Hlavní Neplodnost

Výživa za 5 měsíců

Jak zavést doplňkové potraviny pro dítě ve věku 5 měsíců by mělo být konzultováno s pediatrem. Všechny výrobky kojenecké výživy v internetovém obchodě „Dcery a synové“ splňují požadavky WHO.

Jak zavést doplňková jídla za 5 měsíců

Před zahájením doplňkových potravin od 5 měsíců je důležité sledovat, zda dítě projevuje zájem o potravu pro dospělé, kolik dítě váží, jak přibírá na váze. Ve věku pěti měsíců jsou komponenty nového menu do stravy zavedeny postupně. Podávání se zvyšuje po dobu 7-10 dní.

Podle doporučení pediatrů by první krmení dítěte po 5 měsících mělo začít porcí, což je 1 lžička. Po 1-2 týdnech se denní dávka zvyšuje na 100 až 150 g.

Tipy, jak začít s doplňkovými potravinami za 5 měsíců:

 • podávání doplňkových potravin dětem je nejlepší před druhým a třetím plným krmením směsí nebo mateřským mlékem;
 • pokud odmítnete jídlo, musíte misku vyměnit a zkusit to znovu po 2-3 dnech;
 • Doplňkové potraviny můžete začít, pouze pokud je dítě zdravé a nebylo očkováno za poslední 2 týdny;
 • po úspěšném prvním dni krmení by měl každý následující den porci zdvojnásobit;
 • pokud se objeví příznaky alergie, je nutné vyloučit z nabídky produkt, který způsobil reakci, a poradit se s pediatrem;
 • seznámení s dalším pokrmem může začít po dvou týdnech úspěšného krmení.

Důležité!

Pět měsíců je přijatelný věk pro zahájení krmení. Trávicí enzymy jsou již aktivně vylučovány a jsou připraveny zpracovat těžší potraviny než mléčná výživa nebo mateřské mléko. První doplňková jídla po 5 měsících začínají velmi pečlivě a používají jídla z jednoho produktu a minimální porce.

Co lze dodat do 5 měsíců jako doplňkové jídlo

Nejlepší možností pro krmení budou zeleninové nebo ovocné pyré a cereálie. Jako doplňkové jídlo po 5 měsících lze dítěti nabídnout pouze jednosložkové pokrmy. To je diktováno potřebou stanovení možného alergenového produktu. Pokud jídlo způsobí alergickou reakci, mělo by být ze stravy odstraněno..

Jaké návnady od 5 měsíců jsou zvláště užitečné pro dítě? Jedná se o pyré z cukety, květáku, brokolice, dýně a pečených zelených jablek. Tato zelenina a ovoce nezpůsobují alergie a jsou tělem snadno vstřebatelné. Pro zvýšení tělesné hmotnosti je vhodná mléčná kaše z pohanky, kukuřice nebo rýže. Tyto obiloviny na rozdíl od ovsa, pšenice a ječmene neobsahují lepek ochuzující sliznici.

Tabulka 1. Seznam potravin pro krmení dětí do 5 měsíců s rozvrhem denního příjmu
Laktační produktMnožství jídla
Cuketa, dýně, zelné pyré140 až 150 g
Zelené jablko ovocné pyré50-60 g
Tvaroh30-40 g
Mléčná kaše s pohankou, rýží, kukuřicí100 - 150 g
Máslo1-3 g

Při sestavování nabídky krmení po 5 měsících musíte vědět, že dítě v tomto věku konzumuje 5-6krát denně. Před druhým, třetím nebo čtvrtým hlavním jídlem je vhodné nabídku rozšířit o doplňková jídla.

Spolu se směsí může dítě po 5 měsících jíst:

 • zelí, tykev nebo dýňové pyré;
 • pečené jablko pyré;
 • tvaroh;
 • kukuřice, pohanka nebo rýžové mléko.

Do kaše nebo zeleninového pyré se doporučuje přidat 1-3 g másla.

Tabulka 2. Denní nabídka pětiměsíčního dítěte s uvedením objemu primárního a sekundárního jídla
Počet krmení denněVýživaDávkování
První krmeníMléčná výživa nebo mateřské mléko200 ml
Druhé krmeníMléčná kaše150 g
Jablečná omáčka50 g
Třetí krmeníZelené zeleninové pyré150 g
Máslo3 g
Kojenecká výživa, mateřské mléko50 ml
Čtvrté krmeníTvaroh40 g
Mix, mateřské mléko150 ml
Páté až šesté krmeníMléčná výživa, mateřské mléko200 ml

Názor odborníka

„Krmení dítěte po 5 měsících by mělo být neškodné a mělo by mít přirozenou chuť, proto je přidání cukru a soli nežádoucí. Není třeba solit dětskou stravu podle svých představ a přidávat tam koření.

Náš online trh nabízí krmení pětiměsíční kojenecké kaše (kukuřice Bebi Premium, pohanka se sušenými meruňkami a jablky, pšenice FrutoNyanya s dýní), zeleninu (Heinz squash, babiččin koš „květák, dýně) a ovocné pyré (Fleur Alpine Organic) šípkové jablko, banán-jablko-rybíz-borůvka, hruška "Agusha", stejně jako další vysoce kvalitní kojenecká výživa ".

Specialista internetového obchodu „Dcery a synové“
Antonova Ekaterina

zjištění

Ke správným doplňkovým jídlům po 5 měsících patří seznámení s obilovinami, šťouchanou zeleninou nebo ovocem a jejich tvarohem a máslem do každodenní stravy dítěte. Podíl hlavních potravin by se měl postupně zvyšovat na 100 - 150 g.

Jak zavést doplňkové potraviny ve věku 5 měsíců podle všech pravidel, řekne pediatr. Pouze lékař pomůže upravit nabídku s ohledem na konkrétní vývoj konkrétního dítěte.

Krmení dítěte po 5 měsících

Ve věku 5 měsíců může dítě už držet hlavu, postupně se učí sedět a plazit se, první zuby se v něm začínají objevovat. Nejlepší výživa pro dítě je podle většiny pediatrů (včetně Dr. Komarovského) kojení - mléko, bohaté na všechny vitamíny a makronutrienty potřebné pro dítě. Existuje však řada případů, kdy kojení není možné - matka může vypalovat mléko nebo úplně chybět. Mnoho žen navíc musí brát antibiotika a další léky, o kterých je známo, že přetrvávají v mateřském mléce, a tím poškozují dítě.

Krmení dítěte po 5 měsících však může již částečně zahrnovat doplňková jídla. Pokud matka od prvních dnů života dítěte nevyráběla mléko, měla by se v tomto případě pro krmení dítěte použít vysoce kvalitní přizpůsobené směsi vyrobené zejména pro děti různého věku..

Před přenosem dítěte z kojení na více dospělých potravin je nutné koordinovat jejich činnost s pediatrem nebo rodinným lékařem. Ve věku 5-6 měsíců mohou první jídla u dítěte způsobit poruchy trávení, střevní koliku, alergie a další nepříznivé příznaky. Je vhodné dát dítěti doplňkové jídlo ve formě šťouchaného čaje nebo polévkové lžíce a ne v lahvi s dudlíkem. Stav jeho zdravotních a chuťových preferencí bude v budoucnu záviset na tom, jak dobře je vybrána výživa dítěte mladšího 1 roku. Nadměrné krmení dítěte po 5 měsících může v budoucnu vést k možné obezitě a rozvoji diabetu, takže strava by měla být vyvážená a zdravá. Takže když se matky rozhodly začít zavádět první doplňkové potraviny do dětské výživy, musí vědět, že dříve než ve věku 5–5,5 měsíce, dětští lékaři nedoporučují přenést dítě na jídlo, a to ani v případě, že dítě bylo kojeno od narození.

Krmení 5 měsíců staré dítě, první krmení

Strava dítěte by měla být sestavována matkou samostatně; Příkladem je níže uvedené menu pro krmení dítěte po 5 měsících. Pro dítě můžete začít doplňovat plátky loupaných jablek nebo hrušek nebo několika lžícemi bramborové kaše bez soli nebo pohankové kaše vařené ve vodě. Pediatrové nazývají tento způsob krmení dítěte „pedagogickým“, jeho účelem není tolik saturovat dítě, ale seznámit ho s jídlem, které dospělí jedí. Po 5 měsících je trávicí systém dítěte již docela rozvinutý, ale slaná, smažená, uzená a mastná jídla nejsou v žádném případě vhodná pro krmení dítěte po 5 měsících. Rovněž v žádném případě byste neměli být nuceni jíst doplňkové potraviny - je zakázáno donutit dítě k násilnému krmení, což v budoucnu povede k problémům s výživou..

Začněte tím, že můžete nabídnout dítěti půl lžičky nového jídla před hlavním příjmem, je žádoucí, aby se takové krmení provádělo ráno. Po krmení dítěte ho musíte okamžitě krmit mateřským mlékem nebo směsí.

Je důležité sledovat stav dítěte: pokud je vše v pořádku a dítě nemá na kůži příznaky střevní narušení, zarudnutí a vyrážky, pak další den můžete dát 1 lžičku. jídlo. Pokud například požití půl lžičky bramborových kaší při krmení dítěte ve věku 5 měsíců způsobilo podráždění žaludku u dítěte, okamžitě odstraňte brambory z dětské stravy a odmítněte zavádět jakékoli nové jídlo po dobu nejméně 3–4 dnů. Pokud bylo zavedení doplňkových potravin úspěšné, můžete postupně zvyšovat porci o půl lžičky denně. Někde za 7-10 dní bude již možné spolu s prvním novým produktem představit druhý. Podle Dr. Komarovského lze kojení nebo umělou výživu v této fázi nahradit pátou doplňkovou potravou - to znamená, že jedno jídlo dítěte může sestávat výhradně z „dospělého“ jídla. Poté, při pokojové teplotě, může být do dětské stravy zavedena pitná voda nebo teplý čaj, po jídle nebo mezi jídly.

Téměř bezprostředně po zavedení nových produktů si matka pravděpodobně všimne změn ve stolici dítěte i vzhledu špatného dechu, ale nepropadá panice: tímto způsobem se projevuje další fáze fyziologického vývoje dítěte..

Při přemýšlení o zavedení nových potravin při krmení dítěte ve věku 5 měsíců se rodiče pravděpodobně setkají s různými názory pediatrů a výrobců dětské výživy na produkty, se kterými by měl tento proces začít. Podle Dr. Komarovského je nejlepší kojení nebo umělé krmení přidat obiloviny, rozemleté ​​v mlýnku na kávu a vařené ve vodě bez soli nebo rostlinného pyré bohatého na pektin, minerály, vitamíny a vlákninu..

Přibližné menu při krmení 5 měsíčního dítěte

Na základě všech výše uvedených doporučení může být přibližné menu při krmení pětiměsíčního dítěte následující:

 • První snídaně v 6–7 ráno - porce mateřského mléka nebo směsi;
 • Oběd v 10–11 hod. - lžíce zeleninového pyré, mateřského mléka nebo směsi;
 • Oběd ve 2–3 hodin odpoledne - část mateřského mléka nebo směs;
 • Občerstvení v 18 - 19 hod. - část mateřského mléka nebo směsi;
 • Večeře v 10–11 hodin - porce mateřského mléka nebo směsi.

Druhá snídaně v průběhu času může zcela sestávat z rostlinného pyré a v případech, kdy dítě nemá dostatečný přírůstek na váze nebo nestabilní hmotnost, je lepší místo kaše použít rostlinnou kaši.

Od 5,5 měsíce, ale ne dříve, může výživa dítěte, pokud si to rodiče přejí, a dobrá reakce těla dítěte na doplňková jídla, mít následující podobu:

 • Snídaně v 6–7:00 - porce mateřského mléka nebo směsi;
 • Oběd v 10 - 11 hodin - malé zeleninové pyré (100 - 150 g), 3 lžíce. šťouchané ovoce a půl žloutku;
 • Oběd ve 2–3 hod. - mateřské mléko nebo směs, 5-6 lžičky. šťáva a 2 lžičky čerstvý tvaroh;
 • Občerstvení v 6-7 hodin - 5-6 lžičky. šťáva, mateřské mléko nebo směs;
 • Večeře v 10–11 hodin - porce mateřského mléka nebo směsi.

Nebo může být strava takto:

 • Snídaně v 6–7:00 - porce mateřského mléka nebo směsi;
 • Druhá snídaně v 10 - 11 hod. - 100 - 150 g ovesné kaše, 3 lžíce. tvaroh a 5-6 lžičky ovocný džus;
 • Oběd ve 14:00 - mateřské mléko nebo směs a 50 g ovocného pyré;
 • Občerstvení při 6–7 hod. - 100–150 g zeleninového pyré, 5-6 lžičky. ovocná šťáva a 3 polévkové lžíce šťouchané ovoce;
 • Večeře v 10–11 hodin - porce mateřského mléka nebo směsi.

Pokud bylo krmení dítěte po 5 měsících nebo od narození umělé, měla by dieta vhodná pro takové dítě následující formu:

 • Snídaně v 6–7:00 - 150–200 g porce směsi nebo kefíru;
 • Druhá snídaně v 10 - 11 hod. - 100 - 150 g mléčné kaše, 2 lžičky. tvaroh nebo ovocné pyré;
 • Oběd ve 2–3 hodiny odpoledne - 150-200 g porce směsi nebo kefíru a 5-6 lžičky. ovocný džus;
 • Odpolední svačina v 6–7 hodin - 100–150 g zeleninového pyré, půl žloutku a 5-6 lžičky. ovocný džus;
 • Večeře v 10 - 11 hodin večer - 150-200 g části směsi nebo kefíru.

Strava pětiměsíčního kojeného dítěte

Někteří odborníci tvrdí, že budoucí zdraví a vývoj obecně závisí na kvalitě krmení dítěte v prvním roce života. Dnes budeme diskutovat o stravě pětiměsíčního kojení dítěte, protože toto téma je docela vážné - mnoho rodičů začíná v tomto věku své děti krmit..

V článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami doplňkových potravin v daném období života kojence, a také učiníme přibližné menu na den.

Vlastnosti výživy pětiměsíčního dítěte umístěného na GV

S každým měsícem života roste potřeba kalorií. Důvodem je skutečnost, že se jeho tělo vyvíjí, jeho tělo se zvětšuje a ten malý začíná projevovat nebývalou aktivitu.

Zpočátku je mateřské mléko schopno kompenzovat chybějící energii a poskytnout dítěti potřebné užitečné vitamíny a minerály. Postupem času se zvyšuje chuť k jídlu dítěte, konzumuje rostoucí objem mléka, ale dříve či později přichází okamžik, kdy přestane poskytovat potřebnou saturaci.

Obvykle se to děje na přelomu 4–5 měsíců věku, proto mnoho matek začíná krmit své potomky, když dosáhnou 4 měsíců. S tímto rozhodnutím souhlasí mnoho odborníků na výživu. Trávicí systém čtyřměsíční arašídy je již docela vyvinut a obsahuje všechny enzymy potřebné pro trávení jednoduchých rostlinných nebo ovocných pyré.

Také dítě podstoupí reflexní tlačení cizích předmětů z ústní dutiny - až 4 měsíce je nemožné, aby dítě dalo jídlo ze lžíce, automaticky vystrčí jazyk a bude venku, tato funkce nedovolí malému dítěti se dusit na cokoli.

I přes tak příznivou situaci pro zavádění doplňkových potravin je však 4 měsíce věku, jak již bylo uvedeno, určitým druhem hranice. Během tohoto období musí být zavedeny nové výrobky, ale je to spíše ochutnávka jídla od dítěte a provozní doba pro budoucnost.

Plnohodnotné zavádění doplňkových potravin se objevuje, když dítě dosáhne věku 5 měsíců. Během tohoto období arašídy potřebují tolik energie, že zahraniční produkty v nabídce jsou prostě životně důležité.

To samozřejmě neznamená, že by děti měly být izolovány z mateřského mléka - ne. Dítě pokračuje v jídle jako obvykle, jen některá jídla jsou nahrazena jedením doplňkových jídel, nikoli mateřského mléka. Množství mléka spotřebovaného v tomto věku se obvykle mírně snižuje - asi 700 ml za den, místo 900 ve čtyřech měsících věku.

Jak zavést nová jídla do stravy 5měsíčního dítěte

V tomto věku je nabídka dítěte téměř totožná s nabídkou čtyřměsíčního dítěte, ale pouze s jednou podmínkou - množství doplňkových potravin se zvyšuje a stává se různorodým.

Při sestavování výživového schématu dítěte je třeba mít na paměti, že na každý kilogram jeho hmotnosti by mělo být asi 100 kalorií. Lze je získat z rostlinných a ovocných pyré, jednosložkových cereálií, speciálních tvarohů pro kojence a šťávy.

Je třeba si uvědomit, že pětiměsíční dítě by mělo denně konzumovat 800–1 000 ml potravin, z toho asi 700 mateřského mateřského mléka, a zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi džusy, zeleninové a ovocné pyré.

Pokud se rozhodnete zavést nový produkt do dětské výživy, měli byste mu nejprve vyzkoušet pouze půl čajové lžičky tohoto produktu, rozemleté ​​na bramborovou kaši. Poté byste měli počkat jeden nebo dva dny a sledovat reakci dítěte na nové jídlo.

Pokud si nevšimnete vyrážky na jeho kůži, nechová se neklidně a stolička udržuje normální konzistenci, pak je nový produkt v pořádku a můžete s ním i nadále vyživovat dítě. V opačném případě bude nutné tento produkt na chvíli odložit..

Postupným zvyšováním množství doplňkových potravin budete muset dosáhnout určitého množství, které je stanoveno pro daný věk:

 • Kaše - 50 gramů;
 • Zeleninové pyré - 150 gramů;
 • Ovocné pyré - 50 gramů;
 • Šťáva - 50 gramů.

Samozřejmě, pokud vaše dítě miluje ovesnou kaši, můžete mírně zvýšit denní spotřebovaný objem této kategorie produktů, ale pamatujte, že některé z nich mají nepříjemné vlastnosti, například ovesnou kaši.

Když dosáhnete požadovaného objemu pro některý z produktů, můžete do stravy začít něco nového. Tento proces funguje stejným způsobem, ale nyní můžete jednoduše přidat malé množství nového pyré k již zadanému. To nejen ušetří váš čas, ale také umožní dítěti rychle zvyknout na nový vkus.

Výživa pro 5 měsíční dítě: doporučení pro rodiče

Následující tipy vám umožní správně zavést nové jídlo do dětské výživy a chránit jeho zdraví.

 • Jeden z hlavních požadavků na potraviny pro doplňkové potraviny - měl by být co nejjednotnější. Zeleninové nebo ovocné pyré by měly být doslova mleté. Tento stav je poměrně obtížné dosáhnout doma, proto doporučujeme používat hotové, předem zabalené do sklenic, dětskou výživu.
 • V misce pro dítě by neměl být žádný cukr ani sůl.
 • Pokud je dítě nemocné, je zavedení nového produktu zpožděno, dokud není zcela uzdraveno..
 • V první polovině dne byste měli vyzkoušet nové bramborové kaše, díky tomu je možné sledovat reakci těla na produkt.
 • V případě, že dítě ve všech možných ohledech projeví svou neochotu jíst nějaký druh bramborové kaše - nenutí ho, ale raději počkejte dva až tři týdny a zkuste to znovu.

Denní strava pro kojení dítěte

Tento diagram slouží jako příklad, takže můžete snadno nahradit některá jídla nebo je vyměnit. Je třeba poznamenat, že mezi dávkami by mělo být dítěti podána čištěná voda k pití, což lze provést pomocí lžičky.

 • Mateřské mléko.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše (rýže, pohanka, kukuřice, ovesné vločky), pokud je to žádoucí, lze do ní přidat malé množství ovocného pyré.
 • Zeleninové pyré - může to být jednosložkový produkt nebo směs několika druhů zeleniny, například brambor, mrkve a cukety. Pokud si to uděláte sami, můžete k vaření použít krůtí, kuřecí nebo králičí vývar.
 • Mateřské mléko: Ovocné pyré (jablko, hruška), šťáva nebo kompot.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše.
 • Mateřské mléko.

Takže strava pětiměsíčního kojeného dítěte, i když se příliš neliší od jídelního lístku pro čtyřměsíční dítě, ale klíčem je zde něco jiného.

Hlavní věc, kterou by měli rodiče v tomto období života dítěte udělat, je zavedení kompletního krmení, které se následně stane základem jeho výživy a nahradí mateřské mléko..

Dítě v 5 měsících. Je čas zavést doplňkové potraviny? Ukázkové menu

5 měsíců! Čas letí rychle? Co už ví pětiměsíční dítě? Kolik to váží? A je čas zavést doplňkové potraviny? Přečtěte si o všem níže..

5 měsíční hmotnost a výška dítěte

Stejně jako obvod hlavy a hrudníku

Parametr
Váha (kg6.2-8.65,8-7,7
Výška, cm61,9-69,661-67,8
Obvod hrudníku, cm40,1-46,240,5-44,6
Obvod hlavy, cm41,2-4539,9-44,4

Hmotnostní přírůstek po 5 měsících je 700 g, růstový růst - 2 cm.

Jaké dovednosti dítě získalo za 5 měsíců

Dítě začíná rozlišovat mezi cizími a blízkými: nechodí do rukou neznámých strýců, tety, začíná plakat při jmenování doktorem. Každá matka slaví tento zlom, že se nejprve na všechny usmála, ale teď pláče.

Rozlišuje tón, se kterým je osloven: usmívá se, pokud s ním mluvíte laskavě, mračí se, pokud jste něčím naštvaní nebo zmateni. Proto, mluvit s dítětem, ujistěte se, že úsměv, takže drobeček vám dává úsměv.

Volně se otočí zezadu do žaludku - oko a oko pro takové dítě. Stojany bez ohýbání nohou s podporou podpaží. Dlouho ležel na břiše, držel trup vysoko a opřel se s rukama téměř narovnanými.

Vědomě a jasně si vezme hračku, která je nad ním. Dlouhé procházky. Povzbuzujte chodit, povzbuzujte, vstupujte do „konverzace“ s ním. Koneckonců, je to důležitá fáze ve formování řeči.

Dítě ve věku 5 měsíců sundá jídlo z lžíce svými rty a jazykem nevytlačuje polotuhou hmotu z úst - to je indikátor připravenosti dítěte na krmení.

Zobrazit informace pro další měsíce:

5měsíční režim den dítěte

Každodenní rutina je důležitou součástí vývoje každého dítěte. Poslouchejte své dítě, protože jen on vám pomůže, jak to opravit. Pětiměsíční noční spánek dítěte je obvykle 10–11 hodin, polovina dětí má stále noční krmení. A to je normální, zvláště u kojenců. Odpoledne dítě spí také 3-4krát, asi 1,5–2 hodiny.

Během bdělosti, a to je 1,5–2 hodiny po spánku, aktivně trávte čas s dítětem. Masáže, aktivity s chrastítkem, říkají říkanky, zpívají dětské písničky.

Koupání vašeho dítěte v horkých letních dnech je lepší denně. V zimě můžete za 1-2 dny. Koupání může být dobrý noční rituál.

Je čas zavést doplňkové potraviny?

Podle mého názoru, 5 měsíců, nejoptimálnější věk pro zavedení doplňkových potravin. A v národním programu optimalizace krmení dětí v prvním roce života Ruské federace se to říká. Ale jen dítě vám řekne, kdy je opravdu čas. Hlavním znakem připravenosti dítěte na krmení je zájem o jídlo. Když se dítě začne dívat do úst, je čas.

První návnada může být šťouchaná zelenina nebo cereálie. Kde začít s ovesnou kaší nebo zeleninou závisí na individuálních vlastnostech dítěte. V případech, kdy má dítě sklon ke zácpě nebo příliš rychle přibírá na váze, měla by být upřednostněna zelenina. Malý přírůstek na váze, nestabilní stolice, pravděpodobnost vzniku anémie - indikace pro zahájení zavádění doplňkových potravin s obilovinami.

Krmení dítěte po 5 měsících je 5krát denně po 4 hodinách.

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících

Objem jednoho krmení je v průměru 200 ml.

Příklad menu, pokud jsou doplňková jídla zavedena po 5 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka, rýže nebo kukuřice), 100 gr. a doplnění mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou, 100 ml.

14:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa, 200 ml.

V tomto provedení může být kaše nahrazena zeleninovým pyré (cuketa nebo květák nebo brokolice).

Přibližná nabídka dítěte po 5 měsících, pokud byla doplňková strava zavedena po 4 měsících.

6:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200.0.

10:00 jednosložková kaše bez mléka (pohanka nebo rýže nebo kukuřice), 100–150 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

14:00 Zeleninové pyré (například squash), 100–150,0 a doplňkové krmení mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou 50–100,0.

18:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

22:00 mateřské mléko nebo kojenecká výživa 200 ml.

Se zavedením doplňkových potravin potřebuje dítě další přísun tekutin. Ale pouze na žádost dítěte. Koneckonců, dítě se může dobře opít mateřským mlékem nebo směsí, v tomto věku je stále v dostatečném množství. Pokud dítě dychtivě pije, nechte to být jen voda. Odkládání sladkých nápojů (ovocné šťávy, kompot) odložte na rok.

Masírujte dítě po 5 měsících

Návštěva kliniky

Po 5 měsících bude muset být vyšetřen pouze pediatr. Lékař nejen váží a měří dítě, ale také vyhodnocuje neuropsychický vývoj, vylučuje mnoho nemocí a provádí jejich prevenci.

Očkování

Pokud bylo očkování provedeno v souladu s národním kalendářem očkování, očkování se za 5 měsíců neprovádí.

Nabídka pro 5 měsíční dítě

Vaše dítě dorostlo až pět měsíců a máte logickou otázku, jak ho nakrmit hned teď. Jak uspořádat výživu dítěte za 5 měsíců?

Načasování krmení je důležité!

Společným postojem alergiků a pediatrů je to, že ideální věk pro zavedení určité sady produktů je období mezi 4 a 6 měsíci. Tentokrát bylo nazváno „okno tolerance“, protože právě v tomto období je imunitní systém dítěte připraven se seznámit s tak odlišnou sadou potravinových antigenů.

Pediatrové dnes stále častěji nabízejí tzv. Zpožděné zavádění doplňkových potravin. Podle odborníků Svazu pediatrů Ruska v Rusku je tato praxe v současné době považována za chybnou.

Dříve se předpokládalo (a dnes můžete stále vidět podobné informace na různých místech), že pozdější zavedení doplňkových potravin je druh prevence alergií. Mnohaleté zkušenosti a moderní výzkum však ukazují, že tomu tak není..

Ještě před 10–15 lety byla často vydávána doporučení, že dítě by mělo být kojeno a nekrmeno až do 8 měsíců. Těmto dětem je nyní 15 let. Diagnostika jejich zdraví ukázala, že ti, kteří později dostávali doplňkové potraviny, mají větší pravděpodobnost alergií na potraviny. Proto každý pochopil, že návnada by neměla být odložena, bez ohledu na to, zda kojíte nebo používáte směs. Ve skutečnosti nemusíte začít dříve.

 • Pokud jste matkou umělého dítěte, můžete ho představit novým výrobkům od 4 měsíců.
 • Pokud vaše dítě kojí, zavádějí se doplňková jídla od 6 měsíců. Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace však ve svých Metodických doporučeních č. 225 uvádí, že kojení může začít také od 4 nebo 5 měsíců.

Nová jídla ve stravě

Nejprve vám chci připomenout, že se do 4 měsíců nedoporučuje žádný druh doplňkových potravin. Dítě dostává buď mateřské mléko, nebo umělou směs vybranou podle svých potřeb a tělesných charakteristik.

Od čtyř měsíců doporučuje WHO buď ovesnou kaši (pro podváhu), nebo zeleninové doplňkové potraviny (jedna věc), přičemž 4,5 dítě jí obě.

Do 5. měsíce dítě stále dostává dva druhy doplňkových potravin - zeleninu a ovesnou kaši. Přidávají se pouze jiné druhy zeleniny a obilovin..

Pokud jste postupovali podle tohoto schématu, pak je za 5 měsíců čas představit drobky do nových produktů.

Další návnada je maso. Ve stravě dítěte 5-5,5 měsíce se zavádí masové pyré. Pro začátek je lepší brát hotové konzervované jídlo - hypoalergenní, ve kterém nebude žádný vývar. Navzdory intuitivnímu pocitu, že vývar je zdravý, je příliš brzy na to, aby děti tohoto věku takové jídlo snědly. Vývar jasně stimuluje trávicí systém, zvyšuje propustnost střeva. Proto nikdy nepoužívejte dětské konzervy s vývarem pro pětiměsíční děti!

Maso musí být zavedeno s ½ čajovou lžičkou, musí být provedeno během dne (na oběd), aby bylo vidět, jak to dítě toleruje. Následující den - již 1 h. l., a postupně přivádět na 20 g - to jsou 4 hodiny. l bez snímku. Můžete zastavit v této částce, dokud se dítě nevrátí do 5,5 - 6 měsíců.

Tip: přidejte maso do zeleniny, protože produkt je pro dítě nový a jeho chuť pro něj bude neobvyklá.

Ovocné pyré

Při prvním vstupu do produktu je lepší vzít jednodílné pyré, abyste pochopili, jak dítě reaguje na určité ovoce. Pokud v týdnu nenaleznete alergii nebo známky diatézy, můžete zkusit bramborovou kaši z několika ingrediencí. Musíte začít s ½ hodiny. l bramborová kaše, postupně se zvyšující na 20-30 g na jídlo. Ideální pro přidání ovocného pyré do ovesné kaše nebo tvarohu.

Tvaroh

Tvarohový sýr můžete zadat také v nabídce pětiměsíčního dítěte. To se týká dětí, které netrpí alergickými vyrážkami. Alergické vyrážky v prvním roce života jsou v 99% případů reakcí na bílkoviny kravského mléka. U tvarohového sýra je tedy problém vyřešen individuálně u pediatra a alergika. Pokud dítě nemá reakce, všechno dobře snáší, pak za 5,5 měsíce můžete nabídnout dětský sýr. I zde musíte začít s 1 čajovou lžičkou a dosáhnout objemu 20-30 gramů.

Pokud jste nevstoupili kaši do 4 měsíců, nyní je čas to udělat. Dobrá volba - průmyslové obiloviny, které lze chovat jako mateřské mléko a směs, a vařenou vodu. Mezi ně patří mléčné kaše a mléčné výrobky. Abychom předešli alergiím, je lepší začít bez mléka.

A stejně jako u ostatních produktů, kaše by měla začínat 1 nebo 2 polévkovými lžícemi - už ne.

Nevhodné pro dítě pro první krmení kaše z ručně ovesaných ovesů, ječmene a pšenice. Mají hodně lepku, což způsobí zažívací potíže. Pokud si vaříte dětskou kaši sami, je lepší, když to bude Pohanka, rýže nebo kukuřice.

To neplatí pro průmyslové obiloviny, protože obiloviny v nich neobsahují lepek, což způsobuje alergické reakce a problémy s gastrointestinálním traktem. V tomto případě je lepší nakrmit alergenické děti hotovými „příznivými potravinami“..

Strava

Nabídka pětiměsíčního dítěte vypadá něco takového.
Dětské menu - 5-5,5 měsíce:

 • 6,00 - 7,00 - mateřské mléko nebo směs;
 • 9,00 - 11,00 - zeleninové pyré (50 g), doplňková prsa nebo směs;
 • 13.00-15.00 - mateřské mléko nebo směs; šťouchané ovoce nebo tvaroh (6 lžička).
 • 18.00-20.00 - mateřské mléko nebo směs; šťáva (10-15 ml);
 • 22.00-24.00 - mateřské mléko nebo směs.

Nabídka pro děti - 5,5–6 měsíců:

 • 6,00 - 7,00 - mateřské mléko nebo směs;
 • 9,00 - 11,00 - ovesná kaše (150 g), doplňková prsa nebo směs;
 • 13.00 - 15.00 - zeleninové pyré, maso (do 20 g), šťáva nebo kompot;
 • 18.00–20.00 - nebo ovocné pyré nebo tvaroh nebo kaše (pokud dítě nezvládlo ranní porci, lze ji rozdělit na dvě dávky - 75 g ráno a 75 večer večer, pokaždé vždy čerstvé), mateřské mléko nebo směs;
 • 22.00-24.00 - mateřské mléko nebo směs.

Jsou přijímány takové široké časové intervaly, protože každé dítě má svůj vlastní individuální způsob života. Tato dieta je navržena tak, aby vás vedla podle plánu výživy a neoznačovala přesný čas krmení dítěte.

Důležité: tyto dvě dětské stravy jsou přibližné. To znamená, že můžete výrobky měnit pouze pomocí toho, co pro vaše dítě doporučuje váš pediatr, a také si vytvořit vlastní rozvrh výživy.

Dítě jí špatně: co dělat?

Máte těžké krmení a dítě odmítá jíst? Tento problém je velmi relevantní. Mnoho matek si stěžuje, že jejich dítě nejí dobře. Abychom vám pomohli vyřešit tento problém, musíte pochopit, jak objektivní je to, není příliš přitažlivé.

Pokud problém není problém

Nejprve zvážte dítě. Pokud je jeho váha ve všech ohledech normální, není se čeho bát. Zkontrolujte specifikace speciálních váhových tabulek (viz tabulky zde). Nezaměřujte se na sousední děti a nepropadejte panice, protože tváře svého chlapce neleží na vašich bedrech. Nadváha, jak dokázali vědci, poškozuje pouze zdraví dětí.

Všechny děti jsou individuální. Někdo jí hodně a rychle, někdo pomalu a málo. Možná je váš maličký z druhé kategorie.

Tip: v žádném případě neplňte své dítě nadměrným jídlem. Nucené krmení může posílit myšlenku, že stravování je mučení v podvědomí dítěte.

Když je problém objektivní

Pokud vaše dítě nejí a váha neroste dostatečně, můžeme o problému mluvit. Jaké jsou příčiny špatné chuti k jídlu??

Choroba. Nedostatek chuti k jídlu je často příznakem nějaké nemoci, takže byste neměli čekat, dokud se neobjeví jiné příznaky. Měli byste se poradit s lékařem. Pokud lékař nestanovil nic špatného, ​​měl by se problém hledat jinde.

Nedostatek režimu je jednou z běžných příčin špatné chuti k jídlu. To platí pro ty děti, které jsou krmeny „jako hrozné a když hrozné“. Úkolem rodičů je sestavit plán, který bude pro dítě vhodný. V určitém čase bude vyladěn speciálně pro jídlo, nikoli pro „spánek“ nebo „hru“..

Není příliš aktivní. Když je dítě aktivní, tráví spoustu energie, která je doplňována výživou. Jednoduše řečeno, po aktivních hrách, gymnastice, plavání a podobných aktivitách u dětí se zvyšuje chuť k jídlu. Nízká aktivita sama o sobě je podezřelá, proto je lepší konzultovat pediatra.

Nelíbí se vám jídlo. To je nejčastější důvod, proč nejíst. Kromě toho může dítě šťastně pít časem testovanou směs nebo mateřské mléko, ale plochě odmítá brokolici a květák. To je také v pořádku, protože ještě neví, že je to chutné. Jíst lžíci z jeho sklenice a plácnout rty, ukazuje, jak se vám líbí toto jídlo. Pokud však dítě vůbec nechce jíst brokolici, nahraďte ji cuketou a nabijte brokolici příště.

Individuální přístup

Ano, ne každý má hladký proces výživy. Existují takové „gurmány“, kteří odmítají všechno, dokonce i zdánlivě chutné ovocné pyré. Existují děti, které reagují na nejvíce hypoalergenní přípravky se závažnými vyrážkami..

Proto by měla být dieta prodiskutována s vaším pediatrem. Pouze on bude schopen adekvátně posoudit stav dítěte a na základě těchto informací nastavit čas pro začátek krmení a sestavit potřebné menu PRO VAŠE DĚTI.

Jak zavést doplňkové potraviny k dítěti po 5 měsících: podrobný popis

Doplňkové krmení obvykle začíná, když je dítě šest měsíců, ale někdy lékaři doporučují dřívější zavedení nových produktů. Pokud se dítě živí umělou směsí nebo pokud množství mateřského mléka nestačí, začněte první krmení za 5 měsíců.

Jak pochopit, že je čas, aby dítě podávalo doplňkové potraviny?

Proč je třeba dítěti dodat další krmení:

 1. Vyskytuje se podváha;
 2. Dítě je mezi krmením neklidné, slzné, vyžaduje prsa;
 3. Dítě je neustále hladové, o čemž svědčí charakteristický výkřik;
 4. Dítě má zájem o lžíci;
 5. Dítě netlačí obsah lžíce zpět. Zkuste dát dítěti pít vodu ze lžíce. Na hrudi se objevila voda - krmení je příliš brzy.
 6. Dítě by mělo dobře držet hlavu a být schopno sedět. Ležící nebude schopen ukázat svým rodičům, že nechce jíst;
 7. U kojenců začínají vybuchovat zuby;
 8. Dítě se zájmem sleduje, jak rodiče jedí jídlo.

Nemůžete vstoupit do návnady sami bez konzultace s pediatrem.

Výhody včasného zavedení prvního krmení

Je důležité si nechat ujít čas, kdy je zavedení nových produktů skutečně nutné. Při krmení směsí začíná krmení často brzy. Doplňkové krmení po 5 měsících kojení má také své pozitivní aspekty. Jak a jaká je jeho výhoda:

 • První jídlo vyrovnává deficit základních látek;
 • Zlepšení gastrointestinálního traktu;
 • Dítě se učí vývoji žvýkacích schopností, trénuje čelist pro žvýkání potravin.

Jak zavést doplňkové potraviny po 5 měsících - vlastnosti a obecná pravidla?

Hlavní pravidla pro zavádění doplňkových potravin tak, aby nedošlo k poškození zdraví pětiměsíčního dítěte:

 • V případě nemoci musíte odložit návnadu pětiměsíčního dítěte až do úplného uzdravení;
 • Pokud je očkování plánováno, neměli byste nový produkt zavádět týden před ním a týden poté;
 • Ráno je nabízen nový produkt;
 • Vstup začíná v minimálních objemech (s půl čajovou lžičkou), postupně se porce zvyšuje;
 • Zavádí se jeden produkt, pokud není alergie pozorována po dobu 6–7 dní, můžete přidat nový;
 • Obvykle začíná se šťouchanou zeleninou, postupně se přidává kaše a ovoce.

Na poznámku! Pokud má dítě výraznou podváhu, pediatři doporučují začít s obilovinami a poté přidávat zeleninu a ovoce;

 • Bramborová kaše nebo kaše by se měla před použitím vařit, není možné dát dítěti dvakrát zahřátí;
 • Jídlo by mělo být při pokojové teplotě.

Výživa a alergie

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti po 5 měsících s alergií?

 1. Alergické matky potřebují delší kojící děti;
 2. Povolená první zelenina: cuketa, květák;
 3. První ovoce: zelená jablka, zralé banány, hrušky;
 4. Uvedení nového produktu u alergických dětí začíná čtvrtinou lžičky, sledující reakci drobků;
 5. Upřednostňované by měly být hotové konzervované brambory;
 6. Kaše by měla být bez lepku. Pohanka a rýže jsou preferovány.

Kde začít vábit?

Maminky se poté, co se rozhodly začít s prvním krmením, zeptat: „Kam začít kojení dítěte po dobu 5 měsíců kojením?“ Mnoho radit počínaje zeleným jablečným džusem. Ovoce se rychle vstřebává a zřídka způsobuje alergie. Můžete zkusit nabídnout dýňový džus. Doporučuje se začít několika kapkami zředěnými vodou. Při absenci alergických reakcí je schéma zavádění doplňkových potravin během kojení po 5 měsících: následující den se podávají 4 kapky, každý den se zvyšuje objem. Po 6 měsících dítě vypije 50 ml jablečné nebo dýňové šťávy.

Můžete nabídnout své dítě jablko kompot. Suchá jablka se promyjí a nalijí se vroucí vodou po dobu několika hodin..

Mnoho lidí zavádí zeleninové pyré do stravy na prvním místě. Prsa jsou chována mateřským mlékem.

Po 5 měsících se do dětské stravy zavede pečená dužina zelených jablek. Promyté jablko musí být nakrájeno na polovinu, jádro a péct. Vyjměte chlazenou buničinu ze slupky, nasekejte ji. Jablka jsou bohatá na železo, pektin, fosfor. Zlepšují zažívací trakt, posilují imunitní systém.

Co může?

Jaký druh doplňkových potravin může být dítěti podáván po dobu 5 měsíců? Puree z nějaké zeleniny, bezlepkové cereálie vařené ve vodě jsou povoleny. Je lepší začít cuketou, příští týden vstoupit květák, pak brokolice. Když je zelenina plně zavedena, lze je smíchat.

Je lepší vyrábět cereálie nakoupené pro kojeneckou výživu. Mají vyvážené množství potřebných látek, mají velmi jemné mletí, nevyžadují vaření, neobsahují sůl a cukr.

Co ne?

V prvních měsících se nedoporučuje dítěti dávat mrkev, protože může vyvolat alergické reakce. Dítě nemůže jíst bílé zelí, luštěniny, rajčata, lilek, řepa. Podávají se jako poslední kvůli riziku alergií a tvorby plynu.

Je to nemožné: kravské nebo kozí mléko, tvaroh, maso, ryby, vejce. S těmito produkty se seznámí mnohem později..

Jak by měl probíhat proces krmení??

Tipy pro matky, které začnou krmit své dítě ve věku pěti měsíců:

 1. Kupte si speciální dětská jídla: talíř a silikonovou / plastovou lžičku. Lze je zakoupit v lékárně nebo ve specializovaných dětských odděleních supermarketů;
 2. Nezapomeňte krmit své dítě lžičkou. Nepoužívejte láhev, i když výrobce uvádí, že je určena pro tekuté potraviny;
 3. Zaznamenávejte každý den, jaký produkt a kolik dítě jedlo. Vedením deníku bude mnohem snazší sledovat, na který produkt je dítě alergické. Když se objeví vyrážka, zarudnutí, střevní dysfunkce, zácpa, nový produkt by měl být ze stravy vyloučen na měsíc;
 4. S kategorickým odmítnutím nového jídla můžete přidat trochu mateřského mléka nebo směs;
 5. Konzistence jídla by měla být stejná, pokojová teplota;

Mám dát svému dítěti vodu k pití??

Dítě nepotřebuje další vodu, WHO doporučuje nedávat vodu až do začátku krmení. Děti rostoucí na směsi začínají nabízet vodu od narození. Začněte lákat, nezapomeňte nabídnout dítěti pití. Máma musí nabídnout své mléko, vodu, kompot po krmení. Pokud dítě odmítá pít, nebojte se, ví lépe, zda chce pít nebo ne. Ale musíte nabídnout!

Zavedení nového doplňkového potravinářského produktu

U morčat a při umělém krmení se často používá schéma, jak zavádět doplňkové potraviny k dítěti po dobu 5 měsíců. Ráno začneme dávat nové produkty. Pokud se zjevení nebo vyrážka neobjeví za den, porce následujícího dne se zdvojnásobí a dítěti můžete nabídnout celou lžíci. Na konci vstupu bude část jednoho produktu 100 až 150 gramů. Jakmile bude nový produkt plně zaveden, měl by nahradit jedno krmení..

Strava dítěte a řemeslníka - jaký je rozdíl?

Výživa pětiměsíčního miminko je založena na mléčných vzorcích. Gastrointestinální trakt se mnohem rychleji přizpůsobuje potravě pro dospělé u umělých než u kojenců. Množství bramborové kaše je stanoveno v tabulce. Pokud má dítě podváhu, pediatr může doporučit začít s obilovinami. Obilniny bez lepku v mléčném složení se obvykle používají pro umělé děti..

Strava dítěte po dobu 5 měsíců při kojení je stanovena pediatrem. Pokud má matka malé mléko, dítě postrádá živiny, doplňková výživa pro kojence začíná od 5 měsíců. Pokud nemáte dostatečnou váhu, zadejte nejprve mléčnou kaši bez mléka, do které můžete přidat několik kapek mateřského mléka. Množství jídla by mělo být v souladu se systémem.

Pětiměsíční dětská strava

Strava pětiměsíčního dítěte by měla být taková, aby bylo dítě zvyknuto najíst se najednou. Tabulka krmení dítěte 5 měsíců po kojení:

 • Po probuzení mateřské mléko.
 • Druhé jídlo. Zeleninové pyré nebo 50 gramů bezlepkové obiloviny neobsahující lepek. Kojení.
 • Oběd: mateřské mléko
 • Večeře: bramborová kaše (ze zeleniny nebo ovoce), mateřské mléko
 • 22.30 Prsa

Dieta pro děti na upravené směsi:

 • Po probuzení mléčná směs (200 ml)
 • 11.30 Kaše na bázi mléka
 • 15.30 Jednosložkový zeleninový pyré, směs
 • 19.00 pyré z ovoce nebo zeleniny, smíchejte
 • 22,30 Mléčná směs

Kolik doplňkových potravin by mělo dítě jíst po 5 měsících

Mnoho mladých matek se zajímá, kolik doplňkových potravin by dítě mělo jíst po 5 měsících.?

Děti 5 měsíců, které jedí směs, dostávají menší porci než kojenci. Je to proto, že směs je kaloričtější než mateřské mléko. Dítě by nemělo jíst více než 900 ml denně. Prsa musí jíst 50 ml kaše, 50 gramů šťouchané zeleniny a ovoce. Děti 5 měsíců, jíst směs, získat 30 gramů zeleniny, ovoce a 30 ml ovesné kaše.

Recepty, které mohou být dány pětiměsíčním dětem

Pětiměsíční dětské menu je založeno na mateřském mléce nebo směsi. Pokud doplňková jídla začínají zeleninou, bude kaše jíst kaši s radostí. Pokud známý začíná s ovesnou kaší, může zeleninu odmítnout, protože ovesná kaše je mnohem chutnější. Mnozí raději vaří bramborovou kaši sami z ekologicky šetrné zeleniny. Nabídka pětiměsíčního dítěte bude bohatá na základní minerály. Příprava jídel ze zeleniny nebude trvat příliš dlouho, ale přinese obrovské výhody pro zdraví malého muže.

Pokud jste kategoricky proti hotovým dětským cereálím, zkuste si vařit dětskou kaši sami. Za tímto účelem se promytá cereálie (například rýže, pohanka) rozemele v mixéru nebo mlýnku na kávu do práškové konzistence. Ve vroucí vodě (100 ml) nalijte lžíci směsi bez kopce a vařte za stálého míchání asi 10 minut při nízkém ohni..

Zeleninové pyré recepty

Brokolice Puree

Třídí brokolici, odstraňuje listy a stonky, důkladně je omyjte. Vařte do měkka ve vodě bez přidání soli, otřete sítem. Nabídněte pyré svým dětským pokojovým teplotám.

Cuketa pyré

Mladé cukety důkladně oloupejte, umyjte, odstraňte semena. Vlákninu nakrájejte na malé kostky, vařte do měkka. Cool, porazit mixérem, dokud hladký. Dát pyré z pokojové teploty 5 měsíčnímu dítěti.

Ovocné pyré

Banán Puree

Zralý banán nakrájený na kousky nakrájený na bramborovou kaši. Kapejte nějakou směs nebo mléko.

Jablečná omáčka

Rozemelte dužinu zeleného jablka, přidejte vodu. Jablka vařte, dokud se nevaří, potom se ochladí na teplotu místnosti, nasekáme mixérem. Přidejte směs nebo mámino mléko.

Což je lepší - sklenice nebo se vařte?

Rozmačkejte se nebo kupujte sklenice - výběr je individuální. Výhody konzervovaného jídla:

 • Úspora času;
 • Kvalita jídla je kontrolována speciálními službami;
 • V prodeji je celá řada různých výrobců..

Výhody domácí kuchyně:

 • Je známo, které produkty byly použity;
 • Můžete ovládat množství vařeného jídla;
 • Pomocí zeleniny a ovoce pěstovaných na vašem webu si můžete být jisti, že jsou šetrní k životnímu prostředí.

Dr. Komarovsky o doplňkových potravinách

Komarovsky, jak je známo mnoha, doporučuje zahájit první nástrahu fermentovanými mléčnými výrobky. Nejprve je dítě pozváno do jogurtu, po týdnu se přidává tvaroh. O měsíc později se do dětské stravy zavedou cereálie, které by se měly připravovat na mléčné směsi.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Po konzultaci s odborníkem po 5 měsících můžete pro některé indikace zadat doplňková jídla. Pokud bude vše hotové správně, bude mít předčasný vstup potravin pro dospělé pozitivní vliv na růst a vývoj dítěte.

Dětská výživa po 5 měsících

Jednou z otázek, které jsou kladeny mladým matkám, je, kdy zavést doplňková jídla. Pokud kojí, je nutné rozšířit výživu dítěte po 5 měsících.

Krmení začíná postupně.

V první řadě se dítěti nabízejí produkty, které jsou snadno stravitelné a nezpůsobují alergie..

Co může být dítě ve věku 5 měsíců, s jakým jídlem začít doplňovat jídlo, v jakém množství a v jakém pořadí je popsáno níže.

Čas krmení

Mateřské mléko obsahuje vše potřebné pro normální vývoj těla dítěte.

Proto mohou být kojené děti krmeny po 5 nebo 6 měsících.

Dřívější rozšíření nabídky pro dítě je možné v následujících případech:

 • podváha;
 • diagnostika abnormalit fyzického nebo mentálního vývoje;
 • nedostatek minerálů nebo vitamínů v těle;
 • nedostatečné laktace u matky.

Při umělém krmení se vyplatí přemýšlet o rozšíření stravy dítěte, jakmile dosáhne 4 měsíců věku.

Pokud dítě odmítne jíst něco jiného než obvyklé jídlo, je lepší jednoduše zvýšit jeho denní příjem.

Kde začít vábit

Začali se s dítětem seznámit při kojení s doplňkovými jídly a nabídli mu zeleninu.

Nejprve je to cuketa - měkká, ne alergická.

Po květáku nebo brokolici. Pak brambory. Pokud tělo dítěte absorbuje tuto zeleninu dobře, jsou uvedeny další.

Za prvé, malým se nabídne zelenina, která má zelenou, žlutou barvu. Pak zářivě zabarvené.

V neposlední řadě se do stravy zavádí mrkev a řepa. Seznamte se s nimi trávit míchání s jinou zeleninou.

Po zelenině se do stravy zavádějí bezlepkové cereálie. Zabraňují trávicím problémům..

Krupice z rýže a pohanky, kukuřice bez mléka jsou ideální pro první krmení.

Nejprve dejte dítěti specializované obiloviny pro děti z obchodu. Mají kapalnou konzistenci obohacenou o užitečné stopové prvky.

V pátém měsíci života již může být dítěti rozdáno maso. Musíte ji zadat v nabídce poté, co si malý žaludek zvykne na zeleninu a cereálie.

První lžíce masa vařené ve formě kaše pro dítě ve věku 5 měsíců je krůtí nebo kuřecí maso se zeleninou.

Tvaroh lze dát těm drobkům, kteří nejsou alergičtí. Předtím se poraďte s pediatrem. Tvaroh by měl mít drťovou konzistenci.

Pro začátek je lepší koupit speciální tvaroh. Když si na ně dítě zvyklo, můžete mu nabídnout nízkotučný domácí tvaroh.

Co nemůže být dáno dítěti po 5 měsících

I když je dítě již zvyklé na ovocné a zeleninové menu, vyzkoušelo maso a cereálie, nemělo by mu být dáno nějaké jídlo. Mezi nimi jsou ryby, máslo, vejce, cukr, sůl.

Mnoho matek nabízí dětem jídla ze svého stolu. To poškozuje neúplný trávicí systém..

Těžká jídla jsou špatně trávena. Malý organismus má problémy, které se potom projevují v průběhu vývoje..

Nabízíme drink

Po 5 měsících začnou rozšiřovat seznam nápojů dostupných pro děti. Kromě vody mohou pít hrušky, kompoty nebo džusy, slabý vývar divoké růže.

Je přípustné zalévat dítě řemeslníka želé, rozinkami.

Zavádíme doplňková jídla podle pravidel

Maminky, které chtějí, aby jejich děti byly krmeny od 5 měsíců věku, by měly vzít v úvahu pravidla pro zavádění doplňkových potravin. Hlavní doporučení jsou následující:

• Nový produkt je nabízen pouze zdravému dítěti.

• Konzistence jídla by měla být tekutá a rovnoměrná, s nejvyšší kvalitou..

• První kurzy jsou připravovány z jedné složky.

• Kaše vařená na vodě.

• Jídlo začíná a končí obvyklou dětskou výživou

• Ovoce, zelenina, cereálie se zahřívají.

Užitečné tipy pro maminky: Tiny before the Year

V nabídce je nový produkt začínající na půl lžičky. Reakce těla na takovou inovaci je pečlivě sledována..

Při nejmenším příznaku alergické reakce bude produkt zrušen. Opakované pokusy o jejich krmení mohou být pouze za měsíc.

5 měsíční dětské menu

Pokud byly první pokusy o zavedení nových produktů do stravy úspěšné, můžete vytvořit nabídku na týden.

Mělo by se skládat z těchto produktů, které malé tělo adekvátně zadržovalo. Výživa dítěte může vypadat takto:

Čas krmenípondělíúterýstředaČtvrtekpáteksobotaNeděle
6:00 - 7:00Zná to dětské mléčné jídloMateřské mléko nebo směsMateřské mléko / směsMateřské mléko nebo směsMateřské mléko / směsMateřské mléko nebo směsMléčné jídlo známé pro dítě
10:00 - 11:00Pohankové krupice ve formě kašeRýžová kašeKukuřičná kašePohanková kašeRýžová kašePohanková kašeKukuřičná kaše
14:00 - 15:00Cuketa pyréBramborová kašeKašířová kašeBramborová kašeCuketa pyréKašířová kašeBramborová kaše
18:00 - 19:00Strouhané jablkoHruška pyréBanán PureeApple a banánové pyréHmotnost AppleApple a hruška PureeStrouhaná hruška
21:00 - 22:00Mateřské mléko nebo mléčná výživaMateřské mléko nebo mléčná výživaMateřské mléko / směsZná to dětské mléčné jídloMateřské mléko / směsZná to dětské mléčné jídloMateřské mléko nebo směs

Stůl pomůže dodržet dietu za 5 měsíců. Správně rozdělte zátěž na netvořený trávicí systém.

Musíte krmit dítě nebo řemeslníka často, ale v malých porcích zhruba ve stejnou dobu. U doplňkových potravin byste si měli vybrat kvalitní výrobky..

Poté, co dítě snědlo malou část jídla připraveného pro něj, musí být krmeno mateřským mlékem nebo směsí.

Menu dítěte se bude postupně rozšiřovat. Jak si tělo zvykne na nové jídlo, zvyšuje se množství doplňkových potravin.

Pokud se budete řídit výše uvedenými pravidly, přizpůsobení dítěte novým výrobkům bude pro něj bezbolestné.

Články O Neplodnosti