Hlavní Testy

Mezim během těhotenství

Velmi často se těhotné ženy potýkají s trávicími problémy a kdykoli. Příliš mnoho pacientů si stěžuje na zácpu, pálení žáhy a nadýmání. U takových poruch gastrointestinální aktivity je nutná vhodná terapie a dieta, protože špatné zdraví matky negativně ovlivňuje dítě. V případě porušení jsou pacienti často předepisováni enzymatické přípravky. Je však možné Mezim během těhotenství v 1. trimestru a jinými slovy. Je lék bezpečný pro těhotné ženy?


I při mírném onemocnění vyhledejte lékařskou pomoc

Proč se během těhotenství vyskytují trávicí potíže?

Mnoho matek se setkává s problémy, jako je přetrvávající dunění a pálení žáhy, plynatost a žaludeční těžkost a poruchy vyprazdňování střev. Ale u matky by trávení mělo probíhat bez poruch, jinak by dítě nemělo výživné složky. A vznik a vývoj trávicích struktur dítěte může být narušen pod vlivem trávicího traktu matky.

Pokud máte jakékoli problémy se střevem nebo žaludkem, měli byste se určitě poradit s gynekologem, který doporučí potřebné léky a úpravu stravy. Nejčastěji se těhotné ženy v kterémkoli trimestru těhotenství setkávají s takovými zažívacími problémy:

 • Nadýmání nebo nadýmání po jídle, které podle definice nemůže takové reakce vyvolat. Obvykle k tomu dochází při narušení žaludeční kyselosti nebo nedostatku enzymů. Ve třetím trimestru jsou takové podmínky způsobeny přirozeným tlakem zvětšené dělohy na střeva a žaludek.
 • Pocit těžkosti po každém jídle, znepokojující po dobu 6-8 hodin v řadě. Máma chce ležet a spát, což ukazuje na enzymatický nedostatek, který má za následek předčasné a nesprávné trávení potravy.
 • Zápach z úst naznačuje nesprávné zpracování potravin.
 • Konstantní pocit varu v žaludku, což svědčí o pomalé absorpci potravy nebo závažných patologií gastrointestinálního traktu.
 • Časté pohyby střev po každém jídle.
 • Bolest v žaludku, pálení v žaludku, pálení žáhy a říhání.
 • Nedostatek normálních a pravidelných pohybů střev.
 • Averze k jídlu, neochota jíst 6 hodin po probuzení. Při normálním trávení po ranním probuzení člověk pociťuje pocit hladu. Pokud není přítomna, je asimilace jídla konzumovaného v předvečer diagnostikována, což ukazuje na poruchy trávení nebo patologie.

Co ještě potřebujete vědět

Mnoho z těchto problémů je vyřešeno dodržováním dietních doporučení lékaře. Do stravy těhotných žen je nutné zahrnout produkty, které příznivě ovlivní trávicí procesy. Aby trávicí systém fungoval bez poruch, potřebují mumie kyselinu listovou, která je obvykle předepisována všem pacientům pro prevenci defektů nervových membrán.

Kromě toho musíte jasně sledovat kvalitu konzumovaných produktů, aby veškeré jídlo bylo čerstvé a jídla byla čerstvě vařena. Pokud existují závažné gastrointestinální problémy, je lepší se s jejich léčbou vypořádat před početí nebo se předem postarat o prevenci exacerbací v gestačním období. Ale není vždy možné vyřešit problém dietou nebo preventivními opatřeními, někdy je Mezim předepsán těhotným ženám, aby obnovily trávicí procesy.

Příznaky a příčiny nepohodlí břicha a žaludku

Vnitřní orgány těhotné ženy zažívají další stres. Srdce, játra, ledviny a další orgány tvrdě pracují na udržení zdravého stavu dítěte a matky. Během tohoto období jí žena nestabilní a velmi neobvyklá: meloun a okurky, čokoláda a uzené ryby.

Nekonzistentní jídlo, dokonce i v malém množství, může narušit trávicí proces a způsobit dysfunkci jakéhokoli orgánu gastrointestinálního traktu. S nesprávnou výživou se pankreas nedokáže vyrovnat s produkcí vlastních enzymů. Měla by jí být trochu nápomocna, aby zabránila vážným komplikacím ve zdraví nastávající matky.

Složení, poslání Mezim

Podle počtu enzymových látek je léčivo rozděleno do několika odrůd: Mezim Forte, Mezim 10 000 a Mezim 20 000. Celková dávka léčiva je určena obsahem lipázové složky. S funkčními poruchami slinivky břišní a trávicí činností tento enzym obvykle chybí. Zbývající enzymatické složky jsou obsaženy v dávkách schopných maximálně produktivně přispívat k asimilaci nejdůležitějších složek v těle pacienta.


Nepoužívejte samoléčivé přípravky, může to být škodlivé

Droga se obvykle používá při poruchách pankreatického železa způsobených změnami ve stravě, nezdravé stravě nebo chybami menu. Lék se také používá pro dyspeptické a gastrointestinální poruchy proti řadě nemocí, jako je enteritida, kolitida nebo pankreatitida, atrofický zánět žaludeční sliznice nebo cystická fibróza atd..

Mechanismus účinku

Když ucítíte vůni nebo se jen podíváte na jídlo, dojde k reflexnímu zvýšení aktivity pankreatu. Kromě toho je zvýšená aktivita žlázového orgánu způsobena také samotným jídlem, které proniká žaludeční dutinou a protahuje stěny a zvyšuje sekreci. V důsledku všech těchto procesů pankreas vyvolává sekreci trávicích enzymatických látek, které pomáhají plně strávit konzumované jídlo..

Podobné procesy na pozadí těhotenství mohou být narušeny, pak produkované enzymy pro úplné trávení nestačí. Výsledkem tohoto nedostatku je těžkost v žaludku, nevolnost a nadýmání, které eliminuje Mezim.

Důležité! Během těhotenství lék pomůže vyrovnat se s takovými nepříjemnými příznaky pouze v případech, kdy je způsoben enzymatickým deficitem. Z jiných důvodů pro takové porušování nemá smysl brát léky.

Základem tablet je pankreatin získaný z pankreatu skotu. Enzymatické složky, jako je lipáza, proteáza a amyláza, jsou obsaženy v pankreatinu..

Z čeho se Mezim Forte skládá

Forma uvolňování léčiva jsou tablety ve skořápce, které by se měly rozpustit ve střevě. Lékařovi, který pozoruje těhotnou ženu, je předepsána dávka léku.

Mezim se skládá z komplexu přírodních enzymů, které jsou vyráběny z ekologických živočišných surovin. Základem je pankreatin, enzym produkovaný pankreasem. Tento lék má nepříznivý účinek na kyselé prostředí žaludku, proto se Mezim v časném těhotenství doporučuje používat v silné skořápce, která udržuje integritu, dokud tableta nevstoupí do střev..

Tyto vlastnosti má německý přípravek Mezim Forte, jehož tvrdá skořápka není přístupná působení žaludeční šťávy.
Lék se skládá z enzymů:

Sodná sůl, karboxymethylškrob, MCC, stearát hořečnatý a oxid křemičitý, celulóza, laktóza se používají jako pomocná činidla v kompozici léčiva. Léčivé látky samostatně nemají škodlivý účinek na matku a plod.
Nebyly však provedeny dostatečné studie o přípravku Mezim v průběhu těhotenství a o tom, jak kolektivně ovlivňuje ženu a její dítě, nikdo neprováděl.
Proto není možné s jistotou říci, jak droga ovlivňuje těhotnou ženu. Při předepisování léku nese lékař odpovědnost za možné následky.

Indikace pro přijetí

Anotace říká, že hlavním účinkem Mezimu je vyplnění nedostatku enzymatických složek pankreatu. V souladu s odrůdou je léčivo předepsáno pro řadu poruch gastrointestinálního traktu. Přípravek Mezim Forte je určen k použití při dyspeptických poruchách, při konzumaci těžkých nebo mastných potravin, nadýmání nebo poruchách funkce, doprovázených příliš rychlou evakuací střevních hmot.


Specialista vám podrobně řekne pravidla přijetí

Mezim Forte 10 000 je indikován pro patologické stavy spojené s poruchami trávení, ke kterým dochází na pozadí enzymatické nedostatečnosti pankreatu. Lék se předepisuje také v dávce 10 000 jednotek po částečném odstranění žaludku a střev, s funkčními poruchami se zrychleným odstraňováním potravinových mas ze střeva a také s použitím neobvyklých potravin, nestrávitelných a těžkých potravin. Indikace pro užívání přípravku Mezim Forte 10 000 zahrnují také střevní problémy a nadýmání, přípravky pro předběžnou léčbu pro diagnostické testy, jako je rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření..

Lék Mezim 20 000 je indikován pro exokrinní insolvenci pankreatického železa, chronické zánětlivé a dystrofické patologie ve střevní, jaterní, žaludeční a biliární struktuře. Při dávce 20 000 jednotek jsou tablety indikovány také pro stavy, které se vyskytují na pozadí ozáření nebo resekce břišních orgánů, pokud jsou tyto stavy způsobeny zažívacími problémy, plynatostí nebo prodlouženým průjmem. Mezim 20 000 je také předepsán k zastavení poruch způsobených změnami ve stravě, ke zlepšení trávicích procesů a funkčních gastrointestinálních problémů. Někdy se tablety doporučují před diagnostickými hardwarovými postupy.

Kontraindikace

Obecně je lék bezpečný a přírodního původu, ale stále má určitá omezení v použití. Mezi kontraindikace pro tablety Mezima patří exacerbovaná chronická nebo akutní forma pankreatitidy, bolest v břiše nepochopitelné etiologie se zvýšeným rizikem tvorby kamene ve struktuře ledvin. Mezim Forte není předepsán, pokud má pacient přecitlivělost nebo individuální nesnášenlivost na lék a jeho složky, jakož i na genetickou nesnášenlivost vůči galaktóze a laktóze.

Tablety Mezima nemohou být užívány jako jediný prostředek, jak pomáhat při poruchách žaludku nebo trávení, v případě intoxikace a gastritidy tento enzymatický lék určitě nemůže pomoci. Pankreatin aktivně interaguje s jinými drogami, takže je třeba brát léky s ohledem na tuto funkci. Mezim narušuje stravitelnost železa a lidu, účinek léků snižujících cukr.

Je to možné při přenášení

Tablety přípravku Mezima nejsou profylaktické, jsou to velmi závažné léky. Proto je třeba je striktně brát pro určité indikace, zejména během těhotenství.

 • V anotaci k lékům neexistuje náznak, že by těhotenství mělo být považováno za kontraindikaci užívání.
 • Výrobce tvrdí, že složky Mezima nejsou absorbovány do krevního řečiště a aktivní složky léčiva jsou představovány přírodními látkami pankreatických enzymů.
 • Neexistují však žádné takové drogy, o kterých můžeme s jistotou říci, že jsou bezpečné pro těhotenství.
 • Jakýkoli lék, i ten nejbezpečnější, má vždy riziko dlouhodobých nebo krátkodobých důsledků pro těhotnou ženu a plod.
 • Jmenování takových tablet se provádí gynekologem, který bere v úvahu konkrétní klinický případ.

Porodníci-gynekologové obecně dávají přednost normalizaci pacientovy stravy a každodenní rutině. Pokud taková opatření nepřinesou správný výsledek, může se Mezim stát jednou z možností léčby..

V 1 trimestru

Při čekání na drobky se mění strava a každodenní rutina těhotných žen v prvním trimestru. Je pravděpodobný výskyt nevolnosti a zvracení, náhlý pocit hladu nebo únavy, bezpříčinná úzkost. Většina těhotných žen zpravidla pravidelně zažívá neodolatelnou touhu po nějakém zakázaném nebo neobvyklém produktu. Téměř všechny mají charakteristické intraorganické změny, které v agregátu způsobují vážné poruchy trávení.


Čerstvé bobule jsou velmi zdravé.

Pro trávicí normalizaci a odstranění nepříjemných následků v prvních měsících a na začátku druhého trimestru může lékař doporučit tablety Mezima. Dávkování se volí osobně. Někdy se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako je závratě, nevolnost a zácpa, které maminka omylem vnímá jako toxické příznaky, proto těmto projevům nevěnují náležitou pozornost. Aby se vyloučily nežádoucí účinky a předávkování, měl by se přípravek Mezim užívat pouze podle pokynů lékařů.

V pozdních termínech

Ve druhé polovině těhotenství (ve 3. trimestru) by o otázce užívání enzymů měla rozhodnout také specialista. Do této doby se váha maminky a plodu vážně zvyšuje, což způsobuje zvýšení zátěže všech orgánů. Pokud je výživa špatná a trávicí procesy jsou narušeny, je podpora těla enzymatickými drogami povolena, ale opět pouze podle pokynů odborníků.

Nejsou jednoznačná tvrzení o nebezpečích Mezimu ani o bezpečnosti pro plod. Pokud jsou zažívací potíže způsobeny tlakem plodu a děložního těla na strukturu gastrointestinálního traktu, pak je užívání jakékoli pilulky ke zlepšení enzymatické produkce jednoduše zbytečné. Proto je třeba přiměřeně přistupovat k otázce užívání léků při porodu dítěte.

Pokud se nedoporučuje užívat lék

Dávkování léku je předepsáno pouze ošetřujícím lékařem, aby se předešlo důsledkům překročení normy léku v těle. Vedlejší efekty:

 • alergie na složky léčiva;
 • nevolnost, závratě;
 • rozrušení stolice nebo zácpy;
 • nepohodlí v gastrointestinálním traktu;
 • zvýšení množství kyseliny močové v krevní plazmě.

Nežádoucí účinky jsou podobné příznakům toxikózy v časném těhotenství. Užívejte tento lék pouze podle pokynů lékaře a pod jeho kontrolou, abyste se vyhnuli škodlivým účinkům léku na tělo ženy a dítěte. Je přísně zakázáno užívat lék na následující nemoci:

 • chronická a akutní pankreatitida v akutní fázi;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • současné užívání drog obsahujících železo je zakázáno, protože Mezim podporuje zvýšené vylučování železa z těla. V důsledku toho se vyvine anémie, která vede k hladovění kyslíku u dítěte, ke ztrátě mateřské síly;
 • společný příjem přípravku Mezim s léčivy obsahujícími vápník a hořčík vede ke snížení příjmu kyseliny listové v těle;
 • s diabetem klesá schopnost léků snižovat hladinu cukru v krvi pod vlivem Mezimu.

Pokyny pro těhotné ženy

Hlavním rysem tohoto léku je skutečnost, že komplikuje vstřebávání a asimilaci kyseliny listové a železa, což je velmi důležité vzít v úvahu pro pacienty v poloze, zejména v prvních týdnech těhotenství. Gynekolog může navíc předepsat příjem vitamínů a minerálů, které budete během léčby přípravkem Mezim muset pít. Dávkování a dávkovací režim gynekologa se volí individuálně.

Tablety je třeba důkladně omýt čistou vodou. Příjem tablet se počítá při jídle nebo před jídlem, pak bude terapeutický účinek léku nejvýraznější. Tablety by se měly samy rozpustit v žaludeční kyselině, proto není možné žvýkat a po požití nechodí do postele, aby se tableta nerozpadla v jícnu.

Podle stavu matky předepisují gynekologové Mezim na několik dní nebo měsíců. Enzymy zároveň nemohou vyřešit všechny problémy se zažívacím traktem, sama těhotná žena musí tělu pomoci. Je nutné přezkoumat stravu, dodržovat dietní doporučení, vyloučit těžká jídla a potraviny, obohatit stravu o čerstvé zeleninové plodiny a ovoce.

Druhá polovina těhotenství

Druhý trimestr těhotenství je charakterizován zvýšením chuti k jídlu, protože dítě začíná intenzivně růst, těhotná žena potřebuje více výživy, aby poskytla sobě i dítěti užitečné látky. Rostoucí plod tlačí na vnitřní orgány, způsobuje pocit pálení žáhy, nadýmání, nadýmání.

Je nutné porovnat stav těhotenství s časem, než k němu dojde. Pokud dříve nebyly žádné známky trávení, je třeba upravit potravinový systém odstraněním produktů, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu: zelí, luštěniny, sycené nápoje, černý chléb, čerstvá zelenina a ovoce v nadměrném množství

Doporučuje se jíst v malých porcích 5-6 krát denně, aby se usnadnil úkol dělení produktů na složky, je nutné posílit účinek pankreatu tím, že se během těhotenství vezmou enzymy, například Mezim. Droga není nebezpečná během těhotenství pro ženu a její dítě, protože její hlavní účinek je na střeva, aniž by složky léku pronikly do krve..

Doporučuje se pomáhat tělu tím, že přijímá produkty kyseliny mléčné obohacené o prospěšné mikroorganismy mikroorganismy: bakterie lakto a bifido, které pomáhají zpracovávat těžké potraviny v zažívacím traktu. Při výběru jogurtů by se člověk měl spoléhat na užitečnost výrobků s krátkou trvanlivostí.

Nežádoucí účinky

Při jednorázovém použití tablet Mezima se obvykle nezjistí žádné nežádoucí účinky, ale pokud enzymy užíváte dlouhodobě, u pacientů se často vyskytují následující příznaky:

 1. Symptomy zvracení nauzea;
 2. Průjem následovaný těžkými uzávěry;
 3. Nepohodlí v epigastrické oblasti;
 4. Alergické reakce, projevující se kožními vyrážkami a svěděním.

Nejčastěji se nežádoucí účinky projevují ve formě poruch gastrointestinálního traktu. Alergické reakce se zřídka týkají mumií, i když s přecitlivělostí nebo nesnášenlivostí je docela možné vyvinout Quinckeho edém. Abyste tomu zabránili, je třeba vzít v úvahu kontraindikace a přísně dodržovat dávkování doporučené lékařem..

Analogy drogy

Mezi nejznámější analogy Mezimu lze jmenovat léky, jako je pankreatin, kreon, hermital, festál a enzistal, mikrasim nebo panzinorm. Je nemožné nahradit si předepsaný lék analogem, je nutná individuální lékařská konzultace. Mnoho lidí věří, že enzymy nemohou těhotné ženě nebo plodu nijak poškodit, nicméně přítomnost určitých indikací a nežádoucích účinků naznačuje.
Plnohodnotné výzkumné práce týkající se účinků přípravku Mezim na plod a těhotenství jako celek nebyly provedeny, a proto není možné zaručit bezpečnost léčivého enzymu. Jedná se o plnohodnotný farmaceutický přípravek předepsaný podle určitých indikací, takže byste jej neměli brát pro profylaxi nebo kdykoli budete chtít v naději, že to náhle pomůže, zejména ženám na svém místě. Léky může doporučit pouze lékař a matky se mohou řídit pokyny.

Dámské recenze

viděl. doktor řekl: mezim je enzymový přípravek. pomáhá pouze trávit jídlo. nemá vliv na dítě

Terapeutka mi předepsala, jak pít během těhotenství, a to i nyní po porodu.

Vypil jsem ho. Byl jsem propuštěn kolem 10. týdne, a vypil jsem to na chvíli, dokud mi jiný doktor neřekl: „Jsi blázen, nemůžete!“.

Během těhotenství můžete mezim brát, obecně jsem ho často bral a po porodu jsem pil, obecně mám problémy s pankreasem a rychle upravuje celý gastrointestinální trakt. Nestojí to za to, aby vás unesli, ale musíte si pomoci sami, proč trpět.

Užívání léků během těhotenství je nežádoucí. Musíte jíst často, zlomkově, různě, zdravě - podle stavu. Ale někdy je těžké se ovládat. Pokud nastávající matka šla příliš daleko s jídlem, nebo pokud jídlo způsobuje těžkost v žaludku, můžete Mezim někdy vzít nejen sami, ale po souhlasu lékaře.

Téměř celé lidstvo je zvyklé řešit své zdravotní problémy pomocí léků. Zdálo by se to jednodušší - pil jsem pilulku a tělo začalo pracovat ve prospěch pacienta. Co dělat, když žena nese odpovědnost nejen za své vlastní zdraví, ale je také povinna odpovídat za bezpečnost nového života, který vznikl pod jejím srdcem - za zdraví jejího nenarozeného dítěte.

V tomto článku obdržíte budoucí matky podrobnou odpověď: je možné vzít Mezim během těhotenství.

Co bude zahrnuto v článku „Mezim během těhotenství“: recenze, tipy a pokyny. Ujistěte se však, že nebude existovat suchý lékařský jazyk, protože ne každý chápe tyto složité termíny. Budeme mluvit - žensky, srdcem k srdci, abychom odpověděli na hlavní otázku: Mezim můžete brát během těhotenství jako radu od dobré tety.

Může Mezim během těhotenství

Někdy nastávající matka nemůže popřít žádnou pochoutku, proto by Mezim měl vždy ležet ve vaší lékárničce. Přejídání často způsobuje pocit žaludku, nadýmání a nepříjemné pocity v břiše. Pokud se žena cítí něco takového, musíte okamžitě jednat.

Mezim během těhotenství je nutný, protože těžká a těžko stravitelná strava není snadno stravitelná. Slinivka nemusí jednoduše zvládnout zátěž, protože její enzymy nejsou vždy dostačující k tomu, aby úplně rozložily veškeré jídlo, které vstoupilo do žaludku. To způsobuje nepříjemné pocity v žaludku..

Hlavní složkou léčiva je pankreatin. Získává se z pankreatu prasete. Po mnoho let se tento lék používá ke zlepšení fungování slinivky břišní u dětí a dospělých. Jedna tableta léku obsahuje kromě pankreatinu:

 • stearát hořečnatý;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A);
 • mikrokrystalická celulóza.

Přestože návod k použití tvrdí, že během těhotenství je povoleno užívat mezim, protože se léčivo neabsorbuje do krve, je lepší se poradit s lékařem. Faktem je, že účinek enzymových přípravků na tělo nastávajících matek není zcela objasněn. Proto droga není zcela bezpečná..

Zlepšit trávení

Neměli byste ji neustále používat, je lepší pečlivě sledovat vaši stravu. V každém případě, než půjdete do lékárny pro mezimu, uveďte, zda je možné ji vzít během těhotenství. Droga je indikována v následujících případech:

 • s cystickou fibrózou, která se stává poruchou funkce pankreatu;
 • zhoršené trávení v důsledku onemocnění jater;
 • nedostatečná fermentace pankreatu (například chronická pankreatitida);
 • různé patologie gastrointestinálního traktu (např. neinfekční průjem, nadýmání - plynatost, dyspepsie, hypacidní a anacidní gastritida);
 • před vyšetřením zažívacího traktu;
 • při konzumaci velkého množství smažených nebo mastných potravin, nepravidelných jídel, těžkého přejídání.

Je třeba vědět, že významná část pacientů trpících těmito chorobami má vlastní poruchy produkce enzymů. Proto je nutné konzultovat s lékařem kvalifikovanou kvalifikovanou pomoc. Tělu je třeba pomoci vstřebat všechny živiny obsažené v potravě..

Kontraindikace a vedlejší účinky

Takže během těhotenství můžete pít populární mezime, pokud nemáte kontraindikace pro užívání léku. Neměli byste užívat lék s nesnášenlivostí galaktosy, alergiemi na účinné látky léku a nedostatkem laktózy..

V průběhu těhotenství jsou tablety mezima přísně kontraindikovány, pokud žena trpí akutní pankreatitidou nebo pokud se její chronická pankreatitida zhoršuje.

Pokud produkt používáte delší dobu, může se snížit absorpce železa a léčiv obsahujících železo. Pokud jste těhotná s anémií z nedostatku železa během těhotenství, můžete mezim užívat pouze od 2. trimestru. Dřívější použití se nedoporučuje..

Lék má mnoho vedlejších účinků. Tyto zahrnují.

 1. Průjem, zvracení, nevolnost.
 2. Žaludeční nepohodlí.
 3. Při delším používání léku v krevní plazmě se hladina kyseliny mléčné mění.
 4. Výskyt alergických reakcí na kůži (atopická dermatitida, kopřivka).
 5. Vzhled střevní obstrukce u pacientů s cystickou fibrózou.
 6. Quinckeho edém, anafylaktický šok (velmi vzácný).

Práce gastrointestinálního traktu obvykle trpí nežádoucími účinky. Proto, podle hodnocení, může mezim příjem během těhotenství nejčastěji způsobit poruchu stolice, zvracení, nevolnost..

U pankreatitidy je lék kontraindikován

Aby se zabránilo vedlejším účinkům nebo snížila jejich závažnost, je nutné přísně dodržovat dávkování léku a nezneužívat ho.

Výhodynevýhody
Eliminuje nepříjemné pocity v žaludkuMnoho nepříznivých reakcí
Pomáhá po přejídáníNeužívejte v počátečních fázích porodu dítěte
Není absorbován do krvePo dlouhodobém užívání léku se absorpce železa a léků obsahujících železo snižuje

Dávkování a způsob podání léčiva

Když vám byl předepsán mezim během těhotenství, měli byste si určitě přečíst pokyny pro tablety. Obvykle stačí užít 1-2 tablety před jídlem. Maximální povolené množství současně je 4 tablety, měli byste se však poradit se svým lékařem.

Pro budoucí matky je toto množství léků škodlivé. Je dobré vědět, že různé antacidové přípravky (Rennie, Gaviscon a další léky na pálení žáhy vápníkem nebo hořčíkem) mohou snížit účinnost přípravku Mezima. Pokud musíte tyto léky užívat současně, musíte dávku vypočítat individuálně.

Když se během těhotenství zeptáte svého lékaře, zda můžete pít mezim, uveďte, s čím musíte lék pít. Tableta se obvykle omyje pouze vodou nebo želé, a nikoli čajem nebo džusem. Lék nežvýkejte, protože jeho složení obsahuje aktivní enzymy a mohou způsobit vážné podráždění ústní sliznice a výskyt malých vředů..

Pokud je pro vás těžké polykat pilulku, můžete z ní udělat prášek. Zkuste to rozdrtit lžičkou nebo zabalit do ubrousku a rozpadat kladivem. Prášek musí být smíchán s marmeládou nebo medem a jíst. Pomůže to chránit jícen a ústní dutinu před negativními účinky pankreatinu..

Během těhotenství je velmi důležité přečíst si návod k použití mezimy, abyste se seznámili s některými nuancemi užívání tohoto léku. Například po užití léku musíte být ve vzpřímené poloze asi 5 minut, jinak se skořápka tablety začne rozpouštět v jícnu.

Pokud užíváte lék s kyselinou listovou, jeho absorpce je snížena. Proto musíte před užitím několika léků vydržet půlhodinový interval. Během těhotenství by měl dávku mezim vypočítat pouze lékař a rozhodnout, zda ji můžete pít nebo ne.

Prevence žaludku

Během těhotenství musíte jíst správně, abyste si nemysleli, zda je možné s mezymem zacházet. Vyvarujte se kořeněných, uzených a smažených potravin. Pokud opravdu chcete, jezte, ale v malých porcích a ne pravidelně. Zkuste jíst pravidelně, nejméně 3krát denně.

Existuje pravidlo, že porce by měla být stejná jako vaše vlastní pěst. To je jediný způsob, jak získat dostatek, ale ne přejídání. Před jídlem zkuste vypít půl sklenice teplé vody. Tím se „začne“ práce žaludku.

Striktně dodržujte dávkování

Věnujte pozornost výběru stravy. Je nutné pravidelně používat fermentované mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu. Nejezte v noci, protože v tomto případě je obvykle v žaludku silná těžkost.

Pokud se budete řídit těmito doporučeními během těhotenství, nemusíte se zeptat svého lékaře, zda můžete pít tablety mezima. Trávicí systém bude dobře fungovat a lze se vyhnout nepříjemným pocitům v žaludku.

Vzal jsem si lék mezim forte během těhotenství, kdy mi byl žaludek velmi oteklý. Doktor předepsal tento lék. Okamžitě pomohl.

Vzala mezim, protože během těhotenství v 1. trimestru snědla smažené brambory. Sama je na vině, ale nemohla se omezit. Lékař poté řekl, že by se neměla samoléčit a tento lék by neměl být v prvním trimestru. Naštěstí pro mě všechno fungovalo.

Vzal jsem mezim pouze během těhotenství během 3. trimestru, protože v raných fázích to stálo. Měl jsem zažívací potíže, musel jsem se léčit. Byl jsem spokojený, léčba neovlivnila dítě.

O autorovi: Olga Borovikova

Lze Mezim užívat během těhotenství?

Těhotenství se v ženském těle hodně mění a v první řadě preferují vkus. Někdy je těžké odolat a nejíst něco neobvyklého, absolutně se nepoužívá před a ve větším množství, než je nutné, a obvyklé jídlo je nechutné. Samozřejmě se může objevit pocit, jako by v žaludku ležel kámen a žaludek byl oteklý a dunivý. Chci se těchto nepříjemných pocitů zbavit co nejdříve a první myšlenka, která vyvstává, je přijmout Mezima.

Může Mezim během těhotenství v různých časech

Mezim je lék, jehož hlavní účinnou látkou je pankreatin. Pankreatin je enzymatická látka, která obsahuje 3 důležité trávicí enzymy:

 • lipáza (zodpovědná za vstřebávání tuků);
 • amyláza (zpracovává uhlohydráty);
 • proteáza (podílející se na rozkladu proteinů).

Mezim pomáhá při nejrychlejším trávení potravy. Pro nastávající matky je normální fungování trávicího systému velmi důležité. Pokud těhotná žena snědla příliš mnoho nebo něco neobvyklého pro žaludek, mohou nastat problémy s absorpcí a trávením potravy. V takových případech může lékař předepsat Mezim. V pokynech pro léčbu těhotenství nepatří k kontraindikacím, ale odkazuje na varování. To znamená, že jeho bezpečnost pro nastávající matky není dobře pochopena. Lékař přebírá odpovědnost a předepisuje ji, pouze pokud je přínos pro matku větší než nebezpečí pro dítě.

Mezim zlepšuje trávení

Při porodu dítěte, zejména v prvním trimestru, dochází k problémům s trávením potravy. Změny hormonálního pozadí, zvýšení chuti k jídlu, přejídání se, změna chuťových návyků. Enzymy produkované ženskou slinivkou břišní se nemusí vyrovnat. Na začátku těhotenství, kdy se orgány dítěte právě formují, se lékaři pokoušejí předepisovat léky, pokud to není nezbytně nutné, ale pokud se žena cítí dobře a alternativní bezpečné metody nefungují, může lékař předepsat Mezim.

Ve druhém a třetím trimestru dítě roste, děloha tlačí na žaludek, střeva, krevní cévy. Chuť k jídlu se zvyšuje, dochází k přejídání, trávicí systém se nedokáže vypořádat. Pokud není všechno jídlo tráveno, zbývající se promění v toxiny, které jsou absorbovány do krve. To má nepříznivý účinek na střevní mikroflóru, oslabuje imunitní systém. V takových případech je těhotným ženám obvykle předepsáno užívat Mezim jeden až dva dny. Pokud je vyžadována delší a závažnější léčba, rozhodne o tom lékař.

Mezim je předepsán pro tyto problémy:

 • nadýmání (zvýšené nadýmání ve střevech);
 • průjem (průjem);
 • nepohodlí při přejídání;
 • dysfunkce jater, močového měchýře;
 • pankreatitida
 • střevní infekce;

Existují tři formy uvolňování drog:

 • Mezim Forte (lipázy 3500 IU; amyláza 4200 IU; proteáza 250 IU);
 • Mezim forte 10000 (lipázy 10 000 IU; amyláza 7500 IU; proteáza 375 IU);
 • Mezim forte 20 000 (lipázy 20 000 jednotek; amylázy 12 000 jednotek; proteázy 900 jednotek).

Všechny mají stejný účinek, každý další obsahuje více pankreatinu. Pokud se lékař rozhodne předepsat Mezim těhotné ženě, řekne, kterou dávku zvolit, podle svého stavu.

Návod k použití

Tablety se před jídlem polykají a omyjí se teplou vodou. Někteří lékaři doporučují pít s želé, protože obalí žaludek a snižuje dráždivý účinek. Současně se však snižuje terapeutický účinek léčiva. Také o tom musíte mluvit se svým lékařem. Lék si nemůžete vzít, protože se tableta nedostane do žaludku a rozpustí se v jícnu. Mezim pít stojící nebo sedící.

Nebezpečné potraviny pro těhotné ženy

Kontraindikace a vedlejší účinky

Kontraindikace při používání přípravku Mezima je nesnášenlivost složek a exacerbace pankreatitidy (částečná smrt pankreatické tkáně).

 • alergické reakce;
 • průjem nebo zácpa;
 • nevolnost;
 • žaludeční potíže.

V případě předávkování zvýšení hladiny kyseliny močové v moči nebo krvi.

FDA, US Food and Drug Administration, přidělil Mezim kategorii C. To znamená, že studie na zvířatech ukázaly, že lék má negativní vliv na plod, a těhotné ženy neměly dostatečné studie, ale potenciální přínosy spojené s tímto lékem jsou těhotná, může zaručit její použití, navzdory riziku.

Analogy Mezima Forte založené na pankreatinu

TitulÚčinná látkaMnožství pankreatinuFormulář vydáníKontraindikaceTěhotenství
Pankreatinpankreatinlipáza - 10 000, 200 000, 25 000 jednotek; amyláza -
9000, 18000, 22500 jednotek;
proteáza - 500, 1 000, 1250 jednotek
želé
 • exacerbace pankreatitidy,
 • přecitlivělost na složky
Buďte opatrní, pokud výhody pro matku převáží rizika pro dítě.
Festal
 • hemiceluláza,
 • žlučové komponenty,
 • pankreatin
192 mgželé
 • exacerbace pankreatitidy,
 • přecitlivělost na složky,
 • selhání jater,
 • hepatitida,
 • cholelitiáza,
 • střevní obstrukce
Buďte opatrní, pokud výhody pro matku převáží rizika pro dítě.
Creon 10000
Creon 25000
Creon 40 000
pankreatin150 mg;
300 mg
400 mg.
tobolky
 • exacerbace pankreatitidy,
 • přecitlivělost na složky
Většinou místní působení vede k absenci systémových účinků, což znamená, že lék nemůže mít teratogenní účinek, což se potvrzuje při pokusech na zvířatech. Studie na těhotných ženách nebyly provedeny, takže v tomto období neexistují žádné údaje o bezpečnosti přípravku Creon..
Hermitage 10000
Hermitage 25000
Hermital 36000
pankreatin87,28 - 112,96 mg;
218,2–282,4 mg;
272,02 - 316,68 mg.
tobolkypřecitlivělost na složkyLék se nedoporučuje těhotným ženám. Pokud neexistuje bezpečnější alternativa a dostupnost indikací, je možné použití po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Léky na bázi pankreatinu nelze užívat současně s některými léky:

 • snižování kyselosti (Rennie);
 • snížení hladiny cukru;
 • přípravky obsahující železo (mnoho vitamínových minerálních komplexů pro těhotné ženy obsahuje železo).

Pokud těhotná žena užívá nějaké léky, měla by zkontrolovat kompatibilitu svého lékaře s Mezimem..

Trávicí pomůcky

TitulÚčinná látkaFormulář vydáníKontraindikaceTěhotenství
Cholenzym
 • suchá žluč,
 • drcená sušená hospodářská zvířata pankreatu,
 • sušené sliznice tenkého střeva jatečného skotu.
tablety
 • přecitlivělost na složky léku,
 • exacerbace chronické pankreatitidy,
 • žloutenka.
Používá se při léčbě těhotných žen pouze podle pokynů lékaře..
Hilakusubstrát metabolických produktůkapkyindividuální nesnášenlivost jedné ze složek léku.Těhotenství není kontraindikací pro jmenování drogy
Gavikson
 • alginát sodný,
 • hydrogenuhličitan sodný,
 • uhličitan vápenatý.
žvýkací tablety,
suspenze
alergie na algináty, parabeny.Schváleno pro použití
Rennie
 • uhličitan vápenatý,
 • uhličitan hořečnatý.
tablety
 • zvýšená individuální citlivost na složky léčiva,
 • selhání ledvin,
 • zvýšená hladina vápníku v krvi.
Žádné kontraindikace

Mateřské jídlo

Dámské recenze

viděl. doktor řekl: mezim je enzymový přípravek. pomáhá pouze trávit jídlo. nemá vliv na dítě

Terapeutka mi předepsala, jak pít během těhotenství, a to i nyní po porodu.

Vypil jsem ho. Byl jsem propuštěn kolem 10. týdne, a vypil jsem to na chvíli, dokud mi jiný doktor neřekl: „Jsi blázen, nemůžete!“.

Během těhotenství můžete mezim brát, obecně jsem ho často bral a po porodu jsem pil, obecně mám problémy s pankreasem a rychle upravuje celý gastrointestinální trakt. Nestojí to za to, aby vás unesli, ale musíte si pomoci sami, proč trpět.

Užívání léků během těhotenství je nežádoucí. Musíte jíst často, zlomkově, různě, zdravě - podle stavu. Ale někdy je těžké se ovládat. Pokud nastávající matka šla příliš daleko s jídlem, nebo pokud jídlo způsobuje těžkost v žaludku, můžete Mezim někdy vzít nejen sami, ale po souhlasu lékaře.

Články O Neplodnosti