Hlavní Bolest

Jak zacházet a jak zacházet s vyrážkou u novorozenců

V domě se objevilo dlouho očekávané dítě. Každá matka se o něj snaží co nejlépe postarat, sledovat nejmenší změny v jeho kůži, která je u novorozenců nejzranitelnějším orgánem: zranitelný, velmi tenký a něžný, s těsně umístěnými krevními cévami na povrchu. A jak je maminka naštvaná, když najednou zjistí zarudnutí na kůži dítěte.
Jedná se o plenkovou vyrážku u novorozenců - nejběžnější onemocnění, které postihuje záhyby krku, tříslo, podpaží, hýždě.

Příčiny vyrážky z plenek u kojenců

Hlavním důvodem výskytu změn na kůži dítěte je nesprávná péče. Vyrážka z plenky se může objevit v důsledku cokoli od nezdravé stravy až po alergii na potraviny, detergenty, oblečení. Zvažte řadu příčin vyrážky z plenek:

 • Nadměrná vlhkost, která vede k zánětu pokožky dítěte. Důvodem je vzácná výměna plenek, špatné vysušení těla po mytí, zvýšené pocení dítěte. A jako výsledek - plenka vyrážka u novorozenců. Faktem je, že pokožka je chráněna přírodním lubrikantem, který je odplaven nadbytečnou vlhkostí a umožňuje bakteriím volně proniknout pod kůži, což způsobuje její zánět.
 • Alergie na potraviny, plenky, prášky na mytí dětského oblečení, mýdlo, šampony, prášky, krémy. Děti s nadváhou a mnoho záhybů na kůži často trpí plenkovou vyrážkou..
 • Infekce způsobená bakteriemi dětské stolice může způsobit vyrážku z plen.
 • Nadměrné zabalení přispívá k přehřátí těla dítěte, což vede k vyrážce plenky v kožních záhybech.
 • Tření oblečení na kůži dítěte způsobuje jeho podráždění.

Pokud vyrážka plenky u novorozenců nezmizí během jednoho až dvou dnů, nezapomeňte se poradit s pediatrem. Možná plenková vyrážka signalizuje nemoc dítěte. V tomto případě nemůže být léčba odložena, nemoc se může rozšířit na celou kůži, narušit chuť k jídlu, dětský spánek a vést k poruchám stolice.

Stupeň vyrážky na plenkách u kojenců

Jak vypadají plenkové vyrážky u novorozenců? Toto onemocnění se projevuje zarudnutím v určitých částech těla. Pokud nemoc získá druhý a třetí stupeň, objeví se praskliny, pustuly, erozivní oblasti. Postižené oblasti nemají jasné hranice. Chování dítěte se dramaticky mění: je rozmarný, špatně spí, protože pálení a svědění nedává dítěti odpočinek. Harbinger vyrážky z plenky je pichlavý žár. Pokud ji včas vyléčíte, můžete se u novorozenců vyvarovat vzniku vyrážky z plenky, jejíž léčba musí být zahájena okamžitě. V závislosti na závažnosti onemocnění vyrážky z plenky existují tři stupně:

1. Vyrážka plenky prvního stupně je charakterizována výskytem červených zanícených skvrn v tříslech, na hýždích, krku, v podpaží, za ušima dítěte.

Zvláštní zacházení se zde zpravidla nevyžaduje. Stačí dodržovat hygienická pravidla:

 • Plenky a plenky často vyměňujte tak, aby pokožka dítěte byla vždy suchá. V jedné plence nesmí být dítě delší než tři hodiny.
 • Po každém krmení a výměně plenky musíte dítě umýt.
 • Uspořádejte vzduchové koupele po dobu deseti až dvaceti minut, což umožňuje pokožce lépe schnout. Můžete ji sušit fénem na vzdálenost nejméně třicet centimetrů.
 • Pleťové krémy pro děti ošetřete. Můžete použít prášek, ale po třech hodinách by měly být jeho zbytky odstraněny měkkým tamponem.
 • Pokud způsobuje alergii u dítěte, vyměňte plenu, kterou používáte, za jinou značku.

Pokud zarudnutí přetrvává během dne, po konzultaci s lékařem je nejprve ošetřete léčivými masti nebo krémy.

2. Vyrážka z plenek u novorozenců druhého stupně je charakterizována výskytem velkých červených skvrn, které se spojí a ztluštějí, čímž se na povrchu vytvoří bubliny a praskliny. Hnis a tekutina vynikají, pokožka neustále zvlhčuje. V tomto případě by se kromě výše uvedených postupů mělo postupovat takto:

 • K ošetření postižených oblastí použijte speciální roztoky obsahující oxid zinečnatý a glycerin. Prostředky připravené v lékárně suší pokožku.
 • Pokud to nepomůže, lékař předepíše ultrafialové záření pokožky dítěte.
 • Při koupání přidejte do vody slabý roztok manganistanu draselného.
 • Pokud bylinky nezpůsobují alergii u dítěte, provádějte teplé koupele s přídavkem dubové kůry.
 • Nezapomeňte žehlit dětské oblečení na obou stranách..

Pamatujte si, že u tohoto typu vyrážky je třeba zavolat lékaře.

3. Pokud je u novorozence silná vyrážka z plenky, znamená to, že jde o třetí stupeň onemocnění. Vyznačuje se tvorbou rozsáhlých erozivních oblastí na kůži dítěte. Teplota dítěte stoupá, spánek je narušen, stává se neklidným, neustále křičí. Takovou vyrážku na plenky lze velmi obtížně léčit. Pamatujte, že mokré rány nelze ošetřit mastnými přípravky, které vytvářejí na povrchu tenký film, který zabraňuje hojení ran. Na postižené oblasti pokožky by mělo být naneseno několik dní v řadě pleťové vody obsahující rivanol, tanin, dusičnan stříbrný. Když zmizí sputum, můžete použít zinkovou mast, syntetickou syntetickou emulzi. V žádném případě nezkoušejte různé přípravky (nyní jich je mnoho) na kůži vašeho dítěte. Aby se předešlo nežádoucím důsledkům, je lepší léčit vyrážky třetího stupně v nemocnici.

Vyrážka plenky v slabinách novorozence: jak s nimi zacházet?

V důsledku neodborné péče, tření pokožky dítěte s oblečením, neustálé prodloužené zvlhčování, se ve třísle může vyvinout vyrážka. Tato zóna je nejzranitelnější místo, existuje mnoho tukových záhybů. Baby nohy třít, dráždí kůži.

Důvodem vyrážky na plenkách u novorozenců v tříslech jsou soli obsažené v moči dítěte. Včasné ošetření zahájí prevenci vzniku trhlin, mokrých vyrážek, které bolest mnohokrát zesílí a dítě se stane ještě více vrtošivým.

Otázka, jak zacházet s vyrážkami u novorozenců v tříslech, sama od sebe zmizí, pokud budete dodržovat hygienu dítěte, vyměňovat pleny častěji, provádět vzduchové koupele, namazat záhyby dítěte krémem, práškem a často se koupat ve vodě s různými odvary.

Vyrážka plenky na kněze vyvolává obavy dítěte: co dělat?

Všichni rodiče se bez výjimky zajímají, jak zacházet s vyrážkami z plenek u novorozenců? Koneckonců, dítě se chová neklidně, jeho kůže je neustále svědivá. Přináší dítěti bolest a nepohodlí, dělá matce strach. Pokud nebylo možné zabránit vzniku vyrážky na pleně u kněze, nejzranitelnější místo na těle dítěte, a co je nejdůležitější, nepropadejte panice. Správné teplotní podmínky, časté výměny plenek, dlouhé a pravidelné vzduchové koupele vám pomohou úspěšně vyřešit tento problém.

Vyrážka z plenky u kněze u novorozence může být rychle vyléčena v prvních stádiích nemoci. V kojeneckém věku dítě téměř vždy leží na zádech, zadek v plence močí často po každém krmení, takže je umyjte co nejčastěji. Pro tyto účely nepoužívejte mýdlo, je v něm hodně alkálií, což vede k podráždění pokožky dítěte a v důsledku toho k objevení vyrážky z plenek u novorozenců, jejichž léčba může být kvůli komplikacím opožděna..

Zadek dítěte by se neměl otírat, je lepší ho jemně poklepat měkkým bavlněným ručníkem nebo jednorázovým ručníkem bez přidání jakékoli vůně. Po umytí a tření nechte kůži na zadku dítěte dýchat. Nechte své dítě nahé deset až patnáct minut. V případě potřeby namažte pokožku výživným dětským krémem a teprve potom dejte na dítě čistou suchou plenku.

Vyrážka plenky v záhybech krku

Novorozené děti jsou zpravidla baculaté, na těle je mnoho záhybů kůže a jsou také na krku dítěte. Za záhybem krku potřebujete zvláštní, pečlivou péči, protože pokožka je velmi jemná. V prvních měsících života se trávicí systém stále formuje, dítě velmi často vyplivne, krk je neustále mokrý. Takže u novorozence je na krku vyrážka.

I denní koupání nechrání děti před tímto onemocněním, vyrážka z plenky se může objevit během několika hodin. Proto každý den prohlédněte slabé místo, opláchněte záhyby na krku odvarem provázku, namažte jej výživným obohaceným krémem pro kojence, pokud používáte prášek, nezapomeňte jej častěji čistit měkkým tamponem, aby neměl čas klouzat do hrudek a ještě více dráždit jemnou pokožku dítěte.

Léčba lidových léků na plenkové vyrážky

Jak vyléčit plenkovou vyrážku u novorozenců? Pro jejich léčbu se úspěšně používají tradiční metody. Masti vyrobené z dostupných ingrediencí, odvarů pomáhají předcházet a v raných stádiích nemoci léčí vyrážku z plen. Před použitím lidových prostředků zjistěte, zda je dítě alergické na nějaké bylinky, připravené přípravky.

 • Pokud je vše v pořádku, zkuste odvar dubové kůry, posílí imunitní systém, vysušuje pokožku a zmírňuje podráždění. K přípravě vývaru zalijte čtyři lžíce dubové kůry (prodává se v lékárně) jeden litr vroucí vody a nechte jej vařit půl hodiny ve vodní lázni. Výsledný vývar napněte a přidejte do vody ke koupání.
 • Aby se zabránilo a rychle vyléčilo počáteční stadium vyrážky na plenkách, pomůže odvar z řady lidí, kteří potřebují otřít pokožku dítěte po každém praní. Příprava vývaru je snadná. Jedna polévková lžíce série nalít 250 ml vroucí vody a vařit po dobu deseti minut. Poté napněte vývar, ochlaďte a ošetřete kůži dítěte.
 • Můžete připravit bylinné odvar na základě eukalyptu. Chcete-li to provést, suchý eukalyptus listy, osmdesát gramů, nalijte litr vroucí vody, nechte ho vařit po dobu dvou hodin na teplém místě. Pak napětí a stlačení. Ve výsledném vývaru navlhčete gázu nebo sterilní obinadlo a aplikujte na oblasti postižené vyrážkou pleny. Udržujte zbývající vývar v lednici. Před dalším postupem zahřát na pokojovou teplotu.
 • Pokuste se zabránit nebo zkuste vyléčit plenkovou vyrážku pomocí březových pupenů. Za tímto účelem 4 nebo 5 lžíce. l nalijte březové pupeny se dvěma sklenicemi vodky, zavřete víko a trvejte sedm dní na chladném tmavém místě, poté namáhejte a utřete zralá místa čtyřikrát denně.

Jsou uvedeny pouze některé recepty tradiční medicíny, které pomohou zabránit a léčit vyrážky z plenek u novorozenců v rané fázi nemoci. Před jejich použitím se poraďte s lékařem a zjistěte, zda je vaše dítě alergické na tuto nebo tu trávu..

Jak a jak zacházet s vyrážkami z plenek u novorozence

Po provedení všech hygienických postupů pokračujte v ošetřování pokožky dítěte. Chcete-li začít, pečlivě se podívejte na každý záhyb, odstraňte zbytky prášku a namažte kůži dítěte mastí, která obsahuje oxid zinečnatý. Taková mast z plenkové vyrážky u novorozenců má antiseptický účinek, zabraňuje pronikání a rozvoji bakterií a zmírňuje podráždění.

Pečlivě zkontrolujte vyrážku z plen. Pokud si po nerovných okrajích všimnete malých teček světlé barvy, ošetřujte zrající oblasti současně se dvěma masti: hydrokortizonem a antimykotikem a smíchejte je ve stejných proporcích. Nepoužívejte vazelínu, ucpává plenu a narušuje absorpci vlhkosti.

Místa postižená plenkovou vyrážkou je možné ošetřit univerzální mastí připravenou doma. Ve stejném poměru smíchejte škrob, krém Nivea, protiplesňové látky a oxidy oxidu. Po každém promytí namažte kůži dítěte připravenou směsí. Pečlivě sledujte stav pokožky dítěte, ošetřujte jej včas - a vaše dítě bude zklidněné a zdravé.

Pokud se u dítěte objeví vyrážka, jak je léčit?

Pokud si při dalším vyšetření všimnete zarudnutí na kůži dítěte, lékařský hovor je volitelný. S menší vyrážkou z plenky si můžete poradit sami. Důkladnější provádění hygienických postupů, výměna pleny častěji, nechte dítě nahé pro větší množství vzduchu, lépe ošetřete záhyby kůže ochranným krémem. Pokud se vyrážka z plenky zvýší, objeví se pupínky a pustuly, okamžitě zavolejte lékaře. Pamatujte, že běžná vyrážka plenky zmizí za tři dny.

 • Nejúčinnějším lékem na plenkovou vyrážku u novorozenců je krém Weleda. Zmírňuje podráždění a zarudnutí, zklidňuje pokožku, léčí praskliny, nezanáší póry a reguluje obsah vlhkosti. Krém obsahuje éterický olej, včelí vosk, glycerin, mandlový a sezamový olej, heřmánek a měsíček. Tento krém se používá jako prostředek k prevenci a léčbě vyrážky z plen..
 • Neméně účinným řešením tohoto problému je krém Bepanten nebo olej Jonsons Baby, který se používá ve všech oblastech kůže. Tento krém se rychle vstřebává, dobře odstraňuje zánět kůže, je zcela vylučován z těla, reguluje metabolismus buněk.

Uvádíme některé z léků, které pomohou léčit vyrážky z plenek u kojenců. V každém případě, s výskytem vyrážky na plenkách II a III. Stupně, je nezbytné zavolat lékaře, který předepíše požadovaný lék.

Rada matkám: co nelze udělat při léčbě vyrážky z plenek

Nejdříve se neuchylujte k radám babiček a tet. Jejich děti vyrostly v jiném čase. Vezměte na vědomí několik doporučení, která nemůžete udělat, když se pokoušíte léčit vyrážky z plenek:

 • Při zpracování vyrážky z plenky je přísně zakázáno používat současně více prostředků. Prostě nebudete schopni zjistit, která z nich pomohla vašemu dítěti..
 • Pro ošetření pokožky nelze použít barvicí antiseptické roztoky, jako je jód, zelenka. Pokud musíte navštívit lékaře, bude pro něj obtížné stanovit diagnózu.
 • Při zpracování vyrážky z plenky nelze použít tukový krém. Jeho použití zpomaluje odpařování vlhkosti a zůstává na pokožce.

Prevence vyrážky z plenek u novorozenců

Chcete-li zabránit vyrážce u kojenců u dětí, postarejte se o preventivní opatření, která vám v tom pomohou, pro které je to nezbytné:

 • sledovat optimální teplotu vzduchu ne vyšší než 25 stupňů;
 • pravidelně větrejte dětský pokoj;
 • denně koupat dítě v létě a každý druhý den v zimě;
 • včasné ošetření kožních záhybů;
 • po výměně plenky umyjte zadek dítěte;
 • zařídit vzduchové lázně k udržení imunity;
 • nosit bavlněné oblečení na dítě;
 • častěji chodit po ulici bez zabalení dítěte, aby se nepotil;
 • Vyberte si vhodné detergenty a hygienické výrobky pro své dítě;
 • Dojte sami, pokud kojíte dítě.

Pokud budete dodržovat postupy výživy, spánku, odpočinku a prevence, bude zajištěno zdraví vašeho dítěte..

Vyráběná plenka u novorozenců

U kojenců je významně snížena ochranná funkce kůže chránící před nepříznivými vlivy prostředí. Správná péče je klíčovým prvkem v prevenci nemocí.

Kdo je na vině, nebo proč se objevují vyrážky z plenek

Kůže novorozence je něžná, tenká, sametová a mnohem tenčí než kůže dospělého. To je spojeno s přechodem z vodného nitroděložního prostředí, když se narodí. V prvních dnech života je chráněn primordiálním tukem složeným z antibakteriálních peptidů, lipidů a vody.

Po narození je kůže kojence ve skutečnosti plně vyvinuta z hlediska anatomie. Anatomická zralost však jen částečně koreluje s funkční zralostí. Tento nesoulad se týká bariérové ​​funkce a termoregulace. Kůže dítěte nevydrží mechanické namáhání, takže může být během novorozeneckého období zraněna.

Zánětlivý proces v přirozených záhybech je způsoben houbami, viry, bakteriemi. U novorozenců se vyskytuje s kožními chorobami, špatnou péčí. Často se vyvíjí v oblasti aplikace plenek, nazývá se plenková dermatitida.

Vyrážka plenky u dětí - příčiny jejich výskytu:

 • nadměrná vlhkost v kůži;
 • dráždivý účinek stolice;
 • tření pleny;
 • změna stravy;
 • mikrobiální flóra;
 • odmítnutí koupání;
 • užívání léků, zejména antibakteriálních léčiv;
 • nesprávné ošetření kůže po pohybu střev.

Četné kožní záhyby ztěžují udržování místní čistoty, což problém zhoršuje. Hlavními škodlivými faktory jsou fekální enzymy. Jejich aktivita je zvláště vysoká u průjmů, kdy dochází ke zrychlenému odběru střevních hmot. Proto se u dětí se zhoršenou stolicí často vyskytuje vyrážka z plen. Výskyt plenkové dermatitidy není u kojenců tak častý. Je spojena s nižší kyselostí pohybů střev..

Při kontaktu s plenkou je pokožka nadměrně zvlhčena, její stratum corneum se uvolní. Bariérové ​​funkce jsou sníženy, což vede ke zvýšené citlivosti a zranitelnosti.

Vyrážka plenky u kojenců je všudypřítomná. Ve skutečnosti všechny děti do té míry trpí podobnými problémy. Nemoc se vyvíjí ve stresujících podmínkách..

S vysokou pravděpodobností se očekává výskyt dermatitidy plenky:

 • během kroucení;
 • po očkování;
 • při překladu na umělé krmení;
 • pokud jsou zavedena nová jídla.

Porušení pravidel pro používání plenek je také považováno za příčinu nemoci. Pacienti s vysokým rizikem - předčasně narozené děti.

Co je s kořistí - příznaky vyrážky z plenky u dítěte

S mírným průběhem se vyrážka plenky projevuje ve formě jasného erytému (zarudnutí) záhybů kůže s nebo bez vah. Obvykle je nemoc diagnostikována nejdříve ve 3. týdnu života a nejpozději ve 2. roce. Klinické příznaky jsou nejvyšší ve věku tří měsíců. Změny v kůži jsou lokalizovány přesně podle oblasti aplikace plen. Hýždě a genitálie jsou postiženy více.

Pokud není ošetření zahájeno včas, dochází v hloubkách záhybů k povrchovým trhlinám. Objeví se papuly, infiltráty, vesikuly, které jsou umístěny na knězi, vnitřních stehnech, pubis a šourku. Poškozená oblast může být mokrá (uvolňování tkáňové tekutiny) nebo suchá (praskliny, loupání).

Ve velmi pokročilých případech je postižený povrch kůže ulcerovaný, pokrytý šedým nebo hnědým povlakem, který má nepříjemný zápach. To je pozorováno u dětí, které jsou v plenkách se špatnou savostí po dlouhou dobu v noci. Zánětlivý proces pokrývá nejen oblast pleny. Zvýšené riziko komplikací v důsledku infekce.

S plenkovou dermatitidou, silnou bolestí a pálením. Tyto pocity jsou srovnávány s bolestí spálení od slunce. Dítě je neklidné, hodně pláče, málo spí. Syndrom bolesti nezmizí při změně polohy těla. Rodiče hlásí snížené močení a stolice.

Jak a jak léčit vyrážky z plenek

Léčba závisí na závažnosti nemoci, oblasti léze, připojení infekce. Hlavním krokem je režim a péče. Pokud po objevení příznaků nedojde k žádné akci, dojde k rychlému zhoršení. Vážná forma onemocnění se může vyvinout během jednoho až dvou dnů..

Využití vnějších zdrojů

Ošetření se provádí ve dvou fázích. V první fázi se používají sušicí a ochranná činidla, při hojení druhé rány.

Lokálně aplikujte různé krémy, masti na bázi zinku. Chrání pokožku před účinky moči a stolice. Prostředky pro vnější použití snižují účinek dráždivých látek, suchých, slouží jako zdroj neutrálních tuků. Naneste je tenkou vrstvou na postiženou oblast 4-5krát denně. Nejúčinnější na začátku zánětlivého procesu.

Ve druhé fázi léčby jsou uvedeny krémy a masti s dexpanthenolem, které stimulují epitelizaci kůže, mají protizánětlivý, antiseptický účinek. Nejlépe se používají ve stadiu, kdy aktivní zánět skončil a začalo se hojení. Výběr konkrétního léku, doporučení pro jeho použití jsou výsadou pediatra.

Důležité! Poškozenou pokožku nemažte na hýždích a v tříslech dítěte zeleným, modrým, jódovým, manganistanem draselným a jinými podobnými přípravky.

Před použitím přípravku se dítě omývá čistou vodou.

Správné zacházení je klíčem k dobrému výsledku

Dětská pokožka má schopnost rychle se zotavit. Po odstranění škodlivých faktorů problém zmizí za jeden až dva dny. Stačí znát pravidla léčby:

 1. Nejspolehlivějším a nejbezpečnějším způsobem je maximální možný kontakt poškozené oblasti se vzduchem. U dětských plenek se doporučuje používat pleny co nejdéle. Při výměně plenky je nutné dát dítěti volně ležet.
 2. Výkaly jsou odstraněny okamžitě po znečištění pleny. V této situaci je rozumné používat pouze vodu, protože mýdlo omývá tuk ze stratum corneum. K čištění jsou vhodné dětské nealkoholické ubrousky bez alkoholu.
 3. Otřete pokožku (nebo spíše suchou) ubrousky nebo ručníky z přírodních materiálů (bavlna), nemůžete rozdrtit a otřít. Před a po zákroku by si měli rodiče dobře umýt ruce..

Prevence nemocí - prevence lepšího než hojení

Prevence vyrážky z plenek u kojenců je nejdůležitějším prvkem péče o pleť. Doporučuje se eliminovat faktory, které způsobily patologii. Za tímto účelem je třeba dodržovat některá opatření..

Klíčové aspekty prevence:

 1. Časté změny pleny. Novorozené děti je mění každou hodinu.
 2. Pravidelné koupání a mytí. Koupání s detergenty není indikováno více než jednou nebo dvakrát týdně. Mýdlo se doporučuje aplikovat na silnou kontaminaci stolicí. Po procedurách s vodou by měla být pokožka dítěte vždy utírána do sucha.
 3. Používejte jednorázové hygienické výrobky, nikoli látkové plenky. Pampers zabraňují účinkům střevních pohybů a také vylučují stolici a moč. Při správném používání plenek není kůže infikována. Pečlivá pozornost by měla být věnována „fitování“ pleny podle obrázku. Je nutné symetricky upevnit suchý zip a narovnat elastické pásky na bocích.
 4. Ošetření kožních záhybů hydratačními oleji nebo tekutinami. Ve výrobku by neměly být přítomny konzervační látky, aromata a barviva. Výrobky Bepanten obsahující dexpanthenol jsou považovány za léčiva s prokázanou účinností. Za účelem prevence se masti nanáší na kůži hýždí, tříselné oblasti při výměně plenky.

Prevence a léčba vyrážky u dětí spočívá v eliminaci agresivních faktorů, udržování hygieny a odpovídající péči.

Potřebujete lékaře nebo ne?

Pokud by zánět přetrvával déle než 72 hodin a není možné ho léčit, mělo by být kojeneckému lékaři prokázáno. Kůže může být infikována. Při zvýšení teploty proti dermatitidě pleny až do 38,5 ° C je nutná prohlídka odborníka. Mezi nebezpečné příznaky patří: rozšiřování hranic postižené oblasti, výskyt oblastí s modro-fialovým odstínem a vytváření vředů.

Diferenciální diagnóza nebo jak nemoc vypadá

Vyrážka plenky u novorozenců může být zaměňována s jinými nemocemi. Zánětlivý proces v zóně pleny se objevuje za následujících podmínek:

 • Alergická reakce. U plenkové dermatitidy je zánět pozorován hlavně v záhybech blízko genitálií. Alergie na plenky nebo jiné hygienické výrobky dává okamžitou reakci. Hranice kontaktu s alergenem je jasně viditelná. Podráždění se objevuje v celé oblasti pleny..
 • Seboroická dermatitida. Vyrážka se nachází nejen na hýždích a slabinách, ale také na kůži pokožky hlavy, krku, podpaží.
 • Enteropathic acrodermatitis. Vzácné autosomální recesivní onemocnění. Možnou příčinou je nedostatek sérového zinku a porušení jeho absorpce ve střevě. Kromě perianální oblasti jsou vyrážky umístěny symetricky kolem úst, na tvářích, kolenních a loketních kloubech..

Mnoho dětí má podráždění na kůži - plenková dermatitida. Toto onemocnění je obvykle dobře léčitelné..

Chcete-li se zbavit vyrážky u kojenců u kojenců, je třeba kombinovat hygienické postupy se vzduchovými lázněmi. Toto je nejúčinnější a nejbezpečnější způsob. Správné používání, pravidelná výměna plenek minimalizuje pravděpodobnost rozvoje patologie.

Jak zacházet s těžkými vyrážkami z plenek u novorozence: nejlepší prostředek k ošetření dětské pokožky doma

Máma, která se stará o svůj malý poklad, zná každý záhyb, každý palec kůže. Okamžitě si všimne jakýchkoli změn na kůži, ale hlavní věcí není panikařit, pokud je detekováno podezřelé zarudnutí nebo podráždění. Pro jemnou pokožku novorozenců je běžnou příhodou plenková vyrážka. Zjistili se včas, nejsou nebezpeční, ale je lepší zajistit, aby se nevyráběla vyrážka.

Kůže dítěte je velmi jemná a milé záhyby každého z nás jsou jen místem, kde může dojít k vyrážce.

Co to je a kde se projevuje?

Důležitou funkcí pokožky je ochrana. Protože je složitou buněčnou strukturou, nepokrývá tělo novorozence hluchým krunýřem, ale tvoří tenkou porézní vrstvu. Prostřednictvím pórů kůže dýchá, absorbuje kyslík a uvolňuje oxid uhličitý. Také absorbují látky, které jsou přítomny ve vodných roztocích (bylinné infuze používané při koupání). Stejným způsobem se z pórů vylučují odpadní látky z těla..

Protože horní vrstva epidermis je u novorozence velmi choulostivá a zranitelná, nejmenší závada může způsobit nepříjemné změny jeho stavu. Častým problémem u kojenců je vyrážka a diatéza plen (doporučujeme přečíst: jak vypadá diathéza u kojenců a fotografií). Pravděpodobná místa plenkové vyrážky:

 • za ušima;
 • na krku;
 • podpaží;
 • mezi nohama;
 • v tříslech;
 • pod bříško;
 • na zadku, mezi hýždě.

Vzhled vyrážky plenky vyvolává hromadění vlhkosti a tření. Nadměrná vlhkost se objeví, když je novorozenec přehřátý, kvůli dlouhému ležení ve vlhkých plenkách. Tření se může objevit u dítěte, když se používají vesty šité z hrubé textilie nebo mají vnitřní švy.

Foto plenka vyrážka v holčičku. Příznak nevypadá nejpříjemněji - červené skvrny, které mohou být v závislosti na lokalitě suché nebo mokré

Rozdíly v vyrážce pleny podle stupně poškození

Intenzita poškození vyrážky z plenky je obvykle rozdělena do tří stupňů:

 • 1. stupeň - mírné zarudnutí kůže bez narušení horní vrstvy.
 • 2. stupeň - silné zarudnutí doprovázené drsností kůže. Objevují se pustuly, praskliny, eroze.
 • 3. stupeň - zvyšuje se intenzita zarudnutí, eroze a vředy, pokožka zvlhne.

Tvorba vyrážky z plenky vede k obecné nevolnosti dítěte. Teplota dítěte stoupá, svědění a pálení ho škodí, neustále cítí silnou bolest. Takový negativní obraz se objeví, pokud je zahájena léčba vyrážky. Pokud si všimnete nejmenšího zarudnutí v tříslech, na papeži nebo na krku, okamžitě pokračujte v opravě problému. Nezapomeňte zkontrolovat všechny záhyby na těle novorozence.

Vyrážka z plenky negativně ovlivňuje stav dítěte jako celku - může se zvýšit tělesná teplota, může se objevit celková nevolnost

Co může způsobit vyrážku z plenek?

Výše jsme již poukázali na dva hlavní důvody - tření a zvýšenou vlhkost těla. Proč přebytečná vlhkost přispívá k vyrážce plenky? Nadměrná vlhkost může odstranit přírodní lubrikant na kůži, čímž se odstraní ochrana horních vrstev epidermis. Zůstat nechráněný, kůži dítěte nemůže odolat proniknutí bakterií a nebezpečným infekcím. Zvažte faktory, které způsobují zvýšení vlhkosti:

 • Plenky a plenky, které se nemění v čase, zadržují moč, která dráždí něžné tělo dítěte v slabinách a mezi nohama.
 • Máma se neobtěžovala důkladně otřít novorozence po koupeli a vlhkost zmačkaná v záhybech.
 • Hluboké pocení v dítěti v horké místnosti nebo na procházce, které moje matka nevěnovala pozornost.
 • Pevně ​​zabalte dítě a zablokujte přístup vzduchu k tělu.

Ještě smutnější obraz se ukáže, pokud je zvýšená vlhkost těla kombinována se třením proti hrubé tkáni nebo plenkám. Vyrážka z plenky je zvláště nebezpečná pro děti náchylné k alergickým reakcím - jsou postiženy dvakrát. Tělo dítěte může být pokryto nejen vyrážkou z plen, ale také bolestmi vředů. Aby se předešlo nebezpečnému rozvoji problému, je důležité, aby matky pečlivě sledovaly vnější stav těla dítěte, pozorovaly každou maličkost a reagovaly na různé změny času.

Jak se vypořádat s vyrážkou a zarudnutím plenky?

Poté, co jsme zjistili příčiny problému, pokračujeme v jeho odstraňování. Čím dříve začnete léčit vyrážky z plenek, tím lépe budeme mít. Nejúčinnějším opatřením je samozřejmě prevence nemoci. Pokud dojde ke ztrátě času a nemoc postihuje tělo dítěte, musí být neprodleně léčena. Zvažte metody boje pro každý stupeň nemoci.

První stupeň

Nejjednodušší případ, který nevyžaduje intenzivní léčbu. Hlavní věcí je pečlivě sledovat, zda jsou plenky vždy suché a dítě je čisté:

 • Vyměňte plenky včas - nejméně každé 3 hodiny.
 • Když dítě zmizí, okamžitě ho umyjte a důkladně otřete.
 • Ošetřte lehké zarudnutí dětským krémem nebo posypte mastkovým práškem, zkontrolujte všechny záhyby, aby v nich nebyla vlhkost.
 • Pravidelně pořádejte dětské koupele, zejména v horkém období.
 • Vyspělé maminky se snaží osušit dětskou pokožku fénem. Tento postup vyžaduje zvláštní péči. Pokud je veškeré úsilí neúčinné, můžete se obrátit na masti o pomoc. Desitin, Bepanten, D-panthenol zklidňuje pokožku, zmírňuje zarudnutí (podrobnosti viz: Bepantenová mast nebo krém pro novorozence). Mnoho matek preferuje baniocinovou a zinkovou mast, které jsou vynikající v boji proti vyrážce z plenek. Před léčbou ran pomocí uvedených léků se poraďte s pediatrem.

Druhý stupeň

Zjistili jsme známky druhého stupně vyrážky z plenky - vzdejte se vlastní léčby, nesnažte se zbavit nemoci neověřenými metodami. Okamžitě kontaktujte dermatologa. Prověří dítě, zjistí hloubku léze, předepíše správné ošetření. Zpravidla jsou ve druhém stupni předepsány speciální mluvčí, které jsou připravovány v lékárnách, a jako další opatření se používá ultrafialové záření v problémových oblastech, mazání abscesů modrou a zelenou.

Lidové léky jsou teplé koupele s odvarem léčivých rostlin a bylin. Často se používá dubová kůra. Dokonale dezinfikuje pokožku, schne ji, odstraňuje podráždění a posiluje imunitu. Po takové koupeli není třeba dítě umývat, stačí jen poklepat na tělo měkkým ručníkem. Je snadné připravit řešení dubové kůry. Je nutné vařit 4 polévkové lžíce sušené směsi v litru vroucí vody, dát do vodní lázně, trvat na půl hodiny. Poté se infúze filtruje a nalije do lázně - dítě v ní držte 5 minut.

Pokud se v místě vyrážky z plenky vytvoří kůra, nepoužívejte k ošetření mastný krém nebo mast - zakryjí ránu tenkou vrstvou, která k ní blokuje přístup vzduchu, což znemožňuje rychlé hojení. Nesnažte se vyléčit vyrážky z plenek druhého stupně tak, že vám mohou poradit přátelé nebo známí. Správnou léčbu předepisuje pouze pediatr, který vaše dítě dobře zná.

Dubová kůra je vynikající přírodní antiseptikum s adstringentním účinkem. Je schopen mírně vysušit vyrážku z plenky a zabránit jejímu dalšímu vývoji.

Co by se nemělo dělat?

Mezi užitečné a skutečně efektivní lidové léky patří i ty, které situaci jen zhoršují. Mezi takové nebezpečné metody zázračného léčení patří:

 • Sušení krupice škrobu. Škrábnutí a vytvrzení hrudek, které zvyšují tření, se dostane na pláč pod záhyby. Utrpení dítěte se zesiluje a podráždění se zvyšuje..
 • Nezávislý výběr bylin do koupele. Neškodný heřmánkový nebo běžně používaný lastovičník může způsobit alergie, které tento problém zhoršují.
 • Nekonečná rada přátel s dobrým přáním tlačí strachovou matku na neoprávněné experimenty. Nezměňte své dítě na morče.
 • Pro ochranu postýlky nevybírejte plastový obal. Kupte si speciální bavlněnou utěrku na bázi bavlny.
 • Odstraňte olejové utěrky a otřete dítě. Z látek, kterými jsou nasyceny, mohou drobky způsobit podráždění.

Správné akce pro detekci vyrážky plenky

 • Ukažte svému dítěti pediatra, aby určil přesnou příčinu zarudnutí.
 • Udržujte tělo dítěte suché a čisté..
 • Proveďte vzduchové lázně, aby byla postižená oblast naplněna kyslíkem a kůže mohla dýchat. Technika vedení vzduchových lázní je jednoduchá a účinek je významný.
 • Během exacerbace nemoci vyměňte plenky nejméně osmkrát denně.
 • Důkladně opláchněte spodní prádlo a pleny novorozence. Pokud je to možné, osušte je na čerstvém vzduchu.
Dítě vždy potřebuje vzduchové koupele, brání nejen vzniku kožních problémů, ale také zvyšuje imunitu, temperuje dítě a potěší ho

Co říká Komarovsky o plenkách?

Po nadšeném přijetí plenek se začaly vyjadřovat názory, že poškozují tělo dětí a že pleny jsou pro chlapce zvláště nežádoucí. Zastánci této teorie hovoří o skleníkovém efektu plenek, což by mohlo v budoucnu vést k neplodnosti..

Ve své knize Začátek života Dr. Komarovsky nemilosrdně zničil tuto teorii a autoritativně dokázal svou absurditu. Dokázal, že plenky jsou zcela bezpečné a neubližují dětem. Drahé matky, neposlouchejte amatérské poplašné systémy, neváhejte pro své dítě používat plenky!

Příčiny a léčba vyrážky a podráždění pleny u kojenců

Vyrážka plenky u kojenců je častým důvodem, že nikdo nespí doma. I nejmenší zarudnutí na měkkém místě u dítěte může způsobit vážné nepohodlí. V důsledku toho se děti stanou náladovými, špatně spí, projevují odmítnutí jídla. Zanedbaná forma vyrážky z plenky může být indikací pro předepisování antibakteriální terapie. Dodržování určitých pravidel prevence, péče o dítě pomůže zabránit nežádoucím následkům. Každá maminka potřebuje vědět, jak zacházet s vyrážkami z plen.

Dětská kůže

Novorozené dítě je obzvláště náchylné k vyrážce z plenek, protože jeho pokožka je zvláště citlivá z důvodu věkových charakteristik..

Ve velmi raném věku potřebuje dětská pokožka pečlivou péči pomocí speciální kosmetiky. Je opravdu nežádoucí šetřit na nich, protože zdravá kůže je jedním ze zdravotních faktorů. Právě pokožka vytváří nejsilnější ochranu proti škodlivým bakteriím při vstupu do těla a podílí se také na procesech termoregulace.

V kojeneckém věku děti často trpí alergickými reakcemi na plenu, krémy (které nejsou vhodné pro toto konkrétní dítě), a to i při častém kontaktu s vodou. V důsledku toho se na kněze u dítěte objeví vyrážka z plen.

Co je začervenání a co to způsobuje

Vyrážka pleny u kojenců je z velké části zánětlivé procesy epidermis v určitých oblastech (nejčastěji kněz, v podpaží, límec), které jsou vystaveny dráždivým faktorům. Patří mezi ně tření vytvářené mezi kůží dítěte a pleny, stejně jako nadměrná vlhkost (oddíly potu)..

Nejčastěji může být dítě narušeno výskytem vyrážky z plenky v podpaží, krku, tříslovných záhybech, dolním břiše.

Tato podráždění na kůži se může lišit svou závažností, od mírného zarudnutí až po výskyt trhlin, malých a velkých vředů. Přirozeně nemůžete zahájit zánět, okamžitě začít léčbu.

Příčiny zánětu

Hlavní příčinou vyrážky z plenky je porušení přirozených ochranných mechanismů pokožky v důsledku dlouhodobého vystavení teplotním, fyzikálním a chemickým dráždivým látkám. Což vede k vytvoření optimálních podmínek pro šíření škodlivých bakterií. Jsou hlavními viníky plenkové vyrážky.

Vytvoření vhodného prostředí pro patogenní bakterie na kůži je velmi jednoduché, což vede k:

 1. Vzácná změna plenky. Pokud se pokožka dlouhodobě dostane do kontaktu se stolicí, často se objeví vyrážka..
 2. Teplota v místnosti je příliš vysoká.
 3. Syntetické oblečení pro děti.

Příčiny vyrážky na plenkách na papeži mohou také být:

 1. Alergická reakce na materiál sorbentu nebo plenky.
 2. Alergie na potraviny konzumované mámou během kojení.

Jak napravit situaci

Léčba plenkové vyrážky u kojenců zahrnuje odstranění příčin, které způsobují.

Vyrážka z plenky na kněze dítěte by neměla být „běhá“. V počátečním stádiu je mnohem snazší vyléčit, než začít ošetřovat výsledné rány a praskliny..

„Lehká“ vyrážka na plenky často nevyžaduje zvláštní ošetření. Nejčastěji je možné tento problém vyřešit dodržováním základních pravidel péče o dítě:

 • Včasná a pravidelná výměna plen a plen.
 • Kromě toho je nutné dítě opatřit „vzduchovou lázní“ alespoň po 2-3 hodinách po určitou dobu, aby bylo dítě ponecháno nahé při pokojové teplotě v místnosti.
 • Koupejte pod tekoucí vodou vyrážku z plenek pokaždé, když si vyměníte oblečení.
 • Kůži důkladně osušte měkkou plenkou se světlým, namáčecím pohybem, aniž byste na kůži vytvářeli další tření.
 • Po provedení vodních procedur a úplném vysušení nadbytečné vlhkosti je nutné na pokožku nosit vysoce kvalitní dětské krémy, které pomáhají léčit podráždění pokožky. Často používaná mast "Sudokrem", "Bepanten", v lékárně se můžete ptát levnějších analogů.
 • Po událostech může být dítě oblečeno.

Tato opatření jsou zpravidla dostačující k vyléčení pokožky dítěte z mírné vyrážky..

Tvrdé pouzdro

V některých komplikovaných situacích nelze problém vyrážky s plenkami vyřešit samostatně. V takovém případě byste se měli obrátit na svého lékaře s otázkou, jak léčit vyrážky z plenek? Který po prozkoumání dítě dá potřebná doporučení.

Návštěva lékaře je nutná, pokud:

 1. Podráždění kůže netrvá dlouho.
 2. Podmínka se zhoršuje.
 3. Na pozadí podráždění se objevily praskliny, hnisavé rány.

Lékař s největší pravděpodobností napíše předpis pro speciálního „mluvčího“ vyrobeného v lékárně obsahující zinek, dusičnan stříbrný a talek. Taková činidla mají sušicí i antibakteriální účinek..

Co potřebuješ

Jak zacházet s vyrážkami z plenek, měla by to vědět každá matka. Nejlepší je samozřejmě nečinit nezávislá rozhodnutí a v každém jednotlivém případě konzultovat lékaře. Ale jen pro případ, jsme připravili malou podvádět list.

Takže v domácím lékárničce by mělo být:

 • Dětský zásyp.
 • Dětské hypoalergenní mýdlo.
 • Vysoce kvalitní dětský krém a / nebo plienkový krém, hojivý, sušicí krém („bepanten“, „sudo krém“).

Před náhodným zahájením léčby je nutné zjistit příčiny vyrážky z plenek. Tím se výrazně ušetří vaše nervy a peníze..

Dojde-li k alergické reakci na plenu, vyplatí se použít jinou značku. Některé lékárny a dětské obchody nabízejí jejich individuální zakoupení. To je skvělá možnost, která pomůže tento faktor eliminovat a ne „vyhodit peníze“.

Musím vědět

Léčba plenkové vyrážky u kojenců vyžaduje odpovědný přístup, protože představují pro dítě závažný problém. Maminky a tatínky často začínají se samoléčbou vyrážky na plenkách na kůži dítěte, neznají-li některá pravidla, jejichž porušení nepovede k požadovanému účinku.

 1. K ošetření ran vzniklých při nadměrné vlhkosti nepoužívejte masti a oleje, které zakrývají povrch pokožky filmem, protože to pouze zhorší situaci. V takovém případě může lékař předepsat pastu obsahující zinek.
 2. Babičky by neměly používat škrobový recept, pokud má dítě papeže podráždění. Válcuje se do záhybů kůže a vytváří hrudky, které ji pak zraní.
 3. Použití tradiční medicíny v léčbě dítěte je jednoduše nepřijatelné bez konzultace s lékařem.

Vzhled vyrážky z plenky na kůži dítěte, jako je podráždění na papeži, je zcela normální, ale naznačuje, že něco nevyhovuje dítěti, například teplota vzduchu, plenka, čisticí prostředky na praní dětských oděvů, výživa matky a psychologická atmosféra v rodině. atd.

Vyrážka z plenky, kterou nelze zvládnout samostatně během 1–2 dnů, je příležitostí, jak dítě nezbytně ukázat lékaři.

Vyrážka plenky u dítěte: jak chránit jemnou dětskou pokožku

Vyrážka z plenky u dítěte (dermatitida z plenky) je zánět pokožky dítěte, ke kterému dochází v důsledku působení chemických, mechanických, tepelných nebo jiných dráždivých látek. Kojenecká vyrážka se nejčastěji vyskytuje u kojenců.

Příznaky

Vyrážka plenky u dítěte vypadá jako zarudnutí kůže, doprovázená vyrážkou, výskyt vředů. S pokročilými případy plenkové dermatitidy se mohou v záhybech kůže objevit praskliny, eroze, puchýře a mokré rány..

Silná vyrážka z plenky může způsobit svědění ve strouhankách, moči nebo stolici, které se dostanou na zanícené oblasti kůže - bolest a pálení.

Vyrážka plenky u novorozenců narušuje spánek, způsobuje úzkost, pláč. Nejčastější místa lokalizace: v tříslech, na knězi, mezi nohama, na varlatech, v podpaží, na krku, za ušima. Až do věku jednoho se projevuje vyrážka z plenek poměrně často.

Příčiny

Vyrážka plenky je způsobena nadměrnou vlhkostí, přehřátím, chemickým a mechanickým podrážděním, alergickou reakcí a infekcí kůže. Příčiny vyrážky z plenek v různých částech těla se mohou lišit.

V slabinách, mezi nohama, na hýždě

K močení u malých dětí dochází velmi často. Pod vlivem bakterií se moč rozkládá na amoniak. Amoniak je velmi žíravá látka, která dráždí a koroduje jemnou pokožku dítěte..

Dalším důvodem vyrážky pro plenky může být podvýživa. Při zavádění nových doplňkových potravin je třeba věnovat pozornost reakci dítěte. Pokud se některý produkt nehodí a způsobuje alergie - musí být naléhavě vyloučen z dětské výživy.

Stává se, že existuje stálá vyrážka na plenkách, kterou nelze vyléčit. Pokud změníte nabídku a odstraníte z ní nevhodný produkt, vše půjde okamžitě. Bez zvláštního zacházení.

Kvalitní jednorázová plenka, pokud bude použita správně, pomůže předcházet zánětu v slabinách, na hýždích, mezi nohama.

Moč v plence se rychle vstřebává a nepřichází do styku s citlivou pokožkou dítěte. Pokud ale plenu včas nezměníte, bude přeplněná, moč začne dráždit pokožku dítěte. Při výměně plenky je velmi důležité dítě umýt mýdlem a vodou, poté pokožku důkladně osušit a pomazat krémem nebo olejem.

Na krku, pod pažemi a za ušima

Malé děti mají na krcích mnoho záhybů kůže. Pot, který se hromadí v těchto záhybech, způsobuje podráždění a zánět kůže. Na teplých a vlhkých místech se vyvíjí patogenní flóra, která může snadno infikovat již zanícenou, poškozenou pokožku dítěte. Stejné příčiny vyrážky z plenek u dítěte pod pažemi, za ušima. Nemůžete zabalit děti, abyste nevytvářeli příznivé podmínky pro rozvoj dermatitidy. Teplé čepice, klobouky mohou přinést spoustu problémů, takže je důležité nosit dítě pro počasí.

Mezi prsty

Mezi prsty na nohou lze také pozorovat vyrážku z plenek - to může být také způsobeno nadměrným pocením. V záhybech mezi prsty se pot pod vlivem bakterií rozkládá a způsobuje zánět kůže, podráždění.

Léčba

Jak zacházet s vyrážkou u kojenců? Léčba spočívá v odstranění příčiny a zmírnění zánětu. Odstraněním příčiny je zabránit kontaktu moči a potu s kůží dítěte. Ke změnám plenky by mělo dojít každé 2-3 hodiny. Po každé výměně dětské plenky je nutné umýt, osušit všechny záhyby pokožky a poté aplikovat produkt (mast, krém, emulzi, olej), který zmírní zánět a zabrání dalšímu podráždění.

Vyrážka plenky může mít různé stupně: mírná, střední, těžká. V závislosti na závažnosti projevů je také předepsána léčba..

U mírného stupně dermatitidy se zvláštní ošetření neprovádí. Stačí zajistit správnou péči o dítě: zajistit častou výměnu plenky (je-li okamžité vyprázdnění), ošetřit kůži antiseptickými, protizánětlivými, zvlhčujícími a ochrannými prostředky. Léčba vyrážky středního a těžkého stupně pleny by měla být prováděna pod dohledem dermatologa. Zde již budou zapotřebí speciální nástroje: terapeutický krém, mast, emulze, léky, koupele. Léčba vyrážky ze suchých plenek se liší od léčby plačením.

Krémy, masti, gely

Léčba plenkové vyrážky se dnes objevuje při použití celého arzenálu speciálních nástrojů: krémy, masti, gely.

"Baby Cream"

Banální „dětský krém“ (s mírným stupněm vyrážky na plenkách) pomůže při léčbě dermatitidy. Krém má hydratační, výživný a protizánětlivý účinek. Málokdy způsobuje alergické reakce, je dobře vnímána dětskou pokožkou..

Bubchen pro kojence

Krém „Bubchen pro kojence“ je velmi dobrý lék, pomocí kterého lze léčit dermatitidu plenky. Pomáhá i při vyrážce na pleny průměrného stupně, používá se denně jako profylaxe. Složení zahrnuje heřmánek, oxid zinečnatý, panthenol, různé přírodní oleje a včelí vosk..

Bepanten (krém, mast)

K dispozici ve formě krému a masti. Krém má lehčí konzistenci. Masť proniká hlouběji do kůže, má výraznější terapeutický účinek. Krém se používá k prevenci a léčbě mírných forem dermatitidy plen.

Základ "Bepanten" zahrnuje provitamin B5 (dexpanthenol). Díky němu se rány, sliznice a kůže rychle uzdravují. Krém nebo mast by se měly po každé výměně plenky rozmazat. S vyrážkou pod paží, za ušima, mezi prsty na nohou se produkt nanáší po koupeli na suchý povrch pokožky..

Panthenol (krém nebo gel)

Má stejnou účinnou látku jako "bepanthen" - dexpanthenol. Tato látka se mění na kyselinu pantothenovou, která normalizuje metabolické procesy, pomáhá obnovit poškozené kožní buňky a sliznice. Používá se k léčbě plenkové vyrážky na nohou, hýždích, krku, v podpaží.

Pantestin (gel)

Toto je panthenol s miramistinem. Má silnou antibakteriální a antimykotickou aktivitu, má protizánětlivý účinek. Použití tohoto gelu zabraňuje spojení patogenní flóry. Léčba je účinná při středně těžké až těžké vyrážce..

Levomekol

„Levomekol“ (mast) se používá k léčbě infikované vyrážky z plenky - jedná se o kombinovaný lék, který obsahuje antibiotikum chloramfenikol a imunostimulační methyluracil.
[veo string = ”LfOxdPhVT5c”] Levomekol má dehydratační vlastnosti v důsledku oxidů polyethylenu, které tvoří mast. Methyluracil má protizánětlivé vlastnosti.

Léčba levomekolem se používá pro vyrážky z plenek komplikované vředy.

Levomekol se aplikuje na sterilní gázu a aplikuje se na postiženou oblast kůže, která byla předtím omytá a vysušena. Pokud je vyrážka plenky lokalizována mezi prsty na nohou nebo za ušima, pak se Levomekol aplikuje bez otření přímo na kůži. Levomekol by měl být používán pouze podle pokynů lékaře, zejména pro děti mladší než jeden rok. Levomekol může někdy způsobit alergie.

Vany, výplachy, pleťové vody

Lékař může předepsat mytí antiseptickými roztoky furatsiliny nebo manganistanu draselného, ​​pleťové vody z resorcinolu. Tyto události jsou zaměřeny na vyschnutí vyrážky z plačících plen. Opláchnutí a pleťové vody by mělo být prováděno pouze na doporučení lékaře.

Po omytí se lékařům obvykle doporučuje aplikovat „levomekol“ nebo jiná antibakteriální činidla. S nekomplikovanou vyrážkou z plenky je užitečné vyrábět koupele na základě odvarů bylin: heřmánku, strunu, dubovou kůru.

Vzduchové lázně

Pro léčení různých stupňů vyrážky z plenky jsou indikovány vzduchové lázně. Po praní, praní vyrážky z plenky je nutné nechat pokožku ventilovat bez okamžitého nasazení plenky nebo oděvů - tím se urychlí proces hojení. Před ošetřením zanícených povrchů se provádí vzduchové lázně.

Po vzduchové lázni se používá „levomekol“ nebo jiná látka a nasadí se plenka.

Prevence

Hlavní preventivní opatření:

 • Pokaždé, když vyměníte plenu a po pohybu střev, je nutné dítě umýt teplou vodou a mýdlem.
 • Vyměňte plenku každé 2-3 hodiny (alespoň), stejně jako ihned po pohybu střeva.
 • Po umytí nebo koupání dítěte musí být pokožka důkladně vysušena. Velmi opatrně otřete měkkým ručníkem nebo suchým hadříkem.
 • Nenoste ihned plenky, vzduchové lázně. Před nasazením plenky namažte pokožku ochrannými a protizánětlivými látkami.

Plenky na jedno použití jsou vybírány podle velikosti dítěte, správně se oblékejte, aby nedošlo k vymačkání a tření kůže.

Nyní je v článku ponechán počet recenzí: 74, průměrné hodnocení: 3,97 z 5

Články O Neplodnosti