Hlavní Testy

Jak dlouho trvá kontrakce a obnovení dělohy po císařském řezu?

Ne ve všech případech se dítě narodí přirozeně. V přítomnosti lékařských indikací se císařský řez používá k extrahování dítěte z dělohy. Tento postup není obtížný a byl používán v porodnické praxi po velmi dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že během operace je děloha pitvaná, je však její zotavení mnohem obtížnější a delší než po přirozeném porodu. Jak dlouho trvá kontrakce dělohy po císařském řezu? Jak urychlit pooperační období a vyhnout se komplikacím?

Funkce pooperačního období

Poporodní rehabilitační období je období, které se věnuje obnově těla v souvislosti se změnami v důsledku těhotenství a následného porodu. Poporodní zotavení trvá přibližně jeden a půl až dva měsíce. Jedinou výjimkou je prsa, protože již pár dní po narození začíná laktace, potom mléčné žlázy dosahují maximální funkčnosti.

Ihned po císařském řezu se na žaludek pacienta položí led, aby se děloha začala lépe stahovat a aby se zabránilo krvácení z dělohy. První den je žena držena v jednotce intenzivní péče, která řídí její tlak a intenzitu výtoku z dělohy, stav a velikost dělohy, celkový zdravotní stav atd. V prvních třech dnech mohou být puerpera podány analgetické injekce, a pokud je to nutné, transfúze krevních složek atd..

Aby se zabránilo možným infekčním lézemím, jsou v puerperách předepisována antibiotika, která se podávají před císařským řezem, o 12 hodin později a po dni po operaci. Po několika hodinách mohou pacienti vstávat. Můžete chodit po 6 hodinách, pokud nedošlo k žádným komplikacím během a po chirurgickém porodu.

Zdravá dieta

Existuje celá řada užitečných produktů, které příznivě ovlivňují fungování dělohy. Jak dlouho se děloha stahuje po císařském řezu? Tento proces se může natáhnout po dobu 60 dnů. Současně hraje důležitou roli výživa. Aby tělo správně fungovalo, je nutné zajistit kompletní a vyváženou stravu. Do své stravy musíte zahrnout následující potraviny:

 1. Avokádo obsahuje hodně kyseliny listové. Pokud zahrnete toto ovoce do stravy, můžete snížit riziko rozvoje cervikální dysplazie.
 2. Šípka příznivě ovlivňuje fungování těla. Vzhledem k tomu, že produkt obsahuje velké množství vitamínu C, riziko rakoviny.
 3. Chcete-li zlepšit fungování dělohy a vejcovodů, musíte do své stravy zahrnout makrely, sledě, lososy..
 4. Použití olivového oleje může zlepšit fungování celého organismu. Tuky a vitamín E podporují zdraví děložní sliznice.
 5. Díky mořským řasám je možné zlepšit látkovou výměnu v těle, protože obsahuje velké množství jodu, proto se zvyšuje ochranná funkce dělohy a objevuje se riziko rakoviny.

Před změnou stravy byste se měli poradit s lékařem. Během kojení nelze mnoho produktů konzumovat. Kolik dní po císařském řezu se děloha stahuje? Po prohlídce pacienta odpoví na tuto otázku pouze lékař. Vše záleží na mnoha faktorech. Pokud neexistují žádné komplikace dělohy, měla by se kontraktovat do 2 měsíců.

Časté problémy po císařském řezu

Nejčastější problémy po císařském řezu jsou:

 1. Zácpa Docela běžný jev po porodu, spojený se snížením střevních funkcí a zhoršenou peristaltikou. Proto se od druhého dne poporodního období doporučuje puerperům jíst jogurt a kefír. Měla by být vyloučena syrová zelenina, mouka a ovoce. Pomáhá vyrovnat se s problémem mírné fyzické aktivity. Někdy je předepsán Lactusan, který změkčuje výkaly a obnovuje pohyby střev bez poškození dítěte..
 2. Regenerace svalové tkáně břicha. Po operaci je svalová tkáň na břiše v žalostném stavu. Po císařských řezech se doporučuje nosit speciální obvazový pás, který urychlí hojení stehu a pomůže svalům rychleji se zotavit. Doporučuje se nosit po dobu nejméně jednoho měsíce as více a více kilogramy. Obvaz pomáhá vyhýbat se pooperačním kýlovým procesům, činí život ženy při porodu pohodlnější, eliminuje bolest v stehu a děloze.
 3. Laktace. Produkce mléka po císařském řezu začíná přibližně 3-5 dnů. Po operaci lze pacientovi předepsat antibiotika a další léky, ale to není překážkou kojení, protože v období po porodu se obvykle používají léky kompatibilní s HB..
 4. Kontrakce dělohy po císařském řezu. Po operaci je děloha ve vzdáleném stavu. Postupně se začíná stahovat a vrací se do své původní velikosti. Přítomnost stehu může nepříznivě ovlivnit kontraktilní aktivitu těla, která významně zpomalí jeho zotavení..

Děloha se může zotavit po dlouhou dobu do své předchozí velikosti, takže někdy potřebuje malou pomoc a stimuluje její kontrakci..

Masážní ošetření

Masáž může urychlit proces děložních kontrakcí. V prvních dnech po porodu lékař přijde k ženě při porodu a provede terapeutickou masáž, při které dochází k neuvěřitelně silné bolesti, a postup je užitečný a urychluje proces zotavení ženy. Pro urychlení kontrakce orgánů se používá homeopatie. Hlavní výhodou tohoto ošetření je, že přípravky neobsahují syntetické a chemické prvky. Pomocí "Tire", "Millefolium", "Paradise", "Sabina" můžete urychlit hojení dělohy a eliminovat těžké krvácení.

Stav dělohy po chirurgickém porodu

Po operaci porodu může děloha zůstat v prodlouženém stavu po poměrně dlouhou dobu, což není vůbec překvapivé. Během tohoto období to více připomíná otevřenou ránu a je poměrně velké (10-12 cm). V průběhu času se však endometriální vrstva uzdravuje a samotný orgán se znatelně zmenší. Po chirurgické práci jsou poškozeny děložní svaly, nervové zakončení a vaskulární struktury, což prodlužuje dobu orgánové involuce. Pokud je pozorována hypotenze, pak se svaly nemohou zotavit samy o sobě, a tak je ženě předepsána injekce léků, které snižují dělohu..

Procesy kontrakce dělohy po císařském řezu pod vlivem některých faktorů se mohou znatelně zpomalit. To je zejména způsobeno polyhydramniemi nebo oslabenou prací, benigními nádorovými procesy nebo vícenásobným těhotenstvím na pozadí zánětlivých lézí vaječníků nebo dělohy. Ovlivňuje také kontraktilitu a dočasné omezení mobility, protože poprvé, když je císařská žena často nucena být pod kapátkem. A v budoucnu se pohyby omezují na bolestivé pocity vyplývající z pooperačního šití.

Jak rychle všechno jde?

Kolik se děloha stahuje po císařském řezu? Během období přenášení dítěte se děloha zvyšuje 500krát. Ihned po porodu je orgán 900 g, po 7 dnech 500 g, a po 8 dnech - 340 g. Po 90 dnech získá orgán předporodní velikost a hmotnost. Děloha bude nejaktivnější během prvních několika dnů po porodu. V budoucnu se tento proces zpomalí. Při kontrakci orgánů dochází ke křečím a tažné bolesti. Takové pocity by neměly být důvodem k obavám. V některých případech tento pocit způsobuje velké nepohodlí a narušuje obvyklý způsob života. Za těchto okolností je důležité poradit se se svým lékařem, který vám předepíše léky proti bolesti. Pomocí antispasmodiků můžete rychle odstranit nepříjemné příznaky. V některých situacích se děloha stahuje pomalu. Z tohoto důvodu může dojít ke krvácení nebo jiným komplikacím..

Funkce obnovy dělohy

Rychlost děložních kontrakcí je určována několika faktory. Pokud byl císařský řez naplánován předem, během operace nedošlo k žádným komplikacím a dalším chirurgickým zákrokům, pak bude trvat asi dva měsíce, než se obnoví tělo dělohy. Navíc k redukci dojde spontánně, bez dalšího dopadu na dělohu.

Pokud operace dodávání pokračovala s některými odchylkami nebo pokud žena vykazovala nějaké komplikace, může být vyžadována další stimulace kontraktilní aktivity dělohy zavedením speciálních léků. Kromě zlepšení kontrakce tyto léky pomáhají zastavit krvácení z poškozených děložních cév.

Po celou dobu těhotenství se velikost dělohy zvyšuje téměř 500krát, takže její zotavení zabere určitý čas. A v případě císařského řezu, kromě prodloužení, je zde také poraněná rána, která komplikuje pouze regenerační procesy, které jsou redukovány na tři aspekty: vypouštění, léčení stehu a redukce na počáteční parametry.

Jaké propuštění

V procesu zotavení se lochie znatelně mění, podle své povahy lze dokonce posoudit stupeň rehabilitace pacienta.

 • Zpočátku po chirurgickém porodu má matka krvavý výtok sliznice, což je asi týden rušivé. Barva takové lochie je bohatá červená, jsou zde patrné sraženiny.
 • Postupně se však výboj zesvětlí a po několika týdnech se bude podobat nahnědlým menstruačním tahům.

Maminka by neměla nutit věci, protože zastavení výboje příliš rychle (před 6 týdny) je lékaři obvykle považováno za odchylku, která vyžaduje další vyšetření pacienta. Pokud je děložní výtok pozorován příliš dlouho (více než 9 týdnů), měl by být konzultován také gynekolog..

A rychle přestal a příliš dlouhé propouštění je pro ženu stejně nebezpečné. Mohou vést k hnisavým procesům uvnitř dělohy, rozvoji endometritidy a dalším patologickým komplikacím.

Stav švu

Dalším indikátorem zotavení dělohy je hojení pooperačního švu. Dnes chirurgové provádějí pitvu několika způsoby: klasickým, příčným nebo vertikálním. Klasický řez se provádí svisle v horní části dělohy. V této oblasti je mnoho cév, takže podobný řez je doprovázen silným krvácením, proto lékaři tuto techniku ​​jen zřídka používají.

Vertikální pitva se provádí s předčasným porodem nebo abnormálním vývojem dělohy. Nejvýhodnější je příčný řez, který je umístěn na spodním záhybu břicha, téměř nad pubis. Tato disekce je charakterizována menší ztrátou krve a traumatem, snižuje pravděpodobnost poporodní infekce a nehojí se tak pomalu jako jiné typy řezů. Po vyléčení tato jizva neovlivňuje budoucí těhotenství a umožňuje ženě porodit přirozeně.

Při provádění stehu na děloze lékaři používají samo-vstřebatelné stehy, jako je vincryl, dexon atd. V prvních dnech se na jizvu aplikuje obvaz denně a šva se nutně zpracovává, aby se zabránilo zánětlivým komplikacím. Asi po týdnu se vytvoří jizva a žena v porodu se bude moci umýt ve sprše. Pro urychlení hojení stehu se doporučuje ženám nosit speciální bandážové kraťasy nebo pásek.

Klasifikace interních poporodních stehů a jejich charakteristika

Vnitřní ženské pohlavní orgány, které se přímo podílejí na narození dítěte, jsou vystaveny mechanickému namáhání, které vede k prasknutí a praskání měkkých tkání. Pouhým okem není vidět vnitřní poškození. Gynekolog je objevuje jako výsledek důkladného vyšetření chirurgickým zrcadlem a poté šije.

Vnitřní švy v závislosti na místě aplikace mohou být:

 • na děložním čípku;
 • na stěnách vagíny;
 • na stěně dělohy po císařském řezu.

Stehy na děložním čípku a stěnách pochvy

Roztržky měkkých tkání děložního čípku a stěny vagíny se vytvářejí v důsledku nesprávného působení ženy při porodu, jakož i fyziologických charakteristik plodu a genitálií ženy. V procesu porodu dochází k velkým trhlinám a drobným prasklinám, které vyžadují chirurgický zákrok a šití.


Šití děložního čípku v prvních hodinách po narození je bezbolestný proces

Nejčastější příčiny poškození vnitřních pohlavních orgánů:

 • nepružnost stěn;
 • velké velikosti plodu;
 • předčasný porod;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému během těhotenství;
 • úzká vagina;
 • předčasné pokusy;
 • předčasný potrat;
 • nesprávná poloha plodu během porodu.

Pro úplné otevření děložního hrdla je zapotřebí 12 hodin, to platí zejména pro primiparous ženy. Při druhém a dalším porodu to zabere méně času. Když dojde k rychlému porodu, stejně jako k falešným kontrakcím, kdy žena v porodu začne tlačit a krk se ještě úplně neotevřel, měkké tkáně pohlavních orgánů se pod tlakem hlavy dítěte protrhnou. Pokud je gynekolog přítomen při narození od samého začátku kontrakcí, vyzve a ve správný čas zastaví před porodem ženu před předčasnými pokusy.


K úplnému otevření děložního čípku je zapotřebí 10-12 hodin

Vlastnosti aplikace vnitřních stehů na děložním čípku a vaginální stěně po porodu

První dvě až tři hodiny děložní čípek není citlivý, takže se švy aplikují bez anestézie. Ale pokud jde o stehy na stěnách vagíny, které jsou posety nervovými zakončeními, uchylují se k místní anestézii s novokainem nebo lidokainem.

Aby se tělo nevystavovalo opakovanému stresu, při sešívání vnitřních orgánů se používají samo-vstřebatelné stehy, které se pod vlivem bílkovin a vody samy ničí za 10 dní nebo několik měsíců, v závislosti na materiálu, a přispívají k rychlejšímu hojení ran.

Druhy samo-vstřebatelného šicího materiálu:

 • vlákno Catgut. Jsou vyrobeny z přírodních surovin tenkého střeva savců. Absorbujte do 7-10 dnů;
 • polosyntetický závit vikril. Absorbováno během 50–85 dnů;
 • polosyntetický závit kaproag. Absorbováno během 180–210 dnů.

Stehy na děložním čípku nezpůsobují nepohodlí a neobtěžují ženu při porodu, zatímco stehy na stěnách pochvy bolest a bolí několik dní.

Císařské vnitřní švy

Císařský řez znamená pitvu přední břišní stěny, tukové tkáně a přední stěny dělohy.

Typy řezů na děloze s císařským řezem:

 • příčný ve spodní části dělohy - často používaný a méně traumatický. S tímto řezem je pozorována menší ztráta krve než u ostatních a rychlejší hojení ran;
 • klasický příčný v horní části dělohy, který se vyznačuje velkou ztrátou krve, protože prochází v místě hromadění krevních cév;
 • vertikální, od pupku k pubisu, se provádí se špatným umístěním plodu.


Průřez ve spodním segmentu dělohy je nejčastější
Z lékařských důvodů je šev:

 • podélně od pupku k pubis;
 • příčný v dolní břišní dutině;
 • klasika v horní části dělohy.

Jizvy na děloze z císařského řezu s průřezem ve spodním segmentu neovlivňují následné narození, navíc ze zdravotních důvodů může k porodu dojít přirozeně.

Příčná šva je obvykle 12 cm dlouhá, ale v závislosti na poloze plodu, jeho velikosti a fyziologických vlastnostech dělohy se délka švu mění nahoru nebo dolů..

Jako matka tříleté dívky mám také „úsměv“ z císařského řezu na těle, který je daleko od 12 cm, i když porodila dítě o hmotnosti 1900 gramů a 30 cm vysoké. Přestože je plod malý, příčný šev je 17 cm.


Sutura na děloze je vyrobena samo-vstřebatelnými stehy

Řez na děloze je zpravidla šit jednoradovým nebo dvouřadým stehem bez přerušení pomocí speciálních samo-vstřebatelných stehů:

 • dexon;
 • Vicryl;
 • monocryl;
 • caproag a další.

Zatímco podélný šev a klasické „zdobení“ ženského těla až do konce jejího života je téměř nemožné se jich zbavit, příčný šev se časem stává neviditelným, protože se aplikuje pod tukovou záhyb.


Je nemožné zbavit se podélného švu i laserem

Švy po císařském řezu bolí během prvních týdnů, nebo dokonce měsíců. Ihned po operaci je žena předepsána léky proti bolesti: morfin a jeho varianty, Tramadol a Omnopon.

Pokud bolest po propuštění z nemocnice vadí, jako anestetikum, vzhledem k tomu, že žena kojí, můžete:

 • Paracetamol a Panadol;
 • Nurofen, Ibuprofen, Ibufen;
 • Ne-shpu. Jediný nesystematický příjem léčiva neublíží dítěti.

Pokud se bolest neustále obává ženy, je lepší poradit se s gynekologem.


Příčný šev z císařského řezu se postupem času stává téměř neviditelným
Možná je příčná šva v dolní části dělohy snížena nebo ne, záleží na složitosti porodu a dovednosti chirurga. Od objevení švu uběhly přesně tři roky, ale tajemství narození mé dcery stále prozrazuje zvláštní drsnost drsnosti..

Jak dlouho se děloha stahuje?

Je těžké říci, jak dlouho bude děloha trvat. Každá žena je individuální a hodně záleží na klinickém obrazu doby zotavení po chirurgickém porodu. Podle studií, po císařském řezu váží asi kilogram, ale po týdnu se stává poloviční, po dvou týdnech se děloha sníží na 350 gramů a po tříměsíčním období po porodu se vrátí k původním parametrům.

Děloha se nejčastěji stahuje během prvních 14 dnů, i když celé zotavovací období trvá několik měsíců. Zmenšení je indikováno tažením a křečovitými bolestmi v děloze. Pokud je bolest příliš nesnesitelná, pak je ženě předepsána antispasmodická léčiva. Pokud se děloha nesnižuje nebo se stahuje příliš pomalu, pak takové příznaky mohou naznačovat vývoj komplikací, proto je nutné gynekologické vyšetření.

Také pomalá kontrakce dělohy může vyplývat z fyziologických abnormalit ve vývoji orgánu (zauzlení, ohyby, nedostatečný vývoj atd.), Zánětlivých onemocnění, fibrotických nádorů nebo traumat do porodního kanálu. V takových situacích bude doba zotavení dělohy stanovena vhodným ošetřením..

Jaké komplikace mohou nastat

Rychlost osvobození od následků narození se stává příčinou různých komplikací. Tyto zahrnují:

 • hnisání zbytků placenty;
 • tvorba zánětlivých onemocnění;
 • porušení laktace - snížení množství mléka, změna složení;
 • pravděpodobnost krátkého těhotenství.

Poporodní deprese je častým jevem. Příznaky - úzkost, podrážděnost, panický strach, nespavost - zmizí bez lékařského zásahu po 5 dnech. Trpící projevy bolestivé povahy vyžadují konzultaci s neurologem, gynekologem.

Mělo by být zřejmé, že císařský řez je stejný postup jako ostatní a po něm jsou možné některé komplikace:

 • je narušena integrita pobřišnice střeva;
 • vznikají adheze - adheze mezi smyčkami střeva a jinými vnitřními orgány. To způsobuje bolest v břiše, nepohodlí při sezení, chůzi, jakékoli jiné pohyby;
 • endomyometritida - zánět dělohy. Během operace je děložní dutina v přímém kontaktu se vzduchem, což je obtížné dosáhnout úplné sterility. Aby se zabránilo endomyometritidě po operaci, mámě předepisují antibiotika;
 • subinvoluce je porušením děložních kontrakcí. V tomto případě lékař předepíše 2-5denní terapii zaměřenou na zlepšení kontraktility dělohy.

Co přispívá ke snížení

Pro zlepšení kontraktilní děložní aktivity jsou pacientům předepisovány léky, jako jsou prostaglandiny, oxytocin. Existuje však také mnoho domácích metod, díky nimž se děloha zkrátí mnohem rychleji:

 1. Kojení. Při kojení ženy se v těle uvolňuje oxytocin, což přispívá ke kontrakci dělohy. Proto se ženám doporučuje častěji aplikovat dítě na prsa, aby se urychlily procesy zotavení dělohy.
 2. Chůze, chůze, intenzivní činnost - to vše také přispívá k urychlenému stahování svalů dělohy a současně brání rozvoji adhezí..
 3. Lehněte si a pokud možno spejte na břiše. Takové jednoduché opatření také pomáhá děloze rychle se vrátit k normální velikosti..
 4. Nemůžete se omezit, pokud máte močový nebo střevní pohyb. Ale po císařském řezu ženy v práci často zažívají bolest během pohybu střev, takže často omezují touhu jít na záchod. To je nepřijatelné a negativně ovlivňuje stav pacienta, což vede k chronické zácpě a komplikacím při obnově dělohy..

Nezapomeňte na hygienické standardy, včasné zpracování stehu, jinak mohou začít hnisavé zánětlivé komplikace, které pouze prodlouží zotavení po porodu.

Jak pomoci tělu vrátit se do normálu

Pohyby hladkých svalů dělohy jsou řízeny hormonem oxytocinem. To je produkováno tělem samo o sobě, ale pouze pokud vynakládáte úsilí. Spočívá v touze krmit dítě. Proces musí být stanoven od prvních dnů.

Čím častěji je dítě aplikováno na prsa, tím aktivnější je obnova reprodukčních orgánů matky.

K kontrakcím dělohy přispívají i jiné metody:

 • potřebují se pohybovat, navzdory nepohodlí a slabosti;
 • několikrát denně se musíte převalit na břicho a lehnout si na 20 minut;
 • aplikovat nádobu ledu s ručníkem zabaleným v ručníku krátce na oblast mezi pupkem a pubis;
 • zabránit přetečení močového měchýře a zácpy.

Možnosti pooperačních komplikací

Pokud je redukční doba prodloužena na poměrně dlouhou dobu, může se to stát příčinou děložního hltanu, v důsledku čehož se lochie hromadí uvnitř orgánu a nemůže přirozeně jít ven. V podobné situaci je ženě předepsáno kyretáž nebo kyretáž, když se nahromaděné zbytky mechanicky odstraní z dělohy. Podobné opatření je nezbytné, jinak je riziko vzniku zánětu vedoucího k sepse, endometritidě a dalším komplikacím velké.

Pokud žena při císařském řezu ztratila hodně krve, může to vést k slabosti a hypotenze dělohy, a proto kontraktilní aktivita prakticky chybí. Adhezivní patologie může také komplikovat dodávací operaci, což vede ke zhoršené pohyblivosti a zabraňuje kontraktilitě dělohy, tj. Způsobuje rozvoj subinvoluce dělohy.

Možné komplikace po operaci

Po císařském řezu, jakož i po jakémkoli jiném typu chirurgického zákroku je možné vyvinout různé komplikace:

 • poškození močového měchýře, střev, parametrií, krevních cév, základní části plodu;
 • hematom na děloze;
 • těžká ztráta krve;
 • lepicí formace;
 • zánětlivý proces;
 • porušení kontraktilní funkce dělohy;
 • zhoršený průtok krve a zvýšený krevní tlak v bazénu žil portálů;
 • poškození žíly.

Na rozdíl od fyziologického porodu jsou pro porod pomocí císařského řezu charakteristické velké ztráty krve. Pokud je v prvním případě objem ztráty krve asi 300 ml, může tento objem během operace dosáhnout 1 litru. Při silném krvácení může být nutná krevní transfuze. V těžkých situacích vede rozsáhlá ztráta krve k resekci nebo odstranění dělohy. V 1 případě ze 100 se lékaři během operace uchylují k resuscitačnímu týmu.

Nebezpečné příznaky

V porodnici jsou odborníci každý den sledováni puerpery, ale po propuštění z domova nemá žena čas poslouchat svůj vlastní stav, protože se vrhá do nového života své matky. V takových situacích zůstávají často rušivé příznaky neznámé, což vede k závažným komplikacím. Proto se určitě musíte obrátit na odborníka, pokud:

 • Výtok dělohy je neobvyklý nebo se nezastavil 2 měsíce po operaci. Za normálních okolností se krvavá lochie odlišuje pouze v prvním poporodním týdnu, po kterém se jejich charakter změní na serózní sacharózu. Blíže k 20. dni pooperační periody se výboj stává kapalným a světlým, po kterém úplně zmizí.
 • Bylo odhaleno krvácení z dělohy. Takový stav může naznačovat zbytky cizí tkáně v děloze nebo hypotenze, ve kterých se děloha špatně stahuje. K zastavení krvácení a určení jeho příčiny je nutný lékařský zásah..

Hlavní věcí není snažit se problém vyřešit domácím a lidovým způsobem. Jako další terapeutické látky lze použít různé tinktury a odvary, ale při komplikacích, jako je krvácení, mohou poškodit pouze.

Atonie a hypotenze

V normální poporodní fázi se genitálie uvolňují ze zbytků placenty za 72 hodin. Epitel výstelky pokračuje po 21 dnech. Tento proces někdy probíhá bolestivě, doprovázený lehkými kontrakcemi.

Po druhém narození se děloha stahuje paroxysmálně. Jak dlouho bude redukce trvat, závisí na anatomických vlastnostech, hmotnosti narozeného dítěte a obecném stavu ženy. Ve zvláště bolestivých případech jsou předepisovány léky..

Patologické stavy nebezpečné pro zdraví:

 • hypotenze - nízkointenzivní komprese;
 • atony - úplná absence kontrakcí.

Hypertenze dělohy je možná u primiparous, zvláště v malém věku. Příčiny výskytu:

 • malformace - anatomická méněcennost, nedostatečný vývoj v důsledku věku;
 • patologie - myom, zánětlivá onemocnění, potraty;
 • jizvy po chirurgických zákrokech;
 • komplikované těhotenství;
 • poruchy práce - slabost, rychlý průběh, trvání;
 • chronická onemocnění;
 • nízká poloha plodu.

Hypotenze při absenci účinku probíhajících terapeutických opatření se vyvine v atonii. Zřídka pozorovaný jev způsobuje hojné, dlouhodobé krvácení..

Příčiny atonie:

 • ohyb - stav, ve kterém se tělo dělohy odchyluje dopředu, dozadu, ke stranám vzhledem k děložnímu čípku;
 • porodní trauma;
 • nedostatečný vývoj penisu;
 • zánětlivé procesy různého původu;
 • fibroma - benigní nádor;
 • polypy;
 • polyhydramnios;
 • poruchy krvácení.

Atonie je nebezpečná: ženské tělo se nedokáže osvobodit od zbytků placenty. To vede k zánětlivým procesům. Čištění pomáhá vyhnout se patologii.

Kdy mohu znovu otěhotnět?

Pokud jde o sexuální vztahy, po císařském řezu je můžete začít nejdříve 2 měsíce. Obdobná lhůta je stanovena, pokud dodání uplynulo bez jakýchkoli odchylek. Jinak se dodržování sexuálního odpočinku prodlužuje o určité období. Pokud žena chce porodit znovu, bude to možné teprve po několika letech, kdy bude na děložní stěně dosaženo úplného uzdravení a tvorby jizev. Proto je nutné v tomto období přistupovat k problematice antikoncepce odpovědně. Doporučuje se kombinovat mechanické bariérové ​​přípravky s perorálními kontraceptivy.
Pokud dojde k těhotenství, lékaři doporučují lékařský potrat, protože šance na porod a porod životaschopného dítěte nepřesahují 10%. Žena proto musí reagovat na otázku pooperační rehabilitace a lékařské pomoci. Císařský konec je konec konců plná břišní operace, která může způsobit mnoho komplikací a nežádoucích důsledků.

Pomoz si sám

 • Po císařském řezu je nutná fyzická aktivita. A čím dříve začnete, tím lépe. První cviky by měly být provedeny již 3-4 hodiny po operaci, samozřejmě, pokud není teplota, nedošlo k žádnému krvácení a vysokému tlaku během operace. To je nezbytné pro zlepšení krevního oběhu v těle, obnovení dýchání, prevenci vzniku pneumonie, pokud jste měli celkovou anestézii, normalizaci střev, prevenci zácpy a krevních sraženin, urychlení obnovy dělohy. nejdůležitější věcí je zvýšení vitality. Cvičení se provádí na zádech a na boku. Převalte se v posteli. Zamíchejte ruce, zvedněte je, zatahujte žaludek, ohýbejte kolena, pohybujte nohama. Jakmile budete mít povstání, začněte cvičit gymnastiku při sezení. Ohnutí a prodloužení nohou v kolenních kloubech, únos paží do stran, zatímco při výdechu stahujete žaludek.
 • Od prvních dnů cvičte Kegel. Zlepší krevní oběh v pánevních orgánech, děloha se zkrátí lépe.
 • Proveďte lehkou masáž břicha. Hladil ve směru hodinových ručiček, počínaje pupkem a zvyšoval poloměr kruhu. Snadné hnětení. Je dobré ležet na břiše.
 • Poporodní vzpěra vám pomůže vstát a zmírnit první pohyby. Kromě toho to pomůže obnovit svalový tonus přední břišní stěny..
 • Dodržujte osobní hygienu. Vyměňte těsnění. Vždy se umyjte mýdlem. Sešitu ošetřte po císařském řezu na přední břišní stěně. Lékaři to budou dělat v nemocnici a budou se řídit jejich doporučeními doma..
 • Dávejte pozor na vyprázdnění střev a močového měchýře.
 • Kojení. Je to užitečné pro matku i dítě.

Ultrazvuk po propuštění z porodnice

7. - 10. den po propuštění se doporučuje navštívit místního gynekologa a rozhodnout, zda je třeba provést ultrazvuk a kdy je lepší podstoupit tuto studii. Pokud mladá matka nemá stížnosti a odchylky ve všech ohledech, doporučuje se další návštěva u lékaře po šesti měsících.

Absolutní indikací pro ultrazvuk po výboji je přítomnost komplikací v časném poporodním období a komplikací císařského řezu. Při ultrazvuku všech žen v porodu v časném období po porodu je nutná diagnóza stavu vaječníků a děložních žil. Stanoví se také abnormální přítomnost tekutin a krevních sraženin, zbytků placenty v pánevní dutině a také se zkoumá stav jizvy po císařském řezu..

Jak dlouho se děloha stahuje po císařském řezu??

Nejbolestivější, ale nezbytný proces po císařském řezu je děložní involuce. Reprodukční orgán potřebuje reverzní vývoj, protože již neexistuje žádná fyziologická potřeba ve velkých velikostech nebo napjatých svalech, protože dítě se již narodilo.

Kontrakce dělohy, pokud k porodu nedošlo bez účasti chirurgů a dítě prošlo řezem na přední břišní stěně, má své vlastní vlastnosti. V tomto článku vám řekneme, jak redukce jde, jak dlouho se žena bude cítit nepohodlí, jak urychlit tento proces.

Stav orgánu po operaci

Děloha roste s počátkem těhotenství a od narození její rozměry překračují původní hodnoty 500 krát. Během těhotenství prochází mnoha změnami. Placenta, jejímž prostřednictvím dochází k toku utero-placentární krve, je pevně připevněna k její vnitřní stěně, stěny dělohy jsou lépe zásobeny krví, a proto jsou tlustší, vazy dělohy jsou nataženy.

Při provádění císařského řezu chirurg vyjme dítě řezem na děloze (vertikální, pokud je operace naléhavá, nebo horizontální, pokud se operace provádí podle plánu), a poté ručně odděluje placentu od stěny dělohy. Teprve poté se ženský reprodukční orgán zašije. Vlákna používají samo-vstřebatelné. Na břišní dutině je vytvořen samostatný šev..

Po operaci je děloha menší než před operací, ale pouze proto, že z ní zmizel plod, plodový vak s plodovými vodami a placenta. Stěny samotné dělohy zůstávají natažené, velké. Připomíná to vypuštěný balón.

Místo připojení placenty na vnitřní stranu svalového orgánu krvácí, protože při oddělování „dětského místa“ došlo k narušení integrity krevních cév..

Incize na dělohu samotnou je faktorem zpomalujícím její kontraktilní období. Pod vlivem přirozené produkce oxytocinu postupně přebytečné děložní buňky (myocyty) odumírají a vyjdou s lochií - krevní sekrece, které začínají ihned po operaci a trvají v průměru až 8 týdnů.

Zotavení

Normální pohoda ženy, povaha jejího výtoku naznačuje normální průběh procesu reverzního vývoje dělohy po operaci.

V prvních hodinách po operaci žena začne dostávat kontrakce. Oxytocin způsobuje intenzivní kontrakce hladkých svalů dělohy, což mu umožňuje rychle se zbavit krevních sraženin a částic mrtvého epitelu. Děloha se velmi bolestivě stahuje, a proto se ženám po císařském řezu bez selhání během prvních 2-3 dnů doporučuje intramuskulárně injikovat bolesti. Antibakteriální léky mohou být předepsány, aby se zabránilo infekci..

V prvních 3-4 dnech je redukce nejaktivnějším tempem. Alokace mají jasnou šarlatovou barvu, přípustné jsou krevní sraženiny různých velikostí. Po injekci oxytocinu se výtok obvykle zesílí a také vyvolává bolest v dolní části zad a břicha.

Během příštích dvou týdnů se sekrece stanou sliznatějšími, sacharózovými, nažloutlé nebo nahnědlé - již to nejsou erytrocyty, ale leukocyty. Kontrakce dělohy během tohoto období je pomalejším tempem, ale reprodukční ženský orgán se každou hodinu neustále snižuje. Smysly ženy jsou slabší, některé již nepociťují bolesti v bederní oblasti ani v podbřišku.

Jeden a půl měsíce po operaci se výboj stane průhledným nebo průsvitným s převahou hlenu, protože dochází k intenzivnímu procesu obnovy endometria, a to i v místě sousedící s bývalou placentou. Tento proces není obvykle doprovázen bolestí. Děloha se zmenšuje na svou předchozí velikost 6-7 týdnů po císařském řezu.

Procesy endometriální regenerace však stále probíhají. Svaly dělohy po prvním narození zůstávají pružnější a napjaté ve srovnání s nulliparous. Ihned po operaci je délka dělohy asi 20 centimetrů. O týden později děloha „zhubne“ třikrát, začátkem 8 týdnů po operaci, konečně vezme svou původní velikost, váží asi 50-70 gramů a obnoví se vnitřní membrány. Místo řezu je roztaveno, pojivová tkáň v oblasti jizvy je odolnější.

Vzhledem k tomu, že během těhotenství byla sledována výška postavení pozadí dělohy, je po operaci sledován její reverzní vývoj. Normální je snížení výšky děložního pozadí o 10 mm každý den..

Možné komplikace

Porušení kontraktilních funkcí hlavního ženského reprodukčního orgánu po operaci může být dvou typů - hypotenze nebo atonie. V prvním případě se děloha stahuje příliš pomalu, míra jejího převratu zaostává za standardy přijatými v porodnictví. Ve druhém případě se kontrakce vůbec nevyskytují.

Hypotenze se často vyvíjí u žen, které porodily své prvorozené. Ohroženy jsou příliš mladé matky (které nemají 19 let) a věkové matky (pokud v době operace byla žena v porodu již 36 let). Předchozí potraty, zkrácení diagnostického smyslu zvyšují pravděpodobnost zvýšení kontrakcí dělohy v čase a snížení jejich intenzity.

Přítomnost jizvy sama o sobě představuje riziko hypotenze, proto jsou indikovány kontraindikace.

Ale někdy oxytocin, který se podává ženě podle určitého schématu, nemá požadovaný účinek. Důvod může spočívat v endokrinních onemocněních nově ražené matky, jakož i v nízké poloze plodu během těhotenství, kdy byl děložní tón zpočátku nerovnoměrný (jedna část svalových stěn zažila více stresu než ostatní).

Atony je velmi vzácná a téměř vždy představuje vážné nebezpečí pro život ženy, protože je doprovázena dlouhodobým a těžkým krvácením. Příčiny atonie jsou špatně studovány, ale existuje důvod se domnívat, že mezi rizikové ženy patří ženy, jejichž děloha má nádory, je vrozená anatomická porucha a nedostatečný rozvoj svalového orgánu. Také absence kontrakcí může být důsledkem závažných poruch krvácení.

V obou případech se kromě slabé kontraktilní funkce dělohy nebo její nepřítomnosti pozorují další příznaky - výtok je abnormálně silný, méně často - naopak, slabý, neproduktivní. Žena má bolesti v pobřišnici, její tělesná teplota stoupá, objevují se známky infekce - hnisavé, šedé, pěnivé výboje z pohlavních orgánů.

Léčba je předepsána. Někdy je potřeba kyretáž - děložní dutina musí být zbavena krevních sraženin a odumřelých epiteliálních buněk. Předepisují se antibakteriální terapie a léky snižující oxytocin.

Stav dělohy je monitorován ultrazvukem. Ve většině případů lze problém vyřešit. Pouze v ojedinělých případech se člověk musí uchýlit k kyretáži a jen velmi zřídka dosahuje amputace dělohy díky své úplné a nevysvětlitelné atonii za několik dní nebo týdnů..

Jak urychlit proces?

Kontrakce dělohy je proces, který je stanoven přírodou. Ale žena a doktoři mohou velmi dobře ovlivnit jeho rychlost. Aby se děloha rychle vrátila do své předchozí podoby, musí žena přísně dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře.

V nejranějším období rehabilitace se doporučuje včasná vertikalizace. Již po 10-12 hodinách, v ideálním případě, musíte vstát, abyste usnadnili odchod lochie z děložní dutiny. Fyzická aktivita pomáhá snižovat, ale aktivita by měla být přiměřená, přiměřená a přiměřená. Měl by být kombinován s dobrým odpočinkem. Čím déle žena leží po operaci v posteli, tím vyšší je pravděpodobnost rozvoje zánětu a zhoršené kontrakční funkce reprodukčního orgánu..

Poté, co žena po porodu vstane z postele, začne chodit, sedět, musí splňovat následující doporučení.

 • Nedovolte přetečení močového měchýře a střev, zvýšenou tvorbu plynu ve střevě. Tlak na dělohu bude silnější, kontrakce budou méně účinné. Proto se doporučuje, aby žena vyprázdnila močový měchýř častěji.
 • První den nejíte, druhý den jsou přijatelné želé a vývar - bílé sušenky. Třetí den je dovoleno jíst šťouchané cereálie, zeleninové pyré. Čtvrtý den můžete jíst vše, s výjimkou potravin, které způsobují kvašení ve střevech a tvorbu plynů - hrách, muffiny, bílé zelí atd..
 • Je důležité zabránit zácpě, včas, v případě potřeby, použít mikroklystry nebo rektální čípky s projímavým účinkem.
 • Nemůžete mít sex a masturbovat. Po celou dobu děložních kontrakcí přidělování lékařů Lochie kategoricky zakazuje sexuální vztahy puerperů. Děloha by měla být relativně klidná, bez proplachování krve, ke kterému dochází při sexuálním vzrušení a orgasmu. V rozporu s tímto zákazem se zvyšuje pravděpodobnost infekce, mechanického poškození pojivové tkáně v oblasti vnitřní jizvy na děloze. Pohlaví je povoleno po ukončení propouštění, nejdříve 8 týdnů po operaci.
 • Nezvedejte závaží a je také vhodné nosit pooperační obvaz.
 • Časté kojení zvyšuje kontrakce dělohy.
 • Břišní cviky jsou nápomocná v procesu zotavení..
 • Lidové léky na redukci - odvar kopřiv a šťávy z lopuchu, prošel mlýnkem na maso.

Další informace o období po porodu naleznete v následujícím videu..

Stav dělohy po císařském řezu

K významným změnám po porodu dochází v celém reprodukčním systému matky a především v děloze. Po narození dítěte se ženské tělo po dlouhou dobu vrací k normálu. V prvních týdnech po porodu se děloha podobá obrovskému napnutému svalovému vaku. Postupně se obnovují všechny vnitřní mechanismy a orgány. Je však třeba si uvědomit, že tento proces může trvat několik měsíců, dokonce i rok či dva. Pravidelná péče, každodenní hygiena, kontrola porodníka-gynekologa a optimistický přístup by se proto měly stát vaším každodenním pravidlem.

Ne vždy žena dokáže porodit dítě přirozeným způsobem. V současné době roste počet žen při porodu, které porodily dítě pomocí císařského řezu. Tato operace již není komplikovaná, chirurgický zákrok lze provádět buď pomocí úplné nebo částečné anestézie. Ale po císařském řezu bude žena muset být trpělivá, protože obnova jejího těla, zejména dělohy, bude trvat déle než jeden týden.

Stav dělohy v poporodním období

Bezprostředně po porodu je děloha každé ženy zvětšena, natažena a připomíná kontinuální krvácející ránu. Její dno je asi 4-5 cm pod pupkem a jeho průměr je 10-12 cm. Ke snížení a hojení vnitřního povrchu postupně přispívají kontrakce dělohy..

Jak po přirozeném porodu, tak po řezu císařským řezem jsou kontrakce děložního hrdla velmi slabé a zvyšují se až do konce poporodní periody. U ženy, která podstoupila operaci, se však děloha zotavuje pomaleji a její hmotnost postupně klesá. Nějaký čas, tam jsou mírné poporodní krvavé výtok z dělohy, který je vědecky nazýván lochia.

Poporodní období po císařském řezu trvá až 60 dní. Proč není děloha ve spěchu? Po operaci je narušena integrita svalových vláken dělohy, jejích cév a nervových zakončení. Z tohoto důvodu se tempo kontrakce nebo involuce (to lékaři nazývají tento proces) zpomaluje. Pokud je to potřeba, pak je ženě předepsána speciální léková terapie. Léky by měly stimulovat kontraktilní aktivitu děložních svalů a omezit krvácení z poškozených cév.

Děloha se stahuje pomalu, takže se žena rychle zotavuje. To může způsobit, že matka a dítě budou po císařském řezu o něco později propuštěni z nemocnice. Doma vzniká další nepohodlí: pro ženu je těžké se převrátit po boku, je bolestivé kašel a kýchat, vstávat, chodit. Mučení střevních plynů, žaludeční otoky, někdy se objevuje akutní bolest. Takové nepohodlí vede k potížím při kojení, protože je velmi obtížné najít pohodlnou polohu.

Možné komplikace po císařském řezu

Pokud žena při přirozeném porodu ztratí až 300 ml krve, pak během císařského řezu se objem ztráty krve v průměru zvýší na 500 až 1 000 ml. V prvním případě tělo matky nezávisle obnovuje ztracený objem krve, ve druhém se nedokáže vypořádat s problémem sám. Proto je během a po operaci ženě podávána náhrada krve.

Mělo by být zřejmé, že císařský řez je stejný postup jako ostatní a po něm jsou možné některé komplikace:

 • je narušena integrita pobřišnice střeva;
 • vznikají adheze - adheze mezi smyčkami střeva a jinými vnitřními orgány. To způsobuje bolest v břiše, nepohodlí při sezení, chůzi, jakékoli jiné pohyby;
 • endomyometritida - zánět dělohy. Během operace je děložní dutina v přímém kontaktu se vzduchem, což je obtížné dosáhnout úplné sterility. Aby se zabránilo endomyometritidě po operaci, mámě předepisují antibiotika;
 • subinvoluce je porušením děložních kontrakcí. V tomto případě lékař předepíše 2-5denní terapii zaměřenou na zlepšení kontraktility dělohy.

Obnova dělohy po císařském řezu

Ať už je porod jakýkoli, v každém případě je lze přirovnat k tvrdé práci, po které ženské tělo potřebuje dobrý odpočinek.

Jak dlouho se může děloha po císařském řezu stahovat a jak lze tento proces stimulovat

Po císařském řezu se děloha ženy obnoví poněkud pomaleji než po normální porodu. Důvodem je především skutečnost, že císařský řez je stále břišní operací, která není pro tělo přirozená, ale naopak traumatická. Při operaci jsou tedy poškozeny cévy, svalová vlákna, nervová zakončení. Po zákroku má děloha jizvu, jejíž léčení vyžaduje určitou dobu a zvláštní péči.

Jak dlouho se děloha může stahovat po císařském výkonu, závisí na mnoha faktorech. Při plánované operaci a absenci jakýchkoli komplikací, aby se ženské tělo jako celek a zejména děloha dostaly do uspokojivého stavu, trvá asi 2 měsíce, tj. Téměř celé období po porodu. S dobrým výsledkem probíhá kontrakční proces sám. V některých případech je však nutné předepsat léky, které by tento proces povzbudily, aby šlo trochu živě. Tato léčiva mají stimulační účinek na kontraktilní aktivitu a mají také hemostatický účinek na poškozené cévy..

Proces úplného zotavení ženského těla po císařském řezu obecně trvá asi dva roky. Jak dlouho se ptáš? Víte, že v období těhotenství se děloha žen zvyšuje téměř 500krát? Takže vaše tělo bude mít něco, na čem bude pracovat.

Mezitím, když je děloha po císařském řezu stále poměrně napnutá a má průměr 10 až 12 cm, když je jizva stále úplně svěží, cítí žena určité nepohodlí. To může být spojeno s bolestí v oblasti řezu, strachem a obtížemi jít na záchod, kašel, převrátit se ze strany na stranu atd..

Všechny tyto nuance jsou prodiskutovány a vyřešeny s lékařem, u kterého je matka pozorována v období po porodu..

Kromě léčivých přípravků je ženě předepsána strava, která je přijatelná jak pro ni, tak pro dítě, a také na sobě speciální obvaz, který chrání tkáně před dalším protahováním v době, kdy jsou pro ženu účinná fyzická cvičení. ne pod silou. Zpočátku, dokud se děloha po císařském řezu ještě nezmenšila a šev nebyl řádně zahojen, měla by žena dostat pomocníka, který ji zbaví domácích úkolů, vzpírání, což může velmi výrazně ovlivnit kvalitu a rychlost procesu zotavení.

Jak se děloha stahuje...

Po operaci císařského řezu, ale i po obvyklém porodu, je děloha jednou souvislou krvácející ranou. Největší poškození těla je v místě připojení placenty a oblasti řezu. Stále existují zbytky krevních sraženin a membrán. Na 3-4 dny vyjde většina špinění (lochie). Poté se barva sekrecí postupně zesvětlí, získají charakter sasanky (přibližně ve třetím týdnu po operaci) a po 6-7 týdnech by se měly úplně zastavit. Do této doby proces regenerace epitelu končí..

Jak to všechno jde?

Jak dlouho se děloha stahuje po císařském řezu? Už jsme řekli, že za 9 měsíců se zvyšuje téměř 500krát. Ihned po narození nebo císařském řezu je hmotnost orgánu 1 kg. Za týden už je to polovina, tj. Půl kilogramu. Po dalších 7 dnech - asi 350 gramů a do konce třetího měsíce bude muset přijít na svou předporodní velikost a hmotnost.

Vidíme tedy, že děloha se nejčastěji stahuje v prvních dnech po narození. Tento proces se dále zpomaluje..

Někdy je období kontrakce dělohy doprovázeno křeče, tažením bolesti v podbřišku. Zpravidla nejsou důvodem k obavám a nejsou trvalé. Tyto pocity však někdy, zejména po opakovaném porodu, mohou způsobovat určité nepříjemnosti a některé ženy nemohou v souvislosti s bolestí vést normální životní styl. V takovém případě byste se měli poradit s lékařem. Nejčastěji jsou takové situace vyřešeny jmenováním antispasmodických drog..

Někdy jsou případy, kdy se děloha nesnižuje nebo k tomuto procesu dochází příliš pomalu. V takových situacích se mohou stát zaječci krvácení nebo jiných komplikací, což znamená, že zde stačí vyhledat pomoc odborníka.

Pokud je kontraktilní činnost příliš dlouhá?

Co může ovlivnit děložní kontrakce po císařském řezu? Především stojí za to říci o vícenásobném těhotenství nebo o velkém množství fetální hmotnosti. V tomto případě je děloha natažena více, a proto tělo matky potřebuje více síly a času, aby se mohlo stahovat.

Kontrakční proces lze také zpomalit, pokud byla placenta umístěna nízko, pokud císařský řez nebyl plánován, ale byl způsoben špatnou prací a pokud žena vede po narození velmi pasivní životní styl, pohybuje se příliš málo. Nelze mimo jiné snížit celkový zdravotní stav ženy, její připravenost na císařské a doprovodné nemoci (hyper- nebo hypotenze, nefropatie atd.).

Když už mluvíme o tom, kolik času se děloha může zkrátit po císařském řezu, nemůžeme si pomoct, ale věnovat pozornost zánětlivým procesům, fyziologickým vývojovým rysům (jako je zalomení nebo nedostatečné rozvinutí dělohy), které mimochodem mohou způsobit, že se děloha nebude stahovat obvykle. To je také možné v případě poraněného porodního kanálu, přítomnosti fibrotických útvarů ve stěnách dělohy, zánětu přívěsků současnosti nebo dokonce minulosti, s porušením srážení krve nebo polyhydramnií, které provázely těhotenství. Čas potřebný pro kontrakci dělohy může být ovlivněn pouze včasnou a správně předepsanou léčbou..

Aby bylo možné určit, jak dobře probíhá proces kontrakce dělohy, musí lékař před propuštěním propustit.

Pokud to považuje za nutné, bude matce předepsáno stimulační léky kontraktility - oxytocin nebo prostaglandiny.

Někdy je také předepsána masáž děložního pozadí, která se provádí přední stěnou pobřišnice.

Co jiného přispívá k kontrakcím dělohy?

Kojení je vynikající stimulant kontrakce, během které se uvolňuje také oxytocin. Proto, aby se děloha stahovala aktivněji, doporučuje se, aby ženy, které rodí (zde - prokessar), kojily děti co možná nejčastěji. V některých porodnicích jsou matky v prvních dnech odpočívány a antibiotika jsou předepisována, aby se zabránilo pooperační infekci, a z těchto důvodů jsou děti kojeny první dny. S vědomím těchto otázek tedy můžete s nuceným porodníkem-gynekologem diskutovat o takových nuancích předem.

Aktivní životní styl, v tomto případě - obyčejné procházky na čerstvém vzduchu - chůze.

Taková motorická aktivita nejen pomáhá zkrátit dobu kontrakce dělohy, ale je také preventivním opatřením pro zahájení procesu adheze po operaci.

Navíc, aby byla děloha po narození císařským řezem lépe snížena, doporučuje se ženám ležet na břiše častěji, nejlépe (pokud to prsa dovoluje) - spát na něm.

Rovněž stojí za to brát hygienické postupy velmi vážně, včasně a správně ošetřit šev a zabránit pronikání a šíření infekcí.

Důležitým faktorem ovlivňujícím normální kontrakci dělohy po císařském řezu je včasné vyprázdnění močového měchýře a provedení defekace. Tyto procesy, které jsou pro zdravé tělo zcela přirozené, často dodávají ženě, která porodila (ať už sama nebo císařským řezem) mnoho nepříjemných pocitů. Tyto nuance jsou však nesmírně důležité nejen pro normální kontrakci dělohy, ale také pro fungování jiných systémů a orgánů, regeneraci těla po operaci jako celku. Bohužel, mnoho žen je takovými problémy v rozpacích a odkládá odvolání k lékaři. V žádném případě to nestojí za to, abychom se v budoucnu vyhnuli problémům a zajistili dobrou kvalitu života pro sebe a vaše dítě. Konec konců zdravé děti nejčastěji rostou u zdravých matek.

Pokud se děloha vůbec nesnižuje...

Jsou chvíle, kdy je čas na děložní kontrakce příliš dlouhý a žena zažívá určité nepohodlí a nepohodlí. To se zpravidla děje proto, že v dutině zůstává lochie, která měla přirozeně postupně vyjít. Hrtan dělohy však lze zablokovat, a to se tak nestane. Poté se lékaři uchylují k čištění (nazývané také kyretáž), když jsou zbytky práce mechanicky odstraněny.

Pokud se tak nestane, mohou se začít vyvíjet různé druhy zánětlivých procesů, které jsou spojeny se závažnými komplikacemi (endometritida, sepse).

Jak se připravit na poporodní období?

Připravte se na poporodní období by mělo být dlouho před porodem. A nejlepší ze všeho, dokonce před těhotenstvím. Co to znamená? Nejlépe se obnoví svaly, které fungovaly dobře před porodem. Mluvíme o svalech abs, pánve a zad. Pokud plánujete těhotenství nebo jste již těhotná, je velmi důležité věnovat pozornost přiměřenému a řádnému cvičení. Skvělým nástrojem v tomto případě je jóga pro těhotné ženy nebo jednoduchá fyzická cvičení. Neměli byste však také zanedbávat pravidelné procházky na čerstvém vzduchu a nedělat těžké domácí úkoly.

Články O Neplodnosti