Hlavní Testy

Proč je mléko užitečné pro tělo dospělého - 7 vědeckých faktů

Lidské mléko je konzumováno lidmi po tisíce let..

V poslední době se debaty o výhodách mléka a mléčných výrobků obecně staly mnohem častějšími. Řekněme, že mléko je potřeba pouze pro děti a pití pro dospělého je nepřirozené a může dokonce poškodit zdraví.

Mléko nicméně prošlo četnými studiemi, podle kterých má mnoho spolehlivých prospěšných vlastností, a to i pro dospělé..

A mýtus o jeho poškození je spojen se skutečností, že v průměru každý čtvrtý obyvatel planety má určitou míru intolerance laktózy. Právě pro tyto lidi by měl být produkt omezen nebo úplně vyloučen ze stravy.

Mléko má vysoký obsah vápníku a vitamínů. Podle různých studií (odkazy na ně budou dále v článku) produkt pomáhá posilovat kostní tkáň a udržuje zdraví ústní dutiny. Mléko také snižuje výskyt rakoviny a kardiovaskulárních chorob, saturuje tělo mnoha esenciálními aminokyselinami.

Potřeba složek mléka je u dětí a starších lidí výrazně zvýšena..

7 ověřených vlastností

Hlavní prospěšné vlastnosti mléka jsou dány obsahem široké škály cenných živin: bílkoviny (včetně esenciálních aminokyselin), tuky, vápník, fosfor, hořčík, draslík, selen, vitamíny (D, B2, B12, A).

Níže je uvedeno 7 prokázaných faktů o výhodách mléka pro lidské tělo..

1. Nasycuje tělo proteinem

1 šálek mléka (200 ml) obsahuje téměř 7 gramů bílkovin. Mléčný protein obsahuje mnoho cenných aminokyselin, které tělo používá jako „stavební materiál“.

Podle studií jsou proteiny nezbytné pro růst a reprodukci všech buněk, regulaci imunitního systému, zvýšení odolnosti organismu vůči různým infekčním původcům virové nebo bakteriální etiologie.

Vědci tvrdí, že protein je zvláště důležitý v období intenzivního fyzického nebo duševního stresu. Je také nutné, aby sportovci zvyšovali svalovou hmotu..

Mléko obsahuje dva hlavní typy proteinů: kasein (70-80%) a syrovátkový protein (20-30%). Oba patří do třídy vysoké kvality. Složení syrovátkové bílkoviny zahrnuje takové esenciální aminokyseliny (jejich tělo nemůže syntetizovat samo o sobě):

S jejich nedostatkem se v těle vyvíjí významný komplex poruch: od chronické únavy a snížené imunity až po závažné dystrofické poškození vnitřních orgánů..

2. Podporuje zdraví pohybového aparátu

Kráva nebo kozí mléko je dlouhodobě spojováno se zdravím kostí..

Mléko obsahuje vápník, draslík, fosfor, vitamin K2 a také spoustu bílkovin. Právě tyto složky zajišťují normalizaci metabolismu minerálů v kostní tkáni, snižují riziko osteoporózy a zlomenin.

Tato funkce je pro muže a ženy po 50 letech nesmírně důležitá z důvodu progresivních změn v pohybovém aparátu..

Mléko také obsahuje vitamín D a hořčík - prvky, které zvyšují biologickou dostupnost vápníku ve střevech. Proto se u různých onemocnění kosterního systému doporučuje užívat vápníkové přípravky s mléčnými výrobky..

Italští vědci prokázali, že nízká spotřeba mléka a mléčných výrobků přímo souvisí s vývojem osteoporózy a řady kardiovaskulárních chorob (arteriální hypertenze)..

Podobné výsledky popisují polští vědci. Vědci také tvrdí, že problém, jako je osteoporóza, postihuje asi 30% žen a 8% mužů starších 50 let. Tato skupina lidí se doporučuje konzumovat mléko průběžně (1-2 skleničky denně).

Mléko má díky posílení kostní tkáně a vysokému obsahu vápníku příznivý vliv na tón a metabolismus v kosterních svalech. Svalová tkáň pracuje aktivněji, při kontrakci se posilují tkáně vazů a šlach..

3. Pomáhá normalizovat tělesnou hmotnost

Podle nejnovějších údajů snižuje pravidelný příjem mléka a nízkokalorických mléčných výrobků riziko obezity a přispívá ke snižování hmotnosti..

Jedna z hlavních vědeckých studií odhalila, že použití mléka poskytuje spolehlivou prevenci obezity (se zpočátku normální tělesnou hmotností) u středních a starších lidí..

Je důležité si uvědomit, že ani vysoký obsah tuku v nápoji nemá nepříznivý vliv na metabolismus lipidů v lidském těle..

Podle australských vědců spotřeba mléka přispívá k rychlé saturaci žaludku ak rozvoji pocitu plnosti.

Nápoj zrychluje vylučování zažívacích šťáv slinivky břišní, což zlepšuje trávení a výrazně zvyšuje energetickou hodnotu potravy přijímané do těla. Mléko lze konzumovat ráno k snídani i v noci..

Mléko obsahuje významné množství konjugované kyseliny linolové, která podle výzkumu může zvýšit rychlost rozkladu adipocytů pro různé energetické potřeby těla a blokovat ukládání nových částí tuku.

4. Snižuje riziko rakoviny

V poslední době se rakovina tlustého střeva a konečníku rozšířila - zhoubný nádor tlustého střeva a (nebo) konečníku. V Rusku je každoročně registrováno přibližně 50 000 nových případů choroby. Podle statistik zůstává patologie nerozpoznaná až do konce života ve 30–40% případů.

Vědecké studie ukazují, že konzumace celého kozího nebo kravského mléka významně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Vědci z Velké Británie například tvrdí, že konzumace mléka, stejně jako řada dalších mléčných výrobků (kromě sýrů), snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku o 7,5 - 10%..

V tomto případě hrají hlavní roli nejen antioxidační látky, ale také vápník. Podle vědců užívání vápníku nejen snižuje výskyt maligního nádoru, ale také významně snižuje pravděpodobnost recidivy.

Kromě popsaných látek obsahuje mléko také vitamin D. Podle studií provedených ve Francii je výskyt kolorektálního karcinomu nepřímo úměrný koncentraci vitamínu D v krevní plazmě..

Podle australských vědců mléčné tuky obsahují řadu antikarcinogenních složek (esenciální lipidy, máselné a linolové kyseliny, sfingomyelin), které blokují maligní buněčné dělení. Studie prováděné „in vitro“ ukazují, že popsané látky blokují proliferaci maligních buněk, způsobují apoptózu a zabraňují výskytu paraneoplastických procesů v těle.

5. Podporuje kardiovaskulární zdraví

Jak již bylo zmíněno, mléko posiluje buňky svalové tkáně a pomáhá snižovat množství tukové tkáně v těle. Podobné vlastnosti snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob..

Podle vědeckých studií je konzumace mléka nepřímo spojena s obecným rizikem kardiologických onemocnění, ale neovlivňuje celkovou úmrtnost a délku života.

Je důležité si uvědomit, že nápoj pomáhá zvyšovat koncentraci lipoproteinů s vysokou (prospěšnou) a nízkou (škodlivou) měrnou hmotností a snižuje celkový cholesterol (v důsledku inhibice tvorby triacylglyceridů). Popsané účinky jsou předmětem mnoha vědeckých sporů, ale spíše pozitivně ovlivňují lidské tělo než negativně.

6. Pomáhá předcházet cukrovce typu II

Mléčné výrobky (v důsledku aktivace lipolýzy) zvyšují citlivost inzulínových receptorů umístěných na povrchu buněk tukové a svalové tkáně a také normalizují výměnu glukózy a inzulínu..

Pracovníci univerzity v Suzhou (Čína) tvrdí, že každodenní přidávání nízkotučného mléka do stravy poskytuje spolehlivou prevenci diabetu typu II..

7. Posiluje zuby

Mléko je pro lidské tělo jedním z hlavních zdrojů vápníku a fosforu. Až 99% vápníku je uloženo v kostní a zubní sklovině.

Zahraniční studie zjistily, že u dětí s nedostatkem mléka ve stravě (z různých důvodů) je pravděpodobnější výskyt kazu, vyšší riziko předčasné ztráty zubů a slabší dásně.

Druhy zpracování a rozdíl mezi nimi

Moderní průmysl vyvinul a úspěšně aplikuje mnoho metod zpracování mléka. Pro prodloužení doby použitelnosti se používá tepelné zpracování..

Toto tepelné zpracování však ničí celou bakteriální flóru, včetně prospěšné pro člověka.

Níže si probereme nejoblíbenější metody zpracování mléka a také řekneme, jak tato nebo ta metoda ovlivňuje prospěšné vlastnosti produktu.

 1. Pasterizace. Existují dva typy: nízkoteplotní (zahřívání až 76 stupňů) a vysokoteplotní (od 77 do 100 stupňů). V takovém rámci je zachována významná část užitečných látek, téměř všechny mikroorganismy odumírají (s výjimkou spór). Tento produkt, i v uzavřených obalech, je skladován několik dní..
 2. Sterilizace. Sterilizace je podobná běžnému varu a představuje účinek vysokých teplot (100 - 110 stupňů) po dobu 20-30 minut. Takové mléko je naprosto sterilní, koncentrace vitamínů a dalších živin je snížena asi třikrát, ale doba skladování se prodlouží.
 3. Ultra pasterizace. Při této metodě mléko zraje několik sekund při teplotě asi 140 stupňů. Toto období je dostatečné pro smrt všech živých kultur bakterií a hub. Ultra pasterizované mléko je výhodnější než sterilizované.
 4. Chlazení. Při teplotě 25 až 37 stupňů bakteriální flóra aktivně zpracovává uhlohydráty, které se nacházejí v mléce, což negativně ovlivňuje chuť nápoje. Chlazení produktu inhibuje životně důležitou aktivitu mikroorganismů, blokuje práci enzymů v jejich buňkách, což vede ke zlepšení organoleptických vlastností nápoje. Tato metoda je nejčastější v každodenním životě a nemá téměř žádný vliv na vlastnosti produktu..
 5. Zmrazení. Mléko se obvykle ponoří do prostředí s teplotou vzduchu -15 stupňů. Za těchto podmínek zůstává produkt použitelný po dobu 1-1,5 let, ale cenné tuky a vitaminy jsou zničeny..

Také v procesu průmyslového zpracování mléko podléhá normalizaci - snížení obsahu tuku oddělením smetany nebo odmaštění - téměř úplné odstranění smetany z plnotučného mléka.

Odtučněné mléko se doporučuje lidem, kteří jsou obézní a mají vysoké riziko vzniku kardiovaskulárních komplikací. Ostatní lidé by měli dávat přednost plnotučnému mléku.

Odděleně by mělo být rozlišeno kondenzované mléko - koncentrované mléko s cukrem, které postrádá téměř všechny pozitivní vlastnosti běžného mléka, ale kvůli vysokému obsahu přidaného cukru značně poškozuje.

Pár slov o nesnášenlivosti laktózy

Bez ohledu na to, jak příznivě ovlivňuje mléko většinu lidí, nemůže být konzumováno některými kategoriemi lidí.

Nejčastější kontraindikací je nesnášenlivost laktózy - patologický syndrom, při kterém je v těle produkováno nedostatečné množství laktázy - enzym, který zajišťuje rozklad a asimilaci laktózy..

Prevalence patologie je extrémně vysoká. V průměru jeden ze čtyř lidí na planetě nemá laktázu. V některých regionech světa (Čína, Jižní Afrika, Jižní Amerika) dosahuje frekvence výskytu patologického stavu 80–100%.

Vývoj intolerance je (hlavně) genetické povahy a dědí se z generace na generaci. To je méně obyčejné proti různým akutním nebo chronickým atrofickým lézím dvanáctníku, stejně jako po chirurgickém odstranění orgánu.

Pokud osoba s nesnášenlivostí laktózy konzumuje mléko, mohou se objevit následující příznaky:

 • poruchy stolice (častěji - průjem, méně často - zácpa);
 • nadýmání;
 • nevolnost a zvracení;
 • dehydratace;
 • podvýživa (pokud podmínka zůstane bez povšimnutí na dlouhou dobu).

Za účelem nápravy patologického stavu se do stravy doporučuje přidávat produkty fermentace kyseliny mléčné:

Speciální mléčné výrobky, které neobsahují laktózu, jsou stále běžnější. Probíhají rovněž studie týkající se odděleného podávání enzymu laktázy ve formě tablet..

Závěr

Mléko je tedy pro většinu lidí extrémně zdravým nápojem, který obsahuje mnoho cenných vitamínů, makroživin a mikroživin. Pravidelné používání (alespoň 1 sklenice denně) normalizuje trávicí a endokrinní systém, podporuje minerální sílu kostí a zubů, významně snižuje pravděpodobnost vzniku chorob kardiologických a onkologických profilů.

Lidé s nesnášenlivostí laktózy by však měli mléko ze stravy omezovat nebo úplně vylučovat..

Musím pít mléko

Mnoho lidí spojuje mléko s dobrým zdravím. A skutečně obsahuje téměř všechny látky, které člověk potřebuje pro svůj vývoj a život:

- proteiny (globulin, albumin, kasein) ve snadno stravitelné formě;
- hormony a enzymy, včetně laktoferinu, který zajišťuje růst buněk a chrání před infekcemi;
- vápník (obnovuje kostní tkáň);
- více než 20 vyvážených aminokyselin;
- laktoglobuliny s antibiotickými vlastnostmi;
- vitaminy A, B2, B6, D.

Pokud vezmeme v úvahu, zda je mléko užitečné pro dospělé, stojí za zmínku, že zahrnuje také draslík, chlor, síru, železo, zinek, mangan a další cenné látky. Celkově produkt obsahuje přes 200 prvků, které společně zvyšují ochranné síly našeho těla a zabraňují negativním vlivům vnějšího prostředí.

Jakou denní dobu je lepší pít mléko?

Podle ajurvédského léku, alternativního zdravotnického systému z Indie, by se kravské mléko mělo konzumovat večer..

Ajurvédská škola věří, že mléko způsobuje ospalost a je obtížně stravitelné, což z něj činí nevhodný jako ranní nápoj.

Můžete se však zeptat, zda existují nějaké vědecké důkazy, které toto tvrzení podporují, nebo zda konzumace mléka v jiné denní době může být v závislosti na vašich lékařských cílech prospěšná..

Tento článek popisuje, zda je na konzumaci mléka důležitá denní doba..

Záleží na čase?

V některých případech vám konzumace mléka v určitých časech pomůže vytěžit maximum..

Pro všeobecné zdraví

Mléko obsahuje mnoho zdravých živin a pití sklenice mléka s jídlem je snadný způsob, jak jej přidat do vaší stravy..

Ve skutečnosti 1 šálek (240 ml) plnotučného mléka obsahuje:

 • Kalorie: 149 kcal
 • Protein: 8 gramů
 • Tuk: 8 gramů
 • Sacharidy: 12 gramů
 • Vápník: 21% doporučené denní dávky (RDI)
 • Hořčík: 6% RSNP
 • Draslík: 7% RSN
 • Vitamin D: 16% RSN

Vápník v mléce podporuje růst kostí, zatímco hořčík a draslík jsou nezbytné pro regulaci krevního tlaku. Tento všudypřítomný nápoj také obsahuje málo kalorií, ale je bohatý na bílkoviny..

Někteří výrobci navíc obohacují mléčné výrobky o vitamín D, další živinu, která podporuje zdraví kostí a pomáhá tělu vstřebávat vápník. Ne všechny země to však praktikují..

Žádná studie nicméně nenaznačuje, že je lepší čas na konzumaci mléka, což optimalizuje jeho příznivé účinky na lidské tělo..

Pro hubnutí a nárůst svalové hmoty

Vzhledem k tomu, že mléko je bohaté na bílkoviny, může to přispět ke snížení hmotnosti a budování svalů..

Potraviny bohaté na proteiny, jako je mléko, mohou urychlit hubnutí zlepšením metabolismu a zvýšením sytosti po jídle, což může vést ke snížení denního příjmu kalorií.

Kromě toho konzumní mléko po tréninku podporuje růst svalů a zlepšuje složení těla..

Jedna tříměsíční studie 10 mladých žen ukázala, že ti, kteří pili odstředěné mléko 5 dní v týdnu po silovém tréninku, vykázali větší zlepšení svalové hmoty a úbytku tuku ve srovnání s těmi, kteří nepili mléko.

Na základě těchto výsledků se zdá, že nejlepší čas ke konzumaci mléka za účelem stimulace růstu svalů a snížení tělesné hmotnosti je čas bezprostředně po tréninku.

Mějte však na paměti, že konzumace nadměrného množství mléka může vést k nárůstu hmotnosti v důsledku vysokého příjmu kalorií..

Zlepšit trávení

Někteří lidé věří, že mléko pomáhá trávení, ačkoli vědecké důkazy tento nápad nepodporují..

Proto není doporučena denní doba ke konzumaci mléka, aby se zlepšilo trávení. Můžete však zkusit pít s jídlem, abyste zjistili, zda zjistíte rozdíl..

Některé fermentované mléčné výrobky, včetně jogurtu a kefíru, však mohou podporovat trávení a zdravé pohyby střev. Tato jídla obsahují probiotika nebo prospěšné bakterie, které podporují vaši střevní mikroflóru..

Neexistuje žádná doporučená denní doba pro konzumaci mléka, aby se maximalizovaly jeho přínosy pro zdraví. Pokud však chcete zhubnout nebo si vybudovat svaly, studie ukazují, že konzumace mléka hned po cvičení je nejlepší..

Někteří lidé by měli mléko úplně omezit nebo se mu vyhnout.

Lidé s nesnášenlivostí laktózy nebo alergiemi na mléko by se měli mléku vyhýbat..

Nesnášenlivost laktózy je neschopnost strávit hlavní cukr v mléce. Tento stav vede k plynu, nadýmání a průjmům..

Kromě toho mohou lidé s cukrovkou nebo špatnou kontrolou hladiny cukru v krvi chtít omezit příjem mléka. Protože mléko obsahuje laktózu - druh cukru - může pomoci zvýšit hladinu cukru v krvi.

Pokud omezíte příjem mléka, můžete si vybrat z několika náhradek mléka na bázi zeleniny, včetně mandlového, sójového, kešu a konopného mléka. Možná budete chtít najít neslazené odrůdy, které neobsahují zbytečné přísady.

Lidé s nesnášenlivostí laktózy nebo alergiemi na mléko by se měli mléku vyhýbat. K dispozici jsou četné nemléčné alternativy, včetně sójového a mandlového mléka..

Shrnout

Kravské mléko je nápoj bohatý na živiny, který obsahuje bílkoviny, vápník a některé další živiny..

Žádná ze studií neprokazuje, že pro dosažení maximálního přínosu pro zdraví byste měli pít mléko v určitou denní dobu. Některé studie nicméně ukazují, že jeho použití po tréninku může pomoci těm, kteří chtějí zhubnout nebo vybudovat svaly..

Nejlepší čas na konzumaci mléka obecně závisí na vašich osobních cílech a potřebách..

Pomohl vám tento článek? Sdílejte to s ostatními!

Mám pít mléko po 35 letech? A na 45?

Mnoho lidí pije mléko každý den, ale stojí to za to? A pokud ano, v jakém množství? Odborníci navrhují přehodnotit potřebu mléka ve stravě dospělých: jeho výhody mohou být mnohem menší, než jsme si mysleli.

Ve vitrínách s mléčnými výrobky vládne hojnost. K dispozici je obyčejné mléko, odstředěné, pečené, nízkotučné, sójové, mléko vyrobené z mandlí, kokosů, kešu nebo ovesné vločky.

Podle statistik se však používání mléka ve všech „formách“ postupně snižuje. Zdá se to trochu paradoxní - lidé to považují za jeden z užitečných produktů, ale přesto pijí stále méně mléka. Ukazuje se, že je čas na zvýšení spotřeby mléka? Je třeba intenzivněji využívat krávy ve prospěch celého lidstva?

Odborníci s tím nesouhlasí. Domnívají se, že přínosy mléka jsou zveličené a že živiny, které obsahuje, lze získat účinněji jinými způsoby..

Mléčné spory nezačaly včera

Někteří vědci se domnívají, že význam mléka v naší stravě se změnil ze skutečné lékařské skutečnosti na historickou tradici zakotvenou v mýtech a legendách..

Mléčné výrobky, jako jsou sýry, tvaroh, jogurty, kefír a jogurt, byly historicky zahrnuty do stravy lidí. Výrobky z kyselého mléka jsou důležité pro zdraví gastrointestinálního traktu a pro pěstování vysoce kvalitního energetického mikrobiomu (nezapomeňme na vápník!).

Pro přežití lidstva jako druhu bylo nezbytné mléko a mléčné výrobky.

Vědci tvrdí, že zemědělská revoluce měla obrovský dopad na naši stravu a na způsoby, kterými dostáváme makro a mikroživiny. Nesnášenlivost laktózy nebo dieta bez laktózy bez lékařských indikací často vede k vážnému nedostatku vápníku. Jeho dlouhodobý nedostatek zase vede ke špatným zubům a osteoporóze, chorobám, které přímo ovlivňují kvalitu a délku života.

Nejnovější výzkum však zpochybňuje doktríny minulého století..

Především předpoklad, že dobře absorbujeme vápník z mléčných výrobků a že jsou pro člověka tím nejlepším zdrojem tohoto minerálu. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že konzumní mléko je spojeno s absorpcí nadbytečných tuků a cukrů, jejichž nadbytek není prospěšný.

Vědci se navíc nezajímají pouze o vliv mléka na lidské zdraví. Vědci chtějí upozornit na škody způsobené ekologickým mléčným průmyslem.

Ale mléko posiluje kosti!

Jak jsme již uvedli, mléko a mléčné výrobky jsou přímo spojeny se zdravím kostí. Nicméně tato zdánlivě uznaná skutečnost není výzkumem dobře podložena (a ty, které byly provedeny, nebyly podle moderních vědeckých standardů vysoké kvality - příliš krátké nebo s malým vzorkem).

Vědci se domnívají, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení, konzumní mléko nesnižuje riziko zlomenin kyčle (známé neštěstí starých lidí, důsledek křehkých kostí). Odborníci navíc zjistili, že v zemích s vysokou úrovní spotřeby mléka na obyvatele je počet těchto zlomenin vyšší než počet méně „mléčných“ národů. Naznačují, že mléčná strava v mladém věku může způsobit příliš rychlý růst kostí (a vyšší růst člověka), což zase odhaluje zranitelnost vůči zlomeninám ve stáří..

Hmotnost, nemoci oběhového systému a rakovina

Odborníci považují za nezbytné věnovat pozornost dalším aspektům častého používání mléka, nejen omezením na kosti..

Odborníci na výživu již dlouho zaznamenali, že preference nízkotučného mléka a mléčných výrobků nedávají výhodu v kontrole hmotnosti..

Ale proč nezmizí „mléčné protějšky s plným tělem“ na štíhlé mléčné výrobky? Koneckonců, méně tuku - méně kalorií?

Možná. Avšak odstraňováním tuku z mléčných výrobků z něj výrobci odstraňují chuť. Aby byl produkt atraktivní pro spotřebitele, přidává se do něj cukr. Celkový obsah kalorií může být snížen, ale zdravotní rizika rostou. Kromě toho tuk umožňuje rychle doplnit namísto rychlých uhlohydrátů, které uměle tvarují sýr. Jogurt s vůní syntetických jahod se za hodinu promění v pocit hladu, zatímco obyčejný řecký jogurt bez přísad a s „nativním“ mléčným tukem vám udrží pocit plnosti mnohem déle.

S rakovinou není všechno tak jednoduché - strava bohatá na mléčné výrobky může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, ale může zvýšit frekvenci nádorů prsu, prostaty a endometria.

Kardiovaskulární systém však mléko schvaluje (i když s určitými výhradami). U lidí žijících v zemích s nízkými příjmy snižuje používání mléčných výrobků celkové množství levných rychlých uhlohydrátů, což má nakonec pozitivní účinek na tělo. Nezapomeňte na rezervace: výhodou je to, že zbytek stravy není příliš kvalitní. Při dobrém jídle není potřeba zvýšeného příjmu mléka..

Jaká doporučení tedy dodržovat?

Nemůžeme se rozhodnout pro vás. Existuje mnoho doporučení. A také názory. Lékaři a specialisté obhajující veganství budou trvat na potřebě přejít na zeleninové „mléko“. Příznivci „klasičtějšího“ přístupu navrhnou ponechat vše tak, jak je, ale přejít na mléčné výrobky se sníženým (ale ne příliš nízkým) obsahem tuku. Lidé na dietě keto a lowcarb (diety s nízkým obsahem uhlohydrátů) se domnívají, že mléčné výrobky jsou pro ně docela vhodné, pokud nepřidají cukr. Navíc někteří dokonce začínají den šálkem kávy, šlehačkou s kouskem másla a poté hlásí výbuch energie.

Budete se muset sami rozhodovat na základě osobnosti svého vlastního těla.

Pokud mluvíme o stravě dětí a dospívajících, neomezujte je na používání mléčných výrobků. Nakonec rostou jako savci. Pokud jste dospělý, možná s nadváhou, měli byste pravděpodobně omezit příjem některých potravin, včetně mléka. Znáte své tělo lépe než ostatní a pouze vy můžete posoudit, co vám vyhovuje a co ne.

Ale co vápník? A vitamín D?

Neboj se. Vápník a vitamín D lze získat z jiných zdrojů. Bude optimální, pokud jsou všechny ve vaší stravě, pro změnu a zlepšení biologické dostupnosti. Vápník se nachází v následujících potravinách:

Tato jídla jsou bohatá na vitamín D:

 • žloutky
 • játra
 • mastné ryby (od lososa a tuňáka po sardinky a sledě).

Nezapomeňte, že pro vstřebávání vitamínu D musíte být na světle (nebo při pohledu na denní světlo) nejméně 15 minut denně. Šedé severní světlo udělá, přímé slunce není nutností.

Tak jak být?

Pít nebo nepít? Tvaroh nebo tofu? Jogurt nebo želé s plátky ovoce?

Pokud nemáte žádné problémy s absorpcí mléka a nenarazíte na nepříjemné střevní následky, pokračujte v konzumaci mléčných výrobků a užívejte si je. Mají své vlastní ctnosti, skryté a zjevné..

Potřebují dospělí pít mléko? Říká se, že po 30 letech je těžké se asimilovat

Boris Lomakin, Ekaterina Andronová

Malé děti potřebují potraviny s obsahem laktózy - jejich tělo roste. S výjimkou situací, kdy děti mají vrozenou nesnášenlivost s enzymem.

Mnoho lidí v asijských zemích již špatně vstřebává laktózu od tří let, zatímco Evropané mohou takové potraviny jíst až 30 let a nepociťují nepohodlí. Protichůdné informace jsou však uvedeny v různých zdrojích o věku, ve kterém užitečnost laktózy zmizí nebo způsobuje zdravotní problémy..

Pro pochopení: laktáza je enzym produkovaný v tenkém střevě. Je třeba trávit laktózu - mléčný cukr. Pokud je produkce enzymu z nějakého důvodu snížena, je použití mléčných výrobků nepříjemné..

Od sedmi let

V rozhovoru s 360 odbornicí na výživu Irina Berezhnaya uvedla, že u 50–60% lidí se v průběhu let vyvíjí deficit laktázy u dospělých. Když mluvíme globálně, po sedmi letech věku ve většině světové populace začne produkce laktázy mizet. Někde v 10% světové populace se tak nestane a mohou tolerovat mléčné výrobky až do stáří. Ani tato statistika však není zcela správná, protože je třeba vždy brát v úvahu individuální charakteristiky..

Neexistují žádná jasná omezení. Předpokládá se, že asi od sedmi let začíná postupovat, ale pokud je to u obou rodičů geneticky určeno, může k tomu dojít dříve

Dietitian Elena Ostrovskaya v rozhovoru s „360“ poznamenal, že neexistuje žádný konkrétní věk, kdy člověk začne intoleranci laktózy. Tento parametr je u lidí individuální..

"Takový věk neexistuje." Absorpce laktózy může začít zhoršovat v různé době. Obvykle se to stane po 40 letech, některé dříve, jiné obecně ve stáří, “řekla.

Zdroj fotografie: Flickr / Max Wheeler

Vědci objevili nové nebezpečí přebytku vitamínu D

Podle odborníka na výživu je absorpce laktózy v průběhu let opravdu komplikovaná, ale vůbec ne. Pokud existuje genetická predispozice, je zhoršení tolerance na laktózu rychlejší a aktivnější.

Pokud osoba náhle nesnáší, může být obyčejné mléko nahrazeno kokosem, mandlemi nebo jakýmkoli jiným, který tento uhlohydrát neobsahuje..

Původ chyby

Odborník na výživu Elena Solomatina v rozhovoru pro „360“ uvedl, že laktóza se ve skutečnosti vstřebává horší s věkem, ale není čas, kdy k tomu dojde.

Jednotlivě. Pro některé život [tělo] normálně vnímá [laktózu]. Závisí na stavu pankreatu a na tom, jak často člověk pije mléko

Jsou zde však rozpory. Stává se, že lidé, kteří neustále pijí mléko, nemají nedostatek laktázy. V některých je však vrozená. Jde o občasný jev, ale v tomto případě člověk nemůže tolerovat žádné mléko - ani celé, ani kyselé mléčné výrobky.

Rovněž se získá nedostatek laktázy, když je enzym produkován v menším množství než v dětství. To znamená, že pokud osoba pije hodně mléka, enzym nestačí k absorpci veškerého cukru obsaženého v produktu. V tomto případě je lepší přejít na mléčné výrobky..

Ukazuje se, že schopnost asimilace mléka ovlivňuje mnoho faktorů - nejen věk, ale také množství konzumovaného alkoholu a dokonce i národnost..

Teorie imunity dospělých vůči mléku podle Solomatiny pocházela hlavně z asijských zemí. Faktem je, že zemědělství tam nikdy nebylo rozvíjeno. Nepijí kravské mléko, neexistuje zemědělství, jako v Rusku. Proto mají více rozvinutý deficit laktázy. Je to stejné, jako kdybychom začali jíst kořeny a ne obvyklé jídlo. Nebo pokud Eskimové přešli na vegetariánské menu.

K čemu je mléko dobré? Lidé toho, co věky zvláště potřebují?

K čemu je mléko dobré? Lidé toho, co věky zvláště potřebují?

- Zahrnutí mléka do stravy poskytuje tělu nejen kompletní zvířecí bílkoviny, které jsou optimálně vyváženy v složení aminokyselin, ale jsou také vynikajícím zdrojem snadno asimilovatelných sloučenin vápníku a fosforu, jakož i vitamínů A, B2, D. Současný příjem výše uvedených živin v těle zvyšuje obranyschopnost těla od různých nepříznivých environmentálních faktorů.

Vápník obsažený v mléce je velmi nezbytný pro ženy (zejména v menopauze), děti, dospívající a starší lidi. Vápník je nezbytný pro normální vývoj zdravých zubů a kostí a hraje důležitou roli v metabolismu..

Současně může mléčný tuk, jako každé jiné zvíře, vstupující do těla ve velkém množství, přispívat k rozvoji aterosklerózy, zvýšit hladinu cholesterolu v séru, narušit metabolické procesy v játrech. Proto by se u metabolických poruch, cukrovky, obezity i ve stáří mělo upřednostňovat mléko s nízkým obsahem tuku 0,5–1%..

Řekněte mi, jakou dávku mléka mám použít k udržení zdravých živin v mém těle??

Marianna Trifonová, dietologka, hlavní lékařka centra estetické a rehabilitační medicíny Emerald:

- Průměrná roční norma spotřeby mléka pro dospělého, doporučená Výzkumným ústavem výživy RAMS, je 392 litrů - o něco více než litr denně.

Jedna sklenice mléka (200 ml) obsahuje 25% denního příjmu vápníku, 22% denního příjmu vitamínu B2, 21% denního příjmu vitamínu D, 18% denního příjmu fosforu, 13,5% denního příjmu bílkovin.

Je však třeba si uvědomit, že míra spotřeby mléka závisí na řadě faktorů, jako je věk a pohlaví, fyzická aktivita, sezónnost, těhotenství a strava (například pokud jíte potraviny s vysokým obsahem vápníku denně - brokolice, sardinky, arašídy), černé fazole, vaše mléčné množství bude nižší). Z tohoto důvodu je pro stanovení míry individuální spotřeby mléka důležité poradit se s odborníkem na výživu a zároveň zjistit, zda trpíte nesnášenlivostí mléka.

Říká se, že mléko je velmi užitečný produkt, výživný, který zvyšuje naši vitalitu. Mnoho lidí věří, že nemůžete pít mléko a že po sedmi letech lidské tělo nemá potřebný enzym pro jeho úplné trávení (laktóza). To je pravda?

Marianna Trifonova:

- Opravdu, ve starověku, dospělí nekonzumovali mléko, protože na konci období kojení lidské tělo přestalo produkovat laktázu, enzym nezbytný pro absorpci mléčného cukru. Před několika tisíci lety však v Evropě došlo k mutaci genu zodpovědného za produkci laktázy. Gene se s odchodem dětství „vypnul“. U jedinců lze samozřejmě pozorovat individuální mléčnou intoleranci, tzv. Hypolaktasii..

Všechny zdravé děti mladší 3-5 let mají vysokou aktivitu laktázy. Jak stárnete, dochází k poklesu produkce enzymů, což je způsobeno působením genu laktázy. Mezi 10 a 18 lety se konečně utváří úroveň produkce laktázy, která je vlastní každé osobě a která přetrvává i v následujících letech. K poklesu enzymatické aktivity dochází u různých etnických skupin s různými frekvencemi. Individuální nesnášenlivost mléka mezi východními Slovany a Evropany jako celkem je méně než 10%.

Je mi 87 let. Slyšel jsem, že v mém věku je mléko špatné. Je to tak?

Marianna Trifonova:

- Pokud jde o mléko, existuje mnoho běžných mylných představ. Jedním z nich je, že mléko je údajně k ničemu pro starší lidi. Opravdu, před několika tisíci lety, mohly mléko pít jen děti. Na konci období kojení tělo zastavilo produkci laktázy, v důsledku čehož staří dospělí mléko vůbec netolerovali. Během evoluce však gen zodpovědný za produkci laktázy přestal s odchodem dětství „vypínat“ a dnes mohou dospělí pít mléko s klidnou myslí. Kromě toho existuje řada tzv. „Věkem souvisejících“ nemocí, například osteoporóza, pro jejichž prevenci je naprosto nezbytné zavádět do každodenní stravy mléko a mléčné výrobky..

Je pravda, že mléko může být konzumováno místo proteinových krků pro účinnější budování svalů?

Alexey Tikhonov, mistr světa a Evropy v krasobruslení:

- Správně jste si všimli, že lidé, kteří chtějí budovat svaly, často používají další dávky aminokyselin. Například pijí tzv. Proteinové koktejly. Ve skutečnosti však syntetické aminokyseliny absorbuje naše tělo ve velmi omezeném množství. V tomto smyslu je mnohem užitečnější a účinnější jíst maso, rostlinné bílkoviny, mléko a mléčné výrobky, protože bílkovina je v tomto případě absorbována téměř úplně. To znamená, že abychom dosáhli maximálních výsledků a stali se majitelkou krásné postavy, potřebujeme pouze vyváženou stravu bohatou na přírodní bílkoviny a intenzivní fyzickou aktivitu.

Chtěl bych vědět, které mléko je přírodní mléko?

Michail Dryashin, šéfredaktor webu www.omoloke.com:

- Nejpravděpodobnější je, že když se ptáte na přirozenost mléka, obáváte se, že nakoupené mléko se získá zředěním sušeného mléka. V souladu s technickým nařízením „Na mléko a mléčné výrobky“ mají tyto výrobky právo označovat se nikoli za mléko, ale pouze za mléčný nápoj. Současně by se skutečnost, že mléčný nápoj se získává z prášku, měla odrážet v informacích na obalu. Takže jakékoli mléko od výrobce v dobré víře v obchodech je přirozené.

Co bych měl zjistit, abych zjistil, zda je pro mě dobré mléko?

Michail Dryashin:

- Mléko je užitečné pro drtivou většinu populace naší země. Výjimky jsou velmi málo a jsou spojeny s určitými chorobami nebo individuální nesnášenlivostí na mléčný cukr nebo bílkoviny. Chcete-li zjistit, zda je pro vás mléko osobně prospěšné (v případě podezření z opaku), měli byste se poradit se svým lékařem.

Po mnoho let nakupuji mléko na trhu z rukou. Jak je to bezpečné?

Michail Dryashin:

- Čerstvé mléko získané ze zdravé krávy je pro zdraví nejvýhodnější, ale často nebezpečné: během několika hodin po dojení do něj začnou pronikat bakterie ze vzduchu. Aby se minimalizovalo riziko otravy, vynalezly tepelné metody zpracování mléka. Nejmodernější léčebná metoda - ultrapasteurizace - pomáhá zachovat plný přínos čerstvého mléka. Během několika sekund se mléko zahřeje a okamžitě vychladne, poté se za sterilních podmínek okamžitě nalije do vícevrstvých lepenkových obalů. Takové mléko je označeno nejvyšším standardem mléka. Dávejte pozor na produkty, které konzumujete, protože na nich závisí stav našeho zdraví.

Obchody nabízejí velký výběr mléka v různých obalech: plast, sklo, karton. Jaké mléko si vybrat?

Michail Dryashin:

- Mléko v plastových lahvích je pouze částí produktů na policích. Plastové láhve mají mnoho výhod - jsou pohodlné, stabilní, trochu váží. Existují však i nevýhody: problém je v tom, že plastová láhev neposkytuje mléko s úplnou ochranou před světlem. Světlo především sluneční světlo a světlo luminiscenčních lámů, které zpravidla osvětlují obchodní patra obchodů, ničí mléčné bílkoviny a tuky, které jsou pod jeho vlivem oxidovány. Kromě toho může světlo vést ke ztrátě vitamínů obsažených v mléce. Lehký obal, jako je kartonová taška, chrání výhody mléka mnohem efektivněji.

Co je to normalizované mléko??

MUDr. Svetlana Denisová, primářka Dětského zdravotního střediska „Zdravý Smolodu“ na Schelkovskaja www.zdorovsmol.ru:

- Normalizované mléko je mléko s určitým zaručeným hmotnostním podílem tuku. Tradiční hodnoty jsou 1,5% pro mléko s nízkým obsahem tuku a 3% pro mléko standardní kategorie, ale nachází se také mléko s tak nízkým obsahem tuku, jako je 0,1 a 0,5%. Jednoduše řečeno, normalizace je množství mléka přivedeného na požadovaný obsah tuku..

Říká se, že mléko je velmi užitečný produkt, výživný, který zvyšuje naši vitalitu. Mnoho lidí věří, že nemůžete pít mléko a že po sedmi letech lidské tělo nemá potřebný enzym pro jeho úplné trávení (laktóza). To je pravda?

Svetlana Denisova:

- Nedostatek laktózových enzymů se vyskytuje jak u velmi malých dětí, tak u starších lidí. Nejčastěji je tento stav dočasný a je spojen buď s nezralostí gastrointestinálního traktu (u malých dětí), nebo s chronickými nemocemi (u dospělých). Mléko je velmi užitečný produkt - obsahuje všechny potřebné živiny a také vitamíny vápníku, fosforu a B. Mléko je zvláště užitečné pro děti, těhotné a kojící ženy a starší osoby..

Po dlouhou dobu to nebylo přitahováno k mléku: způsobovalo nepohodlí ze spotřeby. A nyní opak. Je to v pořádku?

Svetlana Denisova:

- Pohodlí, když se konzumní mléko stane s trávicími potížemi, po střevních nebo virových infekcích. Po zotavení se obnoví tolerance produktů, včetně mléčných výrobků. Navíc, i když má kravské mléko stejné složení, má jinou chuť a zpracování a lidské tělo na tyto parametry reaguje odlišně.

Potřebují dospělí mléko: nuance zdravé výživy

Likbez: jak se tráví mléko

 • nadýmání;
 • nepohodlí (žaludek se může "kroužit");
 • průjem.

Video: Lékaři o nebezpečích MLÉKA! Elena Malysheva, „Zdraví“

Proč pít mléko: hlavní motivy pití.

Situace pro dospělé

Situace pro děti

Podrobnosti o složení mléka: co je užitečné v mléce?

 • proteiny ve formě snadno absorbovatelné pro lidské tělo (nazývané koloidní dispergovaný stav proteinu);
 • desítky druhů dobře vyvážených aminokyselin;
 • esenciální aminokyselina, lysin (obsah lysinu v mléce přesahuje 7% z celkového množství aminokyselin. To je několikanásobně více než u většiny obilovin a chleba);
 • laktoglobuliny - velmi užitečné proteiny, přírodní antibiotika (účastní se procesu tvorby protilátek v těle);
 • aminokyseliny obsahující síru (jejich přítomnost dělá mléčný protein jediným rozpustným proteinem v každodenní stravě osoby, která dokáže rozpustit mnoho škodlivých látek pro zdraví);
 • mnoho mikro a makro prvků v optimálním poměru pro asimilaci lidským tělem (ty zahrnují hlavně fosfor a vápník);
 • mnoho vitamínů, zejména: pyridoxin (B6), retinol (A), riboflavin (B2), kalciferol (D);
 • imunitní těla (antitoxiny, aglutininy, precipitiny, opsoniny) a hormony.

Alternativní způsoby, jak obejít intoleranci mléka

Podobné články:

10 myšlenek na „Potřebují dospělí mléko: nuance zdravé výživy“

Miluji mléko od dětství, ale pokud bylo úplně vstřebáno v dětství, teď ho také jím někdy na snídani, ale můj žaludek mi začíná trápit, nejčastěji se projevuje nadýmáním a nadýmáním, po takové snídani není možné normálně pracovat mezi lidmi Myslím, že v průběhu času se v mém těle enzym, který štěpí mléko, stal jen velmi málo nebo vůbec žádný.

Vždy jsem miloval mléko, zejména v dětství, ale teď ho piju s potěšením. Nikdy jsem neměl problémy s trávením kvůli mléku. Není to marné, první výživou dítěte je mateřské mléko. V mléce existuje mnoho vitamínů potřebných pro vápník v těle. A pro děti je mléko zdravější než pro dospělé. Takže pít děti mléko bude zdravé

Někteří lidé pijí velké množství mléka a nemají ve střevech žádné poruchy. Mé mléko způsobuje nadýmání a dokonce průjem. Ale přesto jsem našel cestu ven ze situace a začal kvasit mléko, to znamená, z něj si vyrobit ayran. Ukazuje se rychle a co je nejdůležitější, chutné a zdravé. Všechny důležité stopové prvky a vitamíny zůstávají nedotčeny.

Nesnášenlivost mého manžela v mléce je právě kvůli tomuto problému, často se objevují nepříjemnosti, protože miluje mléčné výrobky a tělo takto reaguje. Je tedy dobré, že se vyvíjí mléko s nízkým obsahem laktózy. Po nějaké době se může stát veřejně přístupnou. Pak mnoho lidí vyřeší své problémy a mohou pít mléko)

Zdá se mi, že mnoho faktorů závisí na kvalitě samotného mléčného výrobku. Mléko zakoupené v obchodě s nízkým obsahem tuku přirozeně nepřinese požadovaný výsledek..

Je směšné si pamatovat, že jsem v dětství pil mléko zpod holí. Máma a babička nucené, protože mléčné výrobky jsou zdravé. Vyrostla a nevšimla si, jak začala pít mléko bez nátlaku))) Nyní si neumím představit, jestli moje tělo najednou přestane absorbovat laktózu, protože mléčné výrobky pravděpodobně tvoří všech 65% mé stravy jako celku.

Piji mléko několikrát týdně, protože je opravdu velmi zdravé! Je pravda, že dnešní mléko v obchodě je úplně jiné, ne to, které jsem vypil v dětství své babičky ve vesnici, které se znudilo brzy ráno, je stále teplé, ale po ošetření zbývá ještě několik vitamínů, určitě je tu vápník)

A s věkem jsem přestal milovat mléko. Jako dítě jsem v létě ve vesnici své babičky vypil pár a takto se mi to líbilo. A teď kupuji mléko v obchodě, nemohu ho pít. Není to tak chutné, zředěné. I když ji přidávám do kávy nebo ovesné kaše, ale k pití s ​​hrnek - ne.

Upřímně zbožňuji mléčné výrobky, včetně mléka. Ano, souhlasím s tím, že jsou lidé, kteří mléko nesnášejí, a některé z nich dokonce znám. Já osobně s přesností, opak je pravdou. Považuji to za užitečné a děti i dospělí potřebují pít mléko.

Miluji mléko moc a piju to celý život. Je to nejen chutné, ale také pomáhá mladým dívkám zvýšit jejich prsa, protože má mnoho estrogenů a progesteronu - hormony, které jsou odpovědné za zdraví žen v těle dívky

Přidat komentář Zrušit odpověď

Tento web používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak se zpracovávají vaše komentáře..

Poškození mléka. Vše podrobně analyzujeme

Žijeme v hojných dobách, kdy stánky praskají průmyslovým a potravinářským zbožím. Dnes budeme mluvit o mléku, jeho poškození pro nás. Stejně jako u jiných produktů existuje mnoho značek, ale tyto „mléčné řeky“ nejsou šťastné..

Tento produkt pro lékaře je tradiční a doporučovaný předky jógy. Jeden z primárních zdrojů tedy uvádí: „Nejvýhodnější jídlo pro jógu: dobré obiloviny, pšenice, rýže, ječmen, mléko, ghí, hnědý cukr (třtina)...“ (Hatha Yoga Pradipika, kapitola 1, sloka 62).

Začněme s jeho výhodami. Mléko se doporučuje lidem ve stáří, protože posiluje tkáně, zejména pokud je používáte dvě hodiny před spaním, pak se starší osoba vyhne slabosti a vysušení z těla. Opravdu, někteří staří Indové, kteří pijí velké množství mléka, vypadají silně a zaobleně. A také přináší očividné výhody dětem, protože rostoucí tělo dostává vyvážený soubor vitamínů, aminokyselin, makroživin a mikroživin. Zřídka, jaký produkt ve svém složení obsahuje takové množství užitečného.

Pro všechny ostatní, tedy pro dospělé, je zpracování mléka obtížné, zejména pokud ho pijete studené. Doporučuje se zahřívat na pěnu (70–80 °) a poté ochladit na požadovanou teplotu. K dobrému trávení přispívá koření, jako je skořice, kurkuma atd. Škodlivé pro mléko je, že podporuje tvorbu hlenu, který nepatří do těla. Navíc je složka mléka, jako je laktóza, u dospělých špatně rozložena, vstupuje do střev a vytváří živnou půdu pro toxiny a škodlivé bakterie..

Od starověku bylo mléko považováno za jídlo, nikoli za nápoj, jak si někteří lidé myslí. Před a po spotřebě musí uplynout minimálně dvě hodiny. Normálně je absorbován zdravým tělem za podmínky individuálního výpočtu (čtení: mírné) použití. Pokud to tělo nevnímá, je znečištěno. V tomto případě není na škodu podrobit se očistným procedurám a po nich změnit stravu na vhodnější způsob lidského života.

Obecně je mléko považováno za nej sattičtější produkt, který dává radost. Ale s ním musíte najít společný jazyk. A pokud člověk chápe, jak ji správně konzumovat (individuální norma a tolerance, čas, strava, fyzická aktivita atd.), Dostane mnoho výhod.

mléko, pravda o mléce

Ájurvéda říká, že stačí pít čerstvé mléko krátce před úsvitem nebo dvě hodiny před spaním, abyste získali celé spektrum pozitivních sil. Otázka chovu zvířat, ze kterých dostáváme mléko, je důležitá. V Rusku je obvyklé zacházet s kravami jako s dobytkem v pravém slova smyslu. V Indii dostávají jména, zpívají mantry, starají se a dostávají úžasný produkt, který pomáhá léčit nemoci..

Dokonce i kravský trus v Indii našel vznešené použití: suší a provádí rituály (yagya); zacházet s lidmi přidáním do mastí a tinktur... Je prokázáno, že složení těchto odpadů obsahuje například antiseptické složky. Používají se jako prostředek k očištění domu nebo chrámu. Nevyžaduji použití indické verze v našich zeměpisných šířkách, jen vám chci připomenout, že bychom měli s lidstvem zacházet jako s „menšími bratry“..

V naší zemi jsou všechna zvířata, která již neposkytují potřebný výnos mléka, posílána na porážku. Metody používané k odběru mléka od krav mohou být předmětem samostatného a velmi smutného článku, jakož i technologií pasterizace mléka, v důsledku čehož koncový uživatel obdrží náhradní náhradu se všemi následnými důsledky.

Poškození mléka lidským tělem

Věda dokázala odhalit poškození mléka a mléčných výrobků pro zdraví a přinutit mnohé, aby přehodnotili svůj postoj k tomu. Použití mléka ve velkém množství přispívá k rozvoji roztroušené sklerózy, diabetu 1. typu. Kasein (mléčná bílkovina) může způsobit rakovinu.

A mléko často způsobuje alergie. Vzhledem ke způsobu, jakým krmí, ošetřují a obsahují krávy, je mléko, které dávají, velmi škodlivé, zejména přivedeno „do kondicionování“ pomocí umělých přísad. Není to pro nic za to, že průmyslový produkt má takovou nechutnou chuť a nějak se už dlouho nezakouší...

Druhotné produkty: smetana, zakysaná smetana, tvaroh, sýr se ještě těžší tráví a tráví po dlouhou dobu. Existuje mnoho kaseinu. Hromadí se, zanáší vnitřní orgány a okyselí tělo. Dokonce i odstředěné mléko je kvůli vlastnostem pasterace škodlivé. Možná jen jogurt, kefír nezatěžuje tělo a zlepšuje jeho práci.

Dříve bylo mléko poskytováno zdarma ve škodlivých průmyslových odvětvích a snažilo se vyrovnat poškození těla bohatým obsahem vitamínů. Nyní je tato tradice v minulosti. Ve světle nedávného vědeckého výzkumu nikdo pravděpodobně nebude s důvěrou diskutovat o jeho přínosech pro zdraví pracovníků v obtížných podmínkách..

Vědci našli souvislost mezi vysokou spotřebou mléčných výrobků a negativními podmínkami a nemocemi, jako jsou:

 • konstantní únava,
 • nadýmání,
 • průjem,
 • časté bolesti hlavy,
 • špatná funkce srdce a ucpané cévy,
 • ateroskleróza,
 • osteoporóza a artróza u mladých lidí.
mléko, kráva na louce

Moje sestra z mládí miluje mléko: litr za den je pro ni normou, zatímco dvakrát si zlomila končetiny - paži a nohu. Nyní, ve středním věku, má nadváhu a před rokem, uklouznutí, získala zlomeninu kolena meniskem... Jak se říká, vše, co je příliš špatné, je špatné! Opačný účinek byl získán pro pohybový aparát ve spojení s dalšími důvody: sedavá práce, tendence k masnému jídlu.

Poškození mléka pro muže

Pozorně na mléko doporučujeme léčit muže. Na jedné straně prospěšné stopové prvky podporují účinnost. Na druhé straně britští vědci zjistili, že časté pití vyvolává nárůst onkologických onemocnění genitourinárního systému, zejména hraje roli hormon estrogen přidávaný do potravy průmyslových zvířat. Kráva ji vyvíjí asi šest měsíců, aby nakrmila tele, a pak klesá. A výrobci doplňků mléka jej udržují ve vysokých dávkách.

Je lepší upřednostňovat továrnu, ale přírodní produkt od důvěryhodného farmáře. Je však třeba si uvědomit, že takové mléko je spíše mastné a může způsobit zvýšený cholesterol, žaludeční nevolnost (kolika, křeče, nadýmání), přibývání na váze se sedavým životním stylem.

Poškození mléka pro ženy

Nadměrná váha, úbytek vápníku v těle a rozvoj osteoporózy jsou časté u žen, které často používají mléko. Stejně jako u mužů existuje riziko maligních nádorů prsu a dělohy v důsledku špatného zpracování laktózy, které se po nahromadění stává toxickým a snižuje imunitu.

Kravské mléko může během kojení u žen zhoršit kvalitu kojení. Kromě toho tvoří hlen, který se hromadí v dýchacím systému. Z tohoto důvodu je bronchitida, angína, alergie u dítěte a dokonce i pneumonie u dospělého. Odborníci doporučují nemíchat jeden s druhým a dávat přednost vašemu vlastnímu mléku.

Poškození mléka pro seniory

Vědci také naléhají na lidi, aby to nepřeháněli konzumací mléka. Nadbytek vápníku a vitamínu D ve výrobku má nepříznivý účinek na duševní aktivitu, blokuje krevní cévy mozku, narušuje průtok krve a přispívá k rozvoji roztroušené sklerózy, aterosklerózy, demence.

Japonci a před nimi Švédové zjistili, že průmyslové trans-tuky, které se nacházejí v mléce, oslabují kosti. Ačkoli dříve, odborníci tvrdili opak: že mléko je užitečné pro ztrátu síly a pružnosti pohybového aparátu. Zvláště se doporučuje starším lidem, aby léčili svou stravu a upravovali ji tak, aby zohledňovala snížení fyzické aktivity, zpomalení metabolismu a další nevyhnutelné faktory v procesu stárnutí..

Poznamenávám, že nedávný vědecký výzkum o nebezpečích mléka a mléčných výrobků lze přičíst pouze hypotéze, nikoli bez nadace, ale dosud není podložen dalšími pozorováními..

Shrnout. V naší společnosti neexistuje dohoda o mléku. Každý nezávisle určuje, kde končí výhoda a začíná ubývání mléka pro tělo. Mezi praktiky jógy existuje mnoho příznivců tohoto produktu jako požehnané jídlo, které buduje tělo i duši v souladu s přírodou..

Zejména se svaly stávají pružnějšími a pružnějšími a vazy a šlachy získávají další flexibilitu. Mysl je jasnější a převládá dobrá nálada. Všechno je však individuální. Existují jogíni, kteří z nabídky vyloučili mléčné výrobky a cítili se normálně. Bez toho se také obejdou vegetariáni, suroví odborníci na jídlo, Fructorians, oddaní jídla..

Pokud nechcete produkt opustit, je třeba zvážit řadu doporučení:

 • Upřednostňujte vesnické mléko, kde se o zvíře starají zemědělci.
 • Čerstvé mléko je lépe podrobeno tepelnému ošetření, protože krávy nejsou imunní vůči chorobám, které mohou být přeneseny na člověka: některé formy tuberkulózy, brucelózy, gastroenteritidy atd..
 • Mléko musí být tráveno. Pokud se po konzumaci mléka cítíte nepříjemně, snižte dávku.
 • Kravské mléko může být nahrazeno exotickými bylinnými možnostmi: rýže, kokos, atd. Zohledněte zde své individuální kontraindikace..
Články O Neplodnosti