Hlavní Výživa

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Řekněme to hned - těhotné ženy mohou využívat leteckou dopravu. Ale stejně jako v mnoha každodenních záležitostech, nastávající matky musí počítat s jejich situací a dodržovat přiměřenou opatrnost.

Při rozhodování o cestě se poraďte se svým lékařem. Pokud vaše těhotenství pokračuje bez jakýchkoli obtíží, již jste prošli prvním trimestrem, ale jste stále daleko od porodu, s největší pravděpodobností vám lékař přeje jen šťastnou cestu. V jiném případě buď poradí, jak se nejlépe připravit na let, nebo doporučit použití jiné dopravy.

Jak dlouho mohou těhotné ženy létat letadlem?

Ministerstvo zdravotnictví a většina gynekologů a porodníků nedoporučuje žádné lety po dobu delší než 36 týdnů.

Po dobu 30 týdnů musíte mít výměnu a lékařský certifikát o uspokojivém zdravotním stavu s uvedením gestačního věku. Tyto dokumenty můžete požádat při přihlášení..

Můžete být také požádáni, abyste podepsali záruční list, který naznačuje, že letecká společnost odmítá odpovědnost za možné nepříznivé důsledky během letu.

Jaké je nejbezpečnější období pro těhotenství??

Předpokládá se, že v důsledku letů v prvním trimestru může dojít k abnormalitám ve vývoji plodu nebo hrozbě ukončení těhotenství. V současné době neexistují žádné spolehlivé údaje, které by to potvrdily. Ale po přísloví „Neexistuje žádný kouř bez ohně“, někteří lékaři radí ženám, aby se během tohoto období zdrželi létání, a věří, že je nejlepší létat ve druhém trimestru, nejklidnějším.

Co jiného vzbuzuje obavy lékařů, pokud jde o těhotenství?

Za prvé, existuje předpoklad, že pokles tlaku během letu může způsobit předčasné prasknutí močového měchýře, jinými slovy předčasný porod. To může vést ke zážitkům způsobeným strachem z útěku, nadmořské výšky.

Za druhé, nedostatečný obsah kyslíku ve vnitřním vzduchu může negativně ovlivnit plod, zejména pokud nastávající matka již má nějaké problémy (například patologie placenty, anémie).

Zatřetí, dlouhé sezení v křesle, které není příliš pohodlné a nevhodné pro těhotné ženy, může negativně ovlivnit krevní oběh nohou, zvýšit projevy křečových žil, tromboflebitidu. V kabině, kde je větrání prováděno uměle, se často vyskytuje zvýšená teplota a / nebo významný suchý vzduch. Důsledkem toho může být výrazná ztráta vlhkosti v těle. A konečně, i když existuje hypotetika, ale stále existuje nebezpečí spojené se slunečním zářením, když letí ve významných nadmořských výškách.

Uvedená fakta pro drtivou většinu těhotných žen nehrají žádnou roli, ale koneckonců dojde k porodu ve vzduchu a je nepravděpodobné, že by to ženy plánovaly předem...

Je možné, aby těhotné ženy létaly v letadle a čeho se bát?

Předčasný porod, žilní onemocnění, negativní účinky záření, riziko nedostatku kyslíku u dítěte nejsou mýty, ale skutečné nebezpečí pro nastávající matku, která cestuje letecky. O tom, zda tomu lze zabránit, a pokud ano, jak, pročtěte si článek „Mohou těhotné ženy létat v letadle“.

Vlastnosti letu v různých fázích těhotenství

Všichni jsme individuální. Někteří mohou procházet celým těhotenstvím a zároveň se cítit skvěle, zatímco jiní mohou zvednout něco obtížného a poskytnout si odpočinek před koncem svého funkčního období. S lety také. Mezitím, pokud ze zdravotních důvodů lékař nezakazuje leteckou dopravu, musíte se zaměřit na obecná pravidla.

V počátečních fázích, až 14 týdnů, je lepší odmítnout nástup na palubu. Důvodem odmítnutí jsou hormonální změny. Tělo budoucí matky se připravuje na nejdůležitější okamžik v životě a jakékoli vnější vměšování, zejména pokles tlaku během vzletu a pádu, může skončit špatně.

V prvním trimestru může letecká doprava přinejlepším vést ke zhoršení pohody, zvýšené únavě, nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy a v nejhorším spontánním potratu. Doba letu je velmi důležitá - čím delší je, tím vyšší je riziko..

Mezitím by to měly vědět dívky, které nevyhnutelně musí přenést letecký let. K dnešnímu dni neexistují žádné vědecké studie, které by jednoznačně prokázaly jakoukoli souvislost mezi létáním v letadle a následným průběhem těhotenství. Jinými slovy, pokud se u plodu něco děje, stane se špatné, i když jen sedíte na gauči. A pokud je vše v pořádku, pak opakované hodinové lety s dítětem nebudou bránit.

Nejvýhodnější doba pro lety je od 14 do 28 týdnů. Ve druhém trimestru, kterým je, všechny hormonální změny v ženském těle obvykle již prošly a vytvořily se všechny orgány plodu. Jinými slovy, prakticky nic neohrožuje nastávající matku a její dítě.

Vezměte prosím na vědomí, že let v 6 měsících těhotenství není hrozný, pokud těhotenství není zatíženo komplikacemi. Hlavní věc je dodržovat některá bezpečnostní opatření před ním, to znamená, připravit se. Po 7 měsících těhotenství se všechno změní. Před letem je důležité navštívit lékaře a získat od něj písemné potvrzení o povolení k cestování, tj. Osvědčení. Možná to budete potřebovat při nástupu do letadla.

Mimochodem, někteří dopravci neberou na palubu cestující, jejichž doba překročila 28 týdnů. A existují důvody, z nichž první je riziko, že se z falešných bojů vyvinou skutečné. Totéž platí pro lety ve 3. trimestru. Je lepší je odmítnout.

Co by mohlo být pro dítě nebezpečné

Nedostatek kyslíku je jedním z hlavních nebezpečí letecké dopravy a nezáleží na tom, jak dlouho to trvá. V kabině ve vysoké nadmořské výšce je koncentrace kyslíku snížena. Nebojte se hypoxie, pokud neexistují žádné kontraindikace k letu. V každém případě to zajišťuje R. Huch, profesor ze Švýcarska. Tento problém se podrobně zabýval, studoval složení plynu v krvi ženy a reakce dítěte, i když bral v úvahu pouze zdravé ženy.

Existuje názor, že let je spojen s negativními účinky záření. Na začátku 90. let to oznámila americká federální letecká správa, když potvrdili, že piloti byli ozářeni po dobu 12 měsíců stejným způsobem jako zaměstnanci rizikových podniků. Mezitím by měli být opatrní pouze ti, kteří létají příliš často..

Jediné cestování letadlem, dokonce i transatlantické, dává 2,5krát méně záření než rentgen hrudníku. Při komplikovaném nebo vícenásobném těhotenství může mít stravování za následek potrat, předčasný porod, krvavé propuštění z pohlavního ústrojí.

Co může být pro těhotné nebezpečné

Ženy v zajímavé poloze jsou zvláště citlivé na pokles tlaku během vzletu a přistání. Předpokládá se, že takové změny negativně ovlivňují jejich stav, vyvolávají potraty nebo předčasná porody, i když v současné době to není vědecky podloženo. Současně lékaři doporučují, aby pacienti odmítli létat v 1. a 3. trimestru, aby nevyprovokovali to nejhorší. Nakonec na palubě nebude tým lékařů a dětská resuscitace.

Další možné negativní účinky:

 • Projevy toxikózy. Kolik týdnů? Do konce prvního trimestru. Vyvolávají to všechny stejné změny atmosférického tlaku, které současně způsobují bolesti hlavy, slabost, celkovou nevolnost.
 • Krevní stáza, křečové žíly, trombóza. Ten je způsoben výskytem krevní sraženiny - krevní sraženiny v žilách dolních končetin. To je nejhorší nebezpečí, které spočívá v čekání na těhotnou ženu. Proč? Protože je dlouhodobě v imobilizovaném stavu. Jaké jsou šance na rozvoj trombózy? U těhotných žen se riziko zvyšuje pětkrát, a to není spekulace, ale výsledky studií. Jak to může skončit? Žilní tromboembolie. Diferenční tlak také zhoršuje projevy křečových žil, zejména pokud žena bere hormony.
 • Otok. Časté lety na dlouhých trasách zvyšují pravděpodobnost jejich rozvoje.
 • Zdravotní problémy. Ve většině případů jsou vyvolány stresem. Ženy se bojí létat, zejména když to dělají poprvé, což následně vyvolává riziko komplikací.

Ale nezoufejte. Můžete minimalizovat pravděpodobnost všech těchto důsledků. Hlavní věc je připravit se na let, ale více na tom níže.

Pravidla letecké společnosti

Stojí za zmínku, že každý dopravce má při nástupu do letadla požadavky na budoucí ženy v práci. Není však třeba naštvat, z velké části poskytují písemné povolení k letu, což je v podstatě certifikát. Mohou si ji vyžádat, stejně jako směnárnu, která ukazuje blaho ženy, již po dobu 30 týdnů.

Po cestě může být budoucí žena v práci nabídnuta k podepsání záruky, podle které bude sama odpovědná za negativní důsledky letu.

Níže jsou uvedena pravidla některých dopravců přítomných na ruském trhu:

 • „Aeroflot“ - vyžaduje lékařské osvědčení již 36 týdnů těhotenství. Její promlčecí lhůta je týden nebo 7 dní před leteckou dopravou. Společnost má dobré recenze..
 • „Lufthansa“ - „jízda“ po dobu až 6 měsíců. Později požádají ženy v práci, aby počkaly na okamžik porodu. Výsledkem těchto zákazů je absence případů předčasného porodu v salonech jejich lodí.
 • „British Airways“ - vyžaduje osvědčení již po dobu 28 - 36 týdnů a musí nutně zahrnovat odhadovaný termín dodání. Po 36 týdnech se nedostanou na palubu.
 • „KLM“ - s jedním těhotenstvím to berou po 36 týdnech, u více těhotenství vyžadují potvrzení o neexistenci rizik již po 35 týdnech.
 • „Air France“ - milují nastávající matky, ale nejsou povoleny na palubě bez odkazu na odhadované datum narození po dobu 3 týdnů. Pokud neexistuje žádný certifikát, musí existovat porodní asistentka, která bude schopna porodit, pokud se něco stane.
 • „SAS“ - nést až 4 týdny těhotenství bez osvědčení a poté - i s ním jsou povoleny lety, jejichž trvání nepřesahuje 4 hodiny. Po 36 - 38 týdnech může selhat.
 • „EL AL“ - „jízda“ do 32 týdnů, ale s certifikátem, po - odmítnutí.

Pro společnost Delta Airlines neexistují žádná omezení letu, ale mohou zde vzniknout další potíže. Jedná se o amerického leteckého dopravce, který letí i do Spojených států. Dojde-li k porodu v této zemi, získá dítě automaticky své občanství. Je to dobrá zpráva. Špatnou věcí však je dostat ho z USA, pak může být problematické..

Existují případy, kdy na palubu začínají dokonce i ženy na demolicích nebo s prací, které již začaly, absolutně všechny letecké společnosti. Mluvíme o přírodních katastrofách, válkách, nouzové evakuaci.

Jak udělat let pohodlným a bezpečným

Na otázku, zda je nebezpečné létat během těhotenství, lékaři říkají, že vše závisí na přípravě. Tj:

 • Vstupenky je lepší vzít v business třídě: existují širší sedadla. Alternativou k nim může být první řada ekonomické třídy, kde je vzdálenost mezi židlí a přepážkou salónu o něco větší. Jako alternativu může zvážit místa u uličky v předních řadách ekonomické třídy - je snazší vyjít do chodby. Je nežádoucí sedět v ocasu, zejména pokud kouříte v letadle, protože proud vzduchu v tomto případě způsobí, že let nebude pohodlný.
 • Oblečení by mělo být voleno z materiálu dýchajícího. Po dobu 6 měsíců nebo déle používejte kompresní punčocháče, abyste předešli riziku vzniku křečových žil. Pod krk a pod záda si můžete vzít polštáře.
 • Je lepší odmítnout kávu a sodu ve prospěch obyčejné vody. Musíte ji pít často, abyste vyloučili riziko dehydratace.
 • Obuv by se měla pravidelně odstraňovat střídáním období odpočinku a období procházek v kabině.
 • Na palubě musíte vzít sedativum, pokud existuje strach z létání, stejně jako spreje na mytí nosu. Suchý vzduch v letadle a větrání způsobují rýmu, bolest v krku, která pomáhá zvlhčit sliznice. U alergické rýmy byste měli pít antialergikum. Ten také odstraní účinek ucpaných uší..

Bezpečnostní pás by měl být připevněn pod břicho.

Kdy se vzdát letu

Nedoporučuje se létat s:

 • vícenásobné těhotenství;
 • preeklampsie;
 • těžká toxikóza a gestóza;
 • děložní tón;
 • abnormality placenty;
 • anémie
 • riziko potratu a předčasného porodu;
 • tromboflebitida;
 • špatná poloha drobků ve druhé polovině třetího trimestru.

Pouze lékař může odpovědět na otázku, zda je škodlivé létat těhotně. Nezanedbávejte výlet k němu před letem, zejména proto, že mohou existovat další kontraindikace. Vyloučit je a cestovat s radostí!

Mohou těhotné ženy létat v letadle

Pokud jde o to, zda těhotné ženy mohou létat v letadle, nikdo nedá konkrétní odpověď. U každé budoucí matky se o této otázce rozhoduje individuálně v souladu s termínem „zajímavá situace“, jakož is vlastnostmi jejího průběhu..

Proč se nedoporučuje létat nastávajících matek.

 1. Tlakové ztráty - každý ví, že žena v dané poloze je velmi citlivá na tlakové ztráty, které jsou během letu nevyhnutelné. Tento pocit je nejvíce patrný při vzletu a přistání. Existuje předpoklad, že takové ostré změny mohou vyvolat předčasné narození, ale neexistují pro to žádné důkazy. Chcete-li zjistit, zda máte vysokou pravděpodobnost této funkce, musíte změřit délku dělohy pomocí ultrazvuku. Mnoho leteckých společností dokonce zakazuje létání žen, které mohou během letu porodit: těhotné ženy v pozdních stádiích, ženy s více těhotenstvími a také ty, které mají v anamnéze předčasný porod.
 2. Nedostatek kyslíku - během letu koncentrace kyslíku prudce klesá, což je to, o co se nejvíce starají matky. Věří, že dítě nebude mít dostatek vzduchu a objeví se hladovění kyslíkem. Podle švýcarského profesora se však zdravé ženy nemají čeho bát. Pokud nastávající matka trpí anémií, je pro ni mnohem obtížnější přenést let. Je přísně zakázáno létat těhotnou ženu s těžkou anémií.
 3. Stagnace krve - tvorba krevních sraženin v žilách - je nejzávažnějším nebezpečím, kterému se budoucí matky vystavují, když jsou několik hodin nehybné v letadle. Lékaři říkají, že pravděpodobnost rozvoje trombózy u žen je téměř 5krát vyšší než u těhotných žen. Proto je nutné dodržovat některá doporučení: nosit kompresní punčochy, pít více tekutin během letu, nepít kofeinové nápoje, chodit nejméně 10 minut / hodinu kolem kabiny.
 4. Účinek záření - během letu je ochranná vrstva atmosféry mnohem nižší než na zemi, takže pravděpodobnost expozice je mnohem vyšší, což může způsobit různé odchylky u dítěte.

Vliv letu na těhotenství

Škody z létání při přenášení

Lékaři vyjadřují svůj názor, proč by těhotné ženy neměly létat v letadle. Zdůrazňují seznam nebezpečí, která čekají na nastávající matku.

 1. Strach z výšek, pokles tlaku, nadměrná nervozita - to vše může způsobit potrat, krvácení nebo předčasný porod.
 2. Lety jsou nebezpečné, protože v kabině je suchý vzduch, vysoká teplota a v důsledku toho velké ztráty vlhkosti. To není nejlepší způsob, jak ovlivňuje dítě. Navíc během letu je evidentní nedostatek kyslíku.
 3. Existuje velká pravděpodobnost slunečního záření, které je způsobeno vysokou nadmořskou výškou.
 4. Dlouhý let negativně ovlivňuje krevní oběh, který způsobuje krevní stázi. Výsledkem je výskyt křečových žil a tromboflebitidy.

Časné a pozdní účinky

Mnoho kontroverzí vyvolává otázku, zda těhotné ženy mohou létat v raných stádiích. Někteří lékaři tvrdí, že na začátku těhotenství je zakázáno cestovat letadlem, protože dochází k hormonální restrukturalizaci těla:

 • únava se zvyšuje;
 • cítit se hůř;
 • trápí ho stálé bolesti hlavy;
 • nevolnost.

To vše může vést k přerušení..

Mnohohodinový let zhorší pouze stav ženy a způsobí:

 • náhlý nárůst tlaku, teploty;
 • negativně ovlivňují vývoj dítěte.
 • neexistují žádné zvláštní kontraindikace;
 • lékaři pouze varují před hrozbou potratu;
 • možná komplikace toxikózy.
 • Toto je nejlepší čas k letu;
 • neexistují žádné kontraindikace;
 • žádné komplikace.
 • lety nejsou žádoucí;
 • tělo se aktivně připravuje na nadcházející narození;
 • tlakové rázy mohou způsobit komplikace.

V jakém týdnu můžete letět těhotná - ošetřující lékař vám po vyšetření řekne a jaké jsou jednotlivé charakteristiky ženy.

Let při přenášení dítěte

Možná nebezpečí a kontraindikace

Podívejme se podrobněji na to, zda je pro těhotné ženy nebezpečné cestovat letadlem a v jakých případech.

 1. Vícečetné těhotenství.
 2. Pokud máte cukrovku nebo vysoký krevní tlak, je škodlivé být těhotná v letadle.
 3. Budoucí matka má placenta previa nebo krvácení.
 4. Existuje predispozice k předčasnému porodu.
 5. Trombóza.
 6. Odpojení plodu, děložního tónu nebo jiných komplikací „zajímavé pozice“.
 7. Srdeční a plicní problémy.

Všichni lékaři, kteří říkají, jak dlouho je možné létat těhotnými, uvádějí dobu až 36 týdnů. Poté se nedoporučuje cestovat vůbec, takže pravděpodobnost předčasného porodu je vysoká.

Názor žen

Zvažte hodnocení těch žen, které létaly v letadle, a zjistěte, jak se cítí.

Cesta do Bulharska se pro mě stala mezníkem. Můj manžel a já jsme se rozhodli jít na dovolenou, posílit tělo před těžkou prací dopředu. Měl jsem období 34 týdnů a nevěděl jsem, zda je škodlivé letět s letadlem těhotným ženám. Rychle jsme se sešli, gynekolog řekl, že je vše v pořádku, dítě se vyvíjí podle termínů. Let trpěl dokonale. Letuška na palubě podrobně prozradila, zda je možné, aby těhotné ženy létaly letadlem, po kterém jsem se dokonce trochu obávala, protože svědectví nebylo lichotivé. Zbytek byl skvělý, ale shromáždili jsme se zpět, když už bylo skoro 38 týdnů. Jak by to mělo štěstí, počasí nelétalo, bouře se vysílaly, a tak jsem se zeptal, zda je možné v takové situaci létat těhotně. Ujistil jsem se, že to byla běžná věc, zejména proto, že jsem se musel okamžitě vrátit domů. Tentokrát jsem letěl opatrně, měl jsem strach, možná proto jsem začal stahovat přímo do vzduchu. Můj manžel mě ujistil a připomněl mi dýchací cvičení. Soustředil jsem se na dýchání a snažil jsem se nemyslet na nadcházející narození. Naštěstí jsem na palubě nemusel rodit. Sanitka byla zavolána přímo na letiště a porodila jsem našeho „pilota“ po 8 hodinách.

Když jsem byl 12. týden těhotenství, shromáždili jsme se pro příbuzné v Americe. Gynekolog mě vyšetřil a řekl, od kterého měsíce můžete letět - po 12 týdnech. Protože v životě se obávám, před létáním jsem vylezl na internet, abych si přečetl, zda je možné létat ve druhém trimestru. Nezjistil jsem žádné zjevné kontraindikace, ale vzpomněl jsem si na všechna navrhovaná doporučení. Na palubě jsem se snažil nebýt nervózní, vzal jsem si knihu, abych se rozptýlil. Let šel dobře, trochu nevolno, ale jsou to malé věci. Odpočívali jsme a šli domů plnými dojmů. Zpět let šel bez povšimnutí, zejména proto, že jsem nepochyboval, že těhotné ženy mohou létat v letadle. Proto mohu s jistotou říci, že ve druhém trimestru můžete létat, pokud neexistují kontraindikace.

O autorovi: Olga Borovikova

Mohou těhotné ženy létat v letadle

Většina žen dnes vede aktivní životní styl, hodně cestuje, chodí na služební cesty. Moderní rytmus života nelze srovnávat s tím, jak žily naše babičky a dokonce i matky. Vlaky a letadla nás zavedou na různá místa na planetě za pár hodin, takže nám nic nebrání v tom, abychom hodně cestovali a objevovali svět. V posledních desetiletích se létání vzduchem stalo jednoduchou a rutinní záležitostí, jsme snadno stání a létáme do zahraničí na dovolené nebo v práci.

Ale co když nastane těhotenství? Budete muset zcela změnit svůj životní styl, nebo můžete cestovat ve stejném rytmu jako předtím? Těhotenství je doprovázeno mnoha předsudky a vírou. V každém kroku slyšíme, že nemůžete získat účes, koupit oblečení pro budoucí dítě, barvit nehty a vlasy. O to závažnější pochybnosti jsou způsobeny lety v letadlech, takže se podívejme, jestli těhotné ženy mohou létat nebo musí sedět doma po dobu devíti měsíců?

Přehled letů v těhotenství

Začněte tím, že daleko od všech leteckých společností dovolují těhotné ženy nastoupit na palubu, mají k tomu důvody, protože případy porodu v letadle jsou docela běžné. Společnosti vyvinuly jasná pravidla upravující pobyt žen v různých fázích těhotenství na palubě, některé z nich odmítají transportovat ženy po dobu 3-4 týdnů. V Ruském aeroflotu platí nej liberálnější pravidla přepravy. Neexistují absolutně žádná omezení pro těhotné ženy a letušky procházejí zvláštním školením na pomoc ženám, které rodí. AirFrance také nevyžaduje žádné doklady a umožňuje těhotným ženám cestovat bez jakýchkoli omezení, nicméně tyto případy jsou spíše pravděpodobnou výjimkou z pravidla než vzorem.

Nejčastěji, i ve lhůtě stanovené pravidly, se vyžaduje od lékaře doklad, že žena může létat. Let těhotné ženy je možný za předpokladu, že je před letem podepsána zvláštní povinnost, která uvádí, že společnost nenese odpovědnost za důsledky, které mohou nastat po letu ženy nebo plodu..

Za jakých okolností by těhotné ženy neměly létat v letadle

Rozhodnutí o možnosti letu by měl učinit gynekolog na základě vašeho zdravotního stavu a možných kontraindikací. Pouze lékař může určit, zda můžete létat nebo ne. Během návštěvy na konzultaci je třeba vzít osvědčení o těhotenství a přibližném datu narození. Požádejte, abyste v dokumentu uvedli, že těhotná žena nemá žádné kontraindikace k letu. Většina leteckých společností takové osvědčení vyžaduje, aby mohla těhotné ženy letět. To se však týká zdravého těhotenství, v jiných případech existují omezení týkající se letů. Světová zdravotnická organizace nedoporučuje lety v těchto případech:

 • Gestační věk je od 36 týdnů, a pro vícenásobné těhotenství - od 32 týdnů.
 • Složité těhotenství, včetně hrozby ukončení nebo potratu, různých patologií, průvodních chronických onemocnění.
 • Do týdne po dodání.

Královská královská vysoká škola porodníka-gynekologa zdůrazňuje absolutní kontraindikace letů:

Relativní kontraindikace zahrnují riziko předčasného porodu a abrazi placenty, jakož i mírnou anémii, špinění kdykoli, vícenásobné těhotenství po dobu 24 týdnů a plod ve třetím trimestru.

Většina domácích lékařů nedoporučuje ženám létat v letadle v prvním trimestru - to je nejkritičtější doba, kdy se vytvoří všechny orgány a systémy dítěte, a riziko potratu je největší. Chcete-li vyloučit potenciální nebezpečí, doporučujeme, abyste se během tohoto období zdrželi létání..

Kdy mohou těhotné ženy létat v letadle?

Pokud se cítíte dobře a těhotenství pokračuje bez problémů, pak můžete letět v letadle, hlavní věcí je přistupovat k věci moudře a být opatrní. Nedávné studie dokazují, že při nekomplikovaném těhotenství je nejvhodnější doba pro létání druhý trimestr. Nejnebezpečnější první trimestr je již za námi a je to ještě dlouhá cesta k narození - je čas na odpočinek, získání síly a dojmů. Nyní jsou vytvořeny všechny důležité orgány dítěte a žena se cítí pohyblivá a snadná. Kromě toho je riziko komplikací ve druhém trimestru minimální..

Před plánováním letu zvažte svůj věk, zdravotní stav, výdrž a pohodu. Nemůžete předvídat, jak bude tělo reagovat na let nebo zda se bude moci přizpůsobit v nové zemi a neobvyklém klimatu. Odmítněte cestovat do exotických zemí, protože na vás kromě ostré změny klimatu mohou čekat i nehygienické podmínky, místní bakterie a infekce a očkování je kontraindikováno u těhotných žen. Než cestujete, ujistěte se, že máte dobré pojištění pokrývající léčbu těhotenských komplikací. Při rozumném přístupu přinese cestování v letadle ve druhém trimestru radost a dobrou náladu, takže neváhejte a jděte na dovolenou.

Záporné momenty letu v letadle

Většina lékařů doporučuje zdržet se létání v letadle během těhotenství, přestože nevznesou kategorické námitky. Pokud nemáte individuální kontraindikace a testy a pohodu, jako astronaut, nikdo vám nezakáže. Ale proč jsou lékaři ambivalentní ohledně letů a zdržují se jasné odpovědi, je možné, aby těhotné ženy létaly? Existuje několik faktorů, které teoreticky mohou vyvolat potrat, musí být zváženy před vlastním rozhodnutím:

 1. Tlakové ztráty. Během letu, zejména během přistání a vzletu, jsou silné tlakové ztráty považovány za běžný výskyt a lékaři nemohou jasně předpovědět, jak těhotná žena utrpí. Mnoho lékařů věří, že prudký pokles atmosférického tlaku může způsobit předčasný porod, ale zatím o tom neexistují vědecké důkazy. Riziko předčasného porodu může být detekováno ultrazvukem po celé délce děložního čípku, a pokud taková predispozice existuje, musí být lety rozhodně vyloučeny.
 2. Nedostatek kyslíku. Během letu se koncentrace kyslíku v kabině snižuje, takže existuje názor, že při dlouhém letu může dojít k hladovění plodu kyslíkem. Švýcarský vědec R. Huch studoval účinky relativní hypoxie na tělo těhotných žen. Výsledky studií ukázaly, že nedocházelo k odchylkám ve složení ženské krve ani v reakcích plodu, takže není třeba se obávat. Pokud však těhotná žena trpí anémií, pak je létání v letadle nežádoucí a těžká anémie je jasnou kontraindikací k létání..
 3. Stagnace krve. Během dlouhých letů je tvorba trombózy nejzávažnějším důsledkem letu u těhotných žen. Lékaři berou na vědomí, že riziko vzniku hluboké žilní trombózy u těhotných žen stoupá pětkrát a dlouhodobé sezení na sedadle letadla bez pohybu situaci nezlepšuje. Pro snížení rizika se doporučuje nosit v letadle kompresivní punčochy, často pít vodu, eliminovat kofein a pravidelně chodit po kabině (přibližně 10 minut za každou hodinu letu).
 4. Záření. Na Zemi každoročně dostáváme dávku záření rovnající se dvěma rentgenovým paprskům - to je zcela bezpečné, protože jsme chráněni silnou vrstvou atmosféry. V nadmořské výšce se však zvyšuje úroveň kosmického záření, protože ochrana atmosféry je méně účinná. Před více než 20 lety americká federální letecká správa uznala, že úroveň letadel u pilotů letadel je stejná jako u zaměstnanců podniků se zvýšeným radiačním rizikem. Studie zároveň prokazují, že vzácné lety jsou pro plod bezpečné. Během letu trvajícího déle než 7 hodin jsou cestující ozářeni 2,5krát méně než rentgenem hrudníku.
 5. Nervozita a stres. Někdy se žena může kvůli nervozitě zhoršovat. Když jste nervózní, může se zvýšit děložní tón nebo může dojít k silné bolesti hlavy (těhotné ženy o tom často píší na fórech), takže mnoho lékařů říká, že byste neměli cestovat v raných fázích.

Doporučení pro těhotné ženy, které potřebují létat

Takže, je rozhodnuto, prohlídka je rezervována. Nyní pojďme mluvit o tom, jak správně uspořádat let tak, aby to bylo příjemné a bezpečné pro mámu a dítě:

 • Pro let vyberte nejvhodnější místa. Pokud je to možné, pak létejte v sedadlech business class - široká a mezi sedadly je dobrá vzdálenost, díky které se budete během letu cítit docela pohodlně. V ekonomické třídě najdete také vhodná místa, například v přední řadě je zvýšená vzdálenost mezi sedadlem a přepážkou prostoru pro cestující. Jako poslední možnost si sedněte poblíž uličky v předních řadách, aby bylo pohodlné jít ven.
 • Poslední řady v letadle nejsou vhodné pro těhotné ženy, protože proud vzduchu jde od hlavy k ocasu a vzduch v posledních řadách není tak čistý jako v nose letadla.
 • Pokud během letu obvykle zažíváte stres, připravte se na cestu předem a zajistěte si sedativy. Poraďte se se svým lékařem o lécích, které můžete během těhotenství pít..
 • Dlouhé lety jsou špatně tolerovány i ve zdravém stavu a pro těhotné ženy je to dvojnásob. Stagnace krve v nohou může vést k otokům, exacerbaci tromboflebitidy a křečovým žilám. Před letem se projděte kolem letiště, nastupte na palubu letadla naposledy a během letu se systematicky projděte kolem kabiny. Sedět v křesle, pravidelně si protahovat nohy, ohýbat je v kloubech a snadno masírovat rukama.
 • V den letu musíte vypít hodně vody. Obecně by objem kapaliny měl dosáhnout 1,5 litru - 0,5 litru před přistáním, 0,5 litru - v rovině a 0,5 litru - po přistání. Tím se vyrovná krevní oběh a sníží se riziko narušení krevního toku v malých cévách při prudkém poklesu atmosférického tlaku, který je zaznamenán při vzletu a přistání.
 • Postarej se o svůj šatník. Pro útěk si vyberte pohodlné oblečení vyrobené z přírodních látek s volným střihem. Hlavní věc je, že nic nikam netlačí - je to nejen nepohodlné, ale také nebezpečné, protože to narušuje krevní oběh.
 • Upevněte bezpečnostní pás pod žaludek, vzdálenost mezi žaludkem a bezpečnostním pásem by měla být alespoň dva prsty.
 • V letadle si koupte speciální polštář na krk (nebo si jej vezměte s sebou), požádejte letušku o přikrývku a položte ji pod dolní část zad, abyste zajistili maximální pohodlí těla během letu a vyloučili výskyt bolesti v krku a zádech.
 • Pokud máte žízeň, netolerujte. Požádejte o letce další láhev vody nebo džusu.
 • Během letu často dochází k problémům s krevními cévami, takže zásobujte drogy způsobené nemocí z pohybu a pokud je let krátký, vezměte pilulku před zahájením letu. Poraďte se se svým lékařem o lécích na nemoci z pohybu, ale tablety pro kojence do tří let jsou obvykle vhodné pro těhotné ženy - nepoškozují plod.
 • Vezměte si nos do nosu a láhev termální vody.
 • Vždy si vezměte směnnou kartu a telefonní číslo blízkých rodinných příslušníků na silnici (pokud létáte sami).
 • Mnoho společností nabízí možnost objednat si individuální dietní stravu - využijte této příležitosti.

Při rozhodování o cestě se nejprve poraďte s lékařem. Ženy po celém světě úspěšně létají letadlem v různých stádiích těhotenství, člověk však musí přistoupit k letu individuálně - každý má jiné zdraví a těhotenství také jde jinak. Pokud vaše těhotenství prochází bez komplikací a vy jste prošli prvním trimestrem, bude lékař s největší pravděpodobností pozitivně reagovat na možnost letu. A pokud máte určité kontraindikace nebo průvodní chronická onemocnění, poradí vám, jak se vyhnout problémům nebo doporučit jiný způsob cestování.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Lékaři jednomyslně opakují: těhotenství není nemoc a není třeba radikálně měnit svůj život po dobu těchto 9 měsíců, čímž se vše popírá. Je však třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby těhotenství probíhalo bez komplikací, porod je snadný a nic neohrožuje zdraví dítěte a matky. Je možné letět letadlem během těhotenství??

Lety v různých fázích těhotenství:

Lety v různých fázích těhotenství se mohou konat z různých důvodů: žena musí navštívit nemocné příbuzné mimo domov, chce jít na dovolenou nebo se musí po škole vrátit domů. Když je let nejjednodušší?

- během 1 trimestru

Kupodivu jde o první trimestr - nejnebezpečnější čas pro lety. Faktem je, že s nástupem těhotenství prochází ženské tělo velkým množstvím změn spojených s hormonálními změnami. Kromě toho většina nastávajících matek zpočátku trpí toxikózou, což může být také závažný problém..

Rané období je doba časté změny nálady, podrážděnosti a silné citlivosti. Nervový systém stejně není v nejlepším stavu a nepokoje v letadle, zejména při vzletu a přistání, mohou být škodlivé. Stres během těhotenství je vysoce nežádoucí.

Také v prvních 3 měsících těhotenství se zvyšuje tón dělohy. Na začátku a na konci letu se může kvůli velké zátěži vyvinout hypertonicita - stav, při kterém se zvyšuje riziko potratu.

Nesmíme zapomenout na obecné oslabení imunitního systému, díky kterému je tělo náchylné k infekčním onemocněním. Pokud lidé s akutními virovými chorobami létají ve stejné rovině jako těhotná žena, může si patogen „vzít“.

Abychom to shrnuli, stojí za to říci následující: neexistuje přísný zákaz letů v prvním trimestru, pokud těhotenství postupuje dobře a zdraví ženy je normální. Před plánováním výletu letadlem se však poraďte s lékařem.

- během 2 trimestrů

Období od 14. do 26. týdne nošení dítěte je pro leteckou dopravu nejvýhodnější. Silná toxikóza se už neobtěžuje tak často, tělo se přizpůsobilo novému hormonálnímu pozadí, pravděpodobnost potratu je velmi malá.

Břicho stále není příliš objemné, takže nastávající matka snadno vystoupí do letadla a posadí se na židli. Ale pak znovu - pouze pokud nic neohrožuje těhotenství, a to může říci pouze porodník-gynekolog.

- během 3 trimestrů

Třetí trimestr je období, ve kterém obrovské břicho dává nejvíce nepříjemností. Právě tento faktor nejčastěji zastavuje těhotné ženy před létáním.

Obecně platí, že pokud se žena cítí dobře, nemá žádné zvláštní starosti s letem, nebojí se výšek a letecké dopravy, a co je nejdůležitější, nemá žádné kontraindikace k lékaři, můžete létat během třetího trimestru. Před tím musíte jít k lékaři na vyšetření na riziko předčasného porodu.

- Jak dlouho mohu letět v letadle během těhotenství??

Lety samozřejmě lze provést až do 40. a dokonce ne do 39. týdne. Lékaři doporučují opustit lety od 32. týdne těhotenství.

Možná nebezpečí a kontraindikace

Téměř všechna nebezpečí, kterým může žena, která se chystá stát matkou na palubě letadla, mohou čelit poklesům tlaku během vzletu a přistání. Toto téma je zvláště důležité pro dámy, které nikdy neletěly nebo neletěly dlouhou dobu, takže nevědí, jak bude tělo vnímat let.

Mohu letět v letadle během těhotenství??

Mohu letět v 1. trimestru

Odborníci doporučují zdržet se létání v letadle na začátku těhotenství, protože v tomto období má žena hormonální změny ve svém těle. Ovlivňují celkovou pohodu, mohou vyvolat nevolnost, bolesti hlavy. Zároveň se plod vytváří v raných stádiích a špatné zdraví matky, stres během letu může teoreticky negativně ovlivnit jeho vývoj..

Mnoho odborníků považuje první trimestr za nebezpečné období. Cestování v tomto okamžiku může mít za následek spontánní potrat. Klinické studie na toto téma však nebyly provedeny. Je tedy na gynekologovi a nastávající matce létat na začátku těhotenství nebo ne..

Může se vyplatit naplánovat výlet blíže ke třetímu měsíci těhotenství, když se stav těhotné ženy ustálí a negativní dopad létání na letadlo se sníží.

2. Trimesterské lety

Za nejvýhodnější období letů se považuje polovina těhotenství, zejména od 15. týdne. Přesto je nutné před cestou konzultovat lékaře a vyhodnotit váš stav.

Rozhodně se nedoporučuje létat s pacienty, kteří mají problémy s krevním tlakem. V ostatních případech ve 2. trimestru může žena volně létat.

Cestování ve 3. trimestru

Od 36. týdne jsou lety zakázány. Letecké společnosti samy stanovily podobné požadavky, aby se zabránilo rizikům předčasného narození na palubě letadla..

Narození dítěte ve vysoké nadmořské výšce způsobuje nepohodlí samotné ženě a při absenci kvalifikované pomoci porodníků a neonatologů může dojít k vážným komplikacím..

Mohou tlakové rozdíly ovlivnit těhotenství?

Během vzletů klesá atmosférický tlak, což vede k ostré a nedobrovolné kontrakci krevních cév. U některých se v tuto chvíli rozvíjí hypoxie. To vede ke skutečnosti, že tkáně těla matky trpí nedostatkem kyslíku. U plodu je také pozorováno hladovění kyslíkem. Pokud má žena komplikace, může tento proces vést k narušenému vývoji dítěte. Krátkodobá absence normální hladiny kyslíku však neovlivní.

Mnohem nebezpečnější je oddělení placenty, které může být způsobeno také poklesem tlaku. Proto je před cestováním vzduchem důležité poradit se s gynekologem, který sleduje vaše těhotenství..

Kontraindikace v letecké dopravě během těhotenství

Hlavní kontraindikace letů jsou období 36 nebo více týdnů. Pokud žena přinese více než dvě ovoce, pak jsou lety zakázány ve 32. týdnu. Rovněž by se nemělo cestovat letadlem, pokud během těhotenství dojde ke komplikacím - nezáleží na matce nebo plodu.

Kdy se zdrží letu:

 • Preeclampsie - s touto patologií je nutné neustálé sledování. V ideálním případě by měla být žena obecně v nemocnici.
 • Placenta previa - tento stav je komplikován skutečností, že během porodu mohou být problémy s průchodem dítěte porodním kanálem.
 • Těžké formy anémie. Vedou ke skutečnosti, že slabost a pohodu těhotné ženy se na palubě létajícího letadla dále zvyšují.

Pokud má budoucí matka relativní kontraindikace, pak ve vzácných případech a pouze po konzultaci s lékařem můžete provádět příliš dlouhé lety.

Doporučení a pravidla pro těhotné ženy během letecké dopravy

Pokud se přesto rozhodnete pro leteckou dopravu, dodržujte pravidla, která vám usnadní cestu.

 • Vyberte si místo umístěné na přídi letadla, kde je otřesy mnohem menší.
 • Pohodlně umístěte bezpečnostní pás - do břicha nebo boků.
 • Jednou za hodinu proveďte malé zahřátí nohou během dlouhého letu.

Vzhledem k tomu, že délka letu ovlivňuje stav ženy a plodu, nejlepší možností by bylo zakoupení letenek na lety v obchodní třídě, kde je možné protáhnout si nohy a protáhnout si otupělé končetiny.

Rýma a nemoci dýchacích cest během letu

Těhotné ženy často vyvinou otoky dutin. Tento stav se může zhoršovat kvůli neustále fungujícímu ventilačnímu systému letadla. To vede k vyschnutí nosní sliznice, což způsobuje nepohodlí..

Pro snazší snášení sucha v kabině se doporučuje používat speciální hydratační kapky a vypít hodně tekutin..

Pokud těhotná žena trpí chronickou rýmou, pak několik hodin před letem můžete užívat antihistaminickou tabletu podle předpisu lékaře.

Nebezpečí křečových žil

Nosit dítě často způsobuje křečové žíly dolních končetin, jakož i jeho komplikaci - trombózu, která se může vyvíjet na pozadí křečových žil. Zároveň jsou cítit těžké nohy, bolest a svědění.

Patologie se často vyvíjí také v plicích, takže je důležité rozlišit příznaky trombózy v dýchacím systému:

 • potíže s dýcháním
 • bolest ve hrudní kosti;
 • nepohodlí, když se pokouší zhluboka nadechnout;
 • zvýšený puls a palpitace;
 • závrať;
 • vykašlává krev.

Podobné podmínky se často nacházejí mezi cestujícími v letecké dopravě. Riziko trombózy se však výrazně zvyšuje u žen v citlivých situacích..

Tvorba krevních sraženin je vyvolána nepřetržitým pobytem v jedné poloze - v tomto případě sedí v křesle. Proto se musíte více pohybovat nebo pohybovat nohama. Každou hodinu a půl se doporučuje vstávat a chodit po kabině po dobu pěti minut.

Před letem si můžete zakoupit speciální kompresivní punčochy, což pomůže snížit zatížení nohou těhotné ženy.

Letecké požadavky

Lety během těhotenství jsou povoleny pouze po konzultaci a vyšetření s ošetřujícím gynekologem. Musí vydat osvědčení potvrzující, že žena byla v posledních dvou dnech podrobena lékařské prohlídce a nemá na takovou cestu kontraindikace..

V osmém měsíci narození nebo měsíc před narozením bude letecká společnost požadovat osvědčení platné po dobu sedmi dnů, které potvrzuje skutečnost, že absolvovalo lékařskou prohlídku.

Může těhotná žena létat v letadle?

Když je žena „na svém místě“, musí se o sebe postarat, protože celé těhotenství je velmi obtížný a stresující stav. Při této příležitosti spravedlivý sex velmi často vyvolává otázku - je možné létat těhotně letadlem?

Samotné létání ve vzduchu je také stresující stav, od fyzického po morální. Lety jsou docela nebezpečné. A ženy musí vědět, jaká rizika existují, aby se mohla sama rozhodnout - je nutné létat? Mezi největší nebezpečí pro těhotné dívky patří zejména: tlakové rázy, nedostatek kyslíku a tromboembolické komplikace.

Těhotná žena je velmi citlivá na různé změny prostředí. Proto při vzletu nebo přistání letounu mohou nastat problémy s tlakem. V závislosti na těle každá dívka svým způsobem toleruje let. V praxi je již dlouho prokázáno, že v letadle dochází k předčasnému narození. A to je nebezpečné jak pro dítě, tak pro ženy v práci, a to nejen kvůli tlaku a stresu, ale také kvůli nedostatku kvalifikované pomoci. V každém případě byste měli před letem určitě konzultovat gynekologa, změřit děložní hrdlo a podstoupit ultrazvuk. V případě nesouhlasu s výsledky nebo při identifikaci rizika porodu v letadle má letecká společnost právo odmítnout mladou dámu poskytovat své služby. I když je konečný termín již pozdě, dívka by neměla létat. Stejná situace s vícenásobným těhotenstvím.

Všechny nastávající matky, které nastupují do letadla, by měly vědět, že mohou mít nedostatek kyslíku. A také negativně ovlivňuje plod. Žena začíná být nervózní a ustaraná a dítě trpí hypoxií. Existuje jen jeden způsob, jak tomu zabránit. Musíte se přitáhnout k sobě, vyhodit všechno špatné z hlavy, zhluboka se nadechnout a relaxovat. Některé dívky v obtížných a stresových situacích často trpí těžkou anémií. V tomto případě je let přísně zakázán.

Trombóza je považována za jednu z nejjednodušších komplikací. Během těhotenství se mohou během letu objevit tromboembolické komplikace, protože musíte neustále sedět. V nohách se může tvořit krevní sraženina, což vede k hluboké žilní trombóze. A v nepohodlné židli s hodinovým letem se vše jen zhoršuje. Tento problém má několik řešení. Za prvé, můžete použít kompresní punčochy. Usnadní let. Za druhé, musíte pít hodně vody, ale obyčejné. A v žádném případě s kofeinem. Zatřetí, při absenci turbulence a vzduchových děr během tichého letu můžete trochu projít kabinou. Ale musíte to udělat velmi pečlivě.

Nedávné studie vědců prokázaly, že let negativně ovlivňuje těhotenství i záření. Lety by měly být vzácné. Kosmické záření není fikce. Dříve byla studie vlivu radiace ve vzduchu na člověka prováděna čistě NASA za účelem zvýšení ochrany astronautů..

Zatímco člověk žije kdekoli na hladině moře, je chráněn silnou vrstvou atmosféry a dostává radiační dávku rovnající se 2 x-paprskům ročně. Je to bezpečné. Ale na obloze, kde letadla klidně létají, je tato vrstva značně snížena, což následně vede ke zvýšené expozici záření. Již v 90. letech americká federální letecká správa uznala skutečnost, že pilot letadla dostává ročně tolik radiační expozice jako osoba pracující v místě zvýšeného záření. To však není důvod pro paniku těhotných dívek a kategoricky odmítá létat. Vědci a vědci prokázali, že pokud provádíte občasné lety, nebude pro plod žádné riziko.

Pokud porovnáme ozáření na obloze a na zemi, můžeme tento obrázek s jistotou pozorovat - po dobu sedmi hodin letu je člověk vystaven záření 2,5krát méně, než když je vystaven rentgenům hrudníku. A pokud jde o strach ze získání dávky záření při průchodu detektory kovů na letišti, lze se obecně uklidnit. Úředníci letiště tvrdí, že rám vytváří velmi slabé magnetické pole.

Ve kterém trimestru lety pro těhotné ženy jsou žádoucí?

Pokročilí gynekologové doporučují těhotným ženám létat ve druhém období, konkrétně od 14. do 28. týdne. V prvním období existuje riziko potratu, protože dítě ještě není zcela formováno (v této fázi těhotné ženy často trpí toxikózou). Ve třetím trimestru existuje velká pravděpodobnost předčasného porodu. Břicho je již poměrně velké, proto je nepříjemné sedět.

Cestovní omezení pro těhotné ženy v letadle spadají do tří kategorií:

 • Ve třetím trimestru. Pokud je singleton - po 36. týdnu, pokud je více - po 32. týdnu.
 • S hrozbou potratu, se složitým těhotenstvím, za přítomnosti různých patologií.
 • Nemůžete létat po porodu v prvním týdnu.

Počet zákazů a jejich složitost se může lišit nejen od stavu ženy v práci, ale také podle pravidel dané země nebo letecké společnosti. Například britští lékaři například zakazují lety, pokud má dívka preeklampsii, závažný návrh na placentu nebo anémie je závažná.

Nemůžete letět letadlem, pokud nastávající matka hrozí předčasným přerušením placenty nebo nízkou placentací. Je také nežádoucí létat, je-li plod ve špatném postavení, když je u ženy viditelná nízká norma červených krvinek u žen při porodu nebo s srpkovitou anémií.

Lety jsou přísně zakázány v případě špinění nebo v případě, že dívka byla v nemocnici, jakož i při těžkých dechových, plicních a srdečních onemocněních, pokud byla nedávno provedena operace na břišních orgánech (například byl odstraněn dodatek). Nedoporučuje se během zánětlivých procesů ve středním uchu a dutinách.

Letecká společnost pro těhotné ženy

Každá společnost má svá vlastní pravidla týkající se letů dívek na svém místě. Před zakoupením letenky je proto nutné zjistit. Pokud přišel třetí trimestr a dívka je ponechána měsíc před porodem, musíte si od gynekologa vzít zvláštní povolení. Letecká společnost zakazuje lety, pokud je lhůta 37. týden (může dojít k předčasnému narození). Také pro let musí mít dívka směnku, kterou poskytuje letecká společnost. Předpokladem je podepsání zvláštního dokumentu, konkrétně souhlasu dívky s tím, že letecká společnost není odpovědná za zdravotní stav. Pravidla každé společnosti se liší a mohou se měnit, takže je nejlepší předem konzultovat.

Příklady požadavků leteckých společností:

- Aeroflot: těhotné ženy, jejichž narození je možné během příštích čtyř týdnů, musí k letu poskytnout svůj písemný souhlas. Lékařské osvědčení se vydává nejdříve sedm dní před letem.

- „Transaero“: těhotné ženy mohou létat v letadle, pokud k tomu dojde nejpozději 4 týdny před datem předpokládaného porodu a pokud neexistují žádná nebezpečí pro předčasný porod. Je povinné, aby letecká společnost poskytla výměnu karty a potvrzenou lékařskou zprávu o zdravotním stavu. Těhotné ženy jsou rovněž povinny podepsat záruku, která odkazuje na nedostatečnou odpovědnost za možné nepříznivé důsledky v důsledku letu.

- „AirFrance“: Ženy „na pozici“ jsou na letech AirFrance povoleny bez lékařského osvědčení. Vedení letecké společnosti však důrazně vybízí ženy, aby z bezpečnostních důvodů konzultovaly lékaře..

Hlavní doporučení pro těhotné ženy během letu:

 • Vypusťte úsporný faktor a kupte si lístek business class. K dispozici jsou široká a pohodlná sedadla, která snižují nepohodlí.
 • Jednou v ekonomické třídě je lepší sedět v první řadě. Neexistuje žádná další židle, což znamená, že se můžete natáhnout relativně. A díky pohybu vzduchu (od nosu k ocasu) nebude dívka cítit nedostatek kyslíku v plicích.
 • Nejlepší je sedět na okraji. Vzhledem ke zvláštní poloze budoucí matky musí člověk často navštěvovat toaletu. Dívka se posadí okrajem a zjednodušuje let sobě i ostatním.
 • Mělo by se nosit pohodlné a přirozené oblečení. Je také vhodné vzít si polštář. Může být umístěn pod hlavu, žaludek nebo nohy..
 • Během letu vypijte hodně vody, ale ne sycené. Nepijte kávu ani jiné nápoje obsahující kofein..
 • Individuální jídla by se měla brát s sebou. Je vysoce pravděpodobné, že jídlo poskytnuté leteckou společností a její vůně prostě nevyhovují vašemu vkusu..
 • Bezpečnostní pás by měl být připevněn pod břicho, aby na plod nebyl vyvíjen tlak.
 • Během letu si můžete sundat boty. Nepřekračujte si nohy, krevní oběh je narušen. Čas od času provádějte speciální cvičení telat..
 • Musíte mít s sebou výměnnou kartu. V případě, že dívka letí sama, musíte mít s sebou telefonní číslo příbuzných (máma, táta, manžel). Krevní typ žádoucí.

Ale co když porod ještě začal v letadle?

Ve světové praxi existuje mnoho případů spojených s bezpečným doručením během letu. V případě, že porod začíná, když se doba letu blíží, kapitán posádky kontaktuje dispečera města. Na oplátku se připravuje speciální vozidlo online pro přepravu ženy z uličky do nemocnice. Podle pravidel většiny leteckých společností jsou letušky školeny v pravidlech první pomoci. Proto v případě kontrakcí budou moci pomoci ženě při porodu přímo na palubě letadla. Existuje však velké nebezpečí ztráty dítěte i ženy, proto všichni gynekologové-specialistky důrazně nedoporučují létat v pozdním těhotenství.

Takže položením otázky - je možné létat těhotně letadlem, vzniká logická odpověď - pouze pokud neexistují kontraindikace a nedochází k potenciálnímu poškození nastávající matky a plodu. Pro leteckou společnost musíte podstoupit vyšetření gynekologem. Poté, co dostal jeho souhlas, můžete létat v letadle.

Recenze těhotných žen o létání v letadlech:

"Letěl jsem v letadle 23 a 25 týdnů, všechno šlo dobře!" Můj doktor to povolil. Takže pokud vaše těhotenství půjde dobře, nemusíte se bát! To vše je čistě individuální. Spojení mezi letadlem a potratem je velmi nevýznamné, nikde jsem nenalezl žádné důkazy, i když abych byl upřímný, před letem jsem četl mnoho fór. Přeji vám všem příznivé těhotenství a hodně štěstí! “

"V mém předchozím těhotenství (5-6 týdnů) jsem měl potrat z neznámého důvodu, takže jsem se bál létání. V tomto těhotenství současně zazněl tón. Poté, co byl odstraněn, se zdá být vše v pořádku. Nic se neobtěžovalo a on nevstal! Let byl v 16 týdnech a 17. letěl jsem zpět. Oba jsou 1,5 hodiny každý, všechno se zdá být v pořádku, ale obávám se, že arašídy!

"Dívky, letěl se svým manželem do Španělska, let - 3,5 hodiny." Nikdy jsem neletěl. Velmi děsivé. Těhotenství je 26-27 týdnů. To je v pořádku, jen mi trochu bolí nohy. “.

"Chci mluvit o svých letech." To znamená, jaké lety jsem provedl během těhotenství: 1) druhý týden - Berlín-Moskva; 2) 5,5 - 6,5 měsíců - Moskva-Tallinn; Tallinn-Paříž. Odtud do Nice, pak do Berlína a zpět do Moskvy “.

"Celé období těhotenství není zdaleka příjemné a ne nepostřehnutelně aktuální." To bylo vše! A toxikóza a syfyzitida a mnoho dalšího. To jsem jen neslyšel o mých úmyslech létat. Ale zdá se mi, že musíte být vždy připraveni a bez ohledu na to. V tropech samozřejmě nepřijímejte příliš velké riziko a padák. Pokud existuje finanční příležitost, nezapomeňte uzavřít pojištění pro těhotné ženy. Ale nikdy nezapírejte příležitost k odpočinku. “.

"Neustále pijte vodu a snažte se zvednout nohy co nejvíce, vstávejte jednou za půl hodiny a chodte po kabině." A v žádném případě se nemusíte bát. To jen zhorší dítě. U každého hasiče vezměte s sebou tserukala a valeriána. Nezapomeňte na všechny předepsané léky. A nejlepší ze všeho, pokud během letu můžete usnout. A pokud jsou nohy trochu necitlivé, pak s tím není nic špatného. Dobře si odpočiň".

"Létal jsem, ale moji přátelé létali." Jeden z Chukotka v Krasnodaru letěl porodit ve 22 týdnech. Další z 24. letěl do Moskvy a po tomto letu ležel dlouhou dobu na zachování - byl krvavý. Ve 4. týdnu letěla další kamarádka, ale sama nevěděla, co je v situaci. A teď jsou její dcery 6 let. “.

"Letěl jsem z nemocnice okamžitě po uložení." Lékaři řekli na exkurzi. Když jsem dorazil, šel jsem přímo k gynekologovi. Ona zase řekla, že všechno bylo v pořádku. Myslím, že pokud je máma dobrá, potom je dítě dobré. A pokud se velmi bojíte, potom bude dítě nervózní. Tak si odpočiňte a užijte si svůj let a relaxaci. Po narození bude zbytek úplně jiný. “.

"Letěl jsem v prvním týdnu, ve druhém a čtvrtém. O tom, že situace nevěděla. V době, kdy se to dozvěděla, letěla 6 letů (Peter, Amsterdam, Egypt a všechny dvěma směry). V 9 týdnech jsem letěl 11 hodin na ostrovy a zpět ve 13 týdnech. V letech 18-19 do Evropy. Vše proběhlo v pořádku. A když jsem letěl ve 22-23 týdnech, přišel jsem k ochraně po příjezdu (a také říkají, že je bezpečný). Poté se bojím létat a sedět doma. Pokud něco, pak jen vlak ".

Články O Neplodnosti