékařem. Zejména během těhotenství. Hlavní věcí není poškozovat zdraví ženy a nenarozeného dítěte.

Těhotné ženy nesmějí užívat mnoho léků, protože některé z nich mohou způsobit potrat a vážné poruchy..

Heřmáneková lékárna má následující léčivé vlastnosti:

 1. Uvolňuje nervové napětí.
 2. Zvyšuje lokální imunitu v ústní dutině.
 3. Má preventivní účinek proti chorobám dásní a zubů..
 4. Účinně proti respiračním onemocněním.
 5. Podporuje rychlé zotavení z nachlazení a virových chorob..
 6. Odstraňuje bolesti hlavy.
 7. Má schopnost zmírnit stres, únavu.
 8. Normalizuje gastrointestinální trakt.
 9. Během těhotenství snižuje toxikózu.

Je třeba poznamenat, že těhotné ženy mají zakázáno brát heřmánku dovnitř. Výjimkou může být čaj s nízkou koncentrací..

V raných fázích

Předčasné těhotenství je nejdůležitější. V prvním trimestru se tvoří vitální systémy a orgány plodu. Během tohoto období by se žena měla se svým zdravím věnovat velmi opatrně.

Heřmánek má mnoho užitečných vlastností. Přesto to těhotné ženy mohou používat podle doporučení lékaře. Tato rostlina stimuluje produkci hlavního pohlavního hormonu - estrogenu. Nadměrné množství může způsobit děložní tón. To je nebezpečný jev, který může způsobit potrat..

Je přísně zakázáno užívat heřmánku s těmito příznaky:

 • bolest v podbřišku,
 • tvrdost a silné napětí v této oblasti,
 • krvavý, růžový, hnědý výboj.

Pokud se žena cítí dobře, smí si vzít heřmánkový čaj. Ale ne více než jeden šálek denně. Mnoho žen si uvědomuje, že tato rostlina pomáhá vyrovnat se s toxikózou v časných stádiích těhotenství..

Pokud se po použití heřmánku u těhotné ženy cítíte hůře, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

V pozdních fázích a před porodem

V pozdějších fázích těhotenství může nesprávné použití heřmánku způsobit předčasný porod. Proto je před porodem důležité dodržovat správné dávkování a přísně dodržovat doporučení lékaře.

Ve třetím trimestru můžete pít čaj jen velmi slabý. Vývar lze použít k ošetření povrchu kůže. Pro prevenci stomatitidy, gingivitidy a zánětlivých procesů je užitečné vypláchnout ústní dutinu.

Pokud se heřmánek používá během těhotenství: indikace

Heřmánek je užitečný během těhotenství díky jeho bohatému složení vitamínů. Široká škála akcí vám umožní vzít léčivou rostlinu pro mnoho nemocí a jejich prevenci. Během těhotenství se doporučuje užívat heřmánek v přítomnosti takových chorob:

 1. Respirační Těhotným ženám se doporučuje vzít čaj a heřmánkový vývar pro nachlazení, chřipku a virové infekce. Účinně pomáhá při bronchitidě, angíně, pneumonii. Má bakteriální, protizánětlivý, antiseptický účinek. Těhotné ženy nesmějí užívat léky s chemickým složením. Obzvláště v raných fázích těhotenství. Proto jsou přírodní prostředky bezpečné a nepoškodí plod..
 2. Nervové napětí, stres. Každá žena, která se dozvěděla o své situaci, je často ve stavu úzkosti a nervového napětí. Heřmánkový čaj to pomůže eliminovat. Pomáhá také při nespavosti. Hodí se s balzamem citronu a mátou..
 3. Porušení gastrointestinálního traktu. V prvním trimestru ženy často trpí nadýmáním, těžkostí v žaludku, průjmem, zácpou. Je to kvůli nárůstu progesteronu. Snižuje svalový tonus a způsobuje kongesci v gastrointestinálním traktu. Odvar heřmánku usnadňuje trávicí systém. Účinně pomáhá s gastritidou a střevní kolikou.
 4. Nemoci ústní dutiny. Infuze a odvar heřmánku účinně pomáhá při stomatitidě, gingivitidě, zánětu dásní a ústní dutině. Během těhotenství se taková onemocnění vyskytují často kvůli snížení imunity.

Je důležité si uvědomit, že použití heřmánku by měl předepisovat výhradně lékař. Stanovuje bezpečné dávkování, které je povinné.

Formy spotřeby heřmánku

V lékárně si můžete koupit hotové sušené květy heřmánku. Používají se k odvarům. Během těhotenství je pro vnitřní použití vhodný pouze čaj z této rostliny. Jiné formy lze použít výhradně pro venkovní použití..

Čaj a odvar

Toto je nejoblíbenější a nejběžnější forma stravování heřmánku. Vývar je připraven pro mytí, oplachování, koupele nohou. Čaj se doporučuje zakoupit v hotových filtračních sáčcích. Jsou vhodné k použití. Během těhotenství můžete pít slabý čaj, jednou v fenách.

Heřmánkový čaj je považován za jeden z nejbezpečnějších způsobů pití. To je jeden z nejbezpečnějších sedativ..

Sirup

Heřmánkový sirup se často vyrábí s přídavkem echinacey. Během těhotenství a kojení je zakázáno užívat. Jedná se o doplněk stravy, který se týká doplňků stravy. Používá se při nedostatku vitamínu C a ke stimulaci imunitního systému.

Infuze

Tinktura Romashkova je určena pro vnější použití. Vhodné pro ošetření zánětlivé pokožky. Účinně pomáhá proti akné, obnovuje zdravou barvu a vzhled pokožky. Má bakteriální, antiseptický a protizánětlivý účinek. Používá se opatrně během těhotenství.

Tablety

Tablety na heřmánku jsou předepisovány pro nachlazení, virová onemocnění. Pomáhají zmírnit nervové napětí a stres. Během těhotenství může být použit pouze podle pokynů lékaře.

Když je užitečné se koupat s heřmánkovým odvarem

Vany jsou užitečné při užívání v prvním a druhém trimestru. Zároveň by měly mít koncentraci světla a pokojovou teplotu. Každá těhotná žena by měla vědět, že horké vodní lázně jsou kontraindikovány..

Odvar heřmánku pomáhá při gynekologických onemocněních. Zmírňuje stav drozdem, zánětlivými procesy, porušením nevyváženosti vagíny. Před použitím je důležité se poradit s lékařem. Je třeba dodržovat povolenou koncentraci, aby se vyloučilo riziko potratu.

Aromaterapie

Pro aromaterapii se používá heřmánkový éterický olej. Tato metoda pomáhá zmírnit nervové napětí, zbavit se nespavosti. Těhotné ženy často trpí úzkostí. Proto je důležité relaxovat, aby nedošlo k poškození dítěte.

Aromaterapie se používá hlavně před spaním. Pokud žena není alergická na tuto rostlinu, terapie bude účinná.

Heřmánek mytí během těhotenství: možné nebo ne?

Užitečné je promytí heřmánkovým odvarem. Během těhotenství se ochranné funkce těla snižují. Heřmánek má antiseptický účinek. Mytí s takovým odvarem bude účinnou prevencí gynekologických chorob.

Procedura se provádí ráno a večer. Podle potřeby aplikujte po celý den. Například, pokud máte pocit nepohodlí, pálení, svědění. Stojí za zmínku, že mytí heřmánkem pomáhá při drozdech a plísňových infekcích. Vývar se používá výhradně pro vnější použití, nikoli pro silnou koncentraci.

Při kontraindikaci

Lékárna heřmánek má velké množství užitečných vlastností. Přesto existuje seznam kontraindikací pro použití:

 • anacidní gastritida,
 • žaludeční vřed,
 • duševní poruchy,
 • bolestivá menstruace s hojným výtokem,
 • chronický průjem a sklon k nim,
 • onemocnění ledvin a močového měchýře,
 • individuální nesnášenlivost, alergická reakce (velmi vzácné).

Během těhotenství je léčba heřmánkem možná pouze pod dohledem lékaře. Je také důležité vzít v úvahu, že heřmánek není kombinován s homeopatií. Pokud existuje riziko potratu, je ošetření s touto rostlinou přísně zakázáno.

Může dojít k předávkování heřmánku během těhotenství

Pokud žena překročí přípustnou normu, může dojít k předávkování. V tomto případě stojí za zmínku nadměrné používání heřmánkového čaje. Každá rostlina je bezpečná, pokud je spotřebována s mírou.

Předávkování může mít nebezpečné následky pro zdraví ženy a plodu. Proto je nezbytné přísně dodržovat povolenou denní dávku takového čaje.

Kompatibilita s jinými drogami a bylinkami

Heřmáneková lékárna je dobře kombinována s těmito bylinkami: meduňka, máta, truhla, třezalka tečkovaná. Melissa a máta se používají k přípravě léčivého čaje. Bude mít dobrý sedativní účinek. Pomáhá eliminovat stres a nespavost.

Třezalka tečkovaná a jazyk jsou vhodné pro přípravu odvarů. Používá se k dosažení antiseptického, protizánětlivého účinku. Tyto byliny jsou bezpečné, pokud se používají v přijatelné dávce..

Kolik a jak dlouho můžete pít heřmánkový čaj během těhotenství

Heřmánkový čaj lze pít v průběhu těhotenství, pokud neexistují kontraindikace. Jeden šálek slabého čaje je povolen denně. Je lepší koupit hotové čajové sáčky. Trvání schůzky by měl lékař sledovat s přihlédnutím k průběhu těhotenství a zdraví ženy.

Lékárna heřmánek je užitečná léčivá rostlina. Během těhotenství je povoleno použití čaje z této rostliny. Pomáhá zbavit se úzkosti, omezuje projevy toxikózy. Pokud je dodrženo správné dávkování, nepoškodí dítě.

Heřmánek během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Mnoho z nás miluje heřmánkový čaj, navíc má na tělo několik příznivých účinků. Nicméně, když těhotné, ženy často myslí: je možné mít heřmánku během těhotenství? Ostatně většina rostlin v tomto období je zakázána.

To platí: některé byliny mohou nenarozitelnému dítěti způsobit nenapravitelné poškození nebo ovlivnit průběh těhotenství. Týká se heřmánku takové byliny během těhotenství? Pochopení tohoto problému je cílem našeho článku..

Heřmánek farmaceutický během těhotenství

Účinek heřmánkové lékárny během těhotenství je způsoben kombinací užitečných farmaceutických vlastností: rostlina obsahuje mnoho účinných látek. Přítomnost éterických olejů, flavonoidů, vitamínových složek a polysacharidů určuje protizánětlivé, baktericidní, sedativní a některé analgetické účinky.

Květy heřmánku během těhotenství eliminují spastické jevy ve střevech, stimulují tvorbu žluči, zmírňují otoky, které se během těhotenství mohou stát velmi důležitými. Heřmánek může dokonce vyléčit žaludeční vředy a obnovit poškozené sliznice.

Heřmánkový vývar během těhotenství je někdy užíván perorálně: to pomáhá zvýšit sekreční aktivitu trávicích žláz, zvyšuje množství vylučovaného žluči, snižuje fermentaci ve střevech a účinně eliminuje křeče v zažívacím traktu. Aktivní antispasmodický účinek je vysvětlen m-anticholinergní schopností glykosidů v heřmánku. Přírodní éterický olej zvyšuje respirační amplitudu, stimuluje činnost srdeční činnosti, může rozšířit lumen krevních cév v mozku.

Pokyny pro heřmánku během těhotenství

Heřmánek barva může být použita ve formě infuze nebo komplexní směsi při léčbě mnoha onemocnění. Například může být infuze použita jako protizánětlivé, baktericidní a analgetické činidlo pro zánětlivé reakce v ústní dutině, hrtanitidu a nachlazení.

Heřmánek se používá k léčbě a prevenci akutních a chronických forem gastritidy, pankreatitidy, žaludečních vředů a enterokolitidy. U žen je syndrom bolesti výrazně zmírněn, nevolnost, nadýmání a pálení záhy zmizí, celkový stav se zlepšuje.

S patologiemi jater a poruchami vylučování žluči, heřmánek uvolňuje spastické žlučovody, zvyšuje množství vylučované žluči a zmírňuje zánětlivý proces.

Uklidňující čaj z heřmánku během těhotenství se používá pro spastické střevní stavy a zvýšenou tvorbu plynů v žaludku. Kromě květů heřmánku se k tomuto čaji přidává i máta, valeriánské kořeny, kmín kmín a kopr. Lžíce této kolekce se nalije do 200 ml vroucí vody a naplní se po dobu 20 minut, poté se zfiltruje a použije se k perorálnímu podávání 100 ml ráno a v noci.

Pokud však užíváte heřmánkovou infuzi během těhotenství, musíte si uvědomit, že její nadměrné množství může ženě ublížit a dokonce způsobit potrat. Z tohoto důvodu byste se neměli nechat unést heřmánkovým čajem. Optimální množství opilého čaje je až 2 šálky denně, což je asi 300 - 400 ml. Mnoho lékařů stále doporučuje omezit se na jeden šálek, a to je lepší ne denně, ale alespoň každý druhý den..

Heřmánek z drozdů během těhotenství

Asi devět z deseti žen, alespoň jednou za život, se setkalo s tak nepříjemným onemocněním, jako je vaginální kandidóza nebo drozd. S kandidózou se nejedná pouze o svědění a výtok, ale patologie ovlivňuje celkový stav pacienta, komplikuje plnohodnotný sexuální život. I po zotavení z nemoci mnoho dívek po krátké době znovu pozoruje opětovný vývoj drozdu. V tomto ohledu někteří odborníci radí pravidelně léčit tradičními metodami prevence, například heřmánkem.

Je však třeba poznamenat, že douching heřmánkem během těhotenství je zakázáno. Ve skutečnosti se během těhotenství douching obecně nedoporučuje. Proč?

 • Za prvé, tento postup může trvale narušit PH vaginálního prostředí, což je během těhotenství velmi nežádoucí.
 • Za druhé, během douchingu může být v děložním čípku náhodně vzduch, který může způsobit nenapravitelné poškození plodu..
 • A zatřetí, douching může zhoršit průběh infekčního procesu infekcí dělohy.

Samozřejmě se každá žena sama rozhodne, zda potřebuje douching. A samozřejmě by bylo lepší poradit se s lékařem. Nezapomeňte však, že i když se rozhodnete provést procedury vykořisťování, můžete tak učinit maximálně pět dní.

K přípravě injekční tekutiny je třeba vzít lžíci suché heřmánku a nalijte 0,5 litru vroucí vody. Trvejte na hodině, filtrujte a používejte pouze v teplé formě.

Jemnější metodou pro léčbu drozdů během těhotenství je mytí heřmánkem.

Heřmánek mytí během těhotenství

Mytí jako hygienický postup je mimořádně důležité pro udržení zdraví ženy. Kromě toho takové dlouho zavedené osvědčené prostředky pro mytí, jako je heřmánek, nepomáhají horšímu než moderní lékárna a přípravky pro skladování.

Vnější použití heřmánku není kontraindikováno během těhotenství, ale výhody těchto postupů jsou poměrně významné: rostlina pomůže bojovat se zánětlivými onemocněními pohlavních orgánů, protože je vynikajícím přírodním antiseptikem.

Heřmánek by se měl mýt během těhotenství dvakrát denně: během ranních hygienických procedur a večer před spaním. K přípravě roztoku pro praní potřebujete čl. lžíci heřmánku vroucí vodou po dobu 15 minut, filtrujte a používejte v teple. Po zákroku opláchněte infuzi čistou vodou: stačí ji jemně poklepat čistou utěrkou.

Navenek, heřmánkový vývar během těhotenství lze použít ve všech třech trimestrech. Vývar má znatelný protizánětlivý a deodorační účinek. Heřmánek pro přípravu mycího roztoku lze zakoupit v jakékoli lékárně a hotový roztok lze uchovávat v lednici maximálně 2 dny.

Během těhotenství opláchněte heřmánkem

Ze sušených heřmánkových květů můžete jednoduše vařit různé infuze a oplachovací roztoky. Používají se k zánětu horních cest dýchacích (s anginou pectoris, laryngitidou nebo faryngitidou) a také k bakteriálním patologiím v dutině ústní (se stomatitidou nebo gingivitidou).

Stomatitida je velmi nepříjemné onemocnění ústní sliznice, které je doprovázeno tvorbou vředů. U stomatitidy se doporučuje vypláchnout ústa heřmánkovou infuzí každých 30 minut..

Pro přípravu infuze vezměte nasekanou syrovou heřmánku a naplňte ji převařenou vodou (polévkovou lžičkou ve sklenici vody), bráníme alespoň dvacet minut. Stiskněte a zfiltrujte roztok. V případě potřeby můžete přidat med (1 až 2 polévkové lžíce). Tento nástroj je doporučován pro použití u onemocnění parodontu a po extrakci zubu pro rychlejší hojení rány (v tomto případě není nutné přidávat med).

Stejné řešení se doporučuje použít při vypláchnutí krku. Kloktání s heřmánkem se doporučuje kombinovat s omýváním nosní dutiny, což se provádí natažením infuze nebo instilací do nosních cest pomocí pipety..

Kromě suchých oplachovacích materiálů je možné použít i hotový přípravek heřmánku, který se prodává v lékárně pod názvem Romazulan. Je to kapalina obsahující heřmánkový extrakt a éterický olej. Tento lék se používá k lékařským postupům při zánětlivých projevech v ústní dutině nebo na kůži. Aby se připravil oplach, zředí se „Romazulan“ vodou v následujícím poměru: na 1 litr vody se vezme 1,5 lžíce léku.

Oplachování heřmánkové infuze během těhotenství zklidňuje bolest zubů: pro tento účel je zvláště účinná infuze heřmánku se šalvějí. Na 200 ml vody vezměte 2 polévkové lžíce heřmánkové barvy a jednu lžičku suché šalvěje. Chcete-li opláchnout, měli byste použít teplou infuzi a také se pokusit udržet ji déle v ústech nemocného zubu.

Heřmánek pro těhotenství

Kašel během těhotenství nemusí být vždy spojen s nachlazením. Proto, abyste účinně bojovali proti kašli, musíte nejprve jít k lékaři a objasnit důvod svého vzhledu. Příčiny mohou být infekce, špatné návyky, paraziti, může to být projev alergické reakce.

Heřmánek pro kašel během těhotenství může být užitečný pouze pro infekční nebo nachlazení. Kromě lékařského ošetření takových patologií mohou být použity alternativní metody, zejména heřmánkové infuze.

Už jsme hovořili o oplachování: tento postup je velmi nutný pro kašel, zejména když je suchý. Kloktat po všech jídlech, je také možné, každé 2 hodiny.

Použití uvnitř chlazené infuze heřmánku během těhotenství by mělo být velmi opatrné, aby nedošlo k jeho zneužití. Pijte jeden šálek denně, nahrazte následující nápoj teplým čajem mlékem a medem, zásaditou zahřátou minerální vodou, ovocnými nápoji z bobuloviny a kompoty..

Inhalace heřmánku během těhotenství je vynikající lék na kašel a bolest v krku. Stačí hodit trochu suchého heřmánku do vroucí vody, vyjměte pánev z tepla, přikryjte ručníkem a nadechněte pár bylinných odvarů. Esenciální olej pronikající do dýchacích cest zklidňuje kašel, zvyšuje produkci sputa, usnadňuje dýchání a zmírňuje bolest a zánět v krku. Při vdechování buďte opatrní, abyste se nespálili nebo nepoškodili sliznici dýchací soustavy horkou parou. Pro inhalaci se obvykle používá následující podíl: na 1 polévkovou lžíci syrového heřmánku - 0,4 l vody (přibližně 2 šálky). Pro zlepšení pronikání éterického oleje do tkání dýchacího traktu se do inhalačního roztoku doporučuje přidat lžíci jedlé sody..

Heřmánek pro nachlazení během těhotenství se používá všude díky analgetickým, diaforetickým a baktericidním vlastnostem rostliny. Nezapomeňte však, že použití heřmánkové infuze uvnitř by mělo být mírné. Pokud vaše těhotenství neběží velmi hladce, hrozí potrat nebo se objeví malé skvrny - je lepší odmítnout používat heřmánek uvnitř nebo se poradit s lékařem. U léčebných postupů u mnoha nemocí, včetně nachlazení, můžete dělat vnější použití heřmánku, což je, jak se domnívám, neméně efektivní a užitečné.

Koupel s heřmánkem během těhotenství

Použití koupele s heřmánkovou barvou má vynikající terapeutický a kosmetický účinek, posiluje imunitní systém a čistí pokožku. Heřmánkové koupele jsou předepsány pro nervový stres, křeče ve střevech, revmatickou bolest a hemoroidy, nespavost a migrénu. Účinek heřmánkových koupelí je mnohostranný:

 • zbavit se únavy;
 • posílení imunity;
 • ošetření vaří a dermatóz;
 • úlevu od bolesti páteře;
 • zlepšená kvalita spánku;
 • sedativní účinek;
 • zvlhčení a čištění pleti;
 • zmírnění svědění a zánětu na kůži;
 • eliminace akné;
 • zlepšený krevní oběh;
 • omlazení těla.

K přípravě heřmánkové lázně budete potřebovat sto gramů heřmánkové barvy a asi 1,5 až 2 litry vody. Je nutné vařit vodu, do ní nalít suchou heřmánkovou směs, vařit po dobu 5 minut, vyjmout z hořáku a trvat na dvou hodinách, zakrýt víkem. Lék se filtruje a přidá se do lázně s vodou.

Pamatujte, že horká koupel během těhotenství by se nikdy neměla brát. Pod vlivem horké vody se může váš tlak zvýšit a může začít i předčasné narození. Optimální teplota vody v lázni je 37-38 ° C, délka procedury během těhotenství není delší než 15 minut. Na konci koupele požádejte své blízké, aby vám pomohly vstát, zejména u žen v pozdním těhotenství.

Pro profylaktické účely může být tento postup proveden jednou za 7-10 dní. Pro účely léčby se koupel častěji přijímá po konzultaci s lékařem, který určí frekvenci a trvání takové terapie.

Heřmánek při plánování těhotenství

Plánování těhotenství je důležitou fází v životě ženy, k níž je třeba přistupovat se vší zodpovědností. Při plánování koncepce je samozřejmě velmi důležité léčit všechna onemocnění reprodukční sféry předem: infekce, eroze a zánětlivé procesy. Spolu s léčbou drogami budou velmi užitečné postupy s použitím lidových prostředků, například heřmánku. Nicméně, někteří používají douching s heřmánkem pravděpodobně pro usnadnění procesu početí. Je to pravda, nebo jiný mýtus?

V zásadě se mnozí odborníci proti doučování obecně brání, protože tento postup pomáhá propláchnout normální mikroflóru z vaginální dutiny a otevírá přístup k patogenní flóře, což může vést k infekci.

Heřmánek má širokou škálu prospěšných vlastností a jeho infuze jsou známé svými protizánětlivými a zvláčňujícími vlastnostmi. Díky heřmánku lze vyléčit mnoho nemocí bez použití antibakteriálních a jiných léků se spoustou vedlejších účinků. Heřmánek se přidává do mnoha kosmetických a terapeutických produktů: krémy, masti, gely a šampony.

Aby nedošlo k poškození infuze této rostliny během vykořisťování, musí být tento postup proveden velmi pečlivě, ne déle než pět dnů, a pouze pokud existují důkazy: například drozd nebo vaginitida. Léčením těchto nemocí jistě pomůžete procesu početí..

Douching s heřmánkem, pokud neexistují žádná onemocnění (pro prevenci), se nedoporučuje. Odborníci jsou si jisti, že pro úspěšné pojetí je přirozená nenarušená mikroflóra ve vagíně nesmírně důležitá, kterou můžeme tímto postupem snadno narušit. Proveďte vyšetření vaginálního prostředí, stanovte PH, poraďte se se specialistou a nespěchejte, abyste se zapojili do samoléčení. Možná, že prostředí ve vašich genitáliích má nějaké změny na kyselé straně, které mohou negativně ovlivnit početí (spermie v takovém prostředí prostě umírají). V této situaci je problém vyřešen použitím douchingu sody a jmenováním komplexu prospěšných bakterií k normalizaci složení mikroflóry..

Abychom to shrnuli: pro úspěšné plánování těhotenství nepomůže douching s heřmánkem (pokud nemáte kandidózu nebo bakteriální vaginitidu). Pokud máte normální vaginální prostředí, můžete použít heřmánkový infuzní výplach k prevenci zánětu a někdy použít heřmánkový nápoj (pokud neexistuje tendence k endometrióze a polycystóze, patologií spojeným s vysokou hladinou estrogenu).

Před plánováním početí se poraďte s dobrým gynekologem, vyléčte chronická a infekční onemocnění, podrobte se nezbytným vyšetřením a určitě otěhotníte a vaše budoucí dítě bude silné a zdravé..

Heřmánek během těhotenství: výhody, poškození a způsoby použití

Těhotné ženy mají značně omezený výběr léčiv, protože mnoho z nich má teratogenní účinky na plod. Proto se dámy ve „zajímavém“ postavení nedobrovolně staly oddanými fanoušky tradiční medicíny a věřily, že rostliny jsou přirozené, a tedy neškodné řešení. Takže přemýšlejí o heřmánku, ale u této léčivé rostliny není všechno tak jednoduché.

Užitečné a léčivé vlastnosti

Léčivá lékárna heřmánek má zajímavé biologické jméno - Matricaria, což v latině znamená „děložní tráva“. A opravdu, jakmile byla rostlina použita hlavně k léčbě ženských onemocnění. To však nedává žádný důvod říkat, že heřmánek je užitečný pro těhotné ženy, protože často mylně píšou na ženských fórech a na mnoha dámských webech. Heřmánek v těhotenství je rizikovým faktorem, a proto úřední pokyny k používání rostlinných materiálů zakazují nastávajícím matkám, aby si heřmánek vzaly dovnitř.

V některých případech je však sedmikráska stále zobrazena. U těhotných žen je rozsah jeho použití omezen na místní použití, oplachování. Někdy je se souhlasem lékaře přípustné přidat do čaje květy heřmánku, ale množství takového nápoje je přísně regulováno a dávkováno. Nekontrolovaný příjem heřmánku během těhotenství a kojení je přísně zakázán. Silný léčivý účinek této rostliny je způsoben přítomností bioflavonoidů, kumarinů, organických kyselin, například salicylových a kaprylových.

Mezi vitaminy jsou přítomna kyselina nikotinová a vitamin C. Existují taniny a dokonce i guma. Heřmánkový olej se skládá ze základní složky suchých košů.

A olej lze také použít k lokální expozici - pomáhá vyrovnat se se zánětlivými procesy na kůži, vyrážkami nealergického původu.

Heřmánek má protizánětlivý účinek, dobře dezinfikuje a má mírný analgetický účinek. Heřmánek se používá jako choleretikum. Jeho složení určuje sedativní, mírný uklidňující účinek na nervový systém. Uvolňuje křeče, pomáhá snižovat střevní koliku, zlepšuje chuť k jídlu a zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu. Heřmánek je podle moderních vědců výborným antidepresivem.

Během těhotenství lze heřmánku použít k mytí a mytí, je to vynikající nástroj pro hojení pokožky. Podle předpisu lékaře může být rostlina používána pro nachlazení - může se kloktat s odvarem a se stomatitidou v ústech. Heřmánek přispívá k rychlému odstranění zánětlivého procesu, hojení ran a erozi. U rýmy je přípustné mytí nosu odvarem z heřmánkové lékárny a při silném kašle při absenci dalších kontraindikací může nastávající matce povolit až 2 šálky nízko vařeného čaje..

Těhotné ženy mají povoleny koupat se s heřmánkem a douchingem pro infekční a zánětlivá onemocnění genitourinární oblasti.

Nástroj nemůže fungovat jako samostatný lék, je nedílnou a pomocnou součástí komplexní léčby.

Kontraindikace

Oficiální pokyny pro sběr bylinek kategoricky odmítají všechna online doporučení pro pití heřmánku pro těhotné ženy. Proto se oficiálně předpokládá, že žádný z produktů na heřmánku není povolen pro vnitřní použití, nemůžete je pít. Jedinou výjimkou je jmenování lékaře, například jako choleretika pro problémy s žlučníkem. V tomto případě potenciální poškození rostlin nepřesáhne poškození způsobené nedostatkem příjmu nebo přijetím jiných léků. Terapeutická dávka by však měla být prováděna výhradně pod dohledem lékaře v těch dávkách, které doporučuje.

Co může být nebezpečná krásná krásná rostlina se žlutým jádrem pro nastávající matky? Všechno je velmi jednoduché - fytosteroidy jsou přítomny ve velkém množství v heřmánku, nebo spíše rostlinném estrogenu, který je považován za přirozený analog lidského ženského pohlavního hormonu estrogenu. Během období těhotenství v těle ženy převládá působení progesteronu. Tento hormon uvolňuje svaly dělohy, brání jejímu tónu, pomáhá prodlužovat těhotenství. A estrogen stoupá až před porodem, kdy hladina progesteronu z přirozených důvodů začíná klesat.

Rostlinný estrogen může vést k narušení endokrinního systému, při kterém se estrogen v ženském těle zvýší, než nastane čas porodu. To je plné potratu, předčasného porodu. Jakékoli použití heřmánku během těhotenství je kontraindikováno u žen užívajících důležité léky. Nepoužívejte rostlinu ani pro lokální použití u žen, které jsou alergické na tuto květinu a jiné rostlinné antigeny..

Užívání heřmánku může způsobit vysoký krevní tlak. Tento účinek může být velmi nebezpečný pro ženy, které již mají vysoký krevní tlak, mají vysoký krevní tlak, otoky a gestózu. Užívání heřmánku uvnitř zvyšuje pravděpodobnost vzniku děložního krvácení. Může dojít k vážnému zvracení. U alergiků se může objevit bronchospasmus nebo Quinckeho edém. Při lokálním použití jsou vedlejší účinky obvykle méně škodlivé, ale také pro budoucí matky docela nebezpečné. Patří k nim kopřivka a další typy alergických vyrážek, silné svědění.

Vzhledem k tomu, že léčivý účinek rostliny je velmi výrazný, a to i při místním použití, například při vyprazdňování nebo mytí, je nutné se poradit s lékařem.

Těhotná žena se může teoreticky omýt nebo koupat s heřmánkem, ale měla by to dělat prakticky až poté, co lékař vyloučí možná rizika a kontraindikace..

Případy užití

Těhotná žena může heřmánku připravit několika způsoby, které pomohou při správném použití v různých situacích. Pojďme se podívat na hlavní.

Odvar

Oficiální pokyny uvádějí, že pro tuto formu potřebujete asi 300 ml vroucí vody a 3 lžíce surovin. Připravte odvar s přísadami v množství prezentovaném ve vodní lázni a poté filtrujte.

Infuze

Pro stejný počet květů, jako v předchozím případě, byste měli vzít menší množství vody - asi sklenici. Trvejte na tom 3 hodiny, filtrujte. Infuze a vývar se vyrábějí a používají dva dny, měly by být skladovány v lednici. Infuze a vývar lze použít kloktat, vypláchnout nos nachlazení, infekční rýmu, vypláchnout ústa gingivitidou a stomatitidou. Můžete kloktat až 5-7krát denně, plivat tekutinu, aniž byste ji spolkli.

Kapání heřmánku do nosu je přípustné pouze s integritou sliznic a se souhlasem lékaře až 3krát denně.

U těhotných žen se nedoporučuje vařit bylinkový čaj podle receptu uvedeného v návodu. Pokud lékař před kašlem předepsal čaj, je lepší používat hotové lékárenské sáčky speciálního dětského čaje s heřmánkem. Dávkování rostlinných materiálů v takových sáčcích je minimální. Takový čaj lze vařit a pít z kašle, bolesti hlavy, pálení žáhy. Povolené množství - ne více než 2 šálky denně.

Vany

Pro koupele se používá poměr 500 gramů suroviny na 2 litry vody. Směs se vaří 10 minut, zfiltruje se a přidá se do vody ke koupání. Měli byste vědět, že fitovann by neměl trvat déle než půl hodiny. Je možné se omýt lékárnou heřmánku, koupat se a koupat se s cystitidou, od drozdů, s výskytem pustulí na kůži a hnisavými ranami. Koupání ve fitness lázni pomůže vytvořit sen, pokud je žena ve stresu, prožívá.

Koupele pomohou rychle se vypořádat s peelingem pokožky, nadměrnou suchostí pokožky. Ženy, zejména v pozdějších fázích, často trpí křečemi lýtkových svalů, a v tomto případě také koupele s heřmánkem pomohou snížit křečovou aktivitu. Heřmánkové koupele jsou užitečné pro ženy s onemocněním jater a hlubokými bolestivými trhlinami na patách. S otokem nohou uvaří heřmánek rychle zmírní nepohodlí a únavu..

Můžete si ji koupit v lékárně nebo si ji uvařit sami. K tomu je třeba roztavit máslo ve vodní lázni v množství nejvýše 35 gramů a smíchat se 2 polévkovými lžícemi rostlinného oleje. Poté přidejte malou lžičku glycerinu, 2 žloutky, lžíci medu a asi 35 ml heřmánkové infuze. Skladujte směs v chladničce po dobu nejvýše šesti měsíců. Aplikujte topicky na svědění, suchou pokožku a zarudnutí.

Existuje další možnost přípravy heřmánkového krému - do hotového dětského krému se přidá éterický heřmánkový olej. Tento nástroj lze také použít ve výše uvedených případech..

Gynekologické Douching

Poměry roztoku tvoří čajovou lžičku surovin na sklenici vroucí vody. Filtrovaná tekutina se před spaním pomalu vstříkne do vagíny injekční stříkačkou. Takové douching je přísně zakázáno s cystitidou, drozdem, přítomností cervikální eroze, s diagnostikovanou vaginózou. V těchto případech se můžete koupat pouze s heřmánkem.

Douching není povolen pro ženy po 40 letech, protože heřmánek může mít vysoušecí účinek a v tomto věku je vlhkost sliznic již snížena. S heřmánkem se nemůžete do měsíce po narození nebo potratu vyhrát.

Kosmetické cíle

Odvar heřmánku lze omýt akné a pleťové vody s ním pomáhají snížit intenzitu zarudnutí kůže. Těhotná žena může použít heřmánkový k léčbě vlasů. K přípravě takového nástroje potřebujete nejméně 4 polévkové lžíce rostlinného materiálu na půl litru vroucí vody. 2 vařené žloutky se smíchají s vařenou a filtrovanou tekutinou. Tato směs je distribuována po celé délce vlasů po dobu půl hodiny a poté opláchnuta.

Blonďaté ženy si mohou všimnout jiného účinku - vlasy se stanou světlejšími, protože heřmánek působí jako bezpečný zjasňovač vlasů. Těhotné ženy často trpí skutečností, že jejich přirozené pihy během těhotenství zesvětlují. Toto je normální proces způsobený hormonálními změnami. Zjistíte-li, že pihy budou méně znatelné, pomůže vám to omýt vývar heřmánku a pleťové vody s pokožkou.

Heřmánkový olej

Orální příjem pro těhotné ženy není povolen. Ale existují i ​​jiné aplikace. Do aroma lampy je přípustné přidat několik kapek takového produktu. Aromaterapie a inhalační sezení s heřmánkem jsou užitečné pro děti i těhotné ženy. V případě nemocí dýchacích cest, s těžkou bolestí hlavy, můžete dýchat s heřmánkovým aroma. Pro rychlejší hojení můžete aplikovat kapku oleje na kůži, ránu nebo škrábance. Olej se nechá lupat do pokožky hlavy s lupinami. Pokud jej smícháte s jiným olejem, například s olivami, získáte vynikající nástroj pro masáž a prevenci strií.

Poměr oleje by měl být 1: 2, více by mělo brát olivu.

Aplikace v různých časech

Obecně platí, že zákaz vnitřního používání heřmánku je relevantní pro jakékoli období těhotenství. To platí pro všechny formy rostlinných materiálů a všechny recepty na jejich přípravu..

 • V prvním trimestru - v počátečních stádiích, jsou základní rizika potratu již zvýšena, a proto byste se neměli uchýlit k heřmánku a drogám s obsahem bez naléhavé potřeby. Aktuální aplikace není omezena. Pokud má žena popsané kontraindikace nebo náchylnost k nim, měla by být rovněž odstraněna lokální aplikace..
 • Druhý trimestr je nejklidnější, rizika jsou minimální a v polovině těhotenství si může žena dovolit se souhlasem lékaře šálek čaje z bylinného čaje. Podmínky jsou však stejné - je nutná konzultace s lékařem.
 • 3 trimestr - v pozdějších fázích je užívání heřmánku uvnitř nežádoucí, pokud existuje touha a potřeba, stojí za to omezit místní aplikaci. Použití koncentrovaných odvarů, olejů by mělo být omezeno, protože heřmánek může vyvolat předčasný porod.

Rada

Těhotná heřmánek je lepší koupit v lékárně. Lékárníci nabízejí pouze čisté, ověřené a bezpečné suroviny. Pokud budete sbírat rostlinu sami, pak můžete zásobit ne vůbec užitečné květiny a stonky. Pokud by heřmánek rostl v blízkosti silnic, v zóně radiace nebo chemické kontaminace, nebude mít z místní aplikace žádný prospěch. Ale může tam být hodně škody.

Pokud máte bylinné dovednosti, musíte sbírat heřmánku za suchého a slunečného počasí, od června do první třetiny srpna. Pokud mluvíme o vnějším použití povoleném nastávajícím matkám, neomezujte se pouze na květiny, všechny rostlinné materiály jsou plně vhodné - se stopkou a listy. Sušený heřmánkový lékárna s květenství dole ve stínu, bez pronikání slunečního světla. Místnost by měla být dobře větraná. K tomu jsou ideální podkroví venkovských domů a chalup..

Pokud takový dům neexistuje, můžete zkusit heřmánku se sušičkou, ale teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů. Otočte rostlinu v sušárně velmi pečlivě a opatrně, aby se lístky a listy nerozpadly. Heřmánek by měl být skladován v papírových nebo textilních sáčcích na suchém místě, dostatečně tmavý. Datum vypršení platnosti - 1 rok.

Pokud jste si zakoupili hotovou sbírku, nalijte ji buď do papírového sáčku nebo do textilního sáčku a držte je stranou od jídla - mohou rychle absorbovat silný zápach léčivé rostliny. Heřmánek lze zakoupit ve formě čaje, sbírky, květin. Také v lékárnách prodávejte tekuté hotové tinktury. Při výběru této formy nezapomeňte, že těhotné ženy by neměly pít alkohol v jakékoli formě.

Lékárny mají heřmánkový extrakt a heřmánkový olej. Tobolky pro orální podání nastávajícím matkám jsou ve všech případech kontraindikovány. První použití u ženy „v poloze“ by mělo být vždy prováděno s velkou péčí, v dávkách polovičních, než je doporučeno. Pokud nedochází k žádným nežádoucím účinkům, je třeba postupně dosáhnout doporučených dávek..

Pokud se u vás objeví nevolnost, závratě, zvracení, zarudnutí, silné svědění, vyrážka, přestaňte užívat lék s léčivou rostlinou a vyhledejte lékaře.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Mohu pít heřmánku během těhotenství?

Výrobky na bázi heřmánku se již dlouho používají k léčbě ženských chorob. Toto téma je zvláště důležité během těhotenství, kdy není možné používat léky s velkým seznamem kontraindikací. Heřmánek je bezpečný a účinný lék na určité nemoci během těhotenství, ale je škodlivé ho zneužívat, není to bez důvodu, že v názvu je uvedeno slovo „léčivý“..

Existuje několik způsobů, jak aplikovat rostlinu:

 • vyrobit léčivý čaj - bylina je kontraindikována u žen v prvním trimestru, zejména ve vysokých koncentracích;
 • připravte odvar - od 18 do 20 týdnů včetně do 34–38 týdnů, může být použit pro problémy se žaludkem a střevy;
 • provést infuzi a zastavit nachlazení, SARS, bolest v krku, stomatitidu;
 • vařit květy heřmánku pro mytí nosu, posílení vlasů a nehtů;
 • aplikujte rostlinu na inhalaci kašle - je to bezpečné ve 2-3 částech těhotenství.

Postupujte podle doporučení lékaře

První trimestr těhotenství vyžaduje zvláštní pozornost na zdraví žen. Použití i těch nejbezpečnějších prostředků komplikuje těhotenství a vede k potratu. Žádná výjimka a heřmánek, nelze použít rostlinu bez předchozí konzultace s lékařem.

Když je heřmánek kontraindikován


Pozor!
Použití heřmánku během těhotenství je důležité být opatrný. Faktem je, že i obvyklé prostředky na bázi této byliny jsou vysoce koncentrované a obsahují další agresivní látky. Odvar a tablety obsahující heřmánek mohou zvýšit tón dělohy díky stimulaci produkce ovariálního estrogenu.

Nadbytek těchto látek navíc vyvolává nadměrnou podrážděnost, rozrušení, poruchy spánku u budoucí matky - ne nejlepší emoce během období porodu dítěte. Proto do 13 týdnů, rostlinné produkty, je kromě slabě uvařeného čaje lepší používat.

Další kontraindikace k použití heřmánku během těhotenství:

 • nepohodlí a tažení bolesti v podbřišku;
 • pocit, jako by byl kámen v dutině břišní;
 • vaginální výtok neobvyklé textury s štiplavým zápachem;
 • predispozice k alergiím, jako je kopřivka a jiné kožní vyrážky;
 • zvýšená kyselost žaludeční šťávy;
 • nepravidelná stolice s převahou průjmu.

Heřmánek nelze kdykoli použít pro douching a na jeho základě můžete připravovat přípravky pro vnější mytí. Odvar rostliny, který se nedoporučuje užívat ústně v prvním trimestru, je schválen pro použití ve druhém a třetím, uvolňuje bolesti hlavy a bolesti žaludku, zmírňuje křeče a zánět.

Co je užitečné pro těhotné heřmánek

Léčivá rostlina obsahuje přírodní antiseptickou látku chamazulen, pomáhá vyrovnat se s infekcemi, má uklidňující a hojivé vlastnosti..

Výhody heřmánku pro ženy během těhotenství jsou následující:

 • oslabení příznaků toxikózy, které se obtěžují v prvním trimestru těhotenství;
 • eliminace bolestivých a fermentačních procesů ve střevě;
 • usnadňování průběhu patologií dýchacích cest;
 • léčivý účinek na dásně, mandle a krční sliznici;
 • úleva od bolesti hlavy, prevence nespavosti a deprese;
 • anestézie a zmírnění křečí žaludku;
 • hojení ran díky karotenu, látce, která urychluje regenerační procesy;
 • snížení alergických reakcí v důsledku přítomnosti azulenu v rostlině.


Pozorování
Během těhotenství je ženské tělo oslabeno, kvůli čemuž je často napadeno patogenními bakteriemi a viry. Heřmánek posiluje celkovou a lokální imunitu, má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. S pomocí rostliny se můžete zbavit kašle, zánětu hrdla a nosu, posílit vlasy a nehtové talíře, vyrovnat se se stomatitidou.

Návod k použití heřmánku lékárny

Na základě léčivé rostliny mohou být připraveny externí přípravky a kompozice pro vnitřní podávání. Pomáhají zastavit zánětlivé procesy, posílit, dát sílu a uklidnit. Před použitím receptů od národní prasátko je důležité konzultovat s kontraindikacemi a vedlejšími účinky pozorujícího lékaře..

Heřmánkový čaj


Názor odborníka
Borovikova Olga
V raných fázích těhotenství je lepší čaj s heřmánkem odmítnout nebo jej vařit ve velmi slabé koncentraci. Nápoj se připravuje nalitím suché trávy v množství 1 lžička. 500 ml horké vody a pevně zavřete víko konvice. Po 10 minutách se vařená směs zfiltruje a spotřebuje uvnitř. Elena Berezovskaya, autorka knihy „Léčivé byliny a těhotenství“, doporučuje kombinaci heřmánku a zeleného čaje, máty, ženšenu a dalších léčivých rostlin k dosažení co nejlepších výsledků.

Během pozdějších fází těhotenství můžete vypít jednu čajovou konvici nápoje a dávku rozdělit na několik dávek. Pokud nastávající matka není alergická na med a heřmánek není kontraindikován, přidává se včelařský produkt do čaje současně s plátkem limetky nebo citronu. Nápoj si můžete připravit sami ze suchých surovin nebo jej zakoupit v lékárně zabalené v pytlích.

Heřmánkový vývar

Aby se připravil odvar pro vnitřní a vnější použití, zahřívají se 4 polévkové lžíce suché suroviny ve vodní lázni v 300 ml vroucí vody po dobu půl hodiny. Po ochlazení kompozice by měla být filtrována a skladována na chladném místě po dobu 1-2 dnů.

Vezměte vývar dovnitř po jídle 2-3krát denně po dobu 50–100 ml. Pomáhá při pálení žáhy, bolestech v žaludku, střevních křečích, zvýšené tvorbě plynu, pokud nejsou kontraindikace. Odvar můžete použít externě - od akné, podráždění kůže, jemných vrásek a stárnutí.

Nástroj pomáhá posílit vlasy, pokud je po opláchnutí opláchnete, osušíte a rozčesáte, aniž by došlo k vymytí složení. Je dobré použít odvar pro gingivitidu, stomatitidu a periodontální onemocnění ve formě směsi pro výplach ústní dutiny..

Heřmánek tinktura

Pro přípravu infuze vezměte 4 polévkové lžíce sušených květů heřmánku, nalijte vroucí vodu v objemu 200 ml a nechte v termoskách po dobu 3 hodin. Postupem času filtrujte a pijte 50 ml čtyřikrát denně.

Infuzi lze použít k léčbě:

 • zánět v ústní dutině - angína, zánět hltanu;
 • kožní léze - ekzém, alergické vyrážky, škrábance;
 • akné, černé tečky;
 • zvýšené pocení - použití jako třecího roztoku;
 • zánět dýchacích cest.

Během těhotenství nemůžete trvat na heřmánku, je povoleno pouze vaření s vroucí vodou. V případě kožních lézí můžete ubrousek namočit infuzí a aplikovat jako obklad po dobu 1-2 hodin, nebo kostky ledu mohou být zmrazeny na jeho základě a otřete postižené oblasti s nimi.

Je možné pít heřmánku s nachlazením a v jakém množství

Pokud se zjistí první příznaky akutních respiračních virových infekcí, měla by těhotná žena okamžitě začít užívat heřmánek, protože farmaceutické přípravky pro chřipku jsou kontraindikovány i v pozdějších stádiích..

Složení založené na květenství můžete použít následujícími způsoby:

 • vezměte do chlazeného vývaru 1/3 šálku třikrát denně;
 • kloktat 4-5 krát denně se složením lžíce sušené trávy, naplněné ve vroucí vodě po dobu 20 minut;
 • ošetřete sliznici krku heřmánkem, uvařenou ve sklenici vody s přídavkem kyseliny borité na špičce nože;
 • inhalovat směsí suchých květenství, medu a sody;
 • inhalovat pár heřmánkového éterického oleje přidaného do talíře s vodou po dobu 5 minut denně.

Ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství se uvedené recepty používají beze strachu, je důležité konzultovat s lékařem v počátečních stádiích těhotenství.

Kombinace bylin s heřmánkem

Heřmánkový čaj a odvar jsou samozřejmě užitečné pro odstranění příznaků mnoha nemocí..

Aby se však zlepšily léčivé vlastnosti rostliny, lze ji kombinovat s ostatními:

 • čaj s heřmánkem, balzamem citronu a mátou - pomáhá vyrovnat se s bolestmi hlavy, nervozitou, toxikózou, bolestmi v žaludku;
 • linden - v kombinaci s heřmánkem dává nachlazení průsvitný a protizánětlivý účinek. Přidání lžíce medu do nápoje doplní akci posílením imunity a zabráněním dalšího rozvoje SARS;
 • šalvěj - léčí podrážděné a poškozené sliznice, zvyšuje účinek heřmánku v boji proti angíně, faryngitidě a laryngitidě u těhotných žen;
 • šípky - přidání do heřmánkového čaje zvyšuje odolnost těla, posiluje nervový systém, reguluje metabolismus, odstraňuje nevolnost a symptomy gastritidy;
 • Měsíček je bylina se silnými protizánětlivými a dezinfekčními vlastnostmi. Používá se při inhalaci společně s heřmánkem, pomáhá proti mokrému kašli, zklidňuje podrážděný orofaryngeální epitel.

Se zvýšenou nervovou podrážděností u žen ve 2. až 3. trimestru těhotenství je užitečné připravit čaj z heřmánku, přidat tam jasmín a levanduli - zklidňují a zmírňují stres. Pro nasycení těla živinami a vitamíny můžete ochutnat heřmánkový nápoj s medem, citronem, pomerančovou kůrou, anýzem, kořenem zázvoru (bez kontraindikací).

Kašel Heřmánek

Pokud je nachlazení komplikováno mokrým nebo suchým kašlem, můžete použít inhalaci heřmánku - pomocí rozprašovače a páry. Doporučuje se dýchat směsí bylin, přičemž se do vody přidává nejen heřmánek, ale také odvar eukalyptu, máty, šalvěje, jitrocele a měsíčku. Složení by nemělo hořet, postup 5-10 minut.

V nebulizéru můžete inhalovat s drogou Rotokan, obsahuje extrakty terapeutických protizánětlivých rostlin, včetně heřmánku. Produkt je naředěn fyziologickým roztokem a dýchá maskou po dobu 10-15 minut 2-3krát denně. Během těhotenství můžete střídat inhalace s lékem inhalací jednoduchého roztoku chloridu sodného - čistí dýchací cesty a usnadňuje záchvaty kašle.

Mohu si umýt nos heřmánkem

Suché květenství, které se vaří ve vroucí vodě, jsou skvělou možností, jak se doma zbavit rýmy a sinusitidy. Připravený teplý roztok se natáhne do injekční stříkačky s měkkou špičkou, vstřikuje se do jednoho nosního kanálu pod tlakem, takže kapalina proudí z druhého. Můžete jednoduše čerpat kompozici z dlaně každé nosní dírky. Opláchnutí heřmánkem je dobré doplnit o šalvějový vývar.

Co jiného si můžete během těhotenství umýt nosem? Střídání postupů hodně pomáhá. Nejprve jsou nosní pasáže ošetřeny sodou a mořskou solí (0,5 lžičky na 500 ml teplé vody), pak heřmánkový vývar pro uzdravení sliznice a zabránění opětovné infekce.

Velmi nezbytná léčivá rostlina

Výhody a poškození lázně s heřmánkem

Neocenitelným přínosem může být použití terapeutické lázně s odvarem heřmánku pro následující problémy u těhotné ženy:

 • suchá kůže způsobená alergiemi, prasklé nohy;
 • křeče v lýtkových svalech;
 • zvýšená nervová vzrušivost a úzkost;
 • poruchy spánku;
 • otok v celém těle.

Je důležité se vykoupat z teplé, ale ne horké vody, doba jedné procedury není delší než 20 minut. Stonky, listy a květy rostliny se nalijí dvěma litry vody, vaří se po dobu 10 minut, potom se směs vypustí a přidá se do lázně. Postup je škodlivý v prvním trimestru těhotenství, bolest v dolním břiše a individuální nesnášenlivost rostlin.

Je možné přerušit těhotenství s heřmánkem

Některé ženy se po přečtení materiálů o negativních účincích bylin na plod snaží pokusit se ukončit těhotenství pomocí heřmánku. Opravdu, když se používá brzy v čaji a odvar na bázi této rostliny ve vysoké koncentraci, může se hladina estrogenu vylučovaného vaječníky zvýšit.

Ale k vyvolání potratu budete muset pít takové přípravky celý den a ve velkém množství. Kromě toho tělo zdravé ženy přežije malé zvýšení objemu estrogenu a úspěšně si zachová těhotenství.

I když tón dělohy prudce stoupá, může dojít k neúplnému potratu, což matce způsobí nebezpečné komplikace:

 • krvácející;
 • potřeba kyretáže;
 • těhotenství s vytvořenými malformacemi plodu.

Lékaři považují použití heřmánku k přerušení těhotenství za zbytečné a v některých případech za nebezpečnou událost.

Recenze

Angelina, 32 let.

Mám třetí těhotenství, ale při prvním náznaku nachlazení jsem vždy používal lékárnu heřmánku. Na radu lékaře vzala čaj s medem na jeho základě, kloktaný heřmánkem a solí, vdechla. Rostlina neublížila ani mně, ani dětem, naopak, rychle se dokázala vyrovnat se SARS a chřipkou.

Mám chronickou gastritidu, navzdory mému mladému věku. Během těhotenství se nemoc zhoršila, bolesti v žaludku a střevech začaly narušovat, tvorba plynu se zvýšila. Infuze jsem dělal heřmánkem a vzal jsem to třikrát denně, počínaje 14 týdny, pomohl jsem odstranit křeče, zbavit se pálení žáhy a těžkosti v žaludku.

Závěr


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Heřmánek je užitečná a bezpečná rostlina, pokud není zneužívána, zejména v raných stádiích těhotenství. Květenství lze kombinovat s jinými léčivými rostlinami, používat je k léčbě zánětů, nachlazení, kašle, otoků, škrábanců doma. Při použití heřmánkového vývaru v prvních 5-15 týdnech těhotenství je důležité poradit se s lékařem, aby se předešlo komplikacím a vedlejším účinkům alternativních receptů.

Mashkovsky M.D. (1977). "Léky".

Pervyshina G.G., Efremov A.A., Gordienko G.P., Agafonova E.A. (2002). "K otázce obsahu biologicky aktivních látek heřmánkové lékárny (Chamomilla recutita) a vonných heřmánků (Chamomilla suaveolens), které rostou na území Krasnojarska." "Medicína a zdravotní péče".

Gergievsky, V.P. (1990). „Biologicky aktivní látky léčivých rostlin. "Věda".

O autorovi: Olga Borovikova

Články O Neplodnosti