Hlavní Výživa

Co pomáhá oksolinovaya mast

Oxolinová mast je známa všem od dětství. Může ji rozmazat za účelem prevence akutních respiračních virových infekcí a chřipky, ale toto není celý seznam indikací pro použití..

Oxolinová mast - popis

Oxolinová mast je lokální antivirová látka, která obsahuje 0,25% účinné látky - dioxotetrahydroxytetrahydronaftalenu (oxolin). Vzhled má produkt bílou nebo nažloutlou barvu, průsvitný a při dlouhodobém skladování může získat mírně narůžovělý odstín (to je norma)..

Mezi pomocnými látkami je třeba poznamenat:

Specifikovaným nástrojem je nosní (oční) mast, jeho cena je od 50 do 120 rublů, což závisí na výrobci.

V současné době mast vyrábí různé farmaceutické společnosti, včetně Altayvitaminy, Zelenaya Dubrava, Pharmtekhnologii, Nizhpharm. Oxyline mast 3% (Oksolin-3) pro vnější použití je v lékárnách mnohem méně běžná, jeho cena je asi 150 rublů.

Oba typy masti lze použít na pokožku těla, obličeje a pouze 0,25% se používá na sliznice. Lék je k dispozici ve zkumavkách o hmotnosti 5-30 g, které jsou baleny v lepenkových krabicích.

Masťová akce

Aktivní složkou oxolinu je antivirové činidlo první generace, které neztratilo svou účinnost. Poskytuje zvláště dobré výsledky při kontaktu s chřipkovými viry (hlavně typu A) a také s akutními respiračními virovými infekcemi:

 • nosorožci;
 • adenoviry;
 • parainfluenza atd.

Lék má lokální (lokální) účinek, ale mechanismus jeho práce je podobný mechanismu systémových antivirových léků. Masť se aplikuje na oblasti, kde je virus primárně zaváděn (nos, oči, epidermální buňky). Oxolin je schopen narušit přirozený proces reprodukce virů, protože blokuje virové proteiny na povrchu buněčných membrán.

Lék brání vazbě virových částic na buněčné membrány, čímž zabraňuje vstupu infekce do obecného krevního řečiště.

Oxolin je také vysoce účinný proti viru herpes simplex, oba typy 1 a 2. Je také účinný proti viru planých neštovic, který může také způsobit herpes zoster. HPV (lidský papilomavirus) je také citlivý na toto farmakologické činidlo, stejně jako virus molluscum contagiosum.

Lék není toxický, pokud se použije podle pokynů, bude absorbován do krevního řečiště v minimálním množství (méně než 15% při aplikaci na sliznice, méně než 5% při aplikaci na kůži). Masť nemá kumulativní účinek, proto se musí používat s určitou periodicitou. Nedráždí tkáň, zcela opouští tělo za den (vylučuje se ledvinami).

Indikace pro jmenování

Mast je nejčastěji předepisována dětem a dospělým pro prevenci infekčních chorob (sezónní SARS, chřipka). Léčba postupující patologie nedává smysl - pomáhají tělu pouze tabletové formy antivirotik (virus se množí v krvi a tkáních). Avšak v raných stádiích patologie, kdy viry postihují pouze sliznice nosu, očí, pomáhá lék snížit virémii a snížit riziko systémové infekce..

Masť 0,25% mezi indikacemi má:

  virová onemocnění nosu - rýma, sinusitida, rinofaryngitida;

Masť s koncentrací účinné látky 3% je indikována u osob infikovaných kožními formami virových onemocnění. Pozitivní účinek je zaznamenán, když je mast promazána bradavicemi, které jsou způsobeny HPV, zejména papillomy, genitální bradavice a ostny. Některé formy lišejníků, které jsou také vyvolávány viry, jsou také léčeny.

 • molluscum contagiosum;
 • kuřecí neštovice, šindele;
 • opar;
 • herpetiformní dermatitida.

V kombinaci s jinými léky pomáhá oxolinová mast s psoriatickými plaky - po použití se projevy nemoci rychle snižují.

Pokyny k léčbě a prevenci

Droga může být použita u dětí, dospělých. Aby se zabránilo infekci SARS, musíte produkt aplikovat na sliznici nosních cest tenkou vrstvou. K provedení takové terapie stačí 2-3krát / den, samozřejmě - během chřipkové epidemie (obvykle 1-2 měsíce). U stávající virové rýmy zahájte léčbu ihned po zjištění prvních příznaků. V takovém případě musíte nástroj používat čtyřikrát / den po dobu trvání kurzu 5 dnů.

Před kontaktem s infikovanou chřipkou by měla být aplikována oxolinová mast, aplikovat ji na nosní sliznici silnější vrstvou a po ukončení komunikace opláchnout nos.

Pro léčbu virových patologií zrakových orgánů je třeba dodržovat zvláštní pravidla.

Zde jsou klíčová doporučení:

 • je třeba nanést masti na oční víčka;
 • rychlost použití - dvakrát denně;
 • průběh léčby - až 14 dní.

Terapie planých neštovic se často provádí u dětí, pokud existují velké vyrážky, špatně epitelizující váčky. Jsou lubrikovány agentem 2-3krát / den po bodě vatovým tamponem. U herpes zoster je vhodné použít oxolinovou mast 3%, aplikovat ji na postižené oblasti až 4krát denně po dobu 2-4 týdnů. Se lišejníky jsou ošetřovány třikrát denně po dobu až 2 měsíců.

Kontraindikace a „vedlejší účinky“

Těhotenství a kojení nejsou na seznamu přísných kontraindikací k užívání drogy. Podrobné studie účinku oxolinu na plod nebyly provedeny, ale tato látka nemá toxický účinek na tkáně dospělého, dítěte a je absorbována do systémového oběhu v poměrně malém množství. Proto je možné aplikovat mast během těhotenství, laktace, ale podle přísných indikací.

Děti do jednoho roku věku jsou pediatry také doporučovány, aby na nosní sliznici aplikovaly masti, aby se zabránilo chřipce. Toto by mělo být provedeno opatrně, aby se viskózní masti nedostaly do dýchacích cest a hltanu dítěte! Kontraindikace v dětství, dospělosti - případy alergie, netolerance ke složkám drogy.

Mezi nežádoucí účinky se mohou objevit:

 • krátký pocit pálení v nose nebo v jiné oblasti, kde byla aplikována mast;
 • výtok z nosu, kýchání, vzhled vodnatého hlenu;
 • kožní vyrážky, podráždění, zarudnutí sliznice (vzácné)
 • svědění nosu, oči.

Přechodné jevy nevyžadují přerušení léčby, ale jejich dlouhodobá existence a vážná závažnost vyžadují ukončení léčby nebo prevence.

Analogy a další informace

V tabulce jsou uvedeny další léky ve formě pro vnější použití s ​​antivirovými účinky.

LékAktivní složeníCena, rublů
Alpizarinová mastTetrahydroxyglukopyranosylxanthen160
AcyclovirAcyclovirpadesáti
PanavirVýtažek z bramborových výhonků210
Viferon mastInterferon alfa-2200
InfagelInterferon alfa120
ViroseptOlej z rakytníku řešetlákového, lastovičník, zinek130

Pokud aplikujete produkt na sliznice s příliš silnou vrstvou, může dojít k silnému pocitu pálení, může dojít k častému kýchání.

V tomto případě je třeba lék propláchnout slanou vodou. Při použití masti uvnitř je nutné opláchnout gastrointestinální trakt, dát oběti sorbenty. Při intranazálním podání oxolinu současně s lokálními adrenergními agonisty (vazokonstrikční kapky, spreje) se může vyvinout nadměrná suchost nosu..

Sdílej se svými přáteli

Udělejte dobrou práci, nebude to trvat dlouho

Návod k použití oxolinové masti pro děti, dospělé a během těhotenství

Jak často berete minibus nebo navštěvujete přeplněné místo druhý den ráno, kdy se cítíte dobře, bolest v krku a rýma? V období epidemie pomáhá oxolinová mast zabránit infekci, chrání nosní sliznici před účinky škodlivých mikroorganismů. Jak dobrý je tento lék? Jak ji používat u dětí a dospělých? Jaké jsou náklady na léky v lékárnách?

Oxolinová mast

Oxonafthilin, tetraxolin nebo jednoduše oxolin je antivirové činidlo, jehož základem je externí naftalen-tetron. Mimo země CIS neexistují žádné léky, které by se úplně podobaly složení nebo principu účinku, protože účinnost tohoto léku dosud nebyla vědecky prokázána. Vývojáři však tvrdí, že léčivo má baktericidní účinek na viry herpes a chřipky. Účinek je dosažen, jakmile se mikroorganismy dostanou na sliznici, promazané lékem.

Struktura

Navenek je mast ve své struktuře spíše jako gelovitá látka: je hustá, s bělavě šedým nádechem, viskózní a bez nečistot. Základní sloučeninou je chemická sloučenina tetrahydronaftalen nebo jednoduše oxolin, jejíž zkrácená verze dala léku název. Jako pomocnou látku v kompozici oxolinové masti zahrnovali výrobci obvyklý lékařský vyčištěný vazelínový olej.

Formulář vydání

V lékárnách se krém prodává v lepenkových krabičkách, uvnitř kterých jsou umístěny hliníkové trubky různých velikostí. Existují dva typy: 0,25 a 3 procenta. První je účinný lék na hubení pro boj s mikroby, druhý je vhodný pouze pro vnější použití. Procento oznamuje kupujícímu koncentraci aktivních složek. Kromě toho má každý druh svůj vlastní výstup, například:

 • Oxolin 3% se prodává pouze ve zkumavkách o obsahu 10, 25 a 30 gramů;
 • Průměr 0,25% lze nalézt v objemech 5-10-25 a 30 gramů.

farmaceutický účinek

Při lokální aplikaci poskytují aktivní složky vazbu herpetických virů, chřipky a dalších mikroorganismů na epitelové buňky, což zvyšuje schopnost imunitního systému odolávat respiračním virovým a infekčním onemocněním. Po aplikaci na kůži je asi 5% léčiva zcela absorbováno do krve. Pokud namažete nosní nebo ústní sliznici, dostane tělo 20% účinných látek. Všechny složky jsou vylučovány ledvinami denně. V tomto případě droga nepříznivě neovlivňuje člověka a podle pokynů nedráždí pokožku.

Indikace pro použití

Tři procenta masti podle pokynů lze použít navenek, pokud:

 • bradavice způsobené původcem papilomu, včetně genitálních bradavic a páteří;
 • molluscum contagiosum;
 • virus herpes simplex;
 • dermatitida;
 • lupénka.

Kromě toho anotace k léčivu naznačuje, že krém lze použít k léčbě šindelů, šupinatění nebo puchýřů. V současné době se však v praxi tento způsob odstraňování kožních lézí používá jen zřídka, protože existují i ​​další účinnější vnější prostředky. Pokud z jakéhokoli důvodu není k dispozici léčba jinými léky, bude mít Oxolin terapeutický účinek..

Masť 0,25% pomůže zabránit rozvoji mnoha respiračních virových infekcí a léčba nemocí v akutním stadiu vývoje nepřinese požadovaný výsledek. Návod k použití uvádí, že gel můžete použít k prevenci nemocí, jako jsou:

 • ARVI a ODS;
 • virová rýma;
 • časná keratitida;
 • zánět spojivek;
 • ječmen;
 • blefaritida;
 • prevence virových infekcí během exacerbace.

Za zmínku stojí, že použití oxolinu k léčbě virových infekcí očí je známkou pouze v Ruské federaci a na Ukrajině. Prostředky s oxolinem vyrobené v Bělorusku v přílohách s užitečnými informacemi takové indikace nemají. Kromě toho se u některých domácích anotací uvádí, že léčba konjunktivitidy, keratitidy a jiných infekcí se nedoporučuje, proto se před zahájením používání poraďte se svým lékařem.

Z papillomů

Při léčbě bradavic se Oxoline aplikuje lehce na celou infikovanou oblast epidermis několikrát denně. Při tření produktu je nutné provádět lehké hladké pohyby, snažit se zabránit tlaku nebo silnému tření produktu. Po aplikaci je pokožka pokryta sterilním obvazem, vatovým tampónem nebo gázovým dresinkem.

Během léčby závažných kožních lézí by měl být na ošetřený povrch aplikován okluzivní obvaz s celofánem, papírem potaženým voskem nebo polyethylenem. Zanechte na těle obvaz, který nesmí být delší než jeden den, a pak postup opakujte. Průběh léčby papillomů je 14 až 16 dní, v závislosti na závažnosti onemocnění.

Na nos

Pro léčení mírného nádchu způsobeného respirační virovou infekcí se lék položí přímo na sliznici v každém nosním průchodu 2-3krát denně po dobu 4 dnů. Před distribucí oxolinu se nos vyčistí mořskou vodou. Pro snadnější distribuci je lepší použít vatový tampon nebo měkkou silikonovou špachtli, aby nedošlo k poškození sliznic v procesu.

Lék pro nos není kombinován s žádnými léky, včetně vazokonstrikčních kapek. Aby se zabránilo chřipce, musí být léčivo aplikováno až dvakrát denně, před každým použitím, opláchnutím nosních cest fyziologickým roztokem. Průměrné preventivní použití je od dvou týdnů do 25 kalendářních dnů.

Návod k použití

Při výběru oxolinu v lékárně je třeba zvážit, že v dávce 0,25% je k dispozici pro aplikaci na sliznice úst nebo nosu a 3% léčiva lze distribuovat pouze externě. Použití 3% roztoku na sliznicích je nepřijatelné, protože to může vést k těžkému pálení, zarudnutí a dalším alergickým reakcím. Naproti tomu mast 0,25% by neměla mít účinek při léčbě kožních infekcí.

Pro děti

Pro prevenci chřipky a SARS u dítěte se doporučuje používat pouze 0,25% mast. Před každým výjezdem na ulici naneste produkt vatovým tamponem. Například, pokud vaše dítě chodí do mateřské školy, pak musí zpracovat nosní kanály ráno, po denním spánku a před večerní procházkou, pokaždé, když si zbytek umyje teplou vodou.

Pokud se Oxolinová mast pro děti bude používat jako hlavní lék na nachlazení, měli byste použít schéma pro dospělé: vložte lék do nosu 3x denně po dobu 4 dnů. Dr. Komarovsky důrazně doporučuje všem rodičům pamatovat si, že ne každé dítě je vhodné. Pokud dítě takovou léčbu netoleruje, cítí mírné nepohodlí nebo udušení, vyměňte lék za nazální sprej..

Kojení

Podle pokynů můžete mast používat u dětí od dvou let. Tato omezení nejsou náhodná a jsou spojena s nedostatečnou vyzrálostí dýchacích cest a nosní sliznice. Problém je v tom, že u kojenců nosní pasáže dobře komunikují s ušima a slznými cestami očí. Tato anatomická vlastnost vede ke skutečnosti, že mastná mast se může dostat do ucha nebo očí a způsobit šíření infekce. Kromě toho je nos novorozence příliš úzký a velká část drogy může vést k těžkým křečím až do zadušení.

Oxolin během těhotenství a kojení

Pokud jde o použití mastí s oxolinem během těhotenství, nebyly provedeny žádné vědecké studie na toto téma. Z tohoto důvodu výrobci léku často píšou v pokynech, které nedoporučují používat lék po početí. Dlouhodobá lékařská praxe však tvrdí, že oxolinová mast během těhotenství je pro plod naprosto bezpečná.

Aktivní složky léku vstupují do těla v minimálním množství, takže během kojení můžete namazat nosní kanálky. Léčba a prevence chřipky, akutních respiračních virových infekcí a jiných respiračních virových onemocnění u těhotných žen se provádí podle standardního schématu: 2krát denně po dobu 4 dnů. Doporučuje se pravidelné užívání léků s oxolinem během tohoto období po dobu 25 dnů..

Kontraindikace

Hlavní kontraindikací pro použití mastí s oxolinem je přecitlivělost na aktivní složku nebo pomocná léčiva. Kromě toho by měl být používán s velkou opatrností u lidí náchylných k alergiím a astmatikům. Vzhledem k nadměrné citlivosti epidermis během těhotenství nemohou ženy během očekávání dítěte použít vnější oxolinovou mast 3%. Mnoho lékařů také doporučuje, aby se těhotné ženy v prvním trimestru zdržely takové prevence chřipky..

Vedlejší účinek

Případy předávkování nebyly dosud hlášeny. Je však velmi vzácné, že droga může stále způsobovat vedlejší účinky, včetně:

 • pálení a svědění;
 • zarudnutí kůže;
 • kopřivka;
 • zvýšený výtok sliznice z nosu;
 • trhání při použití při léčbě očních infekcí;
 • riziko vzniku kožní dermatitidy;
 • modré zabarvení kůže při vnějším použití.

Skladovatelnost

Účinnost masti s oxolinem při léčbě chřipky je již mnoha lékaři odhadována jako velmi nízká a výsledek používání vypršeného léčiva může být zcela nepředvídatelný. Abyste se vyhnuli možným vedlejším účinkům, musíte skladovat obal při teplotě vzduchu ne vyšší než 10 stupňů, takže spodní police chladničky bude ideálním místem. S výhradou všech podmínek skladování je doba použitelnosti léku 3 roky..

Analogy

Pokud existují kontraindikace nebo nežádoucí účinky, můžete si koupit v lékárně další léky, které mají podobné složení, vlastnosti nebo princip expozice tělu. Například analog oxolinové masti 3% je:

 • Alpizarin;
 • Vivorax;
 • Bonafon;
 • Herperax;
 • Hyporamin;
 • Zovirax;
 • Herpevir;
 • Devirs
 • Acyclovir;
 • Fenestil;
 • Epigen Labial.

Dobrou alternativou pro použití na sliznice úst nebo nosu bude:

 • Tilaxin;
 • tablety nikotiru;
 • Tetraxolinový krém;
 • Lavomax tobolky;
 • Oxonaftyl;
 • Panavirový gel;
 • Ergoferon tablety;
 • tobolky nebo dražé Arbidol;
 • Prášek Virasept.

Cena oxolinové masti

Osvědčený antivirový lék můžete zakoupit bez lékařského předpisu v jakékoli lékárně v zemi. Kromě toho je možnost dodání peněz do vašeho domu při objednání podle fotografie prostřednictvím oficiálních farmaceutických internetových obchodů možné. Před zakoupením nezapomeňte zkontrolovat datum exspirace léku, balení pro otevření a ujistěte se, že existují pokyny. Kolik je oxolinová mast v Moskvě, najdete v souhrnné tabulce:

S čím jsme zacházeli: Oxolinová mast

Oxolinická mast je dědictví sovětské éry, vynalezené v 70. letech 20. století. Mnoho rodičů ušpinilo její nos v dětství, zatímco jiní se pokusili s ní léčit opary a bradavice. Zatímco epidemie koronavirů se rychle šíří po celém světě, v některých lékárnách zachytily všechny masky a „oxolinku“, protože se považuje za antivirový prostředek se širokým spektrem účinku. Řekněte nám, jestli si zaslouží tyto vavříny..

Z čeho, z čeho

Je lákavé si myslet, že účinnou látkou oxolinové masti je kyselina oxolinová. Inhibuje aktivitu bakteriálního enzymu DNA gyrázy, která štěpí DNA, aby v ní vytvořila dvouvláknový zlom, rozmotala se a vytvořila její kopie. V souladu s tím, bez ní bude pro bakterie obtížné se množit.

Monochamus Sutor / Wikimedia Commons

Toto širokospektrální léčivo může také inhibovat zpětné vychytávání dopaminu (tento mechanismus se někdy používá k léčbě deprese). V Rusku však není registrován, ale to je nejméně z problémů oxolinové masti.

Skutečností je, že ve skutečnosti pod zkratkou „oxolin“ v tomto nástroji leží úplně jiná hlavní složka. Je znám pod mnoha jmény: oxonafthilin, tetraxolin, dioxotetrahydroxytetrahydronaftalen. Pod těmito jmény je derivát naftalenu. Struktura oxolinu a kyseliny oxolinové nemá nic společného.

Tento problém se obrátil na druhou stranu, když kyselina oxolinová v důsledku toxicity vlastní mnoha chinolonům zůstala v řadě zemí ve většině zemí veterináři. Ruští čtenáři byli vyděšeni: po generace jsme rozmazávali náš nebezpečný materiál nosem a oparem! Tady však byla implikována kyselina oxolinová, a ne skutečnost, že domácí výrobci nazývali oxolin z jednoho důvodu, kterému rozuměli. Proto nepropadejte panice, že oxolin je v USA zakázán, a máme ho k dispozici v každé lékárně.

Seznam (není) uveden

Pod názvem „dioxetrahydroxytetrahydronaftalen“ v anglické jazykové databázi lékařských článků PubMed Research nebyl nalezen. Jediná věc, kterou lze vykopat, je šest děl v ruštině, které se hrály na počátku sedmdesátých let. Text většiny těchto prací již není k dispozici a standardy klinických hodnocení od té doby daleko pokročily..

V online knihovně CyberLeninka jsme našli několik článků zmiňujících oxolin, ale šlo hlavně o recenze, které hovořily pouze o tom, že se často používají, ale ne o účinnosti, a hlavní pozornost byla věnována komparaci zcela odlišných drog. A to i často ve velmi špatných vzorcích (zde se například zúčastnili pouze tři pacienti).

Je oxolinová mast registrována alespoň ve Státním registru léčivých přípravků? Nejprve jsme vůbec nenašli údaje o jeho registraci podle názvu lékové formy a chemického názvu (dioxotetrahydroxytetrahydronaftalen). Jako však pro ničení bakterií kyseliny oxolinové.

Prohledejte státní registr léčiv

Lékařský novinář Alexej Vodovozov však tyto informace doplnil a opravil: ukázalo se, že mast je stále registrována pod obchodním názvem Oksolin. Registrační certifikáty pro něj vlastní asi deset společností.

Na tomto webu však neexistují žádné registrované klinické studie s léčivem. O herpes obecně není nalezen žádný srozumitelný vědecký důkaz - dokonce ani teoretické zdůvodnění. U ARVI je situace o něco zajímavější..

Chytré mechanismy

Teoreticky může být ochrana a pomoc čistě mechanická. Tím mimochodem někteří pacienti a ne příliš důvtipní lékaři vysvětlují údajnou účinnost léku. Namazali sliznici vazelínou - což znamená, že do ní nevpustili mikroorganismy. Podívejte se, obecně, hlen samotný a hlen fungují jako obrana a v korálu jeho složky, glykany, ulpívají na bakteriofágových virech tak, že jsou poblíž a v případě kterých odpuzují bakteriální útok.

"Vaseline je mastnou základnou masti a je mnohem snazší přilnout k prachovým částicím." Udělejte experiment. Rozetřete stůl a protřepejte přes něj ručník. Podívejte se, kolik částic se zachytilo. Částice prachu, zejména v období epidemie virových onemocnění, jsou vynikajícím způsobem šíření infekcí přenášených vzduchem, “vysvětluje Victoria Nikonova, pediatr, Ph.D..

Dalším mýtem je hydratace. V plicích způsobuje narušení produkce a složení hlenu (symptomy cystické fibrózy) zranitelnost vůči jakýmkoli respiračním infekcím, protože speciální řasenka, která vyhání nezvané hosty za hranicí, nemůže vykonat svou práci. Všechno se děje v nose podle stejného principu. V důsledku toho zvlhčováním epiteliální řasinky v nosních průchodech a dutinách (navzdory usušení ústředního topení v zimě) je možné zajistit, aby tento „filtrační mechanismus“ fungoval bez poruch. Ale tady je problém: mastná vazelína blokuje odpařování vlhkosti, pouze pokud již existuje. Naopak v přítomnosti dráždivé složky oxolinu může dokonce přispívat k sušení. Není bez důvodu, že pálení je často vedlejším účinkem masti a mnoho pacientů na fórech si stěžuje na alergie. To způsobuje rány a krusty a spolu s nimi je sliznice ještě zranitelnější. Kromě toho může silná mast jednoduše přilepit řasinkou a infekci nezdrží, ale nechají ji projít dále do dýchacích cest..

Indicator.Ru nedoporučuje

Oxolinová mast je látka s neprokázaným účinkem. Mechanismy, které odůvodňují jeho údajnou „účinnost“, nejsou ničím podporovány. Naopak můžete dokonce najít mnoho způsobů, jak vám může ublížit: od alergických reakcí až po trauma na sliznici. A oxolin se může změnit na modrý a oxidovat na vzduchu. Musíte uznat, že to nebylo příjemné, když jste byli roztaženi, šli do práce a vypadáte, jako by vám někdo zlomil nos. Kyselina oxolinová (která mohla pomáhat bakteriím, i když ne bez vedlejších účinků, v drogě chybí) není v Rusku registrována. Nezaměňujte to však s oxolinem: prostě to není známo nikde mimo bývalý SSSR (což lze v mnoha případech považovat také za varování).

Dalším ospravedlněním je kouzelný „interferonový induktor“ vhodný pro všechny příležitosti. Ve skutečnosti však takové léky fungují ve velkých dávkách (a pokud možno ve formě injekcí), ve kterých je lze použít k léčbě nebo prevenci rýmy - střílet vrabce z děla. Všechny druhy „feronů“ pro imunitu, které vás chrání před nachlazením, jsou ve skutečnosti drogy s neprokázanými účinky a náš hrdina není výjimkou. Bez ohledu na to, jak nazýváte oxolinovou mast, z toho sotva začne fungovat.

Jedna věc je však neškodný výtok z nosu, který není tak nebezpečný, aby ho chytil (ačkoli, jak jsme ukázali výše, mast může toto riziko ještě zvýšit). Léčba herpesu s takovými „lidovými léčivy“ však může vést k vývoji nemoci, protože virus nic potlačí. Takže, bohužel, existují důvody, proč oxolinová mast nemůže pomoci nejen, ale může dokonce poškodit.

Naše doporučení nelze srovnávat s jmenováním lékaře. Než začnete užívat tento nebo ten lék, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Použití oxolinové masti z papillomů a bradavic

Složení a vlastnosti

Oxolinová mast kombinuje antivirový a antimikrobiální účinek, díky čemuž je obzvláště oblíbená při léčbě papilomů. Hlavní aktivní složkou léčiva je oxolin (naftalen tetron). Jeho koncentrace v léčivu je odlišná: dávka se pohybuje od 0,25% do 3%. Pro léčbu růstů způsobených působením papilomaviru se doporučuje užívat maximálně 3% dávky, protože ve složení takového činidla je oxolin nejvíce.

Pomocnou složkou kompozice je vazelína, která změkčuje účinek oxolinu. Konzistence masti je hustá, barva šedá, bez zápachu.

Droga byla vynalezena na území SSSR, kde byla široce používána. V Evropě se oxolinová mast prakticky nenachází.

Sovětský lék je určen k léčbě mnoha chorob, včetně kožních defektů. Používá se v přítomnosti následujících patologií:

Tento nástroj pomáhá zastavit infekci a odolnost vůči patogenům. To pomáhá redukovat zánět v postižené oblasti a dodávat pokožce zdravý vzhled..

Mezi novotvary způsobenými papilomavirem je oxolinová mast účinná při:

 • genitální bradavice;
 • ploché bradavice;
 • malé papilomy.
Druhy papillomů a bradavic

Nejčastěji se droga používá speciálně pro malé papilomoly, které nepřesahují 5-10 mm. Při velkých růstech se nástroj nemusí vyrovnat. Pokud novotvary dosáhnou významné velikosti, může být zapotřebí chirurgický zákrok.

Provozní princip

Účinek masti je založen na blokování virové DNA v aplikované oblasti. Lék zastavuje šíření viru, takže se neobjevují nové mutující buňky. Díky vazelíně se vstřebávání masti zlepšuje, což napomáhá rychlejší obnově pokožky v místě užívání léku.

Reprodukce lidského papilloma viru

Hlavní vlastností oxolinové masti je prevence a léčba chorob způsobených expozicí viru. Zejména je zaznamenána úspěšnost léčby adenoviry, parainfluenzou, herpes virem a papilomavirem..

Oxolin má řadu užitečných vlastností, které mu umožňují potlačovat virovou aktivitu. Mnoho virů není rezistentních na tuto složku, včetně papilomaviru. Nanesená mast neumožňuje množení nových buněk a staré buňky postupně odumírají. V důsledku toho je epidermis aktualizována díky novým zdravým buňkám. Postižené buňky zase s růstem postupně upadají.

Návod k použití

Na základě oblasti použití se lék aplikuje na postiženou oblast různými způsoby. Pro léčbu HPV je použití masti charakteristické takto:

 1. Před manipulací si umyjte ruce mýdlem nebo použijte dezinfekční prostředek. Odhadovaná ošetřovaná plocha musí být očištěna od nahromaděných nečistot..
 2. Látka je úhledně distribuována na ošetřovaném povrchu kruhovým pohybem. Masť se nanáší v jedné tenké vrstvě. To by mělo být provedeno snadno, bez horlivosti a tření. Pokud je odstraněný růst neustále v kontaktu s oblečením, můžete ošetřenou oblast fixovat bandáží.
 3. Postup opakujte 3krát denně. Doporučuje se to v pravidelných intervalech.

Ihned po kontaktu látky s pokožkou může pacient pociťovat mírný pocit pálení, ve vzácných případech doprovázený mírným zarudnutím. Pokud je pokožka citlivá na aplikaci různých léčiv, může být produkt naředěn další vazelínou, což změkčuje složky kompozice..

Specifické složení produktu někdy vede ke ztmavnutí pokožky. To se zobrazí po 3 dnech, ale do této doby je incident schopen vytvořit kosmetickou vadu. Proto by se při odstraňování porostů v oblasti, kde jsou části těla otevřené, měly používat bezpečnější prostředky..

Doba aktivní léčby by neměla trvat déle než 2 měsíce. Po uplynutí této doby by papily měly postupně vyschnout a spadnout z kůže. Pokud novotvar zůstane stejný během uvedeného času, je nutná změna léčiva. Minimální doba léčby je 4 týdny.

Oxolinová mast se používá v kombinaci s imunostimulanty

Je důležité pochopit, že tento nástroj není určen k úplnému vyléčení papilomaviru. Odstraňuje vnější vady, které se vyskytnou během aktivní akce viru. Další léky používané k léčbě HPV.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Masť je považována za bezpečnou: složky kompozice nejsou schopny proniknout krví, a proto nejsou nebezpečné pro zdraví pacienta. Užívání této drogy je povoleno pro těhotné ženy. Kojící matky během kojení vyžadují další lékařskou pomoc. Lék je také schválen pro použití v přítomnosti chronických onemocnění.

Mezi malým seznamem kontraindikací:

 • alergie na složky kompozice;
 • individuální nesnášenlivost účinných látek;
 • děti do 2 let.

Mezi méně časté kontraindikace patří rakovina. Rakovina je podezřelá, pokud růst krvácí bez důvodu. Pokud pacient zjistí takový příznak, je třeba přestat užívat jakékoli léky a vyhledat lékaře.

Pokud aplikujete mast příliš často, mohou se objevit nežádoucí účinky ve formě přesušení sliznic. Spalování, ke kterému dochází po použití léku, je považováno za normální a nevztahuje se na vedlejší účinky..

Pokud po použití léku začne závažné podráždění, mělo by být jeho používání přerušeno a mast samotná by měla být nahrazena měkčím.

V průměru stojí oxolinová mast asi 50 rublů, ale její cena se liší v závislosti na regionu.

Jak ukládat

Doporučená skladovací podmínka pro mast je teplota 10 ° C. Nedovolte, aby byl obal vystaven slunečnímu záření nebo aby zkumavka nezamrzla..

Lék je vydáván bez lékařského předpisu. Doba použitelnosti masti je 2 roky.

Recenze lékařů

Mnoho odborníků upozorňuje na dobrý antivirový účinek dosažený užíváním drogy. V kombinaci s antimikrobiálními vlastnostmi to přináší pozitivní posun v léčbě HPV po 2 týdnech. Masť je schopna čelit většině typů novotvarů, díky čemuž je univerzální pro pacienty s různými kmeny..

Odborníci však připomínají, že nestojí za to používat lék izolovaně od ostatních. Léčba pouze vnějších projevů viru povede ke vzniku nových výrůstků, protože aktivita viru se nesnižuje. Kombinovaná terapie zahrnuje odstranění vznikajících nádorů v kombinaci se snížením virové zátěže.

Mezi výhody léku patří:

 1. Cena. Náklady na oxolinovou mast jsou ve srovnání s jinými papilomaty velmi nízké. Masť je také mnohem levnější než operace prováděné k odstranění růstu.
 2. Účinnost. Nástroj může nejen zmenšit velikost novotvaru, ale také jej úplně odstranit z kůže. To je charakteristické pro růst způsobený různými kmeny HPV..
 3. Bezpečnost. Aktivní složky masti nejsou nebezpečné a nevstoupí do krve, pokud jsou absorbovány do kůže. Proto je léčivo schváleno pro použití těhotnými ženami, dětmi, staršími osobami i těmi, kteří trpí chronickými chorobami.
 4. Bezbolestnost. Kontakt léku s kůží může vyvolat mírný pocit pálení v místě použití. Jinak po zmizení růstu nejsou v postižené oblasti viditelné žádné stopy novotvaru. Kůže je čistá, žádné jizvy nebo jizvy..

Mezi nedostatky lékařů poznamenat:

 1. Trvání léčby. První efekt se objeví po několika týdnech, ale konečný výsledek bude muset počkat dva měsíce. Ve srovnání s metodou laserové destrukce je to poměrně zdlouhavý proces, protože při chirurgickém zákroku lze malý papiloma odstranit přibližně za minutu.
 2. Nedostatek účinnosti v pokročilých případech. Růsty, které zůstávají dlouhodobě bez ošetření, jsou v hlubokých vrstvách kůže, kam produkt nepronikne. Vyžadují radikálnější zásah, protože mast se ukáže jako neúčinná.

Kromě toho jmenování masti vždy vyžaduje individuální konzultaci s lékařem.

Obecně se oxolinová mast ukázala jako účinné léčivo široce používané při léčbě virových onemocnění. Měl by být použit k odstranění malých výrůstků, s výjimkou těch, které se objevují na otevřených částech těla..
Praktický lékař dermatolog o účinnosti oxolinové masti a jejích analogů:

Oxolinová mast: indikace k použití, návod, analoga, recenze

Oxolinová mast má široký rozsah. Tento lék byl vyvinut a registrován domácími lékárníky v roce 1970 a od té doby je oblíbený mezi lékaři a jejich pacienty. A to vše díky bezpečnosti, efektivitě a snadnému použití. Používá se k prevenci herpetických erupcí na rtech a kolem úst, stejně jako rýmy. Tento průsvitný produkt má bílou nebo nažloutlou barvu. Růžový odstín označuje datum exspirace. Masť má viskózní hustou konzistenci.

Účinná látka

Účinná látka - oxolin, má antivirový účinek na organismus. Je však třeba mít na paměti, že existují viry odolné vůči působení tohoto léku. Analogy rovněž nezaručují trvalý účinek..

Kromě oxolinu obsahuje kompozice:

V tomto přípravku nejsou žádné škodlivé chemikálie.

Dopad

Účinná složka oxolin poskytuje zvláště dobré výsledky při kontaktu s chřipkovými viry a patogeny SARS:

 • nosorožci;
 • parainfluenza;
 • adenoviry a další.

Oxolinová mast se aplikuje lokálním způsobem do oblastí, kde se virus primárně zavádí, jedná se o:

Nástroj neutralizuje viry a brání dalšímu rozvoji nemoci a infekce v obecném krevním řečišti.

Vysoká aktivita oxolinu ve vztahu k viru je zaznamenána:

 • herpes simplex typu 1 a 2;
 • Plané neštovice;
 • lidské papilomy.

Používá-li se mast, jak je uvedeno v návodu, nepoškodí se, protože je absorbována v minimálním množství. Lék nemá akumulační vlastnosti, nedráždí tkáně, je vylučován z těla ledvinami za den. Pokud je produkt aplikován na povrch kůže, pronikne do krve pouze 5%.

Indikace pro jmenování

Hlavní indikací pro použití oxolinové masti je prevence sezónní chřipky a SARS. K ošetření povrchu kůže se používá činidlo s 3% koncentrací účinné látky. Pozitivní účinek je zaznamenán při mazání tímto lékem:

 • lodě;
 • genitální bradavice;
 • papilomy;
 • některé formy zbavení.

Lék je předepsán k léčbě herpesu, planých neštovic, pásového oparu, herpetiformní dermatitidy a molluscum contagiosum.

Druhou formou léčiva s obsahem 0,25% účinné látky jsou dutiny. V tomto případě jsou indikace pro použití oxolinové masti:

Lék se používá k léčbě angíny, virové stomatitidy a očních patologií virové povahy. Spolu s dalšími léky se tato mast používá v boji proti psoriatickým plakům..

Často se ptáme, v jakém věku lze oxolinovou mast použít? Je třeba poznamenat, že hlavně pediatrové nedoporučují jeho použití k léčbě malých dětí, protože nebyly provedeny studie možných nežádoucích účinků..

S virovou stomatitidou

Stomatitida virové povahy se léčí 0,25% činidlem. Používají tenkou vrstvu k promazání celé ústní dutiny, každá bolest, aby se zabránilo tvorbě čerstvých ložisek.

Před začátkem nanášení masti je velmi důležité důkladně očistit dutinu pomocí povinného čištění zubů. Výsledné krusty musí být odstraněny vatovým tamponem, který by měl být navlhčen sterilním olejem. Nemůžete vybírat a trhat vředy. Opláchněte ústa:

 • odvar šalvěje nebo heřmánku;
 • chlorhexidin;
 • furacilin.

Proti chřipce a nachlazení

Je možné rozmazat nos oxolinovou mastí? To je třeba udělat, aby se chřipka nedostala. Za tímto účelem se vatovým tamponem nanese mast 1 - 2 krát denně tenkou vrstvu na vnitřní stranu nosu. Pokud již k infekci došlo, musíte to udělat 3-4krát. Před nanesením nové dávky si umyjte nos fyziologickým roztokem: půl lžičky soli na sklenici teplé vody.

Pro zánět očí

Co ještě pomáhá oxolinové mast? Používá se také pro keratokonjunktivitidu. Vyvíjí se s adenovirovou infekcí. V tomto případě se používá masti s koncentrací 0,25%. Průběh léčby je 5-7 dní. Nástroj je položen navždy 3krát denně.

Je třeba mít na paměti, že pokud je zánět očí způsoben bakteriální infekcí, tato mast nebude mít žádný účinek. Oxolinová mast je předepsána výhradně pro poškození viru, které se vyznačuje pálením, svěděním a malým výtokem z očí bez přítomnosti hnisu.

S bradavicemi

Léčení bradavic pomocí této masti bude trvat 3-7 měsíců. V tomto případě musíte použít nástroj s 3% koncentrací účinné látky. Před ošetřením je třeba bradavice a povrch kůže dobře umýt a otřít. Masť se aplikuje přímo na bradavice a dermis kolem ní hustou tenkou vrstvou. Na horní stranu se nanese sterilní gázový obvaz, na který se položí polyethylen nebo voskový papír. To vše musí být dobře obvazováno. Procedura musí být prováděna dvakrát denně, dokud bradavice nezmizí.

S herpesem

Oxolinová mast pomáhá s oparem, který postihuje 80% populace. Když se nemoc zhoršuje, je v postižené oblasti zaznamenáno:

 • hořící;
 • svědění
 • bolest;
 • tekuté bubliny.

V budoucnu se objeví vyrážky a vředy. Terapeutická léčba herpesu se provádí 3% mastem. Přímo maže místo léze. Procedura se provádí 3-4krát denně. Pokud je zaznamenána mírná forma onemocnění, pak je léčba 14 dnů. Složitý průběh nemoci vyžaduje aplikaci léku, dokud se rány zcela nezhojí. V případě potřeby lékař také předepíše antivirová léčiva.

S nákazou měkkýšů

Léčba oxolinovým činidlem také způsobuje poškození kůže pokožkou nakažlivým měkkýšem - virem neštovic. V závislosti na umístění léze se léčení provádí lékem 0,25 nebo 3 procenta. Pokud jsou postiženy sliznice, použije se méně koncentrovaná mast. Průběh léčby trvá 14-45 dní až 6 měsíců.

Kontraindikace

Seznam přísných kontraindikací k užívání drogy nezahrnuje těhotenství a období kojení. Přestože důkladné studie o účincích masti na plod nebyly provedeny a je třeba poznamenat, že účinná látka není pro dospělé tělo toxická, může být v malém množství absorbována do krve. Proto můžete tento nástroj používat pouze podle přísných pokynů gynekologa a terapeuta.

Kontraindikace jsou alergie a individuální nesnášenlivost složek, které tvoří tento lék.

Vedlejší efekty

V případě nežádoucích účinků lze zvolit analogy oxolinové masti.

Mezi vedlejší účinky patří výskyt:

 • svědění v očích a nosu;
 • výtok z nosu;
 • podráždění, kýchání a kožní vyrážky;
 • krátké pálení v oblasti, kde byl aplikován.

Ve vzácných případech lze nalézt zarudnutí sliznice. Pokud všechny tyto jevy přejdou v průběhu času, pak by nástroj neměl být zrušen. Je však třeba mít na paměti, že vzhledem k jejich závažnosti a dlouhé existenci je třeba tuto mast přestat používat..

Analogy oxolinové masti

Svým terapeutickým účinkem je oxolin podobný místnímu léčivu Viferon ve formě masti. Existují i ​​další analogy: jedná se o „Evamenol“ a „Pinosol“. Složení těchto kombinovaných přípravků zahrnuje bylinné a syntetické přísady. Taková léčiva jsou dobrá antiseptika a vyznačují se protizánětlivým účinkem..

Masť "Doctor MOM" obsahuje velké množství užitečných komponent. Právě díky těmto složkám prochází bolest, zánět a otok. Než začnete užívat nahrazený lék, stojí za to se poradit se svým lékařem.

Recenze

Je známo použití oxolinové masti pro prevenci chřipky, její použití několikrát zvyšuje šanci na nachlazení, snižuje pravděpodobnost uzavření SARS. Většina lékařů a pacientů na tento lék reaguje velmi dobře. Aby však bylo dosaženo maximálního účinku, je nutné jej pravidelně používat, rozmazávat každý den a několikrát. Pokud jste v kontaktu s osobou již infikovanou chřipkou, musíte aplikovat produkt na nosní sliznici tlustší vrstvou a poté je třeba omýt nos. Oxolinová mast tak může pomoci s velkým počtem onemocnění. Hlavní věc je dodržovat pravidla použití.

Oxolinová mast - indikace pro použití

Oxolinová mast je starý a osvědčený lék. Používá se pro profylaktické účely, pokud existuje hrozba virové infekce během epidemie nebo normálního sezónního vypuknutí chřipky..

Co je oxolinová mast?

Oxolinová mast je antivirový lék pro vnější použití. Nejčastěji se k označení používá obchodní výraz jako „Oxolin“, a to kvůli přítomnosti nárokované látky ve složení masti. Oxolin je krystalický prášek bílé nebo bělavé krémové barvy.

Oxolinová mast se používá všude výhradně v Rusku, mezinárodní studie, které by potvrdily její účinnost v boji proti virům, nebyly provedeny..

Tento dihydrátový prášek byl poprvé použit k léčbě viru chřipky na počátku 70. let. v SSSR. Vědci dokázali zjistit, že včasná aplikace virucidního léku ovlivňuje virus a brání jeho proniknutí do buněk. Droga měla také podobný účinek na další nebezpečné viry, které vstupují do těla hlavně prostřednictvím nechráněných sliznic. Oxolin se začal používat všude k léčbě a prevenci mnoha nemocí.

Uvolněte formu a metody aplikace

Lék se vyrábí ve formě 0,25% masti, umístěné v hliníkové zkumavce, s objemem 10 g. Zkumavka se prodává v lepenkové krabičce obsahující všechny potřebné vysvětlující nápisy. Uvnitř krabice je také umístěn návod k použití produktu. Dříve v lékárně bylo možné koupit 3% lék pro vnější použití pod názvem Oxolin. Teď ho nevydávají a nahrazují je podobnými skladbami. Jedná se o tetraxolin a oxonaftylin..

0,25% léčiva se nazývá nazální oxolin. Promazávají nosní sliznici. 3% bylo použito pro aplikaci na pokožku, obsahovalo 30 mg účinné látky.

Struktura
Oxolina0,25 g
Vazelínový olej0,5 g
vazelínado 100 g

Oxolinová mast se používá pouze jako externí činidlo, s tím:

  namažte pokožku kolem rtů nebo pod nosními dírkami, na místech postižených papilomy a oparem (můžete použít tetrahydrolin nebo oxonaftyl);

Lék je lepší nechutnat, je nebezpečný, zejména pokud jde o malé děti.

Kdy použít lék?

Oxolin je účinný při prevenci a léčbě mnoha, včetně extrémně nakažlivých a nebezpečných chorob vyvolaných viry, které vstupují do těla. Viry jako škodlivé patogeny nemohou existovat mimo nosič po dlouhou dobu, proto využívají nejmenší příležitost proniknout do lidského těla. Při přímém kontaktu viru s oxolinovou mastí umírá. S jeho pomocí je možné vytvořit bariéru mezi zdravou buňkou a virem, který se snaží proniknout. Nelze dosáhnout bezpečného útočiště, patogen zemře, protože nežije dlouho mimo nosič.

Nástroj pomáhá při rýmě, mast se aplikuje na kůži s herpesem a planými neštovicemi, chrání před různými kmeny viru, včetně těch nedávných, které se nedávno objevily. Tomuto onemocnění lze vždy snáze předcházet, protože tento lék se často používá přesně pro preventivní účely. Tento nástroj přináší dětem zvláštní výhody, které jim umožňují udržovat imunitu, aniž by plýtvaly energií těla v boji proti nemocem.

Rýma (rýma)

S infekcí horních cest dýchacích začíná rýma, pro člověka je obtížné dýchat. Tělo tedy reaguje na pronikání viru (bakterie) a narušení integrity sliznice. Pokud se virus stal příčinou běžného nachlazení, pak z nosu vytéká transparentní hlen. Když se aktivují patogenní bakterie, stává se hlen viskózní, viskózní, získává nepříjemný zelenožlutý odstín. Ke změnám dochází 3-4 dny po infekci. Použití oxolinické masti je v tuto chvíli již zbytečné.

Lék je účinný v počáteční fázi. Oxolin úspěšně bojuje proti virům, ale nedokáže se vypořádat s patogenními bakteriemi, takže mast se začne používat, jakmile se objeví první příznaky rýmy. Namazává nosní průchody a pokožku pod nosními dírkami. Pokud se nemůžete zbavit běžného nachlazení během prvních 2 dnů a osoba má jiné příznaky infekce, je nutné použít účinnější prostředky úzkého zaměření.

Herpes a herpetické erupce

Příčinou onemocnění je Herpes virus. Proniká do zdravých buněk a poškozuje je tak špatně, že se na kůži objeví vyrážka vezikul a poté bolestivé rány. Nejčastěji je diagnostikován opar obličeje a pomáhá mu oxolinová mast. Jiné léky používané k léčbě herpes genitálií.

Oxolin nemá vliv na příčinu onemocnění, v tomto případě lze léčbu považovat za symptomatickou.

Pokud aplikujete mast na kůži, když se objeví první známky oparu, pak se nevytváří akné a rány. Ale vypořádat se s virem může jen neustále posilovat imunitní systém.

Droga pomůže s normálními planými neštovicemi. Zejména ve fázi otevírání bublin kapalinou. Při léčbě mastí se pacient bude chránit před infekcí, a tedy před výskytem nepříjemného typu rány v místě vyrážky, po jejím uzdravení zůstane na těle bílá jizva, která časem nezmizí. Existuje mnoho takových jizev, je lepší se vyhnout podobnému problému.

Adenovirové a chřipkové viry

Lék byl vyvinut pro boj s adenoviry různých kmenů. Množí se na sliznicích dýchacích cest, kde pronikají sliznicí nosu a nosohltanu. Použití oxolinové masti pro preventivní účely vám umožní chránit tělo před zavedením patogenu do sliznice a jeho dalším pohybem do průdušnice, průdušek, plic.

Pokud buněčná membrána není chráněna, virová částice se k ní volně připojuje, postupně ji rozpouští a získává přístup k buněčnému jádru. Poté začne DNA viru přestavět buňku, zatímco se rozmnoží a zachytí nové zdravé buňky. Oxolin:

 • ničí viry, které jsou stěží připojeny k membráně buňky;
 • neutralizuje viry, které se snaží infikovat co nejvíce nových infikovaných buněk;
 • snižuje oblast zánětu;
 • zabraňuje pronikání viru do hlubokých tkání.

Nástroj je platný 3-4 hodiny. Pokud je to nutné, po určité době naneste novou vrstvu.

Tinea versus bradavice

Šindele mají virovou povahu. Vzniká pod vlivem viru Zoster, který vyvolává výskyt planých neštovic. Osoba nakažená pásovým oparem si stěžuje na výskyt bolestivých váčků s tekutinou. Vyrážka pokrývá nohy a paže, záda. Pokud imunitní systém není dostatečně silný, objeví se na obličeji bubliny. Po 2-3 dnech se v místě bublin vytvoří rány. Pokud se oxolinová mast aplikuje v rané fázi, kdy se objeví primární známky lišejníků, šíření vyrážky lze zastavit. Léčením prasklých bublin mastí se pacientovi podaří zabránit bakteriální infekci přilnout k viru. V první řadě je třeba se bát infekce ran.

Vzhled papillomů, genitálních bradavic a bradavic je jedním z důsledků boje těla s virem HPV.

Existuje mnoho typů takových HPV, více než 100. Oxolinická mast je účinná proti některým z nich, hlavně těm, kvůli nimž se na těle objevují jednoduché bradavice.

Během léčby se lék aplikuje opakovaně na oblast těla zasaženou bradavicí, až 3-4krát denně. Pokud pacient současně posílí imunitní systém, vezme léky, které omezují reprodukci viru, bradavice se rozpustí.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Oxolin není návykový, vedlejší účinky aplikace se téměř nepozorují. Jediná věc, kterou věnují pozornost, je výskyt mírného pálení v nose po užití drogy. Kolem rtů se může objevit modrý pruh, ale rychle opláchne. Spalování proběhne po několika sekundách.

Používání drogy je zakázáno:

  Během těhotenství v posledním trimestru a kojení, ale někteří odborníci nedoporučují masti odmítat, zejména před odjezdem na kliniku nebo na místo, kde se shromažďuje mnoho lidí. Oxolin pomáhá vyrovnat se s oparem, který se často projevuje během těhotenství. Výzkum týkající se poškození nebo prospěšnosti léku pro dítě nebyl proveden, nepoužívá se interně, protože pokud je to velmi nutné a bude mít větší prospěch než poškození, masť se stále používá. Lepší je předcházet infekci než k léčbě infekce. Mnoho účinných léků je kontraindikováno u těhotných žen, léčba viru může být zpožděna a nepříznivě ovlivňuje jak stav ženy, tak i dítě, které nosí.

Neexistují žádné jiné kontraindikace, naopak, během sezónních ohnisek chřipky by měla být oxolinová mast používána tak často, jak je to možné.

Kdy mohu použít kojence?

Děti starší 2 let jsou lubrikovány nosní sliznicí často a ve stejném množství jako dospělí. Pokud však dítě kojí, lék se používá ve výjimečných případech, například oxolinová mast může být použita u dětí:

 • během vypuknutí chřipky (epidemie);
 • před návštěvou přeplněných míst (nos je namazán před odjezdem k lékaři nebo na slavnostní událost);
 • pokud není možné trvale vyplachovat nos dítěte slabým solným roztokem (před cestováním ve veřejné dopravě);
 • pokud bylo dítě nedávno nemocné a jeho imunitní systém se ještě nezotavil.

Pediatrové a mladí rodiče jsou často proti imunitnímu systému, který antivirový lék poskytuje. Dítě by si mělo vyvinout imunitu vůči viru. Pouze v tomto případě nebude v budoucnu nemocný. Jeho tělo se stane imunním vůči určitému patogenu. Pokud však imunitní systém není dostatečně silný, nakažené dítě nezíská nezbytnou imunitu. Je už dlouho nemocný, imunitní systém dává veškerou sílu k boji proti viru, nikoli k posílení. Pokud je to možné, je lepší se této nemoci vyhnout..

Před odjezdem na kliniku namažte nos dítěte.

Nebude mu to bolet. Pokud nechcete používat oxolinovou mast, vyberte její analogy. Existuje vysoké riziko, že virus bude vyzvednut přesně během návštěvy u lékaře.

Složení, použití do 1 roku

Nebyla vyvinuta žádná varianta pro děti, takže je doma zředěna na koncentraci neškodnou pro dítě. K tomu použijte vazelínu. Látky se užívají v poměru 1: 1, například 1 kapka masti a stejné množství vazelíny. Zředěná směs nezpůsobí u dítěte nepohodlí, ani při této koncentraci nedochází k mírnému pálení.

Buďte opatrní u analogových produktů o koncentraci 3%, i když existují náznaky. Nelze je aplikovat na sliznice, aby se zabránilo vzplanutí a ztrátě zápachu. Rovněž je zakázáno používat je k léčbě dětí i v poloviční koncentraci.

Pro aplikaci na nosní sliznici používají kojenci vatový tampon. Tento postup se provádí velmi pečlivě a snaží se jet s holí pouze podél okraje sliznice, aniž by pronikl hluboko do. To není nutné, protože viry ve spěchu přicházejí k buněčné membráně co nejrychleji a mast aplikovaná podél okraje sliznice bude stačit k vytvoření ochranné bariéry.

Analogy a podobné léky

Oxolin má 2 analogy:

  Tetraxolin. Je k dispozici ve formě nosní masti i masti pro léčení očních chorob virové povahy. Léčivou látkou je tetraoxotetrahydronaftalen. Při aplikaci na kůži je absorbováno asi 5% léčiva, nejméně 20% léčiva je absorbováno sliznicí. Ovlivňuje tělo stejným způsobem jako oxolinová mast, ale na rozdíl od toho se uvolňuje také ve 3% koncentraci.

Analogy jsou předepisovány pacientům, kteří potřebují léčbu kožních infekcí. Kromě těchto léků existují účinnější léky, například Viferon. Léčivou látkou je interferon. Droga se používá k ničení viru, který již pronikl do těla. Interferon je buňka cizí imunity syntetizovaná na základě biologických tkání. Výrobek je k dispozici ve formě mastí nebo čípků. Oxolin Viferon není konkurentem. Má jiné složení a dobu aplikace. S pomocí oxolinu se snaží chránit tělo, Viferon se používá, když virus již vstoupil do těla, nehrozí, že onemocní, je infikován.

Oxolinová mast je ochrana

Oxolin je nejjednodušší lék, který lze zakoupit v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu. Chrání před nejznámějšími viry, pomáhá oxolinové masti před herpes viry a papilomy, stomatitidou a léčí šindele. Ale co je nejdůležitější - neumožňuje viru chřipky proniknout do těla nosní sliznicí.

Nejlevnější a rozhodně neškodný protějšek je slaná voda.

Sůl je přírodní antiseptikum, které pomáhá eliminovat patogenní mikroflóru, omezuje zánětlivý proces. Po návštěvě nemocnice, kliniky, ve veřejné dopravě stačí opláchnout nos fyziologickým roztokem.

Přes nedostatek doporučení mezinárodních odborníků byl oxolin úspěšně léčen více než 50 let. Výrazně snižuje riziko infekce u dětí a dospělých během sezónních ohnisek viru a epidemií. Lék je uchováván po dlouhou dobu (po uplynutí doby použitelnosti se nepoužívá), není návykový, je snadné a příjemné použití, neexistují nepříjemné pocity.

Články O Neplodnosti