Hlavní Analýzy

Jak a od jakého věku lze masírovat novorozence: cvičení pro děti 1-2-3 měsíce doma

Je to už docela dlouho, co jste poprvé viděli své dítě poté, co se narodil. Jeho hlavní činností je nyní jídlo a spánek, jen malý interval, kdy je dítě vzhůru. Dítě stále neví, jak ovládat své tělo, všechny pohyby jsou chaotické a náhodné, novorozenec také nemá schopnost udržet hlavu vzpřímenou. Ruce a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu, zatímco jsou ohnuté kloubům a dlaně jsou v uzavřené poloze (stlačené do vačky). Toto držení těla je výsledkem svalové hypertonicity společné pro všechny novorozence..

Jak brzy se dítě naučí ovládat své pohyby? Bude to záležet na něm a na vás. E. Komarovsky tvrdí, že každodenní masáž novorozenců pomůže zmírnit hypertonicitu a základní gymnastická cvičení posilují svaly a klouby.

Svaly novorozence jsou napjaté, nemůže se úplně uvolnit. Masáž zmírňuje hypertonicitu a stimuluje rozvoj pohybových schopností

Kdy zahájit masáž?

Rodiče se často ptají pediatrů - v jakém věku můžete začít masírovat novorozence? Profesionální masáž na klinice se provádí nejdříve 2-3 měsíce, samozřejmě, při absenci kontraindikací (doporučujeme si přečíst: poskytujeme masáž pro dítě ve věku 3 měsíců: video a školení). Svého novorozence můžete masírovat sami doma od 3 týdnů nebo po uzdravení pupku.

Hlavním cílem masáže je uvolnit sepnuté ruce a nohy. Rovnané sevřené ruce a chodidla mohou být pomocí vrozených reflexů. Zkuste spustit ruku páteří a uvidíte, jak se dítě ohýbá v oblouku. Zvednete drobky a dáte příležitost dotknout se nohou podpory, uvidíte - dítě začne dělat „malé kroky“. Když si dítě položíte na břicho a podepřete si nohy, všimnete si, jak se odtlačuje a pokouší se plazit. Takové vrozené reflexy trvají až 3–4 měsíce a lze je použít jako cvičení pro masáž novorozence.

Výsledek cvičení je obtížné předvídat, proto se nedoporučuje provádět ho těsně před spaním, zejména pokud si všimnete, že dítě v noci dobře nespí. Masáž novorozenců Komarovsky doporučuje odložit na chvíli před večerním koupáním.

Masážní příprava

Zatímco je dítě od 0 do 3 měsíců, z masáže pro novorozence by měly být vyloučeny následující oblasti: pod kolena, v lokti, fontanel, vnitřní stehna a podpaží. Relaxační masáž dítěte by měla být prováděna hladkými pohyby a je přísně kontraindikováno, aby silně tlačilo nebo zasáhlo tělo měsíčního dítěte - takové náhlé pohyby mohou způsobit nadměrné podráždění receptorů a zvýšit nervové vzrušení dítěte..

Základní pravidla

Při pořádání masáží dodržujte tyto pokyny:

 1. Komarovsky doporučuje udržovat teplotu v místnosti rovnou 18-22 stupňů.
 2. Pro masážní proceduru budete potřebovat převlékací stůl nebo jiný rovný tvrdý povrch. Na vrchol položte tlustou plenu, tenkou přikrývku a utěrku. Při výběru povrchu zvažte jeho šířku - mělo by být pro vás výhodné otočit dítě.
 3. O místo cvičení se předem postarejte. Vše, co se může při masáži hodit, by mělo být poblíž, abyste neopustili dítě. Dejte svůj mobilní telefon poblíž. Pro ochranu stolu před neúmyslným močením použijte jednorázovou plenu.
 4. Připravte se: umyjte si a osušte si ruce, odstraňte všechny šperky, krátce si uřízněte nehty. Pokud jsou vaše ruce příliš suché, použijte dětský olej nebo mastek, pokud máte příliš mokré ruce.
 5. Cvičení by se mělo provádět u kojence půl hodiny nebo hodinu před jídlem nebo 45 minut po něm.
 6. Doprovázejte masáž písněmi, říkankami nebo říkankami. Takové dabování vytvoří pozitivní atmosféru a pomůže rozvinout sluch a budoucí řeč..
 7. Chcete-li komplikovat cvičení a prodloužit dobu výuky, musíte postupně.
 8. Proveďte všechny pohyby od okrajů a přesuňte se do středu.
 9. Pohybujte opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte nebo nepohodlí.
 10. Doba nabíjení je asi 15 minut. Pokud je dítě unavené nebo projevuje nespokojenost, mělo by být provedeno neúplné cvičení, ale pouze jeho část (1 nebo 2 cvičení). Současně zvažte následující postup školení..

Nezapomeň!

Provádíme gymnastiku s novorozeným dítětem do 3 měsíců, zkuste s ním více komunikovat a provokujte pozitivní reakci (doporučujeme si přečíst: gymnastika pro novorozence od prvních dnů života). Během tříd často rozložte arašídy na bříško. Kombinujte cvičení s pravidelnými vodními procedurami, plaváním a nezapomeňte na lehké hladké pohyby celého těla dítěte. Zvláštní pozornost věnujte vrozeným reflexům a tomu, jak stimulují pohyby a práci extensorových svalů..

Kontraindikace

 • Když teplota stoupne, nemůžete provádět žádnou masáž. Rovněž je zakázán pro onemocnění kůže (zejména u hnisavých forem), křehké kosti, onemocnění oběhového systému a SARS.
 • Exacerbační onemocnění také znamená odmítnutí masáží.
 • Pokud má dítě pupeční kýlu, pak by masáž měla být prováděna pouze lékařem nebo pod jeho ostražitým okem, protože by mohlo dojít k sevření kýly (doporučujeme přečíst: pupeční kýla u novorozenců).
 • Podobná je situace u dětí se srdečními chorobami. Masáž je v tomto případě přísně pod dohledem kardiologa.
 • Zvýšená nervozita dítěte neumožňuje masáže, protože svalový tonus může být zvýšen.

Cvičební komplex

Sada cvičení zahrnuje hladké hladké pohyby, které jsou zaměřeny na snížení svalové hypertonicity, a cvičení na základě vrozených reflexů. Není nutné dokončovat komplex. Je možné jej rozbít na kousky a utratit během bdění hodin dítěte. Základní triky:

 • hladil - lehký nebo mírně tlačící pohyb na kůži dítěte, netvořil kožní záhyby;
 • třením - roztahování a posouvání kůže dítěte;
 • hnětení - akce se provádí ve třech fázích: fixace, mačkání (stlačení) a válcování (při domácí masáži se tato technika nedoporučuje);
 • vibrace - vibrační pohyby přenášené masérem na dítě (ve velmi počáteční fázi (1 měsíc) - jedná se o lehké paty).
Hladění je pro dítě nejen velmi příjemné, ale také užitečné pro jeho vývoj - jemně zvyšuje krevní oběh a stimuluje práci svalů.

Část komplexu na zádech

 • Masáž rukou. Výchozí pozice (PI) - vzadu. Zajistěte levou ruku dítěte vložením palce pravé ruky do ní. Zdvihněte ruku zdola nahoru ze všech stran. Cvičte 10krát. Vyměňte si ruce a opakujte.
 • Masáž chodidel (doporučujeme si přečíst: trénink videa na masáž chodidel s hallux valgus u dětí). SP - vzadu. Zajistěte pravou nohu dítěte pravou rukou, zatímco druhá ruka nohu zdvihá zdola nahoru. Cvičte nejprve na zadní straně stehna a dolní končetiny a poté na přední straně. Udělej to 10krát. Změna nohou a paží, masáž levé nohy.
 • Masáž nohou. SP - vzadu. Pravou rukou vezměte nohy dítěte do holeně. Proveďte třecí pohyby zadní stranou levé ruky na úpatí drobků od prstů po patu a v opačném směru. Do 10krát.
 • Reflexní cvičení pro chodidla. SP - vzadu. Pomocí ukazováčku zatlačte na oblast chodidel pod prsty. Stisknutím stlačíte nohu. Proveďte podobné tlaky na celé vnější straně chodidla a pohybujte se od prstů po patu. Stisknutí v této oblasti naproti způsobí reflexní „otevření“ chodidla. Proveďte 5krát.
 • Cvičte pro trup. SP - vzadu. Zvedněte dítě oběma rukama, snažte se nestlačit žebra a jemně se houpejte ze strany na stranu. Proveďte 8krát.
 • Masírujte břicho (doporučujeme si přečíst: masírujte břicho novorozence kolikou). SP - vzadu. Proveďte synchronní pohyby pravou a levou rukou a hladte bříško shora dolů. Proveďte 8krát.
 • Masáž hrudníku. SP - vzadu. Dlaň a prsty uchopte hrudník dítěte. Pohybujte se plynule od středu k okrajům podél mezistupňových prostorů a palci mírně tlačte. Proveďte 8krát.
 • Reflexní cvičení pro páteř. IP - na straně. Lehce přejeďte dvěma prsty podél páteře a pohybujte se zdola nahoru. Taková akce pomůže klenutí páteře. Proveďte 2-4krát na každou stranu.
Na nohou je velké množství akupunkturních bodů, jejichž dopad má příznivý vliv na činnost vnitřních orgánů.

Část komplexu na břiše

 • Masáž zad. PI - na břiše. Současné hladení dlaněmi shora dolů a zdola nahoru - zadní stranou. Proveďte 8krát.
 • Masáž nohou. PI - na břiše. Vezměte levou nohu dítěte do pravé ruky a volnou rukou zamíchejte zadní a boční stranu stehna a dolní končetiny. Do 6 krát. Změňte nohu, opakujte.
 • Masáž hýždí. PI - na břiše. Jemně poklepejte zadek vašeho dítěte zadem prstů. Do 12krát.
 • Reflexní procházení. PI - na břiše. Ohněte dětská kolena a položte dlaň pod nohy. Lehce zatlačte na nohy, aby se dítě mohlo odstrčit a pokusit se pohnout vpřed. Proveďte 4krát.

Pomocí videonávodů můžete vidět, jak správně provádět masážní pohyby. Zkušení lékaři ukážou správné provedení každého cvičení..

Domácí masáž pro kojence

Masáž pro kojence je velmi užitečným léčebným postupem pro posílení svalů, normalizaci krevního oběhu a zlepšení ochranných vlastností těla. Pravidelný hmatový kontakt s matkou má navíc velmi pozitivní vliv na nervový systém dítěte, který se zklidňuje, méně zlobí a dobře spí. Účinek bude patrný po prvních postupech.

V takových případech je masáž pro kojence kontraindikována

 • Přítomnost vyrážky, atopické dermatitidy a jiných podráždění na kůži;
 • rýma, SARS, horečka - během nemoci dítěte jsou velmi rozmarní a potřebují odpočinek, takže byste se měli zdržovat masáže až do okamžiku uzdravení;
 • kolika, kousání.

Pokud jsou u dětí diagnostikovány srdeční choroby, křivice, pupeční kýla, dysplazie kyčle, patologie centrálního nervového systému, je nutná speciální technika. Jak správně provádět masáž, aby nedošlo k poškození dítěte, lékař vám to řekne a ukáže.

Pravidla pro přípravu na domácí řízení

Od druhého měsíce života dítěte může být zahájena regenerační masáž. Nezapomeňte se nejprve poradit s pediatrem a po schválení pokračujte v léčebných postupech doma..

Domácí masáž je nutná na rovném povrchu - přebalovací stůl nebo obyčejný stůl pokrytý měkkou přikrývkou. Vytvořte nejpohodlnější a nejpohodlnější atmosféru v místnosti - provětrejte místnost, zapněte krásnou pomalou hudbu. Prsa by neměla být příliš chladná a naopak horká, takže sledujte teplotní režim, který by měl být mezi 22-23 ° C.

Máma, která se chystá masírovat sama, by měla věnovat zvláštní pozornost jejím rukama. Neměly by existovat žádné nehty a prsteny, které by mohly poškodit jemnou dětskou pokožku. Je vhodné nepoužívat oleje a jiné kosmetické masáže.

Masážní technika pro kojence

Posilovací procedury pro kojence se nejlépe provádějí ráno po hygienických procedurách nebo večer před spaním. V žádném případě nezačínejte ihned po krmení - s „plným bříškem“ bude dítě velmi nepříjemné.

Dětská masáž by měla sestávat z plic, která nepoškozují nervový systém pohybů (hladil a tře). Máma by měla být velmi opatrná, vyhýbat se následujícím oblastem:

 • fontanel,
 • vnitřní strany stehen,
 • loket,
 • podpaží,
 • oblast pod koleny.

Schéma fázové masáže

 1. Ruce. Pokud se chcete naučit, jak správně masírovat, začněte rukama. Jemně tahejte a ohýbejte prsty, vtlačte je do pěsti a pak lehkými hladkými pohyby ošetřte celý povrch držadel do podpaží.
 2. Nohy. Začněte patou a snažte se nevnímat jediný prst. Při provádění postupu po povrchu nohou buďte velmi opatrní, abyste nepoškodili křehké klouby dítěte. Pravidelná celková masáž posílí svaly a připraví je na aktivní lezení a chůzi..
 3. Žaludek. Při provádění lehkých kruhových pohybů ve směru hodinových ručiček pomůžete při normalizaci trávení a zachráníte dítě před tak nepříjemným stavem, jakým je kolika.
 4. Hlava. Opatrně tahejte dítě po růstu vlasů, aniž by to ovlivnilo fontanel.
 5. Zadní. Finish masáže děti by měly být lehké tahy na zádech. Za tímto účelem je nutné dítě položit na bříško, nechat hlavu zvednutou a počínaje krkem, postupně se pohybovat dolů a provádět jemné pohyby. Pokuste se vyhnout oblasti ještě silné páteře..

Aby postup pro děti nebyl příliš únavný, je nutné zpracovat každou část těla ne více než 6-7krát.

Pokud pochybujete o tom, že budete moci udělat správnou masáž sami, požádejte o pomoc svého poskytovatele zdravotní péče. Specialista vám ukáže přesnou techniku ​​akce a pak můžete vše zopakovat doma.

Baby masáž

Masírovat dítě od prvních dnů

Význam masáže pro kojence

Každý ví, že orgány a systémy dítěte po narození stále potřebují růst a vývoj. To platí zejména o mozku a centrálním nervovém systému. Je prokázáno, že dráhy analyzátoru kůže zrají dříve než vizuální a sluchové, a v době, kdy se narodí, jsou již plně rozvinuté..

Vzhledem k tomu, že od prvních týdnů po narození je dítě nejvíce citlivé na účinky přes kůži, pomocí masáže můžeme stimulovat vývoj všech orgánů a systémů dítěte a do značné míry centrálního nervového systému.

U novorozeného dítěte je zpravidla pozorována fyziologická hypertonicita - paže a nohy jsou ohnuté, vačky jsou stlačené, pohyby jsou nepravidelné, chaotické. Naším úkolem je pomoci dítěti vyrovnat svalový tonus, začít dělat smysluplné pohyby co nejdříve a projít všemi fázemi vývoje v čase.

Nejprve si musíte vybrat místo pro masáž dítěte. Měl by to být pevný, dostatečně široký povrch. Ideální možností je přebalovací stůl. Zakryjte ji přikrývkou na kolo, položte na ni olejový ubrousek a jakoukoli čistou nebo jednorázovou plenku. Místnost by měla být dobře větraná. Optimální teplota v místnosti je 18-22 ° C.

Vaše ruce by měly být čisté, teplé, s krátkými oříznutými nehty. Hodinky, prsteny a jiné šperky musí být odstraněny. Čas lekce (ráno, den nebo večer) se vybírá individuálně pro každé dítě. Hlavní podmínkou je, že dítě potřebuje spát, protože pokud chce spát, bude okupace úspěšná.

Není zakázáno krmit dítě, pokud nespal. Počkejte 10-15 minut. nechte dítě prasknout vzduchem, po jídle si odpočinout a klidně pokračujte v masáži. Je to v pořádku, když dítě po tom trochu praští - po masáži ho víc krmit.

K masáži dítěte se doporučuje používat dětský olej. Namažte je rukama, ale ne moc hojně. Během hodiny zapněte hudbu nebo ji zpívejte sami, nebo jen při masáži mluvte s dítětem. Naučte se různé vtipné básně, komentujte jejich akce. Dítě bude sledovat pohyb vašich rtů a zapamatovat si všechno, a když začne chodit, vyslovovat první zvuky, bude to pro něj velmi užitečné.

Předpokladem dobré lekce je vaše dobrá nálada! Koneckonců, dítě je citlivé na vnitřní stav matky. Musíte si být jisti, že masáž pro dítě je velmi užitečná - potom bude dítě vnímat vše pozitivně. Aby si dítě mohlo užít masáž, musíte ho na takové činnosti zvyknout. Masáž pro dítě je velmi velká práce. Proto musíte zapojit KAŽDÝ DEN, postupně zvyšovat trvání a intenzitu tříd.

Dítě musí být nahé - nebojte se studených rukou, nohou, nosu. To neznamená, že dítě je zima. Zkontrolujte zadní část hlavy: pokud je teplo, pak je vše v pořádku. Paže a nohy se přizpůsobí velmi brzy a budou po celou dobu teplé, když je dítě svléknuto. První lekce by neměly být delší než 5-10 minut. O 1,5-2 měsíce se doba trvání lekcí prodlouží na 30 minut.

Dětské masážní techniky

Existuje několik pravidel, která nesmí být porušena:

 • při masírování nohou a rukou můžete použít techniky hnětení a tření;
 • při masírování nohou, paží, zad, hýždí, hrudníku do 2-3 měsíců použijte hlazení, lehké vibrace a lehké klepání. Všechny tyto techniky snižují svalový tonus, relaxují, stimulují krev a lymfatický oběh..
 • pohyby při masáži nohou jsou prováděny od chodidla do tříselných lymfatických uzlin;
 • při masírování držadel - z ruky do axilárních lymfatických uzlin;
 • při masáži zad - od bederní oblasti po rameno a od páteře po strany;
 • masáž zadku - od kyčelních kloubů po konečník;
 • při masáži břicha - ve směru hodinových ručiček;
 • pro masáž prsou - od hrudní kosti k ramenům a od hrudní kosti k laterálnímu povrchu.

Při masírování nohou dítěte by se nemělo vyhýbat nárazům na kolenní klouby, by se měla obejít patella a neměla by být ovlivněna vnitřní plocha stehna. Při masáži hrudníku, obejít mléčné žlázy a při masáži břicha se pokuste nedotýkat genitálií. Nepleťte do ledvin. Obvykle masáž začíná pažemi nebo nohama. Dítě leží vodorovně. Během masáže by měly být paže a nohy udržovány v mírně ohnutém stavu.

Masáž pro děti je kontraindikována:

 • se všemi febrilními podmínkami;
 • s hnisavými a akutními zánětlivými lézemi kůže, mízních uzlin, svalů a kostí;
 • s chorobami doprovázenými křehkostí cév nebo kostí;
 • s onemocněním doprovázenou hyperestézií (zvýšená citlivost kůže);
 • v akutních stádiích různých nemocí (nefritida, hepatitida, tuberkulóza atd.);
 • s kýly se sklonem k porušení.

Kromě dětské masáže

Tyto jednoduché kroky musíte provádět několikrát denně..

 • Pokud jsou ruce dítěte sevřeny v pěst, každý den, bez ohledu na masáž, dejte prst do dlaně drobků. Stimulujete tak otevření dlaně. Uhněte si prsty, nakreslete kruh na dlani a vytáhněte palec. Čím častěji to uděláte, tím rychleji vaše dítě dosáhne nového kroku ve vývoji - bude připraven vyzvednout si hračku.
 • Rub, hněte nohy dítěte, prsty na nohou. Stimulujete tak mnoho aktivních bodů na nohou, a proto aktivujete práci různých orgánů a systémů.
 • Uhněte uši drobků po 30 sekund, jemně a opatrně strhněte ušní lalůček 10-15krát. Cílem všech těchto akcí je zvýšení obecné imunity..
 • Přineste ruce a nohy dítěte na povrchy různých textur. Dotkněte se, pohněte rukojetí a nohou na tvrdý povrch, dotkněte se teplého, chladného, ​​mokrého a suchého povrchu a komentujte své akce. Dítě zároveň dostává obrovské množství informací pro vývoj.
 • Udělejte hladké pohyby nahoru a dolů se svým dítětem, tam a zpět, v kruhu. Pohyby nemusí být ostré a rychlé! Takové vznášení je velmi užitečné, protože dochází k mírné vestibulární stimulaci, což má příznivý vliv na vývoj mozku.
 • Vezměte své dítě po domě a řekněte mu, jaké barvy ho obklopují, co voní, jaké předměty.

Masáž nohou

Levou rukou si vezměte levou nohu dítěte do oblasti dolních končetin. Položte index a prostředníčky pravé ruky na zadní část chodidla a vytvořte podporu. Palcem pravé ruky začněte otírat chodidlo - od paty k prstům a zpět. Několikrát nakreslete číslo osmičky, sedm.

Zatlačte na střed chodidla pod prsty - prsty jsou ohnuté; aniž byste zvedli prst, přejeďte prstem po vnějším okraji chodidla k patě a zatlačte na střed paty - prsty se narovná. To je druh prstové gymnastiky..

Třete vnější hranu chodidla, hněte (nakreslete spirálu) na stejném místě a poté to samé udělejte na vnitřní hraně chodidla. Rozdrťte každý prst. Třete a hněte oblouk chodidla a Achillovu šlachu. Nezapomeňte lehce poklepat nohou na povrch stolu - to vede ke snížení tónu v noze. Dále pokračujte v masáži celé končetiny..

Masáž nohou

Zdvih nohou z chodidla do tříselné oblasti na přední, boční a zadní ploše 6-8krát. Současně obejít patella. Nyní položte uvolněnou dlaň na přední povrch nohy a proveďte mírné vibrace. Poté dvěma nebo třemi prsty pravé ruky jemně bijte podél vnějšího povrchu nohy a přitom pohybujte rukou od nohy k kyčelnímu kloubu..

Tento pohyb opakujte 3-4 krát. Poté několikrát hladte a vibrace opakujte. Masáž nohou vždy končí hladkou. Udělejte totéž na pravé noze, zatímco se snažíte pravou rukou držet pravou nohu a levou masáží.

Potom uchopte dítě za levou rukojeť a nohu a opatrně přejeďte na bříško. Nebojte se, dokonce ani několik dní staré dítě se nikdy nedusí v žaludku. Dítě určitě otočí hlavu k hlavni, aby mohl volně dýchat.

Pravá a levá noha několikrát zdvihněte od paty po hýždě. Zdvih od paty k axilární oblasti podél laterální plochy těla několikrát vpravo a vlevo. Vezměte pravou ruku dítěte na zápěstí a pravou nohu a vytáhněte řeku trochu nahoru a nohu dolů trochu, to znamená, natáhněte dítě. To samé udělejte na druhé straně..

Toto protažení několikrát opakujte. Toto cvičení je velmi užitečné pro kojence v prvních týdnech života. Pak jděte na masáž zadku.

Masáž zadku

Několikrát, jednou rukou, jednou stiskněte jednu hýždě a poté druhou od kyčelního kloubu směrem k konečníku. Jemně sevřete hýždě. Znovu zvedněte doleva a doprava. Pomocí dlaně lehce plácněte hýždě. Kompletní s hladkou. Pokud dítě neodmítne ležet na břiše, pokračujte v masáži zad.

Masáž zad

Pravou dlaní natáhněte pravou polovinu zad z bederní oblasti na rameno. To samé udělejte s levou dlaní. Střídavé pohyby, vlevo a vpravo, opakovaně hladily několikrát. Poté dejte dítětem záda dítěte z hýždí do hlavy hřbetem ruky a v opačném směru od hlavy k hýždím. Tento pohyb opakujte několikrát..

Zdvihněte dlaň od páteře na stranu trupu vpravo a vlevo současně. Dokončete vše hladením od spodní části zad k ramenům. Nyní může být dítě otočeno zpět na záda a pokračovat v masáži břicha.

Bříšková masáž

Začneme hladením ve směru hodinových ručiček 5-6krát. Potom uděláme počítadlo. Položili jsme ruce na žaludek dítěte následujícím způsobem: dlaň pravé ruky je na levé polovině břicha, zadní strana prstů levé ruky je pod pravou polovinou břicha. A současně dejte dlaň dolů a zadní stranu prstů nahoru. Opakujte 5-6krát, tento pohyb zlepšuje pohyblivost střeva.

Můžete si hladit šikmé svaly břicha. Vložte prsty obou rukou pod bederní oblast a namířte ruce k sobě, shora dolů a přední, prsty se připojují nad pupek. Opakujte 5-6 krát.

Aby se předešlo pupeční kýle po dvou týdnech (po úplném zahojení pupeční rány), několikrát denně sevřete kůži kolem pupeční šňůry, sbírejte pupeční šňůru do záhybu dvěma prsty (pupeční šňůra musí vždy jít do záhybu) a nezapomeňte kroužit pupeční kůži. Chcete-li to provést, položte palcovou podložku na pupek s hřebem dolů, jemně zatlačte prstem na pupek a, aniž byste jej zvedli, otočte prst nehtem nahoru. Pohyb se uskuteční během 1 sekundy, tedy 10-15krát za sebou.

Masáž prsou

Umístěte dva prsty obou rukou do středu hrudní kosti. Proveďte hladké pohyby oběma rukama směrem k pravému a levému ramenu (nakreslete na hrudi „klíště“). Také pomocí dvou prstů provádějte kruhové pohyby kolem mléčných žláz (nakreslete kruhy). Poté nakreslete tři prsty podél mezikontálních mezer od konce hrudní kosti k laterálnímu povrchu trupu vpravo a vlevo (rozčešte hrudník). Pohyb několikrát opakujte.

Masáž rukojeti

Vložte palec levé ruky do levé ruky dítěte, uchopte předloktí dalšími prsty, otočte dítě na stranu. K uvolnění pera použijte pravou ruku k jemnému bití nebo vibracím. Když se klika uvolní, zkuste ji narovnat. Uchopte levou rukojeť všemi prsty vaší pravé ruky a několikrát tahem od kartáče do axilární oblasti. Opakovaně bouchněte a vibrujte. Zdvihněte především vnější povrch rukojeti. Poté pokračujte v masáži štětce.

Kartáčová masáž

Uhněte každý prst, vezměte palec ven, hnětte hlízu palce, nakreslete na dlaň několikrát kruh. Protřepejte štětcem, přejeďte po něm po povrchu a poklepejte na něj na různých površích.

Pokud nemůžete celou masáž udělat okamžitě, nebuďte naštvaní! Začněte jednotlivými částmi těla. Nejprve masážte ty, které má dítě rádi - zpravidla se jedná o nohy a hýždě. Poté, po několika dnech, začněte masírovat oblasti, které nejsou pro dítě příliš příjemné (záda, hrudník, bříško).

Děti nemají rádi masáž perem. Ale je to nesmírně důležité, protože obvykle je tón držadel větší a do dvou měsíců by už dítě mělo pěstí vtáhnout do úst, držet hračku v rukojeti. To jsou všechny kroky vývoje a musí být dokončeny včas..

Velmi postupně, ale KAŽDÝ DEN vaše dítě naučí masírovat. Nejprve můžete lekci rozdělit do několika částí (a provádět je po celý den). Ale do měsíce a půl se pokuste udělat celou masáž, aniž byste se museli „drcení“. Během tříd aktivně komunikujte se svým synem nebo dcerou, pochvalte dítě, laskavě mluvte, udržujte v něm radostnou náladu.

Masáž dítěte musí být kombinována s gymnastikou, s cviky na velkém gymnastickém míči a plaváním ve velké vaně od prvních týdnů života. Pouze takový komplex poskytne vašim drobenkám silný zdravý základ pro život. Hodně štěstí a zdraví vám a vašim dětem!

Kdy a jak masírovat novorozence?

Ahoj kluci! Lena Zhabinskaya je s vámi! Masáž pro novorozence je stále oblíbenější. Při hledání dobrého specialisty, který to povede, se lidé obrátí na polikliniky, centra raného vývoje, soukromé místnosti. Věří, že takové manipulace s jejich dítětem jim pomohou růst rychleji..

Je však v této záležitosti všechno tak jednoznačně dobré, nebo jsou situace, kdy je více škody než užitku? Nebo jsou takové manipulace v zásadě kontraindikovány? Zjistěte to ještě dnes!

Masáž: Klady a zápory

Móda pro masáž probíhá od doby, kdy matky, které ji aktivně praktikovaly, začaly tvrdit, že dělala jejich děti klidnější a společenštější. Začali to dělat téměř od 0 měsíců a tvrdili, že právě v tomto období mají drobky stále špatně vyvinuté sluchové a vizuální receptory, v důsledku čehož vnímá vnější svět pouze dotykem.

Pravidelné jemné hladění mu umožňuje opravdu si vytvořit stabilní emoční stav - je méně rozmarný a pláč. Masáž je také vynikající prevencí mnoha dětských nemocí, ke kterým může dojít v důsledku nejednotnosti v práci vnitřních orgánů a systémů..

Živým příkladem je gastrointestinální trakt. Kolik matek zažilo zácpu novorozenců? Koneckonců, správně provedená masáž pomohla mnoha lidem tento problém vyřešit..

Úhledné masážní pohyby:

 • zmírnit svalové napětí a hypertonicitu;
 • eliminovat zvýšenou vzrušivost;
 • zlepšit spánek;
 • přispívají k rozvoji motorické činnosti a ovlivňují držení těla, fyzickou zdatnost.

Obecně je masáž pro novorozence neuvěřitelně užitečná. Jediný čas, kdy může ublížit, je zanedbat jeho kontraindikace a vyzvat zvenčí, aby to provedl. Pak se dítě bojí, zlobivé, pláče. Ale o tom si promluvíme později.

Existují tři typy masáží pro zamýšlený účel. Stalo se to:

 1. lékařský;
 2. léčba a profylaktika;
 3. preventivní.

Každá z nich má své vlastní výhody a výkonové funkce. Nejdříve ale první.

Masoterapie

Je snadné uhodnout, že by měl být prováděn výhradně odborníkem, a to není překvapivé, protože to pomáhá zbavit se mnoha nemocí, jmenovitě:

 • hypotenze, hypertonicita;
 • dysplazie kyčle;
 • torticollis;
 • asymetrie svalového tónu těla a končetin;
 • vrozená dislokace;
 • vrozená a získaná klubová noha;
 • pupeční kýla;
 • deformity nohou;
 • plochá valgusová noha;
 • onemocnění centrálního nervového systému.

Léčba všech těchto onemocnění pomocí masáže se provádí různými technikami. Všechny jsou vlastněny odborníkem, který může dítěti pomoci. Pozitivní výsledky z jeho zasedání jsou pozorovány po několika dnech.

Terapeutický

Tento typ masáže zahrnuje hnětení celého těla, přičemž zvláštní pozornost je věnována problémovým oblastem. Co by to mohlo být? Nejčastěji břicho a dýchací systém. Léčba a profylaktická masáž může být doporučena pro poruchy koliky a zažívacího ústrojí, nemoci močového ústrojí, bronchitidu.

Vzhledem k tomu, že má svá vlastní složitost a tajemství, může takovou masáž provádět pouze specialista. Po několika sezeních práce s ním je třeba poznamenat:

 • normalizace krevního oběhu;
 • zlepšení kardiovaskulárního systému;
 • eliminaci defektů svalového a kosterního systému.

Díky terapeutické a profylaktické masáži se novorozenec učí rychleji se pohybovat po břiše, plazit se, sednout si, stát na nohou, chodit.

Profylaktické

Účelem této masáže je:

 • zlepšený krevní oběh a dýchání;
 • zlepšený metabolismus a chuť k jídlu;
 • normalizace spánku a chování, což je zvláště důležité pro vzrušující děti.

Lékaři také říkají, že tento typ masáže pomáhá posílit imunitu dítěte a chránit ho před mnoha nemocemi v budoucnosti. A nejedná se o prázdná slova, ale o výsledky jejich výzkumu. V jednom z nich vědci po masáži močili novorozence. Výsledek ukázal snížené množství kortizolu nebo stresového hormonu. Ale je to on, kdo ničí buňky, které jsou zodpovědné za silnou imunitu a nedobrovolně brání rozvoji mozku.

Další výhodou preventivní masáže je, že ji mohou sami provádět sami rodiče. Kromě toho je velmi důležité, aby strouhanka navázala úzký fyzický kontakt s nimi, což umožní dosažení stability nervového systému v budoucnosti. Jinými slovy, dítě, které se pravidelně cítí jemně jemným dotykem, bude klidnější, vyrovnanější a sebevědomější. Zároveň mohou rodiče nejen masírovat celé tělo, ale i jeho jednotlivé části - bříško, nohy, paže.

Existují nějaké kontraindikace

Lékaři berou na vědomí, že kteroukoli z těchto typů masáží může provádět specialista pouze při absenci kontraindikací. O čem to je:

 • o vysoké teplotě (37,5 a vyšší);
 • krevní choroby;
 • tuberkulóza kostí a kloubů;
 • těžké křivice;
 • hepatitida;
 • poranění končetin, otevřené rány a popáleniny;
 • onemocnění genitourinárního systému v akutní formě (pyelonefritida, cystitida);
 • kožní onemocnění;
 • asi ve věku 1 měsíce a dříve - v tuto chvíli může masáž pouze ublížit;
 • srdeční vady (zde jsou však možné výjimky, které určuje pouze lékař);
 • krvácející
 • rozsáhlé tříselné nebo umbilikální kýly;
 • kýly náchylné k porušení;
 • nedávné očkování a nadcházející.

Nepoužívejte masáž chladem, chřipkou, SARS. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je bicí masáž, jejímž účelem je usnadnit vypouštění sputa.

Únava, nálada a negativní nálada drobků obecně jsou také závažnou kontraindikací masáže. Pokud je to nevyhnutelné, je nutné zjistit příčinu špatné nálady dítěte a poté vytvořit příznivé zázemí a zlepšit jej, pokračovat v implementaci.

Když je potřeba masáž

Aby nedošlo k slepé módě, musíte pochopit pro sebe normu a odchylku od ní. Posledně jmenované jsou hlavními faktory pro pediatra a neurologa, což svědčí pro jmenování masáže. Bude doporučeno, pokud:

 • ve věku 1,5 - 2 měsíce dítě nedrží hlavu ani držení, ale velmi špatně v poloze na břiše;
 • ve 4 - 5 měsících se nesnaží převrátit se na zádech ani na břiše;
 • za půl roku se nesnaží sednout;
 • po 7 - 7,5 měsících stále nejistě sedí, občas padl na jednu stranu a vyklenul záda;
 • v 8 - 9 měsících není schopen procházet a nebude;
 • v 9 měsících nechce vstávat sám, držet se podpory;
 • ročně nemůže chodit alespoň za klikou.

To vše naznačuje přítomnost problémů se svalovým tónem, což mu brání pochopit něco nového a dohnat vývoj jeho vrstevníků. V ideálním případě může lékař přesně říci, která masáž pomůže konkrétnímu dítěti po vyšetření.

Na otázku, v jakém věku začít dělat, všichni odborníci s jistotou zavolat 4-5 týdnů. Předpokládá se, že pupeční rána je v této době utažena a dítě se konečně přizpůsobí prostředí.

Mezitím je většina mladých rodičů nakloněna začít masírovat své děti po 3 měsících. Když je s ním již navázán kontakt, on sám je veselý a klidný.

pravidla

Jak masírovat novorozence? Ukázalo se, že je třeba začít přípravou.

 • Teplota v místnosti by měla být 21 - 22 stupňů a měla by být dobře větraná.
 • Kdy přesně můžu začít? Všechny manipulace by měly být prováděny nejpozději hodinu před jídlem a nejdříve 1 hodinu po jídle.
 • Ruce masážního terapeuta by měly být teplé. Všechny šperky by měly být odstraněny.
 • Položte drobky pouze na tvrdý a teplý povrch..
 • K masáži zdravých dětí nejsou potřeba žádné zvláštní zvlhčovače.
 • Optimální doba trvání sezení je 5-10 minut s mírným postupným zvyšováním času.

Kdo by měl dělat

Lékařské a profylaktické a profylaktické masáže mohou provádět přímo rodiče po podrobném prostudování odborné literatury a odborného poradenství. Tato možnost má řadu nesporných výhod:

 1. dítě se nebojí a těší se kontaktu se svou milovanou matkou a otcem;
 2. Masáž provádíte kdykoli pro vás a na vhodném místě;
 3. ovládáte sílu a intenzitu manipulací a můžete je kdykoli přerušit;
 4. je to zcela zdarma.

Pokud dáváte přednost pozvání specialisty, pečlivě sledujte reakci drobků na cizince. Pokud se děťátko bojí, křičí a pláče, taková masáž způsobí více škody než užitku.

Dětská psychika je uspořádána tak, že by ráda cítila jeho matku a je velmi zřídka připravena na úzký kontakt s cizími lidmi..

Pro hostujícího specialistu je vaše dítě ve většině případů jen prací, kterou je třeba udělat co nejdříve, aby se spěchalo k dalšímu malému klientovi, a není čas navíc navázat kontakt a klid.

Stres, který dítě při bolestivé masáži prováděné tetou někoho jiného může mít, může nepříznivě ovlivnit utváření zdravé psychiky novorozence. Koneckonců, jak víte, všechny problémy pocházejí z dětství.

Proto, pokud máte takovou touhu - nebuďte líní, naučte se jednoduché techniky a masírujte své dítě sami.

Techniky a techniky

U novorozených dětí ve věku 1 až 3 měsíce se pohyby síly nepoužívají. Jsou povoleny pouze lehké hlazení a hnětení..

 • Začněte masáž pery. V této fázi prsty jemně hněte, pak dlaně, zápěstí, ramena.
 • Poté se přesunou na nohy, stejně jako ohýbají prsty, chodidla, boky.
 • Pak je řada na hrudi. Jak masírovat v této oblasti? Úhledné kruhové pohyby od hrudní kosti k ramenům obcházející oblast mléčných žláz.
 • Pak přichází zadní linie. Jemně hladila nahoru a dolů a obcházela přímo páteř a krk.
 • Poté, co jsou drobky umístěny na jeden válec, hnětení druhého, atd. Střídavě. Je zajímavé, že v této poloze by se měl snažit ohýbat v zádech, což naznačuje jeho správný vývoj.
 • Poslední fáze - masírování hlavy, uší, obcházení fontanelu.

Po tomto, strouhanka může být pohladena po celém těle..

Je důležité vědět: u dětí ve věku 1 až 3 měsíce nejsou masírovány oblasti lokte, podpaží, vnitřního stehna, pod kolenem a fontanelu.

Po souhlasu lékaře můžete masírovat kyčle. Spočívá v předběžném vytažení této zóny a provedení cvičení „ropucha“, kdy jsou nohy rozděleny do stran.

Pokud chcete, měli byste míč vyzkoušet. Drobky jsou položeny na svůj povrch a čerpány, drží.

Pokud se vám líbí, uložte článek na zeď a přihlaste se také k odběru novinek na blogu! Byla to Lena Zhabinskaya, sbohem!

Jak masírovat novorozence? Domácí masáž pro novorozence

Masáž pro novorozence je jedním z fyzioterapeutických procedur zaměřených na odstranění patologií muskuloskeletálního systému. V tomto případě to provádí odborník při jmenování pediatrem. Aby si posílili svaly dítěte a předešli budoucím problémům s motorickou aktivitou, rodiče provádějí masáž sami doma.

Lékařské indikace pro jmenování masáže novorozence

Procedura se provádí pro terapeutické, profylaktické i terapeutické a profylaktické účely. Terapeutická masáž je prováděna specialistou se zdravotnickým vzděláním, ale rodiče dítěte vedou domácí sezení, aby zabránili rozvoji nemocí.

Patologie CNS, problémy fungování pohybového aparátu a práce vnitřních orgánů mohou být pozorovány u dítěte od prvních dnů života. Masáž dítěte je předepsána po dosažení 20 dnů od data narození za přítomnosti následujících indikací:

 • Hyper- nebo hypotonický sval;
 • Chvění končetin;
 • Dětská mozková obrna;
 • Pupeční kýla;
 • Dysplazie kyčle;
 • Patologie chodidel (hallux valgus, ploché nohy atd.);
 • Skolióza;
 • Torticollis;
 • Clubfoot;
 • Poškození CNS;
 • Zácpa
 • Křivice;
 • Infekční onemocnění horních cest dýchacích.

Kontraindikace pro masáž novorozence

Průběh terapeutické nebo terapeutické masáže ve zdravotnickém zařízení má až 10 lekcí. Provádění zákroků je na chvíli odloženo, pokud má dítě některou z výše uvedených chorob v akutním stádiu a na kůži jsou rány nebo pustuly. Kontraindikace pro masáž novorozence jsou také horečka, křehké kosti, diagnostikované srdeční vady nebo poruchy fungování kardiovaskulárního systému..

Video, jak masírovat novorozence

Základní pravidla masáže pro novorozence

V masážní místnosti nebo doma by měla být teplota vzduchu pro pohodlný stav dítěte alespoň 22-23 ° C. Přebalovací nebo masážní stůl s pevným a rovným povrchem je potažen látkou, přikrývkou a plenkou. Aby se předešlo poranění dítěte, je třeba oříznout nehty maséra, před zahájením masáže se doporučuje zahřát si ruce. Během procedury mluví s dítětem, říkají rýmy nebo zpívají písně, aby v něm vyvolaly pozitivní emoce.

Doporučení ohledně správné volby času a délky masáže doma:

 • Ne dříve než 40 minut po jídle;
 • Délka prvních sezení je 5-7 minut s postupným zvyšováním na 15-20;
 • Dítě během zákroku by nemělo chtít spát.

Masážní se doporučuje naplánovat na první polovinu dne. Někteří pediatrové se však domnívají, že nejlepší čas na zákrok bude interval před večerním koupáním. Rodiče mohou pozorovat chování dítěte před a po sezení a rozhodnout, jaký čas bude pro dítě optimální. Pokud v noci dobře nespí a po masážních procedurách je vzrušený, měly by být provedeny ráno.

Druhy a posloupnost masážních pohybů

Na těle dítěte se aplikuje krém nebo krém pro děti a masíruje se shora dolů. Intenzita pohybů je snížena viditelnými známkami nepohodlí dítěte.

Při masáži se používají 4 metody: hladení, hnětení, tření a vibrace. Dokud dítě nedosáhne věku 2 měsíců, používá se doma doma výhradně hladení, ohýbání a prodlužování kloubů.

Masáž hlavy

Masáž hlavy se skládá z jemného hladení končetinami prstů, zatímco fontanel není ovlivněn. Na obličeji jemně přitlačují čelo od nosu k chrámům, tváře jsou hladeny v půlkruhu a kolem očí „nakresleny“ imaginární nekonečno.

Masáž zad a hrudníku

Poté se masíruje záda a hrudník, jemně tlačí na oblast pravého hypochondia, aby se zabránilo pupeční kýle, hladí se podél šikmých svalů břicha..

Masáž rukou

Rukojeti se zpracovávají ve směru od rukou k ramennímu kloubu, za 3 měsíce se k měkkému tlaku přidá třepání a tření, včetně rukou a prstů..

Masáž nohou

Až 1 měsíc se dítěti provádí masáž dolních končetin, když leží na zádech a snaží se neovlivnit vnitřní povrch stehen, kde je soustředěno velké množství nervových zakončení. Současně by se část pohybů měla podobat nabití - nohy dítěte jsou ohnuté a nevázané, přitahované k hrudníku a chodidla chodí s palci kruhovým pohybem, aby se zabránilo vývoji plochých nohou a dalších patologií.

Je obtížné přeceňovat zdravotní přínosy novorozeneckých masáží prováděných doma nebo na klinice. Pomáhá udržovat normální emoční stav dítěte, aktivuje produkci endorfinů - hormony štěstí a potěšení. Po procedurách u dětí se chuť k jídlu, zlepšuje spánek, snižuje nervozita. Kromě toho, kombinací masáží a léčebných cvičení od 2 měsíců věku, rodiče pomáhají posilovat pohybový aparát drobků. Procedura urychluje pohyb krve žilami a tepnami, což přispívá k aktivaci metabolismu v těle dítěte. Masáž podporuje imunitu dítěte, zvyšuje jeho odolnost vůči infekcím a virům.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Správná masáž pro dítě v prvních třech měsících života

Všechny novorozence přicházejí na tento svět se ohnutými pažemi a nohama a pevně zaťatými pěstmi. Pohyby končetin dítěte jsou nevyrovnané. Tento jev je zcela normální a nazývá se „fyziologický tón“. Úkolem rodičů je odstranit tento tón a pomoci svému dítěti pochopit vědu o vědomých pohybech. To vám pomůže masírovat.

Druhy masáží

V závislosti na sledovaném cíli je masáž rozdělena do následujících typů:

 • lékařský;
 • profylaktický;
 • terapeutický.

Terapeutická masáž by měla být prováděna odborníkem. Může být předepsán pro následující choroby identifikované u dítěte:

 • hypertonicita nebo hypotenze;
 • dysplazie kyčle;
 • vrozená dislokace kloubu;
 • získané nebo vrozené klubové nohy;
 • pupeční kýla;
 • onemocnění centrálního nervového systému;
 • plochá chodidla;
 • deformace nohy (ve tvaru X nebo O).

Pro každou nemoc se používají vlastní speciální masážní techniky, které se zpravidla liší..

Profylaktická masáž se doporučuje všem novorozencům, pokud neexistují kontraindikace. Recepce této masáže může zlepšit krevní oběh a chuť k jídlu, normalizovat metabolismus a normalizovat dýchání. U dětí se zvýšenou vzrušivostí je chování stabilizováno a spánek je normalizován. Ukázalo se, že masáž dokáže redukovat hormonální kortizol v těle. Kortizol je stresový hormon a jeho zvýšený obsah narušuje imunitní obranu těla. Proto se pod vlivem masáže také zlepšuje imunita dítěte..

Protože profylaktická masáž je ve většině případů prováděna samotnými rodiči, jsou jeho relace dalším způsobem kontaktu mezi dítětem, mámou nebo tátou. Nepochybně se tím zlepší psychický stav drobků..

Terapeutická a profylaktická masáž, stejně jako léčebná, je předepsána lékařem a provádí ji odborníci. To zahrnuje masírování celého těla, se zvláštním důrazem na problémové oblasti. Tento typ masáže je schopen normalizovat krevní oběh, zlepšit fungování kardiovaskulárního systému, opravit vadný stav kostí a svalů a odstranit střevní koliku. Doporučuje se také pro nemoci dýchacího ústrojí, genitourinární a zažívací soustavy. Terapeutická a preventivní masáž má blahodárný vliv na pohybové schopnosti dítěte. Dítě se rychle naučí převrátit se, posadit se a plazit se.

Výhody / výhody masáže

Na naší kůži je mnoho receptorů, které při podráždění vysílají signály do mozku. Takto je stimulována práce a vývoj celého nervového systému člověka a masáž zde zaujímá vedoucí postavení. Koneckonců je to masáž, která dráždí ty nervové receptory.

Při masáži těla se zlepšuje krevní oběh, což pozitivně ovlivňuje stav jakéhokoli vnitřního orgánu. Proto jsou preventivní masáže doporučovány všem dětem v prvním roce jejich života..

Masáž dětí nahrazuje gymnastiku. Navíc u novorozenců nejsou sluchové a vizuální schopnosti dosud dostatečně rozvinuté, je celý svět pociťován dotykem. Proto je to masáž, která rozvíjí emoční stav dítěte a schopnost vnímat svět kolem sebe.

Pediatrové považují masáž za spolehlivý nástroj pro prevenci různých nemocí, protože na tom závisí koordinovaná práce všech orgánů..

Již jsme zmínili příznivé účinky masážních procedur na imunitu novorozence. V důsledku tohoto vlivu bude tedy dítě méně pravděpodobné, že „chytí“ různé infekce a nachlazení.

Masážní sezení jsou užitečné pro trávicí systém, vylučují střevní koliku a zácpu u dětí. Mají také příznivý účinek na pohybový aparát, pomáhají vytvářet správné držení těla a v případě potřeby obnovují fyzický tvar.

Kdy je potřeba masáž?

Masáž pro novorozence je obvykle předepsána pro následující nemoci:

 • podvýživa;
 • křivice;
 • svalová hypertonicita;
 • valgus a ploché valgus deformity chodidel;
 • zbytkové reflexy novorozence;
 • třes různých částí těla;
 • léze centrálního nervového systému;
 • Dětská mozková obrna;
 • pupeční kýla;
 • dysplazie kyčle;
 • torticollis;
 • clubfoot, ploché nohy, deformace nohou;
 • skolióza;
 • deformace hrudníku.

Masážní kurz lze předepsat také v rámci léčby bronchiálního astmatu, pneumonie, zlomenin končetin atd. Je také indikován pro zvýšený tón končetin a zácpu..

Pokud však dítě nemělo žádné zvláštní indikace pro masáž, může a mělo by to udělat samo o sobě doma. Přirozeně, dodržování nezbytných podmínek a po konzultaci s pediatrem.

Kontraindikace

 • Pokud má dítě zvýšenou tělesnou teplotu, žádný druh masáže nepřinese žádné výhody. Je kontraindikován v případě různých poranění nebo onemocnění kůže (zejména pustulární povahy), zvýšené křehkosti kostí, onemocnění oběhového systému, SARS.
 • Je vhodné opustit masážní procedury uprostřed akutní fáze jakékoli nemoci.
 • V případě pupeční kýly by masáž měla být prováděna pod přísným dohledem lékaře, protože v tomto případě je nutné vyloučit možnost sevření kýly.
 • U dětí se srdečními chorobami by masážní sezení měla monitorovat dětský kardiolog.
 • Nedoporučuje se masírovat a se zvýšenou nervozitou dítěte, protože tento stav způsobuje zvýšený svalový tonus.

V každém případě by měl lékař předepsat masážní kurz, „amatérská činnost“ je nepřijatelná.

Základní pravidla

Můžete začít masírovat od 20 do 30 dnů života dítěte. U dětí mladších 3 měsíců je nemožné masírovat fontanel a pod kolena, loket, podpaží a vnitřní stehna. Tlakové a šokové pohyby, paty jsou také kontraindikovány, takže způsobujete pouze nadměrné podráždění receptorů a zvýšenou nervovou excitabilitu dítěte.

 1. Teplota v místnosti by měla být mezi 18 a 23 stupni. Nejdůležitější věcí je teplotní režim v místnosti. Nezapomeňte, že dítě bude nějakou dobu zcela svléknuto a může zamrznout. Není třeba se ujišťovat, že během masáže se tělo zahřívá. Tento axiom se vztahuje na dospělého. U drobků jsou masážní pohyby hladší než silnější, a proto je oteplovací efekt prakticky nulový. Škytavka dítěte a teplota nosu dítěte vám mohou říct, že dítě zamrzlo. Čteme články o optimální teplotě v místnosti pro novorozence a je užitečné si přečíst článek o postupu kalení, konkrétně o vzduchových lázních pro dítě.
 2. Pro masáž by měla připravit převlékací stůl nebo jakýkoli rovný povrch. Přikryjte tenkou přikrývkou, utěrkou nebo plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě volně převrátit.
 3. Místo pro masáž je vhodné předem vybavit vším potřebným. Zvažte, co se může hodit, a ujistěte se, že tyto výrobky jsou v těsné blízkosti. Neměli byste se nechat rozptýlit a nechat dítě, dokonce dejte mobilní telefon poblíž. Je také vhodné položit absorpční opakovaně použitelnou plenu, protože dítě stále nemůže řídit proces močení.
 4. Zvláštní pozornost by měla být věnována vašim rukama. Dlouhé nehty jsou nežádoucí nejen při masáži, jsou nadbytečné a při každodenní péči o dítě. Krása rukou a dobrá manikúra jsou možné s krátkými nehty, takže je na chvíli ořízněte, když je dítě v jemném věku. Doporučuje se také odstranit všechny šperky z ruky. Mimořádná šance na zranění je pro vás zcela zbytečná..
 5. Být schopen zvolit vhodný čas pro postup. Přibližně můžete spočítat, kdy dítě požádá o jídlo a spánek. Masáž se nejlépe provádí po jedné a půl až dvou hodinách po krmení. I při malém nepohodlí ze strany dítěte tento proces nepřinese pozitivní výsledky..
 6. Během masáže nemluvte, mluvte s dítětem. Užitečné budou všechny dětské písničky a říkanky. Tyto simultánní třídy nejen připravují dítě na pozitivní, ale také rozvíjejí jeho sluchové a řečové schopnosti.
 7. Postupná komplikace cvičení a prodloužení doby masážních procedur.
 8. Směr masážních pohybů: přísně zdola nahoru, od okraje ke středu.
 9. Pohyby musí být opatrné a nesmí způsobovat nepohodlí dítěte.
 10. Délka jedné relace je 15-20 minut.

Technika krok za krokem

Hned vám připomínáme, že při masáži novorozence by neměly být prováděny žádné pohyby síly. Pouze lehké hladké pohyby.

 • Vždy začínáme s drobky drobků. Masírujte každý prst jednotlivě, otevřete pěst a věnujte pozornost dlaním. Opatrně přejděte k masáži zápěstí a postupně stoupejte výš. Podpaží se nedotýkají.
 • Plynulý pohyb na nohy. Nejprve masírujte nohu, nezapomeňte věnovat pozornost každému prstu. Dále provádíme lehké masážní pohyby ve směru od nohy k slabině. Opatrně s koleny by na klouby neměl být žádný účinek. Nedotýkejte se oblasti pod koleny.

Důležité! Během masáže by měly být paže a nohy novorozence ohnuty!

 • Postupně jděte na bříško a tahem z pupku ve směru hodinových ručiček. Dále zavřeme ruce na středové linii bříšku a začneme klouzat: pohyby jedné ruky se pohybují nahoru a druhé dolů. Zároveň se snažíme vyhnout vystavení genitálím.
 • Začneme masírovat dětskou hruď ve směru od hrudní kosti k ramenům, pak od hrudní kosti do stran. Obtok prsních žláz.
 • Otočte dítě na břicho a jemně masírujte krk. V těch chvílích, kdy se dítě snaží zvednout nebo otočit hlavu, se doporučuje zastavit všechny pohyby.
 • Poté zahajte masáž zad. Existují dva směry pohybu - od dolní části zad k ramenům, poté od páteře po strany. Páteř sama o sobě není masírována. Přitahujeme prdel ve směru od boční plochy stehen k kostrči.
 • Rozložíme strouhanku na levé straně a opatrně natáhneme ruku podél paravertebrálních linií ve směru od křížové kosti k hlavě. V takovém případě by se dítě mělo mírně ohnout dopředu. Nerobíme více než tři pohyby a opakujeme totéž v poloze na pravé straně.
 • Umístili jsme dítě do výchozí pozice a masírovali hlavu, vyhýbali jsme se oblasti fontanelu (pravděpodobně to nestojí za to vysvětlit proč). Nezapomeňte na uši. Dáme jim také trochu času a náklonnosti.

Dokončíme masáž hladkými pohyby po celém těle..

Masáž pro děti od 1 do 3 měsíců na obrázcích

Zvládnout všechny tyto „moudrost“ není tak obtížné, jak se zdá na začátku. Doufáme, že se s naší pomocí stanete profesionálním masérem pro vaše dítě.

Cvičení pro měsíční dítě se vybírají s ohledem na jeho celkový stav a individuální vlastnosti.

Základní techniky masáže podle V. I. Vasichkina

 • Hladit - manipulace, při které masážní terapeut bez pohybu kůže do záhybů klouže po kůži dítěte s různým stupněm tlaku;
 • Tření - technika, při které se ruka masážního terapeuta pohybuje, protahuje základní tkáně;
 • Hnětení je technika, při které masážní rameno provádí tři fáze: upevnění, stlačení nebo stlačení, válcování. Tato technika se zřídka používá při masáži dítěte, nejlépe odborníkem..
 • Vibrace je manipulace, při které masážní terapeut přenáší na dítě různé oscilační pohyby. Ve věku jednoho měsíce je to obvykle pat.

Komplex

 1. Hladil ruce - 8-10 krát.
 2. Hladil nohy - 10 krát.
 3. Tření chodidel - 10krát.
 4. Ohyb a prodloužení prstů - 6 krát.
 5. Torzo se houpá doleva a doprava - až 8krát.
 6. Hladit břicho - 6-8 krát. Tato sada cvičení musí být prováděna od měsíce starého. Poté můžete do týdne přidat jedno z následujících cvičení:
 7. Hladil záda - až 8krát.
 8. Hnětení - 6krát.
 9. Poklepáním zadek - až 10krát.
 10. Procházet - 2-3krát.
Zahřejte ruce a naneste na ně pár kapek oleje. Můžete použít dětský olej nebo olivový olej. Začněte masáž jemnou masáží prsty na nohou nohou. Jemně, jemně, ale s jistotou, přesuňte prsty od paty k patě. Pak se přesuneme na nohy dítěte. Pohybující se od paty ke kolenům nahoru a dolů hladkými pohyby. Nejprve položte ruce na ramena drobků a jemně tahejte postupně do dětských prsou. Nyní táhneme za kliky a přenášíme pohyby do rukou. Nyní začněte kruhovým pohybem, abyste udeřili do břicha dítěte. Pokud je bříško měkké, dítě jedlo teprve nedávno, poslouchejte činnosti dítěte, protože bříško je velmi citlivé. Pokud si všimnete, že se dítě začíná bát, jděte do jiných částí těla. Prsty hladí tvář drobků od středu čela k chrámům a pak k tvářím. Pokud je po celém procesu dítě uvolněné a uklidněné, otočte jej na bříško a hladkými pohyby od hlavy k nohám hladce záda. Pokud si všimnete, že se dítě pohrává, nemá ho ráda a neliší se, nepřestává masírovat, je lepší přestat. Možná něco vadí dítěti.

Masáž pro dítě v prvním měsíci je nezbytným prostředkem pro regulaci práce svalů flexorů a extensorů, činnosti nervového systému a celkového harmonického vývoje novorozence..

Na téma masáže a kalení:

 • Pokud je dítě často mučeno kolikou, pak je zde návod, jak udělat masáž z koliky;
 • Kromě masáže je velmi užitečné aplikovat kalení novorozených dětí, viz pravidla a metody kalení;
 • Je důležité vést s dítětem kurzy na fitball.

Video průvodce: masážní pokyny pro kojence

Masáž pro kojence za 1 měsíc

Baby masáž a terapeutická cvičení pro kojence od 1,5 do 3 měsíců

Tento videonávod byl připraven za pomoci zkušeného masážního terapeuta. Sledujte a učte se masírovat novorozence, aby se rychle naučil převrátit.

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Články O Neplodnosti