Hlavní Výživa

Masáž ve 4 měsících. Výuka masáží fotografií a videa

Je vaše dítě již 4 měsíce staré? Děti tohoto věku mají často vysoké nálady, usmívají se mocí a hlavní, dokážou rozlišit některé zvuky a otočit hlavy ve směru zvuku. Dítě již matku pozná, což signalizuje jeho zářivý úsměv bez zubů.

O 4 měsíce se cervikální svaly posílí a objeví se polohové reflexy. Samotné dítě, ležící na zádech, se snaží zvednout. Vaším hlavním úkolem je jen ukázat mu, jak to udělat, že to není děsivé a že vaše matka tam určitě bude. Ve věku 5 měsíců se s cizí podporou už bude snažit pohybovat se z nohy na nohu, převaluje se z břicha dozadu. Pokud byl čas jeho bdělosti velmi zanedbatelný a vy jste mohli dělat domácí práce, nyní víte - 2-2,5 hodiny denně bude dítě aktivní a jeho pozornost bude muset být něčím obsazena. Během tohoto období budete svědky mnoha úspěchů svého maličkého - začne sedět a plazit se sám. Celý její vývoj podléhá přísným zákonům. Příroda není v žádném případě hloupá. Faktem je, že děti se rodí s plnou sadou svalů, ale každá z nich musí zrát, aby mohla plnit přidělenou funkci. Svaly zrají, jakmile zrají nervy, které je ovládají. Tento proces začíná od krku a směřuje ke končetinám. Proto se dítě nejprve učí držet krk a teprve potom sedět. Ve věku 6 měsíců, dítě je schopno chytit hračku jednou rukou a nenechat dlouho jít, studovat to.

Pro masáže a gymnastiku potřebujete měkký povlečení na stole, pohodlnou teplotu v místnosti. Je lepší dělat cvičení asi půl hodiny před nebo hodinu po krmení. Dávejte pozor, abyste masírovali oblast jater. Připomínáme, že každá masáž určité končetiny je lepší začít a končit hladením. Nejprve tedy připravíte svaly na cvičení a poté je uvolníte.

Masážní komplex pro 4 měsíce staré dítě

1. Masáž rukou.
Výchozí pozice (I.p.) - položte dítě na záda, nohy směrem k sobě. Udržujte pravou ruku zvednutou levou rukou a jemně posuňte pravou ruku podél vnitřního povrchu předloktí a ramene ke straně ruky, tj. K tělu. Opakujte pohyb 6-8krát. A přesuňte se na další pero.

2. Křížení a chovná pera.
Dejte své dítě na záda před sebe. Dotkněte se palců palci - chytne vaše prsty. Nyní jemně zkřížte ruce na prsou a roztáhněte je od sebe. Cvičení, opakované 4-6krát, posiluje svaly ramenního pletence.

3. Břišní masáž.
Levou rukou držte drobky tak, aby nezasahovaly, a pravou rukou provádějte kruhové hladení břicha ve směru hodinových ručiček, aniž by to ovlivnilo oblast jater. Opakujte 6-8 krát. Nyní masírujte šikmé svaly břicha. Oběma rukama udělejte lehké brusné pohyby šikmých svalů. Na konci pohybu na těle by měly zůstat pouze špičky prstů a dlaně stoupají. Opakujte pohyb 6-8krát. Dokončete břišní masáž opakováním hladení.

4. Ohnutí páteře a nohou.
Položte strouhanku na zadní stranu a držte spodní část rukama. Potom opatrně nadzvedněte stůl. Reflexně dítě ohne záda a nakloní hlavu. Cvičení (1-2krát) posiluje svaly nohou, krku a abs.

5. Masáž chodidel.
I.p. - taky. Opatrně pohladte vnější povrch od paty k tříslu. Opakujte 6-8 krát. Potom dlaň dlaní 6-8krát. S malými pohyby otřete vnější část dolní končetiny od nohy nahoru. Poté pokračujte v hnětení. Oba prsty obou rukou současně hněte vnější a vnitřní stranu dolní končetiny z paty. Nahoře je jen vnější strana stehna. Opakujte všechny 6-8 krát. Dokončete hladením.
6. Pasivní lisování.
Položte dítě na záda, ohněte nohy na kolena, zatímco nohy by měly být na stole. Střídavě se ohýbejte a uvolňujte své nohy a posuňte nohy na stůl. Opakujte cvičení 8-12 krát rychlým tempem..

7. Otočte se zezadu do žaludku.
Dejte dítě na záda. Držte ho za nohy a 1-2krát stimulujte otočení břicha.

8. Masáž zad.
I.p. - dítě leží na břiše, nohy spočívají na vás. Zezadu rukou zdvihněte záda od zadku k krku a dlaněmi od krku k zadku. Opakujte 8-10 krát. Poté pokračujte v hnětení (8-10 pohybů). Hnětení se provádí prsty obou rukou spirálovými pohyby od zadku po krk. Dokončete hladením.

9. Prodloužení páteře.
Položte dítě na bříško, podpírejte jej zespodu rukama a mírně ho zvedněte nad stůl. Dítě reflexivně uvolňuje páteř. Opakujte 1-2krát. Posiluje svaly zad, krku a nohou..

10. Masáž hrudníku.
Dejte dítě na záda. Pohyby ve tvaru ventilátoru pohladí prsní svaly od hrudní kosti směrem k podpažím (4-6krát).

11. Ohnutí a natažení paží.
Nechte dítě chytit palce. Střídavě uvolněte jednu ze svých rukou a ohněte druhou (6-8krát).

12. Sedící.
Ve stejné výchozí poloze držte dítě pouze za ruku. Po rozprostření narovnaných paží dítěte do stran, jemném přitažení k sobě, povzbuďte ho, aby si sedl. Proveďte 2-3krát. To posiluje břišní svaly a rozvíjí schopnost sezení..

13. Prodloužení nohy.
I.p. - stejně jako ohýbání paží stačí držet se dolních nohou. Ohyby a ohyby nohou 6-8 krát.

14. Masáž chodidel.
Dejte své dítě na záda. S ukazováčkem obou rukou lehce zvedněte a podepřete dětskou nohu. Palci obou rukou zvedněte zadní část chodidla od prstů po koleno. Pohyby by měly být velmi lehké, povrchní, neměly by dráždit kůži. Dlaně obou rukou jemně otírají dětské prsty. Opakujte každý pohyb 6-8krát.

15. Přechod.
Položte drobky na stůl na nohy směřující k vám. Udržujte se lépe v podpaží. Povzbuďte ho, aby několikrát vystoupil a sestoupil.

Nezapomeňte dělat všechna cvičení denně, a pomůže vašemu dítěti skvěle. V prvních krocích se nebude bát. To už udělal s mámou a tátou.!

Masáž pro děti ve věku 4 měsíců

Jak masírovat dítě po 4 měsících

U dětí ve věku 4 měsíců se svaly začínají aktivně rozvíjet: stávají se aktivnějšími, naučí se převrátit, pokoušejí se zvednout. Správně provedená masáž vám umožní posílit svaly zad a nohou, pomůže uvolnit a zmírnit únavu. Pro děti bylo vyvinuto několik speciálních technik a mohou být prováděny pouze při absenci kontraindikací.

Proč masírovat v tomto věku

Měkké a hladké pohyby rukou při masáži dítěte pomáhají navázat kontakt s dítětem. Lékaři zjistili, že jemné dotyky stimulují produkci látek nezbytných pro růst. Nedostatek hormonů může vyvolat rozvoj psychosociálního trpaslíka.

Pro novorozence existují tři hlavní typy masáží:

 1. Terapeutické, které je předepsáno v přítomnosti patologií;
 2. Nápravné;
 3. Restorativní.

Korekční masáž se provádí po ošetření a jeho cílem je upevnit výsledek a zabránit opětovnému onemocnění..

Léčebnou a nápravnou masáž předepisují lékaři a provádí ji odborníci v dětských centrech nebo nemocnicích.

Indikace pro léčebnou masáž pro kojence 4 měsíce:

 • Dysplazie, torticollis, skolióza, patologie pánevních kostí, ploché nohy;
 • Neurologické choroby.

Restorativní masáž čtyřměsíčního dítěte je zaměřena na:

 • Vývoj dítěte: světelná masáž zvyšuje rychlost průchodu nervových impulzů;
 • Zlepšení chování kojenců: zklidňují se, dobře spí;
 • Učit rodiče, aby cítili dítě;
 • Výuka dítěte pochopit a cítit lásku rodičů dotykem.

Pokud je masáž dětí v prvních 3 měsících života zaměřena na rozvoj vnímání světa dotykem a zlepšením trávení, pak je cílem masáže čtyřměsíčních dětí:

 • Zlepšení trávení;
 • Vyvažování svalového tónu;
 • Zlepšení svalového tonusu paží a nohou;
 • Nasycení svalové tkáně kyslíkem;
 • Stimulace správného vývoje pohybového aparátu;
 • Posílení imunity;
 • Jak se zbavit plynů;
 • Posílení břišních svalů;
 • Psychomotorický vývoj.

Správné provedení zlepšuje drenážní funkci lymfatického toku a zlepšuje přívod kyslíku do všech vnitřních orgánů.

Díky střevní kolice může masáž snížit úzkost a bolest..

Jak často potřebujete masírovat dítě

V prvním roce života jsou zdravým dětem předepsány 3 až 3 masáže. Pokud existují odchylky - od 8 do 10. Každý kurz se skládá z 10 lekcí a provádí se každé tři měsíce.

Rodiče musí při regenerační masáži dodržovat následující pravidla:

 • Nejméně 30 minut před krmením;
 • Nejméně 60 minut po krmení;
 • Nejméně 60 před spaním.

Procedura by měla být prováděna v teplé místnosti bez průvanu, ale s čerstvým a čistým vzduchem. Před masáží se doporučuje místnost dobře větrat. Aby to pro dítě bylo pohodlnější, položili jej na měkký povlak.

Před sezením si musíte umýt ruce a mastnotu dětským krémem, kokosovým nebo olivovým olejem. Dobré pro bambucké máslo a jojobovou masáž. Hlavní věc je, že by to mělo být přirozené. Olej se tře mezi dlaněmi, takže se zahřeje a nezpůsobuje nepohodlí.

Pro masírované děti od 3 do 6 měsíců není speciální masážní olej vhodný kvůli vysokému obsahu chemických nečistot. Může vyvolat alergii. Je rovněž zakázáno používat jakékoli oteplovací nebo chladicí směsi, krémy obsahující včelí nebo hadí jed, velké množství eukalyptu a máty.

Zdravá batolata se denně masírují. První sezení trvá asi 5 minut. Doba trvání se postupně zvyšuje, čímž se celková doba zvyšuje na 20–25 minut.

Základní masážní techniky

Pro domácí použití jsou vhodné následující techniky:

 • Hladil. Jedná se o lehké posuvné pohyby s dlaněmi zaměřenými na uvolnění a uklidnění;
 • Triturace. Proveďte s malým úsilím krouživým pohybem. Snížit úroveň vzrušení;
 • Vibrace nebo lehká pat;
 • Wallow. Technika třít dlaně svalů;
 • Štípání. Držení prstů. Zlepšuje krevní oběh, svalový tonus.

Masáž pomocí kterékoli z technik by dětem neměla přinášet nepříjemné fyzické pocity..

Pokud začnou plakat čtyřměsíční dítě, usněte nebo se vyhněte rukou - postup je zastaven.

4měsíční dítě lze masírovat fitballem, speciálním gymnastickým míčem..

Doporučuje se používat dětský míč o průměru 55 - 60 cm. Materiál by neměl být kluzký. Tento typ gymnastiky vyvíjí vestibulární aparát, zlepšuje koordinaci pohybů, pomáhá zbavit se plynů. Položí drobky na bříško nebo záda a během lehkého kymácení drží boky, paže a nohy.

Jak masírovat

Během procedur můžete zahrnout klidnou meditativní nebo klasickou hudbu. Osoba provádějící masáž by měla být klidná a uvolněná: dotykem vnímá dítě náladu a emoce.

Každý příjem se opakuje maximálně 8krát. Hlavní věc pro děti ve věku 4 měsíců je naučit se porozumět pohybům rukou a relaxovat pod jejich vlivem. Dítě leží na zádech. Zahajte masáž rukou pomocí tahů: měly by být lehké a měkké. Lisování nebo brnění není povoleno. Ruce hladily ve směru z rukou na stranu ramen krouživým pohybem. Aby posílili svaly ramenního pletence na konci masáže, dávají dítěti uchopit palce za dlaně. V průběhu času se dítě naučí vytáhnout se a udržet se v sedu..

Jak masírovat břicho: dítě je položeno na zádech a hladí bříško dlaněmi ve směru hodinových ručiček, aniž by to ovlivnilo oblast jater. Poté se mírným tlakem protnou šikmé svaly břicha. Pohyb by měl být pomalý a neměl by způsobovat nepříjemnosti. Na konci cvičení - prsty vycházejí nahoru a stěží se dotýkají pokožky dítěte.

Pro studium páteře a nohou je dítě položeno na záda. Drželi se za ruce a drželi hlavu, zvedají dítě. Podržte několik sekund a opatrně se vraťte do původní polohy. Výsledkem cvičení je posílení svalů nohou a zad, krku, abs.

Pro studium nohou jsou dlaně umístěny na vnitřní a horní stehna. Pohyby se tedy provádějí ve směru hodinových ručiček - pomocí palce a ukazováčku pravé ruky udělejte několik světelných pinzet. Vlevo - podporuje spodní část nohy. Nohy jsou třeny a hněteny prsty, poté - na vnější straně dolní končetiny a stehna z chodidel jdou do oblasti třísel..

Hrudník je masírován lehkými pohyby od středu k bokům a podpažím. Prsty můžete provádět na povrchu hrudníku ve tvaru vějířů nebo vlnitých pohybů.

Záda se masírují, zatímco dítě leží na břiše. Začněte s jemným hladením a hnětením. Pak pokračují v broušení podélných svalů: gluteusové svaly jsou první, které se mají zpracovat, a stoupají ve směru pohybu k sedmé krční páteři. Dolů páteře zpět do gluteal svalů. Ukončete relaci klidnými tahy.

Uklidňující masáž před spaním

Každou den po večerní koupeli a před spaním lze provádět lehkou relaxační masáž, která se kombinuje s třecím olejem. Děje se to jednoduše: malé množství oleje se vtírá do dlaní, aplikuje se na paže, nohy, záda a žaludek dítěte. Při hladkých pohybech s mírným tlakem stoupají vzhůru od nohy k stehnu, od prstů k ramennímu kloubu. Žaludek se masíruje ve směru hodinových ručiček. Zpět - od hýžďových svalů po krk, od páteře po strany. Všechny pohyby by měly být hladké, pomalé a se stejným tlakem..

Délka sezení není delší než 15 minut a většina dětí během procesu usne.

Kontraindikace

Masáž nemocí a kontraindikací pro věk dítěte. Mezi nemoci, které nejsou kompatibilní s restorativní masáží, patří:

 • Akutní forma křivice;
 • Akutní forma artritidy;
 • Období zhoršení horečky;
 • Těžká atrofie;
 • Akutní forma nefritidy a hepatitidy;
 • Tuberkulóza;
 • Kožní choroby;
 • Kostní nemoc
 • Onemocnění podkožní tkáně, lymfatických uzlin;
 • Vrozená srdeční vada;
 • Hernias;
 • Skolióza;
 • Onkologie;
 • Hemoragická diatéza.

Masáž dítěte ve věku 4 měsíců se nedoporučuje během nachlazení doprovázeného vysokou horečkou a také do tří dnů po očkování. Pokud je dítěti předepsán kurz fyzioterapie - masáž se provádí pouze po konzultaci s pediatrem.

Základní gymnastika pro dítě 4 měsíce

Zdravím, milí přátelé a čtenáři! Malé děti, do jednoho roku, potřebují nejen správné jídlo, hodně spánku, svěží vzduch na procházky a neomezenou lásku k rodičům. Ale také pravidelná gymnastika! Ano, dobře provedená gymnastika je prakticky zárukou správného vývoje dítěte.

A bude také zdravým, aktivním, silným a silným dítětem. Tak, jak to udělat správně?

V tomto článku vám řeknu, proč je gymnastika užitečná pro 4 měsíce staré dítě. A jak to provést doma. Takže jeho výsledek je pouze dobrý!

Proč to musíte udělat??

Čtyři měsíce jsou důležitým věkem pro každé dítě. Nyní se aktivně zajímá o vše, co ho obklopuje..

Vidí dokonale, slyší dobře, cítí se hodně a dokonce dokáže projevit mírnou motorickou aktivitu!

Jeho pera jsou už zkušenější, schopna držet předměty. Nohy skákají, jako by chtěly začít běžet rychleji! V tomto věku vám dobrá gymnastika pomůže:

 • rozvíjet a posilovat drobky;
 • posílit klouby pohybového aparátu;
 • zlepšit koordinaci pohybů;
 • masáž v kombinaci s gymnastikou posílí imunitu dítěte;
 • zlepšit chuť k jídlu;
 • přispěje k harmonickému rozvoji;
 • zlepšuje termoregulační mechanismy;
 • gymnastika kombinovaná se vzduchovými koupelemi (když je dítě nahé) je vynikající temperovací procedura;
 • všechny tyto akce nejen rozvíjí, ale také dokonale pobaví, pobaví děti, dodají jim skvělou náladu!

Důležité odborné rady

Chcete-li zajistit, aby třídy poskytovaly 100% výhodu, postupujte podle následujících pravidel:

 • Nezačínejte třídy, pokud má vaše dítě špatnou náladu nebo je nemocné;
 • dělat všechna cvičení a pohyby co nejhlaději a pečlivě, bez nepříjemných pocitů pro dítě a nadměrného úsilí;
 • pokud drobeček nemá rád konkrétní pohyb, udělejte to na konci, aby pak rychle rozptýlil a uklidnil chrastítko;
 • ideální čas pro gymnastiku je ráno;
 • musíte trénovat jednu hodinu před jídlem nebo 1-2 hodiny po jídle;
 • v ideálním případě byste měli opakovat lekce denně, nebo alespoň každý druhý den;
 • vaše ruce by měly být teplé, to je velmi důležité pravidlo;
 • je-li pokožka rukou příliš suchá, namažte ji dětským krémem nebo dětským olejem;
 • má-li dítě chronické onemocnění, vážné poruchy, dysplazie, měla by všechna cvičení předepisovat jeho dětský lékař;
 • a je lepší nechat drobky nahé nebo v plenkách.

Cvičení - popis krok za krokem

Která „dětská“ gymnastika je považována za hlavní? Níže - je to ona, s etapami chování doma. Slavný lékař Komarovsky také doporučuje takový poplatek:

 1. Nejprve připravte drobky na masážní cvičení - opatrně si otřete kliky a nohy nahoru. Dítě leží na zádech.
 2. Teď prsa, bříško, záda, pak prdel v kruhovém pohybu.
 3. Vezměte si ji za dlaně a několikrát opatrně křížte na hrudi.
 4. Vezměte dítě za nohy a proveďte cvičení „kolo“ - otáčet nohy, simulovat šlapání na kole, nejprve dopředu, pak zpět.
 5. Proveďte cvičení „Boxer“ - pohyby rukou hladce připomínající výpady boxera.
 6. Nyní „Mlýn“ - upevněte kliky ukazováčkem a palcem a pomalu, opatrně točte v kruhu, s malou amplitudou, jako je mlýn, a řekněte: „Kde, kde jsou naše malé ruce? A tady jsou naše pera! “.
 7. A nyní „motýl“ pro jeho malé nohy - ohněte je na kolenou a opatrně je tlačte od sebe, tlačte je na povrch.
 8. Na konci proveďte cvičení „Žába“, které stimuluje dítě k posunu vpřed, v budoucnosti - k plazení. Položte jej na bříško v poloze „žába“, nohy by se měly ohýbat na kolenním a kyčelním kloubu a napnout. Nyní položte ruku pod nohy a lehce tlačte. Jako motivaci dejte před hračku jasnou hračku.

Dokončete tělocvičnu jemnými a uvolňujícími tahy celého těla dítěte.

Pokud vám zde uvedené popisy neposkytují úplný obrázek a 100% porozumění, podívejte se na video, co je to gymnastická masáž pro dítě 4 měsíce.

A s míčem - více zábavy!

Zábava na fitballu je zábavná a užitečná. Mnoho matek se marně bojí tohoto typu gymnastiky kvůli nestabilitě míče. Tento druh činnosti je však jednoduchý a účinný. Zde je nejjednodušší a nejbezpečnější věc, kterou můžete udělat:

 • položte dítě na kouli a mírně roztáhněte nohy;
 • nejprve ji pevně uchopte za záda a jemně ji otočte do stran;
 • Nyní otočte dítě zpět a otočte ho, držte ho za bříško;
 • opakujte kroky 3-4 krát.

Taková cvičení na míči, stejně jako nic jiného, ​​přispívají k vývoji vestibulárního aparátu dítěte. Kromě toho rozvíjejí pružnost a koordinaci pohybů, posilují svaly.

Gymnastika

Gymnastika pro děti s říkankami je užitečná, příjemná a zábavná! Říkejte dětským rýmem vtipným hlasem a současně provádějte pohyby dítěte, jeho paží a nohou. Dítě leží na zádech. Zábavné zvuky zní takto: naše pera se nenudí (vezměte pera drobků za lokty), kde jste byli, odpovězte (držte lokty, položte ruce před obličej dítěte a rozdělte je). Seděli jste doma (tleskali si lehce po tvářích)? Pak jsme šli k přátelům (zatleskejte si už po tvářích)!

V tomto rýmu nahraďte „pera, pera“ za „nohy, nohy“ a opatrně pokračujte nohama. Nechte své nohy lehce se dotknout, jako by se navzájem „pozdravovaly“.

Tyto aktivity přispějí nejen k fyzickému, ale také k rozvoji řeči vašeho dítěte..

Životní příběh

Například můj kmotr, syn mých přátel, vyrůstá jako inteligentní, velmi aktivní, obratné a zvídavé dítě. A mimochodem docela zdravé, navzdory návštěvě mateřské školy. Nyní má 5 let. Ale v dětství se mu prostě líbilo nabíjení.

Od jeho matky ji inteligentní a zodpovědná žena učila. To znamená, že podle svého věku prováděla masáže a gymnastiku téměř každý den. A jsem si jist, že je to do značné míry způsobeno tím, že dítě vyroste tak zdravě, dobře vyvinuté a schopné.

Důležité doplnění

A dalším důležitým bodem je zábavná hudba! Vědci prokázali, že dobíjení hudby je pro děti několikrát užitečnější než „tiché“ dobíjení.

Koneckonců, se zvuky hudby se aktivují pocity i mozková aktivita. Proto musíte dělat cvičení, včetně zábavných a dynamických dětských písní.

A potom bude mít dítě dobrou náladu a bude šťastný a potěšen, že „provede“ všechna cvičení! Osobně věřím v tento závěr odborníků a vy?

Takže nyní, vážení čtenáři, také víte, jak důležitá je gymnastika pro čtyřměsíční dítě. Doufám, že zde uvedený podrobný popis nabíjení vám pomůže udělat vše správně. Díky tomu bude vaše dítě zdravé, spokojené a šťastné. Upřímně vám přeji toto! Doporučuji také sledovat články nabíjení dětí ve věku tří měsíců a vzdělávací hry pro děti v tomto věku..

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej na sociálních sítích. A také - zanechte své komentáře a přihlaste se k odběru mého blogu. Zde najdete mnoho článků o zdraví a vývoji - děti i dospělé. Dokud se znovu nepotkáme!

Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

Jak masírovat dítě

Praktická masážní lekce

Co je to užitečná masáž

Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

 • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
 • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
 • Trénuje dýchací systém;
 • Posiluje vylučovací funkci žláz;
 • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
 • Zlepšuje kvalitu spánku;
 • Pomáhá uvědomění těla;
 • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
 • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

Základní principy masáže

 • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
 • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
 • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
 • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
 • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
 • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
 • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
 • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
 • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
 • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
 • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

Základní masážní techniky pro kojence

 • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
 • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
 • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
 • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

 • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
 • Zvedněte z polohy na zádech.
 • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
 • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
 • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
 • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
 • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
 • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
 • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
 • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
 • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
 • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
 • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
 • Houpání na míč.

Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

 • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
 • "Poloha plavce".
 • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
 • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
 • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát).
 • Míčová cvičení.

Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

 • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
 • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
 • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
 • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
 • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
 • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
 • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
 • Taneční.
 • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
 • „Stoupající“ vzadu.
 • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
 • Plazit se.

Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

 • Crossing hands (6-8 krát).
 • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
 • Břišní zvraty.
 • Masáž zad a zad.
 • Plazil se na všech čtyřech.
 • Bříšková masáž.
 • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Masáž nohou.
 • Rovná noha (6-8 krát).
 • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Cvičení kolečko.

Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

 • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
 • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
 • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
 • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
 • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
 • Vlastní naklápění.
 • Dřepy (4-6krát).
 • Masáž prsou.
 • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
 • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
 • Cvičení kolečko.
 • Trénink chůze.
 • Horolezecký výcvik.

Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

Masážní dítě 4 měsíce

Masážní dítě 4 měsíce

Ve 4 měsících je dítě již docela mobilní, je vzhůru 4-5 hodin denně. Dítě už drží hlavu dobře, leží na břiše a opírá se o protáhlé paže. Někteří děti již vědí, jak se valit na bříško nebo hlaveň.

Ve věku 4 měsíců již mnoho reflexů oslabuje nebo úplně mizí, dítě se začíná vědomě pohybovat. Obrátí hlavu ve směru, o který se zajímá, sáhne po hračkách, už má své oblíbené chrastítka. Můžete to použít při cvičení se svým dítětem..

Už si musíte koupit fitball - velký míč, můžete na něj houpat dítě na zádech, na bříšku, rozvine jeho koordinaci pohybů, posílí svaly. Ve svislé poloze s podpěrou podpaží dítě spočívá dobře s narovnanými nohama na tvrdém povrchu stolu nebo podlahy. Dítě se již snaží posadit, ale prozatím nemůže sedět, protože to může nepříznivě ovlivnit držení těla dítěte, páteř je stále křehká a příliš pohyblivá, aby si udržela vzpřímenou polohu. Ale můžete si koupit speciální křeslo, ve kterém bude dítě v klidové poloze.

Při masáži, kromě hlazení, tření, hnětení a třepání, můžete použít techniky, jako jsou kleště typu hnětení, mravenčení, plstění a údery. Všechny pohyby musí být prováděny opatrně, aby bylo dítě potěšeno, pokud je vrtošivé, zastavte proceduru a jen si s ním hrajte. Nemůžete masírovat ospalé, hladové dítě, výhody takových aktivit nebudou.

Sada cvičení a masáží pro dítě od 4 měsíců

Čtvrtý měsíc je důležitou fází vývoje dítěte. V tomto věku se dítě stává mobilnějším, aktivněji reaguje na realitu, která ho obklopuje, lépe ovládá jeho pohyby. Masáž pomůže dítěti fyzicky se rozvíjet za 4 měsíce a maminka to dokáže sama.

Masážní a cvičební balíček pro 4 měsíce staré dítě

Je lepší masírovat dítě, když má dostatek spánku a je docela aktivní. Neměli byste provádět proceduru ihned po krmení, ale masáž za lahodný žaludek také nestojí za to - dítě bude rozmarné a nedovolí vám provádět celý komplex cvičení.

Ujistěte se, že je místnost teplá a dítě během mytí vzduchem nezmrzne. Před zahájením masáže namažte si ruce dětským krémem a ujistěte se, že nejsou studené, aby byl váš omáček příjemný pro drobky..

Několikrát ohněte a uvolněte nohy dítěte, nejprve je střídavě přitlačte na bříško a potom spolu.

Držte nohy za nohy a střídavě je hladte.

Jemně masírujte vaše nohy třením a hnětením.

Masírujte rukojeti dítěte kruhovými hladkými pohyby od kartáče po rameno.

Nechte dítě uchopit úchyty vašich prstů a vykonejte gymnastiku pro ruce - zvedněte ruce nahoru, míchejte a rozmnožujte do stran.

Masírujte hrudník lehkými hladkými pohyby od středu hrudníku směrem k podpažím a žebrům.

Masírujte oblast kolem pupku ukazováčkem kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček.

Otočte dítě na bříško a zvedněte záda ze středu na okraj, aniž byste se dotkli oblasti páteře.

Zatímco dítě leží na břiše, položte dlaně pod jeho nohy tak, aby se na ně mohl opřít nohama. V takovém případě by mělo dítě zvednout hlavu vysoko, vyklenout záda a v této poloze ji po nějakou dobu držet.

K diverzifikaci cvičení s dítětem doma si můžete koupit fitball. Na velkém míči můžete houpat dítě na bříško a záda, a také tím, že podporujete drobeček pod podpaží, mu dáte příležitost spočívat na fitball nohama.

Tato jednoduchá sada cvičení, kterou může každá máma provádět sama. Pokud je dítě zdravé a má dobrou náladu, můžete každý den provádět lehkou masáž..

Při masáži pomůžete nejen správnému rozvoji svalů a vazů dítěte: pro harmonický růst a vývoj dítěte je zvláště důležitý kontakt matky s dítětem v těle..

Vše o dětské masáži

Potřebuje dítě masáž? Je možné to udělat sami? Kdy je masáž kontraindikována? To vše se dozvědělo od dětské lékařky Ludmila Ignatievy.

Je všeobecně známo, že dítě potřebuje masáž, rodiče se učí od dětského lékaře nebo specialisty. Lékař zpravidla předepisuje všeobecnou nebo terapeutickou profesionální masáž. Druhá možnost se provádí přísně podle svědectví lékaře. Obecná masáž se doporučuje téměř všem dětem do jednoho roku. Je to užitečné z mnoha důvodů: rozvíjí pohybový aparát, posiluje imunitní systém, reguluje svalový tonus, rozvíjí motorické dovednosti. A často vyvstává otázka rodičů, zda je možné provádět sezení sami, protože se zdá, že na tom není nic složitého.

- Pokud rodiče nemají speciální vzdělání, dovednosti a každodenní praxi, pak by jejich dítě nemělo být léčeno. Rodiče mohou provádět gymnastiku a nejjemnější masážní pohyby, například hladit. Jsou zvláště relevantní až do věku tří měsíců, kdy aktivní pohyby dítěte prakticky chybí a svaly by se měly rozvíjet. Plus hladení zlepšuje krevní oběh, což má příznivý účinek na celé tělo dítěte.

Obecná masáž by měla být svěřena odborníkům, protože znají správné techniky, kterou svalovou skupinu je třeba „aktivovat“ a která naopak „uvolnit“. Může být prováděna od věku tří měsíců, kdy jsou k hladkým pohybům přidány třecí, hněticí a vibrační pohyby..

Proč masírovat dítě do 1 roku

Masáž začíná zpravidla od tří měsíců, ale pokud je to lékařská indikace, pak dříve. Všechny typy masáží u dětí do 1 roku se obvykle střídají se speciální gymnastikou zaměřenou na rozvoj dovedností držení hlavy, otáčení ze zad na žaludek a zpět, sezení, plazení, vstávání a chůzi.

- Většina lékařů věří, že dítě může zahájit první masáž poté, co se pupeční rána rozrostla, tj. Ve třetím týdnu života. Od tohoto věku se matka sama může začít hladit pohyby po dobu nejvýše 10 minut, a to musí být prováděno každý den. Po 1 měsíci se doba masáže prodlouží na 15-20 minut. Masážní kurz by měl být proveden vyškoleným odborníkem a podle svědectví lékaře.

Kdo potřebuje masáž?

U některých dětí si pediatr nebo neurolog určitě předepíše masážní kurz. V jakých případech se to provádí:

 • za 1,5 až 2 měsíce dítě nemůže držet hlavu, zejména leží na břiše
 • ve 4-5 měsících se nepokouší převrátit se z břicha dozadu a zpět
 • v 6 měsících nemůže sedět bez podpory, bourá se na jednu stranu, nepokouší se sednout
 • v 8-9 měsících se nevplíží a nesnaží se vstát s podporou
 • do 1 roku nezačne chodit
Kterýkoli z těchto projevů je příležitostí navštívit lékaře, který rodičům povede, co dělat dál.

Julia Nazarova, 30 let:

- Začali jsme s masáží, když měla Katya 3 měsíce. Pediatr řekl, že jí nedrží hlavu dobře a odkázala na neurologa. Okamžitě se obrátil do lékařského centra, kde lékař předepsal masáže: každý měsíc po 10 sezení. Zlepšení byla samozřejmě okamžitě patrná. Katya po prvním kurzu získala sebevědomější hlavu. Masáže jsme prováděli až rok, pak se kurz opakoval každé tři měsíce.

Natalia Gorina, 26 let:

- Při jedné z prohlídek si pediatr všiml, že syn nemůže udržet hlavu na zádech a že má naladěné svaly. Předepsala masáž. Pasha bylo asi dva měsíce. Potom pořád ještě chodili ve čtyřech a šesti měsících. Syn se stal sebevědomějším, když držel hlavu a popadl předměty za kotce. Po třetím roce jsem se pokusil sedět bez podpory.

Pokud dítě při masáži pláče

Pokud je dítě nezbedné, je třeba zjistit důvod: špatné zdraví, bolestivé masážní pohyby, hlad, únava nebo něco jiného. Změňte čas masáže na pohodlnější pro dítě, vezměte v úvahu hodiny krmení, aby dítě v době sezení nezažilo hlad. Nezapomeňte, že poslední jídlo by mělo být 40 minut před sezením. Ujistěte se, že se relace neshoduje s časem spánku a že místnost má příjemnou teplotu pro drobky - 20-22 ͦС.

Pokud je důvodem stále masážní pohyby, pak by dítě mělo být rozptýleno různými způsoby - hračky, knihy, karikatury (vše, co si rodiče vymýšlejí), což umožní masážnímu terapeutovi dělat svou práci.

Indikace a kontraindikace

Některé matky a otcové naslouchají názorům lékařů a řídí se všemi pokyny, jiní se drží pozice „projít sami“. Existuje však řada indikací, které vyžadují masáž, a existují případy, kdy není možné provádět sezení.

- Nejčastěji se jedná o situace neurologické a ortopedické povahy. Z hlediska neurologie jsou nejčastějšími indikacemi pro masážní kurz hypertonicita a torticollis. Z hlediska pohybového aparátu jsou to dysplazie, skolióza, varus nebo valgus deformita nohy.

Existuje mnoho kontraindikací: jedná se o akutní období onemocnění, pooperační období, hnisavé kožní choroby, kožní vyrážky, srdeční vady. Patří sem také diabetes mellitus, rakovina.

Ekaterina Smirnova, 31 let:

- Moje dcera měla porodní poranění. Levá ruka se prakticky nepohybovala. Každý měsíc jsme dělali masáž, pak jsme přidali další akupunkturní kurzy. Zlepšení byla patrná, ale práci ruky bylo možné obnovit až po několika letech. Celou tu dobu jsme nezastavili, pouze se změnila frekvence kurzů. A teď, když je Anna téměř sedm, každých šest měsíců děláme masáže a snažím se její levou paži dodatečně zatěžovat. Například si vezměte hračku levou rukou.

Výběr specialisty

Výběr odborníka je jedním z důležitých bodů. Ujistěte se, že masážní terapeut má odpovídající vzdělání. Přečtěte si recenze online, rozhovor s přáteli. Věnujte pozornost tomu, jak člověk vypadá. Měl by nosit úhledný lékařský oděv, neměl mít na rukou prsteny a dlouhé nehty, které by mohly poškodit kůži dítěte. Zkušený odborník bude schopen navázat kontakt s dítětem a rodiči a podrobně vysvětlit své jednání.

Měl bych na reklamu důvěřovat masážnímu terapeutovi? Tuto otázku jsme adresovali pediatrovi.

- Můj názor je tento: obvykle jsou specialisty na reklamu studenti lékařských univerzit, kteří absolvovali masážní kurzy a ve svém volném čase hledají zaměstnání na částečný úvazek. Takovým masážním terapeutům bych nevěřil, protože zkušenosti s prací s rukama jsou velmi důležité. Čím zkušenější je odborník, tím lépe. Osobně bych šel buď na běžnou kliniku (veřejnou nebo soukromou), nebo do specializovaného centra, kde pracují vysoce kvalifikovaní masážní terapeuti.

Masáž je způsob, jak posílit zdraví dítěte a účinný nástroj při řešení závažných problémů. Hlavní věc je, že zasedání jsou aktuální a vedená zkušeným odborníkem.

Masírujte dítě od 4 do 6 měsíců

Normální vývoj dětí nemůže být považován za něco spontánního. Může k tomu dojít pouze kombinací celého komplexu speciálně vytvořených vnějších podmínek a expozice dospělých. Patří sem vany, individuální komunikace a samozřejmě masáže prvky rozvíjející se gymnastiky. Dítě, které toto vše nedostane, bude zaostávat za svými vrstevníky ve svém vývoji. Pokud například pravidelně masírujete dítě po dobu 5 měsíců, stane se ve srovnání s ostatními dětmi tohoto věku mnohem rozvinutějším.

Trvání denních procedur musí být zvyšováno postupně. Masáž ve 4 měsících by dítě nemělo být prováděno déle než 15 minut. Pokud je dítě unavené, může se čas ještě zkrátit.

Masáž dítěte po 5 měsících by měla trvat 20-25 minut. Vše záleží na vnímání cvičení pro novorozence.

Masáž dítěte po 6 měsících může být provedena a půl hodiny. Hlavní věc je, že dítě má touhu a náladu se zapojit.

Výhody masáže pro dítě od 4 do 6 měsíců a vlastnosti manipulace

Hlavním cílem postupu u zdravých novorozenců čtyřměsíčních a pětiměsíčních dětí je dosáhnout těchto výsledků:

 • Normalizace svalového tonusu dolních končetin.
 • Vývoj motorického rytmu.
 • Rozvíjení schopností udržení dětí.
 • Vzhled podpůrné reakce chodidel.

Pro výskyt a stimulaci takových reakcí pomocí masáže u dítěte od 4 do 6 měsíců je nutné během hodiny použít následující techniky:

 • Mluvte laskavě s dítětem.
 • Kromě hladení přidejte aktivnější doteky (tření, hnětení).
 • Rytmické počítání prováděných pohybů.
 • Nezapomeňte zahrnout aktivní masážní prvky pro čtyřměsíční dítě i starší děti.

Nezapomeňte, že každá relace musí začínat a končit hladkou.

Masírujte dítě od 4 do 6 měsíců: soubor cvičení

U novorozenců tohoto věku doporučují dětští odborníci provádět takové aktivní a pasivní pohyby (každý se opakuje v průměru třikrát):

 1. Dejte dítě na záda. Proveďte lehké hladění držadel a poté je třením prstencem. Taková masáž by neměla být podána šestiměsíčnímu dítěti, pokud je jeho ruka a svalový tón dobře odhalen.
 2. Zřeďte ruce malého do stran a pak je zkřížte na hrudi. Střídejte polohu nad a pod pravou a levou končetinou. Dělat velmi pomalu, bez trhání (zejména kojenců 4-5 měsíců).
 3. Proveďte hladkou masáž nohou, prstenové broušení.
 4. Udělejte několik střídavých posuvných kroků: uchopte novorozenou nohu za holení a jemně ji narovnejte jemným chvěním. Ohněte končetinu a hladte nohu po povrchu, na kterém leží dítě. Pokud takový masážní prvek pro kojence po 4 měsících stále není k dispozici kvůli zvýšenému svalovému tónu, měl by být tento pohyb dočasně opožděn.
 5. Ohýbejte a narovnejte obě nohy současně. Pokud je novorozenec 4-5 měsíců starý kvůli zbytkovému svalovému tónu, je nutné udeřit pod kolena.
 6. Několikrát otočte dítě na bříško jednou a druhou stranou. Chcete-li to provést, odložte hračku stranou a jemně začněte převracet její umyvadlo a nohy. Takový aktivní masážní prvek pro 5měsíční dítě je již docela jednoduchý. V tomto věku se většina dětí může převrátit sama.
 7. Chrbát a hýždě: pat, tření, hnětení, bití prsty.
 8. Zvedněte dítě nad povrch na vteřinu a opírejte se pod bříško. Dítě by mělo reflexivně napínat svaly hýždí a zad, zvedat hlavu.
 9. Masáž dítěte do 6 měsíců by měla pokračovat hlazením břicha. Nejprve se provedou kruhové pohyby (ve směru hodinových ručiček), poté změní směr na přímý protijedoucí. Třete rovné a šikmé břišní svaly a sevřete oblast kůže poblíž pupku.
 10. Udělejte několik sedaček drobků z náchylné polohy a položte prsty do pěst batole. Prsa 4-6 měsíců již toto cvičení provádějí docela dobře. V tu chvíli, kdy bude dítě ve svislé poloze, musíte zachytit obě jeho paže v jedné z jeho vlastních a druhou držet podél páteře tak, aby se dítě ohýbalo.
 11. Masírujte chodidla: žehlte je, otřete je, proveďte lehké šlapání a ohýbání.
 12. Postavte dítě do svislé polohy a pod podpaží. Dítě 4-6 měsíců, cítit tvrdý povrch, začne tančit.
 13. Poklepejte na hruď dítěte.
 14. Na několik sekund zvedněte dítě pod záda. Novorozenec by měl napnout svaly hrudníku a břicha, zvednout hlavu. Je příliš brzy na zahrnutí takového prvku do masáže pro dítě za 3-4 měsíce. Starší malí by již měli být na cvičení fyzicky připraveni..
 15. Aby se dětské kliky pohybovaly v kruhu. K tomu je třeba vložit prsty do jeho rukou a jemně je pohnout. Tento pohyb dokonale rozvíjí ramenní klouby. Masáž pro dítě ve 4 měsících nemusí takový prvek obsahovat, protože je docela složitá.
 16. Otočte drobky na bříško, uchopte jeho nohy za kotníky. Novorozenec se odstrčí a provede plíživé pohyby.

Masáž pro dítě od 4 do 6 měsíců by neměla být jediným způsobem fyzické interakce mezi ním a jeho rodiči. V tomto věku jsou děti již velmi zvědavé. Měli byste je často zvedat, chodit po bytě, mluvit s nimi. To vše pomůže navázat užší emoční kontakt s dítětem, což pozitivně ovlivní jeho tělesný a duševní vývoj..

Články O Neplodnosti