Hlavní Zdraví

Jak nebezpečný je relativní nebo těžký oligohydramnius pro plod, stojí za to ho léčit a jak lékař určí průběh porodu: diagnóza, klasifikace

Když je diagnostikována oligohydramnióza, neměli byste být naštvaní. Po prostudování problému ze všech stran se na něj můžete připravit a vyřešit v raných stádiích.

Nízká voda: možná rizika a ošetření

Amniotická tekutina - tekutina, která pomáhá dítěti rozvíjet se a poskytuje mu vše potřebné.

Mohou však existovat odchylky. Může být málo vody, pak je stanovena diagnóza oligohydramnios. Diagnóza je na různých úrovních v závislosti na zvolené léčbě.

Co je oligohydramnios během těhotenství: rizika

Objem plodové vody je 300 - 500 ml, pokud je menší, je diagnostikována oligohydramnios. Patologie, která může vést k vážným důsledkům pro dítě i matku, je proto důležité znát její příznaky a včas je zvážit. Včasná medikace zabrání vývojovým problémům a projevům abnormalit. Statistiky ukazují, že diagnóza je nejčastěji stanovena na 37 týdnů těhotenství, a důvodem je stárnutí placenty, snížení její aktivity.

1 trimestr

Pokud je diagnostikována oligohydramnioza od samého začátku těhotenství, není to nebezpečné, protože to neovlivňuje plod. Ještě je čas přivést vše zpět do normálu, než dítě doroste. Mohou to diagnostikovat v 16. týdnu během plánovaného ultrazvuku. Příčinou výskytu může být porucha membrán, které nevykonávám, funkce jim přiřazené.

2 trimestru

Nízká voda se stává nebezpečnou diagnózou od 26. týdne, protože při zhoršení stavu lékař nevydá porod. V takovém období může být příčinou únik plodové vody, která je plná předčasného porodu, a v takových obdobích nemusí dítě přežít. Taková nepříznivá diagnóza může vést k:

 1. Komplikace ve vývoji nenarozeného dítěte - podvýživa, hemicefálie, amniotické zúžení, deformace končetin.
 2. Předčasné narození nebo ukončení těhotenství.
 3. K těžkému, dlouhému zrození.

3 trimestru

Diagnóza na konci těhotenství je nebezpečná, ale načasování vám umožní převzít porod. Pokud byl indikátor vody v průběhu celého těhotenství normální a v posledních měsících byl zjištěn problém, stojí za to se připravit na proces dlouhého porodu. S oligohydramniemi se močový měchýř stává plochým a nemůže působit jako klín během stimulace otevírání děložního hrdla. Lékaři se snaží předepsat císařský řez.

Co je nedostatek vody: výrazný, umírněný a relativní

Nízká voda se vyskytuje v několika formách. Diagnóza, důsledky, příznaky jsou zásadně odlišné:

 1. U mírných odchylek od normy jsou u průměrných oligohydramnií diagnostikovány malé odchylky. Často je stanoveno brzy, takže jej lze rychle odstranit. Jsou předepisovány různé diety, upravována výživa. Se správným životním stylem je možné uvést plodnou vodu do normálu. Mírná forma nemá žádné zjevné příznaky, žena se cítí normálně. Pouze ultrazvuk umožní takovou diagnózu. Ale i s mírně zdravými dětmi se rodí, je třeba pouze dodržovat doporučení lékařů. Statistiky ukazují, že taková diagnóza se vyskytuje pouze u 5 procent těhotných žen do konce tohoto období..
 2. U těžkých oligohydramidů jsou pozorovány významné odchylky od normy. Aby se předešlo možným důsledkům, je vyžadována hospitalizace, neustálé sledování lékařem. U výrazné formy jsou tyto vlastnosti charakteristické:
 • Bolestivé pocity během aktivních pohybů plodu;
 • Bolest v dolní části břicha;
 • Zmenšení velikosti dělohy a tím i obvodu břicha;
 • Zhoršení pohody.

Pouze u tohoto typu oligohydramonů je možné dlouhodobé narození, zvýšené riziko krvácení po porodu. Aby se předešlo komplikacím během porodu, lékaři se snaží mít císařský řez.

 1. Relativní oligohydramnie se vyskytují v posledních měsících těhotenství a nejčastěji jsou spojovány se stárnutím placenty. Pokud je taková diagnóza provedena, neměli byste být naštvaní, protože správná léčba pomůže určit příčiny a vrátí vše do normálu. Hlavní věc je, že vývoj plodu by neměl být narušen takovou diagnózou. Je to tak, že těhotná žena bude pod přísnější kontrolou lékařů.

Jak diagnostikovat

Lékař provede určité diagnózy. Nejprve se změří objem břicha, výška dna dělohy, pokud existují zjevné odchylky od normy, zašle ji odborník do ultrazvuku. Vyšetření určí množství plodové vody, diagnostikuje vývoj plodu podle gestačního věku.

Příznaky a projevy

Kromě tradičních měření a studií jsou zřejmé známky nízké hladiny vody:

 1. Bolest při pohybu plodu.
 2. Kreslení bolesti v podbřišku.
 3. Po 4 měsících byla malá velikost břicha. Kruh není normální;
 4. Slabost, nevolnost, sucho v ústech.

Je možné určit samostatně

Žena může cítit první onemocnění a sdílet je s lékařem, který po určitých testech vyjádří své předpoklady. Samoléčení v tomto případě může jen ublížit, proto je důležitá odborná konzultace. Zpravidla se s výraznou formou oligohydramnií objevují některé příznaky, ale s malými odchylkami pouze gynekolog může mít podezření, že je něco špatně.

Rizika oligohydramnií pro dítě

 1. Plod se stává zranitelným kvůli vnějším faktorům. Je vysoká pravděpodobnost komprese vnitřních orgánů, vývoje klusu a zakřivení páteře.
 2. Fyzická aktivita je narušena, protože pohyby jsou omezené, dítě se nemůže v lůně otáčet jako ostatní.
 3. Pokud je málo vody, může dojít k narušení metabolického procesu mezi matkou a dítětem, což je spojeno s opožděným vývojem a někdy i zamrzlým těhotenstvím. V tomto případě je nutné jednat rychle, provést ultrazvukové vyšetření a ověřit stav plodu, extrahovat jej moderním způsobem, aby se žena zachránila.
 4. Nedostatek kyslíku během vývoje dítěte ovlivňuje vývoj nervového systému.
 5. Děti se rodí s podváhou a určitými vývojovými postiženími..
 6. Pravděpodobnost komprese pupeční šňůry se zvyšuje.
 7. Kůže také trpí a postupně vysychá, může se vyvinout hypotrofie.
 8. Častý kontakt plodu s fetální membránou může vést k fúzi v něm.

Jak zacházet s léky?

Léčba je zaměřena na obnovení průtoku krve v děloze, placentě. Je důležité identifikovat příčinu, která problém způsobila a odstranit. V průběhu léčby se přijímají opatření k normalizaci procesu dodávek kyslíku z matky k plodu placentou. Ošetření jako takové neexistuje, protože umělé zvýšení množství vody nebude fungovat. Úkolem je zlepšit stav matky a tím i dítěte.

Léčba je vybrána s ohledem na termín. Pokud je problém nalezen ve třetím trimestru, bude žena hospitalizována, kde dostává vitamíny a léky, které pomáhají obnovovat hladinu kyslíku, zlepšují krevní oběh.

Snaží se vrátit hladinu cukru v krvi zpět na normální úroveň a odstranit možné infekce, které by mohly vyvolat patologii. CTG se provádí každý den, což vám umožňuje určit stav plodu. Jednou za pět dní je předepsána ultrazvuk nebo dopplerometrie. Lékaři se snaží prodloužit těhotenství a dosáhnout přirozeného porodu. Pokud se zdraví dítěte zhorší, provede se císařský řez.

Pokud byl problém zjištěn ve 28. týdnu a byly zjištěny závažné odchylky v procesu tvorby plodu, někteří odborníci navrhují jeho přerušení, protože výsledek je obtížné předvídat. Při mírných oligohydramniích je léčba prováděna doma, ale je důležité dodržovat doporučení - brát léky, eliminovat stres a častěji navštěvovat čerstvý vzduch, čímž se zvyšuje počet procházek.

Lékaři se snaží identifikovat a zastavit nemoc, která způsobila oligohydramnios. Po určení příčiny je vždy snazší odstranit důsledky. Vzhledem k tomu, že oligohydramnie mohou být způsobeny metabolickou poruchou těhotné ženy, je předepsána strava, která přivede všechny ukazatele do normálu.

Prevence

Čím dříve je detekován nedostatek vody, tím větší je šance na obnovení množství vody a dosažení normální rychlosti. Prevence Zabraňuje problému.

Těhotné ženě se doporučuje vyhýbat se stresovým situacím, zvyšovat počet procházek na čerstvém vzduchu. Strava by měla zahrnovat nejen vitamíny a minerály, ale také hodně tekutin. Nejen voda, ale také mléko, kompoty, džusy.

Aby se předešlo oligohydramniím, ještě před těhotenstvím, je vhodné podstoupit určité testy, které vám umožní určit abnormality a odstranit je moderním způsobem. Řešení problémů s kardiovaskulárními, močovými systémy, pokud existují. Odmítnout špatné návyky.

Nízká voda není poslední větou. Je třeba věřit v sebe, pozitivně se naladit k narození. Je důležité poslouchat doporučení lékařů a vše bude v pořádku. I při této diagnóze se rodí zdravé děti, jen vývojový proces vyžaduje pečlivější sledování.

Polyhydramnios a oligohydramnios nebo Kolik plodové vody by mělo být

Kromě toho, že je dítě tak pohodlné, a díky vodám se může pohybovat, vykonává několik důležitějších funkcí. Takže je lepší, když jich je mnoho nebo málo?

Funkce plodové vody

Během těhotenství se dítě v bříšku koupe v plodové vodě. Kromě toho, že je dítě tak pohodlné a díky vodám se může pohybovat, vykonává několik důležitějších funkcí:

- voda plní funkci odpisování a chrání plod před vnějšími vlivy (třes a šoky);

- tekutina chrání pupeční šňůru před kompresí mezi tělem plodu a stěnami dělohy;

- spodní pól fetálního močového měchýře, ve kterém jsou takzvané přední vody (tj. umístěné před hlavou plodu), je zapojen do práce, vykonává funkci hydraulického klínu a usnadňuje otevírání děložního hrdla;

- přítomnost plodové vody činí práci méně bolestivou pro matku i plod.

Na tvorbě a udržování množství plodové vody (plodové vody) se podílí fetální povrch placenty a fetálních membrán, které mohou vylučovat a absorbovat vodu, jakož i plod, který polyká plodovou vodu a vylučuje moč. Voda se tak neustále aktualizuje. Amniotická tekutina je zcela vyměňována přibližně každé 3 hodiny.

Obvykle je množství plodové vody 600 až 1500 ml. Maximální množství je stanoveno na 37–38 týdnů, poté se mírně snižuje. U oligohydramnios je množství plodové vody menší než 500 ml a u polyhydramnios je to více než 1,5 až 2 litry. Nízká voda je extrémně vzácná, vysoká voda - častěji.

Příčiny polyhydramnios a oligohydramnios:

Příčiny polyhydramnios mohou být:

- infekce (sexuálně přenosná onemocnění i chronická infekce v matčině těle);

- malformace plodu a chromozomální abnormality plodu (nejčastěji u polyhydramnios jsou detekovány malformace nervového a trávicího systému);

- cukrovka u matky;

Nízká voda může nastat s:

- fetální malformace (s oligohydramniemi jsou častější malformace vylučovacího systému a fetální ledviny);

- chronická hypoxie a retardace růstu plodu, protože vylučuje málo moči;

- hypertenze v matce;

- kouření během těhotenství;

Při detekci oligohydramnií je nutné vyloučit narušení integrity močového měchýře a únik plodové vody.

Příčiny, které způsobují velké nebo malé množství vody, jsou často nebezpečnější než „špatné“ množství vody samotné, takže vždy je provedeno důkladné vyšetření, aby se zjistila příčina..

Klinika nízké a vysoké vody

S polyhydramniemi se zvětší velikost břicha. Z tohoto důvodu se častěji vyskytují strie, zesílí se žilní vzorec v žaludku. Doktor při vyšetřování stěží sonduje části plodu, tep srdce není slyšet jasně. Plod snadno mění svou polohu (nestabilní poloha plodu). Žena s výraznými polyhydramniemi může pociťovat dušnost, těžkost, srdeční frekvenci.

U polyhydramidů je plod často v nesprávném postavení: laterální nebo šikmá poloha nebo pánevní prezentace. Nadměrně volný pohyb plodu ve velkém množství tekutiny může vést k zapletení pupeční šňůry kolem krku nebo kmene plodu. V důsledku silného protažení membrán dochází častěji k předčasnému vypouštění plodové vody a předčasnému porodu. V důsledku silného protažení dělohy se její kontraktilní aktivita zhoršuje, což může vést ke slabé pracovní činnosti. V těžkých případech, kdy je velké množství vody, v důsledku tlaku zvětšené dělohy na plíce a obtíží s dýcháním, může matka zažít hypoxii (nedostatek kyslíku v krvi), což způsobuje nebo zhoršuje hypoxii plodu.

S oligohydramniemi je velikost břicha za normou. Motorická aktivita plodu se může snížit, protože dítě je „přeplněné“. Fetální pohyby někdy mohou ublížit ženě.

S oligohydramniemi může dojít ke komplikacím, jako je stlačení pupeční šňůry mezi plodem a stěnami dělohy, což může vést k akutnímu nedostatku kyslíku a úmrtí plodu. Protože s malým množstvím vody je plod pevněji sevřen v děloze a jeho pohyb je obtížný, novorozenec má často zakřivení páteře, problémy s kyčelními klouby, torticollis, clubfoot. Pokud se oligohydramnie objeví již ve druhém trimestru těhotenství, často dochází k úmrtí plodu.

Dolní pól fetálního močového měchýře je v případě oligohydramnií plochý a nemůže plnit svou funkci hydraulického klínu během porodu, naopak zpomaluje průběh hlavy, tedy slabost práce.

Množství plodové vody je obvykle určeno ultrazvukem. Ultrazvuk určuje takové indikátory jako vertikální kapsa (VC) a index plodové vody (IAI). Svislá kapsa je maximální plocha volné tekutiny mezi plotem a přední břišní stěnou. Normálně je to 5-8 cm. IAG je přesnější ukazatel, je to součet hodnot vertikálních kapes ve čtyřech kvadrantech dělohy (děloha je podmíněně rozdělena na 4 části a maximální vertikální kapsa je měřena v každé). Normy tohoto indexu se liší pro každé období těhotenství (u různých zařízení se mohou mírně lišit). Průměrná IAI je normální 5-24 cm.

VK a IAI nejsou 100% diagnostické metody pro více a nízkou vodu. Někdy jsou možné chyby.

Protože polyhydramniá i oligohydramniá mohou být příznaky abnormalit ve vývoji plodu, ultrazvuk zkoumá anatomii plodu se zvláštní péčí. Pokud se kromě „špatného“ množství vody zjistí i další známky chromozomálních abnormalit, je žena poslána na Cordocentesis - krevní test z pupeční šňůry, ve kterém je stanoven genotyp plodu.

Léčba

Cílem léčby je eliminovat příčinu změny v množství vody. Obvykle se provádí komplexní léčba fetoplacentální nedostatečnosti, protože u nedostatku vody a polyhydramnií se téměř vždy provádí.

Pokud je zjištěna infekce, je předepsána léčba antibiotiky. Díky této patologii lze antibiotickou léčbu předepsat, i když není detekována žádná infekce (která často způsobuje zmatení nastávajících matek). Faktem je, že není možné vyšetřit všechny existující mikroorganismy, a pokud lékař nevidí žádné jiné příčiny polyhydramnios, provádí se léčba proti infekci, protože to je nejčastější příčinou polyhydramnios.

Pokud se před 28 týdny zjistí fetální malformace neslučitelné se životem, nabídne se ženě ukončení těhotenství.

Pokud jsou identifikovány jiné příčiny (zvýšený tlak v matce, diabetes, konflikt rhesus atd.), Je léčeno základní onemocnění.

Zvýšení nebo snížení množství opilé tekutiny neovlivní množství plodové vody.

dodávka

Polyhydramnios a oligohydramnios samy o sobě nejsou ukazatelem císařského řezu. Pokud plod netrpí a poloha plodu je správná (podélná poloha, prezentace hlavy), porod se provádí přirozeným porodním kanálem.

U porodu, jak s oligohydramniemi, tak s polyhydramniemi, je indikována amniotomie (instrumentální otevření fetálního močového měchýře). S oligohydramniemi je otevřen spodní pól fetálního močového měchýře, protože jeho membrány jsou přetaženy přes hlavu plodu a zpožďují jeho postup (plochý fetální močový měchýř), s polyhydramniemi, velké množství tekutiny protahuje dělohu a narušuje její kontraktilní aktivitu, takže část vody musí být uvolněna. S polyhydramniemi by měla být amniotomie prováděna opatrně, voda je trochu vypuštěna, jinak mohou existovat komplikace, jako je výhřez pupeční šňůry, paží nebo nohou plodu nebo placentární narušení.

I přes probíhající amniotomii, s polyhydramniemi a oligohydramniemi, často existuje slabost práce a dlouhodobá práce, proto se člověk musí uchýlit ke stimulaci porodu a, pokud je stimulace neúčinná, k císařskému řezu.

S polyhydramniemi v důsledku špatné kontrakce dělohy se zvyšuje riziko krvácení v období po porodu. Pro profylaxi jsou předepisována redukční léčiva (oxytocin, methylergometrin).

K včasnému porodu se přistupuje v případě poškození plodu podle ultrazvuku, CT a Dopplerometrie a neúčinnosti terapie po dobu několika dnů.

Jak se říká, všechno je v moderování dobré. A plodová voda není výjimkou. Proto je u „špatného“ počtu nutné podstoupit vyšetření a léčbu.

Polyhydramnios a nízká voda

Polyhydramnios je patologický stav charakterizovaný nadměrnou akumulací plodové vody. Množství plodové vody do konce těhotenství je od 600 do 1500 ml. Pokud dosáhne 1,5 až 2 litry nebo více, pak mluví o polyhydramnios, ale pokud se ukáže, že je menší než 0,5 litru - o nízké vodě, což je mnohem méně běžné než polyhydramnios.

V důsledku nadměrné akumulace plodové vody se zvětšená děloha tlačí na sousední orgány a zvedá bránici, což ztěžuje těhotným ženám cirkulaci a dýchání, což narušuje funkce ostatních orgánů. V důsledku velké mobility plodu může zaujmout špatné postavení. Břicho s polyhydramniemi může být silně pokryto těhotenskými jizvami. Objem břicha v pupku dosahuje 100 - 120 cm nebo více. Pokud se dotknete takového žaludku, je často slyšet zřetelné klepání (kolísání).

Porod s polyhydramniemi je nejčastěji předčasný, je doprovázen předčasným výtokem plodové vody. V důsledku přetížení dělohy se může objevit slabost práce, krvácení po porodu a další komplikace..

Diagnóza "Polyhydramnios" je stanovena na základě výsledků ultrazvuku, což také pomáhá určit stav plodové vody.

Před zahájením léčby je nutné objasnit příčinu polyhydramnios. Především by měla být vyloučena cukrovka, vývojové abnormality plodu, Rh konflikt, infekční komplikace. S výjimkou prvních tří důvodů se provádí antibiotická terapie a profylaktická léčba placentární nedostatečnosti..

Nízká voda: diagnostika, příčiny, léčba

Amniotická tekutina (plodová voda) je příjemné prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí po dobu devíti měsíců. Slouží jak jako mechanická ochrana, tak jako živné médium a jako „tekutinový simulátor“, který pomáhá dítěti cvičit techniku ​​polykání. Otázka, zda je potřebná plodová voda, nestojí za to - bez ní se těhotenství nemůže vyvinout. Kolik je však třeba a co dělat, když plodová voda nestačí? Jak děsivé jsou oligohydramnie?

Nízká voda: první podezření

Všechny ženy se liší růstem a postavou a velikost novorozenců se liší. Proto „normální“ objem plodové vody je poněkud vágní pojem. Horní a dolní hranice normálu se více než zdvojnásobí: 600 - 1500 ml.

„Většina plodové vody po 37–38 týdnech pak jejich objem mírně klesá.

Dokonce ani zkušený gynekolog nemůže s jistotou říci, zda se jedná o mírný nedostatek / nadbytek plodové vody nebo fyziologické vlastnosti konkrétní těhotné ženy. Proto podezření na mírné oligohydramnie (objem plodové vody 500 ml nebo méně) často vzniká, když nastávající matka začne cítit nepříjemný příznak: pohyby dítěte pro ni bolestivé.

"I mírné oligohydramnie jsou poměrně vzácnou patologií; je určována u 1 z 20 těhotných žen.".

Diagnostika oligohydramnií

Potvrďte diagnózu „oligohydramnios“ zvanou ultrazvuk. Během vyšetření určí lékař tzv. „Vertikální kapsu“ - největší vzdálenost od přední břišní stěny k plodu. Normálně by tato vzdálenost měla být od 5 do 8 cm.

Při výpočtu indexu plodové vody můžete přesněji určit stav věcí: jedná se o stejnou „vertikální kapsu“, měřenou pouze ve čtyřech různých bodech (vpravo nahoře, zleva nahoře a vpravo dole a vlevo dole). Součet čtyř měření se může pohybovat od 5 do 24 cm (někteří lékaři tento interval zužují na 8-18 cm) a liší se v závislosti na délce těhotenství.

Normální koncepce indexu plodové vody

Jediná studie však může odhalit pouze to nejodpornější porušení. Hodně záleží na činnosti dítěte a na nastavení ultrazvukového přístroje. Proto, pokud máte pochybnosti, je lepší opakovat vyšetření, a možná s jiným lékařem a na jiném zařízení.

Příčiny oligohydramnios

Existuje mnoho důvodů pro výskyt oligohydramnios a v závislosti na stavu, který způsobil oligohydramnios, je stanovena těhotenská prognóza a je stanovena taktika léčby.

Genetické choroby

Oligohydramnie v druhém trimestru těhotenství jsou někdy způsobeny genetickými abnormalitami plodu. Bohužel, toto je nejvíce pesimistický scénář, protože těhotenství často mrzne.

Chronická onemocnění matky

Problémy s ledvinami, močovým traktem, hypertenzí - mnoho chorob matky může způsobit oligohydramnios. V tomto případě se gynekolog soustředí na léčbu tohoto konkrétního onemocnění a stav dítěte bude zvláště pečlivě sledován.

Anomálie vývoje membrán

Možná problém není ve zdravotním stavu matky nebo plodu, ale v děloze: dochází k nedostatečnému vývoji amniionu, stratifikaci listů membrán, nedostatečné sekreční aktivitě buněk epitelu (tvořících sliznici) zodpovědných za produkci vody.

Infekční choroby

ODS, chřipka, plané neštovice, spalničky - membrány mohou ovlivnit mnoho infekcí. Výsledkem je, že ztratí svou pružnost, objevují se stratifikace, díky nimž pro ženu samotnou dochází k nepatrnému úniku plodové vody..

Amnionický hydroid

Někdy dochází k úniku plodové vody bez zjevného důvodu - lékaři ne vždy dokážou detekovat místo mikroskopického prasknutí. V tomto případě je proveden nátěr pro detekci plodové vody. Na rozdíl od předchozího případu zde již může nastat sekundární infekce membrán..

Předjíždění těhotenství

V 42. týdnu placenta i plodová membrána postupně přestávají plnit své funkce, což znamená, že množství nově vyrobené plodové vody prudce klesá.

Jaké je nebezpečí oligohydramnios

V závislosti na stupni nedostatečnosti plodové vody vznikají různé patologie vývoje plodu. Pupeční šňůra může být uvězněna mezi stěnou dělohy a plodu, což povede k hladovění kyslíku u dítěte. S výraznými oligohydramniemi je dítě vymáčknuto stěnami dělohy, díky čemuž dochází ke zakřivení páteře, kloubu a v některých případech dokonce k fúzi kůže s amnií. V tomto případě se vytvářejí vazy simonartu - když se dítě snaží změnit polohu, mohou ho propletit a způsobit těžká zranění.

„I když se dítě vyvíjí normálně, oligohydramniá mohou výrazně komplikovat průběh samotného porodu. Nedostatek plodové vody vede k tomu, že močový měchýř netlačí na děložní čípek („plochý“ močový měchýř), jeho otevírání se zpomaluje nebo vůbec nedochází.

Proto se u oligohydramnií doporučuje otevření močového měchýře a v některých případech císařského řezu.

Jaké testy je třeba provést s nízkým obsahem vody

Pokud existuje podezření na únik fetální vody, vytvoří se vaginální nátěr, který umožní odhalit obsah plodové vody.

Podezření na infekční onemocnění je podpořeno testy na přítomnost virových a bakteriálních infekcí - nejprve musí nastávající matka absolvovat alespoň obecný krevní test.

Pokud je známo chronické onemocnění matky, které může způsobit nedostatek vody, jsou prováděny testy, které odhalí stupeň jejich exacerbace..

Nakonec je důležité monitorovat stav dítěte: za tímto účelem může lékař předepsat CTG (kardiotocografie ukazující jak srdeční kontrakce plodu, tak kontrakce dělohy), vaskulární dopplerografii a amnioskopii - posoudit kvalitu plodové vody.

Jak je léčeno oligohydramniemi

Nejprve je třeba poznamenat, že objem kapaliny dodatečně opilý matkou nijak neovlivňuje množství plodové vody. U mírných oligohydramonů je důležité pravidelné sledování: pokud se situace zhorší, bude matce pravděpodobně nabídnuta možnost jít do nemocnice. Kromě specifické léčby spojené s nemocemi nalezenými u těhotné ženy jsou obecná doporučení pro oligohydramniá následující.

 • Odpočinek na lůžku nebo snížení fyzické aktivity, aby nedošlo k vyvolání zvýšeného úniku plodové vody.
 • Zdravá a výživná výživa.
 • Užívání léků zaměřených na snížení tonusu dělohy a zlepšení mikrocirkulace krve - měly by kompenzovat nedostatek placentární výživy spojené s oligohydramniemi.
 • Prevence nitroděložních infekcí.
 • Při opožděném těhotenství - zahájení porodu.

Nízká voda není katastrofa, i když snad většinu těhotenství bude muset matka strávit v nemocnici. Pozitivní přístup, dodržování lékařských doporučení a nejpravděpodobněji těhotenství bude možné bezpečně udržet před datem splatnosti a poškození zdraví dítěte bude minimalizováno.

Polyhydramnios a oligohydramnios během těhotenství

Když těhotná žena uslyší od okresního porodníka-gynekologa, od kterého je registrována, některá neznámá slova a diagnostika, okamžitě se zmocní paniky. Je třeba něco udělat, rozhodnout se, někde běžet...

Stop! Přestaňte panikařit a házet! Nejlepší cestou z nepochopitelné situace je vědomí. Dnes vám povíme o takových diagnózách těhotenství, jako jsou polyhydramnie a oligohydramnie: jak se objevují, jaké jsou příčiny jejich výskytu a co dělat s budoucí matkou?

Podívejte se na odpovědi na tyto otázky v tomto článku...

Co je to polyhydramnios a nízká voda?

Amniotická tekutina nebo plodová voda je velmi důležitým prvkem těhotenství. Vody kolem plodu ho chrání před vnějšími vlivy a náhodnými zraněními, účastní se metabolismu, přispívají k normálnímu průběhu porodu.

V závislosti na délce těhotenství může být množství plodové vody odlišné: asi 600 ml vody je typické pro konec prvního nebo druhého trimestru a na konci těhotenství je dítě již obklopeno asi jedním a půl litrem tekutiny.

V důsledku toho je vysoká voda nadměrným množstvím plodové vody, pokud je v ní více než 1,5 až 2 litry. A oligohydramniem je nedostatek plodové vody, jejíž množství nepřesahuje 500 ml.

Obě tyto podmínky v mírném projevu zpravidla nepředstavují hrozbu pro matku ani dítě, ale s výrazným průběhem a negativní dynamikou mohou být pro oba nebezpečné.

Pokud tedy lékař zmínil polyhydramniy nebo oligohydramniy nebo pokud vám bylo diagnostikováno takové ultrazvukové vyšetření plodu, zeptejte se porodníka na možné důsledky a potřebu léčby..

Jak diagnostikovat polyhydramnios a nízkou vodu?

Nejpřesnější prognózu množství plodové vody lze uvést pouze na ultrazvuk. Jakákoli diagnóza v oku může být chybná. Polyhydramniá a oligohydramniá však mají řadu charakteristických rysů, které mohou upozornit vašeho gynekologa na porodníka a stát se příležitostí pro neplánovaný ultrazvuk a další vyšetření..

Polyhydramnie během těhotenství se projevuje takto:

1. Břicho těhotné ženy prudce a rychle roste, výška děložního fundusu výrazně přesahuje současný gestační věk (a pamatujete si, že výška děložního fundusu v centimetrech je přibližně stejná jako počet týdnů těhotenství).

2. Srdeční rytmus plodu je špatně slyšitelný kvůli tlumenému tlukotu srdce kvůli velkému množství plodové vody.

3. Dítě uvnitř dělohy je těžko hmatné.

4. Těhotná žena cítí těžkosti v perineu a bolesti zad.

5. Dítě v břiše se pohybuje velmi aktivně, protože má hodně prostoru.

Nízká voda během těhotenství se projevuje takto:

1. Těhotné břicho je mnohem menší, než by mělo být v takové době (výška zvedání dna dělohy nedosáhne gestačního věku).

2. Fetální srdeční rytmus je jasně slyšitelný, lze ho cítit, i když položíte ruku na břicho budoucí matky na správné místo..

3. Dítě je snadno hmatné, můžete cítit jednotlivé části jeho těla.

4. Pohyby dítěte v děloze jsou jasně viditelné a těhotná žena může mít potíže, když je dítě aktivní.

5. Dítě není příliš aktivní v břiše, příliš se nepohybuje, protože nemá dostatek prostoru, zejména v posledních fázích těhotenství, kdy je velikost plodu již velká..

Po potvrzení polyhydramnios nebo oligohydramnios ultrazvukem, je provedena další dopplerometrie, díky které je vyšetřován průtok krve v cévách plodu, v pupeční šňůře a v samotné děloze..

Kardiotocografie (CTG) plodu se také provádí pro hodnocení jeho srdeční aktivity. Při nízké hladině vody by CTG mělo být prováděno dostatečně často, aby bylo možné sledovat stav dítěte v děloze.

Podle výsledků všech studií bude porodník-gynekolog, který pozoruje těhotenství ženy, schopen vyvodit závěry o závažnosti průběhu tohoto příznaku a potřebě jeho léčby. Otázka hospitalizace nastávající matky na prenatálním oddělení bude záviset na stejných výsledcích..

Což vede k nízké a vysoké vodě?

To, co konkrétně vedlo k polyhydramniím nebo oligohydramniím, je někdy docela obtížné. K určení příčin tohoto jevu však lékař předepisuje další testy, zejména analýzu nitroděložních infekcí, analýzu chronických pohlavně přenosných infekcí, krev na protilátky Rh (pouze v případě, že budoucí matka má negativní faktor Rhesus a otec dítěte) pozitivní).

Polyhydramnie nebo oligohydramnie často vedou k tomu, že se chlamydie neléčí před těhotenstvím, mykoplazmózou, cytomegalovirovou infekcí atd. Polyhydramnios může také způsobit diabetes u matky, Rhesusův konflikt mezi krví matky a plodu, vrozené malformace dítěte a mnohočetné těhotenství.

Pokud jde o oligohydramnie, může to být také způsobeno infekčními a zánětlivými onemocněními matky, těhotnou hypertenzí, pozdní gestózou, obezitou matky, malformacemi plodu, narušeným fungováním močového systému plodu, narušeným přívodem krve do placenty, prodlouženým těhotenstvím.

Léčba polyhydramnios a oligohydramnios

U mírných projevů, které neovlivňují zdraví a pohodu dítěte nastávající matky, se léčba polyhydramniemi a oligohydramniemi neprovádí, ale těhotná žena je dynamicky sledována.

Pokud se při oligohydramniích zjistí retardace plodu a dojde k porušení uteroplacentálního krevního toku, pak se zpravidla předepisují vazodilatační léky, jako jsou zvonkohry, trental a beta-adrenergní agonisté (například ginipral). Lékař může předepsat léky ke zlepšení absorpce glukózy a kyslíku (Actovegin), vitamínů C a E.

S případnými odchylkami během těhotenství s oligohydramniemi je těhotná žena hospitalizována. Avšak s pozitivním trendem v léčbě může nastávající matka přirozeně porodit. Pokud je dynamika negativní, což již ohrožuje smrt plodu, mají lékaři právo uchýlit se k nouzovému císařskému řezu.

Při léčbě polyhydramnios se často předepisují diuretika, jako je hypothiazid a vitamíny. Někdy, s výrazným polyhydramnios, těhotná žena podstoupí amniocentézu - to je, když malý katétr je vložen do fetální membrány pod kontrolou ultrazvuku, přes který je přebytečná plodová voda odstraněna z fetálního močového měchýře.

Stojí za zmínku, že prognózy s polyhydramniemi jsou častěji pozitivnější než s nízkou vodou. S polyhydramniemi se rodí často přirozeně bez komplikací při porodu..

Je však třeba mít na paměti, že polyhydramnie často prodlužují dobu porodu, protože přetížená děloha se zhoršuje a kontrakce nejsou tak intenzivní jako při normálním porodu. U polyhydramnií je někdy nutné stimulovat porod a zahájit proces porodu propíchnutím močového měchýře.

Nezapomeňte, že polyhydramniá mohou přivést budoucí matce mnoho strie v břiše, protože jeho velikost s tímto příznakem je vždy více než normální.

V tomto případě byste měli používat speciální krémy na strie a dodržovat všechna preventivní opatření při nadměrném roztahování kůže (například kontrolovat přírůstek hmotnosti během těhotenství, aby nedošlo k překrmení dítěte v bříšku - velké ovoce také pomáhá zvětšit břicho a napnout kůži).

Současně bychom neměli zapomenout, že pro úspěšnou léčbu oligohydramniových a polyhydramniových je nutné napravit příčiny, které vedly k rozvoji těchto příznaků. Zejména léčte infekce přijatelnými antibiotiky, odstraňte zánětlivý proces, upravte hladinu glukózy v krvi a krevní tlak, dodržujte dietu, pokud má matka nadváhu atd..

Jaké je nebezpečí polyhydramnií a nízkého obsahu vody během těhotenství?

U těžkých polyhydramidů je těhotná žena ohrožena:

- předčasný porod nebo potrat v pozdějších fázích;

- Dřívější odtok plodové vody s potřebou nouzového císařského řezu;

- Slabá práce;

- Krvácení v období po porodu v důsledku zhoršující se kontraktility dělohy;

- neúplné oddělení placenty po porodu;

- kardiopulmonální selhání u matky;

- Odpojení placenty během těhotenství;

- Silné strie na břiše.

U těžkých oligohydramnií je těhotná žena ohrožena:

- opožděný růst a vývoj plodu, včetně fetální hypoxie;

- intrauterinní poranění dítěte během aktivních pohybů, včetně zakřivení páteře a kyčelních kloubů;

- tvorba adhezí mezi kůží plodu a amniemi;

- nitroděložní infekce plodu;

- Slabá práce;

- Pozdní potraty nebo smrt plodu;

- Fetální smrt v prvních dnech života po narození v důsledku výrazných účinků hypoxie a těžkých intrauterinních poranění.

Porod s polyhydramniemi a oligohydramniemi

Protože plodová voda hraje při porodu důležitou roli, může jejich množství ovlivnit i průběh práce a porodu.

Normálně, v průběhu celého těhotenství, se fetální močový měchýř rozpadá pod tlakem plodové vody a působením hormonálního oxytocinu, voda začíná vytékat a začínají první pracovní bolesti, které se postupem času zvyšují a zvyšují. Kontrakce končí pokusy a přímo narozením dítěte.

Ale s nedostatkem vody je nedostatek přední vody, díky které se membrána fetálního močového měchýře může natáhnout přes hlavu dítěte a vytvořit takzvaný „plochý fetální močový měchýř“. Taková bublina není schopna prasknout sama, díky čemuž mohou kontrakce oslabit.

V takových případech porodník provádí amniotomii (vpich močového měchýře), aby stimuloval porod. Pokud to nepomůže, jsou stimulovány kontrakce, zejména oxytocin.

U polyhydramnios je pozorován opačný obraz: pod tlakem velkého množství plodové vody se močový měchýř plodů prudce rozpadá (někdy dříve než v důsledku vhodného porodního období) a velká množství vody rychle vytékají.

V této situaci může pod velkým tlakem tekutiny pupeční šňůra, paže nebo nohy plodu vypadnout z močového měchýře, což často plod poškodí a komplikuje porod..

Aby se tomu zabránilo, porodník má také právo trvat na amniotomii, ve které bude možné opatrně propíchnout bublinu a pomalu vypustit část plodové vody a zabránit rychlému a rychlému odtoku.

Bez ohledu na to, jak se vyvíjí těhotenství, neměli byste se přesto bát. Vše, co se od vás vyžaduje, je včasná návštěva porodníka-gynekologa, absolvování všech předepsaných testů a vyšetření, souhlas s nedobrovolnou hospitalizací a sebekontrola. Všechno bude určitě v pořádku!

Pomohl vám tento článek? Pak jako my a napište do komentářů, pokud jste měli během těhotenství vysokou nebo nízkou vodu?

Možná vás také zajímají následující materiály:

Nízká voda během těhotenství - příčiny

Malovody se nazývá snížené množství plodové vody v močovém měchýři. Z pohledu porodnictví se jedná o přítomnost méně než 0,5 litru plodové vody v děloze v předvečer porodu v období těhotenství..

Nízký stav vody - dynamický stav

Objem plodové vody - variabilní ukazatel, mění se v průběhu těhotenství. Jediné stanovení skutečnosti, že oligohydramnios nemá žádnou diagnostickou hodnotu.

Krátké epizody oligohydramnií nevyžadují léčbu a jsou často považovány za fyziologické. Například, s nevhodným množstvím těhotenství, množství plodové vody, které se stane normou během několika týdnů.

Pokud se následně znovu detekují oligohydramnie, považuje se již za patologický, což ohrožuje normální růst plodu. Skutečné patologické oligohydramnie vždy doprovázejí již existující porušení vývoje plodu nebo placenty.

Nízká voda není nemoc, ale příznak

Jako nezávislé onemocnění není oligohydramnium klasifikováno. Toto je příznak, který doprovází další patologii plodu nebo průběh těhotenství. Nemůže se vztahovat k hlavním diagnostickým kritériím, protože moderní výzkumné metody mohou přesně identifikovat problémy s růstem plodu.

Nedostatek vody je diagnostikován zřídka: fungují hlavně zavedené případy (3-4 na 1000 narození). Patří k nim pouze 0,2–0,3%.

Amniotická tekutina je normální

Když oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy, začíná se vytvářet membrána obklopující embryo:

 • vnější obklopující vajíčko plodu;
 • vnitřní - voda (plodová voda).

Vytvoří se uzavřená sterilní dutina (fetální močový měchýř), v ní se vyvíjí plod. Výsledné skořápky s tím rostou. Amniotická tekutina obsahuje 97% vody, stejně jako živiny v ní rozpuštěné, baktericidní sloučeniny, minerály, hormony a imunitní komplexy. S růstem plodu se tyto složky mění s množstvím tekutiny. Každé 3 hodiny se voda „obnovuje“: udržuje se stálá hladina živin a dalších složek, vylučují se metabolické produkty rostoucího plodu.

Existují speciální tabulky s normativními ukazateli pro každý týden těhotenství, počínaje čtrnáctým. Vedou je lékaři, kteří provádějí ultrazvuk, v případě detekce oligohydramnií během těhotenství. Za normálních okolností je největší množství vody v močovém měchýři pozorováno po 38 týdnech a je 1,5 litru. Pak to jde dolů.

Někdy na internetu se můžete setkat s přesnými ukazateli, na jakém objemu plodové vody by mělo být během těhotenství zaznamenáno středně silné oligohydramnium, při kterém - vysoký stupeň závažnosti. Čísla jsou často uváděna přesná, svižná, nezávislá na okolnostech.

Ve skutečnosti neexistují žádné jednotné ukazatele norem pro všechny termíny. Ukazatelé v 500 nebo 600 ml často nemají nic společného s realitou. Protože množství plodové vody je zásadně odlišné v různých časech.

Na začátku těhotenství je plodová voda vzácná, je jich stále více.

Období těhotenstvíZměna objemu plodové vody
od 8 týdnůobjem vody se zvyšuje o 10 ml týdně
od 13 týdnůzvyšuje se o 25 ml týdně
od 21 týdnůzvyšuje se o 60 ml týdně
Pak se rychlost akumulace plodové vody snižuje, ale její množství stále roste.
33 týdnůvýroba přestává
po 40 týdnechmnožství plodové vody začíná klesat

Nastávající matky, které čekají příliš dlouho na to, aby viděly své dítě, se mohou díky stárnutí placenty vyvinout oligohydramniy.

Ukazatele před porodem jsou však opravdu jasné. Nízká voda během těhotenství je diagnostikována, pokud je objem plodové vody za podmínek běžného porodu (od 38 týdnů) menší než 500 ml. Toto je domácí ukazatel. V západní medicíně se 300 ml považuje za dolní hranici normy. Proto je zde méně často diagnostikována polyhydramnie..

Odkud pochází plodová voda??

Amniotická tekutina je produkována placentou. Všichni však víme, že na začátku těhotenství není placenta. Zraje až na konci prvního trimestru. Odkud pochází plodová voda v prvních měsících těhotenství?

Toto je jeden z nevyřešených lékařských hádanek. Lékaři stále přesně nevědí, proč se množství plodové vody zvyšuje, než se objeví placenta. Základní teorie je taková, že se voda hromadí v důsledku přenosu krevní plazmy matky skrze chorion a amnion. Předpokládá se také, že se může jednat o plazmu samotného plodu - prosakuje přímo kůží před keratinizací (ztuhnutím).

Ve druhém trimestru začíná placenta fungovat. Nicméně plod zůstává hlavním zdrojem plodové vody. Během této doby závisí množství plodové vody na tom, jak rychle se hromadí moč, alveolární tekutina a jejich odstraňování (absorpce), požití plodem a odtok amniotickou membránou.

Každý den produkují plíce plodu v průměru 350 ml tekutiny. Je bez bílkovin.

Její osmolarita je stejná jako u krevní plazmy. Plod také poměrně intenzivně uvolňuje moč. Jeho množství je od 0,4 do 1,2 litru denně. Od 20 do 40 týdnů se množství produkované moči zvyšuje 10krát.

Od 18. týdne lze pozorovat požití plodové vody plodem. Toto je hlavní mechanismus resorpce plodové vody. Ve 20. týdnu nenarozené dítě spolkne 200 ml denně, v týdnu 40 - 500 ml. Zbývající tekutina je absorbována do mateřské krve díky její větší „slanosti“ - více chloridu sodného.

Funkce amniotické tekutiny

Přítomnost tekutiny v malém objemu je stanovena již od 3 týdnů těhotenství. Mezi plodem a jeho prostředím dochází k neustálé výměně: až do čtrnáctého týdne těhotenství kůží a následně, kvůli jeho zhutnění, plod pohlcuje tekutinu s živinami a část vody se vylučuje ve formě moči. Takže ovoce „jí“ a je zbaveno metabolických produktů.

Kromě toho existuje řada důležitých funkcí:

 • udržování konstantní pohodlné teploty (+ 37 ° C);
 • izolace hluku;
 • odpisy (ochrana dítěte před zraněním při náhlých pohybech matky);
 • ochrana proti infekcím díky baktericidním látkám v ní obsaženým;
 • „Pomoc“ při narození dítěte.

Nízká voda jako příznak

Jak již bylo zmíněno, patologické oligohydramnie nejsou nezávislé onemocnění, ale jsou spojeny s vážnými změnami. Může to znamenat:

 • chromozomální poruchy;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • vrozené malformace (zhoršený vývoj ledvin ve formě polycystického onemocnění ledvin, nedostatečný vývoj ledvin nebo jejich úplná absence, zúžení nebo absence močové trubice, překrývající se lumen močovodů);
 • zhoršený vývoj placenty.

Během těhotenství dochází k idiopatickým oligohydramniím - nízké množství tekutiny z neznámých důvodů. Neovlivňuje těhotenství a zdraví plodu, je špatně vyjádřena, prochází sama do konce těhotenství nebo přetrvává do porodu..

Musíte vědět, že oligohydramnie nemohou způsobit genetické poruchy nebo malformace vnitřních orgánů. Naopak, chromozomální změny nebo vývojové defekty vyvolávají výskyt oligohydramnií. Pokud tedy v diagnostice oligohydramnionů zní vedle genetických změn nebo „deformit“, znamená to jejich současnou přítomnost.

Vývoj nízké vody může vést k:

 • infekce u matky (40% způsobuje oligohydramnios);
 • po ukončení těhotenství (tělo matky neprodukuje plodovou vodu déle, než je požadovaná doba a její množství v těle je vyčerpáno po 9 měsících);
 • hypertonické onemocnění;
 • diabetes;
 • vícenásobné těhotenství.

Při vícenásobném těhotenství dochází někdy k tvorbě dalších cév v placentě a krev je dále distribuována ve prospěch jednoho ze dvou plodů. Absorbuje více tekutin, respektive vydává více moči. Druhý plod vyvíjí hypoxii, zaostává ve vývoji, vyvíjí se oligohydramnios.

Nízká voda během těhotenství může být iatrogenní. Tvorba plodové vody je narušena v důsledku užívání určitých léků, nejčastěji inhibitorů angiotensin-konvertujícího enzymu. Názvy léčivých přípravků: captopril, enalapril, ramipril a další léky s podobným názvem. Během těhotenství jsou kontraindikovány. Ale ne všechny ženy si pozorně přečetly pokyny. Lékař tyto léky nezruší, protože neví, že je pacient užívá.

V důsledku kouření je množství vody významně sníženo. Ne všechny ženy nacházejí v sobě dost vůle, aby se vzdaly nikotinu pro toto období. Ne každá budoucí matka, která kouří, se během těhotenství vyvíjí mírně oligohydramniová. Riziko se však značně zvyšuje. V průměru je množství plodové vody u ženy, která kouří, menší než u zdravé ženy.

Druhy oligohydramnios

Nízká voda může být:

 • mírný nebo těžký;
 • primární nebo sekundární;
 • akutní nebo chronické;
 • brzy nebo pozdě.

Většina žen má mírný nedostatek vody..

Primární - vyvíjí se s celými membránami fetálního vajíčka v důsledku výsledné patologie (placenta, těhotenství, vývoj plodu, chronická onemocnění matky).

Sekundární (traumatické) je důsledkem narušení integrity močového měchýře a v tomto ohledu úniku tekutin. Nejčastěji jsou diagnostikovány primární oligohydramnie..

Akutní - projevuje se ostře, ale nezanechává nezvratné následky, rychle se zastaví a projde bez nutnosti zvláštního zacházení. Obvykle je výsledkem budoucí infekce mámy.

Chronická - má patologický základ, kvůli nemocem těhotné ženy (diabetes mellitus, obezita, arteriální hypertenze), gestóze a placentární nedostatečnosti. Neprochází sám o sobě, postupuje bez léčby.

Brzy - vyvíjí se za 16-20 týdnů.

Později - se vyvíjí za 26-40 týdnů.

Nebezpečí nedostatku vody

Amniotický vak je vždy sterilní a uzavřený. Amniotická tekutina nikdy neopustí děložní dutinu před porodním procesem. Na konci těhotenství se močový měchýř sníží a spontánně praskne, listy vody, plod se začne rodit.

Pokud voda začala „vytékat“ před 36 týdny, považuje se odtok za předčasný. V některých případech dochází k úplné evakuaci vody.

U většiny žen s velkým poškozením močového měchýře dochází k postupnému úniku, který v konečném důsledku vede k oligohydramniím a ohrožuje ztrátu plodu. Dokonce i mírné oligohydramnie v tomto případě jsou plné komplikací..

Při určování oligohydramnií během tohoto období se zvyšuje vaginální výtok ženy - nepřímý příznak ztráty tekutin. Potřebuje hospitalizaci, aby odstranila příčiny oligohydramnií.

Ve druhém trimestru představují největší nebezpečí oligohydramnie, protože vzhledem k nedostatečnému rozvoji plodu by těhotenství mělo pokračovat, ale někdy není možné eliminovat příčiny malého množství vody.

V posledním trimestru je tato patologie také nebezpečná, ale v naléhavých případech je dodání možné již v těchto termínech.

Důsledky pro dítě

Nízká voda je nepříznivým prognostickým znakem. Takové ženy mají velmi často zpoždění vývoje plodu, vrozené malformace. I mírné oligohydramnie během těhotenství mohou být spojeny s renální dysgenezí, Meckel-Gruberovým syndromem, Potterovými syndromy 1 a 2.

Nejhorší ze všech je situace, kdy je retardace růstu plodu ve druhém trimestru kombinována s oligohydramniemi. Obvykle jsou taková těhotenství přerušena nebo dítě umírá v prvních dnech po narození.

Když se dítě s nízkou vodou narodí, má zvýšené riziko mnoha patologických stavů:

 • fetální úzkost je pozorována každou desetinu;
 • riziko nitroděložní infekce je 5krát vyšší než průměr v populaci (přibližně 1,6% případů);
 • pneumopatie je zaznamenána u 5%;
 • snížená adaptivní kapacita - u většiny dětí.

Klinický obraz v různých časech

Klinický obraz nemá žádné specifické příznaky:

 • narušující bolest břicha během pohybů plodu;
 • snížená aktivita dítěte.

Při vyšetření je nesoulad gestačního věku určován velikostí dělohy, protože se snížením množství tekutiny ve fetálním vaku se také zmenšuje objem dělohy. Je však nemožné provést spolehlivou diagnózu pouze na základě objektivního stavu:

 • vždy existuje možnost nesprávného výpočtu gestačního věku,
 • podobné příznaky jsou pozorovány u řady dalších nemocí.

Zcela odlišný obraz je pozorován, pokud k úniku plodové vody dochází mimo počátek porodu. To ukazuje na defekt ve skořápce bubliny. V tomto případě existuje vysoká pravděpodobnost proniknutí bakteriální infekce skrz zlomenou membránu fetálního vaku. Aby se zabránilo infekci plodu, je nutné studovat mikroflóru vagíny a složení plodové vody..

Únik může vyvolat předčasný porod. Lékařská taktika v takových případech závisí na délce těhotenství. Pokud k tomu došlo před 34 týdny, kdy se nevytvářejí plíce, jsou prováděna lékařská opatření k urychlení procesu jejich vývoje.

Diagnóza a léčba

Objem plodové vody se vypočítá podle výšky jejího postavení v kapsách vytvořených mezi stěnou membrány a plodu a porovnává se s obecně přijímanou normou. To je určeno ultrazvukem dělohy.

Vzhledem k tomu, že oligohydramnios není nezávislým onemocněním, nýbrž známkou jiné patologie, musí být identifikována a léčena základní příčina..

Při určování malého množství vody v prvním trimestru nejsou nutná žádná terapeutická opatření, vše je normalizováno nezávisle.

Pokud se oligohydramnios v následujících 3 měsících objeví znovu, jsou vyloučeny genitální infekce a genetické defekty, je odhalená patologie léčena.

Když je potřeba terapie

 • Při absenci abnormalit ve vývoji - prodloužit těhotenství na maximální možnou dobu.
 • Při mírném, ale dlouhodobém úniku, když je možná infekce, jsou antibiotika vybírána po analýze plodové vody.
 • Pokud z výsledků vyšetření vyplývá život ohrožující stav dítěte, provede se okamžité porod.
 • Při velké ztrátě plodové vody je také nutné naléhavé umělé zrození.
 • S počátkem oddělení placenty - bezprostřední císařský řez.
 • Pokud je zjištěn konflikt Rh faktoru u matky a dítěte, použijí se konzervativní metody.

V případě mírných oligohydramnií během těhotenství je tento termín prodloužen co nejvíce, aby se dítě narodilo co nejblíže k normálnímu datu porodu. Příznivým prognostickým znakem je vývoj tohoto stavu až ve třetím trimestru.

Horší je, pokud oligohydramniá doprovází opožděný vývoj plodu. Výsledek takového těhotenství může být nepříznivý. U tří ze čtyř pacientů může být vývojová retardace úspěšně léčena léky. Ale pouze v případě normálního množství plodové vody! Pokud jich je jen málo, pak je pravděpodobnost úspěšné léčby pouze 12%. Je to kvůli dekompenzované placentární nedostatečnosti..

Někdy musí být těhotenství přerušeno ze zdravotních důvodů. To je nutné v případě kombinace oligohydramnií s vrozenými malformacemi..

Komplikace oligohydramnios

S oligohydramniemi se mohou tvořit:

 • Fúze kůže plodu a amnionu. To vede ke vzniku vnějších anomálií. Vyvíjejte se velmi zřídka.
 • Hypoxie. Způsobuje zpomalení metabolismu, prudké snížení hmoty plodu, oddělení placenty.
 • Slabost nebo nedostatek práce (u 80% žen pracujících s nízkou vodou).
 • Sevření nebo propletení plodu pupeční šňůrou.

Neexistují žádná konkrétní doporučení, jak zabránit rozvoji oligohydramnií. Potřebujete odpočinek a dobrý spánek, zdravou stravu, včasné provedení předepsaných vyšetření. Při jakémkoli porušení stavu je třeba se poradit s lékařem.

Nízké množství vody při porodu

Pokud oligohydramnie během těhotenství přetrvávají až do samého narození, zažívají takové ženy slabou práci. Tato komplikace může být také výsledkem odloženého těhotenství..

Amniotomie

Nízká voda - jednou z indikací pro amniotomii je postup pro otevření močového měchýře.

Nejprve se lékař musí ujistit, že neexistují žádné kontraindikace. Mezi hlavní patří genitální herpes, prezentace plodu nebo jeho nesprávná poloha v děloze, prezentace pupečníkové šňůry a případné kontraindikace pro fyziologické porody. Potom mohou být oligohydramniemi v těhotenství příležitostí pro císařský řez.

Předpokladem pro amniotomii je zralý děložní čípek. Lékaři hodnotí stupeň její zralosti na biskupské stupnici. Skóre před procedurou musí být nejméně 6 bodů.

 • během gynekologického vyšetření lékař propíchne močový měchýř;
 • tam zasune prsty a rozšíří díru;
 • propíchnutí není provedeno ve středu, ale ze strany;
 • provádí se bez kontrakcí, ve stavu minimálního napětí fetálního močového měchýře;
 • plodová voda je uvolňována velmi pomalu, pečlivě řídí tento proces, aby nedošlo k poškození pupeční šňůry.

Tento postup usnadňuje proces porodu. Může to však také vést k krátkému snížení průtoku krve placentou, ke změně srdeční frekvence plodu, takže po amniotomii je srdeční aktivita dítěte neustále sledována.

Články O Neplodnosti