Hlavní Výživa

Masírovat dítě ve 2 měsících

Dětská masáž je stále populárnější, protože její výhody jsou stále zřetelnější. Dětskou masáž využívají rodiče, aby zlepšili spánek a motorické dovednosti dítěte. Pomáhá také zmírnit koliku a odstranit nadýmání u dětí. Masáž dítěte 2 měsíce od narození může dokonce pomoci stimulovat fungování jeho imunitního systému. Je to skvělý způsob, jak zvýšit úroveň kontaktu mezi rodiči a dětmi a lze jej snadno zahrnout do plánu péče o děti..

Masáž pro 2 měsíce staré dítě: praktické tipy

Ve věku dvou měsíců začíná dítě postupně zvedat a udržovat hlavu ve svislé poloze. V tomto věku může masáž zahrnovat jemné tahy, tření, vibrace a hnětení. Při této masáži můžete používat různé oleje, hlavní věcí je zajistit, aby obsahovaly přírodní složky a aby dítě nezpůsobovalo alergické reakce.

Masáž pro novorozence ve věku 2 měsíců pomůže zmírnit koliku a nadýmání, uvolnit střeva a svaly paží a nohou, které jsou v tomto věku v dobré kondici, a hladké pohyby rukou matky klidně ovlivní jeho nervový systém.

Vzhledem k tomu, že pokožka kojenců je v tomto věku stále poměrně tenká a velmi jemná, mělo by se otírání provádět s velkou opatrností, a pokud by se na kůži dítěte objevily vyrážky, například diatéza, otírání bude nutné zcela opustit..

Masáž dítěte 2 měsíce může být provedena jako sedativum před spaním, jemné tahy zklidní přeexcitované dítě a přispějí k rychlému usínání, zdravému a zdravému spánku.

Masážní cvičení pro 2měsíční dítě by mělo být zahájeno a končeno masážemi pro hladké pohyby. Následuje mírné otření pokožky dítěte, které zlepšuje krevní oběh, pomáhá uvolňovat svaly a má také pozitivní vliv na šlachy a vazy. Tření se provádí špičkami prstů ve spirále (popisující kruhy s prsty) a paralelním směrem, pro zadní oblast lze použít vertikální pohyby pily a pro nohy a ruce lze použít prstencové pohyby od nohy po stehno a od zápěstí po rameno. Následuje hnětení, které pomůže zlepšit krevní oběh a průtok lymfy, má pozitivní vliv na svaly a pomůže vyživovat i ty nejhlubší tkáně. Hnětení se provádí mírným sevřením pohybů podél podélných svalů zad, hýždí, nohou a paží.

Jako vibrační pohyby při masáži pro děti ve věku 2 měsíců můžete použít intenzivní otřesy a třes, které pomohou uklidnit nervový systém dítěte, uvolnit jeho svaly a přispět k mírnému analgetickému účinku.

Dalším důležitým bodem při provádění masáže pro dítě ve věku 2 měsíců je neustálý ústní kontakt s dítětem, ve kterém zvedne hlas a intonaci matky, což bude mít na dítě uklidňující účinek..

Cvičení a masážní kroky pro kojence 2 měsíce

Nohy dítěte jsou dobrým místem pro zahájení masáže, protože jsou méně citlivé než některé jiné části těla. Pomocí malého přírodního masážního oleje je nutné provádět jemně hladké pohyby jednou rukou za druhou, což stimuluje krevní oběh a posiluje vazy a svaly dítěte. Po bocích, lýtkových svalech a nohou je nutné natáhnout nohy dítěte, masírovat každý z jeho prstů, poté si každou nohu otřít a klepat na ně klouby..

Druhou fází masáže pro kojence ve věku 2 měsíců jsou potřesení rukou. Je nutné zajistit, aby dítě chytilo palce rukou matky za ruce a svíralo je do vaček, matka by se měla čtyřmi volnými prsty chytit za ruce a roztáhnout ruce dítěte různými směry a provádět lehké vibrační pohyby. Poté palci v malých kruhových pohybech musíte masírovat dlaně dítěte.

Po rukou můžete přistoupit k další fázi masáže pro 2měsíční dítě - prodloužení páteře. Chcete-li to provést, leží na boku dítěte, musíte držet jednu ruku podél jeho páteře, a držet nohy s druhou rukou. Na oplátku bude dítě na tento dotek reflexivně reagovat a ohýbat a uvolňovat páteř. Po ukončení páteře můžete jemně masírovat záda dítěte a dát mu možnost lehnout si na břicho a odpočinout si (1-2 minuty). Po zádech musíte pokračovat v masírování břicha, které se provádí kruhovými pohyby a hladit šikmé svaly břicha (aby se zabránilo pupeční kýle), můžete také lehce masírovat žaludek dlaní v kruhu (ve směru hodinových ručiček), abyste stimulovali střeva. Pak je nutné chodit po hrudi dítěte kruhovými hladkými pohyby a několikrát jej intenzivně protřepávat.

Po ukončení hrudníku můžete přejít do další fáze masáže pro dítě ve věku 2 měsíců - kymácíte dítě v embryonální poloze, za to, že musíte vzít dítě tak, aby mu brada spočívala na hrudi, ohnuté nohy přitisknuté k břichu, kolena mírně rozvedená a chodidla připojeno. Houpací dítě v této poloze je poslední fází masáže pro kojence ve věku 2 měsíců.

Po ukončení masáže musíte dítěti dát příležitost trochu se plazit, za což ho musíte otočit na břiše, roztáhnout nohy v různých směrech tak, aby chodidla byla spojena a kolena byla oddělena (žabí póza). Potom je nutné, aby matka dala dlaně na nohy dítěte, aby se od nich mohl odstrčit a tak, aby se housenka pohybovala mírně dopředu, protože dítě reflexivně uvolní nohy.

Vše o dětské masáži

Potřebuje dítě masáž? Je možné to udělat sami? Kdy je masáž kontraindikována? To vše se dozvědělo od dětské lékařky Ludmila Ignatievy.

Je všeobecně známo, že dítě potřebuje masáž, rodiče se učí od dětského lékaře nebo specialisty. Lékař zpravidla předepisuje všeobecnou nebo terapeutickou profesionální masáž. Druhá možnost se provádí přísně podle svědectví lékaře. Obecná masáž se doporučuje téměř všem dětem do jednoho roku. Je to užitečné z mnoha důvodů: rozvíjí pohybový aparát, posiluje imunitní systém, reguluje svalový tonus, rozvíjí motorické dovednosti. A často vyvstává otázka rodičů, zda je možné provádět sezení sami, protože se zdá, že na tom není nic složitého.

- Pokud rodiče nemají speciální vzdělání, dovednosti a každodenní praxi, pak by jejich dítě nemělo být léčeno. Rodiče mohou provádět gymnastiku a nejjemnější masážní pohyby, například hladit. Jsou zvláště relevantní až do věku tří měsíců, kdy aktivní pohyby dítěte prakticky chybí a svaly by se měly rozvíjet. Plus hladení zlepšuje krevní oběh, což má příznivý účinek na celé tělo dítěte.

Obecná masáž by měla být svěřena odborníkům, protože znají správné techniky, kterou svalovou skupinu je třeba „aktivovat“ a která naopak „uvolnit“. Může být prováděna od věku tří měsíců, kdy jsou k hladkým pohybům přidány třecí, hněticí a vibrační pohyby..

Proč masírovat dítě do 1 roku

Masáž začíná zpravidla od tří měsíců, ale pokud je to lékařská indikace, pak dříve. Všechny typy masáží u dětí do 1 roku se obvykle střídají se speciální gymnastikou zaměřenou na rozvoj dovedností držení hlavy, otáčení ze zad na žaludek a zpět, sezení, plazení, vstávání a chůzi.

- Většina lékařů věří, že dítě může zahájit první masáž poté, co se pupeční rána rozrostla, tj. Ve třetím týdnu života. Od tohoto věku se matka sama může začít hladit pohyby po dobu nejvýše 10 minut, a to musí být prováděno každý den. Po 1 měsíci se doba masáže prodlouží na 15-20 minut. Masážní kurz by měl být proveden vyškoleným odborníkem a podle svědectví lékaře.

Kdo potřebuje masáž?

U některých dětí si pediatr nebo neurolog určitě předepíše masážní kurz. V jakých případech se to provádí:

 • za 1,5 až 2 měsíce dítě nemůže držet hlavu, zejména leží na břiše
 • ve 4-5 měsících se nepokouší převrátit se z břicha dozadu a zpět
 • v 6 měsících nemůže sedět bez podpory, bourá se na jednu stranu, nepokouší se sednout
 • v 8-9 měsících se nevplíží a nesnaží se vstát s podporou
 • do 1 roku nezačne chodit
Kterýkoli z těchto projevů je příležitostí navštívit lékaře, který rodičům povede, co dělat dál.

Julia Nazarova, 30 let:

- Začali jsme s masáží, když měla Katya 3 měsíce. Pediatr řekl, že jí nedrží hlavu dobře a odkázala na neurologa. Okamžitě se obrátil do lékařského centra, kde lékař předepsal masáže: každý měsíc po 10 sezení. Zlepšení byla samozřejmě okamžitě patrná. Katya po prvním kurzu získala sebevědomější hlavu. Masáže jsme prováděli až rok, pak se kurz opakoval každé tři měsíce.

Natalia Gorina, 26 let:

- Při jedné z prohlídek si pediatr všiml, že syn nemůže udržet hlavu na zádech a že má naladěné svaly. Předepsala masáž. Pasha bylo asi dva měsíce. Potom pořád ještě chodili ve čtyřech a šesti měsících. Syn se stal sebevědomějším, když držel hlavu a popadl předměty za kotce. Po třetím roce jsem se pokusil sedět bez podpory.

Pokud dítě při masáži pláče

Pokud je dítě nezbedné, je třeba zjistit důvod: špatné zdraví, bolestivé masážní pohyby, hlad, únava nebo něco jiného. Změňte čas masáže na pohodlnější pro dítě, vezměte v úvahu hodiny krmení, aby dítě v době sezení nezažilo hlad. Nezapomeňte, že poslední jídlo by mělo být 40 minut před sezením. Ujistěte se, že se relace neshoduje s časem spánku a že místnost má příjemnou teplotu pro drobky - 20-22 ͦС.

Pokud je důvodem stále masážní pohyby, pak by dítě mělo být rozptýleno různými způsoby - hračky, knihy, karikatury (vše, co si rodiče vymýšlejí), což umožní masážnímu terapeutovi dělat svou práci.

Indikace a kontraindikace

Některé matky a otcové naslouchají názorům lékařů a řídí se všemi pokyny, jiní se drží pozice „projít sami“. Existuje však řada indikací, které vyžadují masáž, a existují případy, kdy není možné provádět sezení.

- Nejčastěji se jedná o situace neurologické a ortopedické povahy. Z hlediska neurologie jsou nejčastějšími indikacemi pro masážní kurz hypertonicita a torticollis. Z hlediska pohybového aparátu jsou to dysplazie, skolióza, varus nebo valgus deformita nohy.

Existuje mnoho kontraindikací: jedná se o akutní období onemocnění, pooperační období, hnisavé kožní choroby, kožní vyrážky, srdeční vady. Patří sem také diabetes mellitus, rakovina.

Ekaterina Smirnova, 31 let:

- Moje dcera měla porodní poranění. Levá ruka se prakticky nepohybovala. Každý měsíc jsme dělali masáž, pak jsme přidali další akupunkturní kurzy. Zlepšení byla patrná, ale práci ruky bylo možné obnovit až po několika letech. Celou tu dobu jsme nezastavili, pouze se změnila frekvence kurzů. A teď, když je Anna téměř sedm, každých šest měsíců děláme masáže a snažím se její levou paži dodatečně zatěžovat. Například si vezměte hračku levou rukou.

Výběr specialisty

Výběr odborníka je jedním z důležitých bodů. Ujistěte se, že masážní terapeut má odpovídající vzdělání. Přečtěte si recenze online, rozhovor s přáteli. Věnujte pozornost tomu, jak člověk vypadá. Měl by nosit úhledný lékařský oděv, neměl mít na rukou prsteny a dlouhé nehty, které by mohly poškodit kůži dítěte. Zkušený odborník bude schopen navázat kontakt s dítětem a rodiči a podrobně vysvětlit své jednání.

Měl bych na reklamu důvěřovat masážnímu terapeutovi? Tuto otázku jsme adresovali pediatrovi.

- Můj názor je tento: obvykle jsou specialisty na reklamu studenti lékařských univerzit, kteří absolvovali masážní kurzy a ve svém volném čase hledají zaměstnání na částečný úvazek. Takovým masážním terapeutům bych nevěřil, protože zkušenosti s prací s rukama jsou velmi důležité. Čím zkušenější je odborník, tím lépe. Osobně bych šel buď na běžnou kliniku (veřejnou nebo soukromou), nebo do specializovaného centra, kde pracují vysoce kvalifikovaní masážní terapeuti.

Masáž je způsob, jak posílit zdraví dítěte a účinný nástroj při řešení závažných problémů. Hlavní věc je, že zasedání jsou aktuální a vedená zkušeným odborníkem.

Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

Jak masírovat dítě

Praktická masážní lekce

Co je to užitečná masáž

Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

 • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
 • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
 • Trénuje dýchací systém;
 • Posiluje vylučovací funkci žláz;
 • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
 • Zlepšuje kvalitu spánku;
 • Pomáhá uvědomění těla;
 • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
 • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

Základní principy masáže

 • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
 • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
 • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
 • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
 • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
 • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
 • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
 • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
 • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
 • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
 • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
 • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
 • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
 • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

 • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
 • Zvedněte z polohy na zádech.
 • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
 • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
 • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
 • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
 • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
 • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
 • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
 • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
 • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
 • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
 • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
 • Houpání na míč.

Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

 • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
 • "Poloha plavce".
 • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
 • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
 • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát).
 • Míčová cvičení.

Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

 • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
 • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
 • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
 • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
 • Taneční.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ vzadu.
 • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
 • Plazit se.

Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
 • Břišní zvraty.
 • Masáž zad a zad.
 • Plazil se na všech čtyřech.
 • Bříšková masáž.
 • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Masáž nohou.
 • Rovná noha (6-8 krát).
 • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Cvičení kolečko.

Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
 • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
 • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
 • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
 • Vlastní naklápění.
 • Dřepy (4-6krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Cvičení kolečko.
 • Trénink chůze.
 • Horolezecký výcvik.

Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

Soubor cvičení pro děti od 2 týdnů do 3 měsíců

Úkolem tohoto komplexu je především připravit dítě na pohyb, odstranit zvýšený tón flexorových svalů paží a nohou, aktivně rozvíjet krční páteř, posilovat svaly horní hrudní páteře a ramenní opasek. K uvolnění svalů v komplexu se aktivně využívají: masáže - hladké ohybové plochy paží a nohou, různé strie a kloubní gymnastika.

Ležící cvičení

Hladil ruce. Popadneme dětský kartáč v ruce (palec je zapuštěn do dlaně dítěte). Prsty z druhé ruky provádíme lehké pomalé hladké pohyby z ruky do ramene zevnitř a zevnějšku ruky. Na každém povrchu se provádí 2-3 cykly (obr. 1).

Cvičení uvolňuje svaly ruky, normalizuje tón, umožňuje uklidnit dítě před dalším cvičením.

Zvedání rukou. Bereme dítě oběma rukama (dítě si zakrývá palce), jemně a nízko (pár centimetrů) ho zvedáme z povrchu stolu. Pokud se sevření dítěte uvolní nebo se na vás s obavami podívá, musíte ho okamžitě spustit. Proveďte přibližně 7-8 pohybů za minutu (obr. 2).

Cvičení napíná svaly a klouby rukou, posiluje svaly ramenního pletence a krční páteře a také urychluje vývoj krční páteře páteře.

Masírujte břicho. Kruhové hlazení se provádí z pravého dolního rohu přední břišní stěny a řídí pohyby ve směru hodinových ručiček. Prsty jsou umístěny ve výchozí poloze, po které vykonávají široké kruhové pohyby podél žaludku kolem pupku, prakticky bez stisknutí žaludku. Opakuje se 4-5krát (obr. 3).

Křížové vytažení začíná z pozice a stojí směrem k dítěti u jeho nohou. Výchozí poloha rukou je pravá dlaň na horní části levé poloviny břicha dítěte, levá ruka leží zády v dolní pravé polovině břicha. Současně se pohladí pravá a levá polovina břicha - dlaň klesne a zadní část ruky nahoru. Je nutné provést 4-5 opakování (obr. 4).

Hladění bočních povrchů začíná od bederní oblasti a provádí se ve dvou směrech: do hrudní kosti a do ochlupení. Chrániče prstů úhledně umístěné na bočních plochách; břicho, pak hladí. Prsty jsou spojeny na úrovni konce hrudní kosti, poté nad pupkem a poté v oblasti ochlupení. Taková kola (3 pohyby každý) musí být provedena 3-4 (obr. 5).

Všechny údery břicha jsou zaměřeny na posílení práce svalů, na pomoc při přípravě břišních svalů na následné procesy sezení a postavení, jsou účinné jako uklidňující technika a často se používají (i mimo gymnastický komplex) k nadýmání, zácpě a bolestivému vypouštění plynů (kruhové hladění)..

Napnutí břišních svalů flexí. Položte palce pod paží dítěte a jemně podepřete krk a hlavu zbývajícími prsty. Udržujte nohy dítěte v žaludku. Opatrně zvedněte ruce do svislé polohy (lokty používejte jako pevný bod podpory) a pomalu spusťte dítě na záda. Cvičení opakujte 4-5krát, abyste zabránili unavení a rozptýlení dítěte. Během cvičení se ujistěte, že dítě napíná břišní svaly co nejvíce (obr. 6)..

Cvičení připravuje dítě na sezení, aktivně rozvíjí břišní a hrudní svaly, posiluje extenzory zad, pozitivně ovlivňuje kyčelní klouby a svaly hýždí.

Masáž hrudníku. Hladění hrudníku se provádí pohybem polštářků prstů nahoru nad hrudní kost a poté v horní části podél spodního okraje klíční kosti na stranu axilární fossy. Je nutné provádět 5-6 pohybů. Zdvihněte boční povrchy špičkami prstů ve směru od hrudní kosti dolů a do stran podél žeber (4-6 pohybů). V raném věku se hladení provádí dvěma prsty, jak se zvětšuje velikost dítěte, více prstů je spojeno (obr. 7).

Cvičení stimuluje rozvoj prsních a mezirezálních svalů, posiluje hrudník a podporuje hlubší a správnější dýchání..

Posílení inspirace (zúžení hrudníku). Po masáži uchopte hrudník dlaněmi a rychlými, lehkými pohyby, stiskněte hrudník, nasměrujte úsilí nahoru a do hrudní kosti. Je nutné provést 3-4 pohyby. Tento pohyb reflexivně způsobuje hlubší dech a pomáhá eliminovat stagnaci v plicích a také zvyšuje ventilaci (obr. 8)..

Masáž nohou. Jednou rukou držte holení dítěte, položte ukazováček a prostředníčky druhé ruky na zadní stranu chodidla, palcem masírujte nohu, která spočívá v intenzivním hladění vnitřních a vnějších hran, paty a oblasti nad prsty (provádí se 4-5 průchodů) (obr. 9) ).

Cvičení pomáhá posilovat svaly chodidla, má dobrý účinek jako prevence plochých nohou.

Reflexní pohyby chodidel (flexe a prodloužení). Reflexní pohyby se v masážích a gymnastice malých dětí používají velmi široce, až do zániku odpovídajících vrozených reflexů. Jedná se o aktivní pohyby, které vyvíjejí určité svalové skupiny velmi dobře a rychle..
Jednou rukou uchopte spodní nohu dítěte a druhou rukou rychle a ostře zatlačte na nohu dítěte v oblasti spodní části prstů. To vede k ohnutí chodidla (utažení prstů). Poté rychle a ostře, tlakem, přejeďte prstem po vnějším okraji chodidla od malého prstu k patě. V reakci na vaše podráždění dítě reflexivně natáhne nohu. Proveďte tato dvě cvičení 4-6krát (obr. 10, 11).

Cvičení, v aktivním režimu, rozvíjí svaly skvrny a dolní končetiny, zabraňuje rozvoji plochých nohou a deformit nohou v pozdějším věku.

Zveme vás na kurzy pro maminky a tatínky!

Břišní cvičení

Ležící na břiše. Stejně jako předchozí cvičení je toto cvičení založeno na reflexních pohybech defenzivní a defenzivní povahy. V raném věku se dítě při pokládání na břicho (a ve skutečnosti při změně polohy těla) snaží vyrovnat sám sebe, a proto nakloní hlavu na stranu protilehlou poloze těla. Cvičení je velmi jednoduché: dejte dítěti břicho a nechte ho několik sekund v této poloze. Současně věnujte pozornost tomu, aby se boky dítěte měly rozprostírat od sebe a ruce by se měly opírat o předloktí (obr. 12)..

Cvičení rozvíjí krční a hrudní páteř, posiluje svaly zad, přispívá ke správnému a včasnému vývoji krční páteře. Stejně jako břišní masáž lze toto cvičení provádět vedle gymnastických komplexů. Lze to provést před každým krmením..

Masáž zad. Hladení zad je prováděno zadní rukou jedné nebo obou rukou ve směru od hýždí k hlavě podél páteře. Dítě leží na břiše, zadní část ruky je položena na sakrální oblast a pohyb je veden směrem k hlavě. Návrat do výchozí polohy ruky je povrch dlaně. Technika hladení zadního povrchu je poněkud drsná, takže se ujistěte, že ovládáte sílu nárazu, aby se vám dítě nelíbilo. Pohyb můžete opakovat 7-8krát (obr. 13).

Cvičení stimuluje svaly páteře, zejména má pozitivní vliv na extenzory zad a připravuje záda na další cvičení..

Reflexní prodloužení páteře. Cvičení je založeno na vrozeném kožně-dorzálním reflexu. Pro jeho realizaci je nutné dát dítě na bok. Jednou rukou držte dítě za nohy a dvěma prsty s druhým malým tlakem, táhněte podél páteře zdola nahoru, od křížové kosti po krk. Dítě si okamžitě narovná záda. Otočte dítě na druhé straně a udělejte to samé. Počet opakování musí začínat 2 na každé straně a postupně se zvyšovat na 6-8 (obr. 14).

Cvičení aktivně rozvíjí zádové svaly, zejména extensory, podporuje tvorbu správného držení těla, posiluje vazivový aparát páteře. Může se provádět několikrát denně, kromě gymnastického komplexu, při výměně prádla a dalších hygienických procedur.

Akupresurní masáž zadek. Masáž hýždí se provádí v poloze na zádech. Polštářky vašich prstů (v pozdějším věku - úplně dlaně) jsou umístěny na vnitřním okraji hyoidního záhybu. Začněte kruhově hladit nahoru a do stran a lehce zatlačte na kůži dítěte (obr. 15). Proveďte několik kruhových pohybů (5-6), poté jemně a přesně položte dlaně na hýždě a 2-3 na ně zatlačte ve směru zdola nahoru. Expozice bodů se provádí lehkým stisknutím polštářků palců (10-12 krát) těsně pod střed hýždí. Při bodové expozici pečlivě sledujte náladu dítěte, protože hrubé provedení techniky může způsobit negativní reakci.

Hlazení hýždí posiluje svaly, pomáhá snižovat zvýšený tón, připravuje dítě na sedu. Bodová expozice zlepšuje vedení v nervech dolní končetiny, tóny svalů, vazů, stimuluje krevní oběh.

Masáž nohou. Masáž chodidel v tomto věku spočívá v hladení. Jednou rukou uchopte dětskou nohu, prsty a dlaní druhé ruky zvedněte nohu z nohy do hýždě, přičemž hlavní důraz je kladen na záda (flexe) a boční povrchy nohou. Na každé noze je nutné provádět 7-8 pohybů. Pokud je to žádoucí, hladení může být provedeno uchopením nohy prstem a ukazováčkem (obr. 16).

Cvičení snižuje tón flexorů, zvyšuje krevní oběh v kůži a podkožní tkáni, stimuluje motorickou aktivitu a citlivost dolních končetin.

Reflexní procházení. Položte dítě na břicho, roztáhněte kolena a spojte nohy. Jemně, aniž byste se dotkli chodidla, uchopte spodní nohy dítěte a palci se dotkněte chodidel. Dítě v reakci na vaše činy uvolní nohy a po odstrčení se pohne vpřed. Nezapomeňte, že vaše ruce by měly být připevněny ke stolu, jinak se dítě nebude pohybovat dopředu. Je nutné provést 2-3 pohyby, jejich počet by se měl postupně zvyšovat na 7-8 (obr. 17, 18).

Cvičení aktivně posiluje a rozvíjí svaly nohou a dolní části zad, připravuje dítě na plazení, vyvíjí vestibulární aparát.

"Přechod." Vezměte dítě pod paží a zvedněte ho nad stůl tak, aby se jeho nohy dotkly povrchu. Každý dotek nohou na stole způsobí reflexní reakci kroku. Pokud dítě mírně nakloníte dopředu, pak „půjde“. Při cvičení se snažte mačkat hrudník, držte dítě na váze a zajistěte plný kontakt chodidla s povrchem stolu. Cvičení lze provádět jak vůči vám, tak od vás. Může být provedeno, dokud dítě nevykazuje známky nespokojenosti nebo únavy (obr. 19)..

Cvičení rozvíjí vestibulární aparát, napíná vazy páteře a paravertebrálních svalů, jemně napíná svaly nohou a snižuje jejich tón, a také učí dítě udržovat vzpřímenou polohu.

Klouže na zádech. Položte dítě na záda, ohněte ruce a nohy a jednou rukou je držte na úrovni břicha. Dítě bude ve své oblíbené poloze - „plodu“. Druhá ruka by měla podporovat krk a hlavu. Jemně a jemně, držte se za ruce a nohy, houpejte dítě ze strany na stranu, dozadu a dopředu, v kruhu. Proveďte 2-3 pohyby v každém směru (obr. 20).

Toto cvičení rozvíjí vazový aparát zad, má pozitivní účinek na vestibulární aparát, posiluje extensorové svaly a přispívá ke správnému vytvoření hrudního ohybu páteře..

Potřesení rukou. Po aktivních hodinách je třeba dítě trochu uvolnit a uklidnit jeho nervový systém. K tomu se používá třep. Položte dítě na záda, uchopte jeho ruce (palce by měly být v dlani), natáhněte ruce do stran a lehce jim zatřeste. Pokud dítě tuto akci odolá (což je možné při vysokém tónu ohýbačů), je třeba před cvičením opakovat hladění rukou, aby se uvolnil stres (obr. 21)..

Jedná se o hlavní komplex používaný až do věku 2,5 měsíce. Na začátku kurzu můžete do komplexu přidat vlastní cvičení a pohyby, které se vám dítěti líbí. Snažte se tento komplex neprovádět jednostranně - rodiče s tím často hřeší: pokud dítě nyní žádnému cvičení neuspěje, neměli byste toto cvičení vůbec odmítnout. Vraťte se k němu za jeden až dva týdny. Větší důraz na ta cvičení, která u dítěte způsobují jasné pozitivní emoce (lze je provádět s velkým počtem opakování), ale nezapomeňte, že musíte dokončit všechna cvičení..

Společná gymnastika

Kromě masážního a gymnastického komplexu má kloubní gymnastika - pasivní izolované pohyby kloubů prováděné s pomocí dospělých - od věku 1,5 měsíce také dobrý vliv na vývoj dítěte, jeho motorické schopnosti a inteligenci..

Tato gymnastika musí být prováděna velmi pečlivě, jemně a přesně, aby nedošlo k poškození jemných vazů a napnutí svalů. Udělejte si čas zavedením nových pohybů, nedělejte gymnastiku před hlavním komplexem. To je nezbytné, aby se svaly a vazy kloubů zahřívaly, aby se zabránilo zranění. Malé klouby - ruka, noha - se mohou vyvíjet od 1,5 do 2 měsíců, větší klouby (zejména rameno a kyčle) se vyvíjejí v pozdějším věku.

Pozornost! Kloubní gymnastika může být provedena pouze po konzultaci s lékařem a v nepřítomnosti vrozených onemocnění pohybového aparátu nebo pojivové tkáně. Během nemoci (pokud neexistují přímé kontraindikace) se gymnastika, stejně jako masáž a gymnastický komplex, provádí v šetrném režimu..

Ve věku 2 týdnů až 2,5 měsíce zahrnuje kloubní gymnastika především vývoj a snadné napínání svalových skupin ohybových povrchů, jakož i odstranění rozsahu pohybů v kloubech na maximální fyziologickou normu. Silné strečink a pohyb s úsilím na hranici fyziologické normy v tomto věku jsou kategoricky kontraindikovány!

Kloubní gymnastika trvá krátkou dobu, zatímco na každé paži nebo notě jsou vyvinuty 4 skupiny kloubů: klouby ruky a nohy, klouby zápěstí nebo kotníku, lokte a kolena, klouby ramen a kyčle.

Gymnastika začíná malými klouby ruky. Položte narovnanou dlaň dítěte na dlaň a jemně zatlačte na špičky prstů a zajistěte pohyb kloubů k volnému okraji. Poté se zaměřte na spodní část dlaně dítěte a stejně opatrně a bez námahy omezte rozsah pohybu. Zápěstí se tak vyvíjí a posiluje. Sledujte reakce vašeho dítěte po celou dobu. Nejmenší známky nespokojenosti a zejména bolesti obličeje vyžadují okamžité ukončení gymnastiky.

Gymnastika v zápěstním kloubu pokračuje: předloktí dítěte je pevně uchopeno jednou rukou, druhá ruka si vezme ruku (při potřesení rukou) a provádí jemné jemné kývání ze strany na stranu (třikrát v každém směru), poté tři čtyři rotační pohyby podél osy kloub a světlo, ne ostré (a ne trhané) popíjení.

Procházíme k loketnímu kloubu. Spodní část ramene je fixována jednou rukou, po které druhá ruka pomáhá provádět pohyby na prodloužení (3-4), flexe (3-4), snadné otáčení (3-4 otočení) a přesné tahání.

Přímo je gymnastika ramenního kloubu zavedena v pozdějším věku a od dvou týdnů zahrnuje komplex vývoje kloubů instituci rukou za hlavou (nahoru) v poloze na zádech. Vezměte dítě ležící na zádech a zvedněte ruce nahoru. Dítě reflexivně narovná nohy, včetně extensorových svalů v jeho práci. Udělejte tento pohyb 3-4krát. Od jednoho měsíce můžete přidat mírné prodloužení paží v nejvyšší poloze. Poté, co si na ruce uděláte gymnastiku, potřást rukou. Gymnastika kloubů rukou se provádí v poloze dítěte ležícího na zádech.

Po této gymnastice položíme dítě na břicho a přistoupíme k gymnastice kloubů nohou..

Gymnastika kloubů chodidla se provádí velmi jemně a přesně, protože noha v raném dětství zahrnuje mnoho různých reflexů, které mohou rušit cvičení. Všechny reflexy jsou způsobeny ostrými a tvrdými dotyky na nohou, takže vaše pohyby a přilnavost by měly být měkké a pomalé.

Prodloužení prstů není snadný úkol. Prsty jsou velmi malé a citlivé, takže práce s každým prstem je někdy obtížná a prodloužení prstu se provádí současně. Za tím účelem je okraj dlaně nebo malíčku jedné ruky umístěn do záhybu mezi polštářky prstů a chodidlem, zatímco druhá ruka podpírá chodidlo pro záda. První ruka, pomalu klouzající přes prsty, provádí jejich současné prodloužení. Pohyb se opakuje až 5krát.

Gymnastika pro malé klouby chodidla. Jedna ruka s okrajem dlaně je položena podél chodidla uprostřed, druhá lehce a pomalu tlačí na zadní část chodidla, jako by ohýbala jeho vnější okraje. Pohyb se opakuje 3-5 krát.

Gymnastika pro kotní a kolenní klouby se provádí podobně jako gymnastika pro zápěstí a loketní klouby. Po kloubní gymnastice protřepejte nohy.

Celý článek je uveden v manuálu.
"Moje matka je moje první učitelka"
Série „Pomoci rodičům“

Správná masáž pro dítě v prvních třech měsících života

Všechny novorozence přicházejí na tento svět se ohnutými pažemi a nohama a pevně zaťatými pěstmi. Pohyby končetin dítěte jsou nevyrovnané. Tento jev je zcela normální a nazývá se „fyziologický tón“. Úkolem rodičů je odstranit tento tón a pomoci svému dítěti pochopit vědu o vědomých pohybech. To vám pomůže masírovat.

Druhy masáží

V závislosti na sledovaném cíli je masáž rozdělena do následujících typů:

 • lékařský;
 • profylaktický;
 • terapeutický.

Terapeutická masáž by měla být prováděna odborníkem. Může být předepsán pro následující choroby identifikované u dítěte:

 • hypertonicita nebo hypotenze;
 • dysplazie kyčle;
 • vrozená dislokace kloubu;
 • získané nebo vrozené klubové nohy;
 • pupeční kýla;
 • onemocnění centrálního nervového systému;
 • plochá chodidla;
 • deformace nohy (ve tvaru X nebo O).

Pro každou nemoc se používají vlastní speciální masážní techniky, které se zpravidla liší..

Profylaktická masáž se doporučuje všem novorozencům, pokud neexistují kontraindikace. Recepce této masáže může zlepšit krevní oběh a chuť k jídlu, normalizovat metabolismus a normalizovat dýchání. U dětí se zvýšenou vzrušivostí je chování stabilizováno a spánek je normalizován. Ukázalo se, že masáž dokáže redukovat hormonální kortizol v těle. Kortizol je stresový hormon a jeho zvýšený obsah narušuje imunitní obranu těla. Proto se pod vlivem masáže také zlepšuje imunita dítěte..

Protože profylaktická masáž je ve většině případů prováděna samotnými rodiči, jsou jeho relace dalším způsobem kontaktu mezi dítětem, mámou nebo tátou. Nepochybně se tím zlepší psychický stav drobků..

Terapeutická a profylaktická masáž, stejně jako léčebná, je předepsána lékařem a provádí ji odborníci. To zahrnuje masírování celého těla, se zvláštním důrazem na problémové oblasti. Tento typ masáže je schopen normalizovat krevní oběh, zlepšit fungování kardiovaskulárního systému, opravit vadný stav kostí a svalů a odstranit střevní koliku. Doporučuje se také pro nemoci dýchacího ústrojí, genitourinární a zažívací soustavy. Terapeutická a preventivní masáž má blahodárný vliv na pohybové schopnosti dítěte. Dítě se rychle naučí převrátit se, posadit se a plazit se.

Výhody / výhody masáže

Na naší kůži je mnoho receptorů, které při podráždění vysílají signály do mozku. Takto je stimulována práce a vývoj celého nervového systému člověka a masáž zde zaujímá vedoucí postavení. Koneckonců je to masáž, která dráždí ty nervové receptory.

Při masáži těla se zlepšuje krevní oběh, což pozitivně ovlivňuje stav jakéhokoli vnitřního orgánu. Proto jsou preventivní masáže doporučovány všem dětem v prvním roce jejich života..

Masáž dětí nahrazuje gymnastiku. Navíc u novorozenců nejsou sluchové a vizuální schopnosti dosud dostatečně rozvinuté, je celý svět pociťován dotykem. Proto je to masáž, která rozvíjí emoční stav dítěte a schopnost vnímat svět kolem sebe.

Pediatrové považují masáž za spolehlivý nástroj pro prevenci různých nemocí, protože na tom závisí koordinovaná práce všech orgánů..

Již jsme zmínili příznivé účinky masážních procedur na imunitu novorozence. V důsledku tohoto vlivu bude tedy dítě méně pravděpodobné, že „chytí“ různé infekce a nachlazení.

Masážní sezení jsou užitečné pro trávicí systém, vylučují střevní koliku a zácpu u dětí. Mají také příznivý účinek na pohybový aparát, pomáhají vytvářet správné držení těla a v případě potřeby obnovují fyzický tvar.

Kdy je potřeba masáž?

Masáž pro novorozence je obvykle předepsána pro následující nemoci:

 • podvýživa;
 • křivice;
 • svalová hypertonicita;
 • valgus a ploché valgus deformity chodidel;
 • zbytkové reflexy novorozence;
 • třes různých částí těla;
 • léze centrálního nervového systému;
 • Dětská mozková obrna;
 • pupeční kýla;
 • dysplazie kyčle;
 • torticollis;
 • clubfoot, ploché nohy, deformace nohou;
 • skolióza;
 • deformace hrudníku.

Masážní kurz lze předepsat také v rámci léčby bronchiálního astmatu, pneumonie, zlomenin končetin atd. Je také indikován pro zvýšený tón končetin a zácpu..

Pokud však dítě nemělo žádné zvláštní indikace pro masáž, může a mělo by to udělat samo o sobě doma. Přirozeně, dodržování nezbytných podmínek a po konzultaci s pediatrem.

Kontraindikace

 • Pokud má dítě zvýšenou tělesnou teplotu, žádný druh masáže nepřinese žádné výhody. Je kontraindikován v případě různých poranění nebo onemocnění kůže (zejména pustulární povahy), zvýšené křehkosti kostí, onemocnění oběhového systému, SARS.
 • Je vhodné opustit masážní procedury uprostřed akutní fáze jakékoli nemoci.
 • V případě pupeční kýly by masáž měla být prováděna pod přísným dohledem lékaře, protože v tomto případě je nutné vyloučit možnost sevření kýly.
 • U dětí se srdečními chorobami by masážní sezení měla monitorovat dětský kardiolog.
 • Nedoporučuje se masírovat a se zvýšenou nervozitou dítěte, protože tento stav způsobuje zvýšený svalový tonus.

V každém případě by měl lékař předepsat masážní kurz, „amatérská činnost“ je nepřijatelná.

Základní pravidla

Můžete začít masírovat od 20 do 30 dnů života dítěte. U dětí mladších 3 měsíců je nemožné masírovat fontanel a pod kolena, loket, podpaží a vnitřní stehna. Tlakové a šokové pohyby, paty jsou také kontraindikovány, takže způsobujete pouze nadměrné podráždění receptorů a zvýšenou nervovou excitabilitu dítěte.

 1. Teplota v místnosti by měla být mezi 18 a 23 stupni. Nejdůležitější věcí je teplotní režim v místnosti. Nezapomeňte, že dítě bude nějakou dobu zcela svléknuto a může zamrznout. Není třeba se ujišťovat, že během masáže se tělo zahřívá. Tento axiom se vztahuje na dospělého. U drobků jsou masážní pohyby hladší než silnější, a proto je oteplovací efekt prakticky nulový. Škytavka dítěte a teplota nosu dítěte vám mohou říct, že dítě zamrzlo. Čteme články o optimální teplotě v místnosti pro novorozence a je užitečné si přečíst článek o postupu kalení, konkrétně o vzduchových lázních pro dítě.
 2. Pro masáž by měla připravit převlékací stůl nebo jakýkoli rovný povrch. Přikryjte tenkou přikrývkou, utěrkou nebo plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě volně převrátit.
 3. Místo pro masáž je vhodné předem vybavit vším potřebným. Zvažte, co se může hodit, a ujistěte se, že tyto výrobky jsou v těsné blízkosti. Neměli byste se nechat rozptýlit a nechat dítě, dokonce dejte mobilní telefon poblíž. Je také vhodné položit absorpční opakovaně použitelnou plenu, protože dítě stále nemůže řídit proces močení.
 4. Zvláštní pozornost by měla být věnována vašim rukama. Dlouhé nehty jsou nežádoucí nejen při masáži, jsou nadbytečné a při každodenní péči o dítě. Krása rukou a dobrá manikúra jsou možné s krátkými nehty, takže je na chvíli ořízněte, když je dítě v jemném věku. Doporučuje se také odstranit všechny šperky z ruky. Mimořádná šance na zranění je pro vás zcela zbytečná..
 5. Být schopen zvolit vhodný čas pro postup. Přibližně můžete spočítat, kdy dítě požádá o jídlo a spánek. Masáž se nejlépe provádí po jedné a půl až dvou hodinách po krmení. I při malém nepohodlí ze strany dítěte tento proces nepřinese pozitivní výsledky..
 6. Během masáže nemluvte, mluvte s dítětem. Užitečné budou všechny dětské písničky a říkanky. Tyto simultánní třídy nejen připravují dítě na pozitivní, ale také rozvíjejí jeho sluchové a řečové schopnosti.
 7. Postupná komplikace cvičení a prodloužení doby masážních procedur.
 8. Směr masážních pohybů: přísně zdola nahoru, od okraje ke středu.
 9. Pohyby musí být opatrné a nesmí způsobovat nepohodlí dítěte.
 10. Délka jedné relace je 15-20 minut.

Technika krok za krokem

Hned vám připomínáme, že při masáži novorozence by neměly být prováděny žádné pohyby síly. Pouze lehké hladké pohyby.

 • Vždy začínáme s drobky drobků. Masírujte každý prst jednotlivě, otevřete pěst a věnujte pozornost dlaním. Opatrně přejděte k masáži zápěstí a postupně stoupejte výš. Podpaží se nedotýkají.
 • Plynulý pohyb na nohy. Nejprve masírujte nohu, nezapomeňte věnovat pozornost každému prstu. Dále provádíme lehké masážní pohyby ve směru od nohy k slabině. Opatrně s koleny by na klouby neměl být žádný účinek. Nedotýkejte se oblasti pod koleny.

Důležité! Během masáže by měly být paže a nohy novorozence ohnuty!

 • Postupně jděte na bříško a tahem z pupku ve směru hodinových ručiček. Dále zavřeme ruce na středové linii bříšku a začneme klouzat: pohyby jedné ruky se pohybují nahoru a druhé dolů. Zároveň se snažíme vyhnout vystavení genitálím.
 • Začneme masírovat dětskou hruď ve směru od hrudní kosti k ramenům, pak od hrudní kosti do stran. Obtok prsních žláz.
 • Otočte dítě na břicho a jemně masírujte krk. V těch chvílích, kdy se dítě snaží zvednout nebo otočit hlavu, se doporučuje zastavit všechny pohyby.
 • Poté zahajte masáž zad. Existují dva směry pohybu - od dolní části zad k ramenům, poté od páteře po strany. Páteř sama o sobě není masírována. Přitahujeme prdel ve směru od boční plochy stehen k kostrči.
 • Rozložíme strouhanku na levé straně a opatrně natáhneme ruku podél paravertebrálních linií ve směru od křížové kosti k hlavě. V takovém případě by se dítě mělo mírně ohnout dopředu. Nerobíme více než tři pohyby a opakujeme totéž v poloze na pravé straně.
 • Umístili jsme dítě do výchozí pozice a masírovali hlavu, vyhýbali jsme se oblasti fontanelu (pravděpodobně to nestojí za to vysvětlit proč). Nezapomeňte na uši. Dáme jim také trochu času a náklonnosti.

Dokončíme masáž hladkými pohyby po celém těle..

Masáž pro děti od 1 do 3 měsíců na obrázcích

Zvládnout všechny tyto „moudrost“ není tak obtížné, jak se zdá na začátku. Doufáme, že se s naší pomocí stanete profesionálním masérem pro vaše dítě.

Cvičení pro měsíční dítě se vybírají s ohledem na jeho celkový stav a individuální vlastnosti.

Základní techniky masáže podle V. I. Vasichkina

 • Hladit - manipulace, při které masážní terapeut bez pohybu kůže do záhybů klouže po kůži dítěte s různým stupněm tlaku;
 • Tření - technika, při které se ruka masážního terapeuta pohybuje, protahuje základní tkáně;
 • Hnětení je technika, při které masážní rameno provádí tři fáze: upevnění, stlačení nebo stlačení, válcování. Tato technika se zřídka používá při masáži dítěte, nejlépe odborníkem..
 • Vibrace je manipulace, při které masážní terapeut přenáší na dítě různé oscilační pohyby. Ve věku jednoho měsíce je to obvykle pat.

Komplex

 1. Hladil ruce - 8-10 krát.
 2. Hladil nohy - 10 krát.
 3. Tření chodidel - 10krát.
 4. Ohyb a prodloužení prstů - 6 krát.
 5. Torzo se houpá doleva a doprava - až 8krát.
 6. Hladit břicho - 6-8 krát. Tato sada cvičení musí být prováděna od měsíce starého. Poté můžete do týdne přidat jedno z následujících cvičení:
 7. Hladil záda - až 8krát.
 8. Hnětení - 6krát.
 9. Poklepáním zadek - až 10krát.
 10. Procházet - 2-3krát.
Zahřejte ruce a naneste na ně pár kapek oleje. Můžete použít dětský olej nebo olivový olej. Začněte masáž jemnou masáží prsty na nohou nohou. Jemně, jemně, ale s jistotou, přesuňte prsty od paty k patě. Pak se přesuneme na nohy dítěte. Pohybující se od paty ke kolenům nahoru a dolů hladkými pohyby. Nejprve položte ruce na ramena drobků a jemně tahejte postupně do dětských prsou. Nyní táhneme za kliky a přenášíme pohyby do rukou. Nyní začněte kruhovým pohybem, abyste udeřili do břicha dítěte. Pokud je bříško měkké, dítě jedlo teprve nedávno, poslouchejte činnosti dítěte, protože bříško je velmi citlivé. Pokud si všimnete, že se dítě začíná bát, jděte do jiných částí těla. Prsty hladí tvář drobků od středu čela k chrámům a pak k tvářím. Pokud je po celém procesu dítě uvolněné a uklidněné, otočte jej na bříško a hladkými pohyby od hlavy k nohám hladce záda. Pokud si všimnete, že se dítě pohrává, nemá ho ráda a neliší se, nepřestává masírovat, je lepší přestat. Možná něco vadí dítěti.

Masáž pro dítě v prvním měsíci je nezbytným prostředkem pro regulaci práce svalů flexorů a extensorů, činnosti nervového systému a celkového harmonického vývoje novorozence..

Na téma masáže a kalení:

 • Pokud je dítě často mučeno kolikou, pak je zde návod, jak udělat masáž z koliky;
 • Kromě masáže je velmi užitečné aplikovat kalení novorozených dětí, viz pravidla a metody kalení;
 • Je důležité vést s dítětem kurzy na fitball.

Video průvodce: masážní pokyny pro kojence

Masáž pro kojence za 1 měsíc

Baby masáž a terapeutická cvičení pro kojence od 1,5 do 3 měsíců

Tento videonávod byl připraven za pomoci zkušeného masážního terapeuta. Sledujte a učte se masírovat novorozence, aby se rychle naučil převrátit.

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Články O Neplodnosti