Hlavní Zdraví

Vše o dětské masáži

Potřebuje dítě masáž? Je možné to udělat sami? Kdy je masáž kontraindikována? To vše se dozvědělo od dětské lékařky Ludmila Ignatievy.

Je všeobecně známo, že dítě potřebuje masáž, rodiče se učí od dětského lékaře nebo specialisty. Lékař zpravidla předepisuje všeobecnou nebo terapeutickou profesionální masáž. Druhá možnost se provádí přísně podle svědectví lékaře. Obecná masáž se doporučuje téměř všem dětem do jednoho roku. Je to užitečné z mnoha důvodů: rozvíjí pohybový aparát, posiluje imunitní systém, reguluje svalový tonus, rozvíjí motorické dovednosti. A často vyvstává otázka rodičů, zda je možné provádět sezení sami, protože se zdá, že na tom není nic složitého.

- Pokud rodiče nemají speciální vzdělání, dovednosti a každodenní praxi, pak by jejich dítě nemělo být léčeno. Rodiče mohou provádět gymnastiku a nejjemnější masážní pohyby, například hladit. Jsou zvláště relevantní až do věku tří měsíců, kdy aktivní pohyby dítěte prakticky chybí a svaly by se měly rozvíjet. Plus hladení zlepšuje krevní oběh, což má příznivý účinek na celé tělo dítěte.

Obecná masáž by měla být svěřena odborníkům, protože znají správné techniky, kterou svalovou skupinu je třeba „aktivovat“ a která naopak „uvolnit“. Může být prováděna od věku tří měsíců, kdy jsou k hladkým pohybům přidány třecí, hněticí a vibrační pohyby..

Proč masírovat dítě do 1 roku

Masáž začíná zpravidla od tří měsíců, ale pokud je to lékařská indikace, pak dříve. Všechny typy masáží u dětí do 1 roku se obvykle střídají se speciální gymnastikou zaměřenou na rozvoj dovedností držení hlavy, otáčení ze zad na žaludek a zpět, sezení, plazení, vstávání a chůzi.

- Většina lékařů věří, že dítě může zahájit první masáž poté, co se pupeční rána rozrostla, tj. Ve třetím týdnu života. Od tohoto věku se matka sama může začít hladit pohyby po dobu nejvýše 10 minut, a to musí být prováděno každý den. Po 1 měsíci se doba masáže prodlouží na 15-20 minut. Masážní kurz by měl být proveden vyškoleným odborníkem a podle svědectví lékaře.

Kdo potřebuje masáž?

U některých dětí si pediatr nebo neurolog určitě předepíše masážní kurz. V jakých případech se to provádí:

 • za 1,5 až 2 měsíce dítě nemůže držet hlavu, zejména leží na břiše
 • ve 4-5 měsících se nepokouší převrátit se z břicha dozadu a zpět
 • v 6 měsících nemůže sedět bez podpory, bourá se na jednu stranu, nepokouší se sednout
 • v 8-9 měsících se nevplíží a nesnaží se vstát s podporou
 • do 1 roku nezačne chodit
Kterýkoli z těchto projevů je příležitostí navštívit lékaře, který rodičům povede, co dělat dál.

Julia Nazarova, 30 let:

- Začali jsme s masáží, když měla Katya 3 měsíce. Pediatr řekl, že jí nedrží hlavu dobře a odkázala na neurologa. Okamžitě se obrátil do lékařského centra, kde lékař předepsal masáže: každý měsíc po 10 sezení. Zlepšení byla samozřejmě okamžitě patrná. Katya po prvním kurzu získala sebevědomější hlavu. Masáže jsme prováděli až rok, pak se kurz opakoval každé tři měsíce.

Natalia Gorina, 26 let:

- Při jedné z prohlídek si pediatr všiml, že syn nemůže udržet hlavu na zádech a že má naladěné svaly. Předepsala masáž. Pasha bylo asi dva měsíce. Potom pořád ještě chodili ve čtyřech a šesti měsících. Syn se stal sebevědomějším, když držel hlavu a popadl předměty za kotce. Po třetím roce jsem se pokusil sedět bez podpory.

Pokud dítě při masáži pláče

Pokud je dítě nezbedné, je třeba zjistit důvod: špatné zdraví, bolestivé masážní pohyby, hlad, únava nebo něco jiného. Změňte čas masáže na pohodlnější pro dítě, vezměte v úvahu hodiny krmení, aby dítě v době sezení nezažilo hlad. Nezapomeňte, že poslední jídlo by mělo být 40 minut před sezením. Ujistěte se, že se relace neshoduje s časem spánku a že místnost má příjemnou teplotu pro drobky - 20-22 ͦС.

Pokud je důvodem stále masážní pohyby, pak by dítě mělo být rozptýleno různými způsoby - hračky, knihy, karikatury (vše, co si rodiče vymýšlejí), což umožní masážnímu terapeutovi dělat svou práci.

Indikace a kontraindikace

Některé matky a otcové naslouchají názorům lékařů a řídí se všemi pokyny, jiní se drží pozice „projít sami“. Existuje však řada indikací, které vyžadují masáž, a existují případy, kdy není možné provádět sezení.

- Nejčastěji se jedná o situace neurologické a ortopedické povahy. Z hlediska neurologie jsou nejčastějšími indikacemi pro masážní kurz hypertonicita a torticollis. Z hlediska pohybového aparátu jsou to dysplazie, skolióza, varus nebo valgus deformita nohy.

Existuje mnoho kontraindikací: jedná se o akutní období onemocnění, pooperační období, hnisavé kožní choroby, kožní vyrážky, srdeční vady. Patří sem také diabetes mellitus, rakovina.

Ekaterina Smirnova, 31 let:

- Moje dcera měla porodní poranění. Levá ruka se prakticky nepohybovala. Každý měsíc jsme dělali masáž, pak jsme přidali další akupunkturní kurzy. Zlepšení byla patrná, ale práci ruky bylo možné obnovit až po několika letech. Celou tu dobu jsme nezastavili, pouze se změnila frekvence kurzů. A teď, když je Anna téměř sedm, každých šest měsíců děláme masáže a snažím se její levou paži dodatečně zatěžovat. Například si vezměte hračku levou rukou.

Výběr specialisty

Výběr odborníka je jedním z důležitých bodů. Ujistěte se, že masážní terapeut má odpovídající vzdělání. Přečtěte si recenze online, rozhovor s přáteli. Věnujte pozornost tomu, jak člověk vypadá. Měl by nosit úhledný lékařský oděv, neměl mít na rukou prsteny a dlouhé nehty, které by mohly poškodit kůži dítěte. Zkušený odborník bude schopen navázat kontakt s dítětem a rodiči a podrobně vysvětlit své jednání.

Měl bych na reklamu důvěřovat masážnímu terapeutovi? Tuto otázku jsme adresovali pediatrovi.

- Můj názor je tento: obvykle jsou specialisty na reklamu studenti lékařských univerzit, kteří absolvovali masážní kurzy a ve svém volném čase hledají zaměstnání na částečný úvazek. Takovým masážním terapeutům bych nevěřil, protože zkušenosti s prací s rukama jsou velmi důležité. Čím zkušenější je odborník, tím lépe. Osobně bych šel buď na běžnou kliniku (veřejnou nebo soukromou), nebo do specializovaného centra, kde pracují vysoce kvalifikovaní masážní terapeuti.

Masáž je způsob, jak posílit zdraví dítěte a účinný nástroj při řešení závažných problémů. Hlavní věc je, že zasedání jsou aktuální a vedená zkušeným odborníkem.

Obecná masáž pro kojence od 1 do 3 měsíců

Wellness, celková posilovací masáž pro kojence. Sada masážních a gymnastických cvičení pro dítě ve věku 1 až 3 měsíce.

Mnoho rodičů pochybuje, zda masírovat zdravé novorozené dítě, protože jsou si jisti, že takové manipulace jsou prováděny pouze s nemocemi.

Dětští lékaři však takové sezení doporučují od prvních dnů života dítěte. Masáž novorozence je možná od věku 3 týdnů nebo od chvíle, kdy se pupek uzdraví. Hlavním cílem masáže je uvolnit sepnuté ruce a nohy dítěte.

Masáž pro dítě od 1,5 do 3 měsíců zahrnuje následující body:

 • Hladká masáž rukou.
 • Hladil masáž nohou.
 • Hladil břišní masáž.
 • Ležící na břiše.
 • Masáž zad.
 • Reflexní procházení.
 • Masáž a cvičení nohou.
 • Reflexní prodloužení hřbetu.
 • Hladká masáž nohou a paží.

Před zahájením gymnastických cvičení a masáží by matka měla připravit stůl, odstranit z ní všechny šperky a hodinky, umýt si ruce teplou vodou a mýdlem. Dítě musí být pečlivě svléknuto a položeno na masážní stůl. Poté se postupně začnou pohybovat po celou dobu, co mluví s dítětem.
Matčiny ruce by měly být teplé.
1. Dítě leží na zádech. Matka položí palec levé ruky do pravé ruky dítěte, dlaní pravé ruky pohladí ruku dítěte ve směru od ruky k rameni a každý pohyb ukončí tím, že pohladí vnější povrch ramene. Tyto pohyby jsou prováděny 5-6krát na ruce každého dítěte.
2. Dítě leží na zádech. Levou rukou matka mírně drží levou nohu dítěte za nohu, dlaň pravé ruky pohladí vnější stranu dolní končetiny a stehna. Obecný směr masáže od chodidla do tříselné oblasti. Během masáže chodidel je tlak na kolenní kloub minimální. Masáž vnitřní části stehna se nedoporučuje, aby nedošlo k podráždění genitálních receptorů. Pohyb se provádí 5-6krát na každé noze.
3. Masírujte břicho - kruhové hladení. Pohyby se provádějí dlaní ve směru hodinových ručiček. Při masáži svalu rectus abdominis umístí matka obě dlaně paralelně na projekční plochu těchto svalů. Matčiny ruce se pohybují k sobě. Pravá ruka se pohybuje od pobřežního oblouku dolů, levá ruka - od ochlupení nahoru. Při masáži šikmých svalů břicha začíná pohyb od pánve směrem nahoru a končí tak, že prsty obou rukou jsou spojeny nad pupkem. Proveďte tyto pohyby 3-4krát.
4. Položte dítě na břicho. Pokud dítě nedrží dobře hlavu, měla by matka položit ruku pod hrudník dítěte. K tomuto účelu lze také použít váleček. V této poloze by mělo být dítě 15-20 sekund.
5. Dítě leží na břiše nohama k matce. Masáž zad se provádí zády nebo dlaněmi ve směru od hýždí k ramenům a v opačném směru. Pokud dítě nedrží hlavu dobře, matka jednou rukou hladí záda a druhou ruku položí pod hruď. K tomuto účelu můžete také použít válečkovou, válcovanou plenu, přikrývku. Hladké opakování 4-6 krát.
6. Reflexní procházení. Dítě leží na břiše a reflexivně tlačí nohy od dlaně své matky. Pokud dítě drží hlavu špatně, matka druhou rukou podpírá hrudník dítěte. Opakujte 1-3krát.
7. Masáže a cvičení nohou. Ohyb a prodloužení prstů na nohou. Lehký tlak na kůži chodidla v patě způsobuje reflexní prodloužení prstů na nohou. Proveďte 2-3 krát na každou nohu. Dále se provádí masáž chodidel - hladila se.
8. Reflexní prodloužení hřbetu. Toto cvičení způsobuje reflexní prodloužení páteře. Vyrábí se z pozice dítěte na boku. Když držíte palec a ukazováček podél páteře od křížové kosti po krk, dítě reflexivně provede prodloužení. Provádí se jednou v poloze dítěte na levé a pravé straně.

9. Vyrobí se hladká masáž nohou a rukou, jak již bylo popsáno výše..

1 ": pagination =" pagination ": callback =" loadData ": options =" ​​paginationOptions ">

Masáž na drobky doma.

Masáž pro novorozence od prvních dnů života "dává" dítěti dobré zdraví, sílu a vytrvalost. Kromě blahodárných účinků na tělo dostává dítě příjemnou a jemnou dotek své matky. Díky těmto dotekům je mezi matkou a dítětem vytvořen úzký vztah

"Opravdu se mi líbí, když moje matka pohladí bříško.."

A kdo, ne-li naše děti, potřebuje jemný, jemný dotyk, který pozitivně ovlivňuje fyzickou a psychologickou úroveň. Tento postup vede k dalšímu rozvoji dítěte. Strávit pouze 15 minut denně a úžasné výsledky nebudou trvat dlouho.

Masáž pro kojence vám umožní rychle si zvyknout na dotyk matky, odhalí spoustu zajímavých a fascinujících věcí pro dítě. Mnoho vědců prokázalo tvrzení, že děti, kterým jsou pravidelně poskytovány masážní techniky, se vyvíjejí mnohem rychleji a lépe a aktivně se učí svět kolem sebe..

Zdravé děti, které nebyly identifikovány s abnormalitami v jejich duševním a fyzickém vývoji, mohou být přijímány až třikrát denně. Relace mohou být svěřeny specialistovi v této oblasti, můžete to udělat sami, znáte několik funkcí a technik, které vám podrobně řekneme.

Rysy a soubor cvičení

Charakteristickým rysem je, že se procedura provádí úplně na celém těle dítěte a jemně ovlivňuje tělo dotykem. Ačkoli nejmenší sluchové a vizuální analyzátory nejsou dobře vyvinuté, analyzátor kůže je plně připraven. Budeme na něj uplatňovat svůj vliv. Masáž pro kojence byla vytvořena speciálně za účelem plného rozvoje všech zvukových, řečových, vizuálních schopností, rozvoje vnímání pohybu. Kromě toho jemný dotek rukou mé matky rozvíjí emoční náladu dítěte.

Od prvních dnů života cítí dítě teplo svých matek

Jak masírovat novorozence

Masáž pro dítě je velmi vážná a zodpovědná záležitost. Přečtěte si doporučení, která vám pomohou pochopit, jak správně masírovat novorozence:

Pohyby vašich rukou by měly být zcela měkké, jemné, lehké, všechny pohyby začínají od periferie do středu;

Pokud masírujete žaludek, zkuste se nedotýkat správné hypochondrium a genitálií, přímých pohybů ve směru hodinových ručiček;

Žádné lisovací a třecí pohyby;

Při masírování zad, žádné rázy a tleskající pohyby;

Nezapomeňte také na masáž kotců: jemně rozprostřete pěst a masírujte dlaně;

Ještě jednou připomínám, že všechny pohyby musí být hladké;

Masážní kurz pro novorozence by se neměl provádět déle než 10 minut;

Masáž se provádí v místnosti s teplotou vzduchu 22-24 stupňů;

Nezapomeňte si umýt ruce;

Připravte olej (volitelné);

Plienku zakryjte rovným povrchem;

Soubor cvičení pro novorozence

Přejdeme tedy k podrobnější analýze každého cvičení.

Hladil masáž nohou

Dítě musí být položeno na záda a nohy k němu otočeny. Vezměte levou nohu dítěte do levé ruky. Palcem, ukazováčkem a prostředním prstem musíte opravit nohu: za tímto účelem umístíme ukazováček podél zadní plochy dolní končetiny a velké a prostřední prsty podél bočních povrchů chodidla. Noha byla v jakémsi „zámku“.

Po dobře upevněné noze pokračujte v jemném hladění vnějších a zadních povrchů dolní končetiny a pohybujte se od nohy k stehnu. Oblast patelly musí být vynechána. Tuto techniku ​​opakujte 8-10krát a poté pokračujte stejným hladením pravé nohy.

Chtěl bych poznamenat, že hladění je jedním z nejobtížnějších provedení, musíte být velmi opatrní a opatrní, aby nedošlo k poškození dítěte. Doporučuje se také dětem s neuropatií..

Hladil masáž nohou

Hladká masáž rukou

Dítě zůstává ve výchozí poloze na zádech a nohy spočívají k sobě. Položte palec ruky do dětské ruky a dejte mu tak příležitost chytit prst. Levou rukou začněte jemně hladit dětskou ruku z ruky na rameno a snažte se nedotýkat loketního kloubu, jako při masáži nohou..

Hladicí technika masáže rukou

Ležící na břiše

Poté, co jsme hladili, položili dítě na břicho. Ruce by měly být pod hrudníkem, hlava by měla být mírně otočena ke straně. Při cvičení „položení na žaludek“ se spustí ochranný reflex, dítě začne mírně zvedat hlavu a přitom bude fungovat zadní svalstvo.

Jak položit dítě na břicho

Masáž zad

Dítě zůstává ve výchozí poloze a leží na břiše. Jeho paže by měly zůstat pod hrudníkem. Začněte hladit záda zády obou dlaní, začněte se pohybovat od hýždí k hlavě a pak naopak, dlaně od hlavy k hýždím.

Ve věku 3 měsíců je pro dítě obtížné udržet stabilní polohu na břiše. Proto tahem jednou rukou a druhou rukou držte nohy.

Technika masáž zad pro novorozence

Bříšková masáž

Masáž břicha by měla začít lehkým hladením. Dítě by mělo ležet na zádech nohama k sobě. Pravou rukou začněte hladit bříško ve směru hodinových ručiček. Hladění by mělo probíhat bez jakéhokoli tlaku, obejít oblast jater a nedotýkat se pohlavních orgánů u chlapců.

Kruhová masáž břicha ve směru hodinových ručiček

Dále přejděte k tření šikmých a příčných svalů. Za tímto účelem by měly být dlaně umístěny pod dolní část zad zad a zároveň by se měly pohybovat podél vnějších šikmých svalů břicha, počínaje od stran po spojování dlaní nad pupkem..

Tření šikmých a příčných svalů

Masáž nohou

Dítě leží na zádech a nohy směřuje k vám. Levou rukou musíte vzít levou nohu dítěte tak, aby spodní noha byla umístěna mezi palcem a ukazováčkem. Poté palcem pravé ruky začněte intenzivně třením chodidla kruhovým pohybem a bouchejte zadní stranou indexem a prostředními prsty, které jsou mimo chodidlo..

Reflexní prodloužení páteře v postranní poloze

Dejte své dítě na pravou stranu nohama k sobě. Levou rukou musíte držet pánev dítěte a pravou rukou opatrně pohybovat nahoru a dolů po paravertebrálních liniích. Při této akci musí dítě ohnout páteř dopředu. Podobný pohyb by měl být proveden tak, že dítě položí na levou stranu.

Je třeba poznamenat, že ve věku 6 měsíců může být toto cvičení provedeno v sedu. Při provádění tohoto cvičení musíte mít na paměti, že:

tuto techniku ​​byste neměli provádět mnohokrát, protože reflexy mizí;

pokud je reflexní vzrušivost dítěte snížena, cvičení nebude fungovat;

nedráždí pokožku v oblasti spinálních procesů - bolí to. Pouze v oblasti paravertebrálních linií.

Reflexní prodloužení páteře

Na co je masáž pro novorozence?

Obecně platí, že masáž je užitečná pro všechny a všechny: pomáhá dospělým vyrovnat se s mnoha nemocemi a pro novorozence je masáž vynikající preventivní metodou pro mnoho dětských nemocí..

Původ dětské masáže vznikl tak dávno, že žádný specialista nemůže přesně určit datum svého vzniku. Vztah mezi mámou a dítětem pomocí masáže může udělat hodně: dát dítěti teplo a něhu rukou, navázat citlivější a těsnější vztah mezi mámou a dítětem, což je velmi důležité v kojeneckém věku.

Mnoho odborníků tvrdí, že masáž je téměř jediným způsobem prevence mnoha nemocí, které nejsou v rozporu s fyziologií těla dítěte. Přispívá ke koordinované práci všech orgánů a orgánového systému jako celku..

Výhody masáže pro novorozence

Novorozenci, u kterých jsou pravidelně prováděny masážní procedury, jsou náchylní ke snížení nemocnosti v důsledku zvýšení imunitní rezistence těla. Takové děti jsou odolnější vůči akutním respiračním virovým infekcím a jiným zánětlivým procesům..

Masáž také řeší a eliminuje problémy pohybového aparátu, obnovuje fyzickou zdatnost a držení těla.

Dětská masáž má pozitivní vliv na centrální nervový systém, stimuluje činnost celého organismu. Normalizace spánku, výživy, řeči - to vše se provádí pomocí masáže.

Masáž podporuje plný rozvoj novorozence

Obecně platí, že dětská masáž příznivě ovlivňuje celé tělo a zvyšuje náladu dítěte.

Gymnastická cvičení a masáže pro kojence od 1,5 do 3 měsíců

Od prvního dne života do 2 měsíců dítě spí hodně. Jeho spánek může trvat až 22 hodin denně. Proto, aby se tělo dítěte správně vyvíjelo, měl by být během své bdělosti vybaven masáží a nejjednoduššími gymnastickými cvičeními.

Když dítě dosáhne věku 1 měsíce, nejprve začne reagovat na hlas matky. V tomto věku je dítě velmi slabé. Neví, jak držet hlavu, jeho paže a nohy jsou téměř neprůhledné, křečovitě přitlačené k tělu. Jeho ruce jsou obvykle zaťaté v pěsti. Již však za dva měsíce drží hlavu rovnoměrně a jeho reakce se netýká pouze hlasu matky, ale i dalších zvuků a objektů. Pokud s ním někdo začne mluvit, usmívá se v reakci, pohybuje rukama a nohama atd. Tyto pozitivní emoce jsou velmi užitečné pro nervový systém dítěte. Aby se jeho paže a nohy pohybovaly co nejvíce, měli by se rodiče často obracet k dítěti a mluvit s ním laskavým hlasem.

Již po 3 měsících se dítě již samostatně otáčí na boku nebo dokonce na břiše. Všechny jeho pohyby jsou navíc reflexivní a v bezvědomí. Jídlo a ochranné pohyby jsou reflexní. Potravinové reflexy zahrnují slinění, sání a polykání. K ochranným, poloze částí těla, otočení hlavy atd. Když dítě leží na břiše, nakloní hlavu dozadu, vzadu - dopředu a při otočení hlavy ji vychýlí v opačném směru.

Rodiče by měli během spánku sledovat správnou polohu dítěte. Musíte vědět, že umístění jeho nohou závisí na tom, v jaké poloze jsou jeho ruce. Když dítě spí, obvykle leží na boku, nohy jsou přitažené k žaludku a ruce přitisknuté k hrudi. Aby nedošlo k narušení držení těla, musí být dítě naučeno spát v poloze s rukama pod hlavou. V tomto případě bude tělo dítěte ve vodorovné vodorovné poloze. Dítě by mělo být učeno spát pouze v určené poloze.

Všechny motorické reflexy dítěte jsou spojeny s kožními reflexy. Například, pokud se dotknete zadní části ležícího dítěte, začne plazit se z místa na místo, a pokud si položíte ruce na paty, začne se kroužit nohama a jeho pohyby se podobají pohybu nohou při chůzi. Tyto reflexy se zpravidla ztratí ve 4. měsíci života dítěte. Vyvíjí takzvaný spinální reflex, jehož podstatou je změna polohy těla při hladění vertebrální sekce.

Je třeba poznamenat, že děti od prvních narozenin do 4 měsíců jsou vystaveny hypertonicitě ohybu paží a nohou. Když se objeví tento příznak, musíte předepsat taková cvičení, která vám umožní uvolnit svaly flexe. Mezi nimi by měla být hlavní pozornost věnována cvičení zaměřeným na flexi a prodloužení končetin. S hypertonicitou paží a nohou by měla být fyzická cvičení kombinována s wellness masáží, jejíž hlavní metodou by měla být hladení, což příznivě ovlivňuje relaxaci svalů dítěte..

Všechna cvičení spojená s flexí a prodloužením končetin musí dítě vykonávat s pomocí dospělých. Rodiče musí zajistit, aby dítě nebylo zraněno. Je však nejlepší zahájit cvičení v 5. měsíci života dítěte, když jsou silné svaly dítěte.

Aby nedošlo k narušení motorických schopností dítěte, nedoporučuje se to velmi těsně zavinout. Alespoň 1krát denně by měla být teplá koupel. Již v tomto věku může začít vštípit první plavecké dovednosti. Aby dítě mohlo rozvíjet motorické svaly, musí věnovat velkou pozornost, častěji s ním mluvit a vyvolávat pozitivní emoce.

Gymnastická cvičení v kombinaci s masáží by se neměla provádět déle než 15 minut denně. V případě, že dítě z jakéhokoli důvodu

Pokud je proti výkonu jednoho nebo druhého cvičení, měl by být opuštěn nebo si vybrat ty, které dítěti přinesou pozitivní emoce. Během procedur musíte neustále jemně mluvit s dítětem: cvičení mu přinese radost a touhu znovu a znovu cvičit gymnastiku.

Masážní a gymnastická technika

Masáž nohou

I. p. - ležící na zádech. Nohy by měly směřovat k masérovi..

Pro zákrok je nutné vzít nohu dítěte jednou rukou a druhou rukou udělat měkké hladké tahy, nejprve zezadu a poté z boční plochy nohy. Tento postup by měl být prováděn ve směru od nohy k stehnu, aniž by se dotýkal patelly. Musí být opakováno 7krát na levé a pravé noze.

Masáž nohou

I. p. - ležící na zádech.

K provedení tohoto postupu je nutné podepřít nohu dítěte levou rukou na dolní noze. Chcete-li vytvořit oporu pro nohu, položte 2 prsty pravé ruky na její zadní stranu. Masáž by měla být prováděna kruhovými pohyby palce pravé ruky tak, aby popsala číslo osm.

Reflexní flexe a prodloužení chodidel

K provedení tohoto postupu by měla být dětská noha podepřena levou rukou a jemně zatlačte nohou na spodní část prstů palcem pravé ruky. V takovém případě dítě nohu reflexivně ohne.

Často se stává, že u novorozenců je palce natažena nahoru a je v neustálém napětí.

Pro uvolnění napětí je nutné lehce zatlačit na základnu palce, zatímco se bude ohýbat.

Poté byste měli palcem posunout podél vnějšího okraje chodidla ve směru od malého prstu k patě a lehce stisknout chodidlo. V této poloze bude dítě reflexivně natahovat prsty na nohou.

Cvičení na ohnutí a prodloužení chodidla by se měla opakovat 5krát.

Reflexní cvičení „chůze“

I. p. - stojící na nohou. K provedení postupu musíte vzít podpaží dítěte a otočit se zády k sobě. Toto cvičení by mělo být provedeno na stole nebo na jakémkoli tvrdém povrchu. Dítě by mělo spustit nohu a dotknout se paty ke stolu. V kontaktu s pevným povrchem se začne dotýkat nohama, jako při chůzi. Masér musí zajistit, aby dítě spočívalo na jedné noze nebo na druhé noze..

Děti se zpravidla líbí tomuto postupu a provádějí ho s radostí. Aby nedošlo k poranění dítěte při jeho provádění, je nutné, aby chodil na tvrdý povrch celou nohou, nikoli prsty. Během procedury musí být neustále na váze..

Kromě toho je přísně zakázáno mačkat hruď silně, protože kosti dítěte jsou stále velmi měkké a lze je snadno zlomit..

Masáž rukou

I. p. - ležící na zádech. Dítě leží nohama k masérovi.

Pohyb rukou by měl být od ruky k rameni.
Chcete-li zahájit proceduru, vezměte dlaň dítěte do ruky, vložte do ní palec a přidržte ji a jemně ji vtlačte do vačky. Druhou ruku je třeba jemně a hladce hladit střídavě mezi vnitřní a vnější stranou ruky. Tento postup by se měl opakovat 7krát na levé straně a stejné množství na pravé straně. Stejný typ masáže lze provést metodou zametání. Zde byste měli masírovat dětskou ruku okamžitě ze dvou stran, palcem být na vnitřní straně ruky a zbytek na vnější straně.

Potřesení rukou

I. p. - ležící na zádech.

Tento postup pomáhá uvolnit svaly dítěte..
Chcete-li provést cvičení, držte palce v dětské pěsti a uchopte ruku za ostatní. Poté musíte jemně roztáhnout kliky a lehce je zatřást.

Stává se, že děti provádějí toto cvičení velmi neochotně. Je to kvůli svalové hypertonicitě, která je pozorována u mnoha kojenců. V takovém případě by mělo být otřesení ukončeno a mělo by se provádět běžné hladení rukou dítěte..

Masáž zad

I. p. - ležící na břiše. Hlava dítěte by měla být mírně zvednutá a paže by měly být umístěny pod hrudníkem.
Toto cvičení pomáhá posilovat svaly zad a formovat správné držení těla dítěte..

Hladění ve směru od hýždí k hlavě je nutné zadní stranou ruky a poté dlaňovým povrchem ruky, který vede ruce od hlavy k hýždím. Pro dosažení nejlepšího výsledku by cvičení mělo být provedeno 5krát..

Jak je uvedeno výše, v prvních měsících života se dítě při ležení na břiše cítí nepříjemně, a proto by při provádění zákroku jednou rukou mělo být podpíráno nohama. Po chvíli bude možné přepnout na masáž dvěma rukama. To pomáhá aktivovat krevní oběh a posiluje svaly zad..

Prodloužení páteře

I. s. - ležící na boku.

Toto cvičení je určeno pro nepodmíněný reflex dítěte spojený s podrážděním zadních svalů, což vede k práci svalů flexoru a extensoru. Tento reflex je vrozený a zůstává v osobě po zbytek jeho života. Procedura posiluje zadní svaly. Doporučuje se to 2-3krát denně.

Chcete-li provést tento postup, měli byste opatrně držet palec a ukazováček podél zadní části dítěte podél páteře a držet nohy volnou rukou. V tomto případě se dítě reflexivně ohne a uvolní páteř. Cvičení musí být opakováno třikrát na pravé a levé straně.

Ležící na břiše

I. p. - ležící na břiše.

Toto cvičení pomáhá posílit svaly zad a krku. Proto by měl být prováděn 2-3krát denně. Při provádění je nutné brát v úvahu nepodmíněný reflex dítěte spojený se schopností změnit polohu hlavy ležící na břiše..

K provedení tohoto postupu musíte dítě položit na břicho tak, aby byla jeho hlava zvednutá. Současně by se jeho nohy měly roztáhnout a ruce by měly spočívat na předloktí. Cvičení by mělo být provedeno do 8 sekund. Pokud dítě nemá žádná závažná onemocnění, může být postup postupně zvýšen na 15 sekund.

Bříšková masáž

I. p. - ležící na zádech.

Tento postup by měl být prováděn v kombinaci s jinými typy masáží a také odděleně od ostatních cvičení. Přispívá nejen k rozvoji svalů břicha, ale také ke zlepšení střev, pomáhá při zácpě a nadýmání.

Pro tento postup je nutné hladit žaludek dítěte hladkými kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Během masáže je zakázáno ovlivňovat pohlavní orgány dítěte a správnou hypochondrii. Postup musí být opakován 5krát.

Po provedení kruhových pohybů musíte jít do blížícího se hladícího se břicha. Tento postup by měl být proveden oběma rukama. Chcete-li to provést, musíte provést hladké blížící se pohyby rukou tak, aby záda prstů levé ruky byla nižší než pravá polovina břicha, aladon pravé ruky je v horní části levé poloviny břicha. Ruce by se měly střídavě pohybovat nahoru a dolů.

Na konci následného hladení břicha byste měli začít bít šikmé svaly břicha dítěte. Ruce by měly být na stranách těsně pod dolní částí zad. Chcete-li provést tento postup, musíte hladce pohnout rukama k sobě. Na konci cvičení by se prsty maséra měly spojit těsně nad pás dítěte. Postup by měl být opakován 7krát. Na konci recepce se musíte znovu vrátit k kruhovým úderům břicha.

Cvičení na břišní sílu

Při provádění tohoto cvičení zůstává počáteční poloha dítěte stejná jako u předchozích metod masáže břicha.

Ruce masážního terapeuta jsou umístěny pod zády dítěte, dlaněmi nahoru, zatímco prsty podporují hlavu. Dítě musí být umístěno tak, aby jeho nohy spočívaly na břiše maséra. Potom musíte pomalu zvednout dítě do svislé polohy a také jemně snížit.

Reflexní procházení

I. p. - ležící na břiše. Paže a nohy by měly být ohnuté a hlava mírně zvednutá..

Cvičení je založeno na nepodmíněném reflexu. Tento postup je třeba dodržovat s velkou opatrností, protože při náhlých pohybech může dítě spadnout z povrchu stolu a zranit se.

Při tomto postupu by měla být kolena rozprostřena tak, aby paty dítěte byly spojeny.

Bez uvolnění dětských nohou musíte dlaněmi položit dlaně pod zadní části nohou, abyste palci mohli současně držet obě paty. Během procedury by se dítě mělo snažit natáhnout nohy a pokusit se plazit se vpřed. Během cvičení byste neměli uvolňovat nohy dítěte. Jinak bude tlačit ruce pryč a nebude se pohybovat. Toto cvičení se doporučuje opakovat 4krát..

Masáž prsou

I. p. - ležící na zádech. Cvičení podporuje rozvoj svalstva hrudníku.

Postup musí začínat úderem, který musí být proveden špičkami prstů levé a pravé ruky. Levá ruka by se měla pohybovat proti směru hodinových ručiček a pravá ruka by měla být ve směru hodinových ručiček. Opakujte pohyb každé ruky 5krát.

Další fází procedury je vibrační masáž hrudníku. Chcete-li to provést, musíte položit dlaně na hruď dítěte tak, aby palce byly ve středu hrudníku a další čtyři byly v oblasti žeber. Procedura spočívá ve světelném a rytmickém tlaku prstů na hrudník dítěte. Vstupné přispívá k rozvoji dýchacího systému dítěte.

Houpání těla dítěte v „embryonální“ póze

I. s. - na rukou masážního terapeuta a brada dítěte by měla být přitisknuta k hrudníku, nohy ohnuté a přitažené k žaludku, kolena rozvedená a nohy spojené. Ruce by měly být složeny na hrudi..

Tento postup má příznivý účinek na posílení nervového systému. Pro dosažení nejlepšího výsledku by mělo být provedeno 2-3krát denně..

Při provádění cvičení musíte levou rukou podepřít dětskou hlavu pod hřbetem hlavy a pravou rukou držet nohy a paže. Houpací pohyby je třeba provádět ze strany na stranu a v kruhu. Aby nedošlo k náhodnému pádu dítěte a aby se necítil závratě, pohyby by měly být opatrné a plynulé. Toto cvičení by se mělo opakovat 4krát..

Základní pravidla a techniky masáže pro kojence

Masáž pro kojence je procedura, která je zpravidla příjemná pro všechny kojence, zejména pokud je prováděna jemnými a něžnými rukama matky. Nesprávné pohyby však mohou dítěti ublížit. Jaké masážní podmínky je třeba dodržovat, aby se staly užitečnými a účinnými?

Larisa Shuminová
pediatr, Dětský domov č. 12, Moskva

Pokud je dítě zdravé, od 1,5 měsíce může každá matka zapnout masáže pro děti v režimu dne svého dítěte. Kromě skutečnosti, že masáž pro kojence je pro dítě důležitá pro harmonický fyzický vývoj, je v raném věku jedním ze způsobů, jak dítě komunikuje s matkou. Tělesný kontakt během tohoto postupu podporuje rozvoj doteku, jehož prostřednictvím se dítě v raném věku učí svět, navíc se mezi matkou a dítětem vytváří atmosféra vzájemného porozumění a emoční komunikace. Hladké pohyby rukou matky během masáže pro děti dávají dítěti pocit bezpečí, lásky a psychického uspokojení. To zase snižuje vzrušivost centrálního nervového systému, pomáhá dítěti uklidnit se a uvolnit se..

Masáž pro kojence je také důležitá pro včasný harmonický motorický vývoj dítěte, protože má obecný posilující účinek na svalový systém, normalizuje jeho tón a kontraktilitu svalů.

Nádorová masáž pomáhá normalizovat fungování gastrointestinálního traktu a pomáhá odstraňovat koliku, která je jednou z hlavních příčin úzkosti v prvních měsících života.

Lokální účinek masáže se projevuje zlepšením metabolismu a výživy kůže rozšířením jejích kapilár a urychlením krevního oběhu.

Jak masírovat dítě: možné kontraindikace

Existuje několik jednoduchých masážních technik pro kojence, které maminka může každý den dělat sama, a zajistit tak svému dítěti harmonický fyzický a neuropsychický vývoj. Taková restorativní masáž může být zahájena pro dítě od 1,5 měsíce po konzultaci s pediatrem a neurologem v nepřítomnosti kontraindikací.

Hlavní kontraindikace masáže pro dítě jsou:

 • Akutní febrilní podmínky doprovázené horečkou. Masáž podporuje průtok krve, což může způsobit ještě větší zvýšení teploty.
 • Pustulární, infekční zánětlivá nebo plísňová kožní onemocnění jsou přísnou kontraindikací k masáži, protože při masáži mohou být poškozena otevřená místa hnisavých oblastí a také vezikulární prvky (vyrážky) při některých infekčních chorobách a patogen se rozšíří na kůži integument.
 • Dermatitida, alergické reakce na kůži, které jsou často doprovázeny tvorbou plaků, které jsou otevřeným povrchem rány. Masáž zpravidla vyžaduje použití krémů a olejů, což je v oblastech postižené pokožky nepřijatelné. Navíc další tření takových zón během masáže může u dítěte způsobit bolestivé pocity a může přispět ke zhoršení lokálního stavu pokožky..
 • Těžké vrozené srdeční vady s nedostatečným přísunem krve, které se projevuje jako dušnost, otok, kašel. U těchto nemocí se u dítěte objevují příznaky poruch oběhu i v klidu, a protože masáž je malá, ale stále je pro tělo zátěží, přispěje ke zhoršení celkového stavu dítěte.
 • Krevní nemoci (hemofilie, hemoragická diatéza), tendence ke krvácení. Tlak na kůži během masáže může způsobit vnitřní podkožní krvácení.
 • Křečový syndrom, epilepsie. V těchto podmínkách je masáž kontraindikována, protože může vyvolat nové útoky.
 • Křivka během exacerbace. V této fázi onemocnění jsou děti zvláště neklidné a vzrušující, masáž se jako dodatečný stresový efekt nedoporučuje, protože je nutný šetrný režim.
 • Kýly velké velikosti, když vnitřní orgány (pupeční, tříselné atd.) Vypadnou do herniálního výčnělku. Masáž může vyvolat uškrcení kýly, která způsobí silnou bolest a může vyžadovat okamžitý chirurgický zákrok.

Předčasnost a podvýživa (nízká tělesná hmotnost) nejsou kontraindikací k masáži, ale třídy s takovými dětmi by měly být opožděny a musí být dohodnuty s lékařem.

Terapeutická dětská masáž je předepisována lékařem k léčbě nemoci a může ji provádět pouze kvalifikovaný odborník.

Kde a jak se naučit masáž pro kojence?

Při sponzorských návštěvách zdravotní sestry a dětského lékaře z dětské kliniky může být matka požádána, aby jí ukázala základní masážní techniky pro kojence, které pro dítě udělá. Také zdravotní sestra v pokoji zdravého dítěte může konzultovat rodiče s masáží a gymnastikou při první návštěvě malé dětské kliniky za 1 měsíc.

Je vhodné, aby se první masáž prováděná samotnou matkou uskutečnila pod dohledem pediatra nebo zdravotní sestry..

Obecná pravidla masáže pro kojence

Aby masáž poskytla potěšení dítěte a byla co nejúčinnější, musí být vytvořeny určité podmínky. Teplota v místnosti, kde se provádí masáž, by měla být pro dítě pohodlná a měla by být 20-22 ° C.

Doporučuje se větrání místnosti předem, což do tohoto postupu zavede vytvrzovací prvek. V teplé sezóně lze masáže provádět otevřeným oknem bez průvanu.

Masáž by měla být na tvrdém, teplém a neklouzavém povrchu. Můžete použít převáděcí tabulku nebo běžnou tabulku. Měla by být zakryta čistou plenkou, pod kterou se doporučuje vložit olejovou utěrku a dvojitou skládanou přikrývku. Masáž na posteli bude neúčinná, protože nebude fungovat na měkkém povrchu, aby vytvořila potřebný důraz a pružnost. Příliš tvrdý povrch bude pro dítě nepříjemný.

Pro masáž je důležité zvolit ten správný čas. Především by mělo být dítě v dobré náladě, ospalé a hladové. Doporučuje se zahájit proceduru 30 minut před krmením a ne dříve než 30-45 minut po jídle, aby nedošlo k vyvolání regurgitace.

Před zahájením masáže by měla matka z rukou odstranit prsteny, hodinky a náramky, aby nedošlo k náhodnému poranění pokožky dítěte. Její ruce by měly být čisté, suché a teplé..

Délka jedné masáže může být 5 až 20 minut denně, v závislosti na věku dítěte a jeho reakci na postup.

Je důležité si uvědomit, že dětská masáž by neměla dítěti přinášet nepříjemné, bolestivé pocity. Proto musíte během sezení pečlivě sledovat stav drobků, výraz na jeho tváři, reakci jeho těla. Hlavním kritériem správnosti jednání je pozitivní emoční nálada dítěte. Pokud je dítě nezbedné, je lepší masáž na chvíli odložit nebo přenést na další den.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Při masáži se doporučuje dodržovat pořadí masážních zón. Nejprve se masírují nohy, poté paže, bříško, hrudník a záda..
 • Všechny pohyby by měly být prováděny z periferie do centra ve směru krevního oběhu v žilách a toku lymfy v těle.
 • Nemůžete masírovat vnitřní stehna, protože tam je soustředěno mnoho nervových zakončení a je to velmi citlivé.
 • Z důvodu rizika zranění jsou nárazy na kolenní klouby omezené.
 • Nedoporučuje se masírovat přední povrch dolní končetiny, protože v tomto místě není prakticky žádná svalová tkáň a kůže je velmi tenká.
 • Při masírování břicha je nežádoucí ovlivňovat oblast jater (pravá hypochondrium). Toto omezení je způsobeno tím, že tento orgán je umístěn dostatečně blízko povrchu těla a jeho přímé vystavení může poškodit zdraví dítěte.
 • Při masáži hřbetu je třeba se vyhnout oblasti spinálních procesů páteře, protože účinek na malé děti může být bolestivý.
 • Masáž by neměla ovlivňovat pohlavní orgány dítěte a bradavek.

Stačí, když máma používá 1-2 masáže, ale zkuste je pravidelně dělat. Nedoporučuje se používat složité masážní techniky, aby nedošlo k náhodnému poškození dítěte.

Hladil

Hlavní masážní technikou, kterou by se maminka měla naučit, je hladit. Aktivuje krevní oběh, a tím zlepšuje krevní oběh tkání a orgánů. Hladké pohyby navíc pomáhají uvolňovat svaly a mají uklidňující účinek. Tato technika je prováděna dlaňovým povrchem štětce. Pohyby by měly být velmi hladké a jemné. Ruka by neměla posouvat pokožku dítěte, klouže po ní.

Triturace

Další technikou, kterou mohou rodiče použít, je tření, které může být zahájeno, když je dítě ve věku 3 až 4 měsíce.

Tření je intenzivnější a hlubší hladení, pomáhá také uvolňovat svaly a snižuje excitabilitu centrálního nervového systému. Tře se dvěma nebo třemi prsty ruky kruhovým nebo spirálovým pohybem, zatímco masážní paže by se měla posouvat, posouvat kůži a ne klouzat po ní.

Masáž nohou

 • Masáž nohou se provádí zdola nahoru, počínaje hladením zadních, bočních a plantárních povrchů chodidel, a poté každým prstem na nohou dítěte.
 • Po chodidlech se masíruje celá noha. Aby se dosáhlo co největší svalové relaxace, musí být končetinám dítěte dána poloha snadné flexe v kolenním a kyčelním kloubu. Dlaní stejné ruky uchopte kotníkový kloub zespodu a dlaní druhé se povrchové hladení provádí ve směru od nohy k tříslové oblasti na vnějším a zadním povrchu dolní končetiny a stehna..
 • Tření se provádí ve stejném pořadí a směru jako hladil s mírným posunem kůže.

Masáž rukou

 • Masáž rukou se provádí z ruky na rameno, zatímco končetina dítěte by měla být v poloze mírného ohybu v loketním kloubu.
 • Hladění štětce se provádí nejprve na zádech a poté na povrchu dlaně ve směru od prstů k zápěstí..
 • Při masáži rukou se ruka dítěte drží tak, že dítě zakrývá palec matky. Hladicí pohyby jsou prováděny podél vnitřní a poté vnější plochy předloktí a ramene.
 • Poté se pomocí prstů provede lehké tření povrchu dlaně ruky, poté se každý prst aktivuje postupně a poté se masírují svaly předloktí a ramen dítěte.

Bříšková masáž

 • Povrchové hladení se provádí kolem pupku ve směru hodinových ručiček. Tato technika způsobuje uvolnění svalů přední břišní stěny a reflexně stimuluje střevní motilitu.
 • Hlazení šikmých svalů břicha se provádí dlaněmi obou rukou z posterolaterálního povrchu hrudníku a pak šikmo dolů ke spojení paží nad pupkem dítěte.
 • Masáž svalu rectus abdominis spočívá v protismyku rukou. Za tímto účelem by matka měla umístit dlaně rovnoběžně se středovou linií břicha: pravá ruka u okraje břicha, levá - ve tříselné oblasti nad ochlupením. Pak pravá ruka jde shora dolů a zleva - zdola nahoru.

Masáž hrudníku

 • Masáž hrudníku se provádí lehkými hladkými pohyby podél mezirezortních prostor od hrudní kosti do podpaží.

Masáž zad

 • Spočívá v tom, že hladíte zadní část dítěte zadními dlaněmi po obou stranách páteře od hýždí po hlavu. Pak obrátí ruce as dlaňovým povrchem zvednou záda od hlavy k hýždí.

Masáž hlavy

 • Během prvních šesti týdnů je kvůli fontanelám dětská masáž hlavy jen jemným hladením. Můžete použít olej. Po 18 měsících, po uzavření všech fontanel, můžete zahájit masáž: měkké krouživé pohyby kolem hlavy dítěte. Nikdy nevyvíjejte tlak na hlavu dítěte.

Jak často masírovat

Masáž se zpravidla dává dítěti každý den, před koupáním nebo po koupeli. Neexistuje však ideální počet relací. Vše záleží na vás a na blahu dítěte. V tomto případě, i když pravidelně nemasírujete, bude přínos z toho nepochybný.

Načasování masáže

Hlavním signálem k zastavení postupu je neklidné chování dítěte, když začne šeptat nebo plakat. Některá batolata mohou mít zpočátku negativní vliv na masáž, takže je třeba si na tuto proceduru zvyknout postupně. Za tímto účelem můžete lekci rozdělit na několik částí a provádět je po celý den. Když si na to dítě zvykne, maminka bude schopna provádět celý masážní komplex najednou.

Je důležité si uvědomit, že dítě potřebuje nejen pasivní, ale také aktivní pohyby pro harmonický fyzický vývoj. Proto se doporučuje masáž doplnit speciální gymnastikou. Pediatr nebo zdravotní sestra mohou své mamince ukázat jednoduché gymnastické cvičení pro děti, které může udělat sama.

Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

Jak masírovat dítě

Praktická masážní lekce

Co je to užitečná masáž

Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

 • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
 • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
 • Trénuje dýchací systém;
 • Posiluje vylučovací funkci žláz;
 • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
 • Zlepšuje kvalitu spánku;
 • Pomáhá uvědomění těla;
 • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
 • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

Základní principy masáže

 • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
 • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
 • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
 • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
 • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
 • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
 • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
 • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
 • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
 • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
 • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
 • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
 • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
 • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

 • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
 • Zvedněte z polohy na zádech.
 • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
 • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
 • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
 • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
 • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
 • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
 • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
 • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
 • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
 • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
 • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
 • Houpání na míč.

Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

 • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
 • "Poloha plavce".
 • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
 • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
 • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát).
 • Míčová cvičení.

Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

 • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
 • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
 • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
 • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
 • Taneční.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ vzadu.
 • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
 • Plazit se.

Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
 • Břišní zvraty.
 • Masáž zad a zad.
 • Plazil se na všech čtyřech.
 • Bříšková masáž.
 • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Masáž nohou.
 • Rovná noha (6-8 krát).
 • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Cvičení kolečko.

Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
 • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
 • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
 • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
 • Vlastní naklápění.
 • Dřepy (4-6krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Cvičení kolečko.
 • Trénink chůze.
 • Horolezecký výcvik.

Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

Články O Neplodnosti