Hlavní Neplodnost

Během těhotenství létáme na dovolené. Pravidla, doporučení, tipy

„Vestnik ATOR“ s pomocí gynekologů a pojišťoven sestavil řadu nejdůležitějších tipů a doporučení, které těhotné ženy budou potřebovat při plánování, přípravě, letu a pobytu na letní letní dovolené - od výběru pojištění až po pravidla bezpečného opalování a výživy.

Podrobnosti a nuance organizace letní dovolené během těhotenství byly hlášeny Vestnik ATOR:

Natalia Badiková, porodník-gynekolog s 13letou zkušeností, urogynekolog, kandidát na lékařské vědy

Julia Alcheeva, výkonná ředitelka ERV Insurance Company, největšího hráče na pojistném trhu monotourismu v Rusku.

Z naší recenze se dozvíte:

 • V jakém období těhotenství můžu létat na dovolené a ve kterém je lepší zůstat doma
 • Jaký týden těhotenství můžete letět na dovolené v zahraničí
 • Jaké pojištění si vybrat pro těhotné
 • Co musíte udělat před opuštěním těhotné ženy a jaké dokumenty je třeba vzít
 • Jaké příznaky je lepší odložit těhotnou ženu?
 • Letadlo, auto, vlak - což je bezpečnější pro těhotné ženy?
 • Je možné, aby těhotné ženy procházely skenerem během inspekce na letišti
 • Letecká doprava během těhotenství: jak se chovat a co s sebou vzít
 • Která země si vybrat pro dovolenou na pláži během těhotenství
 • Jak se opalovat během těhotenství
 • Kde je bezpečné plavat těhotné - moře nebo bazén
 • Jak jíst těhotné na dovolené
 • Co dělat, když se dozvíte o těhotenství během vaší dovolené

I. PLÁNOVÁNÍ VACIONŮ V PREGNANCII

KDYŽ PREGNANT MŮŽE LETÍ NA DOVOLENÁ A KDYŽ JE LEPŠÍ POBYT V DOMU

V každém případě by rozhodnutí o cestě v průběhu těhotenství mělo být učiněno až po absolvování nezbytných vyšetření a analýz - za účelem ověření normálního průběhu těhotenství vyloučte patologické stavy.

Aby se vyloučilo riziko včasné rezervace, měly by těhotné ženy při zakoupení prohlídky vždy uzavřít rozšířené pojištění - se zapnutou možností pojištění zrušení cesty. Pokud jste se dozvěděli o těhotenství později, než si koupíte prohlídku - toto pojištění by mělo být zakoupeno samostatně, jakož i speciální zdravotní pojištění (ale o tom více později).

Podle lékařů a pojistitelů, pokud neexistují lékařské kontraindikace, je nejlepší jít na plážovou dovolenou s leteckou dopravou v druhém trimestru těhotenství, s určitými omezeními - v první a první polovině třetího trimestru (až 31 týdnů)

"Gestační věk je podle lékařské praxe od 14 týdnů do 23 týdnů nejklidnějším a relativně nejbezpečnějším obdobím pro lety a cesty," říká Natalya Badíková, porodnice-gynekologka.

Těhotenství od 14 týdnů do 23 týdnů, podle lékařské praxe, nejklidnější a relativně bezpečné období pro lety a cesty

Podle lékařů nejde pouze o to, že těhotné ženy mají často toxikózu až 12 týdnů, což se projevuje únavou, nevolností, špatným zdravotním stavem, změnami chuťových preferencí atd., Které samozřejmě nepřispívají k klidnému odpočinku. Faktem je, že až do 14. týdne včetně v ženském těle je intenzivní základní „pokládání“ všech dětských systémů a orgánů - a je důležité, aby nezasahovala. Navíc v Rusku se nejdůležitější screening během těhotenství provádí až na konci prvního trimestru - od 11 do 14 týdnů. Tento screening zahrnuje specializovanou ultrazvukovou diagnostiku, výpočet individuálního rizika porodu dítěte s chromozomální patologií a řadu dalších komplexních studií. Je nesmírně nežádoucí nechat si ujít, takže výlet daleko od místa lékařského pozorování od 11 do 14 týdnů těhotenství je lepší zcela vyloučit.

Stejné pravidlo platí po dobu 18–21 týdnů - v této době se těhotné ženy podrobují druhému screeningu (perinatální diagnóza abnormalit vývoje plodu, velmi důležitá studie), proto je nutné být na dosah kliniky, kde se provádí, a naplánovat datum zahájení a ukončení prohlídky správně projít touto zkouškou.

PŘED KAŽDÝM TÝDENEM PREGNANCY MŮŽETE LETAT NA VACAČNÍCH ZAHRANIČÍCH PREGNANCY

Uvědomte si, že třetí trimestr těhotenství se obecně nedoporučuje pro cestování s leteckou dopravou a změnou klimatu. Lékaři považují za mimořádně nežádoucí jít na dovolenou od 28. týdne těhotenství do porodu, pokud:

 • existuje zatížená porodnická a gynekologická anamnéza (potrat dříve, potraty, zmeškaná těhotenství, vážná gynekologická onemocnění atd.)
 • existují závažná somatická doprovodná onemocnění, včetně autoimunitních onemocnění
 • je to vícenásobné těhotenství (dvojčata nebo trojčata).

Pokud však těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, může turista jít na plážovou dovolenou do zahraničí, ale skončí nejpozději do 31 týdnů těhotenství..

Proč přesně toto období? Jde nejen o zvýšené riziko v této fázi, ale také o to, že všechny existující speciální pojistné produkty v Rusku s možnostmi pro těhotné ženy poskytují pojištění těhotných žen na pojištění maximálně do 31 týdnů. Z tohoto důvodu není veškerá cestovní cesta těhotných žen od 32 týdnů pojištěna žádnou pojišťovnou. Jednoduše neexistují takové politiky - což znamená, že komplikace nebo předčasné porody v zahraničí ohrožují obrovské částky účtované za léčbu.

Po 32 týdnech lékaři i pojišťovny dávají všem dobrou radu: necestujte do zahraničí, pokud se nejedná o záležitost složitých životních situací. Tuto radu je třeba brát velmi vážně. Statistiky největší cestovní pojišťovny, ERV, jsou zklamáním: 9 z 10 žen, které hledají lékařskou pomoc v zahraničí kvůli těhotenským komplikacím, ztratilo své dítě.

Nakonec si vzpomínáme na další faktor. U gestačního věku 30–34 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření v místě pozorování těhotné ženy. To znamená, že v tomto období je také lepší být v dosahu zdravotnického zařízení, kde se provádí sledování těhotenství.

KTERÉ POJIŠTĚNÍ ZVYŠUJTE PREGNANT

„První věc, které by turisté měli pochopit: pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebují zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy. Žádná ze základních pojistných smluv na trhu, která přichází „ve výchozím nastavení“ v pravidelném zájezdovém balíčku, nepokrývá žádné riziko komplikací těhotenství po dobu 12–31 týdnů. V takovém případě musí turista požádat cestovní agenturu nebo si zajistit zvláštní pojištění v rámci zvláštního programu, “uvedl výkonný ředitel pojišťovny ERV.

Pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebujete zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy - nejedná se o pojištění, které je již součástí zájezdového balíčku

Převážná většina ruských pojišťoven nezařazuje do základních programů a rizika těhotenských komplikací po dobu až 12 týdnů. Jedinou výjimkou na trhu je pojištění ERV, které i v „základní“ verzi rozpoznává komplikace těhotenství až 12 týdnů jako pojistnou událost, protože je možné, že pojištěná nemohla vědět o jejím těhotenství v raných stádiích.

Pojistné produkty pro těhotné ženy, počínaje 12-13 týdny, jsou v sortimentu všech hlavních hráčů na pojistném trhu, turista si může vybrat takové pojištění podle sady možností, výše pojistného krytí nebo ceny.

Pokud jde o pojištění, která kryjí rizika do 31 týdnů těhotenství (toto je maximální doba), je jich relativně málo. Nejkompletnější pojištění je opět u ERV (sazba Optima): kromě doby do 31 týdnů včetně zahrnuje krytí zdravotní výdaje nejen pro ženy, ale také 10 000 eur za péči o dítě ve zdravotnickém zařízení v případě předčasného porodu (ostatní společnosti kryjí) pouze výdaje na zdravotní péči matky). Tato částka je dostatečná pro dlouhodobé kojení dítěte pomocí speciálního vybavení v Evropě nebo Turecku.

Pojištění musí samozřejmě zahrnovat možnost „zrušení cesty“ (v každodenním životě se také nazývá „cestovní pojištění“). Stav těhotné ženy se mění a může se stát, že těsně před cestou bude mít kontraindikace k letu. Je důležité si uvědomit, že pokud turista letí se svým manželem, dětmi, dalšími příbuznými, obdrží celou částku celé prohlídky, pouze pokud je pro všechny vydáno „cestovní pojištění“ (nejen pro těhotnou ženu)..

CO POTŘEBUJETE PŘED PREGNANTOVOU ŽENOU DOVOLENÁ A KTERÉ DOKUMENTY UŽÍVAT

Před cestou (3-7 dní) je nutné navštívit terapeuta a ošetřujícího gynekologa, poradit se a případně podstoupit předepsané testy a postupy.

Musíte požádat lékaře o vydání osvědčení letecké společnosti o délce těhotenství a nepřítomnosti lékařských kontraindikací (bez něj, pokud existují vnější příznaky těhotenství, někteří dopravci nemusí na palubě letadla povolit).

„Kromě pojištění, cestovních dokladů a pasů byste si měli vzít i výměnnou kartu - zejména pokud jedete do Ruska. Pro pohodlí a klid v duši může také rekreant vzít výpis od ošetřujícího lékaře s jeho anamnézou, jmenováním, výsledky nejnovějšího ultrazvuku, screeningem atd., A přeložit je, pokud ne do jazyka hostitelské země, pak alespoň do angličtiny, “radí lékař gynekologka Natalya Badiková.

Bylo by také dobré, kdyby ošetřující lékař mohl být během prázdnin v kontaktu s turistem. Moderní telemedicínské služby to umožňují. Například před cestou si můžete u svého lékaře zkontrolovat, zda konzultuje na dálku ve speciální aplikaci, nebo si koupit předplatné několika telemedicínských konzultací důvěryhodného operátora telemedicíny. Mimochodem, gynekologové také konzultují vzdáleně.

CO PREGNANTNÍ PŘÍZNAKY JE LEPŠÍ POSILOVAT TRIP

"Kreslení bolesti v dolním břiše v prvním trimestru těhotenství, tažení, křeče bolesti nebo napětí (falešné a skutečné kontrakce) - ve druhém a třetím trimestru těhotenství před cestou - poplašný zvonek." To jsou bezpodmínečné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Hnědá skvrna nebo zejména šarlatová skvrna v kterékoli fázi těhotenství, vodnatá ve druhém a třetím trimestru je také příležitostí k okamžitému návštěvě u lékaře a necestování na letiště, “říká Natalya Badiková.

Mezi další „špatné“ příznaky, které ukazují na nutnost rychlé konzultace turisty s lékařem, patří prudká bolest hlavy, doprovázená tinnitem. To mohou být první známky gestózy nebo preeklampsie. Důvody odložení cesty těhotné ženy - zvracení, průjem, stejně jako exacerbace průvodních nemocí.

Aby těhotná žena mohla bezpečně zrušit cestu ze zdravotních důvodů a neztratit peníze, musíte při nákupu zájezdu nebo samostatně (nejpozději 5 dnů před odjezdem) sjednat cestovní pojištění pro všechny účastníky zájezdu, o kterých jsme již mluvili. Náklady zpravidla činí 5% z celkové prohlídky.

II. LETOVÉ LETY

PLÁN, AUTOMOBIL, VLAK - CO JE BEZPEČNÉ PRO PREGNANTNÍ ŽENY?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není letoun pro těhotné ženy vůbec „nejrizikovějším“ způsobem dopravy.

"Mnoho lidí si myslí, že nejbezpečnější věcí pro těhotné ženy, které cestují ve vlastním autě, je to, že se můžete zastavit kamkoli budete chtít." Ale není tomu tak. Takže, jak se třese v autě, netřese se nikde, dokonce ani ve vlaku. Nárazy, prudké brzdění, mimořádně nebezpečná situace na silnici - to vše velmi negativně ovlivňuje stav těhotenství. Plus, dlouhodobý nedostatek pohybu, nemoci z pohybu, zápach benzínu - to může vyvolat kaskádu patologických reakcí, “říká Dr. Badiková.

Pokud jde o vlak, pak, pokud je to pohodlný expresní vlak, a zejména pokud cesta není dlouhá (3-4 hodiny, Sapsan), pak to lze zvážit. Můžete také zvážit nový dvoupatrový výraz „Moskva-Soči“. V jiných případech, zejména pokud je vlak starý, s koupelnami odpovídajícími věku, lékaři doporučují myslet na letadlo místo na vlak.

MŮŽE ZPŮSOBIT ZPŮSOB ZPŮSOBOVAT SKENOVÁNÍ SKENERU PŘI PROVOZU NA LETIŠTĚ

Nebezpečné jsou pouze rentgenové přístroje - měli byste tedy zjistit, jaký typ skeneru na letišti. Pokud je na zařízení odpovídající ikona, musíte zaměstnankyni letiště ukázat těhotenský list a projít jinými screeningovými postupy.

Moderní zařízení na letištích však nejsou pro těhotné ženy nebezpečná. „Moderní letištní skenery používají nízkofrekvenční elektromagnetické pole. Nejedná se o ionizující záření, nepoškodí tělo těhotné ženy a dítě z ní ani ultrazvuk, “říká Natalya Badiková.

LETOVÁ POČASNOST: JAK SE DĚLAT A CO SE ZÍSKAT

Letecká doprava má také své vlastní faktory, které mohou negativně ovlivnit zdraví těhotných žen. Existují rizika, ale pokud se těhotná žena cítí dobře a lékaři nemají námitky proti dovolené, můžete létat.

Za prvé, jedná se o rozdíly v krevním tlaku během vzletu a přistání. Obvykle se s tím potýkají tím, že vytvářejí klidový stav (za letu musíte vzít speciální polštář s nastavitelným zesílením, jednorázové ušní zátky, obličejovou masku) a hojný nápoj (čistá voda bez plynu). Po překročení hranice můžete na letišti bezpečně koupit vodu. Je také hezké vzít si s sebou tyčku horké čokolády (v případě poklesu tlaku a jen na svačinu).

Za druhé, jedná se o fyzickou nečinnost a dlouhodobý pobyt v sedu, takže těhotné ženy by si měly zvolit, pokud je to možné, během tohoto období svého života, destinace pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Kdykoli je to možné, těhotné ženy by si měly během tohoto období svého života zvolit místo pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Proč? "Dlouhý pobyt v sedě vede ke stagnaci v pánvi." To může narušit průtok krve v pánevních orgánech, včetně dělohy, a způsobit změnu funkce střev. Oteklé střevní smyčky mohou vyvíjet tlak na dělohu, mohou způsobit hypertenzi, což v některých případech může způsobit potrat, “vysvětluje Natalya Badiková. Jak se vypořádat s tímto rizikem? Je to jednoduché: během letu se musíte snažit chodit po kabině častěji, vstávat, měnit polohu těla, dělat lehkou gymnastiku pro nohy a paže.

Při letu (v příručním zavazadle) by těhotná žena neměla zapomenout vzít hygienické prostředky (mokré ubrousky, jednorázové vycpávky atd.), Micelární vodu (nejvýše 100 ml na letadlo) - zvlhčit pokožku za letu, sadu přípravků (jsou-li přípravky vzácné a jsou na předpis, je lepší je na ně vzít předpis, někdy s notářským překladem - aby se zabránilo problémům na hranicích).

Také těhotné ženy by se měly během letu starat o kompresní úplety. Mělo by to být punčochy nebo výšce kolen (třída komprese by měla být stanovena ošetřujícím lékařem). Ve druhém a třetím trimestru by měla být k letu nošena předporodní bandáž. Po dobu letu by měla žena nosit bavlněné spodní prádlo a podprsenku se širokými řemínky.

Za letu je pro těhotné ženy lepší mít pohodlné boty - v lehkých dýchacích mokasínech nebo pantoflích.

III. BEACH REST V PREGNANCY

KTERÁ ZEMĚ VYBRAJE PRO PLÁŽOVOU VACACI POČAS PREGNANCY

Seznam těchto zemí je určen kombinací tří hlavních faktorů. Za prvé, jak jsme již řekli, měly by to být destinace s krátkým letem (maximálně 5 hodin).

Za druhé, mělo by to být Rusko nebo zahraniční neexotické země s relativně mírným podnebím a stravou přizpůsobenou naší kuchyni. Je třeba se vyhnout zemím s příliš horkým podnebím a exotickou kuchyní..

„Voda a potraviny, které nejsou pro naši stravu charakteristické, například v zemích jižní a střední Ameriky, jihovýchodní Asie, mohou vyvolat toxikózu těhotných žen v prvním trimestru, i když ji nemáte. Vyvolává se také žárem. Skutečností je, že podnětem pro rozvoj toxikózy u těhotných žen může být hypoglykémie (nedostatek glukózy). A vyskytuje se v horkém podnebí kvůli zvýšenému odpařování vlhkosti z kůže, silnému pití a v důsledku toho nedostatku chuti k jídlu a dlouhým intervalům příjmu potravy, “říká Dr. Badiková.

Lékaři doporučují těhotným ženám, aby si vybraly ty země na dovolenou na pláži, kde průměrná denní (pozor - ne denní, ale průměrná) teplota v místě a během odpočinku nepřesahuje 30,5 ° C.

Těhotné ženy by si měly vybrat pro dovolenou na pláži ty země, kde průměrná denní (ne denní, ale průměrná) teplota během prázdnin nepřesáhne 30,5 ° C

Rozhodně nestojí za to vybírat těhotné ženy na dovolenou v zemi, kde existuje riziko nákazy giardiázou a obecně infekčních chorob (japonská encefalitida, horečka dengue, Zika atd.). Mělo by být výslovně vyloučeno z návštěv v zemích, ve kterých se doporučuje očkovat předem (seznam je uveden na internetových stránkách Rospotrebnadzor). Lékaři důrazně doporučují, aby těhotné ženy nebyly očkovány proti žádné nemoci - to může mít pro dítě fatální následky, protože jakákoli vakcína prochází placentární bariérou.

Zatřetí, u těhotných žen by se kromě klimatu a jídla mělo při výběru místa pro odpočinek vzít v úvahu ještě jeden faktor: dostupnost a úroveň léků v zemi a v hotelu. Přednost v těhotenství by měla být dána zemím s pokročilým léčivem (alespoň v letoviscích) a při výběru hotelu byste se měli zeptat cestovní kanceláře, zda je v hotelu lékař (zpravidla navštěvuje hotely na vysoké úrovni).

Výběr těhotné ženy v prvním a druhém trimestru tedy spadá do následujícího seznamu destinací: jsou to Rusko, slušné hotely v Turecku, Španělsku, Itálii, Řecku, Kypru, Chorvatsku, Bulharsku, Černé Hoře, Slovinsku a České republice. Můžete také jít do zemí Perského zálivu (nejlépe do rozvinutých emirátů Spojených arabských emirátů - Dubaj a Abú Dhabí nebo do Kataru) a pečlivě si vybrat hotel, upřednostňovat vysokou úroveň.

Je lepší vyloučit ze svého seznamu země rovníkové Afriky, jihovýchodní Asie a obou Amerik z jejich seznamu - z důvodu dlouhého letu, horkého podnebí, neobvyklého jídla, rizika infekčních chorob a v některých případech také kvůli potřebě očkování..

Jak se opalovat během těhotenství

Všechno je v pořádku a těhotná turistka je v letovisku. Léto a pláž znamenají slunce, a zde mají lékaři také své vlastní tipy. Slunce samozřejmě přináší těhotné ženě pozitivní (uvolňuje se více endorfinů), doplňuje nedostatek vitamínu D, který je typický pro obyvatele severních zemí.

Zaprvé by se těhotným ženám nemělo před sluncem vyhýbat a dokonce i plavat v moři (kvůli odrazu slunečního světla od vodní hladiny) od 12,00 do 16,00..

Za druhé a po zbytek času musíte pečlivě zvážit ochranu před slunečním zářením. „Během těhotenství má žena často hyperpigmentaci. Vzhledem k vystavení slunci během dovolené je velmi pravděpodobné, že věkové skvrny, pihy, které se objevují během těhotenství na otevřených částech těla, nezmizí. Proto je nezbytné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - lépe. Je žádoucí, aby vitamín E byl součástí takového produktu. A ihned po vystavení slunečnímu záření je třeba po opálení aplikovat speciální produkt, který navíc pokožku navíc zvlhčí, “říká Natalya Badikova.

Je nutné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - nejlépe více. Je žádoucí, aby složení bylo vitamin E

Lékaři považují takovou řadu ochranných prostředků, jako jsou Sanosan, Lierak, Uriage, z rozpočtu, například Garnier, za osvědčené prostředky. Ale vše je individuální a při výběru značky a, co je nejdůležitější, složení produktu, je lepší postupovat podle rady ošetřujícího gynekologa.

Gynekologové důrazně doporučují, aby turisté uzavřeli plavky na pláži a eliminovali tak přímé sluneční světlo na břiše. "Bude velmi dobré vzít si čepici s velkým štítem nebo čepici s lemem - vyloučit účinky slunce na obličej, protože rizika stárnutí u těhotných žen jsou velmi vysoká," radí dr. ​​Natalya Badiková.

KDE BEZPEČNÉ PLAVÁNÍ PREGNANTU - MOŘE NEBO BAZÉN

Těhotné ženy mohou bezpečně plavat v moři, pokud je teplé, pohodlné pro ženskou teplotu. Délka pobytu v něm je až do prvního okamžiku, kdy se těhotná žena cítí „chilliness“. Další tip - těhotné ženy nechtějí být dlouho v mokrých plavkách. Při prvních nepříjemných pocitech je lepší vyměnit oblečení, a proto si vezměte s sebou více než jednu sadu.

Ve stejné době, odborníci říkají, moře pro těhotné ženy je rozhodně lepší než bazén.

"Příliš chlorovaná voda v některých bazénech může vést ke změnám mikroflóry vagíny a nakonec k bakteriální vaginóze nebo zánětu této zóny," říká Natalya Badiková. Po bazénu je také lepší, aby těhotná žena prováděla vnější (pouze vnější!) Ošetření intimních míst miramistinem nebo podobnými prostředky.

JAK PODÁVAT PREGNANT NA VACACI

Strava v hotelu je lepší nechat beze změny, blízko k sadě produktů, které žena jí doma, říkají lékaři. Proveditelné rady, zejména u systému all-inclusive - hotelový bufet vám umožní vybrat si téměř jakýkoli druh jídla.

Existují však určitá omezení: například by měly být vyloučeny jakékoli nápoje sycené oxidem uhličitým, místo zeleného čaje je lepší pít černou. A jakékoli exotické produkty pro nás, včetně jižního ovoce a zeleniny, by měly být přidávány do stravy postupně, v malých porcích, počínaje 3-4 dny dovolené.

„Více než dvě neobvyklé ovoce denně (například manga) nestojí za to jíst. Pokud mluvíme o čerstvě vymačkané šťávě, pak je to náhrada za ovoce (nebo ovoce - nebo džusy z nich). Takové šťávy by se měly pít přísně po jídle, nikoli na lačný žaludek, aby se zabránilo zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové a pálení žáhy, “vysvětluje Badikova lékař..

CO DĚLAT, POČÍTAJTE SE O PREGNANCII BĚHEM VAKACE

Turista se dozvěděla o jejím těhotenství, zatímco už byla na dovolené, a ona odletí zpět. To se stává. Pokud neexistují žádné rušivé momenty (špinění, bolest atd.) - neměli byste kontaktovat místního lékaře. Co je třeba udělat již v tomto období?

Lékaři v tomto případě doporučují okamžitě změnit stravu na frakční, vyloučit alkohol, kávu, kouření (pokud je takový zvyk), zahrnout do stravy více masa, ryb, kuře. V tomto případě je nutné omezit spotřebu jasně oranžové a červené zeleniny a ovoce - aby se nevytvořil alergický syndrom.

Pokud jde o transfer na letiště a samotný let, musí těhotná žena v raných fázích vyloučit vzpírání.

POZORNOST:

Ještě zajímavější materiály od ATOR jsou v našem kanálu na Yandex.Zen.

Na portálu "Academy ATOR" najdete bezplatné online kurzy, webináře a elektronické katalogy cestovních kanceláří..

Aktuální SPECIÁLNÍ NABÍDKY touroperátorů na zájezdech do zahraničí a v Rusku najdete v sekci STR portálu ATOR.

Sluneční moře a. těhotenství

Mohou se těhotné ženy opalovat? Prázdniny na moři během těhotenství

Procento našich krajanů, kteří trvale žijí v blízkosti moře a užívají si bez omezení slunečného počasí, koupání na moři a dalších radostí spojených s tropickým podnebím, je tak malé, že můžete pochopit naprosto přirozenou touhu všech ostatních obyvatel Ruska a blízkého zahraničí, aby se na chvíli přidali k těmto radostem. života. Zejména pokud se jedná o budoucí matky, které potřebují získat pozitivní emoce a relaxovat před rozhodující událostí. Těhotenství samozřejmě není nemoc a mnoho statečných cestujících je otevřeno, ale aby se předešlo nepříjemným následkům, je vhodné si pamatovat několik omezení, která vám a vašemu dítěti pomohou cítit se dobře a zdravě. Je snadnější předvídat a předcházet možným problémům než řešit nepříjemné následky - takové motto pro letní dovolenou u teplého moře by mělo být vodítkem k akci.

Lékařské kontraindikace pro nastávající matky

Začněme tím nejnepříjemnějším, ale pouze dočasným omezením: u jakých diagnóz je nejlepší, aby nastávající matka zůstala doma pod dohledem lékařů?

 • Placenta previa. Pokud je nízká, zvyšuje riziko krvácení i malá zátěž. Ultrazvukové vyšetření vám pomůže určit, zda máte takový problém..
 • Hrozba potratu také jasně znamená odpočinek na lůžku.
 • Toxikóza druhé poloviny těhotenství (gestóza). Nastávající matka má otoky na nohou, pažích, obličeji, stoupá krevní tlak, je detekována bílkovina v moči. V této situaci nemůžete jít kamkoli odpočívat, musíte jít do nemocnice na léčbu.
 • Exacerbace jakéhokoli chronického onemocnění, alergické reakce. Pokud během těhotenství váš ošetřující lékař tyto komplikace zjistí, s největší pravděpodobností doporučí odpočinek ne dále než 50–100 km od města, ve kterém žijete. Nezbytnou podmínkou v této situaci je schopnost pravidelně navštěvovat konzultaci s lékařem a, pokud je to nutné, získat přístup k pohotovostní lékařské péči..

Pokud vás však podobné potíže prošly, pak je podle většiny lékařů nejvhodnější druhý trimestr těhotenství (14–27 týdnů): ranní onemocnění zůstává pozadu, vaše tělo je již zvyklé na nový stav, jste plný energie.

Evropa? Asie? Afrika? Kam otěhotnět?

Problém volby v dnešní rozmanitosti služeb nabízených cestovními kancelářemi ve vašem případě by měl být omezen na následující úvahy.

Za prvé, klima: pokud těhotenství pokračuje normálně, můžete si odpočinout v kterékoli klimatické zóně, i když v posledním trimestru je stále nežádoucí prudká změna klimatu.

Za druhé, teplota vzduchu v létě ve vámi vybrané zemi nebo regionu. V zemích jako Mexiko, Kuba, Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Indie v květnu až červnu teplota vzduchu přesahuje 30 ° C. Je vhodné, aby se cestující „na svém místě“ chránili před teplem. Je lepší zvolit zemi, kde je letní teplota vzduchu blízká té, která je vám známá, a neměli byste tam jezdit v nejteplejších měsících (tj. V červenci a v srpnu). Dobré podmínky pro letoviska v pobaltských zemích, Chorvatsku, Turecku, Francii, Španělsku, Švýcarsku. V Rusku jsou však také některá z nejoblíbenějších míst pro dovolenou - především Krym. Suché klima na tomto poloostrově je pro těhotné ženy mnohem příznivější než například vlhké klima na Kavkaze..

Za třetí, co dělat s láskou k exotickým? Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, zda těhotné ženy mohou cestovat do exotických zemí. O této otázce by mělo být rozhodnuto individuálně po konzultaci s lékařem. Například výlet do Afriky je spojen s nebezpečím nákazy vážnými infekčními chorobami, takže každý, kdo odejde, musí být očkován proti žluté zimnici a poté vzít profylaktické léky na antimalariku. Těhotné ženy samozřejmě také nemohou. O očkování rozhoduje lékař v každém případě individuálně. V prvním trimestru je očkování proti chřipce a všem tropickým infekcím zakázáno, aby nedošlo k poškození zdraví vyvíjejícího se plodu. Kromě toho jsou exotické země (Kuba, Mexiko, Afrika, ostrovní státy) příliš daleko a nadcházející dlouhý let (někdy s přestupem) bude pro každou osobu nesmírně únavný, nemluvě o budoucí matce.

Černá Červené? Středomoří? Jaké moře si vybrat pro relaxaci během těhotenství

Konečně, vyhledávané moře nebo oceán lákavě zvědavě u nohou a jste připraveni se vzdát vlnám. Co mějte na paměti?

Je velmi užitečné pro těhotné ženy plavat, zejména v mořské vodě, nasycené solemi a mikroelementy, které zlepšují tělo. Toto přirozené hypertonické řešení velmi dobře uvolňuje svaly, zjemňuje nervový systém a pomáhá při stresu. Nastávající matka necítí ve vodě tíže vlastního těla, v horkém dni ji uvolňuje a osvěžuje. Kromě toho je plavání vynikajícím cvičením pro dýchací a svalové systémy těla, které vám pomohou připravit se na porod. Velmi užitečné je plavání s křečovými žilami, protože podporuje svalový tonus. Takže plavejte v potěšení, ale vyhněte se přetížení, neorganizujte soutěže, nepotápějte se.

A více o exotických. V jižních mořích, často hned u pobřeží, jsou korálové útesy, kolem nichž barevné ryby lákají neobyčejnou krásu. Pamatujte, že na korály nemůžete šlápnout (existují speciální pantofle, můžete si je koupit v obchodě předem): šlápnutí naboso na korály vám způsobí problémy po zbytek pobytu. Totéž lze říci o „zlatých rybkách“ a dalších zástupcích mořské fauny - v žádném případě by se jich nemělo dotknout, protože mohou být jedovatí.

Pokud se vám teplota mořské vody nezdá příliš vysoká a když vstoupíte do vody, budete se cítit chladně, naslouchat svým pocitům a nechladit - v tomto případě byste měli raději mořský bazén, kde je teplota vody mnohem vyšší.

Je slunce přítel nebo nepřítel? Budoucí máma na slunci

Není žádným tajemstvím, že v létě bude slunce aktivnější. Solární aktivita vrcholí v červenci až srpnu a závisí nejen na ročním období, ale také na denní době. Během období zvýšené aktivity může sluneční světlo vyvolat vývoj různých nežádoucích procesů v těle, zejména v kůži. Hlavním zdrojem nebezpečí je ultrafialové záření: UVA, UVB, UVC paprsky, které se liší vlnovou délkou a mírou vlivu na lidské tělo a kůži.

Paprsky UVA jsou delší; věří se, že pronikají dermis (hluboká vrstva kůže), ničí buňky, způsobují stárnutí, vývoj rakoviny kůže a katarakty. Kratší UVB paprsky ovlivňují hlavně epidermis (povrchová vrstva kůže). Účinky UVC paprsků se neberou v úvahu, protože jsou téměř zcela odráženy epidermou.

Doufáme, že výše uvedené je dost na to, aby nastávající matka, stejně jako jakákoli jiná rozumná osoba, vynechala jeden z tradičních rekreačních resortů - soutěž „Kdo je černější?“ (možnosti - „Kdo je nejvíce čokolády?“, „Kdo je nejvíce bronzu?“). Kromě výše uvedeného má těhotná žena další důvody:

 • Dlouhodobé vystavení slunci může přispět k rozvoji děložního krvácení v důsledku snížení krevního tlaku a svalového tónu.
 • Nastávající matka riskuje rychlé přehřátí na slunci a mdloby, protože během těhotenství se procesy výměny tepla mění a komplikují.
 • Pod vlivem slunce postupují křečové žíly dolních končetin. Důvodem je skutečnost, že během těhotenství je krevní tok v žilách obtížný, a pokud je těhotná žena také v horkém klimatu, dochází k narušení procesů výměny tepla, snížení krevního tlaku a zpomalení krevního toku, což přispívá k rozvoji stagnace v žilách a podle toho i ke křečovým stavům. choroba.
 • Pokud se na ženském obličeji objeví pigmentové skvrny spojené s těhotenstvím, mohou se zvětšit. Pigmentace, která se může objevit po opalování v časných stádiích těhotenství, dlouho nezmizí (je to kvůli změně hormonálních hladin)..

Na druhé straně, sluneční světlo přispívá k produkci vitamínu D v těle, který reguluje metabolismus stopových prvků: vápník, hořčík, fosfor, brání rozvoji osteoporózy v nastávající matce a je prevencí rozvoje krivice u nenarozeného dítěte. Důležité vlastnosti je důležité používat pouze moudře a neutralizovat škodlivé a dodržovat následující bezpečnostní pravidla. Stejně jako před těhotenstvím je vhodné opalovat se do 10:00 a po 5:00 v době nečinného slunce. Je pravda, že nastávající matky musí přijmout některá další opatření, například používat speciální krémy na opalování. Nyní je výběr všech druhů krémů a olejů poměrně velký. Připomeňme pouze obecná kritéria pro jejich výběr. Pokud budete používat oleje, pamatujte, že olej dává pokožce hladkost, jemnost, ale nechrání před popálením. Při použití éterických olejů je třeba vzít v úvahu fotosenzibilizační účinek některých z nich: oleje hořké pomeranče, citronu, bergamotu, grapefruitu, zázvoru, skořicové kůry. Tato akce je založena na skutečnosti, že látky, které tvoří éterické oleje, se hromadí v pokožce a zvyšují její citlivost na ultrafialové paprsky. Výsledkem je alergická dermatitida a zánětlivé procesy v oblastech kůže vystavených slunečnímu záření. Olej z kmínu a cedrového oleje však může způsobit hyperpigmentaci - ztmavnutí pokožky a vzhled stařeckých skvrn. Za slunečných dnů je proto lepší nepoužívat produkty obsahující tyto oleje nebo v následujících 2 hodinách po jejich použití vyjít ven. Pokud chcete použít opalovací krém, měl by mít stupeň ochrany alespoň 15 SPF, ale nejvhodnější - 30 SPF (stupeň ochrany je vždy uveden na obalu). Krém by měl být aplikován 20 minut před sluncem, s opakovanou aplikací každé 2 hodiny.

Zelenina a ovoce bude dobrou podporou pro tělo za slunečných dnů. Během tohoto období potřebujete zejména antioxidanty, které neutralizují produkty metabolismu a rozkladu látek, které se zvyšují při vysokých okolních teplotách. Obzvláště se vyskytují v mrkvi, rajčatech, také v rostlinných nerafinovaných olejích a chlazeném zeleném čaji.

Obecně platí, že v horkých měsících léta (červenec, srpen) musí nastávající matky trávit na slunci co nejméně času. V denním vedru je lepší vzít si ve stínu vzduchové lázně. Kromě toho nezapomeňte vzít vodu na pláž a čas od času doplnit její přísun do těla.

Chléb, cirkusy a další radosti ze života

Jaký výlet bez seznámení s zvláštnostmi místní kuchyně! Ale znovu, ve vaší pozici byste neměli zapomenout na smysl pro proporce. Bohaté jídlo v horkém dni nepřinese tolik potěšení, jako poškození. V horkém dni je přijatelný obecný princip: méně kalorické jídlo na slunci. Tělo pak nemusí trávit energii trávením potravy, při které se uvolňuje další tepelná energie, což se může stát dalším faktorem při přehřátí. Nebude chybět připomenout, že nastávající matka by neměla zneužívat exotická jídla a koření, která mohou hrát roli alergenů nebo prostě způsobit střevní rozrušení, které je během zbytku nežádoucí..

Pokud jde o zábavu, je třeba zvážit několik okolností. Nejprve si naplánujte svůj den: je lepší být na otevřeném slunci v první polovině dne nejpozději do 12:00 a ve druhé ne dříve než do 17:00. Dlouhé pěší túry, jeep safari, horolezectví a kaňonový sestup, stejně jako potápění, budou muset být odloženy na „těhotné“ období vašeho života..

Postarejte se také o svůj šatník. V slunečních hodinách je nejbezpečnější lehké oblečení ve světlých barvách s rukávy. Chrání vás před popáleninami, a pokud jsou oděvy vyrobeny z přírodních materiálů - bavlna nebo len, pak před alergickými reakcemi, které se nejčastěji vyskytují na slunci. Nezapomeňte na klobouk. Abyste se vyhnuli přehřátí, nenoste těsně přiléhající oblečení - narušuje proces přirozeného ochlazování pokožky a přispívá k přehřátí.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Kde a jak nejlépe relaxovat těhotná?

Lékaři tvrdí, že zdravé těhotenství není důvodem k odmítnutí cestování. Příjemné emoce, relaxace a celkově dobrá nálada jsou pouze ve prospěch nastávající matky. Je pravda, že je třeba vzít v úvahu některé nuance „zajímavé situace“ a naplánovat cestu správně.
V tomto článku jsme pro vás vybrali nejlepší časy, místa a tipy..

Lékaři tvrdí, že zdravé těhotenství není důvodem k odmítnutí cestování. Příjemné emoce, relaxace a celkově dobrá nálada jsou pouze ve prospěch nastávající matky. Je pravda, že je třeba vzít v úvahu některé nuance „zajímavé situace“ a naplánovat cestu správně.

Kde a jak mohu během těhotenství relaxovat?

Bezpečné období pro cestování v délce 9 měsíců těhotenství je podmíněně rozděleno do tří trimestrů:

první - od prvního do 13. týdne těhotenství;

druhý - od 14. do 27. týdne;

třetí - od 28. do 38. týdne (do doby narození)

Mnoho žen se domnívá, že nejvhodnější čas pro cestování na dovolené je první trimestr. Bříško samozřejmě ještě není tak velké a je vhodné ho schovat pod tričko zdarma, zatím není těžké chodit a můžete aktivně trávit volný čas. Lékaři však s tímto názorem nesouhlasí. V prvním trimestru je tělo nastávající matky velmi citlivé na jakékoli změny: objevují se alergie na potraviny, nesnášenlivost vůči potravinám a pachům, nemoc z pohybu, toxikóza atd. Navíc v prvních týdnech těhotenství existuje vysoké riziko potratu, takže stres a stres jsou kontraindikovány. V této době gynekologové doporučují zdržet se dlouhých cest. Jsou povoleny pouze krátké výlety po zemi.

Nejbezpečnější pro cestování na dovolené porodník-gynekologové nazývají druhý trimestr. V této době si žena již zvykla na své „zvláštní“ postavení a plod začíná stabilní období vývoje vnitřních systémů. Pokud neexistují kontraindikace, můžete cestovat do zahraničí.

Kam otěhotnět?

Problém volby v dnešní rozmanitosti služeb nabízených cestovními kancelářemi ve vašem případě by měl být omezen na následující úvahy.

Za prvé, klima: pokud těhotenství pokračuje normálně, můžete si odpočinout v kterékoli klimatické zóně, i když v posledním trimestru je stále nežádoucí prudká změna klimatu.

Za druhé, teplota vzduchu ve vybrané zemi nebo oblasti. V zemích jako Mexiko, Kuba, Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Indie v květnu až červnu teplota vzduchu přesahuje 30 ° C. Je vhodné, aby se cestující „na svém místě“ chránili před teplem. Je lepší zvolit zemi, kde je letní teplota vzduchu blízká té, která je vám známá, a neměli byste tam jezdit v nejteplejších měsících (tj. V červenci a v srpnu). Dobré podmínky pro letoviska v pobaltských zemích, Chorvatsku, Turecku, Francii, Španělsku, Švýcarsku.

Za třetí, co dělat s láskou k exotickým? Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, zda těhotné ženy mohou cestovat do exotických zemí. O této otázce by mělo být rozhodnuto individuálně po konzultaci s lékařem. Například výlet do Afriky je spojen s nebezpečím nákazy vážnými infekčními chorobami, takže každý, kdo odejde, musí být očkován proti žluté zimnici a poté vzít profylaktické léky na antimalariku. Těhotné ženy samozřejmě také nemohou. O očkování rozhoduje lékař v každém případě individuálně. V prvním trimestru je očkování proti chřipce a všem tropickým infekcím zakázáno, aby nedošlo k poškození zdraví vyvíjejícího se plodu. Kromě toho jsou exotické země (Kuba, Mexiko, Afrika, ostrovní státy) příliš daleko a nadcházející dlouhý let (někdy s přestupem) bude pro každou osobu nesmírně únavný, nemluvě o budoucí matce.

Jaké moře si vybrat pro relaxaci během těhotenství?

Konečně, vyhledávané moře nebo oceán lákavě zvědavě u nohou a jste připraveni se vzdát vlnám. Co mějte na paměti?

Je velmi užitečné pro těhotné ženy plavat, zejména v mořské vodě, nasycené solemi a mikroelementy, které zlepšují tělo. Toto přirozené hypertonické řešení velmi dobře uvolňuje svaly, zjemňuje nervový systém a pomáhá při stresu. Nastávající matka necítí ve vodě tíže vlastního těla, v horkém dni ji uvolňuje a osvěžuje. Kromě toho je plavání vynikajícím cvičením pro dýchací a svalové systémy těla, které vám pomohou připravit se na porod. Velmi užitečné je plavání s křečovými žilami, protože podporuje svalový tonus. Takže plavejte v potěšení, ale vyhněte se přetížení, neorganizujte soutěže, nepotápějte se.

A více o exotických. V jižních mořích, často hned u pobřeží, jsou korálové útesy, kolem nichž barevné ryby lákají neobyčejnou krásu. Pamatujte, že na korály nemůžete šlápnout (existují speciální pantofle, můžete si je koupit v obchodě předem): šlápnutí naboso na korály vám způsobí problémy po zbytek pobytu. Totéž lze říci o „zlatých rybkách“ a dalších zástupcích mořské fauny - v žádném případě by se jich nemělo dotknout, protože mohou být jedovatí.

Pokud se vám teplota mořské vody nezdá příliš vysoká a když vstoupíte do vody, budete se cítit chladně, naslouchat svým pocitům a nechladit - v tomto případě byste měli raději mořský bazén, kde je teplota vody mnohem vyšší.

Důležité tipy pro těhotné ženy:

Vyberte první řadu sedadel poblíž uličky;

Je-li to možné, vstávejte ze svého sedadla každých 30 minut a chodte po kabině po dobu 2-3 minut;

Vezměte si s sebou nebo si objednejte dietní menu;

Mějte po ruce lízátka a potřebné přípravky;

Před letem můžete vypít lehce bezpečné sedativum..

Pravidla pro těhotné ženy:

Jízda doprovázená rodinou nebo přáteli;

Mějte po ruce telefonní číslo gynekologa, který pozoruje těhotenství;

Jemně jíst ovoce a obecně neznámá jídla;

Vyvarujte se stresu a podchlazení;

Nejezděte hodně, neopouštějte žádné pěší výlety a výlety autobusem;

Neopalovejte se, nosit klobouk a sluneční brýle;

Používejte volný oděv a pohodlné boty;

Na pláž si vyberte uzavřené plavky;

Vždy mějte po ruce neperlivou pitnou vodu;

. Používejte opalovací krém pro těhotné ženy;

Odmítněte kořenitá a kořenitá jídla, exotická jídla.

Jaro je z hlediska rekreace nejproblematičtějším obdobím: bahno, deště, bouřky... Spojené arabské emiráty jsou v březnu vhodné k relaxaci u moře, které se začnou zahřívat v polovině měsíce.

V dubnu až květnu je dobré jít někam na jih, kde slunce a teplo jsou již teplé. Hlavní věc je být na čerstvém vzduchu po dobu nejméně čtyř hodin denně, jinak cesta nedává smysl a nemá problémy s toxikózou. Odpočinek se doporučuje zařídit během hodin maximální sluneční aktivity.

Doporučujeme zvážit tyto oblasti:

SAE (polovina března - začátek května)

Krym (blíže k květnu)

Izrael (blíže k květnu již teplé moře v Eilatu)

Léto není čas cestovat na horká místa. Naše dítě neschválí takové drastické změny klimatu. Je lepší vyzvednout něco ve vaší klimatické zóně - usadit se u jezera, dělat břišní cvičení, procházet stinnými lesy, zkrátka něco pastoračního.

V létě v hlavní sezóně (červenec-srpen) doporučujeme těhotným ženám chodit a dýchat více čerstvého vzduchu.

Česká republika (hornatá část);

Horská jezera v Rakousku (Zell Am See-Kaprun je velmi krásné místo!). Mimochodem? existují speciální hotely pro těhotné ženy;

Severní Itálie se svými jezery (Lugano, Dicamo, Garda) (specializované hotely);

Z plážových cílů je důležité zvolit ten pravý čas, abyste se nedostali do extrémně horkých podmínek. V těchto zemích si můžete odpočinout u moře:

Španělsko (červen, konec srpna);

Podzim je téměř dokonalý čas na odpočinek. Někteří lidé rádi vdechují vůni mrtvých listů, pěší turistiku ve více či méně vyčištěných lesích (aby se neohrožili zakopnutím a pádem!), Jiní se právě dostanou ven do jižních zemí, je dost teplo, ale není tam žádné teplo. Můžete si zaplavat v moři nebo bazénu a večer se projít po promenádě a jíst exotická jídla, temperament, relaxovat. Jemné slunce, příjemný servisní personál, útulný hotelový pokoj, možnost relaxace z květináčů a žehlicích košil - to, co ještě žena potřebuje pro štěstí?

Z podzimních směrů pro těhotné ženy doporučujeme tyto:

Září (teplé moře + výlety):

Moře a těhotenství: kdy, kde a zda to stojí?

Výlet k moři pro mnoho Rusů se již stal každoroční tradicí. Ale v určitém okamžiku se ukáže, že se očekává, že se rodina doplní.

Nastávající matka je v rozpacích: co dělat? Opustit tak vyhledávanou a známou dovolenou nebo ještě jít k moři?

Stává se však také, že žena nebyla na dovolené po dlouhou dobu, ale právě v době, kdy se konečně objevila příležitost změnit situaci, zjistí její neobvyklou situaci. A pokud je hotel již rezervován? Co dělat?

Nejprve musíte pochopit následující:

  těhotenství podle definice není bolestivé. A samo o sobě to nemůže být kontraindikace takové cesty;

nejvýhodnější pro cestování je druhý trimestr těhotenství;

umírněnost je hlavní podmínkou, aby nedošlo k poškození nastávající matky a dítěte;

 • Přesto existuje řada okolností, za kterých se budete muset zdržet cestování.
 • Většina ruských žen úspěšně cestuje, navštěvuje letoviska a plave v moři, a to nejen bez sebemenších škod, ale také ve prospěch nenarozeného dítěte..

  Nicméně, když těhotná žena opustí své obvyklé místo a jde do moře za novými emocemi a dojmy, získá bezpochyby obrovský pozitivní náboj, který kompenzuje mírně zvýšenou pravděpodobnost těhotenských komplikací.

  Měl bych jít k moři těhotná?

  Kterou zemi si vybrat?

  Před rozhodnutím o cestě by nastávající matka měla konzultovat lékaře na prenatální klinice a pečlivě zvážit klady a zápory.

  Pokud lékař nestanoví ve stavu ženy a plodu žádné odchylky od normy, můžete se začít připravovat na cestu.

  Nejprve byste měli studovat všechna střediska a zvolit nejoptimálnější trasu. Volba by měla být určena podle následujících kritérií:

  1. Období, ve kterém žena jede k moři.
  2. Vzdálenost letoviska od místa trvalého pobytu.
  3. Rozdíl klimatických a časových pásem.
  4. Délka cesty a druh dopravy, na kterou se musíte dostat.
  5. Gestační věk.

  Ve stejné době má žena stále několik možností. Ale v žádném případě se nemůžete rozhodnout o „divoké“ dovolené.

  Nastávající matka by měla odpočívat pouze v pohodlných podmínkách, kde je kdykoli možné vyhledat lékařskou pomoc.

  Turecko, Řecko a Kypr jsou také docela vhodné pro nastávající střediska matek, i když v létě je zde docela horko. Ale s nezbytnými opatřeními se nastávající matka bude moci cítit docela pohodlně.

  Skvělá příležitost k odpočinku na moři, aniž by nyní opustil Rusko - to je Krymský poloostrov. Na rozdíl od kavkazských letovisek je krymský vzduch méně nasycený vlhkostí, díky čemuž se snáze přenáší horké počasí.

  Mezi nastávajícími matkami mohou být exotičtí milenci, kteří dávají přednost odpočinku v zemích, které mají oproti Rusku významné charakteristické rysy.

  Mezi takové rysy obvykle patří specifické klima, cizí zvířata a rostliny, stejně jako exkluzivní místní zvyky. Dominikánská republika, Kuba, Thajsko, Mexiko, Maledivy - to jsou nejoblíbenější letoviska pro milovníky exotiky.

  Právě zde by však nastávající matka měla zvláště pečlivě promyslet a zvážit možná rizika. Nebezpečí pro normální průběh těhotenství může spočívat v dlouhém letu, prudké změně klimatu a teploty vzduchu, jakož i v možném kontaktu s místními infekcemi.

  Spravedlivě si všimneme, že ve střediskových městech těchto zemí byla přijata všechna opatření dlouhou dobu, takže specifické choroby neohrožují turisty, a dokonce ani žádná očkování nejsou nutná pro vstup do těchto zemí..

  Pravděpodobnost infekce však nelze zcela vyloučit a očkování proti hepatitidě, tetanu, tyfu, dětské obrně a japonské encefalitidě, přestože to není povinné, však WHO doporučuje při vstupu do těchto zemí. A to naznačuje, že riziko infekce, i když malé, ale je přítomno.

  Předchozí nemoci, stejně jako jejich očkování, způsobené během těhotenství, mohou nenarozenému dítěti způsobit nenapravitelné poškození.

  Možná je lepší necestovat do těchto zemí během těhotenství.

  Lékařské kontraindikace

  Existuje mnoho absolutních a relativních kontraindikací pro cestování během těhotenství..

  Absolutní kontraindikace jsou komplikace těhotenství, které představují jasné ohrožení plodu nebo zdraví nastávající matky, v jejímž přítomnosti by žena měla být pod neustálým dohledem lékaře až do jejího umístění v nemocnici..

  Mezi ně patří následující:

 • zvýšený tón dělohy;
 • riziko potratu nebo předčasného porodu;
 • placenta previa;
 • vysoký nebo nízký krevní tlak;
 • anémie 2 nebo 3 stupně;
 • přítomnost infekčních chorob;
 • časná toxikóza nebo gestóza (pozdní toxikóza) v posledním trimestru;
 • genitální novotvary;
 • predispozice na alergická onemocnění;
 • špinění genitálního traktu.
 • Za relativní kontraindikace se považují takové těhotenské stavy, při kterých je během cesty mírně zvýšené riziko komplikací, ale v době vyšetření před cestou je stav ženy stabilní a nevyžaduje léčbu ani pečlivé sledování:

   Vícenásobné těhotenství v období možného nebezpečí ukončení. Při běžném vícenásobném těhotenství můžete cestovat od 12 do 28 týdnů.

  Jizva dělohy po císařském řezu v pozdním těhotenství. S bohatou jizvou a bez komplikací můžete cestovat až do 30. týdne.

  Anémie stupně 1 před 12 a po 35 týdnech. Je zajímavé, že v období od 12 do 35 týdnů při absenci dalších patologií bude mít odpočinek na moři dokonce prospěch.

  Přítomnost chronických chorob. V prvním a třetím trimestru těhotenství nemohou nastávající matky s chronickými onemocněními cestovat, ale druhý trimestr je přesně obdobím, kdy lze i chronická onemocnění léčit v mořských letoviscích..

 • Historie potratů, těhotenství, velkých nebo malých dětí, neplodnosti nebo mrtvého porodu. Tyto údaje mohou být cestovní omezení podle uvážení ošetřujícího lékaře..
 • Rady a doporučení lékařů

  Doktor, který ji sleduje na prenatální klinice, dává souhlas s cestou svého pacienta a dá nezbytné pokyny, jak se chránit před komplikacemi v době, kdy bude daleko od domova..

  Rady lékařů obvykle přicházejí na následující:

  vzdát se nadměrné aktivity a stresu (nešplhejte na hory, nejezděte na kole, neplavte potápěčským zařízením);

  dozvědět se předem o dostupnosti nejbližšího zdravotního střediska a možnosti zavolat pohotovostní péči během svého pobytu;

  dodržovat stravu - jíst pravidelně, nejíst neznámá jídla, ovoce a zeleninu je třeba umýt;

  nepijte surovou vodu;

  neopalujte se na otevřeném slunci;

  plavat pouze v určených oblastech, nejlépe oplocených bazénech s mořskou vodou;

  Výhody pobytu na moři

  Prázdniny u moře u těhotné ženy naštěstí naštěstí nepředstavují jedno trvalé riziko a omezení. Se správným přístupem k vašemu zdraví má dovolená na moři příznivý vliv na stav budoucí matky a dítěte.

  Vzduch v blízkosti moře je mnohem užitečnější než městský vzduch, protože je nasycen kyslíkem a ozonem a neobsahuje škodlivé nečistoty. 2-3 týdny, které budoucí matka stráví na mořském pobřeží, prospějí zdraví, zlepšují pohodu a zpříjemňují průběh těhotenství.

  Koupání v mořské vodě a měřené plavání bez zatížení - výborná tělesná výchova pro nastávající matku.

  Přírodní hydromasáž zlepšuje mikrocirkulaci krve a lymfy v kůži a podkožní tkáni, což pomáhá předcházet a eliminovat otoky, zlepšuje přísun krve do vnitřních orgánů, včetně placenty, což nakonec zvyšuje saturaci tkání plodu kyslíkem.

  Vzduchové koupele a procházky na čerstvém vzduchu mají hmatatelný pozitivní vliv na zdraví. I bez opalování na otevřeném slunci žena dostane dostatečné množství ultrafialového záření, které přispěje k produkci vitamínu D.

  Vitamin D je nezbytný pro správnou tvorbu kosterního systému plodu, takže pobyt na čerstvém vzduchu za slunečného dne je prevencí krivice u nenarozeného dítěte.

  Co byste si měli určitě vzít s sebou na dovolenou

  Kromě běžných zavazadel by měla mít každá těhotná žena cestující k odpočinku u moře:

  Vyměňte kartu z prenatální kliniky, která obsahuje výsledky analýz, předpisů a doporučení lékaře.

  Zásady MHI a VHI (pokud existují).

  Lékárnička s léky, které předepsal lékař, a také s těmi, které mohou být potřebné.

 • Pitná voda a potřebné množství známých produktů.
 • obsah ↑

  Jak se chovat na moři

  Aby nastávající matka mohla plně relaxovat a dobíjet energii a pozitivní až do samého narození, musí dodržovat určitá pravidla chování na dovolené.

  Hlavní podmínkou není přetížení těla a neúčastnění se nebezpečných činností. Při koupání v moři neplavejte daleko od pobřeží, ale nejlepší je plavat v místech, kde můžete vždy dostat nohy ke dnu.

  Nešplhejte na hory, protože rozdíl v atmosférickém tlaku může způsobit změnu tlaku uvnitř dělohy a způsobit potrat.

  Všechny procházky musí probíhat na rovném terénu. Nejlepší čas na procházky jsou ranní hodiny před 11:00 a večerní hodiny po 17:00.

  Během období maximální sluneční aktivity by člověk neměl chodit, protože těhotné ženy jsou náchylnější k přehřátí a úpalům než ostatní.

  Pokud těhotná žena navštíví vodní park, neměli byste v ní využívat atrakcí. Stačí normální plavání a jednoduché vodní cvičení.

  Obklopen velkým počtem dalších rekreantů by se místům, kde je kouřit, mělo vyhnout. Je přísně zakázáno pít alkohol jakékoli síly a vyzkoušet neobvyklá exotická jídla. Káva by také měla být zdržena..

  Shrnout

  Pokud jde o dovolenou na zajímavém místě, hlavní věcí je zlepšit zdraví a dobít se pozitivními emocemi tak, aby porod byl snadný, a následné období péče o novorozence, které vyžaduje tolik morální a fyzické síly, je co nejjednodušší..

  Se zodpovědným přístupem k vašemu zdraví a volbou místa odpočinku je to docela možné.

  Postup pro budoucí matku, která plánuje strávit svou dovolenou s výhodami a potěšením, by tedy měl být následující:

  Navštivte lékaře na prenatální klinice a zjistěte možné kontraindikace cesty. Nejsou-li kontraindikace, měl by lékař poradit, jak udržet zdraví a pohodu během odpočinku.

  S ohledem na doporučení od lékaře si vyberte zemi a místo odpočinku, které vám v případě potřeby umožní lékařskou péči s neodkladnou péčí..

  Vyřešte problém dopravy tak, aby silnice byla nejkratší a nejpohodlnější.

  Pečlivě prostudujte informace o tom, co je škodlivé a jaké výhody nastávající matka a dítě během svého pobytu na moři.

 • Shromažďujte vše, co potřebujete, a uspořádejte dokumenty.
 • Kromě správného chování a dodržování všech lékařských doporučení je velmi důležitou podmínkou správného odpočinku i vnitřní rovnováha a úplná absence negativních myšlenek..

  Články O Neplodnosti