Hlavní Analýzy

Jak masírovat dítě za 6 měsíců?

Masáž pro dítě po dobu 6 měsíců je důležitá, protože se dítě snaží zaujmout vzpřímenou polohu. Aby se dítě v tomto věku mohlo fyzicky správně vyvíjet, potřebuje pomoc.

Účel masáže doma

Šestiměsíční dítě začíná sedět, nebo se to alespoň snaží. Pokud je dítě neaktivní, neprolézá se, musíte mu v tom pomoci.

Masáž posiluje svaly zad a břicha. Tento postup by měl být proveden již od 4 měsíců, potom o šest měsíců se dítě rozhodně začne plazit. Je vhodné masírovat hravým způsobem, protože dítě musí relaxovat.

Masážní terapie také přispívají k růstu dítěte a rozvoji pohybového aparátu..

Masáž je zvláště důležitá pro předčasně narozené děti. To jim umožňuje přibírat na váze rychleji..

Masáž snižuje koliku a posiluje imunitní systém. Aby bylo dítě zdravé, měla by být masážní cvičení pravidelná.

Jak masírovat dítě

Technika závisí na účelu masáže. Pokud se dítě bojí koliky, proveďte kruhové údery břicha. Poté se dotkněte konečníku a šikmých svalů a končte sevřením kolem pupku.

Chcete-li posílit svaly zad, zvedněte dítě nad rovný povrch a uchopte ho za břicho a hrudník. Dítě by mělo zvednout hlavu a ohnout páteř. Stačí jeden postup.

Chcete-li zmírnit napětí v zádech a krku, hněte tuto oblast a poté lehce pohladte. Dost 3 opakování.

Masážní komplex vypadá takto:

 1. Položte drobky na záda. Začněte tím, že hladíte, třete, plstíte a stisknete horní končetiny.
 2. Vezměte dítě oběma rukama. Zkuste ji chytit za prst a poté ji zvednout. Zkřížte ruce dítěte, jako by se objímal.
 3. Masírujte nohy. Opakujte všechny masážní techniky 4krát.
 4. Vezměte dítě za nohy tak, aby spočívalo na vaší dlani. Ohněte nohy dítěte do kolen, zatlačte je do žaludku a poté proveďte cvičení „kolo“. Stačí 8-10 opakování.
 5. Otočte drobky na břiše. Rub a hýždě. Pokud se dítě snaží plazit, položte mu dlaň pod dlaň, pomozte jí ohýbat a roztahovat nohy. Toto povzbuzuje dítě, aby bylo na všech čtyřech..
 6. Když dítě leží na břiše, vezměte si ruce, roztáhněte je, pak je zvedněte a zvedejte trup. Pokuste se dát dítě na kolena. Opakujte cvičení 2-3krát.

Dítě při cvičení by mělo být zdůrazněno. Pokud vidíte, že je dítě unavené, odpočiňte si.

Masáž trvá 5-7 minut, ale přináší velké výhody pro dítě. Cvičte denně, potom bude vaše dítě mobilnější.

Masáž a gymnastika pro dítě ve věku 6 měsíců a později: cvičení na posílení svalů zad a končetin, video

Ve věku 6-7 měsíců začíná důležitá fáze života dítěte. Navzdory skutečnosti, že od narození uplynulo pouze šest měsíců, jeho tělo prošlo mnoha změnami. Objevují se nové dovednosti: dítě se začne plazit, sedět, vstávat a držet se podpory. Děti se vyvíjejí pomaleji pomaleji, ale také se snaží co nejlépe dělat pohyby směrem k dospělosti. Při vývoji dítěte pomůže masáž, speciální gymnastika a cvičení.

Indikace a kontraindikace pro masáže a gymnastiku

Hlavním účelem masáže pro dítě ve věku 6 nebo 7 měsíců a starší je posílení těla a gymnastika má příznivý účinek na svaly zad, paží a nohou. Pokud je postup proveden správně, je výsledek patrný velmi brzy. Děti, se kterými učí, jsou zdravější. Vyznačují se dobrou chutí k jídlu a veselou náladou během dne. Imunitní systém dítěte zesiluje, což pomáhá předcházet infekčním onemocněním. Takové dítě včas začne sedět a plazit se.

Gymnastická cvičení a správná masáž jsou pro šestiměsíční dítě užitečné z několika důvodů:

Pro každý komplex sledující konkrétní cíl, jeho vlastní svědectví. Preventivní opatření se doporučují všem. Zvyšují tón těla. Specializované postupy - pro děti, u kterých:

 • nízký svalový tonus;
 • clubfoot (doporučujeme přečíst: clubfoot u dětí: znaky s fotografií a léčba);
 • plochá chodidla;
 • časté koliky;
 • dysplazie atd..

Indikace pro fyzické cvičení jsou poruchy nervového systému:

 • hyperaktivita
 • nespavost;
 • silná vzrušení;
 • časté záchvaty hněvu.

Nemůžete provést postup, pokud dítě:

Pravidla pro přípravu

Technika a cvičení doma

Doporučená cvičení pro domácí úkoly:

 1. Relace začíná masáž rukou. Proveďte lehké tahy a poté je střídejte třením, plstěním a brněním. Hladící cvičení končí - stejně jako začalo. Jedná se o velmi důležité cvičení, je nutné zahřát svaly (analogický rozcvička v gymnastice pro dospělé).
 2. Míchání a zvedání rukou. Nabídněte svému dítěti své oblíbené hračky, aby je pevně držely. Když dítě uchopí dostatečně dobře, provádíme míchání a zvedání rukou. Pro dostatečné zatížení stačí 8 rázných cvičení.
 3. Ohýbání kolen. Intenzivně ohněte dětská kolena. Celkem 6 ohybů na každé noze - nejprve samostatně a poté střídavě.
 4. Je čas posílit svaly zad. Otočte dítě na bříško, masírujte hýždě a záda. Vyvarujte se drsným pohybům, ale masírujte tlakem. Můžete použít brnění, tření, stávkující. Všechny tyto akce se střídají s jemným hladením..
 5. Plazit se. Toto cvičení pomůže upevnit schopnost procházení nebo stimulovat dítě k novému úspěchu, pokud ještě nezačal procházet sám. Dejte si dítě na břicho. Položte palec mezi nohy a držte jej. Poté se začněte ohýbat a uvolňovat nohy na kolenou. Brzy dítě zjistí, co je co, a začne nezávislé pohyby. Je nutné ukázat dítěti, jak se dostat na všechny čtyři. Poté, co s ním tuto pózu vyřešíte, zjistěte alternativní pohyb paží a nohou. Velmi brzy dítě začne aktivně procházet a brát své oblíbené hračky.
 6. Masírujte břicho (doporučujeme přečíst: masáž pro koliky pro novorozence: videonávody). Začíná kruhovými tahy po směru hodinových ručiček. Pak se provádí řezání podél konečníku a šikmých svalů tahy. Masáž musí být dokončena sevřenými pohyby v pupku.
 7. Sedět. Z místa na všech čtyřech, stejně jako při procházení, držte jednou rukou kolena dítěte, druhou rukou držte dítě za rukojeť a vytáhněte ji na stranu a nahoru tak, aby dítě sedělo, jako by skrz stranu. Začněte 2 dřepy..
 8. Zvyšuje narovnání nohou. Chcete-li provést cvičení, udržujte nohu dítěte v oblasti kolen tak, aby byla narovnána. Je možné provádět společné a následné výtahy 6-8krát.
 9. Zvedání trupu. Provádí se z polohy na zádech. Uchopte dětské ruce tak, aby vás chytil za prsty. Poté je rozložte, zvedněte a vytáhněte dítě. Proveďte cvičení 2-3krát.
 10. Masáž hrudníku. Začněte hladením, poté vibrujte a hladte znovu..
 11. Sedí si, zatímco leží na zádech. Technika exekuce od cvičení, které jste předtím provedli, se liší pouze v tom, že nyní nemusíte drobky držet za ruce. Je nutné do nich vložit prsteny, za které pochopí. Vytáhněte dítě, až budete za těmito prsteny.

Masáž pro 6 měsíců staré dítě

V 6 měsících začíná dítě aktivně zkoumat svět: pokouší se plazit, otočí se ke straně zvuků, naučí se sedět a stát s podporou. K tomu, aby takové činnosti nemohlo poškodit zdraví dítěte, potřebuje správnou masáž zaměřenou na posílení svalů, uvolnění napětí a relaxaci. Můžete to udělat nejen ve speciálních centrech, ale také doma: to vám umožní navázat silné emoční spojení mezi dítětem a rodiči.

Proč masírovat v tomto věku

Šestiměsíční dítě ví, jak držet hračky v ruce, držet záda a krk, pokouší se samostatně sedět a vstávat, plazit se po všech čtyřech. To vše přispívá k rychlému rozvoji pohybového aparátu a posílení svalové tkáně, vazů, kostí, kloubů. Pomáhá tělu vyrovnat se se stresem a provést speciální masáž. Výhody masírování dítěte se neomezují na posílení svalů a zvýšení pružnosti.

Stimuluje činnost všech vnitřních orgánů;

 • Zlepšuje náladu;
 • Má tonický nebo relaxační účinek, v závislosti na technice;
 • Uvolňuje svalové bloky a napětí;
 • Zvyšuje imunitu;
 • Zlepšuje trávení;
 • Zlepšuje krevní oběh a metabolismus;
 • Zvyšuje svalovou hmotu;
 • Zabraňuje nevratným změnám v muskuloskeletálním systému.

Léčebná a posilovací masáž pro děti od 6 měsíců je celý systém, komplex zaměřený na posílení zdraví dětí a správný vývoj dítěte. Přes kůži dítěte dochází k ovlivnění nervového systému. Výsledkem je, že normalizuje spánek, dítě se zklidní, naučí se porozumět emocím a reagovat na ně.

Pravidelná masáž šestiměsíčního dítěte pomůže zabránit rozvoji plochých nohou, skolióze, hypertenze, nervových chorob.

Funkce masáže pro šestiměsíční děti

Hypertonicita svalové tkáně u pětiměsíčních dětí již prochází, takže masáž v tomto věku je zaměřena na posílení svalů, uvolnění a uvolnění únavy. Naučí se ovládat své pohyby, držet předměty v ruce a vytáhnout se. Správná a pravidelná masáž pro dítě od 5 měsíců je nutná pro přípravu na aktivní pohyby: učí ovládání a jak udržet kolena ohnutá nebo narovnána, jak se opírat o povrch. Třídy se šestiměsíčními dětmi tyto dovednosti posilují a rozvíjejí..

Pětiměsíční dětská masáž zahrnuje více cvičení a technik.

To se vysvětluje aktivací a vývojem různých svalových skupin, posílením vazů a kloubů, zlepšením krevního oběhu, saturací tkání kyslíkem. Po 6 měsících tyto pohyby dítěte přirozeně rozvíjejí tyto svaly. Účelem masáže je zmírnit únavu a blokovat, uvolnit se, uklidnit se, saturovat krví bohatou na kyslík.

Kontraindikace

Malé děti nedostávají masáž:

 • Horečka;
 • Tuberkulóza
 • Atrofie svalové tkáně;
 • Aktivní zánětlivé procesy na kůži a v podkožní vrstvě;
 • Akutní formy artritidy;
 • Diatéza;
 • Rahite;
 • Srdeční choroba;
 • Hernias.

Pokud se vyskytne katarální choroba doprovázená horečkou, doporučujeme se před masáží poradit s pediatrem.

Jak často by měla masáž dětí?

Pravidelnost a délka masáže závisí na:

 • Celkový stav dítěte;
 • Indikace;
 • Přítomnost průvodních patologií.

První masáž se podává novorozencům ve věku tří týdnů. Doba procedury je až 10 minut. O šest měsíců se čas ve třídě prodlužuje na 30 minut (včetně gymnastického komplexu). Pokud nedochází k negativním reakcím a dítě je zdravé, pak každý den masírujte.

Při masáži je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Proveďte zasedání nejpozději do 20 hodin;
 • Po krmení by měla uplynout hodina;

Masážní plocha by měla být rovná, bezpečná a pohodlná pro dítě..

Místnost musí být větrána předem a po celou dobu sezení zavřete okna, abyste zabránili průvanu. Optimální pokojová teplota + 21 + 24 ° C..

Základní techniky expozice

Mezi hlavní typy masáží pro dítě od 6 měsíců patří:

 • Triturace;
 • Hladil;
 • Pat;
 • Hnětení;
 • Vibrace.

Pohyby jsou pohyby pomalé a lehké, rytmické. Držte ji dlaněmi směrem zdola nahoru. Tento typ masáže má příznivý vliv na normalizaci metabolismu, uklidňuje dítě. Dalším typem hlazení je tření. Prochází mírným tlakem, který zlepšuje stav pokožky, snižuje ukládání podkožního tuku, posiluje povrchové svaly. Aktivnější broušení - plstění se provádí krátkými pohyby se silným tlakem. Mezi prsty se vytvoří malý záhyb kůže. Tento typ masáže působí na hluboké vrstvy svalové tkáně, zlepšuje výživu svalů kyslíkem.

Facka se provádí nejprve jedním prstem, poté dvěma, třemi a čtyřmi. Krátké rytmické paty rozkládají subkutánní depozity, zlepšují stav kůže a zvyšují tonus svalů. Vibrace má analgetický účinek. Dělají to jemně, ale rytmicky a rychle s translačními pohyby prstů..

Jak masírovat

Před sezením si umyjte ruce a namažte je olejem. Umělé a syntetické krémy nejsou vhodné pro děti. Je lepší použít přírodní olivový nebo kokosový olej, jojobový olej, argan, bambu nebo jejich směsi. Masáž v 6 měsících začíná hladením celého těla. Proces je doprovázen hlasem: dítě je požádáno, aby podalo ruku, posadilo se, převrátilo se. V průběhu času se vazba mezi slovem a akcí zesílí. Intenzita a složitost pohybů se postupně zvyšuje.

Ruce se masírují jako první: hladí ruce a dlaně se nahradí jejich tře ním. Pak je každý prst jemně masírován: stimuluje to rozvoj jemných motorických dovedností, které úzce souvisí s inteligencí a řečí. Poté, co prsty přejdou na zápěstí, stoupají výš k loketnímu kloubu a rameni. Po masáži se provede cvičení: ruce dítěte se sklopí a roztáhnou. Opakujte cvičení 3-5krát. Přejít na masáž chodidel. Nohy začínají masírovat od nohy k dolní části nohy a výše. První technikou je hladit, pak třít a poklepat. Kompletní - ohnutím kolenního kloubu. Opakujte 2-3krát a poté proveďte lehké hladké pohyby..

Kromě toho můžete provádět masáž chodidel: palce jsou umístěny vpravo a vlevo od středu chodidla. Nohy by se měly udržovat ohnuté a pohyby prstů by měly být rytmické, kruhové a měkké. Při masáži na dolní končetině můžete mírně zvýšit tlak a intenzitu pohybu.

Další oblastí studia je žaludek. Šikmé svaly břicha se zdvihají a otírají a vytvářejí protisměrné a kruhové pohyby. Snaží se nedotýkat oblasti pupku. Proveďte asi 5-6 opakování a jděte na hrudi dítěte. Hrudník je masírován stejným způsobem: hladil, poklepával, lehce vibroval pohyby. Kruhová masáž se provádí od žeber po ramena.

Po masáži prsu cvičte - prudce stoupejte. Dítě je zvednuto pod bříško a zvednuto. Tato technika rozvíjí vestibulární aparát, koordinaci pohybu.

Po vznášení se dítě položí na záda a otočí se doleva a poté na žaludek na pravou stranu. Masáž hýždí a zad se provádí z polohy na břiše. Masáž páteře je nepřijatelná: pohyby rukou by ji neměly ovlivňovat Hladění a tření se provádí od hýždí po krk nahoru po povrch zad. Poté se poklepáním a mravenčením provedeme stejným směrem a znovu se pohladíme. Rozvíjí svalové svaly. Pro posílení svalů po sezení se opakuje prudký nárůst, ale pouze dítě je drženo za zády. Na konci 6 měsíců je dětská masáž zakončena gymnastikou.

Cvičení pro kojence 6 měsíců

Kurzy pro šestiměsíční dítě jsou zaměřeny na rozvoj koordinačních a motorických dovedností, posílení zad a abs. Aby dítě sedělo, maminka nebo táta přitáhli drobky za úchyty na sebe. Dítě může uchopit palce rodičů svými dlaněmi nebo rodiče drží dítě za pěsti.

Další užitečné cvičení: sevřít dlaně na hrudi a zádech dítěte, zvednout. Správná reakce - dítě ohne záda a zvedne hlavu. Udržujte v této poloze déle než 20 sekund. Pro rozvoj schopnosti plazit se v dětech provádějí následující cvičení: dítě leží na břiše, maminka nebo táta položí jednu ruku pod jeho hruď, druhá ohýbá nohy na kolenou. Potom dítě zvedne, aby se mohl opřít o ruce a nohy. Doba cvičení není delší než minuta.

Účinek masáže a gymnastiky dobře upravuje plavání: denní vodní procedury příznivě ovlivňují stav svalů, rozvíjejí dovednosti, pohyby, zvyšují objem plic. A k rozptýlení dítěte během zákroků můžete zapnout klidnou meditativní, klasickou nebo uklidňující hudbu..

Vše o dětské masáži

Potřebuje dítě masáž? Je možné to udělat sami? Kdy je masáž kontraindikována? To vše se dozvědělo od dětské lékařky Ludmila Ignatievy.

Je všeobecně známo, že dítě potřebuje masáž, rodiče se učí od dětského lékaře nebo specialisty. Lékař zpravidla předepisuje všeobecnou nebo terapeutickou profesionální masáž. Druhá možnost se provádí přísně podle svědectví lékaře. Obecná masáž se doporučuje téměř všem dětem do jednoho roku. Je to užitečné z mnoha důvodů: rozvíjí pohybový aparát, posiluje imunitní systém, reguluje svalový tonus, rozvíjí motorické dovednosti. A často vyvstává otázka rodičů, zda je možné provádět sezení sami, protože se zdá, že na tom není nic složitého.

- Pokud rodiče nemají speciální vzdělání, dovednosti a každodenní praxi, pak by jejich dítě nemělo být léčeno. Rodiče mohou provádět gymnastiku a nejjemnější masážní pohyby, například hladit. Jsou zvláště relevantní až do věku tří měsíců, kdy aktivní pohyby dítěte prakticky chybí a svaly by se měly rozvíjet. Plus hladení zlepšuje krevní oběh, což má příznivý účinek na celé tělo dítěte.

Obecná masáž by měla být svěřena odborníkům, protože znají správné techniky, kterou svalovou skupinu je třeba „aktivovat“ a která naopak „uvolnit“. Může být prováděna od věku tří měsíců, kdy jsou k hladkým pohybům přidány třecí, hněticí a vibrační pohyby..

Proč masírovat dítě do 1 roku

Masáž začíná zpravidla od tří měsíců, ale pokud je to lékařská indikace, pak dříve. Všechny typy masáží u dětí do 1 roku se obvykle střídají se speciální gymnastikou zaměřenou na rozvoj dovedností držení hlavy, otáčení ze zad na žaludek a zpět, sezení, plazení, vstávání a chůzi.

- Většina lékařů věří, že dítě může zahájit první masáž poté, co se pupeční rána rozrostla, tj. Ve třetím týdnu života. Od tohoto věku se matka sama může začít hladit pohyby po dobu nejvýše 10 minut, a to musí být prováděno každý den. Po 1 měsíci se doba masáže prodlouží na 15-20 minut. Masážní kurz by měl být proveden vyškoleným odborníkem a podle svědectví lékaře.

Kdo potřebuje masáž?

U některých dětí si pediatr nebo neurolog určitě předepíše masážní kurz. V jakých případech se to provádí:

 • za 1,5 až 2 měsíce dítě nemůže držet hlavu, zejména leží na břiše
 • ve 4-5 měsících se nepokouší převrátit se z břicha dozadu a zpět
 • v 6 měsících nemůže sedět bez podpory, bourá se na jednu stranu, nepokouší se sednout
 • v 8-9 měsících se nevplíží a nesnaží se vstát s podporou
 • do 1 roku nezačne chodit
Kterýkoli z těchto projevů je příležitostí navštívit lékaře, který rodičům povede, co dělat dál.

Julia Nazarova, 30 let:

- Začali jsme s masáží, když měla Katya 3 měsíce. Pediatr řekl, že jí nedrží hlavu dobře a odkázala na neurologa. Okamžitě se obrátil do lékařského centra, kde lékař předepsal masáže: každý měsíc po 10 sezení. Zlepšení byla samozřejmě okamžitě patrná. Katya po prvním kurzu získala sebevědomější hlavu. Masáže jsme prováděli až rok, pak se kurz opakoval každé tři měsíce.

Natalia Gorina, 26 let:

- Při jedné z prohlídek si pediatr všiml, že syn nemůže udržet hlavu na zádech a že má naladěné svaly. Předepsala masáž. Pasha bylo asi dva měsíce. Potom pořád ještě chodili ve čtyřech a šesti měsících. Syn se stal sebevědomějším, když držel hlavu a popadl předměty za kotce. Po třetím roce jsem se pokusil sedět bez podpory.

Pokud dítě při masáži pláče

Pokud je dítě nezbedné, je třeba zjistit důvod: špatné zdraví, bolestivé masážní pohyby, hlad, únava nebo něco jiného. Změňte čas masáže na pohodlnější pro dítě, vezměte v úvahu hodiny krmení, aby dítě v době sezení nezažilo hlad. Nezapomeňte, že poslední jídlo by mělo být 40 minut před sezením. Ujistěte se, že se relace neshoduje s časem spánku a že místnost má příjemnou teplotu pro drobky - 20-22 ͦС.

Pokud je důvodem stále masážní pohyby, pak by dítě mělo být rozptýleno různými způsoby - hračky, knihy, karikatury (vše, co si rodiče vymýšlejí), což umožní masážnímu terapeutovi dělat svou práci.

Indikace a kontraindikace

Některé matky a otcové naslouchají názorům lékařů a řídí se všemi pokyny, jiní se drží pozice „projít sami“. Existuje však řada indikací, které vyžadují masáž, a existují případy, kdy není možné provádět sezení.

- Nejčastěji se jedná o situace neurologické a ortopedické povahy. Z hlediska neurologie jsou nejčastějšími indikacemi pro masážní kurz hypertonicita a torticollis. Z hlediska pohybového aparátu jsou to dysplazie, skolióza, varus nebo valgus deformita nohy.

Existuje mnoho kontraindikací: jedná se o akutní období onemocnění, pooperační období, hnisavé kožní choroby, kožní vyrážky, srdeční vady. Patří sem také diabetes mellitus, rakovina.

Ekaterina Smirnova, 31 let:

- Moje dcera měla porodní poranění. Levá ruka se prakticky nepohybovala. Každý měsíc jsme dělali masáž, pak jsme přidali další akupunkturní kurzy. Zlepšení byla patrná, ale práci ruky bylo možné obnovit až po několika letech. Celou tu dobu jsme nezastavili, pouze se změnila frekvence kurzů. A teď, když je Anna téměř sedm, každých šest měsíců děláme masáže a snažím se její levou paži dodatečně zatěžovat. Například si vezměte hračku levou rukou.

Výběr specialisty

Výběr odborníka je jedním z důležitých bodů. Ujistěte se, že masážní terapeut má odpovídající vzdělání. Přečtěte si recenze online, rozhovor s přáteli. Věnujte pozornost tomu, jak člověk vypadá. Měl by nosit úhledný lékařský oděv, neměl mít na rukou prsteny a dlouhé nehty, které by mohly poškodit kůži dítěte. Zkušený odborník bude schopen navázat kontakt s dítětem a rodiči a podrobně vysvětlit své jednání.

Měl bych na reklamu důvěřovat masážnímu terapeutovi? Tuto otázku jsme adresovali pediatrovi.

- Můj názor je tento: obvykle jsou specialisty na reklamu studenti lékařských univerzit, kteří absolvovali masážní kurzy a ve svém volném čase hledají zaměstnání na částečný úvazek. Takovým masážním terapeutům bych nevěřil, protože zkušenosti s prací s rukama jsou velmi důležité. Čím zkušenější je odborník, tím lépe. Osobně bych šel buď na běžnou kliniku (veřejnou nebo soukromou), nebo do specializovaného centra, kde pracují vysoce kvalifikovaní masážní terapeuti.

Masáž je způsob, jak posílit zdraví dítěte a účinný nástroj při řešení závažných problémů. Hlavní věc je, že zasedání jsou aktuální a vedená zkušeným odborníkem.

Masáž pro dítě, aby si sedlo

Jak masírovat, aby se dítě posadilo? Potřebuje vaše dítě takový postup? Po šesti měsících se dítě učí nové dovednosti - převaluje se, leží na břiše, zvládl schopnost chytit. Díky aktivnímu vývoji si mnoho dětí rozvíjí schopnost samostatně sedět.

Můžete pomoci svému dítěti rychleji se posadit pomocí speciálních masážních technik a cvičení. Lékaři předepisují tyto postupy pro chlapce od pěti měsíců věku a pro dívky od šesti měsíců.

Jak provést postup

Aby se dítě mohlo posadit na vlastní pěst, aby nespadlo na jednu stranu nebo zpět, musí být jeho svalnatý systém dobře vyvinut. Nemůžete přistát dítě proti jeho vůli, upevnění pozice těla polštáři nebo přehozy na postel. Není třeba se dostat před události, jinak je to s negativním dopadem na stav páteře, kostí, kloubů.

Pro posílení svalového aparátu páteře lékaři doporučují provádět masáže a gymnastická cvičení. Aby dítě sedělo rychle a správně, měla by se masáž provádět na břicho, hýždě a záda. Pohyby se opakují třemi přístupy..

 • Zdvihněte bříško ve směru hodinových ručiček, kruhové pohyby jsou směrovány do středu břicha;
 • Dělat, hladit, poblíž pupku, můžete štípnout;
 • Opět udělejte kruhové pohyby;
 • Potom položte palce do rukojeti dítěte a zatáhněte jej za pěsti. Pomalu jemně zvedněte drobky nahoru a lehce je vytáhněte. Zároveň je důležité ovládat touhu dítěte sedět na vlastní pěst - ohýbat lokty, touhu vytáhnout se nahoru.

Taková cvičení by měla trvat několik sekund, postupně zvyšovat čas procedury..

Jak udělat masáž zad:

 • Strouhanka se převrátí na bříško a hladí záda, zdola od hýždí nahoru směrem k krční páteři;
 • Kruhovým pohybem aktivně tírají zadní část dítěte, přičemž jedna ruka provádí pohyby za hodinových ručiček a druhou proti;
 • Pohyby „pily“ vytvářejí okraje dlaní;
 • Rub, sevření kůže v blízkosti páteře (nedotýkejte se páteře);
 • Lehce hladil záda;
 • Otočte dítě do postranní polohy, konejte prsty po páteři, aniž byste se dotkli samotných obratlů;
 • Znovu ji položte na záda, vložte polštář nebo složený kryt pod hrudník, zvedněte pánev dítěte, jemně potřást, držet ruce pod pánevní oblastí, během tohoto cvičení by měl normálně najít oporu uchy.

Jak masírovat hýždě tak, aby dítě sedělo rychleji:

 • Hladil hýždě směrem k dolní části zad;
 • Aktivně třete horní část hýždí;
 • Zahřejte se, provádějte kruhové pohyby;
 • Nakonec sevřete hýždě.

Jak vyvinout svalový aparát

Aby se urychlil vývoj dětí, musíte se s nimi vypořádat, posílit svalový systém, zlepšit tón těla. Po celý den se řiďte těmito doporučeními dítěti v délce šesti měsíců:

 • Zvedněte zadní část kočárku do svislé polohy, ale ne ostře, ale postupně, aby nedošlo k poškození křehké páteře;
 • Povzbuzujte dítě k procházení;
 • Vyberte si pohodlné věci, které neomezují pohyby;
 • Častěji se šíří na bříško;
 • Zatáhněte za rukojeti tak, aby se dítě posadilo;
 • Pomozte dítěti sedět - pomozte dítěti vstoupit na všechny čtyři, posaďte se z této pozice.

Nespěchejte na děti, dítě musí být zralé, aby si mohlo sednout nezávisle. Pokud nemá dostatek času na rozvoj za svými vrstevníky, můžete mu s tím pomoci pomocí jednoduchých cvičení a doporučení, provádění denní masáže a cvičení.

Indikace postupu

Masáž je předepsána lékařem, pokud dítě zaostává ve fyzickém vývoji. Pro některé indikace je s dětmi zapojen pouze profesionální masér. Aby se tomu zabránilo, rodiče provádějí masáž, vyzbrojeni znalostmi a doporučeními.

Obecné údaje pro postup:

 • Zpožděný fyzický vývoj;
 • Pokud je dítě předčasné;
 • Za účelem prevence;
 • Posílení svalové soustavy svalovou slabostí;
 • Od šesti měsíců - všem dětem bez kontraindikací;
 • Pro poruchy páteře.
 • Pokud není postup povolen

Existují kontraindikace tohoto postupu, mezi něž patří:

 • Hypertermie;
 • Nemoci infekční etiologie;
 • Negativní emoční postoj dítěte nebo rodičů;
 • Onemocnění kůže;
 • Porušení v krvi;
 • Nemoci močové soustavy akutní geneze;
 • Křivice je složitá forma;
 • Navel kýla;
 • Kostní tuberkulóza;
 • Srdeční vady.

V případě kontraindikací se poraďte s lékařem o vhodnosti určitých pohybů (hladil), aby nedošlo k poškození dětí. Lékař umožňuje sezení se zlepšením, léčení nemocí.

Vlastnosti masáže

Aby relace mohla být přínosná, postupujte podle doporučení a funkcí za běhu:

 • Místnost by měla být bez průvanu, předvětrat;
 • Teplotní režim je důležitý - ne nižší než 20 a ne vyšší než 23 stupňů;
 • Povrch, na kterém leží drobenka, musí být čistý, pohodlný, pohodlný;
 • Ruce jsou omyté, otřené do sucha, odstranit všechny šperky. Teplé dlaně, otírající se o sebe;
 • Pokud dítě pláče a jedná, je lepší zrušit sezení, s negativní emoční náladou, sezení nebude užitečné;

Pokud jsou v těle onemocnění epidermis nebo s infekčními procesy, je relace zrušena.

Nespěchejte na vývoj dětí. Můžete jim pomoci rozvinout pomocí masážních technik a cvičení, ale udělejte to nenápadně, kojencům by se měl tento postup líbit.

Neočekávejte však rychlé výsledky z provedených procedur, pomocí pravidelných denních cvičení můžete posílit svalové, kostní a kloubní aparáty, zlepšit tón těla. Přinutit se posadit nebo chodit dopředu může tělu ublížit.

Ohodnoťte tento článek: 76 Ohodnoťte tento článek

Nyní článek opustil počet recenzí: 76, průměrné hodnocení: 4.18 z 5

Fyzioterapeutická cvičení pro děti od 6 měsíců

Šest měsíců je důležitým milníkem v životě dítěte. Už může sedět, volně se převalit, s podporou pokusu vstát. Cvičební terapie pro děti ve věku 6 měsíců prochází změnami, její cíle, obsah, trvání tříd jsou transformovány.

Pokud u novorozených dětí mladšího věku byla doba cvičení a masáže omezena na 15 minut, musíte nyní dítěti dát gymnastiku půl hodiny denně..

Dítě začalo spát mnohem méně, doba bdění se zvýšila, fyzická aktivita se zvýšila. Po 6 měsících je nutné posílit a rozvíjet pohybový aparát, udržovat svalový tonus paží a nohou a rozvíjet podpůrnou reakci u nohou. Dítě musí být schopno sebevědomě držet různé předměty, pohybovat se aktivně as radostí.

Cíle lekce

 • učit procházet na všech čtyřech;
 • rozvíjet koordinaci, rytmické pohyby;
 • připravte se na vnímání řeči častým oslovením dítěte pomocí krátkých frází a zatáček;
 • dovolit dítěti pohybovat se mimo arénu, postýlku;
 • postupně učit nové komplikované pohyby.

Základní pravidla pro cvičení a masáže

 1. Cvičení začínají nejméně hodinu po krmení a nejpozději půl hodiny před jídlem.
 2. Třídy se konají pouze v přítomnosti síly, dobré nálady dítěte.
 3. Pokud je dítě nespokojeno, je lepší trochu zkrátit dobu gymnastiky, raději před její kvalitou než délkou.

Obecná doporučení

Jednou z významných událostí v životě šestiměsíčního dítěte je začátek nezávislého pohybu. Procházení urychluje znalosti světa, přináší dítěti spoustu radosti. To je také zdravý proces, který podporuje rozvoj svalů zapojených do držení těla. Při procházení je důležité věnovat pozornost správným pohybům..

Za prvé, dítě poprvé cítí příležitost plně stát na všech čtyřech, trhat žaludek z povrchu. Nejprve se snaží najednou hodit oběma rukama dopředu a pak zvedne nohy. Druhou fází jsou asymetrické pohyby: paže a nohy umístěné na jedné straně těla jsou přeuspořádány, poté jsou druhé paže a nohy nataženy. A konečně nastává kvalitativní posun - dítě se učí nejpohodlnějším způsobem: počínaje odpočinkem na pravé ruce, levou nohou, cyklus končí tahem levé ruky, pravou nohou.

Dítě je schopno se pohybovat smysluplně a je k tomu důležité poskytnout dostatečné příležitosti. Hranice postýlky se stávají příliš těsnými, musíte se pohodlně v okolním prostoru naučit, jak se orientovat. V tuto chvíli je důležitá svoboda pohybu, takže dítě musí být vyhozeno na zem, nízká pohovka, židle.

Musíte také zajistit maximální bezpečnost pro dítě. Proveďte nestabilní objekty, vytvořte maximální volné místo. Ke stimulaci fyzické aktivity mohou být na různé konce místnosti umístěny zvědavé bezpečné věci. První pokusy o procházení by měly být časté, ale krátkodobé, s každým dnem mohou být mírně prodlouženy.

U dětí ve věku 6 měsíců a více se práce svalů rukou vyrovná, pohyby - přesněji a ekonomičtěji. Berou hračku pouze jednou rukou, posouvají ji a klepají na postýlku.

Dítě již může uvolnit a napnout svaly jednotlivých skupin - utáhnout abs, uvolnit záda atd. Bylo možné provádět složitá cvičení, která rozvíjejí koordinaci. Je vhodné pokaždé mluvit o pohybech stejnými slovy, mluvit s dítětem.

Cvičení a masáže

Je lepší držet se vyvinutého souboru cviků pro šestiměsíční děti a dodržovat nezbytné podmínky:

 • provádět postupy v předvětrané místnosti při teplotě + 22 ° C;
 • připravit stůl pro třídy s položeným na přikrývce na kolo, naftou, plenkou;
 • před cvičením si umyjte a otřete ruce;
 • masírujte opatrně, s jemnými pohyby, kvůli zranitelnosti kůže, citlivosti svalů, vazů, kostí;
 • při masáži nepoužívejte mastek a vazelínu - póry na kůži mohou být zaneseny.

Komplex

 1. Crossing hands. Nechte dítě uchopit ukazováčky dospělé každou rukojetí a provádět příčné pohyby v oblasti hrudníku. Můžete dát chrastítka do svých rukou pro komplikace. Tempo cvičení se mění. Opakujte 6krát.
 2. Ohýbání nohou. Vezměte dítě za holeně, provádějte ohýbací a nekonečný pohyb, jako je chůze, běh, měnící se tempo. Přes pasivitu cviku všechny svaly nohou a chodidel aktivně pracují. Chcete-li vytvořit překonané úsilí, umístěte malé prsty pod nohy dítěte. Běží 4krát.
 3. Překlopte se do žaludku. Šestiměsíční dítě je schopné samostatně provést převrat, stačí ho požádat, aby to udělal slovy. Pokud tomu nerozumíte, položte hračku na stranu nebo mírně otočte boky na stranu.
 4. Masáž zad, hýždě.
 5. Aktivní popíjení. Pověste hračku o něco dále a povzbuzujte dítě, aby za ni natáhlo ruku. Opakujte 4-5 krát.
 6. Kruhové pohyby nohou. Proveďte nohy ohnuté na kolenou v kruzích různými směry. Opakujte 3 až 5krát.
 7. Plazit se. Položte dítě na břicho a postavte se mu k nohám. Oblékněte se na všechny čtyři a nabídněte se k procházení, o něco se zajímáte. Pokud již dítě plíží samo o sobě, cvičení nemusí být prováděno, bude to dělat po celý den.
 8. Bříšková masáž.
 9. Sedět. Dejte dítěti obě ruce (můžete postupně dávat) a povzbuzujte ho, aby si sedl. Volnou rukou držte kolena. Když se dítě posadí, držte ho na zádech rukou zdola nahoru a nechte ho narovnat záda. Potom opatrně položte dítě na bok. Dobrý abs trénink. Běží 2krát, měnící se strana a paže.
 10. Ruce kruhy. Rozvíjí koordinaci. Udělejte to pomalým tempem 5krát.
 11. Masáž nohou.
 12. Zvyšování narovnaných nohou. Ukazovák a palec zakrývají spodní nohy a ostatní položí na kolena. Zvedněte nohy vzpřímeně, dolů. Opakujte 8krát.
 13. "Polykat". Lehněte si na břicho a natáhněte ruce. Uchopení po stranách, zvednutí, nohy spočívající na břiše. Proveďte dvakrát až třikrát.
 14. Masáž prsou.
 15. "Box". Lehněte si na záda a nechte dítě chytit palce. Simulujte opatrné pohyby v boxu. Pokuste se nasměrovat držadlo směrem ke středu a zvednout rameno. Dítě se mírně otočí do stran. Běh 5krát.

Ve videu existují komplexy cvičení, kde můžete vidět i příklady provedení dynamické gymnastiky. Obsahuje somersaults, houpající se, házet děti. Cvičení vypadají obtížně, ale účinně přispívají ke zlepšení zdraví, duchovního, fyzického vývoje.

Děti s vrozenou DTS-dysplasií kyčelního kloubu jsou předepsány cvičební terapie s extrémní opatrností, i když je to důležitý prvek terapie. Velké místo je věnováno terapeutické masáži, která se provádí pomocí speciálních technik. Složitá aplikace všech postupů od prvních dnů života vám někdy umožní patologii zcela zbavit. Ztracený čas může mít vážné následky. U TPA by masáž měla být prováděna výhradně odborníkem.

Masáž pro kojence

Během masáže se zlepšuje krevní oběh a lymfatický oběh, pot a mazové žlázy začnou intenzivně fungovat a odumřelé tkáně kůže jsou odstraněny. Svalový tón, jejich schopnost stahovat se a elasticita se zvyšují, vazy posilují a stávají se mobilnějšími. Masážní pohyby pro kojence jsou prováděny opatrně a jemně, bez trhání a silného tlaku.

 1. Masáž rukou. Položte dítě na záda. Jednou rukou ji uchopte za zápěstí, prsty druhé, udeřte a otřete prsty dítěte, od konce k základně. Opakujte dvakrát, konec hladíte dlaněmi. Potom dejte dítěti ruku, aby uchopila palec dospělého, hladila ho a třela ji druhou rukou ve směru od zápěstí po loket, poté k rameni. Chcete-li hladit pohyby na obou stranách ruky, třením - pouze z vnější strany.
 2. Masáž hrudníku. Začíná hladkou podél hrudní kosti s dlaněmi zdola nahoru a šíří je na ramena. Proveďte 3 opakování. Pokračujte v hlazení prsty od hrudní kosti podél žeber po stranách. Další fáze je broušení. Vyrábí se prsty, lehkými poklepáním, spirálovými pohyby podél hrudní kosti zdola nahoru. Pak od hrudní kosti do stran podél mezistupňových prostorů.
 1. Masírujte břicho. Dlaň vaší pravé ruky popište kruhy na břiše ve směru hodinových ručiček. Poté dejte dvě dlaně současně ve směru ze stran k pupku. Tření - prstem ohnutým v kloubu se pohybujte v kruhu spirálovými pohyby a rozšiřujte průměr z pupku. Směr - ve směru hodinových ručiček. Potom stejnou cestou mohou následovat svírací pohyby..
 2. Masáž nohou. První etapa je masáž chodidel. Jednou rukou uchopte holeninu mírně ohnutou nohu dítěte. Další úder nohou od prstů k kotníku. Prsty: velké na podrážce, ostatní na zádech. Spirálovou palcem otřete chodidlo od prstů po patu. Pro narovnání prstů zvedněte zadní stranu. Dolní část nohy a stehna hladila a třela se od kotníku ke kolenu, pak od kolene ke kyčelnímu kloubu.
 3. Masáž zad, hýždí. Hladil ve směru podél páteře a od páteře do stran. Tření spirálovými pohyby prstů podél páteře od hýždí po krk a v příčném směru podél žeber. Hnětení lehkým tahem svalů následované pohyby prstů ve tvaru S. Zdvihněte hýždě dlaněmi, od vnějšího povrchu ke středu. Tření - záhyby ohnutých prstů ve spirále krouživým pohybem. Lze přidat brnění.

Vodní cvičení

Dobré léčivé a posilující účinky mají cvičení ve vodě. Další komplexní dítě 6 měsíců může být prováděno v pravidelné koupeli.

 1. Účtování vody v různých směrech. Dítě ležící na zádech by mělo položit jednu ruku pod hlavu a ramena, druhou pod hýždě, jeho nohy jsou zcela ponořeny do vody. Posílání zpět, vpřed, na pravou a levou stranu, v klikatkách. Opakujte 3krát.
 2. Podobně jako v předchozím cvičení, položte pouze obě ruce pod hlavu s lodí a popadněte záda.
 1. Příspěvky na břiše. Položte dlaně obou rukou pod hrudník dítěte, jeho brada spočívá na horní části dlaní. Proveďte stejné vícesměrné pohyby. Když se blížíte k okrajům vany, nechte nohy od nich odstrčit.
 2. Zvedněte dítě vzpřímeně. Držte ho za podpaží a povzbuzujte dítě, aby chodilo po dně. Zde se provádí kalení současně, protože horní část těla je nad vodou.
 3. Příprava na potápění a zadržování dechu. Ve svislé poloze položte ruku pod hrudník dítěte a mírně ji nakloňte dopředu. Ruce drží za ruku dospělého, bradu drží za palec. Druhou rukou nasaďte vodu zezadu a nalijte přes hlavu několika kapkami na obličej. Opakujte 3krát s intervalem 0,5 min, aby dítě chytilo dech a nepociťovalo negativní reakci na nové pocity.
 4. Opakujte cvičení 1 až 4.
 5. Postavte na dno, dejte hračky, podpěry podpaží. Nechte ho udeřit do vody, stříknout, vzít hračky, povzbuzovat dítě slovy a činy.

Závěr

Cvičební terapie má univerzální účinek na tělo dítěte. Fyzická kultura aktivuje fungování systémů a orgánů: zlepšuje se prokrvení svalů, zrychlují se oxidační procesy, produkty vitální aktivity buněk se lépe vylučují, kostní tkáně a vazy se posilují a rozvíjejí.

Kromě toho fyzická aktivita s dítětem přináší matce a dítěti spoustu pozitivních emocí.

Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

Jak masírovat dítě

Praktická masážní lekce

Co je to užitečná masáž

Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

 • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
 • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
 • Trénuje dýchací systém;
 • Posiluje vylučovací funkci žláz;
 • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
 • Zlepšuje kvalitu spánku;
 • Pomáhá uvědomění těla;
 • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
 • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

Základní principy masáže

 • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
 • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
 • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
 • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
 • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
 • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
 • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
 • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
 • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
 • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
 • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
 • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
 • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
 • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

 • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
 • Zvedněte z polohy na zádech.
 • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
 • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
 • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
 • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
 • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
 • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
 • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
 • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
 • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
 • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
 • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
 • Houpání na míč.

Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

 • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
 • "Poloha plavce".
 • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
 • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
 • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát).
 • Míčová cvičení.

Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

 • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
 • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
 • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
 • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
 • Taneční.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ vzadu.
 • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
 • Plazit se.

Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
 • Břišní zvraty.
 • Masáž zad a zad.
 • Plazil se na všech čtyřech.
 • Bříšková masáž.
 • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Masáž nohou.
 • Rovná noha (6-8 krát).
 • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Cvičení kolečko.

Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
 • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
 • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
 • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
 • Vlastní naklápění.
 • Dřepy (4-6krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Cvičení kolečko.
 • Trénink chůze.
 • Horolezecký výcvik.

Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

Články O Neplodnosti