Hlavní Zdraví

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Ahoj všichni! Těhotenství je v ženském životě obtížné a vyžaduje, aby se o sebe postarala. Nemůžete přepracovat, podstoupit stres, velkou fyzickou námahu. Doporučuje se více relaxovat v příjemném prostředí. Život je však takový, že ženy musí chodit do jiných měst a zemí. Je tedy možné, aby těhotné ženy létaly v letadle v raných fázích, v pozdějších fázích a jak je to nebezpečné? Recenze na fórech jsou smíšená.

Řeknu vám podrobně o všem. Pamatujte, že použití leteckých společností se doporučuje pouze v případě potřeby, protože během let dochází k stresu lidského těla. V případě těhotenství se může zvýšit.

Rizika cestování letadlem pro nastávající matky

Během letů během těhotenství se atmosférický tlak stává nestabilním. Lidé ve vzduchu si své rozdíly nevšimnou, pokud nejsou příliš silní a cítí je pouze při vzletu. Těhotné ženy je cítí. Pozdní let, který může vyvolat porod (mohou nastat za normálních podmínek na Zemi). Jen na palubě není potřebné vybavení, léky, porodníci.

Není tedy známo, jak k předčasnému porodu dojde za letu. Pokud let nemůže být zpožděn, je vhodné, aby žena v pozdním těhotenství navštívila gynekologa, aby provedla vyšetření a určila míru nebezpečí porodu v letadle..

Další nepříjemností, která se může vyskytnout během letu během těhotenství, je nedostatek kyslíku. Když je vložka v nadmořské výšce, její hladina v kabině klesne. Cestující na to nereagují. Nastávající maminky někdy zažívají dušnost, která může dítě vyvolat strach. Lékaři věří, že není nic kritického. Mírný nedostatek kyslíku neovlivňuje plod. Žena nemusí moc panikařit, protože silný stres vede k potratu.

Nebezpečí pro těhotnou ženu za letu je rozvoj tromboembolie. Každý, kdo se připravuje na porod, je náchylný k jeho výskytu. Ale v letadle se věci komplikují. Tvorba krevních sraženin může vyvolat nepříjemné židle, neschopnost neustále měnit polohu těla.

Pro snížení rizika tromboembólie je třeba nosit kompresní punčochy po celou dobu letu a často pít čistou vodu bez plynu. Nelze pít kávu, čaj. Při dlouhém letu byste měli každou hodinu chodit po kabině.

Má se za to, že na palubách dopravních prostředků, když jsou v nadmořské výšce, existuje radioaktivní záření. To je pravda. Není však tak silný, aby jeden nebo dva lety poškodily nastávající matku a dítě. Ale příliš často by těhotná žena neměla létat.

Jaká data jsou pro lety vhodnější?

Lékaři nezakazují cestování letadlem v prvním trimestru, pokud těhotenství prochází bez komplikací. Při letu se však mohou objevit bolestivé toxikosové útoky, závažné otoky, časté močení a poruchy trávení. U dítěte existuje riziko komplikací. V prvních týdnech se vytvoří dětské orgány a kostra. Stres na matčině těle může zpomalit jeho vývoj nebo vést ke zmrazenému těhotenství.

Nejlepší období pro cestování v letadle je druhý trimestr, počínaje 14. týdnem a končící 24.. Stav matky a plodu v této době je nejstabilnější. Ale přesto musí co nejrychleji projít kabinou, změnit polohu svého těla, aby se zajistilo, že bezpečnostní pásy procházejí podél boků a dolního břicha..

Ve třetím trimestru se létání nedoporučuje. Plod je téměř utvořený a se zvýšeným stresem může porod kdykoli začít. Po dobu 30 týdnů nebo více jsou lety nebezpečné, zejména s komplikovaným těhotenstvím nebo s dvojčaty. Ve výšce není žádná posádka sanitky, lze doufat pouze ve výcvik dirigentů nebo na přítomnost specialisty na palubě.

Přední gynekolog musí rozhodnout, zda těhotná žena může letět letadlem. Sleduje proces nesení plodu a může určit, jak vysoké riziko komplikací. Podle pravidel WHO je zakázáno:

 1. Lety po 36 týdnech.
 2. Letecká doprava ve třetím semestru s vícenásobným těhotenstvím komplikovaným těhotenstvím.
 3. Lety v přítomnosti těžké anémie, těžké toxikózy a preeklampsie.
 4. Lety během týdne po doručení.

Relativní kontraindikace pro leteckou dopravu jsou riziko narušení placenty, jeho nedostatečného vývoje, přítomnosti špinění, nesprávného podání dítěte a invazivních postupů, které se provádějí před letem. Během IVF a přítomnosti chronických onemocnění v akutní formě nemůžete létat během těhotenství.

Jak usnadnit let během těhotenství?

Kupte si lístek do business třídy - existují široká sedadla, záda jsou dobře nastavitelná, takže můžete spát v pohodlné poloze. Pokud jsou peníze dostačující pouze pro ekonomickou třídu, zkuste získat místo v přední řadě (často jsou vysílány). Takže si protáhnete nohy a dobře si odpočinete.

Musíte sedět blíže k uličce, a ne u okna, aby to nebylo dusno, a měla možnost jít na záchod, aniž by rušila ostatní cestující. Před vzletem je lepší si sundat boty. To poskytne příležitost ke zlepšení krevního oběhu v nohou, snížení rizika otoků a tromboembolismu. Že se neobjevili, není nutné překřížit nohy.

Stojí za to vzít si loď se slanou vodou (nejlépe mořskou vodou) a pravidelně si opláchnout nos. To usnadní dýchání a nasycení těla kyslíkem..

Při létání noste volně padnoucí oděv z přírodních tkanin. Vezměte si do salonku malé polštáře, které vám umožní pohodlně sedět na židli. Při dlouhém letu musíte vstávat každou hodinu a chodit po kabině a pít co nejvíce, ale nepijte šumivou vodu a diuretika..

Pokud malé letadlo odlétá na let, je lepší jej odmítnout a koupit si letenku do prostorného dopravního letadla. V soukromých tryskách je patrný pokles tlaku.

Mýty o negativních dopadech letů na těhotenství

Někteří se domnívají, že odpověď na otázku, zda těhotné ženy mohou létat v letadle, by měla být záporná. Tento názor se vyvinul kvůli mýtům, které ve společnosti převládají. Jednou z nich jsou abnormality ve vývoji plodu. To není pravda. Létání nemůže vyvolat odchylku. Vzniká z genetických důvodů, se špatným životním stylem matky, kouřením, pitím alkoholu a drog, pod vlivem velmi vysoké úrovně záření, k čemuž nedochází v salonech.

Druhým mýtem je nebezpečí nakažení virovými a infekčními chorobami. Vyskytuje se na přeplněných místech. Filtry jsou instalovány v kabinách letadla, které absorbují a neutralizují patogeny a mikroorganismy..

Riziko nákazy během letu tedy není vyšší než riziko nákazy nebo viru v bytě. Pokud ale vedle něj sedí nemocný, zvýší se. Nastávající matky proto musí brát s sebou lékařskou masku.

Třetím mýtem je povinná tvorba trombózy. O tomto tématu jsme již hovořili výše. Hlavní věcí je vstávat pravidelně, chodit po kabině a pohybovat nohama, když musíte sedět na židli.

Dalším mýtem jsou časté potraty a předčasná narození vyvolaná útěkem. Na fórech můžete vidět spoustu příspěvků o tom, co se stalo po letecké dopravě. K tomu a dalšímu se může dojít v určitém období. To je však vzácné, pokud těhotenství probíhá normálně. Převážná většina potratů a předčasných porodů se vyskytuje z jiných důvodů. Buďte klidní ohledně nadcházejícího letu, takže silný stres nevede k potratům.

Další mýtus je výskyt hypoxických útoků. To platí pouze pro nastávající matky trpící anémií. Zdravým ženám jsou takové útoky ohroženy pouze při letecké nehodě. Ale všichni cestující mají kyslíkové masky. V kritických situacích je třeba je nosit několik sekund a útok okamžitě prochází.

Existují mýty o dehydrataci těhotné ženy během letu. Vzduch v kabině je suchý a vlhkost z povrchu kůže se rychle vypařuje. Problém je však vyřešen častým používáním vody a pravidelným praním.

Nebezpečí létání během těhotenství

Skutečným problémem cestování v letadlech pro ženy s dítětem je nemožnost neodkladné lékařské péče. Než se rozhodnete pro lety, musíte o tom přemýšlet. I když nastávající matka je zdravá, nevyhnutelné břemeno turbulence, vzletu a přistání vede ke špatnému zdraví, ukončení těhotenství, předčasnému porodu.

Děsí vás to? Létat. Ale pokud se něco stane ve vzduchu, musíte to udělat sami a doufat, že v posádce nebo mezi cestujícími je kompetentní osoba..

Během letu se objevují nebezpečné vibrace. Nemusí to být příliš silné, ale těhotná žena bude stále stresující. Proto je lepší koupit si vstupenky na moderní vložky a nesouhlasit s místem, které se nachází blíže k ocasu letadla.

Změna časových pásem je také nebezpečná, protože ovlivňuje vnitřní biologické hodiny a může způsobit poruchu fungování všech tělních systémů. Objeví se pokles nebo zvýšení krevního tlaku, závratě, silné bolesti hlavy a narušuje se proces mozkové cirkulace. To může negativně ovlivnit těhotenství..

Aby se snížilo riziko vzniku takového stavu, měla by se budoucnost matky postupně začít znovu budovat denní rytmus života tři až čtyři týdny před letem. Tělo se pak snadno přizpůsobí novému časovému pásmu.

Porod začal za letu: co dělat?

Pokud kontrakce začnou během letu, hlavní věcí není panikařit. Existuje mnoho příkladů úspěšného doručení do vzduchu. Letušky jsou vyškoleny v první porodnické péči, takže pomohou dítěti narodit se na palubě. Pokud letadlo brzy přistane v místě příjezdu, posádka se spojí s dispečery a lékaři dorazí na rampu.

Je důležité, aby si žena v práci vzpomněla na všechno, co se v kurzech učila, a pokusila se provést nezbytné kroky. Musíte brát s sebou léky, které mohou rychle zmírnit bolest a zastavit krvácení. Na palubě takové drogy nejsou vždy.

Co dělat, když se za letu začne cítit nemocně?

Těhotné ženy mají v letadle zvracení a nevolnost. Aby se snížila pravděpodobnost jejich výskytu, neměli byste před letem jíst snídani, oběd či večeři. Pokud máte chuť do vzduchu poté, co se zvedl do vzduchu, musíte požádat palubní průvodčí o něco dietního. Do salónu si můžete vzít lehké, známé jídlo, abyste uspokojili svůj hlad, ale někdy to letecké společnosti nedovolují.

Když se objeví nevolnost a stane se příliš silnou, je lepší sedět a soustředit svůj zrak před sebe. Pokud lékař to nezakázal, je vhodné požádat o letušku na nějaké kyselé pití nebo malou šálku kávy. Dočasně zmírňují nepříjemné příznaky. Před letem nemůžete užívat sedativa a prášky na spaní..

Abyste se vyhnuli nevolnosti, musíte se během letu pokusit úplně uvolnit a vyvarovat se nervového napětí. Účinným způsobem bude poslouchat hudbu, sledovat film, číst časopis, knihu. Nastávající matky by se měly snažit získat přední sedadla, která nejsou v blízkosti okénka. Pohled z toho může vyvolat pohybovou nemoc.

Během vzletu, přistání se musíte podívat na pevné předměty. Pokud dojde k turbulenci, měla by být hlava držena rovně a neohlédnout se kolem.

Těhotné ženy by neměly pít prášky na pohybovou nemoc v letadle. Mají vedlejší účinky a často způsobují intenzivní žízeň, kterou nelze uhasit. Pokud jsou lety špatně tolerovány i za normálních podmínek, je lepší odmítnout leteckou dopravu úplně.

Jaké požadavky mají letecké společnosti na těhotné ženy??

Většina z nich nedovolí těhotné ženě nastoupit na palubu bez lékařského osvědčení. Musí jej získat a potvrdit lékař nejpozději týden před letem. Osvědčení by mělo obsahovat záznam provedený gynekologem, který uvádí, že let podle zdravotních údajů dítěte a matky je povolen. Na výlet musíte vzít výměnnou kartu. Je vhodné si vyrobit žetony krevních skupin a mít je u sebe..

Pokud žena letí bez doprovodu dospělé osoby, musí si na kus papíru napsat telefonní číslo, adresu svých blízkých a vložit ji do kabelky nebo kapsy. Stojí za to získat lékařský průkaz s uvedením gestačního věku a přibližného data narození.

Požadavky leteckých společností na těhotné ženy jsou odlišné. Pro drtivou většinu dopravců musí nastávající matka podepsat dokument, ve kterém přebírá odpovědnost za zdraví a těhotenství dítěte a sundá jej z letecké společnosti.

Existují společnosti, které nepovolují přítomnost žen na palubě po dobu delší než čtyři týdny před porodem. Existují dopravci, kteří nevyžadují žádné certifikáty a dokumenty. V jejich posádkách jsou lidé připraveni na extrémní situace. Někteří dopravci nedovolí cestujícímu létat pozdě, pokud nemá doprovázející osobu.

Někteří dopravci nabízejí nastávající matce vyplnění dotazníku o zdravotních otázkách. Podle toho bude letecký personál veden způsoby první pomoci.

Před letem musíte objasnit pravidla letu. Dopravce je může kdykoli změnit. Je lepší okamžitě shromáždit všechny dokumenty, aby později nedošlo k problémům. Těhotné ženy nemají výsady ve vztahu k ostatním cestujícím, takže by se během cesty neměly přihlašovat. Pečlivější přístup závisí pouze na výchově a povaze druhých.

V kterékoli fázi těhotenství, než půjdete někam do letadla, je třeba vyhledat lékaře, vzít si za letu potřebné léky a lékařské dokumenty. Je vhodné zaznamenat kontakty lékařů, kteří pracují na letišti příletu letu. Před létáním je třeba zásoby na papírových pytlích..

Těhotné ženy by měly zrušit lety zahrnující transfery. Opakované vzlety a přistání jsou plné těžkých nákladů a dlouhé čekání na letištích je příliš únavné.

Je tedy možné, aby těhotné ženy létaly letadlem nebo ne? Ihned řeknu, že pokud budete dodržovat doporučení a nebudete ignorovat rady lékaře, bude bezmyšlenkovitě letět a normálně to projde. Pamatujte na rizika! Před letem si můžete přečíst, proč ženy nemají během těhotenství náladu nebo jaké je racionální chování těhotné ženy. Vše dobré!

Během těhotenství létáme na dovolené. Pravidla, doporučení, tipy

„Vestnik ATOR“ s pomocí gynekologů a pojišťoven sestavil řadu nejdůležitějších tipů a doporučení, které těhotné ženy budou potřebovat při plánování, přípravě, letu a pobytu na letní letní dovolené - od výběru pojištění až po pravidla bezpečného opalování a výživy.

Podrobnosti a nuance organizace letní dovolené během těhotenství byly hlášeny Vestnik ATOR:

Natalia Badiková, porodník-gynekolog s 13letou zkušeností, urogynekolog, kandidát na lékařské vědy

Julia Alcheeva, výkonná ředitelka ERV Insurance Company, největšího hráče na pojistném trhu monotourismu v Rusku.

Z naší recenze se dozvíte:

 • V jakém období těhotenství můžu létat na dovolené a ve kterém je lepší zůstat doma
 • Jaký týden těhotenství můžete letět na dovolené v zahraničí
 • Jaké pojištění si vybrat pro těhotné
 • Co musíte udělat před opuštěním těhotné ženy a jaké dokumenty je třeba vzít
 • Jaké příznaky je lepší odložit těhotnou ženu?
 • Letadlo, auto, vlak - což je bezpečnější pro těhotné ženy?
 • Je možné, aby těhotné ženy procházely skenerem během inspekce na letišti
 • Letecká doprava během těhotenství: jak se chovat a co s sebou vzít
 • Která země si vybrat pro dovolenou na pláži během těhotenství
 • Jak se opalovat během těhotenství
 • Kde je bezpečné plavat těhotné - moře nebo bazén
 • Jak jíst těhotné na dovolené
 • Co dělat, když se dozvíte o těhotenství během vaší dovolené

I. PLÁNOVÁNÍ VACIONŮ V PREGNANCII

KDYŽ PREGNANT MŮŽE LETÍ NA DOVOLENÁ A KDYŽ JE LEPŠÍ POBYT V DOMU

V každém případě by rozhodnutí o cestě v průběhu těhotenství mělo být učiněno až po absolvování nezbytných vyšetření a analýz - za účelem ověření normálního průběhu těhotenství vyloučte patologické stavy.

Aby se vyloučilo riziko včasné rezervace, měly by těhotné ženy při zakoupení prohlídky vždy uzavřít rozšířené pojištění - se zapnutou možností pojištění zrušení cesty. Pokud jste se dozvěděli o těhotenství později, než si koupíte prohlídku - toto pojištění by mělo být zakoupeno samostatně, jakož i speciální zdravotní pojištění (ale o tom více později).

Podle lékařů a pojistitelů, pokud neexistují lékařské kontraindikace, je nejlepší jít na plážovou dovolenou s leteckou dopravou v druhém trimestru těhotenství, s určitými omezeními - v první a první polovině třetího trimestru (až 31 týdnů)

"Gestační věk je podle lékařské praxe od 14 týdnů do 23 týdnů nejklidnějším a relativně nejbezpečnějším obdobím pro lety a cesty," říká Natalya Badíková, porodnice-gynekologka.

Těhotenství od 14 týdnů do 23 týdnů, podle lékařské praxe, nejklidnější a relativně bezpečné období pro lety a cesty

Podle lékařů nejde pouze o to, že těhotné ženy mají často toxikózu až 12 týdnů, což se projevuje únavou, nevolností, špatným zdravotním stavem, změnami chuťových preferencí atd., Které samozřejmě nepřispívají k klidnému odpočinku. Faktem je, že až do 14. týdne včetně v ženském těle je intenzivní základní „pokládání“ všech dětských systémů a orgánů - a je důležité, aby nezasahovala. Navíc v Rusku se nejdůležitější screening během těhotenství provádí až na konci prvního trimestru - od 11 do 14 týdnů. Tento screening zahrnuje specializovanou ultrazvukovou diagnostiku, výpočet individuálního rizika porodu dítěte s chromozomální patologií a řadu dalších komplexních studií. Je nesmírně nežádoucí nechat si ujít, takže výlet daleko od místa lékařského pozorování od 11 do 14 týdnů těhotenství je lepší zcela vyloučit.

Stejné pravidlo platí po dobu 18–21 týdnů - v této době se těhotné ženy podrobují druhému screeningu (perinatální diagnóza abnormalit vývoje plodu, velmi důležitá studie), proto je nutné být na dosah kliniky, kde se provádí, a naplánovat datum zahájení a ukončení prohlídky správně projít touto zkouškou.

PŘED KAŽDÝM TÝDENEM PREGNANCY MŮŽETE LETAT NA VACAČNÍCH ZAHRANIČÍCH PREGNANCY

Uvědomte si, že třetí trimestr těhotenství se obecně nedoporučuje pro cestování s leteckou dopravou a změnou klimatu. Lékaři považují za mimořádně nežádoucí jít na dovolenou od 28. týdne těhotenství do porodu, pokud:

 • existuje zatížená porodnická a gynekologická anamnéza (potrat dříve, potraty, zmeškaná těhotenství, vážná gynekologická onemocnění atd.)
 • existují závažná somatická doprovodná onemocnění, včetně autoimunitních onemocnění
 • je to vícenásobné těhotenství (dvojčata nebo trojčata).

Pokud však těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, může turista jít na plážovou dovolenou do zahraničí, ale skončí nejpozději do 31 týdnů těhotenství..

Proč přesně toto období? Jde nejen o zvýšené riziko v této fázi, ale také o to, že všechny existující speciální pojistné produkty v Rusku s možnostmi pro těhotné ženy poskytují pojištění těhotných žen na pojištění maximálně do 31 týdnů. Z tohoto důvodu není veškerá cestovní cesta těhotných žen od 32 týdnů pojištěna žádnou pojišťovnou. Jednoduše neexistují takové politiky - což znamená, že komplikace nebo předčasné porody v zahraničí ohrožují obrovské částky účtované za léčbu.

Po 32 týdnech lékaři i pojišťovny dávají všem dobrou radu: necestujte do zahraničí, pokud se nejedná o záležitost složitých životních situací. Tuto radu je třeba brát velmi vážně. Statistiky největší cestovní pojišťovny, ERV, jsou zklamáním: 9 z 10 žen, které hledají lékařskou pomoc v zahraničí kvůli těhotenským komplikacím, ztratilo své dítě.

Nakonec si vzpomínáme na další faktor. U gestačního věku 30–34 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření v místě pozorování těhotné ženy. To znamená, že v tomto období je také lepší být v dosahu zdravotnického zařízení, kde se provádí sledování těhotenství.

KTERÉ POJIŠTĚNÍ ZVYŠUJTE PREGNANT

„První věc, které by turisté měli pochopit: pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebují zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy. Žádná ze základních pojistných smluv na trhu, která přichází „ve výchozím nastavení“ v pravidelném zájezdovém balíčku, nepokrývá žádné riziko komplikací těhotenství po dobu 12–31 týdnů. V takovém případě musí turista požádat cestovní agenturu nebo si zajistit zvláštní pojištění v rámci zvláštního programu, “uvedl výkonný ředitel pojišťovny ERV.

Pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebujete zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy - nejedná se o pojištění, které je již součástí zájezdového balíčku

Převážná většina ruských pojišťoven nezařazuje do základních programů a rizika těhotenských komplikací po dobu až 12 týdnů. Jedinou výjimkou na trhu je pojištění ERV, které i v „základní“ verzi rozpoznává komplikace těhotenství až 12 týdnů jako pojistnou událost, protože je možné, že pojištěná nemohla vědět o jejím těhotenství v raných stádiích.

Pojistné produkty pro těhotné ženy, počínaje 12-13 týdny, jsou v sortimentu všech hlavních hráčů na pojistném trhu, turista si může vybrat takové pojištění podle sady možností, výše pojistného krytí nebo ceny.

Pokud jde o pojištění, která kryjí rizika do 31 týdnů těhotenství (toto je maximální doba), je jich relativně málo. Nejkompletnější pojištění je opět u ERV (sazba Optima): kromě doby do 31 týdnů včetně zahrnuje krytí zdravotní výdaje nejen pro ženy, ale také 10 000 eur za péči o dítě ve zdravotnickém zařízení v případě předčasného porodu (ostatní společnosti kryjí) pouze výdaje na zdravotní péči matky). Tato částka je dostatečná pro dlouhodobé kojení dítěte pomocí speciálního vybavení v Evropě nebo Turecku.

Pojištění musí samozřejmě zahrnovat možnost „zrušení cesty“ (v každodenním životě se také nazývá „cestovní pojištění“). Stav těhotné ženy se mění a může se stát, že těsně před cestou bude mít kontraindikace k letu. Je důležité si uvědomit, že pokud turista letí se svým manželem, dětmi, dalšími příbuznými, obdrží celou částku celé prohlídky, pouze pokud je pro všechny vydáno „cestovní pojištění“ (nejen pro těhotnou ženu)..

CO POTŘEBUJETE PŘED PREGNANTOVOU ŽENOU DOVOLENÁ A KTERÉ DOKUMENTY UŽÍVAT

Před cestou (3-7 dní) je nutné navštívit terapeuta a ošetřujícího gynekologa, poradit se a případně podstoupit předepsané testy a postupy.

Musíte požádat lékaře o vydání osvědčení letecké společnosti o délce těhotenství a nepřítomnosti lékařských kontraindikací (bez něj, pokud existují vnější příznaky těhotenství, někteří dopravci nemusí na palubě letadla povolit).

„Kromě pojištění, cestovních dokladů a pasů byste si měli vzít i výměnnou kartu - zejména pokud jedete do Ruska. Pro pohodlí a klid v duši může také rekreant vzít výpis od ošetřujícího lékaře s jeho anamnézou, jmenováním, výsledky nejnovějšího ultrazvuku, screeningem atd., A přeložit je, pokud ne do jazyka hostitelské země, pak alespoň do angličtiny, “radí lékař gynekologka Natalya Badiková.

Bylo by také dobré, kdyby ošetřující lékař mohl být během prázdnin v kontaktu s turistem. Moderní telemedicínské služby to umožňují. Například před cestou si můžete u svého lékaře zkontrolovat, zda konzultuje na dálku ve speciální aplikaci, nebo si koupit předplatné několika telemedicínských konzultací důvěryhodného operátora telemedicíny. Mimochodem, gynekologové také konzultují vzdáleně.

CO PREGNANTNÍ PŘÍZNAKY JE LEPŠÍ POSILOVAT TRIP

"Kreslení bolesti v dolním břiše v prvním trimestru těhotenství, tažení, křeče bolesti nebo napětí (falešné a skutečné kontrakce) - ve druhém a třetím trimestru těhotenství před cestou - poplašný zvonek." To jsou bezpodmínečné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Hnědá skvrna nebo zejména šarlatová skvrna v kterékoli fázi těhotenství, vodnatá ve druhém a třetím trimestru je také příležitostí k okamžitému návštěvě u lékaře a necestování na letiště, “říká Natalya Badiková.

Mezi další „špatné“ příznaky, které ukazují na nutnost rychlé konzultace turisty s lékařem, patří prudká bolest hlavy, doprovázená tinnitem. To mohou být první známky gestózy nebo preeklampsie. Důvody odložení cesty těhotné ženy - zvracení, průjem, stejně jako exacerbace průvodních nemocí.

Aby těhotná žena mohla bezpečně zrušit cestu ze zdravotních důvodů a neztratit peníze, musíte při nákupu zájezdu nebo samostatně (nejpozději 5 dnů před odjezdem) sjednat cestovní pojištění pro všechny účastníky zájezdu, o kterých jsme již mluvili. Náklady zpravidla činí 5% z celkové prohlídky.

II. LETOVÉ LETY

PLÁN, AUTOMOBIL, VLAK - CO JE BEZPEČNÉ PRO PREGNANTNÍ ŽENY?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není letoun pro těhotné ženy vůbec „nejrizikovějším“ způsobem dopravy.

"Mnoho lidí si myslí, že nejbezpečnější věcí pro těhotné ženy, které cestují ve vlastním autě, je to, že se můžete zastavit kamkoli budete chtít." Ale není tomu tak. Takže, jak se třese v autě, netřese se nikde, dokonce ani ve vlaku. Nárazy, prudké brzdění, mimořádně nebezpečná situace na silnici - to vše velmi negativně ovlivňuje stav těhotenství. Plus, dlouhodobý nedostatek pohybu, nemoci z pohybu, zápach benzínu - to může vyvolat kaskádu patologických reakcí, “říká Dr. Badiková.

Pokud jde o vlak, pak, pokud je to pohodlný expresní vlak, a zejména pokud cesta není dlouhá (3-4 hodiny, Sapsan), pak to lze zvážit. Můžete také zvážit nový dvoupatrový výraz „Moskva-Soči“. V jiných případech, zejména pokud je vlak starý, s koupelnami odpovídajícími věku, lékaři doporučují myslet na letadlo místo na vlak.

MŮŽE ZPŮSOBIT ZPŮSOB ZPŮSOBOVAT SKENOVÁNÍ SKENERU PŘI PROVOZU NA LETIŠTĚ

Nebezpečné jsou pouze rentgenové přístroje - měli byste tedy zjistit, jaký typ skeneru na letišti. Pokud je na zařízení odpovídající ikona, musíte zaměstnankyni letiště ukázat těhotenský list a projít jinými screeningovými postupy.

Moderní zařízení na letištích však nejsou pro těhotné ženy nebezpečná. „Moderní letištní skenery používají nízkofrekvenční elektromagnetické pole. Nejedná se o ionizující záření, nepoškodí tělo těhotné ženy a dítě z ní ani ultrazvuk, “říká Natalya Badiková.

LETOVÁ POČASNOST: JAK SE DĚLAT A CO SE ZÍSKAT

Letecká doprava má také své vlastní faktory, které mohou negativně ovlivnit zdraví těhotných žen. Existují rizika, ale pokud se těhotná žena cítí dobře a lékaři nemají námitky proti dovolené, můžete létat.

Za prvé, jedná se o rozdíly v krevním tlaku během vzletu a přistání. Obvykle se s tím potýkají tím, že vytvářejí klidový stav (za letu musíte vzít speciální polštář s nastavitelným zesílením, jednorázové ušní zátky, obličejovou masku) a hojný nápoj (čistá voda bez plynu). Po překročení hranice můžete na letišti bezpečně koupit vodu. Je také hezké vzít si s sebou tyčku horké čokolády (v případě poklesu tlaku a jen na svačinu).

Za druhé, jedná se o fyzickou nečinnost a dlouhodobý pobyt v sedu, takže těhotné ženy by si měly zvolit, pokud je to možné, během tohoto období svého života, destinace pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Kdykoli je to možné, těhotné ženy by si měly během tohoto období svého života zvolit místo pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Proč? "Dlouhý pobyt v sedě vede ke stagnaci v pánvi." To může narušit průtok krve v pánevních orgánech, včetně dělohy, a způsobit změnu funkce střev. Oteklé střevní smyčky mohou vyvíjet tlak na dělohu, mohou způsobit hypertenzi, což v některých případech může způsobit potrat, “vysvětluje Natalya Badiková. Jak se vypořádat s tímto rizikem? Je to jednoduché: během letu se musíte snažit chodit po kabině častěji, vstávat, měnit polohu těla, dělat lehkou gymnastiku pro nohy a paže.

Při letu (v příručním zavazadle) by těhotná žena neměla zapomenout vzít hygienické prostředky (mokré ubrousky, jednorázové vycpávky atd.), Micelární vodu (nejvýše 100 ml na letadlo) - zvlhčit pokožku za letu, sadu přípravků (jsou-li přípravky vzácné a jsou na předpis, je lepší je na ně vzít předpis, někdy s notářským překladem - aby se zabránilo problémům na hranicích).

Také těhotné ženy by se měly během letu starat o kompresní úplety. Mělo by to být punčochy nebo výšce kolen (třída komprese by měla být stanovena ošetřujícím lékařem). Ve druhém a třetím trimestru by měla být k letu nošena předporodní bandáž. Po dobu letu by měla žena nosit bavlněné spodní prádlo a podprsenku se širokými řemínky.

Za letu je pro těhotné ženy lepší mít pohodlné boty - v lehkých dýchacích mokasínech nebo pantoflích.

III. BEACH REST V PREGNANCY

KTERÁ ZEMĚ VYBRAJE PRO PLÁŽOVOU VACACI POČAS PREGNANCY

Seznam těchto zemí je určen kombinací tří hlavních faktorů. Za prvé, jak jsme již řekli, měly by to být destinace s krátkým letem (maximálně 5 hodin).

Za druhé, mělo by to být Rusko nebo zahraniční neexotické země s relativně mírným podnebím a stravou přizpůsobenou naší kuchyni. Je třeba se vyhnout zemím s příliš horkým podnebím a exotickou kuchyní..

„Voda a potraviny, které nejsou pro naši stravu charakteristické, například v zemích jižní a střední Ameriky, jihovýchodní Asie, mohou vyvolat toxikózu těhotných žen v prvním trimestru, i když ji nemáte. Vyvolává se také žárem. Skutečností je, že podnětem pro rozvoj toxikózy u těhotných žen může být hypoglykémie (nedostatek glukózy). A vyskytuje se v horkém podnebí kvůli zvýšenému odpařování vlhkosti z kůže, silnému pití a v důsledku toho nedostatku chuti k jídlu a dlouhým intervalům příjmu potravy, “říká Dr. Badiková.

Lékaři doporučují těhotným ženám, aby si vybraly ty země na dovolenou na pláži, kde průměrná denní (pozor - ne denní, ale průměrná) teplota v místě a během odpočinku nepřesahuje 30,5 ° C.

Těhotné ženy by si měly vybrat pro dovolenou na pláži ty země, kde průměrná denní (ne denní, ale průměrná) teplota během prázdnin nepřesáhne 30,5 ° C

Rozhodně nestojí za to vybírat těhotné ženy na dovolenou v zemi, kde existuje riziko nákazy giardiázou a obecně infekčních chorob (japonská encefalitida, horečka dengue, Zika atd.). Mělo by být výslovně vyloučeno z návštěv v zemích, ve kterých se doporučuje očkovat předem (seznam je uveden na internetových stránkách Rospotrebnadzor). Lékaři důrazně doporučují, aby těhotné ženy nebyly očkovány proti žádné nemoci - to může mít pro dítě fatální následky, protože jakákoli vakcína prochází placentární bariérou.

Zatřetí, u těhotných žen by se kromě klimatu a jídla mělo při výběru místa pro odpočinek vzít v úvahu ještě jeden faktor: dostupnost a úroveň léků v zemi a v hotelu. Přednost v těhotenství by měla být dána zemím s pokročilým léčivem (alespoň v letoviscích) a při výběru hotelu byste se měli zeptat cestovní kanceláře, zda je v hotelu lékař (zpravidla navštěvuje hotely na vysoké úrovni).

Výběr těhotné ženy v prvním a druhém trimestru tedy spadá do následujícího seznamu destinací: jsou to Rusko, slušné hotely v Turecku, Španělsku, Itálii, Řecku, Kypru, Chorvatsku, Bulharsku, Černé Hoře, Slovinsku a České republice. Můžete také jít do zemí Perského zálivu (nejlépe do rozvinutých emirátů Spojených arabských emirátů - Dubaj a Abú Dhabí nebo do Kataru) a pečlivě si vybrat hotel, upřednostňovat vysokou úroveň.

Je lepší vyloučit ze svého seznamu země rovníkové Afriky, jihovýchodní Asie a obou Amerik z jejich seznamu - z důvodu dlouhého letu, horkého podnebí, neobvyklého jídla, rizika infekčních chorob a v některých případech také kvůli potřebě očkování..

Jak se opalovat během těhotenství

Všechno je v pořádku a těhotná turistka je v letovisku. Léto a pláž znamenají slunce, a zde mají lékaři také své vlastní tipy. Slunce samozřejmě přináší těhotné ženě pozitivní (uvolňuje se více endorfinů), doplňuje nedostatek vitamínu D, který je typický pro obyvatele severních zemí.

Zaprvé by se těhotným ženám nemělo před sluncem vyhýbat a dokonce i plavat v moři (kvůli odrazu slunečního světla od vodní hladiny) od 12,00 do 16,00..

Za druhé a po zbytek času musíte pečlivě zvážit ochranu před slunečním zářením. „Během těhotenství má žena často hyperpigmentaci. Vzhledem k vystavení slunci během dovolené je velmi pravděpodobné, že věkové skvrny, pihy, které se objevují během těhotenství na otevřených částech těla, nezmizí. Proto je nezbytné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - lépe. Je žádoucí, aby vitamín E byl součástí takového produktu. A ihned po vystavení slunečnímu záření je třeba po opálení aplikovat speciální produkt, který navíc pokožku navíc zvlhčí, “říká Natalya Badikova.

Je nutné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - nejlépe více. Je žádoucí, aby složení bylo vitamin E

Lékaři považují takovou řadu ochranných prostředků, jako jsou Sanosan, Lierak, Uriage, z rozpočtu, například Garnier, za osvědčené prostředky. Ale vše je individuální a při výběru značky a, co je nejdůležitější, složení produktu, je lepší postupovat podle rady ošetřujícího gynekologa.

Gynekologové důrazně doporučují, aby turisté uzavřeli plavky na pláži a eliminovali tak přímé sluneční světlo na břiše. "Bude velmi dobré vzít si čepici s velkým štítem nebo čepici s lemem - vyloučit účinky slunce na obličej, protože rizika stárnutí u těhotných žen jsou velmi vysoká," radí dr. ​​Natalya Badiková.

KDE BEZPEČNÉ PLAVÁNÍ PREGNANTU - MOŘE NEBO BAZÉN

Těhotné ženy mohou bezpečně plavat v moři, pokud je teplé, pohodlné pro ženskou teplotu. Délka pobytu v něm je až do prvního okamžiku, kdy se těhotná žena cítí „chilliness“. Další tip - těhotné ženy nechtějí být dlouho v mokrých plavkách. Při prvních nepříjemných pocitech je lepší vyměnit oblečení, a proto si vezměte s sebou více než jednu sadu.

Ve stejné době, odborníci říkají, moře pro těhotné ženy je rozhodně lepší než bazén.

"Příliš chlorovaná voda v některých bazénech může vést ke změnám mikroflóry vagíny a nakonec k bakteriální vaginóze nebo zánětu této zóny," říká Natalya Badiková. Po bazénu je také lepší, aby těhotná žena prováděla vnější (pouze vnější!) Ošetření intimních míst miramistinem nebo podobnými prostředky.

JAK PODÁVAT PREGNANT NA VACACI

Strava v hotelu je lepší nechat beze změny, blízko k sadě produktů, které žena jí doma, říkají lékaři. Proveditelné rady, zejména u systému all-inclusive - hotelový bufet vám umožní vybrat si téměř jakýkoli druh jídla.

Existují však určitá omezení: například by měly být vyloučeny jakékoli nápoje sycené oxidem uhličitým, místo zeleného čaje je lepší pít černou. A jakékoli exotické produkty pro nás, včetně jižního ovoce a zeleniny, by měly být přidávány do stravy postupně, v malých porcích, počínaje 3-4 dny dovolené.

„Více než dvě neobvyklé ovoce denně (například manga) nestojí za to jíst. Pokud mluvíme o čerstvě vymačkané šťávě, pak je to náhrada za ovoce (nebo ovoce - nebo džusy z nich). Takové šťávy by se měly pít přísně po jídle, nikoli na lačný žaludek, aby se zabránilo zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové a pálení žáhy, “vysvětluje Badikova lékař..

CO DĚLAT, POČÍTAJTE SE O PREGNANCII BĚHEM VAKACE

Turista se dozvěděla o jejím těhotenství, zatímco už byla na dovolené, a ona odletí zpět. To se stává. Pokud neexistují žádné rušivé momenty (špinění, bolest atd.) - neměli byste kontaktovat místního lékaře. Co je třeba udělat již v tomto období?

Lékaři v tomto případě doporučují okamžitě změnit stravu na frakční, vyloučit alkohol, kávu, kouření (pokud je takový zvyk), zahrnout do stravy více masa, ryb, kuře. V tomto případě je nutné omezit spotřebu jasně oranžové a červené zeleniny a ovoce - aby se nevytvořil alergický syndrom.

Pokud jde o transfer na letiště a samotný let, musí těhotná žena v raných fázích vyloučit vzpírání.

POZORNOST:

Ještě zajímavější materiály od ATOR jsou v našem kanálu na Yandex.Zen.

Na portálu "Academy ATOR" najdete bezplatné online kurzy, webináře a elektronické katalogy cestovních kanceláří..

Aktuální SPECIÁLNÍ NABÍDKY touroperátorů na zájezdech do zahraničí a v Rusku najdete v sekci STR portálu ATOR.

Je možné letět letadlem během těhotenství? Příznivé a nepříznivé období pro lety, kontraindikace a možné negativní důsledky

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

V současné době se letecká doprava stala docela běžnou událostí, která nezpůsobuje silné emoce u člověka jakéhokoli věku, pokud se panicky bojí létat. Nicméně i taková běžná událost, jako je letecká doprava, vyvolává obavy a mnoho otázek, pokud je osoba plánující cestovat v letadle těhotná žena..

V souvislosti se zvýšenou ostražitostí těhotné ženy ve vztahu k jejímu vlastnímu stavu, na kterém závisí normální vývoj plodu, se zajímá o bezpečnost téměř všech běžných akcí, včetně letecké dopravy. Zvažte možné účinky letecké dopravy na stav těhotné ženy a odpovězte na otázku: „Mohu během těhotenství létat v letadle?“

Let během těhotenství

Letecká doprava během těhotenství, v jakémkoli gestačním věku až do narození, je z velké části bezpečná a nezpůsobuje žádné významné poškození žen ani plodu. Jedinou kontraindikací v letecké dopravě během těhotenství jsou hrozby potratu nebo předčasného porodu, placentární abrupce, gestóza, krvácení, anémie stupně III, preeklampsie a exacerbace existujících chronických onemocnění. Bez těchto kontraindikací může těhotná žena kdykoli volně létat v letadle. Pokud tedy těhotenství pokračuje normálně a žena se cítí dobře, může velmi dobře létat na moderních letadlech, aniž by poškodila sebe i nenarozené dítě..

Obecně míra bezpečnosti letecké dopravy pro každou konkrétní těhotnou ženu závisí na jejím zdravotním stavu. To znamená, že bezpečnost letu během těhotenství je stejná jako u stejné, ale ne těhotné ženy.

V současné době známá potenciální nebezpečí a možné negativní účinky letecké dopravy na lidské tělo nejsou ani tak růstem a vývojem plodu v děloze, jako každý dospělý nebo dítě, které se vydává na výlet do letadla. To znamená, že všechna rizika a nebezpečí při letecké dopravě pro těhotné ženy jsou naprosto stejná jako pro těhotné ženy, muže a děti. Za hlavní rizika letecké dopravy se tedy považuje „syndrom cestujících v ekonomické třídě“, zvýšené riziko tromboembólie, nadměrné vysušení sliznic orgánů ORL, infekce vzduchovými infekcemi, kvůli hromadění velkého počtu lidí v kabině atd..

Všechna relativní rizika letecké dopravy však lze snížit na téměř nulu dodržováním jednoduchých pravidel chování po celou dobu letu, která budeme posuzovat samostatně.

Můžeme tedy dojít k závěru, že zdravá žena, jejíž těhotenství normálně postupuje (bez komplikací), může bezpečně létat v letadle podle jednoduchých pravidel zaměřených na minimalizaci rizik, je-li to nutné, protože letecká doprava je pro ni a její nenarozené dítě bezpečná. Pokud má žena komplikace těhotenství, měli byste je nejprve odstranit, a poté, po dosažení trvalého zlepšení, můžete provést lety, také podle jednoduchých pravidel, která minimalizují rizika a negativní dopad létání na letadlo.

Těhotenství kontraindikace

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby těhotné ženy odmítly létat, pokud mají následující stavy nebo nemoci:

 • Jednoroční těhotenství déle než 36 týdnů;
 • Vícečetné těhotenství déle než 32 týdnů;
 • Prvních sedm dní po narození;
 • Složité těhotenství (například hrozba potratu, gestóza, těžká toxikóza atd.).

Tato doporučení WHO jsou poněkud vágní, protože odrážejí pouze hlavní a velmi obecné body, ve kterých těhotná žena nedoporučuje létat v letadle. Navíc mají poradní povahu a nepatří k kontraindikacím. Z doporučení WHO je také zřejmé, že těhotná žena může létat v letadle, když ji potřebuje, protože letecká doprava je pro ni a plod bezpečná..

Přesnější kontraindikace letecké dopravy během těhotenství poskytují porodníci-gynekologové z vyspělých zemí v Evropě a Spojených státech. Takže následující podmínky u ženy jsou absolutní kontraindikací k cestování vzduchem během těhotenství:

 • Placenta previa (kompletní);
 • Preeclampsie;
 • Anémie stupně III (hladina hemoglobinu pod 70 g / l).

To znamená, že pokud existují absolutní kontraindikace, těhotné ženy by za žádných okolností neměly létat v letadle..

Kromě absolutních hodnot existují i ​​relativní kontraindikace letecké dopravy u těhotných žen. V případě takových relativních kontraindikací může žena létat s letadlem opatrně, avšak lékaři v takových případech důrazně doporučují odmítnout leteckou dopravu. Následující stavy a nemoci tedy souvisejí s relativní kontraindikací k letecké dopravě během těhotenství:

 • Hrozba předčasného porodu;
 • Riziko potratu;
 • Podezření na přerušení placenty;
 • Anémie stupně II (hladina hemoglobinu pod 90 g / l, ale nad 70 g / l);
 • Nízké umístění placenty (počítáno pouze od 20. týdne těhotenství);
 • Abnormální struktura placenty;
 • Špinění z pochvy v jakékoli fázi těhotenství, která nastane 1 až 2 dny před plánovaným letem;
 • Špatná poloha plodu v III. Trimestru těhotenství (od 28 do 40 týdnů včetně);
 • Vícečetná těhotenství v průběhu 24 týdnů těhotenství;
 • Invazivní postupy (například amniocentéza, choriocentéza atd.) Do 7 až 10 dnů před plánovaným letem;
 • Gestóza;
 • Těžká toxikóza;
 • Nadměrné zvracení;
 • Minulá tromboflebitida;
 • Nekontrolovaný diabetes;
 • Nekontrolovaná hypertenze;
 • Isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • Exacerbace chronických onemocnění (například herpetických infekcí, cytomegalovirových infekcí atd.);
 • Akutní infekční choroby (včetně nachlazení, chřipky atd.);
 • Těhotenství v důsledku IVF;
 • Jizva dělohy.

Možné nepříznivé účinky letecké dopravy během těhotenství

Riziko předčasného porodu v důsledku poklesu tlaku během vzletu, přistání a turbulence

Mnoho lidí zakořenilo v myšlence, že letecká doprava v kterékoli fázi těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu. Tato skutečnost je navíc vysvětlena skutečností, že poklesy tlaku, ke kterým dochází během vzletu, přistání a turbulence, negativně ovlivňují dělohu, což způsobuje porodu..

Dlouhodobá praktická pozorování letů těhotných žen v různých stádiích těhotenství však ukázala, že frekvence předčasného porodu ve vzduchu je stejná jako na zemi. A pokles tlaku nijak neovlivňuje kontraktilní aktivitu dělohy. Jinými slovy, letecká doprava nezvyšuje riziko předčasného porodu, takže byste se toho neměli bát. A i když žena již má riziko potratu nebo předčasného porodu, pak to letecká doprava nezvýší. Tento názor je tedy mýtem..

Riziko předčasného porodu lze stanovit pomocí transvaginálního ultrazvuku s měřením délky děložního čípku. Pokud je děložní čípek delší než 14 cm, pak je riziko předčasného porodu prakticky nulové a můžete bezpečně létat. Pokud je děložní čípek kratší než 14 cm, pak existuje riziko předčasného porodu, stupeň, který musí lékař posoudit a rozhodnout, zda tato žena může letět v letadle.

Výsledky mnohaletých praktických pozorování mnoho žen nepřesvědčují, protože se domnívají, že kdyby lety nezvýšily riziko předčasného porodu a nepříznivě neovlivnily těhotenství, letecké společnosti by omezily jejich přístup k letům a vyžadovaly osvědčení od gynekologa uvádějícího že tato žena může létat v letadle. Politika leteckých společností však nemá nic společného s účinkem letů na těhotenství, takže tento závěr je zásadně nesprávný.

Mělo by být zřejmé, že taková letecká politika není určována negativním dopadem letů na těhotenství, ale touhou minimalizovat pravděpodobnost stresu pro liniovou posádku, kterou obdrží, pokud cestující začne rodit v kabině. Koneckonců ani piloti ani letušky nejsou gynekologové a nejsou zvlášť ochotni se ocitnout v situaci, kdy potřebují pomoc při porodu. Přestože letušky učí rodné dovednosti, nejsou lékaři ani porodní asistentky, a proto porod žen je nouzová situace. A nikdo nechce být ve stresující nouzi, a proto se letecké společnosti jednoduše pojistí a upřednostňují takové incidenty nezabývat. Je to velmi jednoduché - omezit přístup těhotných žen k leteckému cestování, které vidíme od leteckých společností.

Hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie (plicní embolie)

Riziko hluboké žilní trombózy u dlouhých letů trvajících déle než 4 hodiny se zvyšuje 3-4krát u všech lidí, nejen u těhotných žen. Protože však těhotenství samo o sobě je již stavem, při kterém se zvyšuje riziko tromboembólie a plicní embolie, cestování letadlem toto riziko zvyšuje a ve srovnání s zdravými těhotnými ženami je zvyšuje 3 až 5krát. Riziko trombózy a plicní embolie se navíc mírně zvyšuje užíváním hormonálních léků. Riziko trombózy a plicní embolie se také zvyšuje s prodlužováním doby letu. To znamená, že čím déle let trvá, tím vyšší je riziko trombotických komplikací. Proto je tento názor pravdivý..

Je třeba si uvědomit, že riziko trombózy a plicní embolie během letecké dopravy je spojeno s nízkou koncentrací kyslíku a nadměrnou suchostí vzduchu v kabině letadla, s alkoholem, kávou a sodou a také s prodlouženou non-stop polohou. Všechny tyto faktory způsobují stázi krve v cévách nohou a dehydrataci, což vede k tvorbě krevních sraženin..

Tato zvýšená rizika trombózy a plicní embolie u těhotných žen však lze minimalizovat správným letovým chováním (chůze každých 45 až 50 minut, často pohybování nohou v sedu, oblékání kompresního prádla atd.). Pokud těhotná žena dodržuje tato pravidla chování za letu, riziko trombózy se výrazně sníží. Britská společnost porodnicko-gynekologů v současné době vypracovala následující doporučení pro těhotné ženy, jejichž implementace sníží riziko trombózy:

 • Každou hodinu po dobu 5 - 10 minut napínat svaly nohy;
 • Každých 45 - 50 minut chůze po kabině po dobu 10 - 15 minut;
 • Vypijte 500 ml tekutiny za hodinu (šťáva, neperlivá voda);
 • Nepijte kávu, čaj, alkohol;
 • Používejte preventivní kompresní kompresní ponožky.

Kromě toho, pokud těhotná žena má další rizikové faktory pro trombózu, jako je hmotnost více než 100 kg, vícenásobné těhotenství, trombofilie, křečové žíly, je nutné před letem provést přípravu léčiva. Tento přípravek je zaměřen na snížení rizika trombózy a plicní embolie během letecké dopravy a spočívá v zavedení léčiv s nízkomolekulárním heparinem (například Fraxiparin, Dalteparin, Enoxiparin atd.). Léky se podávají jednou v předvečer nadcházejícího letu v dávce 5000 jednotek.

Pokud z nějakého důvodu není možné zavést heparinové přípravky s nízkou molekulovou hmotností, mohou být nahrazeny užitím aspirinu 75 mg jednou denně v den před a v den letu. Aspirin pro prevenci žilní trombózy a plicní embolie je však méně účinný než hepariny s nízkou molekulovou hmotností..

Akce kosmického záření

V nadmořské výšce více než 2500 metrů je v důsledku působení slunce skutečně radioaktivní záření. Faktem je, že atmosféra naší planety zpožďuje tyto radioaktivní sluneční erupce a brání jim v dosažení Země. Proto není člověk na Zemi vystaven slunečnímu záření. Pokud však stoupne do vzduchu do výšky více než 2 500 metrů, sluneční záření to ovlivní plně, protože ochranný účinek atmosféry v tomto případě již chybí. Tím, že je člověk v moderních letadlech, jejichž let probíhá v nadmořské výšce více než 2500 metrů (obvykle 10 000 metrů), je člověk skutečně vystaven slunečnímu záření.

Člověk by však neměl panikařit, protože tento účinek záření ze slunce je zcela bezpečný pro všechny lidi jakéhokoli pohlaví a věku, včetně těhotných žen. Bezpečnost slunečního záření, kterému je těhotná žena vystavena během letecké dopravy, je způsobena tím, že přijatá dávka záření je velmi nízká. Dávka slunečního záření přijatá během transatlantického letu je tedy 2,5krát nižší než rentgenem hrudních orgánů. Proto je při občasném cestování vzduchem těhotná žena vystavena malým dávkám záření, které nejsou škodlivé pro ni ani pro plod..

Hypoxie

Ve vysoké nadmořské výšce je vzduch vzácný a koncentrace kyslíku v něm je relativně nízká. Podle toho je v kabině koncentrace kyslíku nižší než ve vzduchu na zemském povrchu. Tato situace vede ke skutečnosti, že v krvi jakékoli osoby, včetně těhotné ženy, je také mírně sníženo množství kyslíku. K hypoxii však nedochází, protože pokles tlaku kyslíku v krvi způsobuje řadu kompenzačních reakcí, které poskytují tkáně a orgány.2 v množství, které potřebují.

Při studiu účinku nízké koncentrace kyslíku ve vzduchu během cestování vzduchem po těle těhotných žen bylo tedy zjištěno, že neexistují žádné známky hypoxie plodu (podle CTG). To znamená, že mírné snížení koncentrace kyslíku ve vzduchu a krvi ženy během letu nevede k fetální hypoxii, a proto nepříznivě neovlivňuje jeho stav. Proto je rozšířené přesvědčení, že plod zažívá hladovění kyslíkem během letecké dopravy, mýtus.

Jedinou situací, kdy může být plod ve stavu hypoxie během letecké dopravy, je přítomnost anémie stupně III u těhotné ženy. V tomto případě kompenzační mechanismy nestačí k odstranění hypoxie kvůli nedostatku požadovaného množství hemoglobinu.
Více o hypoxii

Rám detektoru kovů při registraci

Vibrace a třepání za letu

Dehydratace

Otok nosu a výskyt rýmy, bolest v krku a další známky nachlazení

Respirační riziko

Náhlé porodnické komplikace

Pravidla chování těhotných žen během letecké dopravy

Nejvýhodnější období těhotenství pro leteckou dopravu

Nejvýhodnějším a nejbezpečnějším obdobím pro leteckou dopravu je druhý trimestr těhotenství, tj. Od 14 do 27 týdnů těhotenství včetně. Během tohoto období již došlo k fenoménu toxikózy, žaludek je stále relativně malý a riziko předčasného porodu je minimální. Proto se ženám doporučuje plánovat lety speciálně pro druhý trimestr těhotenství.

Kromě příznivých letů existují i ​​nepříznivá období pro lety, během nichž je let pro těhotnou ženu nejnebezpečnější. Mezi takové nepříznivé období pro leteckou dopravu a pro jakékoli jiné aktivní činnosti patří:

 • Od 3 do 7 týdnů těhotenství;
 • Od 9 do 12 týdnů těhotenství;
 • Od 18 do 22 týdnů těhotenství;
 • Každé období další menstruace, ke kterému by došlo, kdyby nedošlo k těhotenství.

Během těchto nebezpečných a nepříznivých období se doporučuje zdržet se letecké dopravy..

Lety v různých fázích těhotenství

Předčasný let (1, 2, 3 a 4 týdny těhotenství)

Let během 1. trimestru (5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 týdnů těhotenství)

Let během 2. trimestru (13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 týdnů těhotenství)

Let během 3. trimestru (28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 týdnů těhotenství)

Pravidla pro různé letecké společnosti pro těhotné ženy

V současné době jsou obecně přijímána následující pravidla pro přepravu těhotných žen, které většina leteckých společností dodržuje:

 • Do 28 týdnů těhotenství mohou ženy vstoupit na palubu bez osvědčení a zvláštních dokladů;
 • Od 29 do 36 týdnů těhotenství musí ženy nastoupit na gynekologa, který uvádí, že let je povolen pro nalodění do letadla;
 • Od 36 týdnů je letecká doprava zakázána.

Osvědčení od gynekologa, které je nezbytné pro let od 29 do 36 týdnů těhotenství, je platné nejvýše 7 dní, takže jej musíte získat bezprostředně před plánovanou cestou. Kromě toho může být v každém stadiu těhotenství požadováno, aby se žena zaregistrovala u osvědčení nebo jiného dokladu (např. Výměnné karty) uvádějícího gestační věk..

Tato pravidla jsou obecná a nejčastější, ale ne univerzální. Mnoho leteckých společností používá pro přepravu těhotných žen jiná pravidla, která mohou být přísnější nebo naopak věrná. Některé letecké společnosti například vezmou na palubu ženy po 36 týdnech těhotenství s osvědčením gynekologa, že let je povolen. Proto při nákupu letenek musíte zjistit pravidla letecké společnosti, která let provozuje.

Největší letecké společnosti mají následující pravidla pro těhotné ženy:

 • KLM - zdarma až 36 týdnů, po kterém nebude cestujícímu povoleno nalodit se na účet;
 • BRITISH AIRWAYS - zdarma do 28 týdnů a od 28 do dodání pouze s certifikátem od gynekologa, který ukazuje, že neexistují žádné kontraindikace na let as vyplněným prohlášením, že žena si je vědoma všech rizik a neobviňuje leteckou společnost;
 • LUFTHANSA - až 34 týdnů volně, od 35 týdnů do dodání pouze s osvědčením gynekologa, který pracuje ve zvláštním středisku letecké společnosti;
 • Aeroflot a S7 - osvědčení lékaře v jakékoli fázi těhotenství;
 • UTair, Air Berlin, Air Astana - až 36 týdnů s certifikátem od gynekologa a od 36 týdnů - let je zakázán;
 • Air France - volně v jakékoli fázi těhotenství až do porodu;
 • Alitalia - až 36 týdnů zdarma a poté s lékařským osvědčením.

Recenze

Cestování během těhotenství: je možné letět v letadle, jak ovlivňuje změna časových pásem atd. - video

Pravidla mateřské dovolené: cestování, lety, jídlo, opalování atd. - video

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Články O Neplodnosti