Hlavní Analýzy

Káva během těhotenství. Mohou těhotné ženy pít kávu?

Pití několika šálků kávy během dne je pro mnoho žen normální. Situace se však zcela změní, když je žena těhotná. Používání čehokoliv škodlivého je pro ni naprosto zbytečné. Mohou si těhotné ženy dát kávu? V tomto článku se dozvíte, proč nemůžete pít kávu pro těhotné ženy, ani o škodách, které káva během těhotenství přináší.

Druhy kávy a jejich omezení

Okamžitá káva se používá ve většině případů, ne tolik kvůli chuti, jako kvůli pohodlí přípravy. V takové kávě je přítomno pouze 16% odmítnutých kávových zrn nebo pouze plevy, které zůstaly po pražení kávových zrn. Zbytek se skládá z chemických složek, které se přidají poté, co káva získá rozpustnou formu. Určitě byste měli upustit od používání takového nápoje. Nepřináší žádné zdravotní výhody pro dítě a jeho matku.

Káva bez kofeinu je také považována za škodlivou. Termín „káva bez kofeinu“ je zjevně nepravdivý. Přes jeho název je v něm stále přítomen podíl kofeinu. Po odstranění kofeinu z kávových zrn jsou zpracovány chemikáliemi, které jsou pro zdraví velmi nebezpečné. U dítěte mohou vyvolat alergickou reakci. Pro budoucí matku takový nápoj nese nebezpečí vzniku aterosklerotických plaků.

Ze všech druhů patří mezi nejméně škodlivé zelené kávové boby. Zelené kávové boby nejsou tepelně zpracovatelné, a proto si zachovávají všechny prospěšné vlastnosti tohoto aromatického nápoje. Káva je zvláště bohatá na esenciální mastné kyseliny. Během těhotenství je povoleno používat zelenou kávu, ale pouze v malém množství a je-li to způsobeno potřebou zvýšit krevní tlak těhotné ženy..

Proč nemůže těhotná káva

Mohu pít kávu během těhotenství? Otázka vzrušuje všechny milovníky voňavého nápoje. Odpověď je jasná - nemůžete.

 1. Káva během těhotenství způsobuje vzrušení nervového systému, které přispěje ke špatnému a rušivému spánku nastávající matky, nepříznivě ovlivňuje náladu těhotné.
 2. Stres nervového systému stimuluje výskyt konstantního stresu, způsobuje vyčerpání nervových buněk a narušení většiny orgánů a systémů těla těhotné ženy.
 3. Nadměrná konzumace kávy způsobuje rozvoj psychóz, epilepsie, paranoia, agresi bez příčin.
 4. Káva má diuretické vlastnosti, což vede k dehydrataci.
 5. Tento aromatický nápoj přispívá k tomu, že krevní tlak prudce stoupá. A jeho hladina u těhotných žen již ve většině případů dosahuje vysokého počtu.
 6. Káva způsobuje bušení srdce a dýchání.
 7. Káva je kontraindikována kvůli negativním účinkům na zažívací trakt. Káva pětkrát zvyšuje kyselost žaludku, přispívá k podráždění gastrointestinální sliznice.

Dalším škodlivým účinkem kávy na těhotné tělo je její schopnost vyplavovat z těla vápník, fosfor, hořčík a draslík, vitaminy B1 a B6. To přispívá k následujícím problémům:

 • nedostatek vápníku vyvolává křehkost kostí, rozvoj osteochondrózy;
 • nedostatek hořčíku způsobuje bolest v zádech;
 • nedostatečný vitamin B narušuje přísun krve do mozku, jejíž hlavní příznaky jsou bolest hlavy, podrážděnost.

Zvyk pití kávy během těhotenství pětkrát zvyšuje uvolňování kyseliny chlorovodíkové v žaludku a zdvojnásobuje slinění.
Nadměrné používání kávy může způsobit děložní tón, což povede k možnosti předčasného porodu, potratu nebo oddělení placenty..

Káva také pomáhá zvýšit hladinu cholesterolu..

Pokud pijete kávu během těhotenství, pomáhá to zpomalit vstřebávání železa z trávicího traktu do krve, což přispívá k rozvoji anémie.

Káva může být škodlivá pro váš kardiovaskulární systém. Závisí to na přítomnosti srdečních chorob, dědičné predispozici ke srdečním onemocněním, množství konzumované kávy, přítomnosti dalších liber, špatné výživě, způsobu výroby kávy: nápoj vyrobený z vaření je mnohem škodlivější než káva vyrobená v kávovaru.

Penetrace kávy placentou během těhotenství, má na dítě nepříznivý vliv, v důsledku zhoršeného průtoku placenty krví dítě nedostává dostatek kyslíku a živin nezbytných pro normální vývoj.

Pokud pijete kávu během těhotenství, bude to mít vliv na hmotnost dítěte - bude nižší než normální. Srdeční frekvence dítěte je nad normální. Zuby takových dětí začnou vybuchnout později než zuby jejich vrstevníků. Dítě se již narodilo se závislostí na kofeinu.

Kolik kávy můžete pít během těhotenství, dávkování

Světová zdravotnická organizace stanovila normu pro to, kolik těhotných žen může pít kávu. Je 300 mg denně. V některých vyspělých zemích je toto číslo sníženo na 200 mg. Američtí lékaři tvrdí, že maximální káva, kterou lze spotřebovat za jeden den, je 100 mg.

Stupeň pražení fazolí, množství kávy a způsob přípravy ovlivňují množství kofeinu obsažené v jednom šálku..

Jeden šálek uvařené kávy o objemu 160 ml obsahuje přibližně 74 mg kofeinu ve 190 ml - 85 mg. Stejný objem instantní kávy obsahuje 117 mg kofeinu. 200 ml kávy bez kofeinu obsahuje 4 mg kofeinu.

Kofein se nachází také v následujících nápojích:

 1. v černém čaji - 70 mg;
 2. v zeleném čaji - 40 mg;
 3. v Coca-Cola - 40 mg;
 4. v energetických nápojích - 80 mg;
 5. v čokoládě - 50 mg.

Vědci odhadují, že každých 100 mg kofeinu denně snižuje hmotnost nenarozeného dítěte o 28 gramů a také prodlužuje dobu těhotenství o 5 hodin.

Pokud žena pije kávu během těhotenství nad normu (více než 5 šálků denně) - jedná se o drogovou závislost. Jakýkoli lék, i ve formě kávy, je nebezpečný pro zdraví dítěte a způsobuje stejnou závislost jako matka..

Pití příliš mnoho kávy denně (více než 9 šálků) dramaticky zvyšuje pravděpodobnost úmrtí dítěte v děloze.

Je škodlivé pít kávu pro těhotné ženy?

Pití kávy pro těhotné ženy je velmi nežádoucí, protože káva má škodlivý vliv na zdraví matek a dětí. Ale v jakém období je použití nejvíce nežádoucí, je těžké říci. Názory vědců byly rozděleny. Někteří tvrdí, že káva během těhotenství je přísně zakázána v prvním trimestru, kdy dochází ke tvorbě všech životně důležitých orgánů a systémů. Jiní tvrdí, že těhotné ženy by neměly pít kávu po dvacátém týdnu. Bylo prokázáno, že pití kávy během těhotenství během třetího trimestru není bezpečné. Od té doby se zvyšuje citlivost nervového systému na kofein.

Pití kávy během těhotenství způsobuje u dítěte cukrovku, když roste.

Mezi negativní důsledky pití kávy lze nazvat potlačení chuti k jídlu u těhotné ženy. Skutečnost je taková, že káva je spíše uspokojivý nápoj, ale vůbec není výživný, což může způsobit, že žena odmítne normální a plné jídlo..

Jak vyměnit kávu během těhotenství?

Během těhotenství je nutné udržovat rovnováhu voda-sůl a pít hodně tekutin. Žízeň by neměla být povolena. Existuje řada nápojů, které se mohou během těhotenství stát alternativou kávy..

Je velmi užitečné konzumovat čerstvě vymačkané šťávy. Pomáhají saturovat tělo potřebnými vitamíny a minerály. Můžete připravovat ovocné nápoje z ovoce, džemů, džemů.

Dobrou alternativou kávy během těhotenství budou bylinné čaje z vlastní produkce. K tomu stačí koupit sušené byliny v lékárně. Nejpříznivějším účinkem na trávu těla ve vaší oblasti jsou kalina, rybíz, malina, lípa, máta a další byliny..

Mohu pít kávu během těhotenství?

Dlouho očekávanou a uctivou událostí pro každou ženu jsou zprávy o těhotenství. Přináší to velkou radost, ale zároveň změní obvyklý život vzhůru nohama, dokonce změní stravu. Od tohoto okamžiku se žena stává zodpovědnou nejen za své zdraví, ale také za nitroděložní vývoj dítěte. Těhotenství s sebou nese mnoho zákazů a někdy se dokonce musíte vzdát svých oblíbených nápojů. Otázka zůstává naléhavá - je možné, aby těhotné ženy pily kávu, protože má mnoho pozitivních vlastností, ale zároveň může být škodlivá pro zdraví matky a dítěte.

Obecná doporučení pro nastávající matku

Chcete-li si udělat zdravé dítě, musíte upravit stravu ne, když žena otěhotní, ale také ve fázi plánování. Lékaři doporučují několik měsíců zapomenout na špatné návyky, pití vitamínů, dezinfekci ložisek infekce. Podle některých zpráv mají ženy, které pijí hodně osvěžujícího nápoje, vážné problémy s početím. Dnes je pečlivě studována antikoncepční hypotéza kávy. Známou arabiku lze nahradit analogem z čekanky nebo směsí obilovin.

Ale co ti, kteří si neumí představit den bez voňavého nápoje? Za prvé, v kuchyňské zásuvce by měl být pouze přírodní obilný nebo mletý produkt. Okamžitá nebo sublimovaná káva může zahrnovat chemikálie, které jsou škodlivé pro matku a dítě. Neméně nebezpečná je káva bez kofeinu. Alkaloid je odstraněn z obilí během složité expozice chemikáliím.

Za druhé, kávu lze vypít 1krát denně ráno po jídle. Půst je zakázán. Připravuje se samostatně v Turku nebo šálku a přidává se mléko. Silné espresso z kávovaru je zakázáno.

Je lepší se hýčkat šálkem nápoje 2-3krát týdně. Tělo tedy nebude schopno akumulovat kofein a systematicky ovlivňovat plod. To je zvláště důležité v prvním a třetím trimestru. Existují však případy, kdy je indikována káva během těhotenství. To je u ženy hypotenze. Při nízkém krevním tlaku a těhotenství může žena omdlet, rychle se unavit, trpět bolestmi hlavy a těžkou toxikózou. Aby nedošlo k užívání léku, doporučuje se pít kvalitní kávu.

Produkt může být také užitečný pro zadržování tekutin v těle, který není spojen s patologiemi ledvin a vylučovacího systému jako celku. V tomto případě se káva stane lehkým přírodním diuretikem. V každém případě by měl být nápoj léčen obezřetně, nezneužívat ho a někdy si jen dopřát nádhernou vůni a pár osvěžujících doušků..

Proč se těhotné ženy liší v kávě?

V případě, že před počátkem byla žena lhostejná ke kávě, pak se během porodu dítěte zpravidla nic nezmění. A v některých případech lze dokonce pozorovat jeho nesnášenlivost, zejména při toxikóze. Vůně kávy může způsobit ztrátu vědomí, mírnou nevolnost a dokonce i zvracení..

Němečtí vědci provedli studie, podle kterých mají milovnice kávy a žen často problémy s početím. Z tohoto důvodu je lepší ve fázi plánování těhotenství tento nápoj z vaší stravy odstranit

Ale proč některé ženy nemohou odmítnout kávu, konzumovat ji ve velkém množství? Důvodů je několik:

 • Touha pravidelně dostávat energii „dobíjet“. Možná se vám nezdá být pravda, že káva je návyková spolu s cigaretami a spotřebou energie. Poté, co kofein vstoupí do těla, vstřebává se do krevního řečiště a dostává se do mozku, stimuluje syntézu dopaminu, neurotransmiteru, který způsobuje pocit radosti a vitality. Tento účinek trvá pouze několik hodin, po kterých tělo potřebuje další dávku kofeinu.
 • Nedostatek železa v těle - tento stav vyvolává hypoxii u těhotné ženy a plodu, ztrátu síly a zhoršení pohody. V takovém případě byste se měli při potvrzení diagnózy poradit s lékařem, podstoupit nezbytnou léčbu a nezlepšit své zdraví kávovým nápojem.

Vliv kávy na tělo nastávající matky

Káva je známá především svým tonickým účinkem - pomáhá mnoha probudit se a rozveselit se díky hormonu serotoninu, který je součástí hormonu. Těhotné ženy často nemají energii, takže šálek voňavého nápoje se stává skutečnou spásou. Většina lékařů věří, že pokud žena byla nadšeným milovníkem kávy před početí, pak není nutné kávu úplně vzdát - stačí snížit frekvenci používání.

Pití kávy během těhotenství se nedoporučuje kvůli nervovému vzrušení, které provokuje v těle nastávající matky. To může vést k problémům se spánkem a obecně nespavosti..

Dalším důvodem, proč by těhotné ženy neměly mít kávu, je její diuretický účinek. Když se dítě narodí, děloha začne růst a tlačí na močový měchýř, což samo o sobě vede ke zvýšení frekvence močení. Když pijete kávu ve velkém množství, nutkání na toaletu je ještě častější, což hrozí narušením rovnováhy voda-sůl. Kromě toho tento nápoj rychle odstraňuje vápník z těla, což je nezbytné pro udržení zdraví matky a vytvoření správné kostní kostry dítěte.

Poškození kávy se projevuje také zvýšením kyselosti žaludku. Obecně by se tento nápoj neměl pít na lačný žaludek bez předchozího snídani. V Rusku je módní začít svůj den osvěžujícím šálkem kávy. Takový zvyk může vést nejen k narušení trávicího procesu, ale také k rozvoji peptických vředů. U těhotných žen hrozí, že prázdný šálek nápoje zvýší toxikózu a pálení žáhy.

Stanovisko Dr. Komarovského

Populární dětský lékař Yevgeny Komarovsky má svůj vlastní názor na výživu budoucí matky. Mnoho žen je obzvláště důvěryhodné jeho doporučením. Pokud jde o kávu během těhotenství, pozice lékaře je viditelná ve výroku: „Vyhněte se všemu, co vaše prababička nejedla. Budeš zdravější “.

Proteinové složky stejných produktů jako citrusové plody, káva nebo kakao nemohou být v našem těle úplně stráveny a naloží játra, která je musí neutralizovat. Během porodu dítěte je zátěž ženy na játrech již velká. Kromě toho se u dítěte s větší pravděpodobností vyvinou alergie na „exotické“ potraviny používané nastávající matkou.

"Játra je hlavním bojovníkem s toxikózou, neutralizátorem fetálních sekretů atd. Postarejme se o to. Pokud chcete, aby vaše dítě netrpělo tím, že nemůže jíst mandarinky nebo čokoládu, neměli byste je během těhotenství absorbovat." tyto stejné mandarinky a čokolády (nestrávené částice před neutralizací v játrech projdou plodem, způsobí reakce a dítě bude na tyto produkty alergické). ““ E.O. Komarovsky

Poškození kávy pro dítě

Dítě dostává intrauterinní výživu od své matky. Když kofein vstupuje do jejího těla, okamžitě se vstřebává nejen do své krve a vnitřních orgánů, ale také do placenty. Tato látka vede ke zúžení placentárních cév, což znamená, že dítě zažije hladovění kyslíkem a nedostatek živin. Žena by měla pochopit, že pití kávy během těhotenství může být přísně omezeno a zneužití nápoje hrozí, že zpomalí vývoj dítěte..

Některé studie ukazují, že pití nápoje během těhotenství vede k narození dětí s podváhou 100-200 g. Zjevně to přímo souvisí s nedostatkem nitroděložní výživy, která je způsobena vniknutím kofeinu do placenty..

Nemůžete pít kávu a kvůli vzrušení nervového systému. To negativně ovlivňuje nejen tělo matky, ale také utváření nervového systému dítěte.

Proč některé těhotné ženy často chtějí kávu, zatímco jiné se cítí špatně

Hlavním faktorem, který nutí ženu neustále vařit voňavý nápoj, je obsah kofeinu v něm. Tato látka v nejkratším možném čase přes krev vstupuje do mozku a stimuluje produkci neurotransmiteru dopaminu. Zvýšená hladina této biologické sloučeniny v těle způsobuje pocit uspokojení, zlepšuje náladu a výkon. Účinek však netrvá dlouho (maximálně 2 hodiny) a musíte vařit více a více porcí kávy.

Fyziologická závislost však není jediným důvodem, že nastávající matky sní o hrnek na kávu. Neustálá touha tohoto nápoje může znamenat nedostatek železa v krvi. Důkazem toho je i náhle vyvinutá láska k silnému čaji.

Železo plní důležitou funkci v ženském těle - přenáší kyslík z plic do tkání a orgánů, včetně placenty. S nedostatkem tohoto stopového prvku trpí matka a dítě nedostatkem kyslíku. Nedostatek železa můžete vyplnit vyváženou stravou, včetně potravin jako jsou:

 • zvířecí játra;
 • červené maso;
 • pohanka;
 • ovoce (jablka, tomel);
 • fazole a hrášek.

Těhotné ženy by neměly podléhat „provokaci“ těla, vyžadující stále nové porce černého nápoje. Nejlepší možností je konzultovat se svým lékařem a darovat krev na hladinu hemoglobinu. Pokud je nedostatek železa potvrzen, lékař předepíše vhodný komplex vitamínů a minerálů a dá tipy na změnu stravy.

Některé ženy uvádějí nesnášenlivost i na vůni kávy během těhotenství, až na nevolnost a zvracení. Příčinou je často toxikóza, takže tělo reaguje na nebezpečný produkt, který zvyšuje nepříjemné symptomy

Nízký krevní tlak a káva

Během těhotenství, zejména v časných stádiích, mají ženy známky toxikózy. Vyjadřují se různými způsoby, ale mnozí si stěžují:

Žena může cítit, že v každém okamžiku onemocněla. Lékaři doporučují sledovat hladinu krevního tlaku, protože tyto příznaky mohou znamenat snížení. V tomto případě je trochu kávy skvělá cesta ven. Můžete pít čerstvě uvařený nebo pudink, který se připravuje přímo v šálku. Chcete-li se zbavit nevolnosti, připravte si kávu s citronem. Dobře bude také mírně sladký čaj - rychle zvýší tlak, protože obsahuje také kofein, i když v nepatrně menším množství. Silný čaj při nízkém tlaku funguje jako káva.

Káva za sníženého tlaku u těhotné ženy je prospěšná. Hlavní věc je znát vaši normu a nezískat opačný účinek - zvýšený krevní tlak.

Káva v časném těhotenství

Zvláštní pozornost je věnována studiu účinku kávy v časném těhotenství. Během tohoto období se formovaly vnitřní orgány dítěte, jakož i systémy jeho těla. Kofein zvyšuje kontrakci srdečního svalu, což může vést nejen k opožděnému vývoji, ale také k úmrtí plodu.

Zdánlivě neškodný nápoj zvyšuje tón dělohy, což znamená hrozbu těhotenství a 60% šanci na potrat. A i když bude úspěšný výsledek, káva během těhotenství v raných stádiích může způsobit následující poškození:

 • Nedostatek vápníku při tvorbě kostry dítěte.
 • Riziko cukrovky.
 • Tendence k nervovému vzrušení.
 • Poruchy srdečního rytmu uvnitř.
 • Nedostatek živin.

Vědci také potvrzují skutečnost, že je škodlivé pít při přípravě na početí. Studie ukázaly, že mezi těmi ženami, které nebyly schopny otěhotnět po dlouhou dobu, velké procento vášnivých kávovarů.

Přes zjevný „kontra“ však v lékařské komunitě neexistuje jediný pohled na otázku, zda je možné během těhotenství pít kávu. Kvalita použitého nápoje a jeho množství jsou nakonec velmi důležité. Dánští vědci po studiích jasně dospěli k závěru, že žena bez poškození zdraví může pít 2-3 malé kávové šálky denně. Je však důležité přesně pochopit, kolik kofeinu je v denní dávce přípustné..

Káva v pozdním těhotenství

Od zkušených lékařů můžete slyšet vysvětlující vysvětlení, proč by káva neměla být podávána těhotným ženám. Stimuluje močení, které může způsobit dehydrataci. Třetí trimestr se již vyznačuje častými výlety na záchod a přetížení ledvin těhotné ženy je zbytečné..

Káva v pozdním těhotenství způsobuje vyluhování vápníku, což má nepříznivý vliv na vývoj kostry plodu. Více než 2 porce voňavého nápoje denně může narušit mozkovou aktivitu a srdeční frekvenci malého člověka.

Jaká dávka kávy je přijatelná

Světová asociace gynekologů dospěla k závěru, že bezpečná dávka kofeinu pro zdravou ženu je 200 mg. Obtížnost spočívá ve skutečnosti, že se obsah této látky velmi liší v závislosti na druhu kávy a druhu připravovaného nápoje. Proto nelze s jistotou říci, že se můžete omezit na dva šálky opilé denně.

Většina kofeinu se nachází v černé kávě a její množství závisí na rozmanitosti fazolí. Jeden šálek vařené arabiky obsahuje od 45 do 60 mg látky, zatímco robusta dává nápoj 170-200 mg kofeinu.

Okamžitá káva během těhotenství je obecně kontraindikována. Přestože se obsah kofeinu v něm pohybuje od 60 do 80 mg, má vysokou koncentraci a kyselost, což negativně ovlivňuje trávení nastávající matky. Kromě toho se pro rozpustný analog používají zrna nízké kvality a výrobce je nucen přidat syntetické příchutě pro zvýšení chuti..

Dobrou alternativou je zelená káva. Protože se jeho zrna nezpracovávají, zachovávají si maximální užitek, včetně esenciálních mastných kyselin. Při přípravě kávových zrn můžete upravit stupeň pražení a podle toho i množství kofeinu v budoucím nápoji.

Abyste pochopili, kolik kávy můžete během těhotenství pít, nezapomeňte na přípustné množství následujících nápojů:

 • 94 ml espressa.
 • 1 litr černého čaje.
 • 200 ml cappuccina.
 • Dvě porce Americana.

Jak pít

Existují určitá pravidla pro pití kávových zrn v období těhotenství. Zde jsou:

 • Pijte nápoj až po jídle, protože půst způsobuje podráždění žaludeční sliznice, což povede k nevolnosti, pálení žáhy a bolesti v tomto orgánu..
 • Doporučujeme zředit kávu přírodní smetanou nebo mlékem. Tento postup sníží sílu nápoje a doplní přísun vápníku.
 • Pokud pijete kávu, zvažte obsah kofeinu v jiných potravinách, které používáte..
 • Vzhledem k tomu, že káva dehydruje, musíte po každém šálku nápoje vypít 3 šálky minerální vody, aby se normalizovala rovnováha vody.

Káva s mlékem

Síla nápoje může být minimalizována aditivy. Například je pravidlem pít kávu s mlékem. Tyto dvě komponenty jsou vzájemně dokonale kombinovány. Mléko je zdrojem bílkovin a vápníku, které jsou nezbytné pro tvorbu kostry dítěte, a káva zase pomáhá tělu trávit laktózu. Proto káva s mlékem během těhotenství v přiměřeném množství není kontraindikována.

Káva bez kofeinu

Někteří jdou na triky a konzumují kávu bez kofeinu během těhotenství. Ve skutečnosti je takový nápoj marketingovým trikem. Stále obsahuje kofein, pouze v menším množství - od 9 do 12 mg.

Na jedné straně je výhodná káva bez kofeinu během těhotenství, ale k extrakci této látky z ní se používají chemické sloučeniny, které mohou negativně ovlivnit zdraví těhotné ženy.

Rozpustný nebo mletý?

Dovolte mi připomenout, že káva pomáhá stimulovat sekreci žaludeční šťávy a instantní káva je nápoj s vysokou kyselostí. Proto by neměla být konzumována káva nalačno, zejména instantní káva během těhotenství. Konzervační prostředky používané v instantní kávě negativně ovlivňují celkový metabolismus a způsobují výskyt celulitidy.

Okamžitá káva také silně ovlivňuje ledviny a kardiovaskulární systém. Jedinou věcí, která je u tohoto typu kávy příjemná, je voňavá vůně (na kterou se výrobci zaměřují), snadné skladování a snadná příprava.

Pokud vezmeme v úvahu mletou kávu, je lepší ji zastavit, protože není nutné ji vařit, tento druh kávy lze vařit a plnit vroucí vodou. Ale v tom nejsou žádné konzervační látky a další aroma.

Které nápoje dávají přednost

Touha mít šálek kávy není náhodná. Taková touha často ukazuje na nedostatek minerálů v ženském těle:

Nezanedbávejte touhu, stačí vyměnit kávový nápoj za alternativní:

 • Čekanka je nejvíce podobná chuti a barvě kávy. Je to nejen škodlivé, ale také užitečné pro těhotnou ženu. Čekanka zvyšuje hladinu hemoglobinu, čistí krevní cévy a játra, uklidňuje nervový systém.
 • Bylinné čaje - lze je kombinovat s citronem a medem. Pro jeho přípravu jsou šípky, brusinky, máty, maliny perfektní.
 • Kakao - na rozdíl od kávy, obsahuje minimální množství kofeinu, ale dokonale obnovuje sílu, zlepšuje náladu a má příznivý účinek na trávicí systém..
 • Kurzeme. Výrobek obsahuje nakrájenou a praženou čekanku, oves, žito a ječmen. Tento produkt je často používán v porodnicích a perinatálních centrech jako obecné posilující činidlo, které chrání kardiovaskulární systém, zlepšuje chuť k jídlu a funkci ledvin. Nápoj jde dobře s mlékem, džusem, horkou čokoládou a kakaem.
 • Ječmen pít. Tento produkt neobsahuje kofein, ale je bohatý na vitamíny a minerály. Ano, jeho chuť není jako káva, ale je docela příjemná, jako vůně. Neexistují žádné kontraindikace pro jeho použití. Ječmenový nápoj se připravuje podle stejných zásad jako káva. Může být bez nečistot nebo kombinovat (s bobulovým práškem, čekankou, divokou růží a léčivými bylinkami).

Kávové recepty s mlékem

Nejdůležitější podmínkou pro neškodnou kávu pro budoucí matku je přítomnost mléka nebo smetany. Tyto přísady snižují sílu nápoje a také kompenzují nevyhnutelnou ztrátu vápníku a dalších stopových prvků. Nabízíme dva jednoduché a chutné kávové recepty vhodné pro těhotné ženy..

Cappuccino se skořicí

Tento kávový a mléčný nápoj má příjemnou vůni a chuť. K tomu potřebujete následující přísady:

 • lžička dobré kávy;
 • 150 ml vody;
 • 70 ml studeného mléka;
 • špetka skořice.
 • cappuccino.

Cappuccino se skořicí - tradiční kávový recept na dezert, oblíbený po celém světě.

 1. Udělejte si šálek kávy způsobem, který je vám dobře známý: na sporáku v turecku nebo pomocí francouzského lisu, kávovaru nebo kávovaru. Při vaření nápoje v Turku je třeba dodržovat následující pořadí:
 2. horkou mletou kávu v Turku na několik sekund a teprve poté ji nalijte studenou vodou;
 3. položte kávu na nejmenší oheň, čím déle mizí na sporáku, tím lépe;
 4. Nápoj by se neměl vařit, jakmile si všimnete bublin a ostré stoupající pěny, okamžitě Turek vyjměte z tepla.
 5. Zahřívejte mléko, aniž byste jej vařili.
 6. Rozšlehejte horké mléko mixérem nebo francouzským lisem do bujné pěny.
 7. Naplňte odměrný hrnek třetinou kávy, nalijte šlehačku, opatrně lžičkou pěnu a posypte skořicí.

New Orleans káva

Unikátní bohatá chuť a vůně nápoje dodává čekanku. Složení:

 • 100 ml vody;
 • lžička kávy;
 • špetka soli;
 • lžička čekanky;
 • 2 polévkové lžíce krému.
 • New Orleans káva s čekankou.

New Orleans káva má bohatou tmavou barvu, lze ji připravit různými způsoby, a to jak v Turku, tak pomalým naléváním vroucí vody po částech směsí mleté ​​kávy a čekanky. Zkuste snížit množství kávy v receptu, abyste snížili obsah kofeinu. Vaření:

 1. Nejprve byste měli připravit kávu s čekankou v Turku a hodit špetku soli uprostřed procesu zahřívání, abyste lépe odhalili aroma nápoje..
 2. Pak musíte přidat krém, aby změkčil jeho chuť. Nápoj by se měl pít bez sladidel..

V důsledku toho nelze jednoznačně odpovědět na otázku, zda lze během těhotenství dát kávu. Vše záleží na mnoha faktorech, včetně zdraví matky samotné. Určitě byste však měli omezit počet šálků denně a používat pouze vysoce kvalitní odrůdy, abyste z nápoje získali pouze užitek.

Je možné pít kávu během těhotenství a jaké je nebezpečí pití pro mámu a dítě?

Během těhotenství musí většina nastávajících matek radikálně revidovat svůj výživový systém a opustit určitá jídla. Kvůli zdraví dítěte se samozřejmě vyplatí změnit návyky a začít jíst správně.

V tomto článku budeme hovořit o známém nápoji - kávě. Mohu pít během těhotenství a jak to ovlivňuje tělo matky a dítěte? Co může tento nápoj nahradit, aby nepoškodil plod? Číst dál.

Je možné pít na místě a jak to ovlivňuje mámu a dítě?

Jak víte, káva obsahuje kofein, který má široký vliv na tělo:

 • vzrušuje nervový systém;
 • vyvolává diuretický účinek;
 • pomáhá zvyšovat krevní tlak;
 • zvyšuje koncentraci;
 • zlepšuje náladu.

Jak je vidět z výše uvedeného, ​​pití kávy může mít nejen negativní účinek. Šálek tohoto aromatického nápoje ráno pomáhá konečně se probudit a odpoledne zvyšuje koncentraci.

Během těhotenství lékaři doporučují snížit spotřebu kávy na jeden šálek denně - to je asi 150–160 ml., A pro dívky s vysokým krevním tlakem tento nápoj úplně opustit.

Faktem je, že během těhotenství se výrazně zvyšuje množství krve v těle a zátěž kardiovaskulárního systému a kofein, jak již bylo uvedeno, pomáhá ke zvýšení krevního tlaku.

Zvýšení tlaku je zase doprovázeno zúžením krevních cév, včetně cévní sítě placenty. To může vyvolat fytoplacentální nedostatečnost a hladovění plodu kyslíkem..

Protože tento nápoj vzrušuje nervový systém, velké množství kávy opilé během dne a pití nápoje v noci může způsobit problémy s usínáním a nespavostí, což nepříznivě ovlivňuje zdraví matky a dítěte.

Kromě toho má káva diuretický účinek, který zvyšuje funkci ledvin. Časté močení dehydratuje těhotnou ženu, což je docela nebezpečné.

Káva také narušuje vstřebávání vápníku a dalších prospěšných látek, které mohou budoucí matce způsobit problémy se zuby a kostmi, což je činí velmi křehkými. Také hrozí, že naruší vývoj kostry u dítěte.

Nadměrná konzumace kávy (více než 150 ml. Denně) v časných stadiích těhotenství (v prvním trimestru) hrozí spontánním potratem a později (ve druhém, třetím trimestru) - předčasným narozením. To vše může nastat v důsledku vývoje děložního tónu..

Jak používat?

Pokud tedy během těhotenství nemůžete úplně odmítnout pít kávu, protože to opravdu chcete, pak, abyste snížili poškození zdraví matky a dítěte, musíte pro jeho použití dodržovat několik pravidel..

 1. Kávu můžete pít pouze po jídle. Jakmile je nápoj v prázdném žaludku, zvyšuje kyselost, což zase způsobuje nevolnost, pálení žáhy a bolesti žaludku..
 2. Doporučuje se ředit kávu mlékem nebo smetanou. To pomůže snížit sílu nápoje a doplnit vápník vyluhovaný z těla..
 3. Chcete-li zabránit dehydrataci a obnovit rovnováhu vody po pití kávy, měli byste vypít několik sklenic minerální vody bez plynu.
 4. Aby nedošlo k překročení maximální přípustné dávky kofeinu za den - 200 ml., Měli byste pečlivě zvážit další kofeinové nápoje, jako je čaj, cola, čokoláda a kakao..

Druhy kávových nápojů

Jaký druh kávy je tedy lepší použít během těhotenství?

Přízemní

Nejlepší možností během těhotenství je přírodní mletá káva vařená v Turku nebo kávovaru. Obsah kofeinu je zde jistě vyšší než v běžné kávě, ale použití jednoho šálku denně s mlékem nebo smetanou určitě nepoškodí dítě ani matku..

Rozpustný

Chybně se věří, že instantní káva je během těhotenství méně škodlivá, protože obsahuje méně kofeinu. Okamžitá káva obsahuje pouze asi 15 - 25 procent kávového extraktu. Zbývající složky jsou chemického původu, což může mít nepříznivý vliv na zdraví matky a dítěte i jiné osoby.

3 v 1

Velmi se nedoporučuje konzumovat takový nápoj během těhotenství, protože obsah přírodní kávy v tomto „tajemném“ prášku je dokonce menší než v instantní kávě. Ale počet příchutí, emulgátorů a dalších "chemií" je mnohem vyšší.

Bez kofeinu

Má se za to, že tento typ kávy vůbec neobsahuje kofein. Ve skutečnosti jeho malá část po zpracování přetrvává. Kromě toho je taková káva zpracovávána pomocí chemikálií, které mohou poškodit pouze těhotnou ženu.

Jak vyměnit?

Pokud jste se během těhotenství úplně rozhodli odmítnout kávu, můžete ji nahradit ovocným, zeleninovým džusem nebo čistou vodou.

Má také mnoho užitečných vlastností, ale je kontraindikován při onemocněních žaludku, jako je vřed nebo gastritida, a při křečových žilách.

Čekanku můžete použít nejvýše 2 až 3 šálky denně, protože má diuretické vlastnosti.

Můžete také nahradit kávu ječmenovým nápojem nebo Kurzeme. Tyto nápoje jsou bohaté na vitamíny a neobsahují kofein, který je vhodný pro ženy v pozici.

Během těhotenství tedy můžete pít kávu, ale neměli byste pít více než jeden šálek denně - to je množství nápoje, které je bezpečné a umožňuje vám rozveselit a naplnit se pozitivním po celý den.

Užitečné video

Mohu pít kávu během těhotenství - odpověď ve videu.

Mohu pít kávu během těhotenství?

Oscar Wilde jednou poznamenal, že lidé jsou připraveni ztratit mnoho nezbytných věcí, i když jen odmítnout zbytečné. To plně platí pro použití kávy během těhotenství. Ženy, které jsou zvyklé začít den u šálku kávy, hledají nejmenší důvod nechat svůj oblíbený nápoj ve stravě. Zkusme nestranně zvážit, jak látky obsažené v kávě ovlivňují stav matky a plodu.

Vliv kávy na kardiovaskulární systém

Kofein podporuje vazokonstrikci, která zvyšuje krevní tlak. V důsledku toho je těhotná žena s vysokým krevním tlakem kontraindikována.

Je-li tlak snížen, cítí žena letargii, ospalost, závratě, někdy dochází k problémům s koordinací pohybů a ztrátou vědomí. V takových případech se zdá, že káva přináší úlevu: pomáhá rozveselit a soustředit se.

Ale je to bezpečné? Nakonec, kofein také způsobuje vazokonstrikci u hypotenzních pacientů. Zejména jsou zúženy cévy placenty, které živí plod kyslíkem. Hypoxie (hladovění kyslíkem) je pro dítě velmi škodlivá.

Diuretický účinek a vyluhování vápníku

Káva má močopudný účinek a vylučuje vápník z těla. Pokud v srdci chybí vápník, začne látka pocházet z orgánů méně důležitých pro přežití: zubů a kostí. Zuby těhotných žen jsou již mimořádně zranitelné a pokud pravidelně pijete kávu, zubu nelze zabránit. Léky proti bolesti, které bude zubař během léčby nucen podávat, jsou pro plod škodlivé.

Je třeba mít na paměti, že kosti nastávající matky zažívají zvýšenou zátěž díky prudkému nárůstu hmotnosti. Je lepší je posílit minerálními přísadami, a ne konkrétně oslabit. Čím je žena starší, tím těžší je obnovit rovnováhu vápníku, takže pro ženy po 30 letech je pití v těhotenství nebezpečné.

Chcete-li zabránit dehydrataci těla v důsledku diuretického účinku kávy, musíte pít hodně vody. V důsledku toho se může objevit edém. Ukázalo se to začarovaný kruh: někdy ženy pijí kávu konkrétně, aby se zbavily otoky. Po krátkodobé úlevě se však otok vrací, protože v nepřítomnosti tekutin ho tělo ukládá.

Po 30 letech se káva během těhotenství nedoporučuje.

Hormonální pozadí

Kofein má vzrušující účinek na nervový systém a vyvolává adrenalinovou nával. Těhotné ženy již nervózní a další faktor ve formě hormonální změny nepřidává mír.

Chuť

Kofein snižuje chuť k jídlu. Pokud pijete vysoce kalorickou kávu s mlékem (latte nebo cappuccino), obecně existuje falešný pocit sytosti. Plod však není znám: vzhledem k tomu, že matka nechce jíst, dítě postrádá vitamíny.

Asimilace prospěšných látek

Během období těhotenství potřebuje nastávající matka vysoké dávky železa: pro sebe a pro dítě. Pokud tento prvek v těle nestačí, dojde k anémii. Pro prevenci lékaři předepisují příjem minerálních komplexů.

Káva však výrazně zhoršuje stravitelnost železa, draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku. To znamená, že zneužívání kávy neguje veškeré výhody minerálních doplňků. Budoucí matka si myslí, že plně poskytuje sobě i dítěti makro a mikroelementy a jednoduše se neabsorbují..

Káva a gastrointestinální trakt

Kyselina kofeinová vyvolává zvýšenou sekreci žaludeční šťávy. Proto pro lidi s gastritidou, žaludečními vředy a jinými gastrointestinálními chorobami lékaři doporučují omezit nebo dokonce vyloučit používání kávy.

Během těhotenství se tělo stává zranitelným. Pokud dříve žena mohla pít kávu bez následků ráno na lačný žaludek, pak se po těhotenství zvyšuje pravděpodobnost výskytu nebo exacerbace gastritidy a pálení žáhy se objevuje iu těch, kteří nevěděli, co to je..

Vliv kávy na nenarozené dítě

Podle některých vědců se v ní hromadí kofein, který vstupuje do plodu. Všechno není tak děsivé, když těhotná žena čas od času pije kávu. Ale pokud jsou dávky kofeinu velké, pak hodně spadne na dítě.

Děti narozené matkám, které během těhotenství neomezovaly používání kávy, křičí prvních pár dní, mají problémy se spánkem. Kofein ještě před narozením ovlivňuje centrální nervový systém kojenců a po narození se vyznačuje zvýšenou vzrušivostí.

Vědecký výzkum

Vědci z různých zemí provádějí studie, aby zjistili, zda těhotné ženy mohou pít kávu, a pokud ano, kolik. Dokumenty WHO dosud uvádějí maximální přípustnou normu kofeinu pro těhotné ženy: 300 mg denně.

Norský ústav veřejného zdraví v Oslu podrobně zkoumal stravu 60 000 těhotných žen. Zvláštní pozornost byla věnována 17., 22. a 30. týdnu těhotenství. Vědci vypočítali množství kofeinu obsažené v kávě, čaji, Coca-Cole, kakau, energii, čokoládě. Poté byl pomocí ultrazvukového zařízení změřen plod, upraven podle výšky a hmotnosti rodičů.

Ve výsledku se ukázalo, že ženy, které denně konzumují 100 mg kofeinu (1–2 šálků kávy), novorozené děti váží o 20–30 g méně, než je obvyklé. Při denní dávce 200 mg kofeinu je odchylka hmotnosti dítěte 40–60 g, u 300 mg kofeinu je tělesná hmotnost novorozence o 60–90 g méně, než je obvyklé. Ukázalo se, že zneužívání kofeinu má za následek snížení růstu a obvodu hlavy dítěte. Když děti vyrůstají, hrozí jim kardiovaskulární onemocnění. Pokud matka užila 500 mg kofeinu denně, dítě již rychle dýchá a srdeční tep od prvních dnů.

Kofein zvyšuje tón dělohy. Podle dánských vědců se u žen, které během těhotenství konzumují 200 mg kofeinu denně, zvyšuje pravděpodobnost potratu dvakrát. Také výrazně zvyšuje riziko porodu mrtvého dítěte.

Vlastnosti pití kávy během těhotenství

Čím delší je těhotenství, tím pomaleji se kofein vylučuje z těla. Ve druhém trimestru se kofein vylučuje dvakrát a ve třetím - třikrát déle než před těhotenstvím.

Nedoporučuje se pít kávu pro těhotné ženy:

 • s vysokým krevním tlakem, křečovými žilami a nemocemi kardiovaskulárního systému;
 • s onemocněním gastrointestinálního traktu, žlučníku a pankreatu;
 • se zvýšenými křehkými kostmi;
 • starší 30 let.

Šálku kávy může někdy rozmazlovat každý jiný. Neexistují žádné jasné standardy. Někteří odborníci se domnívají, že můžete vypít šálek každý den, zatímco jiní doporučují snížit spotřebu kávy na 1-2 šálky týdně nebo dokonce měsíc. Ale protože i jedna porce kávy obsahující 100 mg kofeinu může ovlivnit formující orgány plodu, je lepší se omezit.

Přírodní káva nemá smysl nahrazovat instantní kávou: koncentrát kromě kofeinu obsahuje mnoho chemických přísad.

Co může nahradit kávu těhotnou

Je těžké pro někoho, kdo je zvyklý na kávu, to odmítnout. Existuje několik možností, jak vyměnit oblíbený nápoj nebo snížit jeho poškození:

 • nepijte černou kávu, ale latte nebo cappuccino. Mléko oslabuje účinek kofeinu na tělo. Mléčné koktejly jsou však vysoce kalorické a neměli byste je pít častěji 1-2krát týdně;
 • vyměňte běžnou kávu za kávu bez kofeinu. Ti, kteří se necítí bez kofeinu, si mohou připravit drink ze směsi běžné a bezkofeinové kávy a postupně zvyšovat jejich podíl;
 • ženy, které kvůli svému zdraví nemohou pít kávu, někdy používají testery čepice: trochu si pijí do úst, drží ji po dobu 1-2 sekund a vyplivnou. Užívají si tak chuť a dochuť nápoje a kofein nevstoupí do těla;
 • vyměňte kávu za čekanku. U některých onemocnění gastrointestinálního traktu (gastritida, vysoká kyselost) nebo individuální intolerance však způsobuje zácpa rozpustná čekanka..

Pozornost! Samoléčení může být nebezpečné, poraďte se se svým lékařem..

Káva během těhotenství, jak káva ovlivňuje těhotenství

Nedávno bylo napsáno mnoho o účinku kávy na tělo: nápoj obsahuje cenné antioxidanty, vitamíny a osvěžující látky, ale může být návykový a může zvyšovat zátěž životně důležitých orgánů. Většina lidí může pít alespoň část denně, s výjimkou hypertenze, lidí s poruchou funkce ledvin nebo nervových poruch. Je možné pít kávu během těhotenství, jak ovlivňuje tělo dítěte a co dělat pro milovníky voňavých bobů v poloze - stojí za to zjistit více.

Káva a těhotenství: o výhodách, škodách a účincích nápoje

Těhotenství mění pohodu a přináší specifické potřeby ženskému životu. Během čekání na dítě se může objevit zvýšená únava, chuť k jídlu a poruchy spánku. Pokud je žena zvyklá na pití kávy, nemůže se náhle vzdát svého oblíbeného nápoje. Přírodní složení půdy pomáhá rozveselit po hektických nocích, zbavit se otoků a jemná latte se smetanou je jedním z nejpopulárnějších dezertů, který někdy nahrazuje snídani toxikózou.

Vzhledem k tomu, že je nebezpečné narušovat citlivý organismus matky, která plánuje nebo očekává dítě, nejsou studie vlivu kávových zrn na vývoj plodu často prováděny. Není možné přesně popsat, jak časté používání čaje, cappuccina a dalších směsí kofeinu ovlivňuje zdraví dítěte. Při studiu toho, jak káva ovlivňuje těhotenství, byly zaznamenány jak přínosy, tak poškození nápoje během očekávání dítěte..

Užitečné vlastnosti kávy pro těhotné ženy

Mnoho žen se bojí pít kávu během těhotenství, protože se obává negativních účinků na plod. Produkt však může těžit matčině tělu. Tento populární zdroj kofeinu je považován za nejbezpečnější způsob, jak zvýšit krevní tlak, takže lidé s hypotenzí a slabostí v důsledku nízkého krevního tlaku během těhotenství mohou bezpečně vypít šálek nápoje denně..

Další zajímavou vlastností kávy je zvýšená syntéza dopaminu, hormonu zodpovědného za dobrou náladu a vitalitu. Stimulace její produkce pomáhá ženě být aktivní a veselá, vyhýbat se depresivním stavům v citlivém období. Někteří stejně jako vůně opečených fazolí, pomáhá vyrovnat se s ranní nevolností a normalizovat pH. Proto malé porce kávy odebrané během těhotenství mohou potěšit a podporovat nastávající matku v dobré kondici.

Mezi prospěšné vlastnosti kávy:

 • antioxidační účinek, pomáhá očistit tělo;
 • udržování mládí a pružnosti pokožky, což je důležité pro postavu matky;
 • odstranění otoků, diuretický účinek;
 • kontrola chuti k jídlu, odstranění chuti na škodlivé sladkosti;
 • aktivační účinek, boj proti ospalosti.

Používáte-li kávové směsi v malých slabých porcích, jemně pomohou tělu a nepoškodí plod. Ale než se radostně zapojí do své stravy chutný nápoj, měla by se každá matka, dokonce ve fázi plánování těhotenství, poradit s lékařem a absolvovat individuální testy.

Poškození kávy během těhotenství

Nesmíme zapomenout, že káva stimuluje nervový systém. Produkt je velmi agresivní, proto ho během těhotenství vypijte s velkou péčí. Všechny účinné látky obsažené v nápoji procházejí placentou k dítěti. I lehké cappuccino musí být trochu opilé, aby tělo mělo čas neutralizovat příchozí komponenty a nenarušilo vznikající nervový systém dítěte.

Káva obsahuje sodík a ovlivňuje cévní tonus. Pokud má žena na svém místě vysokou horečku a krevní tlak, arytmii nebo migrénu - nemůžete pít kávu. Druhou potenciálně nebezpečnou složkou je kofein a alkaloidy. Jsou to silné látky, které stimulují nervovou aktivitu. Navenek oživují a aktivují mozek, ale ve skutečnosti nepřinášejí energetický náboj, ale uvolňují skryté zdroje těla. Je obzvláště důležité, aby si těhotné ženy udržovaly vnitřní sílu a nevyčerpávaly se, proto je pravidelně zakázáno pít kávu.

Dalším důležitým důvodem, proč by káva neměla být používána během těhotenství, je to, že kofein může být návykový a hromadit se v těle. Výsledkem je, že nervový systém je přepracovaný a přestane reagovat na podněty, a je důležité, aby žena zůstala citlivá na své zdraví a rostoucí dítě..

Mezi další negativní účinky:

 • podráždění gastrointestinální sliznice, které může vést k pálení žáhy, zvracení, rozrušení stolice;
 • zvýšené příznaky toxikózy;
 • narušení normální kvality spánku a cirkadiánních rytmů, což je důležité pro úplný vývoj plodu;
 • změny nálady;
 • skočí do hladiny cukru v krvi, pokud jde o sladké dezertní směsi;
 • agresivní účinek na zubní sklovinu, která se během těhotenství může stát citlivou.

Další škodlivé faktory

Nápoj narušuje vstřebávání draslíku, vápníku a železa, proto nemůžete během těhotenství pít kávu. Pokud dospělé tělo dokáže samostatně skladovat dostatečné množství minerálů a káva výrazně nepoškodí metabolické procesy, je důležité, aby vývoj dítěte udržoval normální složení krve a získával „potravinový materiál“ z potravy.

Pediatr Komarovsky doporučuje, pokud je to možné, upustit od kávy, čaje, čokolády a dalších kofeinových produktů (cola, energetické koktejly) při plánování těhotenství, při porodu a krmení dítěte, jakož i při krmení dětí.

Tonické látky, které tvoří bobule, mohou být nebezpečné v prvním trimestru, kdy je plod položen, a poté, když se vyvíjí nervový systém. Pokud se dítě narodí v toxickém prostředí, může být vzrušující, slabé, má citlivou imunitu a má sklon k alergiím..

Čaj a káva pro ženu během těhotenství v raných fázích mohou zvýšit toxikózu, vést k podrážděnosti, nespavosti, ztrátě chuti k jídlu. Tomu všemu je třeba se vyhnout nejen na začátku, ale také ve druhém a třetím trimestru. Vášeň pro kávu s vysokým tlakem a zvýšeným tonem dělohy na konci funkčního období může vyvolat předčasný porod a v počátečních stádiích zvyšuje možnost potratu. To se týká pouze problému zneužívání stimulačních nápojů..

Mohu pít kojící kávu a těhotnou

O použití kávy během těhotenství není jednoznačný názor. Studie provedené se ženami na místě jsou jen málo. Odborníci se domnívají, že pokud se dámy nevzdávají voňavého elixíru vůbec, je povoleno vypít 1 šálek denně ráno nebo na oběd a před spaním odmítnout kávové nápoje a čaj.

Podle výsledků evropských, amerických a australských experimentů byla stanovena přípustná denní norma kofeinu pro těhotné ženy - 200 mg, což se rovná 2-3 šálkům slabého nápoje. Toto je kritický ukazatel, který je lepší se nepřibližovat..

Těhotné ženy by se neměly zapojovat do kávy v raných stádiích - v případě předávkování byly zaznamenány případy potratu, které mohou souviset s užitím nápoje. Ve druhém a třetím trimestru je povoleno mírné zařazení kávy do stravy.

Studie v Německu vysledovaly vztah mezi užíváním kofeinu a plodností. Proto se vyplatí vzdát se kávy při plánování těhotenství - to je ještě důležitější než použití těchto nápojů na konci tohoto období. Nahrazení oblíbeného aromatického nápoje šťávami a mléčnými výrobky se doporučuje nejen nastávajícím matkám, ale také otcům dětí.

Když těhotné ženy by neměly pít kávu

Stačí přemýšlet o tom, proč by těhotné ženy neměly pít hodně kávy, aby pochopily, kdy stojí za to se úplně vzdát. Existuje řada přísných kontraindikací, ve kterých nelze opít ani přirozenou, ani rozpustnou kompozici:

 • s vysokým krevním tlakem, migrénami, bušení srdce, vysokým děložním tónem;
 • gastrointestinální problémy, kyselost, pálení žáhy;
 • anémie, obtížné vstřebávání vápníku;
 • selhání ledvin;
 • hormonální nerovnováha.

Také podle pediatrů a Evgeny Olegovich Komarovsky musíte při krmení věnovat pozornost reakcím dítěte.

Jak pít kávu pro těhotné ženy: několik jednoduchých pravidel

Pokud nemůžete odmítnout šálek kávy, stojí za to dodržovat několik důležitých pravidel, aby se minimalizovalo poškození:

 • Pijte kávový nápoj pouze na plný žaludek.
 • Vyberte si měkkou kávu s mlékem: cappuccino, latte.
 • Neuvařujte porce příliš tvrdě.
 • Pijte více vody po lahůdkách s černou kávou nebo latte pro obnovení rovnováhy.
 • Dnes odmítají čokoládové výrobky, aby se snížil příjem kofeinu.
 • Nepijte více než 2 šálky nápoje denně. Pokud předtím žena vypila hodně kávy, měl by se objem snížit na polovinu a po přizpůsobení - dokonce na polovinu. Když mámu nelze nazvat kávovarem, můžete vonný nápoj úplně odmítnout, nahradit ho čekankou nebo vypít šálek dobré směsi jen příležitostně.
 • Stojí za to vybrat odrůdy arabica středně vzácné - mají nejméně škodlivých látek.
 • Kávu nemůžete pít v noci, abyste nerušili spánkový cyklus a často se nedostali na záchod.

Výměna kávy

Obvyklý nápoj lze nahradit cereálními směsmi nebo čekankou - jsou pro tělo bezpečné. Káva bez kofeinu během těhotenství se však nedoporučuje, je spojena s chemickým procesem její výroby, v přípravku zůstávají stopy pomocných látek..

Totéž se říká o instantní kávě. Ačkoli je přírodní extrakt získáván z jader kávových zrn, ne každá značka se může pochlubit vysoce kvalitním produktem. Pití hořkých, nízkých stupňů nebo dokonce mletých žaludů není nejlepší volbou pro mladé matky. Přirozená černá instantní káva během těhotenství nepoškodí, ale nebude to ani prospěšné. Ale z 3-v-1 sáčků stojí za to s jistotou odmítnout. Důvodem je neuspokojivá kvalita rostlinného krému a přítomnost konzervačních látek v těchto směsích.

Doporučení Dr. Komarovského

Dr. Komarovsky, kterou mladé matky milují zdravý přístup k péči o děti, tvrdí, že blaho ženy není o nic méně důležité než vývoj dítěte. Proto je dovoleno pít kávu mírně během těhotenství a během kojení. Musíte pečlivě sledovat své vlastní zdraví a reakce dítěte. Pokud je klidný, není alergie ani kolika - vše je v pořádku. Neužívejte přírodní kávu bezprostředně před krmením po dobu několika hodin. Musíte se také ujistit, že máte ve stravě dostatek vápníku a železa..

Na otázku, kolik kávy těhotné ženy mohou pít na začátku a ve třetím trimestru, mnoho bloggerů odpovídá - dvě nebo tři porce, i když nikdo nezná přesnou dávku. Buďte opatrní, vezměte v úvahu sílu nápoje a sledujte tělo: pokud moč silně voní kávou, měla by se porce snížit. Můžete zkusit nahradit kávu za rohovník a ječmennou směs.

Vše je v moderování dobré. Pokud pečlivě sledujete svoji pohodu a vyhýbáte se extrémům, nebudete muset celé těhotenství strávit v těžkosti. Někdy si můžete dopřát lehkou mléčnou kávu bez cukru navíc, zvláště pokud ji připravuje váš milovaný táta.

Články O Neplodnosti