Hlavní Zdraví

Menstruační cyklus po porodu

Zrození a první měsíce mateřství zůstaly pozadu a mnoho mladých matek má otázku: kdy začne první menstruace? U některých žen je cyklus obnoven brzy po porodu, zatímco jiné čekají na kritické dny po mnoho měsíců. Na čem tento proces závisí a bude menstruace po porodu stejná jako dříve?

Po přirozeném porodu

Ihned po oddělení placenty v konečné fázi porodu zůstává v dutině dělohy malé množství krevních sraženin, které se uvolňují až do 7 až 10 dnů. Během 2-3 dnů po narození endometrium podstoupí strukturální změny pod vlivem progesteronu, je odmítnuto a vyloučeno ve formě lochie (poporodní výtok).

Během prvních 3 až 4 dnů jsou přísavky světlé, tmavě červené barvy, mohou mít sraženiny, pak během asi 10 dnů získají červenou postavu, pak až 3 týdny mohou mít nažloutlou barvu a mohou být sliznicové.

Regenerační procesy začínají v děložní dutině. Vnitřní vrstva dělohy je obnovena během prvních 7-10 dnů. Normální tloušťky endometria se dosáhne 3-4 týdny po narození. Cervix je vytvořen do 3 dnů, ale vnitřní hltánek zůstává otevřený 2-3 cm. A teprve na konci 1. týdne po narození se krček úplně vytvoří. Funkce vaječníků v případě nepřítomnosti kojení se v průměru obnoví po 6-6 8 týdnů, tj. Po 2-2,5 měsících po narození, může začít první menstruace.

Při pravidelném kojení může menstruace (laktační amenorea) chybět během kojení nebo před zavedením doplňkových potravin. Když žena pravidelně kojí, hypofýza produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který stimuluje produkci mléka. Blokuje ovulaci. Se zavedením doplňkových potravin se množství kojení snižuje, a proto se snižuje syntéza prolaktinu. V tomto případě menstruace zpravidla přichází před koncem laktace, nejčastěji 6-7 měsíců po narození, a v tuto chvíli byste se měli začít chránit. Pokud byla výživa dítěte původně smíšená, obnoví se menstruace v průměru do 4. měsíce po narození.

Po císařském řezu

Po operaci je menstruační cyklus nejčastěji obnoven stejným způsobem jako po normálním porodu.

Při umělém krmení se hormon oxytocin neuvolňuje, což snižuje dělohu, takže její zotavení je pomalejší, navíc jizva dělohy také tento proces zpomaluje. Výsledkem je, že menstruace pokračuje v průměru o 2-3 týdny později než při umělém krmení po přirozeném porodu.

Možné problémy

Trvání menstruačního cyklu po porodu a trvání menstruace se mohou lišit a lišit od toho, jaké bylo před porodem. Je možné, že po porodu se délka cyklu a samotná menstruace změní. Během obnovení funkce je možné zvětšit objem ztracené krve, avšak nepřekračující přípustné limity - 150 ml (ne více než 10 „maxi“ vložek). Během 4–6 měsíců bude cyklus stanoven, takže jsou možné kolísání od 21 do 40 dnů. Toto není patologie, pokud tyto změny spadají do fyziologické normy.

Nedostatek menstruace

Za možnou patologii se považuje nepřítomnost menstruace po dobu šesti měsíců při absenci laktace nebo po dobu kojení. To může být způsobeno hyperprolaktinémií. Po laktaci by se prolaktin měl snížit na normální úroveň. Pokud k tomu nedojde, prolaktin potlačí ovulaci a vaječníky nesyntetizují hormony, které regulují menstruační cyklus. Absence menstruace by měla ženu upozornit na další těhotenství, protože k ovulaci dochází před nástupem první poporodní menstruace. Doporučujeme přečíst si ovulační test.

Problémový cyklus

Kromě absence menstruace mohou existovat problémy s pravidelností cyklu, jeho trváním, trváním, objemem krevního výtoku, špinění před a po menstruaci.

 1. Pokud cyklus nebyl stanoven do 6 měsíců, je to příležitost konzultovat s lékařem.
 2. Pokud se trvání porodu po narození změnilo a je kratší než 21 dní nebo více než 35 dnů, je nutná také konzultace gynekologa. Příliš krátká (1–2 dny) nebo příliš dlouhá (více než 7 dní) může být příznakem jakékoli patologie, například endometriózy nebo děložních fibroidů..
 3. Objem ztráty krve by měl být nejméně 50 ml a neměl by překročit 150 ml. V nejvíce „hojných dnech“ by mělo stačit jedno střední těsnění po dobu 4-5 hodin. Štíhlá menstruace může být příznakem hormonálních poruch - hyperprolaktinémie, endometritida, synechie. Příliš silná menstruace může být známkou děložních myomů, zánětlivých procesů pánevních orgánů. V obou případech potřebujete konzultaci s gynekologem.
 4. Snad po narození se objevuje špinění špinění několik dní před menstruací a do 3 až 7 dnů po jejím dokončení. Tento příznak je známkou endometriózy nebo endometritidy. Jakékoli špinění uprostřed cyklu je patologie a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Menstruace po porodu: obnovení, absence, porušení

Je známo, že po porodu potřebuje ženské tělo nějaký čas na normalizaci těch orgánů a systémů, které prošly změnami během těhotenství a porodu. To obvykle trvá 6-8 týdnů. Výjimkou jsou mléčné žlázy a hormonální systém: k jejich obnovení je zapotřebí více času. Obnovení menstruačního cyklu je spojeno s hormonálními změnami. Tento složitý proces si zaslouží podrobnou diskusi..

Malá exkurze do fyziologie

Bezprostředně po narození hladina bílkovin, které jsou produkovány placentou a regulují mnoho metabolických procesů v těle nastávající matky, prudce klesá. Zvláštní části mozku - hypotalamus a hypofýza - jsou jakýmsi „dirigentem“ endokrinních žláz. Regulují aktivitu různých endokrinních žláz - štítné žlázy, nadledvin, vaječníků u žen a varlat u mužů. V období po porodu endokrinní systém, zejména hypofýza, produkuje hormon prolaktin, který se někdy nazývá „mléčný hormon“, protože stimuluje tvorbu mléka u žen po porodu a současně inhibuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku, čímž inhibuje procesy zrání ovule a ovulace - výstup vajíčka z vaječníku. Proto většina žen nemá menstruaci po celou dobu přirozeného krmení. Pokud dítě sní pouze mateřské mléko, je na začátku laktačního období pravděpodobný nástup menstruace a v případě smíšeného krmení je menstruace obnovena 3-4 měsíce po porodu. Je však třeba poznamenat, že existují výjimky z každého pravidla a ženy, které kojí své děti po dobu až jednoho roku nebo více, mohou nechat své menstruační cykly obnovit ve stejném časovém rámci..

Chci varovat před chybou: často je mladá matka přesvědčena, že při neexistenci pravidelných menstruačních cyklů během těhotenství nemůže dojít k těhotenství. To není pravda. Během tohoto období se může objevit ovulace, a tedy i početí..

Při absenci laktace dochází k ovulaci v průměru 10. týden po porodu a první menstruace ve 12. týdnu. Menstruace se může objevit 7. až 9. týden po porodu; v takových případech je první menstruační cyklus obvykle anovulační, tj. není doprovázeno uvolněním vajíčka z vaječníku.

Po císařském řezu dochází k obnovení menstruačního cyklu stejným způsobem jako po přirozeném porodu a závisí na způsobu krmení.

Co cítíš

Vylučování z pohlavního ústrojí pokračuje od narození až do 6. až 8. týdne poporodního období. Přes jeho podobnost s menstruační krví, zvláště v prvních 3-4 dnech, se tyto sekrece liší původem od menstruační krve; Říká se jim lochie. Místo oddělené placenty se vytvoří rozsáhlý povrch rány; v prvních třech dnech je vypouštění z ní krvavé povahy, a poté, co se rána uzdraví (od 3. do 7. do 10. dne), se stane serózní-sacharózou a od 10. dne se zbarví nažloutlá bílá, zatímco jejich počet klesá. V 5. až 6. týdnu se propouštění z dělohy zastaví a je stejné povahy jako před těhotenstvím.

Častěji je obnovená menstruace po porodu správná cyklická povaha, je však přípustné zavedení menstruačního cyklu během prvních 2-3 cyklů, což lze vyjádřit zpožděním menstruace nebo naopak snížením intervalu mezi menstruací. I přes pravděpodobnost, že tyto jevy jsou normální, s takovými příznaky byste se měli poradit s lékařem, abyste vyloučili choroby, jako jsou zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků atd..

Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní (21–35 dní). První den menstruace se nazývá první den menstruačního cyklu. Měsíční období obvykle trvá 4-6 dní (+2 dny). Během prvního a druhého dne je zaznamenána největší ztráta krve. Průměrná ztráta krve na cyklus je 30-35 ml (v rámci 20-80 ml). Ztráta krve větší než 80 ml na jeden menstruační cyklus se považuje za patologickou.

Interval mezi menstruací a dobou špinění po porodu se může lišit; je důležité, aby „zapadaly“ do výše popsané fyziologické normy.

Je třeba poznamenat, že někdy se změní povaha menstruace po porodu. Pokud tedy žena měla před porodem nepravidelné období, může se po porodu stát pravidelným. Menstruace, která je bolestivá před porodem po porodu, může být bezbolestná. Důvodem je skutečnost, že bolest je způsobena tzv. Předním zakřivením dělohy, což komplikuje odtok menstruační krve z dělohy. Během těhotenství a porodu se mění relativní poloha orgánů v břišní dutině a děloha získává fyziologičtější polohu.

Možné menstruační nepravidelnosti

Jedním z důvodů narušení obnovy menstruačního cyklu po porodu může být hyperprolaktinémie. V hypofýze se tvoří hormon prolaktin (v menším množství se tento hormon také tvoří u mužů). U ženy obvykle stoupá hladina prolaktinu v krvi během těhotenství a laktace, což vede k vylučování mléka mléčnými žlázami. Jakmile žena přestane krmit své dítě, hladiny prolaktinu se sníží na normální. Pokud hladina prolaktinu stoupne bez ohledu na těhotenství nebo se po ukončení kojení nevrátí k normálu, pak se tento stav nazývá patologická hyperprolaktinémie (PG). Jak již bylo uvedeno, prolaktin potlačuje ovulaci. To je důvod, proč zachování zvýšeného množství prolaktinu po kojení může způsobit nepřítomnost menstruace.

Taková situace je častěji spojena se zvýšenou funkcí hypofyzárních buněk vylučujících prolaktin, jejichž počet zůstává normální nebo se mírně zvyšuje. Další příčinou hyperprolaktinémie může být prolaktinom - tumor (adenom) hypofýzy, který produkuje prolaktin. Toto je nejčastější příčina GHG v období, které není spojeno s kojením. Hypofyzární prolaktinom je benigní masa. Specialisté nazývají tuto formaci nádorem pouze proto, že vede ke zvýšení velikosti hypofýzy. Příčinou hyperprolaktinémie na konci kojení může být nedostatek funkce štítné žlázy (hypotyreóza), což je docela snadno detekovatelné měřením hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v krvi a snadno se koriguje v hale substituční terapie léky štítné žlázy (L-tyroxin)..

Jedním z příznaků PG může být porušení rytmu menstruace (oligo- nebo opsomenorrhea - snížení množství menstruační krve nebo zkrácení menstruačního krvácení) až do jejich úplného zastavení (amenorea), protože zvýšená hladina prolaktinu narušuje tvorbu hormonu stimulujícího folikuly (FSH) a luteinálního hormonu LH (LH) ), regulaci menstruačního cyklu. Tito pacienti často trpí bolestmi hlavy. Na konci kojení je zachována tvorba mléka v malém množství - několik kapek s tlakem na bradavku. Na pozadí stávající hormonální nerovnováhy se mastopatie často rozvíjí. U žen s PG se může rozvinout obezita.

Diagnostické testy, které se provádějí pro potvrzení diagnózy, jsou velmi jednoduché. Obvykle zahrnují krevní test na obsah různých hormonů a studii hypofýzy k určení formy nemoci. Mimochodem, lékař může předepsat primární testy (krevní test na obsah prolaktinu a hormonů, které charakterizují funkci štítné žlázy) na prenatální klinice, ale další studie mohou vyžadovat radu řady specialistů.

Pokud výsledky krevních testů ukážou, že hladina prolaktinu je zvýšená a neexistují žádné další projevy GHG, je vhodné opakovat analýzu, aby se zajistilo, že se nejedná o chybu. Je nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy a také stanovit hladinu dalších hormonů. Ke studiu hypofýzy se používá tomografie..

Obvykle jsou pro léčbu GHG předepisovány tablety. Nejzkoušeným lékem pro léčbu hyperprolaktinémie je Bromkriptin (Parlodel). Používají se také další léky: lysenil, abergin, metergolin, kabergolin (Dostinex). Všechny tyto léky pomáhají snižovat uvolňování prolaktinu, jehož hladina v krvi často klesá na normální úroveň během několika týdnů po zahájení léčby. U žen, jak se prolaktin normalizuje, se obnovuje menstruační cyklus.

Další komplikací vedoucí k menstruační dysfunkci po porodu je poporodní hypopituitarismus (Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku nekrotických změn - „buněčné smrti“ v hypofýze. K takovým změnám může dojít v důsledku masivního krvácení po porodu po závažných septických (bakteriálních) komplikacích porodu, jako je poporodní peritonitida 1 nebo sepse 2. Těžká gestóza druhé poloviny těhotenství, projevující se otokem, výskyt bílkovin v moči, zvýšený krevní tlak, zřídka křečovitý syndrom, může také způsobit Sheehanův syndrom v důsledku vývoje intravaskulární koagulace (DIC). Frekvence Sheehanova syndromu je 0,1%, ale s masivním poporodním nebo postaborčním krvácením dosahuje 40%.

Protože se jedná o porušení obnovy menstruačního cyklu, je třeba říci, že jedním z projevů Sheehanova syndromu je amenorea - nepřítomnost menstruace nebo oligomenorea - snížení množství menstruační krve až po malé špinění. Stupeň menstruační dysfunkce, stejně jako funkce jiných endokrinních žláz, závisí na rozsahu hypofyzární léze. Ještě před nástupem menstruačních nepravidelností se objevují takové příznaky Sheehanova syndromu, jako je bolest hlavy, únava, slabost, chilliness, hypotenze (snížený krevní tlak), významný úbytek hmotnosti, malý edém (pastovitost) dolních a horních končetin, suchá kůže, alopecie.

Diagnóza je založena na anamnéze (vztah mezi nástupem nemoci a komplikovanými rolemi), charakteristickými projevy a hormonálními nálezy, které ukazují pokles hormonů hypofýzy vaječníků.

Léčba tohoto onemocnění je založena na hormonální substituční terapii, při použití speciálních léků se snaží kompenzovat hormony, které musí být produkovány v hypofýze a dalších endokrinních žlázách, včetně vaječníků. Předepisují se glukokortikoidní léky, tyreotropická léčiva. U oligo- a amenorey jsou předepsány pohlavní hormony, aby kompenzovaly nedostatek hormonů produkovaných hypofýzou a vaječníky. Léčbu provádí gynekolog společně s endokrinologem.

Ještě jednou vám chci připomenout, že pokud máte jakékoli pochybnosti o obnovení menstruačního cyklu, musíte se poradit s lékařem. Mimochodem, prodloužená absence menstruace po porodu může také naznačovat začátek nového těhotenství.

1 Peritonitida - zánět pobřišnice - tenká membrána pojivové tkáně pokrývající stěny a orgány břišní dutiny.

2 sepse - stav, kdy kauzativní původce infekce vstupuje do krve.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaké je období po dodání

Doba propuštění po porodu

Kolik dní normálně trvá po menstruaci, jak dlouho trvá poporodní krvácení? „Menstruace“ zde samozřejmě znamená lochii, nemají nic společného s cyklickým krvácením. Krev začíná být aktivně uvolňována, když placenta odlupuje ze stěny dělohy. Období, po které „menstruační období“ prochází císařským řezem a po přirozeném porodu, je přibližně stejné. Krvácení také začíná po oddělení placenty, pouze rukou, lékařem. Obvykle krvácení trvá déle s přetíženou dělohu, pokud žena měla polyhydramnios nebo velký plod.

Jaké jsou propuštění po porodu? Zpočátku je krvácení velmi silné. Žena leží na absorpční pleně na jedno použití. Poté, když vstane, je doporučeno nosit hygienické vložky s maximálním počtem kapek, tzv. Nocí a ještě lépe - urologické. A vezměte v úvahu skutečnost, že pokud injekčně podají intramuskulárně oxytocin, pro lepší kontrakci dělohy se krvácení zesílí..

Lochia po porodu trvá pro každého jinak. U některých žen vydrží 2-3 týdny, u jiných až dva měsíce. Ale od 5 do 7 dnů po narození je normální výboj mnohem horší. A každý den se jejich počet snižuje. Barva výboje po porodu se také mění. Nejprve je výboj jasně červený, pak hnědý a nakonec serózní. Jejich dlouhá dostupnost a potřeba používat denní vycpávky by neměly být děsivé.

Krevní sraženiny ve výtoku po porodu mohou být, ale ne příliš a ne příliš velké (ne více než 1-2 cm). Některé ženy mluví o tom, jak z nich vypadla „játra“. Shluky mohou být tak velké! V tomto případě samozřejmě musíte navštívit lékaře co nejdříve a zajistit ultrazvuk dělohy. I kdyby to udělali v nemocnici.

Kromě sraženin existují další příznaky, které by měly upozornit.

1. Uvolněte zápach po porodu - možná to naznačuje zánětlivý proces nebo infekci.

2. První menstruace po narození dítěte, která se objevila na pozadí aktivní laktace v prvních 4-5 týdnech po narození a která hojně pokračuje. Nejpravděpodobněji to není menstruace, ale opět krvácení, jehož povahu je třeba objasnit).

3. Těžká bolest břicha - když se děloha stahuje (zmenšuje se velikost, která je doprovázena uvolňováním lochie), může se bolet žaludek. Navíc je zvláště silný u vícečetných žen. Pokud se však bolest objeví týden po narození nebo později, je to nepříznivý příznak..

4. Zvýšení tělesné teploty - když žena leží v nemocnici, její sestry vždy sledují její teplotu, pokud stoupne nad 38 stupňů - je možný zánět dělohy nebo laktostázy.

5. Prudké zvýšení krvácení - výtok po porodu obvykle začíná nejprve velmi hojně, ale postupně klesá objem ztracené krve. V průběhu času krvácení zmizí. Pokud se to zintenzivnilo a objevily se sraženiny, s největší pravděpodobností zůstala lochie z nějakého důvodu v děloze. Možná je nutné je odtamtud odstranit, nebo se na místě bývalé placenty vytvořil polyp.

6. Pokud náhle končí krvácení nebo prudce klesá ztráta krve. Možná existuje křeč děložního hrdla a tekutina jednoduše nemůže najít výtok z dělohy, který vyvolává vývoj zánětlivého procesu - endometritidu. Neošetřená endometritida je jednou z pravděpodobných příčin neplodnosti v budoucnosti..

Pokud se špinění po porodu objevilo po 2-3 měsících, ale byly vzácné a rychle skončily, je možné, že nejde o menstruaci nebo lochii, ale. přerušení těhotenství nebo příznak hrozby přerušení. Faktem je, že ovulace z hlediska svého času často před první menstruací po porodu. A ve skutečnosti se ukázalo, že žena neměla menstruaci, ale je již znovu těhotná. V takové situaci, pokud existuje nejmenší šance na těhotenství (došlo k nechráněnému pohlavnímu styku), musíte provést těhotenský test.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

První kritické dny se mohou objevit mezi 6 týdny po porodu a několika měsíci. K obnovení reprodukční funkce dochází velmi individuálně. A dokonce i pro jednu ženu se tyto výrazy mohou po narození dětí značně lišit.

Období po porodu u ne-kojících žen obvykle přicházejí dříve. To znamená, že ženy, které nedávají dítěti dítě a nevyjadřují se (nestimulují produkci mateřského mléka). Dokud dítě není 6-8 měsíců staré, cyklus se obnoví. Častěji se první menstruace objeví 6-8 týdnů po narození, pokud žena vůbec nedojčila.

Menstruace po porodu, pokud kojení obvykle začíná po několika měsících, nebo dokonce po 1-2 letech. Závisí to na individuálních vlastnostech těla a na tom, jak často kojí dítě. Faktem je, že se stimulací bradavek se vytváří hormon prolaktin. A právě jeho vysoké hodnoty zabraňují vzniku menstruačního cyklu. Tímto způsobem příroda chrání ženské tělo před novým těhotenstvím..

Menstruace u kojících žen často začíná zaváděním doplňkových potravin pro dítě, kdy se intervaly mezi krmením mnohem prodlužují a dítě již dostává další pití.

Musíte být připraveni na skutečnost, že menstruace po porodu během kojení může být nepravidelná. Pokud gynekolog nevidí odchylky, považuje se to za variantu normy. Ale abyste se chránili před těhotenstvím, pokud to ještě není žádoucí, musíte.

Měsíčně po těhotenství: co očekávat

Během těhotenství byl váš menstruační cyklus pozastaven. Když se obnoví, o čem je důležité vědět a jaké změny lze považovat za normální, když se znovu objeví menstruace?

Jak brzy po těhotenství, menstruace pokračuje?

Kolik času uplyne před obnovením menstruace nejvíce záleží na tom, zda kojíte nebo ne. Je to všechno o hormonu zvaném prolaktin, který podporuje produkci mléka a potlačuje ovulaci.

Bez kojení ženský cyklus obvykle pokračuje 4-8 týdnů po narození dítěte, vysvětluje Amina Whiteová, MD, asistentka porodnice a gynekologie na Chapel Hill University v Severní Karolíně.

U žen, které kojí a krmí dítě směsí, se tento termín zvyšuje na několik měsíců. Pokud dítě zůstane kojené samo, nemusí být doba šesti měsíců nebo více, říká Dr. White. Mnoho matek obecně říká, že menstruace se vrátila až po zastavení kojení..

Je možné otěhotnět před obnovením menstruace?

Pro ženy není vždy příjemným překvapením, že absence menstruace ještě nezaručuje ochranu před nechtěným těhotenstvím. "Setkávám se s matkami, které jsou v pozici šest týdnů po porodu," řekla MD Angela Jonesová, porodnice-gynekologka z Freehold, NJ.

Je třeba si uvědomit, že k ovulaci dochází před menstruací.

Jakmile vajíčko zraje, žena je plodná, to znamená, že těhotenství může nastat, i když první poporodní období ještě nebylo.

To platí také pro kojící matky, včetně.

"Mnoho žen se spoléhá na kojení jako na antikoncepci," vysvětluje Dr. Jones, "ale nedoporučoval bych to." Vždy stojí za to být dodatečně chráněn. Je lepší zvolit způsob ochrany u specialisty, protože ne všechny jsou vhodné pro kojící matky. Například antikoncepční pilulky obsahují estrogen, který může narušovat produkci mateřského mléka. V tomto případě je důležité vybrat si tablety bez estrogenu..

Můj cyklus bude stejný jako dříve?

Menstruace po porodu se může výrazně, mírně nebo vůbec lišit. Může být delší nebo kratší, může proudit lehčí nebo těžší a délka cyklu se může změnit, říká Dr. White. I nepohodlí a bolest v prvních dnech menstruace se mohou zvýšit nebo naopak zmizet.

Důvodem je, že se děloha během těhotenství zvyšuje a po narození se smršťuje, ale někdy zůstává o něco více než dříve. Endometrium - mukózní membrána dělohy, jejíž horní vrstva je během kritických dnů odmítnuta - prochází restrukturalizací, a tedy změnami cyklu, vysvětluje Dr. White. To se děje s každým těhotenstvím, takže cyklus se může měnit se vzhledem následujících dětí.

Menstruace může být po porodu ještě těžší, pokud jste užili perorální antikoncepci, protože ztenčují endometrium. "Pokud jste rodili přirozeně, mohou být tampony umístěny nebo cítit jinak," dodává Dr. Sioban Dolan, profesor porodnictví a gynekologie v lékařském centru Montefiore v Bronxu v New Yorku. "Možná budete chtít přejít na větší tampony, ale postupem času se vrátíte k těm, na které jste byli zvyklí.".

Měsíce po porodu budou zpočátku nepravidelné?

Dr. White odpoví, že hormony zabere nějaký čas, než se vyrovná, zvláště pokud pokračujete v kojení. Jeden cyklus může trvat 24 dní, dalších 28 a třetí dokonce 35 dní.

Frekvence bude pravidelná během několika měsíců nebo po ukončení kojení.

Jak rozumět, pokud se něco pokazí?

Pokud se první menstruace jeví bohatší nebo bolestivější než dříve, je to zcela normální. Pokud se však tampón nebo polštářek musí měnit každou hodinu nebo častěji, poraďte se s lékařem, radí Dr. Jonesovi. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci, myom nebo polypy. Důležité jsou také následující varovné příznaky: menstruace trvá déle než týden a vypadává ve velkých sraženinách, menstruace pokračuje, ale neobjevuje se každý měsíc, krvácení se vyskytuje během cyklu, menstruace se nevyskytuje do 3 měsíců po ukončení kojení nebo 3 měsíce po porodu, pokud se krmí nevyráběno. S výše uvedenými příznaky pomůže kontaktování specialisty eliminovat riziko rozvoje anémie nebo dysfunkce štítné žlázy..

Je pravda, že co se týče sexu po narození dítěte, všechno začíná? V našich materiálních odhaleních otců o tom, jak se sex mění po porodu.

Vlastnosti menstruace po porodu

Porod významně ovlivňuje zdraví těla. Zpočátku menstruace zcela chybí. Místo toho mají ženy lochii, což svědčí o samočistění dělohy. Menstruace po porodu pokračuje nejméně 4 měsíce po narození dítěte. U kojících žen se menstruace objevuje mnohem později. K tomu obvykle dochází po ukončení kojení. Teprve poté se hormonální pozadí stabilizuje. Zpočátku menstruace přichází s významným porušením. Může dojít ke zpoždění. Obnovení normální menstruace obvykle trvá 4-6 měsíců.

Po narození dítěte má žena krvácení podobné období

Může menstruace jít ihned po narození

Ihned po porodu nelze menstruaci obnovit. Skvrny, které žena vidí téměř okamžitě po fyziologickém procesu, se nazývají lochie. Trvají asi dva měsíce.

Lochia nastává okamžitě po porodu. První alokace je hojná a jejich počet postupně klesá. Ihned po porodu je vysoké riziko krvácení. Proto je první 2-3 dny žena v nemocnici pod dohledem lékařů.

Vypouštění po porodu je zaměřeno na očištění povrchu rány. Z dělohy se odstraní zbytky procesu porodu. Zdraví ženy je obvykle uspokojivé.

Po dobu je děloha náchylná k pronikání infekčních procesů. V tuto chvíli musíte pravidelně měnit hygienické vložky, abyste upřednostňovali základy osobní hygieny. Maximální závažnost výboje je charakteristická pro první tři dny po porodu. Barva je šarlatová a zvyšuje se objem.

Během tohoto období je děloha nejcitlivější na zánět.

V případě krvácení nebo úplného zastavení lochie by měl být konzultován lékař. Obě podmínky představují vážné nebezpečí. Potřebovala lékařskou pomoc.

Doba zotavení dělohy v průměru trvá 30-45 dní. Každý týden klesá množství výboje. Barva postupně mizí. Obvykle není problém rozlišit menstruaci od lochie. Po ukončení praštěné ženy musí podstoupit rutinní vyšetření. To pomůže zajistit, aby byl proces obnovy uspokojivý..

Když dojde k první menstruaci po porodu

Doba zotavení menstruace přímo závisí na zvolené metodě krmení. Průměrná data jsou uvedena v tabulce..

KojeníŽena nebude plně zotavovat hormonální hladiny během kojení. V tomto případě dojde k menstruaci poté, co dítě úplně přejde na normální výživu nebo na zavedení doplňkových potravin.
Umělé krmeníPokud žena krmí své dítě směsí od narození, pak již ve věku 4 měsíců může mít dívka plnou menstruaci.

Období zotavení je individuální. Později může menstruace dojít při interakci s některými faktory, zejména po lékařském porodu, při užívání perorální antikoncepce. Je nemožné přesně říci, kdy budou kritické dny pokračovat.

Obnovení menstruace po porodu pro všechny nastane individuálně

Obnovení menstruace ovlivňují následující faktory:

 • porodní věk;
 • celkový stav těla;
 • některé rysy laktace;
 • proces porodu dítěte a rysy porodu;
 • další nemoci.

Pokud jsou doplňková jídla zavedena správně, může menstruace jít již za 7 měsíců, protože se snižuje prolaktin a snižuje se potřeba mateřského mléka..

V přítomnosti následujících faktorů bude obnovení dělohy delší:

 • oslabené tělo a těžký porod;
 • ne první dodávka;
 • věk nad 30 let;
 • nedodržení pravidel poporodního režimu.
U žen starších 30 let se mohou vyskytnout problémy s zotavením

Pouze lékař může hádat, kdy vaše období.

Jak odlišit Lochii od menstruace

Lochia má silnou podobnost s kritickými dny. Poporodní propouštění ihned po narození začíná u všech dívek, bez ohledu na vnější faktory. Trvají až 8 týdnů.

Zmatení kritických dnů s Lochií je téměř nemožné. Hlavní věc, kterou potřebujete vědět, je to, že se menstruace objevuje nejméně 2 týdny po ukončení propouštění po porodu.

Vypouštění po porodu se také postupně mění. Nakonec jsou hleny s nízkým obsahem krve..

Jak obnovit období s přirozeným krmením

Většina žen v práci dává přednost kojení. Předpokládá se, že tímto způsobem dítě dostává všechny potřebné vitamínové a minerální komplexy.

Pokud žena kojí, menstruace se na dlouhou dobu nevrací

U kojení začíná menstruace až po zavedení doplňkových potravin. Poté se produkce prolaktinu sníží. To se však vždy nestane. Někdy menstruace nezačne až do konce HB.

Kdy bude menstruace jít s kombinací hepatitidy B a umělého krmení

Při kombinaci umělého a kojení je nemožné předvídat, kdy budou období pokračovat. Musíte čekat na kritické dny ve 4-12 měsících. Menstruace přijde brzy, pokud žena nahradí ráno a večer krmení směsí. Tento ukazatel je však také individuální..

Jaká by měla být první menstruace

K první menstruaci dochází u ženy spontánně. Před kritickými dny je v dolním břiše nepříjemný pocit. Nálada se mění. Objevují se další příznaky PMS.

Po porodu často zmizí menstruační bolest v břiše. V prvních kritických dnech je obvykle přítomen mazanec. Průměrná doba trvání 3 dny.

Kdy by období mělo začít po porodu, podívejte se na toto v tomto videu o tomto:

Krvácení by mělo být podezřelé, pokud je propuštění příliš hojné a trvá déle než 7 dní. Zpočátku se cyklus pohybuje mezi 22-30 dny. Obnovte se až po konečné aktivaci vaječníků.

Kdy navštívit lékaře

Některé příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Patologické projevy zahrnují:

 • náhlé zastavení přísavek;
 • skromný měsíčně po dobu 3 cyklů;
 • nepravidelná období po dlouhou dobu;
 • nadměrně těžká první menstruace;
 • patologická barva ve výboji;
 • nepříjemný zápach menstruace;
 • několik měsíčně za měsíc.

S uvedenými příznaky byste měli v nejbližší době kontaktovat gynekologa.

Měsíčně po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy

Jednou z nejdůležitějších otázek, které ženy kladou na svůj zdravotní stav po těhotenství a porodu, je zavedení menstruačního cyklu, protože menstruace je téměř hlavním ukazatelem zdraví žen.

Po narození dítěte se na pozadí aktualizačních procesů, které se obecně vyskytují v těle ženy, objevuje změna s menstruačním cyklem.

Menstruace může být zpožděna, jít nepravidelně a na chvíli úplně zmizet. Neměli byste však panikařit, protože to vše je přirozené a normální. Rychlost zotavení a zavedení menstruačního cyklu po porodu u ženy závisí na jejích fyziologických parametrech, hormonálním pozadí, přítomnosti nebo nepřítomnosti kojení, stresu atd. V tomto článku budeme diskutovat měsíční období po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy.

Vlastnosti menstruace po porodu

Jak ukazuje praxe, menstruační cyklus po porodu může být poněkud nepředvídatelný a mít řadu funkcí. Neexistuje žádné konkrétní časové období, během kterého by menstruace měla začít po narození dítěte. Čas jejího nástupu je čistě individuální.

Mnoho žen si uvědomuje, že během několika měsíců po porodu mají nepravidelný menstruační cyklus a menstruace je někdy velmi obtížná. Důvodem je skutečnost, že ženské tělo potřebuje nějaký čas, aby se vrátilo k normálnímu fungování.

Krvavý výboj u zdravých žen by neměl trvat déle než 3–7 dní. Velmi krátká (pár dní) nebo naopak příliš dlouhá menstruace, končící srážením krve, může hovořit o problémech v reprodukční sféře ženy - nádory dělohy (myomy), endometrióza (proliferace endometriální tkáně mimo dělohu).

Objem menstruační krve také záleží. Normálně je to 50 - 150 ml. Příliš mnoho menstruačního toku nebo příliš málo také naznačuje patologii. Doba cyklu po porodu se může lišit. Pokud před narozením dítěte byl ženský cyklus například 20–30 dní, může tento ukazatel po porodu průměrovat až 25 dní.

Nedávno narozené matky mají často takzvaný premenstruační syndrom, při kterém se žena stává velmi podrážděnou, slznou, někdy zažívá závratě, nespavost, zvýšený hlad a dokonce i nevolnost.

Některé ženy hlásí nástup menstruační bolesti, kterou nezažily před porodem. Tyto bolesti jsou obvykle způsobeny neochotou těla plně se zotavit, psychickou nestabilitou, zánětlivými procesy v pánvi nebo těžkými kontrakcemi dělohy. Pokud musí žena během menstruace neustále pít léky proti bolesti a antispasmodika, musíte určitě navštívit gynekologa.

Poměrně často nastává opačná situace. Po porodu, ženy, které dříve trpěly silnou bolestí během menstruace, se stane bezbolestnou. Je to způsobeno změnou polohy dělohy v pánvi, která eliminuje překážky normálního odtoku krve..

V případě jakýchkoli starostí, které se obávají ženy o její menstruaci po porodu, byste se měli obrátit na svého gynekologa, ale zpravidla všechny výše popsané hraniční podmínky zmizí za pár měsíců.

Vlastnosti menstruace po porodu během kojení

Velký vliv na menstruační cyklus po porodu je zajištěn kojením. Tělo ženy začíná fungovat v dříve neznámých podmínkách. Hypofýza zvyšuje produkci hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za přidělování mateřského mléka a proces laktace.

Menstruace po porodu může na dlouhou dobu chybět kvůli vysokému obsahu prolaktinu. Příroda se tak stará o matku a dítě a vrhá všechny síly těla, aby dítě živila, potlačuje funkci vaječníků, blokuje ovulaci a tím znemožňuje vyčerpání nového těhotenství.

Charakteristickým rysem menstruace po porodu při pravidelném kojení je, že k menstruaci může dojít až po dokončení kojení. Příchod menstruace je zpožděn kvůli skutečnosti, že v období kojení produkuje hypofýza hormon prolaktin, který potlačuje funkci vaječníků, například ovulaci, která zabraňuje nástupu nového těhotenství při kojení. Prolaktin může působit jako příčina nepravidelné menstruace po porodu.

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu

Pokud žena nedojčí své dítě, pak první menstruace po porodu přichází asi za 2-3 měsíce. U matek, jejichž děti jsou smíšené, tj. Kojení je přítomno, ale ne na vyžádání, menstruace začíná v průměru za 4-5 měsíců.

Způsob dodání neovlivňuje čas příjezdu první menstruace a zavedení menstruačního cyklu. Je pravda, že u žen, které zažily poporodní komplikace ve formě krvácení, sepse, endometritidy atd., Může menstruace přijít o něco později, než je datum splatnosti, protože tyto procesy inhibují obnovení dělohy v důsledku poškození zánětem..

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu je poměrně častým jevem. Často se po narození dítěte menstruace stává nepravidelnou: menstruace přichází, někdy nepřijde, je zpožděna o několik dní, pak naopak, začíná dříve než dříve.

Cyklus lze nastavit na 4-6 měsíců, ale pokud se po uplynutí této doby interval mezi příchodem menstruace liší o více než 5 dní, je to příležitost ke konzultaci s lékařem. Obnovení pravidelnosti menstruace po porodu je známkou toho, že ženské tělo zcela obnovilo svou reprodukční funkci a je připraveno na nové těhotenství..

Opožděná menstruace po porodu

Jak již bylo zmíněno, mnoho faktorů ovlivňuje regeneraci menstruace po porodu, včetně:

 • celkový stav těla matky;
 • její psychický stav;
 • přítomnost nebo absence režimu úplného spánku a odpočinku;
 • stresové situace;
 • výživa;
 • narození komplikace.

K obnovení menstruačního cyklu po narození dítěte dochází v průměru 2-3 měsíce po dokončení špinění (lochie). Pokud po této době nezačne menstruace ženy, začne se obávat zpoždění a možného těhotenství.

Někdy se stane, že menstruace po porodu již začala, na nějakou dobu byla menstruace pravidelná a poté začaly poruchy. Toto je typická situace při kojení. Pokud však selhání cyklu přetrvává i po ukončení laktace, měli byste se poradit s lékařem, protože takové zpoždění menstruace po porodu může být příznakem řady nemocí.

Prodloužené zpoždění menstruace po porodu může být způsobeno následujícími důvody:

 • nedostatečná produkce hormonálního estrogenu v důsledku hormonálního selhání v těle;
 • přítomnost cystických změn ve vaječnících;
 • infekční nemoc;
 • celkové oslabení těla kojící matky spojené s chronickým nedostatkem spánku nebo stresu;
 • zánětlivé procesy vyskytující se v genitáliích;
  přítomnost nádoru v děloze nebo vaječníku;
 • nové těhotenství;
 • Sheehanův syndrom nebo hypofýza.

Nejprve je třeba při zjištění příčin zpoždění menstruace po porodu vyloučit opakované těhotenství. Koneckonců, žena může snadno otěhotnět dítě znovu před první menstruací po těhotenství, protože menstruace přichází téměř 2 týdny po ovulaci, což je dost pro oplodnění..

Pokud je těhotenský test negativní a gynekolog neodhalil žádné patologické nálezy během vyšetření, analýzy a ultrazvuku, měla by se žena poradit s endokrinologem, protože dlouhé zpoždění menstruace po porodu může být příznakem vývoje Sheehanova syndromu, když dojde k patologickým změnám v hypofýze, které způsobují narušení produkce hormonů. prolaktin. Tento syndrom může být způsoben těžkým krvácením během porodu nebo jinými poporodními komplikacemi..

Doporučuje se, aby ženy po porodu pro rychlé zotavení pečlivě sledovaly své zdraví, užívaly vitamíny, prováděly lehkou gymnastiku, věnovaly dostatek času na odpočinek, procházely čerstvým vzduchem a spaly a také plně jedly. Každodenní rutinní a racionální činnost bude klíčem k rychlému formování, nastolení cyklického a hormonálního procesu a pravidelnosti menstruace..

Nezapomeňte, že ne vždy dlouhé zpoždění menstruace po porodu nebo selhání cyklu je nebezpečné, ale v každém případě je nežádoucí samoléčení. S případnými dotazy a problémy, které se vyskytnou v reprodukčním systému, se obraťte na odborníka.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Otázka „Kdy bude cyklus menstruace obnoven po narození dítěte?“ vzrušuje mnoho žen. Možnost otěhotnění závisí na této okolnosti, což znamená potřebu uchýlit se k antikoncepci. Kromě toho lze měsíční zdravotní stav použít k posouzení zdraví žen: je reprodukční systém normální po narození dítěte.

Kdy začínají období po porodu

Čas, během kterého se menstruační cyklus po porodu zlepší, je pro každého jiný. Je to kvůli mnoha okolnostem:

 • dítě má přirozenou nebo umělou výživu;
 • kojení ženy na vyžádání nebo za hodinu;
 • zda jsou drobky krmeny směsí;
 • zda se při porodu vyskytly nějaké potíže;
 • zda matka jí vyváženě a plně;
 • Má žena dostatek odpočinku a spánku;
 • Máma má depresivní stav a zdravotní problémy.

Jak je kojení spojeno s kritickými dny

Kojení je hlavním faktorem ovlivňujícím menstruaci. Jejich příchod závisí na frekvenci aplikace dítěte na mléčnou žlázu:

 • pokud je dítě krmeno směsí nebo je podáno prsu, ale nepravidelně, kritické dny přicházejí asi měsíc a půl po porodu. Současně k ovulaci nedochází vždy, ale stále je pravděpodobnost vaječných buněk poměrně vysoká, takže šance na otěhotnění v případě nepřítomnosti antikoncepce jsou velmi vysoké;
 • pokud je krmení organizováno podle harmonogramu, může první menstruace přijít dva měsíce po narození;
 • Pokud kojení nastane na vyžádání, je výskyt menstruace zpožděn o šest měsíců až rok. Kritické dny přicházejí zpravidla, jakmile jsou dítěti představeny doplňkové potraviny; Absence menstruace po porodu je způsobena změnou hormonálního pozadí ženy
 • menstruace u kojících žen někdy přichází později než o rok později, což souvisí s individuálními charakteristikami těla.

Pokud menstruace nepřijde po roce, je třeba vyloučit:

 • možné těhotenství;
 • hyperlaktinémie je hormonální onemocnění charakterizované zvýšeným množstvím prolaktinu. Tento hormon ovlivňuje ovulaci, a tedy i menstruační cyklus..

Proč neexistují žádné měsíční období po porodu?

Důvody absence menstruace v poporodním období mohou být tyto:

 • účinek hormonu prolaktinu na tělo, který způsobuje tzv. laktační amenoreu;

Laktační amenorea je stav ženského těla, ve kterém není ovulace, která je spojena s kojením. Hormon prolaktin je hlavní v procesu produkce mateřského mléka a zabraňuje vajíčkům v opuštění vaječníků. Hladina estrogenu také nezvyšuje, proto období kojících matek přichází mnohem později.

Při laktaci by neměla být menstruace vyděsena, protože se jedná o normální fyziologický proces. Pokud však žena přestala kojit a po několika měsících menstruace nezačala, určitě byste měli navštívit lékaře. Absence menstruace rok po porodu je příležitost konzultovat s lékařem

Je možné nepoužívat antikoncepci po porodu, pokud není měsíční

Často existuje názor, že kojení může chránit před nežádoucím těhotenstvím téměř o 100%. To však není. Laktační amenorea neumožňuje ovulaci. Aby však tato metoda fungovala, musí být dítě aplikováno na hruď nejméně každé 3 hodiny během dne a maximálně 6 hodin v noci. Ale ani tehdy samozřejmě neexistuje žádná 100% záruka..

Světová zdravotnická organizace doporučuje začít se chránit tři týdny po porodu, a to navzdory přítomnosti nebo nepřítomnosti menstruace. Žena prostě nemusí čekat na nástup menstruace, protože první ovulace skončí těhotenstvím.

Trvání a přípustná intenzita prvního a následujících období po porodu

Menstruace, která přichází jako první po porodu, se často liší od předchozí menstruace ženy. U některých je propouštění hojnější, zatímco u jiných naopak vzácné. Pokud dříve došlo v cyklu k nepravidelnosti, pak po narození dítěte tento problém zpravidla zmizí.

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, ale může se lišit od 21 do 35 dnů. Doba vybití je 3–6 dní, někdy se zpožděním na 8–10.

Nejvyšší intenzita výboje během menstruace připadá na první 2 dny. Pokud se tento ukazatel nesnížil do sedmého dne nebo pokud menstruace trvá déle než týden, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Jak odlišit lochii a krvácení od menstruace

Po narození dítěte má každá žena krvácení, které je způsobeno oddělením placenty od dělohy. Obnovení trvá určitou dobu (až dva měsíce), během níž se změní povaha absolutoria:

 • v prvních 2-3 dnech je pozorován výtok krve;
 • od 3–4 dnů do konce prvního týdne - vypouštění serózní sacharózy;
 • od 10. dne - nažloutlý bílý výboj;
 • po 5-8 týdnech se vypouštění zastaví.

Tyto krevní sekrety se nazývají lochie a nejsou měsíční. Odstraňují všechno zbytečné z těla matky, takže proces zotavení dělohy je dokončen co nejdříve. V jejich složení se kromě krve vyskytují částice endometria, hlenu, části membrán. Během menstruace opouštějí tělo pouze krev a části horní vrstvy dělohy, nejsou přítomny žádné složky placenty.

Hlavní rozdíl mezi Lochií a menstruací je povaha jejich výskytu: menstruační cyklus je regulován hormony, zatímco Lochia je způsobena stavem dělohy po porodu.

Krvácení dělohy je patologický stav charakterizovaný hojnou ztrátou krve. Na rozdíl od menstruace vede k obecné slabosti, anémii, únavě a vyžaduje kvalifikovanou pomoc.

Tabulka: rysy Lochie, krvácení a menstruace

Poporodní LochiaMěsíčníKrvácení dělohy
Barva zvýraznění je červená. Poté zčervenají a postupně se rozjasní na průhlednost nebo krémovou barvu..Při menstruaci je ve výtoku vždy krev. Na začátku a na konci má zpravidla nahnědlou barvu.Barva výboje se nemění a objem po několika dnech neklesá.
Po narození může propuštění trvat až 4-8 týdnů.Menstruace by neměla trvat déle než týden.Krvácení dělohy trvá déle než týden.

V jakém období dochází k úplnému obnovení normálního cyklu po porodu

Pravidelnost kritických dnů po porodu se nevrací okamžitě. I s příchodem první menstruace je poměrně těžké říci, kdy budou další. Tělo potřebuje v průměru 3 měsíce po první menstruaci, aby se zajistilo obnovení cyklu. Ale tento termín je individuální.

První měsíc po porodu: zkušenosti žen

První období byla normální. Po šesti měsících však byli nepravidelní a hojnější než dříve. Po tom, co se vše více či méně usadilo, už však nebyl tak jasný cyklus a bezbolestná období jako před těhotenstvím, je to škoda.

Maria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Trvalo mi 2,5 měsíce po porodu. Dítě má IV, takže její období začalo brzy. Uplynulo teprve nedávno. Byli velmi silní. Musel jsem použít urologické podložky po dobu 2 dnů. Silně to nalévalo a slabost. Zavolal jsem doktorovi, který se narodil, řekl, že by to mohlo být. Ultrazvuk před 3 týdny byl v pořádku.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Začal jsem, když bylo dítě 7 měsíců (kojení, dokonce i překvapení), tam byl mazanec 5 dní, pak měsíc klidu. Pak šli jako obvykle, prodloužil se pouze cyklus, bylo 35, a před těhotenstvím to bylo 28 a krvácení samotné se snížilo. Ale ke kterému jsem opravdu velmi rád, takže se stali bezbolestnými, dříve prvního dne žili na lécích proti bolesti. Ale PMS je nyní noční můrou a dříve jen otekla prsa.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Měl jsem císařský řez, výtok poté, co prošel po 3 týdnech, první menstruační období se objevilo téměř o rok a půl později (krmeno). Ale první z nich byli velmi hojní, nikdy se vůbec nestalo, jako by bodli.

Plyš

http://www.babyplan.ru/forums/topic/42452-pervaya-menstruatsiya-posle-rodov/#ixzz4wlnJlK1D

Mohu kojit po kritických dnech

Předpokládá se, že v kritických dnech je mateřské mléko hořké, a proto může dítě odmítnout kojení. Je to mýtus. Vědci nezjistili vliv menstruace na chuť a vůni mateřského mléka. Vůně mámy se může mírně změnit, protože se během menstruace zvyšuje pocení. Tento problém však lze snadno vyřešit důkladnější osobní hygienou..

Další běžný mýtus v otázce kojení během menstruace: množství mléka v kritických dnech klesá. Menstruace neovlivňuje množství produkované výživné tekutiny. Pokud dítě začne jednat, neznamená to, že má hlad nebo nemá chuť mléka. Dítě s největší pravděpodobností prošlo na emoční stav matky, protože často se projevují příznaky PMS (premenstruační syndrom) v poporodním období.

Během menstruace nejsou kontraindikace kojení.

Video: kojení během menstruace

Bolestivá nebo těžká období: patologie a norma

Ženy, které během menstruace zažívají bolest před porodem, zpravidla na to po narození dítěte nepřiznávají žádný význam. Někteří dokonce poznamenají, že bolest se zmenšila. Ale ti, kteří se s tím dosud nesetkali, se velmi bojí, když po porodu nastane bolestivá menstruace. Jaký je důvod těchto změn??

Bolest během menstruace v poporodním období může být důsledkem:

 • hormonální poruchy;
 • poškození orgánů během porodu;
 • císařský řez;
 • zánětlivý proces;
 • endometrióza - proliferace buněk vnitřní vrstvy dělohy;
 • onkologie;
 • neúplné očištění dělohy od zbytků placenty.

Během menstruace může mít kojící žena při aplikaci dítěte na hrudník zvýšenou bolest. Je to proto, že sání způsobuje intenzivní kontrakce dělohy. A protože prahová hodnota bolesti je v kritických dnech snížena, bolest je cítit silnější. Bolestivé období po porodu může naznačovat vývoj patologie

Po první menstruaci se doporučuje navštívit lékaře. To je nezbytné k posouzení stavu orgánů mladé matky a k určení, jak dochází k jejich zotavení..

Naléhavá návštěva v ordinaci gynekologa je nutná, pokud:

 • výtok během menstruace je příliš hojný (maximální absorpční podložky trvají pouze jednu hodinu);
 • menstruace trvá déle než 10 dnů;
 • cyklus menstruace trvá méně než dva týdny;
 • ve výboji je mnoho sraženin. Zvýrazňující šarlat;
 • uplynul rok od narození dítěte nebo žena nedojčila tři měsíce a menstruace nepřišla;
 • pokud po Lochii přišla menstruace dříve než o měsíc později;
 • pravidelnost období mladé matky po několika menstruačních cyklech se neobnovila.

Osobní hygiena mladé matky

V období po porodu by měla být pozornost ženy na osobní hygienu ještě těsnější, protože oslabené tělo a ne vždy plně obnovené orgány mohou plně odolávat různým infekcím. Důkladné a časté mytí pomáhá použití gelů v intimních oblastech zabránit vstupu patogenních mikroorganismů.

Bezprostředně po porodu se doporučuje použít speciální poporodní polštářky nebo, pokud neexistují, obyčejné polštářky bez povrchu oka. Nejsou žádné zvláštní požadavky na výrobky osobní péče používané při návratu menstruace. Měli by být vyměňováni každé 2 hodiny a před tím si mýt ruce. Tampony nelze používat v období po porodu. Po dodání můžete použít pouze podložky, nikoli tampony

Návrat menstruace je ukazatelem toho, že reprodukční systém ženy se po narození téměř zotavil. Poporodní menstruace se může lišit od menstruace před narozením dítěte. Ať už je to jakkoli, pokud se obáváte neobvyklých projevů v kritických dnech, je nejlepší navštívit lékaře neprodleně.

Články O Neplodnosti