Hlavní Analýzy

Pneumonie během těhotenství

Pneumonie je onemocnění, při kterém je zánětlivý proces lokalizován v plicích. Tato patologie je jedním z nejzávažnějších onemocnění dýchacích cest. Jak těhotenství pokračuje s rozvojem pneumonie a proč je tento stav nebezpečný?

Příčiny pneumonie

Pneumonie je považována za jednu z nejčastějších lidských chorob. Bylo zjištěno, že během těhotenství se pravděpodobnost pneumonie nezvyšuje. Jinými slovy, nastávající matky netrpí pneumonií častěji než ženy, které v blízké budoucnosti dítě neplánují.

Stejně jako bronchitida se pneumonie nevyskytuje odnikud. Vývoju pneumonie vždy předchází faryngitida, tracheitida a bronchitida. Jinou věcí je, že těhotné ženy často nepřipisují rýmu nosu a kašlu, protože je považují za příznaky nachlazení. Mezitím se pneumonie vyvíjí postupně přesně z nachlazení a pouze včasná diagnóza může zabránit vzniku závažných komplikací..

Příčinou pneumonie mohou být viry i bakterie. V lékařském prostředí je obvyklé rozdělit pneumonii na dvě možnosti:

 • typická pneumonie (způsobená pneumokokem, hemofilním bacilem, Klebsiellou a jinými podobnými bakteriemi);
 • SARS (způsobené chlamydií a mykoplazmy).

Samostatně se izoluje virová pneumonie, která se vyskytuje při infekci herpes viry, chřipkou, parainfluenzou a adenoviry. Na pozadí virové pneumonie s progresí onemocnění se může vyvinout bakteriální zánět, což značně komplikuje léčbu.

K faktorům vyvolávajícím rozvoj pneumonie patří podchlazení a snížení obecné imunity. U těhotných žen se pneumonie často objevuje na podzim a v zimě, během epidemií chřipky a jiných onemocnění dýchacích cest. Ne všichni lékaři však sdílejí verzi existence skutečné virové pneumonie. Podle většiny lékařů připravuje virová infekce cestu pro rozvoj bakteriální pneumonie.

Příznaky pneumonie

Typická pneumonie začíná prudkým nárůstem tělesné teploty na 38-40 ° C. Po horečce se objeví silný kašel, doprovázený bolestí za hrudní kostí a bokem. Kašelový útok končí uvolněním velkého množství hnisavého sputa. Taková pneumonie u těhotných žen může způsobit streptokoky, E. coli a hemophilus bacillus, jakož i Klebsiella.

Atypická pneumonie je pro nastávající matky mnohem nebezpečnější, protože není okamžitě rozpoznána. U pneumonie způsobené chlamydiemi a mykoplazmy je charakteristický postupný nástup a zdlouhavý průběh. Tělesná teplota může zůstat mezi 37-38 ° C. Do popředí přicházejí příznaky obecné intoxikace: bolesti hlavy a bolesti svalů, ospalost, slabost, apatie. Je zaznamenán prudký pokles chuti k jídlu a hubnutí. Kašel se SARS je také docela silný a je doprovázen výtokem hnisavého sputa..

Krupózní pneumonie

Odděleně by mělo být řečeno o nemoci, jako je krupózní pneumonie. Jeho původcem je speciální mikroorganismus - pneumokok. U této formy onemocnění zánět trvá déle než 10 dnů. Je zaznamenána vysoká tělesná teplota, zimnice, zmatek a delirium. Od prvních dnů nemoci se vyskytuje těžká dušnost spojená s poškozením velké části plic. Infiltrovaná oblast orgánu je z práce vypnutá a již nemůže tělu dodávat kyslík. Vznikající dušnost a další příznaky nedostatku kyslíku nejlépe svědčí o závažném průběhu onemocnění.

Teplota v krupózní pneumonii trvá až 10 dní. Třetí den nemoci se objeví typický těžký kašel, doprovázený bolestí na hrudi. Při kašli zanechává velké množství rezavého sputa. Tato forma pneumonie je vzácná u těhotných žen, ale vyžaduje zvláštní pozornost lékařů.

Diagnóza pneumonie

Lékař má podezření na zápal plic po prohlídce pacienta. S auskultací (poslechem plic pomocí fonendoskopu) je jasně definováno tlumení dechu a mokré sály. Na základě těchto údajů může lékař stanovit správnou diagnózu a odvést těhotnou ženu do nemocnice na léčbu.

Při podezření na pneumonii je obvyklé rentgenové vyšetření plic. Během těhotenství je také možné použít tuto metodu s povinnou ochranou ženského břicha pomocí olověné zástěry. Takové opatření pomáhá chránit dítě před škodlivým zářením a umožňuje přesně určit lokalizaci zánětu a stupeň poškození plicní tkáně.

Pro identifikaci patogenu je nutná analýza sputa. Materiál by měl být odebrán ráno po vypláchnutí úst. Sputum se shromažďuje ve sterilní nádobě a dodává se do laboratoře do dvou hodin. Materiál se vysílá na speciální živná média a po 3 až 7 dnech lékař obdrží výsledek analýzy. Často je spolu s bakteriologickým výzkumem stanovována citlivost identifikovaných mikroorganismů na antibiotika.

Důsledky pneumonie

Zánět plic je závažné onemocnění, které může způsobit mnoho komplikací. Během těhotenství jsou možné následující podmínky:

 • spontánní potrat (až 22 týdnů);
 • předčasný porod (po 22 týdnech);
 • intrauterinní infekce plodu;
 • infekce novorozence během porodu;
 • vznik závažných malformací dítěte;
 • smrt plodu v jakékoli fázi těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • placentární nedostatečnost;
 • fetální hypoxie;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

Zánět plic ohrožuje nejen život a zdraví plodu. V těžkých případech může pneumonie vést k tvorbě plicního abscesu. Tento stav je doprovázen závažným respiračním selháním a vyžaduje chirurgickou léčbu. Je také možný přechod zánětu na pohrudnici s rozvojem sekundární pohrudnice.

Smrtelný výsledek u pneumonie je v současné době poměrně vzácný, ale takový vývoj událostí nelze zcela vyloučit. To je důvod, proč lékaři důrazně nedoporučují nemedikovat tuto nemoc. Pokud se nachlazení obvyklé nachlazení a kašel nepřestane, měli byste určitě navštívit lékaře. Takové příznaky mohou naznačovat rozvoj bronchitidy nebo pneumonie, což znamená, že by měly být léčeny kvalifikovaným odborníkem.

Léčení pneumonie během těhotenství

Terapie pneumonie se provádí v nemocnici. Během léčby je těhotná žena pozorována dvěma lékaři: terapeutkou a gynekologem. První lékař vede proces léčby pneumonie, zatímco druhý poskytuje kontrolu nad stavem plodu. Společná práce dvou odborníků zvyšuje šance těhotné ženy na příznivý výsledek.

Léčba pneumonie začíná výběrem antibiotik. Bez těchto léků se neobejdete, protože infekci v plicích mohou eliminovat pouze antibakteriální látky. Antibiotika jsou předepisována v jakékoli fázi těhotenství. Výběr léku provádí lékař s přihlédnutím ke všem vlastnostem průběhu nemoci.

Ve většině případů začíná léčba pneumonie antibiotiky penicilinu. Bezpečnost a účinnost těchto léků byla prokázána řadou pokusů. Mnoho let zkušeností s předepisováním penicilinů ukazuje, že je zaručeno, že jejich použití urychlí proces hojení a výrazně sníží riziko závažných komplikací. Peniciliny lze použít od raného těhotenství.

Antibiotika ze skupiny makrolidů jsou předepisována na alergie na peniciliny a také na podezření na SARS. Tyto léky mají škodlivý účinek na chlamydie, mykoplazmy a další podobné mikroorganismy. Makrolidy se doporučují pro použití ve druhém a třetím trimestru těhotenství.

Pro léčbu kašle s pneumonií se předepisují expektorancia. Během těhotenství se používají pouze bezpečná mukolytika, která neovlivňují vývoj plodu. Může to být rostlinný i chemický prostředek, ale mají jeden cíl - odstranit sputum z průdušek. Většina mukolytik lze použít nejen uvnitř, ale také inhalací..

Rysy průběhu těhotenství a porodu s pneumonií

Zánět plic není známkou ukončení těhotenství. Podobná otázka může nastat pouze ve vážných případech onemocnění, které se objevilo až 22 týdnů. V druhé polovině těhotenství se s rozvojem závažných komplikací provede císařský řez. Pokud se dítě narodí předčasně, je převedeno do specializovaného oddělení pro další kojení.

Při mírném průběhu pneumonie je možné přirozené narození. Během porodu je poskytována respirační podpora a léky se používají ke zlepšení průtoku krve v děloze a placentě. Možná použití epidurální anestezie. Ve většině případů takový porod skončí šťastně pro matku a dítě.

V období po porodu pokračuje léčba pneumonie použitím antibiotik, která jsou pro dítě bezpečná. Kojení je možné při uspokojivé kondici ženy při porodu. Po ukončení terapie je nutné vyloučit případné komplikace onemocnění pomocí rentgenové kontroly.

Pneumonie během těhotenství

Zánět plic je nemoc, která představuje ohrožení života. Pneumonie během těhotenství je dvakrát nebezpečná. Může výrazně poškodit zdraví matky a nenarozeného dítěte, dokonce může vést k smrti. Proto, pokud se objeví první příznaky patologického stavu, poraďte se s odborníkem.

Patogeneze

Pneumonie se vyvíjí, když infekce vstoupí do těla. Provokatory nemoci mohou být virové látky, houby, bakterie (Klebsiella, pneumokoky a další). K infekci patogenem dochází ve vzdušných kapičkách. Toto onemocnění je sezónní povahy, vyvíjí se v chladném počasí, kdy imunitní systém nemůže odolat infekci. Během těhotenství jsou obrana těla oslabena.

Pneumonie se zřídka vyvíjí jako nezávislé onemocnění. Obvykle se jedná o komplikaci jiného onemocnění dýchacích cest. Například FLU, rýma, bronchitida.

Faktory vyvolávající pneumonii:

 • přítomnost závislostí (závislost na alkoholu a drogách, kouření);
 • chronická plicní patologie;
 • endokrinní poruchy;
 • imunodeficience;
 • srdeční selhání;
 • chirurgický zákrok, trauma na hrudi, pobřišnice;
 • dlouhodobý pobyt ve vodorovné poloze (například u pacientů v kómě).

Výše uvedené nezpůsobuje nemoc, ale zvyšuje riziko jejího vývoje. Proto musíte pečlivě sledovat své zdraví. Pokud se u těhotných žen objeví příznaky pneumonie, měli byste okamžitě kontaktovat kliniku.

Klinický obrázek

Klinický obraz patologického stavu se projevuje různými způsoby v závislosti na stupni poškození a patogenní látce. Běžné projevy u dospělých se však rozlišují:

 • plíce jsou bolestivé;
 • neproduktivní kašel, který po několika dnech zvlhne;
 • rýma, nosní kongesce;
 • bledost dermis, cyanóza nasolabiálního trojúhelníku;
 • dušnost, dušnost;
 • mírná horečka, zimnice;
 • bolest svalů;
 • migréna, únava, celková slabost.

Příznaky pneumonie jsou podobné těm, které se vyskytují při nachlazení. Těhotné pacientky je proto zřídka věnují pozornosti a konzultují s lékařem pouze v případě, že patologie přešla do závažné formy.

Diagnostická opatření

Pokud existuje podezření na zápal plic, lékař nařídí pacientovi, aby diagnostikoval:

 • krevní test;
 • studium složení plynu v krevní tekutině;
 • kultivace bakteriálního sputa;
 • oximetrie;
 • koagulogram;
 • radiografie.

Během těhotenství je expozice rentgenovým paprskům nežádoucí. Pokud je přesto tato metoda výzkumu pneumonie nezbytná, musíte informovat svého lékaře o těhotenství. Vydá speciální zástěru, která pokryje žaludek a chrání budoucí dítě před negativními účinky rentgenového záření.

Efekty

Pneumonie při čekání na dítě je hrozbou pro matku a dítě. Avšak kvůli patologickému stavu není potrat nutný, protože nemoc je léčitelná.

Pro matku

Pokud je pneumonie zahájena včas, nepříznivé účinky se objevují jen zřídka. Pokud je léčba předepsána v pozdních stádiích vývoje patologického stavu, jsou možné intrapulmonální a extrapulmonální komplikace. Mezi první patří:

 • absces, gangréna;
 • otok;
 • exsudativní pohrudnice;
 • empyém pleurální membrány;
 • respirační selhání;
 • bronchiální obstrukční syndrom.


Extrapulmonální komplikace pneumonie:

 • sepse;
 • zánět měkkých membrán míchy a mozku;
 • infekční toxický šok;
 • DIC;
 • zánět endokardu, myokardu.

V těžkých případech může být pneumonie fatální..

Pro dítě

Pneumonie je obzvláště nebezpečná pro embryo v prvním trimestru (až 12 týdnů), kdy se teprve začíná formovat a vyvíjet. Zánět plic matky často vede k potratu nebo potratu..

Pokud se u ženy objeví pneumonie později, kdy již vznikají všechny orgány nenarozeného dítěte, může to způsobit předčasný porod nebo narození dítěte s nedostatečnou hmotností. U pneumonie budete muset opustit laktaci, protože patogenní mikroorganismy mohou pronikat do těla novorozence mateřským mlékem. Kromě toho se u pneumonie předepisují léky, které nepříznivě ovlivňují zdraví dítěte. Bez mateřského mléka dítě nedostává potřebné užitečné prvky, často onemocní.

Terapie

Těžkým důsledkům lze zabránit, pokud je léčba zahájena v počátečních stádiích pneumonie. Proto by těhotná žena měla v případě symptomů nachlazení kontaktovat lékařské diagnózu. Pokud je diagnóza potvrzena, provádí se pneumonie v nemocnici nebo v komunitě získaných podmínkách..

Je možné brát antibiotika na pneumonii u těhotných žen

Léčba pneumonie během těhotenství zahrnuje užívání antibiotik. Pouze lékař si může vybrat léky, které ovlivňují plod v menší míře. Vlastnosti antibiotické terapie pro pneumonii:

 • antibakteriální léčiva jsou předepisována pouze po přesné diagnóze;
 • dávkování a trvání léčby stanoví odborník v závislosti na závažnosti patologického stavu, patogenu, přítomnosti průvodních onemocnění;
 • při předepisování antibiotik je důležité dodržovat interval mezi dávkami;
 • dva dny po zahájení antibiotické terapie se provede klinické vyhodnocení účinnosti léčiv (pokud existuje pozitivní trend, léčebný režim pro pneumonii se nezmění);
 • v pokročilých případech (například s bilaterální lézí) je předepsáno současné podávání několika léků;
 • v závažné formě patologického stavu se léky podávají intravenózně, po čtyřech až pěti dnech je pacient převeden na tablety.

Těhotné ženy by se neměly samy léčit. Užívání léků by mělo být dohodnuto s lékařem.

Užívání léků na zápal plic

Kromě antibakteriálních léků jsou předepisovány:

 • bronchodilatační léky: usnadňují dýchání, pomáhají odstraňovat sputum, odstraňují dušnost;
 • komplexy vitamínů a minerálů: obnovují imunitu, obohacují tělo užitečnými prvky;
 • mukolytická a expektoranční léčiva: ředí sputum a podporuje jeho vylučování;
 • antihistaminika: zmírňují otoky, zabraňují alergiím na antibiotika;
 • imunoglobulin: eliminuje riziko nitroděložní infekce;
 • Riboxin, Actovegin: nevyvolávají placentární nedostatečnost.

Přesné dávkování a trvání léčby stanoví také odborník. Je zakázáno předepisovat si léky na zápal plic..

etnoscience

Kromě konzervativních metod může být pneumonie léčena i alternativní medicínou. Existuje velké množství z nich, nejúčinnější:

 1. 1 lžíce se rozpustí ve 300 ml. l máslo. Užívejte perorálně pro lepší vypuštění sputa.
 2. Rozemelte půl sklenice rozinek v kombinovaném mlýnku na maso. Nalijte sklenici vody, nechte ji deset minut mírně zahřát. Pijte 3krát denně po jídle.
 3. Smíchejte 1 šálek nasekaných listů aloe, 40 gramů březových pupenů, 60 gramů greenhead. Do sbírky léků přidejte 1 kg přírodního medu. Uchovávejte ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny. Pijte třikrát denně před jídlem.

Lidové recepty nemohou nahradit hlavní léčbu a zmírnit zápal plic. Mohou pouze zastavit příznaky pneumonie. Jakákoli netradiční metoda terapie je dohodnuta s lékařem.

Předpověď

U pneumonie u těhotných žen dochází k porodu přirozeně. Kojení je možné pouze po normalizaci.

Pokud je nemoc detekována v raných stádiích, je prognóza ve většině případů příznivá pro matku i dítě. Pokud je pneumonie vážně spuštěna, během léčby se nerespektujte všechna doporučení a předpisy lékaře, smrt.

Prevence pneumonie

Preventivní opatření k prevenci rozvoje pneumonie:

 • před těhotenstvím se očkují proti chřipce a pneumokoku;
 • po pobytu v místech s velkým davem lidí si umyjte ruce, ošetřete nos dezinfekčními prostředky;
 • oblékejte se podle počasí tak, aby nevychladlo ani se nepřehřálo;
 • včasné léčení současných onemocnění;
 • jíst racionálně, potraviny by měly obsahovat velké množství vitamínů a bílkovin;
 • častěji chodí na čerstvý vzduch, nejlépe v jehličnatém lese;
 • denní cvičení s mírnou fyzickou aktivitou;
 • pravidelně navštěvovat ordinaci porodníka-gynekologa;
 • odmítnout špatné návyky;
 • nezůstaň dlouho.

Prevence proti pneumonii je snazší, než se léčit po dlouhou dobu. Obzvláště při očekávání dítěte.

Pneumonie (pneumonie) během těhotenství: nakažlivá a smrtící!

Pneumonie se projevuje ve formě pneumonie infekčního původu. Protože těhotenství je doprovázeno poklesem imunity, jsou často pozorovány příznaky běžného nachlazení, se kterým začíná pneumonie.

Pravděpodobnost rozvoje onemocnění v mimosezóně, během chřipkové epidemie i během podchlazení je velmi důležité rozpoznat příznaky nemoci v raných stádiích.

Co je to pneumonie??

Zdroj a mechanismus infekce

Hlavní příčinou pneumonie jsou bakterie, houby, viry, pneumonie může být také komplikací proti ARVI (bronchitida, faryngitida, laryngitida, rinitida).

Toto onemocnění je téměř vždy sezónní povahy, hlavním faktorem je podchlazení, stejně jako kouření. Je mateřská pneumonie infekční??

Hlavní překážkou rozvoje nemoci je horní cesty dýchací, zrychlené šíření infekce přispívá ke snížení imunity a vysoké úrovni znečištění životního prostředí.

Pneumonie se vyvíjí v důsledku infekce plicní tkáně, během vývoje zánětlivého procesu vstupuje do oběhového systému velké množství toxinů. Plíce se snaží neutralizovat toxiny, jejich přebytek je vylučován kašlem.

Pneumonie - žijte zdravě!

Existuje několik typů pneumonie:

  • typické - do této kategorie může být zahrnuto velké množství pneumonie, jejíž etiologie je odlišná, příznaky a povaha kurzu jsou stejné, léčba se provádí podle standardního schématu;
  • atypické - příznaky se liší v závislosti na patogenu, na rentgenovém snímku nejsou jasné obrysy, složení krve zůstává prakticky nezměněno;
  • stagnující - sputum nahromaděné v průduškách vyvolává vývoj patogenů;
 • typy pneumonie způsobené průnikem cizích hmot do plic - to mohou být malé částice jídla nebo náhodné předměty, které poškozují sliznice, zánět nastává v důsledku vystavení mikrobům zavedeným zvenku.

V medicíně existuje několik dalších klasifikací, podle kterých je obvyklé rozlišovat pneumonii, je obvyklé rozdělit je podle místa výskytu, lokalizace, stupně poškození plicní tkáně atd..

Fáze

Existuje několik stádií choroby:

  1. Fáze 1 se nazývá fáze přílivu, charakterizovaná zmateným vědomím, může dojít k deliriu kvůli intoxikaci těla.
  1. 2. etapa - hepatizace, doprovázená zhoršováním a nepředvídatelností stavu pacienta, dochází k narušení spánku, strach, halucinace, je nutné sledovat lékaře.
 1. Rozlišení fáze 3 je doprovázeno zvýšením množství sputa, obnovou plic a zlepšením stavu pacienta, v biochemické analýze je pozorován pokles hladiny globulinů a albuminu..
obsah ↑

Diagnostika

Příznaky

Potřeba lékařské péče se stává nevyhnutelnou se zvyšující se teplotou a zvýšeným kašlem. Léčba v pozdějších fázích může zpozdit délku léčby a je nebezpečná pro zdraví dítěte.

 • dušnost;
 • horečka, horečka, zimnice;
 • bolest na hrudi, která vyzařuje do žaludku a projevuje se při kašli nebo při hlubokém dechu;
 • suchý kašel;
 • rýma
 • bolest hlavy;
 • obecná slabost.

Nástup a průběh pneumonie u různých žen je odlišný, u některých teplota okamžitě stoupá, u některých chybí po celou dobu nemoci.

Známky

Příznaky onemocnění se mohou lišit v závislosti na typu patogenu a rozsahu poškození plicní tkáně..

Časté příznaky:

 • známky poškození dýchacích orgánů;
 • příznaky respiračních potíží;
 • známky obecné intoxikace.

K zánětu plic může dojít v kterémkoli období a může se rozvinout po porodu, ve druhém případě se onemocnění může projevit nepříznivým průběhem.

Co je nebezpečné (a je to nebezpečné?) Pneumonie pro těhotné ženy?

Důsledky a komplikace pneumonie se projevují především na zdravotním stavu ženy, na pozadí choroby se mohou vyvinout následující patologie:

 • respirační selhání;
 • plicní gangréna;
 • absces;
 • exsudativní pohrudnice;
 • obstrukční syndrom;
 • infekční toxický šok;
 • meningencefalitida, meningitida;
 • psychózy;
 • sepse (otrava krve);
 • myokarditida, endokarditida.

I přes nízkou pravděpodobnost vzniku komplikací se nedoporučuje na ně zapomenout, pokročilý zánět může vést k potratu, v pozdějších - vyvolat předčasný porod.

Pro nenarozené dítě

Pneumonie v prvním trimestru může výrazně ovlivnit diferenciaci fetálních tkání, samotné onemocnění i použití antibiotik jsou nebezpečné.

Pneumonie v této době může vést k potratu nebo potratu, novorozenec se objeví včas, ale s podváhou.

Neošetřená pneumonie znemožňuje kojení, v tomto případě je riziko infekce plodu a expozice drogám prostřednictvím mléka vysoké.

To má nepříznivý vliv na zdraví dítěte, protože proces získání nezbytných protilátek s mateřským mlékem je obtížný.

Deadly Pneumonia - O nejdůležitějším programu

Léčba

Pneumonie během těhotenství je plná komplikací, při absenci patologií končí terapie ve většině případů úspěšně.

Toto onemocnění se nepovažuje za indikaci ukončení těhotenství, ale léčba je velmi důležitá před porodem. Během porodu existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě narodí a matka se zhorší.

V prvním trimestru

V této fázi existuje vysoká pravděpodobnost malformací nenarozeného dítěte pod přímými toxiny patogenů a hypoxie.

Ve druhém a třetím trimestru

V této fázi těhotenství je předepsána antibiotická léčba, léčba je také zaměřena na odstranění nebezpečí placentární nedostatečnosti a potratů.

V případě příznaků nitroděložní infekce embrya je zajištěno trojí intravenózní podání imunoglobulinu s následným podáváním interferonů..

Léčba drogy

Komplexní léčba se provádí v nemocničním zařízení, nejčastěji se předepisují následující léky:

 • prostředky na rozšíření průdušek;
 • vitaminy;
 • expektoranty;
 • antibiotika
 • kyslíková terapie;
 • vakcína proti chřipce - je předepisována v případě tuberkulózy, diabetes mellitus, srdečních abnormalit.

Samoléčení, nepravidelné a předčasné podávání antibiotik bez předepisování lékaře na zápal plic je velkým nebezpečím, může potlačit imunitu, způsobit dysbiózu a způsobit vážné komplikace..

Trvání léčby může trvat 2 týdny až 1 měsíc, včasná léčba pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Lidové léky

Alternativní recepty se doporučuje přijímat pouze po dohodě s ošetřujícím lékařem:

  • pro inhalaci a tření se doporučuje použít jedlový olej;
  • pro snížení kašle se doporučuje vypít sklenici horkého mléka s přídavkem 1 lžičky. máslo;
 • se sípáním v plicích se doporučuje pít tinkturu z plodů kalina, 1 polévková lžíce. l bobule trvat na dvě hodiny ve sklenici převařené vody, vzít teplý nápoj dvakrát nebo třikrát denně po 0,3 šálky.

Při léčbě pneumonie se také doporučuje pít bobule ovocné nápoje, stejně jako čaj s medem a malinami..

Prevence

Nejlepší prevence pneumonie je považována za správný způsob života, těhotná žena by měla jíst správně, džusy, ovoce a zelenina by měly být zahrnuty do stravy.

Během tohoto období je velmi důležité trávit čas ve vzduchu, chůze je prospěšná pro zdraví žen a dětí. Nastávající matka by měla opustit špatné návyky, které mohou způsobit nejen zápal plic, ale také vyvolat odchylky ve vývoji dítěte..

Za vynikající prevenci pneumonie se považují dýchací cvičení, která se musí denně opakovat, jejich výkon má uklidňující účinek, zlepšuje okysličování tkáně.

Aby se zabránilo infekci pneumonií, doporučuje se vyhnout se podchlazení a velkým davům, ve 2. a 3. trimestru se doporučuje očkovat.

Pneumonie u těhotných žen je považována za poměrně závažné onemocnění, pokud se objeví první příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, nekontrolované použití antibiotik může vést k dysbióze a snížení imunity.

Při absenci nezbytné léčby může onemocnění trvat déle než čtyři týdny, po užití antibiotik dojde k nezávislé obnově střevní flóry, není třeba zvláštních léků.

Léčba pneumonie během těhotenství

Pneumonie je obtížná plicní patologie, která v případě předčasné léčby a nedostatečné terapie představuje nebezpečí pro každého člověka. Navíc toto onemocnění představuje riziko pro těhotnou ženu a plod. Náš článek vám řekne o tom, jak dlouho bude pneumonie během těhotenství pro dítě nebezpečná a v jaké době pro matku, jaké jsou její léčebné vlastnosti.

Rysy průběhu nemoci během těhotenství a možné komplikace

Těhotné ženy jsou náchylnější k virovým onemocněním, ke kterým dochází na pozadí snížené imunity. Lékařské statistiky říkají, že riziko rozvoje pneumonie při čekání na dítě se zvyšuje o 50%. To komplikuje situaci, že nemoc v tomto období je mnohem komplikovanější kvůli přirozeným rysům této doby:

 • od prvního měsíce se povrch plic, který se podílí na respiračním procesu, zmenšuje, mění se celý dýchací systém. To souvisí s výrobou progesteronu;
 • ženy očekávající dítě zvyšují spotřebu kyslíku o 35%;
 • v důsledku zvětšení dělohy stoupá hladina bránice, což omezuje pohyb dechu vytvářeného plícemi. Zvyšuje se zátěž na kardiovaskulární systém;
 • těhotenství způsobuje korekci chemického složení krve, což ztěžuje diagnostikování nemoci bez horečky.

Zánět plic během těhotenství není ukazatelem jeho přerušení, protože při včasném přístupu k odbornému lékaři je dobře léčen.

Když nemoc dohání krátce před narozením, pak se obvykle lékaři snaží maximalizovat zpoždění vzhledu dítěte. A tak se vyhnout účinkům toxinů na srdce ženy při porodu.

Pneumonie u těhotných žen je nebezpečná pro její komplikace, které mají nepříznivý účinek nejen na ženu, ale také na plod:

 • nemoc přenesená před 12 týdny je pro plod nejnebezpečnější. V této době mají patogenní mikroorganismy negativní vliv na dítě, způsobují změny v jeho vývoji, vedou k infekci placenty, rozvíjejí se placentární nedostatečnost a perinatální infekce;
 • nemoc vyvíjející se ve druhém a třetím trimestru nepředstavuje nebezpečí pro plod, ale ohrožuje komplikace pro nastávající matku a riziko předčasného porodu;
 • riziko předčasného těhotenství se zvyšuje, zejména pokud teplota stoupne nad 39 stupňů, může být někdy vyžadována umělá ventilace plic;
 • provedená císařská řez nezlepšuje dýchací funkce;
 • neúplná pneumonie v době porodu, po porodu, nezmiňuje stav ženy, získává patologický průběh a často vede k úmrtí ženy při porodu.

S předčasnou terapií může mít pneumonie negativní vliv na plod, může vyvolat vývoj různých patologických tkání, vyvine se riziko zmeškaného těhotenství, předčasného porodu a nízké hmotnosti v průběhu těhotenství.

Riziko pneumonie a příznaků

Přirozeně se může pneumonie rozvinout během těhotenství u kterékoli ženy, protože má tendenci k rozvoji pneumonie po onemocnění ARD, které je snadno nemocné. Toto onemocnění se však nejčastěji rozvíjí v:

 1. HIV nakažený.
 2. Ženy s diabetem.
 3. Při chronických onemocněních srdce a plic.
 4. Ženy užívající hormonální antikoncepci po dlouhou dobu.
 5. Ženy s poraněním hrudníku.
 6. Ve 3. trimestru těhotenství.
 7. Těhotné 30-40 let.
 8. Chudokrevný.
 9. Houba infikovaná Candida, stafe.
 10. Osoby, které se obrátily na med pozdě. Pomoc.

Zánět plic, který se vyvíjí u těhotných žen, může mít různé příznaky nejen v intenzitě příznaků, ale také v rychlosti onemocnění. Klasické příznaky choroby jsou následující:

 • kašel;
 • zvýšení teploty;
 • horečka;
 • zimnice;
 • únava;
 • dušnost.

Těhotné ženy často vykazují rozmazané příznaky nemoci. Aby nedošlo k záměně pneumonie s jinou patologií, je nutné se co nejdříve poradit s lékařem.

Diagnóza pneumonie u těhotných žen a režimu

Pokud těhotná žena kašle, horečka, horečka, lékař obvykle začne mít podezření na zápal plic a předepíše následující diagnostická opatření:

 • obecná analýza moči;
 • biochemická analýza moči;
 • nádrž. kultura sputa;
 • oximetrie;
 • koagulogram;
 • rentgen hrudníku.

Radiografie, která během těhotenství ukáže plicní obrazec, je samozřejmě nežádoucím opatřením, které má negativní vliv na plod. Aby se zabránilo rozvoji patologie, je nutné upozornit radiologa na těhotenství, vydá speciální zástěru nebo obrazovku, která bude dítě chránit a nedovolí záření.

Důležitou podmínkou pro rychlé zotavení je režim založený na:

 • zvýšený příjem tekutin. K tomu je nejlepší brát ovocné nápoje, kompoty, čaj s malinami, šípkový vývar, alkalickou minerální vodu, kterou viry nemají rádi;
 • každodenní mokré čištění, větrání, zvlhčování pomůže zmírnit dýchání ženy;
 • klid postele je nutný pouze při vysoké tělesné teplotě, po zmírnění stavu se doporučuje klidná procházka čerstvým vzduchem, která je důležitá pro lepší ventilaci plic.
obsah ↑

Léčba pneumonie během těhotenství

Moderní diagnostická opatření a odpovídající léčba umožní plodu vyhnout se patologiím. Léčebné postupy by měly být komplexní a prováděné v nemocnici, kde bude nepřetržitě sledováno ženy a nenarozené dítě. Až do 22 týdnů je nastávající matka obvykle na obvyklém oddělení a po 22 letech v porodnictví.

Léčba pneumonie je nemožná bez použití antibiotik, která jsou vybírána individuálně na základě stavu ženy a typu patogenu. Typicky jsou ženám předepisovány penicilinové léky, například Amoxicilin.

Při nesnášenlivosti této skupiny nebo při komplikovanějším průběhu nemoci se doporučuje užívat makrolidy, například Azithromycin. S komplikovaným průběhem se používají cefalosporiny, například ceftriaxon. Obvykle je antibiotická terapie předepsána před výsledkem nádrže. kultura sputa. Po obdržení údajů je nutné provést opravu léčby.

 1. Expektoranti tenké sputum podporují jeho vylučování. Lékař obvykle doporučuje užívat Lazolvan, Ambrobene, ACC.
 2. Bronchodilatační přípravky jsou předepsány k usnadnění dýchání, zmírnění dušnosti a lepšího vypouštění sputa. Nejčastěji se používá Berodual.
 3. Multivitaminové přípravky pomáhají podporovat ženské tělo a poskytují mu potřebné vitamíny a minerály.
 4. Aby se zabránilo intrauterinní infekci, je předepsán lidský imunoglobulin, po jeho trojnásobném intravenózním podání se doporučují rektální čípky s interferonem.
 5. Pro zmírnění otoky a vyhnutí se alergické reakci na antibiotika se předepisují antihistaminika, například Zirtek, Zodak.
 6. Pro prevenci placentární nedostatečnosti se doporučuje použití přípravku Riboxin, Actovegin..

Léčba pneumonie během těhotenství by měla být komplexní a měla by zahrnovat následující opatření:

inhalace s rozprašovačem se doporučuje po dosažení teploty a zmírnění celkového stavu. Kromě toho pomohou dodávat léky přímo do zánětlivého ohniska, aby se zabránilo vniknutí do krevního řečiště a negativním účinkům na plod.

Pro inhalaci, bronchodilataci, ředění mohou být použita protizánětlivá léčiva;

 • elektroforéza pomůže urychlit regeneraci;
 • masáž se doporučuje pro lepší výtok sputa;
 • hořčičné omítky jsou předepsány poté, co teplota přestane dosahovat vysokých hodnot;
 • dechová cvičení pomáhají stanovit drenážní funkci plic;
 • fyzioterapeutická cvičení vybraná na základě stavu ženy pomohou odstranit stagnaci.
 • obsah ↑

  Metody tradiční medicíny

  Tradiční medicína pomůže rychlému uzdravení nastávající matky, měla by však být prováděna pouze ve spojení s tradičními metodami a pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Nejúčinnější recepty jsou následující:

  • ve sklenici horkého mléka rozpusťte 1 polévkovou lžíci másla, což přispívá k lepšímu vypouštění sputa;
  • Rozemelte ½ šálku rozinky v mlýnku na maso, zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vařit na mírném ohni, přelijte a třikrát před jídlem;
  • 1 šálek předem oloupaných listů aloe, 40 g březových pupenů, 60 g nasekaných listů puffinů, přidejte 1 kg medu, nechte asi 15 minut vařit ve vodní lázni.
  obsah ↑

  Prevence

  Jak víte, této nemoci je snazší předcházet, než ji léčit později, zejména během očekávání dítěte. Dodržování základních preventivních opatření pomůže zabránit výskytu pneumonie v tak vzrušující době, mezi něž patří:

  • Před plánováním těhotenství musíte očkovat proti chřipce a pneumokoku;
  • doporučuje se dodržovat hygienické metody, časté mytí rukou, mytí nosu po návštěvě míst velkého davu pomůže zabránit infekci SARS;
  • během chůze se doporučuje oblékat se podle počasí, to znamená, že by nemělo být ani horké, ani chladné;
  • když se objeví první příznaky nachlazení, musíte zůstat doma a léčit jej zrychleně;
  • vyvážená strava s dostatkem vitamínů a bílkovin pomůže tělu během těhotenství podporovat;
  • každodenní procházky v lesní zóně pomohou posílit imunitu;
  • přijatelná fyzická aktivita přispívá k lepší kondici ženy;
  • pravidelné návštěvy gynekologa.

  Včasné kontaktování lékaře při prvních známkách nachlazení pomůže ženě vyhnout se rozvoji pneumonie, což je nebezpečné pro budoucí matku a její dítě.

  Pneumonie během těhotenství

  Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

  Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

  Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

  Pneumonie během těhotenství je akutní infekční onemocnění převážně bakteriální etiologie, charakterizované fokálními lézemi dýchacích orgánů plic s přítomností intraalveolárního výpotku.

  Pneumonie u těhotných žen a žen při porodu - patologie často nalezená v porodnické praxi - představuje vážné nebezpečí pro matku a dítě. I v posledních letech je tato nemoc jednou z příčin úmrtnosti matek na Ukrajině. Pohybující se v průběhu těhotenství vede ke zvýšení frekvence předčasného porodu, fetální úzkosti, porodu dětí s nízkou tělesnou hmotností.

  Výskyt, průběh, výsledek pneumonie je do značné míry určován dvěma faktory - původcem choroby a stavem makroorganismu. Možnosti etiologického ověření pneumonie, zejména v raných stádiích onemocnění, jsou však značně omezené. Současně se v důsledku rozsáhlých epidemiologických studií zjistilo, že s výskytem pneumonie za určitých podmínek je detekován absolutně specifický a spíše omezený počet patogenů. To umožnilo vyvinout klasifikaci pneumonie s přihlédnutím k podmínkám infekce. Jeho použití umožňuje empiricky získat výsledky bakteriologických studií, racionální počáteční antibiotické terapie.

  Příčiny pneumonie v těhotenství

  Z chronických doprovodných onemocnění mají chronické obstrukční plicní nemoci, bronchiektázie, kyphoskolióza, diabetes mellitus, závažné srdeční vady, městnavé srdeční selhání, onemocnění / stavy imunodeficience, včetně iatrogenních (dlouhodobá léčba glukokortikosteroidy a imunosupresiva), během těhotenství. atd.).

  Faktory, které zvyšují virulenci mikroorganismů (což vede k rezistenci na antibiotika), zvyšují riziko aspirace, patologickou kolonizaci horních cest dýchacích, nepříznivě ovlivňují obranyschopnost těla, to znamená, že modifikující faktory zahrnují: odpočinek v posteli, zejména při ležení na zádech, ukončení těhotenství nebo porod, chirurgie na pánevních orgánech, břišní dutině, hrudníku, prodloužený pobyt na jednotce intenzivní péče a jednotce intenzivní péče (ICU), mechanická ventilace, tra eostomiya, zhoršené vědomí, beta-laktamová terapie nebo jiná širokospektrální antibiotika, prováděná během posledních tří měsíců, kouření, alkohol, psychoemocionální stres.

  Proč je důležité začít léčit pneumonii u těhotné ženy co nejdříve? Jaké metody k tomu existují??

  Zánět plic (nebo zápal plic) u těhotných žen je nemoc, která ohrožuje zdraví matky a plodu a také zpochybňuje samotnou skutečnost úspěšného narození dítěte..

  Pokud nezačnete léčbu včas, existuje riziko potratu nebo potratu v raných stádiích a pravděpodobnost předčasného porodu ve třetím trimestru.

  Proto je důležité nejen navštívit lékaře včas, ale také vědět, jaké léčebné metody lze použít v boji proti patologii.

  V jakých případech je indikována hospitalizace?

  V důsledku pravděpodobnosti komplikací, jakož i výše zmíněných hrozeb pro zdraví matek a rizika potratu, často s pneumonií, je ženě v „pozici“ ukázána hospitalizace. Samozřejmě v některých případech, kdy neexistuje žádná vážná hrozba, může být ošetření provedeno doma. O tom, zda je třeba nastoupit matku do nemocnice, rozhoduje lékař. Nicméně, vezmeme v úvahu hlavní situace, kdy jsou taková drastická opatření potřebná:

  1. Pokud je v prvních týdnech po početí diagnostikována pneumonie, musí být žena uchována. To je vysvětleno oslabenou imunitou v tomto období, protože je velmi důležité, aby plod zakořenil a je lepší být pod neustálým lékařským dohledem.
  2. Indikace pro hospitalizaci jsou různá chronická onemocnění těhotné ženy, bez ohledu na jejich závažnost. Faktem je, že patologické procesy chronické povahy snižují obranyschopnost těla a jsou predispozičním faktorem nejen k vývoji, ale také k progresi pneumonie..
  3. Těžký průběh patologie, zpočátku nebo následně. Pokud je pneumonie obtížně tolerovatelná, je klinický obraz zřetelnější a komplikace se vyvíjejí ještě více, žena je umístěna na jednotce intenzivní péče a jednotce intenzivní péče (ICU).
  4. U pneumonie je ženě prokázán přísný odpočinek a náležitá péče. Pokud neexistuje příležitost vytvořit vhodné podmínky a není nikdo, kdo by se o nastávající matku staral průběžně, je to také indikace hospitalizace.

  Existují určitá pravidla pro umístění těhotné ženy na nemocniční oddělení. Pokud jde o první polovinu těhotenství, je na terapeutickém oddělení identifikována nastávající matka. Po 22 týdnech je indikována hospitalizace v porodnické nemocnici. V závažných případech onemocnění musíte jít na JIP (jednotka intenzivní péče).

  Terapie

  Léčba pneumonie u těhotných žen je ještě zhoršena skutečností, že mnoho žen je v této situaci kontraindikováno. U pneumonie se často provádí antibiotická terapie, většina léků v této skupině je považována za agresivní a může vést k negativním důsledkům..

  Z tohoto důvodu musíte kontaktovat zkušeného plicního lékaře a podrobit se důkladnému vyšetření. Na základě získaných diagnostických údajů vybere odborník nejvhodnější a šetrnou léčbu, která vylučuje další poškození těhotné ženy a plodu.

  Co se týče druhého a třetího trimestru, je možné použít mnohem širší škálu drog. Je také důležité pochopit, že pro dosažení maximálního účinku je v každém případě nezbytná komplexní terapie.

  Léky

  Užívání léků je základem boje proti pneumonii při jakýchkoli projevech. Nejdůležitější roli při určování způsobu léčby je identifikace původce pneumonie. V boji proti nemoci lze použít drogy následujících skupin:

  • Antibiotika jsou povinnou skupinou léků pro boj s patologií. Jsou vybírány individuálně v závislosti na typu patogenu a délce těhotenství. Ve většině případů jsou indikována antibakteriální činidla ze skupiny makrolidů, penicilinů nebo cefalosporinů.
  • Důležitou roli hrají mukolytická léčiva určená ke zlepšení vypouštění sputa, například ACC, a látky, které rozšiřují průdušky.
  • Aby se vyloučily alergie, včetně reakcí na antibiotika, zavádějí se antihistaminika typu Erius nebo Zodak.
  • Pokud je pneumonie doprovázena silnou horečkou, je u pacienta prokázána antipyretika.
  • Vitaminové komplexy se používají k udržování tělesných rezerv a zvyšování imunity..
  • Imunostimulační léčiva mohou být také vyžadována ke stimulaci imunitního systému..
  • Probiotika hrají důležitou roli, jsou předepisovány pro antibiotickou terapii, aby se snížil negativní účinek agresivních léků na gastrointestinální trakt.

  Masáž

  Masážní kurz je pomocnou metodou v boji proti patologii, která se používá jako součást komplexní léčby. Masáže mají několik cílů:

  • usnadnění vypouštění sputa;
  • normalizace krevního oběhu;
  • zvýšená přirozená ventilace plic;
  • normalizace dýchacího procesu a funkce plic.

  Nejoblíbenější a nejúčinnější jsou 2 masážní metody:

  1. Vakuum - nazývá se také konzervy. Tato technika je založena na stimulaci krevního oběhu a vzhledem k tomu, že se v procesu významně zvyšuje pocení, jsou toxiny z těla intenzivně odstraňovány. Tato metoda není vždy povolena těhotným ženám s akutní fází pneumonie, ale často se používá k upevnění výsledku ak urychlení regenerace těla po nemoci.
  2. Perkuse - technika tohoto typu masáže zahrnuje klepání na hrudník a horní část zad. V tomto případě masér položí ruku na povrch těla a zasáhne ji druhou končetinou. Takové akce přispívají k eliminaci sputa, po čemž dochází k významnému zlepšení.

  Ošetřující pulmonolog také nasměruje pacienta na masáž, pokud na to existují dobré důvody. Současně je nutné, aby proceduru prováděl zkušený odborník a aby se masáže prováděly v průběhu nejméně 10 sezení.

  etnoscience

  Tradiční metody boje proti pneumonii nejsou schopny nahradit tradiční metody, ale často se používají v kombinaci ke zvýšení účinku a urychlení zotavení. V některých případech jsou navíc upřednostňovány individuální recepty, zejména v raných stádiích těhotenství, kdy je výběr léčiv velmi omezený. Pro léčbu a profylaxi lze použít takové lidové metody:

  • Cibule je přírodní antibakteriální látka, která je účinná v boji proti gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím, hlavním patogenům. Při přípravě léčiva nastrouhejte středně velkou cibuli na struhadle, vymačkejte šťávu a smíchejte s lžičkou medu. Vezměte čajovou lžičku třikrát denně až do úplného uzdravení.
  • Doporučuje se inhalovat pomocí éterických olejů z eukalyptu, růže, jalovce. Pro procedury je lepší použít inhalátor, ale pokud takové zařízení není po ruce, můžete přidat pár kapek oleje na talíř horké vody a dýchat v párech. Tato metoda umožňuje usnadnit výtok sputa a odstranit podráždění z horních cest dýchacích.
  • Komplikace plantejnu je také velmi efektivní. Chcete-li to uvařit, vezměte zbroj čerstvých listů rostliny, důkladně je umyjte pod tekoucí vodou a zapamatujte si je. Poté položte listy na hrudní koš a na záda v oblasti lopatek, fixujte obvazem a ovinte vlněnou šálou. Doporučujeme tuto kompresi provést před spaním a nechat až do rána.

  Efekty

  Jakékoli infekční onemocnění u těhotné ženy představuje riziko přímého vystavení plodu a dalších následků. Ochranným systémem hematoplacentární bariéry však nemůže projít řada patogenních faktorů. Takže přímo bakteriální pneumonie získaná v komunitě není schopna nepříznivě ovlivnit plod. Je však třeba mít na paměti několik důležitých bodů..

  Ve většině případů je pneumonie u těhotných žen spojena s chřipkou. Virus, na rozdíl od bakterií, které způsobují pneumonii, může nějak ovlivnit plod. Hlavním nebezpečím pro matku je závažné průběh pneumonie a předčasného porodu, u nichž je riskantní chování na pozadí infekční choroby..

  Ženy bohužel někdy nevěnují pozornost příznakům vzniku chřipky a zhoršujícím se stavům. Proto, když je léčba zahájena, je nutné aplikovat širší škálu léků av závažných případech se uchýlit k intenzivní péči v nemocnici. Doprovodné patologie orgánů a systému také zhoršují předpovědi. Vysoké riziko předčasného porodu.

  Doporučení

  Kromě skutečnosti, že žena musí přísně dodržovat všechna doporučení lékaře týkající se léčby, existuje také řada univerzálních tipů, které byste měli dodržovat:

  1. V době onemocnění sledujte svůj jídelníček, jedte co nejméně nezdravých potravin a obohacujte stravu zeleninou, ovocem, džusy, cereáliemi.
  2. I s požadavkem na dodržení odpočinku postele, alespoň jednou denně, stojí za to jít na krátkou procházku (pokud to stav umožňuje). Místnost, ve které se pacient nachází, by měla být neustále větraná.
  3. Vzduch v místnosti by měl být vlhký a chladný, což napomáhá vypouštění sputa a zabraňuje růstu bakterií.
  4. Specialisté také doporučují provádět zvláštní dechová cvičení..

  Reference (stáhnout)

  Klikněte na požadovaný dokument ke stažení:

  #Souborvelikost souboru
  1Federální klinické pokyny pro profylaxi pneumokokové infekce u dospělých vakcínou199 KB
  2Těžká komunita získaná pneumonie u dospělých. Klinická doporučení744 KB
  3Diagnóza a léčba pneumonie získané komunitou. Doporučení Americké společnosti pro infekční choroby833 KB
  4Klinická farmakologie léčiv pro léčbu respiračních onemocnění4 MB
  5Péče během těhotenství, porodu, poporodní období, péče o novorozence 20034 MB
  6Léky během těhotenství (bezpečné, rel. Bezpečné, nebezpečné, kontraindikace)178 KB
  7Laboratorní a instrumentální standardy145 KB
  8Pneumonie novorozence. Sepse novorozence. Metodický vývoj0 B
  9Fyzioterapie a cvičení pro pneumonii. Učební pomůcka. MH RB2 MB

  Závěr

  Ve většině případů není pneumonie známkou potratu. Pro snížení pravděpodobnosti komplikací je důležité konzultovat s lékařem v prvních dnech nemoci a podezření na nachlazení. To znamená, že ani při nejmenším kašle, doprovázeném malátností, byste neměli odkládat výlet do nemocnice. Pamatujte, že těhotná žena je zodpovědná nejen za svůj život, ale také za život svého nenarozeného dítěte.

  Články O Neplodnosti