Hlavní Analýzy

Tipy pro organizování umělého krmení do 2 měsíců - režim krmení a další nuance

Většina matek ví, že mateřské mléko je pro dítě nejlepším jídlem. Vytvořeno samotnou přírodou, obsahuje celou řadu živin, vitamínů a minerálů - to vše je nezbytné pro vývoj všech systémů těla novorozence.

Existují však okolnosti, kdy je dvouměsíční dítě převedeno na umělé krmení (IV). V tomto případě vyvstává mnoho otázek: jak správně krmit své dítě, jakou směs zvolit, jaký by měl být režim krmení. Tento článek o tom všem řekne..

Indikace pro zavedení IV

Důvody, proč se 2měsíční dítě převádí na IV, mohou souviset s matkou i dítětem.

Od matky

 • Částečné nebo úplné vymizení mléka.
 • Zdravotní stav mámy, který neumožňuje kojení: onkologie, HIV, akutní tuberkulóza, hepatitida C, selhání ledvin.
 • Užívání antibiotik.
 • Přítomnost stafylokoků v mateřském mléce.
 • Duševní nemoc.
 • Nucené a prodloužené, více než týden, exkomunikace.
 • Potřeba jít do práce.
obsah ↑

Indikace spojené s kojenci

 • Metabolická choroba - galaktosémie nebo fenylketonurie.
 • Kojení není přejídání mateřským mlékem a musí být krmeno směsí.
 • Dítě je hodně a často vyplivne nebo ho mučí kolika.
 • Špatný spánek a neustálá poptávka po prsou.
 • Dítě je příliš líné na kojení nebo nechce a vyjadřování mateřského mléka je obtížné.

Výhody a nevýhody

Mezi zřejmé výhody IW patří:

 1. Zvýšení volného času matky, zvýšení její mobility. Koneckonců, někdo z příbuzných může krmit dvouměsíční dítě z láhve místo matky.
 2. Snížený počet krmiv díky skutečnosti, že směs je trávena déle než mateřské mléko.
 3. Přesnější kontrola množství jídla spotřebovaného dítětem.
 4. Vzhled alergie u dítěte je vždy spojen se směsí, nikoli s některými složkami mateřské stravy.

Nevýhody IW zahrnují:

 1. Stres pro 2měsíční dítě při přechodu na IV. Koneckonců, poprvé vypil mateřské mléko a už si na to dokázal zvyknout.
 2. Vzhled střevní koliky a periodické regurgitace. Hlavními důvody jsou přizpůsobení směsi nebo špatná kvalita bradavky, díky níž dítě spolkne vzduch.
 3. Častější nachlazení a alergie, protože řemeslník nedostává speciální enzymy a protilátky obsažené pouze v mateřském mléce.
 4. Kontinuální sterilizace lahví. V případě porušení tohoto stavu jsou možné dyspeptické poruchy.
 5. Nalezení a použití správné kombinace pro IW vyžaduje čas a peníze. Dobrá umělá výživa nemůže být levná.
obsah ↑

Jak organizovat IV?

2měsíční dětská strava

Ihned objasníme, že zásada bezplatného krmení „na vyžádání“, která se praktikuje při krmení mateřského mléka, se nedoporučuje pro dítě užívající IV. Nejvhodnějším režimem je částečné krmení. Jeho podstata spočívá v tom, že objem směsi závisí na přání dítěte, ale nepřesahuje přísně definovanou normu.

Pro vyloučení přejídání se dětem nedoporučuje dávat do lahve směs, která je o více než 30 ml vyšší než jednorázová dávka. Umělé děti pijí mléko rychleji a ne vždy mají čas uspokojit své instinkty sání. A někteří rodiče pláčou dítě, když od něj berou láhev, berou ho na hlad a dávají směs více, než se očekávalo.

Podle tohoto režimu by mělo být krmeno dvouměsíční dítě:

 • počet krmení: 6-7 krát denně;
 • interval mezi krmením není menší než 3,5-4 hodiny;
 • noční přestávka - 5-6 hodin.
obsah ↑

Praktická doporučení

Jednoduchá pravidla krmení IV jsou následující:

 1. Před krmením zkontrolujte teplotu směsi kapáním na zápěstí nebo loktem. Mléko musí mít tělesnou teplotu.
 2. Prsa by měla být udržována téměř ve svislé poloze, zatímco se neudusí a lépe saje.
 3. Pro snížení regurgitace je nutné zajistit, aby směs zcela naplnila bradavku a vzduch zůstal pouze na dně láhve. To umožní méně času na to, aby dítě po krmení zůstalo ve sloupci.
 4. Vyměňte trysku včas za láhev. Postupem času je tenčí a může být poškozeno dásněmi dítěte, což povede k tomu, že se dítě začne dusit.
 5. U dvouměsíčního dítěte by se měla nádoba na krmení a tryska omýt a opláchnout vroucí vodou. Sterilizovat jako v prvním měsíci, není nutné.
 6. Směs nalitá do láhve by měla být spotřebována do 45 minut.

Doporučujeme zakoupit následující příslušenství:

 • 4-6 lahví;
 • 4-6 bradavka s malými otvory;
 • kartáč na láhve;
 • 4-6 žehlené kuchyňské utěrky;
 • ohřívač lahví;
 • nějaké gázové plenky, které zakrývají vaše oblečení.

Optimální konzistence potravin

Pokud přísně dodržujete pokyny při přípravě směsi, pak se ukáže, že má požadovanou konzistenci: není příliš tekuté, aby dítě mohlo pracovat, sát ho a není příliš silné, aby prošlo malým otvorem bradavek. Během vaření je také důležité důkladně promíchat směs. Mělo by být jednotné a bez hrudek..

Kolik by mělo dítě jíst?

Denní strava pro dvouměsíční dítě by měla být 1/6 skutečné tělesné hmotnosti. Například při hmotnosti dítěte asi 5 kg je denní strava 800-850 ml. Při 6-7 samostatných jídlech denně bude jedna porce 120-150 ml.

Pokud dítě nejedí doporučené množství jídla pro jedno krmení, pak ho nemusíte nutit. Je lepší zkusit nabídnout směs později. Možná jsou individuální vlastnosti vašeho dítěte takové, že potřebují častější krmení, ale v menších porcích. Celkové denní spotřebované množství potravin by však nemělo překročit doporučenou sazbu.

Složení stravy

Co mohu nakrmit?

2měsíční dítě na IV by mělo být krmeno upravenou kojeneckou výživou pro děti v jeho věku.

Existují směsi prvního vzorce na prodej - od narození do 6 měsíců. V celé řadě prezentovaných značek není divu, že se zmatíme.

Doporučení pediatra vám pomůže vybrat správnou směs pro vaše dítě. Důležitý bod ve stravě dítěte při IV - dávkování vodou.

Děti, které pijí mateřské mléko, nepotřebují další tekutinu, to všichni vědí. Ale umělci jsou vybízeni k tomu, aby nabízeli převařenou vodu, protože u IV je potřeba další tekutiny vysoká.

Další voda přispívá k lepší absorpci směsi a řeší některé problémy gastrointestinálního traktu. Děti často trpí zácpou, zejména při přechodu z kojení na umělé krmení. Další doping řeší tento problém. Denní norma je 120 - 150 ml.

Je návnada povolena?

Dvouměsíční dítě na IV nepotřebuje další produkty. Pokud má dítě dobrou chuť k jídlu a pravidelně přibírá na váze, netrpí křivicí a má normální hladinu hemoglobinu v krvi, není zapotřebí předčasného krmení do 4,5–5 měsíců.

Tipy pro rodiče

 1. Umělá směs musí být kvalitní a jako dítě.
 2. Suchá kojenecká výživa se před krmením zředí teplou vodou. Nemůžete vařit jídlo pro budoucnost a krmit dítě kompozicí připravenou před více než hodinou.
 3. Při krmení směsí dvouměsíční dítě je nutné pečlivě sledovat reakci jeho těla. Při sebemenším příznaku alergie byste měli okamžitě přestat krmit tuto kompozici a ukazovat dítě pediatrovi.
 4. Pokuste se aplikovat své dítě na sebe tak často, jak je to možné, a zajistit kontakt s kůží. Takže odstraníš jeho zvýšenou úzkost.
 5. Nenechávejte dítě s lahví samotnou. Takže se může dusit mlékem.

Dvouměsíční dítě na IV potřebuje vaši lásku a péči. K tomu potřebujete trpělivost, vytrvalost a víru v úspěch. Doufáme, že vám naše doporučení pomohou..

Výživa pro děti do jednoho roku

Obecná informace

Ihned po narození dítěte a během prvního roku života by měl být přístup k organizaci jeho výživy u rodičů co nejpřesnější. Správná výživa dětí do jednoho roku skutečně určuje aktivitu a správnost jejich vývoje a růstu. Během tohoto období jsou kladeny zvláštní požadavky na množství a chemické složení potravin, protože možnosti enzymatických systémů trávicího traktu dítěte jsou stále velmi omezené. Je důležité řádně praktikovat výživu kojenců po celé měsíce, protože na tom závisí jejich zdraví, jakož i zdravotní stav a metabolismus ve vyšším věku. Jedním z nejdůležitějších pravidel pro organizaci výživy dítěte do 1 roku je zohlednění jeho věkových charakteristik. Tento článek bude diskutovat o tom, jak správně provádět výživu dítěte podle měsíců, jaká by měla být jeho strava a stravovací režim..

Kojenecká výživa: typy a vlastnosti

Jíst děti do jednoho roku do značné míry závisí na tom, zda je možné, aby maminka praktikovala kojení. V prvním roce života dětí se používají tři hlavní typy krmení: přírodní, umělé, smíšené.

 • Přirozené - v prvních 4–6 měsících sestává dětská strava z mateřského mléka úplně nebo z 80%.
 • Umělé - dětský řemeslník dostává výhradně mléčné přípravky nebo současně podíl mateřského mléka až 20%.
 • Smíšené - „menu“ dítěte sestává z mateřského mléka méně než 80% a více než 20% a zároveň je krmeno upravenými směsmi.

Výživa dítěte po 6 měsících zahrnuje zavedení doplňkových potravin, pro které je nutné používat správné recepty dětské výživy.

Vývoj a výživa jsou vzájemně propojeny a moderní pediatrové z celého světa jsou spojeni v tom, že v tomto případě je nejvýhodnější přirozené krmení. V tomto případě dítě dostává optimální soubor látek nezbytných pro jeho tělo, má normální střevní mikroflóru, riziko alergií je sníženo.

V nabídce šestiměsíčního dítěte se postupně zavádějí doplňková jídla, protože pro zdraví dítěte po 6 měsících. je již zapotřebí širší škála zdravých a výživných látek.

Abychom to shrnuli výše, můžeme rozlišit takové rysy výživové nabídky dítěte v prvním roce života:

 • Výživa dítěte ve 4 měsících a do té doby zajišťuje 100% kojení. Pokud to není možné, použijí se upravené směsi. Současně musí matka jíst různě, aby mohla mlékem naučit děti různým chutím..
 • V období od čtyř a půl do 6 měsíců by dieta měla zahrnovat také mateřské mléko nebo směsi, ale zároveň je již možné postupně doplňovat doplňková jídla do nabídky dítěte nebo umělce. Produkty se podávají jeden po druhém a dávají až 5 po sobě jdoucích dnů. Takový režim je důležitý pro určení, jak dítě reaguje na nový produkt. V tuto chvíli stojí za to dát dětským pyré ze zeleniny nebo ovoce jednu složku, cereálie, džusy. Ale výživa dítěte po 6 měsících by měla stále zahrnovat mateřské mléko jako hlavní složku.
 • V období od 6 do 8 měsíců ve stravě se i nadále přidávají doplňková jídla - šťouchané maso, stejně jako šťouchaná zelenina a ovoce s několika složkami. Je velmi důležité, aby 8 měsíční dětské menu obsahovalo zeleninu. Pokud vstoupí do jeho menu v tomto věku a později, pak bude dítě v budoucnu ochotno jíst zeleninu.
 • V období od 8 do 12 měsíců se dítěti dostávají šťouchané brambory s malými kousky, jakož i sušenky a sušenky. Výživa dítěte v 11 měsících a roce je již velmi různorodá, i když v některých případech je částečné kojení udržováno až jeden rok.

Měsíční krmení dítěte

Aby byl zajištěn správný vývoj dítěte, je nutné dodržovat správný rozvrh krmení od prvních dnů jeho života..

Jeden měsíc

Výživa dítěte by tedy v 1-3 měsících měla v ideálním případě zahrnovat pouze mateřské mléko jako nejkompletnější produkt. Svědčí o tom slavný lékař Komarovsky a další významní dětští lékaři. Jídla v 1 měsíci jsou více či méně zahrnuta v určitém režimu. Matka měsíčního dítěte, které ho živí na vyžádání, již ví, jak chápat, že novorozenec má hlad, a po normální kojení poskytuje své potřeby mateřskému mléku.

Norma výživy novorozence

První den života se novorozené dítě pokouší jen pár kapek kolostra, ale potom každý den více a víc. Ve věku jednoho měsíce je množství jídla najednou asi 100 ml.

Tabulka obsahuje podrobnější informace o tom, kolik mléka dítě v prvním měsíci života konzumuje.

Najednou (ml)Za den (ml)
První den7-10100
2-3 dny20-30300
1. týden60-80400
2 týdny70-90600
1 měsíc100-120800

Dvouměsíční

Obdobně je výživa dítěte 2 měsíce. Během tohoto období se dítě vyvíjí aktivně. Pro dvouměsíční dítě je kojení důležité nejen z hlediska získávání důležitých živin, ale také jako těsný duchovní kontakt s matkou. Mateřské mléko obsahuje nejvíce vyváženou hladinu minerálů, bílkovin, uhlohydrátů a tuků. Dítě s sebou přijímá nezbytné ochranné složky a biologické látky. Je také důležité, aby se takové mléko dobře vstřebávalo malým organismem a přispívalo k tvorbě optimální střevní mikroflóry. Proto je právě takové krmení nejvýhodnější..

Tři měsíce

S výhradou zachování laktace trvá taková výživa dítěte po 3 měsících. Vývoj dítěte je normální, pokud v tomto věku dostává výhradně mateřské mléko. Ale v některých případech, od 3 měsíců, a někdy dříve, se dítě začne krmit směsí. To je přípustné pouze v případě nedostatečného laktace. V tomto případě se praktikuje smíšené krmení tříměsíčního dítěte - do jeho stravy se zavádějí upravené mléčné směsi. Rozhodnutí o přechodu na smíšené krmení by však mělo učinit pediatr, který přiměřeně posoudí situaci a stav dítěte.

Je důležité pochopit, že smíšená kojenecká výživa je druh extrémního kroku. Otázka, která výživa je lepší pro novorozence a jak zvolit správnou metodu krmení, by neměla vyvstávat ani před ženou. Jednoznačné je, že smíšené i umělé krmení ztratí přirozené množství.

Pouze v situaci, kdy kojení není možné, se výživa 3měsíčního umělého dítěte provádí pomocí upravených směsí. Takové směsi mají podobné složení jako lidské mléko, ale stále nejsou jeho analogem. Od 4 měsíců si umělá miminka mohou postupně zvykat na doplňková jídla. Informace na něm obsahuje odpovídající tabulku.

Čtyři měsíce

Strava čtyřměsíčního dítěte závisí na typu krmení. Děti, které dostávají mateřské mléko, nadále jedí bez krmení. Umělci od tohoto věku mohou začít poskytovat doplňková jídla. Jak vyplývá z výživové tabulky dítěte po 4 měsících, ovocné šťávy začínají doplňovat výživu dítěte. Šťáva může být ze zelených jablek, o něco později - ze švestek, hrušek, třešní. Musíte začít s několika kapkami, po několika dnech zvýšení dávky na 1 lžičku. Dále je třeba zvýšit množství šťávy v nabídce. Nedoporučuje se podávat dětskou jahodovou nebo citrusovou šťávu, která může vyvolat alergické projevy. Hroznová šťáva se také nedává dětem, protože může vést k fermentaci..

Po dvou týdnech začíná dítě v nabídce postupně uvádět ovocné pyré. Na konci čtvrtého měsíce života může dítě vyzkoušet také zeleninové pyré. Výpočet výživy pomůže vytvořit příslušnou tabulku.

Pět měsíců

Výživa dítěte po 5 měsících se vyznačuje pokračujícím zaváděním doplňkových potravin, pokud hovoříme o dětském řemeslníkovi nebo o dítěti se smíšenou výživou. Pokud jde o kojená děti, Dr. Komarovsky a další pediatrové doporučují neměnit dětskou stravu po 5 měsících a počkat, až se doplňkové krmení do konce tohoto měsíce.

Pětiměsíční dítě řemeslníka již má „zkušenosti“ s konzumací šťávy a ovocných pyré, někdy zeleniny. Jeho vývoj v tomto období je velmi aktivní. A protože vývoj a výživa dítěte ve věku 5 měsíců je úzce spjata, během tohoto období se zvyšuje jeho množství i rozmanitost doplňkových potravin. Kromě toho je pětiměsíční dítě nahrazeno přizpůsobenými směsmi takzvanými následnými směsmi, které jsou jen částečně přizpůsobeny mateřskému mléku. Koneckonců, výživa pro vývoj dítěte po 5 měsících by už měla být rozmanitější. Během tohoto období se strava umělých dětí také postupně obohacuje mléčnou kaší a tvarohem..

Šest měsíců

Strava dítěte v 6 měsících se stále mění. V tuto chvíli jsou už všechna miminka lákavá. Umělci již mají v nabídce „běžné“ jídlo. V 6 měsících je dítěti již podávána šťáva z buničiny, která tělu obohacuje draslík, železo, vlákninu, vitamíny, což je velmi důležité pro vývoj dítěte po 6 měsících. K jídlu patří také mléčné výrobky - mléčná kaše, tvaroh. Kaše je pro dítě často neobvyklá, protože je silnější než jeho milované mléko nebo směsi. Protože je však vývoj dítěte velmi aktivní a brzy se začnou objevovat jeho první zuby, měl by si zvyknout na jídlo se silnější konzistencí. V tuto chvíli mu můžete začít dávat měkké cookies ve velmi malém množství..

Když je dítě ve věku 5-6 měsíců, do jeho stravy se zavádí také zelenina a máslo ve velmi malém množství.

Stejně jako dříve se v tomto období dají všechna nová jídla dítěti v malých porcích - od 5 do 10 g a dosažení požadovaného množství po dobu dvou týdnů. Pro více informací o tom, jak dochází k vývoji a výživě dítěte po 6 měsících, by rodiče měli rozhodně požádat pediatra.

Sedm měsíců

Takže, malý člověk roste a strava dítěte po 7 měsících se stále více stává rozmanitější. Během tohoto období strava zahrnuje všechny ty potraviny, které již byly zavedeny dříve (nutriční tabulka dítěte po 7 měsících a obecná měsíční tabulka obsahuje informace o počtu potravin za každý den).

Pro vývoj dítěte po 7 měsících by měla být výživa kompletní a dostatečně pestrá. Proto je výživa dítěte po 7 měsících obohacena zavedením slepičích vajec a masového pyré do nabídky. Tyto výrobky se zavádějí do stravy sedmiměsíčního dítěte počínaje velmi malými porcemi, aby se tradičně kontrolovala reakce jeho těla. Neméně důležitý je pitný režim. Koneckonců, čím více „běžného“ jídla jí dítě, tím vyšší je jeho potřeba pití. Po 7 měsících mezi jídlem může být dána tekutina. Jako nápoj je vhodný slabý čaj, ovocný vývar, šípkový vývar. Obzvláště důležité je zavést dostatečné množství tekutiny do výživy sedmiměsíčního řemeslného dítěte. V horkých dnech by měla dieta řemeslníka obsahovat přibližně 120 ml tekutiny. Dítě, které stále dostává mateřské mléko, může pít o něco méně..

Pokud si však dítě začíná zvykat na maso, základem stravy v tomto období je zeleninová kaše a mléčná kaše. K přípravě bramborové kaše můžete použít širokou škálu zeleniny - mrkev, dýně, cuketa, květák, brambory, špenát, hrášek, tykev atd. Vaření je nezbytné, aby brambory tvořily více než polovinu jídla.

Zelenina se nejprve duší a poté setře, přidá se trochu vody nebo mléka a másla - krémová nebo zelenina. Čas od času můžete dát svému dítěti hotové pyré, které se vyrábí pro kojeneckou výživu. Během tohoto období se často začínají u dětí stříhat první zuby. Proto můžete dát dětským sušenkám, které vám pomohou zvyknout si na pevné jídlo a zároveň poškrábat dásně.

Osm měsíců

Pro vývoj dítěte za 8 měsíců by výživa měla být tak rozmanitá, že dostane všechny látky potřebné pro tělo. Je pravda, že často výživa dítěte po 8 měsících zahrnuje také mateřské mléko, a to je pro něj dobré..

Kromě již známých jídel je dětská strava v 8 měsících obohacena o mléčné výrobky, pokud nebyly do dětské stravy zavedeny o něco dříve. Rybí pyré můžete také přidat do nabídky osmiměsíčního dítěte, ale pouze v případě, že dítě není náchylné k závažným alergickým projevům.

Tabulka výživy dítěte po 8 měsících a obecná tabulka ukazují, že v této době je základem nabídky zeleninové pyré, mléčná kaše. Za 8 měsíců. dítě už má více masa. Podle Dr. Komarovského a mnoha dalších dětských lékařů však děti v tomto věku již vyjadřují své vlastní vkusové preference a na jejich pozadí se pro každé dítě vytváří speciální strava a strava.

Devět měsíců

Pro vývoj dítěte po 9 měsících by výživa měla být velmi různorodá, ale zároveň by v ní mělo pokud možno zůstat mateřské mléko. Excesy však mohou také poškodit, takže strava dítěte v 9 měsících by měla být správná a nemusíte překrmovat devítiměsíční dítě. Jeho nabídka by nyní měla zahrnovat ryby, maso, přírodní jogurt, kefír, zeleninu, ovoce, tvaroh, rostlinný olej, žloutek.

Pro ty, kteří ještě nedovolili dítěti vyzkoušet ryby, je čas to udělat hned. Za prvé, ve výživném menu dítěte s 9 měsíci můžete zadat mořské ryby - pollock, štikozubec, treska. O něco později se ve stravě mohou pravidelně objevovat říční ryby - candát, kapr. Před vařením ryb musí být ryby důkladně omyty a očištěny od kostí.

Strava v tomto věku je obohacena nejen novými produkty, ale také novými jídly pro dítě. Rozmanitost je důležitá, říká Dr. Komarovsky a další odborníci, protože právě teď si dítě zvyká na různá jídla a jídla.

Například pro dítě můžete vařit masové kuličky z mletého masa a přidávat trochu buničiny bílého chleba namočeného do mléka a žloutku. Vytvořené kuličky je třeba vařit ve slané vodě. Jiné recepty udělají..

Výživa dítěte po 9 měsících by měla zahrnovat již nerozdrcenou bramborovou kaši, ale hrubší zrnitou zeleninovou hmotu. Chcete-li je uvařit, natřete zeleninu na hrubém struhadle.

Strava devítiměsíčního dítěte může být tato: ráno - mléčná kaše z rýže, pohanky, ječmene; oběd - zeleninová polévka s masovými kuličkami, šípkový vývar; odpolední čaj - sušenky, mléko; večeře - jogurt a sušenky; před spaním - mléko.

10 měsíců

Stejně tak je dieta dítěte po 10 měsících. V tomto věku je důležitá nejen strava, ale také postupná zvyklost na nezávislost. Koneckonců, vývoj a výživa stále jde „ruku v ruce“. Mnoho matek již začíná dávat lžíci do ruky dítěte. A i když se to stále ještě nenaučí používat brzy, stejně, takže dítě dostane své první schopnosti samoobsluhy.

Stravovací režim zajišťuje krmení každé 3-4 hodiny. V tomto věku již mají děti zpravidla několik zubů. Proto by výživa dítěte po 10 měsících měla zahrnovat nejen měkká a tekutá jídla, ale také sušenky, sušenky, rohlíky.

U matek, které pokračují v kojení, je důležité vzít v úvahu, že mateřské mléko by mělo představovat asi čtvrtinu celkové stravy.

Výživné menu dítěte po 10 měsících může zahrnovat nejen obvyklé cereálie, ale také cereálie a těstoviny. Do ovesné kaše lze přidat sušené ovoce. Když je dítě již 10 měsíců staré, může nabídka obsahovat nejen kuřecí žloutky, ale také křepelčí vejce. Můžete také měnit nabídku masa - vařit kotlety, masové kuličky a další pokrmy z telecího, kuřecího, králíka, libového vepřového masa.

Tabulka výživy pro 10měsíční dítě obsahuje obecné informace o počtu potravin, které dítě potřebuje. Příručka by však neměla být jen stolem, ale také vkusem dítěte.

Nesmíme zapomenout na pití, zejména v létě. Kompoty, čaje pro děti mohou být dány desetiměsíčním dětem.

11-12 měsíců

Dítě se rozrostlo natolik, že jí hodně různých jídel. Při vytváření výživové nabídky dítěte ve věku 11 měsíců a při uvádění nových produktů do jídelního lístku by se však mělo postupovat tak, aby bylo jasné, zda je dítě alergické na nová jídla. V 11 měsících matky často dítě odstavují z prsu. V tomto případě místo mateřského mléka zahrnuje dieta dítěte v 11 měsících jogurt, kefír, kravské nebo kozí mléko. Obecně platí, že strava jedenáctiměsíčního dítěte není moc obsazena z předchozího měsíce, což potvrzuje odpovídající tabulka. Mnoho matek, vzhledem k vývoji dětí ve věku 11–12 měsíců, jim začalo dávat produkty z obecné tabulky. Je však třeba si uvědomit, že strava dětí do jednoho roku a o něco starší by neměla kategoricky obsahovat.

Mluvíme o takových jídlech a produktech:

 • Nakládané okurky, nakládané okurky.
 • Smažené jídlo.
 • Jakékoli běžné (jiné než dětské) konzervované jídlo.
 • Uzené maso, sledě, kaviár.
 • Klobásy.
 • Horké koření.
 • Káva, čokoláda, kakao, bonbóny.

Měsíční novorozená tabulka výživy

Tato tabulka vám pomůže orientovat se v době krmení a množství jídla..

Měsíc345678 až 99 až 12
Šťáva ze zeleniny a ovoce (ml)5-3040-5040-6060708090-100
Ovocné pyré (g)5-3040-5040-6060708090-100
Zeleninové pyré (g)-10-100150150170180200
Mléčná kaše (g)--50-100150150180200
Tvaroh (g)--10-30404040padesáti
Vaječný žloutek (ks)----1/41/41/2
Masové pyré (g)----5-50100150
Rybí pyré (g)-----5-3030-60
Kyselé mléko (ml)----200200400-500
Sušenky, sušenky (g)---3-55510-15
Bílý chléb (g)----5510
Rostlinný olej (g)-1-333556
Máslo (g)--1-44456

zjištění

Výživa kojenců prvního roku je pro její vývoj velmi důležitá. A na její správné organizaci do značné míry záleží na tom, zda bude dítě zdravé. Nejlepším jídlem pro děti v první polovině života je nepochybně mateřské mléko. Správné zavedení doplňkových potravin je však také důležité z hlediska dobrých životních podmínek a vývoje dítěte, nyní i v budoucnosti. Proto musí dítě nutně dostávat vysoce kvalitní, chutné a zdravé jídlo a zavedení doplňkových potravin by mělo být prováděno s ohledem na všechny normy a pravidla.

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

2-měsíční režim den dítěte

Denní rutina je rutina akcí prováděných v určité sekvenci a nejčastěji s přísnými časovými hranicemi. Denní rutina v dětství je nezbytná pro zdravé fungování nervového systému, harmonický růst a správný fyzický vývoj. Dobře navržený režim chrání dítě před přepracováním, umožňuje organicky utrácet energetické zdroje a vyvíjet se v souladu s věkovými standardy.

Přibližný denní režim dítěte za dva měsíce

Někteří věří, že dvouměsíční dítě není potřeba, ale není tomu tak. Řád nemusí být tak tvrdý jako ve věku 1-3 let, ale určitý postup musí být vyvinut již na začátku třetího měsíce života - to pomůže přizpůsobit dítě tradicím přijatým v jeho rodině a vyvarovat se mnoha poruch chování vyplývajících z dezorganizace jednání během dne.

Jak se změní strava za 2 měsíce

Dvouměsíční režim dítěte zahrnuje 4 hlavní složky: krmení, spánek, fyzický vývoj (masáž, gymnastika) a chůze. Odborníci považují výživu za nejdůležitější součást režimu. Zdraví dítěte, stav imunitního systému, základy intelektuálního vývoje - vše záleží na tom, jakou výživu dítě dostane během prvních 6 měsíců života. Měl by být pravidelný a vysoce kvalitní, zejména pokud je kojenec smíšený nebo umělý..

K prvnímu krmení obvykle dochází v 6–7 hodin a poslední - v intervalu od 22 do 24 hodin. Přesný čas závisí na biologických rytmech a povaze dítěte, jakož i na vlastnostech každodenní rutiny přijaté v určité rodině.

Kojící režim pro dvouměsíční dítě

Pokud matka kojí, pediatři doporučují, aby se krmení dodržovalo „na vyžádání“, ale zde jsou některé výjimky. I přes radu, jak dát dítěti prsa, když to chce, stojí za to omezit frekvenci a délku krmení v následujících případech:

 • interval mezi aplikacemi je kratší než 2 hodiny;
 • dítě žádá prsa o emoční zážitek;
 • časté připoutání nepříznivě ovlivňují fyzický stav matky (zvýšená únava, bolestivost při dotyku bradavek, praskliny a poškození mléčných žláz);
 • dítě se po každé aplikaci hojně vyplivne a ve vyloučených hmotách jsou přítomny částice nestráveného mléka.

Během krmení musíte mluvit s dítětem tiše, můžete vyprávět pohádku nebo zpívat písničky - to pomáhá posílit spojení mezi matkou a dítětem a pozitivně ovlivňuje psycho-emoční vývoj dítěte.

Důležité! Pokud dítě vyžaduje prsa příliš často, i když se chová neklidně a rychle uvolňuje bradavku po začátku krmení, musíte se poradit s lékařem - příčinou tohoto chování mohou být poruchy trávení, jako je nedostatek laktázy nebo střevní kolitida. Průměrný interval mezi krmením u dvouměsíčního dítěte by měl být 2,5 až 3 hodiny.

Režim dne dítěte při umělém nebo smíšeném krmení

Pokud z nějakého důvodu dítě dostává jako hlavní potravinu náhražky umělého mléka, je nutné přísně sledovat množství konzumované směsi a intervaly mezi krmivy. Děti, které jsou plně kojeny, musí zavést režim výživy již v tomto věku. To zajistí dostatečnou produkci enzymů nezbytných pro rozklad a asimilaci mléčných bílkovin, což je složitější složení ve srovnání s bílkovinami, které tvoří mateřské mléko. Současné stravování také významně snižuje pravděpodobnost koliky a regurgitace, takže úkolem rodičů v tomto věku je naučit dítě naplánovat krmení.

Důležité! Děti, které pravidelně dostávají mléčnou směs, by měly být krmeny převařenou vodou. Při smíšeném typu krmení je lepší nabídnout nápoj ze lžíce, děti - „řemeslníci“ mohou dostat vodu z láhve.

Zdravá dvouměsíční mláďata jsou obvykle krmena následovně:

 • počet krmení - 6-7 za den;
 • objem jedné porce směsi je od 130 do 150 ml (v závislosti na vybrané směsi a individuálních vlastnostech dítěte);
 • maximální denní množství směsi není větší než 900 ml.

Noční krmení: kolik a kdy

Noční krmení u dětí, které dostávají mateřské mléko, by se mělo provádět na vyžádání. Některé děti dobře spí a probudí se, aby se krmily jen 1-2krát za noc, ale existují děti, které během svého nočního spánku potřebují 2 až 4 aplikace, aby uspokojily své potřeby..

Děti, které jsou ve věku 2 měsíců na umělém krmení, obvykle dobře spí po dobu 5 až 6 hodin v řadě, takže zřídka potřebují více než 1 krmení za noc.

Viz také články o výživě:

Kolik by mělo dítě spát a zůstat vzhůru po 2 měsících

Spánek u dvouměsíčních dětí je již delší a klidnější než měsíční dítě, ale stále zůstává citlivé, protože doba hluboké fáze spánku v tomto věku je velmi krátká. Průměrná doba nočního spánku v tomto věku je 8-10 hodin, pokud počítáte noční dobu od posledního večerního krmení (obvykle ve 22-23 hodinách) do prvního ranního jídla (asi 5-6 ráno). Po prvním krmení zůstane většina dětí vzhůru 30-40 minut a pak znovu usnou..

Během dne se dítě také hodně uvolňuje - od začátku čtvrtého měsíce života se začne aktivně zvyšovat bdělá období. Ve 2 měsících by mělo dítě spát 3x denně po dobu 1,5-2 hodiny. Některé děti spí 2krát denně, ale doba spánku může dosáhnout 3–3,5 hodiny. Tuto variantu lze považovat za variantu individuální normy, ale pouze v případě, že se dítě vyvíjí v souladu s obecně přijímanými ukazateli. Pokud se dítě v tomto režimu stane letargickým, vrtošivým, špatně jí a neprojeví zájem o svět kolem sebe, měli byste jeho režim zkontrolovat a po konzultaci s pediatrem provést úpravy..

Důležité! Celková doba spánku po 2 měsících by měla být od 16 do 18 hodin.

Co dělat, když dítě během dne nespí

Obtížnost usínání během dne, časté stoupání v noci - to vše může být variantou normy, protože spánek dětí v tomto věku je ve většině fází povrchní. Následující tipy vám pomohou lépe spát..

 1. Během spánku byste měli chránit dítě před hlasitými a neočekávanými zvuky, protože slyšení dítěte ve 2 měsících se stává ostřejším a všechny zdroje tvrdých zvuků ho mohou probudit.
 2. Spací prádlo by mělo být vyrobeno ze 100% měkké bavlny. Nejlepší je vybrat si uzavřené lístky - pokud se dítě otevře v noci, pomohou se udržet v teple. Pokud to finanční příležitosti umožňují, je lepší zvolit oblečení bez vnitřních švů..
 3. Teplota v místnosti musí odpovídat hygienickým normám. U dvouměsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od + 16 ° do 18 ° C.
 4. Tři hodiny před spaním byste neměli dítě krmit, aby se při posledním krmení dobře najedl a v noci se z pocitu hladu neprobudil..
 5. Světlo by také mělo být matné. Některá batolata musí úplně vypnout světla, aby dobře spala celou noc. Někdo musí nechat matné noční světlo. Rodiče musí dítě pozorovat a zaznamenat podmínky, za nichž klidněji spí.

Příčinou poruch spánku ve 2 měsících jsou často bolestivé střevní křeče. Můžete s nimi bojovat masáží břicha, suchým teplem a léky („Baby-Kalm“, „Bobotik“, „Espumisan“, „Plantex“).

Péče o dítě a chůze

Nedílnou součástí 2měsíčního režimu je hygiena a chůze. Můžete chodit s dvouměsíčním dítětem po dlouhou dobu, protože v tomto věku děti spí dobře na ulici a dokáží se bez krmení 2-3 hodiny. Je lepší rozdělit procházky na 2krát na 1,5 až 2 hodiny, ale za špatných povětrnostních podmínek se můžete omezit na jednu dvouhodinovou procházku. V tuto chvíli je dobré být blízko domova, abyste mohli v případě potřeby své dítě rychle nakrmit nebo vyměnit.

Mezi hygienické a popouštěcí postupy pediatr zvlášť rozlišuje koupání. Nejlepší je koupat dítě před spaním, ale existují děti, které po vodních procedurách jsou dlouho ve vzrušeném stavu a nemohou usnout. Je lepší takové děti koupat ve dne. Trvání procedury by nemělo přesáhnout 10-15 minut - delší koupele bude dítě unavovat a může usnout dříve, než jí předepsanou normu mléka, což povede k narušení nočního spánku.

Přečtěte si také články o vývoji dítěte:

Denní režim pro každé dítě je velmi individuální, ale je nezbytný pro zdravý vývoj a růst dítěte. Neměli byste začínat přísnými pravidly a ihned se pokoušet omáčky přizpůsobit určité rutině. Může to trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, takže je důležité být vytrvalý a trpělivý a neodchylovat se od stanoveného cíle - ovlivňuje to nejen zdraví dítěte, ale také klid a pohodlí celé rodiny..

Dětská výživa 1 rok a 2 měsíce: nabídka týdne

Naše nabídka je určena pro děti od 1 roku 2 měsíců a starší - do jednoho a půl roku. Všechny výrobky uvedené v receptech jsou povoleny pediatry. Matka by se samozřejmě měla zaměřit na své dítě: pokud je zaznamenána nesnášenlivost jakéhokoli produktu, neměla by být přidávána do misky. Dbejte také na množství koření uvedená v receptech - držte se jich, aby jídlo příliš nepřelili ani jej příliš sladce nesladilo..

Pokud jde o nápoje, nemáme v úmyslu je označovat v nabídce: přístup k vodě, neslazené kompoty pro dítě by měly být konstantní, bez ohledu na denní dobu nebo jídlo.

Dětské menu na týden

 • Snídaně. Rýžová kaše s jablky.

Omyjte a loupejte jablko (1 ks). Nalijte jablečnou kůru vroucí vodou (200 ml) a vařte 10 minut. Napněte výsledný vývar a znovu ho zapalte. Nalijte do mléka (50 ml). Přidejte sůl (na špičku nože), cukr (třetina lžičky). Nalijte omytou a předem namočenou kulatozrnnou rýži (30 gramů). Vařte, dokud není uvařen, za občasného míchání. Do připravené kaše vložte máslo (5 gramů) a nastrouhané jablko.

Loupaná a jemně nakrájená rajčata (1 ks, bez kůry), mrkev (1/3 středně velké kořenové zeleniny), cibule (1 ks), vodnice (1/3 středně velké kořenové zeleniny) vložené do vroucí vody (více zeleniny se tedy konzervuje v zelenině). Snižte teplo, zakryjte pánev víkem. 10 minut před vařením přidejte bobkový list (½ listu). 2 minuty před vařením přidejte jemně nakrájenou zeleninu (kopr, petržel). Vypněte polévku, odstraňte bobkový list, polévku nasekejte mixérem. Podávejte s plátkem pšeničného chleba.

Omyjte a jemně nasekejte ovoce: banán (½ ovoce), hruška (1 ks, bez jádra a kůry), kiwi (1 ks). Míchejte, sezonujte s mléčným jogurtem bez přísad (2 polévkové lžíce).

 • Večeře. Parníky na maso.

Hovězí maso (100 gramů) dvakrát protlačte mlýnkem na maso. Přidejte do masa pšeničný chléb namočený ve vodě nebo mléce, míchaný v mlýnku na maso (30 gramů), máslo (10 gramů), sůl (na špičku nože). Zamíchejte mleté ​​maso a vytvořte masové kuličky. Pára po dobu 30-40 minut. Podáváme s nastrouhanou vařenou řepou s rostlinným olejem (½ lžičky).

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem). Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).

Porazte kuřecí vejce (2 ks) s mlékem (60 ml), sůl (na špičku nože), nakrájenou kopr. Nalijte hmotu do mastné formy. Zašlete formulář do dvojitého kotle na 15 minut.

 • Večeře. Brokolice a květák.

Oloupané a jemně nasekané brambory (1 ks), mrkev (1/3 středně velkých kořenových plodin), cibule (1 ks), květák (4-5 květenství), brokolice (4-5 květenství) vložené do vroucí vody. Snižte teplo, zakryjte pánev víkem. 2 minuty před vařením přidejte jemně nakrájenou zeleninu (kopr, petržel). Podávejte s plátkem pšeničného chleba.

Dýně (200 g) loupaná, vláknitá a slunečnicová semínka. Rozřezat na malé kousky. Nalijte trochu vody do pekáče a dejte dýně do formy (kousky dýně by měly být ponořeny do vody asi 2-3 mm). Práškový cukr posypeme dýní (½ lžičky). Pečte do vaření - dýně by měla být velmi měkká.

 • Večeře. Líné knedlíky (bez vajec).

Dejte vařící vodu a přidejte trochu soli. Tvarohový sýr (100 gramů) rozemelete přes síto nebo rozmělníte mixérem. Přidejte cukr (½ lžičky). Směs. Přidejte pšeničnou mouku (3 polévkové lžíce). Směs. Hotové těsto je docela viskózní, ale to neovlivní chuť a kvalitu připravených knedlíků. Chcete-li s těsta pracovat, musíte si dobře namočit ruce vodou. Oddělte trochu těsta a vytvořte si ve svých rukou klobásu. Malé kousky z klobásy odřízněte a spusťte je do vroucí vody. Připravené knedlíky vznášejí na hladinu vody. Ale poté musí vařit dalších 4-5 minut. Knedlíky podávejte s kysanou smetanou.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem). Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).

Vaří se voda (150 ml). Přidejte mléko (50 ml). Přidejte sůl (na špičku nože), cukr (třetina lžičky). Když se vaří, přidejte krupici (3 polévkové lžíce) - nalijte do tenkého proudu, za stálého míchání. Přiveďte k varu a po 2 minutách vypněte kaši. Přidejte máslo (5 gramů). Podávejte s plátkem nesoleného sýra.

 • Večeře. Masová polévka.

Oloupané a jemně nakrájené brambory (1 ks), mrkev (1/3 středně velkých kořenových plodin), cibule (1 ks). Vložte do vroucí vody. Snižte teplo, zakryjte pánev víkem. Připravte mleté ​​masové kuličky (70 gramů kuřecího masa, 30 gramů vařené rýže, bramborového škrobu - 1/3 čajové lžičky) v samostatné pánvi ve vroucí vodě. 2 minuty před vařením přidejte na zeleninový vývar jemně nakrájenou zeleninu (kopr, petržel) a připravené masové kuličky.

Odstraňte semena z třešně (1 šálek). Nalijte bobule vroucí vodou, vymačkejte šťávu. Vařte vodu (250 ml), přidejte bobule, vařte 5 minut. Přidejte cukr (½ lžičky) zředěný ve studené vodě (50 ml) škrobu (½ lžíce), přiveďte k varu. Nalijte šťávu. Vařte další 2 minuty. Cool před podáváním.

Zelí jemně nasekejte (100 gramů), mrkev (½ kořene), pod víkem dusíme malé množství vody. Přiveďte na podlahu připravenosti, přidejte jemně nakrájené brambory (1 ks), zelený hrášek (50 gramů). Vaříme do měkka. Připravenou zeleninu rozetřete, přidejte sůl (na špičku nože), horké mléko (1 polévková lžíce), vývar, ve kterém byla zelenina dušená (1 polévková lžíce), máslo (5 gramů). Porazit bramborovou kaši do hladka.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem).

Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).

Porazte kuřecí vejce (1 ks). Vejce smícháme s tvarohem. Přidejte krupici (1 lžička), mouku (1 lžička), cukr (½ lžičky). Směs. Pečené plechovky namažte máslem. Tvarohovou směs uspořádejte do plechovek a vyplňte 2/3 objemu. Pečeme sufle po dobu 20-25 minut při teplotě 180 stupňů.

Vařit ryby: štikozubec nebo pollock (malá část jatečně upraveného těla). Na samostatné pánvi vařte zeleninu: oloupané a jemně nasekané brambory (2 ks), mrkev (1/3 středně velkých kořenových plodin), cibuli (1 ks). 10 minut před připravením zeleninového vývaru přidejte bobkový list (½ listu). 2 minuty před vařením přidejte jemně nakrájenou zeleninu (kopr) a rafinovaný rostlinný olej (třetinu lžičky). K hotové polévce přidejte nasekanou vařenou rybu (30 gramů) a ujistěte se, že v ní nejsou žádné kosti. Podávejte s plátkem pšeničného chleba.

 • Odpolední svačina. Borůvkový a ovesný koktejl.

Do mísy mixéru poslat borůvky (½ šálku), mléko bez jogurtu (½ šálku), ovesné vločky (½ šálku), banán (½ ovoce). Beat, dokud hladké. Nechte smoothies stát po dobu 15 minut, aby ovesné vločky bobtnaly.

Nalijte Pohanka (150 g) s vodou (350 ml). Nalijte vodu (100 ml) do dušeného masa a zapálte. Přidejte mrkev nastrouhanou na jemném struhadle (½ středně velké kořenové plodiny), jemně nakrájenou cibuli (1 ks) a jemně nakrájené rajče oloupané z kůže (1/2 ovoce, pokud je zelenina velká). Dušená zelenina po dobu 3 minut. Do zeleniny přidejte Pohanka s vodou a solí (na špičce nože). Směs. Přiveďte k varu, vařte dalších 5 minut na mírném ohni. Vypněte oheň. Do kaše přidejte rafinovaný rostlinný olej (½ lžičky). Nechte ovesnou kaši „dozrát“ na horkém hořáku. Podávejte ovesnou kaši s čerstvou loupanou okurkou.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem). Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).
 • Snídaně. Kukuřičná kaše s jahodami.

Nalijte kukuřičné krupice (40 g) vodou (150 ml), zapálte a za stálého míchání přiveďte k varu. Po mírném vstřebání vody přidejte sůl (na špičku nože), cukr (třetina lžičky), máslo (10 gramů). Neustále se míchejte a připravte kaši. Před podáváním přidejte nakrájené jahody (6-8 bobule) před podáváním..

 • Večeře. Kuřecí srdcová zeleninová polévka.

Vyčistěte a vařte kuřecí srdce (5-6 ks). Zeleninu vařte na samostatné pánvi: oloupané a jemně nakrájené brambory (2 ks), mrkev (1/3 středně kořenové zeleniny), cibule (1 ks), zelený hrášek (30 gramů). Hotovou polévku rozemeleme v mixéru. Přidejte máslo (5 gramů), promíchejte. Přidejte do polévky jemně nasekané kuřecí srdce.

 • Odpolední svačina. Sušené ovocné kompoty s sušenkovými sušenkami.

Vysušte (200 gramů: jablka, hruška, třešeň), dobře opláchněte a zalijte vodou (0,5 litru). Oheň. Po varu snižte teplotu a vařte pod víkem po dobu 20 minut. Cool kompot a sloužit s sušenky cookies (volitelné, lze nahradit speciální dětské cookies).

 • Večeře. Králičí řízek s cuketou oblohou.

Králičí filet (100 gramů) dvakrát protlačte mlýnkem na maso. Přes masovou mlýnku přeskočte cibuli (½ zeleniny), dříve nasáklý pšeničný chléb (30 gramů) ve vodě nebo mléce. Přidejte sůl (na špičku nože). Zamíchejte mleté ​​maso. Formujte kotlety a vařte je po dobu 35-40 minut. V tuto chvíli oloupejte a jemně nasekejte cuketu (1 ks). Nechte to vařit na ohni, přidejte trochu vody (50 ml). 2 minuty před vařením přidejte kopr. Hotovou cuketu rozdrtíme vidličkou. Podáváme bramborovou kaší s kotletou.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem).

Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).

 • Snídaně. Dýňová kaše s jablky.

Rýže (50 gramů) dobře opláchněte a poslat na pánev se silným dnem. Přidá se dýně (150 g), nastrouhaná na hrubém struhadle. Nalijte do vody (150 ml), vařte na mírném ohni. Po 10 minutách přidejte strouhané jablko (1 ks). Vařte 15 minut.

 • Večeře. Veal a Vermicelli polévka.

Telecí maso vařte (70 gramů). Do oddělené pánve vložte kuchařskou zeleninu: oloupané a jemně nasekané brambory (1 ks), mrkev (1/3 středně velkých kořenových plodin), cibule (1 ks). Snižte teplo, zakryjte pánev víkem. 10 minut před vařením přidejte do zeleninového vývaru vermicelli (30 gramů). 2 minuty před vařením přidejte do zeleninového vývaru jemně nakrájenou zeleninu (kopr, petržel). Do hotové polévky přidejte jemně nasekané telecí maso.

 • Odpolední svačina. Tvaroh s malinami.

Tvarohový sýr (100 gramů) rozemelete přes síto nebo rozmělníte v mixéru. Přidejte zakysanou smetanu (1 lžička), cukr (½ lžičky), maliny (50 gramů).

 • Večeře. Růžičková kapusta.

Vařte vodu, přidejte sůl (na špičku nože) a kapičkové kapusta (200 gramů) ponořte do vroucí vody. Zelí vařte 10 minut. Vyjměte zelí z vody, přesuňte se do tvaru s vysokými stranami. Posypte zelí šťávou z 1 plátku citronu. Posypte zelí strouhankou (2 polévkové lžíce). Pečte při 220 ° C po dobu 20 minut.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem). Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).
 • Snídaně. Ovesné vločky se sušenými meruňkami.

0,5 šálku ovesné vločky nalijte 2 šálky vroucí vody. Přidejte sůl (na špičku nože), cukr (třetina lžičky). Vařte 15 minut. Do hotové kaše přidejte máslo (5 gramů), předpařené a jemně nasekané nebo válcované v mlýnku na maso se sušenými meruňkami.

Do vroucí vody přidejte strouhané brambory (1 ks). Strouhaná mrkev (1/3 kořenové plodiny), řepa (polovina kořenové plodiny) se vaří v hrnci v malém množství vody (50 ml). Přidejte jemně nakrájenou cibuli (1 ks), rajče bez kůže (1 ks). Do brambor přidejte dušenou zeleninu. Po 10 minutách přidejte jemně nasekané nebo nastrouhané bílé zelí. 2 minuty před vařením přidejte sůl (na špičku nože), zelení (kopr, petržel). Hotový bór podávejte se zakysanou smetanou (1 lžička).

 • Odpolední svačina. Pečené syrniki s jablky.

Nastrouhejte jablko (½ kusu) na jemném struhadle a smíchejte s tvarohem (100 gramů). Přidejte křepelčí vejce (1 ks), cukr (½ lžičky). Směs. Přidejte mouku (1 polévková lžíce). Směs. Zakryjte pánev pergamenem. Lžíce tvarohové lžíce. Pečeme 25 minut při 180 stupních.

Rýže (5 polévkových lžic) nalijte vodu. Dušená zelenina v malém množství vody (50 ml): strouhaná mrkev (1/3 kořene), jemně nakrájenou cibuli (1 ks). Do zeleniny přidejte rafinovaný rostlinný olej (½ lžičky). Opláchněte rybí filé (50 g), zkontrolujte kosti, jemně nasekejte a přidejte do zeleniny. Vypusťte rýži. Nalijte rýži na ryby. Přidejte vroucí vodu (12 polévkových lžic), sůl (na špičku nože). Uzavřete víko a při nízkém žáru se připravte (pilaf je považován za hotový, když je rýže plně vařena). Před podáváním pilaf zamíchejte.

 • Druhé odpolední občerstvení (poslední jídlo krátce před nočním spánkem).

Kefir (150-200 ml) nebo mateřské mléko (pokud kojení pokračuje).

Děkujeme za přípravu materiálu Antoniny Gritsenko.

Komentáře

Dítě má 1 rok a 3 měsíce. Má 4 horní zuby a 2 dolní zuby. Nabídka je určena téměř pro dospělé. Může to dítě jíst.

odpovědět
--> ->Maria Shatokhina (odborník na maminky)

Děkujeme za vaše důležité vysvětlení.!

V tomto případě na záchranu přichází vždy vidlička - téměř každé jídlo lze jednoduše rozdrvit. Hustá jídla, jako je polévka nebo boršč, se drtí v mixéru nebo kuchyňském robotu a maso se ručně dělí na malá vlákna.

Ale v tomto věku již dítě potřebuje žvýkat, je to velmi důležité pro vývoj maxilofaciálního aparátu, zatímco počet zubů nehraje roli.

odpovědět
--> ->m.azar4enkova

Pro mé dítě 1.2. A v zásadě může jíst téměř všechno (také 4 horní a 2 dolní zuby))) Není nutné, aby byly přítomny všechny zuby)

odpovědět
--> ->larusik123

Řekni mi, je v tomto věku dost mléka pro dítě? Koneckonců, denní norma je 500 - 600 ml, a zde se ukazuje, že 400 není přijato.

odpovědět
--> ->Maria Shatokhina (odborník na maminky)
--> ->chubenkonataliia

Děkuji vám za takové jednoduché a podrobné recepty..

Nás 1.3. Roztržení polévka! )))

Jeden z těchto dnů jste „udělali náš oběd“ a rozveselili se,)), úspěch pro vás.

A čekáme na různé nabídky,)

odpovědět
--> ->antonina300814

Velmi cool a pestré menu! poděkovat.

Články O Neplodnosti