Hlavní Testy

Masáž chodidel během těhotenství

Těhotenství je úžasné a úžasné období v životě ženy. Její stav je doprovázen emočními, hormonálními změnami a změnami nálad..

Během doby čekání na dítě se ženy často cítí dobře kvůli pocitu nepohodlí, bolesti v dolní části zad. V tuto chvíli je třeba věnovat pozornost a něhu. Masáž jako hmatový prostředek přináší úlevu.

Indikace pro použití

Během očekávání dítěte lehká masáž prováděná milovanou osobou nebo manželkou významně zmírní celkový stav. Například pomocí masáže bude snadné zmírnit bolest v zádech, dolní části zad nebo nohou, zlepšit emoční vztahy v rodině. Je známo mnoho indikací, které naznačují potřebu postupů:

 • Zvýšený otok. Neustálé zvyšování hmotnosti způsobuje zvýšení zátěže na dolních končetinách a vyvolává otoky. Lehká masáž obnoví krevní oběh a zmírní stres.
 • Bolest v hřbetní oblasti. Během těhotenství je žena doprovázena bolestí v zádech, což přináší nepohodlí. Specifikovaná část těla je v neustálém napětí, včetně doby odpočinku. Masáž uvolňuje stres.

Závažnost svalů během těhotenství

 • Zácpa Vzhledem k silnému tlaku rostoucího plodu na orgány může dojít ke zácpě, která je léčena masáží.
 • Strie. Masáž a dobrá výživa se stávají prevencí strie.
 • Stres. Relaxační masáž pro zvládnutí složitého emočního stavu.
 • Různé nemoci. Během těhotenství byste měli být opatrní při užívání léků. Masáž vybraných onemocnění se stává účinnou léčbou.
 • Přepracování. Jakékoli podnikání vyžaduje hodně energie od těhotné ženy, což vede k pocitu přepracování odstraněného masáží.
 • Fyzickou a duševní únavu lze odstranit relaxační masáží..
 • Druhy masáží

  Před provedením masáže těhotné ženy je třeba se poradit s ošetřujícím gynekologem. Masáž většinou neodhalí žádné kontraindikace, jsou popsány jednotlivé rysy. Je třeba si uvědomit, že je možné provádět masáž výhradně rukama, používání zařízení není vítáno. Během lehké masáže dostává žena relaxaci a emoční zotavení.

  Masáž se provádí lokálně, na určité části těla se provádí celková relaxační masáž. Je povolena vlastní masáž. Je možné provádět na místních místech, například na nohou, rukou, nohou. Pokud je čas již dlouhý, není nutné dosáhnout nohou, stačí se po koberci chodit naboso, na holé podlaze. Nezapomeňte věnovat pozornost rukama a pažím, jemně mačkat a mačkat, masírovat ruce, zlepšovat krevní oběh.

  Je přípustné provádět každodenní lehkou masáž břicha. Lehké masážní pohyby rostlinných olejů zabraňují strie.

  Kontraindikace

  Masáž je považována za téměř bezpečný postup, pokud je prováděna správně, ale byl sestaven seznam kontraindikací:

  • Přítomnost hrozby potratu;
  • Zánětlivé procesy v pánevní oblasti;
  • Porážka virových infekcí;
  • Kožní choroby;
  • Astma;
  • Akutní bolest zad;
  • Zvýšená tělesná teplota;
  • Střevní obstrukce;
  • Přítomnost nádorů.

  Před zahájením masáže získají souhlas gynekologa pozorujícího těhotenství.

  Nebezpečí masáže během těhotenství

  Během těhotenství byste měli pečlivě zvážit vnější vlivy na tělo, včetně masáže. Náhlé pohyby mohou vést k nepředvídaným důsledkům. Každé období těhotenství je doprovázeno jedinečnými fyziologickými, hormonálními a emocionálními vlastnostmi, které je třeba vzít v úvahu.

   První trimestr. První období těhotenství je charakterizováno tvorbou plodu, určitými změnami v těle ženy. Nedbalé stisknutí určitých bodů na zádech, patách, rukou může způsobit potrat. Během uvedeného období je lepší svěřit masáž lékařům, nebo pokud to není možné, odmítnout.

 • Druhý a třetí trimestr. Od přibližně 9 týdnů se masáž provádí s pravidelnou pravidelností. Mladý otec a těhotná žena mají právo na práci. V pozdějších fázích je lepší kontaktovat lékaře. Během posledního trimestru se často předepisuje masáž, která pomáhá tělu připravit se na porod nebo stimulovat porod. Aby nedocházelo ke komplikacím, je lepší důvěřovat profesionálu.
 • Obecná masáž nohou a dalších částí těla se liší od klasického způsobu provádění. Pohyby musí být co nejjemnější, jemné a lehké..

  Masážní pózy

  Obvyklé držení těla na břiše během těhotenství je prostě nemožné. Pro ženy je lepší provádět měkké relaxační masáže v pohodlném držení těla:

  Ujistěte se, že svaly zůstávají v úplné relaxaci, není na žaludek zatěžováno. Masáž límcové zóny se provádí při sezení. Nejlepší pozice leží na jedné straně. Pro břicho a pod žebra připravte podpěru. Je vhodné použít podobnou pózu v posledním období těhotenství. Pokud těhotná žena leží na zádech, je pod nohama podpora.

  Masáž pro těhotné

  Vlastnosti této techniky

  Za důležitý prvek postupu se považuje dotek. Dítě, které se nachází v žaludku, se cítí podobně jako pocity mé matky. Pohyby jsou měkké, uvolňující a opatrné..

  Masáž využívá některé z tradičních technik:

  • Měkké broušení;
  • Snadné hladení;
  • Hnětení.

  Používání nejnovější technologie znamená úhledné chování se zaměřením na pocity ženy. Při provádění obecné masáže cvičí každou část těla, délka nepřesahuje 40 minut. Při masáži na krku by měla být věnována větší pozornost oblasti, kde krk vstupuje do ramen. Zde se používá bodový tlak.

  Když masírujete záda, měli byste „chodit“ s dlaněmi podél páteře, provádět kruhové pohyby po povrchu. Nedotýkejte se páteře. Je lepší dokončit masáž na straně lehkými jemnými dotyky..

  Vlastnosti soukromé masáže

  Při provádění masáže je stanoveným prostorem pro provádění výstavních funkcí při provádění:

   Masáž v zádech pomáhá snižovat tón, zabraňuje tvorbě křečí. Postupy se provádějí na straně, v počáteční fázi je povoleno držení těla v žaludku. Pohyby neobsahují ostré pohyby a silný tlak..

 • Masáž prsu kromě příjemných pocitů bude vynikající přípravou na krmení. Masáž oblast pomocí živin a různých olejů pomůže udržet krásné formy po porodu a kojení..
 • Velká zátěž během těhotenství je neustále vystavena dolní části zad. Relaxační masáž oblasti by se měla provádět lehkými pohyby. V případě potíží s páteří je nutná pomoc odborníka nebo osteopat, lékař provede léčebnou masáž bez komplikací pro dítě a matku.
 • Masáž chodidel během těhotenství. Zátěž a napětí na nohou se zvyšují, zejména v posledním trimestru těhotenství, pokud pravidelně masírujete část těla, krevní oběh se zlepší a otok se sníží. Pohyby jsou zajišťovány lehkým, jemným, směřujícím od nohou k bokům..
 • Masáž chodidel se nejlépe provádí doma. Žena zaujímá pohodlnou polohu, podobný účinek na chodidla poskytne požadovanou relaxaci a spokojenost. Na povrchu chodidel je množství nervových zakončení, jemný tlak na receptory zlepšuje celkový stav. V oblasti postupů zastavení je nutné provádět velmi pečlivě.
 • Tvář. Relaxační masáž, která pomáhá zmírnit bolesti hlavy, je žena schopna udělat sama. Zpočátku byste měli masírovat obočí a pak se přesunout z čela do obou chrámů, z nosních dutin do lícních kostí. Pohyb by měl být zlehčen bez použití síly.
 • Masáž břicha zlepšuje krevní oběh, zabraňuje pálení žáhy. Používá se za použití éterických olejů, použití pomůže zabránit strie.
 • Krční límec část páteře. Procedura netrvá dlouho, může zmírnit bolest, napětí.
 • Pro masáže vytvořte ovinovací atmosféru. Je užitečné tlumit světlo, zapínat nádhernou a romantickou hudbu. V příjemném prostředí se těhotná žena citově uvolní, postup má pozitivní účinek.

  Nenechte se unášet aromatickými oleji. Nejlepší aromaterapie je kytice čerstvých oblíbených květin.

  Téměř každá těhotná žena dříve nebo později začne pociťovat určité nepříjemnosti a bolesti - v zádech, dolních zádech, nohou... Sdílím své zkušenosti. V prvním trimestru jsem byl mučen nevolností a závratěmi. Ve druhém trimestru nevolnost zmizela, ale bolest v břiše a dolní části zad se začala trápit. Doktor vysvětlil, že to může být způsobeno tím, že se dítě uvnitř matky snaží pro něj zaujmout pohodlnou polohu, pohybuje se a protahuje stěny dělohy..
  Co se týče třetího trimestru - v té době už bylo dítě pohodlně umístěno v žaludku, ale byl jsem brzy šťastný - bolesti v nohou a otok mě začal trápit.
  Odkud tyto strašlivé otoky pocházejí? Příčinou opuchnutí je přebytečná tekutina, která se hromadí v těle těhotné ženy. V některých dnech, zejména poté, co jsem musel dlouhou dobu chodit v žáru, jsem si všiml, že se nádor zvedl na kolena a způsobil mi velké utrpení.

  Byl bych byl ještě více mučen, kdyby to nebylo pro přednášku, která byla poskytnuta na předporodní klinice pro nastávající matky a jejich manželky - „Těhotenství a masáž nohou“. Ukazuje se, že nohy jsou běžným problémem pro všechny těhotné ženy, téměř všechny trpí bolestmi a otoky. Existuje několik způsobů, které mohou pomoci vyrovnat se s bolestí nohou..

  Nejprve jsem začal při každé příležitosti ležet na pohovce a zvedat nohy co nejvýše - pár polštářů. Po ležení v této poloze si okamžitě všimnete, jak se vám to bude snazší: otok se sníží, bolest bude téměř neviditelná. Pomáhají také chladné koupele na nohou. A nejdůležitější věcí, která mi pomohla vyrovnat se s problémy nohou, byla masáž..

  Masáž chodidel během těhotenství: základní pravidla

  1. Je nutné předem připravit vše, co je potřeba: masážní olej, několik suchých ručníků.
  2. Je vhodné vytvořit v místnosti vhodnou atmosféru: musíte být pohodlné a teplé, můžete vypnout stropní světlo a nechat zapálit pouze noční světlo nebo stojací lampu, zapnout příjemnou hudbu nebo zajímavý film. Někteří z mých přátel také postříkali místnost esenciálními oleji, ale myslím, že je to zbytečné - při masáži musíte stále používat aromatické oleje, které naplní místnost vůní bylin.
  3. Vysvětlete svému manželovi, že masáž je taková věc, která nevydrží rozruch. Pokud je čas krátký, je lepší se zaměřit na jeden typ masáže - v našem případě na nohy.
  4. Pokud těhotenství uplynulo třetí měsíc, neměli byste při masáži ležet na břiše!
  5. Celá plocha těhotné ženy, s výjimkou masírované, může být pokryta ručníky. To se samozřejmě nevztahuje na horké letní měsíce. Obecně to vše závisí na stavu a přání těhotné ženy - protože je pohodlná, mělo by to tak být.
  6. Na povrch těla nemůžete vyvíjet nadměrný tlak: všechny pohyby by měly být lehké. Každý dotek by měl být pro vás příjemný, slouží k relaxaci. Ideální volba je, když po masáži cítíte touhu spát. Takže všechno bylo provedeno správně.
  7. Zvláštní pozornost by měla být věnována těm částem nohou, ve kterých je cítit napětí, které jsou náchylné ke křečím. Nejčastěji jsou to lýtkové svaly, alespoň takhle to bylo se mnou.
  8. Netlačte na žíly - musíte kolem nich snadno klouzat rukama.
  9. Některé ženy chtěly během těhotenství hned po horké koupeli masáž nohou. To je dvojitá chyba! Za prvé, horká koupel je přísně kontraindikována pro vás - můžete si vzít jen teplou a ještě lépe - sprchu. Za druhé, nemůžete propojit koupel a masáž. Faktem je, že vaše dušená pokožka pokrytá potem absorbuje masážní olej mnohem horší, což znamená, že výsledek masáže bude daleko od toho, co očekáváte. Když opouštíte koupelnu, musíte se trochu ochladit - a teprve poté pokračovat v masáži.
  10. V případě špatného celkového zdraví je lepší nemasírovat. Pokud máte krvácení nebo horečku, zkuste se vyhnout masáži..
  11. Je lepší neprovádět masáž nohou déle než 10-15 minut: tentokrát stačí ke zmírnění vašeho stavu.

  Musím říci, že těhotenství a masáž kyčle jsou neoddělitelné pojmy, zejména pokud jde o poslední tři měsíce těhotenství. Kvalitní masáž nejen zmírňuje otoky a bolesti, ale také pomáhá rychle se uvolnit a usnout - například pro mě to bylo velmi důležité, protože jsem trpěl neustálou nespavostí: dokázal jsem spát jen ráno. Pokud mi večer manžel dal masáž, problém nespavosti zmizel a klidně jsem spal až do rána.

  Několik dalších tipů

  - Během masáže zkuste sednout nebo lehnout co nejpohodlněji.
  - Nechte svého manžela střídat dopady na vaše kotníky - pár minut za jednu, pak stejnou za druhou. Velmi dobrým příjmem je několikrát se ohnout a narovnat chodidla, což pomůže zmírnit pocit těžkosti v nohou..
  - Nezapomeňte na speciální masážní olej. Musí se otírat kolem kotníků a celé nohy.

  Někteří z mých přátel říkali, že po masáži mají touhu vymazat olej z pokožky. Není třeba to dělat - čím lépe se vonný éterický olej vstřebává do těla, tím účinnější bude masáž. Jak pochopit, že olej je zcela absorbován? Je to velmi snadné - absorbovaný olej nezanechává na pokožce mastný lesk, necítíte touhu jej otřít. K absorpci dochází v různých časech - někdy stačí 20 minut a někdy to může trvat 6-7 hodin. Vše záleží na druhu oleje a jeho množství. Proto je nejlepší provádět masáž před spaním. Během noci se olej vstřebává a ráno se užíváte teplou koupel, poté budete mít pocit, že vaše pokožka je mnohem měkčí, krásnější a mladší..

  Jak jinak zmírnit utrpení těhotné?

  Pokud vás trápí otok a bolest v nohou, zkuste v botách chodit poloviční velikost nebo dokonce větší, než jste zvyklí. Vzdejte se boty s podpatky! Bylo pro mě těžké to udělat, protože jsem byl zvyklý chodit všude po „jehlových“ kolech. Jakmile jsem však chodil v teniskách, uvědomil jsem si, jaké pohodlí je! Od té chvíle jsem si odnesl všechny své „vlásenky“ a místo nich jsem si koupil dva páry pohodlných kožených bot bez podpatků, které vypadaly dobře s mým stylovým „těhotným“ sluncem, oblekem a kalhotami..

  Další důležitý bod: vaše boty by měly mít široké nosy, pak v nich můžete narovnat unavené prsty - vy sami budete cítit, jak pohodlné jsou široké boty! Využijte tohoto období a užijte si pohodlné boty. Koneckonců, od ženy s velkým břichem nikdo nečeká elegantní a snadnou procházku pod poklepem na patách - stále budete mít čas na „bodce“, když porodíte. A teď - Bůh mu žehnej s milostí! Hlavní věcí je, aby se vaše nohy cítily dobře.

  Mnoho žen se zajímá, zda je možné během těhotenství provádět masáž nohou. Porodnice-gynekologové souhlasí podle jednoho názoru - jakákoli masáž v raných fázích těhotenství je zakázána. Budoucí matka se proto musí o tomto okamžiku poučit od gynekologa..

  Masáže a těhotenství: Klady a zápory

  Zákaz tohoto postupu platí v souvislosti s častými potraty v prvním trimestru. Během těhotenství však neexistují kontraindikace pro lehkou kosmetickou masáž obličeje. Také během migrén se masíruje pokožka hlavy a temporální oblasti hlavy, aby se zmírnila bolest a pocit zúžení. Takové manipulace nepřinesou absolutní výsledek, ale umožní navodit krevní oběh v kůži.

  S nástupem těhotenství dochází ve všech systémech těla k hormonálním změnám. Porušení těchto procesů může ohrozit jakákoli destabilizace nebo interference. Proto stojí za to se na určité časové období vzdát toho, co může tuto rovnováhu narušit. Ve skutečnosti je pro některé ženy možnost otěhotnění obtížná, takže nezkoušejte štěstí.

  Masáž chodidel během těhotenství - kontraindikace pro výkon:

  1. Existující toxikóza;
  2. Epilepsie;
  3. Vysoký krevní tlak;
  4. Nádorové novotvary;
  5. Kožní choroby;
  6. Horečka;
  7. Ostré a silné bolesti zad;
  8. Přítomnost chronických chorob během exacerbace;
  9. Křečové žíly;
  10. Infekční choroby;
  11. Riziko potratu.

  Vědecké potvrzení mechanismů účinku masáže na lidské tělo není známo. Studie na Lékařské univerzitě v Miami však ukazují, že tento postup má na tělo prospěšný účinek - stupeň úzkosti se snižuje, tělo se uvolňuje, zlepšuje se nálada a spánek a snižuje se bolest v končetinách a zádech. Vědci se domnívají, že během toho se zvyšuje hladina „hormonu potěšení“ (serotonin) a dopaminu a naopak, množství hormonu kortizolu klesá.

  Se správnou polohou těhotného těla je regulována ochrana a pohodlí plodu a matky. Pose těhotné ženy během masáže: ležící na boku s podporou břicha pomocí speciálního válečku nebo polštáře

  Během těhotenství je vývoj hlubokých svalů zakázán. Protože studium těchto oblastí těla může poškodit těhotnou ženu. Tato technika je charakteristická pouze pro klasické a thajské masáže, které jsou během těhotenství zakázány. Kromě toho nestojí za to dělat masáž nohou pro těhotné ženy z celulitidy a křečových žil..

  Při masážní technice je třeba dodržovat pravidla - je třeba vyvarovat se tlaku na kotníky a zápěstí. Jakákoli manipulace s těmito částmi těla může vést k aktivním kontrakcím dělohy.
  Během masáže je nutné omezit nebo zcela vyloučit oleje a krémy. Látky v jejich složení mohou způsobit alergie, nevolnost nebo jiné reakce..

  Technika provádění

  Žena je uspořádána v pohodlné poloze: polosedací nebo polozklápěcí s polštáři umístěnými pod zády, lokty a nohy. Pokud by však volba kosmetických přípravků klesla, neměly by obsahovat alergické látky.

  Můžete samostatně připravit speciální směs na základě přírodních ingrediencí: rostlinných a éterických olejů (cypřiš, levandule, pelargónie a citron). Také masáž nohou pro těhotné ženy používající tuto směs je užitečná pro křečové žíly..

  • Pohyby jsou lehké a hladké s kruhovými, klikatými a kombinovanými prvky. Jsou zapojeny obě ruce nebo jedna ruka..
  • Tímto způsobem dochází k tření chodidla: prst pravé ruky je umístěn na chodidle a provádí aktivní pohyby podél celé chodidla. Prsty druhé ruky se podílejí na tření prstů nohou těhotné ženy. Podobné akce nastávají s druhou nohou.
  • Pak se obě nohy postupně houpají. To je nezbytné pro normální krevní oběh. Pohyby jsou kruhové. Specialista hněte nohou s vačkou pravé ruky, levá ruka drží nohu. Stejné opakování se provádí s druhou nohou..
  • Podle akupresurní karty můžete dřevěnou hůlkou ovlivnit aktivní body chodidla. Takové manipulace jsou užitečné pro zlepšení fungování vnitřních orgánů..

  Ve 3. trimestru by měla poloha těhotné ženy se všemi manipulacemi ležet na boku s polštářem podporujícím břicho. Specialista by neměl být nervózní při provádění pohybů. Zvláštní pozornost je věnována stresovým oblastem. Lisování na žíly nohou není povoleno - všechny pohyby se posouvají.

  Po zákroku se zobrazí teplá sprcha. Horké koupele jsou pro těhotné ženy přísně zakázány! Ženy se také zajímají o otázku: Je možné, aby těhotné ženy masírovaly nohy, pokud se vyskytnou křečové žíly? Ano můžeš. Veškeré tření je však nahrazeno posuvnými pohyby, aniž by byly ovlivněny žíly.

  Masáž se tak podílí na normalizaci odtoku krve, zlepšení metabolismu tkání a zmírnění stresu. Tento postup je prospěšný pro plod a matku. Zjistěte o kontraindikacích porodníka-gynekologa.

  Je možné masírovat během těhotenství? základní pravidla a tipy

  Je možné masírovat během těhotenství? základní pravidla a tipy

  • Přidáno: 25/25/2018
  • Od: Dmitriy

  Masáž během těhotenství - platná nebo ne.

  V každodenní komunikaci je možnost masáží pro budoucí matky diskutována od neutrálního názoru „možné, pokud je to pečlivě“, až po kategorický „povinný“ a „nepřijatelný“. V řadách odborníků v této oblasti rovněž neexistuje jednotný názor. Někteří věří, že masáž uvolňuje a pomáhá připravit ženské tělo na akt porodu. Jiní dávají přednost tomu, aby to bylo příliš riskantní..

  V každém případě rozhoduje o jmenování masáže pouze lékař. Je nemožné samostatně posoudit, který masáž je nutný, s přihlédnutím k přípustným zónám těla a intenzitě procedury. Těhotné ženy nesmí předepisovat masáž..

  Indikace pro masáž během těhotenství jsou:

  1. Výskyt otoků.
  2. Nedostatečný krevní oběh.
  3. Problémy s přizpůsobením páteře těhotenství.
  4. Bolest v bederní bedně.
  5. Nahromaděná fyzická a psychická únava (stres).

  Jaký je rozdíl mezi obvyklým postupem a masáží pro nastávající matky??

  Oba typy masáží mají pozitivní účinek ve formě zvýšeného průtoku krve, uvolnění svalů a uklidnění nervového systému..

  Rozdíl mezi masáží těhotných žen od obvyklého postupu je ten, že...

  • Výbušné a silné pohyby končetin nejsou povoleny. Ruce by se měly pohybovat hladce a přirozeně..
  • Vystavení žaludku není povoleno. Omezené oblasti mohou být omezeny také odborníkem..
  • Pro bezpečnost nenarozeného dítěte během masážní procedury by měla žena vzít pohodlnou pózu.
  • Je třeba vzít v úvahu psychoemocionální postoj budoucí matky a jejího zdraví v době zákroku.

  Masáž pro nastávající matky - výhody, typy a pozitivní účinky

  Masáž pro těhotné ženy má nepochybně pozitivní a léčivý účinek, ale pouze v případě, že ji provádí specialista

  Jako příklad, tento postup...

  1. Zmírňuje stres nervového systému, uklidňuje, uvolňuje, ladí v pozitivním postoji.
  2. Podporuje zvýšený průtok krve.
  3. Umožňuje zapomenout na problémy se zády a dolní části zad.
  4. Po masáži u těhotných žen dochází k uvolnění svalů, napětí uteče.
  5. Masáž je vynikající prevencí proti výskytu strie. Pravděpodobnost opuchnutí je snížena.
  6. Pokud se vyskytnou křečové žíly, je po masáži pozorováno zlepšení.

  Druhy masáží přijatelné pro budoucí ženu v porodu

  Aby nedocházelo k potratům - až do 4 měsíců, je masáž pro těhotné ženy nepřijatelná.

  Jsou povoleny jemné hladké hladící pohyby - vlastní masáž.

  Nezapomeňte - během těhotenství nemůžete masírovat žaludek!

  Po uplynutí 3. měsíce je povoleno...

  • specialista provádějící hladící a stimulující části těla, jako jsou chodidla, záda, ramena, končetiny, krční a límec - tzv. celková masáž. Pokud nedochází k kontraindikacím - denní masáž začínající od 7 měsíců. Předtím byste měli podstoupit zákrok jednou za 7 dní. Relace trvá asi 30 minut..
  • Dopad na záda. Vyrábí se v postranní poloze těhotné ženy a přísně bez ovlivnění páteře. Masáž zad umožňuje zbavit se vychýlení páteře, upravit těžiště a zmírnit nepříjemné příznaky způsobené kompresí vnitřních orgánů.
  • Masáž dolních končetin. Zahrnuje techniky, jako je hnětení, hladení a zahřívání. Pomáhá předcházet křečím a otokům nohou. Krevní oběh je obnoven. Pravidelné používání masáže nohou je ukázáno nastávajícím matkám.
  • Masáž pro prevenci celulitidy. Během těhotenství tento typ masáže nezneužívejte. Samozřejmě, že touha zachovat krásu a těsnost kůže v oblasti stehen je pro ženy přirozená. Ale stojí za zvážení, že neexistují absolutně bezpečné typy této masáže. Neriskujte své zdraví kvůli kráse, protože existuje riziko potratu. Je lepší se omezit na lehký dopad na hýždě pomocí rukou nebo běžných lžiček - ale pouze se souhlasem lékaře.
  • Vakuová masáž. Vztahuje se na anticelulitidní masáž a má stejná omezení. Provádí se pouze podle pokynů gynekologa. Vystavení břichu je zakázáno. Je třeba si uvědomit, že specialista kosmetického salonu není gynekolog, i když je v bílém plášti..
  • Límcová masáž. Trvá v sedu maximálně 10 minut. Umožňuje zmírnit únavu a zvýšit průtok krve mozkem.
  • Masírujte přední část hlavy. Výhody a není zakázáno. Samomasáž je povolena za použití různých kosmetických prostředků v rozumných mezích. Umožňuje poskytnout pružnost pokožky obličeje, napnout svaly obličeje, zbavit se migrén.
  1. Aby se zabránilo zvýšenému tonusu dělohy, infekcím nebo předčasnému porodu, je třeba se vyhnout masáž perineum. Takový postup není přípravou na akt porodu a nepomáhá vyhýbat se mezerám při porodu. Vnímání výhod perineální masáže je chybné.
  2. Za návštěvu stojí kosmetické salony nabízející thajskou masáž. U těhotných žen je tento druh exotické masáže přísně kontraindikován. Nevěřte reklamním informacím personálu salonu.
  3. Vyhněte se masírování kotníků a zápěstí, ocasní kosti. Spolu s břichem a křížem patří k tzv. „Potratovým“ zónám.
  4. Masáž prsou lze provádět pouze při koupání - lehké údery používejte bez intenzivního účinku na bradavky a jejich areoly. Aktivní masáž těchto oblastí může vyvolat zvýšení tónu a kontrakci svalů dělohy..

  Masáž pro budoucí ženy v práci. V jakých obdobích jsou kontraindikace?

  Při masáži během těhotenství musíte být opatrní. Abychom se vyhnuli tragédii a minimalizovali rizika, mějte na paměti, že v 1. měsíci a 1. trimestru může i pečlivá stimulace sakrální nebo kalkanální oblasti vyvolat potrat..

  Všechna omezení jsou odstraněna později, v posledních týdnech před porodem. V tuto chvíli je indikována masáž, ale pouze pokud to lékař povolil. Masáž provádí profesionál a pomáhá připravit ženské tělo na porod a dokonce pomáhá stimulovat porod.

  Následující důvody jsou důvodem k odmítnutí masáže během těhotenství...

  • Silná toxicita.
  • Křečové žíly.
  • Hypertenze.
  • Přítomnost kontraindikací spojených s dermatologií.
  • Nemoci dýchacích cest. Chronická onemocnění.
  • Choroby kardiovaskulárního systému.
  • Infekce.
  • Zákaz gynekologa provádějícího těhotenství.

  Masáž během těhotenství - dodržujte pravidla!

  Hlavním pravidlem je, že masáž by měl provádět pouze profesionál. Tento specialista musí mít všechna potřebná povolení, musí být vysoce kvalifikovaný.

  Poslouchejte pouze názor gynekologa provádějícího těhotenství. Nemělo by být dovoleno masírovat žádné jiné takzvané „specialisty“ z kosmetických salonů nebo doporučené kamarádkami. Toto je absolutní rizikový faktor.!

  Masáž pro těhotné ženy: typy, benefity, gestační období, při kterých je povolena masáž

  Příznivé účinky masáže na lidský organismus jsou známy již od starověku. Navíc může být velmi užitečná během těhotenství, kdy většina orgánů a systémů ženy zažívá zvýšenou zátěž a možnosti léčby drogami jsou velmi omezené. Co se však týká masáže nastávajících matek, existují velmi protichůdné názory...

  Julia Lukina
  Terapeut, Moskva

  Dokonce i ve starověkém Egyptě, Indii a Číně pomocí masáží snižovaly bolest a únavu těhotných žen. Masáž se dnes používá pro těhotné ženy pro léčebné a relaxační účely. V tomto rozhodujícím období má však své vlastní charakteristiky a omezení. U těhotných žen je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem porodníka-gynekologa ohledně možnosti masáže pro těhotné ženy. Protože je důležité se ujistit, že nemáte žádné kontraindikace pro masáž těhotných žen.

  Vlastnosti masáže pro těhotné ženy

  Podle obecných doporučení v prvním trimestru, nejméně po dobu 9–10 týdnů, je masáž pro těhotné ženy nežádoucí vzhledem k velké zranitelnosti těhotenství v této době. Proto se během této doby doporučuje zdržet se masáže.

  Na konci prvního trimestru je tvorba placenty dokončena. V normálním průběhu tohoto procesu získá plod větší bezpečnost. Proto se ve druhém nebo třetím trimestru indikace masáže těhotných žen rozšiřují. Je vhodné, aby byl prováděn odborníkem se zkušenostmi s prací s těhotnými ženami.

  V pozdějších fázích těhotenství pomůže masáž nastávající matce připravit tělo na porod. Někdy se používá perineální masáž, která pomáhá zvyšovat pružnost a roztažitelnost tkání v této oblasti, je prevence slz při porodu.

  Při narození pomáhá masáž (včetně samomasáže) relaxovat, navíc rozptyluje: impulsy z kožních receptorů soutěží s impulsem bolesti, což pomáhá snižovat nepříjemnou bolest během kontrakcí dělohy. Můžete udělat jakoukoli masáž břicha - jemně pohladit kůži dolního břicha (od středu k bokům), dolní část zad. V lumbosakrální oblasti lze použít tření a lisování pěstmi. Dobré analgetické působení má také hnětení a lisování v postranních rozích bederního kosočtverce (jamky nad hýždě). Podle některých zpráv vám bolest během kontrakcí umožňuje oslabit poměrně intenzivní masáž chodidel (třením, hnětením), což může manžel udělat, pokud je při porodu přítomen. Účinnost těchto technik je zcela individuální, takže každá žena si musí zvolit nejvhodnější variantu.

  Jaké masážní techniky pro těhotné ženy lze použít?

  V klasické masáži pro těhotné ženy se obvykle používají následující metody: hladení, tření, hnětení, vibrace, odposlouchávání, poklepávání.

  Pouze lehké tahy nemají kontraindikace a lze je použít kdykoli během těhotenství. U těhotných žen používejte hlouběji a intenzivněji masáže.

  I když neexistují kontraindikace a existuje povolení ošetřujícího lékaře k masáži během těhotenství, nastávajícím matkám během masáže se doporučují pouze jemné, jemné, hladké a uvolňující pohyby, které umožňují práci v rušivé zóně bez nadměrné ztuhlosti a intenzivního tření. Masážní techniky jako šok a vibrace jsou kontraindikovány u těhotných žen. Nepoužívejte hnětení tkáně..

  Druhy masáží pro těhotné ženy

  Během těhotenství se výrazně zvyšuje zátěž na pohybový aparát: páteř, klouby a svaly zad, nohy. K tomu dochází v důsledku přibývání na váze během těhotenství, navíc rostoucí žaludek vede k posunu těžiště těla. U těhotných žen se bederní lordóza zesiluje (přední ohýbání páteře), v důsledku výrazných hormonálních výkyvů dochází ke změnám vazů všech kloubů v těle, včetně meziobratlových kloubů.

  Masáž zad

  Téměř polovina žen pociťuje bolest v zádech během těhotenství. Nejčastěji je tato bolest spojena se zvýšením zátěže páteře v důsledku zvýšení břicha, oslabením v důsledku přetížení břišních svalů. Bolest zad se obvykle začíná obtěžovat po pátém měsíci těhotenství.

  Masáž nohou

  V průběhu těhotenství dochází také ke zvýšenému stresu u nohou: zvyšování tělesné hmotnosti v důsledku rostoucí dělohy a zvýšení objemu cirkulující krve, významně se zvyšuje tlak v žilách nohou, zvyšuje se zátěž na ventilový aparát žilních cév, což normálně zabraňuje zpětnému toku krve. Během těhotenství se často rozšiřují žíly, jsou jasně viditelné, mohou se objevit otoky, bolest, křeče a pocit tíhy v nohou. Do patologických procesů se mohou kromě žil dolních končetin zapojit také žilní cévy vnějších pohlavních orgánů, hýždí a vagíny. V těchto oblastech se může objevit pocit plnosti a bolesti..

  Proto mohou těhotné ženy masírovat ruce, nohy, krk, opasek, záda. Dopad na tyto oblasti pomáhá předcházet a snižovat bolest v zádech, ramenní opasek, dolní části zad, nohy, snižuje celkovou únavu, snižuje otoky nohou a zabraňuje křečovým žilám.

  Optimální během těhotenství je ruční masáž. Je však třeba znovu zdůraznit, že na rozdíl od klasické masáže by všechny masážní procedury během těhotenství měly být delikátní a prováděny velmi hladce a jemně.

  Hardwarová masáž

  Hardwarová masáž (masážní křesla, gauče a další zařízení), vibrační masážní přístroje, pneumatické masážní jednotky, elektromyostimulanty během čekací doby dítěte se nedoporučují, protože se vyznačují poměrně tvrdým nekontrolovatelným účinkem, který může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství.

  Také těhotenství je kontraindikací pro masáž kamenů prováděnou speciálními vyhřívanými kameny..

  Hydromasáž

  Hydromasáž, při které mají vodní trysky masážní účinek, stejně jako jiné tepelné procedury a nekontrolované typy masáží (během těhotenství nebyl bodový účinek intenzivních proudů vody ve vířivce plně studován) se nedoporučuje pro nastávající matky. Sdílené horké vany s vysokými teplotami vody jsou během těhotenství přísně kontraindikovány kvůli riziku vyvolání kontrakcí dělohy, krvácení a hrozbě ukončení těhotenství. Někteří odborníci však považují za možné používat lokální hydromasáž u těhotných žen, s několika omezeními. Proto by měly být upřednostňovány hydromasážní sprchy a místní, spíše než obecné hydromasážní koupele (na ruce a nohy).

  Límcová masáž

  Těhotné ženy mohou hydromasážovat límcovou zónu (krční oblast, ramenní opasek), horní část zad, nohy, paže. Vodní trysky by měly být směrovány tangenciálně z periferie do středu. V počátečních fázích (během prvních procedur) by měl být tlak trysek minimalizován, pak postupně zvyšován na střední intenzitu. Teplota vody během hydromasáže límce pro těhotné ženy by neměla překročit 38 ° C.

  Anticelulitidová masáž

  Lymfatická drenážní masáž je ruční a hardwarová (pneumotlak, tlaková terapie). Ta má stejné kontraindikace jako jiné typy hardwarové masáže a nedoporučuje se těhotným ženám. Ruční lymfatická drenážní masáž se liší od klasické měkkosti, neintenzivní, povrchové masážní pohyby, které se provádějí podél odtoku lymfy. Tento typ masáže pomáhá eliminovat tekutinu, omezuje otoky tkání rukou a nohou, předchází a zmírňuje příznaky křečových žil a podporuje maximální relaxaci. Kromě toho další účinky lymfatické drenážní masáže zahrnují zmírnění bolesti, normalizaci spánku a prevenci bolestí hlavy, zlepšení stavu pokožky, uvolnění a uvolnění napětí ve svalech, kloubů paží, nohou, zad. Funkce lymfatické drenážní masáže jsou nejvhodnější pro těhotné ženy. Proto, v případě neexistence obecných kontraindikací, jsou nastávajícím matkám od druhého trimestru těhotenství doporučeny průběh lymfatické drenážní masáže s frekvencí 1–2 krát týdně.

  Můžete udělat kosmetickou masáž obličeje pro těhotné ženy. Totéž platí pro masáž hlavy - je povoleno během těhotenství. Provádí odborník, zvyšuje pružnost, pevnost a hladkost pokožky, snižuje možný otok, pomáhá uvolňovat svaly obličeje, krku a celkovou relaxaci.

  Masáž během těhotenství: komu je lépe věřit?

  Doporučuje se, aby masáž během těhotenství prováděla kvalifikovaná odbornice, která má zkušenosti s prací s těhotnými ženami. Nicméně ani zkušený masážní terapeut by neměl být léčen samostatně, bez konzultace s lékařem, protože masáž pro těhotné ženy se liší od normální. Kromě toho pouze ošetřující gynekolog ví o kontraindikacích pro masáž ve vašem individuálním případě.

  Procedura prováděná kvalifikovaným zkušeným masérem má výraznější terapeutický a profylaktický účinek. Masážní pohyby, akupresura bolestivých bodů vede k úlevě od stresu a uvolnění svalů, zlepšuje krevní oběh, snižuje otoky svalů, tkáně kloubů páteře, nohy, účinně snižuje nebo zcela eliminuje bolest v krku, zádech, nohou.

  Po krátkém tréninku však může manžel provést jednoduchou masáž těhotné manželce. Například, pokud má žena bolesti zad a nohou, může masírovat dolní část zad těhotné ženy a také masírovat lýtkové svaly. U této metody masáže je velmi důležité, aby pro ženu s milovanou osobou bylo snazší dosáhnout relaxace, což výrazně zvyšuje účinnost procedury - kromě fyzického účinku má masáž těhotných žen také hmatatelný psychologický účinek, pomáhá relaxovat, zklidňuje.

  Samomasáž je docela účinná a v některých případech jediná možná. Jemné hladké pohyby pomáhají relaxovat, uklidnit se. Navíc je to jeden ze způsobů, jak matka komunikuje se svým dítětem. Tření a měkký tlak mohou snížit bolest v otupělých končetinách, záda.

  Délka masáže během těhotenství

  Délka masážní procedury pro těhotnou ženu je 30–45 minut, při prvních 1–2 sezeních se doporučuje zkrátit na 15–20 minut. Při normálním průběhu těhotenství se zpravidla provádí obecná masáž 1-2 krát týdně, počínaje druhým trimestrem těhotenství a až do samého narození (samozřejmě při absenci kontraindikací). Samomasáž, která obvykle nepřesahuje 15–20 minut, lze provádět každý den..

  Kromě místních účinků má masáž těhotných žen také obecný blahodárný účinek na zdraví a pohodu nastávající matky a dítěte. Správně prováděná kvalifikovanou specializovanou masáží pomáhá relaxovat, pomáhá normalizovat spánek, dobrou náladu, snižuje pravděpodobnost vzniku deprese, snižuje podrážděnost, emoční nestabilitu.

  Mimochodem, obecná masáž má příznivý vliv na vzhled během těhotenství (a po porodu):
  - zvýšení pružnosti pokožky, snížení pravděpodobnosti strií;
  - zlepšení práce střev, lymfy a krevního oběhu, masáž hraje preventivní roli při výskytu otoků a přibývání na váze;
  - způsobuje uvolnění a normalizaci spánku, zmírňuje bolest ve svalech a kloubech, zlepšuje náladu, snižuje úzkost, podrážděnost - hlavní nepřátele ženského šarmu.

  Pravidelná masáž je tedy jednou ze složek krásy a zdraví nastávající matky.

  Pokud je těhotná masáž zakázána?

  Stejně jako mnoho procedur má masáž řadu kontraindikací a těhotenství jim přidává několik dalších bodů. Masáž tedy nelze provádět:

  • infekční choroby;
  • zvýšená teplota;
  • zánětlivá onemocnění kůže, lymfatických uzlin, krevních cév;
  • krevní choroby;
  • maligní a benigní novotvary (nádory);
  • purulentní procesy jakékoli lokalizace;
  • trombóza;
  • akutní ischemie myokardu;
  • hypertenzní krize a těžká hypertenze;
  • aneuryzma aorty, levé srdeční komory;
  • epilepsie;
  • těžká bronchiální astma;
  • řadu onemocnění gastrointestinálního traktu;
  • trofické vředy;
  • ostré bolesti zad;
  • hrozící potrat;
  • gestóza (komplikace těhotenství, charakterizované výskytem otoků, bílkovin v moči, zvýšeným krevním tlakem);
  • obecné odmítnutí nebo neochota doteku jiných lidí (v takových případech je buď masírována nebo masírována manželem nebo osobou, které se doporučuje nastávající matka věřit).

  Jsme v pohodlné poloze

  Během masáže by si těhotná žena měla vybrat pohodlnou polohu pro sebe. Pokud břicho stále není příliš velké, je povolena poloha na zádech. V pozdějším těhotenství se nastávající matky masírují například v sedě, například na stolici (žena si opírá ruce o záda), leží na boku, na zádech (poslední pozice se nezobrazuje v pozdním těhotenství kvůli možnosti vytlačení zvětšené dělohy velkou žilní cévou). - nižší vena cava, prudký pokles průtoku krve do srdce až do ztráty vědomí - syndrom dolního vena cava). V tomto stavu je objem krve vypouštěné srdcem do velkého okruhu krevního oběhu a tekoucí do všech orgánů významně snížen. Kvůli poklesu krevního zásobení mozku může dojít ke ztrátě vědomí. Placentární cirkulace také trpí, to znamená, dodáváním kyslíku a živin do dítěte.

  Masáž s nebo bez oleje?

  Použití aromatických olejů během masáže během těhotenství je přípustné pouze při absenci alergických reakcí. Zpočátku se doporučuje nanést kapku aromatického oleje na vnitřní povrch předloktí nebo loket a sledovat reakci po dobu 15–20 minut. V případě nepříjemného svědění, zarudnutí a běžné normální tolerance vůči vůni můžete k masáži přidat aromatický olej. Aromatické oleje mají výrazný terapeutický účinek: levandule, máta peprné oleje způsobují relaxaci, mají sedativní účinek, snižují bederní bolest; jojobový olej, sladké mandle a pšeničné klíčky příznivě ovlivňují pokožku, pomáhají vyhýbat se striím; citronový olej přidaný do krému pomáhá zbavit se věkových skvrn; citronovou trávu a cypřišové oleje je dobré použít k masáži nohou, protože mají příznivý účinek na cévní stěnu, pomáhají snižovat otoky a způsobují pocit lehkosti a svěžesti..

  Vezměte prosím na vědomí, že mnoho aromatických olejů je během těhotenství zakázáno. Například jasmínové a šalvějové oleje mají tak výrazný tonický účinek na dělohu, že pokud je to nutné, doporučuje se, aby se používaly při porodu při masáži křížové kosti a ocasní kosti ke stimulaci porodu..

  Podle obecných doporučení v prvním trimestru nejméně do 9–

  Těhotenství a masáže

  Masáž je jedním z nejčastějších a nejbezpečnějších způsobů, jak předcházet určitým chorobám. Tento postup pomáhá uvolnit, zmírnit bolest, normalizovat krevní oběh, uklidnit nervový systém, odstranit napětí ve svalech a mnohem více. Obzvláště ženy to potřebují během těhotenství. Když ovoce roste, je pro ženy obtížné se pohybovat. Bedra je pod velkým stresem a bolí po dobu, a proto někdy opravdu chcete relaxační masáž, která by zmírnila bolest.

  Je však možné masírovat během těhotenství? Odpověď na tuto otázku nelze poskytnout jednoduchým ano nebo ne. Chcete-li na to odpovědět, musíte znát spoustu nuancí, se kterými se můžete seznámit z našeho článku.

  Když nemůžete dělat masáže během těhotenství

  Předpokládá se, že na ženském těle jsou určité zóny, jejichž dopad může narušit normální průběh těhotenství. Některé zdroje tvrdí, že v prvních třech měsících je lepší se takových postupů zdržet, protože v tomto období nebyla dosud vytvořena placenta. Před přihlášením na masáž se doporučuje těhotné ženě poradit se s lékařem, protože může mít kontraindikace. Tyto zahrnují:

  • infekční choroby;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • zánětlivé procesy;
  • krevní choroby;
  • benigní a maligní novotvary;
  • pokročilé astma;
  • exacerbace některých chronických onemocnění;
  • nestabilní krevní tlak;
  • střevní poruchy a jiná onemocnění.

  Funkce masáže během těhotenství

  Masér musí vzít v úvahu „pozici“ klienta, který přišel na sezení. Zvláštní pozornost by měla být věnována pohybům: měly by být měkké a upravené ve všech částech těla. Je povoleno používat speciální oleje, ale stojí za to vzít v úvahu stav ženy. Pokud má alergii, je lepší provést postup bez dalších finančních prostředků. Měli byste také sledovat reakci těla: nemělo by docházet k zarudnutí a svědění. Pokud nedochází k negativním reakcím v těle, je povoleno používat aromatické oleje s léčivými vlastnostmi.

  Existují dokonce i speciální masáže pro těhotné ženy. Jejich zvláštností je, že odborníci jsou a priori vyškoleni v tomto postupu a vědí, které body mohou být ovlivněny během těhotenství a které se lépe nedotýkají.

  Bříšková masáž

  Dopad na žaludek během těhotenství můžete provádět sami, abyste mohli komunikovat s budoucím dítětem. Sledujte své pohyby a snažte se netlačit příliš tvrdě. V pozdějších fázích může plod reagovat na váš dotek a být aktivní.

  Podobný postup lze také použít bezprostředně před porodem. Jeho cílem je uklidnit, uvolnit napětí a stres..

  Masáž zad

  Během těhotenství je možné a dokonce doporučeno zahřát se na záda. S jeho pomocí je bolest odstraněna ze spodní části zad a ze všech částí páteře. V raných fázích může žena bezpečně ležet na břiše během sezení a usnadnit tak přístup k zádům specialisty. Pokud je však plod dostatečně velký, je nutné ležet na jeho straně. Hlavní věcí tohoto postupu je plynulost pohybu..

  Masáž nohou

  Nohy jsou také namáhané, mohou bolet a dokonce i bobtnat. Pokud je těhotná žena zdravá, doporučuje se masáž nohou. Tento postup zlepšuje krevní oběh, pomáhá zmírňovat bolest a zklidňuje tělo. Předpokládá se, že prací v určitých bodech je možné zlepšit fungování životně důležitých orgánů.

  Anticelulitidová masáž během těhotenství

  Pokud mluvíme o anticelulitidové masáži, pak to nemá význam během těhotenství. Proč? Faktem je, že žena v každém případě vytvoří mastné usazeniny, a to i v oblasti kyčlí a hýždí. Neměli byste o tom zoufat, protože po porodu tělo nakonec získá svůj původní tvar a vždy se můžete přihlásit do tělocvičny nebo speciálních procedur.

  Rozkroková masáž

  Tento postup se provádí bezprostředně před narozením. Poté se tkáně stávají pružnějšími, což pomáhá předcházet slzám při porodu. Pomůže zmírnit bolest a zmírnit nastávající matku stresu.

  Jaké typy masáží během těhotenství jsou kontraindikovány

  Ženy v pozici by neměly:

  • hardwarové postupy;
  • lymfatická drenážní masáž;
  • elektrická stimulace zadních svalů.

  Je také zakázáno masírovat křížovou kost, protože to může vést ke zvýšení tónu dělohy. Toto je zóna potratů, takže žena může mít potrat.

  Jak udělat masáž nohou pro těhotné ženy s otoky

  Nosit dítě je v životě ženy významným a vzrušujícím obdobím. Ne každá nastávající matka však má těhotenství, které je klidné a bez komplikací. I v nepřítomnosti patologie mohou zástupci krásné poloviny lidstva pociťovat bolest v nohou a čelit otoku. Účinným lékem, který zmírňuje utrpení ženy, je masáž nohou během těhotenství.

  Masáže během těhotenství??

  „Jaké druhy masáží použít? Jaká je jejich optimální frekvence? Kdo může tento postup udělat? “ - otázky týkající se většiny těhotných žen.

  Jakýkoli typ masáže má indikace i kontraindikace. Obzvláště vážná a pozorná by měla být žena v pozici (aby nepoškodila sebe a dítě).

  Profesionální masáž chodidel pro těhotné ženy se provádí po přijetí od gynekologa (pokud lékař vyloučí kontraindikace a riziko pro tělo konkrétního pacienta). Dokonce se svolením k masáži by si těhotné ženy měly pamatovat, že jsou kontraindikovány při manipulaci s vibracemi, energickými a náhlými pohyby. Časté a hluboké hnětení tkání nepříznivě ovlivňuje ženu.

  V prvním trimestru těhotenství nelze postup provést z důvodu vysokého rizika spontánního potratu. Nedbalé lisování může způsobit potrat.

  Na krátkou dobu je povolena lehká masáž ve formě mrtvic, která může být svěřena manželovi nebo jiné blízké osobě. Takové manipulace budou užitečné během těhotenství díky uvolňujícímu a uklidňujícímu účinku..

  Samomasáž může zlepšit spánek, pohodu, zmírnit bolesti zad a nohou. Je povolen pro ženy ve druhém a třetím trimestru. V posledních fázích je lepší důvěřovat odborníkům, že se řádně připravují na narození dítěte (s ohledem na doporučení gynekologa).

  Druhy masáž chodidel a techniky

  Těhotným ženám se v závislosti na jejich stavu nabízí masáže:

  • boky a telata;
  • perineum;
  • hýždě (proti celulitidě) s rukama, lžičkami a vakuem;
  • lymfatická drenáž atd..

  Před provedením manipulace se musíte poradit se svým lékařem. Těhotná procedura se provádí pouze rukama, je nepřijatelné používat jakákoli zařízení (vibrační masážní křesla, masážní křesla atd.). Na doporučení lékaře je však možné povolit hydromasáž určitých částí těla a dolních končetin. V počátečních fázích postupu by vodní paprsek měl mít minimální tlak a teplota kapaliny by neměla překročit 38 stupňů.

  Uvolnění napětí ve svalech a kloubech nohou umožňuje lymfatická drenážní masáž. Četnost jeho chování určuje lékař (klasický kurz - jednou nebo dvakrát týdně).

  Indikací pro masáž chodidel je jejich otok. Každý den se zvyšuje hmotnost těhotné ženy, což vede k obrovskému zatížení telat a nohou. Při pravidelných postupech lze otoku končetin zabránit zlepšením krevního oběhu..

  Pokud žena v poloze dává přednost masáži pomocí olejů nebo krémů, pak je před jejich použitím nutné provést test - naneste malé množství přípravku před zákrokem na kůži loktů po dobu 15 minut.

  Při nepřítomnosti pálení a zarudnutí mohou být kompozice použity s uvažovanými manipulacemi.

  Řádné provedení postupu:

  1. Hladil končetinu od kolena po stehno.
  2. Nahraďte masáže třením nohou krouživým pohybem.
  3. Masírujte stehno, vyjma vnitřního povrchu (je lehce pohladený). Manipulace jsou určeny ke zlepšení krevního oběhu, zvýšení elasticity pokožky, snížení pravděpodobnosti celulitidy.
  4. Palcem masírujte lýtkové svaly hladkými pohyby v kruhu, vyhýbejte se silnému tlaku na žíly (zejména s odhalenou predispozicí k varikózní expanzi) a popliteální oblasti.
  5. Prsty jednou rukou aktivně protírejte chodidlo podél chodidla a druhou masírujte každou špičku.
  6. Další krok - houpání nohou jednou rukou, provádění kruhových pohybů a současně druhou rukou, hnětení nohy pěstí.
  7. Pomocí dřevěné tyčinky pracujte na určitých místech chodidla, abyste pomohli při práci vnitřních orgánů. Je lepší svěřit proceduru odborníkovi, protože sebep stimulace může způsobit škodu.
  8. Masážní relace končí rovnoměrným hladením.

  Opakujte tuto sekvenci na druhé větvi..

  Masáž proti celulitidě

  Kůže v hýždích a stehnech je náchylná ke vzniku „pomerančové kůry“. V důsledku zadržování tekutin ztrácí dermis svou elasticitu, což vede k tvorbě tuberozity (subkutánní uzliny). Proto se se svolením ošetřujícího lékaře provádí masáž zaměřená na prevenci tvorby vláknitých podkožních uzlů.

  Specialista stiskne pokožku oběma rukama tak, aby se vytvořil trojúhelník. Potom palcem ruky vyhladí pokožku od středu k okrajům. Manipulace se provádějí opakovaně a zlepšují mikrocirkulaci jednotlivých míst.

  Vlastnosti manipulace

  Obecná masáž chodidel by měla být jemná. Pokud je v prvním trimestru těhotné ženy dovoleno ležet na břiše, pak je v budoucnu tato situace nepřijatelná.

  Masážní postoj by měl být vhodný pro nastávající matky: na boku s polštářem podporujícím břicho nebo sezení, otočeným k zadní části židle a opírající se o něj rukama.

  Pokud žena leží (položená na zádech), měla by být pod nohy položena kladka (podpěra). Tato pozice se nedoporučuje v posledních stádiích těhotenství kvůli vysoké pravděpodobnosti výskytu syndromu dolní duté žíly (protože děloha stlačuje krevní tok, zmenšuje se objem krve tekoucí do srdce, což vede ke ztrátě vědomí), což má za následek špatný oběh placenty..

  Svaly by měly být uvolněné. Pohyby jsou opatrné, dotyk je měkký - všechny tyto pocity jsou přenášeny na dítě.

  Délka masáže celého těla by neměla přesáhnout 40 minut. Procedura se provádí 1-2krát týdně (při absenci kontraindikací). Samomasáž může být prováděna po dobu 15-20 minut denně.

  Po vodních procedurách se doporučuje masáž provádět po 40 minutách, ne dříve.

  Indikace pro použití

  Doma by měla být masáž prováděna hladce a pomalu, bez náhlých pohybů, aby se předešlo nepředvídaným následkům. Řada indikací, ve kterých je postup nezbytný:

  • zvýšený otok (lehké hladění obnoví krevní oběh);
  • bolesti zad (masáž uvolní napětí);
  • strie a jejich prevence;
  • stres, přepracování.

  Komu pověřit řízení

  Pro těhotnou ženu, která potřebuje masáž, je důležité zažít pouze pozitivní emoce, takže pokud osoba provádějící proceduru způsobuje nepohodlí, budete muset služby odmítnout. Můžete použít samomasáž doma nebo požádat o pomoc příbuzné. Po tréninku bude manžel provádět jednoduché manipulace, masíruje dolní část zad a lýtkové svaly své ženy na bolest v zádech a končetinách..

  Samomasáž je docela účinná.

  Kromě uvolnění a uklidnění při hladění se nastávající matka spojí s dítětem a otírání pomůže zbavit se bolesti.

  Účinnější manipulace provádějí odborníci s dostatečnými zkušenostmi s prací s těhotnými ženami. Ale i kvalifikovaní odborníci by měli být konzultováni pouze se svolením gynekologa: sebevědomí může ublížit matce i dítěti.

  Kontraindikace

  Během těhotenství existuje dostatek zákazů masáže nohou:

  • toxikóza;
  • křečové žíly;
  • srdeční choroba
  • riziko potratů;
  • narušení vývoje plodu;
  • vícenásobné těhotenství;
  • vysoký nebo nízký krevní tlak;
  • infekční a chronická onemocnění;
  • nádory;
  • kožní choroby;
  • astma;
  • epilepsie;
  • zvýšená tělesná teplota, ARVI.

  Během jakéhokoli období těhotenství jsou zakázány thajské masáže a další druhy, které jsou vystaveny hlubokým svalům.

  Tipy pro těhotné ženy, které se rozhodnou pro masáž nohou:

  1. Aby se zabránilo kontrakci dělohy, doporučuje se netlačit na kotníky.
  2. Omezte použití olejů a krémů v postupech, které zabraňují vzniku alergií a nevolnosti.
  3. Pokud se necítíte dobře, masáž zrušte..
  4. Je vhodné vytvořit v místnosti útulnou atmosféru se slabým světlem.
  5. Vezměte si pohodlnou pózu.
  6. Manipulace prováděné s tělem během těhotenství, provádějí se bez náhlých pohybů a silného tlaku a nezpůsobují nepohodlí.
  7. Masážní žíly by měly být obcházeny hladkými pohyby.
  8. Silné zarudnutí by nemělo po manipulaci zůstat na kůži (pokud k tomu dojde, snižte účinek síly během následujícího sezení)..
  9. Pro masáž chodidel s otoky dávejte maximálně 15 minut.

  Během těhotenství potřebuje žena péči a pozornost více než kdy jindy. Úkolem milovaného je pomáhat ženě v období porodu dítěte a pokud možno snížit stres (alespoň před porodem).

  Články O Neplodnosti