Hlavní Výživa

Masírujte dítě ve 2 měsících - příklady cvičení

Každý rodič ví, že fyzický vývoj dítěte musí být zaměřen a stimulován. Pokud je dítě ponecháno na svých vlastních zařízeních, aby nebylo zapojeno a nehrálo se s ním, pak se jeho vývoj zpomalí. Celkové světlo, tzv. Fyziologická masáž, doprovázené gymnastickými cviky, přispívá k posílení zdraví, aktivaci metabolismu, rozvoji svalové a oběhové soustavy dítěte..

Nejlepší čas na masáže je 6-7. Týden života. Masáže a gymnastika by měly být prováděny denně ve stejnou dobu - hodinu po krmení. Jsou-li v klidu, dělají se pro zdravé dítě. Teplota v místnosti by měla být 20-22 °.

Dítě je odkryto a položeno zpět na rovný tvrdý povrch, například na stůl pokrytý přikrývkou na kole a plenkou. Cvičení jsou prováděna hladce, jemně. Zároveň je vhodné, aby dítě mluvilo laskavě, ukazovalo mu světlé hračky.

Matčiny ruce by měly být čisté, teplé, suché, oříznuté nehty. Během masáže by se neměl používat mastek, vazelína nebo krém.

Baby masáž a gymnastika od 1,5 do 2 měsíců

Hlavní masážní technikou v tomto věku je hladit. Dlaň zároveň rovnoměrně a jemně klouže po kůži dítěte.

Jednou rukou nejprve uchopte ruce a poté chodidla a potom pohněte končetiny zevnitř a ven z periferie do středu. Takové akce urychlují pohyb intersticiální tekutiny a lymfy (obr. 1, 2).

Pak otočí dítě na břicho a jemně ho pohladí zády rukama vzhůru a dlaněmi shora dolů.

Potom se dítě otočí zpět a pravou rukou hladí žaludek kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček (obr. 3, 4)..

Všechny masážní techniky v tomto věku se opakují 4-6krát. Masáž je kombinována s gymnastickými cvičeními (zvedání končetin, převrácení atd.).

Masáže a gymnastika dítěte od 2 do 3 měsíců

Při ležení na břiše se dítě již spoléhá na předloktí, drží hlavu dobře a docela dlouho, volně ji otočí k hlasitému zvuku, lidské řeči nebo světlé hračce. Nejaktivnější a nejužitečnější v tomto věku je bdělost v aréně. Svoboda pohybu (dítě je oblečeno v jezdcích) a světlé hračky vytvářejí pro dítě dobrou náladu. Snažte se všemi možnými způsoby navozovat dítě k aktivním pohybům a především pomocí masáží a gymnastických cvičení..

Hlavní masážní technika - hladení je doplněna třením ve třetím měsíci života. Dlaň masíréru je rovnoměrně a pevněji ve styku s pokožkou dítěte a tře ji různými směry. Tření zlepšuje průtok krve v povrchových žilách.

Končetiny se otírají kruhovými pohyby směrem k axilární a tříselné dutině, přidává se třením rukou a nohou. Hladění předchází broušení a jeho dokončení. Každý příjem se opakuje 4-6krát.

Gymnastická cvičení v tomto věku jsou založena na vrozených nepodmíněných reflexech:

1) reflexní plazení - tlačení rukou pod podrážky dítěte, když stojí na břiše a na zádech (obr. 5);

2) prodloužení páteře v laterální poloze, když drží index a palec podél okrajů páteře od křížové kosti k krku (obr. 6);

3) ohnutí chodidla při držení prstu podél jeho vnější hrany od základny prstů k patě (obr. 7).

A nezapomeňte: masáže a gymnastika jsou užitečné pouze tehdy, jsou-li pro dítě příjemné..

Masáže a gymnastika dítěte od 3 do 4 měsíců

Gymnastická cvičení ve čtvrtém měsíci života jsou komplikovaná a měla by přispívat k dalšímu rozvoji dovedností. Třídy začínají obvyklou lehkou masážou končetin. Následuje první gymnastické cvičení.

Ruce dítěte jsou odloženy stranou a zkřížené na hrudi 6-8krát (obr. 8). Poté znovu masírovat, tentokrát břicho - kruhové hladit ve směru hodinových ručiček, třením boční svaly (obr. 9) a nakonec opět lehké tahy.

Další gymnastické cvičení: ohýbání a uvolňování nohou dohromady 4krát a střídavě 4krát (obr. 10). Poté je vhodné otočit se zezadu do žaludku doprava s opěrou pro levou rukojeť a nohy (obr. 11). Po zapnutí žaludku - opět hladil masáž zad.

Následné cvičení svalů krku a trupu je dobře kombinováno s masáží. Dítě je zvednuté v náručí nad stolem, dlaně se opírají o hruď a žaludek. Dítě reflexivně zvedne hlavu a tělo, opře se o nohy proti hrudi matky. Toto je tzv. Poloha plavce (obr. 12). Cvičení se opakuje 2krát.

Potom je dítě položeno na záda a je mu pomáháno otáčet se na břiše, ale již na levé straně (obr. 13). Cvičení zatáček ze zad do žaludku by měla být prováděna obzvláště pečlivě, protože jsou jednou z hlavních metod posilování svalů trupu a stimulace vývoje vestibulárního aparátu.

Závěrem je provedeno napodobení procházení. Toto cvičení využívá reflexní akci. Levá ruka matky je umístěna pod břicho dítěte. Jeho ohnuté nohy spočívají na dlani jeho pravé ruky, přitisknuté k chodidlům. Maminka mírně zvedá tělo dítěte a pomáhá jí odtlačit se z dlaně..

Gymnastická cvičení jsou zakončena celkovou masáží. Pokud si dítě udržovalo aktivní, dobrou náladu, třídy byly pořádány správně.

Masáže a gymnastika dítěte od 4 do 5 měsíců

Masážní a gymnastická cvičení v tomto věku jsou zaměřena na další rozvoj a upevnění fyzických dovedností. Cvičení jsou v zásadě stejná jako dříve, ale musíte věnovat pozornost tomu, aby se objem pasivních pohybů s každým týdnem snižoval a stimuloval aktivní.

Opakování každého cvičení by se mělo zvýšit. V tomto případě by měla být dodržována pravidla difúzního zatížení, tj. Střídavě provádět cvičení zahrnující různé svalové skupiny. Cvičení končetin a trupu by se mělo, stejně jako dříve, prolínat vhodnými technikami obecné masáže. Při provádění gymnastických cvičení je vhodné široce používat hračky, které lze zachytit a držet (prsteny, hole, chrastítka).

Masáže a gymnastika dítěte od 5 do 6 měsíců

Masáže a gymnastika by měly být prováděny v nejvhodnější době, obvykle během druhé bdělosti. Gymnastická cvičení se střídají a končí masáží. Používají se hlazení, tření, hnětení a dokonce i lehký prstoklad.

Gymnastická cvičení se provádějí podle stejného schématu jako ve čtvrtém měsíci života. Doplňují se nová, velmi důležitá cviky: sezení pro paže natažené do stran z polohy na zádech (obr. 14), šlápnutí s podporou za tělem (obr. 15), plazení na všech čtyřech, loktech a kolenou (obr. 16).

Nejprve se cvičení provádí 1-2krát, pak 3-4. Na konci měsíce se kroužky, které dítě drží, používají k sezení. Dříve učená cvičení se nyní opakují 6-8krát.

Masáže a gymnastika dítěte od 6 do 7 měsíců

Ve druhé polovině roku klesá měrná hmotnost masáže, ale zvyšuje se různá fyzická cvičení. Doba obsazení se prodlužuje, zvyšuje se zatížení. Představujeme nová cvičení (Obr. 17-21).

Jedná se o ohýbání a natahování paží v sedu, zvedání trupu z polohy na zádech rukama, kruhové pohyby paží v poloze na zádech, zatímco druhou rukou fixujeme kolena, plazíme se na hračku na kolenou a narovnanými pažemi..

Nová cvičení by měla být zvládnuta po dobu 2-3 týdnů, a teprve poté se opakují více než 2krát. Nejtěžší cvičení pro dítě, vyžadující úsilí, by měla být umístěna uprostřed komplexu, lehká cvičení a masáže - na začátku a na konci.

Masáže a gymnastika se provádějí stejně jako dříve během druhé bdělosti. Třídy by měly být zábavné, dobrá nálada.

Nezapomeňte dobře větrat místnost před třídou. Teplota v něm by neměla být nižší než 19-20 stupňů. Pokud je ulice teplá (nejméně 22 stupňů) a není tam žádný vítr, můžete třídy vést ve vzduchu, ve stínu.

Masáže a gymnastika dítěte od 7 do 9 měsíců

Systematičnost, opakovatelnost, kombinace rozptýlení, růstu a následného uvolnění zátěže jsou základní zákony tělesné výchovy.

Komplex gymnastických cvičení je postaven na zákonech kontinuity, to znamená, že na začátku jsou prováděna zvládnutá cvičení, zvyšuje se pouze počet opakování. Poté jsou uprostřed komplexu představena nová cvičení. Nejsou vždy jasné a dítě jim musí nějakou dobu dobře osvojit.

Osmý měsíc se přidávají cviky (obr. 22-24): otáčení vlevo a vpravo v sedu, odporová cviky (odebírání hraček), házení míče, posouvání hraček, postavení s podporou jedné ruky, krok do strany s podporou rukou nebo podporuje. Soubor cvičení trvá do 9 měsíců věku. Gymnastiku můžete provádět dvakrát denně: ráno a odpoledne.

Masáž a gymnastika dítěte od 9 do 11 měsíců

Je vhodnější provádět gymnastická cvičení ve druhé fázi bdění, přibližně jednu hodinu po krmení. Vzhledem k tomu, že dítě již nepodstupuje všeobecnou masáž, měl by gymnastiku dělat v lehkém oblečení, které neomezuje pohyby.

Během cvičení je vhodné široce používat předměty: prsteny, hole, míč. Dítě už nebere ruce, ale pouze kroužky, které drží za ruce. To pomáhá posilovat svaly rukou a paží. Hůl se používá hlavně pro cvičení nohou. Dítě tlačí hůl s ohnutými nohama, snaží se ji dostat s nohama ležícími na zádech nebo se ohýbá, aby ji zvedla. Dítě stále nemůže chytit míč, ale hodí ho s radostí. A taková cvičení (tlačení předmětu) by měla být zahrnuta v každé lekci..

Obecně je gymnastický komplex do konce roku následující (obr. 25-30): ohýbání a natahování paží za kroužky v sedu (řezání palivového dříví); ohýbání a roztahování nohou k sobě a střídavě; tlačící hole s ohnutými nohami; kruhové pohyby paží s kroužky v poloze na zádech a rotační pohyby paží v poloze sezení; posadil se s pomocí a následně na příkaz; trup se při sezení otáčí doprava a doleva.

Přidává se nová cvičení: dřepání s podporou prstenů držených dospělým a následně příkazem; chůze po všech čtyřech, zvedání trupu z břišní polohy na břiše rukama, následně pomocí prstenů, na které dítě drží; naklonění a narovnání trupu ze stoje (zatímco dítě stojí zády k matce, jednou rukou drží kolena vpředu a druhou rukou hrudník, což pomáhá narovnat se); házet míč. Na závěr - chůze s podporou, a pak na vlastní pěst. Chůze s podporou nezrychluje schopnost dítěte chodit samostatně. Je lepší použít speciální vodítko. Nemusí se kupovat ani kůže. Pás lze použít z teplého roucha, které je nasazeno na krku dítěte a jeho konce jsou předány pod podpaží a zpět (jako hra „koní“)..

Všechna cvičení na začátku měsíce jsou prováděna 3-4krát, na konci - 5-8krát. Je nutné přísně dodržovat pořadí cvičení, protože zajišťuje zatížení různých svalových skupin. Na konci tříd by nemělo být dítě unavené. Pokud chce hrát znovu, pak byla lekce postavena správně.

Masáže a gymnastika dítěte od 11 do 12 měsíců

Ve dvanáctém měsíci života je zachována předchozí sada cvičení, která plní regulační a koordinační funkce ve vývoji pohybů. S rozvojem motorických sekcí centrálního nervového systému se koordinace pohybů komplikuje. Pro dítě jsou přístupná a potřebná stále složitější a obtížnější cvičení, zejména cvičení „most“ (obr. 31)..

Dítě leží na zádech. Pomalu ohýbá nohy do pravého úhlu a opírá se o nohy na stole. Potom dají pravou dlaň pod záda dítěte a ohýbají ji dopředu lehkými vibračními pohyby. Zároveň dítě aktivně zvedá tělo a mírně se opírá o hlavu a nohy. Cílem cvičení je posílit svaly krku, krku, trupu a nohou.

Cvičení ohýbání trupu v poloze na zádech stimuluje tón další skupiny svalů v trupu a končetinách. Ruka dospělého leží na hýždích dítěte, lehce je přitiskne ke stolu a druhou rukou položenou pod hrudník zvedne horní část těla. Potom se dítě vrátí do své původní polohy.

Druhá část cvičení se provádí takto: levou rukou dospělého na lopatkách dítěte, s pravou rukou zvedá spodní část těla o nohy. Poté se dítě vrátí do své původní polohy. Cvičení s ohýbáním těla jsou poměrně komplikovaná a měla by se opakovat na začátku 1-2krát a na konci měsíce 3-4krát.

Svaly bederní páteře a spodní končetinový pás jsou posíleny pasivní rotací obou nohou v kyčelních kloubech. Dítě leží na zádech. Jeho nohy jsou ohnuté na kyčelní klouby. Dospělí je drží za holeně a pomalu to otáčí doleva, pak doprava, takže kolena popisují obvod.

Poprvé se zavádí cvičení, jako je aktivní dřep. Podpořte dítě rukama, povzbuzujte ho, aby dřepěl a vstával sám.

Soubor cvičení pro jednoleté děti by se měl měnit podle různých herních momentů. Přilákejte děti barevnými hračkami, povídejte si s nimi, zpívejte nebo hrajte hudbu s pochodem Peppy.

Soubor cvičení pro děti od 2,5 do 4 měsíců

Největší význam při gymnastických a masážních cvičeních v tomto věku mají pohyby zaměřené na rozvoj zádových svalů a udržení tvorby hrudního ohybu páteře - kyfosy, jakož i rozvoj správné polohy těla při sezení. Přestože je pro dítě stále obtížné sedět, navrhovaná cvičení přispívají k aktivní práci zadních svalů a také stimulují vestibulární aparát dítěte.

Ležící cvičení

Masáž rukou. Provádíme 3-5 úderů rukou dítěte, jak je popsáno výše (komplex 1).
Protože v tomto věku reflex zvýšeného tónu ohýbačů na rukou prakticky zmizí a pohyby dítěte jsou koordinovanější, do komplexu se dostává tření. Jsou prováděny zametacím pohybem. Dětská ruka je zafixována v dlani dospělé ruky (prsty dítěte uchopí palec) a druhá ruka sevřela předloktí dítěte prstenem prstů a provádí intenzivní (hlubší než hladící) pohyby z ruky na loketní kloub s důrazem na vnější povrch ruky dítěte ( 3-5 pohybů). Poté se pohyby pohybují do ramene, kde se také provádí 3-5 opakování (obr. 1). Je vhodné, aby při tření kůže dítěte mírně zarudlé. Masáž rukou nutně končí hladením (2-3 pohyby).

Tření zvyšuje prokrvení kůže a podkožní tkáně, zlepšuje metabolické procesy, podporuje výživu svalů a pojivové tkáně, stimuluje mobilitu kůže a kloubního aparátu.

Ruce zvedání zvedáním. 2-3 opakování. Toto cvičení je popsáno v komplexu 1.

Vytáhl paže s křížením. Uchopte dětské ruce do dlaní (položte palec do dlaně) a roztáhněte je. Mírně potřásejte držadly ve zředěné poloze, zkřížte je na pažích dítěte a zvedněte je nad stůl se zkříženýma rukama. (Obr. 2). Proveďte 2-3 opakování cvičení. Dávejte pozor, abyste nezvedli dítě velmi vysoko a ostře, protože zatížení ramenních kloubů v tomto cvičení je mnohem vyšší než v předchozím.

Střídavé ruční tahy. (2-3 opakování pro každou ruku). Vezměte dítě jednou rukou a jemně jej nadzvedněte nad stůl a druhou rukou držte ruku v ohnuté poloze. Pak to samé udělejte druhou rukou. Na začátku cvičení (první dva až tři týdny) nemůžete odtrhnout zadní část dítěte od stolu, jen popíjet svaly a klouby.

Masírujte břicho. Masáž břicha začíná úderem popsaným v komplexu 1. Proveďte 3-5 pohybů a poté pokračujte v broušení.
Tření se provádí prsty, kruhovými pohyby. Třecí trajektorie začíná od pravého dolního rohu přední břišní stěny a pohybuje se po směru hodinových ručiček kolem pupku (obr. 3). Intenzita deprese je průměrná (další podrobnosti o masážních technikách najdete v knize „Healing Klasical Massage“ vydavatelství „ChAO and K“).
Proveďte 5-6 masážních pohybů a ukončete masáž hladením břicha (2-3 údery).

Napnutí břišních svalů flexí. Toto cvičení je popsáno v komplexu 1. Provádí se stejným způsobem, ale přibližně za 3,5 měsíce můžete zvýšit amplitudu pohybu tak, aby se dítě na konci pohybu posadilo a minimálně se opřelo o ruce (obr. 4)..
Tedy vývoj svalů hrudní páteře, zodpovědný za sezení a udržování správného držení těla. Spolu se svaly se vyvíjí vestibulární aparát a vyvíjejí se nervová spojení, která jsou zodpovědná za schopnost sedět a udržovat záda při sezení.

Masáž hrudníku. Kromě hlazení zahrnuje masáž hrudníku také tření prováděné lehkými pohyby a hnětení hrudní kosti pomocí palcové podložky. Hladění se provádí špičkami prstů ve směru nahoru do hrudní kosti, pak ze hrudní strany do stran, dozadu podél mezikontálních mezer. Pohyb se opakuje 3-5 krát.
Tření mezikontálních prostorů se provádí také špičkami prstů ve stejných směrech jako hladil, ale pohyby by měly být intenzivnější a rychlejší. Tření se provádí, dokud se neobjeví mírné zčervenání kůže, ale ne více než 8 pohybů (4 na hrudní kosti a 4 na mezirezortních prostorech) ve věku 2,5 měsíce. Postupně lze zvýšit počet provedených pohybů (obr. 5)..

Hnětení hrudní kosti pomocí palce. Palcová podložka je umístěna na spodním konci hrudní kosti a lehce lisuje, masíruje hrudní kost směrem vzhůru pomalými kruhovými pohyby (obr. 6)..
Hnětení a tření hrudníku a hrudníku stimuluje srdeční činnost, dýchání, rozvoj mezikostálních svalů a hlavních svalů pectoralis.

Posílení inspirace komprimací bočních povrchů. Toto cvičení je popsáno v komplexu 1, provedeno až 7krát. S jeho pomocí dochází ke stimulaci respiračních pohybů, vylučuje se přetížení, zlepšuje se ventilace plic (obr. 7).

Břišní cvičení

Puč zezadu do žaludku (2-5krát v každém směru). Vezměte dítě za rukojeť stejnou rukou (prst by měl ležet v dlani dítěte). Druhou rukou opřete nohy, mírně je narovnejte a otočte pánev dítěte (obr. 8). Dítě automaticky „povede“ celé tělo a hlavu za pánev, otočí se po boku a poté na žaludek (zde mu musíte pomoci lehkým usrkáním ruky). Někteří autoři doporučují držet dítě v postranní poloze po dobu několika sekund pro rozvoj a trénink svalů krku. V tomto komplexním cvičení pracují všechny svalové skupiny a vestibulární aparát se aktivně vyvíjí. Přesně stejným způsobem se provádí pohyb na druhou stranu.

Masáž zad. Masáž zad dítěte začíná hladkou, která se provádí 6-7krát zadem ruky, a poté pokračujte v tření.
Tření se provádí prsty, třemi až čtyřmi pohyby podél páteře (obr. 9), po kterých se provádějí tři nebo čtyři pohyby podél mezikontálních prostorů ve směru od páteře ke stranám, k hrudi.

Po broušení se hnětení provádí pomocí polštářků palců. V dolní části zad, na základně křížové kosti, se nacházejí palce. Spirálovými pohyby vedou prsty k krku a mírně ohýbají svaly a tkáně pod nimi. Směr pohybu nahoru od páteře. 2 průchody jsou provedeny od křížové kosti po krk (obr. 10).

Masáž hýždí v kombinaci s akupresurou. Masáž hýždí se provádí jak je popsáno v komplexu 1 s přídavkem tření. Tření je prováděno dlaňovým povrchem štětce v kruhu, počínaje mezi lepkavým záhybem, nahoru a do stran. Pohyby rukou jsou symetrické, intenzivní, s mírným tlakem na tkáň. Bodová akce se provádí jak je popsáno výše.

Reflexní prodloužení páteře, zatímco leží na boku. Jednou rukou držte dítě za nohy a dvěma prsty s druhým malým tlakem, táhněte podél páteře zdola nahoru, od křížové kosti po krk. Dítě si okamžitě narovná záda. Otočte dítě na druhé straně a udělejte to samé. 6-8 opakování potřeba.

Cvičení k posílení svalů zad („ryby“). Cvičení začíná od náchylné pozice. Ukazatel a palec uchopte pravou nohu dítěte zezadu, zbývající prsty by měly uchopit levou nohu. Opatrně zvedněte nohy dítěte a současně dejte druhou ruku pod žaludek dítěte. Poté, co jste vytvořili podporu, zvedněte dítě nad stůl. Dítě leží v dlani, spočívá na dlani, hlava a krk jsou volné, svaly na zádech a hrudníku aktivně pracují (obr. 11).

Cvičení přispívá k rozvoji svalů zad, vestibulárního aparátu (u tohoto dítěte můžete houpat dozadu a dopředu), zvyšuje pracovní kapacitu svalů dolní části zad, nohou a hrudníku.

Posuvný krok (reflexní chůze). Vezměte dítě pod podpaží, položte nohy na stůl a simulujte chůzi, podobně jako to bylo provedeno v „krokovém“ cvičení komplexu 1, ale s pohybem dítěte podél nohou (obr. 12)..

Cvičení rozvíjí svaly nohou a chodidel, podporuje rozvoj reflexu chůze, přizpůsobuje vestibulární aparát dítěte ve svislé poloze.

Překlopit zezadu do žaludku. Několikrát opakujte převrat zezadu do břicha popsaného na začátku tohoto komplexu. 2-3 opakování pro každou stranu (obr. 13).

Potřesení rukou a nohou. Vezměte dítě oběma rukama, zvedněte je a několikrát potřást rukou. Udělejte to samé s nohama a nohy dítěte berte za zadní část nohy (obr. 14)..

Kloubní gymnastika s tahovými prvky při maximální flexi. Kloubní gymnastika se provádí stejným způsobem jako u komplexu 1, ale při provádění ohybů je třeba klouby mírně natahovat a do záhybu vložit prst. Tím dochází k měkkému protažení kloubního prostoru a vazů kloubu, které se stávají pružnější, svaly obklopující kloub jsou posíleny.

Hladil ruce a nohy. Po dokončení celého komplexu 2 se ujistěte, že provedete uklidňující hladení rukou a nohou, které nejen uvolní nadměrné napětí z končetin, ale také uklidní nervový systém jako celek (obr. 15)..

Celý článek je uveden v manuálu.
"Moje matka je moje první učitelka"
Série „Pomoci rodičům“

Jak masírovat 2 měsíce staré dítě

Co potřebujete k masáži

Masáž by měla být prováděna, když jste vy i dítě v dobré náladě, jinak to bude prospěšné.

Před masáží

Správné masážní techniky

Alternativní masáž s mnoha objetí a polibky, mluvit a zpívat s dítětem.

Když masírujete dítě, ruce by měly být otevřené a uvolněné a prsty a dlaněmi byste se měli dotýkat pokožky dítěte. Ruce držte na kůži dítěte tak dlouho, jak je to možné, a pokud si uděláte přestávku, abyste si vzali krém nebo z nějakého jiného důvodu, neroztrhněte druhou ruku od dítěte. Nejprve byste se měli naučit následující triky:

Hladit - přenos hmotnosti celého uvolněného kartáče přes povrch těla dítěte.
Tření - měkké stisknutí a pohyb gravitace ruky tam a zpět podél těla, nohou nebo paží dítěte.
Neustálé hladení se změnou rukou - pohyb začíná jednou rukou a po dokončení je stejný pohyb proveden druhou rukou.

Masírovat dítě ve 2 měsících

Dětská masáž je stále populárnější, protože její výhody jsou stále zřetelnější. Dětskou masáž využívají rodiče, aby zlepšili spánek a motorické dovednosti dítěte. Pomáhá také zmírnit koliku a odstranit nadýmání u dětí. Masáž dítěte 2 měsíce od narození může dokonce pomoci stimulovat fungování jeho imunitního systému. Je to skvělý způsob, jak zvýšit úroveň kontaktu mezi rodiči a dětmi a lze jej snadno zahrnout do plánu péče o děti..

Masáž pro 2 měsíce staré dítě: praktické tipy

Ve věku dvou měsíců začíná dítě postupně zvedat a udržovat hlavu ve svislé poloze. V tomto věku může masáž zahrnovat jemné tahy, tření, vibrace a hnětení. Při této masáži můžete používat různé oleje, hlavní věcí je zajistit, aby obsahovaly přírodní složky a aby dítě nezpůsobovalo alergické reakce.

Masáž pro novorozence ve věku 2 měsíců pomůže zmírnit koliku a nadýmání, uvolnit střeva a svaly paží a nohou, které jsou v tomto věku v dobré kondici, a hladké pohyby rukou matky klidně ovlivní jeho nervový systém.

Vzhledem k tomu, že pokožka kojenců je v tomto věku stále poměrně tenká a velmi jemná, mělo by se otírání provádět s velkou opatrností, a pokud by se na kůži dítěte objevily vyrážky, například diatéza, otírání bude nutné zcela opustit..

Masáž dítěte 2 měsíce může být provedena jako sedativum před spaním, jemné tahy zklidní přeexcitované dítě a přispějí k rychlému usínání, zdravému a zdravému spánku.

Masážní cvičení pro 2měsíční dítě by mělo být zahájeno a končeno masážemi pro hladké pohyby. Následuje mírné otření pokožky dítěte, které zlepšuje krevní oběh, pomáhá uvolňovat svaly a má také pozitivní vliv na šlachy a vazy. Tření se provádí špičkami prstů ve spirále (popisující kruhy s prsty) a paralelním směrem, pro zadní oblast lze použít vertikální pohyby pily a pro nohy a ruce lze použít prstencové pohyby od nohy po stehno a od zápěstí po rameno. Následuje hnětení, které pomůže zlepšit krevní oběh a průtok lymfy, má pozitivní vliv na svaly a pomůže vyživovat i ty nejhlubší tkáně. Hnětení se provádí mírným sevřením pohybů podél podélných svalů zad, hýždí, nohou a paží.

Jako vibrační pohyby při masáži pro děti ve věku 2 měsíců můžete použít intenzivní otřesy a třes, které pomohou uklidnit nervový systém dítěte, uvolnit jeho svaly a přispět k mírnému analgetickému účinku.

Dalším důležitým bodem při provádění masáže pro dítě ve věku 2 měsíců je neustálý ústní kontakt s dítětem, ve kterém zvedne hlas a intonaci matky, což bude mít na dítě uklidňující účinek..

Cvičení a masážní kroky pro kojence 2 měsíce

Nohy dítěte jsou dobrým místem pro zahájení masáže, protože jsou méně citlivé než některé jiné části těla. Pomocí malého přírodního masážního oleje je nutné provádět jemně hladké pohyby jednou rukou za druhou, což stimuluje krevní oběh a posiluje vazy a svaly dítěte. Po bocích, lýtkových svalech a nohou je nutné natáhnout nohy dítěte, masírovat každý z jeho prstů, poté si každou nohu otřít a klepat na ně klouby..

Druhou fází masáže pro kojence ve věku 2 měsíců jsou potřesení rukou. Je nutné zajistit, aby dítě chytilo palce rukou matky za ruce a svíralo je do vaček, matka by se měla čtyřmi volnými prsty chytit za ruce a roztáhnout ruce dítěte různými směry a provádět lehké vibrační pohyby. Poté palci v malých kruhových pohybech musíte masírovat dlaně dítěte.

Po rukou můžete přistoupit k další fázi masáže pro 2měsíční dítě - prodloužení páteře. Chcete-li to provést, leží na boku dítěte, musíte držet jednu ruku podél jeho páteře, a držet nohy s druhou rukou. Na oplátku bude dítě na tento dotek reflexivně reagovat a ohýbat a uvolňovat páteř. Po ukončení páteře můžete jemně masírovat záda dítěte a dát mu možnost lehnout si na břicho a odpočinout si (1-2 minuty). Po zádech musíte pokračovat v masírování břicha, které se provádí kruhovými pohyby a hladit šikmé svaly břicha (aby se zabránilo pupeční kýle), můžete také lehce masírovat žaludek dlaní v kruhu (ve směru hodinových ručiček), abyste stimulovali střeva. Pak je nutné chodit po hrudi dítěte kruhovými hladkými pohyby a několikrát jej intenzivně protřepávat.

Po ukončení hrudníku můžete přejít do další fáze masáže pro dítě ve věku 2 měsíců - kymácíte dítě v embryonální poloze, za to, že musíte vzít dítě tak, aby mu brada spočívala na hrudi, ohnuté nohy přitisknuté k břichu, kolena mírně rozvedená a chodidla připojeno. Houpací dítě v této poloze je poslední fází masáže pro kojence ve věku 2 měsíců.

Po ukončení masáže musíte dítěti dát příležitost trochu se plazit, za což ho musíte otočit na břiše, roztáhnout nohy v různých směrech tak, aby chodidla byla spojena a kolena byla oddělena (žabí póza). Potom je nutné, aby matka dala dlaně na nohy dítěte, aby se od nich mohl odstrčit a tak, aby se housenka pohybovala mírně dopředu, protože dítě reflexivně uvolní nohy.

Zábavná masáž pro dítě

• Masáž medvědů

Medvěd ona-e-eat. Velký medvěd o-o-o-oh (dlaně na zadní straně)
Byl tam medvěd... (vyrazili jsme menší plochu, například pěstem).
Byl tam medvídek ma-a-scarlet (prsty chodily po zádech).
Našli velké pole o-th (třel si záda dlaní).
Medvěd řekl: „Moje e-pole“ (říkáme basy, běžte kruhy na zádech rukama v kruzích).
Ursa Major řekla: „Moje e-pole“ (vyšší hlas a menší kroky).
Křičel Little Bear: „Mine“ (tenkým hlasem, s malými skoky).
Mysleli si a rozhodli se, že pole bude společné. Dost pro každého.
A rozhodli se pěstovat pšenici.
Zorali jsme pole (provádíme několik kopání odspodu nahoru na záda, pak dolů), zarovnali (třeli dlaněmi našich rukou) a zasadili zrna (s malými špičkami prstů poklepávajícími prsty přes záda).
Déšť vylil přes zrna (řídíme hřbetem prstů ve vlnách na zádech), slunce se zahřeje a pšenice vyklíčila...
Velké a krásné klásky rostly...
Nastal čas a začali sklízet pšenici (levou rukou bereme kožní záhyb, jako by sevřela, pravou hranou dlaně, kterou jsme řezali).
Shromáždili jsme veškerou pšenici v snonech, mnoho kladek se ukázalo (se spodní částí pěsti jsme dali těsné značky na záda).
"Hurá! Hurá! Hurá! (různými hlasy) Ach, kolik pšenice u nás rostla, je to sklizeň. "Medvědi byli potěšeni...
Shromáždili jsme všechny kladky v košíku a jeli do mlýna... Kůň přinesl do mlýna pšenici (skočíme čtyři koně vzadu).
Pole zůstává čisté - čisté (hladil dlaň kruhovými pohyby vzadu).
A medvědi mleté ​​zrna pšenice - ukázalo se, že mouka. Mouka přinesla domů a peče lahodný chutný chléb!

• „Kolejnice, kolejnice. Pražce, pražce. Vlak jel pozdě “
Tento verš je známý od dětství, ale ne každý dospělý to ví úplně. Zkusme mu to připomenout...

Kolejnice, kolejnice,
(dvě podélné linie jsou nakresleny podél páteře)
Pražce, pražce.
(podél páteře „nakreslíme“ příčné čáry)
Vlak jel pozdě.
(nakreslete okraj dlaní podél zadní strany)
Z posledního okna
Najednou pršelo déšť.
(klepání na záda s phalangy prstů)
Slepice přišla, pecked, pecked, pecked.
(lehce poklepejte ukazováčkem)
Husy přišly okusované, okusované, okusované.
(dva prsty sevřou zadní část)
Přišel správce,
(dvěma prsty jdeme po zádech)
Zametl všechno.
(Lehce se dotkněte prstů podél dozadu a dopředu)
Slon přešel.
(„Položili jsme stopy“ slona od dolní části zad k zadní části hlavy, pevně přitiskneme zadní část pěsti)
Slon přešel,
(„Umístěte stopy“ na pěsti, s průměrným tlakem)
Malý slon prošel.
(„Procházka“ dvěma prsty)
Přišel ředitel zoo,
(„Chůze“ vzadu dvěma prsty)
Vyčistilo všechno.
(hladil se dlaněmi)
Prostřít stůl,
(lehce zatlačte pěst na záda)
Židle.
(zobrazujeme židli se třemi prsty shromážděnými v špetce)
Začal jsem psát dopis:
(„Napište“ prsty na záda)
Posílám svou ženu, dceru,
(„Kreslíme klikyháky“, což vede prstem na záda)
Zámořské punčochy
(Pokračujeme v „psaní“ ukazováčkem na zadní straně)
Bude je dcera nosit,
A děkuji otci.
Zmačkaný dopis,
(s dlaněmi obou rukou rozdrtit záda)
Pak se vyhladil,
(se silným tlakem držet dlaně na zádech od páteře do stran)
Dejte velké razítko
(pěst lehce vzadu)
A malý podpis.
(ukazováček „úder“ vzadu)
Zapečetil dopis v obálce.
(dlaně se drží na zádech ze stran do středu)
Ponořený do poštovní schránky.
(položte ruku na pyžamo nebo trička)
Dopis šel, šel, šel
(Lehce přesuňte dlaň jedné ruky od zadní části hlavy k dolní části zad)
A místo přišlo.
(Lehce plácnout na papeže)
.

• Zametání veverky

Veverka zametala ocas,
(Lehké tahy prstů hladících záda)
Ryba plavat v moři.
(Hrana dlaně je držena podél páteře)
Jako mraky na obloze,
Pohladili jsme po stranách,
(Lehce držte dlaně obou rukou po stranách drobků)
Jak létají sněhové vločky,
(Sotva se dotkl ruky a hladil ho po zádech)
Takže žehlíme záda!
.

• Řezáme zelí, nasekáme

Nasekáme zelí, nakrájíme.
(provádíme sekání s okraji dlaní)
Jsme tři mrkve, tři.
(tři zadní klouby prstů)
Solíme zelí, sůl,
(dotýkat se prstů)
Sklízíme zelí, sklízíme,
(zmáčkněte svaly prsty)
Pijeme zelnou šťávu, pijeme.
(jemně pohladte dlaněmi záda)
.

Porazili len, porazili...
(klepání pěsti na záda)
Libra, bušil...
(pat)
Utopil, utopil...
(třením dlaněmi)
Fucked, fussed...
(třásl se přes ramena)
Zmačkaný, zmačkaný...
(hnětací prsty)
Bílé ubrusy tkané
(kreslit žebra dlaní)
Ano, nastavili tabulky
(hladil dlaně)
.

• Na louce, na louce

Na louce, na louce
(tah dítěte bříško ve směru hodinových ručiček)
Mísa tvarohu stojí za to
(položte ruku na bříško dítěte),
Dorazily dvě vrany
(svírání břicha ze stran zdola nahoru)
Přísahali,
(dvěma prsty děláme poklepáním)
Odletěl!
(hladil dítě)

Jak masírovat dítě za 1,2 a 3 měsíce

Naučit se správně masírovat novorozence.

Každá matka by měla vědět, jak masírovat děti 1-3 měsíce. Děti se učí svět postupně prostřednictvím doteku, takže masáž je v tuto chvíli důležitá nejen pro fyzický, ale i emoční vývoj.

V tomto videu vám řekneme, jak masírovat děti od 1 do 3 měsíců, důležitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby byla masáž pro dítě co nejužitečnější a nejpříjemnější. Opakujte techniku ​​masáže paží, nohou, zad a břicha, nezapomeňte, že musíte vždy stavět na pohodlí dítěte a sledovat jeho reakci na konkrétní pohyb. Doufáme, že pro vás bude naše video užitečné!

Masážní pravidla pro děti 1-2 měsíce:

 • Odstraňte šperky, abyste zabránili poranění pokožky vašeho dítěte..
 • Neměli byste mít dlouhé nehty.
 • Pohodlná teplota v místnosti, ne zima.
 • Masáž provádějte na rovném povrchu. Přebalovací stůl je ideální.
 • Během masáže mluvte se svým dítětem..
 • Naučte se masážní techniku ​​pro děti 1-3 měsíce. Je důležité provádět každý pohyb správně. Není to těžké!

Masírujte nohy dítěte od narození do 6 měsíců

Proč masírovat 2-3 měsíce staré dítě, jak to ovlivňuje vývoj

 • Masáž je vhodná pro psychologický a sociální rozvoj. Podle zprávy Asijského časopisu ošetřovatelského výzkumu z roku 2012 má stimulace pocitů dítěte pomocí dotyku pozitivní dopad na psychologický a sociální vývoj. Posílí se také pouto mezi dítětem a rodiči. Proto by masáž měla probíhat v uvolněné atmosféře a mluvit s dítětem jemným hlasem.
 • Zmírňuje stres, uvolňuje svaly: masáž uvolňuje stres u dětí, stimuluje uvolňování oxytocinu, blaho neurohormonu a snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Uvolňuje svaly, stimuluje jejich růst a dokonce funguje velmi dobře s kolikou u kojenců..
 • Stimuluje nervový systém: masáž je prospěšná pro nervový systém dítěte, protože výrazně zlepšuje rozvoj motorických schopností dítěte.

 • Pomáhá dítěti lépe spát.
 • Dětská masáž zlepšuje krevní oběh a snižuje úroveň nepohodlí způsobených plynem nebo kyselostí, stagnací a zubatostí. Masáž stimuluje nervy, které procházejí zažívacím traktem, a tím prospívá trávicímu systému.
 • Masáž je účinný způsob, jak se vypořádat s poporodní depresí u matek. Depresivní matky vykazovaly zlepšenou náladu a chování, když pravidelně masírovaly své děti. Pokud jde o otce, studie ukázaly, že u otců, kteří pravidelně masírují své děti, se rozvine zlepšená sebeúcta. Vykazují také zvýšené zapojení do péče o děti a častěji s dětmi komunikují..
 • Masáž proti kolice v bříšku

  Nejlepší čas na masáž dětí
  Nejlepší čas na masáž vašeho dítěte je, když je v pohotovosti, dobře odpočívá a projevuje zájem o životní prostředí. Vyberte si moment hned mezi dvěma krmeními, když je méně pravděpodobné, že se bude cítit plný nebo hladový. Od posledního krmení musí být odstup alespoň 45 minut. Počkejte 15 minut po masáži, než se znovu krmíte.

  Dětská masáž před vanou je ideální doba, protože během koupele můžete olej opláchnout, abyste zabránili hromadění zbytkového oleje nebo pleťové vody na citlivé pokožce dítěte. Masáž můžete provádět po koupeli, pokud má suchou pokožku.

  MASÁŽ DĚTÍ A GYMNASTIKA DĚTÍ 3-4 MĚSÍCE

  Rituály před spaním pro kojence. Jak dát své dítě spát správně

  Napište komentáře, které masáži se vaše dítě nejvíce líbilo.!

  Masáž pro děti: od novorozenců do 1 roku

  Proč je masáž užitečná pro rozvoj fyzického a psychického vývoje dítěte, jaké masáže mohou rodiče sami dělat a jak masírovat dítě

  Jak masírovat dítě

  Praktická masážní lekce

  Co je to užitečná masáž

  Je těžké přeceňovat úžasné vlastnosti i obvyklé wellness masáže pro děti. Terapeutická masáž pro kojence obvykle působí zázraky. Může eliminovat problémy, jako je dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle, kyčelní a plochá noha, třísla a pupeční kýla, křivice, skolióza, defekty držení těla, hypertonicita a hypotenze, spastická a svalová torticollis. Taková masáž je samozřejmě prováděna pouze podle indikací a certifikovaným specialistou..

  Jaké je tajemství masáže? Faktem je, že impulsy přicházející z kůže nervovými cestami dosáhnou mozkové kůry a mají tonický účinek na centrální nervový systém. To zlepšuje její kontrolu nad prací všech orgánů a systémů:

  • Zlepšuje kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní a lymfatický oběh;
  • Posiluje zažívací systém, normalizuje činnost gastrointestinálního traktu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti;
  • Trénuje dýchací systém;
  • Posiluje vylučovací funkci žláz;
  • Posiluje pohybový aparát - zvyšuje elasticitu svalových vláken a celkový výkon svalů; posiluje vazový aparát kloubů, zvyšuje amplitudu jejich pohybů;
  • Zlepšuje kvalitu spánku;
  • Pomáhá uvědomění těla;
  • Zlepšuje stav pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům;
  • Má vliv na periferní a centrální nervový systém, má uklidňující účinek.

  Hlavní výhodou masáže pro kojence je však to, že pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem: mezi nimi je posílena vazba, něha, vzájemné porozumění a přijímání.

  Základní principy masáže

  • Masáže a gymnastiku můžete zahájit, až když dítě dosáhne věku 1,5 - 2 měsíce.
  • Je lepší to dělat každý den, stanovit si na to určitý čas a pokusit se ho následovat.
  • Masáž pro novorozence musíte zahájit 30 - 40 minut po krmení, dokončit - 20 - 30 minut před jídlem, a to pouze v případě, že je dítě v klidném stavu a dobré náladě.
  • Na první lekci postačí 5-6 minut, čas se postupně zvyšuje na 10-15 minut. Optimální délka masáže pro „zkušené“ dítě po šesti měsících je 30 minut.
  • Masáž se provádí ve větrané místnosti při teplotě nejméně 20 ° C.
  • Nejlepší je provádět třídy na přebalovacím stole nebo na jakémkoli jiném rovném povrchu pokrytém malou látkou a plenkou. Povrch by měl být dostatečně široký, abyste mohli dítě snadno převrátit.
  • Před masáží by mělo být dítě čisté, máminovy ​​ruce by měly být čisté, suché, teplé a se zastřiženými nehty. Je lepší nepoužívat talek prášek nebo vazelínu, protože ucpávají póry pokožky dítěte. Aby nedošlo k poranění jemné dětské pokožky, je třeba odstranit prsteny, hodinky a náramky.
  • Během masáže se snažte nevyvíjet náhlé pohyby ani zvyšovat hlas. Aby si vás i dítě mohly užívat, a aby výhody pro třídy byly, měla by být atmosféra klidná.
  • Během třídy se snažte udržet dobrou náladu dítěte. Udržujte ji sebevědomě, ale velmi opatrně, vyhýbejte se jakémukoli násilí. Hlavně byste měli chránit hlavu před otřesy a modřinami. Pokud je dítě úzkostné, pláče, pozastaví se a nezačne znovu, dokud se nezklidní.
  • Pohyby během masáže směřují podél krevních cév: přísně zdola nahoru, od periferie ke středu. Při masírování břicha musí být vynechána oblast jater. Rovněž se nemasírují vnitřní stehna, pohlavní orgány dítěte a lokty. Při masírování zad by se neměly používat šokové metody (poklepávání, stávky) v ledvinách.
  • Kontraindikace při použití masáže pro kojence: akutní horečnaté onemocnění, různá infekční onemocnění, těžké formy křivice, rozsáhlé tříselné, femorální a pupeční kýly, vrozené srdeční choroby, těžká krevní onemocnění, maligní nádory (před jejich radikální léčbou), nemoci doprovázené křehkými kostmi a bolest v nich, akutní tuberkulóza, poruchy trávení a různá zánětlivá onemocnění kůže.

  Spojit příjemné s užitečným! Zatímco děláte masáže a gymnastiku, čtěte poezii, říkejte dětem, zpívejte písně. Pojmenujte části těla, předměty, které spadají do zorného pole dítěte, komentujte své činy - a zároveň se zapojte do vývoje řeči.

  5 sad cvičení pro třídy s dětmi v prvním roce života

  Poznejte 5 wellness masážních komplexů pro děti v prvním roce jejich života. Doporučujeme, abyste se nejprve podívali na to, jak se specialista na klinice snaží lépe porozumět nuancím. Pamatujte, že to zvládnou pouze zdravé děti. Pokud máte nejmenší pochybnosti, nebojte se kontaktovat odborníky: zjistí, jakou masáž vaše dítě potřebuje..

  Před zahájením masáže se pokuste navázat kontakt s dítětem, mluvte s ním laskavě a laskavě. Procedura začíná jednoduchými technikami a cvičeními. Postupem času se zavádějí nové prvky. Buďte opatrní a pokuste se sevřít a stlačit tkáně a klouby dítěte tak, aby to nebolí.

  Základní masážní techniky pro kojence

  • Od 1,5 do 3 měsíců: jednoduché tahy, které zahajují proces vnitřní korekce a samoladění.
  • 4 až 6 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace.
  • Od 6 do 9 měsíců: hladil, třel, hnětení, vibrace, šokové techniky.
  • Od 9 do 12 měsíců: všechny výše uvedené masážní techniky se aktivně používají, zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem ve svislé poloze - dolní část zad, hýždě, nohy, žaludek.

  Komplex 1. Od 1,5 do 3 měsíců. Vyvážte napětí

  V tomto věku masáž pomáhá především vyrovnat napětí extensorových a flexorálních svalů nohou a paží.

  • Masáž rukou: hladké hladení (6 - 8 krát).
  • Zvedněte z polohy na zádech.
  • Masáž chodidel: hladil (6-8 krát).
  • Řazení na břiše (15 - 20 sekund).
  • Masáž zad: hladil (4 - 5 krát).
  • Prodloužení páteře (2 až 3krát na každou stranu).
  • Masírovat břicho: kruhové hladil (5-6 krát); vytažení čítače (5-6krát); hladil šikmé svaly břicha (5-6krát); kruhové hladení (5 - 6 krát).
  • Cvičení k posílení všech svalů břicha (2 - 3krát).
  • Masáž chodidel: hladila (5-6krát).
  • Reflexní prodloužení a ohnutí chodidel (3-4krát).
  • Reflexní cvičení „plazit se“ (2 - 3 krát). Kruhová masáž hrudníku: vibrace a hladil (5 - 6 krát).
  • Reflexní cvičení „chůze“ (2-3krát) potřesení rukou.
  • Kroutit v „poloze embrya“ (2 - 3krát v každém směru).
  • Houpání na míč.

  Při masáži a gymnastice sledujte své dítě. Určitě si všimnete, že již má své oblíbené triky a cvičení, která mu dávají pozitivní emoce. Až příště s nimi můžete začít, okamžitě to u dítěte vytvoří pozitivní postoj.

  Komplex 2. Od 3 do 4 měsíců. Stabilizujeme tón

  Hlavním úkolem masáže pro dítě od 3 do 4 měsíců je naučit dítě měnit polohu těla, normalizovat chodidlo a ruční tón.

  • Masáž rukou: hladila (5-6krát); prstencové broušení (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
  • Překřížení rukou na hrudi (6-8 krát).
  • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (5-6krát); hladil (2 - 3 krát).
  • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
  • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
  • Masáž zad: hladil (2 - 3 krát); třením celého povrchu zad prsty (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
  • Reflexní ohyb páteře ležící na boku (2 až 3krát na každé straně).
  • "Poloha plavce".
  • Masírujte břicho: kruhové hladení (2 až 3krát); protahování (2 - 3 krát); hladil šikmé svaly břicha (2 až 3krát); třením celého povrchu břicha (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
  • Zvedání trupu a hlavy z polohy na zádech (2 až 4krát).
  • Masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); stávkující (8 - 10 úderů); hladil (2 - 3 krát).
  • Prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát každá noha). Reflexní „chůze“.
  • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3 až 4 dávky); hladil (2 - 3 krát).
  • Boxerské cvičení (5-6krát).
  • Míčová cvičení.

  Nezapomeňte: svaly, kosti a vazy u malých dětí jsou stále velmi něžné a nejsou úplně tvarované. Výhody gymnastiky proto budou pouze tehdy, budou-li cvičení odpovídat věkovým schopnostem vašeho dítěte.

  Komplex 3. Od 4 do 6 měsíců. Normalizujte tón

  Třídy s dítětem ve věku 4–6 měsíců jsou zaměřeny na rozvoj přesnosti a rytmu pohybu nohou, manuální obratnost pro držení předmětů a konečnou normalizaci svalového tonusu dolních končetin.

  • Masáž rukou: hladil (3-4 krát); prstenové broušení (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
  • Crossing hands (6-8 krát).
  • Masáž chodidel: hladila (2 až 3krát); prstenové broušení (3-4krát); podélné hnětení nebo plstění (2 až 3krát); hladil (2 - 3 krát).
  • „Posuvné kroky“ (5-6krát).
  • Prodloužení a ohnutí nohou (5 - 6 krát).
  • Zapíná žaludek (2 - 3krát v každém směru).
  • Masáž hýždí a zad: hladení po celé ploše (2 až 3krát); broušení nebo řezání po celé ploše (2 až 3krát); hladení po celé ploše (2 až 3krát); hnětení dlouhých svalů zad (5-6krát); hnětení svalů hýždí (5-6krát); mravenčení nebo zasažení svalů; hladil (2 - 3 krát).
  • „Stoupající“ na žaludek (1krát za pár sekund).
  • Masáž břicha: hladil (blížící se, kruhové a šikmé svaly břicha - 2 až 3krát); třením prsty po celé ploše (2 až 3krát); svaly rectus abdominis (2 - 3krát); brnění pupeční oblasti; všechny techniky hladení (2 - 3 krát).
  • Dřep s vychylováním páteře (1krát).
  • Reflexní cvičení a masáž chodidel: hladil (2 - 3 krát); broušení (5-6krát); překvapující; hladil (2 - 3 krát); prodloužení a ohnutí chodidel (5-6krát).
  • Taneční.
  • Masáž prsou: hladil (2 - 3 krát); vibrace (3-4krát); hladil (2 - 3 krát).
  • „Stoupající“ vzadu.
  • Kruhové pohyby paže nebo boxerské cvičení (5-6krát).
  • Plazit se.

  Komplex 4. Od 6 do 9 měsíců. Lepší koordinace

  Ve věku 6 - 9 měsíců musí být dítě naučeno správně se plazit a koordinovat tak pohyb rukou a nohou. V gymnastice a masáži se pozornost paží a nohou zaměřuje na hrudník, záda a žaludek a masírování těchto oblastí se stává energetičtějším.

  • Crossing hands (6-8 krát).
  • Cvičení nohou: současné prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát); střídavé prodloužení a ohnutí nohou (4-6krát každá noha).
  • Břišní zvraty.
  • Masáž zad a zad.
  • Plazil se na všech čtyřech.
  • Bříšková masáž.
  • Dřepy s ohnutím páteře (1 - 2krát).
  • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
  • Masáž nohou.
  • Rovná noha (6-8 krát).
  • Vzestup z polohy na zádech (1 - 2 krát).
  • Masáž prsou.
  • Squat s podporou pro ohnuté paže (1 - 2 krát).
  • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
  • Cvičení kolečko.

  Komplex 5. Od 9 do 12 měsíců. Rozvíjíme nezávislost

  Tento komplex pomůže v co největší míře diverzifikovat hnutí a přispěje k rozvoji nezávislosti dítěte. V tomto věku už můžeme hovořit o aktivní gymnastice: protože dítě je již více fyzicky vyvinuté, vykonává většinu cvičení samostatně, s podporou dospělého. Nicméně pro změnu a složitější účinek na tělo i nadále používejte své oblíbené masážní techniky.

  • Boxerské cvičení (5-6krát s každou rukou).
  • Střídání a ohýbání nohou (5-6krát každá noha).
  • Zapněte žaludek (1krát v každém směru). Masážte hýždě a záda.
  • Zvedání těla z polohy na zádech (1 - 2krát) Masírujte břicho.
  • Zvedání rovných nohou k tyči (3-4krát).
  • Vlastní naklápění.
  • Dřepy (4-6krát).
  • Masáž prsou.
  • Squat nezávislý nebo podporovaný rukou (1 - 2 krát).
  • Kruhové pohyby rukou (4-6krát).
  • Cvičení kolečko.
  • Trénink chůze.
  • Horolezecký výcvik.

  Jsme si jisti, že masáž pomůže nejen rozvoji těla dítěte, ale také naučí matku poslouchat její dítě a rozpoznat jeho signály, reagovat na ně. Bude si jistější svými rodičovskými schopnostmi a dítě bude mít schopnost naslouchat a komunikovat. Dítě i matka si při masáži užijí oční kontakt, relaxaci, lásku a důvěru. Z tohoto důvodu se vyplatí každý den masírovat!

  Články O Neplodnosti