Hlavní Testy

V jakém období těhotenství jsou zuby ošetřeny anestetickou injekcí: zubní ošetření a použití Ubistesinu

Během období porodu dítěte zažívá ženské tělo obrovské zatížení a změny. Trvá mnohem více vitamínů, kyselin a tuků, aby se plod mohl normálně vyvíjet a růst. Z tohoto důvodu je u mnoha žen v práci často nedostatek železa, vyčerpané zásoby vápníku a dalších užitečných látek. V tomto ohledu je jedním z hlavních problémů v této době zuby. Smalt se zhoršuje, stává se křehčí a křehčí.

Zubní ošetření během těhotenství

Zubní ošetření během těhotenství vyvolává mnoho otázek.

Hlavní jsou: jak dlouho mohu navštívit zubaře a je povolena anestezie.

Jak předcházet nemocem v dutině ústní a kdy je třeba se poradit s lékařem o pomoc?

Moci nebo ne

Návštěva stomatologické ordinace je povinnou procedurou pro každou těhotnou ženu. Důvodem je skutečnost, že ústní dutina hraje pro tělo důležitou roli. Nemoci a infekce mohou snadno vstoupit do krevního řečiště a způsobit komplikace jak u ženy při porodu, tak u dítěte. Jak zacházet se zuby při přenášení dítěte?

Včasné ošetření poprvé

První trimestr je důležitý čas. Během tohoto období dochází k vytváření a pokládání vnitřních orgánů, systémů na podporu života. Jakýkoli nepříznivý účinek může mít vážný dopad na plod. Lékaři proto důrazně doporučujeme, abyste odložili veškerá terapeutická opatření prováděná pomocí silných léků. K odstranění zubu, kořenů nebo nervů v raných stádiích se nedoporučuje. Lékař se bude snažit udělat vše pro to, aby se operace odložila na pozdější datum..

Pokud jde o jednodušší postupy: plnění, ošetření zubního kazu - lze to provést. Zubatý zub, i když to neobtěžuje ženu, je potenciální hrozbou. Vytváří příznivé prostředí pro vývoj bakterií a škodlivých organismů. Proto je nutné problém vyřešit okamžitě, v této fázi není potřeba úlevu od bolesti. Jediným omezením je, že arzen nelze použít..

Během těhotenství se často vyskytuje stomatitida a gingivitida - zánět kořenové oblasti zubu a dásní. To je obvykle způsobeno vzácnou hormonální nerovnováhou. Při prvních příznacích musíte navštívit lékaře.

V případě výskytu parodontitidy nebo pulpitidy je nutná léčba anestetikem, ale také rentgen. Moderní zařízení mají nízkou dávku záření a nepoškozují dítě, ale takový postup v raných stádiích se provádí přísně podle pokynů lékaře av extrémních případech.

Odstranění zubního kamene je také možné kdykoli. Ošetření nevyžaduje anestézii, ale provádí se pomocí ultrazvuku nebo speciálních nástrojů..

Ošetření pozdního kazu

Zubní ošetření před porodem je nežádoucí. Žena již má velké břicho, které způsobuje nepohodlí, možnou nervozitu a pocity před zákrokem, který může negativně ovlivnit její zdraví: tón dělohy může vyvolat předčasné narození. Ale v přítomnosti zubního kazu musí být odstraněn, aby se bakterie nerozšiřovaly po celém těle a nezpůsobovaly další komplikace. Při léčbě je zakázáno používat arsen.

Lze anestézii použít k anestézii zubu v injekci?

Postup pro odstranění zubů je doprovázen zavedením anestézie pro úlevu od bolesti. Pokud je v normálním stavu absolutně bezpečný, pak během gestačního období existují omezení. Mnoho z nich je stále přesvědčeno, že těhotné ženy by neměly používat žádná anestetika, to však není pravda..

V moderní medicíně existují šetrné léky založené na artikainu a mepivakainu. Tyto prostředky ve složení mají minimální množství vazokonstrikčních látek a mají lokální účinky. Je to bezpečné a nepoškozuje dítě. Anestezie se doporučuje ženám bez individuální intolerance ke složkám, nejdříve 12–13 týdnů těhotenství.

Jaké injekce Ubistesin používá při léčbě

Povolená gestační anestetika:

 • Ultracaine je jedním z populárních drog;
 • Ubistezin - rychle působí a má nízkou toxicitu;
 • Primacaine - nepoužívá se ve třetím trimestru;
 • Mepivastesin (Scandonest) - používá se, když má žena v porodu kontraindikace pro adrenalinová anestetika nebo těhotenství s patologiemi.

Zubař provede injekci do dásně, aby vypnul citlivost, a poté provede nezbytné manipulace. Se správně vybraným lékem ani žena v porodu ani plod nedostanou újmu.

Ubistesin je přijatelný pro léčbu těhotné ženy. Nástroj je analogem Ultracaine, ale obsahuje méně toxinů a rychle působí. Ale zakázáno:

 • anémie
 • bronchiální astma;
 • netolerance ke složkám sulfoskupin.

Anestezie je zakázána v prvním trimestru a před porodem. Ve výjimečných případech může lékař trvat na použití anestetika.

Od kterého týdne může být anestetikum injikováno do dásní blízko zubu

Doporučená doba pro stomatologické ošetření anestézií je druhý trimestr, začínající od 12 do 13 týdnů těhotenství. Tato doba je považována za nejvhodnější pro tyto postupy, protože se tvoří hlavní orgány a systémy plodu a placenta chrání dítě před pronikáním škodlivých látek.

Pokud anestézie není povolena

V prvním trimestru je anestézie zakázána, protože embryo je fixováno a orgány a systémy na podporu života se dále formují.

Jakákoli expozice může nepříznivě ovlivnit tento proces..

Před porodem je vhodné vyloučit zubní ošetření. Stres a vzrušení, užívání drog může způsobit předčasný porod.

Pokud potřebujete trhat zub kořenem

V situaci, kdy je nutné odstranit zub s kořenem, lékař posoudí míru rizika a hrozby. V prvním a posledním trimestru jsou tyto postupy nežádoucí. Pokud však neexistuje žádný jiný způsob, zubní lékař vybere pro anestezii bezpečný lék a odstraní špatný zub.

Pokud váš zub bolí, co můžete pít před zubním lékařem

Při silných bolestech můžete teplou odvar použít k vypláchnutí úst k odstranění nepohodlí před zubaři. K tomu jsou byliny vhodné:

Lidové metody úlevy od bolesti:

 • posypte hřebíček (stolní koření) na zanícenou gumu;
 • na bolavé místo dát list aloe nebo Kalanchoe;
 • přísná tuková nebo cibule šťáva pomůže odstranit bolest bolest;
 • naneste na gumu vatový tampon namočený v zubních kapkách.

Z léků, které jsou povoleny během těhotenství, je Paracetomol bezpečný. Zbývající přípravky proti bolesti (Aspirin, No-shpa a další) by měly být užívány pouze podle pokynů lékaře.

Kdy je nejlepší čas na anestézii dásní

Nejvhodnějším obdobím pro použití anestezie je druhý trimestr, počínaje 12-13 týdny těhotenství. V extrémních případech, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný, lékař vybere bezpečnou dávku anestetika, aby žena v porodu neměla bolesti. Nezapomeňte vzít v úvahu dobu těhotenství a alergické reakce pacienta.

Od 30. týdne se stomatologické události provádějí podle potřeby.

Jak může anestézie ovlivnit dítě?

Moderní anestetika používaná u těhotných žen jsou bezpečné prostředky, které byly testovány a zkoumány. Při nesprávné dávce však vždy existuje malé procento rizika.

 • odchylky ve vývoji plodu;
 • hrozba předčasného porodu.

Pravděpodobnost těchto důsledků je téměř na stejné úrovni jako u žen v práci, které nebyly vystaveny používání léků proti bolesti..

Nouzové podmínky

Žena by měla pochopit, že příznaky bolesti nelze ignorovat. To staví tělo do stavu stresu a přispívá k dalšímu uvolňování adrenalinu do krve, což negativně ovlivňuje dítě..

Při prvních známkách nepohodlí v ústní dutině je třeba navštívit lékaře, aby zjistil příčinu. Například zubatý zub v prvních stádiích je snadno léčitelný. Někdy je však nutná nouzová operace:

 • potřeba extrakce zubu;
 • hnisavý zánět, periostitida, osteomyelitida;
 • tok;
 • pulpitida.

Každá těhotná žena by měla vědět, že je dovoleno ošetřovat zuby v zajímavém postavení. V žádném případě byste neměli vydržet a ignorovat bolest. V akutních případech lékař rozhodne o potřebě úlevy od bolesti. Hlavní věc je, že lékař vybere lék na základě období těhotenství a individuálních charakteristik ženy při porodu.

Zubní ošetření během těhotenství

Jak probíhá zubní ošetření u těhotných žen? Hlavní problém trápení žen čeká na dítě. Je třeba si uvědomit význam ústního zdraví, které je srovnatelné se zdravím jiných orgánů a systémů. Na otázku, zda jsou zuby léčeny těhotnými ženami, lze proto jednoznačně odpovědět, ano, ale tento proces má několik funkcí a omezení.

Proč těhotné ženy trpí zuby

Hlavním důvodem zhoršení zubního zdraví během těhotenství je změna hormonálního pozadí, která vede k:

 • Zvýšený přísun krve do tkáně dásní, což způsobuje její uvolnění a přístupnost bakteriím.
 • Vývoj gingivitidy, který je důsledkem uvolnění dásní.
 • Periodontitida je komplikace gingivitidy, která způsobuje krvácení dásní..
 • Změny ve složení slin, což zvyšuje riziko zubního kazu.

Mohou těhotné ženy navštívit zubaře

V průběhu těhotenství je nejen možné ošetřovat zuby, ale je také nutné. Zubař je jedním z prvních lékařů, které by těhotná žena měla navštívit, i když předtím nebyly problémy se zuby. Důvodů je několik:

 • Skryté ložiska infekce jsou nebezpečné pro plod v děloze a mohou způsobit infekci..
 • Dokonce i drobné kazy mohou vést ke komplikacím, kvůli nimž se zdravotní problémy objevují nejen u matky, ale také u dítěte.
 • Nemůžete ignorovat bolest, včetně bolesti zubů, protože je to hodně stresu, zejména při oslabené imunitě. Je to také stres pro dítě.

Během těhotenství se dokonce i kaz může vyvinout rychleji díky oslabení imunitního systému. Pro vývoj dítěte je zapotřebí vápníku, fosforu a fluoru, jejichž nedostatek lze získat ze zubů a kostí matky. Z tohoto důvodu může dojít k rychlejšímu rozpadu zubu.

Bezpečný čas pro zubaře

V otázce, ve kterém trimestru těhotné ženy mohou léčit své zuby, jsou důležité procesy, které se vyskytují v každé fázi. Těhotenství je rozděleno do 3 trimestrů:

 1. První. Budou položeny budoucí orgány a systémy dítěte. Placenta se právě formuje a neposkytuje plnou ochranu před negativním vlivem.
 2. Druhý. Vývoj vestavěných systémů. Placenta vytváří pro dítě spolehlivou bariéru.
 3. Třetí. Probíhají přípravy nebo nezávislé fungování orgánů a jejich systémy již probíhají. Tělo ženy je oslabené a děloha je citlivá na léky.

Každý trimestr má své vlastní charakteristiky a rizika. Nejkritičtější období se vztahují k prvnímu a třetímu trimestru, proto během těchto období lékaři doporučují omezit jakékoli lékařské intervence, pokud nejsou vyžadovány pro zachování života a zdraví matky nebo dítěte.

Druhý trimestr je nejbezpečnější. Proto můžeme odpovědět na otázku, od kterého týdne mohou být těhotné ženy léčeny zuby, s jistotou říci, že od 14 do 20 týdnů. Těhotenství nepatří k absolutním kontraindikacím pro přijetí ke zubaři. Je důležité dodržovat doporučená období pro přijetí ke zubaři.

Jaká anestézie se používá k léčbě zubů pro těhotné ženy?

Ve většině případů se zubní ošetření během těhotenství provádí bez anestézie, protože je během tohoto období kontraindikováno. Ale v některých případech se stále nemůžete obejít bez anestézie. Jedná se o otázku, jak jsou těhotné ženy léčeny akutní bolestí. Není nutné se obávat použité anestezie. Dnes existují speciální anestetika, která mají výhradně lokální účinek. Jedná se o léky Ultracain, Articain a Ubistesin.

Jak zacházet se zuby pro těhotné ženy

Žena, která je těhotná, musí o tom informovat zubaře a uvést gestační věk a použité léky. To určuje taktiku léčby. Těhotné ženy mohou:

 • léčit zubní kaz;
 • provádět extrakci zubů;
 • léčit periodontální onemocnění a paradentózu;
 • provádět bělení zubů;
 • provádět fluoraci způsobem aplikace;
 • léčit krvácení dásní.

Seznam omezení zahrnuje pouze zubní implantáty. Nedoporučuje se, protože tělo potřebuje hodně síly k implantaci implantátu a během těhotenství jsou nezbytné pro vývoj plodu. Povoleno pouze u protetik, s výjimkou použití zubních implantátů.

Zubní ceny

Nabízíme vám seznámení s cenami za přijetí, diagnostiku a základní léčebné postupy.

Konzultace s lékařem (individuální fyzikální vyšetření,
výzkumná analýza, návrh léčebného plánu)
3 000 rub.
Klinické testy
"Nemocniční léčebný komplex"
4 900 rub.

* Přitáhněte vaši pozornost! Tento ceník odráží nejzákladnější pozice zdravotnických služeb
** Informace o úplném seznamu lékařských služeb a podrobnosti lze získat od lékařského registrátora.

Funkce zubních výkonů během těhotenství

Zuby se odstraňují v lokální anestézii a pouze jako poslední možnost:

 • se zlomeninou kořene nebo koruny;
 • vytvoření cysty s průměrem více než 1 cm;
 • hluboké pečlivé zaměření;
 • pokračující akutní bolest.

Po zákroku je důležité přísně dodržovat všechna doporučení lékaře, aby se vyloučil vývoj infekce. Lékaři doporučují odložit odstranění takzvaných „zubů moudrosti“, protože existuje vysoké riziko komplikací vyžadujících antibiotika.

Při léčbě kazu se používají různé výplně: chemicky vytvrzené, lehce tvrzené kompozity. Fotopolymerové lampy jsou bezpečné pro plod.

Anestezie se také používá k léčbě pulpitidy a zánětu nervu. Parodontitidu lze léčit bez úlevy od bolesti, ale jsou zde vyžadovány rentgenové paprsky. Rentgen je povolen od 20. týdne těhotenství. Skříň je vybavena speciální rentgenovou jednotkou se sníženou dávkou záření. Jinak se na žaludek umístí ochranná podložka, která eliminuje účinek rentgenového záření na plod.

Profesionální zubní ošetření během těhotenství v Alerta Dentistry

Nastávajícím matkám se důrazně doporučuje, aby bolest nevydržely až do poslední doby, protože to může vést k vážným komplikacím. Zubní lékařství Alerta nabízí kvalifikovanou zubní péči o těhotné ženy s jakýmikoli problémy v ústní dutině.

Máme zubní lékaře s rozsáhlými zkušenostmi s léčbou těhotných žen. Používáme bezpečné léky proti bolesti a inovativní léčebné technologie, které zaručují bezpečnost pro vás i vaše dítě. Nemáme žádné únavné fronty a pro každého pacienta volíme individuální přístup, který zohledňuje všechny obavy a obavy.

Zubní péče během těhotenství

Na otázky odpovídá Dmitrij Ryabov, dětský zubař, kandidát lékařských věd.
1. Z jakých důvodů se zuby a dásně zhoršují během těhotenství? Seznam nejčastějších ústních problémů (včetně herpesu)? Proč jsou nebezpečné pro mámu a nenarozené dítě??

Změna metabolismu minerálů v ženském těle během těhotenství může vést k zubnímu kazu. Důvodem je skutečnost, že pro plný vývoj a růst potřebuje dítě více vápníku, které dostává od kostí budoucí matky, čímž se její kosti a zuby stávají křehčími. Nejčastějšími onemocněními dutiny ústní během těhotenství jsou kaz a jeho komplikace (pulpitida, periodontitida), onemocnění ústní sliznice a citlivost zubů. V důsledku hormonálních změn v těle se mění struktura slin těhotné ženy, snižuje se koncentrace vápníku, fosfátů a dalších důležitých stopových prvků. Proto je acidobazická rovnováha v ústní dutině po jídle obnovena pomaleji než obvykle. Nebezpečí oparu pro zdraví budoucího dítěte závisí na místě jeho výskytu. Pouze genitální herpes může vést k infekci dítěte během porodu (ale v tomto bodě podléhá zhoršení procesu). Rány a vesikuly na rtech nejsou tak děsivé, neovlivňují průběh těhotenství a samotný plod. Po porodu je však u ženy, která má na rtech opary, důležité učinit preventivní opatření, aby se nemoc nepřenášila na dítě. Před zvednutím dítěte si musíte důkladně umýt ruce a během každodenní péče používat lékařskou masku.

2. Jak se vyhnout problémům? Potřebuji před počátkem návštěvu zubaře a preventivní opatření? Kolikrát musíte během těhotenství navštívit zubaře? Mohu během těhotenství léčit zuby? Jaké zubní zásahy jsou povoleny a které jsou přísně zakázány? Za jakých podmínek?

Při přípravě na těhotenství se doporučuje provádět orální hygienu, hygienické čištění, léčit stávající nemoci a v případě doporučení lékaře také odstranit zuby moudrosti. Návštěva u zubaře se při normálním průběhu těhotenství doporučuje ve 14-16 a 30-32 týdnech těhotenství. V průběhu těhotenství je nejen možné ošetřovat zuby, ale je také nutné. V současné době používají lékaři hypoalergenní anestetika k úlevě od bolesti, která nenarušuje nenarozené dítě. Navíc léčba nastávající matky bez lokální anestézie je pro dítě mnohem škodlivější, protože strach, vzrušení, nepohodlí a bolest, které nastávající matka může zažít, se v plodu nejlépe neodrážejí. Nastávající matky často mají dotaz na rentgenové vyšetření. Rentgenové záření je kontraindikováno u těhotných žen, může ovlivnit vývoj dětských buněk a může mít nepříznivé důsledky. V prvním trimestru těhotenství dochází k tvorbě všech životně důležitých orgánů a systémů dítěte, proto je v této době extrémně nežádoucí provádět rentgenové studie, a to i minimální. Od druhého trimestru se toto nebezpečí pro plod snižuje. Moderní technologie digitální radiografie umožňují reprodukovat obrázky nikoli na filmu, ale na digitálním senzoru, který je řádově citlivější než film a vyžaduje mnohem nižší dávku záření. Předpokládá se, že dávka záření ve studii na radiovisiografu je v průměru 15krát nižší než u konvenční filmové technologie. Kromě toho je při rentgenovém vyšetření povinné používat takové ochranné pomůcky jako speciální zástěru, límec, pás atd. Během těhotenství jsou povolena a nezbytná tato opatření: léčba kazu, včetně komplikovaného karcinomu, neškodných lézí, onemocnění parodontu, extrakce zubu, hygienické postupy, protetika ze zdravotních důvodů. Kontraindikované: orthopantomogramy (panoramatické obrázky) a zubní implantáty.

3. Je možné během těhotenství chodit ve složených závorkách, provádět bělení a fluoridaci? Funkce ústní péče během těhotenství. Správná výživa. Které produkty jsou obzvláště důležité? Co udělat pro lepší absorpci vápníku? Jaké další prvky jsou zapotřebí? Jak vybrat správnou zubní pastu a kartáček? Jsou zapotřebí opevněné preventivní pasty? Jsou zubní pasty s vysokým obsahem fluoru nebezpečné? Jaký je nejlepší způsob výběru zubního kartáčku? Jaké možnosti jsou skutečně nutné a které lze vynechat?

Obecnou a lokální fluoridaci lze provést podle svědectví lékaře, ale vždy musíte pamatovat na to, že nadbytek fluoridu vede k fluóze (onemocnění, které se projevuje ve formě bílých, žlutých nebo hnědých skvrn na zubech). Bělení se nedoporučuje. Oslabuje zuby a zvyšuje jejich citlivost. Ortodontická léčba je povolena, ale musíte vždy vzít v úvahu skutečnost, že neodstranitelná zařízení narušují ústní hygienu a zvyšují tak riziko zubního kazu. Pokud neexistuje jiná alternativa, doporučuje se navštívit lékaře častěji za účelem monitorování a hygienického čištění. Pro budoucí matku je ústní hygiena velmi důležitá. Úkolem zubaře je správně učit, čistit si zuby. Během těhotenství by zuby měly být kartáčovány nejméně 2krát denně pomocí štětce se štětinami normální nebo nízké tvrdosti. Mezi elektrickými a konvenčními zubními kartáčky nejsou žádné rozdíly, hlavní věcí je, že je dokážete správně používat. Pokud je to nutné, ošetřující lékař vám doporučí používat speciální terapeutické zubní pasty a naučí techniku ​​gumové masáže k prevenci nebo snížení krvácení. Existují zubní pasty určené speciálně pro těhotné ženy. Použití zubních past obsahujících fluoridy není zakázáno. Fluor chrání zubní sklovinu před zubním kazem a menší částice pasty, které žena při čištění spolkne spolu se slinami a vodou, nemohou nenarozenému dítěti ublížit. Další příjem fluoridů se však nedoporučuje. Jak je uvedeno výše, může to vést k fluoróze. Nezapomeňte na dentální nit, ústní vodu a žvýkačku s xylitolem, jejichž použití během těhotenství není kontraindikováno. Během těhotenství nezapomeňte navštívit odborníka 2-3krát za účelem profesionálního čištění. Výživa těhotné ženy by měla být vyvážená a měla by obsahovat všechny potřebné vitamíny a minerály. Pro lepší vstřebávání vápníku tělem musí být spotřebován ve spojení s vitamínem D3. Nyní existuje velké množství komplexů vitamínů a minerálů pro těhotné ženy.

4. Stav zubů po porodu. Jaké faktory mohou mít negativní dopad? Doporučení pro matky - výživa, hygiena, návštěva u zubaře.

Po porodu může být imunita mladé matky silně oslabena a může být vystavena vnějším vlivům, včetně bakterií, které způsobují zubní kaz. Demineralizované (bez vápníku) oblasti zubů a oblasti se zubními depozity jsou nejvíce citlivé na kaz. Z tohoto důvodu je třeba navštívit zubního lékaře za účelem hygienického čištění a kontroly 3-4krát ročně. Koneckonců, vývoj zubního kazu v poporodním období je nebezpečný nejen pro matku, ale také pro dítě, které se nejprve začíná setkávat s environmentálními mikroorganismy. Dokonce i matčina polibek je pro dítě zdrojem bakterií. Za účelem ochrany dítěte a eliminace možných nepříjemných následků stojí za to postarat se o včasnou a kvalitní péči o ústní dutinu. Pokud jde o výplňové materiály, u matek po porodu neexistují kontraindikace pro použití jakýchkoli materiálů. Během období kojení je nutné pečlivě a selektivně přistupovat ke konzumované potravě. Zejména musíte obohatit denní stravu potravinami obsahujícími vápník. Patří sem: mléčné výrobky, ořechy, ovoce, zelenina, ryby, maso atd. Koneckonců, s mateřským mlékem, dítě dostává všechny potřebné mikroživiny, zejména v prvních měsících svého života, musí jich být v ženském těle dostatečné množství.

5. Předává matka zdraví zubů dítěti? Jaký je mechanismus? Co si musíte pamatovat a jaká pravidla dodržovat?

Zaprvé dochází k tvorbě a mineralizaci mléka a trvalých zubů v různých časech, počínaje 6-7 týdny vývoje plodu a končícím 5-6 let po narození dítěte. Tyto procesy mohou být ovlivněny mnoha faktory: toxikóza těhotenství, nemoci matky v tomto období, drogy a následně: vývoj dítěte, výživa, fyzická aktivita, samozřejmě, chronická onemocnění, protidrogová terapie a mnoho dalších. Za druhé, bylo zjištěno, že predispozice ke kazu má genetickou povahu. Různí lidé mají různé složení oligosacharidů, které jsou obsaženy ve slinách. Oligosacharidy, které jsou vynikajícím živným médiem pro růst mikroorganismů a za určitých podmínek, podporují adhezi (adhezi) patogenních bakterií na zubní sklovinu. A složení slin je zděděno. Konečně 90% populace naší země trpí kazem, některé více, jiné méně. Šance, že vaše dítě bude mít kaz, jsou proto velmi vysoké. Musíte si však pamatovat, že to není dědičný kaz, ale její predispozice a budoucnost hodně záleží na vás a vašem dítěti, na správné výživě, hygieně a péči o zuby a ústní dutinu..

Máte-li jakékoli otázky týkající se zubního zdraví během těhotenství, můžete se zeptat našich zubařů na School of Moms EMC.

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií?

Říkají, že malé děti se zubařů bojí. Oni lžou. Nemají ani strach z dospělých. Navíc ve většině případů u žen klesá potřeba navštívit zubaře během těhotenství. Jděte nebo vydržte?

Rozhodně jít, protože rozvinuté komplikace mohou mít vliv na dítě. Na otázku, zda těhotné ženy mohou léčit zuby anestézií, odpoví zubní lékaři kladně. Hlavní věc je vybrat si to správně a čas navštívit.

V jakých případech je nemožné odložit návštěvu u zubaře

Víte, proč lékaři trvají na plánování těhotenství. Jde zejména o vyloučení rizika komplikací, které mohou ovlivnit zdraví plodu. Věděli jste například, že při narození jsou ústa dítěte sterilní, pokud má matka zdravé zuby. Pokud tomu tak není, mohou se zde usadit mikroorganismy, které následně dítě otravují.

A to není jediný důvod, proč musíte léčit zuby. Ve zajímavé poloze se rychlost produkce slin snižuje, stává se viskóznější, její pH se mění na kyselé straně. Přidejte k tomu nedostatek hořčíku a vápníku, které jsou vlastní všem těhotným ženám, a pochopíte, jak silně je snížena mineralizační schopnost slin. Kvůli ní přestane chránit naše zuby.

V takových podmínkách se infekční procesy (běžný kaz, onemocnění dásní) rychle vyvíjejí a mikroorganismy, které je vyvolávají, uvolňují toxiny, které otráví tělo. Mimochodem, toxikóza a spolu s ní další komplikace mohou být jejich důsledky..

Nakonec se změnou hormonálního pozadí a snížením imunity se může vyvinout gingivitida těhotných žen. To je, když dásně začnou růst, krvácet a objeví se špatný dech. Aby nedošlo k poškození, ženy si čistí zuby přesněji a přesně. nečistěte. Potom se problémy znovu objeví.

Výskyt bolesti je případ, kdy již není možné odložit cestu k zubaři. Je samozřejmě důležité tomu zabránit, aby byly pravidelně kontrolovány a dodržovány hygienické zásady (čištění zubů dvakrát denně, vypláchnutí dutiny po každém jídle pomocí dentální nitě), ale stane se cokoli.

Je také lepší navštívit lékaře, pokud máte:

 • Zčernalé zuby, díry. Toto je vlastně „brána k infekci“, ze které se vynoří pulpitida. Ať už byl s kýmkoli, ví, že to není jen zánět vnitřních tkání zubu, ale také noci bez spánku a střílení bolesti..
 • Krvácení dásní - je důležité neběhat sem.
 • Štípané zuby. Mimochodem, pokud je to nutné, jsou během těhotenství odstraněny zuby.
 • Zuby moudrosti začaly růst a trápit se. Vědci stále nedokážou vysvětlit, proč v budoucích matkách začíná aktivně stoupat osm. Mimochodem, nejsou odstraněny během tohoto období, protože existuje vysoká pravděpodobnost vzniku komplikací kvůli jejich nesprávnému umístění. To, co lze udělat, je odříznout kapotu, aby se usnadnil proces ozubení..

Při jmenování lékaře je velmi důležité mluvit o vašem novém postavení (to platí zejména pro ženy v raných stádiích těhotenství nebo pro ženy, jejichž břicho není vidět).

Jak dlouho je nejlepší léčit zuby

V případě akutní bolesti a závažných komplikací by neměla být otázkou, kdy můžete během těhotenství léčit své zuby. Měli byste okamžitě jít k lékaři, aby podnikl nějaké kroky.

V ideálním případě udělá vše, aby se nedotkl ústní dutiny v prvním trimestru. Poté jsou položeny všechny orgány a systémy drobků a je nežádoucí zasahovat do tohoto procesu pomocí anestetik a dalších léků.

Ve třetím trimestru se také snaží neprovádět léčbu. Ačkoli strouhanka již byla vytvořena, je pro matku stále obtížné sedět a čekat na konec dlouhých zubních výkonů, což nelze říci o středu termínu. Ve druhém trimestru je plod již vytvořen a bříško ještě není dostatečně velké. Proto je čas na ošetření zubů.

Zubaři mají také kritická období, kdy mohou maminku odmítnout:

 • období od 1 do 7 dnů po početí;
 • od 3 do 7 týdnů (vytvářejí se fetální orgány);
 • od 9 do 12 týdnů (tvorba placenty).

Abychom nezačali existující zánětlivé procesy a nemysleli na to, jak je léčit, je lepší navštívit preventivního lékaře:

 • po dobu 8 až 9 týdnů;
 • pak 16 až 18 týdnů;
 • naplánujte svou další návštěvu na 26 až 28 týdnů;
 • a 36 - 38 týdnů.

Ve druhém případě, i když lékař zjistí problémy, s největší pravděpodobností ho pošle porodit. Extra stres pro maminku v tomto období je zbytečný, protože mohou vyvolat předčasný porod.

Jaké léky a typy anestézie jsou povoleny

Když je vyřešena otázka, který týden je vhodné zahájit zubní ošetření během těhotenství, aby nedošlo k poškození, je čas se vypořádat s anestézií.

Vzhledem k tomu, že některé mladé matky stále pochybují o tom, zda je v bezpečí, je třeba vše vyjasnit. Není tedy možné ošetřit nebo odstranit zuby anestézií (celková anestézie). Ten, a to i pro negravidní ženu, se doporučuje pouze v extrémních případech a co mluvit o těhotenství.

Další věcí je lokální anestézie. Je pravda, že zde jsou některé zvláštnosti. Většina lokálních anestetik je založena na adrenalinu. Jakmile je v těle, omezuje krevní cévy a blokuje bolest. Po cestě se snižuje riziko krvácení. Pokud navíc někteří pacienti při léčbě zubů prostě necítí bolest, ale cítí dotek lékařských nástrojů, jiní jsou zcela necitliví.

Problémem však je, že adrenalin a těhotenství jsou neslučitelné pojmy. Zvyšuje tlak, který může mít za následek hypertonicitu dělohy, hrozbu potratu. Proto se dříve zuby v zajímavé poloze s anestetikem pokusily neléčit.

Nyní se všechno změnilo, protože se objevila anestetika jiné linie - artikainová léčiva. Je pravda, že mají také adrenalin, ale v malých dávkách. Neprostupuje placentou, a proto nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví těhotné ženy a jejího dítěte.

Jak dlouho je mohu použít? Doslova až 38 týdnů nemají v tomto ohledu žádné kontraindikace.

Uvedu seznam hlavních léků vytvořených na podobném základě:

Jako poslední možnost lze doporučit bezbolestné metody úlevy od bolesti. Na otázku, jak dlouho mohou být použity, zavolá lékař také poslední trimestr. Jsou to speciální chladicí prostředky, které se na tkáně dostanou a okamžitě je zmrazí, v důsledku čehož se ztrácí citlivost.

Klasické možnosti: Pharmamethyl, Chlorethyl, ale můžete využít jejich pomoc pouze podle pokynů svého lékaře. Kromě toho musí okamžitě zahájit veškeré manipulace, protože účinek je krátkodobý.

Když jsem byl těhotný, nemusel jsem léčit zuby, ale bohužel jsem musel podstoupit zubní ošetření u dětí v celkové anestézii. Nechci, aby někdo opakoval příběh. Přečtěte si, jak to bylo a vyvodit správné závěry..

Jak může anestézie ovlivnit matku a dítě

Vzhledem k tomu, že hlavní nebezpečí anestetik spočívá v tom, že obsahují adrenalin, je jeho nízké množství již ukazatelem jejich bezpečnosti. O tom svědčí nejen oficiální medicína, ale i samotní pacienti, přesněji recenze mladých matek v síti, které ošetřovaly zuby.

Lékaři kromě toho uvádějí, že některé léky nepronikají pouze placentární obranou, ale ani nevniknou do krevního řečiště. Proto se jich bát a popírat si potěšení z úlevy od bolesti, je-li to nutné, je hloupé.

Vyplatí se léčit bez anestezie

Nastávající matka už před dětstvím zažívá obrovský stres. Zahajuje určité mechanismy: zvyšuje hladinu glukokortikoidů - hormonů, které ovlivňují fungování jater a placenty. Tím se zvyšuje riziko vzniku cukrovky a srdečních problémů. A to nejen s mámou, ale také s budoucím dítětem.

Podle medicíny bylo prokázáno, že pokud byly ženy v zajímavém postavení často vystaveny psychologickým podnětům (stres, strach), jejich děti se narodily předčasně nebo s nízkou hmotností. Kromě toho stres přispívá k:

 • únava;
 • hrozba narušení;
 • nespavost;
 • zvýšená toxikóza;
 • anomálie při narození;
 • patologie.

A v jednom z čísel publikace Sborník Národní akademie věd byl publikován článek o skutečnosti, že během těhotenství ve stresovém stavu je tělo schopné zahájit přirozený výběr. Tehdy silní přežijí a ti slabší umírají. Stres také zhoršuje absorpci vápníku..

Stručně řečeno, stres je plný. A odmítnutí anestézie, která je navíc podle indikací prováděna bezplatně na okresní klinice, žena vědomě vystavuje sebe i své dítě zbytečnému riziku. Ano a dnes, když existují absolutně bezpečné léky.

Recenze

Nejlepší potvrzení všech výše uvedených zpráv jsou zprávy, které fórum pro mladé matky obsahuje:

"Bylo ošetřeno v 8. týdnu, ale už se nedalo odkládat." Je to příjemné".

"Rozhodně je nutné léčit, ale netrpět bolestí, a můžete také získat zánět periostu.".

"V pátém měsíci jsem ošetřil 6 zubů bez anestézie." Ale byl tu mělký kaz a nikdy jsem netrpěl zvýšenou citlivostí. Jedním slovem, všechno šlo dobře, utrpělo, ačkoli tam nebylo moc bolesti “.

"Během rutinního vyšetření podle B. lékař doporučil vyplnit zuby a odstranit číslo osm." Nešel jsem, protože nic nebolí. Měsíc a půl po narození. Pořád jsem musel dělat anestézii, ale už během kojení. Mimochodem, takové drogy existují. “.

Drahé budoucí matky! Zuby trápí každého a zejména těhotné ženy. Hlavní věcí je nezdržovat jejich léčbu, protože pak to může být horší. Například, pokud se začnou rozpadat. Ale přemýšlejte o dobrém a buďte zdraví!

Je možné ošetřovat zuby těhotných žen anestézií v různých časech

Kdy je nejlepší čas na léčbu?

Pokud je na začátku těhotenství třeba rutinní ošetření zubního kazu nebo jiných zubních onemocnění, mělo by být odloženo. V raných stadiích těhotenství se formování placenty teprve začíná a plod není plně chráněn před negativními účinky drog. V prvním trimestru se provádí pokládka všech orgánů a systémů. Dopad negativních faktorů vede ke změnám v genetickém materiálu buněk - mutací.

Ve druhém trimestru je riziko negativních účinků léku na plod nižší. Vytvořená placenta neumožňuje toxiny, léky z krve matky proniknout do těla vyvíjejícího se plodu. Léčba anestezie už nebude tak nebezpečná.

V pozdějších stádiích je vyčerpána děloha a placenta, takže plod se stává opět zranitelným vůči mnoha lékům. Tyto vlastnosti je třeba vzít v úvahu při předepisování jakýchkoli léků, včetně těch, které jsou určeny pro anestezii ve stomatologii. Některá léčiva v trimestru III mohou více poškodit než v prvních týdnech těhotenství.

Indikace pro kontaktování zubaře

Během těhotenství vstupuje vápník, železo, živiny a vitamíny nezbytné pro růst a vývoj do fetálního těla z mateřské krve. Výsledkem je, že ve druhém trimestru dochází v těle těhotné ženy k nedostatku minerálů, což ovlivňuje stav zubů a kostní tkáně.

Během tohoto období se často vyvinou nemoci, které vyžadují ošetření zubním lékařem:

 • kaz;
 • parodontitida;
 • parodontitida;
 • zánět dásní;
 • pulpitida;
 • periodontální onemocnění;
 • odontogenní periostitida;
 • stomatitida.

Nedostatek léčby u zubaře téměř vždy vede k rozvoji komplikací. Často je zapotřebí extrakce zubu. Pokud se v měkkých tkáních vyskytne infekce, vytvoří se omezená dutina vyplněná hnisem. V případě komplikací může být vyžadován chirurgický zákrok. To několikrát zvyšuje pravděpodobnost negativního účinku na plod v důsledku místního užívání léků.

Zubní ošetření anestetickou injekcí pro úlevu od bolesti se provádí v jakémkoli stádiu těhotenství podle přísných indikací, které zahrnují intenzivní bolest. Na pozadí silné bolesti v těle ženy se produkuje velké množství adrenalinu, což má také negativní vliv na plod.

Jaké postupy se nedoporučují

Některé stomatologické výkony jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány:

 • bělení zubů - postup se provádí pomocí speciálních roztoků, které pronikají krví těhotné ženy zubní sklovinou. Během bělení dochází také ke ztenčení tvrdé skořápky, což vyvolává vývoj zubního kazu. Při současném nedostatku solí vápníku a fosforu se patologie vyvíjí rychleji;
 • protetika s implantací - invazivní postupy vyžadují anestézii, která v konečném důsledku působí negativně na plod;
 • manipulace vyžadující anestézii ženy - všechny prostředky pro anestezii inhibují činnost respiračního centra plodu a mají také negativní účinek na jeho srdce a krevní cévy;
 • Rentgenové studie - provedení rentgenového obrazu představuje bezprostřední nebezpečí pro organismus vyvíjejícího se plodu, protože není vyloučeno vystavení ionizujícímu záření.

Lékař nepředepisuje manipulaci v případech, kdy není nutná anestézie. Pokud je třeba provést rentgenové vyšetření podle přísných indikací, provede se maximální ochrana fetálního organismu pomocí speciálních olověných rohoží..

Jak anestetika ovlivňují těhotnou ženu a plod?

Mechanismus působení moderních prostředků pro lokální anestézii má narušit tvorbu a vedení impulsu v nervových zakončeních a vláknech. Kromě bolesti jsou dočasně sníženy všechny typy citlivosti. Člověk přestává cítit dotek, teplotu.

Terapeutický účinek je realizován lokální injekcí anestetického roztoku do měkkých tkání, pronikáním do struktur nervového systému. V případě, že velké množství sloučeniny vstupuje do krevního řečiště, anestetikum ovlivňuje funkční stav srdce a krevních cév. Projevuje se to změnou frekvence a rytmu srdečních kontrakcí a také zvýšením nebo snížením krevního tlaku..

Anestetika při požití vyvíjejícím se plodem může mít negativní účinek:

 • porušení procesů formování a zrání různých orgánů;
 • vznik malformací, z nichž nejzávažnější jsou změny v srdci a strukturách nervového systému;
 • narušení funkčního stavu srdce a struktur nervového systému plodu.

Po narození dítěte mohou účinky anestetik během vývoje plodu vést k zpomalení růstu a vývoje..

Jaké anestetika lze použít

Na moderním farmaceutickém trhu existuje několik léků, které mají minimální negativní dopad na tělo vyvíjejícího se plodu. Nejčastěji používané primakain a ultrakain.

Přestože léky s takovými účinnými látkami mají minimální negativní účinek, je jejich použití povoleno pouze z přísných lékařských důvodů. Nejprve zubař jmenuje konzultaci s gynekologem, který vyhodnotí poměr přínosů pro matku s potenciálním rizikem pro tělo vyvíjejícího se plodu..

Jak se vyhnout léčbě u zubaře

Během těhotenství se mění průběh všech fyziologických procesů v těle ženy. Potřeba minerálů, vitamínů, nutričních látek roste. Na pozadí nedostatku vápníku se zubní kaz často vyvíjí, což je indikací pro následné ošetření zubním lékařem a použití lokální anestézie..

V oblasti prevence je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 • dodržování stravy s dostatečným obsahem solí vápníku, fosforu, vitamínů;
 • ústní hygiena, kartáčování nejméně 2krát denně;
 • preventivní návštěvy u zubaře alespoň dvakrát ročně.

Kvůli včasné detekci je kaz v počátečních stádiích léčen bez použití lokální anestézie. Provádění doporučení umožní zabránit lékařským manipulacím vyžadujícím zavedení anestetika.

Navzdory vzniku dostatečně bezpečných anestetik se doporučuje minimalizovat používání jakýchkoli léků během těhotenství. Před návštěvou zubaře je vhodné poradit se s gynekologem o možnosti užívání konkrétních léků.

Jak zacházet se zuby během těhotenství?

Navzdory pravidelným návštěvám lékařů jsou budoucí matky velmi selektivní, pokud jde o jejich recepty, snaží se nahradit tradiční léky lidovými léky a pokud možno odložit seriózní léčbu až po narození dítěte. Některé zdravotní problémy však nemohou tak dlouho čekat a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Například bolest zubů.

Alexander Gazarov
Zubař, gnatolog, Moskva

bolesti zubů během těhotenství, zubní anestézie během těhotenství, extrakce zubů během těhotenství, rentgen rentgenů během těhotenství, anestézie během těhotenství, zubní kaz během těhotenství

Možná je těžké najít osobu, která nevěděla z první ruky, co to je bolest zubů. A ti, kdo se s tím setkali, to vědí: někdy je těžké čekat ráno, než se rychle ocitnou v zubařském křesle. Co mohu říci o ponechání myšlenky léčby na několik měsíců - bolesti zubů během těhotenství nečekají a netolerují, ale nutí přijmout nejnaléhavější opatření.

Začneme tím, že si všimneme ideální možnosti, když se vám bolesti zubů nikdy neobtěžují. Je to velmi reálné a snadné. Vše, co je potřeba, je jít za dobrým lékařem, vyléčit vše, co vás může někdy narušit, a pak dvakrát ročně jít na recepci jako profylaxe profesionální hygieny. S tímto vývojem událostí nepřijdou ani ty nejmenší kazy z očí pozorného lékaře. Samozřejmě je nejlepší léčit zuby před těhotenstvím, aniž byste čekali na pronikání nesnesitelné bolesti..

A i když těhotenství bylo příjemným překvapením, měli byste jít u zubaře plánovaným způsobem, ale ne v raných stádiích, ale ve druhém trimestru. Tento čas je považován za ideální pro správné zubní ošetření během těhotenství..

Co dělat, když se během těhotenství objeví bolest zubů?

Pokud máte bolesti v průběhu těhotenství, bylo by dobré znát kontakty důvěryhodného lékaře. Je to velmi důležité. Pokud ještě nemáte takovou osobu na paměti - předem se ujistěte, že máte někoho, koho zavoláte v případě akutních bolestí zubů během těhotenství. Těhotná žena je předmětem zvýšené pozornosti lékaře a co skrýt není vůbec jednoduchá pacientka. Vaším hlavním úkolem jako pacienta je neztrácet hlavu v době těžkých bolestí zubů a stále se snažit najít důvěryhodného lékaře prostřednictvím přátel a známých, s nimiž lze konzultovat, a neběhat přímo do nejbližší zubní ordinace. Je to opravdu velmi důležité..

Zuby během těhotenství: co může bolet?

Moderní zdravotnické prostředky a přípravky jsou celkem neutrální, díky čemuž lze během těhotenství provádět plnohodnotné stomatologické ošetření. Opakujeme znovu: ideální čas pro plánovanou návštěvu je druhý trimestr, pouze proto, že je nejstabilnější a předvídatelnější. Toto pravidlo se však nevztahuje na akutní bolesti zubů během těhotenství a léčba může být provedena v případě potřeby. Zde funguje neotřesitelné lékařské pravidlo: léčba je oprávněná, pokud je výhodnější než údajné poškození. Během těhotenství máte bolesti zubů. První myšlenka je pravděpodobně kaz. Jen si uvědomte, že malý, sotva znatelný, nový zubní kaz nedává bolestivé pocity. Skutečnost, že jsi nemocný, pravděpodobně s tebou dlouho. Možná je to pulpitida nebo parodontitida. V každém případě se jedná o druh trvalého zánětu a zdroj infekce v těle těhotné ženy. Což je lepší: údajné poškození způsobené léčbou nebo zaměřením hnilob a neustálý růst bakterií v ústech? Pro každého lékaře je odpověď zřejmá. Proto otázka, zda zacházet se zuby během těhotenství, nestojí za to. Rozhodně - zacházet!

Jakýkoli zánětlivý proces v těle, včetně procesu v ústní dutině, vyvolává zvýšení hladiny bílých krvinek v krvi. To jistě potvrdí obecný krevní test, který musí být pravidelně prováděn všem nastávajícím matkám. Tady nemluvíme jen o akutních zánětech, které nás zneklidňují, obtěžují a nutí na nás zapomenout, zde mluvíme o chronických procesech, které lze diagnostikovat pouze rentgenem. Bez něj může lékař provést pouze předběžnou diagnózu. To vše také zní ve prospěch návštěvy zubaře před těhotenstvím. Ale pokud to nevyšlo, ujistěte se, že jste během těhotenství navštívili specialistku, abyste se dostali před bolest a naplánovali si možnou léčbu před porodem. V případě potřeby však lze většinu stomatologických výkonů provádět po celých devět měsíců..

Zubní anestézie během těhotenství

Začněme zubní anestézií během těhotenství. Bez ní se neobejdete často. Základem každé léčby je dobrá anestézie. Pokud je pacient v bolesti, je nepravděpodobné, že by lékař uspěl ve všech manipulacích kvalitním způsobem. Pro úspěšnou léčbu potřebuje lékař klidného a uvolněného pacienta s otevřenými ústy. A to je možné pouze při nepřítomnosti bolesti. Pouze velmi vzácné případy alergií mohou způsobit, že lékař odmítne injekci anestetikem. Dále odpovíme na hlavní otázku: Je možné použít anestezii během těhotenství? V arzenálu zubařů tedy existují moderní léky proti bolesti, které nejsou kontraindikovány pro těhotné ženy. Tyto léky jsou netoxické a rychle se vylučují z těla. A co je nejdůležitější - neprochází hemoplacentární bariérou, a proto jsou pro dítě bezpečné. Před jmenováním musíte informovat zubaře o vlastnostech vaší situace, o možné alergii nebo reakci na anestezii. Pokud lékař během těhotenství řeší normální zubní kaz, bude léčba jednoduchá a rychlá. Všechny manipulace (zpracování zubů, sušení, instalace a plnění výplně) a přípravky se používají a provádějí lokálně a neohrožují zdraví matky a plodu.

Těhotenství: Pulpitida nebo parodontitida?

Je to úplně jiná záležitost, když je většina zubních tkání postižena kazem, bolest je nesnesitelná, a na jmenování lékaře říká: „Máte pulpitidu.“ Mnozí z vás jistě narazili na tento ostrý, pulzující zub. Nejen, že se to stane neočekávaně, je jen zřídka možné utopit jej pomocí léků proti bolesti. Zub bolí ve dne i v noci a nic nepomáhá... Pokud jste během těhotenství zbaveni spánku tak silnou bolestí zubů, otázka zubního kazu přestane stát, s největší pravděpodobností čelíte dalšímu problému. Tyto příznaky jsou spojeny nemocí „pulpitida“ - zánět neurovaskulárního svazku v zubu. Pulpitida může být také charakterizována bolestí při kousání zubu. Bolí, tupá nebo tahá, takže stravování je prostě nemožné. Důležité je, že pulpitida vždy začíná drobným kazem. Nejčastěji již byl špatný zub léčen a zdá se vám, že není co ublížit.

V případě pulpitidy, kdy dojde k zánětu neurovaskulárního svazku v zubu, a paradentózy, kdy zánět přechází z kořenového kanálu do okolní kosti, je hlavním opatřením při odstraňování tohoto onemocnění léčba kořenového kanálu. Doktor odhalí všechny kořenové kanály v zubu, rozšíří je, dezinfikuje a hermeticky uzavře vrcholy kořene. Moderní léčba pulpitidy a parodontitidy se provádí při jedné nebo dvou návštěvách u lékaře. Povinná léčba kořenového kanálu se provádí pod vlivem anestézie. Všimněte si, že kvalitní ošetření kořenových kanálků není jednoduše možné bez rentgenového vyšetření. Během léčby - před, během zákroku a po něm, lékař spravidla pořizuje alespoň tři snímky. To je nezbytné k zajištění toho, aby všechny kanály byly nalezeny, „prošly“ po celé délce a uvnitř zdroje nebyl zdroj bakteriální reprodukce. Na konci manipulace s těhotnou ženou lékař vloží do zubní dutiny přípravek obsahující vápník, dočasně vyplní a vyzve vás k jeho přijetí po porodu. Zde je důležité pochopit: pokud se léčba pulpitidy nebo paradentózy zastavila v mezistupni - nezdržujte návštěvu lékaře po porodu. Dočasné plnění není spolehlivé. Měl by být nahrazen konstantní co nejdříve..

Rentgenové záření během těhotenství

Je dobře známo a prokázáno, že rentgenové paprsky ve velkém množství negativně ovlivňují lidské tělo. To však neplatí pro moderní stomatologii. K pořízení snímku v zubní ordinaci se používají mikro-dávky rentgenového záření. Jsou tak skromní, že na západních zubních klinikách lékaři a asistenti dlouho nepoužívali olověné „zástěry“ k ochraně před zářením. Na moderních klinikách nemusíte vyfotit, abyste nemuseli chodit do jiné místnosti: rentgen se zpravidla provádí pomocí visiografu, malého přístroje, který visí na zdi přímo v ordinaci lékaře. Opakovaně byly prováděny studie, které prokázaly, že rentgen jednoho zubu z hlediska objemu záření odpovídá dvěma hodinám stráveným na televizní nebo počítačové obrazovce. Nyní spočítejte, kolik času strávíte na obrazovce a jakou hodnotu připisujete rentgenovým paprskům ve stomatologii. Se všemi těmito skutečnostmi ve prospěch moderního rentgenového záření však žádný zdravý lékař nepřesvědčí těhotnou ženu, aby pořídila „extra“ snímek, pokud to není naléhavě nutné.

Extrakce zubu během těhotenství

Tato situace bohužel není neobvyklá. Pokud je proces v zubu nevratný a léčba trvá pouze a nepřináší žádný užitek, rozhodne lékař o odstranění. Důležitý tip: pokud vám jeden lékař doporučil odstranit zub, nespěchejte, abyste okamžitě souhlasili, ale nezdržujte rozhodnutí. V případě takových doporučení by stálo za to jít za jiným odborníkem, protože existuje tolik lékařů, tolik názorů. Jeden zubař může pouze odstranit, a druhý se pokusí zachránit a obnovit zub. Pokud je však situace zřejmá a zub musí být odstraněn, rozhodně s tím souhlasíte. Zachránit zaměření zánětu a infekce - poškodit zdraví matek a nenarozených dětí. Po ukončení operace, kdy anestézie přestane, budete mít pravděpodobně těžký čas. V místě operace bude nepohodlí, možná i bolest. Nedoporučuje se, aby těhotné ženy užívaly léky proti bolesti. V případě akutní bolesti pouze paracetamol. Po odstranění může lékař v závislosti na výchozí situaci předepsat antibiotickou terapii. To je nezbytné pro konečné odstranění infekce. Zná vaši situaci a lékař vybere skupinu antibiotik, která jsou bezpečná pro budoucí matku. Zde závěr sám o sobě naznačuje - nenechte se přitahovat k takové situaci, že budete muset během těhotenství odstranit zuby a znovu pít antibiotika. Ušetřete je předem, navštivte zubaře jako profylaxi a nezapomeňte na dobrou hygienu.

Zubní hygiena během těhotenství

Správná ústní hygiena během těhotenství není o nic méně důležitá než včasná návštěva u zubaře. Měnící se hormonální pozadí s sebou přináší mnoho problémů. Nastávajícím matkám, které pravidelně sledovaly své zuby po celý život, budou tyto problémy sotva ovlivněny. Těhotenství způsobí nepohodlí těm, kteří šli ke zubaři pouze kvůli silné bolesti. Oteklé dásně, krev na zubním kartáčku a špatný dech... Pokud tyto problémy znáte, pravděpodobně jste zažili těhotnou gingivitidu. Právě tato nemoc má hormonální základ. Během těhotenství se krevní zásobení sliznic těla mění. V důsledku toho se dá gingivální papily (část dásní umístěná mezi zuby) mírně zvětšit. A co je nejdůležitější, nedokonalá ústní hygiena stimuluje růst bakterií. Výsledkem je gingivitida. V tomto okamžiku by měla být zvláštní pozornost věnována ústní hygieně. Při řádné péči as přihlédnutím k hormonálním změnám bude gingivitida s největší pravděpodobností zanedlouho po porodu. Pokud je však situace v ústech zanedbaná, mohou hormonální změny v těle ženy způsobit vážnější problémy. Pokud narazíte na příznaky gingivitidy, doporučujeme se ihned poradit s lékařem. Zubař provede profesionální zubní kartáčky, předepíše protizánětlivou terapii a doporučí udržování dobré hygieny. Pokud nevíte, jak to udělat, neváhejte se zeptat specialisty přímo na recepci. Lékař vám určitě řekne správnou techniku ​​kartáčování a různá zařízení a nástroje, které vám pomohou udržovat dobrou dentální hygienu doma (zavlažovače, dentální nit atd.).

Většina lidí odkládá zubní ošetření až do poslední chvíle. Bohužel, pouze ta nejakutnější nesnesitelná bolest je tlačí, aby šli k lékaři. Existuje mnoho důvodů: zvláštnost ruského charakteru a dětská psychologická trauma spojená se zubním lékařem a absence skutečného lékaře. Nemělo by to tak být. Pokud navštívíte zubaře včas, vaše zuby nikdy neublíží. A slavné přísloví o ztraceném zubu pro každé dítě s vámi nebude fungovat.

Články O Neplodnosti