Hlavní Zdraví

Zvracení kojenců po krmení

Zvracení novorozence po krmení nezkušených rodičů způsobuje paniku a hrůzu. Snaží se co nejdříve zavolat sanitku nebo vzít dítě na schůzku s pediatrem. Nejprve byste však měli zjistit, jak je toto opatření odůvodněno. Možná máma jen zmatila zvracení a regurgitaci. Patologické zvracení fontány je charakterizováno přítomností dalších známek. Rodiče by měli být velmi pozorní na zdravotní stav svých drobků. Nouzová péče je nutná pouze v případě, že existují další příznaky a zhoršení celkového zdraví malého pacienta.

Příčiny symptomu

První měsíc pro dítě je plný změn. Ještě si musí zvyknout na nové prostředí. V těle se také vyskytuje řada změn: gastrointestinální trakt je kolonizován bakteriemi a zbytek systémů dokončuje jejich tvorbu. U rodičů dítěte je každá změna jeho stavu považována za tragédii. Všechny problémy považují za závažné, takže okamžitě vyhledají lékařskou pomoc. Zvracení kojenců po krmení neznamená vždy přítomnost vážné choroby. Takový projev se nepovažuje za samostatnou nemoc. Spíše to je příznak, který naznačuje poruchu trávicího systému. Příčinu negativního projevu lze zastavit až po podrobném prozkoumání a absolvování všech nezbytných testů.

U kojenců je jedno zvracení považováno za normální. V tomto případě je to způsobeno negativní reakcí těla na jídlo nebo jinými vnějšími podněty. Není možné předvídat jeho vzhled, ale také prochází bez zásahu.

Pokud se během zvracení dodatečně objeví další negativní příznaky a celkový stav drobků se neustále zhoršuje, pak se zpoždění v tomto případě považuje za nepřijatelné. Opakovaný projev symptomu je nebezpečný a může vést k úplné dehydrataci těla..

V lékařské praxi existuje velké množství nemocí, mezi hlavní příznaky, které způsobují zvracení. Pokud má kojící matka podezření na některou z nich, měli byste okamžitě vyhledat lékaře v nemocnici.

Pomalu se zvracení vyvíjí na pozadí:

 • nedostatek laktózy;
 • infekční nemoc;
 • plicní nemoci;
 • zánět středního ucha;
 • traumatické zranění mozku;
 • nesprávný metabolismus;
 • otrava jídlem;
 • přítomnost obstrukce ve střevě;
 • negativní změny tlaku;
 • diabetes mellitus;
 • meningitida;
 • otřes mozku;
 • jiné nemoci nebezpečné pro zdraví dítěte.

Klíčové rozdíly mezi zvracením a regurgitací

Regurgitace pro novorozence je považována za normální fyziologický proces..

Vyznačuje se následujícími vlastnostmi:

 • nedostatek nutkání zvracet;
 • malé množství jídla vychází ze žaludku;
 • frekvence procesu není více než třikrát denně;
 • dítě je dobře vyvinuté a přibírá na váze;
 • regurgitace je proces, který by neměl být léčen.

Kterýkoli rodič může zvracet mateřské mléko. Akce se koná okamžitě po jídle. Je také charakterizován jediným výskytem a přidělením výhradně mléka, vody.

Zvracení se objevuje několikrát za sebou. Směs může obsahovat různé nečistoty, které jsou nejčastěji žluté.

Kvůli regurgitaci přebytečný vzduch opouští žaludek. Tento proces ukazuje na normální vývoj gastrointestinálního traktu. Zároveň se dítě necítí nepříjemně, hraje dobře a komunikuje se svými vrstevníky. Při zvracení se dítě stává podrážděným, neustále pláče a neklidně se chová.

Vlastnosti patologického zvracení

Při kojení by matky vždy měly poslouchat jejich instinkty. Díky nim budou schopni rozpoznat vývoj nemoci v rané fázi. K zvracení během kojení u dítěte může docházet docela často. Nezapomeňte však vyhledat radu svého lékaře v následujících případech:

 • Nedostatek pozitivní dynamiky v drobečkách na zvyšování hmotnosti.
 • Zvracení trvá déle než tři hodiny.
 • Dítě se začne cítit nemocně, ačkoliv pro tuto situaci neexistují zjevné důvody.
 • Během zvracení má dítě silný kašel..

Nebezpečné příznaky pro kojence jsou považovány za zvýšení tělesné teploty a bledost pokožky. Zároveň se dítě stává příliš letargickým a neustále odmítá jídlo. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Patologické zvracení po jídle u dítěte je pozorováno v několika případech.

Zvýšení tělesné teploty až do vysokého bodu. Tento příznak naznačuje vývoj virové infekce. To je také běžné pro nachlazení nebo otravu. Zvracení se náhle otevírá. Kromě toho dítě ztrácí chuť k jídlu a cítí se silná slabost. Pouze lékař dokáže správně posoudit závažnost situace. Vybere správný postup léčby zaměřený na normalizaci tělesné teploty a doplnění nedostatku tekutin v těle. Během této doby by dítě mělo zajistit pouze lehká jídla.

Je někdy obtížné určit povahu zvracení, ke kterému dochází, když tělesná teplota stoupá. Tato situace často doprovází užívání antibiotik. K útokům dochází, pokud existuje alergie na lék předepsaný lékařem. Vedlejší účinek by měl být nahlášen vašemu lékaři. Nahradí jej analogovou nebo úplně terapii odmítne.

Poměrně se zvracení zhoršuje průjemem. Situace je charakteristická pro otravu nebo virovou infekci. Maminky mohou čelit situaci v případě zavedení předčasného krmení. Pokud jsou příznaky vysoké intenzity, měli byste okamžitě zavolat sanitku. Rodiče by neměli zapomenout, že dítě ztrácí tekutinu mnohem rychleji než dospělý. Rehydratace zabrání rozvoji negativní situace. Antibiotika jsou předepisována pouze v nejzávažnějších případech. Nejčastěji můžete dělat s obvyklými antimikrobiálními látkami.

Pokud dítě neustále zvrací fontánu, je podezřelé, že má aerofágii. Nemoc se vyvíjí v případě nervového polykání vzduchu. V tomto případě může být regurgitace způsobena abnormálním stavem zažívacího systému. Vomit může být mnohem větší, než dítě dříve snědlo. S další přítomností pochvy a pláče by mělo být dítě okamžitě odesláno k lékaři.

Funkce eliminace zvracení

Každá žena by měla vědět, co dělat v případě náhlého nástupu zvracení. Zkušeným rodičům se doporučuje, aby dělali následující:

Dítě se musí uklidnit. Maminka by také neměla panikařit, protože dítě okamžitě cítí takovou náladu. Nejlepší je umístit dítě na bříško nebo ho pohnout ve směru hodinových ručiček. Věnovat pozornost je také důležité oblasti kolem pupku..

Kojení je možné pouze tehdy, je-li jeho hlava neustále vržena zpět. Je důležité, aby nos byl vždy čistý, protože v tomto okamžiku se ním dýchací proces provádí.

Dítě by maminka měla brát správně prsa. V jeho ústech je vždy nejen bradavka, ale také část halou. Ve správné poloze je horní okraj charakterizován mírným převrácením.

Při umělém krmení můžete použít speciální lahve, které obsahují mechanismus, který zabraňuje požití přebytečného vzduchu. Tato funkce je užitečná a zabrání negativnímu vývoji situace..

Výživné drobky by neměly být doprovázeny rázným působením. Po zákroku se zvedne do svislé polohy a mírně plácne na záda. Díky této jednoduché manipulaci přebytečný vzduch opouští žaludek.

K regeneraci dochází na pozadí nadměrného krmení. Proto by maminka měla pečlivě sledovat výživu dítěte.

Proces regurgitace může být normalizován doma. Zvracení musí konzultovat lékař, zejména pokud jeho trvání přesahuje dva dny. V tomto případě se zvyšuje riziko dehydratace. Situaci předejdou speciální přípravky, které lze zakoupit v jakékoli lékárně..

Máma by měla vědět, že kojení by mělo stejně pokračovat. Je však nutné výrazně snížit porce. Pokud je zvracení silné, najednou můžete dát pouze jednu polévkovou lžíci mléka. Když se příznaky opakují, proces se opakuje.

Zvracení můžete léčit doma, pokud se objeví jednou. Vzhledem k systémové povaze projevu nemoci je nutné se poradit s lékařem. Pokud si rodiče nevšimnou zlepšení celkového zdraví drobků, nedoporučuje se také odkládat návštěvu u lékaře. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací tohoto stavu.

I když rodiče znají lékařské metody eliminace zvracení, mohou být použity pouze po konzultaci s lékařem. Bude schopen správně posoudit stav malého pacienta a identifikovat hlavní příčiny jeho zhoršení. V případě potřeby jsou předepsány další léky. Rodiče jsou povinni věnovat pozornost, lásku a přísné dodržování všech lékařských předpisů. Máma by měla zůstat klidná a ne panikařit.

Zvracení u novorozence po kojení a přípravě

Krmení novorozence je skutečné štěstí, ale zahrnuje mnoho obtíží.

Jak odlišit zvracení od zvracení u kojenců po krmení

Plivání nebo reflux se vyskytuje u 80% novorozenců. Je to způsobeno nedostatečně vyvinutou potravinovou trubicí, přejídáním nebo požitím vzduchu během krmení. V tomto případě by objem rozdrcené kapaliny neměl překročit 2 lžíce. Podívejte se na to snadno. Chcete-li to provést, nalijte 2 polévkové lžíce na plenu. lžíce vody a porovnejte velikost skvrn. Pokud jsou stejné, pak je to norma. Pokud je skvrna z regurgitace mnohem větší, pak je to zvracení.

K plivání dochází nejpozději hodinu po krmení. Pokud je objem tekutiny větší, považuje se to za zvracení. Zároveň je dítě nepříjemné, pláče a špatně přibírá na váze. Kůže dítěte schne, dítě nespí dobře. Zvracení může být fontánou a opakovat.

Důležité! Pokud se objeví příznaky zvracení, ihned vyhledejte radu pediatra.

Co dělat, aby regurgitovat zmizí

Existuje řada doporučení, která mohou mladým matkám pomoci minimalizovat případy regurgitace:

 1. Dítě by mělo být klidné. Není třeba ho vzrušovat, třást se. Je lepší udělat relaxační masáž teplými rukama..
 2. Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček, krouživým pohybem, v žádném případě nemačkejte. Dotek mámy má uklidňující účinek na nervový systém dětí.
 3. Také máma musí být vyrovnaná a klidná, protože její psychický stav se přenáší na novorozence. Děti jsou velmi citlivé, dobré pro mámu - dobré pro dítě. Máma je napjatá, nervózní - dítě se bude chovat také.
 1. Novorozenec by měl jíst svou normu, nepřekrývat se, jinak by přebytek vyšel ve formě regurgitace.
 2. Významnou roli hraje poloha těla dítěte. Měl by ležet pohodlně a správně: hlava není hozena dozadu, páteř je rovná, paže jsou volné, nestlačené, nos je čistý a dobře dýchá.
 3. Je důležité, aby dítě správně uchopilo hrudník, jinak spolkne přebytečný vzduch a po jídle ho vyplivne as ním i mléko. Prsa nesmí zachytit pouze jednu bradavku, ale celou nosní dvorku. Ústa by měla být široko otevřená, spodní ret se otočil směrem ven. Pokud dítě nezískalo celou dvorci, vložte prst do úst, opatrně vytáhněte bradavku a zkuste to znovu. Vezměte bradavku 2-3 prsty, trochu ji stlačte a vložte ji do úst dítěte. Pokud se ret znovu nezkroucí, zkuste ho vystrčit prstem.
 4. Zkuste, dokud dítě chytne hrudník správným způsobem. To je významné, protože pak peristaltika žaludku začne fungovat tak, jak má, dítě vysává veškeré mléko, je pro něj snadné a chutné a jeho matka neublíží.
 5. Pokud je novorozenec kojen, použijte speciální lahve s pomalým průtokem. Vsuvky v těchto lahvích jsou navrženy tak, aby zabránily polykání přebytečného vzduchu a tvorbě kolik. Láhve si můžete koupit v lékárně nebo v jakémkoli specializovaném dětském obchodě.
 1. Je nutné, aby dítě lhalo ještě 1-2 minuty.
 2. Potom velmi opatrně a bez náhlých pohybů zvedněte svisle, zvedněte pomalu, ne jednou, jinak je zaručeno plivání. V této poloze držte dítě po dobu nejméně 2-5 minut. Někdo potřebuje více času, někdo méně.
 3. Po určité době dítě vrhne přebytečný vzduch, který spolkne při jídle.
 4. Po mrknutí dítěte je lepší ho položit do postele.

Pokud dítě směs zcela nesedí, lze ji nahradit jinou. Ale možná je to pouze se souhlasem pediatra. Vyhodnotí stav dítěte a rozhodne, zda bude užitečné přejít na novou směs.

Není nic patologického ve skutečnosti, že dítě je nemocné zavedenými doplňkovými potravinami. Je nutné opět konzultovat lékaře. Řekne vám, které produkty je třeba uvést jako první, které odložit..

Jak se zbavit regurgitace

Proč dítě po kojení plivne

Existuje několik užitečných tipů, které mohou zabránit častému říhání dítěte. Pediatrové a zkušení odborníci o nich mluví..

Co dělat před krmením

Před krmením novorozence se doporučuje položit jej na bříško. V této poloze držte několik minut. To stimuluje trávení a vstřebávání mateřského mléka a kojenecké výživy..

Krmte, aby dítě spolklo vzduch

Běžnou příčinou regurgitace je polykání dítěte dítětem. Spolu s bublinami stoupá mléko na povrch. Lékaři proto doporučují krmení dětí v takové poloze, že hlava je o něco vyšší než tělo. To pomůže udržet jídlo v žaludku dítěte..

Co dělat po krmení

Poté, co dítě snědlo, je vzato do náručí a připevněno ve svislé poloze na matčině rameni. Noste to po dobu 10-15 minut. Pomůže to vzduchovým bublinám, přebytečnému mléku a udržení správného množství jídla v žaludku dítěte.


Máma na kolenou

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Snažte se vyhnout nejrůznějším nepříjemným faktorům. Základní hygienické postupy musí být čisté a jemné. Kůže z úst dítěte by měla být pravidelně otírána čistým hadříkem, pokud na povrchu zůstanou částice zvratků, může se objevit podráždění..

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Před příjezdem lékaře je důležité udržovat stav dítěte a zabránit zhoršení dynamiky. Exikóza nebo dehydratace jsou pro dítě nebezpečné. Čím je dítě mladší, tím těžší je snášet ztrátu tekutin..

Možné příčiny zvracení

Jak správně krmit novorozence mateřským mlékem při ležení

Proč má dítě zvracení, je obtížná otázka. Někdy, ne poprvé, mohou lékaři stanovit správnou diagnózu. Příčiny jsou spojeny s narušenou funkcí vnitřních orgánů nebo infekcí. Zvracení je jednoduché a systematické. V prvním případě nemusí být léčba nutná, ve druhém případě by měla být objasněna a odstraněna příčina častého zvracení..

Důležité! Systematické zvracení fontány u kojenců po krmení směsí naznačuje, že mu to nevyhovuje.

Proč dítě pukuje fontánu

Zvracení novorozence po kojení je často spojeno s neurologickými příčinami. Obvykle se jasně projevují do 2 týdnů života. Důvody tohoto jevu:

 1. Perinatální encefalopatie. Jedná se o neurologickou poruchu doprovázenou neklidným chováním dítěte a častým zvracením fontány.
 2. Vrozený hydrocefalus. V lebce se hromadí mozkomíšní tekutina, stlačuje mozek, dítě neustále pláče, jedná, odmítá jíst. Po nakrmení mléka nebo jeho směsi zvrací kašna. Jídlo se prakticky neabsorbuje, dítě přibírá na váze.
 3. Jiné nemoci nervového systému. Obvykle dochází k neúplnému vývoji centrálního nervového systému, nedostatku krevního oběhu v mozku a poranění po porodu. Stávají se příčinou neustálého zvracení. Vyskytuje se po každém krmení ve velkých objemech..
 4. Gastrointestinální problémy. Může naznačovat přítomnost kýly v bránici a zúženého otvoru v dvanáctníku. Mléko se nedostane do správného objemu do tenkého střeva, dochází k zvracení.
 5. Infekční choroby. I po propuštění z nemocnice neexistuje úplná záruka, že dítě nemůže onemocnět. Zvracení je obvykle doprovázeno horečkou..
 6. Zděděná onemocnění. Tento stav se vyskytuje u fenylketonurie a adrenogenitálního syndromu..

Důležité! Při systematickém zvracení by mělo být provedeno úplné vyšetření neurologem, gastroenterologem a specialistou na infekční choroby..


Novorozený chlapeček v klobouku

Kdy je nutné nouzové volání??

Situace, ve kterých naléhavě potřebujete zavolat sanitku, jsou následující:

 • symptomatologie se nezastaví ani nezosilňuje;
 • objeví se ostré bolesti břicha, nadýmá se;
 • pití se stává nemožným kvůli velkému neustálému zvracení;
 • dítě ztrácí vědomí;
 • zvracení nastává po prudkém úderu do hlavy nebo pádu;
 • horečka;
 • výskyt záchvatů;
 • letargie neobvyklé pro dítě.

Co dávat při zvracení dítěte bez horečky konkrétně v takových situacích určuje kvalifikovaný odborník. Nedoporučuje se odkládat hovor sanitky. Pokud důvody spočívají ve vážných problémech, může být ohrožen život dítěte.

Jaké je nebezpečí zvracení novorozenců

Dítě kojí při kojení

Pokud se novorozenec po krmení kašny mlékem zvrací, měli byste se bát přítomnosti infekce a následků. Zvracení má nebezpečí pro tělo dítěte:

 • dehydratace;
 • podváha;
 • suchá kůže a sliznice;
 • neklidný spánek;
 • poruchy stolice, časté zácpy.

U kojenců do tří měsíců věku může dehydratace způsobit téměř fatální stav. To ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a mozku. Nečekejte, je lepší hrát bezpečně a zavolat sanitku.

Fyziologie regurgitace

Regurgitací se rozumí spontánní odtok nezpracovaného mateřského mléka z dětského žaludku jícnem zpět do ústní dutiny. Regurgitační proces sám o sobě je zcela přirozený a neměl by u rodičů vyvolávat úzkost. Normálně se tento projev objevuje téměř u všech kojenců do šesti měsíců a zmizí od šestého do devátého měsíce. Často se jedná o důkaz restrukturalizace těla dítěte, jeho přizpůsobení procesu normálního trávení.

Častá a hojná regurgitace u novorozenců je ve většině případů pozorována u dětí s intrauterinní retardací růstu a předčasně narozenými dětmi. Jejich trávicí systém se po narození stále tvoří.

Kdy navštívit lékaře

Pokud dítě jednou krmilo kašnu jednou zvracelo a útoky se během dne neobnovily, pak se není čeho bát. Pokud dítě neustále zvrací, měli byste věnovat pozornost sekundárním příznakům. Důvody, proč byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

 • zvýšení teploty nad 37,50;
 • změna barvy kůže;
 • neustálý pláč;
 • zácpa;
 • vzácné močení;
 • ospalost;
 • průjem;
 • slabost;
 • odmítnutí jídla;
 • ve zvracení jsou pruhy krve;
 • zvracení obsahuje žaludeční šťávu;
 • záchvaty se vyskytují více než jednou denně.

Každý z těchto příznaků může naznačovat zdravotní problém dítěte. Po vyšetření lékař předepíše dočasnou terapii až do přesné diagnózy a léčby.

Důležité! Nenechávejte vrtící mléko bez pozornosti.

Kdy okamžitě zavolat lékaře?

Naléhavě je třeba zavolat sanitku, pokud dítě:

 • Inhibovaný, jako by nemohl spát, nejí, nepije;
 • Hodně pláče, je jasné, že něco hodně bolí;
 • Nejde na toaletu, je nemocný;
 • Fell, hit, ztracené vědomí, zvracené;
 • Padl do stavu dehydratace, velmi slabý a letargický;
 • Po nevolnosti se teplota zvýšila;
 • Po zvracení začala průjem;
 • Zvracení se opakovalo více než 2krát;
 • Kašna byla silně zvracena;
 • Kapky krve jsou patrné v roztrhaných hmotách, barva hmoty je hnědá, černá;

Co dělat před příjezdem lékaře nebo sanitky?

Dospělí by měli být v blízkosti dítěte, sledovat nejmenší změny jeho stavu. Protože dehydratace probíhá velmi rychle, je důležité dát svému dítěti drink ihned po emetickém útoku. I když je dítě po jídle nemocné.

 • Děti, které jedí mateřské mléko, by měly být připevněny k jejich prsům. Čas od času dejte vodu.
 • Pro kojence nabízíme směs. Nemůžete změnit směs na jinou. Navíc dítě zalévejte roztokem Regidronu (60-120 ml). V tomto případě je to jediný přijatelný lék. Je navržen tak, aby se zabránilo zvracení po zvracení..
 • Pro děti, které zavedly doplňková jídla, mohou být z produktů nabízeny jablečné omáčky, banány a rýže. Dejte Regidron řešení.

Můžete pít z lžíce nebo z láhve. Je povoleno používat stříkačku bez jehly. Do stříkačky vložte malé množství roztoku a pomalu vytlačte dítě do úst. Pokud chce dítě pít více, dejte více.

Můžete dát rehydron. Pokyny: Vezměte 1 litr chlazené vařené vody a nařeďte 1 sáček. Dejte dítěti v malých porcích. Uchovávejte v chladničce (od 2 ° do 8 ° C) nejdéle 24 hodin. Kojení nebo přerušení výživy není nutné. Rehydron lze podávat před jídlem a po jídle..

Poznámka! Je zakázáno krmit novorozence medem, vodou se šťávou, čajem, vývarem, kravským a kozím mlékem, různými lidovými vývary. Nejsou schopni doplnit zásoby ztracených elektrolytů a významně poškodit již slabé drobky..

Nemůžete dávat dětské pilulky k zvracení, průjmovým lékům, snížit teplotu - jen mu ublížíte.

První pomoc doma

Pokud se kojení vyskytne u kojenců po krmení mateřského mléka ve formě kašny, je třeba ho zvýšit pomocí sloupce, odstranit zvratky, zavolat lékaře nebo sanitku doma. Když jsou na cestě, matka musí změřit teplotu těla a pokusit se uklidnit své dítě. Je vhodné položit jej na vyvýšené povrchy tak, aby hlava byla o něco vyšší než tělo. Je zakázáno podávat jakýkoli lék bez konzultace s lékařem. Pro novorozence jsou předepsány velmi nízké dávky.


Novorozenec v náručí se sloupcem ve žluté barvě

Jak pomoci dětem

Pokud je dítě namodralé, měli byste ho vzít do svých rukou a přísahat ve sloupci. Pokud je útok jednorázový, dítě zůstane veselé a veselé. Novorozenec je uklidněn a pozorován po celý den. Pokud se zvracení opakuje, vyhledejte lékaře. Stává se, že mateřské mléko není vhodné pro novorozence, je také vyšetřeno v laboratoři..

Pomoc dětem s umělým / smíšeným krmením

Zvracení u novorozence po krmení směsí signalizuje, že mu to nevyhovuje. Stojí za to změnit výrobce nebo typ mléčného výrobku. Stává se také, že dítě nestráví kravský protein, ale kozu dobře snáší.

Důležité! Směsi proti zvracení, antireflux, jsou léčivé povahy, může je předepisovat pouze pediatr.

Jak pomoci dětem, které již zavedly doplňková jídla

Pokud má dítě již šest měsíců, začal jíst doplňkové potraviny a zvracení stále pokračuje, pak postupně zvyšují množství potravy pro dospělé, dávají méně mléka nebo směsi. To pomůže zbavit se regurgitace do roku.


Dítě se lžičkou v ústech

Co dělat s rodiči v případě zvracení bez horečky?

Jak léčit zvracení u dítěte bez horečky, může být lékařem stanoven pouze po důkladném vyšetření a testech. Rodiče doma jsou schopni zmírnit stav dítěte a pokusit se pomoci s použitím těchto doporučení:

 • Otočte dětskou hlavu na bok tak, aby její tvář spočívala na polštáři. Tato pozice těla pomáhá zabránit zvracení vniknout do dýchacích cest..
 • Po dokončení uvolňování mas je nutné dát dítěti trochu teplé vody, aby mohl opláchnout ústa..
 • Kojení se provádí otíráním rtů a ústní dutiny navlhčenou vatovou vlnou (k tomu je vhodný slabý roztok manganistanu draselného nebo kyseliny borité).
 • Dejte dítěti pít chlazenou vodu v malém množství, i když to nechce (sníží se tak pravděpodobnost dehydratace). Vhodné jsou také sušené ovocné kompoty, vývar na bázi šípek a slabý čaj..
 • Pokud zvracení zesílí po příjmu vody, přidají se do něj 2-3 kapky roztoku máty. Prostřednictvím přípravku Regidron je možné udržovat rovnováhu acidobazické rovnováhy (1 sáček se zředí litrem teplé vody, dítěti se každých 5 minut podává několik čajových lžiček).
 • Je třeba dítě po určitou dobu krmit, to pomůže snížit zvracení.
 • Je důležité ventilovat místnost, ve které je dítě. V takových případech je povinný čerstvý vzduch..
 • Nepoužívejte antiemetika (toto jmenování může provést pouze lékař). Takové léky mohou způsobit alergické reakce, křeče, závratě, které stav jen zhoršují..
 • V případě, že se blaho dítěte zhorší a zvracení nepřestane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc nebo zavolat sanitku.

Léčba zvracení bez horečky

Zvracení u dítěte bez horečky a průjmu vyžaduje povinné ošetření. Užívání léků se provádí až po důkladném vyšetření dítěte lékařem. Jsou chvíle, kdy musí být dítě hospitalizováno.

Pro omezení nebo snížení nepříjemných nutkání může lékař předepsat použití následujících léků:

 • "Tserukale." Čistí tělo toxinů a snižuje množství zvracení. Dávkování se nastavuje v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte.
 • "Metoklopramid." Droga je předepisována nejen k zvracení, ale také k průjmům, což je v rozporu s odebráním žluči. Lék má komplexní účinek, proto je důležité podstoupit kompletní léčbu (nastavenou individuálně pro každého pacienta).
 • "Dramina". Tento lék pomůže zbavit se silných závratí a nevolnosti. Přiděleno dítěti ve věku 7 let.
 • Zofran. Snižuje projev nepříjemných symptomů. Dávka pro děti je nejméně 4 mg. bere se ve formě sirupu i ve formě tablet.

Preventivní opatření

Jako preventivní opatření se doporučuje dodržovat jednoduchá doporučení:

 • před krmením roztáhněte dítě na břicho;
 • Neodtrhávejte hruď z úst;
 • používat antikolické lahve;
 • umýt a sterilizovat všechna jídla;
 • po krmení nosit dítě ve sloupci;
 • kupujte směsi pouze předepsané pediatrem.

Zdraví dítěte v kojeneckém věku je velmi důležité pro jeho budoucí normální vývoj. Všechny problémy by měly být odstraněny v mladém věku, protože mohou být příčinou nemocí u dospělých. Časté regurgitace jsou v některých případech patologické povahy, vyžadují vyšetření a jmenování průběhu léčby.

Příčiny zvracení u novorozence po krmení: směs, mateřské mléko

Zvracení reflex je ochranná funkce těla, která vám umožní zbavit se gastrointestinálního traktu patologických mas. Pokud po kojení dítě zvrací v fontáně, znamená to nebezpečné patologie těla dítěte.

Jak odlišit zvracení od plivání

Dítě provádí normální fyziologický jev - regurgitaci. Na rozdíl od zvracení je proces zcela přirozený a umožňuje dítěti zbavit se přebytečného vzduchu, který během krmení upadl. Obvykle k zvracení dochází u kojenců po krmení mateřským mlékem nebo směsí po 10-30 minutách. Provokace vyhazování potravy ze žaludku do jícnu může být spojena s dechy, přejídáním nebo v důsledku silného vzrušení..

Fyziologický proces regurgitace je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Belching nevyvolává zvracení.
 2. Malá hmota utržená.
 3. Dítě se cítí dobře.
 4. Dochází k normálnímu přírůstku hmotnosti.
 5. Vyloučená tekutina obsahuje příměs mléka a vody..

Regurgitace je dočasný jev, nevyžaduje léčbu a prochází samostatně, jak dítě stárne.

 1. Dítě se chová neklidně a před začátkem zvracení jedná. Pláč a úzkost naznačují nepohodlí.
 2. Dítě zažívá opakovaná nutkání.
 3. Žaludek se zbarví nazelenale nebo žlutě..
 4. Existuje příměs žluči.
 5. Doprovázeno teplotou.

Zvracení je reflex regulovaný mozkovou kůrou. Do procesu byly zapojeny břišní svaly a bránice. Dítě kmeny, začíná hojné slinění. Útok nauzey je doprovázen bledostí dítěte a rychlým dýcháním. Vomit překračuje množství spotřebovaného jídla - kromě konzumace se vylučuje také žaludeční šťáva.

Příčiny zvracení u kojenců

Vzhled příznaků u dítěte může vyvolat mnoho faktorů, od zubů po nebezpečné nemoci.

Stává se, že několik epizod projde bez podezření: zvracet bez krevních nečistot, dítě je aktivní a nevypadá špatně. Takové vzácné události jsou způsobeny primárními příčinami, jejichž předpokladem jsou reflexy dítěte. To může být:

 1. Přejídání.
 2. Nevyvinutý vestibulární aparát, kdy při nejmenším vzestupu zvrací dítě.
 3. Velké částice doplňkových potravin.
 4. Nadměrné buzení.
 5. Velké množství vzduchu.

Pokud záchvaty zvracení způsobí dítěti nepohodlí a bolest, mluvíme o vedlejších příčinách spojených nejen s trávicím systémem. Symptomatické příčiny zahrnují:

 1. Infekční choroby.
 2. Viry.
 3. Poranění hlavy, včetně otřesu.
 4. Apendicitida.
 5. Kýla.

Po kojení

Pokud se u kojenců vyskytne zvracení po kojení a množství masy převyšuje konzumaci, je to příležitost vyhledat pomoc u lékaře. Důvodem může být překrmování. V prvních měsících života dítě nezná smysl pro proporce a přejídání je běžný jev. Plný žaludek nemá schopnost se protahovat, obsah tlačí na horní ventil, což způsobuje zvracení reflex. V tomto případě se lékařům doporučuje dodržovat několik pravidel výživy:

 • Nepokládejte dítě ve vodorovné poloze, nosit ho však po určitou dobu v náručí ve svislé poloze;
 • krmit dítě při sezení;
 • omezit aktivní hry ihned po krmení;
 • Expresní mléko v lahvi, pomůže to vyhnout se přejídání.

Malé procento novorozenců není schopno absorbovat složky mateřského mléka. Některé enzymy způsobují odmítnutí. Kojení je dokončeno a dítě je přemístěno do vhodné směsi, která neobsahuje alergen.

Po směsi

Zvracení u novorozence, ke kterému dochází po krmení směsi, může být způsobeno nesnášenlivostí na umělá jídla. Je nutné revidovat zásady výživy. S největší pravděpodobností budete muset přejít na jiný typ směsi. Je důležité vyloučit neurologii.

Neurologické patologie mají kořeny v období vývoje plodu. V rozporu s neurologickou povahou, nutkání mít pravidelný vzhled. V ohrožení jsou předčasní a malá děti, kojenci s asfyxií.

Děti přenášejí zvracení fontánou do mléčných a mléčných směsí. Příčinou mohou být někdy léky, které byly dítěti podány orálně. Reakce na léky jsou doprovázeny kašlem a mírným stavem..

Je-li nutné změnit směs, měl by se postup provádět postupně. Gastrointestinální trakt dítěte je nedokonalý a mikroflóra ještě nebyla vytvořena. Na rozdíl od umělých dětí dostávají kojená děti potřebné laktobacily spolu s kojením, aby jim pomohly vstřebat potravu. Směsi nemají takovou výsadu, stojí za to být opatrný při výběru jídla. Pokud je to možné, mělo by se udržovat smíšené krmení..

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zvrací s fontánou při nízké frekvenci, asi 2krát za hodinu, podobná reakce těla naznačuje možné patologické procesy.

Zvracení u novorozence po krmení naznačuje nebezpečný stav, pokud jsou přítomny příznaky:

 • odmítnutí matčiny hrudi;
 • tělo vykazuje známky dehydratace;
 • zvracení dítěte má podezřelé nečistoty;
 • výskyt průjmu nebo pruhů krve ve stolici;
 • zvýšení místní tělesné teploty;
 • napětí břišních svalů;
 • slabost a bledost kůže.

Výše uvedené patologické příznaky by měly být dobrým důvodem pro vyhledání pomoci lékařů. Předčasné vykreslení je plné strašných následků. Zejména pokud existují známky dehydratace, což je nebezpečné ve věku jednoho měsíce a může dokonce vést k smrti. Mladí rodiče by neměli panikařit ani samoléčit. Nejlepší možností by bylo zavolat sanitku nebo pediatra doma. Kvalifikované specializované akce snižují riziko komplikací a zvyšují šanci na rychlé zotavení..

Zvracení kojenců po krmení

Zvracení u dítěte může být velmi závažným příznakem vyžadujícím okamžitou rodičovskou reakci. Především je dehydratace nebezpečná. Jaké jsou příčiny zvracení? V takových případech je důležité dítě neprodleně ukázat lékaři?

Rozdíly v regurgitaci od zvracení

Zvracení je normální proces, který nevyžaduje léčbu, zatímco zvracení je pravděpodobnější u nemocí. V obou případech se obsah žaludku vypuzuje, což vede k potížím, když je třeba rozlišovat mezi těmito dvěma procesy..

Zjistíte-li, zda dítě plivá nebo zvrací, pomocí následujících příznaků:

 • Při regurgitaci se uvolňuje malé množství, zatímco se snadno odděluje. Dítě se za ním chová jako obvykle;
 • Dítě obvykle po krmení vyplivne a ke zvracení dochází bez ohledu na dobu krmení.
 • Zvracení se několikrát velmi zřídka opakuje a útoky zvracení nejsou často jediné, ale vícenásobné.
 • Děti obvykle regurgitují nezměněné jídlo (směs nebo mléko) nebo se srážely, a při zvracení může být zvětšené jídlo a žaludeční šťáva se žlučou (nažloutlá kapalina).
 • Dítě se cítí téměř vždy dobře s regurgitací a zvracením je často horší.

Příčiny

Mnoho dětí občas zažívá zvracení, ale zpravidla se to stane pouze jednou a neindikuje přítomnost vážné choroby, takže můžete pomoci svému dítěti doma. Ale někdy to může být příznak nemoci, při které je nutný lékařský zásah..

Vzhled zvracení u dítěte může být důsledkem těchto důvodů:

 • Rychlé krmení a přejídání;
 • Změny směsi;
 • Máma nedodržuje hygienická pravidla;
 • Porušení stravy matkou;
 • Zavádění doplňkových potravin;
 • Nesnášenlivost mléka;
 • Dlouhé a silné pláč;
 • Pylorestenóza;
 • Kašel;
 • Střevní infekce, gastroenteritida;
 • Otrava;
 • Otřes mozku;
 • Meningitida;
 • Apendicitida.

Zvracení v důsledku nadměrného krmení nebo rychlého krmení je celkem neškodné a objevuje se, když do žaludku dítěte dorazí více jídla, než kolik se dokáže ubytovat a trávit. Aby nedocházelo k takovému zvracení, nemusíte dítě krmit více, než se očekávalo (pokud je dítě krmeno směsí), a po jídle půl hodiny byste se neměli dítě vykoupat ani si s ním hrát aktivně. Pokud se v jiných ohledech jeví jako zdravý, není důvod k obavám..

U dětí mladších než jeden rok může nová směs vyvolat zvracení. Výměna jídla by měla být z dobrého důvodu pouze po konzultaci s pediatrem. Kromě toho by se měla postupně zavádět nová směs..

Pokud matka nedodrží hygienická pravidla a nesleduje její stravu, jedná se o rizikové faktory pro vývoj infekčních chorob, které se projevují zvracením. Použití kojících, mastných a slaných potravin kojící matkou může narušit trávení drobků.

Dítě může reagovat zvracením a doplňkovými jídly. V tomto případě není třeba panikařit, pokud byla epizoda zvracení jediná událost. Tělo dítěte tak mohlo reagovat na neznámý produkt. Je důležité začít s doplňkovými potravinami s jednosložkovými produkty, nedávat drobky potravu, která je otevřená po dlouhou dobu, a také vždy kontrolovat data exspirace.

Obzvláště často dochází ke zvracení u střevních infekcí. Připojuje se průjem, což je obzvláště nebezpečné s velkými ztrátami tekutin. Nemoc ohrožuje život dítěte, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Neméně nebezpečnou příčinou zvracení je otrava..

Zvracení se může vyvíjet u dětí a se závažnými onemocněními, jako je apendicitida, meningitida, pneumonie, kýla a další zranění.

Při pylorestenóze je svalový prsten, který se nachází během přechodu ze žaludku na dvanáctník, zahuštěn, v důsledku čehož nedovolí potravě projít do tenkého žaludku. Jídlo zůstává v žaludku a pak vychází zvracením. Proto chce dítě jíst a navzdory častému krmení se hmotnost dítěte snižuje, zatímco mléko se neabsorbuje. U této diagnózy je nutný chirurgický zásah..

Otřes může způsobit zvracení. Pokud dítě spadlo z velké výšky, ztratilo vědomí, jeho pohyby jsou nekoordinované, je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Příznaky okamžitého kontaktu s pediatrem

Pokud dítě:

 • odmítá jídlo;
 • ospalý a letargický;
 • jeho tělesná teplota se zvýšila;
 • záchvaty zvracení se opakují častěji 3krát denně nebo došlo k opakování během 6 hodin;
 • volné stoličky;
 • dítě má oteklé břicho nebo ho bolí;
 • pokud se vyskytují známky dehydratace: rty, jazyk suchý, moči slabý nebo vzácný a moč tmavší než obvykle;
 • pokud je v zvracení krev;
 • na pleně je krev nebo hlen.

Neztrácejte čas a neléčte dítě sami, ale okamžitě zavolejte sanitku.

Co dělat před příjezdem lékaře

Protože zvracení je nebezpečné rychlým rozvojem dehydratace, rodiče nemusí čekat jen na sanitku nebo na místního lékaře, ale jsou povinni zajistit, aby se do těla dostaly drobky potřebné tekutiny. Je důležité doplnit ztrátu tekutin ihned po útoku zvracení. Pro kojence je nejlepším způsobem, jak doplnit tekutinu ztracenou během zvracení, aplikaci na hrudník.

Také se dětem doporučuje dávat roztoky z farmaceutických přípravků obsahujících potřebné elektrolyty. Nemáte-li možnost koupit lékárenský produkt, připravte si doma analogický roztok rozpuštěním soli (lžička bez kopce) a cukru (4 až 6 lžiček) v jednom litru převařené vody. Takové řešení může být skladováno až 24 hodin.

Dítěti by neměl být podáván čaj, sladká soda, kuřecí vývar, ovocná šťáva, kravské mléko a dokonce ani rýžový vývar. U těchto nápojů nejsou při zvracení ztraceny žádné elektrolyty, takže pouze zhoršují stav.

Co tedy dělat s zvracením u dítěte před příchodem pediatra:

 • Častěji dávejte dítěti prsa (pokud kojíte).
 • Častěji je nabízet drobky (pokud je dítě na umělém krmení). Není třeba měnit směs.
 • Kromě mléka a směsi dejte dítěti 60 až 120 ml. roztok s elektrolyty po každém útoku zvracení. Takový roztok je nutné podávat v malých dávkách lahvičkou s dudlíkem nebo lžičkou. Roztok můžete také podat injekční stříkačkou, která nemá jehlu..
 • Pokud dítě vypilo indikované množství roztoku, ale přesto chce pít, dejte mu roztok dále, dokud nezhasne žízeň..
 • Pokud strouhanka vytrhla právě opilý roztok, zkuste dítě znovu zalévat a tekutinu několik mililitrů s krátkým přerušením.
 • Z doplňkových potravin může být dítěti staršímu než 6 měsíců podávána rýže, jablečná omáčka, šťouchané sušenky a banány..
 • Nedoporučuje se podávat dítěti žádné léky před příjezdem lékaře - antibiotika, léky na průjem, sorbenty, prebiotika, antiemetika a další. Mnoho z těchto léků může nejen „promazat“ celkový obraz nemoci, ale také způsobit komplikace stavu dítěte.

Pokud si myslíte, že dítě bylo otráveno drogami nebo jídlem, měli byste okamžitě zavolat lékaře a informovat ho o možných příčinách. Vezměte si vzorek látky nebo obal pod ní.

Zvracení u novorozence

Nutkání zvracet u novorozence je alarmující příznak, který nelze ignorovat. Mohou být důsledkem toho, že dítě náhodně spolklo malý předmět, intoxikaci, akutní apendicitidu, střevní obstrukci nebo jiné nemoci. Nejškodlivějším důvodem, proč dítě zvracelo, je přejídání.

Fyziologické příčiny zvracení

Někdy je zvracení krátkodobý jev, který není spojen s patologií nebo nemocí. Jaké by mohly být důvody zvracení zdravého novorozence:

 • přejídání - dítě snědlo příliš mnoho mateřského mléka nebo směsi;
 • vybuchly zuby dítěte a zvracení je známkou dočasné malátnosti;
 • dítě během krmení spolkne vzduch;
 • nesprávná denní rutina, těžké přepracování;
 • aktivní hry a aktivita hned po jídle.

Pokud se dítě cítí dobře, musíte mu pomoci uklidnit se a dát mu pití teplé vařené vody. Dejte své dítě spát na soudku. Dítě se uvolní, obsah žaludku se přesune do střev a zvracení se nebude opakovat. Snažte se dítě vykoupat, netřeste ihned po jídle. Sledujte množství jídla, které obdrží, aby nedošlo k přejídání.

Zavedení nové směsi může také způsobit zvracení. Obraťte se na svého pediatra, aby se ujistil, že neexistují žádné jiné důvody. Váš lékař vám pomůže vybrat jinou výživu, která je pro vaše dítě správná..

Děti se někdy cítí nemocné po dlouhém pláči, například matka odešla, a dítě bylo velmi znuděné nebo hladové. Pokud neexistují žádné další alarmující příznaky, uklidněte dítě co nejdříve, třepejte, krmte, zpívejte jemnou píseň. Pokud se zvracení opakuje později, zavolejte dětského lékaře.

Příznaky a možné příčiny zvracení

Nejčastěji je zvracení signálem nemocí, které lze identifikovat dalšími příznaky.

Otravy nebo střevní infekce

Příznaky otravy a střevní infekce jsou velmi podobné: novorozenec je nemocný, jeho stolice se mění, bolí ho žaludek a stoupá teplota. Dítě by mělo dostat pravidelnou vodu k pití, aby nedošlo k dehydrataci. V kterémkoli z těchto stavů musíte naléhavě zavolat lékaře.

Otřes mozku

Batole jsou velmi mobilní, pokud dítě uhodilo hlavu nebo spadlo, musíte naléhavě zavolat sanitku. Otřes je doprovázen zvracením, pláčem, dočasnou ztrátou vědomí, bledostí, ospalostí, narušenou koordinací pohybů.

Cizí těleso

Požití malé položky může také způsobit zvracení bez zvracení u novorozenců. Dítě může začít hojit slinění, dýchací problémy, může zvracet hlenem a krví ve zvracení. Pokud je dítě podezřelé z polykání předmětu, zavolejte sanitku.

Apendicitida

Tento jev je u novorozenců vzácný. Je-li zánět slepého střeva, je žaludek dítěte velmi bolestivý, s hladkou nebo hmatnou bolestí a zesilujícím pláčem. Je pozorována nevolnost, slabost, neklidné chování. Zánět slepého střeva u kojenců je život ohrožující, je nutné naléhavě zavolat sanitku.

Alergická reakce, nesnášenlivost potravin

Pokud má dítě nesnášenlivost vůči určitým potravinám nebo je na ně alergické, je zvracení provázeno průjmem, vyrážkami na kůži, dítě je rozmarné a neklidné. Tyto příznaky by měl konzultovat pediatr a alergolog..

Akutní infekce

ARVI, pyelonefritida, zápal plic může vyvolat zvracení bez zvracení u novorozence způsobeného těžkými záchvaty kašle a celkovou slabostí. S vysokou teplotou, bolestmi v krku, kašlem musíte zavolat pediatra doma, aby vyšetřil dítě a předepsal odpovídající léčbu..

Střevní obstrukce

Toto je nebezpečná nemoc. Může být vrozená nebo získaná. Je doprovázeno silným nadýmáním, při zvracení jsou pozorovány žlučové nečistoty. Dítě hodně pláče, stolice se mění do stavu červené želé. Přestanou krmit a naléhavě hledají lékařskou pomoc - nemoc ohrožuje život.

Vrozená onemocnění trávicího systému

Vrozené patologie vedou k vážným zažívacím potížím. Pokud si všimnete, že se dítě při krmení trápí, má zlomené stoličky, oteklé bříško, neztrácí na váze nebo ztrácí, poraďte se s lékařem. Je nutné podstoupit vyšetření gastrointestinálního traktu a absolvovat další testy.

Neurologické poruchy

Hlavní příčiny zvracení reflexu bez zvracení u novorozence jsou neurologické poruchy. Nejčastěji se vyskytují u předčasně narozených dětí, u dětí s nadváhou. Příčinou takových poruch mohou být porodní poranění, zadušení plodu nebo hypoxie. S takovými patologiemi jsou zvracující reflexy doprovázeny hyperaktivitou, třesem brady, strabismem a křečemi. Musíte kontaktovat neurologa a podstoupit hospitalizaci.

Úpal

Úpal je provázen nevolností, zarudnutím, závratě, rychlým dýcháním. Také dítě vyvine letargii, suchou pokožku. Před příjezdem zavolejte lékařům a položte dítě na chladné místo na hlavni.

Jak odlišit zvracení od plivání

Belching je přirozený proces. Dítě se vypije několik minut po krmení. Není to nebezpečné, je to normální fyziologický proces. Pokud dítě dostalo velké množství vzduchu do břicha (spolklo se při jídle), pak po regurgitaci nepohodlí zmizí, okamžitě se stává snazší.

Zvracení je výsledkem reflexní kontrakce svalů břišní dutiny a bránice, je doprovázeno rychlým dýcháním, hojným slinováním.

Hlavní rozdíly mezi zvracením a zvracením:

Proč je zvracení nebezpečné?

Zvracení je ochranným reflexem těla. Zbavuje se tak cizích těl, odstraňuje toxiny, mikroorganismy, přebytečné jídlo. Nejčastěji je zvracení příznakem nemocí nebezpečných pro dítě:

 1. Zvracení samo o sobě je nebezpečné pro možnou dehydrataci. Dítě ztrácí nejen tekutinu, ale také minerální soli, které se v ní rozpustí. Rovnováha voda-sůl je narušena, což ovlivňuje celkový stav drobků. Pro novorozence je to obzvláště nebezpečné, protože dehydratace je rychlá a doplňování celého množství tekutiny není tak jednoduché..
 2. Druhým nebezpečím zvracení je zvracení v dýchacích cestách. Během útoku by mělo být dítě udržováno ve vzpřímené poloze, z bezpečnostních důvodů se ujistěte, že hlava dítěte leží ve snu na boku.
 3. Úbytek hmotnosti v důsledku odmítnutí jídla je také nebezpečný. To je důležité zejména u předčasně narozených dětí nebo dětí s malou tělesnou hmotností..

Pokud dítě zvrací, pečlivě sledujte jeho stav a pohodu. Ujistěte se, že to není regurgitace. V případě pochybností je lepší zavolat lékaře, spíše než čekat na závažnější příznaky..

V jakých situacích zavolat lékaře

Pokud si nejste jisti zdravím dítěte, vždy je lepší hrát na něj bezpečně a zavolat lékaře. V některých případech musíte určitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • dítě zvrací, ale neuklouzl;
 • dítě pláče, neklidné, bolí ho žaludek;
 • opakované zvracení;
 • objevují se příznaky dehydratace;
 • zvracení doprovázené průjmem;
 • zvracení je fontána;
 • před zvracením dítě spadlo nebo tvrdě zasáhlo hlavu;
 • zvracení obsahuje krev, hnědé nebo černé skvrny;
 • dítě nejí ani nepije;
 • s zvracením vyjde úplně všechno, co dítě snědlo a pil;
 • má vysokou horečku;
 • pomalé, ospalé dítě.

Léčba

Hlavním nebezpečím zvracení je dehydratace. Naléhavá potřeba zavolat lékaře, aby zjistil příčinu zvracení a předepsal odpovídající léčbu. Lékař také předepisuje elektrolytové roztoky, které musí doplňovat tekutinu ztracenou v těle..

Co dělat při čekání na lékaře

 • udržujte své dítě ve vzpřímené poloze;
 • po každém útoku zvracení umyjte dítě, očistěte ústa a nos;
 • pokuste se dítě zbytečně rušit, nepřenášejte ho z místa na místo;
 • je možné krmit mlékem nebo směsí známou dítěti, pokud neexistují žádné další nebezpečné příznaky;
 • zkuste dát svému dítěti trochu vody;
 • nedávejte žádný lék, dokud nepřijde lékař;
 • nedávat novorozence prebiotika, probiotika, zinek, enterosorbenty, antidiaroika (pokud se spojil průjem) - lékař by měl léčbu předepsat, je nebezpečné experimentovat v léčbě tak malého dítěte.

Co dát na pití dítěte

Chcete-li zabránit dehydrataci, dejte svému dítěti více tekutiny. Nejlepší je aplikovat častěji na hrudník dítěte. Pokud lékař již navrhl, které elektrolytické roztoky lékárny lze použít, použijte je. Pokud takové schůzky neexistují, můžete řešení sami. Jak vařit:

 • vzít 1 litr převařené vody;
 • přidat 1 lžičku bez kopce soli;
 • 4-5 lžičky bez plátku cukru.

Vše důkladně promíchejte, skladujte v chladničce maximálně jeden den. Každému pět až deset minut dejte dítěti několik mililitrů. K tomu vezměte stříkačku, vyjměte z ní a odstraňte špičku jehlou a jemně vytlačte tekutinu do úst pomocí takového neškodného pístu..

Známky, že léčba nepomůže

Někdy poté, co lékař předepíše léčbu, se situace nenormalizuje ani se nezhorší. Pečlivě sledujte blaho dítěte. Je nutné znovu zavolat lékaře a změnit léčebný režim, pokud:

 • zvracení a průjem nezmizí do jednoho dne po ošetření;
 • stav se zhoršuje;
 • zvracení se zhoršuje silným pitím;
 • dítě bylo letargické a ospalé.

Neignorujte příznaky malátnosti u dítěte. Zavolejte lékaře a dodržujte předepsané ošetření. Sledujte, jak se mění stav dítěte. Díky včasnému ošetření se děti rychle zotaví a zotaví se z nemoci..

Články O Neplodnosti