Hlavní Testy

Hodnocení nejškodlivějších produktů, které těhotné ženy musí odmítnout

Období porodu dítěte pro každou ženu je zvláštní. To je pak, že budoucí matka by se měla starat o sebe a zdraví dítěte, brát vitamínové komplexy, dostatečně se pohybovat, chodit na čerstvý vzduch a samozřejmě správně jíst. Růst a vývoj dítěte, doplňování živin pro těhotné tělo, závisí na dobré výživě. Ale ne všechny produkty jsou považovány za užitečné. Představujeme top 10 nejnebezpečnějších produktů pro těhotné ženy.

Důvody pro zákaz určitých produktů

Během těhotenství dochází k fyziologickým změnám. A i když žena nikdy předtím neměla problémy s trávením, kvůli oslabené imunitě mohou některé produkty způsobovat řadu nemocí, zejména při vstupu patogenních bakterií.

Nastupující nemoci a léky, které budou nutné k odstranění patologií, samozřejmě nemohou být pro dítě užitečné, zejména v prvním trimestru. Proto musíte dodržovat pravidla vyvážené stravy a pamatovat na to, že to bude mnohem užitečnější než nálady a zvláštnosti.

Kromě fyziologických změn, snížené imunity a možného vstupu patologických mikroorganismů je důvodem zákazu některých produktů jejich schopnost rychle se zhoršovat. Všechny druhy salátů s majonézou, koláče a pečivo s proteinovými a máslovými krémy nemohou být užitečné pro těhotné ženy, a pokud jsou skladovány nesprávně, způsobují otravu, zejména v horkém období.

Mnoho produktů obsahuje trans-tuky - a to je jedna škodlivá látka, která způsobuje nevratné účinky na ženské tělo, které ovlivňují zdraví plodu. Hydrogenované transmastné oleje mají chemickou strukturu, ovlivňují kardiovaskulární systém, zvyšují hladinu cholesterolu, způsobují obezitu, diabetes mellitus, rakovinu.

Pod zákazem jsou alkoholické a sycené nápoje. Každý ví o nebezpečí alkoholu na lidském těle - trpí játra, ledviny, kardiovaskulární a nervový systém. Dítě trpí nervovou tkání, která může mít v budoucnu za následek různé patologie. Perlivé nápoje obsahují kysličník uhličitý a potravinářské barvivo, které byste neměli přenášet na své dítě. Fermentace, plynatost a chemické účinky nemohou být užitečné ani matce, ani dítěti.

To se týká potravin a nápojů. Můžete se tedy chránit před budoucími problémy (diatéza a dermatitida u dítěte, fyzické zpoždění vývoje, onemocnění nervového systému).

Zakázaná první desítka

Výrobky, které nejsou vhodné pro použití těhotnými ženami, jsou zvýrazněny v první desítce, uvedené níže:

1. Párky, konzervy, hamburgery, párky v rohlíku

Výrobky ve formě uzenin, uzenin, uzenin mohou obsahovat bakterii listeria. Jedná se o velmi nebezpečný mikrob, který může vyvolat potrat nebo způsobit mrtvé narození. To se však týká pouze uzenin v syrové a uzené formě. Klobásy vařené, smažené nebo grilované nejsou děsivé.

Konzervované maso (pasty, předkrmy, některé druhy gulášů) se připravuje se spoustou koření, solí a cukru, octa, konzervačních látek. Někteří výrobci nízké kvality přidávají místo masa kůže, sójové výrobky, glutamát sodný, syntetická barviva. Výrobky této kvality jsou vysoce pochybné a je nepravděpodobné, že budou užitečné. Pokud opravdu chcete orat nebo dušit, pak při nákupu věnujte pozornost výrobci (nejlépe domácímu) a průhlednosti obalu. Skleněné nádoby na takové výrobky jsou nejpřijatelnější..

Hamburgery jsou pro těhotné ženy zakázaným tématem, a to pouze proto, že masová složka není vůbec maso, ale je vyrobena ze sóji, glutamátu, konzervačních látek a masového odpadu. Takový sendvič neobsahuje vitamíny, a to ani přes přítomnost listu salátu a kousku sýra s okurkou. Časté používání hamburgerů vede k obezitě a nedostatku vitamínů. "Nadměrný" škodlivý cholesterol, který se objevuje v těle, je škodlivý pro cévy a negativně ovlivňuje metabolismus.

Totéž platí pro uzeniny v housce. Pokud by klobása byla úplně maso, pak by svačinu s takovým sendvičem prospělo tělu. U hot dogů se nejčastěji používají produkty druhé třídy, které obsahují chrupavku, kůži a droby, barviva, vůně a velké množství koření. Takové výrobky mají jen malý užitek..

2. Některé druhy ryb, kaviár, mořské plody

Těhotným ženám se nedoporučují ryby, které jsou velké a mají dlouhou životnost. Pod zákazem je žraločí maso, makrely, marlín, dlaždice, tuňák, mečoun. Filé z těchto produktů obsahuje velké množství rtuti, což má negativní důsledky pro imunitní systém dítěte.

Těhotným ženám jsou povoleny některé druhy mastných ryb, ale ne více než 400 g týdně. Mořské plody lze jíst pouze v malém množství. To je dost na to, aby živiny nasycily tělo. Můžete jíst losos, sumce, sardinky, makrely. Jídla by měla být dobře vařená a ne sušená ani solená. Přebytečná sůl v těhotenství je zbytečná - vyvolává zadržování vody v těle, výskyt otoků a hladovění kyslíku plodu kvůli zhoršenému metabolismu.

Pokud jde o sushi, jsou zakázány. Syrové ryby obsahují viry, bakterie a parazity.

3. Měkké sýry

Odrůdy těchto sýrů jsou vyráběny z nepasterizovaného mléka, které je kontraindikováno pro těhotné ženy. Patří sem sýrové výrobky, jako je brie, gorgonzola, ovce, feta, koza, hermelín, mexický a modrý sýr.

Tyto výrobky mohou obsahovat škodlivé bakterie, na které je těhotné tělo velmi citlivé. Zejména nebezpečné bakterie listeria a salmonely.

Těhotným ženám je povolen veškerý sýr z pasterizovaného mléka, s výjimkou těch, které obsahují velké množství pepře.

4. Čipy, hranolky, čínské nudle

V současné době se producenti křupavých dobrot přidávají ke směsi, ze které se smaží hranolky, sója, konzervační látky E (zejména glutamát sodný E-621), barviva, potravinářské přídatné látky, chuťové náhražky..

Totéž platí pro čínské instantní nudle a různé bramborové kaše. Takové jídlo nemá žádný přínos. Vitamíny a minerály - také. Je však plná geneticky modifikovaných přísad, škodlivých tuků a uhlohydrátů. Takové produkty mohou způsobit potravinové alergie, nemluvě o tom, že vyvolávají výskyt vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin, rakoviny.

Známé pokrmy - hranolky také nemají nejlepší charakteristiku. Ve snack barech se smaží nikoli na běžném rostlinném oleji, ale na levném palmovém a kokosovém oleji (taková směs může být používána až 7 dní, protože není hořká), což vede ke vzniku škodlivých karcinogenů ve směsi.

Pokud opravdu chcete hranolky - lépe vařit doma. Budete si tedy být jisti výhodami produktu a neškodností.

5. Špatně zpracovaná vejce, maso, zelenina, ovoce

Při nákupu vajec a masných výrobků je vždy nutné zkontrolovat čerstvost. Nedostatečně tepelně neupravené potraviny mohou způsobit řadu chorob a poškodit zdraví matek a dětí. Kromě salmonel, které vedou k otravě potravinami, produkty někdy obsahují vejce a larvy parazitů. Všichni společně mohou způsobit toxikózu a těhotenské komplikace..

Terapie všech výše uvedených onemocnění je vždy založena na užívání antibiotik, a to není vždy dobré pro těhotné tělo. Použití těchto léků bude nezbytné, protože toxiny z mikrobů pronikají placentou a způsobují poruchy vývoje plodu..

Nepraná zelenina a ovoce (stejně jako zkažená z prodeje) může také obsahovat mnoho škodlivých bakterií a parazitických vajec, které způsobují otravu nebo invazi. Potřebuje to žena? - Samozřejmě že ne. Je lepší důkladně umýt dary zahrad a zahrad a nevystavovat se nebezpečí.

Exotické ovoce je také zakázáno - ananas a papája výrazně snižují dělohu, což může způsobit předčasné narození..

6. Sladkosti z obchodu

Není vhodné, aby ženy nesoucí dítě jedly bonbóny (kohouti, chupa-chupsy), žvýkací bonbóny, marshmallows a různé čokoládové tyčinky. Tyto produkty obsahují velké množství uhlohydrátů, chemických přísad, náhražek, emulgátorů, zahušťovadel a barviv..

Častý příjem těchto sladkostí je plný obezity, cukrovky, zubních problémů a alergií. Kromě toho je aspartam často součástí jejich složení - umělá náhrada cukru, která způsobuje hormonální nerovnováhu v těle, může být zdrojem bolesti hlavy, deprese a nespavosti..

Pokud opravdu chcete sladké, můžete jíst med, džem, rozinky, sušené švestky.

7. Nepasterizované mléčné výrobky

Špatně zpracované mléko a výrobky z něj mohou způsobit infekci salmonelózou, tuberkulózou, toxickými infekcemi přenášenými potravinami. Toxiny z choroboplodných zárodků mohou proniknout do dělohy a ovlivnit jeho zdravý vývoj..

Totéž platí pro mléčné výrobky, jejichž doba použitelnosti skončila. Kefír, kvašené pečené mléko nebo jogurt po uplynutí doby spotřeby nepodléhají konzumaci. Pokud je škoda vyhodit produkt, péct koláč.

8. Výrobky z jater, hub

Játra jsou povolena pro těhotné ženy, ale ne ve velkém množství. Výrobky z toho jsou játra a paštika. Vysoké hladiny vitaminu A v játrech se ženám nedoporučují. Vše je v pořádku, ale s mírou. Při vaření musí být produkt dobře tepelně zpracován..

Lesní houby nejsou povoleny pro těhotné ženy, zejména z ekologicky znevýhodněných oblastí, protože jsou schopny absorbovat škodlivé látky a toxiny. Obchodní žampiony jsou povoleny. Toto je nejbezpečnější produkt, protože se pěstuje v neutrálním prostředí..

9. Omáčky, majonézy, marinády, koření

Mnoho jídel je obvykle ochuceno různými dresingy, kečupy a omáčkami (majonézou). Tyto produkty obsahují emulgátory, barviva, náhražky, transmastné oleje, karcinogeny, stabilizátory a často GMO. Na co výrobci dávají přednost tomu, aby o tom psali.

Produkty negativně ovlivňují imunitní systém, narušují metabolismus a mohou vyvolat rakovinu. Hotové omáčky obsahují hodně soli a způsobují žízeň, což vede k otoku. Totéž platí pro marinády..

Dáme do pořádku tělo: jak zhubnout po císařském řezu a odstranit žaludek?

Důležité tipy, jak otěhotnět, najdete na následující stránce..

10. Některé nápoje a alkohol

Kapalné látky pro těhotné ženy také vyžadují přiměřenou úpravu ve stravě. Je povoleno malé množství čaje (1–2 šálky) a jeden šálek slabé kávy. Dítěti nedojde k žádné újmě. Nejlepší je, když jsou kofeinové nápoje ochuceny mlékem (kondenzované, vařené, pasterizované) nebo smetanou. Překročení této normy vede k nervovým poruchám (nespavost), vysokému krevnímu tlaku, problémům s cévami, tachykardii.

Sýtené citro má špatný účinek na žaludek a střeva (způsobuje nadýmání, zhoršení nemocí). Kromě toho produkt obsahuje nebezpečnou kombinaci náhrad cukru (aspartam), barviv a chemických plniv (methanol, fenylanin). Příjem těchto nápojů vede k metabolickým poruchám.

Kvass je užitečný pro těhotné ženy, ale často způsobuje kvašení v žaludku a uvolnění stolice. Šťávy v krabici obsahují hodně cukrů, proto se doporučuje jejich příjem v omezeném množství. Vlastní šťávy jsou mnohem zdravější (ne více než 1-2 skleničky).

Alkoholické nápoje (silné i slabé) jsou přísně zakázány ve všech trimestrech. Kromě hrozby přerušení způsobuje alkohol během vývoje plodu nevratné účinky v těle dítěte (deformity, fyzická a mentální retardace, vážné zdravotní problémy). Alkohol narušuje vstřebávání vitamínů.

Pokud jde o zákazy některých druhů produktů, jsou odůvodněny nedostatkem rovnováhy v obsahu živin, vysokým obsahem kalorií a negativním dopadem na metabolické procesy. Těhotná žena by měla dbát na své zdraví, protože je také zodpovědná za své dítě - zdravé dítě bude pouze její zásluhou.

O zakázaných potravinách během těhotenství na videu:

Výživa a strava pro trimestry těhotenství

Jak jíst během těhotenství, kterým potravinám je třeba se vyhýbat, kolik byste měli pít, jak si vybrat vitamíny a jak sledovat hmotnost? Pojďme si toto téma prostudovat a odpovědět na všechny otázky..

Těhotenství a výživa

Správná výživa před a během těhotenství zvyšuje vaše šance na zdravé dítě a - navíc - snižuje riziko, že vaše dítě bude mít v dospělosti určité nepříznivé zdravotní podmínky..

Zjistěte, na jakých principech by měla být výživa těhotné ženy založena, jaké živiny jsou pro zdraví matek a dětí nejpotřebnější, co a co by nemělo být konzumováno, když dítě čeká, a jaký přírůstek hmotnosti je považován za normální.

Výživa těhotenství

Během těhotenství je nastávající matka lepší být šťastná, spokojená a zdravá, aby porodila šťastné, spokojené a zdravé dítě. A její strava by měla obsahovat potřebné množství vitamínů a živin, které k tomu přispějí..

Při dodržení obecných zásad zdravé výživy si zajistíte nejlepší výživu pro těhotné ženy. Spotřeba kvalitních produktů ze všech pěti hlavních potravinových skupin je klíčem ke zdraví a aktivitě. Seznam těchto skupin.

 • Zelenina a ovoce (čerstvé, zmrazené, konzervované, sušené; zelené a listové saláty). Do těla se dodávají antioxidanty, vitamíny A, C, kyselina listová, dietní vláknina, draslík. 7 - 8 porcí denně (jedna porce - 250 ml (sklenice) nakrájené zeleniny nebo 125 ml (1/2 šálku) nakrájeného ovoce).
 • Obiloviny (ovesné vločky, proso, kukuřice, pohanka, rýže, chléb - nejlépe obiloviny nebo otruby, těstoviny atd.), Brambory. Jsou zdrojem uhlohydrátů (škrob), vlákniny, thiaminu a niacinu. 6 - 7 porcí denně (jedna porce - 1 kus chleba (35 g) nebo 125 ml (1/2 šálku) rýže nebo těstovin).
 • Mléčné výrobky (mléko, jogurt, tvaroh, kefír, sýr atd.). Zdroje vápníku, bílkovin, vitamínů A, D, B2 a riboflavinu. 3 porce denně (jedna porce - 250 ml mléka nebo 175 g jogurtu nebo 75 g sýra).
 • Bílkovinné výrobky: maso, drůbež, ryby, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy. Poskytněte tělu železo, bílkoviny, vitaminy B, zinek, hořčík. 2 porce denně (jedna porce - 75 g nebo 125 ml).
 • Tuky (zelenina a máslo, rybí olej, ořechy). Nasyťte tělo esenciálními mastnými kyselinami, vitamíny A, D a E. 30 - 45 ml (2 - 3 polévkové lžíce) denně.

Jíst se doporučuje v malých porcích 5-6 krát denně..

Zde je seznam nejzdravějších potravin za devět nejdůležitějších měsíců..

 • Zelená a žlutá zelenina a ovoce a královna mezi nimi jsou brokolice. Docela květenství této zelí obsahuje působivé množství látek, které jsou během těhotenství naprosto nezbytné. Kyselina listová, vitamin C, hořčík, draslík, fosfor, vápník, zinek, beta-karoten, selen, vitamíny PP, K, E. Tato nízkokalorická zelenina je bohatá na vlákninu, která pomáhá normalizovat trávení. Kromě brokolice by těhotné ženy měly do své stravy přidávat více zeleniny a špenátu, další zelenou a žlutou zeleninu - je lepší dušit, napařit nebo péct, ale ne smažit. Z ovoce byste měli věnovat pozornost zeleným jablkům, která obvykle nezpůsobují alergie..
 • Čočka a další luštěniny jsou také důležitou součástí stravy nastávající matky. Obsahují velké množství rostlinných bílkovin a užitečné stopové prvky: železo, vápník, zinek. A vláknina - dokonce více než v „obvyklé“ zelenině! Nízkotučná pikantní čočková polévka v kuřecím vývaru může být vynikajícím hlavním chodem pro celou rodinu. Je dobré přidat lžíci jogurtu nebo zakysané smetany. Použití luštěnin by však mělo být zacházeno s určitou opatrností, protože mohou způsobit zvýšenou tvorbu plynů a plynatost, což je problém pro nastávající matky. Proto po jídle z „čočky“, fazole, hrášku do stravy po malé dávce.
 • Vejce ve svém složení obsahují kyselinu listovou, která je tak důležitá pro správný vývoj plodu, stejně jako selen, cholin, biotin, snadno stravitelné proteiny a aminokyseliny, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Vejce jsou bohatá na vitamíny A, E, D, B12, B3. Ale pozor! Před jídlem musí být vejce tepelně ošetřena, nikdy nesmí být konzumována syrová! Křepelčí vejce jsou vhodná pro dietní stravování. Tělesná teplota křepelky je tak vysoká, že neumožňuje rozvoj takové nebezpečné choroby, jako je salmonelóza. Obsah vitamínů A, B1 a B2 v nich je téměř dvakrát vyšší než u kuřat a v pěti křepelčích vejcích, která podle hmotnosti zhruba odpovídají jednomu kuřeti, téměř pětkrát více železa, fosforu a draslíku. Den můžete jíst nejvýše 2 kuře a ne více než 6 - 10 křepelčích vajec.
 • Kyselé mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, přispívají k harmonickému trávení a vytváření příznivé mikroflóry v žaludku a střevech. Nastávající matky by měly rozhodně zahrnout do stravy různé nízkotučné typy sýrů a tvarohů, které obsahují hodně vápníku a fosforu. Během těhotenství nebo kojení musíte věnovat zvláštní pozornost správnému výběru mléčných výrobků, protože právě teď je jeho optimální složení a „spolehlivost“ tak důležité. Vynikajícím řešením jsou výrobky této kategorie, speciálně vytvořené pro kojeneckou výživu. „Dětské“ mléčné výrobky zpravidla obsahují prebiotika a probiotika, která podporují normální střevní mikroflóru a podporují pohodlné trávení, což je pro budoucí matku tak důležité.
 • Ryba je o něco méně „těžký“ produkt než maso, které se také lépe vstřebává. Nastávajícím matkám se doporučují nízkotučné odrůdy mořských ryb: treska obecná, šafránová treska, štikozubec, ledová rybka, pražma mořská, mořský vlk. Obsahuje minerály, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte a správný průběh těhotenství. Na takové kyseliny jsou bohaté pouze mořské druhy ryb a s řekou by se mělo zacházet opatrně, protože může obsahovat parazity. Během těhotenství jsou surové ryby zakázány a odrůdy, jako je makrela velká, mečoun obecný, žralok a tuňák, by se měly konzumovat v omezeném množství. Ryby těchto odrůd mohou obsahovat methyl rtuť, která je nebezpečná pro nervový systém plodu, pokud se hromadí v matčině těle. Proto odborníci na výživu doporučují jíst tyto ryby nejvýše jednou týdně a přibližná hmotnost hotového steaku by měla být asi 150 g.
 • Dietní maso - králík, krůta, telecí maso - jsou užitečné během těhotenství, protože jsou bohaté na bílkoviny a současně s nízkým obsahem tuku. Králičí maso se nazývá nejnovějším trendem v moderním vaření a je považováno za optimální pro výživu ve stravě. Obsahuje mnoho vitamínů B6, B12, PP, železo, fosfor, mangan, draslík atd. Vynikajícím tradičním receptem je králík dušený v zakysané smetaně se sezónní zeleninou. Budoucí matky, které rádi jedí chutné jídlo, budou také určitě rády telecí maso vařené v pomalém hrnci s švestkami nebo marocké krůtí maso dušené směsí koření a pomerančového džusu.
 • Celozrnné a obilné výrobky, jako je divoká rýže, celozrnný chléb, ovesné vločky, naklíčená pšenice, otruby, pohanka, jsou mimořádně důležité pro trávení, protože obsahují hodně rostlinné vlákniny, komplexní uhlohydráty, jakož i vápník, železo, hořčík, fosfor a vitamíny. Skupina B. Krupice se může stát zajímavým vedlejším pokrmem a působit jako hlavní jídlo. Takže téměř každý z nich může být vařen vegetariánským pilafem: nejprve, dušenou zeleninu v olivovém oleji, a poté je naplňte promytými obilovinami a dušením, dokud se nevaří..
 • Pro nastávající matky je také užitečné máslo a máslo a zelenina. Máslo obsahuje vitaminy A, D, E a K. rozpustné v tucích. Vitamín A má regenerační vlastnosti, je důležitý pro vidění i pro růst plodu. Vitamin D reguluje procesy dělení buněk, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle (což je zvláště důležité během těhotenství) a podílí se na syntéze řady hormonů. Vitamin K ovlivňuje metabolismus a koagulaci krve. Avšak vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle není norma jeho použití vyšší než 15-30 g denně. Rostlinné oleje obsahují hodně mastných kyselin, vitamínů E, A, P. Vitamín E je nezbytně nutný během těhotenství a je předepsán v případě rizika potratu. Zvláštní pozornost věnujte nerafinovaným za studena lisovaným olejům: olivám, hroznovému osivu, dýně, kukuřici, slunečnici.

Voda a jiné kapaliny

Zvláštní pozornost věnujte tekutinám, které během těhotenství konzumujete: jejich množství a kvalita není pro vaše zdraví neméně důležitá než výživa.

Nejprve mluvíme samozřejmě o pitné vodě. Voda je nezbytná pro udržení správného metabolismu, vstřebávání stopových prvků a odstranění toxinů z těla. Kromě toho dostatečné množství opilé tekutiny pomáhá předcházet problému, kterému čelí téměř každá těhotná žena - zácpa.

V prvním trimestru je zapotřebí více tekutin, zejména pokud má budoucí matka toxikózu, což může být také způsobeno dehydratací. Mezi jeho příznaky patří silná suchost kůže obličeje, rukou, nohou a dokonce i rtů, zácpa, podrážděnost, časný nástup toxikózy. A v případě ranní nevolnosti a za běžných dnů byste si určitě měli udržovat vodní rovnováhu. Požadované množství tekutin stanoví lékař s přihlédnutím k vlastnostem průběhu těhotenství.

Když dítě již vyrostlo v bříšku, jeho tělo začne vylučovat metabolické produkty a orgány matky pracují s větší zátěží. V krvi těhotné ženy cirkuluje více krve, zvyšuje se její příliv do tkání, zvyšuje se jejich saturace vodou, což přispívá k intenzivnějšímu metabolismu a vylučování metabolických produktů.

Opuch, charakteristický pro všechny těhotné ženy v pozdějších stádiích, je ve skutečnosti procesem vytváření vodních rezerv v těle. Vzhledem k tomu, že během porodu je utraceno velké množství krve, se tělo obezřetně připravuje na doplnění tekutin po narození dítěte. Chcete-li se vyhnout nadměrné otoky, měli byste ve druhé polovině těhotenství jíst více zeleniny a ovoce, pít jogurt a kefír a pokusit se snížit používání soli, která vyvolává žízeň..

Pro nastávající matky, čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy a smoothies (připravené doma) jsou velmi užitečné koktejly na bázi fermentovaných mléčných výrobků (lassi). Před použitím jakéhokoli bylinného čaje se poraďte se svým nadřízeným.

Sladké nápoje, šťávy, perlivá voda - vylučují použití těchto tekutin: vysoké dávky cukru obsažené v prvních dvou případech a minerály ve třetím jsou pravděpodobně na pozadí vyvážené stravy a příjmu dalších vitamínových komplexů zbytečné..

Základy zdravé výživy

Neexistuje žádný magický optimální vzorec pro zdravou stravu během těhotenství. Obecně platí, že obecné zásady správné výživy zůstávají stejné jako za běžných okolností - jíst více zeleniny a ovoce, celá zrna, libové maso a ryby a zdravé tuky. Nicméně některé živiny (živiny) ve stravě pro těhotné ženy si zaslouží zvláštní pozornost budoucí matky. Uvádíme je.

 • Kyselina listová brání vrozeným vadám.

Kyselina listová je vitamin B9, její příjem v prvních měsících těhotenství snižuje riziko vzniku defektů nervové trubice - orgánu, ze kterého se tvoří mozek embrya a mícha. Tento prvek může být získán s jídlem díky syntéze ve střevě, jakož i v syntetické formě jako ve vodě rozpustný vitamin nebo potravinový doplněk..

Kolik je potřeba: 0,4 mg denně 3 měsíce před těhotenstvím a během prvního trimestru.

Nejlepší přírodní zdroje: čočka, hovězí játra, tresčí játra, luštěniny, zelená listová zelenina, celá zrna.

 • Vápník posiluje kost.

Vy a vaše dítě potřebujete vápník pro silné a zdravé kosti a zuby. Tento prvek je také nezbytný pro normální fungování svalů a nervového systému, pro regulaci intracelulárních procesů..

Ve srovnání s běžnými podmínkami vzrůstá potřeba vápníku u ženy očekávající dítě o téměř 50%. V přírodě je uspořádáno, že pokud vaše tělo začne během těhotenství trpět nedostatkem vápníku, vezme ho z vašich kostí, což může ve vyšším věku přispět k rozvoji osteoporózy..

V druhé polovině těhotenství se stravitelnost vápníku zdvojnásobuje, což vám umožňuje nezvyšovat jeho spotřebu. Vezměte prosím na vědomí, že pro vstřebávání vápníku potřebujete vitamín D a vitamin K2, který se nachází například v tvarohu „Agusha“..

Kolik je potřeba: 1200 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, citrusové plody, tmavá listová zelenina a zelenina, ořechy.

 • Vitamin D posiluje kosti.

Vitamin D je nezbytný pro to, aby tělo absorbovalo vápník a fosfor. Spolu s vápníkem slouží jako vynikající prevence křivice u novorozenců..

Vitamin D je syntetizován subkutánně pod vlivem ultrafialového záření. Pokud žijete v oblasti s nízkým slunečním zářením a nespotřebujete dostatek vajec, mléčných výrobků a rybích výrobků, možná budete potřebovat další dávku chemicky syntetizovaného vitamínu D.

Kolik je potřeba: 10 - 15 mcg (nebo 400 - 600 IU) denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mořské řasy a mastné odrůdy ryb, které se živí těmito řasami (losos), rybí olej, olej z tresčích jater, máslo, žloutek.

 • Železo zabraňuje anémii.

Lidské tělo používá železo k produkci hemoglobinu, bílkoviny v krevních buňkách, které dodávají kyslík do orgánových tkání. Železo také zvyšuje odolnost vůči stresu a nemocem a zabraňuje únavě, slabosti, podrážděnosti a depresím..

Během těhotenství se celkový objem krve ženy zvyšuje. Tělo se tak „přizpůsobí“ nové fyziologické situaci a také se spustí oběhový systém dítěte. Výsledkem je, že nastávající matka potřebuje tento minerál zdvojnásobit.

S nedostatkem železa může být těhotná žena unavená a náchylnější k infekcím. Kromě toho je nedostatek tohoto prvku pro plod nebezpečný: existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Kolik je potřeba: 20 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: játra, libové červené maso (zejména hovězí), drůbež, ryby, celá zrna, vejce, luštěniny, pohanka, granátové jablko, jablka, řepa, broskve, meruňky.

 • Jód zabraňuje malformacím.

Jód je nezbytný pro normální vývoj plodu. Adekvátní příjem během těhotenství je důležitý, aby se zabránilo hypotyreóze matek a novorozenců. Nedostatek jódu může mít negativní vliv na plod od 8. do 10. týdne těhotenství.

Kolik je potřeba: 150 - 200 mgk denně.

Nejlepší přírodní zdroje: jodizovaná sůl, mořské produkty.

 • Vitamin C zvyšuje obranyschopnost těla.

Vitamin C zlepšuje stravitelnost železa z rostlinných zdrojů, jako je pohanka. Jeden z těch prvků, které nelze syntetizovat a uložit do lidského těla. A to znamená, že musíte denně jíst potraviny bohaté na tento vitamín..

Kolik je potřeba: 50 - 70 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: kiwi, pomeranč, trochu zeleniny (rajčata, paprika, zelí), bobule (zejména šípky), zelenina (zejména petržel, špenát).

Denně stačí jeden pomeranč nebo jeden zelený pepř. Je důležité si uvědomit, že při zahřívání se vitamín C v potravinách rozkládá, vezměte to v úvahu při vaření.

Některé funkce výživy v různých trimestrech

Při přemýšlení o stravě těhotné ženy je důležité si uvědomit, že jídlo, které používá, by mělo na jedné straně zajistit růst a vývoj plodu a na druhé straně potřeby samotné ženy, s přihlédnutím ke všem změnám v těle budoucí matky..

Objem a poměr biologicky a energeticky užitečných látek potřebných k uspokojení potřeb nastávající matky závisí na termínu. V první polovině těhotenství (zejména v prvním trimestru) se potřeby těla prakticky nemění.

K takovým změnám dochází v druhé polovině těhotenství. Je to způsobeno znatelným růstem plodu a placenty, jakož i změnami v činnosti gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, které zajišťují cirkulaci a vylučování metabolických produktů matky i plodu..

V souladu s těmito vlastnostmi je v druhé polovině těhotenství důležité zvýšit obsah bílkovin, vápníku, železa, vlákniny, vitamínů a minerálů ve stravě a omezit příjem soli.

Hmotnost během těhotenství

Během prvních měsíců těhotenství byste si neměli všimnout přírůstku hmotnosti. Některé ženy mohou dokonce odhalit úbytek na váze způsobený onemocněními, která jsou v prvním trimestru poměrně běžná (podle některých zpráv v 70% případů) a ovlivňují stávající stravovací a nápojové návyky. Takzvaná ranní nevolnost může pokračovat v průběhu těhotenství, i když obvykle odezní nebo alespoň začne do konce prvního trimestru mizet.

Pokud se u vás objeví nevolnost, promluvte si se svým těhotným lékařem, protože vaše tělo může dehydratovat. Nezapomeňte, že spolu s tekutinou dochází také ke ztrátě vitamínů a minerálů, které vy i vaše dítě tolik potřebujete.

Jak dítě roste ve druhém a třetím trimestru, zvyšují se také nutriční potřeby těla budoucí matky. Nicméně, těhotenství není důvod k přejídání, "jíst pro dva", jak bylo obvyklé říkat dříve. Ve skutečnosti těhotné ženy potřebují pouze 200 až 300 kalorií denně, a to pouze v posledním trimestru. Lze je získat přídavkem 2 druhů ovoce, 2 hrstek bobule, sýrového sendviče nebo části houskových tvarohů.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Pokud jste vstoupili do těhotenství se zdravou hmotností, pak je zvýšení o 10 až 13,6 kg považováno za normální a tato další hmota je v těle distribuována následovně:

 • plod, placenta, plodová voda - 5 kg;
 • objem cirkulující krve matky - 1 - 1,5 kg;
 • extracelulární tekutina - 1 - 1,5 kg;
 • děloha, mléčné žlázy - 1 - 1,5 kg;
 • tuková tkáň - 4 kg.

U žen s deficitem nebo nadbytkem tělesné hmotnosti před těhotenstvím se ukazatele budou mírně lišit a je přípustné zvýšení o 12 až 15,2 kg, respektive ze 7 na 9,1 kg..

Pokud se ukazatele hmotnosti dříve významně lišily od normy, raději se poraďte s dietou a požadovaným přírůstkem hmotnosti s odborníkem, který provádí těhotenství..

Doporučení by měla být poskytována s ohledem na věk, velikost těla (výška, hmotnost, index hmotnosti), úroveň fyzické aktivity, individuální charakteristiky metabolismu a některé další.

Ukazatel jako BMI (index tělesné hmotnosti) se obvykle používá jako indikátor podváhy nebo nadváhy. Vypočítá se takto:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2.

Doporučený přírůstek hmotnosti vypočítaný na základě BMI je co nejvíce personalizován, přičemž se bere v úvahu individuální charakteristika konkrétní ženy.

V průměru můžete za první trimestr získat 1 - 2 kg. Ve 2. - 3. trimestru se za standard považuje následující přírůstek hmotnosti:

 • při normální hmotnosti - 0,4 kg za týden;
 • podváha - 0,5 kg za týden;
 • nadváha - 0,3 kg týdně.

Nárůst hmotnosti o méně než 1 kg nebo o více než 3 kg za měsíc by měl být základem pro pečlivé studium okolností těhotenství porodníkem..

Co nemůžete pít a jíst, když jste těhotná

 • Nepasterizované mléko. Všechny mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka, které během těhotenství konzumujete, by měly být na obalu označeny „Pasterizováno“.
 • Měkké sýry. Můžete si vychutnat parmezán na pizzu, ale je lepší odmítnout měkké sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka (brie, hermelín, feta, modrý sýr). Bakterie, které obsahují, mohou mít nepříznivý vliv na váš současný stav..
 • Syrové a nepražené maso. Může obsahovat patogenní bakterie. To také zahrnuje všechny uzené výrobky. Necháme-li stranou otázku, zda jsou v zásadě užitečné, zaměříme se na skutečnost, že bakterie Listeria, která může žít v syrovém masu, stále existuje, i když jsou tyto produkty ve vaší lednici. Stávají se relativně bezpečnými pouze tehdy, jsou-li konzumovány ihned po vaření při vysokých teplotách..
 • Syrové, sušené ryby, mořské plody a pokrmy z nich (sushi atd.). Pokud jste fanouškem sushi, ústřice, mušlí nebo lehce nasoleného lososa, musíte na tyto léky zapomenout po dobu těhotenství a kojení. Těhotné ženy mohou používat pouze pečlivě zpracované a vařené ryby a mořské plody při vysokých teplotách.
 • Syrová vejce a jídla z nich (před tepelným zpracováním), například syrové těsto. Pokud hnětete těsto s vejci, vzdejte se zvyku jeho ochutnávky. Riziko je dokonce malé množství syrového těsta: stejná bakterie Salmonella je velmi nebezpečná pro jakýkoli zdravý organismus, nemluvě o vaší zvláštní situaci. Ve stejné kategorii jsou domácí majonéza a další salátové dresinky (Caesar atd.). A nezapomeňte na sladká jídla: pěna, magnát, magnát, pusinka, tiramisu atd..
 • Výhonky a klíčící zrna. Vyhněte se jakémukoli: patogeny se do nich mohou dostat v rané fázi růstu a před jídlem je nebude možné omýt vodou..
 • Ryby s rtutí. Tuňák, mečoun, makrela, žralok mohou obsahovat vysoké dávky rtuti. Za bezpečné se považuje nejvýše 300 g týdně mořských plodů nebo ryb obsahujících minimální dávky rtuti: sumec, losos, treska, konzervovaný tuňák.
 • Čerstvě vymačkané šťávy. Šťávy vymačkané v restauraci a na dalších veřejných místech mohou také obsahovat patogenní bakterie - salmonely a E. coli. Surové nepasterizované lahvové šťávy, které lze vidět v chladničkách supermarketů, spadají do stejné kategorie..
 • Špinavé ovoce a zelenina. Toxoplasma bakterie nebezpečné pro vás a vaše dítě může žít na nich.
 • Kofein. Mnoho matek se zajímá o otázku, zda je možné během těhotenství pít kávu. Nedávné studie ukazují, že malé množství kofeinu je bezpečné pro těhotné ženy. Otázkou však zůstává, zda vysoké dávky této látky mohou vést k riziku potratu, jak se nedávno domnívalo. Vzhledem k tomu, že v této oblasti probíhá výzkum, je v současné době povoleno konzumovat nejvýše 200 mg kofeinu denně - jedná se o jeden šálek kávy. Nezapomeňte, že se tento prvek vyskytuje také v koole, čaji, čokoládě a energetických nápojích..
 • Alkohol. Téma alkoholu během těhotenství zůstává relevantní. Jste si dobře vědomi, že zneužívání lihovin vede k závažným malformacím plodu. Ne každý však ví, že i malé dávky mohou být nebezpečné. Během těhotenství stále není stanoveno bezpečné množství alkoholu. Proto je nejlepší opustit všechna „silná jídla“ po celou dobu očekávání dítěte a kojení.

Období očekávání dítěte je doba, kdy se vyplatí věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a potřebám těla. A přestože se možná budete muset vzdát některých svých stravovacích návyků, zacházejte s tím radostí - protože nejen přispíváte na zdraví dítěte, určete správný směr jeho vývoje v následujících 40 týdnech, ale s největší pravděpodobností položíte základ udržet tělo v pořádku i po porodu.

Jaká jídla jsou nebezpečná během těhotenství, co nemůžete jíst před provedením testů

Jakmile nastávající matka zjistí svůj nový stav, padne na ni celý seznam doporučení týkajících se výživy. Opravdu, ode dne početí začíná buněčné dělení, postupné pokládání hlavních orgánů dítěte. V této chvíli je důležité vědomé postavení ženy - není tu to, co chcete, ale co potřebuje vznikající plod.

Menu během těhotenství

Žena s vědomím, že nemůžete jíst těhotná, může zlepšit vlastní pohodu a poskytnout dítěti nezbytný komplex důležitých prvků. Pro všechny matky jsou doporučeny obecné výživové pokyny. Správný přírůstek hmotnosti, tlakové indikátory, výsledky zkoušek, koordinovaná práce celého organismu závisí na vyváženém menu.

Seznam potravin, které nemůžete jíst:

 • sýry, které neprošly procesem pasterizace, odrůdy s různými druhy plísní a také vyrobené z kozího mléka, obsahují bakterie, během těhotenství mohou těhotné ženě poškodit;
 • vejce lze konzumovat pouze natvrdo, nebo je-li žloutek úplně ztvrdlý, domácí omáčky, dezerty, kde se v receptech používá syrová vejce - majonéza, zmrzlina;
 • masová jídla a droby, je nežádoucí, aby budoucí matky používaly pasty, játra, stejně jako pokrmy, které nebyly podrobeny dostatečnému tepelnému ošetření, vysoké riziko poškození bakterií;
 • houby jsou považovány za těžké produkty trávení, absorbují také toxiny shromážděné v oblastech s nepříznivou environmentální situací, jako je například houba, mohou způsobit otravu těla a vystavit se riziku potratu;
 • mnoho žen neví, proč by těhotné ženy neměly jíst sushi, existuje vysoká pravděpodobnost, že syrové ryby a mořské plody budou infikovány parazity, zůstanou také při marinování a zastaralé bílkovinné produkty vedou k závažné intoxikaci.

Ryby během těhotenství

V srdci zdravé výživy jsou vždy různé druhy ryb. Je snadno strávitelný, je to zdroj hodnotných minerálů, vitamínů, včetně jódu a vitamínu D. Je také nutné ho během těhotenství používat. Existuje však několik doporučení, která jsou důležitá pro každou nastávající matku..

Jaký druh ryb mohou těhotné ženy jíst:

 • nejcennější jsou červené odrůdy - losos, pstruh, losos chum, také sledě, treska, makrela, sumec;
 • nejlepší tepelné zpracování se považuje za pečené ve fólii nebo v páře;
 • pro maximální asimilaci v kombinaci se zeleninou nebo obilovinami se doporučuje zahrnout rybí pokrmy 2krát týdně;
 • těhotné ženy také potřebují vědět, jaký druh ryb nejíte, je to velká dravá - žralok, mečoun, halibut, makrela, tuňák, dokáže akumulovat nebezpečné prvky, včetně sloučenin rtuti;
 • Nejezte nakládané nebo solené sledě, uzené makrely, odrůdy řek ulovené z kontaminovaných vodních útvarů.

Seafood je také rizikovým produktem. Mohou způsobit alergie, obsahují škodlivé chemikálie, jako jsou surové měkkýše, absorbují nečistoty ze dna.

Jídla v prvním trimestru

Raná stádia přinášejí mnoha ženám nepohodlí spojené s přizpůsobením těla novému stavu. Toxikóza znamená ztrátu chuti k jídlu, ospalost, závratě, zvracení. Také až do 16 týdnů, pokládky hlavních systémů a orgánů, dochází k tvorbě placenty. Proto je v tomto období důležité zajistit výživnou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Co by těhotné ženy neměly jíst v prvním trimestru:

 • výrobky obsahující barviva, konzervační látky, látky zlepšující chuť;
 • uzená, kořenitá, smažená jídla;
 • jednoduché sacharidy - moučné výrobky, sladkosti;
 • káva, silný čaj, sladké nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • polotovary;
 • svačiny, rychlé občerstvení, pouliční jídlo;
 • známé alergeny - čokoláda, citrusové plody, mořské plody;
 • exotické ovoce, zelenina, bobule, které lze zpracovat pro uchování během dlouhé přepravy.

Rovněž se vyplatí omezit živočišné tuky ve stravě. Nákup tvarohu, zakysané smetany, fermentovaného pečeného mléka, nemusíte volit vysoké procento obsahu tuku, zhoršuje proces trávení a představuje další zátěž pro kardiovaskulární vylučovací systém..

Jídla ve druhém a třetím trimestru

Po 16 týdnech přichází ženám zlatý čas, v tomto okamžiku se objevují známky toxikózy, může si užívat svého stavu. Plod roste a nastávající matka začne přibírat na váze.

Aby těhotná žena neměla další libry, musí dodržovat jednoduchá doporučení:

 • jíst často v malých porcích, strava by měla obsahovat velké množství vlákniny, bílkovin a rostlinných tuků;
 • je užitečné pít ovocné nápoje, šípkový vývar, zelený čaj s citronem;
 • ve druhém trimestru stojí za to opustit produkty, které vyvolávají pálení žáhy a tvorbu plynu;
 • množství soli by nemělo přesáhnout 6 gramů. denně se vyhnete výskytu otoků;
 • ve třetím trimestru musí žena pečlivě sledovat obsah kalorií v potravinách, aby před porodem nezískala na váze, což může komplikovat proces porodu a následné období zotavení;
 • s nadměrnou hmotností může lékař doporučit dny nalačno, vyloučeny jsou všechny sladkosti, včetně ovoce, a proto by těhotné ženy neměly jíst banány, meloun a tomel.

Co nemůžete jíst před provedením testů

Nastávající matky často získají zklamáním výsledky testu a cítí se skvěle. Skutečnost je taková, že některé produkty mohou ovlivnit výkon systémů a orgánů. Ženy musí znát některá pravidla, aby získaly spolehlivá data..

Co nemůžete jíst před biochemickým krevním testem:

 • večeře před dnem porodu by měla být lehká, nízkokalorická;
 • za den se nenechte unést sladkostí, uzeným, mastným, slaným jídlem;
 • je třeba vyloučit mrkev, citrusové plody;
 • je lepší zahrnout snadno stravitelné bílkoviny a komplexní uhlohydráty - cereálie, zelenina.

Co nemůžete jíst před močením:

 • mrkev, cibule, rebarbora, bobkový list, kurkuma, tomel, řepa, jahody mohou změnit barvu;
 • použití melounu je zakázáno, analýza může ukázat obsah dusičnanů;
 • mastná, uzená, kořenitá, slaná jídla se nedoporučují;
 • Také nemůžete pít minerální vodu, která může ovlivnit kyselost, kávu, silný čaj.

Užitečná jídla během těhotenství

Nastávající matky musí vědět, které produkty pomohou zajistit normální průběh těhotenství. Vyvážená strava zabrání nepříjemným stavům spojeným se změnami ženského těla.

Co je dobré k jídlu:

 • celozrnný chléb, žito, ovesné vločky;
 • syrová, dušená, vařená zelenina;
 • místní ovoce a bobule;
 • rostlinné oleje;
 • mořská kapusta;
 • mléčné výrobky s nízkým procentem obsahu tuku;
 • vejce vařená na tvrdo nebo ve formě omelety ne více než 2-3krát týdně;
 • drůbeží maso, králík, hovězí maso, telecí maso;
 • ořechy
 • med, pastilka;
 • mastné ryby - až 2krát týdně;
 • pohanka, ovesné vločky, ječmen, kaše proso;
 • semena pomohou vyrovnat se s pálením žáhy, zácpou, zažívacími poruchami, poskytují také fosfor, vápník, vitamíny A, E, B, D.

Vyvážené menu budoucí matky jí umožní udržovat dobré zdraví v období těhotenství a dát zdravému dítěti život.

Co by těhotné ženy neměly jíst: „černý seznam“ produktů

S nástupem těhotenství lékaři doporučují nastávajícím matkám, aby konzumovaly různé potraviny a nápoje s opatrností. Kromě toho existuje černý seznam - seznam produktů, které nemůžete jíst těhotné.

Elizaveta Novoselova
Porodník-gynekolog, Moskva

Strava budoucí matky výrazně ovlivňuje rychlost metabolických procesů v jejím těle a vstřebávání živin nezbytných pro vývoj dítěte. Dodávání bílkovin, tuků, uhlohydrátů a užitečných mikroelementů plodu, jeho rovnoměrný růst a vývoj, jakož i přírůstek na váze, práce ledvin, srdce a krevních cév samotné ženy závisí na rychlosti metabolismu..

Na jedné straně existuje mnoho produktů, které nemohou být těhotné. Na druhé straně, některé nastávající matky jsou na přísné stravě..

Nechoďte do extrémů, stačí přijít na to, co může skutečně poškodit nesprávnou výživu během těhotenství.

Proč je správná výživa během těhotenství tak důležitá?

Mnoho budoucích rodičů si doslova představí „škodlivost“ konkrétního potravinového produktu: pokud těhotná žena něco sní, spadne na plod a poškodí jej. Není tomu však tak: ve skutečnosti je situace u „zakázaných“ produktů mnohem komplikovanější. Mezi tělem matky a dítěte neexistuje přímá zažívací trubice. Potraviny konzumované těhotnou ženou se rozkládají ve svém zažívacím traktu na hlavní produkty nezbytné pro normální fungování těla a vývoj plodu - bílkoviny, tuky a uhlohydráty. Tyto látky jsou nezbytné pro energetický metabolismus. Stenou střeva jsou absorbovány do krevního řečiště a dodávány přes krevní cévy k dítěti.

Od nejškodlivějších složek moderních potravinářských výrobků - potravinářských přídatných látek, látek zvyšujících chuť, konzervačních látek, barviv, látek určených k aromatizaci - je dítě chráněno placentární bariérou (jedinečný dvojitý mikrofiltr od stěn kapilár dělohy a placenty). Pokud placenta funguje dobře, molekuly škodlivých látek v doslovném smyslu neprocházejí „celní kontrolou“ a nevstoupí do krevního oběhu plodu.

Mezi produkty, které tradičně jíme, neexistují žádné, které by mohly přímo ovlivnit zdraví plodu. Neexistuje takové jídlo, pití, ovoce nebo zelenina, ořech, bobule atd., Což je obvykle užitečné a během těhotenství se stává škodlivé. To však vůbec neznamená, že nastávající matka může bezpečně jíst, co chce, beze strachu ze zdraví budoucího dítěte. Těhotenství je další zátěží ženského těla a je velmi významné. Všechny jeho orgány a systémy fungují v „válečném režimu“ a někdy v tom nejzákladnějším smyslu: rostoucí děloha tlačí na sousední orgány, včetně žaludku a slinivky břišní, jater a žlučníku, sleziny, ledvin, močového měchýře a velkého počtu velkých cévy. Při tomto způsobu fungování může jakákoli chyba ve stravě, která by se za normálních okolností projevila jako mírná nevolnost nebo zcela nepostřehnutelně, vážně ovlivnit metabolismus a zhoršit pohodu budoucí matky..

Ani jeden potravinový produkt ve skutečnosti nemůže dítě přímo poškodit. Používání škodlivých přípravků však vždy poškozuje zdraví samotné nastávající matky, na které závisí průběh těhotenství a vývoj plodu. Přezkum vaší stravy během těhotenství tedy není prázdným zajištěním a musíte s ní zacházet rozumně a vážně.

Co nejíte těhotná: „černý seznam“ toxických produktů

Nastávající matka by si samozřejmě měla vytvořit „zakázaný seznam“, ke kterému půjdou všechny zjevně úmyslné zdravotnické výrobky. Těhotné ženy by neměly jíst hranolky, chemické sladké nápoje, jídlo s příchutí a umělé barvy, konzervované potraviny.

Obsahují škodlivé látky, které brání trávení, funkci jater a ledvin a jsou pro organismus jako celek toxické. Během těhotenství tyto pochybné pochoutky podléhají přísnému zákazu: ženské tělo zažívá dvojnásobnou zátěž a nesprávná výživa může během tohoto období vést k vážnějším zdravotním problémům mnohem rychleji, které okamžitě ovlivní stav plodu..

Mezi nejčastější důsledky konzumace škodlivých produktů během těhotenství patří urolitiáza a cholelitiáza. Tato onemocnění, doprovázená silnou bolestí a výrazným zhoršením pohody nastávající matky, často vyžadují urgentní chirurgický zákrok, což výrazně zvyšuje riziko potratů..

Kromě toho byste při čekání na dítě neměli pít kávu a alkohol - tyto výrobky mohou vyvolat zvýšení krevního tlaku, hypertonitu dělohy a riziko narušení placenty. Kromě toho je poločas rozpadu alkoholu v krvi těhotné ženy pro plod toxický..

Výživa během těhotenství: jak se vyhnout nadváhy?

Kromě "zakázaného seznamu" existují i ​​další produkty, které je žádoucí z různých důvodů výrazně omezit. Je lepší snížit spotřebu chleba, těstovin a všech druhů pečiva, cukrovinek, jakož i masa a masných výrobků s vysokým obsahem tuku (sádlo, slanina, tučné klobásy), protože přispívají k nadměrnému přírůstku hmotnosti.

Extra libry doslova poškozují zdraví maminky a dítěte, někdy ohrožují těhotenství. Nadváha vytváří zvýšené zatížení kardiovaskulárního systému.

Na pozadí patologického nárůstu tělesné hmotnosti těhotná žena často zvyšuje tlak, zvyšuje se tonus dělohy a snižuje průtok krve placentou. V důsledku těchto změn plodu chybí výživa a kyslík - vyvíjí se fetoplacentální nedostatečnost, která často vede k akutní hypoxii (kyslíkové hladovění) plodu..

Těhotné ženy s významným přírůstkem na váze (15 kg nebo více) jsou ohroženy vývojem pozdní toxikózy nebo gestózy charakterizované výskytem otoků, zvýšeným tlakem a ztrátou bílkovin v moči. Bez včasné léčby může tato komplikace vést k předčasnému placentárnímu narušení, rozvoji eklampsie (konvulzivní syndrom na pozadí nekontrolovaného zvýšení krevního tlaku) a krvácení z dělohy..

Bohužel se tyto nebezpečné komplikace, které ohrožují život matky a dítěte, v naprosté většině případů (82%!) Vyvíjejí u těhotných žen s patologicky nadváhou. Nastávající matka musí proto sledovat rovnoměrný přírůstek na váze a omezit příjemné „excesy“ ve své stravě.

Výrobky, které narušují trávení těhotných žen

Během těhotenství se doporučuje výrazně omezit používání uzeného masa, kořeněných, smažených potravin, jakož i luštěnin, kukuřice a vysoce sycených nápojů. Důvod, proč tato jídla vypadají z laskavosti, je jednoduchý: během těhotenství je v důsledku tlaku rostoucí dělohy výrazně narušen proces trávení, takže potraviny, které je obtížné strávit, dávají nastávající matce zvláštní nepohodlí.

Množství kořenitých a smažených potravin může způsobit jaterní koliku a zvracení iu dokonale zdravé nastávající matky, a luštěniny a soda mohou způsobit dlouhodobé nadýmání (nadýmání), což dává těhotné ženě velké nepohodlí a často se stává nepřímou příčinou zvýšení tonálního dělohy.

Během těhotenství se vyhněte alergenům

Nastávající matka by měla být opatrná při používání „alergenních“ potravin - citrusových plodů, čokolády, exotického ovoce a pokrmů.

Během těhotenství je alergická reakce často detekována poprvé na potraviny, které žena před jídlem bez jakýchkoli následků. Alergie na budoucí matku je nebezpečná, protože je predispozičním faktorem ve vývoji toxikózy v časném a pozdním těhotenství - komplikace, které někdy způsobí potrat. Proto se opírat o „rozpoznané“ alergeny nestojí za to.

Mnozí věří, že pokud nastávající matka bude během těhotenství jíst alergenní přípravky, bude dítě alergické. Toto je nejčastější mylná představa o výživě těhotné ženy. Je však důležité pochopit, že neexistují potravinářské výrobky, které přímo ovlivňují zdraví plodu. Alergie je kladena geneticky v době oplodnění nebo je získávána již během života pod vlivem vnějších nepříznivých faktorů (například špatná ekologie nebo škodlivá produkce). Právě v embryonálním období (během nitroděložního vývoje) je však osoba spolehlivě chráněna před vlivem nepříznivých faktorů pomocí placentární bariéry. Vývoj alergie u dítěte tedy nijak nesouvisí s použitím alergenních přípravků matkou během těhotenství. Je nutné odmítnout pouze produkty, které u těhotné ženy vyvolávají alergii.

Články O Neplodnosti