Hlavní Výživa

Gymnastika pro novorozence - soubor cvičení

Život dítěte v prvních měsících spočívá hlavně ve spánku - pomáhá dítěti co nejbolestněji se přizpůsobit podmínkám nového světa. V bdělém stavu tráví novorozenec jen několik hodin denně, probuzení je obvykle spojeno s přirozenými potřebami. Během těchto krátkých období se důrazně doporučuje gymnastika..

S dítětem musíte být velmi opatrní

Co je to cvičební terapie pro kojence

U nově narozeného dítěte jsou končetiny omezeny, motorický aparát je velmi špatně vyvinutý. Terapeutické cvičení (LFK) pro kojence je nezbytné pro rozvoj a zlepšení funkcí končetin. Gymnastika pro novorozence není lékařem předepsána v jednotlivých případech, ale provádí se pro rekreační účely..

Spory o nutnosti cvičební terapie u novorozenců prakticky nevznikají. Gymnastika pro novorozence od prvních dnů jejich života nemůže způsobit újmu, zejména pokud je prováděna správně.

Odborníci potvrzují, že gymnastika pro kojence je nutností. Poté, co byla devět měsíců ve stísněných podmínkách, je svalová hypertonicita téměř normou a je pozorována u většiny novorozenců. Z tohoto důvodu mnoho právě narozených dětí trhá ve spánku.

Při nabíjení musíte mluvit s vaším dítětem

Nabíjení pro novorozence vám umožní vyrovnat se se svalovým napětím a umožňuje dítěti vyvíjet se v pohodlnějších podmínkách. U pravidelných lekcí budou výhody velmi významné:

 • je aktivován krevní oběh dítěte;
 • dítě bude spát a lépe jíst;
 • práce gastrointestinálního traktu je normalizována;
 • fyzické dovednosti se začnou aktivněji rozvíjet;
 • metabolismus se vrátí do normálu.

V jakém věku začít gymnastiku

Prvky gymnastických cvičení pro kojence lze začít praktikovat ihned po propuštění z nemocnice. Měli byste začít elementárním - rozložením dítěte na bříško. Zpočátku novorozenec otočí hlavu stranou, protože pro něj je snadnější dýchat. Potom se dítě pokusí zvednout hlavu a pokusit se ji držet v této poloze na několik sekund. Toto jednoduché cvičení pomáhá posilovat svaly nejen krku, ale i zad, ramen.

Klasický poplatek

Doporučuje se začít plnohodnotnou klasickou cvičební terapii pro novorozence od asi měsíce. Nejprve stačí 10-15 minut na to, abychom se s dítětem vypořádali. Není nutné dělat gymnastiku pro novorozence denně. Musí však existovat určitá systematičnost. Pouze v tomto případě bude dítě do tří měsíců dostatečně vyškoleno, aby do komplexu cvičení přidalo složitější nové prvky..

Dynamický náboj

Dynamická gymnastika s komplexnějšími cvičeními pro novorozence, odborníci doporučují začít se zapojovat do 3-4 měsíců. Taková cvičení pro novorozence až do měsíce nebudou fungovat. Hlavními pohyby, které využívají dynamickou formu cvičení, je rotace a otáčení dítěte.

Cvičení obvykle dává dětem radost

Důležité! Dr. Komarovsky doporučuje, aby rodiče, kteří se chtějí zapojit do dynamického cvičení pro kojence s kojenci, museli absolvovat předběžný výcvik u specialisty a pečlivě prostudovat kontraindikace uvedeného typu fyzické aktivity..

Základní principy cvičení

Gymnastika pro kojence je specifická činnost, která vyžaduje určitou přípravu a dodržování bezpečnostních pravidel..

Výcvik

Příprava na cvičení pro novorozence znamená především fyzickou připravenost dítěte na určité zatížení. Při provádění nejjednodušších cvičení byste měli pečlivě sledovat, jak dítě reaguje. Pokud je dítě obtížné zvládnout jedno nebo druhé cvičení, dá to jasně najevo.

Bezpečnostní předpisy

Bezpečná a skutečně užitečná gymnastika pro děti zahrnuje dodržování těchto jednoduchých pravidel:

 1. Cvičení musíte udělat 50 minut před nebo po podobné době po krmení.
 2. Proveďte cvičení velmi pečlivě a hladce..
 3. Třídy musí být vedeny systematicky.
 4. Postupně zvyšujte zatížení a dobíjejte.
 5. Při nabíjení dětí je nutné udržovat kontakt s dítětem: usmívat se a mluvit.

Jak dělat cvičení

Většina gymnastických cviků pro kojence ve věku 1 měsíce a starší jsou vyvíjeny odborníky, přičemž se bere v úvahu mnoho významných faktorů, proto je třeba dodržovat pozitivní dynamiku, proto je důležité dělat vše správně.

Frog Cvičení

Pro správné provedení tohoto cvičení je dítě umístěno rodičem na záda. Poté ho dospělý vezme za nohy do dolních nohou (dlaně by měly zakrýt kolena dítěte) a provede několik pohybů v ohybu. Poté jsou nohy vyšlechtěny po stranách, jako žába. Můžete také položit dítě na břicho, chytit nohy a lehce tlačit, roztáhnout nohy do podobné pozice. Cvičení lze provádět během gymnastiky pro měsíční dítě.

Embryo cvičení

Správný způsob provedení cvičení pro děti „Embryo“ je následující. Dítě je připojeno k hrudním pažím a přitahuje ohnuté nohy k bříšku. Současně jsou nohy spojeny, kolena jsou chována, hlava je ohnutá k hrudníku. Je důležité mírně držet hlavu jednou rukou a končetiny dítěte druhou rukou. Ve výsledné póze, která se podobá embryu, se dítě vychýlí různými směry. Toto cvičení je ideální pro gymnastiku pro kojence 1 měsíc.

Další cvičení

Stále existují jednoduchá cvičení, která rodiče a jejich děti mohou provádět téměř od dětství, například „stráž“. V rámci implementace je dítě umístěno na bříško a postaví se zezadu a vezme ho za ramena. Je nutné podporovat dítě takovým způsobem, aby se mu podařilo zůstat na loktech několik sekund. Po tom, ramena dítěte musí být rozdělena do stran. Dítě se začne snažit zvednout hlavu. Provedení takového poplatku pro kojence připraví svaly krku dítěte pro nezávislé zadržení hlavy.

Známé pro mnoho mumií, cvičení "Bicycle" vede většinu dětí k úplnému potěšení. Provádí se v náchylné poloze. Dítě je třeba vzít za nohy a střídavě je přivést k bříšku.

Fitball cvičení

Gymnastika pro děti by měla zahrnovat fitball cvičení. Na něm můžete houpat dítě na bříško nebo na opěradlo a vyrazit na jiné jednoduché cvičení. Nejdůležitější je zakrýt fitball před zahájením nabíjení pro děti příjemnou látkou na dotek, aby se dítě cítilo co nejpohodlněji.

Fitball je velmi užitečný pro děti.

Komplexní výběr programu

Nabíjení bude prospěšné, bude-li přemýšlet o rozvoji svého programu.

Od prvních dnů

Když bylo dítě do nemocnice právě přivedeno po nemocnici, nebo mu bylo teprve týden, nebude zapotřebí mnoho času na vypracování souboru cvičení. Postačí lehká masáž bez tlaku a jemných hladkých doteků.

Za 1 měsíc

Za jeden měsíc přidejte „Žába“ a další cvičení, která posilují skupinu svalů zodpovědných za držení hlavy dítěte na lehké údery..

Ve 2 měsících

Doporučuje se doplnit soubor cvičení pro dvouměsíční děti o cvičení, která podporují procházení.

Ve 3 měsících

Ve věku tří měsíců se děti stávají emotivnějšími a reagují na akce, které s nimi byly provedeny. V této fázi můžete mírně komplikovat a diverzifikovat komplex cvičení. Během gymnastiky zpívat nebo říkat dětským rýmům.

Trvání gymnastiky

Dítě, které ještě není rok, navzdory své činnosti velmi rychle unaví. Proto byste neměli nabíjet déle než 10-15 minut, bez ohledu na věk.

Kolikrát denně utratit

Cvičení s dítětem je povoleno provádět několikrát denně, ale doporučuje se začít s jedním. S velmi malým dítětem však místnost s častými aktivitami prostě nebude fungovat - spí hlavně v prvním měsíci svého života.

Pravidelná cvičební terapie je klíčem ke zdraví dítěte

Kontraindikace cvičení

Navzdory všem pozitivním aspektům může být nabíjení nejen užitečné, ale také škodlivé pro dítě. Kontraindikace mohou být následující:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • křivice;
 • uškrcená kýla;
 • Vrozená srdeční vada;
 • pustulární a zanícené kožní choroby;
 • infekční procesy;
 • některá poranění.

Pokud je obecně dítě zdravé, veselé a veselé, další fyzická aktivita mu neublíží, pouze prospěje.

Jak a od jakého věku lze masírovat novorozence: cvičení pro děti 1-2-3 měsíce doma

Je to už docela dlouho, co jste poprvé viděli své dítě poté, co se narodil. Jeho hlavní činností je nyní jídlo a spánek, jen malý interval, kdy je dítě vzhůru. Dítě stále neví, jak ovládat své tělo, všechny pohyby jsou chaotické a náhodné, novorozenec také nemá schopnost udržet hlavu vzpřímenou. Ruce a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu, zatímco jsou ohnuté kloubům a dlaně jsou v uzavřené poloze (stlačené do vačky). Toto držení těla je výsledkem svalové hypertonicity společné pro všechny novorozence..

Jak brzy se dítě naučí ovládat své pohyby? Bude to záležet na něm a na vás. E. Komarovsky tvrdí, že každodenní masáž novorozenců pomůže zmírnit hypertonicitu a základní gymnastická cvičení posilují svaly a klouby.

Svaly novorozence jsou napjaté, nemůže se úplně uvolnit. Masáž zmírňuje hypertonicitu a stimuluje rozvoj pohybových schopností

Kdy zahájit masáž?

Rodiče se často ptají pediatrů - v jakém věku můžete začít masírovat novorozence? Profesionální masáž na klinice se provádí nejdříve 2-3 měsíce, samozřejmě, při absenci kontraindikací (doporučujeme si přečíst: poskytujeme masáž pro dítě ve věku 3 měsíců: video a školení). Svého novorozence můžete masírovat sami doma od 3 týdnů nebo po uzdravení pupku.

Hlavním cílem masáže je uvolnit sepnuté ruce a nohy. Rovnané sevřené ruce a chodidla mohou být pomocí vrozených reflexů. Zkuste spustit ruku páteří a uvidíte, jak se dítě ohýbá v oblouku. Zvednete drobky a dáte příležitost dotknout se nohou podpory, uvidíte - dítě začne dělat „malé kroky“. Když si dítě položíte na břicho a podepřete si nohy, všimnete si, jak se odtlačuje a pokouší se plazit. Takové vrozené reflexy trvají až 3–4 měsíce a lze je použít jako cvičení pro masáž novorozence.

Výsledek cvičení je obtížné předvídat, proto se nedoporučuje provádět ho těsně před spaním, zejména pokud si všimnete, že dítě v noci dobře nespí. Masáž novorozenců Komarovsky doporučuje odložit na chvíli před večerním koupáním.

Masážní příprava

Zatímco je dítě od 0 do 3 měsíců, z masáže pro novorozence by měly být vyloučeny následující oblasti: pod kolena, v lokti, fontanel, vnitřní stehna a podpaží. Relaxační masáž dítěte by měla být prováděna hladkými pohyby a je přísně kontraindikováno, aby silně tlačilo nebo zasáhlo tělo měsíčního dítěte - takové náhlé pohyby mohou způsobit nadměrné podráždění receptorů a zvýšit nervové vzrušení dítěte..

Základní pravidla

Při pořádání masáží dodržujte tyto pokyny:

 1. Komarovsky doporučuje udržovat teplotu v místnosti rovnou 18-22 stupňů.
 2. Pro masážní proceduru budete potřebovat převlékací stůl nebo jiný rovný tvrdý povrch. Na vrchol položte tlustou plenu, tenkou přikrývku a utěrku. Při výběru povrchu zvažte jeho šířku - mělo by být pro vás výhodné otočit dítě.
 3. O místo cvičení se předem postarejte. Vše, co se může při masáži hodit, by mělo být poblíž, abyste neopustili dítě. Dejte svůj mobilní telefon poblíž. Pro ochranu stolu před neúmyslným močením použijte jednorázovou plenu.
 4. Připravte se: umyjte si a osušte si ruce, odstraňte všechny šperky, krátce si uřízněte nehty. Pokud jsou vaše ruce příliš suché, použijte dětský olej nebo mastek, pokud máte příliš mokré ruce.
 5. Cvičení by se mělo provádět u kojence půl hodiny nebo hodinu před jídlem nebo 45 minut po něm.
 6. Doprovázejte masáž písněmi, říkankami nebo říkankami. Takové dabování vytvoří pozitivní atmosféru a pomůže rozvinout sluch a budoucí řeč..
 7. Chcete-li komplikovat cvičení a prodloužit dobu výuky, musíte postupně.
 8. Proveďte všechny pohyby od okrajů a přesuňte se do středu.
 9. Pohybujte opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte nebo nepohodlí.
 10. Doba nabíjení je asi 15 minut. Pokud je dítě unavené nebo projevuje nespokojenost, mělo by být provedeno neúplné cvičení, ale pouze jeho část (1 nebo 2 cvičení). Současně zvažte následující postup školení..

Nezapomeň!

Provádíme gymnastiku s novorozeným dítětem do 3 měsíců, zkuste s ním více komunikovat a provokujte pozitivní reakci (doporučujeme si přečíst: gymnastika pro novorozence od prvních dnů života). Během tříd často rozložte arašídy na bříško. Kombinujte cvičení s pravidelnými vodními procedurami, plaváním a nezapomeňte na lehké hladké pohyby celého těla dítěte. Zvláštní pozornost věnujte vrozeným reflexům a tomu, jak stimulují pohyby a práci extensorových svalů..

Kontraindikace

 • Když teplota stoupne, nemůžete provádět žádnou masáž. Rovněž je zakázán pro onemocnění kůže (zejména u hnisavých forem), křehké kosti, onemocnění oběhového systému a SARS.
 • Exacerbační onemocnění také znamená odmítnutí masáží.
 • Pokud má dítě pupeční kýlu, pak by masáž měla být prováděna pouze lékařem nebo pod jeho ostražitým okem, protože by mohlo dojít k sevření kýly (doporučujeme přečíst: pupeční kýla u novorozenců).
 • Podobná je situace u dětí se srdečními chorobami. Masáž je v tomto případě přísně pod dohledem kardiologa.
 • Zvýšená nervozita dítěte neumožňuje masáže, protože svalový tonus může být zvýšen.

Cvičební komplex

Sada cvičení zahrnuje hladké hladké pohyby, které jsou zaměřeny na snížení svalové hypertonicity, a cvičení na základě vrozených reflexů. Není nutné dokončovat komplex. Je možné jej rozbít na kousky a utratit během bdění hodin dítěte. Základní triky:

 • hladil - lehký nebo mírně tlačící pohyb na kůži dítěte, netvořil kožní záhyby;
 • třením - roztahování a posouvání kůže dítěte;
 • hnětení - akce se provádí ve třech fázích: fixace, mačkání (stlačení) a válcování (při domácí masáži se tato technika nedoporučuje);
 • vibrace - vibrační pohyby přenášené masérem na dítě (ve velmi počáteční fázi (1 měsíc) - jedná se o lehké paty).
Hladění je pro dítě nejen velmi příjemné, ale také užitečné pro jeho vývoj - jemně zvyšuje krevní oběh a stimuluje práci svalů.

Část komplexu na zádech

 • Masáž rukou. Výchozí pozice (PI) - vzadu. Zajistěte levou ruku dítěte vložením palce pravé ruky do ní. Zdvihněte ruku zdola nahoru ze všech stran. Cvičte 10krát. Vyměňte si ruce a opakujte.
 • Masáž chodidel (doporučujeme si přečíst: trénink videa na masáž chodidel s hallux valgus u dětí). SP - vzadu. Zajistěte pravou nohu dítěte pravou rukou, zatímco druhá ruka nohu zdvihá zdola nahoru. Cvičte nejprve na zadní straně stehna a dolní končetiny a poté na přední straně. Udělej to 10krát. Změna nohou a paží, masáž levé nohy.
 • Masáž nohou. SP - vzadu. Pravou rukou vezměte nohy dítěte do holeně. Proveďte třecí pohyby zadní stranou levé ruky na úpatí drobků od prstů po patu a v opačném směru. Do 10krát.
 • Reflexní cvičení pro chodidla. SP - vzadu. Pomocí ukazováčku zatlačte na oblast chodidel pod prsty. Stisknutím stlačíte nohu. Proveďte podobné tlaky na celé vnější straně chodidla a pohybujte se od prstů po patu. Stisknutí v této oblasti naproti způsobí reflexní „otevření“ chodidla. Proveďte 5krát.
 • Cvičte pro trup. SP - vzadu. Zvedněte dítě oběma rukama, snažte se nestlačit žebra a jemně se houpejte ze strany na stranu. Proveďte 8krát.
 • Masírujte břicho (doporučujeme si přečíst: masírujte břicho novorozence kolikou). SP - vzadu. Proveďte synchronní pohyby pravou a levou rukou a hladte bříško shora dolů. Proveďte 8krát.
 • Masáž hrudníku. SP - vzadu. Dlaň a prsty uchopte hrudník dítěte. Pohybujte se plynule od středu k okrajům podél mezistupňových prostorů a palci mírně tlačte. Proveďte 8krát.
 • Reflexní cvičení pro páteř. IP - na straně. Lehce přejeďte dvěma prsty podél páteře a pohybujte se zdola nahoru. Taková akce pomůže klenutí páteře. Proveďte 2-4krát na každou stranu.
Na nohou je velké množství akupunkturních bodů, jejichž dopad má příznivý vliv na činnost vnitřních orgánů.

Část komplexu na břiše

 • Masáž zad. PI - na břiše. Současné hladení dlaněmi shora dolů a zdola nahoru - zadní stranou. Proveďte 8krát.
 • Masáž nohou. PI - na břiše. Vezměte levou nohu dítěte do pravé ruky a volnou rukou zamíchejte zadní a boční stranu stehna a dolní končetiny. Do 6 krát. Změňte nohu, opakujte.
 • Masáž hýždí. PI - na břiše. Jemně poklepejte zadek vašeho dítěte zadem prstů. Do 12krát.
 • Reflexní procházení. PI - na břiše. Ohněte dětská kolena a položte dlaň pod nohy. Lehce zatlačte na nohy, aby se dítě mohlo odstrčit a pokusit se pohnout vpřed. Proveďte 4krát.

Pomocí videonávodů můžete vidět, jak správně provádět masážní pohyby. Zkušení lékaři ukážou správné provedení každého cvičení..

Kdy a jak provádět fyzickou terapii pro kojence?

Novorozené dítě je omezeno v pohybu kvůli vlastnostem svého těla. Neúplně vytvořený motorový aparát drobků mu neumožňuje provádět ty pohyby, které jsou například přístupné dětem ve věku jednoho roku. Aby se motorická aktivita dítěte mohla rozvíjet a zlepšovat, jsou pro kojence užitečná fyzioterapeutická cvičení. Taková gymnastika je velmi užitečná pro novorozené děti a může být vykonávána nejen v případech vývojových postižení nebo vrozených patologií. Tělesná výchova pro kojence je vyžadována jako výuka tělesné výchovy ve školce nebo škole.

Co dává dětem gymnastiku?

Cvičební terapie (terapeutická fyzikální kultura) může být použitelná, i když je dítě naprosto zdravé. Koneckonců neexistuje záruka, že patologie nebude odhalena o něco později. Proto se musí dítě od narození pohybovat samozřejmě s pomocí rodičů a cvičební terapie.

Jak ale působí terapeutická gymnastika na tělo dítěte??

 1. Během cvičení se zvyšuje průtok krve do svalů a tkání.
 2. Aktivují se metabolické procesy.
 3. Zlepšuje se funkce nadledvin.
 4. Normální fyzický vývoj normalizuje..
 5. Posiluje se obranný systém těla.
 6. Muskuloskeletální a kosterní systém je vytvořen správně.
 7. Podporuje rozvoj důležitých reflexů.
 8. Funkčnost gastrointestinálního traktu je normalizována.
 9. Stimulovaný vývoj mozku a duševní vývoj obecně.
 10. Nervový systém je posílen.
 11. Třídy na míči (fitball) vylepšují vestibulární aparát.
 12. Je zajištěna silná přilnavost svalů a kostí..
 13. Zlepšete spánek a chuť k jídlu.

Vzhledem k tomu, že si dítě během bdělého období ráda hraje s rukama a nohama, terapeutická masáž mu dodá ještě větší potěšení. Gymnastika aktivuje další části těla dítěte, díky čemuž se dítě učí sedět, plazit se, chodit rychleji. Pravidelná cvičební terapie je navíc vynikající prevencí svalové hypertonicity a poruch držení těla. Cvičební terapie může být předepsána pro dysplazie kyčle, vrozenou dislokaci kyčle, svalovou kliku, mozkovou obrnu, ploché nohy a kyčle, skoliózu vrozeného typu.

Pravidla pro pohybovou terapii

Než začnete s dětskou lékařskou gymnastikou, měli byste se seznámit s pravidly jejího provádění.

 1. Nejlepší čas pro zahájení cvičení je měsíc starý. V tomto případě by se měla gymnastika střídat s masáží. Od šesti měsíců věku začínají s léčebnou terapií dělat terapeutický komplex cvičení a končit masáží, která umožňuje dítěti odpočívat a odpočívat..
 2. Pokud se dítě necítí dobře, měla by být tělesná výchova zrušena. V terapeutické masáži můžete pokračovat až po úplném uzdravení dítěte..
 3. Během masáže může být dítě nezbedné. V takových okamžicích musí být rozptýlen hračkou nebo se ujistit zvednutím. Je lepší je naučit postupovat postupně a nemilované cvičení provádět na samém konci komplexu.
 4. Sledujte své pohyby - nepřekračujte to, jinak příště dítě odmítne masírovat pláč a hysterii, vzpomenout si na bolest a nepohodlí, které cítil naposledy. Pamatujte: po zákroku by tělo dítěte nemělo mít červené skvrny, zejména modřiny.
 5. Před zahájením gymnastiky je nutné místnost ventilovat a eliminovat průvan. Optimální teplota vzduchu je 20–22 0 C. Po 0,5–2 hodinách po jídle a plavání provádějte gymnastiku.
 6. Stůl, kde budete dítě masírovat, by měl být volný ze tří stran, aby bylo možné volně přistupovat k dítěti.
 7. Před procedurou je důležité si důkladně umýt ruce, zahřát je, odstranit všechny kovové předměty (náramky, hodinky, prsteny) a odříznout nehty. Dospělý by neměl mít na pokožce otěry nebo rány.
 8. Dítě po měsíci může být během zákroku nahé, novorozené dítě je částečně exponované - otevřete masírovaná místa na těle.
 9. Jsou-li prováděna fyzioterapeutická cvičení, dítě se obléká do trička nebo do krátkého rukávu, kalhotek s plenkou.

Dítě během zátěžové terapie by mělo ležet na rovném povrchu (například na přebalovacím stole). Celková doba lekce je 15 minut. Každé cvičení se doporučuje opakovat třikrát. Všechna hnutí by měla být doprovázena laskavými slovy, úsměv - gymnastika by měla u dítěte vyvolat pozitivní emoce.

Je velmi důležité správně dodržovat pořadí zátěžové terapie: nejprve spusťte komplex jemnými a lehkými hladkými pohyby, aniž byste na dítě tlačili s námahou. Je obvyklé zvedat úchyty z prstů na ramena, nohy - od nohou nahoru, bříško - ze stran k pupku. Hladit bříško by mělo být provedeno výhradně ve směru hodinových ručiček a kolem pupku.

Zjistěte, kolik můžete chodit se svým novorozencem na podzim? číst zde.

Obecná cvičení pro fyzioterapii

Pokud je dítě připraveno se naučit, co je fyzikální terapie, začněte dělat následující cvičení.

 1. Rozvoj správného dýchání. Položte dítě na záda, zkřížte ruce na hrudi. Potom zvedněte držadla nahoru a mírně je držte v této poloze. Poté zvedněte obě držadla, navíjejte je za hlavu a poté je spusťte dolů a umístěte je podél těla.
 2. Gymnastika pro nohy. Ohněte nohy dítěte do kolen a kyčelních kloubů, zavřete je a spojte kolena. Držte koleno palcem, uchopte pánev dítěte s ostatními a pánev otočte do stran. Dalším cvičením je ohýbat nohy dítěte a střídat jejich ohýbání s ohýbáním paží. Třetí cvičení je zvednout nohy v kyčelním kloubu. V tomto případě není nutné vyvíjet úsilí - všechno by se mělo stát pomalu a opatrně.
 3. Obrátí se zezadu k bříšku. Aby se dítě naučilo převrátit, musí být toto cvičení provedeno. Je důležité, aby byl asistent poblíž. Dítě by mělo ležet na zádech. Asistent vytáhne pravou rukojeť nahoru a drží ji v této poloze a instruktor v tuto chvíli opraví drobky pravého stehna. Pak by asistent měl položit pravou dlaň dítěte na stůl a roztáhnout dlaň. Instruktor musí posunout levou nohu drobků doprava, aby mu pomohl převrátit se na bříško.
 4. Jak naučit dítě procházet? Je snazší provést akci společně: jeden dospělý drží dítě za nohy, druhý za ruce. První střídavě táhne nohy k bříšku a druhá - zase přeskupuje paže dítěte. Pokud dítě ještě nedrží svou vlastní hlavu, do cvičení by se měl zapojit jiný dospělý..

4 měsíce po narození začne dítě dělat první pokusy posadit se. Během tohoto období je důležité, aby mu pomohl, a terapeutická gymnastika v tom pomůže.

 1. Z polohy „ležící na zádech“ je dítě zvednuto za zády, přičemž se zaměřuje na pravou rukojeť, ohnutou v lokti. Toto se opakuje s levou rukojetí.
 2. Dítě leží na zádech, dává mu hůl 2-3 cm tlustou a drží pěsti drobků, zvedá dítě z povrchu stolu a nutí ho, aby si sedl. Je nutné zajistit, aby nohy dítěte zůstaly ve vodorovné poloze.
 3. Hůlka je několikrát umístěna pod zavinovanou plenu, položí na ni dětské nohy a drží ji pod podpaží. Poloha nohou je od sebe šířka ramen. Během dřepu musíte zajistit, aby se nohy nemíchaly.
 4. Nakloní se na hůl. Dejte dítě, jako v předchozím cvičení. Pravou rukou drží dítě žaludek a hrudník a kolena se fixují doleva. Poté proveďte svahy.
 5. Postavte se na všechny čtyři. Dospělí zvednou dítě za bříško, upevní úchyty na povrch stolu a nohy se ohnou na kolenní a kyčelní klouby. V této poloze by mělo být dítě asi 1 minuta.

Když už dítě může stát na všech čtyřech, je naučeno prolézat analogicky s cvičením plazit se na břiše.

Cvičení s míčem (fitball)

Ukazuje se, že můžete nejen hrát míč, ale také posílit tělo malého dítěte. Pro děti jsou taková cvičení na fitball užitečná:

 • kymácí se tam a zpět, vlevo a vpravo, ve směru hodinových ručiček, s třepáním. V tomto případě by dítě mělo ležet na zádech;
 • ohýbáme nohy dítěte v kolenou na bříško, zatímco spouštíme míč k sobě, roztahujeme nohy a spouštíme míč od nás;
 • trénujeme břicho dítěte stejnými pohyby jako v prvním cvičení, pouze dítě musí být položeno ne na záda, ale na břicho.

Během cvičení na fitball je třeba ji zakrýt plenkou a také se ujistit, že dítě v procesu nezasáhlo hlavu. Zpočátku by cvičení měla být jednoduchá a snadná, časem mohou být komplikovaná..

Sada cvičení pro kojence

Fyzioterapii pro děti s patologií zpravidla předepisuje odborník, který také určí, která cvičení budou pro dítě nejúčinnější. Pokud dítě nemá žádné odchylky ve fyzickém vývoji, mohou si rodiče jako základ gymnastiky vzít následující cvičení:

 1. Hladí tělo, končetiny.
 2. "Mahi" s úchyty na stranu z polohy "ležící vzadu".
 3. „Křížové houpačky“: zkřížte drobky na hrudi, rozprostřete je, znovu zkřížte atd..
 4. Střídání ohybu / prodloužení nohou v koleni.
 5. Lehce klepejte na prsa dítěte (cvičení pomáhá posilovat prsní svaly).
 6. Hladení hřbetu: držte index a prostřední prsty podél páteře ve směru zdola nahoru, s dlaněmi od páteře po žebra, kruhovými pohyby od dolní části zad k hlavě (palcem) a podél dolní části zad od páteře k žeberům..
 7. Masírujte pokožku hlavy prsty, provádějte lehké krouživé pohyby nebo jemným kartáčem.

Všechny pohyby musí být čisté, prováděné bez tlaku. Jak dítě stárne, komplex lze doplnit o nová cvičení.

Kontraindikace při cvičení

Existují případy, kdy jsou terapeutická cvičení pro kojence přísně kontraindikována:

 • infekční choroby, horečka;
 • srdce, plicní selhání;
 • kožní choroby: alergická dermatitida, houba, infekční vyrážka, popáleniny, zranění atd.;
 • poruchy gastrointestinálního traktu, doprovázené zvracením, bolestmi břicha, průjmem, nevolností;
 • krvácení a krevní onemocnění;
 • nádory různých etymologií;
 • změny v analýze moči;
 • akutní zánětlivé a hnisavé procesy.

Dítě by také nemělo provádět terapeutická cvičení, pokud bylo očkováno. Třídy můžete obnovit 3 dny po obdržení vakcíny. Pokud se během této doby nezlepší blaho dítěte, gymnastika je odložena o nejméně týden.

Po prvních lekcích bude dítě lépe spát a spát tvrději. Toto je normální reakce, když se do obvyklého režimu novorozence zavádí další fyzická aktivita. Je však třeba věnovat pozornost skutečnosti, že pokud se drobenka rozplývá a špatně usne, měli byste snížit zátěž cvičební terapie a na několik dní úplně opustit výuku a celou dobu sledovat stav dítěte. Pokud je dítě oslabené, dejte mu čas na odpočinek - uspořádejte třídy za den nebo dvě, ale pokud má dítě dobrou náladu - cvičte denně gymnastiku.

Fyzioterapeutická cvičení pro děti do 1 roku

Gymnastika je nutná pro každého člověka. Současně, u dětí prvního roku života, pravidelná tělesná cvičení pomáhají nejen fyzicky posilovat, ale mají také příznivý psychologický účinek.

Cvičební terapie pro děti do jednoho roku, správně a systematicky prováděná, umožňuje dítěti rychleji chodit a mluvit. Interakce s milujícími rodiči zlepšuje náladu, činí dítě mobilním a zvídavým. Potřebný soubor cvičení a správnost jejich provádění jsou samozřejmě kontrolovány pediatrem, od prvních měsíců života musí být tělesná výchova kombinována s masáží, což vám umožní odstranit zvýšenou svalovou charakteristiku kojenců.

Cíle a cíle zátěžové terapie pro děti

Cvičební terapie není jen soubor cvičení. Koncept fyzioterapeutických cvičení zahrnuje také masážní, plavecké, sluneční a vzduchové koupele. Denní cvičení zjemňuje, zlepšuje metabolické procesy, dítě se vyvíjí lépe, dochází k tvorbě motorických reakcí.

Hmatový kontakt během gymnastiky a masáže zlepšuje náladu, způsobuje pozitivní emoce.

Obzvláště důležitá cvičení pro předčasně narozené děti nebo děti, které mají zdravotní problémy.

Během gymnastiky jsou svaly intenzivně zásobovány kyslíkem, dýchání se prohlubuje, což znamená, že se nejen posilují svaly, ale do procesu se aktivně zapojují téměř všechny tělesné systémy, včetně mozku. Dítě se učí pohybovat, převrátit se a plazit se o něco později, dříve začne chodit a stává se více společenským. Soubor cvičení je vybrán s ohledem na věk a individuální vlastnosti drobků.

Hlavním úkolem cvičební terapie pro děti prvního roku života je normalizovat svalový tonus drobků a posílit jeho tělo.

Všechna cvičení jsou rozdělena do reflexu, když pohyby provádějí děti nevědomě, pasivní, pokud je jejich dítě provádí matka, a aktivní, pokud je dítě dělá sám.

Vlastnosti terapeutických cvičení pro kojence

Třídy se konají denně, neměli byste provádět cvičení bezprostředně po krmení nebo pokud je dítě zlobivé a pláče. Není třeba dítě příliš nudit, zatížení by se mělo zvyšovat postupně. Cvičení začíná poté, co se otočí za měsíc, gymnastika se musí střídat s masáží.

Všechna cvičení jsou prováděna opatrně, jemně, bez zbytečného úsilí. Během tříd s dítětem musíte mluvit laskavě, úsměv, to pomůže dítěti zvyknout si na každodenní tělesnou výchovu rychleji a budete mít k dispozici nezapomenutelné minuty pozitivní komunikace.

Pokud dítě v průběhu gymnastiky začíná být vrtošivé, měli byste ho rozptýlit, můžete ho na chvíli přerušit a mít dítě v náručí nebo mu ukázat jasnou hračku. Ne všechny děti ráda cvičí, ale pokud se kurzy pořádají denně, rychle si na ně zvyknou a přestanou se bát.

Bříško by mělo být hladeno pouze ve směru hodinových ručiček. Cvičení nejsou zvlášť milovaná dítětem, měla by být prováděna jako poslední, po gymnastice a masáži děti spí stále klidněji.

Samozřejmě je nutné zajistit, aby v místnosti nebyly žádné průvary, je lepší kombinovat komplex se vzduchovými lázněmi, teplota v místnosti by měla být 21-23 ° С.

Pokud má dítě zdravotní potíže, obvyklá cvičení pro něj nejsou vhodná, v tomto případě je komplex vybrán individuálně a lékař fyzikální terapie by měl vést třídy.

Pravidla pro pohybovou terapii

Pro cvičení je ideální zavěšovací nebo regálový stůl pokrytý teplou plenkou. Hlavní věcí není kluzký hladký povrch a možnost volného přístupu k dítěti.

Osoba provádějící výuku by si měla důkladně umýt ruce, měla by být čistá, suchá a teplá, aby nedošlo k poranění křehké pokožky dítěte, musíte si krátce proříznout nehty, odstranit hodinky a šperky.

Třídy začínají, nejméně 45 minut po krmení, místnost, ve které se budou konat gymnastika, je pečlivě větrána.

Pokud se dítě necítí dobře, je velmi vrtošivé, postup by měl být zrušen, dokud nebude zcela obnoven a před obnovením tříd je nutné konzultovat pediatra..

Kojenci starší než 1 měsíc se mohou zcela svléknout na hodiny, novorozené děti jsou pokryty plenkou a na oplátku otevřenými masážními místy. Drobná cvičení se střídají s masáží, s dětmi staršími 6 měsíců, nejprve proveďte nezbytná cvičení a dokončete masážní kurzy.

Jak stárnou, cvičební komplexy se stávají komplexnější. Cvičební terapie pro děti ve věku 1-2 let obsahuje cvičení s hračkami, v tomto věku je docela možné provádět společná cvičení, dávat dítěti osobní příklad.

Cvičební komplexy

Všechny uvedené sady cvičení a masážní prvky jsou doporučeny výhradně pro zdravé děti.

1-3 měsíce

U novorozenců se provádí pouze reflexní cvičení. Jsou založeny na použití vrozených dětských reflexů:

 1. Ležící na bříšku. Zároveň dítě reflexivně otočí hlavu ke straně, jsou trénovány svaly krku a zad. Pokud v tuto chvíli položíte dlaně na paty a vytvoří lehký důraz, bude se snažit postupovat vpřed.
 2. Hladil nohy. Měl by být pečlivě držen ve stopách dítěte svým prstem, stlačí a uvolní prsty.
 3. Dítě je položeno na bok a jemně je drženo prsty na obou stranách páteře, asi centimetr od páteře. Dítě tak natahuje záda.
 4. Jemně pohladte dětské ruce a nohy, od prstů po ramena a boky.
 5. Dávají dítě na záda, nohy jsou přitahovány k žaludku, paže zkřížené na hrudi, hlava také snadno jde do hrudi. Tato pozice se nazývá „embryo“. Mělo by to dítě opravit 0,5-1 minuty.
 6. Držte dítě pod podpažemi ve vzpřímené poloze, dotkněte se nohou stolu stolem, dítě určitě začne třídit nohy.
 7. Od 2 měsíců můžete se svým dítětem provádět „kolo“, nohy se ohýbají na kolenou, přitahují se k žaludku a pečlivě „pedálují“.

Dokončete tělocvičnu tím, že hladíte bříško ve směru hodinových ručiček. To vám umožní zlepšit trávení a zachránit dítě před kolikou. Všechna cvičení jsou prováděna pečlivě a jsou doprovázena jemnou řečí a úsměvem..

4-6 měsíců

Dítě vyrostlo a komplex cvičení se stává komplikovanějším. Od 4 měsíců můžete houpat na míč. Drobky jsou umístěny v bříšku na speciální kouli s rukama a nohama od sebe vzdálenými. Musí být zajištěno, že neklouže z míče. Poté se cvičení opakuje a dítě leží na zádech. Taková gymnastika napíná páteř, posiluje svaly zad.

 1. Kruhové pohyby rukama. Paže jsou zkřížené na hrudi, poté se natáhnou a po stranách se vrátí do své původní polohy.
 2. Zapne žaludek. Na stranu dítěte dali svou oblíbenou hračku a laskavě povzbuzovali dítě, aby se otočilo jejím směrem, a poté mu pomohlo převrátit se na jeho bříško..
 3. Podpora dítěte pod podpaží mu pomáhá krčit se a pak se narovnat.
 4. Dítě je položeno v dlani na břiše, s nohama dítě spočívá na hrudi osoby provádějící cvičení s ním a zvedá dítě napodobující „letadlo“.

V masáži jsou hlazení, tření, lehké klepání.

7-9 měsíců

Po šesti měsících jsou přidána nová a známá cvičení.

 1. Nechte dítě pevně sevřít prsty a vytáhněte ho tak, aby se opíral o to, aby si sedl. Neměli byste pěstovat dítě násilím, pouze mu poskytněte podporu.
 2. S dítětem spočívajícím na břiše mírně zvedněte dlaně pod bříško a povzbuzujte ho, aby stál na všech čtyřech. Když jsou držadla dostatečně pevná, umístěte před dítě jasnou hračku, aby se k ní dítě plazilo.
 3. Hra "auto". Dítě je položeno na bříško, poté jsou jeho nohy zvednuty tak, aby se rukama pohyboval vpřed.
 4. Při cvičení na fitball (speciální míč), měli byste houpat dítě a podporovat ho nohama, nechat ho dostat jasnou hračku ležící na míč.

Soubor cvičení v tomto věku trvá 30 minut.

10-12 měsíců

V tomto věku se dítě již velmi aktivně pohybuje, mnozí začínají chodit.

Dítě by mělo být vybízeno, aby sbíralo světlé hračky a dalo do koše koule. Pokud dítě nechodí samo, musíte ho řídit v podpaží, uspořádat soutěže pro společné procházení.

Společné rozrušení, lezení přes gymnastickou hůl položenou na podlaze, dobře posiluje svaly. Dítě by samozřejmě mělo být podporováno, pomáháno a povzbuzováno ve všech směrech..

Proměňte třídy v hru a poté s dítětem dostanete moře pozitivních emocí.

Kontraindikace při cvičení

Dokonce i při velmi závažných patologiích jsou úplné kontraindikace při zátěžové terapii extrémně vzácné. Obvykle je vybrán speciální komplex, který se provádí pod přísným dohledem specialisty..

Kontraindikace do tříd jsou:

 • přítomnost teploty;
 • závažné srdeční patologie;
 • onemocnění kostí a kloubů;
 • akutní selhání ledvin a jater;
 • rozsáhlé kýly u dítěte.

Stálý kontakt s lékařem, odpovědný a pozorný přístup k dítěti, klíč k jeho dobrému duševnímu a fyzickému vývoji.

Cvičební terapie je důležitá nejen pro drobky do jednoho roku, pro starší děti je neméně významná gymnastika a hry v přírodě. Z tohoto důvodu existuje speciální cvičební terapie pro děti od 3 let, v případě potřeby si může lékař zvolit cvičební terapii pro děti od 6 let a starší.

Gymnastika pro kojence

Co je užitečná gymnastika pro kojence. Jaká cvičení pro děti můžete udělat sami.

Vaše dítě se narodilo a nyní s vaší pomocí ovládá vše nové, co ho obklopuje. Uvidíme, jak začíná den dítěte.

Probudil se a maminka se zabývala ranní toaletou. A pak můžete jíst, spát, hrát, jíst, spát.

Když jste zavinuli své dítě, abyste si vyměnili plenku, můžete ji nejen dát do pořádku, umýt ji, oblékat, ale také si s ní hrát. A hry jsou jiné. Malá masáž, která se v prvních měsících života provádí milováním rukou matky, se pak promění v ranní cvičení, která oživí a učiní ráno radostnějším a zajímavějším..

Když naši prarodiče, prababičky, pradědečky, prababičky. byly malé, pak jejich den začal také masáží. Hladil ruce, nohy, záda, bříško, matka řekla:

"Ukolébavka,
Od ponožek po temeno hlavy
Natáhneme se, protáhneme,
Nezůstaneme malí,
Walker nohy,
V klice,
V hlavě umazoku,
A v ústech říká ".

A s každým řádkem jsem udělal s dítětem příslušnou akci:

"Tažené žáby, hořké, (zvedl a natáhl ruce dítěte ležícího na zádech)
V nohou - chodci (spojování a narovnání nohou dítěte)
V ústech - přísloví (přivedení rtů na rty dítěte)
A v hlavě - umazok. “(Snadno prohrábat vlasy dítěte)

S takovými triky má dítě zájem, probouzí se rychleji. Na konci břicha můžete jemně stisknout, lechtat dítě a něco šeptat. Z toho se veselé a burčící dítě opravdu probudí a rozveselí. Nejdůležitější věcí v takovém obvinění je mluvit s dítětem laskavě, zpívat tiše a jemně, jemně ho pohladit.

Když dítě dosáhne věku 2-3–4 měsíců, pak samotné matky mohou provádět některé prvky cvičení, které provádějí během masáže. Předtím se poraďte s odborníky: pediatrem, neurologem a specialistou na masáže. Dítě dělá své první pohyby díky svalově-kloubnímu pocitu, pomocí kterého se snaží zvednout hlavu, pohybovat rukama a nohama, převrátit se, posadit se, chytit na hračky a chodit. Hlavní charakteristikou je svalový tonus..

Svalový tón je minimální svalové napětí, které zůstává ve stavu relaxace a odpočinku. Koneckonců, i ve snu, naše svaly nejsou úplně uvolněné.

Následující cvičení jsou nejlepší pro zdravé dítě začít od 3-4 měsíců, když zmizí zvýšený tón. Proveďte všechna cvičení pomalu, bez spěchu. Poprvé to udělejte 2-3krát, postupně dosahujte až 10krát za cvičení. Pokud dítě odolává, je napjaté, bude nejlepší, když cvičení odložíte na příště. Pokud cvičení neproběhnou okamžitě, buďte trpěliví. Tato malá gymnastika bude úspěšnější, pokud budete současně mluvit s dítětem a radostně se smát.

Tato cvičení provádějte na přebalovacím stole, když dítě leží na zádech, nohy k matce.

Čí je to bříško??

Jemně pohladte a masírujte břicho dítěte ve směru hodinových ručiček, aniž byste tlačili na oblast jater (pravá hypochondrium). Tato masáž je užitečná pro děti s kolikou a zácpou..

Láska nemiluje

Máminy ruce sevřely ruce dítěte. Úplně natáhněte paže dítěte do loketních kloubů a vezměte je do stran v úrovni ramen, dokud se nedotknou povrchu stolu. Pomalu zvedněte ruce a zkřížte si na hrudi dítěte, jako by objímala.

Pera

Popadněte ruce dítěte za lokty a dejte je dohromady. Zdvihněte ruce proti sobě, dokud se vačky neotevřou. Pokud vaše dítě při usrkávání rukou vrhá hlavu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Tahová tvář

Popadněte dítě za lokty a dejte je dohromady. V tomto případě by ruce měly zcela zakrývat loketní klouby dítěte a palce by měly být umístěny na vnitřním povrchu předloktí dítěte. Prostřední a ukazováčky podporují předloktí dítěte zvnějšku, špičky prstů jsou umístěny na zadní straně předloktí.

Zvedněte ruku svého dítěte a posuňte ji přes obličej. V tomto případě se vačka otevře, a pokud stisknete zadní část ruky prsty, stane se to rychleji. Dlaně musí směřovat k obličeji dítěte. Pokud dítě neustále otáčí rukama dovnitř a směřuje k obličeji pouze za zadní částí ruky, ukažte to pediatrovi.

slunce

Máma zvedá paže dítěte, zcela natažená v loketních kloubech, nahoru a dolů, dokud se nedotkne povrchu stolu nad hlavou dítěte, poté se sklouzne po stole, paže se posunou do strany a dolů, aby se dotkly těla. Návrat do výchozí polohy v opačném pořadí.

Střídavě ohýbat a uvolňovat paže v loketních kloubech, simulovat rány, samozřejmě, bez náhlých pohybů. Děti opravdu ráda boxují.

Squat

Máma obejme spodní nohy dítěte v dolní třetině. Poté se nohy dítěte pomalu ohýbají v kolenních a pánevních kloubech, dokud na žaludek není lehký tlak a pomalu se nevracejí do původní polohy.

Běželi jsme

Máma obejme spodní nohy dítěte v dolní třetině. Máma střídavě ohýbá a prodlužuje nohy dítěte, zatímco koleno jde k pupku a lehce přitlačí na žaludek, pak se zcela nezkroutí. Nejprve udělejte vše pomalu a později můžete „jít“ a „běžet“.

Prst se schoval?

U některých dětí se prsty otevřou, ale s výjimkou palce. Abychom však pochopili palec, musí být ve stavu opozice a musí mít dobrou mobilitu.

Otočte dítě na bříško. Uchopte jednu ruku za loket a lehce ji vytáhněte dopředu. Držte loket tak, aby palec směřoval nahoru. Hladkou palce své volné ruky palcem dítěte dosáhnete jeho uvolnění a aspirace „nahoru“. Pokud dítě během hry neustále drží palce „skryté“, ukažte to pediatrovi.

A naši malou gymnastiku můžete doplnit takovým školním spěchem.

Stěna, zeď (dotkni se tváří),
Strop (dotykové čelo),
Dva kroky (prsty na rtech),
Jin - zvon! (klikněte na nos).

Po několika hodinách se vaše dítě pokusí udělat tato cvičení sama a budete muset řídit pouze jeho pohyby. Postupem času se z toho stane skutečný náboj.

Nyní můžete dokončit ranní toaletu dítěte. Vyměňujeme plenky, tílka, zavinovačky nebo oblékneme jezdce. Dobré ráno miláčku! Je čas na snídani!

Gymnastická cvičení a masáže pro kojence od 1,5 do 3 měsíců

Od prvního dne života do 2 měsíců dítě spí hodně. Jeho spánek může trvat až 22 hodin denně. Proto, aby se tělo dítěte správně vyvíjelo, měl by být během své bdělosti vybaven masáží a nejjednoduššími gymnastickými cvičeními.

Když dítě dosáhne věku 1 měsíce, nejprve začne reagovat na hlas matky. V tomto věku je dítě velmi slabé. Neví, jak držet hlavu, jeho paže a nohy jsou téměř neprůhledné, křečovitě přitlačené k tělu. Jeho ruce jsou obvykle zaťaté v pěsti. Již však za dva měsíce drží hlavu rovnoměrně a jeho reakce se netýká pouze hlasu matky, ale i dalších zvuků a objektů. Pokud s ním někdo začne mluvit, usmívá se v reakci, pohybuje rukama a nohama atd. Tyto pozitivní emoce jsou velmi užitečné pro nervový systém dítěte. Aby se jeho paže a nohy pohybovaly co nejvíce, měli by se rodiče často obracet k dítěti a mluvit s ním laskavým hlasem.

Již po 3 měsících se dítě již samostatně otáčí na boku nebo dokonce na břiše. Všechny jeho pohyby jsou navíc reflexivní a v bezvědomí. Jídlo a ochranné pohyby jsou reflexní. Potravinové reflexy zahrnují slinění, sání a polykání. K ochranným, poloze částí těla, otočení hlavy atd. Když dítě leží na břiše, nakloní hlavu dozadu, vzadu - dopředu a při otočení hlavy ji vychýlí v opačném směru.

Rodiče by měli během spánku sledovat správnou polohu dítěte. Musíte vědět, že umístění jeho nohou závisí na tom, v jaké poloze jsou jeho ruce. Když dítě spí, obvykle leží na boku, nohy jsou přitažené k žaludku a ruce přitisknuté k hrudi. Aby nedošlo k narušení držení těla, musí být dítě naučeno spát v poloze s rukama pod hlavou. V tomto případě bude tělo dítěte ve vodorovné vodorovné poloze. Dítě by mělo být učeno spát pouze v určené poloze.

Všechny motorické reflexy dítěte jsou spojeny s kožními reflexy. Například, pokud se dotknete zadní části ležícího dítěte, začne plazit se z místa na místo, a pokud si položíte ruce na paty, začne se kroužit nohama a jeho pohyby se podobají pohybu nohou při chůzi. Tyto reflexy se zpravidla ztratí ve 4. měsíci života dítěte. Vyvíjí takzvaný spinální reflex, jehož podstatou je změna polohy těla při hladění vertebrální sekce.

Je třeba poznamenat, že děti od prvních narozenin do 4 měsíců jsou vystaveny hypertonicitě ohybu paží a nohou. Když se objeví tento příznak, musíte předepsat taková cvičení, která vám umožní uvolnit svaly flexe. Mezi nimi by měla být hlavní pozornost věnována cvičení zaměřeným na flexi a prodloužení končetin. S hypertonicitou paží a nohou by měla být fyzická cvičení kombinována s wellness masáží, jejíž hlavní metodou by měla být hladení, což příznivě ovlivňuje relaxaci svalů dítěte..

Všechna cvičení spojená s flexí a prodloužením končetin musí dítě vykonávat s pomocí dospělých. Rodiče musí zajistit, aby dítě nebylo zraněno. Je však nejlepší zahájit cvičení v 5. měsíci života dítěte, když jsou silné svaly dítěte.

Aby nedošlo k narušení motorických schopností dítěte, nedoporučuje se to velmi těsně zavinout. Alespoň 1krát denně by měla být teplá koupel. Již v tomto věku může začít vštípit první plavecké dovednosti. Aby dítě mohlo rozvíjet motorické svaly, musí věnovat velkou pozornost, častěji s ním mluvit a vyvolávat pozitivní emoce.

Gymnastická cvičení v kombinaci s masáží by se neměla provádět déle než 15 minut denně. V případě, že dítě z jakéhokoli důvodu

Pokud je proti výkonu jednoho nebo druhého cvičení, měl by být opuštěn nebo si vybrat ty, které dítěti přinesou pozitivní emoce. Během procedur musíte neustále jemně mluvit s dítětem: cvičení mu přinese radost a touhu znovu a znovu cvičit gymnastiku.

Masážní a gymnastická technika

Masáž nohou

I. p. - ležící na zádech. Nohy by měly směřovat k masérovi..

Pro zákrok je nutné vzít nohu dítěte jednou rukou a druhou rukou udělat měkké hladké tahy, nejprve zezadu a poté z boční plochy nohy. Tento postup by měl být prováděn ve směru od nohy k stehnu, aniž by se dotýkal patelly. Musí být opakováno 7krát na levé a pravé noze.

Masáž nohou

I. p. - ležící na zádech.

K provedení tohoto postupu je nutné podepřít nohu dítěte levou rukou na dolní noze. Chcete-li vytvořit oporu pro nohu, položte 2 prsty pravé ruky na její zadní stranu. Masáž by měla být prováděna kruhovými pohyby palce pravé ruky tak, aby popsala číslo osm.

Reflexní flexe a prodloužení chodidel

K provedení tohoto postupu by měla být dětská noha podepřena levou rukou a jemně zatlačte nohou na spodní část prstů palcem pravé ruky. V takovém případě dítě nohu reflexivně ohne.

Často se stává, že u novorozenců je palce natažena nahoru a je v neustálém napětí.

Pro uvolnění napětí je nutné lehce zatlačit na základnu palce, zatímco se bude ohýbat.

Poté byste měli palcem posunout podél vnějšího okraje chodidla ve směru od malého prstu k patě a lehce stisknout chodidlo. V této poloze bude dítě reflexivně natahovat prsty na nohou.

Cvičení na ohnutí a prodloužení chodidla by se měla opakovat 5krát.

Reflexní cvičení „chůze“

I. p. - stojící na nohou. K provedení postupu musíte vzít podpaží dítěte a otočit se zády k sobě. Toto cvičení by mělo být provedeno na stole nebo na jakémkoli tvrdém povrchu. Dítě by mělo spustit nohu a dotknout se paty ke stolu. V kontaktu s pevným povrchem se začne dotýkat nohama, jako při chůzi. Masér musí zajistit, aby dítě spočívalo na jedné noze nebo na druhé noze..

Děti se zpravidla líbí tomuto postupu a provádějí ho s radostí. Aby nedošlo k poranění dítěte při jeho provádění, je nutné, aby chodil na tvrdý povrch celou nohou, nikoli prsty. Během procedury musí být neustále na váze..

Kromě toho je přísně zakázáno mačkat hruď silně, protože kosti dítěte jsou stále velmi měkké a lze je snadno zlomit..

Masáž rukou

I. p. - ležící na zádech. Dítě leží nohama k masérovi.

Pohyb rukou by měl být od ruky k rameni.
Chcete-li zahájit proceduru, vezměte dlaň dítěte do ruky, vložte do ní palec a přidržte ji a jemně ji vtlačte do vačky. Druhou ruku je třeba jemně a hladce hladit střídavě mezi vnitřní a vnější stranou ruky. Tento postup by se měl opakovat 7krát na levé straně a stejné množství na pravé straně. Stejný typ masáže lze provést metodou zametání. Zde byste měli masírovat dětskou ruku okamžitě ze dvou stran, palcem být na vnitřní straně ruky a zbytek na vnější straně.

Potřesení rukou

I. p. - ležící na zádech.

Tento postup pomáhá uvolnit svaly dítěte..
Chcete-li provést cvičení, držte palce v dětské pěsti a uchopte ruku za ostatní. Poté musíte jemně roztáhnout kliky a lehce je zatřást.

Stává se, že děti provádějí toto cvičení velmi neochotně. Je to kvůli svalové hypertonicitě, která je pozorována u mnoha kojenců. V takovém případě by mělo být otřesení ukončeno a mělo by se provádět běžné hladení rukou dítěte..

Masáž zad

I. p. - ležící na břiše. Hlava dítěte by měla být mírně zvednutá a paže by měly být umístěny pod hrudníkem.
Toto cvičení pomáhá posilovat svaly zad a formovat správné držení těla dítěte..

Hladění ve směru od hýždí k hlavě je nutné zadní stranou ruky a poté dlaňovým povrchem ruky, který vede ruce od hlavy k hýždím. Pro dosažení nejlepšího výsledku by cvičení mělo být provedeno 5krát..

Jak je uvedeno výše, v prvních měsících života se dítě při ležení na břiše cítí nepříjemně, a proto by při provádění zákroku jednou rukou mělo být podpíráno nohama. Po chvíli bude možné přepnout na masáž dvěma rukama. To pomáhá aktivovat krevní oběh a posiluje svaly zad..

Prodloužení páteře

I. s. - ležící na boku.

Toto cvičení je určeno pro nepodmíněný reflex dítěte spojený s podrážděním zadních svalů, což vede k práci svalů flexoru a extensoru. Tento reflex je vrozený a zůstává v osobě po zbytek jeho života. Procedura posiluje zadní svaly. Doporučuje se to 2-3krát denně.

Chcete-li provést tento postup, měli byste opatrně držet palec a ukazováček podél zadní části dítěte podél páteře a držet nohy volnou rukou. V tomto případě se dítě reflexivně ohne a uvolní páteř. Cvičení musí být opakováno třikrát na pravé a levé straně.

Ležící na břiše

I. p. - ležící na břiše.

Toto cvičení pomáhá posílit svaly zad a krku. Proto by měl být prováděn 2-3krát denně. Při provádění je nutné brát v úvahu nepodmíněný reflex dítěte spojený se schopností změnit polohu hlavy ležící na břiše..

K provedení tohoto postupu musíte dítě položit na břicho tak, aby byla jeho hlava zvednutá. Současně by se jeho nohy měly roztáhnout a ruce by měly spočívat na předloktí. Cvičení by mělo být provedeno do 8 sekund. Pokud dítě nemá žádná závažná onemocnění, může být postup postupně zvýšen na 15 sekund.

Bříšková masáž

I. p. - ležící na zádech.

Tento postup by měl být prováděn v kombinaci s jinými typy masáží a také odděleně od ostatních cvičení. Přispívá nejen k rozvoji svalů břicha, ale také ke zlepšení střev, pomáhá při zácpě a nadýmání.

Pro tento postup je nutné hladit žaludek dítěte hladkými kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Během masáže je zakázáno ovlivňovat pohlavní orgány dítěte a správnou hypochondrii. Postup musí být opakován 5krát.

Po provedení kruhových pohybů musíte jít do blížícího se hladícího se břicha. Tento postup by měl být proveden oběma rukama. Chcete-li to provést, musíte provést hladké blížící se pohyby rukou tak, aby záda prstů levé ruky byla nižší než pravá polovina břicha, aladon pravé ruky je v horní části levé poloviny břicha. Ruce by se měly střídavě pohybovat nahoru a dolů.

Na konci následného hladení břicha byste měli začít bít šikmé svaly břicha dítěte. Ruce by měly být na stranách těsně pod dolní částí zad. Chcete-li provést tento postup, musíte hladce pohnout rukama k sobě. Na konci cvičení by se prsty maséra měly spojit těsně nad pás dítěte. Postup by měl být opakován 7krát. Na konci recepce se musíte znovu vrátit k kruhovým úderům břicha.

Cvičení na břišní sílu

Při provádění tohoto cvičení zůstává počáteční poloha dítěte stejná jako u předchozích metod masáže břicha.

Ruce masážního terapeuta jsou umístěny pod zády dítěte, dlaněmi nahoru, zatímco prsty podporují hlavu. Dítě musí být umístěno tak, aby jeho nohy spočívaly na břiše maséra. Potom musíte pomalu zvednout dítě do svislé polohy a také jemně snížit.

Reflexní procházení

I. p. - ležící na břiše. Paže a nohy by měly být ohnuté a hlava mírně zvednutá..

Cvičení je založeno na nepodmíněném reflexu. Tento postup je třeba dodržovat s velkou opatrností, protože při náhlých pohybech může dítě spadnout z povrchu stolu a zranit se.

Při tomto postupu by měla být kolena rozprostřena tak, aby paty dítěte byly spojeny.

Bez uvolnění dětských nohou musíte dlaněmi položit dlaně pod zadní části nohou, abyste palci mohli současně držet obě paty. Během procedury by se dítě mělo snažit natáhnout nohy a pokusit se plazit se vpřed. Během cvičení byste neměli uvolňovat nohy dítěte. Jinak bude tlačit ruce pryč a nebude se pohybovat. Toto cvičení se doporučuje opakovat 4krát..

Masáž prsou

I. p. - ležící na zádech. Cvičení podporuje rozvoj svalstva hrudníku.

Postup musí začínat úderem, který musí být proveden špičkami prstů levé a pravé ruky. Levá ruka by se měla pohybovat proti směru hodinových ručiček a pravá ruka by měla být ve směru hodinových ručiček. Opakujte pohyb každé ruky 5krát.

Další fází procedury je vibrační masáž hrudníku. Chcete-li to provést, musíte položit dlaně na hruď dítěte tak, aby palce byly ve středu hrudníku a další čtyři byly v oblasti žeber. Procedura spočívá ve světelném a rytmickém tlaku prstů na hrudník dítěte. Vstupné přispívá k rozvoji dýchacího systému dítěte.

Houpání těla dítěte v „embryonální“ póze

I. s. - na rukou masážního terapeuta a brada dítěte by měla být přitisknuta k hrudníku, nohy ohnuté a přitažené k žaludku, kolena rozvedená a nohy spojené. Ruce by měly být složeny na hrudi..

Tento postup má příznivý účinek na posílení nervového systému. Pro dosažení nejlepšího výsledku by mělo být provedeno 2-3krát denně..

Při provádění cvičení musíte levou rukou podepřít dětskou hlavu pod hřbetem hlavy a pravou rukou držet nohy a paže. Houpací pohyby je třeba provádět ze strany na stranu a v kruhu. Aby nedošlo k náhodnému pádu dítěte a aby se necítil závratě, pohyby by měly být opatrné a plynulé. Toto cvičení by se mělo opakovat 4krát..

Články O Neplodnosti