Hlavní Neplodnost

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství je patologie, jejíž příčiny dosud nebyly plně prozkoumány. Mrtvé těhotenství v medicíně se nazývá neúspěšné potraty. Pravděpodobnost vzniku problému nezávisí na věku ženy, jejím sociálním postavení a počtu předchozích těhotenství. Příčiny patologie stále nejsou zcela objasněny. Podle statistik má každá 176. žena plánující stát se matkou zmrazené těhotenství.

Co je to patologie??

Nevyvíjející se těhotenství - intrauterinní smrt plodu spojená s nevratnými procesy v tkáních. Patologie nemá výrazné znaky, jako je například potrat. Z tohoto důvodu je důležité vědět o prvních příznacích patologie, aby bylo možné včas vyhledat lékařskou pomoc..

Důležité! V gynekologii se často vyskytuje takový koncept jako prázdné vajíčko plodu. Tento stav je pozorován, když je vajíčko oplodněno a připojí se k endometriu. Samotná buňka však neobsahuje embryo.

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Nejčastější příčinou potratu je genová mutace. V 70% případů jsou příčinou smrti embrya až 8 týdnů. K genetickým poruchám v těle může vést mnoho faktorů: chronická nebo dědičná onemocnění, užívání drog, konzumace alkoholu budoucími rodiči.

Důležité! Během těhotenství musíte podstoupit screening předepsaný gynekologem a genetikem. Tato studie odhalí časné abnormality u dítěte..

Pravděpodobnost neúspěšného potratu se zvyšuje, pokud se nastávající matka nemůže vzdát špatných návyků: kouření, špatná výživa a pití alkoholu. Léky, které těhotná žena bere bez souhlasu lékaře, jsou schopny vyvolat u plodu různé abnormality..

Proto jsou v prvním trimestru účinné léky předepisovány pouze v extrémních případech, například u závažných infekčních chorob. Po 10 týdnech těhotenství se vytvoří silná placenta, která chrání plod před vnějšími negativními účinky. V tomto případě nebude užívání léků pro něj tak nebezpečné.

Mezi další příčiny zmeškaného těhotenství patří:

 1. Rhesusův konflikt matky a plodu. Tento problém se týká zejména žen, které prodělaly více potratů. Protilátky proti embryu se postupně hromadí v těle ženy, což snižuje pravděpodobnost úspěšného těhotenství.
 2. Těžká infekční a virová onemocnění. Nastávající matky jsou náchylné k patogenní flóře, takže se během epidemií rychle nakazí. Některé nemoci (zarděnky, plané neštovice, spalničky) mohou nejen vyvolat smrt embrya, ale v budoucnu mohou způsobit i fyzické a duševní abnormality dítěte. V takových případech může matka souhlasit s potratem nebo rozhodnout o narození a výchově zvláštního dítěte.
 3. Hormonální poruchy. Příčinou potratu může být nedostatek prolaktinu nebo nadbytek testosteronu. Pokud měla žena před početím nepravidelnou menstruaci, je nutné o tom informovat gynekologa..

Rizikové faktory pro vývoj mrtvého těhotenství:

 • narozené ženy, jejichž věk přesahuje 35 let;
 • četné potraty v minulosti;
 • přítomnost defektů ve struktuře dělohy;
 • mimoděložní těhotenství dříve diagnostikovaná.

V přítomnosti alespoň jednoho rizikového faktoru je žena pod gynekologem pod zvláštní kontrolou. Do rizikové skupiny pro abnormální těhotenství patří i ženy, které odmítají být viděny odborníky.

Důležité! Každá těhotná žena by měla být registrována u gynekologa po dobu 7-8 týdnů těhotenství.


Načasování zmeškaného těhotenství

K problému dochází v jakékoli fázi těhotenství (i několik dní před porodem). Při zkoumání statistických údajů zaznamenali lékaři několik období, která jsou pro tvorbu plodu nejnebezpečnější:

 • 3. a 4. týden od okamžiku početí;
 • 7-11;
 • 16. - 18. týden.

Po 20. týdnu je jen málo případů zakrnělého vývoje dítěte. Převážná většina problému se vyskytuje až 14 gestačních týdnů. Příčinou anomálie v prvním trimestru jsou genetické abnormality a hormonální poruchy, ve druhém a třetím trimestru - infekční onemocnění.

Příznaky patologie v raných stádiích

Žena si nemusí okamžitě všimnout mrtvého těhotenství, zejména pokud se neprojevuje klinickými příznaky. Podmínka však představuje hrozbu pro život ženy, protože rozpadající se plod otráví tělo a poškozuje reprodukční systém. Při pečlivém studiu jejího stavu si však žena může všimnout následujících příznaků, které jsou charakteristické pro nevyvinuté těhotenství:

 1. Abnormální výboj. Tělo ženy se po smrti snaží samostatně zbavit plodu. Do 48 hodin může mít bělavý výboj obvyklé konzistence. Poté se v hlenu objeví krvavé pruhy. Krvácení se postupně stává stále bohatším.
 2. Změna intenzity toxikózy. Po implantaci fetálního vajíčka se mnoho žen cítí zvracením. Jsou spojeny se zvýšenou produkcí hCG. Pokud plod umírá, produkce hormonů se zastaví. Po dni může žena cítit úlevu. 4-6 dnů po smrti plodu zcela zmizí příznaky toxikózy. Ne vždy tento příznak naznačuje patologické procesy v těle. Intenzita toxikózy se může snížit v důsledku fyziologické závislosti ženy na plodu.
 3. Zhoršení celkové pohody. Embryo, které se po dlouhou dobu v ženském těle rozkládá, vyvolává intoxikaci těla. Zpočátku se stav podobá nachlazení a je doprovázen únavou, zhroucením. Po dvou týdnech se objeví živější známky patologie: závratě, úzkost, křeče v břiše, teplota.
 4. Náhlé změny bazální teploty. U těhotných žen je ukazatel na úrovni přesahující 37 stupňů. Po zániku plodu klesne značka na teploměru na 36,7 stupňů a v době rozkladu embryí stoupne na 37,5 stupňů..

Příznaky patologie v pozdním těhotenství

Od druhého trimestru se k uvedeným příznakům zmeškaného těhotenství přidávají další projevy. Živý klinický obraz problému je způsoben skutečností, že plod je velký.

Mezi hlavní projevy nevyvinutého těhotenství ve druhém nebo třetím trimestru patří:

 • absence pohybů plodu po dobu delší než 24 hodin;
 • kreslení bolesti v břiše;
 • únik vody s nepříjemným hnilobným zápachem.

Nedostatek pohybu plodu může také signalizovat nedostatečný přísun kyslíku. Situace nastává, když je krk nebo tělo dítěte propleteno pupeční šňůrou. Pokud žena včas konzultuje lékaře, může být dítě zachráněno před zadušením.

Jedním z charakteristických příznaků blednutí těhotenství v pozdějších stádiích je změna velikosti prsou. Pokud se ST vyskytla před 25. týdnem, pak se hrudník během několika dní vrátí k původní velikosti. Později po smrti plodu může být kolostrum vylučováno z žláz..

Po smrti plodu se nejen velikost hrudníku, ale i břicha zmenšuje. Důvodem je skutečnost, že po tragédii se snižuje množství plodové vody. Uvedené příznaky budou u ženy pozorovány jeden až dva dny po smrti plodu. V pozdním těhotenství se tělo snaží zbavit mrtvého dítěte již ve 4. - 5. dni.

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Vyšetření na zmrazené těhotenství zahrnuje následující typy procedur:

 • vizuální vyšetření gynekologa;
 • Ultrazvuk
 • hCG odběr krve;
 • měření bazální teploty

První dvě metody jsou považovány za hlavní při identifikaci příznaků zmeškaného těhotenství, ostatní jsou pomocné.

Důležité! Pokud jsou podezření na zmeškané těhotenství až do 7. týdne, je potrat odložen na druhé ultrazvukové vyšetření. Může se stát, že přístroj nezjistil životně důležité funkce embrya nebo lékař udělal chybu při výpočtu podmínek početí.

 • rané období - nesprávné umístění plodu nebo jeho poškození;
 • pozdní termín - absence srdečního rytmu plodu a nesoulad jeho velikosti s termínem.

Ultrazvuková data nestačí k provedení konečné diagnózy - ST. Kvůli hormonálním poruchám a psychickému stresu u žen může retardace růstu plodu trvat až čtyři týdny. V tomto případě je druhý ultrazvuk proveden po dvou týdnech. Pokud se plod nezvýšil, znamená to, že je mrtvý.

Patologické ošetření

Populární způsob, jak osvobodit dělohu od mrtvého plodu, je lékařský potrat. V Rusku se provádí až po dobu 9 týdnů těhotenství, v Evropě až do 12. Pro terapii se používají mifepriston a misoprostol. Tato metoda poskytuje účinný výsledek, má však seznam kontraindikací:

 • porucha krvácení;
 • těžká anémie;
 • selhání ledvin a jater;
 • mimoděložní těhotenství.

Pokud je diagnostikováno zmrazené těhotenství ve 13. až 22. týdnu, uchylují se k umělé stimulaci porodu jednou z metod:

 1. Intramiální. Pomocí tenké jehly se do močového měchýře vstříkne 20% roztok chloridu sodného.
 2. Izolovaný. Úvod do vagíny mifepristonu nebo misoprostolu při perorálním podání jednoho z léků.

Pokud výše uvedené způsoby odstranění plodu nepřinesly výsledky nebo mají kontraindikace pro vedení, pak se lékaři uchylují k uložení zátěže na předchozí část plodu močového měchýře.

Ve třetím trimestru je umírající plod odstraněn umělým porodem. Provedení císařského řezu v tomto případě je zakázáno, protože může dojít k infekci krví. V případě nouze bude žena muset porodit mrtvé dítě bez anestezie.

Po ošetření musí žena dodržovat následující pravidla:

 1. Užívejte hormonální léky pro rychlé zotavení endometria.
 2. Pijte antibiotika, abyste zabránili endometriální infekci. Předepisují se léky ze skupiny makrolidů nebo cefalosporinů.
 3. Podstupují fyzioterapeutické postupy zaměřené na regeneraci poškozených tkání dělohy.
 4. Užívejte léky na posílení imunitního systému.

Dalším způsobem, jak odstranit vajíčko plodu, je kyretáž. Po dobu až 12 týdnů je vakuové odsávání dělohy přijatelné. Standardní postup kyretáže se provádí pouze v extrémních případech, protože může vést k nevratnému poškození epitelu.

Indikace pro tradiční kyretáž:

 • neúčinnost lékové terapie;
 • očištění dělohy od zbytků plodu po neúplném potratu.

Kyretáž je předepisována ženám po ultrazvuku, krevním testu a elektrokardiogramu. Je nutná předběžná konzultace s lékařem, který provede anestezii.

Průběh postupu kyretáže:

 1. Anestezii se podává intravenózně ženě, která začne působit během několika sekund.
 2. Genitálie jsou léčeny antiseptickými látkami.
 3. Lékař používá zrcadlo k fixaci děložního hrdla kleštěmi a rozšíření děložního hrdla.
 4. Očista se provádí kyretou vybavenou na konci smyčkou. S tím jsou seškrábány všechny sliznice děložního hrdla a dělohy.
 5. Po kyretáži se do dutiny dělohy injikují léky stimulující kontrakci. Ošetřená oblast je dezinfikována roztokem jodu..

Po operaci jsou odstraněny všechny fixační gynekologické nástroje. Na ženský žaludek je položena zima, což pomáhá zúžit malé cévy a tónovat dělohu. Menstruační cyklus ženy by se měl zotavit 6-7 týdnů po kyretáži. Operace se smí provádět až do druhého trimestru (méně často k pozdějšímu datu).

Důsledky zmrazeného těhotenství

Ukončení těhotenství je stres pro ženské tělo, bez ohledu na zvolenou metodu léčby následně. Po operaci bude možné se plně zotavit až po 6 měsících. Během této doby bude žena muset pít hormony.

Komplikace po zmrazeném těhotenství:

 1. Psychologické trauma spojené se strachem z neúspěšného průběhu následujících těhotenství nebo z neschopnosti otěhotnět dítě.
 2. Neplodnost. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, je nutné dodržovat doporučení lékaře a být pravidelně vyšetřován gynekologem. Příznaky nouzové návštěvy gynekologa - horečka, těžké vaginální krvácení.
 3. Zánětlivá onemocnění dělohy. Komplikace se často vyvíjí po tradičním kuretáži. Během operace se odstraní sliznice genitálního orgánu, díky čemuž je zranitelnější vůči patogenní flóře.
 4. Adhezivní procesy. Zánět dělohy vede ke skutečnosti, že některé její části se drží spolu. Deformace orgánové dutiny následně způsobuje neplodnost.

Prevence nevyvíjejícího se těhotenství

Každý pár plánující dítě musí nejprve podstoupit soubor studií, které zahrnují krevní test na infekci, pánevní ultrazvuk a genetické testy. Doporučuje se zdržet se početí, pokud před méně než 6 měsíci jeden z partnerů trpěl zarděnkami, planými neštovicemi nebo těžkou chřipkou.

Mezi další opatření zaměřená na prevenci zmeškaného těhotenství patří:

 • provádění preventivních očkování;
 • hostující genetika;
 • normalizace hormonálního pozadí;
 • udržování zdravého životního stylu;
 • abstinence od letů v prvních měsících od okamžiku početí.

Při správném plánování je pravděpodobnost úspěšného těhotenství asi 90%. To platí také pro případy, kdy žena v minulosti utrpěla neúspěšné pokusy porodit dítě. Je důležité ignorovat návštěvy multidisciplinárních odborníků, kteří po zmrazeném těhotenství sestaví příslušný léčebný plán.

Zmrazené těhotenství v raných fázích: tomu lze zabránit?

Předčasné předčasné těhotenství

Je to ostuda a bolest... Až donedávna test ukázal dva pruhy, připravovali jste se na to, že se stanete nejlepší matkou na světě, a tady je krutá diagnóza: těhotenství se nevyvíjí, na ultrazvukovém vyšetření nevidíte srdeční rytmus, musíte jít na vyčištění zmrazeného těhotenství.

Přibližně 15% žen různého věku čelí patologii fetální smrti. Proč se to děje a je možné zabránit mrtvému ​​těhotenství?

Zmrazené těhotenství: co to je

Někdy těhotenství končí kvůli zmrazení plodu v lůně. K tomu může dojít v různých časech, nejčastěji v prvním trimestru, po 12 týdnech se to stává velmi zřídka.

Důležité! Mnoho žen si ani neuvědomuje mnoho zmeškaných těhotenství a samovolných potratů, které následovaly, protože největší procento z nich se objevuje v prvních dnech těhotenství. Podle odborníků končí přibližně polovina těhotenství tímto způsobem.

A v době, kdy se žena dozví o své zajímavé situaci, je pravděpodobnost vyblednutí menší než 20%. Nejnebezpečnější období je osmý týden, protože v této době se tvoří hlavní orgány budoucího dítěte.

Zmrazené těhotenství právě kvůli riziku zmrazení vajíček plodu během prvních 12 týdnů je činí z nich nejkritičtější. Je těžké, aby žena pochopila, že srdce jejího dítěte již nebije, často se to stane 2-3 týdny po smrti.

Samotné vajíčko plodu během této doby zastaví jeho vývoj a je odmítnuto děložní sliznicí. Následně může samostatně opustit tělo ženy, ale může v ní zůstat..

Příčiny mraženého těhotenství

Až do dneška nemohou gynekologové ve všech případech přesně určit příčiny smrti plodu. V prvních týdnech vedly k závažným malformacím, které nejsou slučitelné se životem, smrt. Míra úmrtnosti z tohoto důvodu je 70%.

K zmrazení embryí po dobu delší než 14 týdnů dochází v důsledku přenosu těhotné infekční choroby, ve vzácných případech je smrt způsobena úderem nebo pádem.

U některých žen se stává, že několik těhotenství končí bez klesajícího embrya. V žádném případě se nenechte odradit, často po dvou nebo třech zmrazených těhotenstvích má žena bez problémů dítě a porodí zdravé dítě..

Jiné příčiny zmrazení embryí mohou zahrnovat:

 • matka pije v prvních týdnech těhotenství;
 • kouření otce během plánování těhotenství;
 • hormonální poruchy;
 • Rhesus faktor u matky s pozitivním u plodu;
 • těžká fyzická námaha v časných stadiích těhotenství;
 • neustálé stresové situace.

Jak zjistit zmrazené těhotenství

Když je těhotenství zamrzlé, existuje řada příznaků, které by měly ženu upozornit. Tělo samo jí řekne o zamrzlém těhotenství, ale žena by měla věnovat zvláštní pozornost následujícím příznakům.

 • Zmizení toxikózy. Ženy s toxikózou si tyto změny jistě všimnou. Po neustálé nevolnosti ráno, stejně jako po štiplavých pachech, se najednou všechno změnilo, i když je to stále daleko od druhého trimestru.
 • Změkčující prsa. Po bolestivosti a plnosti v prvním trimestru mléčné žlázy ostře změkly, přestaly bolet. Téměř všechny ženy, které měly potrat, si tento projev všimly. Po smrti embrya se prsa změní po 3-6 dnech. Existují však i jiné důvody pro změkčení prsou, takže nepropadejte panice okamžitě.
 • Změny bazální teploty. Po ovulaci je pozorováno zvýšení bazální teploty, v průměru je to 37 stupňů. Po početí teplota neklesne, ale když plod zamrzne, v průměru klesá o stupeň. Když se embryo začne rozkládat, dojde k prudkému skoku v bazální teplotě. To je způsobeno tím, že tělo přestane produkovat hormony nezbytné pro vývoj embrya. Ačkoli měřicí zařízení mohou selhat, navíc ne každá žena dodržuje plán měření bazální teploty.
 • Krvavé problémy. Pokud je plod zmrazený, vajíčko plodu nadále zůstává v těle, v časných stádiích dochází k výtoku, protože dochází k jeho postupnému odmítání. Je to takové propuštění, které je nejjistějším znakem zmrazeného těhotenství v raných stádiích. Barva samotného výboje se liší v závislosti na věku smrti embrya:
 • po prvních 2 dnech po smrti - bílý odstín;
 • od 3 do 6 dnů se plod odlupuje ze stěn dělohy, později se ve výtoku objevují krevní pruhy.
 • žena si může všimnout nahnědlé-načervenalé propouštění, jakmile 12 až 14 dní po smrti embrya projde.

Po objevení se červeného výboje bude žena mít podezření, že je něco v nepořádku. Zde však nelze nic opravit. A přesto žádný výboj nenaznačuje smrt embrya. Někdy signalizují patologii v těle ženy. V tomto případě bude včasný kontakt s odborníkem pravděpodobně zachránit plod před smrtí.

 • 5. Bolesti hlavy, slabost. Tyto pocity jsou podobné toxikóze, ale jsou způsobeny skutečností, že produkty rozkladu embrya vstupují do krevního řečiště..

Správné symptomy potvrzující vyblednutí plodu: diagnostika

Nicméně není možné samostatně detekovat vyblednutí plodu. Po léčbě pacienta provede lékař vyšetření a porovná velikost dělohy ženy s těmi, které by měly být v této fázi vývoje plodu. Po podstoupení ultrazvuku a absolvování testů na hCG bude schopen přesně potvrdit nebo popřít fakt zmrazení plodu.

HCG změny jsou nejjistějším znakem zmeškaného těhotenství

Zvýšení lidského chorionického gonadotropinu je známkou početí a jeho pokles naznačuje jeho konec. Každá fáze těhotenství musí odpovídat určité úrovni hormonu. Když embryo mizí, jeho hladina se významně snižuje.

Když plod zamrzne, ultrazvukové vyšetření ukáže následující výsledky:

 1. Nedostatek tlukotu srdce;
 2. Velikost vajíčka a embrya plodu není normální;
 3. Pokud od smrti embrya uplynuly 4 týdny, je pozorována deformace vajíčka plodu.

Je možné snížit riziko úmrtí embryí

Nikdo není v bezpečí před zmrazeným těhotenstvím. Může to být způsobeno mnoha faktory. A aby se snížila pravděpodobnost takového onemocnění, dokonce ještě před početí, je nutné podstoupit screeningové vyšetření gynekologem a v raných fázích těhotenství je důležité vyšetření na urogenitální infekci.

Při endokrinních poruchách v těle těhotného lékaře vybere lékař vhodnou hormonální terapii. Genetické poradenství pomůže identifikovat vysoce rizikové skupiny a podnikne včasná opatření.

Je také důležité včas identifikovat autoimunitní poruchy a napravit je. Pokud se včas po ztrátě těhotenství zjistí a odstraní příčiny úmrtí plodu, opakované těhotenství nekončí tragédií.

Jaké je nebezpečí mrtvého těhotenství

Nebezpečí pro matku po zamrznutí plodu je, že často zůstává v těle ženy.

Pokud si žena nevšimne žádné změny v těle, plod se rozkládá po dlouhou dobu, což může vést k otravě krví, protože dochází k zánětlivým procesům, produkty rozkladu otráví tělo, a proto žena začíná opakovanou toxikózu.

Výlet k lékaři s podezřením by proto neměl být odložen.

Zkušení lékaři vždy říkají ženám po zmrzlém těhotenství: nebojte se, pak se s tímto dítětem něco stalo, Bůh vás vzal z ještě většího smutku!

Zmrazené těhotenství

Důvody a diagnóza

Sebevražda se nazývá těhotenství, ve kterém se plod po určitou dobu vyvíjí normálně a poté se jeho vývoj zastavil a nastala smrt.

Elena Kudryavtseva
Lékařský porodník-gynekolog, Uralský ústav mateřství a dětství, Jekatěrinburg

Zmrazené těhotenství se někdy nazývá nevyvíjející se nebo ustupující těhotenství (těhotenská regrese). Nejčastěji (v 70–80?% Případů) dochází k blednutí těhotenství v prvním trimestru (až 12 týdnů). S největší pravděpodobností může dojít k vyblednutí za 7-8 týdnů - během pokládání nejdůležitějších orgánů v těle nenarozeného dítěte.

Příznaky zmeškaného těhotenství

Zmrazené těhotenství se nemusí po určitou dobu projevit a může být určeno pouze ultrazvukem, provedeno podle plánu.

Příznakem zmeškaného těhotenství může být vymizení takových subjektivních příznaků těhotenství, jako je nevolnost, ospalost atd., Pokud je dříve nastala matka. A pro některé úplně chybí. Okamžik fetální smrti je často nepolapitelný. Mohou se objevit příznaky ohroženého potratu (špinění, tažení bolesti v podbřišku nebo v dolní části zad), ale výskyt těchto příznaků neznamená vždy smrt embrya, takže pokud včas vyhledáte lékařskou pomoc, je možné, že můžete těhotenství zachránit.

Ve druhém trimestru může být příznakem blednutí těhotenství ukončení těhotenství plodu (během prvního těhotenství jsou pohyby plodu pociťovány od 18 do 20 týdnů a během druhého těhotenství od 16 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Diagnóza

Při vaginálním vyšetření, které provádí gynekolog, existuje nesoulad mezi velikostí dělohy a těhotenství, to znamená, že je menší, než by měla být v době, kdy se vyšetření provádí. Avšak v některých případech, pokud k blednutí došlo před několika dny, může být děloha normální pro daný gestační věk..

Objektivní ukazatele jsou cennější pro diagnostiku zmeškaného těhotenství:

Obsah hormonu hCG (lidský chorionický gonadotropin je těhotenský hormon produkovaný chorionem, budoucí placenta) v krvi - ve zmrazeném těhotenství jeho hladina výrazně klesá vzhledem k normálním hodnotám v daném gestačním věku. Těhotenské testy po „vyblednutí“ po několik dní mohou zůstat pozitivní, a pak začnou vykazovat negativní výsledek (je to kvůli postupnému snižování hladin hCG v krvi a moči).

Ultrazvuk neurčuje srdeční rytmus a pohyb plodu. Embryo je menší, než by mělo být. Lze detekovat prázdné fetální vajíčko (anembryony). Žena může být vyšetřena na ultrazvuk, pokud existuje podezření, že jí vynechalo těhotenství, nebo to může být detekováno během plánovaného ultrazvukového vyšetření (termín pro první plánovaný ultrazvuk je 10–14 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Příčiny

Genetická patologie. Toto je nejčastější příčina předčasného těhotenství. V 70?% Případů během těhotenství blednutí má plod chromozomální abnormality (změny v počtu nebo struktuře chromozomů). Většina chromozomálních abnormalit u plodu je neslučitelná s živým narozením, protože vede k mnohonásobným malformacím různých orgánů a systémů plodu, proto plod s pozměněnou sadou chromozomů nejčastěji umírá v děloze, tj. Těhotenství mizí. Lze tedy říci, že se provádí „přirozený výběr“.

Genetická patologie plodu může být „náhodná“, to znamená, že k ní došlo pouze během tohoto těhotenství kvůli určitému škodlivému účinku, bez kterého by všechno bylo normální. Jakýkoli škodlivý faktor, který působí v brzkém čase, obvykle způsobuje poškození plodu typu „vše nebo nic“, to znamená, že tento faktor vůbec neovlivňuje vývoj plodu, nebo způsobuje patologii neslučitelnou se životem a těhotenství mizí. Bohužel počet škodlivých faktorů, které nás obklopují, je poměrně velký a pravděpodobnost kolize s nimi je poměrně vysoká. Patří mezi ně faktory prostředí, záření, špatná výživa, špatné návyky (kouření, pití alkoholu, drogy), kontakty s domácími chemikáliemi, účinek léků, nedostatek základních vitamínů a minerálů.

Ve velké většině případů příroda chrání budoucí dítě, ale někdy tato ochrana nefunguje. Lékaři často nedokážou zjistit, co konkrétně těhotenství poškodilo. Riziko opakování selhání je v tomto případě minimální, protože nově vznikající genetické poruchy (neobdržené od rodičů) jsou poměrně vzácné a pravděpodobnost, že k této „nehodě“ dojde znovu, je malá. Někdy však dítě může dostat genetické „zhroucení“ od svých rodičů. Například u jednoho z rodičů může část jednoho chromozomu „přilnout“ k jinému, celkové množství genetického materiálu (chromozomy) se nezmění a člověk je zdravý. Ale pouze jeden z těchto chromozomů může být přenesen na plod, v důsledku čehož bude mít buď nadbytek nebo nedostatek genetického materiálu, což může vést k jeho smrti.

Kromě toho může dojít k „rozpadu“ v „predispozičních genech“ pro potrat. Tato skupina zahrnuje například geny trombofilie (zvýšená koagulace krve): jejich transport může vést k tvorbě mikrotrombů v místě připojení vajíčka k děložní stěně, podvýživě embrya a jeho smrti. Mutace v „environmentálních genech“ také zvyšují riziko potratu (jedná se o skupinu genů odpovědných za produkci enzymů, které odstraňují toxické látky, které vstupují do těla z prostředí), protože se snižuje odolnost těla vůči škodlivým faktorům. Mutace v těchto a dalších „predispozičních genech“ nejsou větou a nepovažují se za patologii, ale zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. Důležitou roli při realizaci genetické predispozice k potratu hrají faktory životního prostředí a životní styl ženy. Například riziko výskytu nežádoucí mutace („zhroucení“) v genech trombofilie se s kouřením výrazně zvyšuje.

Infekce Největším nebezpečím pro plod je infekce, většinou virová, zejména pokud matka potkala toto onemocnění během těhotenství poprvé. Seznam infekcí, které jsou pro plod nejnebezpečnější a které často vedou k jeho smrti nebo malformacím:

Některé viry (například herpes, cytomegalovirus) po infekci jsou v těle na celý život. Chronická infekce je pro plod mnohem méně nebezpečná než počáteční infekce během těhotenství, avšak její zhoršení během očekávání dítěte může v některých případech vést k nepříznivému výsledku.

Sexuálně přenosné infekce (urealpasmus, mykoplazma, chlamydie), další infekce, které způsobují zánětlivé procesy v genitálním traktu, jakož i přítomnost ložisek chronické infekce v těle (chronická onemocnění trávicího, dýchacího ústrojí, močových cest, zkažených zubů atd.) Zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. d.). Nachlazení a chřipka v raných stádiích mohou v některých případech způsobit také blednutí těhotenství..

Infekce vede k úmrtí plodu v důsledku několika mechanismů. Za prvé, mikroorganismus může mít přímý účinek na plod pronikáním do těla placentou. Za druhé, v přítomnosti infekce se v těle těhotné ženy vytvářejí biologicky aktivní látky, které mohou mít toxický účinek na plod nebo narušit průtok krve ve vajíčku plodu a vést ke zhoršenému příjmu živin a kyslíku do plodu. Zatřetí, v důsledku chronického zánětlivého procesu v děloze může být narušeno normální připojení vajíčka plodu a jeho výživa..

Hormonální poruchy. Nejčastěji hrají během těhotenství blednutí ženské a mužské pohlavní hormony, jakož i hormony štítné žlázy..

Nejdůležitější během těhotenství je normální hladina hormonu progesteronu. Nazývá se „těhotenský hormon“, protože je nezbytný pro jeho normální průběh. Nízký progesteron je jednou z běžných příčin potratu..

Důležitou roli hrají hormony štítné žlázy. Příčinou úmrtí plodu může být buď nadbytek nebo nedostatek těchto hormonů.

Zvýšené mužské pohlavní hormony jsou také běžnou příčinou těhotenství..

Autoimunitní poruchy. Autoimunitní procesy jsou procesy, kdy imunitní systém vytváří protilátky nikoli proti cizím činitelům (bakteriím a virům), ale proti vlastním buňkám těla. Během těhotenství mohou tyto protilátky ovlivnit také plod, který je napůl podobný tělu matky, což vede k jeho smrti..

Poměrně často je příčinou opakovaného blednutí těhotenství antifosfolipidový syndrom (APS). V tomto stavu se vytvářejí protilátky na jejich vlastní fosfolipidy - látky, které se podílejí na tvorbě buněčných stěn. Před těhotenstvím se tento syndrom nemusí projevit. Při opakovaném zmrazení těhotenství je možné podezření na AFS. Vyšetření zahrnuje jak analýzu specificky pro APS markery, tak analýzu srážlivosti krve (v případě APS se zvyšuje srážení krve, což vede k tvorbě mikrokapslí, včetně v cévách placenty, což vede k narušení přísunu kyslíku a živin plodu a bez léčby - k jeho smrti).

Dalším poměrně častým autoimunitním onemocněním je autoimunitní tyreoiditida..

Jedná se o onemocnění, při kterém se tvoří protilátky proti buňkám vaší štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena jeho funkce a hladina produkovaných hormonů. A s nedostatkem hormonů štítné žlázy je možná smrt plodu.

Špatný způsob života. Špatné návyky během těhotenství nejsou v žádném případě neškodné. Toxické látky v tabákovém kouři a alkoholu mohou způsobit smrt plodu.

V některých případech může být příčinou blednutí těhotenství škodlivé pracovní podmínky (např. Záření, vibrace atd.).

Co bude lékař dělat

Pokud je detekována smrt plodu, je žena hospitalizována na gynekologickém oddělení nemocnice.

Plodové vajíčko je odstraněno z děložní dutiny kyretáží nebo vakuovým odsáváním (odstranění obsahu děložní dutiny vakuovým odsáváním). Tento postup se provádí v celkové anestezii (intravenózní anestézie). Neočekávají spontánní potrat, protože toxické produkty rozkladu mrtvého vajíčka plodu „otráví“ matčino tělo, způsobují narušení koagulačních procesů v krvi a mohou vést k infekčním komplikacím (kolapsu fetální tkáně je dobré prostředí pro šíření patogenních mikroorganismů).

Fetální tkáně získané kyretáží nebo aspirací jsou vždy zasílány na histologické vyšetření (vyšetření materiálu pod mikroskopem), které pacient navíc nevyplácí. V některých případech tato studie pomáhá určit příčinu blednutí těhotenství. Například histologické vyšetření může odhalit změny charakteristické pro infekční proces v děložní dutině. Výsledek histologického vyšetření je obvykle připraven za 1-2 týdny.

V některých případech je materiál odeslán na genetický výzkum - karyotyp (počet a struktura chromozomů). V tomto případě se stanoví chromozomová sada plodu.

Předkládání materiálu pro genetický výzkum se nejčastěji provádí s opakovanými případy blednutí těhotenstvím; nejčastěji je tato studie placena. Lékař a pacient diskutují o možnosti odeslání materiálu pro genetický výzkum předem před operací. Výsledek genetické studie je připraven v průměru za 2 týdny.

K potratu však může dojít samostatně, ještě předtím, než bylo zjištěno, že těhotenství bylo zastaveno. V tomto případě je nutné provést ultrazvuk, aby se vyloučilo zpoždění částí vajíčka plodu v děloze, a pokud jsou detekovány, podstoupí operaci vyléčení dutiny dělohy.

Když v druhém trimestru těhotenství zmizí, dojde k umělé pozdnímu potratu. S pomocí léků dochází ke kontraktilní činnosti dělohy a dochází k vyloučení plodu..

Jak rozpoznat tento nebezpečný stav a zda tomu lze zabránit?

Zmrazené těhotenství: Prevence a prognóza

V 80–90?% Případů po jednom zmrazeném těhotenství ženy obvykle nosí následující těhotenství a porodí zdravé dítě. Pokud však dojde k dvěma po sobě jdoucím blednutí, pak v příštím těhotenství bude riziko jeho blednutí 40%, a pokud tři, pak 60%.

Plánování dalšího těhotenství se doporučuje nejdříve šest měsíců po smrti. Tentokrát je nutné, aby se po neúspěšném těhotenství plně obnovily hladiny děložní sliznice (endometria) a hormonální hladiny v těle. Během tohoto období se doporučuje užívat hormonální antikoncepci, protože mají nejen antikoncepční účinek, ale také pomáhají tělu zotavit se z hormonálního stresu, regulovat fungování vaječníků a obnovit menstruační cyklus..

Při plánování příštího těhotenství byste se měli určitě obrátit na porodníka-gynekologa, aby jmenoval vyšetření, aby zjistil příčinu blednutí těhotenství a zdravotní stav ženy a případně léčebné a profylaktické léky. Před těhotenstvím by měla být infekční onemocnění identifikována a léčena. V případě chronické infekce stojí za to postarat se o stav imunity, aby během těhotenství nedošlo k exacerbaci.

Během plánovacího období pro příští těhotenství je důležité jíst správně, získat potřebné množství vitamínů (s jídlem nebo ve formě multivitaminových komplexů) a vést zdravý životní styl. To pomůže tělu během těhotenství chránit dítě před negativními vlivy na životní prostředí. Důrazně se také doporučuje ukončit špatné návyky..

Zmrazené těhotenství je bezpochyby psychologické trauma, takže pokud je žena mučena obsedantními myšlenkami, že nebude mít vůbec děti, pokud se připravuje na selhání, měla by se poradit s psychoterapeutem nebo perinatálním psychologem.

Hlavní příznaky zmeškaného těhotenství

Každá žena v reprodukčním věku může v životě čelit diagnóze, jako je zmeškané těhotenství. Diagnóza může šokovat, ale přesto byste měli pečlivě pochopit, proč se patologie vyvíjí a jak ji překonat.

Proč se vyvíjí patologie?

Proč těhotenství mrzne, mnoho žen se zajímá. Lékaři připisují následující faktory většině příčin zmrazení plodu:

 1. Infekční a virová onemocnění přenesená během těhotenství.
 2. Krevní choroby a diagnostika rhesus - konflikt.
 3. Vrozená nebo získaná patologie dělohy, časté potraty.
 4. Narušení hormonální hladiny a nezdravé stravy, používání škodlivých produktů ve stravě.
 5. Neustálý stres a genetická predispozice ženy.
 6. Škodlivé a nepříznivé pracovní a životní podmínky, jakož i předchozí IVF nebo umělé oplodnění.

Kromě toho představují určité nebezpečí škodlivé návyky a předchozí infekční choroby, patogeny a pohlavní choroby..

Ženy v ohrožení

Jsou ohroženi následující pacienti:

 1. Pokud věk překročil hranici 35 let.
 2. Pokud předtím žena měla potrat.
 3. Pokud jí byla dříve diagnostikována mimoděložní nebo opomenutá těhotenství.
 4. S abnormální strukturou dělohy.

Hlavní příznaky zmeškaného těhotenství

Příznaky, které ukazují na patologii, jsou následující:

 1. Krvavé, zřídka se prolínají hnisavým výtokem, jako je obecná slabost, zimnice.
 2. A bez zjevného důvodu zvyšujte tělesnou teplotu.
 3. Pocit tažné bolesti v dolní pobřišnici.
 4. Žena se necítí otok a bolest v mléčných žlázách.
 5. Žádný pozdní pohyb plodu.

Brzké těhotenství

V prvním trimestru se později nemusí projevit blednutí - mohou to být záchvaty bolesti ve formě kontrakcí, hojného výtoku z pochvy, kdy dochází k oddělení placenty a výtoku vajíčka. Ano, a ostré zastavení toxikózy je také známkou nepřímo naznačující zmrazení plodu.

Za nejnebezpečnější období v této záležitosti se považuje 8–9 týdnů těhotenství - v této fázi vývoje je embryo obzvláště citlivé na nepříznivé faktory, které mohou vyvolat vyblednutí. V 1. trimestru by měla být zvláštní pozornost věnována období od 3 do 4 týdnů, a jak bylo uvedeno dříve - 8–9 týdnů.

Vývoj patologie v pozdějších stádiích

Jak již bylo uvedeno dříve, nejnebezpečnější období ve vztahu k odborníkům se nazývá 3-4 a 8-9 týdnů tohoto období.

První zmrazené těhotenství v prvním trimestru není důvodem k opuštění dalších pokusů o otěhotnění.

Diagnostika

Diagnostika poskytuje tyto základní metody:

 1. Provedení laboratorního krevního testu pro stanovení hladiny hCG - hormonů bude nižší, než je obvyklé.
 2. Ultrazvuk - diagnostika, při které se na obrazovce nezobrazí srdeční frekvence plodu.
 3. Gynekologické vyšetření, při kterém je základní teplota měřena lékařem, vyšetření děložní dutiny.

Pokud je to nutné, lékař může ženu doporučit k další diagnostice, ale to stačí k provedení diagnózy. Pouze zkušený lékař dokáže vizuálně rozpoznat příznaky zmeškaného těhotenství v prvním trimestru.

Lékaři dělají chyby

Lékaři mohou dělat chyby, ale pouze při vizuálním vyšetření a v raných fázích těhotenství, kdy embryo zamrzne a jeho vývoj se zastaví.

Co odborníci dělají během mrtvého těhotenství

Taktika chování lékařů s touto diagnózou závisí na individuálních charakteristikách ženského těla a průběhu těhotenství. V některých případech, v raných stádiích vyblednutí, lékaři doporučují počkat, až dojde k potratu, ale častěji provádějí kyretáž dělohy, která se podobá potratu v její technice.

Praxe vakuové aspirace je také použitelná v praxi lékařů. Po 1-2 týdnech lékaři pošlou pacienta na ultrazvukové vyšetření, aby diagnostikovali děložní dutinu a určili, jak dobře se provádí kyretáž nebo aspirace, zda je děložní dutina zdravá a čistá.

Metoda čištění je stanovena individuálně lékařem, ale během rehabilitačního období po zákroku je vyžadováno jeho sledování zdravotního stavu pacienta. Kolik těhotenství může být po zmrazeném těhotenství, ošetřující lékař to řekne.

Prevence

Před dalším plánováním těhotenství pacientkou by partneři měli provést všechna nezbytná očkování. Rovněž stojí za to prozkoumat, a pokud je identifikováno, vyléčit všechny pohlavně přenosné choroby, posílit imunitu.

Příznaky zmeškaného těhotenství ve druhém nebo prvním trimestru nelze ignorovat. Včasná reakce na změny v těle vám umožní uniknout z těžkého zánětu.

Pokud jsou výsledky diagnostiky zdravotního stavu ženy normální - léčba není nutná. Nejlepší ochranu před blednutím plodu doktoři nazývají udržováním zdravého životního stylu, absencí špatných návyků.

Efekty

Při diagnostice patologického procesu může vývoj událostí zahrnovat:

 1. Potrat - nejčastěji se to děje v raných stádiích těhotenství, kdy děloha sama „tlačí“ mrtvé embryo.
 2. A chirurgický zásah. Pokud to nebude provedeno včas, mrtvé embryo se rozloží a vyvolá peritonitidu, zánět a intoxikaci těla..

Kromě fyzických faktorů mohou být důsledky také psychologické, jako je stres a pochopení vlastní podřadnosti. Proto je tak důležité vést v daném časovém období zdravý životní styl, nezneužívat alkohol a posilovat imunitu.

Zde jsou vymalovány 3 důvody pro příliš silné spermie

Těhotenství po zmrazeném těhotenství

Lékaři doporučují naplánovat novou koncepci po zmrazeném těhotenství nejdříve 6 až 8 měsíců později. Během tohoto období je vhodné podstoupit vyšetření, vyléčit všechny nemoci a dodržovat pravidla pro prevenci blednutí embryí..

Neexistují žádné rady ohledně léčby zmrazení embryí. Jako takové může existovat mnoho příčin patologie. Proto je v každém jednotlivém případě vybrán vlastní program.

K diagnostice příčin patologického potratu u žen lékaři doporučují:

 1. Laboratorní vyšetření na infekční choroby a pohlavně přenosné choroby.
 2. Udělejte krevní test na hormony v těle.
 3. Identifikujte karyotyp kompatibility s partnerem.

Jsou-li ukazatele normální, není nutné ošetření jako takové a příčiny zmrazení plodu je třeba hledat výhradně při genetickém selhání.

Video „Zmrazené těhotenství“

Články O Neplodnosti