Hlavní Neplodnost

Světle hnědý výboj u žen: příčiny a příznaky

Hnědé zbarvení ženských sekretů je dosaženo díky krevním nečistotám ve fyziologických tekutinách. Takový hlen se objevuje v různých dobách menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen.

Fyziologické důvody

Pokud hnědý výboj není doprovázen bolestí, pak to asi neznamená nic hrozného:

 1. Měsíční Skvrny před a po menstruaci jsou normální. Několik dní před menstruací se nahromaděná špína dostane ven. Na začátku cyklu endometriální zbytky opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědý odstín. Tento proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu dochází k prasknutí folikulu, při kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu se vaginální sekrece změní na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin.
 3. Adaptace na hormonální drogy. V prvních 3–4 měsících užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po vysazení léku..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus u dívek normalizuje. Během tohoto období je menstruace slabá a nepravidelná.
 5. Začátek sexuální aktivity. Po odlesnění je několik sexuálních jednání doprovázeno drobným krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství Připojení vajíčka plodu ke stěně dělohy způsobí prasknutí krevních cév. V prvních hodinách poté se u žen objeví červenohnědý výboj. Tento jev je později nebezpečný. Označuje oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu.
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální hladiny normalizují, tělo se začíná připravovat na nové oplodnění. Vznikne menstruační cyklus. Šíření po porodu a nepravidelné.
 8. Začátek menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vychází s malými nečistotami krve. Tento proces nezávisí na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocení a výkyvy nálad..
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede ke zvýšení patogenní mikroflóry a ke změně acidobazické rovnováhy. V důsledku toho se změní barva vaginální sekrece..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se v pochvě objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření..

Příznaky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, se objevují na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Colpitis. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizována krevními nečistotami ve výboji. Doprovodné příznaky: svědění a pálení; bolest břicha; hyperémie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, která krvácí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, během pohlavního styku se objevuje bolest v dolním břiše.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka plodu ke zdi vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v dolním břiše.
 • Zánět močového ústrojí. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestí v dolní části zad a v břiše. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocity neúplného vyprázdnění močového měchýře. Močí se vylučuje krev. Ve vaginálním hlenu se objevuje hnědý odstín..
 • Patologie endometria. Nemoci ovlivňující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny proliferací endometria. Tkáně odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje ve směsi s krví. Měsíčně dlouhý a hojný, se sraženinami. Někdy je v břiše bolest.
 • Děložní myomy. Nezhoubný nádor svalové vrstvy genitálního orgánu. Její intermenstruační krvácení, charakteristické pro ni, způsobuje hnědé výtoky z pochvy. Měsíční období jsou hojná a bolestivá. Cyklus je přerušen. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva a způsobuje zácpu a časté močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou provázeny bolestí, neměli byste se bát. Pravidelný vzhled hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě nezdržujte návštěvu gynekologa.

Jaké jsou příčiny hnědého výboje uprostřed cyklu a zda představují zdravotní riziko?

Všechny články autora

Autor článku: Ekaterina Sergeevna Churaeva

Praktický lékař porodník-gynekolog, lékař ultrazvukové diagnostiky

Zdraví žen závisí na cyklickém uvolňování určitých hormonů. Pokud jsou reprodukční orgány v pořádku, hormony se uvolňují normálně, žena se cítí vesele a vesele.

Když je však stav zdraví narušen, objeví se různé odchylky. Jedním z nich je hnědý výboj uprostřed cyklu. To, co je provokuje a jak na ně reagovat, je popsáno v článku.

Příčiny světlého nebo tmavě hnědého výboje bez bolesti

Rozdělení sliznice mezi menstruací je normální variantou. Potvrzují adekvátní fungování reprodukčních orgánů. Gynekologové se shodují v názoru, že přibližně 11. den cyklu mají zástupci spravedlivého pohlaví viskózní, tekuté, bílé nebo průhledné tajemství. Označuje začátek ovulace.

Když se místo světle tmavě hnědého výboje uprostřed cyklu objeví, musíte přemýšlet o přítomnosti nemocí ženských reprodukčních orgánů. Změny barvy až do hnědého výboje uprostřed cyklu bez bolesti nastanou z následujících důvodů:

 • hormonální změny - pokud užíváte léky k antikoncepci déle než 3 měsíce, je tmavá barva sekrecí považována za normu, protože proces adaptace pokračuje;
 • selhání cyklu - světle hnědý výboj uprostřed cyklu bez bolesti se objevuje, když se počet menstruačních dnů a dalších období mění v důsledku stresu, zvedání těžkých předmětů, přechodu do jiných klimatických podmínek;
 • mikrotrhliny podšívkové vrstvy pochvy - vyskytují se při hrubém styku, nedostatečném množství lubrikantu v těsné blízkosti;
 • dysplazie nebo novotvary na děložním čípku;
 • po prasknutí hymen se ve středu cyklu objeví hnědý výboj, objevují se po sexuálním styku několikrát;
 • nedodržování osobní hygieny - při ignorování péče o pohlavní orgány dochází k hnědé barvě, díky čemuž se mění acidobazická rovnováha.

Hnědý výboj uprostřed menstruačního cyklu je alarmující, protože se jedná o příznak místních drobných problémů i závažného porušení zdraví ženy..

Klinický obrázek

Existuje mnoho druhů tmavého výboje. Některými známkami můžeme předpokládat důvod jejich vzhledu uprostřed cyklu. To se netýká pouze vlastností tajemství, ale také doprovodných symptomů..

Světle hnědý výboj

K snadnému obarvení vaginálního hlenu krví dochází ve fyziologických a nebezpečných situacích - implantace a krvácení z ovulace, hormonální léky. Přestože při používání perorálních antikoncepčních prostředků jsou možné různé možnosti pro mazaniny od béžové po černou.

Stojí za zmínku, že takové tajemství je velmi vzácné, nemá nepříjemný zápach a žádné inkluze - hrudky, kousky, sraženiny.

Tmavě hnědé výboje

Tento příznak je doprovázen hormonálními poruchami spojenými s prací vaječníků. Po cestě je nedostatek ovulace uprostřed cyklu, změna v trvání menstruace. Podobná situace nastává, když se používají kombinované hormonální přípravky, které uměle inhibují zrání vajíček. Slizový výtok je hojný, mohou být přítomny sraženiny, často se vyskytují uprostřed cyklu nebo místo menstruace.

Eroze také zanechává tmavě hnědou tekutinu po sexu nebo jiné expozici, ale je vodnatá a nízká. Žena se zpravidla dozví o jejím vzhledu malou skvrnou na těsnění nebo spodním prádle.

Štíhlý výboj v polovině cyklu

U zánětlivých nemocí reprodukčního systému se vyskytuje zanedbatelné množství tmavých odstínů:

 • Colpitis v pochvě;
 • Endometritida v děloze;
 • Salpingitida ve zkumavkách;
 • Oofhoritida ve vaječníku;
 • Adnexitida v přílohách.

Nebezpečné mikroby během genitálních infekcí nebo podmíněně patogenních obyvatel vagíny způsobují zánět se sníženou imunitou. Je to uprostřed cyklu, kdy je žena na takové procesy nejcitlivější z několika důvodů souvisejících s početí:

 1. V krku není zástrčka, je mírně zvětšená, aby podporovala spermie.
 2. Sekrece se stávají alkalickými, konkrétně kyselé prostředí inhibuje růst patogenních mikrobů.
 3. Imunita je mírně snížena, takže její buňky nenapadnou spermie.

Taková onemocnění se projevují nepříjemně vonícím zeleným výbojem vodnaté nebo slizniční povahy. A krev s poškozenými tkáněmi je smíchána jen někdy. K tomu často dochází u endometritidy, protože zánětlivý proces je lokalizován v endometrii naplněném krví. Kombinace hnědé skvrny se zelenkavým odstínem dává špinavé hnědé tóny..

Příčinou infekce reprodukčního systému se často stává chlamydie. Charakteristický výboj se nazývá sklovitý - pokud je natáhnete mezi prsty, můžete vyhodnotit brilantní průhlednou strukturu. Když je připojena krev, viskózní, jako je sliz, leucorrhoea s jasným zápachem.

Pozornost! Skromný krvavý mazlík se vyskytuje u polycystických vaječníků, onemocnění, které se vytváří na pozadí hormonálních poruch a vede k neplodnosti.

Bohatý hnědý hlen

Uprostřed cyklu se objevují tmavé výboje v množství 3 ml nebo více za hormonálně závislých stavů a ​​nádorů. Nejčastější příčinou je endometrióza, která začíná hyperplázií. S nerovnováhou estrogenu a progesteronu endometrium roste velmi rychle a při menstruaci se úplně neodlupuje. Poté do zkumavek vstupují velké sraženiny do břišní dutiny a dokonce pronikají do střev a močového měchýře. Tam se chovají, jako by to mělo být endometrium - menstruace ve dnech menstruace.

Hyperplasie, jako je endometrióza, je charakterizována nedobrovolným odmítnutím nitroděložní vrstvy v kterémkoli okamžiku cyklu, stejně jako prodlouženou menstruací s nahnědlým výtokem v poslední den a podobnou hojnou leucorrhoea ve středu cyklu..

U fibroidů dochází ke krvácení také k datu údajné ovulace. Zhoubné nádory nezávisí na období, proto se v různých dnech cyklu objevuje hnědý výboj. Kromě toho se onkologie na rozdíl od endometriózy a fibroidů vyznačuje vůní shnilého masa s hojným, vodnatým výtokem šedé nebo nazelenalé barvy. Krev se někdy vyskytuje ve formě hnědých sraženin, hrudek nebo kousků odumřelé tkáně.

Pravidelně červenohnědý výboj nejen uprostřed cyklu

Bohatý posvátný mazanec se vyskytuje za různých okolností:

 1. Kontaktní příznaky, pokud je jejich vzhled spojen s expozicí, například během sexu, charakterizují erozi nebo dysplázii krku, jakož i cervikální polypy. Můžete si všimnout krvavých pruhů v průhledném hlenu. Podmínky nejsou naléhavé, ale vyžadují léčbu, protože polypy jsou potenciálním rakovinným nádorem a hyperplázie je počátečním stádiem onkologie..
 2. Zvyšující se krvácení, pokud hnědý mazanec postupně vytéká do šarlatového, hojného výtoku. To se děje během mimoděložního těhotenství, kdy rostoucí vajíčko praskne vejcovodem. Současně s krvácením se také zvyšuje bolest břicha na jedné straně..

Když je výboj doprovázen tahovými pocity

K této kombinaci příznaků dochází u určitých patologií:

 • Endometrióza - křeče;
 • Zánětlivé procesy v děloze a přívěsky - táhne dolní část zad, lokalizované pocity na jedné straně nebo spodní části břicha;
 • Tubální těhotenství - zvyšující se silná bolest.

Pozor! Bolest je příznakem zjevných zdravotních problémů jiných než menstruační křeče způsobené kontrakcemi myometria..

Kombinace hnědého mazanice s svěděním

Pokud je na pozadí krvavého výboje, oblasti vnějších genitálií a svědění pochvy, má nemoc infekční povahu. Projevila se tak colpitis a bakteriální vaginóza. Trichomoniáza a kapavka se vyznačují vesikuly v hlenu, chlamydii se sklovitou látkou, drozd se zakroucenou konzistencí a bakteriální vaginózu se zelenými sekrety s vůní sledě..

Zánětlivé procesy mohou být také doprovázeny svěděním, ale mírnějším. To je pouze účinek úniku patologického výboje.

Zápach z hnědého hlenu

K infekci se přidávají cizí pachy. U STI je to ostré odpudivé, bakteriální vaginóza se vyznačuje rybí muškou a drozd je kyselý. Cibule, česnek, vejce a další typy nepříjemných pachů se nacházejí.

Zápach shnilého masa je pociťován sekrecemi během onkologických procesů v děloze a na krku, ale již ve stadiu, kdy se postižené tkáně začínají rozkládat.

Hnědé sraženiny

Kousky tmavé barvy se objevují v hlenu s endometriózou, endometritidou a hyperplázií. Není to způsobeno přítomností krve, ale fragmenty nitroděložní vrstvy.

Tmavě červené zvýraznění

Pokud se uprostřed cyklu objeví krvavé látky blíže k hnědé barvě, pak je to známka benigních nebo maligních formací. Takto se projevují polypy, cysty, myomy a rakovina dělohy..

Černá zvýraznění

Takový příznak znamená pouze to, že krev byla uvnitř dělohy dlouho předtím, než se dostala ven. Může to být způsobeno neaktivním životním stylem, adhezemi v děložním hrdle po infekcích nebo chirurgických zákrokech, jakož i anomáliemi ve struktuře vnitřních orgánů ženy..

Během užívání antikoncepčních tablet se může objevit černý výboj. To je uvedeno v pokynech pro léčivo..

Když žena zjistila nezdravé propuštění, navštívila fóra a hledala podobné recenze v recenzích. Samozřejmě není nic špatného s učením o zdravotních problémech. Je špatné, když se poté sama diagnostikuje a kupuje hormonální léky nebo antibiotika. Nesprávný výběr léků narušuje rovnováhu v těle a způsobuje růst nádorů, endometriózy a neplodnosti, stejně jako obezitu a zhoršení kůže a vlasů.

Jaká je rozmazaná konzistence?

Gynekologové uklidňují úzkostné pacienty: špinění hnědého výboje uprostřed cyklu, které trvá maximálně 3 dny, je normální možností. Tento jev je pozorován, když dojde ke změně množství hormonů..

Změny v hormonálním pozadí také ovlivňují nástup menstruace, v den 20 cyklu může hnědý výboj začít menstruaci, pak se vše normalizuje. Cyklické krvácení během tohoto období začíná u žen s cyklem 20–23 dnů.

Častěji však špinění hnědého výboje ve 21. den cyklu a v následujících několika dnech naznačuje mikrodamáž v genitáliích, protože vajíčko vejcí prochází vejčité vajíčko. Nebo je to známka nástupu těhotenství, v případě rozmazání značky na těsnění je důležité ji chránit.

Dojde-li k prodlouženému vyblednutí hnědého výboje uprostřed cyklu, jsou tyto důvody:

 • eroze - „rána“ na epitelu děložního hrdla;
 • endometrióza - rozšíření endometria za hranice dělohy;
 • endometritida - zánět v orgánu;
 • fibroidy - benigní novotvar, u kterého se hnědý výboj objevuje v 10. den cyklu a na jakémkoli jiném.

Špatné tajemství po dobu delší než 3 dny je důvodem okamžité lékařské pomoci. Jakékoli z těchto nemocí s předčasnou léčbou vede ke komplikacím.

Hnědá a špinění jako příznak nemoci

Tyto příznaky mohou indikovat onemocnění v následujících případech:

 • výtok s krví nebo hnědou se objevuje uprostřed měsíčního cyklu (například v den 16 cyklu nebo v den 12 cyklu v závislosti na jeho trvání), zatímco žena neužívá hormonální perorální antikoncepci;
 • s výtokem bolí spodní břicho, sucho, pálení, svědění v pochvě, zvýšená teplota, bolest během styku;
 • při menopauze nebo pokud žena již během roku neměla období;
 • v případě neustálého výskytu sekrecí po sexu.

Ujistěte se však, že žena očekává, že dítě pomůže s lékařským vyšetřením nebo testem s dvěma proužky.

Skvrna před menstruací začíná z následujících důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • endometrióza;
 • endometriální hyperplázie;
 • klimatická změna;
 • stres nebo těžký šok;
 • použití hormonální antikoncepce nebo ukončení recepce;
 • děložní polypy.

Pokud však tento jev trvá déle než tři dny, měl by být důvod, proč dochází k krvácení po menstruaci, lékařem, jehož specializace je gynekologie..

Je možné odpovědět na otázku, proč krvácení po menstruaci nebo z jakého důvodu krev po týdnu po vyšetření a výzkumu odešla. Pokud však po dlouhou dobu rozmazáváte hnědou kůži nebo jdete za týden po menstruaci špinením, můžete mít podezření na myomy dělohy, jiné nemoci, endometriózu. Pokud tedy menstruace prošla a krvavý výboj stále probíhá a tyto stejné opakované projevy se odehrávají v příštím cyklu, stojí za to prozkoumat.

Jakýkoli výtok, který se objevil po úplném dokončení menstruace, by měl být ostražitý. Pokud se špinění objeví znovu v den 11 nebo 10 dní po menstruaci, nebo nejprve jsou béžové, pak tmavé a poté krev, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Po porodu, když vyšel po porodu, se krev uvolňuje několik týdnů. Takové sekrece se nazývají lochie. Postupně ztmavnou krvavými, jejich počet klesá. Ve druhém týdnu jsou opálené, oranžové, postupně se rozjasňují. Ale i měsíc po narození mohou přísavci pokračovat. Pokud však počet Lochie výrazně vzrostl nebo pokud přetrvávají 2 měsíce po narození, je třeba o tom sdělit lékaři.

 • Skvrnité skvrny bez doprovodu svědění;
 • Absence bolesti, příznaky zánětlivého procesu, horečka;
 • Množství výboje se postupně snižuje;
 • Trvání takového propuštění nepřesahuje 3 dny a celkově s obdobím menstruačního krvácení menstruace netrvá déle než 8 dnů.

Hnědý výtok po menstruaci je zbytkový jev, odstranění přebytečné krve z dělohy. Alokace získávají hnědý odstín díky skutečnosti, že na konci menstruace se zvyšuje koagulace krve.

Pokud se hned po menstruaci objeví hnedý výtok hned po úplném zastavení menstruačního krvácení, je třeba provést následující vyšetření:

 • Těhotenský test, ultrazvuk k vyloučení mimoděložního těhotenství, potratu;
 • Roztěr, PCR analýza na přítomnost chlamydií, ureaplasmy, mykoplazmy, gardnerelly, CMV, herpes viru.

Ale nejen u rakoviny děložního čípku a pochvy se mezi menstruací objevuje hnědý výtok, důvody se mohou skrývat v polypu děložního hrdla nebo děložní dutiny, eroze, zánětlivého procesu a některých dalších. Konečně, pouze lékař může pochopit po vyšetření.

Cervikální eroze jako příčina hnědého výboje

Rozsáhlý výboj

Bohaté vypouštění do 12. dne cyklu již není známkou ovulace, ale jedním z příznaků infekční choroby, která se přenáší sexuálně. Taková onemocnění jsou často doprovázena silnou bolestí, nepříjemným zápachem sliznic. Ignorování problému vede k chronické patologii, což zase vede k neplodnosti..

Při maligní tvorbě v hojně sekretovaném tajemství se objevují pruhy krve, takže je možné krvácení. Toto onemocnění napadá pacienty hlavně po 50 letech, kdy období vzniku menopauzy začíná fyziologicky. U této nemoci může krvácení podle typu menstruace pokračovat, pokud tam nebyly několik měsíců.

Krev a hnědý výboj - když je to normální?

 • Pokud se několik dní před menstruací objeví kapky tmavé barvy, znamená to, že menstruace brzy začne;
 • několik dní po ukončení menstruace a kolik dní by takové propuštění mělo normálně jít, je otázka pro každou ženu individuální;
 • uprostřed měsíčního cyklu je to možné u perorálních kontraceptiv;
 • po násilném styku, za předpokladu, že žena nebyla dostatečně rozrušená a kvůli nedostatečnému mazání byla vaginální sliznice poškozena;
 • po prvním i několika dalších sexuálních kontaktech, kdy sexuální život dívky teprve začíná.

Pokud má výboj zápach

Hnědavé tajemství ve druhé polovině cyklu s nepříjemným zápachem se vyskytuje v důsledku šíření infekce v genitáliích. Nepříjemný zápach z pochvy se objevuje v důsledku přítomnosti velkého počtu patogenních mikroorganismů, v důsledku jejich vitální činnosti se uvolňuje zápach. Tento příznak je dán patologií:

 • gardnerellosis - nemoc, ke které dochází v důsledku významného nárůstu počtu podmíněně patogenních bakterií gardnerella vaginalis;
 • chlamydie - infekční choroba, která se přenáší sexuálně, s touto chorobou mukopurulentní výtok;
 • kapavka - infekční patologie, původce gonokoků, má závažné příznaky.

Pokud po menstruačním cyklu dochází k hnědému výboji s nepříjemným zápachem, je důležité diagnostikovat přítomnost bakterií, hub v genitáliích.

Jiné důvody

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit menší intermenstruační krvácení. Nejčastěji jsou pozorovány ve 13-14 dnech cyklu nebo později. Hlavní příčiny, které nejsou způsobeny nemocí, ale vyžadují naléhavou eliminaci, jsou:

 1. Antikoncepční použití.
 2. Zvýšené zatížení.

Pokud tyto účinky na organismus nejsou eliminovány, brzy vzniknou různá onemocnění..

Antikoncepce

Perorální antikoncepční prostředky nebo nitroděložní zařízení mohou způsobit zmatek po dobu 12–20 dnů v období. To je pozorováno během prvních tří měsíců od začátku použití těchto prostředků..

Pokud se obrázek nezmění ani po 4 měsících, musíte se poradit s lékařem. Možná zvolená antikoncepce není vhodná pro ženu. Musí se vyměnit a v případě potřeby provést rehabilitační terapii.

Zatížení

Silné zážitky, fyzický nebo duševní stres nemohou ovlivnit zdraví. Všechny systémy těla reagují na stres. Tvrdá fyzická práce, hloubková mentální aktivita, přemístění, nepříznivé klimatické podmínky a negativní emoce někdy vysvětlují výboj uprostřed cyklu.

Vyčerpání sil, přetížení nervového systému vede ke vzniku nemocí. Proto je velmi nebezpečné být stresován po dlouhou dobu.

Co ženy říkají o tomto problému ve svých recenzích?

Analýza recenzí hnědých sekretů uprostřed cyklu ukázala, že mnoho žen se setkává s tímto problémem 13., 15. den cyklu. Tato odchylka od normy se projevuje různými způsoby, protože pro někoho se na začátku dne objeví temné tajemství z vagíny, pak není den. Jiní si všimnou, že se objeví sraženiny.

Při počátečních projevech určité nemoci dochází k 16. výboji hnědého výboje a poté zmizí. Po několika dnech, 19. den cyklu, se opět objeví hnědý výboj. Po sekundárním vzhledu se barva zpravidla stává světlejší a konzistence je hojnější a frekvence je snížena.

Po vyšetření se často vyskytuje endometrióza a novotvary vaječníků a dělohy. Terapeutická taktika po diagnóze závisí na diagnóze a reprodukčních plánech..

Někteří si všimnou, že když se 22. den cyklu objevil hnědý výtok a rychle prošli, jedná se pouze o přípravu na nadcházející menstruaci. Gynekologové potvrzují, že během této doby se struktura pojivové tkáně u ženy mírně mění, proto je po pohlavním styku možné poškození sliznice, které je doprovázeno tímto příznakem. Tento stav je doplněn hypermobilitou kloubů, tažením bolesti páteře.

Kdy navštívit lékaře s nahnědlým výtokem?

Gynekologové důrazně doporučují, aby i při jediném případu krvavého mazlíčka uprostřed cyklu a v jakékoli jiné dny mimo menstruaci, šli k lékaři. Závažnost patologie není přímo závislá na intenzitě symptomů. Někdy jsou život ohrožující stavy signalizovány pouze několika kapkami krve v sekrecích.

Zřejmé příznaky patologií, které vyžadují lékařskou péči a ošetření:

 • Tmavě hnědé, šarlatové a špinavé odstíny vaginálního hlenu;
 • Necharakteristický zápach;
 • Pálení a svědění;
 • Otok a zarudnutí genitálií;
 • Bolení břicha;
 • Dostatečné množství;
 • Přítomnost sraženin nebo plátků;
 • Slabost a celkové zhoršení.

Jaká diagnóza je nutná pro vypuštění hnědých odstínů?

V závislosti na situaci lékař předepíše potřebné studie. Obvykle postačují standardní postupy:

 • Kolposkopie;
 • Stěr;
 • Ultrazvuk reprodukčního systému;
 • Analýza hladin hormonů;
 • Navíc - bakterioza, PCR, biopsie plus cytologie.

Zajímavý fakt! Příčinou hnědého mazlíčka může být dokonce nádor v mozku, který narušuje endokrinní rovnováhu..

Co dělat?

Pokud si všimnete hnědého výboje u žen uprostřed cyklu, nemusíte panikařit, ale neměli byste ani relaxovat. Pokud jsou zpožděny o 3 nebo více dní, je nutná konzultace s gynekologem. Diagnostická opatření pomohou objasnit situaci:

 • vyšetření, pohmat na zánět v genitáliích;
 • krevní test k diagnostice infekce;
 • šmouhy;
 • Ultrazvuk a další studie k diagnostice stavu dělohy.

Žena by měla být velmi pozorná ke svému zdraví, pokud jsou ve výboji na konci cyklu viditelné hnědé nebo krvavé pruhy, například po dobu 24 dnů. Doplnění tohoto příznaku bolestí a nauzeou vážně ohrožuje mimoděložní těhotenství..

Co se stane v den 12-16?

V závislosti na délce období od začátku jedné do další menstruace se střed vyskytuje v různých dnech. Během tohoto období se stane nejdůležitější událost - uvolnění zralého vajíčka. V očekávání spermií nebude žít déle než 48 hodin. Ne vždy podle pravidel, pod vlivem různých okolností dochází k ovulaci dříve nebo později, nebo vůbec neexistuje.

Pozoruhodným znakem zrání vajec jsou hojné průhledné sekrece podobné struktuře jako vejce bílá. A někdy si můžete všimnout ovulačního krvácení - několik kapek krve z prasklého folikulu přechází do děložního hrdla, kde jsou smíchány se hlenem. Záhyby - výboj zčerná a pokud není včas, růžový. Odstíny jsou světlé, protože existuje jen velmi málo červených krvinek.

 • Rozmazání nebude delší než 2–3 dny;
 • Neexistují žádné cizí pachy;
 • Na prádle nebo podložce je skvrna malá až do průměru 2 cm;
 • V oblasti genitálií nesvědčí, nepeče, neobtěžuje se.

Pozornost! U některých žen se v den ovulace objevuje výrazný hnědý výtok a bolest, jako při menstruaci. To je individuální rys těla..

Hnědý výboj místo menstruace

Tato podmínka pro ženu se může stát normou a patologií. V některých případech, po hormonální úpravě, žena vyměňuje polštářky s hnědými skvrnami všech 5-7 dní bez pocitu bolesti a jiných varovných příznaků.

S dalšími příznaky je tento stav projevem mimoděložního těhotenství, zánětu přívěsek, reakce těla na hormonální pilulky, ovariální dysfunkce a dalších patologií.

Patologické výboje

Nicméně krevně hnědý výboj mezi menstruací ve větším procentu případů není normou. Zejména pokud jsou kombinovány s následujícími příznaky:

 • bolest není spojena s menstruací, často se vyskytuje během pohlavního styku;
 • pokud je toto propouštění trvalé a téměř vždy po sexu;
 • v případě, že žena byla dlouho v menopauze.

K objasnění příčiny v takových situacích byste se měli poradit s gynekologem.

Podívejte se na video, na které by mělo upozornit absolutorium

Kdy se bát?

K mazání světle hnědého odstínu dochází častěji z přírodních důvodů nebo v důsledku hormonálního selhání. Počáteční fáze popsaných onemocnění však mohou takový příznak vyvolat. Nejprve musíte udělat těhotenský test, a pokud máte následující příznaky, zkontrolujte:

 • Bolest v křížové kosti, dolní části zad, po stranách a v suprapubické oblasti;
 • Svědění vulvy a vagíny;
 • Zápach
 • Porucha menstruačního cyklu;
 • Pravidelnost patologického výboje, připoutání k určitým obdobím.

Prevence

Aby problémy s intermenstruálním krvácením neobtěžovaly ženu v plodném věku, musí si dávat pozor na své zdraví. Doporučujeme postupovat podle řady doporučení:

 1. Jezte plně a vyváženě..
 2. Snižte fyzický a emoční stres.
 3. Dodržujte denní rutinu.
 4. Udělejte kondici, dopřejte si ranní cvičení nebo alespoň jen projděte.
 5. Pokud je to možné, zlepšete se v různých střediscích.
 6. Užívejte si života, cítit pozitivní emoce..

Tato pravidla pomohou posílit tělo a učiní jej odolným vůči nepříznivým okolním faktorům. Pravidelnou návštěvou svého lékaře můžete identifikovat nemoci v rané fázi. Jejich léčba zabere méně času a důsledkům se lze vyhnout..

Patologie

Existuje mnoho nemocí, při kterých se pravidelně vyskytuje mikrobiologie. Zpravidla se nejedná pouze o střed cyklu, ale také o jakékoli jiné období.

Dysplazie, eroze, rakovina jsou procesy, ke kterým dochází při poškození sliznice. Proto je často zaznamenáno nedobrovolné nebo kontaktní kapilární krvácení. Nemoci jsou život ohrožující a zachovávají reprodukční funkci..

Příčinou intermenstruačního krvácení růžové nebo červené barvy jsou často polypy cervikálního kanálu nebo endometria. Výrůstky na dlouhé noze sahají za krk do vaginální dutiny.

Často jsou poškozeni, protože mají křehkou strukturu a dobrý přísun krve. Nebezpečí patologie je, že je potenciální hrozbou pro onkologii. K vyřešení problému se provádí hysteroskopie polypu..

PODROBNOSTI: Výtok sliznice po 39 týdnech těhotenství || Bohaté propuštění po 39 týdnech těhotenství

Další formace se objevují v děloze, vagíně a děložním hrdle - cysty, fibroidy a nádory. Všichni jsou schopni vyvolat krvavý růžový výboj mimo menstruaci, uprostřed nebo v jiném období cyklu..

Zánět nebo hormonálně závislé procesy vedou k nadměrné proliferaci nitroděložní membrány. Proto se růžový a hnědý mazanec vyskytuje v kterýkoli den cyklu. Pachateli jsou endometritida a endometrióza. První je léčen léky, druhý vyžaduje chirurgický zákrok.

Nedostatek a nadbytek pohlavních hormonů primárně ovlivňuje menstruační cyklus. Proto dochází ke zpoždění nebo špinění mimo menstruaci. Pokud se situace nenapraví, nastane mnoho problémů:

 • Rychlé přibírání na váze;
 • Sexuální touha zmizí;
 • Kůže je mastná a vlasy matné;
 • Objeví se akné;
 • V děloze jsou nádory;
 • Polycystický vaječník;
 • Až po onkologii.

Krevní tajná sekrece po pohlavním styku

V některých případech je vývoj patologického procesu v orgánech ženského reprodukčního systému indikován výskytem bolesti, krevního oběhu a dalšími nepříjemnými příznaky. Pokud má pacient po sexu bezbolestný hnědý výboj, nemělo by to být považováno za normu. V případě, že se tento symptom projevuje systematicky, po každém pohlavním styku - žena by měla věnovat pozornost této skutečnosti. Podobný příznak může být důsledkem onemocnění, jako je cervikální eroze nebo růst nádoru ve vaginální dutině, děloha.

Někdy jsou pacienti znepokojeni nadměrnou intenzitou tmavé barvy tajemství. Špinavý, hnědý a černý výtok se objeví, když velké kapky krve opouštějí pochvu. Čím více krve tajemství obsahuje, tím tmavší je jeho stín. Proč existují takové výběry? Příčiny světla a temného tajemství jsou stejné. V takové situaci není barva tak důležitá, protože samotná skutečnost výskytu patologického výboje je již příležitostí k zamyšlení nad důvodem jejího vzniku..

Zvýrazněte barvu

Přidělení lze rozdělit do několika částí. Jediný rozdíl je barva.
Existuje několik typů sekrecí:

 • bílý,
 • žlutá;
 • zelený
 • hnědý;
 • růžový.

Barva výboje může říci hodně..

Můžete určit příčinu nemoci:

 1. Bílé vylučování se může objevit v důsledku zánětlivého procesu orgánů, jako jsou střeva, močový měchýř, stejně jako důležitých orgánů, jako je děloha a vaječníky. Během močení je často charakteristická bolest a je také možné kolika ve střevě nebo tahání dolního břicha. Kromě toho může tělesná teplota překročit normální hodnotu. Analýza bude schopna potvrdit přítomnost zánětlivého procesu, který zahájil akci. V takových situacích je nutné zahájit léčbu. Bílý výboj se také objevuje s drozdem. Vypouštění často připomíná sýrové vločky, které vynikají ve velkých objemech. Takový výtok má charakteristickou, kyselou vůni a poněkud připomíná hrudku hrudky. Toto onemocnění je doprovázeno nejen výskytem sekrecí, ale také procesem otoku, poškrábání intimních orgánů a podrážděním kůže. Vývoj takového onemocnění naznačuje snížení imunitního systému těla.
 2. Vypouštění žluté a zelené barvy jsou často zaznamenány u bakteriální vaginózy nebo s jakýmkoli zánětem. S výjimkou sekrecí se pociťují také svědění a příznaky bolesti při močení. U řady nemocí tohoto typu, jako je chlamydie, trichomoniáza, kapavka, bakteriální vaginóza, salpingitida, jsou hlavní příznaky výtok. U nemocí je barva výboje žlutá nebo zelená..
 3. S chlamydií vynikají žluté sraženiny.
 4. U trichomoniázy je výtok pěnivý s charakteristickým zápachem, stejně jako jejich nazelenalý nažloutlý nádech, s hnilobným zápachem..
 5. Při kapavce může být výtok nažloutlý bílý odstín. Kromě těchto sekrecí může dojít ke krvácení, které nesouvisí s menstruačním cyklem..
 6. S bakteriální vaginózou, načervenale šedobílý odstín s vůní shnilých ryb.
 7. Tam jsou také výboj hnědé a růžové barvy. Takový výtok je spojen s přítomností krve ve vaginálním výboji.
 8. Zvýraznění růžové a hnědé barvy je normou pro menstruaci, která již končí. Důvodem je skutečnost, že endometrium je zcela odmítnuto a začíná proliferační fáze. Krvný výtok může nastat při užívání hormonálních léků. Pokud však během tří cyklů výtok neprochází, je nutné změnit lék a být vyšetřen lékařem.

Uvolnění u žen

Jak již bylo uvedeno, vaginální výtok je primárně známkou fungování reprodukčních funkcí, konkrétně vaječníků. Výtok je ochranná vrstva v pochvě, která poskytuje vlhkost ve správném množství.
Ne všechny výboje však mohou způsobit radost. V gynekologii je obvyklé rozlišovat mezi výtokem, který odkazuje na normu, a souvisejícím s patologií.

Samozřejmě musíte pečlivě sledovat zdravotní stav a věnovat mimořádnou pozornost povaze vypouštění a přítomnosti zápachu..

Recenze hnědého mazlíčka uprostřed cyklu

Kovalenko Anastasia Sergeevna, 25 let, Moskva Každý měsíc stabilně zabarvuji hnědé po dobu 2-3 dnů uprostřed cyklu. Obrátil se k gynekologovi, provedl vyšetření, provedl ultrazvuk. Řekl, že všechno je v pořádku, výboj je spojen s ovulací. Doporučil, aby vyhledal radu, pokud by se nálada náhle změnila. A pravidelně (nejméně jednou za 6 měsíců) se podrobuje rutinnímu vyšetření. Masyuk Evgenia Romanovna, 44 let, Ufa Přidělení červeno-hnědé barvy, ale ne měsíčně, se začalo objevovat po 43 letech. Po nějaké době se cyklus pokazil, menstruace je nepravidelná. Gynekolog řekl, že toto je začátek menopauzy. A to, co rozmazává mezi menstruací, je pro můj věk naprosto normální.

Hormonální poruchy

Porucha nastává v důsledku určitých faktorů:

 1. Nedostatek progesteronu bránil tomu, aby se endometrium formovalo do správné míry, kvůli čemuž se tento nemohl připravit na odmítnutí, nebo to prostě nestačí.
 2. Nadbytek výše uvedeného hormonu neumožnil reprodukčnímu systému zahájit plnou menstruaci.
 3. Nedostatek estrogenu ovlivnil skutečnost, že mechanismus rejekce endometria nezačal úplně, ale byl indikován pouze špinením během menstruace hnědé barvy.

K těmto selháním dochází v důsledku stresů, které způsobily komplikace onemocnění jiných systémů, endokrinologických poruch, podvýživy a životního stylu, nadměrného užívání léků obsahujících hormony, zvýšeného stresu.

Intramenstruální hnědý vaginální výtok

Vzhled krve může vyvolat mnoho faktorů. Bledý mazanec je proto pozorován v důsledku následujících okolností:

 • Podchlazení nebo přehřátí;
 • Silné emoce;
 • Změna aktivity a životního stylu;
 • Otrava, například velkými dávkami alkoholu;
 • Pád, jiná zranění;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Zánětlivý proces v těle;
 • Zvýšení teploty a zvýšení krevního tlaku;
 • A mnohem víc.

Pokud je provokační faktor rychle eliminován a atypický výboj již nedochází, můžete se uklidnit. Jinak se vytvoří vážné poruchy, vznikají nemoci.

Co by mělo být normální výboj

Za normálních dnů se výboj považuje za normální, je-li průhledný, nemá charakteristický štiplavý zápach a nezpůsobuje podráždění nebo nepohodlí genitálií. Při zdravé mikroflóře vagíny a nepřítomnosti gynekologických onemocnění se den po ukončení menstruačního cyklu výtok vrátí do normálu, ale může být o něco hojnější..

2-3 dny před začátkem menstruace se objeví mírně kyselá vůně, zatímco konzistence výboje zhoustne a barva je bělavá. Během menstruace je výtok považován za normální, pokud je šarlatový, střední, ve 2–3. Den mohou být malé sraženiny (toto je sliznice endometria), na začátku a na konci menstruačního cyklu může být mírné rozmazání tmavší barvy, někdy hnědé. Bohatá menstruace a dlouhodobé špinění špinění před menstruací a poté by nemělo být. Menstruační cyklus trvá v průměru 3–5 dní, během nichž žena ztratí asi 100–200 ml krve a během dne ztráta dosáhne 30 až 50 gramů. krev.

Menstruační fáze

Uvolnění po sexu

Během intenzivního sexuálního styku může dojít k mikrodamážím na vaginálních sliznicích, které jsou doprovázeny uvolněním krevních kapek, které se po vystavení vzduchu stávají děsivě tmavě hnědou barvou. V tomto případě potřebujete:

 • Dodržujte pravidla osobní hygieny, zvolte vhodné intimní gely, nepoužívejte mýdlo a neuchovávejte se v douchingu, abyste zabránili infekci poškozených sliznic.
 • Používejte lubrikant zakoupený v lékárně nebo ve specializovaném obchodě, při intimitě buďte opatrní.

Normálně je hnědé vypouštění po sexu obvykle nedostatečné a netrvá déle než dva dny. Jejich formace po dlouhou dobu naznačuje vážná zranění genitálního traktu nebo vývoj infekční patologie.

Důležité! Hnědý výtok s kapkami jasně červené krve, zaznamenaný ženou po bolestivém sexuálním kontaktu, naznačuje možnou erozi děložního krku.

Léčba

Chcete-li se zbavit hnědé skvrny místo menstruace, musíte léčit základní onemocnění. Neexistují žádné léky, které by tento příznak eliminovaly. Pokud se jedná o narušené hormonální pozadí, pak se uchýlí k hormonální terapii ženskými pohlavními látkami. Taková terapie je vybrána individuálně. Kurz začíná malými dávkami, které se postupně zvyšují.

Ženy jsou uvedeny kombinované použití estrogenů a gestagenů. V závislosti na nemoci se léčba provádí kontinuálním, dlouhodobým nebo pulzním režimem s krátkými cykly po dobu několika měsíců. Léčba vyžaduje sledování stavu pohlavních orgánů podle ultrazvuku, jakož i monitorování hladiny krevních hormonů.

Nesteroidní protizánětlivá léčiva se používají ke snížení zánětu v reprodukčním systému. Jsou předepisovány v malém kurzu na 7-10 dní. Možná delší léčba. To však vyžaduje souběžné podávání omeprazolu nebo jiných inhibitorů protonové pumpy k ochraně žaludku. Populární drogy v gynekologii od této skupiny jsou: Ketoprofen, Nimesulide, Etoricoxib, Meloxicam. Je lepší odmítnout Diclofenac a Ibuprofen.

V případě infekčního procesu se antibiotika předepisují na základě očekávaného spektra. V gynekologii se používají fluorochinolony, nitrofurany a cefalosporiny. Flukonazol je předepsán k léčbě plísňových infekcí. V případě dysbiózy můžete začít s mírnějším lékem Pimafucinem. Může ji používat i těhotné ženy. Průběh léčby antibiotiky musí být sledován velmi pečlivě, protože samotná terapie může místo menstruace vyvolat výskyt hnědého výboje..

Jaké ošetření

Terapeutická opatření pro každou ženu jsou předepisována individuálně, primárně na základě povahy patologie, tělesných charakteristik, věku a dalších faktorů. Například výtok mezi menstruací po 40 letech zpravidla neindikuje patologii, ale o probíhajících změnách v těle v důsledku jeho stárnutí. To však neznamená, že férový sex nepotřebuje pomoc. V takových případech lékaři často předepisují léky, které usnadňují snášení menopauzy..

Přečtěte si totéž: z jakých důvodů určit menopauzu.


Léky by měl vybírat a předepisovat pouze lékař

Další věc je, pokud se u dívek vyvinou nemoci genitourinárního systému. Často se to projevuje krvavým výbojem mezi menstruací hnědé barvy. K jejich odstranění je možná konzervativní nebo chirurgická léčba. Terapeutická opatření se provádějí převážně komplexně:

 • léky jsou předepsány ke snížení dělohy, zastavení krvácení;
 • hormony jsou předepsány;
 • jsou předepisovány obecné posilovací léky;
 • Doporučuje se snížit emoční a fyzický stres..

Ve velmi závažných případech ženy vyžadují operaci.

Světle hnědý výboj jako znamení těhotenství


Vzhled nahnědlého výboje bez bolesti a zápachu může být známkou těhotenství. Toto znamení a poté zpoždění menstruace je nejčastěji známkou dokonalého početí. Takové příznaky však mohou být signálem odchylek během těhotenství, ve formě jejich mimoděložního vývoje nebo zmrazeného stavu. U pozitivních výsledků testu je nutné provést analýzu k určení hCG. Pokud analýza ukáže výsledek více než 1 500 jednotek, bude možné na ploše ultrazvuku vidět vajíčko plodu. V jeho nepřítomnosti se těhotenství pravděpodobně vyvine nesprávně a je mimoděložní.

Příznaky patologie

V jakých případech je nutné neprodleně konzultovat gynekologa? Poplach se vyplatí, pokud je hnědý výboj doprovázen následujícími příznaky:

 • tmavá, téměř černá barva,
 • existují nečistoty z čerstvé krve nebo sraženiny,
 • bolest v podbřišku, v pánvi, dolní části zad,
 • zápach, pálení nebo svědění,
 • změna povahy menstruace: bolestivá, těžká období,
 • mazanice trvá déle než 3 dny,
 • celková pohoda ženy se zhoršuje.

Normální stav

V normální situaci je tajemství průhledné nebo má matně bílý nádech. Ženy se bojí, když si všimnou vzhledu hlenu jiné barvy. Důvodem výskytu leucorrhoea je více krve. To je usnadněno procesy, které se vyskytují v těle..

Ovulace a těhotenství

Když se vejce vytvořilo, opouští folikul. Během této doby je výboj transparentní, ale při ovulaci je povolen hnědý nebo tmavě růžový mazanec. Příčinou barevné pigmentace je mezera při uvolnění vajíčka. Přidělování se pozoruje 1–2 dny a zastaví se. Pokud budou pokračovat, je lepší se poradit s lékařem.

Připojení vajíčka ke stěně po oplodnění je doprovázeno malým krvácením, protože je poškozeno endometrium. V prvním trimestru, kdy je žena naplánována na menstruaci, je pozorována leucorrhoea s krví. Po smrti v lůně membrána odmítne plod, který je doprovázen hnědým výbojem. Jedná se o hrozbu potratu, takže zavolají sanitku, aby zachránily dítě. Během 3-6 měsíců těhotenství, výskyt hlenu s stříkající krví naznačuje oddělení placenty.

Hormonální změny

U mladých dívek se na konci tvorby reprodukčních orgánů mění hormonální pozadí, jak naznačuje první menstruace. Není doprovázena tažením bolesti v podbřišku ani specifickým zápachem. Hnědé tajemství se objevuje ve 13-14 den cyklu a je plně zavedeno po roce nebo půl. Proto je výtok bez bolesti mezi menstruací normální.

Skok v hormonech nastává před menopauzou. Jejich počet se snižuje, takže vaginální sliznice je tenčí. Fyzická aktivita, drsný sex nebo masturbace vedou k tvorbě mikrotrhlin. Krev odtéká z nich a mezi menstruací jsou rozmazávány tmavé bílé. Důvodem kontaktování gynekologa je situace, kdy mezi nástupem menopauzy a posledními předpisy uplynul více než rok..

Antikoncepční prostředky a spirála

Užívání antikoncepčních prostředků způsobuje mezistupňový výboj hnědé barvy. U 10% žen trvá závislost na drogách až šest měsíců. Protein s krví se v takových situacích považuje za normální:

 1. V prvních 3 měsících dochází k restrukturalizaci těla na nový režim, takže se objevuje krevní hlen.
 2. Po zahájení balení 2–3 dny zbývá krev.
 3. Uprostřed sbírání finančních prostředků, pokud je mazanice pozorováno až 3 dny. Krvácení déle, než je uvedené období, naznačuje možnou patologii.
 4. Aby nedocházelo k nežádoucí menstruaci, ženy si mezi balíčky nepřestávají. Poté, místo menstruace, začne hnědý výtok.

Do 6 měsíců po instalaci IUD se jako vedlejší účinek antikoncepce objeví leucorrhoea s krví. Způsobují krevní nátěr infekce, jejímž dirigentem se stává spirála. Za takových okolností to vyčistí a vloží nový. Krevní výtok mezi menstruací bez bolesti v prvních týdnech po instalaci - reakce endometria na cizí těleso.

Intenzivní sex nebo nesprávně zvolené držení těla způsobuje problémy ve formě krvavého hlenu. To je výsledkem skutečnosti, že penis neodpovídá velikosti vagíny. Na jeho stěnách se objevují mikrotrhliny, takže dochází k průtoku krve. Tento jev se však zastaví po 2 dnech.

Jaká je diagnóza

Když se objeví hnědé tajemství, je nutné provést prohlídku těla. Diagnóza zahrnuje:

 • Gynekologické vyšetření.
 • Tampóny z mikroflóry.
 • Analýza pohlavně přenosných infekcí.


Lékař může mít vyšetření MRI

 • Kolposkopie.
 • Ultrazvuk.
 • MRI Vyloučení nádorů.

Po obdržení všech výsledků bude odborník schopen diagnostikovat, předepsat aktuální léčbu.

Terapie je vybírána na základě individuálních charakteristik těla, takže se nedoporučuje zkusit se vypořádat s hnědým tajemstvím na vlastní pěst.

Články O Neplodnosti