Hlavní Analýzy

Aromaterapie a těhotenství.

Pokud nyní šťastně čekáte na narození dítěte nebo plánujete těhotenství, okamžitě budete mít spoustu otázek o existenci, o které jste předtím nemuseli přemýšlet. Tento článek je určen pro příznivce aromaterapie - módní a užitečné hobby v posledních letech. Doufám, že při čtení si můžete odpovědět na dvě důležité otázky:

Je možné používat éterické oleje (aromaterapie) během těhotenství?

Proč mohou být těhotné ženy kontraindikovány s použitím éterických olejů?

V současné době neexistuje žádná shoda v aromaterapii, zda éterické oleje lze během těhotenství vůbec použít. Někteří odborníci považují éterické oleje za bezpečné pro těhotné ženy a zdůvodňují svůj názor přirozeným vdechováním vůní: nezadržujeme dech v borovém lese, užíváme vůni květin, vůni koření. A samozřejmě není pozorován žádný škodlivý účinek na těhotnou ženu a plod. Nezapomeňte však, že éterické oleje jsou vysoce koncentrovanou látkou, která se v přírodě nenachází ve své nejčistší formě..

Existuje mnoho éterických olejů, které ovlivňují tón dělohy, a proto jejich použití může vyvolat potrat. Navzdory skutečnosti, že některé éterické oleje jsou považovány za bezpečné a dokonce prospěšné pro těhotné ženy, někteří lékaři se domnívají, že jakákoli aromaterapie by měla být v tomto rozhodujícím období života ženy vyloučena. Jejich názor lze snadno vysvětlit: mechanismy aromaterapie jsou tak jemné a špatně pochopitelné, že lékař dává přednost tomu, aby se řídil hlavním medicínským kánonem - „Neubližujte!“ Tato pozice se navíc vztahuje nejen na aromaterapii, jako nekonvenční metodu terapeutické léčby, ale například na ozonovou terapii a dokonce i lázeňskou léčbu (minerální nebo bylinné koupele, masáže atd.). Někteří lékaři považují tyto postupy za požehnání během těhotenství, zatímco jiní kategoricky upustí od jejich předepisování..

V žádném případě nezapomeňte, že je nezbytná odpovědnost za jakékoli léčení nebo preventivní opatření, která leží výhradně na vás, a je nutná individuální konzultace s lékařem (nejen gynekologem) při jakémkoli postupu..

Objevte různé úhly pohledu na možnost použití aromaterapie během těhotenství.

Profesor medicíny, aromaterapeut Dietrich Wabner

(Projev na mezinárodním sympoziu „Dialog s pachy“ (Mnichov, 1996))

„Následující éterické oleje mají embryotropní účinek (negativní účinek na plod až do jeho smrti):

Pelyněk - Artemisia absinthium

Palina obecná (Černobyl) - Artemisia vulgaris

Ruta - Ruta graveolens

Swamp mincovna (bulharsky) - Menta pulegium

Thuja - Thuja occidentalis

Hyssop - Hyssopus officinalis

Salvia officinalis - Salvia officinalis

Levandule s bodcem (kbelík, bodec) - Lavandula stoechas "

Svetlana Mirgorodskaya, „Aromalogiya: Quantum Satis“

Kromě čisté vody a vzduchu na světě neexistují žádné látky a předměty vhodné pro absolutně každého. Pro jednu hospodyňku je struhadlo nástrojem pro výrobu chutných salátů a pro druhé důvodem odření na rukou. Esenciální oleje nejsou výjimkou.

Těhotné ženy: otázka používání éterických olejů je v tomto případě velmi choulostivé téma. Nejjednodušší způsob je zabouchnout dveře vedoucí k aromatickým radovánkám před nosem žen čekajících na narození dětí. Pokud však přistupujete méně formálně, můžeme říci, že pečlivé používání určitých éterických olejů je nejen přípustné, ale také žádoucí během těhotenství:

pomeranč, bergamot, pelargónie (opatrnost), jasmín (opatrnost), kajaput, levandule (opatrnost), kadidlo (opatrnost), levsea, limetka, citron, máta (opatrně), naioli, neroli, petit graine, růže, růžové dřevo, heřmánek (opatrnost), borovice (opatrnost), čajovník, eukalyptus. "

Denise Wichello Brownová, Aromaterapie. - FAIR-PRESS, 2007.

„Aromaterapie může těžit ze všech 40 týdnů těhotenství a porazit velké množství nemocí.

Existuje mnoho různých názorů na to, kterému oleji by se mělo zabránit v různých stádiích těhotenství, zejména během prvních tří měsíců. Při správném používání éterických olejů a trvalých dávkách je riziko nízké.

V praxi jsem náhodou léčil mnoho těhotných žen - výsledek byl vynikající a nebyly žádné škodlivé vedlejší účinky. Já sám jsem, jakmile jsem byl těhotný, měl to štěstí, že jsem na sebe mohl použít aromaterapii, než jsem porodil děti. Každý týden jsem musel na pacienty aplikovat v průměru dvacet až třicet různých směsí. Obě mé těhotenství prošly bez problémů, porod byl snadný, bez tradiční anestézie, děti se narodily velmi zdravé. Jsem si jistý, že bez mých drahých éterických olejů bych neuspěl.

Samozřejmě byste měli vědět, že u některých olejů může být riziko, ale nezoufejte. Místo toho, aby vám dával dlouhý seznam tzv. Olejů s možným rizikem - některé jsou uvedeny bez důkazů - doporučuji používat oleje, které dávám pro každý případ (viz kniha).

Je samozřejmé, že pokud jsou příznaky nebezpečné nebo přetrvávající, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Popularita éterických olejů u porodních asistentek roste a některé porodnice dokonce mají své vlastní zásoby. Dát život je velmi obtížná práce, ale radost z toho, že je součástí nového života, stojí za to..

Esenciální oleje mohou stimulovat kontrakce dělohy, což usnadňuje porod a žena v porodu může povzbudit relaxaci a bolest pak bude tolerovatelná. Esenciální oleje pro porod jsou oleje bergamotu, šalvěje hlíny, kadidla, pelargónie, jasmínu, levandule, mandarinky, majoránky, neroli, hořké vousy, máty peprné, pšenice obecné, růže a ylang-ylang.

Aromatická formulace pro zvýšení kojení: 3 kapky sladkého koprového oleje + 2 kapky citronového oleje z brusinek a 1 kapka oleje z hliny šalvěje + 20 ml základního oleje. Ujišťuji vás, že éterické oleje mohou zvýšit produkci mateřského mléka. Kojila jsem svou dceru, dokud jí nebylo patnáct měsíců, a syna až do dvou let.

Pokud nechcete kojit nebo nechcete přestat krmit, následující éterické oleje zastaví kojení: éterické oleje z cypřiše, pelargónie, levandule, máty peprné a šalvěje. Máty ​​máty a šalvějové oleje fungují obzvláště dobře.

Aromatická formulace ke snížení produkce mateřského mléka: 2 kapky oleje cypřišové + 3 kapky máty peprné + 2 kapky šalvějového oleje + 20 ml mastného oleje. Kompresi s máty peprné, šalvěje a pelargónie také dobře fungují. “

„Aromaterapie: Umění zdraví. Praktický průvodce.“ Za. Sharapová. - Ripol Classic, 2005

"Aromaterapie může hrát velmi důležitou roli při pomoci nastávající matce vyrovnat se s požadavky těhotenství. Masáž a relaxace pomůže unavené a napjaté ženě postarat se o sebe a dítě v lůně. Aromaterapie má blahodárný účinek při porodu, pomáhá zmírnit nevyhnutelnou bolest a strach.

Je však třeba si uvědomit, že v průběhu těhotenství prochází ženské tělo vážnými změnami a navíc ošetření těhotné ženy znamená ošetření dvou. Existuje řada olejů, jejichž použití je během těhotenství kontraindikováno, protože mohou způsobit potrat. Jiné oleje nejsou tak nebezpečné, ale lékaři také doporučují vyhýbat se jim. Použitím éterických olejů pro masáže a koupele během těhotenství rozpusťte polovinu dávky éterického oleje v hlavním oleji.

Oleje následujících rostlin by se neměly užívat během těhotenství - od prvního do posledního dne:

Jaké éterické oleje lze během těhotenství použít?

Používání různých éterických olejů se stále více stává součástí života moderního člověka. Mnoho z nich přitahuje jejich přirozené složení v kombinaci se širokou škálou prospěšných účinků na tělo, na rozdíl od okolní „chemie“..

Pomocí olejů se můžete chránit před nachlazením, uvolnit nervové napětí, zmírnit fyzickou bolest a starat se o vlasy a pokožku. Díky těmto a mnoha dalším faktorům je použití aromaterapie relevantní pro nastávající matku.

Některé éterické oleje pro těhotné ženy pomáhají zbavit se projevů toxikózy, otoků, nespavosti, bolesti zad, výkyvů nálady, sleziny. Musíte si však být jisti, že znáte určitá pravidla pro používání těchto přírodních prostředků.

Základní principy použití éterických olejů pro těhotné ženy

 1. Nevezměte je dovnitř, pouze navenek.
 2. Naneste pouze naředěný základním olejem.
 3. Získejte pouze vysoce kvalitní a osvědčené produkty.
 4. Aromaterapeutické sezení - podléhá pouze zdraví matky a dítěte v lůně.
 5. Z množství oleje uvedeného v receptu je žádoucí vzít dávku o jednu třetinu méně.
 6. Nedělejte několik procedur denně s použitím olejů (nebo masáží, maskou nebo krémem - jedna věc). Aromatizaci místnosti lze provádět denně bez omezení..
 7. Nezapomeňte zvážit individuální reakci na éterický olej. S zarudnutím, svěděním, kožní vyrážkou, dušností, pocením, bolestmi hlavy, potížemi s dýcháním, rychlým srdečním rytmem byste měli tento přípravek okamžitě přestat používat..
 8. Vyvarujte se kontaktu s éterickým olejem..
 9. Během aromaterapeutických procedur se nedoporučuje používat deodoranty a parfémy, aby se dosáhlo co nejlepší expozice oleje..
 10. Používejte pouze éterické oleje, které jsou bezpečné během těhotenství.!
Bezpečné esenciální oleje během těhotenství
 • citron - pro problémovou pleť;
 • eukalyptus - antiseptický, dezinfekční, boj proti migréně;
 • růžová - od nervového napětí, vysokého tlaku;
 • máta peprná (používejte opatrně) - od útoků nauzey;
 • čajový strom (používejte opatrně) - k boji proti nachlazení;
 • heřmánek - od 4. měsíce těhotenství se používá k toxikóze, otokům, bolestem hlavy;
 • oranžová - pro poruchy spánku, od strie, pro relaxaci;
 • rozmarýn - normalizace tlaku, boj proti toxikóze (používejte opatrně, pouze aromaterapie);
 • eukalyptus a levandule - v posledních měsících od nespavosti, úlevy od stresu.

Zakázané oleje: majoránka, petržel, šalvěj, meduňka, pačuli, myrha, hřebíček, tymián, tymián, pelyněk, jalovec, bazalka, muškátový oříšek, rozmarýn, cypřiš, borovice, yzop, kafr.

Individuální nesnášenlivost nebo alergie je v každém případě vzácná, abyste zjistili, jaké éterické oleje lze během těhotenství použít, musíte se poradit s lékařem a teprve poté pokračovat v postupech.

Způsoby použití olejů

 1. Aromatizace místnosti - do aroma lampy přidejte 4 kapky oleje nebo ji smíchejte s vodou a stříkejte směs ze stříkací pistole.
 2. Masáž je vhodná jako preventivní opatření proti striím, křečovým žilám, k relaxaci.
 3. Inhalace - pomoc při nachlazení nebo při prevenci.
 4. Obklady se používají k úlevě od bolesti, migrény.
 5. Aromamedalon - pro zlepšení nálady z toxikózy.
 6. Koupel nohou dokonale zmírňuje únavu.
 7. Sdílená koupel - pro zmírnění napětí, bolesti. Dost do 4 kapek éterického oleje, předem smíchaných se základnou pro přidání do lázně. Vezměte si to by nemělo být delší než 10 minut.

Eukalyptový esenciální olej během těhotenství

Eukalyptový olej má antiseptické, protizánětlivé, analgetické, regenerační vlastnosti. Používá se také při léčbě hnisavé mastitidy, popálenin, omrzlin..

Eukalyptový olej výborně dezinfikuje místnost, má poměrně silnou vůni, proto, aby se vyloučila reakce na zápach, je vhodné, aby těhotná žena zůstala v jiné místnosti po dobu několika minut.

Ether je skvělý pro kontrolu toxikózy během těhotenství. V kombinaci s oleji z citronu, levandule, máty peprné se jeho účinek jen zesiluje. Nastávající matka se tímto způsobem zbaví ranních nemocí spojených s nevolností: přidejte až 3 kapky eukalyptového oleje do nádrže na horkou vodu připravenou večer a umístěte do blízkosti postele.

Taková léčivá aromaterapie pomůže nastolit trávení, zlepšit náladu..

Eukalyptový esenciální olej během těhotenství by měl být používán opatrně, a než začnete dělat, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Během těhotenství je možné použít eukalyptový olej k péči o kosmetické procedury. Než však budete s nimi pokračovat, měli byste zkontrolovat citlivost tohoto produktu tak, že si trochu nanesete na zápěstí a počkáte den na kožní reakci..

Pokud na epidermis nejsou vyrážky, můžete začít používat olej pro:

 • bojovat proti stárnutí skvrn, ředění základním olejem (olivový olej, hroznové semeno, pšeničné klíčky)
 • odstranění lupů přidáním oleje do šamponu.

Esenciální olej Tea Tree během těhotenství

Olej z čajovníku má silné antimykotické, antivirové, baktericidní, antiseptické, regenerační vlastnosti. Aromaterapie čajovníku pomáhá řešit mnoho kožních problémů, posiluje vlasy, odstraňuje lupiny.

Postupy s éterickým olejem čajovníku během těhotenství by měly být zahájeny až po souhlasu lékaře, zejména pokud jde o douching, jak se zbavit drozdů.

Vůně místnosti s čajovníkovým olejem působí skvěle jako dezinfekce v období podzim-zima akutních infekcí dýchacích cest a SARS. Pro blahodárný, antiseptický účinek oleje musíte do aroma lampy přidat několik kapek. Jeho vůně pomůže nastávající matce uvolnit se, zmírnit nervové napětí a zmírnit projevy toxikózy.

Esenciální olej z čajovníku během těhotenství nelze užívat ústně a také se používá k masážním procedurám. Omezte čistou aplikaci na tělo. Pokud má pokožka zánět, vyrážky, pak je třeba olej naředit základnou pomocí nezbytných minimálních dávek.

Chcete-li odstranit houby, teplé (ne horké!) Koupele na nohou s přídavkem léčivých olejů z čajovníku, levandule, heřmánku a pačuli jsou perfektní.

Pokud žena, která čeká dítě, nemá individuální nesnášenlivost na vůni oleje z čajovníku, může si vypláchnout ústa, aby se zbavila stomatitidy..

Levandulový éterický olej během těhotenství

Levandulový olej je díky svým rozsáhlým léčivým vlastnostem jedním z nejoblíbenějších éterických olejů. Tento přírodní, přírodní lék má protizánětlivé, baktericidní, antiseptické, antispasmodické, sedativní, antitoxické, deodorační a antioxidační vlastnosti..

Nastávajícím matkám se doporučuje používat levandulový olej po 7. měsíci těhotenství. Pokud gynekolog předepíše tento lék mnohem dříve, měl by být používán s opatrností a striktně dodržovat dávkování.

Levandulový éterický olej během těhotenství podporuje vynikající mírumilování, relaxaci při tlaku v lázni. Tento postup navíc pomáhá předcházet křečovým žilám, posiluje krevní cévy, čistí pokožku.

Levandulový olej pomáhá řešit problémy se spánkem. Můžete se zbavit nespavosti pomocí aroma lampy, aroma medailonu, nebo přidáním 1-2 kapky oleje na okraj polštáře.

Pro masáže během těhotenství se levandulový éterický olej kombinuje se základním olejem a používá se k odstranění bolesti zad, únavy a svalového napětí, strie, zabránění otokům a zlepšení emočního pozadí..

Esenciální olej máty peprné během těhotenství

Mátový olej zbavuje zvracení, nevolnost, řeší některé problémy v ústní dutině, pomáhá posilovat imunitu, uvolňuje nervové napětí, normalizuje činnost kardiovaskulárního systému. Esenciální olej máty peprné během těhotenství by se však měl používat velmi pečlivě a pouze po konzultaci s gynekologem.

Tento přírodní lék pomáhá v boji proti toxikóze, bolestem hlavy, k úlevě od únavy a podrážděnosti. Je vhodné použít tento přírodní produkt k aromatizaci místnosti aroma lampou a přidat do ní až 4 kapky oleje.

Esenciální olej máty peprné během těhotenství by neměl být používán v čisté formě a pro aplikaci na kůži, a ještě více, neužívejte ji ústně.

Správné a kompetentní dodržování aromaterapie pomůže nastávající matce výrazně zlepšit emoční pozadí, uvolnit se a také vyřešit různé problémy pomocí přírodních přírodních produktů - éterických olejů.

Aromaterapie pro těhotné ženy

"Smrdí spíše než zvuky nebo obrázky.",
ozve se řetězce našeho srdce “
R. Kipling

Aromaterapie pro těhotné ženy? V literatuře se nejčastěji vyskytuje názor, že je lepší nepoužívat éterické oleje během těhotenství vůbec. Ano, pokud máte vynikající zdraví a váš nový stav nezpůsobuje nepříjemnosti, nevytváří žádné problémy. V jiném případě budete hledat jakékoli prostředky ke zlepšení vašeho stavu. A je lepší se soustředit na přírodní éterické oleje.

Jak aromaterapie pomůže těhotným ženám?

Esenciální oleje pomáhají:

 • zvládat stres;
 • uvolnit a rozvinout pozitivní výhled do budoucnosti;
 • zmírnit únavu, snížit bolest během porodu,
 • zkrátit dobu práce, usnadnit je;
 • odstranit drobná onemocnění, zabránit toxikóze;
 • zabránit strie;
 • obnovit tělo rychleji po porodu;
 • zvýšit laktaci.

Jakákoli terapie by měla být bezpečná pro matku i dítě. Hlavní zásada - „neubližovat“ - musí být použita na éterické oleje, protože neexistují přesné údaje o úrovni nebezpečí všech olejů. A protože éterické oleje procházejí kůží a placentou k dítěti, těhotné ženy musí být velmi aromatické a opatrné k aromaterapii.

Jaké oleje by těhotné ženy neměly používat?

Olej by se neměl používat během těhotenství: angelica, anýz, bazalka, hřebíček, oregano, jasmín, yzop, kafr, atlas cedr, skořice, majoránka, meduňka, myrha, jalovec, máta, petržel, estragon, rozmarýn, tymián, obyčejný fenykl, slaný, šalvěj.

Nemůžete použít vysoce toxické (jedovaté) oleje - kala, arnica, arborvitae, ruta, americký vavřín, pelyněk, máta, kozák jalovec, hořčice, křen, hořčice, pelyněk, hořké mandle.

Během těhotenství, během prvních 4 měsíců, je nutné se vyhnout olejům, které regulují menstruační cyklus a zvyšují tón dělohy, což může vést k hrozbě potratu. Patří sem oleje: růže, levandule (ve velkých dávkách), heřmánek, pelargónie, máta, rozmarýn, fenykl, cypřiš, čajovníček.

Od 5. měsíce těhotenství mohou být tyto oleje (viz tabulka) použity v 1-1,5% roztoku pro masáž a pro koupele - ne více než 3-4 kapky. Pokud v minulosti došlo k potratům, pak tyto oleje nelze použít po celou dobu těhotenství.

Jaké oleje lze použít během těhotenství

Existují oleje, které lze použít v časném těhotenství.

S ranní nevolností pomůže jedna kapka máty peprné aplikovaná na hlavu postele před spaním.

Při zvracení a nevolnosti ve dne a při zlepšování (vzhledu) chuti k jídlu je třeba nosit aromacoulon nebo šátek s jednou kapkou zázvorového oleje a v případě potřeby čichat..

Pokud trpíte nevolností a zvracením během dne, abyste zabránili otření ráno, vtřete jednu kapku zázvorového esenciálního oleje zředěného čajovou lžičkou jakéhokoli základního oleje do oblasti 5 až 5 cm nad pupkem.

Při používání olejů dbejte na své pocity. Pokud je olej, který jste použili před těhotenstvím, v současné době nevolný, přestaňte jej užívat..

I když použití éterických olejů zlepšuje vaši pohodu, nenarušujte ani nezvyšujte dávkování ani dobu trvání procedury..

Dávky éterických olejů pro těhotné ženy lze převzít z pokynů pro éterické oleje, snížit je dvakrát nebo je zředit v základním oleji na 1-1,5% roztok, což odpovídá 2-3 kapkám éterického oleje a 10 ml (200 kapek) báze.

Masážní olej

Masážní olej pro těhotné ženy se připravuje takto:

Pro základní olej: smíchejte 80 ml (4 polévkové lžíce) mandle a 20 ml (1 polévková lžíce) avokádového oleje.

Pak přidejte jednu ze směsí éterických olejů:

 • 10 kapek mandarinky +5 kapek neroli,
 • 10 kapek mandarinky + 5 kapek levandule

Na základě níže uvedených zdrojů jsou tabulky vyráběny z éterických olejů, které lze použít během určitého období těhotenství.

Esenciální oleje během těhotenství

Tabulka éterických olejů pro problémy během těhotenství

ProblémObdobí těhotenstvíÉterické olejeSměsiCesta
Bolest v zádech, nohou, vazechod 5. měsícelevandule, kadidlo, pelargónie, zázvor, růže1k kadidla + 1k zázvor + 1k růže přidejte do 10 ml základního olejekomprimovat, koupel, masírovat
Křečeod 5. měsícelevandule, pelargónie2k levandule + 2k pelargónie na 30 ml mandlového olejemasáž
Zácpaod 5. měsícelevandule, citron, pačuli, růže, římský heřmánek2k sedmikrásky + 1k pačuli + 1k růží na 10 ml základního olejekoupele, masírujte žaludek ve směru hodinových ručiček
Praskliny v nohouminulé měsícelevandule, kadidlo, pelargónie, rozmarýn, cypřiš, majoránka, římský heřmánek2k cypress + 1k kadidlo + 1k geranium + 2k levandule na 10 ml základního olejekoupele nohou
Únavaod 5. měsícelevandule, citron, vápno, mandarinka, neroli, ylang-ylang2k levandule + 1k mandarinky + 1k ylang-ylang nebo 1k grapefruitu + 1k vápna + 2k nerolinu 10 ml základního olejestudená inhalace jakéhokoli oleje (2 kapky na šál nebo aromacoulon) nebo 4 kapky ve společné lázni
Slabost, nevolnostod 5. měsícecitrón1-2 kapkyinhalace (1 kapka na šál nebo aromacoulon)
Stopy strií na břiše, hrudi, bocíchod 5. měsícelevandule, citron, mandarinka, neroli, mandarinka, kadidlo, růže2k levandule + 2k kadidlo + 2k neroli + 2k mandarinka + 1k růže na 30 ml oleje z pšeničných klíčkůmasáž
Palpitaceod 5. měsíceneroli, ylang-ylang1k neroli + 1k ylang-ylang na 10 ml základního olejearoma lampa, atomizér
Phlebeurysmod 5. měsícelevandule, citron, cypřiš, pelargóniepro masáž 1k citronu, cypřiše, pelargónie na 10 ml základního oleje; pro koupele - stejné oleje ve 2 kapkáchmasáže, koupele nohou
Hemoroidyod 5. měsícelevandule, kadidlo, pelargónie, cypřiš2 na geranium + 2 na cypresssedací lázeň (10 minut)
Pálení žáhy, tráveníod 5. měsícebergamot, pomeranč, mandarinka, santalové dřevo2k jakéhokoli oleje na 10 ml základního olejebříšková masáž
Otokod 5. měsícemandarinka, citron, cypřiš2 na kterýkoli z olejů na 10 ml základního olejemasáž
Depreseod 5. měsícebergamot, levandule, mandarinka, cypřiš, neroli2 na kterýkoli z olejů - pro inhalaci, pro koupele - 2k bergamotu a levandulemasáže, inhalace, koupele
Hypertenzeod 5. měsícelevandule, ylang-ylang2 na kterýkoli z olejů - do koupele, masáže - směs po 1 kmasáže, inhalace, koupele
Nespavostod 5. měsícelevandule, mandarinka, neroli, ylang-ylangpro koupele - 3 kapky některého z olejů, 1 levandule a ylang-ylanginhalace lázně
Infekce močových cest (cystitida)od 5. měsícebergamot, levandule, santalové dřevo, heřmánek2 kapky jakéhokoli oleje nebo 1k bergamotu + 1k santalového dřevasedací lázně (5-10 minut) nebo celkem (10-15) minut
Vaginální infekceod 5. měsícebergamot, levandule, myrha, čajovník2 kapky jakéhokoli olejesedací lázně

Esenciální oleje během porodu

Týden před očekávaným narozením můžete masírovat a koupat se s jasmínovými a levandulovými oleji. Tyto postupy pomáhají připravit se na porod, protože pomáhají uvolňovat svaly dělohy..

Tabulka použití éterických olejů během porodu

Název olejeObdobí těhotenstvíaplikaceDávkyZpůsoby
růže květinaběhem bojůzlepšuje krevní oběh4k na 30 ml základního olejemasáž
Neroliběhem kontrakcípomáhá vzhledu rytmického dýchání1-2 ažna ubrousek nebo sprej
Levanduletýden před porodem a během poroduuvolňuje nervové napětí, působí jako prostředek proti bolesti, zklidňuje, posiluje kontrakce dělohy2-3 kapky ve spreji nebo na lampě; vlhká houba s 1-2 kapkamiaromatizujte vzduch, otřete obličej teplem
Jasmíntýden před porodem a bezprostředně po poroduanestetizuje, tónuje dělohu, zkracuje dobu porodu, pomáhá odstranit poslední2-3 kapkymasírovat, stlačit na břiše ihned po porodu
Pelargónieběhem kontrakcízlepšuje krevní oběh a dýchání1-2 ažaromatizace vzduchu
Ylang ylanguklidňuje, snižuje tlak1-2 ažaromatizace vzduchu

Éterické oleje po porodu

Během kojení musíte dodržovat stejné dávky jako při těhotenství, abyste nepoškodili dítě.

Tabulka použití éterických olejů po porodu

aplikaceÉterické olejeSměsiZpůsoby
Pro zlepšení laktacefenykl, jasmín, clary šalvěj2 na kterýkoli z olejů na 20 ml základního olejemasáž
Pro zastavení laktacemáta peprná, šalvěj, pelargónie, cypřiš2 k cypress + 2 k šalvěj + 2 k máta peprná na 30 ml základního olejemasáž
Mastitidamáta peprná, pelargónie, levandule1 kapka každého olejekomprimovat
Rozkrokové slzylevandule, čajovník, římský heřmánek, myrha, cypřiš, kadidlo,2 kapky levandule, heřmánku, čajovníkusedací lázně,
Po císařském řezulevandulový čajový strom3 kapky levandule, čajovníkukoupele, komprimujte
Poporodní depresemandarinka, bergamot, pelargónie, jasmín, grapefruit, kadidlo, růže, balzám na citron, neroli2 kapky mandarinky, bergamotu a růže nebo 6 kapek jednoho oleje ze seznamuvany

Zdraví pro vás a snadné dodání!

Doporučujeme také si přečíst

Publikované 5. listopadu 2014 Andreeva Natalia

Mohu používat oleje během těhotenství??

Příznivé vlastnosti olejů jsou již dlouho známy. Mnoho organizuje aromaterapeutické sezení pomocí aromaterapie, přidává éterické oleje do krémů na pleť obličeje a těla, masky a vlasové šampony, pěny do koupele. Kromě toho mají rostlinné oleje, které jsou vnitřně konzumovány, například olivový, slunečnicový, léčivé vlastnosti. Těhotenství však nutí ženu opustit mnoho příjemných věcí, protože mohou být pro dítě nebezpečné. Mohu používat oleje během těhotenství??

Esenciální oleje během těhotenství

Esenciální oleje pronikají velmi rychle lidským tělem přes dýchací cesty a kůži. Díky účinku na čichový mozek (nejvyšší nervové centrum pro analýzu pachů) mají účinný terapeutický účinek na mnoho fyzických a mentálních funkcí těla. Při správném používání silice působí šetrně a nemají prakticky žádné vedlejší účinky. Někteří lékaři nedoporučují použití éterických olejů během těhotenství. Většina odborníků však poukazuje na to, že správné používání malých dávek takových olejů může přinést výhody pouze nastávající matce a jejím dítěti.

S pomocí aromaterapie se můžete uvolnit nebo úplně zbavit mnoha těhotných společnic.

 • Takže, s ranní nevolností a zvracením, olej levandule, máta peprná, citron, eukalyptus, kardamom, zázvor dobře pomáhá. Můžete vyrobit směs 2-3 z těchto olejů pro aroma lampu, koupel.
 • Žena čekající na dítě má často nespavost, potíže se spaním. V tomto případě může pomoci pačuli, růže, santalové dřevo, bergamot, ylang-ylang olej..
 • Bolest hlavy odlehčuje levandulový olej a mátou máku. Whisky můžete masírovat směsí (1 kapka) těchto olejů.
 • Pro pálení žáhy je dobré ochutnat místnost nebo masírovat sluneční plexus zónu mátou peprnou, mandarinkou, citronovým olejem.
 • Během těhotenství může olej pomoci ženě, která má oteklé nohy nebo má křečové žíly. V tomto případě se obklady aplikují na poškozené oblasti, ve kterých se přidává levandule, pelargónie, citron, cypřiš a měsíček..

Esenciální oleje můžete během těhotenství používat také za těchto podmínek:

 • Zácpa. Proveďte jemnou hladkou masáž břicha olejem z eukalyptu, mandarinky, pomeranče, anýzu.
 • Hemoroidy. Aplikujte sedací lázeň a do vody přidejte několik kapek levandule a citronového oleje.
 • Vysoký krevní tlak. Aromatizujte místnost s ylang-ylang olejem, kardamomem, citronem, levandulí.
 • Nízký krevní tlak. Naneste aromatizaci vzduchu olejem z cypřiše, grapefruitu, verbeny, pomeranče.
 • Bolest v bederní oblasti a zpět. Do komprimuje a tře s santalovým dřevem, levandulí, zázvorovým olejem (pouze ve směsi se základním olejem).
 • Vaginální kandidóza. Použijte tampony, místní koupele s bergamotovým olejem, čajovník. Před zahájením zákroku je vhodné se poradit s lékařem..
 • Dotyk a podrážděnost. K koupání, masáži nebo aromatizaci místnosti můžete použít levandulový olej, růže, citron, pelargónie, kadidlo, santalové dřevo..
 • Depresivní stav, deprese, apatie. V aroma lampě se používá olej z ylang-ylang, pelargónie, santalového dřeva, růže, grapefruit, zázvor, pomeranč.
 • Prevence virových infekcí. Aromatizovat místnost olejem z cypřiše, eukalyptu, borovice, zázvoru, bergamotu, čajovníku, citronu.

Ale některé oleje během těhotenství jsou naprosto kontraindikovány. Patří sem: rozmarýnový olej (který může způsobit kontrakce, zvýšit krevní tlak), muškátový olej (může způsobit halucinace), šalvěj a jasmínový olej (vyvolat předčasný porod), bazalkový olej (vede k buněčným změnám), borůvkový olej (negativně ovlivňuje) ledviny), šalvějový olej (může způsobit krvácení dělohy).

Prevence značek ropných střihů

Mnoho žen během těhotenství a po něm si všimne vzhledu strie. Strie je možné zabránit nebo je minimalizovat jejich projevy zvýšením pružnosti a pevnosti pokožky. A některé oleje pomohou. Směs olejů ze strie během těhotenství může být připravena z následujících složek:

 • jojobový olej - nejúčinnější nástroj, který se používá k prevenci a odstranění strie;
 • mandlový olej - zlepšuje pružnost pokožky;
 • esenciální olej z růžového dřeva - zvyšuje pružnost pokožky, podporuje vstřebávání malých jizev;
 • broskevový olej - má zvláčňující, regenerační vlastnosti, obnovuje pružnost pokožky;
 • hroznový olej - zvyšuje pevnost a pružnost pokožky.

Typicky se jojobový olej používá jako základ, ke kterému se přidává několik kapek jiného oleje ze seznamu. Během těhotenství se obvykle používají oleje ze strie, což vytváří speciální masáž problémových oblastí. Nejlepší je udělat takovou lehkou masáž každou noc po osprchování.

Mohu pít olej během těhotenství?

Rostlinné oleje obsahují mnoho užitečných látek, které jsou nezbytné pro ženu čekající dítě. Nastávajícím matkám se nejčastěji doporučuje konzumovat olivové, lněné a mořské raky.

 • Olivový olej se používá k prevenci mnoha nemocí. Příznivě ovlivňuje tvorbu správné funkce mozku a zdravý nervový systém dítěte. Olivový olej pomáhá těhotným ženám vyhnout se zácpě.
 • Pokud během těhotenství pijete lněný olej, matce a plodu budou plně poskytnuty polynenasycené mastné kyseliny. Tyto látky jsou nezbytné pro normální fungování kardiovaskulárního a nervového systému..
 • Olej z rakytníku řešetlákové během těhotenství zvyšuje imunitu žen a dětí. Kromě toho brání rozvoji zácpy a hemoroidů u nastávající matky.

Každý z těchto olejů by se měl vypít 1-2 polévkové lžíce jednou denně. To se nejlépe provádí ráno na lačný žaludek. Pokud po požití oleje dojde k nepříjemným jevům, měli byste ho přestat užívat a konzultovat s lékařem.

Jaké éterické oleje mohou těhotné ženy. proti infekčním chorobám. Jaké éterické oleje nelze použít během těhotenství

Esenciální oleje během těhotenství

Esenciální oleje se používají v osobní péči více než tisíc let. Při správném přístupu mohou éterické oleje zlepšit celkový tón těla, mít příznivý účinek na psychologický stav a vyrovnat emoční pozadí, zlepšit stav pokožky, posílit imunitní systém, mít baktericidní, antiseptický, protizánětlivý účinek... Ale pouze opakujeme, pokud je používán správně. A zejména během těhotenství.

Jen těhotenství je období v životě ženy, kdy by se používání éterických olejů mělo zacházet se zvláštní odpovědností. Pokud budete postupovat podle všech doporučení k tomuto tématu, pak se nemusíte obávat. Před použitím jakéhokoli oleje je však vhodné poradit se s lékařem. Alespoň proto, že některé éterické oleje jsou během těhotenství přísně zakázány. To lze říci o muškátovém oříšku, myrhe, pačuli, fenykl, jalovci, hřebíčku, rozmarýnu, skořicovém, cedru, bazalce, tymiánu, meduňky, cypřiši, šalvěji, majoránce... Ale i když se během těhotenství používají éterické oleje, které jsou v souvislosti s tím zakázány Neexistuje žádná žena se zvláštní situací, měli byste však věnovat pozornost jejich používání.

Takže dávkování éterických olejů během porodu dítěte je speciální - je poloviční. Esenciální oleje během těhotenství se používají výhradně ve zředěné formě a pouze navenek - ve formě aplikací (nikoli však pro přípravu koupele), jako plnivo pro aroma lampy, k potírání strií během masáže jako součást základních olejů nebo jiné kosmetiky. S „kompetentním“ přístupem jsou esenciální oleje během těhotenství nesmírně užitečné. S jejich pomocí můžete pomoci zmírnit nervový a psychický stres, předcházet a odstranit stávající otoky, předcházet nachlazením, bojovat proti bolesti hlavy, odstranit příznaky toxikózy (nevolnost a zvracení), stabilizovat krevní tlak.

Například, éterické oleje máty peprné, citron, zázvor a levandule jsou vhodné pro boj proti nevolnosti a zvracení. V tomto případě lze na polštář kapat olej v množství doslova kapek, které se používají k aromatizaci místnosti.

Esenciální oleje z borovice, eukalyptu, čajovníku jsou vhodné jako prevence infekčních chorob a zvyšují odolnost těla. Stačí zředit olej ve vodě a zavlažovat místnost. Eukalyptus navíc šetří také bolesti hlavy, stejně jako máta peprná, levandule. K tomu se nanášejí speciální pleťové vody - tři kapky oleje se zředí ve sklenici vody, načež se tkanina namočená ve studené vodě umístí na whisky.

O klinických studiích

Co jsou klinické studie a proč jsou potřebné? Jedná se o studie, kterých se účastní lidé (dobrovolníci) a v nichž vědci zjistí, zda je nový lék, léčebná metoda nebo zdravotnický prostředek účinnější a bezpečnější pro lidské zdraví než ty stávající..

Hlavním cílem klinického hodnocení je najít nejlepší způsob prevence, diagnostiky a léčby konkrétní nemoci. Je nezbytné provádět klinická hodnocení, aby se vyvinul lék, zlepšila se kvalita života lidí a aby nová léčba byla dostupná pro každého..

Jak jsou prováděny?

Každá studie má čtyři fáze (fáze):

Fáze I - Vědci testují lék nebo léčbu poprvé s malou skupinou lidí (20–80 lidí). Účelem tohoto kroku je zjistit, jak bezpečné je léčivo nebo léčba, a identifikovat vedlejší účinky. V této fázi se mohou účastnit jak zdraví lidé, tak lidé s vhodnou nemocí. K zahájení první fáze klinické studie vědci několik let prováděli stovky dalších testů, včetně bezpečnosti, za účasti laboratorních zvířat, jejichž metabolismus je co nejblíže člověku;

Fáze II - vědci předepisují lék nebo způsob léčby větší skupině lidí (100-300 lidí), aby určili jeho účinnost a pokračovali ve studiu bezpečnosti. V této fázi jsou zapojeni lidé se správnou chorobou;

Fáze III - vědci poskytují lék nebo metodu léčby významným skupinám lidí (1 000 - 3 000 lidí), aby potvrdili jeho účinnost, porovnali jej se zlatým standardem (nebo placebem) a shromáždili další informace, které mu umožní bezpečné používání. Někdy v této fázi jsou odhaleny další zřídka se vyskytující vedlejší účinky. Zapojeni jsou také lidé se správným stavem. Pokud je fáze III úspěšná, je droga registrována na ministerstvu zdravotnictví a lékaři ji mohou předepsat;

IV fáze - vědci nadále sledují informace o bezpečnosti, účinnosti, vedlejších účincích a optimálním užívání drogy poté, co byla zaregistrována a byla dostupná všem pacientům.

Předpokládá se, že nejpřesnější výsledky jsou získány výzkumnou metodou, když ani lékař ani účastník neví, který lék, nový nebo existující, pacient bere. Taková studie se nazývá „dvojitě slepá“. Dělají to tak, aby lékaři intuitivně neovlivňovali distribuci pacientů. Pokud pouze účastník o drogě neví, studie se nazývá „jednoduchá slepá“.

K provedení klinické studie (zejména pro „slepou“ studii) mohou lékaři použít techniku, jako je randomizace - náhodná distribuce účastníků studie do skupin (nový lék a existující lék nebo placebo). Takový způsob je nezbytný pro minimalizaci subjektivity při distribuci pacientů. Proto se obvykle tento postup provádí pomocí speciálního počítačového programu.

Výhody a rizika pro účastníky. klady

 • volný přístup k novým léčbám dříve, než budou široce využívány;
 • vysoce kvalitní péče, která zpravidla výrazně převyšuje péči, která je k dispozici v běžné praxi;
 • účast na vývoji medicíny a hledání nových účinných metod léčby, které mohou být užitečné nejen pro vás, ale také pro další pacienty, mezi nimiž mohou být rodinní příslušníci;
 • někdy lékaři i nadále studují a pomáhají po ukončení studie.

Při rozhodování o účasti na klinickém hodnocení musíte pochopit, že:

 • nová droga nebo léčba není vždy lepší než stávající;
 • i když je nový lék nebo léčba účinná pro ostatní účastníky, nemusí být pro vás osobně vhodný;
 • nový lék nebo léčba může mít neočekávané vedlejší účinky.

Hlavní rozdíly mezi klinickým výzkumem a některými dalšími vědeckými metodami: dobrovolnost a bezpečnost. O otázce účasti rozhodují sami lidé (na rozdíl od králíků). Každý potenciální účastník se dozví o procesu klinického výzkumu ve všech podrobnostech z informačního listu - dokumentu, který popisuje úkoly, metodiku, postupy a další podrobnosti výzkumu. Navíc můžete kdykoli odmítnout účast na studii, bez ohledu na důvody.

Účastníci klinického hodnocení jsou obvykle lépe chráněni než běžní pacienti. Vedlejší účinky se mohou objevit během studie a během standardní léčby. V prvním případě však osoba dostává dodatečné pojištění a zpravidla lepší postupy než v běžné praxi.

Klinické studie zdaleka nejsou prvními testy nového léku nebo léčebné metody. Před nimi je fáze vážných předklinických laboratorních testů. Prostředky, které jej úspěšně předaly, tj. Vykazovaly vysokou účinnost a bezpečnost, jdou dále - pro ověření lidí. Ale to není vše..

Nejprve musí společnost podstoupit etické vyšetření a získat povolení od Ministerstva zdravotnictví Ruské federace k provádění klinických hodnocení. Etická komise - která zahrnuje nezávislé odborníky - kontroluje, zda je výzkumný protokol etický, zjišťuje, zda jsou účastníci studie náležitě chráněni, a hodnotí kvalifikace lékařů, kteří jej budou provádět. Během samotné studie je zdravotní stav pacientů pečlivě sledován lékaři, a pokud se zhorší, osoba se přestane účastnit a bude jim poskytnuta lékařská péče. Přes význam výzkumu pro vývoj medicíny a hledání účinných prostředků pro léčbu nemocí je pro lékaře a organizátory nejdůležitější stav a bezpečnost pacientů.

Vzhledem k tomu, že je možné jinak prověřit jeho účinnost a bezpečnost, bohužel není možné. Modelování a studie na zvířatech neposkytují úplné informace: například lék může ovlivňovat zvíře a člověka různými způsoby. Všechny použité vědecké metody, preklinické a klinické studie jsou zaměřeny na identifikaci nejúčinnějšího a nejbezpečnějšího léku nebo metody. A téměř všechny léky, které lidé používají, zejména za posledních 20 let, podstoupily přesně stejné klinické studie..

Pokud osoba trpí závažným, například onkologickým onemocněním, může se dostat do skupiny placeba, pouze pokud v době studie neexistují žádné jiné léky nebo léčebné metody, které již prokázaly svou účinnost. Není však jisté, že nový lék bude lepší a bezpečnější než placebo..

Podle Helsinské deklarace by se organizátoři výzkumu měli snažit vyhnout se použití placeba. Navzdory skutečnosti, že porovnání nového léku s placebem je považováno za jeden z nejúčinnějších a nejrychlejších způsobů prokazování účinnosti prvního, vědci se uchylují k placebu pouze ve dvou případech, když: neexistuje žádná jiná standardní droga nebo léčebná metoda s již prokázanou účinností; existují vědecky podložené důvody pro použití placeba. Kromě toho by nemělo být ohroženo lidské zdraví v obou situacích. A před zahájením klinického hodnocení bude každý účastník informován o použití placeba.

Obvykle platí za účast v první fázi výzkumu - a pouze za zdravé lidi. Je zřejmé, že se o nový lék nezajímají z hlediska zlepšování jejich zdraví, takže peníze se pro ně stávají dobrou motivací. Neplatí za účast ve druhé a třetí fázi klinického hodnocení - dělají to tak, že v tomto případě peníze nejsou motivací, aby osoba mohla střízlivě posoudit všechny možné přínosy a rizika spojená s účastí na klinickém hodnocení. Organizátoři klinických pokusů však někdy hradí cestovní výdaje.

Pokud se rozhodnete zúčastnit se studie, prodiskutujte to se svým poskytovatelem zdravotní péče. Může vám sdělit, jak si vybrat správnou studii a na co se zaměřit, nebo dokonce říct konkrétní studii.

Klinické zkoušky schválené k provádění jsou uvedeny v registru Ministerstva zdravotnictví Ruské federace a v mezinárodním informačním zdroji www.clinicaltrials.gov.

Věnujte pozornost mezinárodním multicentrickým studiím - jedná se o studie, ve kterých je droga testována nejen v Rusku, ale také v jiných zemích. Jsou vedeny v souladu s mezinárodními standardy a společným protokolem pro všechny..

Jakmile najdete vhodné klinické hodnocení a kontaktujete jeho organizátora, přečtěte si informační list a klidně se zeptejte. Můžete se například zeptat, jaký je účel studie, kdo sponzoruje studii, jaké léky nebo zařízení se budou týkat, zda jsou některé postupy bolestivé, jaká jsou možná rizika a nežádoucí účinky, jak tento test ovlivní váš každodenní život, jak dlouho bude pokračovat studie, která bude sledovat váš stav. V průběhu komunikace pochopíte, zda těmto lidem můžete důvěřovat.

Pokud máte nějaké dotazy, zeptejte se v komentářích.

Esenciální oleje během těhotenství

Toto je velmi starodávný produkt osobní péče. Vědci našli během vykopávek pyramid plavidla se stopami éterických olejů...

A nyní lze lahve s aromatickými látkami zakoupit v jakékoli lékárně. Myslíte si, že s rozvojem chemického průmyslu tyto fondy navždy opustily ženskou tašku na make-up 21. století? Ach ne!

Výhody etherů

Pokud víte, jak takové oleje správně používat, můžete dosáhnout relaxačního účinku, posílit tón těla, zlepšit pleť, imunitu a při nachlazení a SARS, mít antiseptický, baktericidní a protizánětlivý účinek na tělo. Ale - žádná bezmyšlenkovitost v aplikaci, zejména v „zajímavém postavení“.

Jak používat éterické oleje během těhotenství?

Ženy ve speciální péči o léky, výrobky pro péči a kosmetiku. Esenciální oleje nejsou výjimkou. Ano, takový nástroj vám neublíží ani vám, ani malému - ale stojí za to ho použít bez fanatismu a po návštěvě gynekologa (který vám může vyprávět o olejích, které jsou těhotným matkám zakázány).

Ano, neměli byste kupovat étery:

 • myrha,
 • fenykl,
 • muškátový oříšek,
 • pačuli,
 • karafiáty,
 • skořice,
 • jalovec,
 • rozmarýn,
 • tymián,
 • cedr,
 • šalvěj,
 • cypřiš,
 • bazilika,
 • citronový balzám,
 • majoránka.

Použití povolených olejů během těhotenství má svá specifika, která by měla být zohledněna.

 1. Snižte obvyklé (před těhotenství) množství oleje 2krát.
 2. Estery vždy nařeďte a aplikujte je navenek (ale nekapejte do lázně). Můžete vytvářet aplikace, přidávat oleje do aroma lampy, obohatit o ně krémy, nanést na pokožku a zabránit strie.

Co dávají ženě na pozici?

Etery mohou nahradit drogy (které stále nemůžete) za nachlazení a bolesti hlavy, normalizovat své emoční pozadí po náročném dni nebo nervové události, pomáhat v boji proti otokům (a také preventivním opatřením), normalizovat krevní tlak a dokonce vás zachránit před toxikózou.

 • Citron, máta, zázvor a levandule (ve formě esterů) pomáhají v prvním trimestru s toxikózou. Kapka oleje na polštář nebo v aroma lampu (zvlhčovač). Do puzverizátoru můžete přidat trochu oleje a místnost s ním osvěžit.
 • Čajový strom, borovice, eukalyptus vám pomohou na jaře a na podzim, na vrcholu infekce. Musíte je použít, jak je popsáno výše.
 • Levandule, eukalyptus, máta pomůže s migrénami. Do obklady: přidejte 3 kapky oleje do sklenice vody, navlhčete kapesník, namočte je na whisky.
 • Oranžová, růžová, ylang-ylang, petigrain vám pomůže rychle usnout večer a normálně spát až do rána. Opět stojí za to kapat olej na posteli nebo osvěžovat ložnici hodinu před spaním s jejich pomocí.
 • Geranium, heřmánek, bergamot, rosewood vás zachrání před „těhotnými nervy“ a jednoduše pomůže odvrátit stres, který je ve vaší poloze tak nebezpečný. Stejné estery vám pomohou, pokud vám zkušenosti zabrání zaspávat a vyhodíte se a dlouho se v posteli otáčíte. Často se zlobíte doma, bojíte se nadcházejícího narození, máte tvrdou práci? Pak jsou tyto oleje rozhodně vaše volba!
 • Neroli, pelargónie, levandule, citron, měsíček pomohou „trpícím“ trpícím otokem nohou. Je pravda, že v tomto případě aroma lampa nepomůže - musíte udělat koupel nohou. Také se vám bude líbit masáž - vyberte si neutrální základový olej a přidejte do něj trochu aromatického etheru, který potřebujete. Mimochodem, můžete vzít ne jeden, ale několik olejů najednou - to jen zvýší "terapeutický" účinek.
 • Mandarinka, pomeranč, eukalyptus pomůže se zácpou (i když tyto estery lze použít dříve, než se objeví - a pak ti „nepřátelští hosté“ k vám vůbec nepřijdou). Musíte je aplikovat... Ne, ne uvnitř, ale při masáži břicha. Vyberte si jakýkoli masážní olej (bude sloužit jako základ), přidejte 1-3 kapky éteru do jedné masážní části - a vtřete tento voňavý koktejl do pokožky břicha a rukou otáčejte ve směru hodinových ručiček.
 • Levandule a citronová pomůcka pomohou, pokud u hemoroidů skončí dlouhodobá zácpa a další problémy se střevem. Tam je již masáž nepomůže - potřebujete koupel. Potřebujete vodu, 1 nebo 2 kapky etheru a emulgátor (látka, která jim pomůže smíchat).
 • Měsíček, levandule, neroli, mandle, pomeranče a pelargónie vás ochrání před strie. Je vhodné používat ethery dlouho před výskytem strií - konec konců je lepší „ozbrojit“ a provádět profylaxi, než odstranit modré pruhy, které se zde již objevily z kůže. Masáž opět pomůže. Vezměte jojobový olej (olivový, pšeničný klíček) - to bude váš základ. Pro jednu masáž (nebo vlastní masáž) potřebujete 4 polévkové lžíce takové základny, 2 kapky esterů pomeranče, levandule a pelargónie. Poměr se však může lišit - řekněme 3 polévkové lžíce základního oleje, kapka neroli etheru, kapka pomeranče, dvě kapky levandule. Nebuďte líní, často provádějte masáže, ihned po koupeli.

Směsi pro masáž se nemusí mísit před každým zákrokem. Oleje lze připravovat, řekněme, týden předem. V tomto případě je třeba nalít do skleněné nádoby nebo láhve (ale měla by být tmavá) a umístit na chladné místo - lednička to udělá. Olej se tam může uchovávat až 3 měsíce.

Před každým použitím zapáchejte obsah láhve. Pokud se vám zápach nelíbil, znamená to, že se olej zhoršil a neměli byste ho nanášet na kůži.

Články O Neplodnosti