Hlavní Testy

Toxoplazmóza během těhotenství - diagnostika, příznaky, léčba


Toxoplazmóza je nemoc, kterou se ženy plánující těhotenství obávají. Jejich obavy jsou oprávněné, protože tato infekce představuje riziko nejen pro tělo matky, ale také pro zdraví jejího nenarozeného dítěte. Toxoplazmóza je parazitární onemocnění způsobené nejjednoduššími organismy - toxoplazmy.

Toto onemocnění má jinou závažnost, charakterizovanou polymorfismem příznaků a klinických projevů. Toxoplazmóza se týká infekcí TORCH (herpes, zarděnky, cytomegalovirus), které lze aktivovat za podmínek oslabené imunity. Takové infekce jsou zvláště nebezpečné pro plod, který podléhá intrauterinnímu vývoji..

Toxoplazmóza: přenosové cesty

Mnoho lidí věří, že kočky přenášejí pouze nemoc, ale není tomu tak, zdrojem toxoplasmózy mohou být i jiná domácí a divoká zvířata: psi, morčata, králíci, krávy, ovce, prasata, někteří dravci a dokonce i hlodavci. K infekci zdravého člověka může dojít při konzumaci špatně smaženého a syrového masa, potravin, které obsahují zvířecí výkaly, špatném dodržování osobních hygienických pravidel (vzácné, špatné čištění, nedostatek mytí rukou při čištění toalet nemocných zvířat atd.). Je možné přenášet infekci z nemocné matky na plod v děloze i během transplantace vnitřních orgánů nebo krevní transfúze.

Klinické projevy toxoplazmózy

Existuje několik klinických forem toxoplazmózy: akutní, chronická a latentní. Toxoplazmóza může být vrozená a získaná. Toto onemocnění je nebezpečné, protože je nejčastěji asymptomatické. Akutní forma se závažnými příznaky je charakterističtější pro lidi s extrémně oslabenou imunitou (viz Příznaky toxoplasmózy - vrozené a získané).

Když toxoplasmóza vstupuje do těla, postihuje téměř všechny orgány a systémy, proto se vyznačuje polymorfismem klinických projevů. Příznaky onemocnění závisí na tom, který orgán je nejvíce postižen. Hlavní klinické projevy, příznaky toxoplasmózy během těhotenství, mohou být:

 • zvýšení tělesné teploty na vysoká čísla (38 ° C a více), zimnice
 • vzhled slabosti, bolesti hlavy
 • ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku, letargie, ospalost
 • žloutenka
 • vyrážka
 • zvýšení velikosti jater a sleziny, zvýšení lymfatických uzlin
 • snížený svalový tonus
 • výskyt změn v očích (zánětlivé procesy, strabismus atd.)
 • zápal plic
 • příznaky poškození centrálního nervového systému
 • výskyt poruch paměti
 • vzhled pocitů strachu, obsedantních stavů

Akutní toxoplasmóza je nebezpečná pro lidské zdraví a život, má těžký průběh a nepřechází bez následků. Ale včasnou detekcí infekce a adekvátní léčbou se může pacient zotavit.

Diagnostika toxoplazmózy u těhotných žen

Onemocnění je diagnostikováno s ohledem na příznaky nemoci a výsledky laboratorních a instrumentálních metod výzkumu. Sérologické metody jsou hlavními diagnostickými metodami toxoplasmózy. Jaké jsou testy na toxoplasmózu během těhotenství??

 • RNIF (nepřímá imunofluorescenční reakce)
 • RSK (reakce fixace komplementu)
 • IFA (enzymový imunotest)

Reakce nepřímé imunofluorescence je citlivá, počínaje prvním týdnem onemocnění. Dosahuje maximum po 2-4 měsících od okamžiku infekce a je indikativní po mnoho let (s chronickou formou onemocnění).

Reakce vázající komplement vykazuje pozitivní výsledky, počínaje druhým týdnem, dosahuje svého maximálního projevu 2-4 měsíce nemoci. Dále mohou být indikátory negativní nebo mírně pozitivní, což komplikuje diagnostiku chronických a latentních forem.

Nejcennější je krevní test ELISA. S jeho pomocí jsou detekovány imunoglobuliny třídy IgM a IgG, díky čemuž je možné identifikovat a rozlišit všechny formy toxoplazmózy.

KP (test na kožní alergii) s toxoplasminem je další metodou diagnostiky onemocnění. Obvykle se stává pozitivní, počínaje 4-6 týdny infekce a je schopen přetrvávat po celý život. Pozitivní reakce na toxoplasmin se projevuje:

 • celková tělesná reakce,
 • zvýšení velikosti papulek,
 • její hyperémii a bolestivost,
 • zvětšené lymfatické uzliny atd..
 • U těhotné ženy a plodu je nejnebezpečnější primární infekce toxoplazmózou během těhotenství. Pokud k infekci dojde před těhotenstvím, to naznačuje přítomnost ochranných protilátek IgG - procento komplikací je zanedbatelné.
 • Detekce ochranných protilátek IgG není indikací k léčbě.
 • Sexuální partneři těhotných žen, bez ohledu na výsledky vyšetření ženy, nepotřebují povinnou studii infekce TORCH.

V obecné analýze krve pacienta s toxoplazmózou je zaznamenán pokles počtu leukocytů (leukopenie) nebo normálního počtu leukocytů s relativním zvýšením frakce lymfocytů.

Instrumentální diagnostické metody zahrnují: rentgenové vyšetření, diagnostiku fundusu a biopsii lymfatických uzlin.

U pacientů s toxoplazmózou jsou často detekovány intracerebrální kalcifikace v parietálních, frontálních, okcipitálních nebo temporálních lalocích mozku, ve svalech mohou být detekovány také kalcifikace. Vyšetření fundusu u pacientů může odhalit změny v zárodku (příznaky chorioretinitidy). Biopsie lymfatických uzlin zase umožňuje odlišit toxoplasmózu od jiných chorob.

Dešifrování analýzy pro toxoplazmózu během těhotenství

Tabulka poskytuje popis interpretace výsledků analýzy toxoplazmózy u těhotné ženy metodou ELISA, aby se určilo, zda žena byla infikována během těhotenství nebo dříve. Negativní výsledek znamená, že počet detekovaných ochranných protilátek v grafu laboratorního slepého pokusu je menší než normální. Pozitivní výsledek je, když je tato částka ve srovnání s referenčními hodnotami větší.

IgMIgGDešifrování krevního testu pomocí ELISACo dělat
--Žena nemá ochranné protilátky, nedošlo k žádné infekci, patří k seronegativním těhotným ženám a rizikové skupině, každý trimestr by měl být vyšetřen (ve 22 týdnech a před porodem)Během těhotenství by měla být učiněna opatření, která omezí kontakt se psy, kočkami, hlodavci, králíky, důkladně omývají saláty, ovoce, nejezí špatně vařené maso a masné výrobky podrobují dlouhodobému tepelnému ošetření.
+-Nejpravděpodobněji došlo k infekci toxoplazmou, ne více než před 2 měsíci.Žena by měla kontaktovat specialistu na infekční choroby, gynekologa, aby provedla podrobnější studie, protože pravděpodobnost primární infekce toxoplasmou je vysoká. Měla by být testována pomocí PCR krve a moči, po 2 týdnech opakujte analýzy IgG a IgM. Pokud jsou IgG + a DNA pomocí PCR také +, je předepsáno ošetření. Pokud není DNA detekována, neg. IgG, proto byla analýza IgM falešně pozitivní.
++Žena byla v posledních 2-6 měsících nakažena toxplazmou.Žena by měla kontaktovat specialistu na infekční choroby, gynekologa, aby provedla důkladnější studie. Možná se jedná o primární infekci, ale je třeba si uvědomit, že IgM přetrvává + 3 měsíce až 2 roky po toxoplasmózovém onemocnění. Moč a krevní testy se doporučují pomocí testu PCR a avidity (avidity IgG) podle závažnosti infekce, což pomůže určit dobu infekce.
-+Těhotná žena má ochranné protilátky, které ukazují na latentní, chronický proces nebo nesterilní imunitu.To nepředstavuje vážné nebezpečí pro plod a průběh těhotenství, protože výsledek naznačuje přetrvávající celoživotní imunitu. Pokud byla diagnóza ženy provedena poprvé v průběhu těhotenství, lze pomocí PCR také provést močový a krevní test, negativní výsledek prokáže, že imunita byla získána před těhotenstvím a další diagnostika a léčba by neměla být prováděna.

Léčba toxoplazmózy

Drogová léčba těhotných žen je možná pouze ve druhém trimestru těhotenství (po 12 až 16 týdnech). Důvodem je skutečnost, že léky, které se používají proti toxoplazmatu, mohou mít na plod nepříznivý účinek.

Samoléčení toxoplasmózou je nepřijatelné. Latentní průběh při absenci klinických projevů a pozitivních výsledků sérologických testů nevyžaduje léčbu

Pokud se předpovídá závažná forma onemocnění, je ženě nabídnuta ukončit těhotenství, protože chemoterapie je pro plod nebezpečná. Pokud si přeje pokračovat v těhotenství, souhlasí s léčbou toxoplazmózy.

Léčba akutní toxoplasmózy se provádí pyrimethaminovými a sulfonamidovými léčivy nebo spiramycinem v kombinaci se sulfanilami-dy. K eliminaci vedlejších účinků léčiv se předepisuje kyselina listová paralelně. Rovněž pro léčbu toxoplazmózy mohou být těhotným ženám předepisovány léky makrolidové skupiny (rovamycin)..

Pro přesnou diagnózu fetální infekce se provádí amniocentéza - propíchnutí fetálního močového měchýře s analýzou plodové vody. Je třeba si uvědomit, že toxoplazmy v nich jsou detekovány pouze měsíc po infekci těhotné ženy. Zvětšená játra a slezina, výskyt intrakraniálních kalcifikací, zvětšení komor mozku, zesílení placenty detekované ultrazvukem infikovaného plodu může znamenat onemocnění plodu.

Co je nebezpečná toxoplasmóza během těhotenství?

Pokud je těhotná žena nakažena, mohou paraziti vstoupit do plodu krevním řečištěm. Následky toxoplazmózy jsou v tom, že těhotenství může skončit potratem, předčasným porodem, narozením mrtvě narozeného nebo infikovaného dítěte..

Podle statistik je během těhotenství infikováno 12% žen. Jaká je nebezpečí toxoplasmózy během těhotenství? Nejtragičtější věcí pro matku je riziko vzniku vrozené infekce u dítěte. Vrozená toxoplazmóza je pozorována u 30–40% dětí narozených ženám, které byly během těhotenství nemocné.

 • Pokud se infekce matky vyskytla v raných stádiích těhotenství (1–2 trimestr, viz kalkulačka výpočtu gestačního věku), je četnost fetální infekce plodu méně častá než u infekce matky později. Toto onemocnění je však závažnější, když je žena infikována v raných stádiích, riziko potratu a předčasného porodu je 10–15% a vrozená toxoplazmóza u dítěte se závažnými patologiemi je 15–25%.
 • Pokud se infekce vyskytla ve třetím trimestru těhotenství, riziko vrozené choroby u dítěte dosahuje 90%, ale zpravidla je nemoc asymptomatická.
 • Pokud se žena nakazí dlouho před těhotenstvím (6 měsíců nebo déle), infekce se přenáší na dítě v ojedinělých případech a pokud je doba kratší než 6 měsíců, bude riziko přenosu na plod vyšší..

Vrozená toxoplazmóza u dítěte se projevuje běžnými příznaky, které se mohou spojit: hydrocefalus, orioretinitida, hepatosplenomegalie, trombocytopenie, křeče a mikrofrofalmie (malá velikost očních bulví).

Prevence nemoci

Prevence toxoplasmózy během těhotenství je zvláště důležitá u žen se slabou imunitou. Péče musí být věnována půdě, zejména v zahradě a v záhonech. Při výkopu musíte vždy nosit ochranné rukavice (díky malým prasklinám na kůži může do lidského těla pronikat toxoplasma).

Po očištění zvířecích záchodů, očištění klecí a po práci se syrovým masem je nutné důkladně umýt zeleninu a ovoce, umýt ruce. Nemůžete jíst špatně smažené maso, zejména steak s krví a podobnými pokrmy. Nedoporučuje se líbat domácí zvířata, jejich sliny mohou obsahovat parazity.

Pokud máte pochybnosti o tom, zda je vaše zvíře nakaženo toxoplazmózou, předejte výkaly zvířete k analýze, a pokud se ukáže, že je zdravé, nenechte ho jíst syrové maso a nenechávejte ho na ulici, aby se neinfikovalo nemocnými zvířaty..

Toxoplazmóza u těhotných žen

 • Co je toxoplasmóza u těhotných žen?
 • Co způsobuje toxoplasmózu u těhotných žen
 • Patogeneze (co se děje?) Během toxoplazmózy u těhotných žen
 • Příznaky toxoplazmózy u těhotných žen
 • Diagnostika toxoplazmózy u těhotných žen
 • Léčba toxoplazmózy u těhotných žen
 • Prevence toxoplazmózy u těhotných žen
 • Pokud máte toxoplazmózu u těhotných žen, měli byste se poradit s lékaři

Co je toxoplasmóza u těhotných žen?

Toxoplazmóza je jednou z infekcí TORCH, infekce spojené s jedním jediným příznakem - patogeny lze přenášet in utero: z matky na dítě. Tyto infekce jsou často příčinou problémů s těhotenstvím a viníkem vrozených malformací u dítěte.

Co způsobuje toxoplasmózu u těhotných žen

Naléhavost problému toxoplasmózy je dána vysokou infekcí populace parazitem Toxoplasma gondii. Prevalence toxoplazmózy se značně liší v závislosti na charakteristikách výživy v některých zemích. Ve Francii je tedy více než 70% žen před těhotenstvím infikováno toxoplazmem a před početím získají imunitu. Přesto se odhaduje, že ve Francii se u 1 ze 140 žen vyvíjí toxoplazmóza během těhotenství, zatímco ve Velké Británii je tato hodnota mnohem nižší u 1: 400 žen..

Toxoplasma je intracelulární parazit ze třídy Sporozoa, jehož hlavním hostitelem jsou kočkovité šelmy. Ve střevním epitelu koček dochází k sexuální reprodukci parazita s tvorbou oocyst, které se vylučují do akutní fáze infekce stolicí a po dlouhou dobu se ukládají do půdy. Oocysty trávicího traktu vstupují do střev zprostředkujících hostitelů - býložravci a masožravci, včetně lidí. V důsledku nesexuálního dělení se vytváří tachyzoit - parazit o velikosti 4 až 7 mikronů, schopný migrace a množení v buňkách různých orgánů (centrální nervový systém, lymfoid, sval atd.), Kde se rychle tvoří pseudocysty a cysty. U cyst může parazit ve formě bradyzoitu zůstat po celý život ve stavu vita minima a aktivovat se v případě významného snížení imunity..

Patogeneze (co se děje?) Během toxoplazmózy u těhotných žen

Buněčná a humorální imunita poskytuje spolehlivou a celoživotní ochranu proti reinfekci a aktivaci bradyzoitů v cystu. Imunogeneze, zejména kontinuální produkce protilátek, je indukována kontaktem buněk imunitního systému s cystickými antigeny parazita, tato imunita se nazývá nesterilní. Stav vazby buněčné imunity se bere v úvahu pouze u zjevných forem onemocnění.

Člověk se nakazí tkáňovými cystami, když jí polopečené maso nebo oocysty - když jedí nemytou zeleninu nebo přímo z koček. Je možný transsplacentální přenos. Až 80% populace je infikováno toxoplazmem, nachází se ve stadiu latentní toxoplasmatické infekce. Riziko infekce během 9 měsíců těhotenství u seronegativních žen je přibližně 1%.

Existují 4 způsoby, jak infikovat osobu toxoplazmózou.

 • Perorální příjem cyst v masu a uzeninách, které nebyly podrobeny dostatečnému tepelnému ošetření.
 • Perorální požití oocyst do těla potravou (například hlávkovým salátem), vodou, jakož i předměty a půdou, které jsou kontaminovány výkaly koček (například při práci na zahradě); Výkaly koček se stávají infekční až 3. den po mimotělním zrání.
 • Transplacentární přenos na plod během akutní toxoplazmatické infekce u nastávající matky.
 • Transplantace orgánů a krevní transfúze. Poškození buněk parazity vede k omezenému a / nebo generalizovanému zánětu: lymfadenitida, encefalitida, hepatitida, myositida, myokarditida. Závažnost zánětlivých změn je odlišná a zpravidla nevýznamná, ale ve všech případech převažuje nekróza, následovaná fibrózou a kalcifikací tkání. Během akutního procesu a cytolýzy jsou volné formy (tachyzoity) umístěny mimo buňky, cirkulují v tělních tekutinách, kde jsou napadeny fagocyty a následuje rychlé odstranění z krve..

Infekce a parazitémie jsou ve většině případů asymptomatické a pouze asi 10% infikovaných lidí má nízkopríznakový obraz onemocnění: bolesti hlavy, mírná horečka, lokální lymfadenitida, mírná myositida. Ve vzácných a závažnějších případech je onemocnění doprovázeno generalizovanou lymfadenopatií, tečkovanou vyrážkou, migrační artralgií a hepatosplenomegalií. Závažné varianty onemocnění (myokarditida, pneumonie, uveitida, chorioretinitida) se vyskytují pouze u dospělých s imunodeficiencí au dětí infikovaných dělohy..

Riziko fetální infekce je významné při počáteční infekci těhotným parazitem. Imunita ženy infikované před těhotenstvím spolehlivě chrání plod po opakovaném kontaktu s toxoplasmou v případě možné reinfekce během těhotenství, s výjimkou vzácných stavů imunodeficience. Počet neimunních těhotných žen v Rusku je 60-70%. Během těhotenství se nakazí asi 11% žen, které ve 30-40% případů přenášejí infekci na plod. Tak je infikováno 1 z 1000 plodů..

Pro řešení otázek prevence a léčby toxoplazmózy plodu a dítěte je nezbytná včasná diagnostika infekce těhotné ženy, což je možné na základě výsledků opakovaných sérologických studií prováděných v určitých stadiích těhotenství..

U nemoci v prvním a druhém trimestru dosahuje riziko spontánního potratu a předčasného porodu 10-15%. Riziko vrozené toxoplazmózy a její závažnost závisí na délce infekce těhotné ženy: čím dříve se infekce vyskytuje, tím nižší je riziko onemocnění a tím větší je závažnost projevů. Když je tedy matka infikována v trimestru III, riziko vrozené toxoplasmózy je 75–90%, zatímco u 90% novorozenců je nemoc asymptomatická. Při infekci v prvním trimestru je riziko vrozené toxoplasmózy pouze 10–25%, ale onemocnění v 65% případů pokračuje v závažné formě. Pokud byla žena infikována toxoplazmózou před těhotenstvím, potom je vrozená toxoplasmóza u jejího nenarozeného dítěte obecně nepravděpodobná.

Při intrauterinní infekci toxoplazmózou je možná smrt plodu a předčasný porod. Mezi rané projevy vrozené toxoplazmózy je třeba uvést IUGR, mikrocefalu, intrakraniální kalcifikace, hydrocefalus, chorioretinitidu, hepatosplenomegalii, žloutenku a trombocytopenii. Pozdní projevy - mentální retardace a epileptické záchvaty. Těhotná léčba snižuje riziko vrozené toxoplazmózy o 60%.

Při primární infekci u matky je plod infikován buď přímo, nebo nepřímo z ložisek toxoplasmózy v placentě. Po latentním období může infekce přejít z matky na plod. Riziko infekce a onemocnění plodu závisí na gestačním věku. V časných stadiích těhotenství infekce z matky na plod prochází zřídka a pomalu, v pozdějších stádiích se dítě nakazí rychleji as vyšší pravděpodobností.

Pouze ve vzácných případech vede těhotná infekce k infekci dítěte v prvním trimestru. Přestože jsou tyto děti vážně postiženy, nemají při pokládání orgánů anomálie. Lidské embryopatie způsobené toxoplazmem nejsou známy, ačkoli existuje důkaz toxického narušení embryogeneze v důsledku chorionitidy bez přímého kontaktu parazita s embryem. K vysvětlení tohoto jevu existují dvě hypotézy: buď embryo infekce vede k předčasnému potratu, nebo patogen přechází z matky na plod kvůli svému intrauterinnímu latentnímu období až po skončení embryogenezního období a dítě má příležitost přežít infekci.

Příznaky toxoplazmózy u těhotných žen

Toto onemocnění je často asymptomatické. Někdy se v klinickém průběhu podobá infekční mononukleóze s výskytem atypických lymfocytů v krevním nátěru a velmi zřídka vede k přechodné pneumonitidě nebo letální encefalomyelitidě. Jak s vrozenou, tak získanou toxoplazmózou je možné poškození očí ve formě chorioretinitidy. Infekce dětí a dospělých s nedostatkem imunity může způsobit obecný nebo místní proces s nezvratnými důsledky. S infekcí HIV, jak se zvyšuje imunodeficience, je možná reaktivace toxoplazmózy, projevující se více mozkovými abscesy.

Reprodukce patogenu vede k zánětlivým reakcím s nekrózou a kalcifikaci tkání. V dřívějším období vývoje plodu s nedostatečnou vnitřní imunokompetencí dítěte nebo s masivní infekcí je možná velmi silná reprodukce patogenu plodu s hydrocefalem, ascitem a hepatózou. Poškození mozku (meningoencefalitida) a oka (chorioretinitida) jsou spojeny s tropismem parazita na centrální nervový systém. Je možná generalizovaná toxoplazmóza a poškození jednotlivých parenchymálních orgánů (hepatitida, myokarditida). Pokud zánětný proces nevede k potratu, jsou při narození pozorovány zbytkové účinky: fibrosklerotické změny v orgánech s jejich deformací a narušenou funkcí - tzv. Falešné malformace.

Pozdní fetopatie se může projevit celou řadou klinických příznaků - od mírných až po extrémně závažné možnosti. Klinicky exprimované formy se vyznačují horečkou, lymfadenitidou, hepatosplenomegalií, žloutenkou, křečemi, anémií, trombocytopenií, exantémem. Existují důkazy, že asymptomatické a subklinické formy také neprojdou bez povšimnutí: u řady dětí se po letech objevují neurologické odchylky, důsledky chorioretinitidy, hluchota a mentální retardace.

Diagnostika toxoplazmózy u těhotných žen

Laboratorní diagnostika toxoplazmózy je založena především na sérologických metodách - stanovení titru protilátek proti toxoplazmě. Při diagnostice, spolehlivě rostoucích a vysokých ukazatelích se při opakovaných studiích bere v úvahu dynamika titrů IgM a IgG. Sérologické studie v dynamice zahrnují 2 vzorky v intervalu 2-4 týdnů; Čtyřnásobné zvýšení titrů nebo pozitivních protilátek IgM a IgA naznačuje čerstvou infekci. IgM protilátky zůstávají až do 6. měsíce od počátku nemoci a IgG se objevují od 6. do 8. týdne a jsou častěji indikátorem nesterilní imunity nebo chronické varianty toxoplazmózy. Vzácné případy aktivace procesu (často chorioretinitida) jsou doprovázeny zvýšením protilátek IgG. Toxoplasma může být izolována v buněčné kultuře nebo pomocí PCR.

V laboratorní diagnostice toxoplazmatické infekce existují tři aspekty: diagnostika u těhotné ženy, prenatální diagnostika, postnatální diagnostika s vývojem dítěte. Seronegativní těhotné ženy by měly dostat příležitost zabránit infekci. Jejich stav by měl být sledován každých 8-12 týdnů až do konce těhotenství. Detekce protilátek v krvi těhotné ženy by měla poskytnout odpovědi na následující otázky: existuje imunita, existuje akutní nebo nedávná infekce, existuje sérokonverze. Pokud jsou k dispozici pouze protilátky IgG, může být podezření na latentní toxoplazmatickou infekci..

Pokud jsou protilátky IgM detekovány v krvi těhotné ženy, mohou to být následující situace:

 • akutní nebo nedávná infekce významná pro těhotenství;
 • zvýšení specifických IgM protilátek v důsledku nového střevního kontaktu s toxoplazmem (lokální reinfekce?) nebo klinicky významné reaktivace;
 • nespecifická IgM reakce (tzv. přírodní IgM protilátky proti toxoplazmatickým antigenům).

Během prvního vyšetření těhotné ženy nelze vyhodnotit pozitivní IgM test bez dalšího výběru příznaků infekce významných pro těhotenství. IgM protilátky přetrvávají zpravidla po dobu jednoho roku a často dokonce 2-3 roky. V každém takovém případě je nutná studie spárovaných sér..

 • Pozitivní IgM-mecm nelze vyhodnotit při prvním vyšetření těhotné ženy bez dalšího vyšetření.!
 • V obtížné situaci by měly být použity metody přímé detekce patogenu nebo detekce protilátek proti specifickým antigenům P18 bradyzoitů (umožňují odlišit akutní fázi od rozpadající se infekce).!

Vzhledem k sonografickým údajům naznačujícím poškození dítěte toxoplazmózou v případě akutní infekce toxoplazmou u těhotné ženy se doporučuje prenatální diagnostika. Ve většině případů existuje relativní indikace: v případě akutní infekce toxoplasmy u matky je nutné určit, zda infekce prošla na dítě s normálními sonografickými nálezy. Při amniocentéze se zkoumá plodová voda, kordocentéza - krev.

Od infekce do doby studie by měly uplynout nejméně 4 týdny (termín je určen sérologickými údaji), protože při dřívějším vpichu patogen možná nedosáhl plodové vody a je pravděpodobný falešně negativní výsledek. Proražení se provádí nejdříve 16 týdnů těhotenství. Před výzkumem není možné provádět kombinovanou terapii pyrimethaminem a sulfadiazinem, jinak jsou možné falešně negativní výsledky PCR. Pokud je zjištěna fetální infekce a současně existují sonografické známky poškození dítěte, měla by být s rodiči prodiskutována možnost ukončení těhotenství. Pokud není přerušeno těhotenství bez výrazných abnormalit plodu, pak se léčba provádí před porodem a během prvních 12 měsíců života dítěte (čtyřtýdenní kombinovaná terapie pyrimethaminem, sulfadiazinem a kyselinou listovou střídavě se čtyřtýdenní terapií rovamycinem). Po narození je pupečníková krev, placenta vyšetřena pomocí PCR a porovnány sérologické testy u matky a dítěte..

Hlavní ustanovení prenatální diagnostiky toxoplazmózy jsou následující.

 • Prenatální diagnostika je nutná v následujících situacích:
  • absolutní indikace: v případě akutní infekce toxoplasmy u těhotné ženy a ultrazvukové údaje naznačující poškození plodu;
  • relativní indikace: u akutní toxoplazmatické infekce u těhotné ženy a „normální“ fetální ultrazvuková data.
 • Při prenatální diagnostice je třeba zvážit následující skutečnosti:
  • od doby infekce do doby studie by mělo uplynout nejméně 4 týdny (ke snížení počtu falešně negativních výsledků);
  • amniocentéza se provádí nejdříve 16 týdnů těhotenství;
  • před studií není možné provádět kombinovanou terapii s pyrimethaminem a sulfadiazinem (snížit počet falešně negativních výsledků).
 • Pokud je detekována fetální infekce a ultrazvukové známky poškození plodu, je indikován potrat.
 • Při absenci ultrazvukových projevů poškození plodu je nutná předporodní a postnatální terapie (čtyřtýdenní kombinovaná terapie pyrimethaminem, sulfadiazinem a kyselinou listovou střídavě se čtyřtýdenní terapií rovamycinem).

Léčba toxoplazmózy u těhotných žen

Léčba toxoplazmózy je účinná během období cirkulace extracystických forem parazita v krvi, intracelulárního dělení tachyzoitů, následovaného parazitémií v akutním a přetrvávajícím procesu; drogy nepůsobí na cystické formy (bradyzoity). Není potřeba úplná hygiena parazita, protože cystické formy (kočár) poskytují normální nesterilní imunitu.

Nejúčinnější léky jsou pyrimethamin v kombinaci se sulfonamidy. Léky blokují funkci enzymů (reduktázy a syntetázy) zapojených do syntézy parazita kyseliny listové. Vedlejší účinky všech antifolátů jsou eliminovány jmenováním kyseliny listové. Makrolidy, které inhibují syntézu proteinů na ribozomech patogenu, jsou druhé z hlediska účinnosti, je také brána v úvahu jejich nižší toxicita a účinek na intracelulární formy parazita..

U latentní toxoplasmózy (pozitivní výsledky sérologických testů při absenci klinických projevů) se léčba neprovádí. Přestože riziko vrozené toxoplazmózy je nízké během infekce v prvním trimestru těhotenství, je potrat indikován kvůli možnému poškození plodu. Problematika potratů a varování pacienta před možným nebezpečím chemoterapie, jakož i získání písemného souhlasu s touto léčbou jsou individuálně vyřešeny..

V případě naléhavé touhy ženy prodloužit těhotenství v prvním trimestru je nutná terapie spiramycinem. Od trimestru II u akutní toxoplasmózy je předepsán pyrimethamin v kombinaci se sulfonamidy a střídavě s cykly spiramycinu. Terapie se provádí do konce těhotenství. Ve třetím trimestru se sulfonamidy ruší 2 týdny před očekávaným narozením, aby se zabránilo konkurenční hyperbilirubinemii. K eliminaci vedlejších účinků pyrimethaminu a sulfonamidů (potlačení funkce kostní dřeně) se kyselina listová předepisuje až do 5 mg / den.

Léčebný režim pro akutní toxoplasmózu během těhotenství je následující.

 • Od okamžiku diagnózy do 15 týdnů: rovamycin 9 000 000 ME denně.
 • Od 16 do 36 týdnů, bez ohledu na předchozí terapii rovamycinem, se provádí čtyřtýdenní kombinovaná terapie kyselinou listovou: sulfanilamidy 4 g (1 g 4krát denně), pyrimethamin - 1 den 50 mg, pak 25 mg denně, leucovorin 10-15 mg denně.
 • Od 36 týdnů do konce těhotenství se sulfadiazin nahrazuje z důvodu rizika hemolýzy a žloutenky u novorozenců rovamycinem.
 • Je třeba týdenní sledování klinického krevního testu a analýza moči.
 • Novorozenec je vyšetřen (sérologie, klinická data), s potvrzením vrozené toxoplazmózy, je léčba prováděna střídavě po 4 týdnech pod dohledem neonatologa, oftalmologa, neurologa, specialistu na infekční choroby..

Prevence toxoplazmózy u těhotných žen

Prevence nitroděložní toxoplazmózy by měla být prováděna s ohledem na skutečnost, že pouze primární infekce ženy během těhotenství může vést k infekci plodu. Preventivní metody se dělí na hygienické a speciální. První obsahuje informace o dodržování následujících pravidel: nezkoušejte syrové mleté ​​maso, nejezte pouze tepelně dobře zpracované maso, důkladně umyté ovoce, zeleninu, byliny, dezinfikujte výkaly koček, udržujte ruce čisté, zahradničení.

Speciální metody spočívají ve vyšetřování pomocí diagnostického algoritmu u všech žen před těhotenstvím a během těhotenství. Při první návštěvě těhotné ženy u lékaře se zkoumá titr protilátek proti Toxoplasma gondii. Pokud je výsledek pozitivní, stanoví se obsah specifického IgM ve stejném vzorku séra, aby se vyloučila akutní infekce. Pokud jsou zjištěny, je předepsána léčba nebo se doporučuje těhotenství ukončit. Při absenci specifických protilátek se vyšetření opakuje 10 až 12 týdne a 20 až 22 týdnu, protože seronegativní těhotné ženy budou ohroženy akutní toxoplazmózou.

U infikovaných, ale „prakticky zdravých dětí“ narozených matkám s přesně prokázanou primární infekcí během těhotenství je nutná následná péče do 10 let, včetně pravidelného klinického a laboratorního vyšetření, aby se zjistila možná transformace infekce na nemoc.

Hlavní ustanovení o prevenci vrozené toxoplazmózy jsou následující.

 • Primární prevencí je výchova těhotných žen, které jsou seronegativní na toxoplazmózu:
  • dobré tepelné zpracování masa a masných výrobků;
  • důkladné zpracování vařených vodních salátů a ovoce;
  • pokud má těhotná žena kočku, je nutné používat konzervy nebo suché jídlo, udržovat kočku v bytě, čistit denně stoličku a opařovat ji vroucí vodou;
  • pokud otoky lymfatických uzlin nebo stížnosti připomínající chřipku, okamžitě vyhledejte lékaře a vyjasněte si příznaky.
 • Sekundární prevence - diagnostika a terapie akutní toxoplasmózy u těhotných žen.
 • Terciární profylaxe - ke zlepšení klinické prognózy u rizikových těhotných žen pomocí spolehlivé diagnostiky a důsledné antibiotické terapie (prenatální diagnostika a sledování po porodu).

Toxoplazmóza během těhotenství

Lékařské odborné články

Co je toxoplasmóza??

Toxoplazmóza je parazitární choroba ptáků, zvířat a lidí.

Pro většinu lidí takové onemocnění nezpůsobuje vážné zdravotní problémy. Ale pro těhotnou ženu a její vyvíjející se dítě může toxoplazmóza během těhotenství vést k poškození mozkové funkce a ztrátě zraku. Riziko, že se těhotná žena nakazí touto infekcí a jejím plodem, je však zanedbatelné.

Pokud jste již těhotná nebo se chystáte stát matkou a máte obavy z toxoplasmózy, poraďte se se svým lékařem a podrobte se nezbytnému testování. Pokud jste byli dříve léčeni na toxoplazmózu, je pravděpodobnost recidivy onemocnění a jeho přenos na dítě snížena na nulu, protože se ve vašem těle vytvářejí protilátky.

Ale v opačném případě musíte během těhotenství přijmout bezpečnostní opatření: nedotýkejte se potenciálně infikovaných produktů a předmětů, jako je maso nebo stolice domácích zvířat.

Příčinou toxoplasmózy je patogen - parazitární organismus. Infekce se přenáší během:

 • jíst nakažené maso, které je polopečené a zmrazené;
 • čištění stolice zvířat (kočka);
 • práce na místě, kde půda obsahuje nakažené výkaly zvířat (kočka);
 • jíst všechno, co přišlo do styku s výkaly koček, včetně ovoce a zeleniny v nemytém stavu, a také jídlo, které leželo na těch površích, kde chodili domácí mazlíčci (kočky).

U toxoplasmózy jsou pozorovány příznaky podobné chřipce. Ale ve většině případů o tom lidé nemusí ani vědět. Ve zdravém těle se silnou imunitou onemocní sama o sobě. U novorozenců tělo stále bojuje s infekcí, takže lékař předepisuje léky, aby se zabránilo komplikacím.

Krevní test ukazuje přítomnost toxoplasmózy nebo že infekce byla již v minulosti. Pokud se žena během těhotenství nakazí, mělo by být také vyšetřeno dítě. Lékař odebere vzorek plodové vody a zkontroluje infekci..

Pokud se během těhotenství objeví toxoplasmóza, lékař předepíše antibiotika, která:

 • chránit dítě před infekcí;
 • snížit pravděpodobnost, že se dítě vyvine závažnými komplikacemi.

Pokud žena podstoupí léčbu během těhotenství, zdraví jejího dítěte nebude ovlivněno. Pokud má dítě toxoplazmózu, bude muset brát antibiotika po celý rok.

Prevence toxoplazmózy během těhotenství

 • Pokud jsou doma zvířata (kočka), požádejte příbuzné, aby se během těhotenství očistili. Otřete stoly a pracovní desku v kuchyni, protože se tam kočky snadno dostanou. Pokud stále potřebujete vyměnit krabičku pro kočky, oblékněte si rukavice a masku, umyjte si ruce mýdlem.
 • Jezte dobře vařené maso a nejezte hovězí trhané maso.
 • Vyhněte se kontaktu s trusem domácích zvířat na zahradě. V případě potřeby se dotkněte země, nasaďte si rukavice a poté si umyjte ruce mýdlem.
 • Před jídlem důkladně omyjte ovoce a zeleninu..
 • Předem si umyjte ruce a předměty používané k vaření masa, kuřecího masa, ryb, ovoce nebo zeleniny.

Toxoplazmóza během těhotenství - příčiny

Toxoplazmóza je rozšířené parazitární onemocnění u lidí a zvířat, které je způsobeno jednoduchými mikroorganismy. Kočky jsou jedinými nosiči tohoto patogenu. Pokud je kočka nakažena, její výkaly obsahují vajíčka toxoplasmy po dobu dvou týdnů. Na vlhké půdě mohou přežít rok a půl. Protože jsou v půdě a písku, infikují jídlo a vodu. Kočky, které jsou neustále v domě a nechytají myši, jsou považovány za bezpečné..

Infekce úst

K infekci dochází skrze výkaly koček, kontaminovanou vodu a jídlo.

Jiné způsoby infekce:

 • Toxoplasmatická vajíčka vstupují do lidského střevního traktu poté, co dopadly na potravu nebo na jiné povrchy, kterých se kočka dotkla. Konzumace kontaminovaných potravin, jako je nemytá zelenina nebo hygiena před jídlem, často vede k infekci..
 • Jíst nakažené zvířecí maso. Polotovary nebo syrové zvířecí maso může obsahovat vajíčka toxoplasmy.

Pokud se toxoplazmóza projevila během těhotenství nebo 8 týdnů před početí, existuje možnost jejího přenosu na plod. V případě získané imunity před početí není opětovné infikování nebo přenos nemoci na plod možné.

Toxoplazmóza během těhotenství - příznaky

Se zdravým imunitním systémem

Většina lidí onemocní, když se poprvé nakazí toxoplazmózou. Některé mohou mít mírné příznaky podobné chřipce, které trvají několik měsíců. To je důvod, proč lidé nezjistí okamžitě přítomnost nemoci..

 • Otok mandlí
 • Bolest svalů
 • Únava
 • Zvýšení teploty
 • Bolest krku
 • Vyrážka

Příznaky toxoplasmózy u novorozence

Většina novorozenců nemá příznaky. Pokud však není léčba prováděna, mohou se objevit komplikace - objevují se problémy s viděním a dochází k destrukci mozku. Někdy se slepota vyvíjí po 20 letech.

Některé infikované děti mají závažnou formu onemocnění, včetně:

 • bolest očí, zhoršené vidění nebo slepota;
 • poškození mozku vedoucí k mentální retardaci a někdy křečím.

Se slabým imunitním systémem

U lidí s oslabeným imunitním systémem (HIV, po transplantaci orgánů nebo lymfomem) se může vyvinout smrtící forma onemocnění (toxoplazmóza). Aby se tomu zabránilo, je předepsán průběh antibiotik. Těžké onemocnění vyžaduje intenzivní péči. Ve velmi vzácných případech postihuje onemocnění orgány, jako je mozek, oči, plíce a srdce..

Toxoplazmóza během těhotenství - klinický obraz

Opakovaná infekce je nemožná, protože tělo produkuje protilátky a bojuje s infekcí. V tomto případě je pravděpodobnost přenosu na dítě nulová. Ale s oslabeným imunitním systémem (léčba HIV nebo chemoterapie), možná opětná infekce a přenos na plod.

Infekce před a během těhotenství

Plod nemůže odolat infekci. Parazit vstupuje do plodu dva měsíce po infekci matky. Pokud k tomu dojde v první polovině těhotenství, mohou se vyvinout vážné komplikace - postižení mozku a očí. Pokud dojde k infekci v druhé polovině těhotenství, může být poškození menší.

Pokud se infikovaným dětem po narození neléčí antibiotika, mohou se v prvních 20 letech života vyvinout vážné komplikace, které často vedou k mentální retardaci, poškození zraku a někdy i slepotě.

Toxoplazmóza během těhotenství - rizikové faktory

Riziko získání toxoplasmatických parazitů je výrazně sníženo, pokud jsou dodržována hygienická pravidla, ale zvyšuje se, pokud:

 • Jíst maso s krví nebo potravinami, které přicházejí do styku se syrovým pláštěm. Jakékoli maso je potenciálně nebezpečné..
 • Pití kontaminovaného ovoce, zeleniny nebo vody
 • Hygiena před jídlem (nemyté ruce po použití toalety nebo po dotyku syrového masa).
 • Čištění výkalů domácích zvířat (kočky) bez umytí rukou po tomto nebo vdechnutí kontaminovaného prachu.
 • Zahradnictví bez rukavic bez hygieny: paraziti mohou přežít v půdě a písku po dobu 18 měsíců.

Hrozba infekce plodu

Čím delší je gestační věk na infekci toxoplazmózou, tím vyšší je riziko přenosu nemoci na plod. Čím dříve se však objeví, tím vyšší je riziko vzniku závažných komplikací po narození. Každé dítě s toxoplazmózou by mělo být léčeno antibiotiky..

Toxoplazmóza během těhotenství - kdy vyhledat pomoc lékaře

Během vaší první návštěvy u lékaře prodiskutujte rizikové faktory pro získání toxoplazmózy a rozhodněte se, zda by měla být provedena analýza, aby se identifikovala. Pokud máte otoky mandlí, horečku, bolest v krku nebo příznaky podobné chřipce, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Někdy je žena pod dohledem lékaře. Screening na toxoplazmózu se provádí, existuje-li hrozba fetální infekce. V některých zemích s velkým počtem případů odborníci doporučují včasné testování a léčbu, aby se předešlo dalším komplikacím. Pokud jste těhotná nebo plánujete mít dítě, přemýšlejte o možných rizikových faktorech a konzultujte se svým lékařem, kdy je nejlepší testovat.

Na koho se obrátit

Pokud máte podezření na toxoplazmózu, musíte provést testy. Pokud je během těhotenství detekována toxoplazmóza, lékař předepíše léčebný postup. Pokud je novorozenec infikován během těhotenství, zachází s ním neonatolog nebo specialista na infekční choroby.

Toxoplazmóza během těhotenství - diagnostika a testování

Infekce plodu toxoplazmózou je velmi vzácná. Před narozením se 1 až 10 dětí na 10 000 infikuje toxoplazmózou. Proto není screening tohoto onemocnění nedílnou součástí programu péče o těhotné ženy. Zkoušky na toxoplazmózu během těhotenství nebo před početí jsou nezbytné, pokud:

 • Bojíte se možné infekce?.
 • Myslíš si, že se nemůžeš vyhnout infekci.

V zemích, kde je toxoplasmóza vzácná, je screening na infekce pouze u kojenců. Pokud je nemoc častější, provádí se screening toxoplazmózy u všech těhotných žen.

Krevní test se provádí za účelem identifikace protilátek, které odolávají infekci. Jejich přítomnost v krvi naznačuje, že jste byli dříve infikováni a váš imunitní systém nyní vytváří protilátky, které budou dále chránit nenarozené dítě před toxoplazmózou. V některých případech se pro úplnou jistotu provádí několikrát krevní test.

 • K detekci protilátek proti toxoplazmatu se provádí krevní test na toxoplazmózu. Pokud výsledky nebo příznaky naznačují přítomnost infekce, provede se druhá analýza k potvrzení diagnózy..
 • Amniocentéza je příjem amniové tekutiny pro analýzu. Blot hybridizační test s polymerázovou amplifikací se používá k detekci toxoplasmatické DNA (u plodu).
 • Ultrazvuk je zaměřen na identifikaci příznaků poškození orgánů plodu..

Včasná diagnóza choroby

Vrozené vady se většinou vyvíjejí, když je plod infikován v 10 až 24 týdnech těhotenství. Z tohoto důvodu hraje včasná detekce toxoplasmózy u plodu důležitou roli při prevenci závažných komplikací. (Pokud dojde k infekci pozdě v těhotenství, vývoj závažných komplikací je nepravděpodobný, ale je třeba provést léčbu, aby se zabránilo budoucím problémům).

Toxoplazmóza během těhotenství - přehled léčby

Pokud jste těhotná a máte silný imunitní systém, nebudete muset léčit toxoplasmózu, protože příznaky obvykle samy odezní. Pokud však k infekci došlo během těhotenství, je nutné podstoupit léčbu, aby se chránilo vyvíjející se dítě. Fetální imunitní systém dosud není schopen odolat toxoplasmóze, proto jsou zavedena antibiotika, která zabíjejí parazitární organismy. Novorozenci, kteří jsou léčeni v lůně, vypadají po narození zdravěji.

Děti, které nebyly diagnostikovány a léčeny před narozením, jsou ohroženy rozvojem onemocnění mozku a zraku v děloze nebo v prvních dvou letech života.

Ultrazvuk někdy identifikuje těžká poranění plodu v důsledku toxoplazmózy v časných stádiích těhotenství. V takových případech mohou rodiče rozhodnout o ukončení těhotenství..

Toxoplazmóza v těhotenství - prevence

Pokud nejste těhotná a máte silný imunitní systém, nebudete muset zabránit toxoplazmóze, protože nemoc může být mírná nebo vůbec nevyvolávat příznaky.

Opakovaná infekce je nemožná, protože se tělo naučilo odolat infekci a imunitní systém matky také chrání plod. K určení protilátek proti tomuto onemocnění se provádí krevní test..

Během těhotenství a před početí:

 • Pokud si nejste jisti, že váš imunitní systém může bojovat s infekcí, vyhněte se kontaktu s provokatéry nemocí, abyste ochránili své nenarozené dítě před infikováním..
 • Pokuste se nedotýkat výkaly koček v domě i na zahradě.
 • Pokud je v domě kočka a jste těhotná nebo se chystáte stát matkou, požádejte jednoho z příbuzných, aby odstranil jeho stolici. Pokud to není možné, čistěte denně, protože vejce Toxoplasma se stanou nebezpečnými během 1-5 dnů.
 • Používejte rukavice a masku a důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou..
 • Pravidelně čistěte stůl a pracovní desky v kuchyni, kam mohla kočka jít.
 • Přemýšlejte o udržení kočky v domě. Kočky, které chodí ven, se mohou nakazit parazitickými organismy Toxoplasma gondii jedením infikovaných ptáků nebo hlodavců. (Ale nesmíte dovolit kočce chytat domácí zvířata, protože mohou být také nakažliví).
 • Při práci na zahradě noste rukavice a důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou..
 • Opláchněte všechna jídla, která by teoreticky mohla přijít do styku s kočičí stolicí, včetně ovoce a zeleniny.
 • Jezte pouze plně vařené (ale nikoli krevní) maso. Vyhněte se trhavým. Parazitární organismy Toxoplasma gondii umírají při vysoké teplotě.
 • Po vaření syrového masa, drůbeže, mořských plodů, ovoce a zeleniny si dobře umyjte ruce a kuchyňské potřeby.
 • Když jste venku nebo na cestách, nepijte neupravenou vodu.

Toxoplazmóza během těhotenství - léky

Léky pro léčbu toxoplasmózy jsou nezbytné pouze tehdy, je-li možné, že je infikované vyvíjející se dítě (plod) nebo má člověk slabý imunitní systém. I když je těhotná žena zdravá a má silnou imunitu, pro bezpečnost plodu se doporučuje léčba..

Pokud je nemoc diagnostikována během těhotenství, předepisují se antibiotika..

 • Antibiotická léčba snižuje riziko fetální infekce.
 • V případě infekce plodu (diagnóza se provádí amniocentézou) může lékař předepsat jiné antibiotikum nebo přidat další.

Pokud je u novorozence diagnostikována toxoplazmóza, musí dítě podstoupit léčbu v prvním roce života, což sníží riziko poškození mozku a rozvoje problémů se zrakem (včetně slepoty)..

Výběr léčivého přípravku

Pokud těhotná žena bere antibiotika, neznamená to, že ovlivní infekci plodu stejným způsobem.

Co je nebezpečný toxoplasmos u těhotných žen?

Pro každou ženu je těhotenství jedinečným obdobím v jejím životě, během kterého by měl být postoj k jejímu tělu velmi opatrný a odpovědný, je nutné ho chránit před všemi druhy nemocí, protože mohou nepříznivě ovlivnit plod. Toxoplazmóza u těhotných žen není výjimkou z tohoto pravidla, proto je důležité vědět o této nemoci natolik, aby ji správně odolávala..

Co je toxoplasmóza??

Toxoplazmóza je parazitární infekce vyskytující se u lidí a zvířat. Je to způsobeno toxoplazmou Toxoplasma gondii. Tito paraziti obvykle vstupují do lidského těla potravou nebo po kontaktu s infikovanými zvířaty a jejich výkalem. Mezi metody infekce touto nemocí je obvyklé rozlišovat:

 • Nedostatečné tepelné zpracování masa a vaječných výrobků;
 • Zanedbávání hygienických norem při kontaktu s domácími mazlíčky a čištění jejich vazebních míst;
 • Nitroděložní infekce;
 • Vstup parazitů do těla rány na kůži a sliznicích;

Když vstoupí do lidského těla, parazit začne aktivní reprodukci ve střevní oblasti, odkud se pomocí krve následně dostává do zbývajících orgánů v těle. Postupem času a při neexistenci normálních podmínek pro existenci nemoci se může proměnit v latentní formu a čekat na oslabení imunity nosiče. Toxoplazmóza představuje největší riziko pro těhotné ženy, protože infekce toxoplazmou plodu může způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Příznaky toxoplazmózy

Příznaky toxoplazmózy u těhotných žen mohou často zcela chybět. V tomto případě je možné jej identifikovat až po provedení specializovaných analýz. V jiných případech příznaky toxoplazmózy u těhotných žen závisí na formě nemoci, z nichž každá má specifické rysy průběhu nemoci:

 • Akutní forma je charakterizována zvýšením lymfatických uzlin v podpaží, zvýšením teploty na 39 stupňů, slabostí, bolestmi ve svalech;
 • Vrozená forma - je charakterizována hluchotou, nestandardní velikostí hlavy dítěte, vyrážkou, žloutenkou, vývojovým zpožděním;
 • Forma očí - často se vyskytují bolesti očí, rozmazané vidění, slepota;
 • Mozková forma - jsou pozorovány bolesti hlavy, horečka, ztráta citlivosti v určitých částech těla, ochrnutí, kóma;
 • Běžná forma je taková, že mozek a orgány vidění nejsou tím ovlivněny a seznam příznaků nemoci je poměrně široký, protože s ním mohou být ovlivněny různé orgány;
 • Chronická forma - nejvýraznějšími příznaky průběhu toxoplazmózy v této formě jsou myokarditida a myositida, během těhotenství podrážděnost, neurotické reakce, poškození paměti, nevolnost, zácpa se projeví zejména.

Toxoplazmóza během těhotenství

U žen, kterým se podařilo získat toto onemocnění před těhotenstvím, není opětná infekce toxoplasmózou nebezpečná, protože z ní již v imunitním systému z ní vyplývají protilátky. Pokud žena dosud nebyla nemocná s toxoplazmózou, bude pro sebe i pro plod velmi nebezpečná. Se zvyšujícím se gestačním věkem se zvyšuje riziko infekce plodu a úměrně se snižuje stupeň možného poškození způsobeného nemocí.

Důležité! Každá těhotná žena, která dosud nepodstoupila toxoplazmózu, by měla být odpovědná za své zdraví a včas si všimnout příznaků, aby se maximalizovala bezpečnost plodu..

Ihned po infekci toxoplazmózou tělo začne produkovat protilátky IgM imunoglobuliny, které nežijí déle než 1 rok. Po nějaké době jsou k těmto protilátkám přidány IgG protilátky, které přetrvávají po celý život člověka a brání parazitům v poškození plodu během druhého útoku.

Toxoplazmóza igg pozitivní během těhotenství znamená, že neexistuje riziko infekce plodu v důsledku přítomnosti již vytvořené obrany proti tomuto onemocnění v imunitním systému těhotné ženy.

Léčba toxoplazmózy během těhotenství

Při absenci příznaků žena nemusí mít podezření, že byla během těhotenství infikována toxoplazmózou. Léčba tohoto onemocnění u těhotných žen by měla začít co nejdříve.

K přesnému stanovení infekce plodu toxoplazmózou lékaři doporučují studovat plodovou vodu pomocí amniocentézy. V tomto případě je močový měchýř propíchnut přední břišní stěnou tenkou jehlou.

Po diagnostikování tohoto onemocnění určí lékař schéma a trvání nadcházejícího léčebného postupu. Léčbu onemocnění je obvykle možné zahájit již od třetího měsíce těhotenství. Lékaři často doporučují ukončení těhotenství u žen, které mají nejvýše 24 týdnů. To dokládá skutečnost, že toxoplazmóza je léčena antibiotiky, která nepříznivě ovlivňují plod v raných stádiích.

Mezi všemi léky pro léčbu tohoto onemocnění během těhotenství jsou lékaři častěji předepisováni, protože to významně snižuje riziko infekce plodu. Kromě toho je toto antibiotikum velmi dobře tolerováno většinou žen.

Důležité! V případě akutní infekce toxoplasmy okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Léčba toxoplasmózy u těhotných žen by měla probíhat ve specializovaném zdravotnickém zařízení za účasti příslušného lékaře. Stejně se nemedikujte.

Prevence

Prevence toxoplazmózy během těhotenství je zvláště důležitá, vzhledem k možným důsledkům infekce pro nastávající matku i dítě. Dodržování několika standardních preventivních opatření vám umožní chránit se před parazity. Tyto činnosti zahrnují:

 • Vyloučení ze stravy ryb a masa, které nebyly dostatečně tepelně ošetřeny. Zvláště stojí za to vyzdvihnout různé druhy sushi, které byly v poslední době populární, protože tyto produkty se používají pro její přípravu.
 • Důkladné mytí rukou po každém kontaktu se zvířaty, vaření, práce se zemí. Dodržování hygienických pravidel je zjevně užitečné pro prevenci velkého množství dalších nepříjemných chorob..
 • Veterinární vyšetření domácích zvířat a v případě potřeby jejich ošetření. Během těhotenství se můžete zvířete zbavit tím, že jej předáte příbuzným nebo přátelům.
 • Zeleninu a zeleninu před jídlem důkladně opláchněte. Vzhledem k jejich počáteční přítomnosti na zemi, kde se často nacházejí vejce tohoto parazita, je nutné zajistit náležitý stupeň čištění produktů.

S výhradou všech výše uvedených preventivních opatření se těhotné ženy nemusí obávat nebezpečí nakažení toxoplazmózou. Analýza toxoplazmózy během těhotenství však bude stále muset proběhnout pro úplnou důvěru ve váš zdravotní stav a neexistenci škodlivých následků pro plod..

Články O Neplodnosti