Hlavní Analýzy

Citron během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Citron během těhotenství může v budoucnu u dítěte vyvolat alergie, stejně jako jiné citrusové plody a čokoláda. Vitamín C, který obsahuje, je samozřejmě nezbytný pro těhotné ženy, ale je lepší hledat alternativní zdroje tohoto vitaminu. A přesto někdy, zejména s ARVI, můžete pít citron.

Je možné mít během těhotenství citron??

Těhotenství není důvodem k úplnému opuštění citronu, když je to potřeba. Lékař vám často nemůže nachlazení předepsat žádné chemické léky a doporučuje používat přírodní: citron a některé léčivé byliny. Během těhotenství ji můžete jíst velmi málo, protože je stejně jako všechny citrusové plody silným alergenem a může zničit zubní sklovinu, která je zranitelná během těhotenství..

Citron během těhotenství může u těhotných žen způsobit pálení žáhy. Když jste na svém místě, musíte být opatrní. Pokud chcete, aby jídlo mělo kyselou chuť, můžete přidat trochu brusinkové šťávy..

Je citron dobrý pro těhotenství??

Těhotné ženy musí jíst co nejvíce potravin bohatých na vlákninu, zeleninu, ovoce, jak je to možné, velmi užitečné jsou různé cereálie. Lidé používají citron proti nevolnosti, často zcela bezmyšlenkovitě, a má negativní účinek na žaludek, který je již během těhotenství zranitelný kvůli rostoucí děloze. Každý ví, že vitamín C je skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení, pouze citron má mnohem více kyseliny citronové než kyselinu askorbovou. Vitamín C je dostatečný v cibuli, bramborách, jahodách, kiwi. Citron se nejí pro žaludeční vředy, gastritidu a pankreatické problémy. Také to není užitečné pro těhotné ženy, které mají problémy s krevním tlakem. Citronová kůra je velmi užitečná, pomáhá vyrovnat se s respiračními chorobami. Avicenna radí citronu, aby posílil srdce. Zvládá chronický únavový syndrom a stres. Citron má pozitivní vliv na funkci jater a pomáhá překonat zácpu..

Čaj s citronem během těhotenství

Mnoho nastávajících matek má spoustu otázek ohledně toho, zda obvyklé jídlo porodí dítě. Zejména je možné mít v těhotenství citron a je to čaj s citronem, který je užitečný pro ženy v pozici. Těhotné ženy by neměly mít zelený čaj - odstraňuje tak důležitou kyselinu listovou pro těhotné ženy. Ale můžete pít černý čaj. Pijte ji s chladem pro imunitu. Můžete zkusit přidat citron do bílého čaje. Bílý čaj má nízký obsah kofeinu, ale vysoký obsah vápníku, takže je prospěšný pro těhotné ženy..

Med a citron během těhotenství

Pokud nejste alergičtí na med, bude to pro vás velmi užitečné během těhotenství. Zlato je vynikající výživou pro oslabenou matku, která pracuje pro dva. Med, zejména tmavý med, je vynikajícím zdrojem železa, první pomoci těhotným ženám s anémií. Zlato je přírodní antidepresivum - slza bez ohledu na to, jak k tomu dochází. Med pomáhá obnovovat buňky a vyvíjet dítě. Norma denní spotřeby medu je 100 - 150 g. Používejte jej rozumně - a nepoškodí vás.

Chcete-li vyčistit zažívací trakt, vypijte směs medu a citronu. Citron během těhotenství by měl být zahrnut v nabídce pečlivě, ale trochu může. Chcete-li odstranit toxiny, vezměte lžíci medu do sklenice vody a přidejte šťávu z půl citronu.

Voda s citronem během těhotenství

Voda s citronem je velmi užitečná pro těhotné ženy. Pomůže to zlepšit zdraví ledvin a gastrointestinálního traktu. Těhotné ženy se často obávají bolesti kloubů a svalů, protože dochází ke globální restrukturalizaci všech orgánů. Pití vody s citronem během těhotenství pomůže vyrovnat se s tímto problémem. Voda s citronem během těhotenství pomůže zůstat štíhlá i po porodu. Vitamín C, který se v tomto ovoci nachází ve velkém množství, také pomáhá játra a srdce, které jsou při přenášení dítěte vystaveny velmi silnému stresu. Voda s citronem - zdroj vápníku a hořčíku.

Citron na nachlazení během těhotenství

Citron během těhotenství může zabránit a léčit nachlazení. Vitamin C podpoří slabou imunitu těhotné ženy (během těhotenství se sníží tak, aby se plod neroztrhl) a běžný chlad bude mnohem snazší. Citron se nedoporučuje pro ty, kteří mají gastritidu, vředy a pankreatitidu. Pokud máte vysoký krevní tlak, použijte citron k léčbě nachlazení a jako doplněk k jídlu a pití velmi opatrně. Citron musí být přidán do čaje, chlazený na 60 stupňů - takže neztrácí své vlastnosti.

Citronový olej během těhotenství

Esenciální olej z citronu se vtírá dobře do oblasti solárního plexu, aby bojoval proti nevolnosti. Můžete také masírovat citronovým olejem, aby se zabránilo strie. A žádné citronové bonbóny - po dlouhou dobu v nich není nic přirozeného!

Je možné jíst citron v časném a pozdním těhotenství

Článek pojednává o citronu během těhotenství. Říkáme, zda je možné jíst v rané a pozdní fázi, jak je to užitečné a škodlivé. Zjistíte, zda je citronový čaj povolen těhotným ženám, jak používat citrusové nádchy, pálení žáhy a toxikózu.

Mohu jíst citronovou těhotnou

Co dělat, pokud během těhotenství opravdu chcete citron? Nejprve byste se měli poradit se svými gynekology a ujistit se, že neexistují žádné kontraindikace. Nyní se blíže podíváme na možnost konzumace citrusů v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství.

V raných fázích

První trimestr je důležité období, během něhož jsou aktivně položeny všechny orgány a nervový systém nenarozeného dítěte, čímž se vytvoří placenta. Z tohoto důvodu může jakýkoli negativní zásah vést k nezvratným důsledkům. Proto by budoucí matky měly být více pozorné na své zdraví a na výběr léků pro léčbu, zejména nachlazení.

Použití citronu v časném a pozdním těhotenství posiluje imunitní systém

Pokud těhotná žena nemá problémy s gastrointestinálním traktem, například gastritida, vřed, zvýšená kyselost žaludeční šťávy a sklon k alergiím, malé množství citrusů jí neublíží. Doporučuje se pít citronový čaj každý den ráno, aby se podpořila imunita a zabránilo se nachlazení..

V prvním trimestru nastávajících matek se toxikóza často obává. 2-3 plátky citronu nebo voda s citronovou šťávou pomůže s tím vyrovnat se, také účinně bojují proti nevolnosti, zvýšené tvorbě plynu, zlepšují trávicí procesy.

S tendencí na alergie a onemocnění zažívacího traktu je lepší odmítnout citrusové plody.

V pozdních termínech

Druhý trimestr je nejbezpečnějším obdobím pro konzumaci citrusů. V této době se již placenta vytvořila, toxikóza ustoupila a žena si mohla užívat svého zajímavého postavení..

Současně musíte začít jíst citron stejným způsobem jako v 1. trimestru: s malými plátky, bez kontraindikací a alergických projevů.

Ve 2. trimestru Citrus chrání před otoky a únavou nohou, které se během tohoto období začínají objevovat, stabilizuje hladinu glukózy v krvi a posiluje imunitní systém..

Na cílové čáře, konkrétně ve třetím trimestru, se doporučuje používat několik plátků citronu denně, aby se vypořádaly s otoky nohou. Draslík a hořčík, které jsou součástí citrusů, snižují hladinu glukózy v krvi. Kromě toho jsou farmaceutické matky s vápníkem často předepisovány nastávajícím matkám, které v čisté formě nejsou tělem absorbovány..

Draslík a hořčík přispívají k nejlepší absorpci vápníku, což je nezbytné pro zdraví zubů, vlasů a nehtů, jakož i pro posílení kostní tkáně těhotné ženy a plodu. V tomto případě je užitečné pít farmaceutické přípravky obsahující vápník ne s čistou vodou, ale s přídavkem citronové šťávy nebo teplého čaje s citrusovými řezy.

Ve třetím trimestru začíná zvětšená děloha vyvíjet větší tlak na blízké orgány a tkáně a ucpává tepny. Výsledkem je, že těhotné tělo má nedostatek vitamínu C, který může ředit krev. Pití citronu pomáhá tento problém vyřešit..

V průběhu porodu mají některé těhotné ženy v intimní oblasti trhliny a slzy. Zahrnutí citronu do stravy zvyšuje elasticitu dermis a minimalizuje riziko zranění.

Výhody citronu během těhotenství

Během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je ženské tělo mírně oslabeno, což je nezbytné pro úspěšné početí a připojení zygoty ke stěně dělohy. Zároveň je během porodu dítěte většina budoucích matek zakázána budoucím matkám. Ženy se proto při hledání účinného léku nachlazení a chřipky často obracejí k tradiční medicíně, z nichž jedna je žlutá, kyselá citrusová, konkrétně citronová.

Jaké jsou léčivé vlastnosti tohoto šťavnatého ovoce? Citron je zdrojem vitamínu C - hlavní látky, která pomáhá posilovat imunitní systém. Účinkem tohoto vitaminu je také udržování zdraví a pružnosti krevních cév, pojivové tkáně.

Čaj s citronem nebo voda s plátky citronu mají mírný močopudný účinek, takže otok zmizí. Citrus také pomáhá normalizovat hladiny glukózy v krvi..

Citron není šampiónem v obsahu vitamínu C (kyselina askorbová). Jeho hlavní výhodou je zároveň univerzálnost: můžete jíst čerstvé plátky citronu, přidávat je do čaje nebo kávy, míchat s vodou a pít jako chlazený nápoj. Zeleninové a ovocné saláty ochucené citrusem, jeho šťávou nebo kůží, nakládanými rybami a masem, přidávané do zákusků a pečiva.

Takové aplikace pomáhají vybrat nejlepší způsob konzumace citrusů, zmírňují účinky kyseliny citronové a kyselé citrusové chuti a také se potěší množstvím různých pokrmů.

Mnoho budoucích matek, zejména v raných stádiích, je mučení toxikózou. Malé množství čerstvého citronu pomůže s tím vyrovnat se. Současně bude systematické používání citrusů v malých porcích chránit před nachlazením a virovými chorobami, což je zvláště důležité v chladném období. Mimochodem, česnek během těhotenství se také vyrovnává s chřipkou.!

Kromě vitamínu C obsahuje složení citronu:

 • Vitamin A - normalizuje metabolismus, posiluje ochranné funkce těla, pozitivně ovlivňuje zrak, má antivirový účinek;
 • B vitaminy - účastní se tvorby červených krvinek, podporují zdravé oči a nervový systém, zpracovávají potravu na energii, příznivě ovlivňují mozkovou činnost;
 • Vitamin E - účastní se biosyntézy bílkovin, má antioxidační účinek, podílí se na tvorbě hormonů;
 • Vitamin P - normalizuje oxidační procesy v těle a chrání vitamín C před destrukcí;
 • vápník - podílí se na procesech svalové kontraktility, ovlivňuje koagulaci krve, bojuje se špatným cholesterolem, hraje důležitou roli v činnosti hypofýzy;
 • draslík - je zodpovědný za normální fungování tělních buněk, zabraňuje vzniku mrtvice a rozvoji rakoviny;
 • železo - katalyzuje procesy výměny kyslíku, podílí se na tvorbě nervových impulzů;
 • zinek - zvyšuje regenerační schopnosti těla, příznivě ovlivňuje zdraví zubů, stabilizuje játra, eliminuje zánět a zlepšuje stav pokožky;
 • fosfor - důležitý pro kostní a zubní tkáň, podílí se na metabolismu;
 • mangan;
 • měď - podílí se na syntéze bílkovin, dodává buňkám látky, které potřebují pro normální metabolismus, podílí se na metabolických procesech.

Všechny tyto látky mají pozitivní účinek na tělo budoucí matky a dítěte v děloze. Citronová kůra se často používá k prevenci nemocí kardiovaskulárního systému, posílení krevních cév a ředění krve (díky této vlastnosti citrus chrání před vývojem křečových žil).

Esenciální olej z citronu, smetana se šťávou významně zlepšují stav pokožky. Z tohoto důvodu se tyto prostředky v období porodu dítěte často používají proti celulitidě a striím..

Jíst citron pomáhá udržovat zdravou postavu a zabraňuje přibírání na váze..

Je zakázáno jíst citrusy s alergiemi na to

Je citrón škodlivý?

Výrobky z citrusů jsou silným alergenem, proto buďte při jejich používání opatrní..

Pokud se žena alespoň jednou v životě setkala s alergickou reakcí na jakýkoli potravinový produkt, domácí chemikálie, rostlinný pyl, tj. Citron, měla by být opatrná, protože v tomto případě existuje vysoké riziko vzniku alergií během těhotenství.

Během prvního testu je nutné jíst jeden malý plátek citronu, po kterém do 2-3 dnů následuje reakce těla. Při nepřítomnosti svědění kůže, vyrážek, kopřivky a zarudnutí můžete jíst citrusové plody.

Ve třetím trimestru se může objevit alergie na citrusové plody plodu. Pokud těhotná žena po konzumaci citronu zjistila, že se dítě stalo aktivnějším a nervóznějším, musí být produkt ze stravy vyloučen.

Nadměrná konzumace citrusů může poškodit matku a dítě. Odborníci doporučují jíst nejvýše 1 citron za týden, zatímco povolené množství za den jsou 2-3 plátky. Současně se povolené množství může lišit v jednom nebo druhém směru: pokud není alergie a žena má dobré zdraví, může být množství citrusů mírně zvýšeno. Pokud je těhotenství komplikované, pak jeden týden můžete jíst maximálně 2 plátky.

Sníží citron v průběhu těhotenství krevní tlak nebo se zvyšuje? Odpověď na tuto otázku je jednoznačná: citrus zvyšuje tlak, takže ji mohou jíst těhotné ženy s hypotenzí, ale pacienti s hypertenzí se musí zdržet pití.

Při tepelné expozici ztrácí citrus většinu svých léčivých vlastností. Citronová šťáva v masových a rybích pokrmech, zákuscích a pečivech, jakož i plátky citrusů v horkém čaji nebo kávě, nenahrazují vitamín C v lidském těle. Citrus je prospěšný při použití v čerstvém stavu, jako salátový dresink, v teplém čaji nebo zředěný ve vodě.

Například u krčních nemocí, jako je faryngitida a angína, přispívá čerstvá kyselina citronová (čerstvě vymačkaná citrusová šťáva nebo její čerstvé segmenty) k podráždění ústní sliznice a hrtanu a ke zhoršení zánětlivých procesů. Z tohoto důvodu se u takových nemocí doporučuje pít teplý čaj s citronem, protože v tomto případě je kyselina citronová mírnější.

Je nežádoucí jíst citron na prázdném žaludku, protože kyselina dodávaná do prázdného žaludku zvyšuje kyselost žaludeční šťávy a způsobuje pálení žáhy.

Předpokládá se, že nejužitečnějším nápojem je zelený čaj s citronem. To je klam. Maximální užitek získáte, pokud pijete černý čaj s 1 plátkem citronu.

U nemocí zubů, dásní a ředěného smaltu se nedoporučuje používat citron. Během těhotenství většina minerálních složek vstupuje do dělohy pro růst a vývoj plodu a pouze malá část těchto látek zůstává pro ženu. Z tohoto důvodu se zubní onemocnění, zejména zubní kaz, vyvíjejí aktivněji s negativními účinky kyseliny citronové..

aplikace

Citron není jen užitečný produkt, který pomáhá saturovat tělo vitamíny, ale také účinný nástroj, který pomáhá eliminovat řadu nepříjemných symptomů a nemocí. Nezapomeňte, že ji můžete použít v nepřítomnosti kontraindikací a po konzultaci s lékařem.

Se zimou

U těhotných žen nachlazení neprochází tak rychle a snadno jako u těch, které nejsou v zajímavém postavení. Tato vlastnost je způsobena oslabenou imunitou nastávající matky, která je nezbytná pro úspěšné početí a porod dítěte.

Současně, vypořádat se s chřipkou a SARS pomocí většiny lékárnických výrobků nefunguje, protože jsou během těhotenství zakázány. V tomto případě je pro léčbu a prevenci nachlazení vhodnější jíst citron, pít na něm šťávu nebo přidávat citrusové plátky do teplého čaje..

Pro nevolnost

Na začátku těhotenství jsou budoucí matky z toxikózy často zachráněny plátky citronu, protože hlavní vlastností každého kyselého produktu je tupost nevolnosti. Citrus také efektivně ovládá..

Odborníci doporučují žvýkat tenký plátek citronu s kůží s nevolností a říhání.

Z edému

Budoucí matky, zejména od 2. trimestru, mají často otoky. Léčivý nápoj s citrusovými plody jim pomůže vyrovnat se s nimi..

Pro jeho přípravu se 1-2 plátky citronu nalijí horkou vodou, po 1-2 minutách se do nápoje přidá 1 lžička. list černý čaj. Takový nápoj by měl být opíjen několikrát denně, dokud nebude odstraněn opuch..

Pro pálení žáhy

Pomáhá citron s pálením žáhy? Názory odborníků na toto téma byly rozděleny. Někteří lidé si myslí, že to citrus může posílit, zatímco jiní trvají na tom, že citron eliminuje pálení žáhy..

Kdo má pravdu? Vše záleží na individuálních vlastnostech těla. Proto se doporučuje začít jíst citron v malém množství, aby měl čas sledovat reakci těla na něj..

Do teplého čaje přidejte plátky citronu

Čaj s medem a citronem

Vařící voda ničí všechny léčivé vlastnosti kyselého produktu. Proto musí být po zahřátí kapaliny nalita horkou vodou nebo přidána do čaje.

Pro změnu můžete pít čaj s medem a citronem, ale je to neškodné? Složení medu je podobné lidské krevní plazmě, i když to může znít divně. Tento produkt, stejně jako citron, je vynikající profylaktický a terapeutický prostředek proti chřipce a SARS. Příliš horká voda negativně ovlivňuje léčivé vlastnosti medu, proto se doporučuje používat ji samostatně nebo přidat do chlazeného čaje s plátky citronu.

Kromě antivirového účinku pomáhá med zlepšovat průtok krve dělohy, uvolňuje svaly dělohy, průdušky a krevní cévy a účinně se vyrovnává s toxikózou. Pokud jste alergičtí na produkt, neměli byste jej používat..

Voda s citronem

Dodržování pitného režimu je důležitým pravidlem v životě každého člověka, zejména těhotné ženy. Doporučuje se vypít nejméně 8 sklenic vody denně a aby nedošlo k vzniku otoků, je pitná voda v noci nežádoucí..

Můžete pít pouze čistou filtrovanou vodu. Pro zvýšení jeho výhod se doporučuje do něj přidat citronovou šťávu nebo 1-2 plátky citrusů.

Voda s citronem má příjemnou chuť, dokonale uhasí žízeň a nasycuje tělo užitečnými stopovými prvky. Kromě toho je takový nápoj dobrou prevencí nachlazení..

Kontraindikace

Omezit příjem citronu během těhotenství je nezbytné v těchto případech:

 • individuální nesnášenlivost;
 • predispozice k alergiím;
 • gastrointestinální choroby doprovázené zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy;
 • renální patologie;
 • hypertenze;
 • pankreatitida
 • zubní choroby;
 • zánětlivá onemocnění krku.

Recenze

Camilla, 29 let, fitness trenér

Během těhotenství jsem jedl citron každý den, i když předtím jsem nikdy neměl moc lásky k němu. Snad díky použití tohoto produktu jsem nikdy nebyl nemocný celých 9 měsíců.

Alexandra, 32 let, hospodyňka

Když byla těhotná se svým prvním dítětem, často chtěla jíst citron. Čerstvý jsem ho neměl rád, přidal jsem ho do čaje se zázvorem a pil.

Valentina, 36 let, manažerka

Před těhotenstvím nebyla nikdy alergie. A v prvním trimestru jsem snědl citron, po kterém okamžitě vyrážely vyrážky po celém těle.

Pamatujte, že jíst citron při přenášení dítěte je možné pouze se svolením lékaře, pokud na něj není alergie a další kontraindikace. Pokud se po jeho použití vaše zdraví znatelně zhoršilo, dítě v bříšku se uvolnilo a objevily se kožní vyrážky, což znamená, že citrus pro vás není vhodný. Je lepší ji nahradit jinými prostředky k posílení imunity. Snadné těhotenství a porod!

Citrony pro nastávající matku: co je nebezpečné kyselé ovoce

S nástupem těhotenství je žena přitahována nejen slanou; chuťové preference se mění bizarním způsobem - i když se dívka dříve vyhýbala „kyselému masu“, nyní není averzní poslat do žaludku půl citronu. Ale ruka budoucí matky zamrzne na cestě k ústům: chuť citrusových plodů je příliš drsná, najednou to poškodí dítě v děloze. Obavy opatrné ženy nejsou zbytečné. Podrobně se podíváme na citron, rozložíme jej na komponenty a spravedlivě vyhodnotíme.

Z čeho je citron vyroben?

Stálezelený subtropický strom se žlutými oválnými plody nasycenými kyselinou citronovou je dlouho známý jako citron. Rostlina patří k citrusovým plodinám; Staří Řekové a Římané nazývali plody neobvyklým, rafinovaným aroma „zestros“ a „citrus“.

Indie je považována za rodiště citronu, kde ovoce v divočině rostlo na úpatí Himalájí; po tisíc let před naším letopočtem přišel citron do antického Řecka, kde našel uplatnění jak v kulinářském, tak v medicíně. Na konci XVII. Století byly do kremlského skleníku vysazeny citroníky dovezené z Holandska a brzy se citron objevil na stolech ruských obyvatel..

Citroníky zakořenily v jižních oblastech Ruska; ovoce dozrává jednou ročně

90% žluté ovoce se skládá z vody. Kůra obsahuje éterický olej, který citronu dodává vůni čerstvosti s jedinečnými tóny. Podle množství cukru (2–3%) je citron nižší než ostatní citrusové plody - například u pomerančů je cukr třikrát vyšší, u mandarinek čtyřikrát. Kyselina citronová ve žlutém ovoci je však rekordní - až 8%.

Ve sto gramech citronu - to je jedno velké ovoce nebo dvě menší - je 34 kcal. Včetně ovoce ve stravě rozhodně neztrácíte. Existují citronové diety, které vám pomohou zhubnout, ale těhotným ženám je zakázáno dodržovat přísné diety pro úpravu hmotnosti..

Tabulka: živiny v citronu

TitulVýhody pro těloMnožství 100 g
produkt
Procento denního příspěvku
normy
Vitamín C
(vitamín C)
 • podporuje imunitu;
 • bojuje s volnými radikály;
 • zpomaluje stárnutí těla;
 • účastní se krvetvorby;
 • snižuje hladinu cholesterolu.
40 mg44,4%
Vitamin B5
(kyselina pantothenová)
 • ovlivňuje metabolismus;
 • normalizuje tlak;
 • snižuje riziko stresu;
 • zápasí s únavou;
 • Udržuje vlasy a pokožku zdravou.
0,2 mg4%
Vitamin B6
(pyridoxin)
 • pomáhá trávit mastné kyseliny;
 • reguluje hladinu glukózy v krvi;
 • zlepšuje paměť;
 • zabraňuje tvorbě otoků.
0,06 mg3%
Měď
 • stimuluje růst a vývoj tělesných tkání;
 • pomáhá vstřebávat železo;
 • ovlivňuje pigmentaci kůže, vlasů;
 • posiluje imunitní systém.
240 mcg24%
Draslík
 • udržuje rovnováhu tekutin na úrovni buněk;
 • zabraňuje ukládání solí;
 • podílí se na přenosu nervových impulsů;
 • pomáhá normální funkci ledvin.
163 mg6,5%
Vápník
 • podporuje zdraví kostí, posiluje zuby;
 • chrání před křečemi a svalovými křečemi;
 • přispívá k práci hypofýzy, pohlavních žláz, štítné žlázy;
 • podílí se na tvorbě tělesných buněk.
40 mg4%
Žehlička
 • podílí se na tvorbě krve, pomáhá dodávat kyslík do orgánů;
 • normalizuje funkci štítné žlázy;
 • zodpovědný za přenos nervových impulsů;
 • pomáhá mozku.
0,6 mg3,3%
Hořčík
 • podílí se na regeneraci tělesných tkání;
 • zlepšuje srdeční funkci, snižuje krevní tlak;
 • zmírňuje příznaky astmatu;
 • zabraňuje únavě.
12 mg3%

Abych byl upřímný, produkt nezasahuje řadou vitamínových kompozic; u žlutého ovoce, zanedbatelných vitamínů A, B2, D, PP a dalších. Hlavní hodnotou citronu je kyselina askorbová; v jednom velkém ovoci - téměř polovina denní normy, jedná se o rekord mezi citrusovými plody. Navíc, kůra je mnohem bohatší na vitamín C než maso.

Léčivé vlastnosti citronu byly použity při velkých geografických objevech, když na lodích námořníků zuřilo kurděje. Cestovatel James Cook neopustil přístav bez přísunu citronů v nákladních prostorech, později v Anglii bylo předepsáno pít námořníky na dlouhých cestách s citronovou šťávou.

Askorbin není uložen v koších v těle, takže hladina vitaminu musí být udržována denně. Látka se podílí na pokládání tkání plodu a hraje důležitou roli při vývoji mozku dítěte. Je problematické mít zdravé dítě bez dostatečného množství vitamínu C.

Výhody citronu pro těhotné ženy, kolik mohu jíst

Lékaři protestují proti zařazení citronů do stravy budoucí matky - pokud ovšem nemají alergii na citrusové plody. Bohužel tento druh ovoce patří k silným alergenům (kupodivu to není kyselý citron, který způsobuje nejvíce negativní reakce, ale ovoce s mírnější chutí - mandarinka). Během těhotenství v důsledku hormonálních změn se někdy objeví alergie i na výrobky, které dříve nezpůsobovaly slzy ani kožní vyrážky. Včetně citronu, takže buďte opatrní: poprvé zkuste trochu, pokud tělo produkt vzalo, zvyšte porci.

Subtropické plody ve střední a severní šířce jsou považovány za exotické, obsahují zejména agresivní alergeny; v organismech většiny Rusů neexistují žádné enzymy, které pomáhají absorbovat látky z exotického ovoce, a tedy jejich negativní dopad na zdraví. Ale pro obyvatele zemí, kde roste citroník, takový problém neexistuje.

U těhotných žen se touha po citronech často objevuje náhle a je nesnesitelná, což sama paní je hrozně překvapeno. Ale bojte se chybné teze, že přání těhotné ženy jsou zákonem.

Ženy v pozici lékaře se nedoporučují konzumovat více než jeden citron týdně. Nezničujte ovoce jedním padlým tahem, i když je obtížné odolat pokušení naplnit ústa stříkající dužinou kyselou šťávou; natáhněte potěšení na 3-4 dny a odstřihněte jeden nebo dva plátky.

Plátek nebo dva citrony denně jsou bezpečnou porcí pro těhotné ženy; neumírají pro celý plod, jinak bude žaludek „rozhořčený“

Účinky na žaludek a střeva

V raných stádiích nastávajících matek trpí toxikóza; z přírodních důvodů oslabuje imunita ženy a škodlivé látky otráví tkáně těla. Vitamín C jako součást citronu působí jako přírodní antibiotikum, což podněcuje imunitní buňky k boji proti všem druhům škůdců. Mírná konzumace žlutého ovoce tak zmírní příznaky toxikózy. Dejte si do úst plátek, držte ho na jazyku, pak pomalu žvýkat, polykat - nevolnost ustoupí.

Navíc zahrnutí citronů do stravy pomůže:

 • omezit tvorbu plynu;
 • mírumilovný pálení žáhy, říhání (v této situaci nejíme ovoce, ale pijeme vodu s citronem, jinak pálení žáhy naopak vypukne);

Pálení žáhy je jedním z hlavních „mučitelů“ nastávajících matek; trochu citronové vody uvnitř - a budete cítit úlevu

Překvapivě kyselé maso, jako je citron, konzumované v přiměřeném množství, nezvyšuje kyselost žaludku. Je to jednoduché: v případě trávení potravin je to velmi kyselé prostředí, pro které je citrusové ovoce slabým produktem. Samozřejmě, pokud pijete citronovou šťávu v brýlích, kyselost žaludku se jistě zvýší.

Boj proti běžnému nachlazení

Vitamin C zvyšuje schopnost těla odolávat negativním účinkům chladu a vlhkosti. A těhotné ženy díky slabé imunitě snadno chytí nachlazení, zejména pokud jsou často na přeplněných místech (například ve veřejné dopravě).

Pro ty, kteří nosí plod, je obtížné léčit nachlazení; většina antibiotik a antivirových léků je zakázána, zejména v raných stádiích, kdy plod ještě není chráněn dočasným orgánem - placentou. Řada látek z léků však proniká placentární bariérou a dosahuje fetální tkáně. Poškození některých drog bylo prokázáno, účinek jiných nebyl studován, takže rizika přetrvávají. Citron má díky kyselině askorbové protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Citrusové plody alespoň zmírní symptomy nachlazení.

V počátečních stádiích nachlazení těhotné ženě nebudou pomáhat léky, ale citron bohatý na vitamín C

Žluté plody jsou docela vhodné jako prostředek k prevenci chřipky, angíny, SARS. Zpravidla používají správně připravený čaj s citronem nebo kombinují ovoce s medem.

Konfrontace s edémem

Těhotenství je často doprovázeno stagnací tekutin v tkáních; průměrně čtyři ženy v pozici pěti osob trpí otoky. Množství tekuté tkáně v těle se zvyšuje: třetí kruh krevního oběhu, plodová voda. Pozdní růst plodu komprimuje orgány, zpomaluje průtok krve a ztěžuje odvodnění.

Edém zpravidla nepoškodí průběh těhotenství a zdraví plodu, ale někdy může v pokročilých případech způsobit:

 • hypoxie u dítěte - intrauterinní hladovění kyslíkem - protože krevní tok je zpomalen a kyslík přicházející s krví nedosahuje nenarozeného dítěte ve správných objemech;
 • porušení vnitřních orgánů ženy.

Edém - neškodná patologie během těhotenství, stagnace tekutin v tkáních poškozuje zdraví ženy a zpomaluje vývoj plodu

Edém je často „prvním příznakem“ gestózy - nebezpečná patologie, která se vyskytuje výhradně u žen v pozici; preeklampsie postihuje orgány a tkáně, ve vzácných případech způsobuje záchvaty; ty někdy končí mozkovým krvácením.

Pití citronu může snížit otok; díky draslíku, stejně jako vitaminům B6 a C ve složení, má citrusové ovoce mírný močopudný účinek a tlačí přebytečnou tekutinu, aby opouštěla ​​tělo.

Další užitečné vlastnosti

U nastávajících matek se stěny krevních cév v důsledku intenzivního proudění krve rychle opotřebovávají; žena si stěžuje na hypertenzi (vysoký krevní tlak), tachykardii. A v citronu jsou flavonoidy - přírodní barviva, která posilují cévní stěny.

  pomáhají zhubnout - pokud například oblékají zeleninové saláty namísto vysoce kalorické majonézy s citronovou šťávou;

Citronová šťáva - dresing s nízkokalorickým salátem, skutečný nález pro ženy s nadbytkem tělesného tuku

Nedostatek vitamínu je obvyklým společníkem v těhotenství; plod, včetně vitamínu C, odebírá z ženského těla mnoho užitečných látek. S nedostatkem askorbové už víte, co problém vyřeší. Nezapomeňte však na doporučenou normu pro těhotné ženy - jinak je unášení citrony vyvolává zánět žaludeční sliznice i hypertenzi.

A podle fytoterapeutů také vůně citronové kůry zvyšuje odolnost proti stresu. Trochu nervózní - přiveďte citron do nosu, vdechněte svěží citrusovou vůni; uklidni se.

Proč chcete citron pro nastávající matku?

Ano, to vše kvůli stejnému nedostatku vitamínů: nedostatek vitaminu C v těle často způsobuje, že těhotná žena má pálivou touhu strčit si zuby do šťavnatého masa a užívat si plného aromatického kyselosti.

Vzhledem k nebezpečí přejídání nenaplňujte askorbový arzenál výhradně citrony. „Rozptylujte tělo dalším příjemným vkusem tím, že do nabídky zahrnete produkty s vysokým obsahem vitamínu C:

 • zelí; například květák obsahuje dvakrát tolik kyseliny askorbové než citrus; bohaté na vitamín C a zelí, ale těhotné ženy by měly jíst okurky opatrně;
 • šípky;
 • rybíz;
 • paprika;
 • kiwi;
 • cibule.

Fotogalerie: Výrobky s nedostatkem kyseliny askorbové

Když citron poškozuje těhotnou ženu

Na konci 3. trimestru se tělo připravuje na porod a je lepší vyloučit ze stravy citron: látky v subtropickém ovoci mohou zvýšit tón dělohy, což představuje hrozbu předčasného porodu. Samozřejmě, že do 37. týdne je plod zpravidla již zralý a připraven na život ve vnějším světě, ale stále je lepší, když dítě zůstává v lůně podle očekávání - pro většinu žen je to 40 týdnů..

Kyselina citronová dvojznačně ovlivňuje stav zubů. Na jedné straně látka bělí zubní sklovinu, na druhé straně se postupně ničí. Výsledkem je, že zuby jsou náchylné k zubnímu kazu, zubní nervy se stávají citlivějšími - dochází k tomu, že bolí ženu, aby žvýkala pevné jídlo. Vzhledem k tomu, že v důsledku nedostatku vápníku, který se vynakládá na tvorbu kostry dítěte, trpí těhotné ženy často zubním kazem, použití citronů tento problém ještě zhorší. Jedli tedy plátek žlutého ovoce - vypláchněte ústa čistou vodou. Pokud jsou zuby ve špatném stavu, je lepší citrón zcela odmítnout.

Caries koroduje zuby těhotné ženy kvůli nedostatku vápníku, aby se proces nezrychlil, zdrželi se citronů

Protože citron je produkt obsahující agresivní látky a má ostrou chuť, doporučuje se také vyloučit plody ze stravy pro nastávající matky, kterým byla diagnostikována:

 • gastritida se zvýšenou kyselostí žaludku;
 • žaludeční vřed;
 • hepatitida - zánět jater, obvykle virového původu;
 • pankreatitida - zánět slinivky břišní;
 • cholecystitida - zánět žlučníku;
 • závažné onemocnění ledvin;
 • hypertenze
 • alergický na citrony.

Nachlazení je někdy doprovázeno zánětem úst nebo krku. Citron v tomto případě jako léčebný nástroj nebude fungovat: kyselina zvýší podráždění poškozených tkání, zhorší pohodu těhotných.

Užitečné recepty s citronem pro nastávající matku

Řekněme ihned: vroucí voda zabíjí vitamín C, takže horké nápoje s citronem nejsou vhodné pro léčebné účely. Jakmile se voda ohřeje nad 60 ° C, je nestabilní sloučenina, jako je kyselina askorbová, zničena.

Ale v mírně chlazeném čaji si užitečná látka zachovává všechny vlastnosti.

Kyselina citronová ve formě krystalů se prodává v obchodech - tento produkt nenahrazuje čerstvé citrony a těhotné ženy by neměly být přidávány do potravin. Doufejte, že tělo obohatí vitaminem C tím, že jí koláče a dorty s citrony a citronovou marmeládou; výrobky se vaří při vysokých teplotách, což znamená, že mají nulové výhody.

Čaj s citronem

Toto je hlavní lidový lék na nachlazení. Abychom neztratili vzácnou askorbiku, děláme to:

 1. Udělat čaj.
 2. Počkáme, až vychladne na 60 ° C (takový čaj je teplý, ale krk samozřejmě nehoří).
 3. Namočte plátek citronu do tekutiny - a vypijte.

Již v chlazeném čaji přidáváme kruh citronu - tak citrusové plody neztrácí kyselinu askorbovou

Takový čaj se zahřeje a osvěží. Pokud do poháru přidáte zázvor, nápoj bude sloužit jako lehké občerstvení. Zázvorový nápoj je užitečný v raných fázích, jedná se o přírodní vitamínový koktejl pro ženu, jejíž tělo nemá cenné prvky.

Černý čaj pro budoucí matku je lepší než zelený; zelené látky narušují vstřebávání kyseliny listové a bez ní existuje velké riziko výskytu patologií nervového systému plodu. Kyselina listová v 1. trimestru je zvláště důležitá.

Zlato a citron

Stejně jako citron má med pověst přírodního bojovníka proti nachlazení. Tepelné zpracování medu je stejně škodlivé jako subtropické ovoce; Včelí produkt se po napití čaje buď vloží do úst, nebo se přidá do vychlazeného nápoje.

Výhody medu se neomezují pouze na studenou akci; viskózní sladkost uvolňuje svaly dělohy, zlepšuje krevní oběh v pánevních orgánech. Další podobnost mezi medem a citronem - oba pomáhají zmírnit toxikózové útoky. Zde je recept na sladké nápoje na nevolnost a zvracení:

 • sklenici teplé vody;
 • lžíce medu;
 • pár kapek citronové šťávy.

Pokud do mírně chlazeného čaje přidáte lžičku medu, plátek zázvoru a plátek citronu, dostanete drink, který:

 • zmírnit příznaky nadýmání;
 • vytvořit chuť k jídlu;
 • snížit riziko krevních sraženin v cévách;
 • očistí tělo toxinů.

Med se konzumuje s čajem v sousta nebo se přidává do chlazeného nápoje spolu s plátkem citronu; zázvor přidá k výhodám pití

Ale bohužel, med, jako citron, je alergen; plus to je extrémně vysoce kalorický produkt. Lékaři nedoporučují konzumovat více než dvě polévkové lžíce denně..

Citronová voda

Těhotné ženy by měly denně vypít jeden a půl až dva litry čisté filtrované vody; vylučuje se var, jinak vylučují prospěšné látky.

Pokud přidáte dva plátky citronu do sklenice teplé vody nebo vymáčknete šťávu z poloviny ovoce, dostaneme domácí limonádu, která je lepší pít ráno, 20–30 minut před snídaní; pak živiny mají čas se asimilovat. Mimochodem, domácí limonáda dokonale uhasí žízeň.

A také takový nápoj:

 • zlepšit trávení;
 • snižují známky toxikózy;
 • snížit riziko otoků;
 • obohatit tělo o vitamín C, posílit imunitní systém;
 • odstranit škodlivé látky;
 • zlepšuje stav pokožky;
 • odjet únavu.

Když se nastávající matka změní z kyselé, můžete osladit citronovou vodu lžičkou cukru nebo medu. Samozřejmě je kontraindikováno pití výhradně citronového nápoje pro uspokojení vašich každodenních potřeb tekutin..

Je snadné připravit citronovou vodu, nápoj je nasycený vitaminem C a má mnoho užitečných vlastností

Další pravidla pro použití přírodní limonády:

 • nepijte mléko po citronovém pití, jinak si naštvejte žaludek;
 • nepřipravujte citronovou vodu v rezervě - užitečné vlastnosti se rychle ztratí, i když je nápoj uložen v lednici;
 • Chcete-li chránit zubní sklovinu, usrkejte trochu slámy vodou.

Pokud nastávající matka pečlivě vypije citronový nápoj, dítě v lůně si na produkt postupně zvykne. Po narození má takové dítě minimální riziko alergie na exotické ovoce.

Lék na otoky

Kromě citronové vody pomůže sušená kůra ovoce zbavit otoky. Odstraňte kůru z citronu, osušte ji a rozemelte na prášek. Vezměte půl lžičky půl hodiny před jídlem, 2-3krát denně. Pít vodu.

Citronová kůra se suší a rozmělňuje; brát ústy trochu, těhotná žena sníží otok

Citronová šťáva je „přátelská“ s džusy z mrkve a okurky. Okamžitě pociťujte antiedematózní účinek takového koktejlu. Zde je předpis:

 1. Zmáčkněte půl sklenice mrkvové šťávy, přidejte půl sklenice šťávy z okurky.
 2. Ve výsledném nápoji vymačkejte šťávu z 1 citronu.

Pijte ve třech dávkách během dne, pokaždé zředěný koncentrovaný koktejl teplou vodou v poměru 1: 1.

Recenze

Proč ne? Věřím, že těhotné tělo je velmi chytré. Sám ví, co potřebuje. Pokud chcete, pak se najíst. Osobně mě při toxikóze zachránil citron.

Eminka

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/3145357

Ke konci těhotenství se začala zdržovat citrusových plodů - takže u dítěte nebyla alergie a do té doby naopak pila pouze čaj s citronem, snědlými pomeranči, mandarinkami - předtím, než chtěli! A byli zachráněni před toxikózou.

Lightergirl

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/mozhno_li_beremennym_pit_limonnuju_vodu/?page=2

Moje matka, když jsem byla těhotná, snědla kilogramy citronů v cukru. Jako dítě jsem nebyl alergický, ale po 23 letech jsem alergický na citron! Budu dokonce pít čaj s citronem - po 5-6 hodinách se na prstu vynoří vyrážka. Kontrolováno několikrát, aby se zajistilo.

Artyomkova matka

http://forum.ykt.ru/viewmsg.jsp?id=5424897

Nemám toxikózu, ale nemohu pít vodu. Vždycky přidávám citron. Nějak rychle uhasí žízeň.

Divoký

https://galya.ru/clubs/show.php?dlimit=36&p=1&id=62065#allcomments

Citron lze těžko nazvat bezpečným produktem pro těhotné ženy, ale lékaři neříká kategorické „ne“ ovoce ze subtropů. Ano, ostrá a kyselá chuť, podráždění sliznic, hrozba alergií - takové následky varují nastávající matku; pro porušení zažívacích orgánů musí být citrón zcela odstraněn ze stolu. Pokud je však žaludek zdravý, prospěje přiměřené množství produktu. Citronová voda pro ženy v pozici je nejlepší volbou: mírná chuť, bezpečné látky, žádné nachlazení, žádný otok, žádný žízeň.

Mohu použít citron během těhotenství a jak to udělat správně?

Citron je voňavé a osvěžující ovoce, které je dlouho známé jako léčivé ovoce, které pomáhá vyrovnat se s nachlazením, zlepšuje náladu a oživuje. Těhotné ženy však mají na pozoru před členkou rodiny citrusů. Jsou tyto obavy oprávněné, je možné použít citron při nošení dítěte - o tom se bude hovořit v článku.

Co je užitečné?

Citron je považován za jedno z nejpopulárnějších citrusových plodů, každý rok se sklízí a prodává v množství více než 14 milionů tun. Ovoce je bohaté na vitamíny a éterické oleje, které ve větší míře určují jeho přínosy. Je obtížné najít druhé ze stejného ovoce, které bylo také bohaté na organické kyseliny. V buničině citronu jsou také pektiny, malé množství cukru, těkavých látek, kumarinu a jeho derivátů. Citronová semínka jsou bohatá na mastný olej a kůra je bohatá na základní sloučeniny..

Právě díky nim má citron svou vlastní jedinečnou vůni, kterou nelze zaměnit s ničím. Citrony mají ve vaření cenné místo - jedí se čerstvě, přidávají se do nápojů, cukrovinek a používají se v parfémovém průmyslu. Citronová šťáva je vynikající koření pro saláty, maso a rybí pokrmy. Kyselina citronová je oblíbený konzervační prostředek, který se používá k přípravě omáček, konzerv, marinád.

Těhotná citron není zakázána. Účinně kompenzuje nedostatek vitamínů, pomáhá posilovat a udržovat imunitu, což je velmi důležité během těhotenství, protože se snižuje přirozená ochrana ženského těla s nástupem těhotenství

Množství vitamínu C samozřejmě nemůže vyléčit ženu s virovým nebo infekčním onemocněním, ale přidání citronu k pití během nemoci pomůže uhasit žízeň, nasycení těla kyselinou askorbovou a dokonce nepřímo, ale bez selhání přispěje k rychlejšímu uzdravení. Někteří věří, že citron může být prostředkem k prevenci chřipky a SARS, které jsou zvláště nebezpečné v raných stádiích těhotenství, ale toto tvrzení je poněkud přehnané..

Citron během těhotenství se používá nejen pro nachlazení, jak se může zdát. Pomáhá vyrovnat se s takovým běžným problémem nastávajících matek, jako je pálení žáhy a říhání. Citron je vynikající způsob, jak bojovat proti nevolnosti s toxikózou v 1. trimestru těhotenství. Jeho použití v této situaci je velmi skvělé - citron se přidává do vody, aby uhasil žízeň, zmírnil nevolnost, citronovou šťávu přidanou do salátu, čaj, zvyšuje chuť k jídlu, kapka citronového esenciálního oleje aplikovaná na kapesník bude vaším „pojištěním“ na celý den z problémů spojených s rizikem nevolnosti na veřejném místě. Jen vdechněte olej - a útok ustane.

Jíst citron pomáhá zabránit zácpě, což je velmi důležité v pozdějších stádiích, kdy velká děloha vymačkává střevní smyčky a vyprázdnění se stává obtížným úkolem.

Použití citronu má pozitivní vliv na fungování močových orgánů. Mírně diuretický účinek je již dlouho pozorován a používá se k vyřešení problému, jak se zbavit otoků, které mohou pronásledovat ženu ve 2. a 3. trimestru..

Kontraindikace a možné poškození

Hlavní nebezpečí citronu, stejně jako jiné citrusové plody, spočívá ve vysoké pravděpodobnosti vzniku alergické reakce na produkt. Pro Rusy citron není plodem, který roste v jeho rodné šířce, a proto vždy existuje pravděpodobnost nedostatečné imunitní reakce na tento produkt. Zejména během těhotenství, kdy imunitní systém pracuje v jiném režimu než před početí.

Dříve se věřilo, že citron je škodlivý pro ženu v poloze kvůli vysokému riziku, že dítě po narození trpí potravinovými alergiemi. Lékaři toto stanovisko oficiálně revidovali. Světová zdravotnická organizace, založená na nejnovějších nálezech alergistů a imunologů, tvrdí, že použití alergenního přípravku při moderování naopak dává dítěti první expozici antigenům v děloze, což snižuje riziko alergií po narození dítěte.

Výjimkou jsou ženy s přetíženou alergickou anamnézou - pokud je nastávající matka alergická na domácí prach, rostliny, kvetení, jídlo, měla by zůstat mimo citron. Po zahájení těhotenství lékaři radí všem ostatním postupně zavádět citron, počínaje jedním plátkem, a pouze v případě, že nedojde k žádné negativní reakci, bude možné přiměřeně zvýšit množství spotřebovaného ovoce..

Všechna hlavní rizika spojená s citronem jsou spojena s nadbytkem. Lékaři nedoporučují více než jeden středně velký citron týdně, pokud žena nemá přímé kontraindikace.

S opatrností v menším množství by měla jíst ovoce těhotným ženám s vysokým krevním tlakem. Přímé kontraindikace jsou:

 • onemocnění gastrointestinálního traktu spojené se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy, žaludečních vředů, dvanáctníkových vředů, kolitidy;
 • nefrit a pyelonefritida;
 • chronická nebo akutní pankreatitida;
 • problémy se zdravím ústní dutiny (stomatitida, rány, vředy, kazy, zvýšená křehkost a citlivost zubní skloviny);
 • bolest v krku, akutní zánětlivý proces v krku.

Některé budoucí matky se po přečtení několika článků o skvělých výhodách citronů rozhodnou, že je naléhavě přidají do stravy, i když se jim nelíbí - což pro dítě neuděláte! To by se nemělo dělat. Každé jídlo s citronem pro takovou ženu se promění ve stresovou událost a škoda způsobená stresem je desetkrát větší než pravděpodobné výhody požití citronové nebo citronové šťávy.

Pokud neexistují přímé kontraindikace, měla by si žena během těhotenství pamatovat na to, že bude schopna snížit potenciální poškození citrusů, pokud nebude jíst citron na prázdném žaludku, nepije čerstvě vymačkanou a neředěnou citronovou šťávu.

Pamatujte na silný dráždivý účinek, který má složení ovoce na sliznice, a neohrožujte své zdraví, zejména během doby čekání na dítě..

Proč chcete jíst citron?

Některé ženy tvrdí, že nemohou odolat nutkání jíst citron po těhotenství. Tuto závislost na chuti samozřejmě nelze považovat za nejběžnější, ale k tomuto jevu dochází. S čím by mohla být taková touha spojena??

Chuťové preference během těhotenství se mění pod vlivem změněného hormonálního pozadí. Centra chuti v mozku jsou ovlivněna vysokými dávkami hormonu progesteronu. Tvrzení, že něco chcete, protože chybí, není příliš správné, i když jeho selhání nebylo vědecky dokázáno.

Pokud žena chce citrony, je pravděpodobné, že má určitý nedostatek kyseliny askorbové. Protože je však velké množství citronu kontraindikováno a deficit je třeba odstranit, nejlepším řešením by bylo přidat k dietním výrobkům, které nejsou méně bohaté na kyselinu askorbovou, například černý rybíz, kiwi, jablka, rajčata.

Metody a pravidla použití

Citron nemusí být nutně ve své čisté formě, pokud to nechcete dělat. Přidání citronových plátků do čaje bude příjemnější a bezpečnější. Je však třeba si uvědomit, že ve vroucí vodě citron rychle ztrácí své prospěšné vlastnosti a kyselina askorbová se rychle ničí. Proto je třeba přidat trochu ovoce, když se voda trochu vychladne. Při výběru čaje se vyplatí upřednostnit slabou černou nebo zelenou. U zeleného čaje je důležité to přehánět, ve velkém množství to může pomoci odstranit kyselinu listovou z těla, a máma i dítě to potřebují.

Čaj s citronem je ideální pro uhasení žízně, pro doplnění vodní rovnováhy při nachlazení, chřipce a stejně jako příjemný osvěžující nápoj, který vám pomůže cítit se dobře.

Citronová voda je výborným lékem na toxikózu a žízeň. Do lahve čisté pitné vody můžete přidat několik kapek citronové šťávy, nebo můžete kapku citronu vložit do vody a nechat stát. Tento nápoj pomůže nejen během těhotenství, ale také v poporodním procesu - uhasí žízeň, má tonizující účinek.

Osvědčila se směs citronu a medu. Ale stojí za to se uchýlit, pouze pokud budoucí matka nemá alergii na med a jiné včelařské produkty. Žena může připravit medově citronový čaj, což bude dobrý lék na nachlazení. Pokud je diagnostikována anémie, která se často vyskytuje, zejména v pozdním těhotenství, můžete si dát drink z teplé vody, lžíce hustého hnědého medu a plátku citronu. To pomůže zvýšit hladinu hemoglobinu..

Takový nápoj pomáhá čistit trávicí trakt, usnadňuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, odstraňuje toxiny a toxiny..

Citronová šťáva může být přidána jako koření do salátu, do boršč, hodgepodge a citronový esenciální olej lze použít nejen pro aromaterapii pro toxikózu, ale lze ji také použít k prevenci strie..

Při konzumaci ovoce v různých fázích těhotenství jsou malé nuance.

 • První trimestr je velmi odpovědným obdobím, kdy jsou procesy organogeneze v plném proudu. Během tohoto období byste měli být obzvláště opatrní při své stravě. Pro alergické ženy se v tomto období nedoporučuje ani malý kousek citronu, protože silná senzibilizace může způsobit vývojové postižení dítěte, potrat. Citron v tomto období je možný, ale pouze pokud opravdu chcete. Nejezte celé plátky se slupkou a cukrem, je lepší pít čaj s citronem. Právě v prvním trimestru se často vyskytují virové nemoci a nachlazení a citron si v kompozici nápojů získá své správné místo, ale lízátka citronu by se měla vyhnout bolestem v krku - nemají citron, ale existuje velké množství konzervačních látek, aromat a cukru.
 • Druhý trimestr je klidnější a bezpečnější období. V tuto chvíli může žena výrazně rozšířit svou stravu a citron, pokud ji miluje, najde v ní také místo. Je třeba se vyhnout neředěné citronové šťávě, protože může způsobit žaludeční a střevní potíže. Ovocný džem se také nedoporučuje - je příliš sladký a může vést k přibírání na váze, rozvoji poruch metabolismu uhlohydrátů.
 • Třetí trimestr je doba, kdy těžkosti v nohou obtěžují téměř všechny ženy. K jídlu použití citronu, můžete přidat vnější - k koupelím nohy s odvarem ovocné kůry. Esenciální oleje, které jsou bohaté na kůru, pomohou zmírnit únavu, otoky, nohy po půlhodinovém postupu se zjednoduší. Pokud je žena předepsána vápníkové přípravky, je lepší je pít s citronovou vodou, takže vápník se lépe vstřebává.

Před porodem v posledních týdnech se ženám doporučuje omezit používání citronu uvnitř, protože ředí krev a pro normální průběh porodu by žena měla mít mírné fyziologické zahušťování krve.

Při výběru citronů pro těhotnou ženu byste měli upřednostňovat drobné ovoce s tenčí pokožkou, protože mají více vlákniny a živin, pro které se získává citron. Citron by měl mít výraznou citrusovou vůni, hladkou a nerušenou kůru. Se známkami úpadku, skvrnami na povrchu ovoce se produkt považuje za nevhodný pro výživu nastávajících matek.

Připravené citronové šťávy nevyhovují těhotným ženám, pokud potřebujete takový produkt vyrobit, měli byste si ho vzít sami doma. Také byste si neměli vybrat kandované citronové klíny pro stůl budoucí matky. Už nejsou tak užitečné, jak se zdá, a žena během doby čekání na dítě nepotřebuje další cukr.

Citrony by neměly být kupovány pro budoucí použití pro skladování a stravování podle potřeby. Rychle se zhoršují, a když jsou sušeny nebo zmrazeny, stejně jako během tepelného zpracování, rychle ztratí své užitečné vlastnosti.

Alergie na produkt se může projevit jako poruchy trávení a také ve formě vyrážky na kůži, otoku. Pokud se objeví příznaky, přestaňte užívat a vyhledejte lékaře.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti