Hlavní Zdraví

Mikrolaxie během těhotenství - mírné řešení zácpy

Vynikající nálada, pohoda a vitalita ženy během těhotenství do značné míry závisí na plném fungování střev. Během tohoto období však ženské tělo působí s určitými poruchami ve formě poruch stolice, děsivého pocitu tíže a často bolestivosti v žaludku. Tento stav je často příčinou podrážděnosti ženy a chce zácpu odstranit co nejdříve. Ale co když dieta nepomůže a klystýr a většina projímadel jsou kontraindikovány v těhotenství? V naléhavých případech, kdy jiné metody zůstávají neúčinné, lékaři radí ženám, aby během těhotenství používaly moderní a rychle působící lék na mikrolaxii ve formě mikroklyštiček. Jaký je tento lék, jak často může být používán těhotnými ženami a je pro plod nebezpečný? Pojďme hledat odpovědi v pokynech k danému léku.

Co je to za drogu?

Kombinované projímadlo je k dispozici ve formě mikrolytrů s roztokem pro rektální podání. Mikrolaxe má projímavé vlastnosti, zvyšuje objem, hustou stolici zkapalňuje tím, že vstoupí do molekuly vody ve střevě. Sorbitol ve složení léčiva dráždí receptory sliznic, stimuluje peristaltiku a způsobuje vyprázdnění nutkání.

Poznámka! Microclyster Microlax během těhotenství působí již 5–20 minut po zavedení do dutiny konečníku.

Lék je špatně vstřebáván do systémového oběhu, proto neovlivňuje fungování vnitřních orgánů, neproniká placentární bariérou, nezpůsobuje kontrakci stěn dělohy. Je dovoleno používat jej v jakémkoli stádiu těhotenství bez rizika nežádoucích účinků na plod.

Vedlejší efekty

Navzdory bezpečnosti složení přípravku Microlax má jeho použití vedlejší účinky. Aby se předešlo nepříjemným následkům po použití roztoku ke stimulaci pohybů střev, měl by pacient vždy konzultovat lékaře. Neočekávaný účinek na organismus může být zapříčiněn přítomností kontraindikací, které nebyly pacientem před použitím Microlaxe studovány. Nelze jej použít s:

 • nesnášenlivost fruktózy;
 • střevní obstrukce;
 • použití jiných rektálních činidel;
 • použití léků pro hyperkalémii;
 • hemoroidy nebo anální trhliny.

Navíc vývoj vedlejších účinků může být spojen se samoléčbou a nedodržením dávky roztoku. Mezi vedlejší účinky patří:

 • podráždění;
 • hořící;
 • zarudnutí;
 • časté pohyby střev;
 • bolest v podbřišku.

Při jmenování

Zácpa během těhotenství negativně ovlivňuje stav budoucí matky a dítěte. Se zpožděním defekace je narušena absorpce užitečných živin a vitamínů, narušena střevní mikroflóra a snížena imunita. Riziko rozvoje intoxikace těla, bakteriální infekce, zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu, zvýšení močového systému.

Ve třetím trimestru mohou pevné výkaly v konečníku vyvolat zvýšení tonusu dělohy, předčasný porod, zhoršení krevního oběhu v pánvi, což je komplikováno kyslíkovým hladováním plodu s dalšími patologiemi. U těhotných žen je zácpa nebezpečná intoxikací těla, což je zhoršení celkového zdraví.

Pokud je nutné použít klystýr Microlax:

 • k pohybu střev dochází méně než jednou za 3 dny;
 • stolice mají suchou, pevnou strukturu;
 • když navštěvujete toaletu, musíte se hodně namáhat;
 • neschopnost samostatně spáchat akt defekace;
 • nadýmání, plnost v žaludku;
 • střevní kolika;
 • stolice obsahuje nečistoty krve;
 • pocit neúplného čištění střev po pohybu střev.

Prevence zácpy u těhotných žen

Chcete-li se vyhnout trávicím problémům, musíte dodržovat tyto jednoduché tipy:

 • Doporučuje se, abyste do své každodenní stravy zahrnuli více vlákniny, která čistí váš žaludek toxinů a toxinů. To zahrnuje zeleninu, ovoce, obiloviny a obiloviny. Sušené švestky jsou zvláště užitečné při zácpě a trávení, na jejichž základě můžete vařit kompoty a odvarky.
 • Aktivní životní styl také urychluje přirozené procesy defekace. Těhotné ženy potřebují více procházky na čerstvém vzduchu. K dispozici je speciální gymnastika, úprava vody a tance..

Podmínky použití

Microclyster má hygienické jednorázové balení, připravené k použití, nevyžaduje předběžnou léčbu antiseptiky. Není nutné specificky volit dávku, jedna zkumavka obsahuje potřebné množství léku pro jednu injekci.

Návod k použití mikrolaxáků Microlax při zácpě během těhotenství:

 1. Umyjte si ruce a anorektální oblast mýdlem.
 2. Otevřete těsnění na špičce flexibilního aplikátoru.
 3. Chcete-li aplikátor namazat, vytlačte trochu roztoku, což usnadní proces vložení do konečníku a zabrání poškození měkkých tkání.
 4. Opatrně vložte špičku klystýru do konečníku.
 5. Kliknutím na zkumavku vymáčkněte její obsah.
 6. Odstraňte hrot, aniž byste zastavili mačkání lahví.

Po aplikaci klystýru se Microlax zlikviduje. Pokud je obal poškozen, nemělo by se používat vypršené zboží. Příliš časté podávání projímadla se nedoporučuje. V případě opětovného výskytu patologie vyhledejte lékaře.

Při chronické zácpě se ženy obávají, jak často lze Microlax používat během těhotenství. Projímadlo pracuje přímo v poslední části konečníku a pomáhá pouze zmírňovat příznaky, proces defekace, ale neodstraňuje příčinu retence stolice. V případě chronické malabsorpce byste proto měli podstoupit lékařské vyšetření a léčbu.

Analogy

Mikrolaxe nemá ve složení mikroklysteru úplný analog.

 1. Lék založený na rostlinných složkách - Agiolaxe - je ve svém mechanismu účinku podobný. Tento lék pomáhá ředit výkaly, což přispívá k snadnému pohybu střev. Vyrábí se ve formě granulí a podává se perorálně. Použití tohoto nástroje je možné pouze po konzultaci s lékařem.
 2. Další podobný lék je Bisacodyl. Je k dispozici ve formě tablet, prášku a rektálních čípků. V podstatě je tento lék předepsán těhotným ženám při svíčkách, protože jde o nejšetrnější a nejbezpečnější způsob pro matku a dítě. Bisacodyl má projímavý účinek a používá se také po předepsání lékařem.
 3. Nejčastěji jsou těhotné ženy se zácpou předepsané léky, ve kterých je přítomna senna. Pomáhá poskytovat projímavý účinek, ředit výkaly, což usnadňuje proces defekace. Takové léky jsou k dispozici v tabletách a díky své přirozené skladbě jsou nejbezpečnějším lékem..

Používejte ve 2-3 trimestrech

Ve druhém trimestru se významně zvyšuje velikost dělohy, orgán vymačká střeva a může způsobit zpoždění vyprazdňování konečníku. Zácpa se vyvíjí také díky sedavému životnímu stylu, nevyvážené stravě, změnám emočního pozadí, postavení plodu a současným endokrinním poruchám.

Mikrolaxe během těhotenství pomáhá normalizovat proces pohybu střev, aniž by vyvolala křeče hladkých svalů pánevních orgánů. Jemné vyprazdňování eliminuje možnost předčasného porodu, protože žena se nemusí tlačit.

Lék Mikrolaks během těhotenství v pozdějších fázích nezpůsobuje výskyt otoků, pocity plnosti v břiše, zvýšený krevní tlak, narušení rovnováhy elektrolytů v krvi, stejně jako ostatní projímadla.

Jak používat Microlax?

Před zavedením Microlaxu si musíte důkladně umýt ruce a konečník. Potom se trubice s nástrojem otevře a odlomí těsnění v horní části špičky. Nádoba s léčivem je mírně stlačena, takže se objeví roztok.

Po navlhčení špičky se vloží do konečníku po celé délce. Zatlačením prstů na obal ve směru zdola nahoru se produkt zcela vytlačí. Trubka je stále držena ve stlačeném stavu a je odstraněna.

Současně se používá pouze jedna dávka léku. Laxativní účinek se očekává po 10-15 minutách, občas se může projevit později (do 40 minut).

Laxativní výhody

Hlavní výhodou této drogy je, že Microlax lze použít v kterékoli fázi těhotenství bez rizika pro zdraví matky a nenarozeného dítěte. Na rozdíl od jiných projímadel mikroklyster nezpůsobuje křeče dělohy, nemůže způsobit spontánní potrat, předčasný porod.

Důležité! Účinné látky působí lokálně, nenarušují střeva, neovlivňují přirozený rytmus vyprazdňování tlustého střeva. Mikrolaks klyzma se zácpou nezpůsobuje u těhotných žen psychologickou ani fyziologickou závislost.

Protože účinné látky pronikají slabě do krevního řečiště, vylučují se toxické účinky na plod. Mezi výhody Microlaxu patří možnost použití bez výběru individuální dávky, snadné použití a rychlé působení léku. Mikclystry mohou být předepsány jako součást komplexní terapie pro chronickou zácpu k odstranění nepříjemných symptomů.

Indikace pro použití Microlaxe během těhotenství

Lék je vydáván v lékárnách bez lékařského předpisu, ale to neznamená, že těhotná žena může samoléčit. Před použitím Microlaxu se musíte vždy poradit s gynekologem. Lékaři jsou obvykle velmi opatrní při předepisování klystýru, ale v případě Microlaxe nejsou tak kategoričtí. Indikace k použití zahrnují:

 • zácpa různých etiologií a trvání;
 • poruchy žaludku;
 • slabá střevní motilita;
 • fekální inkontinence budoucí matky;
 • pohyb střev před porodem;
 • příprava na ultrazvuk u těhotné ženy s poruchou stolice;
 • rektální postupy.

Míra expozice

Podle pokynů a recenzí po aplikaci Microlaxu dochází k vyprázdnění během 5-15 minut. Velmi zřídka by se účinek měl očekávat až do 40 minut.

Ženy v zajímavém postavení jsou často otráveny bolestmi zad, kostrčí, otoky a závratěmi..

Kontraindikace postupu a možné negativní reakce

Protože Mikrolaks odkazuje na drogy lokálního působení, má minimální omezení jeho používání. Hlavní kontraindikací je přecitlivělost na složky léčiva.

Pokud nejsou dodržována pravidla pro podávání léčiva nebo individuální nesnášenlivost, mohou být u pacienta pozorovány následující nepříjemné příznaky:

 • otok a zarudnutí sliznic;
 • svědění a pálení v oblasti podávání mikrobysterů;
 • bolest v břišní dutině;
 • volné stoličky;
 • kopřivka.

Případy předávkování tímto lékem nejsou lékařskou vědou známy..

Nastávající matka by měla informovat lékaře o příznacích nežádoucích účinků.

Microclyster Proctum: složení léku

Lék má kombinované složení - obsahuje rostlinné výtažky a syntetické složky s projímavým účinkem.

Co obsahuje gel:

 1. Extrakt z kůry kosatce ve tvaru kosatce - bylinná složka, která dokáže bojovat s chronickým zánětem, zvyšuje bariérovou ochranu kůže a sliznic;
 2. Polysacharidy - uhlovodíkové sloučeniny, které stimulují střevní motilitu a usnadňují pohyb střev;
 3. Sorbitol je osmotické projímadlo, které zvyšuje obsah střeva natažením do vody, čímž aktivuje jeho pohyblivost a vyprázdnění;
 4. Citran sodný - výživový doplněk s projímavými vlastnostmi;
 5. Inulin - plní roli prebiotika, normalizuje střevní mikroflóru.

Recenze

Může být Microlax používán během těhotenství, je obtížné odpovědět jednoznačně. Mnoho žen věří, že nyní neexistují bezpečnější a účinnější prostředky k odstranění zácpy. Jiní říkají, že je nejlepší používat k boji proti této nemoci osvědčené metody bez drog..

V prvním trimestru jsem měl silnou toxikózu a na jejím pozadí se objevila zácpa, jejíž příčinou byla dehydratace. Po návštěvě prenatální kliniky, jak mi předepsal lékař, jsem se rozhodl koupit mikrolytér a ona pomohla. Pocit bolesti a prasknutí zmizel, ale toto je dočasné řešení. O dva dny později se problém opakoval.

Mám sklon k zácpě od narození, mám líný žaludek, takže vždy potřebuje pomoc. Vyzkoušeli a testovali lidové léky a prášky, kapky. V mé lékárničce je mnoho prostředků na zácpu. Problém je v tom, že během těhotenství jsou zakázány a problém nastal prudce. Telefonicky konzultovala s gynekologem a poslala svého manžela do lékárny, aby jí droga inzerovala. Microclyster opravdu pomohl, ale výsledek trval jen pár dní. Nyní se snažím nezneužívat jeho použití, používám jej v nouzových případech.

Před porodem jsem četl spoustu informací o přípravě na ně a rozuměl jim. Že všechny ženy mají klystýr před procesem. Jako hrozně plachý člověk jsem se rozhodl uspořádat akci doma pomocí Microlaxu. Drogy jsem byl obeznámen před těhotenstvím, takže s používáním nebyly žádné problémy - všechno šlo dobře.

Jak aplikovat Microlax v časném a pozdním těhotenství? Návod k použití

Popis léku

Složení léčiva zahrnuje:

 • citrát sodný (peptizér, který vytlačuje vázanou vodu obsaženou ve stolici);
 • laurylsulfoacetát sodný (ředí obsah střeva);
 • sorbitol (zvyšuje projímavý účinek stimulací průtoku vody do střeva).

Jinými slovy, složky léčiva zahrnují: vodu, glycerin a kyselinu sorbovou. Složení mikrolytů Microlax pomáhá ztenčit výkaly doslova 5-10 minut, těhotná žena nemusí vyvíjet další úsilí a pohyb střev nastává bez bolesti.

Tento lék není toxický a je bezpečně předepsán těhotným ženám. Mikrolaxie je k dispozici pouze v jedné formě - jedná se o 4 zkumavky v jednom balení. Jedna zkumavka je určena k jednorázovému použití, obsahuje 5 ml viskózní a bezbarvé tekutiny, která se aplikuje rektálně přes špičku. Balení také obsahuje podrobné pokyny pro použití léku.

Přestože je složení přípravku Microlax pro těhotné ženy naprosto bezpečné, nedoporučuje se používat bez lékařského předpisu. Těhotná žena by měla vždy konzultovat s lékařem, zjistit skutečnou příčinu zácpy, aby mohla zahájit okamžitou léčbu.

Mikrolaxe se používá pouze pro snadné vylučování stolice, časté použití je kontraindikováno. Při individuální přecitlivělosti může u těhotné ženy dojít k pálení a svědění v konečníku. Pokud je zkumavka vložena nesprávně, můžete poškodit sliznici a vydělat si mikrotraumata. Proto je nutná první konzultace s ošetřujícím lékařem, aby se zabránilo nebezpečným následkům.

Mikroklyster je předepsán pro následující indikace:

 • Pro zácpu.
 • Pomalá žaludeční pohyblivost.
 • Fekální inkontinence.
 • Vyprazdňování před prací.
 • V přípravě na ultrazvuk.
 • Před postupy, které jsou prováděny přímo přes řiť.
 • S hemoroidy a různými zraněními konečníku.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Lék Microlax nemá žádné kontraindikace k použití, s výjimkou individuální nesnášenlivosti složek. Vedlejší účinky po použití léku jsou vzácné. Mezi nimi jsou: bolest v břiše, nepohodlí blízko řiti, průjem. Velmi vzácně se u pacientů vyskytuje nevolnost, zvracení, alergické reakce ve formě kopřivky, svědění a lokální otoky. Není možné provádět mikrolaxii současně s perorálním podáním polystyrensulfonátu sodného a sorbitolu. Taková léčba může vést k nekróze střevního epitelu.

Mohu použít pro těhotné ženy??

V raných fázích

V časných stádiích těhotenství se užívání jakéhokoli léku nedoporučuje, protože v prvním trimestru dochází k položení hlavních orgánů dítěte a určité složky léků mohou nepříznivě ovlivnit jejich tvorbu..

Aby se zbavila zácpy, doporučuje se těhotné ženě zkontrolovat její stravu a do její stravy přidat více vlákniny. Vláknina pomáhá zlepšovat stolici a normalizovat funkci střev, je součástí mnoha syrové zeleniny a ovoce, jako jsou avokádo, švestky, zelí, mrkev. K lehkým a stabilním pohybům střev přispívá také mírná a střední fyzická aktivita a různá gymnastická cvičení..

Ve 2. trimestru

Ve druhém trimestru může těhotná žena užít Microlax, ale pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Ve 3 trimestru


Je možné v tomto období použít klystýr? V pozdějších stádiích těhotenství může mít žena častěji zácpu, protože ve střevech je méně místa a dítě se začne drcávat svou hmotností. Mikroklyster lze aplikovat po doporučení odborníka v této oblasti.

Od 38. týdne těhotenství lze Microlax předepsat jako preventivní opatření, aby škodlivé mikroorganismy ze střev nevstoupily do vaginálního prostředí. Mikroklyster nijak neovlivňuje porod, jeho použití je možné v jakémkoli stádiu těhotenství.

Mikrolaxie během těhotenství. Rozpočtové analogy léku

Pokud se Microlax nesmí používat v extrémních případech, ale pravidelně, pak jeho náklady mohou léčbu výrazně komplikovat. V takových případech se můžete uchýlit k levnějším laxativním lékům, které jsou také předepisovány k těhotenství.

Bohužel plnohodnotné analogy tohoto léku neexistují, ale následující léky vykazují podobný účinek:

 • Dufallack (Nizozemsko).
 • Normolact (Ukrajina).
 • Glycerinové svíčky (Rusko).
 • Mukofalk (Německo).
 • Transulose (Francie).

Je lepší zvolit náhradní mikroklyster Mikrolaks u lékaře, protože jiné léky mají odlišné chemické složení a mají jiný účinek na tělo těhotné ženy.

Analogy

Mikrolaxe nemá ve složení mikroklysteru úplný analog.

 1. Lék založený na rostlinných složkách - Agiolaxe - je ve svém mechanismu účinku podobný. Tento lék pomáhá ředit výkaly, což přispívá k snadnému pohybu střev. Vyrábí se ve formě granulí a podává se perorálně. Použití tohoto nástroje je možné pouze po konzultaci s lékařem.
 2. Další podobný lék je Bisacodyl. Je k dispozici ve formě tablet, prášku a rektálních čípků. V podstatě je tento lék předepsán těhotným ženám při svíčkách, protože jde o nejšetrnější a nejbezpečnější způsob pro matku a dítě. Bisacodyl má projímavý účinek a používá se také po předepsání lékařem.
 3. Nejčastěji jsou těhotné ženy se zácpou předepsané léky, ve kterých je přítomna senna. Pomáhá poskytovat projímavý účinek, ředit výkaly, což usnadňuje proces defekace. Takové léky jsou k dispozici v tabletách a díky své přirozené skladbě jsou nejbezpečnějším lékem..

Složení a forma uvolňování

Mikrolaxe je kombinovaný lék, obsahuje tři účinné látky:

 1. Citrát sodný.
  Je to peptizér (látka, která způsobuje přechod pevné látky do roztoku). Díky mechanismu účinku citrát sodný na molekulární úrovni podporuje uvolňování vody z trusu do střevního lumenu. Tento efekt usnadňuje pohyb střev..
 2. Laurylsulfoacetát sodný.
  Tato látka zkapalňuje obsah střeva, stolice je měkčí a při pokusu o vyprázdnění je konečník snadnější opustit konečník.
 3. Sorbitol.
  Podporuje uvolňování vody do střevního lumenu, což zvyšuje účinek léku na ředění.

Kromě účinných látek obsahuje Microlax kyselinu sorbovou, glycerin a vodu. Tento lék má jednu formu uvolňování - řešení pro rektální použití. Mikrolaxe během těhotenství se používá k udržení stolice po dobu dvou dnů nebo k přípravě střeva pro endoskopické a radiologické studie..
Pozornost!
Microclyster Microlax je bezpečný během těhotenství jak pro tělo matky, tak pro plod, ale použití tohoto léku je možné pouze po konzultaci s lékařem, protože tento lék není schopen odstranit příčinu zácpy, ale je pouze symptomatický.

Mikrolaxe během těhotenství se používá jako mikroklyster. Účinek se projeví 5-15 minut po aplikaci. Výhodou léku je nedostatek vlivu na horní části gastrointestinálního traktu, Microlax pouze zkapalňuje stolici umístěnou v konečníku, což nevede k rozvoji syndromu „lenivého střeva“. Také tento lék nemá žádný účinek na kontraktilní aktivitu dělohy a jeho rektální cesta podávání zajišťuje, že léčivo nevnikne do krevního řečiště, takže se nedostane do krevního oběhu plodu a nemá na něj žádný účinek..

Lidová léčiva a preventivní opatření

Mnoho žen zažívá během těhotenství takový nepříjemný příznak, jako je zácpa. Tento jev, bohužel, je nevyhnutelný, protože tělo prochází restrukturalizací a prostor pro střeva se každým měsícem zmenšuje. Aby se předešlo obtížným výletům na toaletu a nezacházelo se s léky, doporučuje se těhotným ženám, aby do své stravy přidávaly více vlákniny pro zlepšení funkce střev.

Pozornost! Byliny jako řebříček, pelyněk, kopřiva, atd. Používání během těhotenství je zakázáno. Tyto byliny působí na hladké svaly dělohy, což pomáhá redukovat a způsobit předčasný porod. Je povoleno použít: máta, meduňka, kopr, listy rybízu, horský popel a třešně.

Je třeba věnovat pozornost následujícím receptům, které lze připravit doma:

 1. Vařte ovesné vločky ve vodě s přidáním švestek a strouhané řepy. Kaše by měla být tekutá a musí být použita před spaním.
 2. Sušte švestky, sušené meruňky a rozinky přes mlýnek na maso, přidejte med a promíchejte. Vezměte si také jednu polévkovou lžíci před spaním.
 3. Připravte bylinné odvar kopru, horského popela, měsíčku nebo máty. Použijte infuzi v chlazené formě, jednu polévkovou lžíci třikrát denně před jídlem.

Z výše uvedených informací lze vyvodit několik závěrů: Mikrolaxe není škodlivá během těhotenství, ale měla by být předepisována pouze na základě výpovědi lékaře a měla by se lépe používat od druhého trimestru těhotenství. A aby se zabránilo zácpě, musí žena přezkoumat svůj jídelníček.

Mikrolaxie během těhotenství - recenze

Ženy, které často používaly Microlax při potížích s pohybem střev, zaznamenaly jeho vysokou účinnost a rychlost působení. Kromě toho jsou zkumavky s roztokem velmi pohodlné, protože se neroztavují v rukou jako čípky, všechno jde velmi hygienicky a žena necítí psychologické nepohodlí.

Konstrukce trubice umožňuje ženě nezávisle provádět postup pro zavedení špičky i při nejbližší graviditě.

Existují však také nevýhody této drogy. Jedná se především o cenu (350 rublů v balení se 4 zkumavkami) a krátkodobý účinek.

Abyste se zbavili zácpy na dlouhou dobu a bez jakýchkoli komplikací, léčte pouze podle schématu dohodnutých s lékařem. Přestože je lék pro dítě bezpečný, nevyřeší příčinu problému. Proto se nejprve poraďte s lékařem, jak stanovit denní režim pro normalizaci funkce střeva, a zjistěte, zda lze ve vašem případě během těhotenství užívat mikrolaxi..

Příčiny zácpy u těhotných žen

V těle těhotné ženy dochází k závažným fyziologickým změnám, které mohou negativně ovlivnit fungování důležitých orgánů a systémů. Nejprve je třeba zdůraznit zvýšenou hladinu progesteronu, která uvolňuje hladké svaly. Nakonec trávicí systém jednoduše nedokáže vyrovnat se s odstraňováním produktů rozkladu, což vede ke stagnaci v tlustém střevě.

Navíc u těhotných žen se denní výživa velmi často významně mění. Tělo se seznamuje s novými produkty a jejich neobvyklou kombinací, která automaticky negativně ovlivňuje trávicí procesy. Odtud jsou průjem, zácpa, zvýšený plyn.

Každý den se zvětší velikost dělohy a začne vyvíjet tlak na střeva. To vede k pozastavení přirozených pohybů střev. Zácpa se nejčastěji vyskytuje v posledních měsících těhotenství.

V každém případě je nutné rychle odstranit zácpu a obnovit normální proces trávení. Vytvrzené výkaly začnou produkovat toxiny a otrávit celé tělo. To může nepříznivě ovlivnit stav dítěte. Nepříjemné účinky zahrnují zhoršení pohody a hemoroidy. V tomto případě by si měl lékař vybrat účinnou léčbu během těhotenství pouze lékař.

Návod k použití

Než začnete používat klystýr Microlax, pečlivě si přečtěte pokyny. Nesprávné použití léku může způsobit průjem a poškození sliznice..

Podle studií, které byly provedeny před hromadnou výrobou rektálního přípravku, byly vedlejší účinky užívání drogy zaznamenány pouze v ojedinělých případech. Předávkování zcela chybělo, protože roztok nepronikal do krevního řečiště.

Podle výrobce, který odkazuje na testy, je možné používat Microlax během těhotenství bez omezení množství a času. Dávka léčiva se volí podle potřeb a terapie může trvat, dokud nebude obnoveno normální fungování střeva. Existuje však jedno pravidlo: pro 1 postup nelze použít více než 1 klystýr.

Jak používat mikrolytry

Aby produkt přinesl výsledky a nepoškozoval zdraví, je nutné jej správně používat. Pro tohle:

 1. Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou..
 2. Vezměte 1 mikrolytér a poté z něj odstraňte těsnění, které je umístěno na konci zkumavky.
 3. Zkumavku mírně zatlačte tak, aby se objevila kapka roztoku pro usnadnění podávání klystýru..
 4. Tip zadejte celou délku.
 5. Začněte mačkat zkumavku tak, aby vyšel veškerý její obsah.
 6. Vytáhněte špičku a současně vytlačte klystýr.

Vyhoďte do koše prázdnou zkumavku, umyjte si ruce mýdlem.

Náklady

Srovnávací charakteristika nákladů a analogů fondů:

ProstředekNákladyAnalogy
Microlax5 ml 4 kusy - z 330 rublů;

5 ml 12 kusů - ze 740 rublů;

Od 0 do 3 let 4 kusy - od 360 rublů

Glycerinové čípky K.O. Antibiotika;

Ameda glycerinové čípky

Glycerinové svíčky2,1 g 12 kusů - ze 190 rublůŽádné analogy

Mikrolaxie, glycerinové čípky a jejich analogy mají samostatné kontraindikace a nežádoucí účinky. Před použitím si přečtěte pokyny a postupujte podle nich..

Kolikrát denně mohu použít?

Pokud vás znepokojuje otázka, jak často můžete Microlax používat, musíte pochopit, že tento lék problém nevyřeší a nepomáhá při chronické zácpě. Může být použit čas od času k vyprázdnění střev jednou denně. K léčbě budou zapotřebí další prostředky, a co je nejdůležitější, stanovení hlavního důvodu zpoždění vyprazdňování a jeho odstranění.

Mikclystry nelze pravidelně používat, protože to může vyvolat přechod zácpy do chronické formy. Jsou možné další negativní důsledky pro průběh těhotenství..

Pohodlí a spolehlivost

Porovnejte čípky Microlax a konvenční klystýr za to ani nestojí. Pokud jste někdy použili jednu a druhou možnost, pochopíte, jak pohodlné a pohodlné použití projímadla je. Před narozením musí všechny matky podstoupit postup čištění střev. To je možná jeden z nejnepříjemnějších okamžiků..

Ale pokud používáte Microlax, pak se žena necítí nepříjemně. Stačí zavést 5 ml přípravku, abyste se ujistili, že střeva jsou prázdná. Lék si můžete koupit v jakékoli lékárně, jeho cena je docela přijatelná. V pokynech nenajdete seznam kontraindikací, protože nejsou.

Jediná věc, a už jsem o tom řekl, že to může způsobit nepohodlí, je alergie na složky:

Nejsou žádné vedlejší účinky. A to je další výhoda nástroje. V každém případě musí žena zůstat krásná. A Xiaomi Wellskins ultrazvuková pračka na pokožku obličeje jí s tím pomáhá. Lék poskytuje hluboké čištění obličeje, vyživuje ji a posiluje tón pleti.

Díky komplexní technologii dvou vlnových pulzací zůstávají póry otevřené, což vám umožní efektivně ovlivnit všechny vrstvy pokožky. Optimální tvar trysky nezanechává nezpracované oblasti na obličeji. S takovým zařízením budete vypadat mnohem mladší.

Příznivý účinek mikrolytů, indikace k použití

Proctum gel microclyster umožňuje dosáhnout následujících výsledků:

 • Změkčit výkaly a usnadnit pohyby střev;
 • Účinně čistí střeva zácpou různých etiologií;
 • Chcete-li odstranit zánět kůže řiti a sliznice konečníku;
 • Urychlit hojení análních trhlin způsobených hemoroidy nebo chronickou zácpou;
 • Obnovte zdravou střevní mikroflóru, která slouží jako základ pro normalizaci stolice.

Droga je indikována v takových případech:

 • Prodloužená zácpa, když je strava a fyzická aktivita neúčinná;
 • Se zácpou a nadýmáním u dětí, kdy není známa příčina stavu;
 • V poporodním období usnadnit pohyby střev, což způsobuje nepohodlí;
 • V pooperačním období normalizovat střeva;
 • U pacientů upoutaných na lůžko a ochrnutých na lůžku, kteří nejsou schopni ovládat svou stolici.

Kontraindikace

Stejně jako všechny mikclystry je Proctum zakázáno používat v následujících případech:

 • Hemoroidy nebo anální trhliny v akutní fázi doprovázené krvácením;
 • Obstrukce střev a těžké léze střevního traktu;
 • Dehydratace;
 • Renální a kardiovaskulární selhání;
 • Přecitlivělost nebo nesnášenlivost na látky, které tvoří léčivo.

Při přetrvávající zácpě se nedoporučuje samoléčit a používat Proctum bez konzultace s lékařem.

Aby se stolice konečně zlepšila, je nutné přesně určit příčinu zácpy a jednat přímo na patogenezi poruchy.

Lze mikrolaxi používat během těhotenství? Návod k použití a doporučení pro nastávající matky

Autor: fabrica · Publikováno 03.02.2019 · Aktualizováno 05.21.2019

Vynikající nálada, pohoda a vitalita ženy během těhotenství do značné míry závisí na plném fungování střev. Během tohoto období však ženské tělo působí s určitými poruchami ve formě poruch stolice, děsivého pocitu tíže a často bolestivosti v žaludku. Tento stav je často příčinou podrážděnosti ženy a chce zácpu odstranit co nejdříve.

Ale co když dieta nepomůže a klystýr a většina projímadel jsou kontraindikovány v těhotenství? V případě nouze, když jiné metody zůstanou neúčinné, lékaři radí těhotným ženám moderní a vysokorychlostní lék Microlax ve formě mikroklyštářů.

Popis léku

Složení léčiva zahrnuje:

 • citrát sodný (peptizér, který vytlačuje vázanou vodu obsaženou ve stolici);
 • laurylsulfoacetát sodný (ředí obsah střeva);
 • sorbitol (zvyšuje projímavý účinek stimulací průtoku vody do střeva).

Jinými slovy, složky léčiva zahrnují: vodu, glycerin a kyselinu sorbovou. Složení mikrolytů Microlax pomáhá ztenčit výkaly doslova 5-10 minut, těhotná žena nemusí vyvíjet další úsilí a pohyb střev nastává bez bolesti.

Tento lék není toxický a je bezpečně předepsán těhotným ženám. Mikrolaxie je k dispozici pouze v jedné formě - jedná se o 4 zkumavky v jednom balení. Jedna zkumavka je určena k jednorázovému použití, obsahuje 5 ml viskózní a bezbarvé tekutiny, která se aplikuje rektálně přes špičku. Balení také obsahuje podrobné pokyny pro použití léku.

Mikrolaxe se používá pouze pro snadné vylučování stolice, časté použití je kontraindikováno. Při individuální přecitlivělosti může u těhotné ženy dojít k pálení a svědění v konečníku. Pokud je zkumavka vložena nesprávně, můžete poškodit sliznici a vydělat si mikrotraumata. Proto je nutná první konzultace s ošetřujícím lékařem, aby se zabránilo nebezpečným následkům.

Mikroklyster je předepsán pro následující indikace:

 • Pro zácpu.
 • Pomalá žaludeční pohyblivost.
 • Fekální inkontinence.
 • Vyprazdňování před prací.
 • V přípravě na ultrazvuk.
 • Před postupy, které jsou prováděny přímo přes řiť.
 • S hemoroidy a různými zraněními konečníku.

Mohu použít pro těhotné ženy??

V raných fázích

Aby se zbavila zácpy, doporučuje se těhotné ženě zkontrolovat její stravu a do její stravy přidat více vlákniny. Vláknina pomáhá zlepšovat stolici a normalizovat funkci střev, je součástí mnoha syrové zeleniny a ovoce, jako jsou avokádo, švestky, zelí, mrkev. K lehkým a stabilním pohybům střev přispívá také mírná a střední fyzická aktivita a různá gymnastická cvičení..

Ve 2. trimestru

Ve druhém trimestru může těhotná žena užít Microlax, ale pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Ve 3 trimestru

Je možné v tomto období použít klystýr? V pozdějších stádiích těhotenství může mít žena častěji zácpu, protože ve střevech je méně místa a dítě se začne drcávat svou hmotností. Mikroklyster lze aplikovat po doporučení odborníka v této oblasti.

Od 38. týdne těhotenství lze Microlax předepsat jako preventivní opatření, aby škodlivé mikroorganismy ze střev nevstoupily do vaginálního prostředí. Mikroklyster nijak neovlivňuje porod, jeho použití je možné v jakémkoli stádiu těhotenství.

Návod k použití mikrolytrů

Jak často mohu drogu užívat? Jedna zkumavka mikrolytů se používá pro jediný pohyb střev. Další použití léku je možné s další zácpou, ale nezneužívejte tento lék. K odstranění tohoto příznaku je nutné se poradit s lékařem a sestavit léčebný plán. Pohyb střev by měl probíhat bez pomoci a užívání drogy je předepsáno pouze v extrémních případech.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Tento lék nemá výrazné kontraindikace. Je možná individuální nesnášenlivost součástí. Vedlejší účinky při používání přípravku Microlax se zaznamenávají poměrně zřídka. Mezi nimi se můžete setkat:

 1. bolest v podbřišku;
 2. svědění řiti;
 3. kopřivka;
 4. lokální edém;
 5. průjem;
 6. zvracení
 7. nevolnost;
 8. závrať.

Analogy

Mikrolaxe nemá ve složení mikroklysteru úplný analog.

 1. Lék založený na rostlinných složkách - Agiolaxe - je ve svém mechanismu účinku podobný. Tento lék pomáhá ředit výkaly, což přispívá k snadnému pohybu střev. Vyrábí se ve formě granulí a podává se perorálně. Použití tohoto nástroje je možné pouze po konzultaci s lékařem.
 2. Další podobný lék je Bisacodyl. Je k dispozici ve formě tablet, prášku a rektálních čípků. V podstatě je tento lék předepsán těhotným ženám při svíčkách, protože jde o nejšetrnější a nejbezpečnější způsob pro matku a dítě. Bisacodyl má projímavý účinek a používá se také po předepsání lékařem.
 3. Nejčastěji jsou těhotné ženy se zácpou předepsané léky, ve kterých je přítomna senna. Pomáhá poskytovat projímavý účinek, ředit výkaly, což usnadňuje proces defekace. Takové léky jsou k dispozici v tabletách a díky své přirozené skladbě jsou nejbezpečnějším lékem..

Lidová léčiva a preventivní opatření

Mnoho žen zažívá během těhotenství takový nepříjemný příznak, jako je zácpa. Tento jev, bohužel, je nevyhnutelný, protože tělo prochází restrukturalizací a prostor pro střeva se každým měsícem zmenšuje. Aby se předešlo obtížným výletům na toaletu a nezacházelo se s léky, doporučuje se těhotným ženám, aby do své stravy přidávaly více vlákniny pro zlepšení funkce střev.

Je třeba věnovat pozornost následujícím receptům, které lze připravit doma:

 1. Vařte ovesné vločky ve vodě s přidáním švestek a strouhané řepy. Kaše by měla být tekutá a musí být použita před spaním.
 2. Sušte švestky, sušené meruňky a rozinky přes mlýnek na maso, přidejte med a promíchejte. Vezměte si také jednu polévkovou lžíci před spaním.
 3. Připravte bylinné odvar kopru, horského popela, měsíčku nebo máty. Použijte infuzi v chlazené formě, jednu polévkovou lžíci třikrát denně před jídlem.

Z výše uvedených informací lze vyvodit několik závěrů: Mikrolaxe není škodlivá během těhotenství, ale měla by být předepisována pouze na základě výpovědi lékaře a měla by se lépe používat od druhého trimestru těhotenství. A aby se zabránilo zácpě, musí žena přezkoumat svůj jídelníček.

„Mikrolaxie“ během těhotenství: návod k použití

I když před těhotenstvím neměla žena potíže se střevními pohyby, při čekání na dítě může mít poněkud delikátní problém - zácpu. Může to být způsobeno nejen změnou stravovacích a potravinových preferencí nastávající matky, ale také dalšími faktory, včetně hormonálních změn, zvýšeným tonem dělohy a výrazným zatížením tlustého střeva v důsledku růstu plodu..

V boji proti zácpě v období těhotenství dítě dává přednost bezpečným prostředkům, které dítě nemohou ublížit. Jedním z nich je Microlax..

Vlastnosti léku

Mikrolaks se vyrábí ve formě mikrolytrů v plastových zkumavkách obsahujících 5 ml léčiva. Samotný lék vypadá jako bezbarvá, mírně viskózní kapalina. Obsahuje tři aktivní složky. Prvním z nich je 70% roztok laurylsulfoacetátu sodného, ​​jehož dávka na 1 ml je 9 mg (vyjádřeno jako účinná látka)..

Druhou účinnou látkou je 70% roztok sorbitolu. Jeho množství vyjádřené jako čistý sorbitol na 1 ml léčiva je 625 mg. A třetí účinnou látkou je citrát sodný. Každý mililitr roztoku obsahuje v dávce 90 mg. Neaktivní látky přidávané do obsahu zkumavky za účelem dosažení požadované konzistence a dlouhodobého skladování jsou kyselina sorbová, čištěná voda a glycerol.

Balení produktu je vhodné pro zavedení roztoku do konečníku, protože každá zkumavka má špičku mírně zúženou k okraji. Vzhledem k tomu, že je produkt rozdělen na porci, má každá mikroklyster ochranné ochranné těsnění, které je před použitím odstraněno. Chrání roztok před znehodnocením po celou dobu skladování 5 let..

V lékárnách Mikrolaks prodávají 4 zkumavky v jedné krabici bez lékařského předpisu. Jejich průměrná cena je 300-340 rublů. K dispozici jsou také krabice s 12 mikrolytry, které stojí 650–750 rublů. Skladování léku doma je při pokojové teplotě přípustné. V tomto případě by měl být lék skryt před malými dětmi..

Provozní princip

Laurylsulfoacetát sodný přítomný v Microlaxu podporuje zkapalnění stolice, takže vlivem této složky se obsah střeva stává méně hustým. Díky přidání sorbitolu do střevního lumenu začne současně proudit více vody, což navíc stolici rozpouští. Kromě toho citrát sodný vytlačuje vodu z tráveného jídla, které je s ním spojeno. V důsledku kombinovaného působení těchto tří látek stolice změkčuje, takže vyprazdňování probíhá rychle a je docela snadné..

Je to povoleno během těhotenství?

Mikrolaks pomáhá nastávajícím matkám, které mají potíže s pohybem střev a příliš hustou stolicí. Přestože neexistují žádné hluboké klinické studie účinku účinných látek na nastávající matky, je tento lék považován za bezpečný lék, který lze použít během čekání dítěte. Je to především kvůli nízké absorpci roztoku, což vylučuje jeho vniknutí do dělohy a negativní účinek na plod.

Mikroklystry se obvykle používají v pozdějších stádiích, protože indikace pro použití přípravku Microlax ve 3. trimestru se objevují obzvláště často. Droga však není zakázána pro nastávající matky, které mají 1 nebo 2 trimestry těhotenství.

Současně by si žena měla uvědomit, že se jedná o pohotovostní pomoc, která je nejlépe koordinována s ošetřujícím lékařem. Nedoporučuje se používat Mikrolax během čekání na dítě.

Kdy jsou nastávající matky?

Hlavním důvodem použití Microlaxe během těhotenství je zácpa. Detekuje se u téměř poloviny nastávajících matek, což je spojeno jak s hormonálním pozadím, tak s přemístěním vnitřních orgánů. Jak již bylo uvedeno, tento problém se vyskytuje zvláště ve třetím trimestru, kdy se děloha zvětší a tlačí na střeva.

V důsledku nepravidelného vyprazdňování dochází u těhotné ženy k nepříjemným příznakům, jako je snížená chuť k jídlu, zvýšená únava, pocit těžkosti v břiše a nadýmání. Kromě toho škodlivé látky nejsou vylučovány z těla, ale jsou zadržovány ve střevech, což může vést k intoxikaci..

Neméně závažnými problémy, které způsobují zácpu, jsou anální trhliny a zvětšené hemoroidy. Kromě toho, pokud má žena potíže s vyprazdňováním, může se to pokusit udělat dlouhou dobu, což je plné zvýšení tónu dělohy a předčasného porodu..

Všechny tyto faktory vás nutí, abyste se pokusili zbavit zácpy, jakmile vznikne takový problém. A proto by budoucí matky neměly váhat, ale měli byste okamžitě konzultovat lékaře a jednat komplexně - změňte svůj jídelníček a pokuste se změkčit stoličku bezpečnými prostředky, na které se vztahuje Microlax. Výsledkem bude vyřešení problému, aniž by došlo k poškození těhotné ženy i dítěte v jejím bříšku.

Kromě zácpy mohou být mikclystry předepsány také ženám v poloze v případě přípravy na endoskopické vyšetření zažívacího traktu. Pokud má budoucí matka zácpu, může být droga použita před plánovaným ultrazvukovým vyšetřením. Mikrolaks navíc pomůže usnadnit vyprazdňování v situacích, kdy je to nutné, například při exacerbaci hemoroidů nebo s traumatem do konečníku. Někteří lékaři předepisují mikroclystry krátce před porodem, takže střeva jsou přirozeně jasná před začátkem porodu..

Kontraindikace

Přípravek „Microlax“ by neměl být používán u pacientů s přecitlivělostí na žádnou ze složek roztoku. Kromě toho je takové léčivo kontraindikováno v případě poškození konečníku nebo rektální sliznice. Výrobce neuvedl další zákazy používání mikrobyster.

Vedlejší efekty

Některé ženy hlásí nepohodlí v konečníku nebo v podbřišku po podání léku. Ve výjimečných případech může Mikrolaks vyvolat bolest v tenkém střevě nebo žaludku a způsobit alergie. Někdy lék působí příliš mnoho, takže se stolice stává tekutou a začíná průjem.

V případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které se vyskytnou během používání mikrolytů, se doporučuje poradit se s lékařem.

Návod k použití

„Mikrolaxie“ je určena pro rektální podání. Droga se obvykle předepisuje jednou a podle dospělých se používá u dospělých.

 1. Nejprve je třeba si umýt ruce a otevřít těsnění na obalu a poté zkumavku jemně stlačit, dokud se neobjeví kapka roztoku. Bude sloužit jako druh maziva pro špičku, což usnadní jeho zavedení..
 2. Zůstat v poloze na zádech, musíte zadat konec zkumavky do konečníku po celé délce špičky. Pak komprimujte balíček, čímž se roztok zcela dostane do lumenu konečníku.
 3. Pokračujte ve stlačování zkumavky, musíte ji vyjmout z konečníku a poté ji zahodit a umýt si ruce. Žena si může takový klystýr osamostatnit sama, ale v pozdějších fázích to může být obtížné, takže byste měli požádat o pomoc blízkého.
 4. Po použití produktu se účinek rozvine během 5-15 minut. Jedno balení léčiva se používá pro jeden postup, opakované použití je přijatelné následující den.

Doba použití mikroklysteru pro každou nastávající matku je stanovena individuálně. Ve většině případů se Microlax používá pouze jednou nebo několik dní v řadě..

Pokud je použití příliš dlouhé, může dojít k narušení fungování gastrointestinálního traktu, a proto není možné předepsat lék na delší dobu, než doporučil lékař..

Recenze

Pokud jde o použití přípravku „Microlax“ během porodu dítěte, jedná se většinou o pozitivní hodnocení. Podle žen je účinek léku pozorován po 5-10 minutách. Je velmi výhodné ji používat doma, zkumavka se otevírá s lehkostí, špička je zasunuta bezbolestně.

Mezi výhodami Microlaxu je také jeho bezpečnost, protože účinek takového vícesložkového činidla je zaměřen pouze na obsah střeva. Z tohoto důvodu jsou vedlejší účinky při používání mikrolytů vzácností..

Náklady na lék se nazývají cenově dostupné a balení 4 zkumavek je pohodlné a hospodárné. Mnoho žen si tento produkt kupuje i po těhotenství pro lékárničku, protože pomáhá při zácpě u malých dětí a může být použit od narození..

Analogy

Léky na zácpu, které mají stejné složení jako „mikrolaxie“, dosud nebyly vyrobeny, takže pokud je to nutné, nahradí mikroklystry analogem, lékaři si volí mezi léky, které mají podobný terapeutický účinek.

 • Dufalac. Takový sladký sirup obsahující laktulózu se rozpadá v konečníku a zvyšuje osmotický tlak, což vede ke zvýšení objemu obsahu střeva a ke změně jeho konzistence. Díky použití dufalaku se zjišťuje nejen rytmus vyprazdňování, ale obnovuje se také narušená rovnováha střevní flóry (droga má vlastnosti prebiotika). Tento nástroj je považován za bezpečný během těhotenství, takže jej lze použít i v raných fázích..
 • Glycelax. Tyto rektální čípky založené na glycerolu způsobují reflexní kontrakci střeva, což urychluje vyprazdňování. V 1. trimestru je takový lék předepisován pouze nastávajícím matkám, které nemají děložní hypertonicitu. Druhý trimestr není kontraindikací pro použití glylyxu, ale v pozdějších stádiích (od 30 týdnů) se tento lék používá opatrně kvůli zvýšenému riziku předčasného porodu.
 • Forlax. Takový prášek obsahuje makrogol 4000. Pokud jej rozpustí ve vodě, dostanete sladkavou bílou tekutinu s citrusovou vůní, která se užívá perorálně. Ve střevním lumenu si lék zadržuje vodu, díky čemuž potravinový hrudek zvyšuje objem a zkapalňuje, což stimuluje vyprazdňování.

Makrogol není schopen vstřebávat se v zažívacím traktu, a proto nepředstavuje nebezpečí pro plod, což umožňuje použití přípravku „Forlax“ v jakékoli fázi těhotenství.

Články O Neplodnosti