Hlavní Zdraví

Matka a nevlastní matka

Při sklizni rostlinných materiálů mohou být listy podbělů zmateny nezkušenostmi s listy lopuchu a květy s květy pampelišky. A i když se terapeutický účinek použití všech těchto rostlin může částečně shodovat, terapeutický účinek produkovaný podběrovcem je specifický a jedinečný. Jejím hlavním cílem jsou nemoci horních a dolních dýchacích cest, což se odráží i v latině pro trávu.

Užitečné vlastnosti podběhu

Složení a živiny:

100 g rostliny podbělů obsahuje [4]:
Hlavní látky:GMinerály:mgmg
Veverky2,477Žehlička912Hořčík228
Tuky1,745Vápník463Měď81
Draslík295Sodík57

Co přesně se používá a v jaké formě

Při léčbě různých nemocí v rámci úředního lékařství a v recepturách tradičních léčitelů se používají koše květin a listy podbělů, ze kterých se připravují odvary a infuze. Listy a květenství podbělů jsou součástí hrudníku a bylinných přípravků proti průsvitům. Čerstvá listová šťáva je předepsána pro vnitřní i vnější použití. Při rehabilitační terapii se používá listový extrakt se sirupem. Navenek se podbělek používá ve formě pleťových vod (buničina se připravuje z čerstvých listů), obklady, oplachování. [3]

Léčivé vlastnosti

Listy a květy podbělů obsahují triterpenové saponiny (faradiol), flavonoidy (rutin, hyperosid), hořký glykosid tusilagin, hlen, taniny, stopy těkavých olejů, které jsou antibakteriální a antikonvulzivní, karotenoidy (barvivo taraxanthin, jablečný pazourek) a kyselinu galovou, minerální soli, polysacharidy (inulin, dextrin). Květiny obsahují fytosteroly. Složení listů také emituje sitosterol a stopový prvek zinek. [5]

Na co se podběrovka používá? V zásadě jako expektorant, změkčovadlo, protizánětlivé, mírné diaforetické, choleretické a mírné antispasmodické účinky. Ve vědecké medicíně je infuze listů podbělu předepsána pro laryngitidu, tracheitidu, chronickou bronchitidu, bronchopneumonii, bronchiální astma, bronchiektázi.

Coltsfoot se ospravedlnila jako účinný dezinfekční prostředek pro absces a gangrénu plic. V lidovém léčitelství se navíc doporučuje infuze listů pro horečku, katar žaludku, střev a močového měchýře, se zánětlivým procesem v ledvinách, kapkami, celkovou fyzickou únavou; zvýšit chuť k jídlu a zlepšit trávení při chronické enterokolitidě.

Syrová šťáva z podbělů je považována za účinný prostředek proti diaforéze a choleretice. Navenek je infuze listů používána pro opláchnutí anginou pectoris, pro zdolávání obecných onemocnění vagíny, přičemž terapeutický účinek je zvýšen požitím infuze podbělu v polévkové lžíci až 6krát denně. [6]

V úředním lékařství

V sortimentu léčiv najdete listy podbělky, suché suroviny v baleních různých hodnot hmotnosti.

V lidovém lékařství

 • Když je zapálena sliznice horních cest dýchacích, je užitečný čaj z podbělů: lžíce květin se vaří ve sklenici vroucí vody a nechá se vařit po dobu čtvrt hodiny. Pijte teplé na 100 ml dvakrát denně.
 • Jako expektorant a obalující prostředek při zánětlivých procesech horních cest dýchacích se doporučuje odvarování pro děti a starší pacienty: lžička listů podbělku se nalije 200 ml vody a vaří se na mírném ohni. Nechte to vařit po dobu 10 minut. Vezměte půl šálku třikrát denně (dospělí by měli dát takové odvar s přidáním dalších bylin). [5]
 • Při kašli se připravuje infuze z lžíce směsi (vezměte všechny bylinky stejně) listů podbělů, černých květů bazalky, vysokých a limetkových mulleinů, listů zelenin a kostivalů vařených ve sklenici vroucí vody. Vydržte infuzi nejméně 8 hodin a užijte 50 g čtyřikrát denně.
 • V případě onemocnění jater, vyrážek, skvrn na těle, polévkové lžíce sbírek květů podbělů, trávy kořene a horolezce (v poměru 5: 3: 10) se dusí ve 200 ml vroucí vody, nechá se vařit po dobu 10 minut. Pijte infuzi v množství až 3 sklenic denně.
 • S plicní tuberkulózou se čerstvě vymačkaná šťáva z listů podbělu dlouho opije při 4 polévkových lžičkách denně. [7]
 • Při kašlání jako expektoranci se doporučuje infuze: 2 polévkové lžíce směsi listů podbělu, kořen jitrocele a lékořice (v poměru 3: 2: 2) nalijte 400 ml vroucí vody, nechte vařit. Vezměte 0,5 šálku třikrát denně. [6]
 • Pro tonzilitidu je užitečné složení: listy podbělů, malin a šalvěje, květy měsíčku (všechny bylinky stejně), kotleta, mix. Uvařte lžíci této kolekce ve 200 ml vroucí vody, nechte ji vařit půl hodiny, přelijte a vypijte 100 ml infuze třikrát denně..
 • Pro černý kašel a bronchiektázii vezměte ve stejné části listy podbělů borovice a borovice. Drtit složky, dobře promíchat. 2 lžíce kolekce nalít sklenici studené vody a nechat vařit po dobu 2 hodin. Po 5 minutách varu vypijte a vypijte 1/3 šálku denně, dodržujte stejné intervaly mezi dávkami.
 • Pro nachlazení se doporučuje sirup. K přípravě budete potřebovat: 2 šálky podbělků, citronovou šťávu (ze 2 citronů), 1,5 litru vody, 1,5 kg cukru. Vyčistěte květenství z nádoby, důkladně opláchněte a zalijte vroucí vodou. Trvejte na tom den. Po infúzi přelijte do ní šťávu 2 citronů, přidejte krystalovaný cukr a vařte, dokud nezhoustne. Teplý sirup nalijte do sklenic a uložte na tmavém chladném místě. Když nachlazení přidat do čaje, mléka.
 • Infuze pomáhá jako diuretikum: připravuje se kolekce listů podbělů, malin a oreganových bylin (v poměru 2: 2: 1). Nalijte lžíci takové směsi do termosky 200 ml vroucí vody a nechte přes noc. Napněte infuzi. Pijte horké před spaním.
 • U duodenitidy se doporučuje užívat podběry s medem. Uvařte lžíci suchého listu podbělu ve 200 ml vroucí vody. Nechte mírně vychladnout, napněte, přidejte lžíci medu. Recepce až třikrát denně, polévková lžíce.
 • U nemocí močového měchýře smíchejte suchý list podbělu, medvědice a brusinky (každou bylinu berte stejně). Vařit a pít jako obyčejný čaj.
 • Léčivo proti kašli: 28 g listů podbělů, fenyklu, veroniky a 14 g fialového kořene. Směs bylin, 3 polévkové lžíce sbírky, pára ve 4 šálcích vroucí vody, nechte ji vařit po dobu 2 hodin, přelijte a vezměte každé dvě hodiny v lžíci. Můžete přidat nějaký med.
 • Lék na bolest v krku a chrapot: 42 g listů podbělů, 56 g marshmallow root, 28 g lékořice root, 14 g fialové kořeny. Smíchejte všechny ingredience, 3 polévkové lžíce bylinné směsi, páru ve 4 šálcích vroucí vody, nechte ji vařit po dobu čtvrt hodiny, pak se sceďte a přiveďte k varu. Osladte medem a vypijte 2 šálky denně. [3]
 • Pleťové vody s čerstvou šťávou (nebo drcenými listy podbělka) ošetřují hnisavé rány, vředy, abscesy.
 • V případě vypadávání vlasů a lupů, které jsou doprovázeny svěděním vlasové pokožky, se k mytí doporučuje silná odvar podbělů a kopřivy (4 polévkové lžíce každé byliny na litr vody).
 • U erysipel jsou postižená místa posypána práškem z listů podbělu. [7]
 • Pro douching připravte odvar listů podbělů v množství 50 g surovin na litr vody. Vařte vývar po dobu 5 minut, protáhněte, ochlaďte na požadovanou teplotu. [6]
 • V případě bolesti hlavy se čerstvé listy podběhu aplikují hladkou stranou na čelo a chrámy.
 • Při rýmách se v nose pohřbí šťáva z čerstvých listů.
 • Při nachlazení pomáhá inhalace s podběrovým a heřmánkovým. Lžička listů podbělů a 2 lžičky květů heřmánku zalijeme 0,5 litru vroucí vody, několik minut vaříme, necháme vychladnout na požadovanou teplotu. Vdechujte trávu párou asi 10 minut.
 • Na začátku mastitidy se doporučuje obklady z listů podbělů namočených v horkém mléku.
 • U dětí s bronchiálním astmatem se doporučuje nalít 40 suchých listů podbělu s 0,5 l vodky. Nechte suroviny přes noc. První večer položte povlečenou plachtu do vodky na záda dítěte. Následující den připevněte plachtu k hrudi. Takže alternativní léčba déle než měsíc.
 • S tromboflebitidou se vaří 3 polévkové lžíce podzemní trávy podběhu ve 200 ml vroucí vody, nechají se vařit půl hodiny a pak se přecení. Pro obklady použijte infuzi.
 • Koupel s podběhem
  200 g květin a listů podbělku nalijte 3 litry vroucí vody, vývar po dobu čtvrt hodiny, nechte ho vařit, přelít a přidat do plné lázně. [3]

Ve východní medicíně

V čínské medicíně se pro léčbu mokrého kašle používají květy podbělů (kuan dong hua), doprovázené hojnou produkcí sputa; oživit plíce.

Ve výzkumu

Nicholas Culpeper ve svém bylinkáři (The Complete Herbal, 1653) zdůraznil, že „... čerstvé listy, šťávy nebo sirup z podbělků jsou vhodné k léčbě horkého suchého kašle, sípání a dušnosti“. Také podle záznamů britského léčitele pomáhají léky na tlustou střevo s horečkou, erysipelasem, popáleninami a puchýři. [8]

Farmakologické a fytochemické aspekty studie jsou cílem vědecké práce skupiny čínských vědců (Li K.Y., Tsang T.Zh a další). [9]

Článek Karomatovy I.J., Ibatovy Kh.B., Amonovy M. [10] je věnován léčivému potenciálu podběhu

Složení ve vodě rozpustných polysacharidů obsažených v listech podbělu a jejich význam v antialergenní terapii bylo studováno v práci A. Korzha, A. Gurjeva a M. V. Belousovy. et al. [11]

Při vaření

Coltsfoot květiny jsou jedlé. Přidávají se do salátů, trvá na nich med. Suché květiny se přidávají do těsta na palačinky nebo palačinky, při pečení. Mladé listy podbělů se přidávají do polévek, salátů, dušených masa, poté, co se uvaří, aby se ulevila hořkost. Sušené a čerstvé listy jsou součástí bylinného čaje.

Mrkvový salát s listy podbělů

Na salát budete potřebovat: 50 g čerstvé mrkve, 30 g listů podbělů, 30 ml kefíru, sůl podle chuti. Mrkev nastrouhejte, listy podbělů důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, nasekejte, smíchejte s mrkví, osolte kefírem nebo jogurtem bez přísad a solí.

Salát na zelí a podběl

Nezbytné produkty: 300 g zelí, 100 g mladých listů podbělů, 40 ml rostlinného oleje. Listy podbělů, jemně nasekáme, smícháme s zelím a dochutíme rostlinným olejem.

Polévka s listy podbělky

Pro polévku budete potřebovat: 100 g čerstvých listů podbělů, 200 g brambor, sůl podle chuti, zakysanou smetanu na servírování. Brambory nakrájejte na kruhy, dobře opláchněte listy podběhu a jemně nasekejte. Brambory uvařte, dokud se nevařily, přidejte listy podbělky, přiveďte k varu, vyjměte z tepla a nechte polévku vařit. Sůl podle chuti a podávání, podávaná se zakysanou smetanou. [3]

Zlato s podběrem

Příprava takového bylinného medu je jednoduchá: oddělte květenství podbělky od šálků a rozetřete koše květenství. Připravenou květovou hmotu nalijte do sterilizované skleněné nádoby a tekutý med vylijte na vrchol. Trvejte na medu na teplém místě, na parapetu dobře osvětleném slunečním zářením atd. Vydrží med po dobu 6 týdnů. Poté přelijte do samostatné nádoby a uložte na chladném místě..

Bylinné bonbóny podběl

Složení: 15 šálků listů podbělů, 5 šálků vody, 450 g cukru, 2 šálky kukuřičného sirupu, 3 polévkové lžíce másla, štipka jedlé sody, polévková lžíce rostlinného oleje.

Listy důkladně opláchněte, vložte do pánve a zalijte vodou. Přiveďte k varu, vařte po dobu 3 minut, poté přidejte cukr, kukuřičný sirup, máslo a vařte hmotu na nízkém ohni, dokud kapka sirupu, hodil do studené vody, nezamrzne v těsné kouli (tzv. Vzorek cukrového sirupu). Odstraňte z tepla, přidejte soda, promíchejte a rozšlehejte mixérem, dokud nezískáte silnější a viskóznější konzistenci. Namažte plísní nebo hlubokou pánev rostlinným olejem a vložte do ní cukrovou hmotu pro ztuhnutí. Rozdělte zmrzlou vrstvu cukrovinek na kousky. Takové pastilky pomáhají zmírňovat bolest v krku a kašel a jsou kašel a jsou skvělým přírodním zážitkem.

Víno od Coltsfoot od Monica Wilde

Požadováno: kapacita 5 litrů, plná květenství podbělů, 5 litrů vody, šťávy a kůry ze dvou pomerančů a jednoho citronu, vinných kvasnic (pytel), vrchního obvazu pro droždí, 1 kg cukru (pro suché víno) nebo 1,6 kg cukru (pro polosladké víno).

Vařte vodu, přidejte cukr, duste, dokud se cukr úplně nerozpustí. Nalijte pomerančovou a citronovou kůru do horkého sirupu a ochlaďte na 21 0. K ochlazenému sirupu přidejte podbělky, citrusovou šťávu, vinné kvasnice a vrchní dresink. Zamíchejte, pevně přikryjte a ponechte na teplém místě po dobu jednoho týdne. Míchejte denně. Po týdnu se přelije do fermentační láhve. Udržujte víno na teplém místě po dobu 3 měsíců. Poté opatrně (bez zvednutí sedimentu ze dna) nalijte do láhve, vydrží další 2 nebo 3 měsíce. Pak láhev. [13]

Sorbet francouzským šéfkuchařem Marcem Veyratem (Tussilago Flowers Sorbet recept od Marca Veyrata)

K přípravě vynikajícího receptu budete potřebovat produkty: 30 čerstvých květenství-košů podbělů, 125 g cukru, 400 ml minerální vody, trochu citronové šťávy, polovinu bílkovin jednoho velkého vejce.

Rozemelte květenství na rozpadající se květovou hmotu. Oddělte květiny od sepálů. Vařte vodu s cukrem, přidejte citronovou šťávu. Nalijte květy podbělku do vroucího sirupu, vařte 2 minuty. Sceďte sítem a nechte květový sirup vychladnout. Pak přidejte vejce bílé a důkladně porazit. Poté vychladněte sorbet v mrazničce nebo ve výrobci zmrzliny. Pokud se sorbet vaří v mrazničce, je nutné jej pravidelně vyjímat z chladničky a bít, aby se vytvořila požadovaná struktura..

Při podávání lze sorbet podávat s čerstvými květy podbělů a karamelovými nitěmi. [12]

V kosmetologii

Změkčující bylinný krém pro suchou pokožku

Složení: lžíce výtažku z podbělu, 1 lžíce lanolinu, půl šálku olivového nebo kukuřičného oleje, 1 lžíce čerstvé jablečné šťávy.

Lanolin a olej smíchejte za stálého míchání a postupně přidejte jablečnou šťávu. Přidejte extrakt z podbělů, vše promíchejte do homogenního stavu pomocí mixéru nebo v mixéru.

Obličejové masky s podběhem

Maska pro mastnou pleť

2 polévkové lžíce sušené a jemně nakrájené podbělky nalijeme vroucí vodu, dokud se neusmrtí. Zahřejte na nízké teplo a nechte vychladnout. Taková maska ​​má protizánětlivý účinek, znemožňuje fungování mazových žláz..

Maska pro normální pleť

0,5 šálku čerstvých stonků; 0,5 šálku kefíru. Opláchněte listy, rozdrťte do podoby kaše, smíchejte s kefírem. Naneste masku na obličej. Po čtvrt hodině opláchněte teplou vodou.

Maska pro suchou pokožku

2 polévkové lžíce jemně nasekaných listů podbělku nalijte 200 ml horkého mléka, nechte jej vařit, důkladně promíchat, masku naneste na čistou pokožku. Po čtvrt hodině opláchněte vodou.

Při problematické kůži, vyrážkách je efektivní následující kosmetický recept. 2 polévkové lžíce jemně nakrájené podbělky ve vodě napařené ve 200 ml vroucí vody a ponechané ve vodní lázni po dobu nejméně 5 minut. Nechte vychladnout, namíchejte a smíchejte infuzi se 2 lžícemi vodky. Použijte takový „krém“ k otření vyčištěné kůže dvakrát denně.

Maska proti vráskám

3 polévkové lžíce drceného listu podbělku nalijte 100 ml horké vody. Namočte infuzi po dobu čtvrt hodiny, pak namáhejte. Vyberte 2 polévkové lžíce infuze, kombinujte se 2 polévkovými lžičkami zakysané smetany, uveďte do homogenního stavu, naneste na čistou pokožku po dobu 20 minut. Masku nejprve opláchněte teplou vodou a poté ochlaďte.

Kondicionér na vlasy s podběry

Užitečné podběry na vlasy. Chcete-li je vyléčit a posílit, připravte odvar: listy lopuchu a podbělu (v poměru 1: 1) nalijte vodu a vařte ve vodní lázni po dobu 20 minut. Opláchněte umyté vlasy teplým vývarem.

Pro posílení tenkých a křehkých nehtů se doporučuje otřít je složením citronové šťávy, šťávy z podbělu a olejového roztoku vitamínu A.

Koupel na nehty

Rozpusťte lžíci mořské soli ve sklenici podbělů. Udržujte nehty v takové infuzi po dobu 10 minut. Poté hřebíky jemně otřete do sucha a namažte je výživným krémem.

Pokud nehty lupou, je vhodné si vyrobit masku: smíchejte lžičku jakéhokoli krému na ruce s lžičkou mletého červeného peří a šťávy z podbělu. Namočte masku na nehty po dobu 5 minut, poté opláchněte. [3]

Další použití

Listy podbělky sušené a spálené do popela se používají jako náhrada za běžnou kuchyňskou sůl, pokud je třeba ji kvůli určité dietě vyloučit ze stravy atd..

Bolest zubů ustupuje díky kouření speciálních doutníků z práškových listů podbělu. Dým takového doutníku musí být zadržen v ústech.

Zajímavosti

 • Coltsfoot je součástí lékopisů 15 zemí světa.
 • Rostlina podbělů je vyobrazena na erbech norské obce Nannestad. [1]
 • Coltsfoot lízátka jsou jedním z tradičních anglických dobrot. Karamel Coltsfoot Rock candy - sladký s dlouhou historií, vynalezený cukráři z Lancashire. Lízátka ve formě odměrných a podlouhlých tyčinek vyrábí cukrárna Stockley's Sweets. [14]

Nebezpečné vlastnosti podběhu a kontraindikace

Coltsfoot je schopen vyvolat alergickou reakci u jedinců s nesnášenlivostí na jeho složky. Při nekontrolovaném použití a ve velkých dávkách může mít rostlina toxický účinek na játra (kvůli obsahu pyrrolisidinových alkaloidů v podběhu).

Přípravky podbělů mohou zvyšovat riziko krvácení. Do rizikové skupiny patří pacienti s různými poruchami oběhového ústrojí a pacienti užívající léky, které mohou vyvolat krvácení (antikoagulancia atd.). V tomto případě je nutné upravit dávkování..

Coltsfoot může zvýšit krevní tlak. Současné podávání přípravků a léků na tlustou střevo, které ovlivňují krevní tlak, by mělo být koordinováno s ošetřujícím lékařem a prováděno s velkou péčí.

Pacienti užívající blokátory kalciových kanálů by měli podkopat pouze pod dohledem svého lékaře, pečlivě a pohotově reagovat na možné změny stavu. [patnáct]

Na tomto obrázku jsme shromáždili nejdůležitější body o výhodách a možném poškození podběhu a budeme velmi vděční, pokud sdílíte obrázek na sociálních sítích s odkazem na naši stránku:

Botanický popis

Toto je trvalá tráva představující rodinu Asteraceae (Asteraceae).

původ jména

Lidé také nazývají podběl jednostranný, oboustranný, oboustranný, zraněný, rákosí, tráva, židle na kašel, vápno, matka tráva, král lektvar. Latinské jméno rodu - Tussilago - pochází z podstatného jména "kašel" (tussis) a sloveso "vyhnat", "vyhnat".

Proč podběl? Odpověď spočívá v tom, že strukturální rysy podběhu křídlatého způsobily, že se objevila ruská verze názvu: spodní část listů rostliny neodpařuje vlhkost tak intenzivně, protože je pokryta spoustou klků, a když se jí dotknete, zdá se teplejší a měkčí než hladká horní část listu dotek je v pohodě. To umožnilo porovnat rostlinu s mateřským teplem a odcizeným chladným postojem nevlastní matky..

Rod Coltsfoot je monotypický: zahrnuje pouze jeden druh. Rostoucí oblast podběhu je extrémně rozsáhlá: Eurasie, východní Sibiř a hornatá část jižní Sibiře, oblasti Malé Asie, severní Afrika, Arktida a Severní Amerika. [1]

Coltsfoot je vytrvalá bylina, vysoká až 0,2 m. Oddenek je plazivý, rozvětvený. Stonky vzpřímené, nevětvené, pokryté malými listy ve formě fialově fialové nebo hnědé stupnice, rostou brzy na jaře. Vrchol stonku je korunován jediným klesajícím květenství-košem. Coltsfoot květy před objevením listů (od druhé poloviny března do začátku května). Květy jsou zlatožluté, trubkovité uprostřed květenství, rákosí - podél okraje. Po skončení období květu se vyvinou hlavní velké bazální listy shromážděné v rozetě. Jsou kulaté ve tvaru srdce, husté, bělavě bílé níže, s mnoha hustými, krátkými villi, holými nahoře. Plody achene dozrávají na konci dubna - začátkem května.

Coltsfoot roste na písčitých, vlhkých jílovitých, vápencových a jílovitých půdách svahů nebo kopců, podél železničních násypů, v roklích, na březích nádrží, podél okraje louk, podél jílových útesů, jako plevel v zeleninových zahradách a polích. [2]

Pěstitelské podmínky

Coltsfoot je středně náročná rostlina. Poměrně snáší sucho, zakořenuje na jakémkoli typu půdy, rychle zakorenuje, dává velké množství nových výhonků, ale nejlépe roste v oblastech na stinných místech (pod ovocnými stromy s hustým listím atd.). Propagováno jak dělením oddenků, tak semenným způsobem. Jedna rostlina může produkovat až 17 tisíc semen. Semena podbělů rychle dozrávají, snadno se rozptýlí větrem a jakmile jsou v půdě, jsou schopny klíčit první den. Úspěšně rozmnožujete podběl a pomocí sazenic oddenků, které se snadno zakoření v zemi, rychle rostou a dávají husté výhonky. Doporučuje se roční oblékání rostlin organickými a minerálními hnojivy v komplexu. [3]

Při sklizni trávy se podběh sklízí mladý, pokrytý hustou krátkou bílou, plstěnými klky zespodu, listy nedotčené rzí. Listy jsou řezány spolu se stopkou nebo škubané. Doba sběru surovin je květen - červen. Coltsfoot se suší na papíře nebo na tkanině pod vrchlíkem, na místech s dobrou ventilací, rozptyluje listy tenkou vrstvou. Květenství-koše podbělů se sbírají v dubnu až začátkem května, trhají je nebo prořezávají spolu s stopkami, které nejsou delší než 0,5 cm, sklízeny stejným způsobem jako listy. Skladovatelnost listů a květenství 3 roky.

Bylinkáři s malými zkušenostmi často sbírajícími listy podběhu plete rostliny s lopuchou a dalšími představiteli rodiny Astrovů (Compositae). Byliny poznáte podle kombinace vnějších znaků. Při sběru květenství podbělu se v některých případech mylně shromažďuje květinový materiál pampelišky. Měl by také rozlišovat podběry z podobných druhů - koště plstěné, návnadové bílé a návnadové hybridní. Venation listů může sloužit jako jeden z hlavních charakteristických rysů: u výše uvedených druhů je to zpeřené a v podběhu je spodní část listu bílá mléčná s odcházejícím ventilátorem tří svazků žil. Jeden z nejvýznamnějších rozdílů lze připsat zvláštnosti květenství: květenství-koš byl kartáčován zvonovým obalem, zatímco koš na kolena má válcový obal..

Je důležité si uvědomit, že sběr surovin je možný pouze v neznečištěných oblastech nacházejících se v dostatečně velké vzdálenosti od dálnice. Rostliny rostoucí podél silnic jsou často otráveny akumulovanými solemi těžkých kovů. [2]

Výkonový obvod

Coltsfoot slouží jako zdroj potravy pro larvy mnoha druhů Lepidoptera.

Video

Jaká onemocnění léčí podběl? Infuze podbělů: tipy na recepty a vaření.

Léčivé vlastnosti a kontraindikace matky a nevlastní matky

Coltsfoot je trvalka kvetoucí rostlina z čeledi Asteraceae. Rostlina má vzdušnou část, tyčící se nad půdou, až 20 centimetrů, s malými žlutými květy uspořádanými v koších.

Rostlina se nachází podél pobřeží řek, rybníků, podél roklí. Upřednostňuje hlinité půdy, ale naráží na písčité a oblázkové břehy, zatopené záplavové oblasti. Charakteristickým rysem podběhu je to, že kvete bezprostředně po tání sněhu, před výskytem listů. Listy jsou velké, horní strana je tmavě zelená, hladká, spodní část listu hustě pubertální.

K ošetření se používají listy a květenství. Květiny by měly být sbírány okamžitě po rozkvětu, listy na začátku června. Všechny sestavené části chráňte před přímým slunečním zářením nebo ve speciálních sušičkách s odečtem na teploměru nejvýše 40 ° C.

Sběr a sklizeň

Při přípravě různých léčivých přípravků a kosmetických masek se shromažďují nejen listy, ale také květiny. Je lepší sbírat léčivé suroviny ze slunných oblastí - hromadí se v nich více živin a stopových prvků než v rostlinách, které rostou ve stínu.

 1. Nemůžete sbírat suroviny za oblačných nebo deštivých dnů nebo brzy ráno, když Rosa na listech ještě nezaschla. Sběr listů a květů se provádí na ekologicky čistých místech, daleko od železnice. silnice a dálnice, v blízkosti pastvin, rostlin nebo jiných podniků znečišťujících půdu. Je také lepší nesbírat vysoce prašné léčivé suroviny..
 2. Květiny se sklízejí koncem března nebo začátkem dubna. Nůžky jsou řezány pouze květenství bez části stonků, sebrané suroviny jsou úhledně ukládány do mělkých nádob..
 3. Listy rostlin by se měly sklízet po dozrání semen - na konci května nebo v první dekádě června. Listí lze stříhat nůžkami nebo úhledně odtrhnout ručně. List je oříznut spolu s částí řapíku (asi 3,5 cm). Listy jsou obvykle středně velké, ne příliš staré. Nesbírejte sušené, shnilé, se skvrnami jiné barevné listoví. Shromážděné suroviny by měly být během dne doručeny na místo sušení..
 4. Suché připravené čerstvé suroviny by měly být ve stínu pod baldachýnem na čerstvém vzduchu nebo v podkroví. Trávu a květiny můžete také umístit do místnosti s dobrým větráním..
 5. Měly by být položeny na bavlněnou tkaninu nebo pytlovinu (ale také na papír) s vrstvou, která není tlustá. Aby tráva nehnilo, měla by být neustále svázaná. V tomto případě surovina zaschne rovnoměrně..

Listí je někdy navlečeno na záďové nitě pro sušení a zavěšeno od stropu v podkroví nebo ve stodole s dobrým větráním. Důležité! V žádném případě byste neměli uschnout podbělek na přímém slunci.

Sušená tráva a květiny se skladují ve skleněných nádobách nebo papírových pytlích a skladují se na suchém, dobře větraném místě, kde je teplota vzduchu asi 18–20 ° C. Sušené květenství lze skladovat nejvýše dvě období a suchou trávu - nejvýše tři roční období.

Možná se hodí článek o léčivých vlastnostech Schisandra chinensis..

Existuje také informativní článek o výhodách a škodách ženšenové tinktury..

Zde se dozvíte o léčivých vlastnostech propolisové tinktury..

Jak sklízet trávu

Květenství a listy podbělů jsou bohaté na léčivé vlastnosti. Kořenová část rostliny byla původně sklizena, ale nyní se již nepoužívá..

Květy květů se ukládají na začátku jarního období a odcházejí na začátku léta. Sklizeny jsou pouze zdravé, celé mladé rostliny. Je lepší sbírat suroviny daleko od silnic, míst pro chůzi domácích zvířat.

Sklizené suroviny se nechají uschnout na větraném místě nebo v peci při teplotě asi 60 ° C, takže výhody rostliny zůstanou zachovány. Během sušení se listy a květy převrátí, aby rovnoměrně vyschly.

Polotovary jsou tříděny, protože květenství a listy mají různý účel a trvanlivost: květiny se skladují 2 roky a listy 3 roky.

Suroviny se ukládají do uzavřených nádob nebo do látkových sáčků. Pomocí této rostliny se vyrábějí infuze, odvary, prášek, tablety, sirupy a používají se také v jejich přirozené formě..

Využití podbělů v tradiční medicíně

Pro léčbu různých nemocí se používají infuze, odvarky, šťáva a prášek na bázi podbělů.
Aby byly tyto léky účinné, musíte je doma řádně připravit..

 1. Infuze syrové podběroviny pro orální podávání se připravuje následujícím způsobem: rozemleté ​​sušené suroviny (tráva a květenství), zalijeme 1,5 polévkovou lžičkou 200 g vroucí vody, trvejte půl hodiny. Poté filtrujte infuzi. Infuze se používá čerstvá - pije se během dne na 1/3 šálku. Infuze se používá k výplachu úst různými lézemi sliznice úst a krku - stomatitida, gingivitida, angína.
 2. Odvar ze sušených surovin se připraví následujícím způsobem: 2 lžíce suchých drcených surovin se nalije do vroucí vody (200 g) a vaří se po dobu 10 až 15 minut, poté se odstraní a vyluhuje dalších 20 minut. Poté se vývar zfiltruje, přidá se převařená voda do objemu 200 ml a během dne se spotřebuje.
 3. Alkoholická tinktura se také připravuje z podbělů: květenství se umísťuje do skleněné misky, nalije se do stejných dílů léčivým alkoholem (nebo vodkou) a na tmavém a chladném místě trvá nejméně 7 dní. Obvyklá dávka takové tinktury je až 40 kapek najednou (pouze před jídlem).
 4. Šťáva se obvykle vymačká z čerstvě nasekaných čerstvých listů. Kromě toho se shromažďují pouze mladé listy (na konci května nebo začátkem června). Suroviny se promyjí, vylijí se vroucí vodou, pak se rozdrtí a vymačkají šťávu. Poté se zředí vodou ve stejném množství, zahřeje se k varu a vaří se po dobu 1-2 minut. Takovou zředěnou šťávu lze brát 2-3x denně na lžíci po jídle. Obvyklá léčba šťávy není delší než jeden a půl týdne. Šťáva z této rostliny může být nakapána do nosu pro rýmu, namažte kůži alergickou vyrážkou.
 5. Prášek se připravuje ze suchých surovin, které lze rozemlet v mlýnku na kávu do práškového stavu. Výsledný prášek je obvykle skladován v papírových nebo textilních sáčcích na suchém a teplém místě..

Proti kašli

Při kašlání se obvykle používá infuze na bázi podbělů nebo obvykle sběru následujících léčivých květin a bylin: podběl, trikolóra, oregano.

Vezměte takové infuze by měly být čerstvé během dne po 50 - 10 g najednou. Podobný recept je vhodný pro bronchitidu, bolest v krku, pneumonii, laryngitidu a jiná onemocnění..

Během těhotenství

Nastávající matky, stejně jako během kojení, by neměly užívat žádné léky z podběhu, protože obsahuje alkaloidy, které mohou negativně ovlivnit stav plodu..

Pro onemocnění horních cest dýchacích

U nemocí horních cest dýchacích by se měla pro léčbu použít následující odvar: rozdrcené kořeny kostivalu kostnaté a pšeničné trávy, květenství a listovník podrostu, květenství mulleinu, černého bezu, lípy se berou ve stejných částech.
Kořeny jsou vařeny samostatně po dobu 4-5 minut při nízkém zahřátí, pak jsou zbývající složky přidány do výsledného vývaru a napuštěny půl hodiny. Pro 30 g směsi se odebere 200 g vody. Roztok je zfiltrován a odebrán 50 g půl hodiny před jídlem.

Když nemoc začne ustupovat, můžete si vyrobit léčivý čaj z následujících bylin: listoví podbělů, květenství černého bezu a trávy ptáka horolezce. Všechny tyto složky se berou ve stejných částech, vaří se jako obyčejný čaj (na 200 g vroucí vody - 30 g směsi). Pijte několikrát denně, dokud příznaky zcela nezmizí.

Pro ženy

V mnoha případech spravedlivý sex aktivně používá květenství podbělů.

Tradiční medicína navrhuje použití infuzí a odvarů pro ženy v následujících případech:

 1. Vývar ze suchých nebo čerstvých listů rostliny by vám měl umýt vlasy. To zlepšuje stav pokožky hlavy, zbavuje se lupů a posiluje také vlasové kořínky. Vlasy samotné, s pravidelným používáním odvarů založených na této léčivé bylině, jsou méně křehké a znovu získávají svůj bývalý lesk;
 2. Pokud je pokožka mastná nebo akné, měly by být připraveny odvar ze suchého syrového podbělu (květenství a listoví), obklady namočené v bujónu jsou aplikovány na kůži nejméně jednou denně před spaním;
 3. Dekorace a infuze se doporučuje užívat ústně pravidelně ½ šálku několikrát denně pro zánětlivé procesy v oblasti genitálií (u žen), pro těžká (nebo bolestivá) období a také pro posílení imunitního systému těla.

S chorobami trávicího systému

Přípravky založené na tomto léčivém trvalku se aktivně používají při léčbě různých poruch trávicího ústrojí, protože mají antispasmodický účinek a jsou také schopné zastavit zánětlivé procesy.

Odvar a infuze podbělu se proto používají při léčbě gastritidy a vředů, jakož i při porušování jater a žlučníku.

obecný popis

Tráva obyčejná podběl je považován za vytrvalou bylinu. Jeho zvláštnost spočívá v přítomnosti žlutých malých květů, které, jak je vidět na obrázku, vypadají jako jazyky nebo pampeliška. Shromáždí se v košíku. Listy jsou velké, šupinaté. Listová deska nahoře je hladká a pod ní je pubertální, nabílená. Tráva může dosáhnout výšky 20 cm. Bazální listy vypadají zdaleka jako lopuch. Léčivá rostlina kvete s příchodem brzy na jaře, ale někdy může růst i mezi nerozloženými závěji.

Tato léčivá bylina se používá v lidovém léčitelství. Rostlina má rozsáhlé chemické složení. Téměř všechny užitečné látky jsou v květech, čerstvých a suchých listech. Pomocí této léčivé suroviny můžete vyrábět infuze, odvary, čaj a další účinné lidové léky pro léčbu různých nemocí. Listy rostliny obsahují následující užitečné látky:

 • Inulin.
 • Hořké glykosidy.
 • Vitamín C.
 • Organické kyseliny.
 • Karotenoidy.
 • Rostlinné a éterické oleje.
 • Saponiny.
 • Sitosterol.
 • Flavonoidy.
 • Taniny.
 • Následující užitečné prvky jsou v barvách vodní lopuchu:

  • Tetraterpenový taraxantin.
  • Triterpen Faradiol.
  • Heptacosan uhlovodík.
  • Arnidol.
  • Sitosterol.
  • Stigmasterol.
  • Taniny.

  Suché listy této léčivé rostliny mají protizánětlivé a vykašlávání. Kyseliny a hlen pomáhají zředit veškerou viskózní sekreci, která opouští horní dýchací cesty, čímž se zlepšuje produkce sputa. Listy a květy této trávy mají následující akce:

  1. Poskytnout mucolytic účinek.
  2. Mají diaforický účinek.
  3. Urychlete zotavení.
  4. Odstraňte zánětlivé procesy.

  Čerstvé listy této rostliny se často používají jako jitrocel, který je aplikuje na rány, abscesy a vředy. Účinky této rostliny zahrnují následující:

  • Multivitamin.
  • Antihypoxic.
  • Čištění.
  • Antioxidant.

  Kontraindikace

  Alkaloidy byly nalezeny v listech a květenstvích (ale v malém množství). Proto je lepší nepoužívat léky založené na tomto léčebném trvalce u lidí s jakýmkoli onemocněním jater a neměli byste zahrnout podběry do stravy pro nastávající matky, stejně jako během laktace..

  Také infuze a odvar z tohoto trvalka by neměly být podávány dětem od narození do 2 let. Starší děti dostávají podobné léky opatrně, v případě vyrážky, nevolnosti nebo zvracení, přestaňte užívat odvar nebo infuze a poraďte se s pediatrem.

  A i když se podbělek na první pohled jeví jako dobrý bylinný lék na mnoho nemocí, příjem různých léků na jeho základě by však měl být zahájen po konzultaci s lékařem.

  Upozorňujeme na video, které popisuje prospěšné vlastnosti podběhu a recepty na vaření:

  Jak se přihlásit

  S rostlinnými produkty používejte opatrně. V zásadě se podbělek používá v kombinaci s jinými bylinkami ve formě infuze, odvarů, alkoholových tinktur a jitrocelového sirupu a podbělů jsou oblíbené.

  Kašel vývar

  Jako samostatnou nebo doplňkovou léčbu si vezměte odvahu pod širým nebem. Rostlina neabsorbuje dusičnany, takže účinně čistí plíce.

  Složení:

  1. Sušené listy - 1 polévková lžíce.
  2. Vařená voda - 200 ml.

  Jak vařit: Listy naplňte vodou, nádobu uzavřete víkem, zahřívejte ve vodní lázni po dobu 15 minut. Pravidelně míchejte infuzi podběhu. Po vaření směs ochlaďte a přefiltrujte. Napjatou směs přiveďte k varu. Uchovávejte vývar na chladném místě po dobu nejvýše 2 dnů.

  Použití: Užívejte ½ šálku teplého 2–3krát denně 1 hodinu před jídlem.

  Výsledek: Má expektorační účinek, čistí plíce prachu.

  Vývar na bronchitidu

  Bronchitida je zánět sliznic průdušek. Toto onemocnění je primární nebo sekundární, když se bronchitida vyvíjí jako komplikace na pozadí chronických onemocnění.

  Coltsfoot s bronchitidou má antitusický účinek. Rostlina je součástí sbírky kašle na hrudi. Coltsfoot s tracheitidou nebo bronchitidou se používá společně s květinovými koši a listy.

  Složení:

  Jak vařit: Nalijte rostlinu vodou, vařte, dokud se voda nevypaří na polovinu. Po vaření přelijte vývar.

  Jak používat: Spotřeba 1 lžíce. každé 2 hodiny.

  Výsledek: Vykašlávání, zlepšuje celkový stav těla, podporuje během nemoci.

  Infuze pro astma

  Astma je chronické respirační onemocnění. Exogenní alergeny jsou považovány za vyvolávající faktor ve vývoji nemoci..

  Běžné alergeny - rostlina, jídlo, knižní prach, rybí krmivo, zvířecí částice a lupina.

  U 20–40% lidí s touto chorobou je detekována reakce na drogy. Ve 2% je nemoc způsobena prací ve škodlivém podniku nebo v obchodě s parfémy. Coltsfoot s astmatem - účinný lék.

  Složení:

  1. Coltsfoot - 4 lžičky.
  2. Vroucí voda - 1 šálek.

  Jak vařit: Nalijte vroucí vodu na rostlinné komponenty, nechte působit 30 minut.

  Jak používat: Vezměte ¼ šálek 4krát denně.

  Výsledek: Má antiseptický účinek..

  Infuze na zápal plic

  Pneumonie je zánět plicní tkáně infekčního původu. Při napadení bakteriální infekce existuje onemocnění, jehož původci jsou pneumokok, streptokok, stafylokok, plísňové infekce, herpes virus.

  Složení:

  1. Rozdrcené listy rostlin - 1 polévková lžíce.
  2. Voda - 1 šálek.

  Jak vařit: Nalijte vroucí vodu na rostlinné komponenty, nechte působit 30 minut.

  Jak používat: Vezměte až 5krát denně chlazené.

  Výsledek: Coltsfoot s pneumonií má expektorační účinek, produkuje hlen, který zmírňuje zánět.

  Další aplikace


  Coltsfoot lze zakoupit v lékárně Coltsfoot s pankreatitidou normalizuje produkci enzymů, zmírňuje zánět, bolest a má antimikrobiální účinek. Léčba rostlinnými léčivy se provádí po dobu nejméně dvou měsíců.
  Coltsfoot s hemoroidy se používá jako odvar pro koupele. Listy podbělů, oreganů, olše, korenů pšenice, chmelových hlávek jsou ve stejném poměru smíchány, trvají na tom a přidávají se do vody. Pomáhá při rozšiřování žil řiti, análních trhlin, bolesti.

  Coltsfoot pro hubnutí se používá v kombinaci s jinými bylinkami. Rostlina jde dobře s ostružinami. Vezměte si podběl ve formě čaje. Nápoj odstraňuje toxiny, toxiny z těla, obnovuje sílu. Hubnutí podbělů je oblíbené díky diuretickému působení.

  Podběl s tonzilitidou ovlivňuje bolest v mandlích. Vezměte rostlinu dovnitř ve formě infuze, odvarů nebo kloktadla. Provádí se také inhalací podběhu. Pro inhalaci se používá komplex bylin: heřmánek, podběl, tymián, eukalyptus, šalvěj, lípa. Na špičku nože můžete do vývaru přidat balzám Zvezdochka. Pára co nejvíce dýchá. Po několika dnech jsou patrná zlepšení, od zánětu a kašle nebudou žádné stopy.

  Coltsfoot pro vlasy působí jako zpevňující činidlo, obnovuje strukturu vlasů. Rostlina se používá pro vypadávání vlasů, zvýšenou mastnou pokožku hlavy, lupiny.

  Vedlejší efekty

  Vzhledem k vlastnostem a léčebnému účelu je nemožné považovat léčivé byliny pod ledem bez vedlejších účinků. Nesprávné použití vyvolává řadu možných onemocnění, ovlivňuje funkci jater.

  Důvodem je, že chemické složení rákosové trávy obsahuje malé množství toxinů. Vedlejší účinky se objevují nebo zesilují s použitím významných dávek.

  Mírné používání mateřské trávy nezpůsobuje zdravotní problémy (pokud není kontraindikace), musíte ji používat pouze na doporučení lékaře.

  Pokud se objeví příznaky, okamžitě přestaňte používat:

  • Poškozený spánek, chuť k jídlu;
  • Bolesti hlavy, bolesti kloubů;
  • Dysbakterióza;
  • Bolení břicha;
  • Horečka.

  Úvod

  Výběr receptů na různé produkty z podbělů je poměrně velký. Obvykle se používají jako vedlejší terapie při nachlazení, není to však omezeno na jejich použití. Pro různé národy žijící na stanovišti tohoto druhu se jeho použití může někdy významně lišit.

  Coltsfoot během květu

  Kromě léčivých vlastností je podbělek jedním z nejoblíbenějších rostlin medu. Med z něj získaný má dobré chuťové vlastnosti. Stejně jako rostlina medu má podbělek také významné výhody.

  Za prvé, produkuje přijatelný výnos nektaru i pylu, a za druhé, díky své nenáročnosti může zabírat velké plochy, to znamená zajistit hromadný sběr.

  Viz také: Projekty venkovských domů pro 6-10 akrů: 120 fotografií, popis a požadavky. Nejzajímavější nápady

  Jak vařit odvar nebo infuzi?

  Nejčastěji je odvar připravován z listů podbělu. Aby si uchovali všechny své prospěšné látky, měla by se dodržovat technologie vaření. Je nutné vzít 1 polévková lžíce. l Sbírejte a vložte do pánve, nalijte 200 ml vroucí vody, vařte 1-2 minuty na mírném ohni. Po tomto by měl být vývar vyjmut z tepla, trvat na víku po dobu 30-40 minut, napětí. Doporučené použití: třikrát denně před jídlem, ne více než půl sklenice.

  Infuze, na rozdíl od vývaru, není vařená, ale pouze dušená. Příprava infuze by měla trvat 1 polévková lžíce. l suché, nejlépe nakrájené suroviny z květů nebo listů, přidejte 200 ml vroucí vody, po ochlazení přelijte v uzavřené nádobě po dobu 1,5–2 hodin. Aplikujte uvnitř podle stejného schématu jako odvar. Strmější infuze by měly být použity v nižších dávkách nebo použity externě.

  Vlastnosti léčby čerstvou šťávou a listy

  Čerstvá šťáva se nejčastěji používá k léčbě chronického zánětu dýchacích orgánů. Můžete jej smíchat s medem, pylem nebo cukrem a použít uvnitř pro účely léčby tuberkulózy. Čerstvé, šťavnaté listy se doporučuje aplikovat na mozoly, abscesy, hnisavé rány, popáleniny, bolestivé žíly s křečovými žilami nebo tromboflebitidu. Čerstvě vymačkaná šťáva může také vyléčit nádchu a zánět vedlejších nosních dutin, blokovat reflex kašle.

  Listy podbělů mají hodně kyseliny askorbové, mohou obohatit saláty.

  Hubnutí aplikace

  Existuje mnoho bylinných prostředků a bylin pro hubnutí na prodej, ale ne všechny z nich splňují individuální požadavky každého organismu. Výběr optimálního léčiva je někdy velmi obtížný. Nejjistější způsob, jak zhubnout, je vytvořit si vlastní každodenní rutinu, sportovat a najít přírodní pomůcky.

  K přípravě nástroje, který pomáhá snižovat nadváhu a normalizuje metabolismus, budete potřebovat:

  • 10 gramů podbělů;
  • 80 gramů listů ostružin;
  • 10 gramů březových listů.

  Smíchejte všechny výše uvedené přísady, naplňte jej litrem vody a vařte směs po dobu deseti minut. Vezměte sklenku vývaru dvakrát denně před jídlem. Tinktura pomáhá snižovat chuť k jídlu a normalizovat metabolismus. Nezapomeňte však, že se jedná o další pomoc při hubnutí, kromě jejího používání byste měli pravidelně sledovat stravu a cvičit.

  Coltsfoot: příprava léčiv s rostlinou a aplikační vlastnosti

  Kašel je známkou mnoha zánětlivých infekcí dýchacích cest. Fytoterapeutická činidla se často používají k tomu, aby se toho zbavila..

  Coltsfoot je docela účinný lék. Z toho se odvar, sirupy, voda nebo alkohol infuze. Používejte trávu samostatně nebo jako součást poplatků. Tento článek bude diskutovat o tom, jaké léčivé vlastnosti má tráva a jak ji použít k překonání kašle u dětí a dospělých..

  Vlastnosti léčivé rostliny

  V alternativní medicíně je podbělek považován za velmi běžnou rostlinu. Používá se jednotlivě i ve sbírkách. V receptech pro alternativní terapii se používají listy a květinový koš.

  Podběl je nasycen různými užitečnými látkami nezbytnými pro lidské tělo. Rostlina je sklad vitamínů.

  Složení listů a květů zahrnuje:

  • taniny;
  • glykosidy;
  • rutina;
  • karotenoidy;
  • flavonoidy;
  • saponiny.

  Rostlina je bohatá na éterické oleje, kyselinu vinnou, kyselinu jablečnou a sliznice. Zvláště mnoho složek, které mají terapeutický účinek v letácích.

  Coltsfoot má na tělo následující účinky:

  • snižuje viskozitu sputa;
  • eliminuje toxiny;
  • zmírňuje zánět;
  • stimuluje fungování průdušek;
  • usnadňuje vypouštění sputa při kašli;
  • eliminuje křeče;
  • snižuje bolest;
  • škodlivé pro patogenní mikroorganismy;
  • pomáhá snižovat otok a hypertermii sliznic;
  • zlepšuje dýchání.

  Rostlina má také takové léčivé vlastnosti:

  • antipyretikum;
  • dezinfekční prostředek;
  • baktericidní;
  • hojení ran;
  • posílení imunity;
  • expektorant;
  • tonikum;
  • obalení;
  • mikiny.

  Léčiva z podbělů snižují růst a vývoj patogenních bakterií, což vede ke snížení zánětlivých procesů. Takové léky pomáhají zmírnit bolest v krku a chrapot. Letáky obsahují látky, které eliminují dusivé křeče a bolest v krku.

  Sklízecí rostliny

  Léčivou trávu lze zakoupit v lékárnách. Ale je lepší sbírat rostlinu a vydělat z ní peníze.

  Pro účinnost léčby by měl podběl vědět, jak sklízet rostlinu.

  Odborníci doporučují dodržovat následující pravidla sběru:

  1. Je nutné sklízet pouze listy a květy.
  2. Čas sklizně - časně na jaře, kdy rostlina začíná rozkvétat.
  3. Je vhodné sbírat květiny ráno, když jsou úplně otevřené.
  4. Slunečné a suché počasí se nejlépe hodí pro shromažďování..
  5. Nejvhodnější doba pro sklizeň květin je na konci dubna - začátkem května
  6. Ke sběru květin je nutné roztrhnout koš se stopkou do 0,5 cm.
  7. Listy by měly být sbírány v červnu a začátkem července.
  8. Listy by měly být vybrány čerstvé, hladké a čisté. Hnědá skvrnitá rostlina není vhodná pro použití..

  Je nutné si vybrat rostlinu s řapík, ale pečlivě to tak, aby kořen nevytahuje.

  Sušení je nejlepší v místech, kde nespadá přímé sluneční světlo, ale které je dobře větrané. Optimální teplota pro sušení je 50 stupňů.

  Proto je nejvhodnější pro sušení:

  Listy musí být uspořádány tak, aby nadýchaná strana listu byla nahoře. Jsou položeny k sušení tak, aby nelže nad sebou. Nejlepší místo surovin na papír..

  Po vysušení se rostlina umístí do nádoby nebo skladovacích pytlů.

  Vhodné pro toto:

  • lepenkové krabice;
  • sklenice;
  • lněné nebo bavlněné pouzdro.

  Indikace pro jmenování

  Rostlina se používá v medicíně jako účinný lék na mokrý nebo štěkavý kašel s následujícími respiračními patologiemi:

  • akutní nebo chronická bronchitida;
  • zánět pohrudnice;
  • emfyzém;
  • zánět hrtanu;
  • tracheitida;
  • bronchiální astma;
  • zánět hltanu.

  Odborníci podbělů doporučují pít s kašlem, který doprovází respirační infekce:

  Funkce aplikace

  Při kašli je důležité vařit rostlinu správně. Je nutné ošetřit čaj, vývar a infuze na alkohol nebo vodu.

  Funkce aplikace jsou následující:

  • Můžete použít čerstvou rostlinu nebo sušené suroviny. K přípravě léčivých přípravků použijte listy a květy. U některých receptů se doporučuje používat rostlinnou šťávu..
  • K přípravě čaje si vezměte jeden gram sušených květin na půl litru vroucí vody. Lék musí být opíjen třikrát denně v teple.
  • Chcete-li udělat infuzi, v litru vroucí vody naléhejte na čtyři gramy suchých listů a řapík po dobu jedné hodiny. Je žádoucí obal obalit a zabalit produktem. Poté je infuze filtrována a zahřívána. Poprvé si vezměte půl šálku.
  • Odvar je obvykle opilý na lžíci třicet minut před jídlem. Doporučuje se užívat tento lék při kašlání 4 až 8krát denně. Připravené odvar a infuze se nedoporučují skladovat déle než 24 hodin.
  • Prostředky z rostliny se nedoporučují déle než jeden měsíc. Je také důležité nepřekračovat dávku léku. Jinak by takové zacházení mohlo poškodit.

  Po léčbě je důležité si udělat přestávku v délce šesti měsíců. Poté můžete použít prostředek k opětovnému kašli.

  Když je Coltsfoot kontraindikován?

  Zařízení má některá omezení týkající se příjmu.

  Následující stavy jsou kontraindikací užívání drog z ní:

  • doba porodu dítěte;
  • kojení;
  • patologie jater;
  • sklon k alergiím na pyl rostlin;
  • nesnášenlivost složek rostlin.

  Těhotenství

  Ve většině případů by těhotné ženy neměly pít léky, proto se doporučuje předepisovat bylinné přípravky.

  V období porodu dítěte však není dovoleno používat prostředky založené na podběhu.

  Je přísně zakázáno těhotným ženám pít podběl v prvním trimestru, kdy se tvoří fetální orgány.

  Někdy specialisté povolují takové léky během těhotenství. Mohou být použity pouze pod lékařským dohledem a dohledem. Lékař obvykle bere v úvahu poměr přínosů k nastávající matce a riziko poškození plodu.

  Pokud je předkolení předepsáno pro těhotné ženy, pak pouze ve druhém a třetím trimestru. V tomto případě se infuze a odvar z ní ředí teplou vařenou vodou.

  Účinnost podběhu při kašli

  Coltsfoot je zvláště účinný pro jakýkoli typ kašle:

  • Tato rostlina pomáhá ztenčit sputum a také zlepšuje jeho vylučování z dýchacího systému. Z tohoto důvodu se používá k léčbě vlhkého kašle..
  • Listy a květy naneste štěkajícím kašlem, protože rostlina změkčuje a odstraňuje záchvaty.

  Sliznice vylučovaná léčivou bylinou během přípravy odvarů nebo infuzí obalují membrány dýchacích cest a zmírňují podráždění.

  Složky, které tvoří rostlinu, snižují zánětlivý proces a také zmírňují zarudnutí dýchací sliznice.

  Coltsfoot: je to možné pro děti?

  Pediatrové často s rostlinou předepisují poplatky za léčbu dětského kašle. Zároveň však odborníci zohledňují kritérium věku.

  Funkce aplikace

  Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky na bázi léčivých bylin přispívají k intenzivnímu ředění sputa, není povoleno je podávat dětem mladším tří let. Důvodem je skutečnost, že kojenci mohou trpět a cítit se špatně při silném odstranění sputa.

  K léčbě kašle v dětství se používají následující metody:

  • použití čaje nebo odvar z rostliny;
  • inhalace;
  • příjem sirupu;
  • aplikace kapek na alkohol.

  Proto se k léčbě kašle začnou používat až po třech letech.

  Při přípravě fondů však existují některé rysy:

  1. Na šálek vroucí vody musí suroviny brát jen lžičku.
  2. Trvejte na tom, že lék by měl být půl hodiny, už ne.
  3. Pijte infuzi třikrát denně lžičkou před jídlem.
  4. Ve věku více než deseti let se dávka zvyšuje na polévkovou lžíci.
  5. Pro terapii můžete použít pouze odvar, čaj nebo infuzi vody.
  6. Alkoholický přípravek pro děti do pěti let, je-li kašel kontraindikován.
  7. Pro děti od 3 do 5 let se doporučuje léčivé přípravky s bylinkami ředit převařenou vodou.
  8. Lék by měl být podáván teplý. Nemělo by být horké ani příliš chladné.

  Děti dostávají infuzi následovně:

  • Od 3 do 6 let - čtvrt poháru půl hodiny před jídlem.
  • Od 6 do 13 let - půl šálku před jídlem třikrát denně.
  • Od 13 let - sklenka na recepci.

  Pro děti od kašle je také dobré používat sirup. Dostává se půl lžičky dvakrát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout 14 dní.

  Infuze alkoholu musí být naředěna vodou.

  Dávkování závisí na kritériu věku:

  • Od 5 do 7 let - 4 kapky naředěné v lžičce čajové vody.
  • Starší než 7 let - od 6 do 10 kapek.

  Je vhodné pít hodinu po jídle. S takovou drogou můžete bojovat proti kašli maximálně po dobu deseti dnů.

  Kašel dítěte lze eliminovat inhalací na základě podběhu. Mohou být vyrobeny přes nádobu s horkým vývarem.

  Tento způsob provádění postupu pro děti je však trochu nebezpečný, protože při vdechování příliš horké páry existuje riziko popálení dýchacích cest. Proto bude metoda s rozprašovačem (speciální zařízení pro inhalaci) spolehlivá.

  Je důležité, aby si rodiče pamatovali, že léčba bylinnými přípravky musí být schválena odborníkem a je pod jeho kontrolou. Rostlinná medicína je obvykle pomocnou metodou a při silném kašli je vyžadována medikace.

  V pokynech pro poplatky, které zahrnují podběry, najdete informace, že je lze použít až po 12 letech. V každém případě by měla být možnost jejich použití konzultována s odborníkem.

  Indikace a kontraindikace

  Dětem jsou předepsány poplatky za podběl s mokrým nebo suchým kašlem, což je příznak následujících onemocnění:

  • ARI;
  • Černý kašel;
  • angína;
  • zánět pohrudnice;
  • ARVI;
  • zápal plic;
  • akutní nebo chronická bronchitida;
  • chřipka;
  • zánět hrtanu;
  • zánět hltanu.

  Nepředepisujte léky na kašel, pokud má dítě problémy se žlučníkem, ledvinami nebo játry.

  Kontraindikace jsou také:

  • individuální přecitlivělost;
  • nemoc jater
  • alergie.

  Léčivé recepty

  V lidovém lékařství najdete mnoho receptů na přípravu léků proti kašli z podbělů. K jejich přípravě se používají listy a květy rostliny..

  Mezi nejoblíbenější recepty patří:

  1. Infuze. K jeho přípravě je nutné naplnit sklenici vroucí vody 1,5 g drcených suchých rostlin. Trvejte na tom, že lék by měl být hodinu a půl, a pak namáhat. K přípravě infuze můžete použít termosku. Na sklenici používejte několikrát denně.
  2. Čaj. K přípravě léčivého čaje se do šálku vloží 0,4 g sušených květin a zalijeme vroucí vodou. Nápoj by měl být zahřátý až čtyřikrát denně. Délka léčby je 14 dní..
  3. Odvar. Do pánve nalijte 3 g suché šťouchané rostliny a nalijte do litru studené vody. Při nízkém žáru by se měl vývar vařit po dobu 10 minut. Užívejte před jídlem třikrát denně.
  4. Vývar vařený ve vodní lázni. 1 g suroviny se nalije do šálku vroucí vody a vaří se 20 minut ve vodní lázni. Poté přidejte vroucí vodu. Dávkování a frekvence podávání jsou stejné jako pro výše uvedené odvarování.
  5. Prostředky s mlékem. Vytlačte šťávu z listů rostliny. Přidá se do sklenice horkého mléka a důkladně se promíchá. Užívejte třikrát denně po jídle. Průběh léčby je deset dní.
  6. Infuze alkoholu. Sušené listy se umístí do sklenice a nalijí se vodkou. K přípravě tohoto produktu můžete květiny také pečlivě oříznout. Chcete-li vytvořit nástroj, můžete použít alkohol. Nádoba je uzavřena víkem a vložena do sklepa. Trvej na dva týdny. Pijte před každým jídlem 20–35 kapek. U dětí je taková infuze zředěna vodou. Může být použit k léčbě a prevenci kašle. Délka léčby - jeden týden.

  Při kašli se tyto výrobky doporučují s medem nebo malinovým džemem..

  Můžete vyrobit sirup z listů rostliny.

  Připravte ji následujícím způsobem:

  1. Vezměte čerstvé nezkazené listy a nasekejte je.
  2. Stohováno pevně ve skleněné nádobě.
  3. Surovina je naplněna cukrem.
  4. Dali lék na chladném místě, kde na měsíc nedostávám přímé sluneční světlo.
  5. Přidejte med, nejlépe květen a důkladně promíchejte.

  Tento produkt lze skladovat až dva měsíce. Léčí kašel u dospělých a dětí..

  Sirup se také připravuje nalitím medové vody. K přípravě je třeba vzít 2 polévkové lžíce medu a stejné množství rozdrcených rostlin, půl litru vroucí vody a důkladně promíchat tyto ingredience. Pak trvat na hodině. Pijí léky několikrát denně..

  Tento nástroj je účinný nejen pro kašel, ale také pro jeho prevenci.

  Bylinný podkožní kašel

  Poplatky za podběl zahrnují léčivé byliny, které zlepšují jeho léčivé vlastnosti.

  Nejúčinnější látky potlačující kašel jsou:

  • Čaj z rostlin, jako je podběl, maliny, oregano. Lžíci surovin se nalije do sklenice vroucí vody a trvá na třiceti minutách. Trvat třikrát denně..
  • Infuze listů banánů a podbělů. Dvě lžíce sběru trvají na půl litru horké vody. Vypijte sklenici třikrát denně.
  • Infuze kořene lékořice. Složte ve stejném poměru složky, vložte do termosky a naplňte dvěma sklenicemi vroucí vody. Nechte vyluhovat půl hodiny. Používejte před jídlem třikrát denně.
  • Odvar. Dvě polévkové lžíce surovin se trvají tři hodiny ve studené vodě a potom se vaří po dobu pěti minut. Pijte 50 g několikrát denně. Odvar z následujících rostlin:
   • šípkové bobule - 2 díly;
   • podběl - 1 díl;
   • anýz - 2 díly;
   • černé bezinky (květiny) - 1 díl.
  • Čaj z podbělů, banánů a malinových listů. Vařte jako normální čaj. Pijte před spaním.
  • Odvar. Vařte suché, drcené suroviny na mírném ohni po dobu deseti minut. Pak se ochladí a napětí. Doporučujeme tento odvar brát po celý den v malých porcích. Odvar těchto přísad:
   • marshmallow (root) - 4 díly;
   • podběl - 2 díly;
   • kořen lékořice - 1 díl;
   • fenykl ovoce - 1 díl.
  • Šípkový vývar. 2,5 lžíce růžových boků, lžíce podbělku a 2 lžíce medu se nalijí šálkem vroucí vody a přikryjí se víkem. Trvejte na půl hodiny a filtrujte. Pijte sklenici třikrát denně.
  • Infuze následujících rostlin je oregano, rybízové ​​listy, malinové listy, květy podbělů. Složky se berou ve stejném množství a nalijí se vroucí vodou. Trvejte na tom, 15 minut. Doporučuje se vzít před spaním.

  Tyto odvary a infuze pomáhají zmírnit kašel, eliminují hypertermii a bolest v krku.

  V lékárně lze zakoupit také hotovou sbírku prsou, která bojuje s jakýmkoli druhem kašle.

  Vyrábí se dvěma způsoby pomocí těchto rostlin:

  • Na základě:
   • kořen marshmallow;
   • oregano;
   • podběl.
  • Složení:
   • matka a nevlastní matka;
   • jitrocel;
   • kořen lékořice).

  Pomocí těchto rostlin lze takové poplatky za prs připravit doma. K přípravě infuze z nich se lžička surovin nalije do sklenice vroucí vody a trvá na půl hodiny. Odvar z této kolekce lze připravit ve vodní lázni. Připravený produkt se po každém jídle opije do lžíce třikrát denně.

  Vdechování podbělů

  Doporučuje se, aby při kašli inhalační s touto léčivou bylinou. Tato metoda pomáhá redukovat kašel, urychluje vylučování sputa a eliminuje bolestivost a mukózní hypertermii..

  Vdechnutí lze provést několika způsoby:

  • pára přes nádobu s odvarem;
  • pomocí konvice;
  • pomocí rozprašovače.

  Vdechování páry se provádí následujícím způsobem:

  1. Rozdrcené, suché suroviny se nalijí do nádoby s vodou a převařenou.
  2. Pak trvají na pěti až deseti minutách.
  3. Musíte nadechnout páru vývarem, pokrytým ručníkem.
  4. Je vhodné provést postup jednu hodinu před jídlem nebo po jídle po dvou hodinách.
  5. Nejlepší je provést inhalaci večer před spaním..

  Po zákroku není vhodné vyjít ven, zejména v chladném období.

  Vdechnutí lze také provést pomocí konvice. V tomto případě musí být pára vdechována přes nos. Tato metoda se nejlépe používá k léčbě dospělých..

  K inhalaci dítěte je vhodné použít speciální zařízení zvané rozprašovač. Pro tento postup se do zásobníku zařízení nalije odvar nebo infuze léčivých bylin.

  Poté se zařízení zapne a vdechuje páru pomocí speciální masky.

  • Pro vdechování při kašlání můžete provádět odvarování pomocí podběhu s přidáním dalších léčivých bylin:
   • máta;
   • Třezalka tečkovaná
   • šalvěj;
   • lékořice;
   • ibišek;
   • tymián;
   • jitrocel;
   • oregano;
   • přeslička;
   • maliny (listy);
   • heřmánek.

  Tyto byliny mají antitusický účinek, zmírňují zánětlivý proces a mají škodlivý účinek na patogeny. Ve vývaru se berou v poměru 1: 1.

  Důležité informace o rostlině

  Tato léčivá bylina má některé vlastnosti..

  Tyto zahrnují:

  • Odborníci říkají, že podbělek má zvláštní vlastnost - po užívání drog na něm začíná člověk zesílit pot. Proto se nedoporučuje překračovat dávkování prostředků. Rovněž není vhodné brát prostředky déle než optimální průběh léčby.
  • Rostlina obsahuje glykosidy, které se mohou v těle akumulovat, proto se nedoporučuje na základě toho dlouhodobě brát finanční prostředky.

  Pro účinnost léčby je velmi důležité dodržovat pravidla pro přípravu bylinných přípravků, jejich dávkování a frekvenci podávání.

  Prevence kašle

  K prevenci kašle se používají také léky na podběry.

  K tomu můžete použít následující nástroje:

  • listový čaj - jednou za dva dny;
  • sirup z čerstvé rostliny - lžička čaje jednou denně.

  Kromě toho je při prevenci kašle důležité dodržovat tato doporučení:

  1. Prožijte zdravý život.
  2. Jezte dobře (včetně čerstvého ovoce a zeleniny ve stravě).
  3. Stanovte režim pití (vypijte v průměru 2 litry vody denně).
  4. Šaty na počasí.
  5. Zmírnit (otření mokrým ručníkem, chůze na čerstvý vzduch, kontrastní sprcha).
  6. Alternativní práce a odpočinek.
  7. Přejít na sport a cvičení.
  8. Posílte imunitní systém pomocí komplexů vitamínů a minerálů.
  9. Opakujte pravidelné lékařské prohlídky.

  Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete několikrát snížit riziko nemocí, jejichž příznakem je kašel..

  Coltsfoot je léčivá rostlina, která účinně pomáhá při kašli. Z této byliny se připravují různé byliny pro její prevenci..

  Tyto léky můžete použít pro dospělé a děti, ale je důležité si uvědomit, že podběl má určité vlastnosti použití. Pokud se jich budete držet, bude léčba co nejúčinnější..

  Recenze

  Recenze týkající se podběhu při kašli jsou většinou pozitivní:

  Články O Neplodnosti