Hlavní Zdraví

Uši během těhotenství

≡ 2. listopadu 2020 · Téma: U dospělých


Zvláštní stav těhotné ženy ukládá významná omezení možnosti používání zdravotnických prostředků. To platí pro všechny nemoci, bez výjimky, včetně otitis media během těhotenství, protože léky mohou ovlivnit plod.

Otitida během těhotenství, a to ani v akutní a ohrožující formě, způsobuje mnoho nepříjemností. Specifika stavu činí ženu citlivou na různé maličkosti. Změny v kvalitě sluchu, zkreslení zvuků, bolest v uchu jsou standardní příznaky, které mohou zničit vaši náladu a přesunout vás z pohodlí..

Co je to nemoc??

Otitis media je zánětlivý proces v uchu a je absolutně nedůležité v externím, sekundárním nebo vnitřním. Při vnějším zánětu středního ucha se zapálí kůže vnějšího zvukovodu a v průměru začíná zánětlivý proces v bubínkové dutině. V některých situacích bolest ucha nevyvolává zánět středního ucha, ale úplně jiné příčiny, které nemají nic společného s uchem. Otitis media u těhotných žen je často komplikací po nachlazení, ale infekce, která se dostala do ucha, může být také příčinou zánětlivého procesu..

Příčiny

Otitida se vyvíjí v důsledku infekce nosohltanu a hltanu. Poté se šíří potrubím a Eustachovou trubicí do vnějšího a středního ucha. Toto onemocnění způsobuje nachlazení, podchlazení.

Mnoho mechanismů jako celek nebo jednotlivě vyvolává zvýšení náchylnosti těla k patogenním patogenům. Například zánětlivé ložiska v nosohltanu nebo rinitidě, angína, zánět vedlejších nosních dutin.

U žen v zajímavé poloze je hormon progesteron intenzivně produkován. Je schopen zadržet tekutinu v tkáních, zvýšit vaskulární permeabilitu a zvýšit krevní tlak. Infekce přítomná v těle nebrání ničemu volně vstupovat do Eustachovy trubice.

Stává se, že otok epiteliálních tkání a sliznice vyvolává vývoj zánětlivého procesu. Dochází k narušení ventilační funkce, hromadění exsudátu v ušní dutině.

V případě progrese poruchy je serózní exsudát nahrazen hnisavým. Nemoc začne být mnohem těžší.

Budoucím matkám hrozí:

 • genetická predispozice;
 • vrozené vady;
 • chronická onemocnění uší;
 • narozené zakřivení septa;
 • hypertrofie nosních cest.

Během období těhotenství se imunita snižuje, takže riziko otitis media se zvyšuje 3-4krát.

Příznaky

Otitida během těhotenství může být několika druhů. Otitis externa se u budoucí matky nejčastěji vyskytuje proti zánětlivému onemocnění nosohltanu. Infekce se šíří nosem do ucha a vyvolává zánětlivý proces. V tomto případě se jedná o zarudnutí kůže, její otok a zúžení ušního kanálu.

Externí zánět středního ucha může unikat různými způsoby. Mezi jeho hlavní projevy patří bolest v uchu, horečka a ucpané ucho. Pokud zatáhnete za ucho, dojde ke zvýšení bolesti. Bolest se může zvyšovat s otevřením úst..

Vývoj omezené vnější otitidy může být způsoben tvorbou varu v zvukovodu nebo zánětem vlasového folikulu..

Jedním z důvodů výskytu otitis media u těhotných žen je pečlivá péče o uši. Neodstraňujte síru z uší příliš často, protože chrání ucho před vnějšími faktory..

Začne-li včasná léčba zánětu středního ucha, příznaky mohou zmizet čtvrtý den.

Velkým nebezpečím během těhotenství je akutní zánět středního ucha, zejména pokud je onemocnění doprovázeno hromaděním hnisu. Zánětlivý proces zpravidla začíná výskytem silné bolesti, hluku a ucpání ucha. Obecná pohoda těhotné ženy, která se projevuje jako těžká nevolnost a zvýšení tělesné teploty, se zhoršuje. Počáteční fáze vývoje onemocnění trvá od několika hodin do 3 dnů. Za počátečním stádiem zapadá stupeň perforace, ve kterém praskne bubínek a hnis do vnějšího zvukovodu. Poruchy ucha naznačují rupturu ušního bubínku, zatímco ženská pohoda a sluch jsou zlepšeny. Izolace hnisu z ucha může trvat týden..

K úplnému zotavení dochází po samočinném uzavření ušního bubínku a úplném obnovení sluchu. Průběh akutní zánětu středního ucha není vždy klasický. V některých případech mírná otitida v uchu, zvětšené lymfatické uzliny a mírné zvýšení tělesné teploty naznačují vývoj akutního média pro zánět středního ucha..

Povolené tradiční medicíny

Na doporučení lékaře je hlavní léčba doplněna alternativní medicínou. Je vhodné použít recepty pro lokální použití spíše než orální - účinek mnoha rostlin na plod nebyl zkoumán a důsledky konzumace vývarů jsou nepředvídatelné..

 • Vlhká vatová vlna v aloe šťávě a Kalanchoe, přijatá ve stejných poměrech. Lehněte si do 1 až 2 hodin do bolavého ucha, opakujte dvakrát denně. Tato metoda pomáhá zmírňovat bolest a je vhodná pro použití před spaním, k úlevě od nepohodlí v noci.
 • Odřízněte list pelargónie, opláchněte vodou a hněte prsty. Lehněte si do ucha na 1-2 hodiny. Ne vždy vhodné pro těhotné ženy kvůli nepříjemnému zápachu rostliny. Pokud ale pelargónie nezpůsobuje nevolnost, použijte ji dvakrát denně k úlevě od zánětu..
 • Smíchejte propolisovou tinkturu s rostlinným olejem. Bury 4-5 kapky v bolavém uchu, pokrytí vatovým tamponem po dobu 15 minut. Aplikujte lék 3-5 hodin po instilaci léku.
 • Opláchněte si uši teplým odvarem bobkového listu. Neopakujte více než 1krát denně. Nepoužívejte při perforovaném ušním bubínku.
 • Propláchněte ušní kanál odvarem heřmánku.
 • Zmáčkněte šťávu z cibule, navlhčete vatovou vatu a položte na 2 hodiny do bolavého ucha.

Vlastnosti otitis media u těhotných žen

Onemocnění typu zánět středního ucha často vadí ženě během těhotenství. Důvod jejího vzhledu je spojen s fyziologickými charakteristikami, které se vyskytují v těle ženy při přenášení dítěte. Hormon progesteron podporuje zadržování tekutin v těle, v důsledku čehož začnou bobtnat sliznice. Kromě toho objem krve ovlivňuje stav sliznic a během těhotenství se zvyšuje. Zvýšení objemu krve je zpravidla charakteristické pro pozdní těhotenství. V důsledku otoku sliznic jsou eustachovské trubice zúženy, což zase zvyšuje riziko zánětu středního ucha.

Dalším rysem během těhotenství je snížení imunity způsobené hormonálními vlnami. Nastávající matka je tedy ohrožena různými chorobami, včetně akutních respiračních virových infekcí, proti nimž se často vyvíjí otitis media..

Příznaky otitis media u těhotných žen mohou mít charakteristické rysy od klasického projevu nemoci. U těhotných žen je akutní bolest často nahrazena následujícími příznaky:

 • Pocit ucpání v uchu;
 • Sluchové postižení;
 • Tinnitus, který způsobuje velké nepohodlí;
 • Vypouštění z ucha;
 • Tupá a mírná bolest.

Otitida u těhotných žen může nastat bez zvýšení tělesné teploty nebo s mírným zvýšením. V tomto případě může být žena narušena bolestmi hlavy, celkovou slabostí a nazální kongescí. Po návštěvě otolaryngologa lékař zpravidla informuje o rychlém vývoji onemocnění. Proto, pokud se objeví příznaky otitidy, nastávající matka by se měla okamžitě poradit s odborníkem. Včasné hledání pomoci poskytuje velkou záruku, že se dítě narodí úplně zdravé..

Kdy a které lékaře kontaktovat

Léčí otitis media během těhotenství s ORL. Ženy také navštěvují terapeuta, otolaryngologa. Lékaři by to měli vidět, i když se objeví i malé známky porušení:

 • snížené vnímání zvuků;
 • nepochopitelné zvonění, tupá slabá bolest v nosohltanu a krku;
 • pocitu plnosti na jedné straně hlavy;
 • těžké oči.

Jak zacházet s otitis media během těhotenství?

Téměř všechna bakteriální onemocnění se léčí protizánětlivými léky a antibiotiky. Vliv většiny těchto léků na vývoj plodu nebyl plně studován, v tomto ohledu lékaři odmítají léčit otitis media u těhotných žen se silnými drogami.

Otorinolaryngolog by měl zvolit léčbu otitis media během těhotenství léky na základě přírodních rostlinných složek a olejů. Takové léky pomáhají eliminovat první příznak nemoci, zmírňují bolest a odstraňují nepohodlí v uších..

Protože zánět středního ucha je často doprovázen nosní kongescí, měly by být kapky z nachlazení vybírány výhradně na základě přírodních olejů a čištěné mořské vody..

Pokud se objeví rýma, doporučuje se, aby si těhotná žena pravidelně vypláchla nos a do každého nosního kanálu se vnese kapky nosu, aby dítě netrpělo nedostatkem kyslíku. S mírnou nosní kongescí můžete dělat pouze s mořskou solí. Silný výtok z nosu je eliminován léky jako Quix, Pinosol nebo Aquamarine. Použití dětských nosních kapek je rovněž povoleno, i když mají jednu významnou nevýhodu - silné vysychání sliznice..

Pokud otitida není doprovázena poškozením ušního bubínku, můžete použít lék „Otipaks“. Kapky v uších zánětu středního ucha během těhotenství zmírňují silnou bolest v uchu, aniž by poškozovaly vývoj plodu..

Pokud se otitis media stane hnisavým, stav nastávající matky se znatelně zhorší druhý den po nástupu prvních příznaků.

Bolest lze mnohokrát zesílit. To je způsobeno tím, že hnis vyvíjí tlak na postižené stěny ušního kanálu. Současně je pozorováno zvýšení tělesné teploty, ženské tělo je velmi oslabeno, v některých případech je její zdraví tak zhoršující, že pro budoucí matku je těžké vstát z postele. Pokud je zánět středního ucha spojen s hromaděním hnisu, je nutné léčbu antibiotiky. Pokud nezačnete užívat antibakteriální léky včas, může se zánět rozšířit do sousedních orgánů, což způsobuje různé problémy s porodem dítěte až do potratu..

Pokud nedojde ke zlepšení při používání léků proti bolesti a antibiotik, je nutná druhá konzultace s lékařem. Tyto okolnosti mohou naznačovat, že infekce je lokalizována za ušním bubínkem a hnisavý výtok nemůže jít ven. Tlak vyvíjený na ušní bubínek se snižuje malou operací.

Operace se provádí v lokální anestezii, při jejím vstupu chirurg provede malý řez na ušním bubínku, skrz který nahromadí hnisavý výpotek. V případě, že se nahromadí velké množství hnisu, bude vyžadováno denní umytí uší. Léčba zánětu středního ucha během těhotenství by měla být prováděna přísně podle schématu předepsaného lékařem. Nedoporučuje se odmítnout užívat léky ihned po vymizení nepříjemných symptomů. Ne zcela vyléčená infekce může přispět k rozvoji opakovaného, ​​závažnějšího onemocnění.

Jakákoli antibiotika, která se používají k léčbě zánětu středního ucha během těhotenství, mají negativní vliv na plod. Pod vlivem antibakteriálních léků se mikroflóra ženy rychle ničí. Při nadměrném používání antibiotik, střevní dysbióze se objevuje drozd, mukózní povrchy, zejména nosohltanu a vagíny, se zhoršují.

Pro dítě jsou vedlejší účinky užívání antibakteriálních látek spojeny s narušením tvorby kostí a krevního oběhu. Kromě toho mají antibiotika toxický účinek na játra. Je pravda, že projev takových vedlejších účinků je charakteristický pouze pro samostatnou skupinu antibiotik. Z tohoto důvodu by se žena v pozici neměla samoléčit a když se objeví první příznaky naznačující vývoj infekce, měla by se okamžitě poradit s lékařem.

Viz také: Krev z ucha s otitis media

Prevence

Nemoci je lépe předcházet než léčit. Toto tvrzení platí zejména pro těhotné ženy, které jsou zodpovědné za život a zdraví nenarozeného dítěte. Nejlepší prevencí proto bude posílení imunity během těhotenství a ještě lépe při přípravě na početí. Zdravé silné tělo je méně citlivé na infekci SARS a jinými nemocemi, které mohou vést k zánětu středního ucha. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, postupujte podle doporučení lékařů - a minimalizujete riziko zánětu v uších.

Při zvýšeném výskytu případů akutních respiračních virových infekcí a chřipky, pokud je to možné, omezte pohyb městem ve veřejné dopravě. Vyhněte se přeplněným místům.

Těhotné ženy, které mají rádi plavání, by také měly věnovat pozornost tomu, aby zabránily vniknutí vody do uší v co nejmenším možném rozsahu jako preventivní opatření. Po koupeli noste gumový uzávěr, po koupeli se snažte odstranit vlhkost z ušního kanálu. To pomůže zabránit rozvoji nemoci..

Hlavním úkolem těhotné ženy je vydržet zdravé dítě a předcházet nemocem, které s ním mohou zasahovat. Dávejte pozor na své zdraví, neléčte se, když se objeví první příznaky zánětu v uchu, poraďte se s lékařem. Otitida by měla být léčena včas a bezpečným způsobem. To vám umožní porodit silné zdravé dítě..

Otitida během těhotenství: účinky na plod

Vývoj otitidy nemá škodlivý vliv na plod pouze při absenci komplikací. Ve 35% případů je onemocnění doprovázeno hromaděním hnisu, což vede k mastoiditidě, myringitidě, meningitidě a sepse. Obecná intoxikace ženského těla může u dítěte vyvolat patologie.

Podle odborníků představují největší riziko pro plod léky, které pomáhají zmírňovat příznaky zánětu středního ucha, zejména pokud se nemoc objevila v prvním trimestru těhotenství. Během tohoto období se vyvíjejí životně důležité orgány a systémy plodu. Při užívání léků vstupují toxické látky obsažené ve složení léčiv do krevního oběhu ženy, což může vést k rozvoji patologií.

Ve druhém trimestru poskytuje placenta spolehlivou ochranu vyvíjejícího se organismu před patogeny, což zabraňuje šíření infekce. V této fázi těhotenství již byla vytvořena nervová trubice a mnoho životně důležitých orgánů, takže výběr léčiv pro léčbu zánětu středního ucha se rozšiřuje.

Diagnostika

Před vyzvednutím ušní kapky nebo jiným způsobem léčby onemocnění musí lékař potvrdit diagnózu. K tomu odborníci používají následující postupy:

 • Vyšetření ucha v otoskopu.
 • Valsava test pro stanovení mobility ušního bubínku.
 • Vyšetření sluchu, audiometrie.
 • Tympanometrie - studie vodivosti zvuku ve středním uchu.
 • Počítačová tomografie - zřídka se používá.
 • Endoskopie otevření hltanu zvukovodu - identifikovat příčiny zánětu středního ucha.
 • Tympanopunktura - propíchnutí membrány pro odběr tekutiny ze středního ucha pro analýzu. Provádí se pro diagnostické a terapeutické účely..

Ve většině případů jsou uvedené metody dostačující pro stanovení diagnózy a zjištění lokalizace zánětu..

Potíže při léčbě a výběru léčivých přípravků

Při léčbě zánětu středního ucha u těhotných žen je třeba vzít v úvahu formu nemoci, její stádium a v jakém trimestru těhotenství. Nesprávně zvolená léčba v prvním trimestru může způsobit zmrazení plodu, potrat a rozvoj patologií životně důležitých orgánů. Nejbezpečnější léčba otitis media ve druhém trimestru těhotenství. V posledních fázích může užívání antibiotik způsobit hypoxii..

Navzdory skutečnosti, že druhý trimestr je považován za nejbezpečnější období pro léčbu zánětu středního ucha, neznamená to, že musíte počkat na jeho nástup. Předčasnou léčbou je nebezpečné šíření infekce po celém těle.

Preventivní opatření

Otolaryngologové dávají několik jednoduchých doporučení, aby zabránili rozvoji otitis media během těhotenství:

 • Měli byste se oblékat podle počasí, vyhnout se podchlazení. Nezapomeňte nosit klobouk, který dobře zakrývá uši před větrem, průvanem.
 • Vyhněte se dlouhodobému pobytu v přeplněných místech, aby se snížila pravděpodobnost výskytu chřipky, SARS.
 • Při plavání v bazénech, otevřených nádržích buďte opatrní. Ujistěte se, že se vám do uší nedostane žádná voda..

Pro posílení imunitního systému lékaři doporučují organizovat správný režim. Žena by měla mít dostatek spánku, hodně chodit na čerstvém vzduchu, dobře se najíst a odpočinout si. Pokud však během těhotenství stále trpíte zánětem středního ucha, přísné dodržování všech doporučení lékaře vám umožní rychle se ho zbavit.

Autor: Tatyana Grosova, zdravotní sestra, speciálně pro lechim-gorlo.ru

Složení a účinek ušních kapek Otipax

Otipax je dvousložkový lék pro lokální aplikaci v ORL praxi. Lék má výrazný anestetický a protizánětlivý účinek..

Otipax - kombinovaný lék k léčbě zánětlivých onemocnění ucha u dětí a dospělých

Terapeutický účinek ušních kapek je způsoben „prací“ jeho dvou účinných látek:

 1. Lidokain je anestetikum, které zmírňuje bolest v místě použití. Ovlivňuje obal nervových vláken a blokuje chování signálů bolesti.
 2. Fenazon má dvojí účinek: snižuje závažnost zánětu (hyperémie, otoky) a snižuje bolest v uchu, protože inhibuje syntézu prostaglandinů - zprostředkovatelů bolesti.

Podle četných hodnocení pacientů během několika minut po instilaci bolest zmizí. Díky vzájemnému působení účinných látek přetrvává anestetický účinek po dlouhou dobu, což eliminuje potřebu příliš častého užívání léků..

Články O Neplodnosti