Hlavní Zdraví

Je možné pít čaj s mátou během těhotenství a jak to správně dělat?

Máta peprná je oblíbená aromatická rostlina používaná v lidovém léčitelství, vaření a dokonce i v kosmetologii. Voňavý hrnek čerstvě uvařených bylin může zmírnit stres, pomoci vyrovnat se se stresem nebo těžkostí v žaludku. Vzhledem k minimálnímu počtu kontraindikací ji mohou používat téměř všichni lidé bez omezení. V případě těhotných žen je však situace poněkud složitější. Během tohoto důležitého časového období je nutné pečlivě dodržovat režim pití. Je možné pít čaj z máty pro těhotné ženy? Otázka je kontroverzní a způsobuje mnoho kontroverzí. Pokusme se zjistit, co a kdy je máta užitečná a za jakých podmínek je nejlepší ji vyloučit.

Co je užitečné máta

Díky svému bohatému chemickému složení se máta používá pro působivý seznam nemocí a během těhotenství může být výborným analogem syntetických drog.

Čaj máta je výborným lékem na toxikózu v raných stádiích. Díky aktivním složkám obsaženým v čaji se trávicí systém obnoví, nevolnost a nadýmání zmizí a zácpa zmizí. V případě častých závratí se šálkem voňavého nápoje stane neocenitelným pomocníkem.

Voňavý čaj má blahodárný účinek na centrální nervový systém, přináší jej do vyváženého stavu a pomáhá ženě vyrovnat se s záchvaty paniky, úzkostí, bolestmi hlavy a nespavostí. Tento účinek má výrazný příznivý účinek na emoční stav těhotné ženy i nenarozeného dítěte..

Mátová tráva obsahuje měď, která stimuluje vstřebávání železa a eliminuje nedostatek kyslíku, čímž snižuje riziko anémie z nedostatku železa během těhotenství.

S nachlazením u těhotných žen najde své použití i máta. Užívání drog, zejména v časných stádiích těhotenství, není vždy přijatelné. Čaj máty má vynikající protizánětlivý, antiseptický, diaforický a analgetický účinek. Kromě toho máta je výborným imunomodulátorem, a proto může také zlepšit stav imunitního systému, což pomáhá nezachytit nachlazení.

Bylinkový vývar dobře pracoval při srdečních chorobách, doprovázených vysokým krevním tlakem.

Se závažným otokem a křečovými žilami spojenými s obdobím těhotenství může léčivý nápoj pomoci a zmírnit stav.

Škody a kontraindikace

Všechno je v moderování dobré, a mátou v tomto případě není výjimkou. Přes zdánlivou neškodnost je v některých případech její použití nepřijatelné. Díky svému bohatému složení máta snižuje tón srdce a může přispívat k potratu díky stimulaci dělohy. To je hlavní důvod, proč někteří gynekologové doporučují ženě vyloučit nebo omezit používání máty během těhotenství.

Kontraindikace pro použití:

 • přecitlivělost;
 • hypertonicita dělohy, která může vést k potratu;
 • nízký krevní tlak;
 • nemoc ledvin
 • nemoc jater
 • riziko krvácení;
 • flebeurysm;
 • netoxické zvracení.

Peppermintová tráva obsahuje fytoestrogeny - rostlinný analog ženských pohlavních hormonů. Během těhotenství tyto složky zvyšují tón dělohy. Pozdní těhotenství se zneužíváním máty může způsobit předčasný porod.

Mohu pít čaj máty peprné během těhotenství?

Při nepřítomnosti kontraindikací bude čaj z máty během těhotenství velmi užitečný a zlepší stav ženy s různými onemocněními. Nezapomeňte, že o bezpečnosti jeho použití by měl v každém případě rozhodnout lékař.

Nepoužívejte čaj máty peprné. K nasycení těla potřebnými užitečnými látkami stačí vypít 3 šálky denně. Zvýšení indikovaného počtu šálků se nedoporučuje, protože to může vést k nežádoucím následkům.

Jaké máty použít pro vaření

Pro vaření čaje jsou vhodné suché i čerstvé listy rostliny. Přestože stojí za zmínku, že chuť a barva se budou mírně lišit. Důvodem je skutečnost, že při sušení dochází ke ztrátě některých základních složek a vitamínů, což zásadně neovlivňuje výhody samotného nápoje..

Pokud na vašem webu nebo na parapetu není způsob pěstování máty, je nejlepší si ji koupit v lékárně. Tím se zabrání surovinám nízké kvality, které mohou být nejen zbytečné, ale také nebezpečné. Na pultech supermarketů se někdy najde čerstvá máta.

Nejoblíbenější máta peprná. Má výraznou specifickou vůni a týká se léčivých bylin používaných v tradiční medicíně. Můžete si ji koupit v jakékoli lékárně ve filtračních pytlích nebo ve volné formě. Mírně méně známá je mátová hora a bažina. Oba druhy nemají takové vynikající vlastnosti jako pepř, jsou však výborně schopny pomoci s rozpadem a kašlem se sputem..

Nejlepší je uchovávat sušenou trávu v keramické nebo skleněné nádobě, která zachrání všechny cenné komponenty, které tvoří její složení. Čerstvá máta může být umístěna do nádoby s vodou jako kytice a v případě potřeby použita.

Recept na drink

Chcete-li získat co nejvíce potěšení z pití čaje, měli byste při přípravě nápoje dodržovat několik pravidel:

 • vařit čaj ve skleněné nebo keramické misce (to dodá nápoju bohatší chuť);
 • voda by měla být horká, ale nestojí za to používat vroucí vodu (kvůli příliš vysoké teplotě se všechny prospěšné složky máty zhroutí a nápoj se stane zbytečným);
 • Čaj máty musí být vyluhován po dobu nejméně 20 minut.

Pivovarnická máta v kovové nádobě se nedoporučuje, protože to povede k nežádoucí chemické reakci mezi samotným nápojem a stěnami jídel. V důsledku toho budou zničeny prospěšné složky rostliny..

Nyní pojďme na velmi recept na klasický mátový čaj používaný v těhotenství. K jeho přípravě je třeba:

 • nasekaná máta - jedna polévková lžíce (může být nahrazena jednou větvičkou);
 • sklenici horké vody.

Vaření je jednoduché - stačí mincovnu naplnit vodou a nechat ji stát pod víkem po dobu 20 minut. Zdravý a chutný nápoj je připraven.

Máta během těhotenství

Mincovna během těhotenství má pozitivní vliv na tělo ženy a vyvíjející se plod. Je však nutné tuto rostlinu aplikovat správně, jinak může negativně ovlivnit zdravotní stav. Proto musíte vědět, zda jej použít při porodu dítěte.

Jedinečnost máty peprné

Listy máty peprné obsahují velké množství těkavých olejů:

Kromě toho je tato část rostliny bohatá na různé kyseliny, enzymy, taniny, makro- a mikroelementy, aminokyseliny, vitaminy a soli. Většina esenciálního oleje je v mátových květech, méně - v listových destičkách a velmi málo v stoncích.

Přípravky vyrobené na bázi rostliny zlepšují trávicí trakt, zmírňují nevolnost a vyznačují se diuretickými vlastnostmi. S jejich pomocí se stav zlepšuje s hnisavou bronchitidou. S anginou pectoris bylina rozšiřuje krevní cévy a může snižovat tlak.

Jedinečnost máty spočívá v tom, že odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla, zmírňuje křeče a bolest, zmírňuje zánět a urychluje růst vlasů. Při jeho používání mizí špatný dech, snižuje chuť k jídlu, pokožka čistí.

Rostlina pomáhá odstranit kameny z žlučníku a vyčistit játra. Kromě toho má komplexní účinek na nervový systém: zlepšuje funkci mozku, odstraňuje nespavost, zklidňuje a odstraňuje tóny.

Je možné pít mátu pro těhotné ženy

Mnoho žen se zajímá o to, zda je v těhotenství možné máta. Tato rostlina je produkt obsahující estrogen, díky kterému může práce předčasně začít. Ale to se stává velmi zřídka - s nadměrným používáním máty.

Pokud těhotenství pokračuje normálně, nebude rostlina v mírném dávkování negativně ovlivňovat zdraví nastávající matky a plodu. Doktoři říkají, že těhotné ženy mohou pít bylinkový nápoj, aby se zbavily nevolnosti, bolesti hlavy a dalších nepříjemných příznaků.

Ale někdy taková rostlina nemůže být přijata, když má dítě. Mnoho nastávajících matek se zajímá, proč může být zakázáno. Infuze trávy může způsobit újmu, pokud hrozí potrat, a také pokud je děložní krček mírně otevřený nebo je diagnostikována nedostatečnost krční páteře.

S hrozbou potratu je rostlina pro použití zcela kontraindikována. Je také zakázáno hypotenzí..

Pouze lékař odpoví, zda je možné pít mátu těhotným ženám s onemocněním jater nebo ledvin. To by mělo být provedeno s opatrností. Ve třetím trimestru může konzumace čaje ve velkém množství snížit produkci mléka. Tráva je zakázána pro jakékoli projevy alergií.

V raných fázích

Mincovna během těhotenství v raných fázích pomáhá uklidnit nervový systém, uvolňuje nadměrné vzrušení. Působí jako mírné projímadlo a bojuje se slabostí, která je charakteristická pro první trimestr. V těle na samém začátku těhotenství je progesteron intenzivně produkován.

Díky tomuto hormonu je plod fixován v děloze a jejím dalším vývoji. Ale kvůli progesteronu nastávající matka často zažívá pocit únavy a ospalosti..

Proto byste měli v prvních měsících užívat bylinkový čaj, který poskytuje nárůst síly. Během těhotenství můžete pít máty peprnou, pokud máte silné bolesti hlavy v důsledku hormonálních změn. Při těžké toxikóze je třeba kapátkem 2-3 kapky oleje kapat kapesníkem. Tato vůně by měla být vdechována záchvaty nevolnosti..

Ženy se často zajímají o to, zda těhotné ženy mohou pít mátu s počátkem druhého trimestru. Během tohoto období se zlepšuje pohoda ženy, ale pozorují se následující příznaky:

U těhotných žen přichází na záchranu čaj s mátou, což snižuje jas těchto projevů. V takovém čase již odvar v mnohem větším množství nepoškodí plod, který je dobře zavedený, a reakce těla bude minimální.

Rostlina má uklidňující a obklopující účinek na těhotné ženy a normalizuje střevní motilitu. Peppermintový nápoj hladce rozšiřuje krevní cévy a snižuje krevní tlak.

Těhotné ženy mohou mít různé kožní problémy - peeling, akné, nadměrný tuk. Čaj máty se může takového problému zbavit. Používá se pro pleťové vody a mytí.

V pozdních termínech

Těhotné ženy mohou užívat infuzi v pozdějších stádiích. Mincovna během těhotenství pomáhá eliminovat příznaky běžného nachlazení, snižuje intenzitu bolesti hlavy a bolesti svalů a normalizuje zažívací trakt. Ve třetím trimestru často dochází k zácpě, nadýmání, pálení žáhy.

Střevo přestane fungovat normálně, dochází ke stlačení vnitřních orgánů zvětšenou děloží, díky čemuž je stravování potravin obtížně stravitelné.

S tímto problémem se vyrovnává čerstvá tráva ve formě čaje. Nápoj máta by měla být 1-2 sklenice denně. Infuze máty peprné eliminuje otoky dobře. Pokud má žena křečové žíly, neměl by takový nápoj zneužívat.

Závěr

Během těhotenství můžete nebo nemůžete mít máta peprnou, rozhodovat by měl pouze lékař. Při správném použití není taková rostlina schopna poškodit tělo budoucí matky a vyvíjející se plod. Musíte však vědět, jaké jsou přímé kontraindikace jeho užívání, což pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Je možné pít čaj s mátou během těhotenství a jak to správně dělat?

Omezení během těhotenství se nevztahují pouze na jídlo, ale také na nápoje. Na pochybách je možnost použití i přírodních složek. Čaj máta je považován za jeden z nejlepších léků na zmírnění příznaků stresu. Ale ne každý to zvládne.

Funkce máty peprné

Máta peprná je vytrvalá rostlina, rozdělená do 300 odrůd. V medicíně se aktivně používá pouze 25 druhů rostlin. Charakteristickým rysem máty je její specifická vůně a chuť. Obsahuje mentol, který je známý svým antiseptickým a antispasmodickým působením..

Máta je ceněna pro diaforický účinek, který je důležitý při vývoji nachlazení. Okamžitě usnadňuje dýchání a eliminuje kašel. Máta peprná se používá pro vysoký krevní tlak a bolesti hlavy. Také se prosadila jako účinný lék proti nespavosti. Rostlina je bohatá na vitamíny a minerály. Složení obsahuje následující složky:

 • mangan;
 • zinek;
 • vitaminy A, PP, B9, B6, B5, B2, B1 a C;
 • fosfor;
 • žehlička;
 • měď;
 • vápník;
 • sodík;
 • draslík.

Při vaření se používají lístky máty. Po usušení jsou součástí koření a omáček. Čerstvé listy se používají k dekoraci zákusků a nápojů. Jedním z nejoblíbenějších nápojů je horký mátový čaj. Má uklidňující a uklidňující účinek..

Rostlina se v kosmetickém průmyslu široce používá jako parfém. V medicíně se máta peprná přidává do mastí, krémů, tablet a kapek. Je součástí Valocordinu a Zeleninu. Oleje máty peprné zahrnují prášky a sirupy proti kašli. Mezi prospěšné vlastnosti rostliny patří:

 • eliminace pocitů úzkosti;
 • analgetický účinek;
 • odstranění zánětu;
 • choleretický účinek;
 • pomoc s zvracením;
 • tonický efekt;
 • expektorační účinek;
 • úlevu při dýchání
 • snížení tělesné teploty.

Mohou těhotné ženy pít drink?

Ženy v pozici čaje máty peprné jsou předepisovány jako alternativní náhrada za léky se sedativním účinkem. Máta peprná je přírodní sedativum s minimálním počtem kontraindikací. Chlazený pepermintový nápoj osvěžuje a osvěžuje dokonale, zatímco horký čaj pomáhá udržet v teple..

V raných fázích

První trimestr těhotenství je nejvíce zodpovědný za mladou matku. Během tohoto období dochází k radikální restrukturalizaci všech systémů na podporu života. Práce na gastrointestinálním traktu se mění, dochází k hormonálním prasklinám a získává se nadváha. Změny způsobují nervové napětí. Pokud nebudou přijata žádná opatření, existuje šance na rozvoj deprese.

V raných fázích je čaj z máty považován za dobrý sedativum. Normalizuje spánek a eliminuje zbytečné myšlenky. Máta má schopnost eliminovat nevolnost, která je vhodná pro vývoj toxikózy.

V pozdních termínech

V posledních měsících zajímavé situace se čaj máta peprná používá ke stabilizaci krevního tlaku. Třetí trimestr se vyznačuje prudkým nárůstem hmotnosti, výskytem dušnosti a otokem. Žena začne rychlejší pneumatiku. Kromě fyzického v této době existuje psychologické nepohodlí. Jeho vzhled je způsoben blížícím se narozením.

Ve třetím trimestru dochází k výcvikovým bojům. Mohou být doprovázeny bolestivými pocity. Čaj s mátou pomůže vypořádat se s nimi bez následků pro dítě. Rovněž odstraňuje úzkost tím, že umožňuje těhotné ženě klidně spát v noci..

Přínos a újma

Složky, které tvoří máta peprnou, mohou být v některých případech škodlivé. Rostlina obsahuje fytoestrogeny, které mohou zvyšovat tón dělohy. Velký příjem tohoto hormonu v těle může způsobit potrat. Čaj máty má také negativní účinek, pokud jej používáte, pokud existují kontraindikace. Výhody pro těhotné ženy jsou následující:

 • eliminuje pálení žáhy a nadýmání;
 • neutralizuje příznaky toxikózy;
 • bojuje proti migrénám;
 • pomáhá předcházet a léčit nachlazení;
 • zabraňuje rozvoji záchvatů paniky;
 • snižuje krevní tlak.

Doporučujeme sledovat video o výhodných vlastnostech máty:

Způsoby konzumace černé, zelené a jen mátového nápoje


Existuje několik způsobů, jak vařit mátový čaj:

 1. Nejjednodušší způsob je přidat nějaké sušené listy do horkého černého čaje.
 2. Další metoda zahrnuje použití výhradně lístků máty, bez přísad. Dvě sklenice horké vody bude vyžadovat 10 listů čerstvé rostliny. Listy se nalijí vodou a napouštějí se po dobu 15 minut.
 3. V kombinaci s máty peprné a zeleným čajem se získá lahodný tonikový nápoj. Je třeba vyplnit čajovou konvici 2 lžičky jakéhokoli stupně zeleného čaje a 2 - 3 větvičky máty. Suchá směs se vlije 400 ml horké vody a naplní se po dobu ne více než 20 minut.

Je nežádoucí konzumovat více než 3 šálky nápoje denně. Při léčbě nachlazení je dávkování diskutováno s ošetřujícím lékařem. Maximální doba léčby je 3 měsíce.

Kontraindikace

Je velmi důležité, aby se těhotné ženy před užitím čaje máty peprné seznámily s kontraindikacemi. Jejich přítomnost vylučuje možnost pití nápoje v jakékoli dávce. Kontraindikace zahrnují:

 • individuální nesnášenlivost;
 • hypotenze;
 • možnost potratu.

Při správném používání pomáhá čaj máta neutralizovat nepříjemné příznaky spojené s těhotenstvím. Nápoj je velmi užitečný pro budoucí matku, ale neměli byste ji zneužívat.

Mohu pít mátu během těhotenství?

Již dlouho je známo, že máta během těhotenství může mít pozitivní vliv na matku a plod. Stačí použít tuto rostlinu správně. Používá se v gastronomii, kosmetice, medicíně..

Možná na světě existuje jen málo žen, které nepoužívaly mátou během těhotenství. Někteří mají rádi její vůni a chuť, zatímco jiní používají rostlinu jako lék. Můžete použít výhonky, květiny, lístky máty. Obsahují vitamíny s minerálními solemi, éterický olej, cukr, těkavé, biologicky aktivní látky. Čaj s mátou během těhotenství má magické vlastnosti. Nápoj je schopen se vyrovnat s nachlazením, uklidnit starosti máma.

Rostlina však může být nejen užitečná, ale také nebezpečná, pokud nedodržíte pravidla použití. Některé výrobky jsou přísně zakázány během porodu dítěte. Uvidíme, jestli můžete používat zdravou mátou během těhotenství.

Co je to nebezpečná rostlina

Máta peprná se smí používat během těhotenství, ale s opatrností. Překročení dávky hrozí se závažnými důsledky, které již mnoho budoucích matek pociťovalo na sobě. Existuje několik kontraindikací k použití máty během těhotenství:

 • nízký tlak;
 • flebeurysm;
 • individuální nesnášenlivost.

U těchto nemocí může použití máty jen zhoršovat pohodu. V raném a pozdním stádiu porodu dítěte může rostlina ovlivnit ženské tělo následovně:

 • kontrakce dělohy v důsledku velkého počtu estrogenů;
 • provokování předčasného porodu;
 • snížení krevního tlaku;
 • snížení tónu žilních cév;

Během těhotenství je velmi užitečný čaj s medem a medem. To je užitečné pro nadýmání a zácpu, efektivní normalizovat zažívací trakt a zmírnit nevolnost. I zde však existují úskalí. Období porodu dítěte je vždy velmi nepředvídatelné, takže u některých žen může dojít k alergii na tuto rostlinu. Někdy to způsobuje:

Kromě toho mnozí používají nápoj z léčivé rostliny ke zmírnění podrážděnosti, ale vyskytly se případy, kdy čaj způsobil podrážděnost. Proto vám během těhotenství nikdo neodpoví na otázku, zda je možné pít mátový čaj. Musíte se soustředit pouze na své zdraví. Je malinový džem na začátku těhotenství.

Mnoho dívek je příznivců silice máty peprné, ale během těhotenství může vyvolat alergie. Hlavní složkou éterického oleje z této rostliny je mentol. Jeho použití je mimořádně nežádoucí při porodu dítěte, zejména během prvních měsíců.

V každém případě je zde všechno velmi individuální. Neexistují žádná spolehlivá fakta, která by mohla potvrdit poškození zařízení. U některých dívek byla mincovna během těhotenství velmi užitečná během těhotenství, zatímco u jiných způsobovala alergie. Rostlina může být používána, ale velmi opatrně, zejména pokud jste její použití dosud necvičili. Nejlepší je konzultovat gynekologa, který vás podrobně poučí a řekne vám, jak správně používat rostlinu, aby nedošlo k problémům

Užitečné vlastnosti látky

Nezapomeňte se zeptat svého lékaře, zda můžete během těhotenství pít čaj máty peprné. Tato léčivá rostlina má mnoho užitečných vlastností. Má uklidňující, analgetický, antiemetický, vazodilatační, antispasmodický, choleretický, antiseptický, diuretický účinek. Rostlina je známá také pro následující vlastnosti:

 • eliminuje pigmentaci, pokožku obličeje a těla lze otřít infuzí listů jako léčbu a prevenci.
 • máta účinně zmírňuje těžkou nevolnost během jakéhokoli období těhotenství;
 • pomáhá odstraňovat ledvinové kameny;
 • pomáhá odstraňovat křeče v žaludku;
 • zmírňuje koliku;
 • zmírňuje zánět kůže;
 • zmírňuje zácpu, léčí průjem;
 • má antibakteriální účinek;

odstraňuje nepříjemný zápach;

 • pomáhá při laryngitidě, křečových žilách, bolestech srdce a svalů;
 • během těhotenství je uvařený čaj s mátou účinný při nespavosti, mentálním, fyzickém a nervovém namáhání.
 • Pro normální fungování trávicího traktu

  Přes uvedené vlastnosti, které jsou známé pro mincovnu používanou v těhotenství, by se měla používat s opatrností v raných fázích. Dávejte pozor na dávkování a nezapomeňte se poradit se svým lékařem. To je jediný způsob, jak dosáhnout požadovaného výsledku a nezískat různé vedlejší účinky..

  Povolené a zakázané prostředky

  Rostlina může být současně ukázána a kontraindikována pro nastávající matky. Vše záleží na typu použitého produktu. Věnujte pozornost bonbónům, které mohou obsahovat škodlivou „chemii“. Nezneužívejte je. Žvýkačka však dokonale zmírňuje příznaky toxikózy.

  Během těhotenství v kterémkoli trimestru můžete pít čaj máty peprné. Nápoj je velmi zdravý a nasycuje tělo užitečnými látkami. Listy rostliny si můžete vařit sami, nebo si můžete koupit hotový zelený čaj s mátou, což je užitečné i v těhotenství.

  Mnoho lidí rád používá éterický olej z této rostliny. Zvládne nevolnost, nachlazení, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje pohyblivost střeva. Během těhotenství, v časných a pozdních stádiích, je silice máty peprné zakázána. Jak již bylo zmíněno, produkt obsahuje velké množství mentolu a estrogenu, což je pro budoucí matky velmi nebezpečné.

  Je užitečné provádět inhalace a opláchnout odvarem rostliny. O tom si promluvíme o něco později. Existuje tedy několik způsobů, jak spotřebovat rostlinu..

  1. Chutný čaj.
  2. Guma.
  3. Oplachovací a pleťové mléko.
  4. Inhalace.
  Lidové recepty na nachlazení

  Pro zmírnění chladných syndromů během těhotenství si můžete připravit mátový čaj. Nápoj se připravuje velmi snadno a jeho oteplovací vlastnosti budou užitečné pro chladný organismus. Požadované:

  Nástroj by měl být spotřebován za horka. Nejlepší je pít léčivý čaj v noci.

  1. Vařit čaj.
  2. Přidejte cukr nebo citron (volitelné).

  Účinně opláchněte roztok. Potřebujete pouze:

  • sklenici čaje máty;
  • lžička soli.

  Nástroj musí kloktat několikrát denně. Procedura trvá asi 5 minut.

  U zanícených dýchacích orgánů bude inhalace velmi užitečná. Vzít:

  • hrst máty máty;
  • pár sklenic vroucí vody.

  Zmírňuje těžkou nevolnost

  Příprava produktu bude trvat asi 10–15 minut. Je snadné vařit.

  1. Vložte přísadu do malého hrnce a zalijte vroucí vodou.
  2. Přiveďte vodu k varu, nechte ji 2-3 minuty stát.
  3. Přeložte list papíru pomocí trychtýře, položte jej na pánev tak, aby široká část byla zarovnána s okrajem pánve a ostrý roh byl navrch.
  4. Vdechujte páry ústy a nosem.

  Musíte být velmi opatrní, protože pára může velmi hořet. Pokud je velmi horká, nastavte intenzitu tak, že se vzdálíte od proudu páry. Tento postup by měl být prováděn po dobu asi 5-10 minut. Vdechování se nejlépe provádí večer před spaním..

  O autorovi: Olga Borovikova

  Články O Neplodnosti