Hlavní Výživa

Jaká je pravděpodobnost neplodnosti po příušnicích u mužů?

Příušnice nebo, hovorově, „příušnice“ - virová infekce, která postihuje žlázové tkáně těla. Nejčastěji se to klinicky projevuje zánětem příušních slinných žláz, jejichž otok vytváří charakteristický tvar obličeje, který dal jméno nemoci. Příušnice jsou nebezpečné s komplikacemi, jako je pankreatitida, serózní meningitida, tyreoiditida, mastitida (u dívek i chlapců). Jednou z relativně běžných komplikací u mužů je orchitida, která může vést k neplodnosti..

Co je to „prase“

Epidemie příušnic naštěstí prošla univerzálním očkováním: po zařazení vakcíny do kalendáře v roce 1981 se incidence snížila o 600krát. Imunita po vakcinaci bohužel trvá v průměru asi 20 let..

Příčinou onemocnění je paramyxovirus, přenášený vzdušnými kapičkami, onemocní pouze lidé. Citlivost na to u neočkovaných a nemocných dosahuje 100%. Inkubační doba od týdne do 25 dnů, v průměru 18-20 dní. Chlapci a muži onemocní v průměru dvakrát častěji než dívky a ženy. V době před očkováním byly případy, kdy příušnice doslova „posekaly“ stávající armádu.

Nemoc začíná akutně, teplota dosahuje 38-40 stupňů. První den je u většiny pacientů charakteristická léze příušních slinných žláz, která se projevuje bolestí v této oblasti, tinnitem. Často jsou do procesu zapojeny i další slinné žlázy: submandibulární a sublingvální. Tvář se zvětší, stane se kulatou. Edém je nejvýraznější 2-3 dny, poté začne ustupovat, ale tento proces u dospělých trvá až 2 týdny (u dětí v průměru za týden). Projevují se příznaky intoxikace: slabost, bolest hlavy, ospalost, bolest svalů.

Orchitida se rozvíjí 6. až 9. den nemoci na pozadí zmenšujícího se zánětu slinných žláz. Teplota opět stoupá, bolest hlavy se vrací, objevuje se zvracení.

Nejčastěji (75-80%) je postiženo jedno varle. Ostře bobtná (kůže je napnutá, lesklá), stává se cyanotickou a objevuje se silná bolest. Virová orchitida se občas vyvine v absces varlat - pokud se připojí bakteriální infekce. Tento stav vyžaduje urgentní operaci..

Léčba příušnic

Neexistuje žádná konkrétní, tj. Zaměřená na ničení původce, léčba příušnic. Při nekomplikovaném procesu je terapie omezena na protizánětlivá a detoxikační činidla..

V případě spojení s orchitidou použijte:

 • hormonální protizánětlivá léčiva (prednison), která vám umožní rychle odstranit otoky a zabránit úplné smrti varlat;
 • novokainová blokáda spermatického kordu - za stejným účelem;
 • cytostatika - pro prevenci vývoje antispermových protilátek;
 • jako pomocná metoda, která zmírňuje stav s orchitidou, je předepsáno nošení skřetového zavěšení.

Proč se po příušnicích může vyvinout neplodnost?

Orchitida způsobená virem příušnic nejčastěji vede k atrofii varlat, včetně spermatogenního epitelu, exprimovaného v různé míře. Důvodů je několik:

 1. Otok tkání vyvolává ischemii (narušení dodávky krve) v důsledku jejich stlačení.
 2. Virus postihuje stěny malých cév, což vede k trombóze.
 3. Dalším důvodem je porušení hematotestikulární bariéry, která způsobuje autoimunitní reakci. Proteiny spermatogenního epitelu, které se konečně tvoří po pubertě, jsou imunitnímu systému „neznámé“. Obvykle nepronikají do krve - proto je zde hematotestikulární bariéra. Zánět ho poškozuje, což může způsobit výskyt protilátek proti perzonu.

Jaká je pravděpodobnost neplodnosti po prase?

Předpokládá se, že neplodnost po utrpení orchitidy se vyskytuje až po bilaterálním zánětu. Jedná se však o čtvrtinu všech případů mužské neplodnosti. Podle spermogramu se u těchto mužů vyskytuje oligozoospermie nebo azoospermie, mezi kvalitativní změny patří asthenozoospermie a teratozoospermie.

Je léčena neplodnost po příušnicích?

V případě rozvinuté neplodnosti je nejčastěji nutné použít asistované reprodukční technologie (IVF, ICSI).

Příušnice (příušnice)

Příušnice nebo příušnice jsou infekční onemocnění, které způsobuje zvýšení slinných žláz. Příušnice patří mezi dětské infekce, ale často postihují dospělé, zatímco u mužů je 1,5krát vyšší pravděpodobnost onemocnění. Nebezpečí choroby spočívá v tom, že její důsledky se mohou projevit po mnoha letech.

Specialisté ženského zdravotního střediska léčí mužskou neplodnost, ke které dochází po příušnicích. Náklady na konzultaci s urologem andrologem jsou 2 000 rublů.

Náklady na konzultaci v případě reprodukční dysfunkce

 • 2 000 R Konzultace urologa androloga

Výpočet nákladů na ošetření Všechny ceny

Jaké je nebezpečí příušnic a jak jsou léčeny jeho účinky?

Při nedostatečné léčbě způsobuje nemoc komplikace: poškození centrálního nervového systému, diabetes mellitus, meningitida. U chlapců ovlivňuje virová infekce různé tkáně a orgány, ale častěji v téměř 20% případů varlata. U dospělých mužů se v důsledku přenesených příušnic může vyvinout orchitida a nevratná neplodnost. Hlavním nebezpečím je, že není možné rozpoznat porušení reprodukční funkce před pubertou.

K léčbě neplodnosti diagnostikované v důsledku příušnic se v našem centru používají hormonální a imunoterapie nebo chirurgie varlat.

Specialisté

urolog androlog, kandidát lékařských věd

Jak identifikovat neplodnost po příušnicích

Účinky příušnic nejsou zpravidla symptomatické. Pacienti s příušnicemi nemají v sexuálním životě problémy a přemýšlí o léčbě až po dlouhých neúspěšných pokusech o otěhotnění.

K diagnostice mužské neplodnosti pacient prochází spermogramem. Laboratorní studium spermií umožňuje vidět morfologii spermií, jejich strukturu a počet.

Diagnóza je potvrzena výsledky spermogramu, podle kterého je v semenné tekutině detekován nedostatek aktivních zdravých spermatoz nebo jejich počet je pro přirozené oplodnění zanedbatelný..

Ultrazvuk šourku odhaluje oblasti nekrotické tkáně a testikulární atrofii. Pokud jsou během diagnostiky zjištěny novotvary, je předepsána biopsie. Vybrané tkáně se zkoumají v laboratoři, aby se vyloučila nebo potvrdila onkologie..

Léčba neplodnosti po příušnicích

Terapeutická léčba zaměřená na stimulaci spermatogeneze.

Pacient je komplexně přiřazen:

 • hormonální léky - Fortinex, Tamoxifen, Menotropin;
 • imunostimulanty - infuze růžové, ženšenové, aralia;
 • léky na zlepšení průtoku krve v cévách varlat, zvýšení účinnosti - Adriol, Himkolin;
 • biogenní přípravky na bázi výtažků z léčivých rostlin - Raveron, Solcoseryl;
 • vitamíny A, B, C, E, zvýšení pohyblivosti spermií, podpora vylučování nových.

Pokud je příčinou nízké morfologie spermií proliferace vazivové tkáně varlat, provede se chirurgická operace, která ji odstraní. Chirurgická léčba obvykle významně zlepšuje počet spermií.

Prevence

Vzhledem k závažnosti důsledků příušnic, jako preventivní opatření, lékaři MLC doporučují provádět rutinní očkování. Po očkování imunita přetrvává 12 let.

Pokud infekci nelze zabránit, je nutné chránit tělo před komplikacemi: sledovat tělesnou teplotu, protože její zvýšení může způsobit zánět varlat, brát antivirová léčiva.

Existuje šance na otěhotnění dítěte po léčbě

Při adekvátní léčbě je možné eliminovat účinky příušnic. I když konzervativní terapie nebo chirurgický zákrok neprováděly, oplodnění vajíček se provádí pomocí ICSI - selektivní výběr zdravého spermatu.

V pokročilých případech se neplodnost stává nevratnou, navíc existuje riziko ztráty účinnosti, rozvoje zánětlivých a nádorových procesů.

Kde zacházet s neplodností

U pacientů, kteří onemocněli příušnicemi, doporučujeme, aby byli vyšetřeni na MLC. Lékaři urologicko-andrologického oddělení se zabývají mužskou neplodností již 15 let a úspěšně pomáhají mužům obnovit jejich reprodukční funkci.

Chcete-li se domluvit, požádejte o zpětné volání nebo vyplňte formulář pro zpětnou vazbu.

Může se muž s příušnicemi stát otcem?

Stručně o příušnicích

Ve vývoji mužské neplodnosti je zvláštní místo obsazeno příušnicemi (příušnicemi). Toto onemocnění má virový původ, přičemž je vysoce nakažlivé (nakažlivé). Zdrojem infekce může být pouze osoba s akutním nebo vymazaným (subklinickým) průběhem.

Příušnice jsou přenášeny vzduchovými kapičkami, ale bylo prokázáno, že kontaktním skupinám nelze vyloučit v dětských skupinách - prostřednictvím hraček a jídel kontaminovaných slinami nemocného dítěte. Když je člověk nemocný, vytvoří se dlouhotrvající a stabilní imunitní obrana - je prakticky nemožné znovu se nakazit.

Pokud je diagnostikována

Identifikace mužské neplodnosti po příušnicích je možná pouze u pacientů, kteří jsou ve stadiu puberty. Mezi diagnostické metody patří nejčastější: spermie, ultrazvuk varlat a histologické vyšetření tkání.

Pokud androlog potvrdil, že pacient je sterilní (neplodný), nevzdávejte to okamžitě. Moderní terapie dává naději na úplné uzdravení v zanedbávaných případech. Cílem lékové léčby je stimulace zaniklé spermogenní funkce pomocí řady léků:

 • Imunostimulanty (Interferon)
 • Syntetické hormony (prednison a další kortikosteroidy)
 • Angioprotektory (Venoruton, Agopurin)

Se systémovým poškozením membrán varlat je možné chirurgické ošetření, které spočívá v odstranění malých ložisek se zachováním orgánu. I v tomto případě lze sekreční funkčnost varlat částečně nebo úplně obnovit..

Pokud dlouhodobá léčba nepomohla, je nabídnut muž, což znamená formální příležitost mít děti s cizím genetickým materiálem.

Příznaky nemoci

Hlavním projevem infekce příušnic je zánět příušních žláz, ale může se také jednat o subandibulární a sublingvální. Kromě toho se vyvinou následující příznaky:

 1. Počáteční období:
   akutní nástup
 2. mírné zimnice;
 3. nepohodlí v příušní oblasti;
 4. pocit slabosti;
 5. bolest svalů
 6. poruchy spánku a chuti k jídlu.
 7. Rozšířené klinické projevy:
   příznaky intoxikace jsou výraznější (horečka, malátnost, bolesti hlavy);
 8. otok a bolest v projekci slinných žláz, která se zvyšuje žvýkáním a mluvením;
 9. kůže na postižené žláze je napjatá, otoky se šíří ke straně krku;
 10. Mursonovým příznakem je zánět vylučovacího kanálu postižené příušní žlázy v ústní dutině.

Virus vstupuje do krevního řečiště a šíří se po celém těle. Je vysoce tropický (náchylný k poškození) na glandulární tkáň (může mít vliv na fungování prostaty), ledviny, centrální nervový systém (není vyloučena meningoencefalitida), gonády (orchitida) a dokonce i srdce.

Příušnice a diagnóza

Příušnice jsou diagnostikovány v laboratoři provedením testů. Enzymově vázaný imunosorbentový test (ELISA) se používá hlavně pro protilátky proti viru příušnic. Vykazuje imunitu po očkování a akutní formy příušnic. Virus je detekován v krvi již druhý den po nástupu příznaků. ELISA pomáhá detekovat množství protilátek proti viru. Také berou hlen z nosohltanu a moči. Umožňuje také detekovat virus a určit přítomnost protilátek..

Hlavní testy, které pomáhají detekovat příušnice a určovat přítomnost protilátek proti viru, jsou:

 1. krevní test
 2. analýza mukózního výtoku z nosohltanu
 3. Analýza moči

Příušnice a neplodnost

Virus postihuje hlavně slinné žlázy, ale často se během nemoci nebo později vyvíjí ve varlatech zánětlivý proces. Tento důsledek je charakteristický pro relativně malé procento mužů - od 5 do 25% případů a třetina z nich má vysokou pravděpodobnost zapojení obou žláz.

Orchiditis je nejčastěji pozorována u dospělých a jejich četnost koreluje s celkovou závažností infekčního procesu. Známky poškození varlat se obvykle objevují 5-7. Den, což značí novou vlnu horečky (až do 39-40 ° C). Kromě toho si muži stěžují na silnou bolest v šourku, který někdy dává dolní části břicha.

Zvýšená teplota nezmizí po dobu asi 3 až 7 dnů a varlata se postupně zvětšuje kvůli zánětlivému edému. Pokud se glukokortikosteroidy neléčí včas, mohou se po 1-2 měsících objevit příznaky atrofie (v téměř 50% případů)..

Po infekci je plodnost (schopnost otěhotnění) obnovena v různých časech, obvykle během několika let. Někdy může být porušení spermatogeneze nevratné (atrofie fungujících testikulárních buněk) - dochází k neplodnosti.

Je důležité to vědět! Ne všichni chlapci, kteří měli v dětství nebo dospívání příušnice, se tak stanou neplodnými.

U chlapců

Příušnice jsou časté onemocnění u dětí mladších 14 let. V zásadě to trpí děti od 2 do 6 let, v tomto věku je nemoc snadno snášena. Prase zasáhne žlázové tkáně těla. Žlázy poblíž uší, které jsou odpovědné za slinění, se začínají zapalovat.

Složité příušnice u chlapců: důsledky - neplodnost

Po předepsání správné léčby se s nemocí rychle vypořádáte. Existují však komplikace. Nemoc může ovlivnit varlata a zánět a začne bolestivý otok - orchitida. Napětí tkání během otoku způsobuje prasknutí tkání a krevních cév, což vede k narušení přísunu krve ve varlatech. Toto onemocnění také ovlivňuje tkáně, které jsou odpovědné za produkci spermií..

Může prase neplodnost v chlapcích

Příušnice jsou považovány za onemocnění dětí. Je nemocná s chlapci a dívkami. Samotný virus není nebezpečný. Příušnice mohou způsobit neplodnost u těch chlapců, kteří vstoupili do puberty. Nezjištěný otok varlat v čase, indikující vyvíjející se orchidej a zpožděné ošetření může způsobit neplodnost. S otokem jsou postiženy krevní cévy, trombóza se vyvíjí, pod vlivem viru, dochází k narušení tkáně varlat, až k atrofii. Imunitní systém také díky účinkům viru považuje spermie za cizí těleso a ničí je.

Příušnice u chlapců a to, zda bude nezbytná neplodnost?

Příušnice u lidí příušnic jsou považovány za dětskou nemoc. Protože většina případů jsou děti od 2 do 5 let. Ale v adolescenci jsou případy příušnic.

Toto onemocnění se projevuje po 14–25 dnech, ale u některých dětí prochází bez příznaků, což zvyšuje riziko infekce pro ostatní. Pokud je léčba zahájena včas a správně, komplikace obvykle nenastanou..

Diagnóza mužské neplodnosti

Všichni pacienti by měli být registrováni v lékárně. V budoucnu se od nemocných vyžaduje, aby se objevili neurologovi a urologovi po dobu 2 let (1krát každý třetí měsíc). Pokud si muž všimne, že jeho partner nemůže otěhotnět (pokud není z jeho strany patologie), doporučuje se vyloučit mužskou neplodnost pomocí následujících diagnostických opatření:

 1. Obecná klinika: odebírání historie (fakt příušnic, trauma) a stížností, jakož i fyzické vyšetření.
 2. Laboratoř:
   rozšířený spermogram;
 3. MAR test
 4. hormonální profil;
 5. výzkum antispermových protilátek;
 6. stanovení úrovně tvorby volných radikálů;
 7. vyloučení sexuálně přenosných nemocí (STD / STI), včetně virových;
 8. bakteriologické vyšetření spermatu;
 9. Ultrazvuk prostaty a varlat s dopplerometrií cév spermatického kordu.

Podle doktorského testu se provádí CT / MRI pánevních orgánů a lebky (vyjma nádoru), stejně jako biopsie varlat s dalším histologickým vyšetřením výsledné tkáně. Všechny páry, které plánují otěhotnění, se vyzývají, aby podstoupily genetické vyšetření, protože chromozomální příčiny neplodnosti jsou možné na obou stranách..

Chirurgické ošetření

Chirurgická terapie se používá v extrémních případech. Příušnice se vzácnými výjimkami způsobují žilám komplikaci. Onemocnění, jako je varikokéla, je přítomno v historii mužů, kteří měli infekci příušnic. Testikulární varikokéla - žilní expanze spermatického kordu.

Tablety a léky pro léčbu neplodnosti u mužů

Varicocelectomy je operace, která se používá k obnovení zvětšených žil šourku. Takový zásah vede ke zlepšenému pohybu spermií, koncentraci a struktuře.

Pokud provozujete varikokélu, existuje šance na atrofii varlat. Toto onemocnění vede ke snížení velikosti mužských pohlavních žláz, zatímco jejich funkce je významně snížena nebo obecně přestává fungovat. Testikulární atrofii nelze léčit pouze chirurgickým odstraněním mužských pohlavních žláz.

Léčba neplodnosti po příušnicích

Virus příušnic vede ke zhoršení spermatogeneze dvěma hlavními způsoby: porušením trofických varlat a přímým poškozením funkčních buněk. Proto velmi pravděpodobnost ošetření závisí na množství konzervované tkáně schopné produkovat zdravé spermie.

S nezvratně změnou tkání (atrofie) se nedá nic dělat. Všechna možná terapeutická opatření budou zaměřena na zvýšení aktivity zbývajícího. Navíc muž, který chce mít děti, bude muset změnit svůj životní styl. Povinné úplné odmítnutí špatných návyků, mírná fyzická aktivita, správná výživa, dobré podmínky prostředí a maximální omezení stresových faktorů ve vašem prostředí. Je také nutné včas léčit doprovodné nemoci a dezinfikovat ložiska chronické infekce..

V každém případě je soubor terapeutických opatření vybrán individuálně, takže neexistuje žádná taktika s jednou hodnotou. Je možné použít hormonální přípravky, vitamíny, angioprotektory a látky, které zlepšují látkovou výměnu. Nevzdávejte se různých fyzioterapeutických metod a výletů do zdravotních středisek.

Příušnice: léčba a její složky

Léčba příušnic bez komplikací se provádí doma. Můžete použít lidové léky a léky předepsané lékařem. Léčba příušnic se však objevuje až poté, co lékař stanoví diagnózu. Léčba příušnic zahrnuje antihistaminika a protizánětlivá léčiva. Antiseptické roztoky se používají k dezinfekci ústní dutiny. Je dobré poskytnout tělu potřebné vitamíny, zejména vitamín C. Antibiotická léčba je předepsána pouze tehdy, když se příznaky znovu objeví. Při počáteční infekci stojí antivirová léčiva. Je také nutné izolovat pacienta od zdravých a neovlivněných členy příušnic rodiny.

Jak je léčena neplodnost po příušnicích??

Abyste se vyhnuli neplodnosti po příušnicích, musíte včas navštívit lékaře a zahájit léčbu. Nejprve musíte brát antipyretika a používat chladicí obklady. Po zotavení po dlouhou dobu lze předepsat hormonální a imunostimulační léčiva. Právě začíná stimulovat produkci spermií. Možná jmenování lázeňské léčby a hirudoterapie. V léčbě neplodnosti po příušnicích neexistují žádné cílené programy. Aplikujte stejné léky a režimy jako u jakékoli neplodnosti. Hlavní věcí není odložit vše pro pozdější a včasnější identifikaci problému.

Jak zacházet s neplodností po příušnicích

Příušnice mohou ovlivnit neplodnost. Neplodnost však mohou způsobit i jiné faktory. V tomto ohledu je léčba neplodnosti po příušnicích předepsána stejným způsobem jako v jiných případech. Předepisujte léky pro zvýšení imunity. Hormonální a vitamínové komplexy. Také předepsané léky používané v tradiční medicíně. Pokud včas zjistíte problém a zahájíte léčbu, můžete porazit neplodnost.

Metody léčby neplodnosti (příušnice - příčina)

Léčba neplodnosti po příušnicích může zvýšit pravděpodobnost početí bez IVF. Po včasném zjištění problému lze provést účinnou léčbu. Během léčby neplodnosti jsou předepisovány komplexní podpůrné léky. Hormonální terapie je předepsána. Odpočinek v sanatoriu bude mít také příznivý vliv na zdraví. V některých případech předepisujte kurzy antibiotik a vitamínů. Souběžně můžete zacházet s lidovými prostředky.

Alternativní léčba příušnic

Léčba příušnic lidovými léky by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. K léčbě příušnic používají lidové léky odvar a obklady. Pomozte odvarům lip a petrklíče. K usnadnění dýchání lze použít éterické oleje. Užitečné bude také odvar kopřiv a šípků. Všechny tyto byliny pomohou zmírnit horečku a zánět. Dají tělu všechny potřebné vitaminy, které pomáhají vyrovnat se s nemocí..

Alternativní léčba příušnic: lokální terapie Oteklá místa dobře namazaná ichthyolovou mastí a aplikujte obklady z vodky. Opláchnutí odvarem heřmánku a šalvěje může zmírnit zánět a usnadnit polykání.

Jak se s příušnicemi zachází s lidovými léky

Při léčbě příušnic používají lidové léky obklady z vodky. Pro zmírnění zánětu vypláchněte ústa odvarem heřmánku a šalvěje. Použití inhalací s éterickými oleji usnadní dýchání. Pro zásobování těla vitamíny je vhodné odvar kopřiv a šípků. Zanícené oblasti mohou být potřísněny mastem ichthyolu a může být aplikována komprese čerstvých listů zelí. Pro zmírnění zánětu a snížení teploty je vhodné odvar lipových květů nebo petrklíče. V případě závažného průběhu nemoci ujistěte se, že k lidovým léčivům přidávejte léky předepsané lékařem.

Prevence

Jediným účinným způsobem, jak bojovat proti příušnicím, je zabránit jeho rozvoji. Za tímto účelem byla vyvinuta vakcína v polovině 60. let minulého století. Včasná aktivní imunizace proto pomůže vyhnout se nemoci nebo sníží pravděpodobnost závažného průběhu..

Předpokládá se, že 5 až 50% očkovaných dětí zůstává náchylných k viru, proto je nutná dvojitá imunizace - po 12 měsících a 6 letech. Vakcíny prakticky vylučují vývoj komplikací, včetně orchitidy, plné neplodnosti.

V Ruské federaci jsou tyto očkování součástí národního kalendáře. Používají se následující typy vakcín:

 1. "MMR-II" (Nizozemsko).
 2. „Vakcína na živé suché kultury příušnic“ (RF).
 3. Kombinovaná „živá vakcína proti příušnicím spalniček“ (RF).
 4. Priorix (Belgie).

Každá z nich má své vlastní vlastnosti, včetně pravděpodobnosti vzniku komplikací po očkování a jejich četnosti, které musí být zkontrolovány u pediatra. Lidé, kteří jsou obklopeni pacientem s potvrzením nepřítomnosti infekce, se doporučuje očkovat podle epidemických indikací.

Ovlivňuje příušnice reprodukční funkci

Komplikace příušnic mohou nepříznivě ovlivnit reprodukční funkce u mužů iu žen. U mužů může zánět varlat vést k neplodnosti. Protože zánět poškozuje tkáně a krevní cévy. Tím se zabrání řádnému fungování reprodukčního systému. Také z důvodu komplikací může být imunitní systém narušen, což povede k odmítnutí spermií v těle. U žen způsobuje zánět genitourinárního systému problémy s vaječníky. A ve vejcovodech mohou tvořit komisi. Co může negativně ovlivnit početí. Aby se těmto problémům zabránilo, musí být včas odhaleny a léčba by měla začít..

Příušnice: Reprodukční funkce u mužů a žen

Příušnice mohou ovlivnit reprodukční funkce jak u mužů, tak u žen. Komplikace nemoci ovlivňují reprodukční systém obou pohlaví. Záněty narušují přirozené funkce reprodukčního systému. U mužů mohou komplikace způsobit neplodnost. Ženy mohou mít vážné problémy s početím. Mnoho se dozví o neplodnosti po analýze. Ženy by měly věnovat pozornost poruchám cyklu a bolesti v podbřišku. To pomůže zahájit léčbu v rané fázi a vyhnout se budoucím následkům..

Způsobuje příušnice neplodnost? Jsou ovlivněna varlata

Příušnice jsou viry, které infikují žlázové tkáně těla. Patří mezi ně gonády. Nemoc začíná zánětem a otokem příušních žláz. V budoucnu, kdy dojde ke komplikacím, může v reprodukčním systému dojít k zánětu. Když virus nakazí gonády, začíná edém jednoho nebo obou varlat. To přispívá k prasknutí tkání a malých cév. Gonády začnou pracovat nesprávně kvůli narušení krevního zásobení nebo trombózy, což přispívá k neplodnosti.

Mumps nemoc (příušnice): po neplodnosti nebo ne?

Mnozí, kteří měli v dětství příušnice, se teprve v dospělosti dozvěděli o neplodnosti. Toto je obvykle rozpoznáno během vyšetření, po neúspěšných pokusech o početí. Neplodnost se může vyskytnout jak u mužů, tak u žen. Zánět pohlavních žláz narušuje jejich práci. U žen takové poruchy často vedou k chronickým onemocněním a adhezím vejcovodů. U mužů je produkce spermií narušena. Nezapomeňte složit všechny testy po příušnicích a zjistit závažnost následků. Zahájením léčby včas budete mít při plánování dítěte méně problémů.

Ovlivňuje příušnice neplodnost

Existuje několik důvodů pro neplodnost. Přenesené příušnice mohou být jedním z nich. Předčasné zahájení léčby může vést k závažným komplikacím. Vzhledem k tomu, že virus příušnic infikuje žlázové tkáně. Gonády se na ně vztahují. Po dosažení viru způsobuje otok a zánět v genitáliích. Poškozená integrita tkání a krevních cév, což vede k nesprávnému fungování pohlavních žláz. To může vést k neplodnosti. U žen může virus také zanechat mnoho chronických onemocnění. Jeho skrytý průběh nepříznivě ovlivní početí.

Jaká je pravděpodobnost neplodnosti po příušnicích

Pravděpodobnost neplodnosti po příušnicích je 20%. Tomu lze však zabránit včasným zahájením léčby. Hlavní věc je sledovat průběh nemoci a včas odhalit komplikace. Muži jsou více než ženy náchylné k neplodnosti po příušnicích. Protože ženy snášejí nemoci snáze. A je méně pravděpodobné, že budou mít komplikace ovlivňující reprodukční systém. U mužů se během komplikací pohlavní žlázy zapálí, což vede k narušení reprodukčního systému a neplodnosti.

Jaké jsou důsledky očekávání prasete, které bylo v dětství nemocné: neplodnost nebo cukrovka?

Mnoho lidí, kteří měli v dětství příušnice, nemyslí na důsledky. I když nemoc postupovala bez komplikací, není to důvod k relaxaci. Mnoho poruch těla, včetně cukrovky nebo neplodnosti, se projevuje ve zralějším věku. Proto je načase složit testy a zahájit léčbu. Ošetření pomůže částečně nebo úplně obnovit reprodukční systém. Je třeba si uvědomit, že příušnice mohou protékat bez příznaků, takže pokud je někdo v okolí nemocný, je nejlepší provést testy. Pouze laboratorní metoda pomůže identifikovat virus..

Příčiny neplodnosti v příušnicích

Příušnice spolu s dalšími faktory mohou také způsobit neplodnost. U obou pohlaví může poškození mléčných žláz způsobit mastitidu. Poškození pohlavních žláz je doprovázeno bolestivým otokem a zánětem. Tahová tkáň se zlomí a poškodí krevní cévy. To povede k odmítnutí spermií produkovaných tělem. Komplikace po příušnicích mohou pro tělo způsobit vážné problémy a vést k neplodnosti..

Ovlivňuje příušnice neplodnost

Existuje mnoho důvodů pro neplodnost. Patří mezi ně nadváha, špatná strava, špatné návyky, sedavý životní styl a přítomnost mnoha chronických onemocnění. Převedené prase může být také jedním z důvodů. Příušnice mohou způsobit neplodnost jak u mužů, tak u žen. U obou pohlaví trpí komplikace genitourinární systém. V souvislosti s tím, co je porušeno reprodukční funkce. Neplodnost po příušnicích však nikoho neohrožuje. Pravděpodobnost neplodnosti po onemocnění je přibližně 20%.

Komplikace

S rozvojem komplikací, které zahrnují poškození orgánů mužského reprodukčního systému, se obraz choroby mění.

Orchitida je komplexní zánět varlat

Virové poškození žláz může vést k rozvoji zánětu u:

 • pankreas (pankreatitida);
 • mozkové tkáně a mozkové membrány (meningoencefalitida);
 • varlata (orchitida);
 • prostata (prostatitida);
 • štítná žláza (štítná žláza).

Každá komplikace se projevuje opakovaným zvýšením tělesné teploty a výskytem příznaků, které naznačují poškození konkrétního orgánu.

Při analýze údajů o vývoji komplikací během vypuknutí příušnic se incidence orchitidy pohybuje v rozmezí od 10 do 40%. Z tohoto počtu je spermatogeneze (tvorba spermií, která určuje schopnost člověka mít děti) narušena ne více než 15%, úplná sterilita (neplodnost) je velmi vzácná.

Příznaky vyvíjející se varlat léze:

 • opakované prudké zvýšení tělesné teploty (může dosáhnout 40 ° C);
 • silná bolest v jednom nebo obou varlatech;
 • bolest je věnována tříselné lumbosakrální oblasti těla;
 • otok, zvětšení šourku;
 • zarudnutí kůže by mělo být oblastí zánětu.

Kromě orchitidy mohou být příušnice u dospělých mužů také příušnice.

 • bolest v konečníku a perineu obecně;
 • zvýšená bolest při močení, pohyb střev;
 • při prohmatávání řitního otvoru se určí zvětšená, oteklá a bolestivá prostata.

Během tohoto období je velmi důležité, abyste se včas poradili se svým lékařem, v případě potřeby se poradili s urologem a absolvovali specifickou terapii. To může plně zabránit rozvoji dalších nežádoucích změn až do neplodnosti..

Šance na zdravé potomky po nemoci

Pokud dítě v dětství utrpělo příušnice, pak pravděpodobnost neplodnosti závisí na závažnosti nemoci. U oboustranného zánětu varlat je v 70% případů pozorována absence plodnosti.

Lékaři říkají, že správná léčba včasnou diagnózou vede k očekávaným výsledkům, protože většina dospělých mužů má dobrou účinnost a je schopna počat dítě. Šance na odstranění neplodnosti proto závisí na určení vhodné terapie a dodržování lékařských doporučení.

Účinným opatřením pro prevenci příušnic je očkování v dětství. Pokud jsou očkovány, šance na získání příušnic jsou minimální.

Příušnice a neplodnost jsou kombinované koncepty, pokud nejsou dodržována předepsaná léčebná opatření nebo je diagnóza nesprávná. Pokud dojde k onemocnění, je nutná terapie v nemocnici pod dohledem lékařů. Vyloučení důsledků závisí na provádění lékařských předpisů a na prevenci rozvoje neplodnosti u muže po pubertě..

Příznaky příušnic (příušnic)

Období nemoci trvá asi 15 dní..

Hlavní příznaky jsou:

 • Bolest hlavy;
 • Bolest svalů;
 • Horečka a zimnice;
 • Suchá ústa;
 • Zvýšení teploty;
 • Únava, ospalost;
 • Zánětlivé procesy ústních žláz (parotid, submandibulární, sublingvální);
 • Tinnitus.

Porušení funkce ústních žláz způsobuje otok a otok obličeje. Někdy se závažnými symptomy stává tvář pacienta hruškovitá. V důsledku otoku je možná deformace ucha. Ve vzácných případech je pro pacienta obtížné žvýkat jídlo.


Zánět žláz v hrtanu příušnicemi

Nepříjemná bolest zmizí asi po 7 dnech.

Při diagnostice příušnic se provádějí laboratorní testy krve a sliznice nosohltanu.

Příušnice a neplodnost: pokud má člověk příušnice, mohou tam být děti

Myšlenka, že příušnice (příušnice) způsobuje neplodnost, je rozšířená, ale lékařské údaje ukazují, že k tomu nedochází u všech nemocných zástupců silnější poloviny..

Pokud se infekční onemocnění převede do puberty nebo dospělosti, může být komplikací porušení spermatogeneze - produkce a zrání mužských zárodečných buněk - spermatozoa.

U některých pacientů se tyto spermogramy po roce normalizují, ale někdy patologie spermatu zůstává navždy.

Pro začátek těhotenství jsou důležité ideální parametry ejakulátu, ale s malými změnami je možné stát se otcem vašeho vlastního dítěte bez použití reprodukční technologie..

Co je pro chlapce nebezpečné prase?

Příušnice (příušnice) - virová léze slinných žláz, která se nachází v příušní oblasti. Toto onemocnění je způsobeno RNA virem, rubulavirem z čeledi paramyxovirů. Sérologické testy ukazují protilátky, které se vyhodnocují dynamicky během diferenciální diagnostiky, ale diagnóza je častěji stanovována na základě klinického obrazu..

Je možné infikovat příušnice od nemocné osoby, reinfekce je nemožná, protože se rozvíjí imunita.

V 85% případů příušnice postihují děti před pubertou.

Kojenci do jednoho roku věku jsou chráněni mateřskými protilátkami.

Existuje komplexní vakcína (spalničky, příušnice, zarděnky), která se podává dětem ve věku 12 měsíců a dospělým.

Revakcinace u dětí se provádí ve věku 6 let.

Kontraindikace:

 • individuální nesnášenlivost (alergie na proteiny);
 • těhotenství;
 • horečka;
 • nedávné podání imunoglobulinu.

Ne všichni rodiče souhlasí s vakcínou, která zvyšuje riziko nepříznivých komplikací u dítěte, když se setkají s patogenem a nárůst endemických příušnic ve společnosti jako celku.

Onemocnění chlapců po vakcinaci se vůbec nevyvíjí nebo postupuje ve zjednodušené formě, aniž by ovlivnilo pohlavní žlázy.

Po dosažení věku 25 let se doporučuje opětovné podání vakcíny proti příušnicím, protože účinek imunizace je potenciálně oslaben.

Existuje způsob, jak určit, zda být nebo není očkován proti příušnicím (příušnicím) u dospělého muže. Odborníci doporučují vyšetřit krev na specifické protilátky a na základě jejich úrovně došli k závěru, že je nutné očkování..

Příznaky příušnic, orchitidy a urologických komplikací

Virus příušnic je vysoce nakažlivý - může se šířit přímým nebo nepřímým kontaktem s infikovanou osobou. Symptomy se obvykle vyvinou během 12-25 (průměrně 16-18) dní po počáteční infekci a zahrnují:

 • Bolest v příušnici (často), submandibulární a sublingvální žlázy;
 • Těžký edém;
 • Obtížnost a bolest při polykání;
 • Hluk v uších;
 • Artalgie a myalgie;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Zvýšení teploty;
 • Gastroenterologické poruchy;
 • Extrémní únava a ztráta chuti k jídlu.

Příušnice jsou způsobeny přímou virovou infekcí duktálního epitelu a způsobují zánět lokalizované žlázy. Dalšími oblastmi infekce jsou centrální nervový systém (CNS), oči, pankreas, ledviny, varlata, vaječníky a klouby.

Nepříznivé příznaky u postpubertálních chlapců a mužů:

 • vzhled edému šourku s výrazným zvětšením jeho velikosti;
 • zarudnutí;
 • bolest varlat / varlat; zvýšení teploty na 40-41 ° C.

Častěji se klinický obraz orchitidy vyvíjí za 4 až 8 dnů od počátku nemoci, ale existují případy, kdy zánět varlat / varlat předcházel příušnicím nebo se spojil ve druhém nebo třetím týdnu.

U chlapců mladších 10 let je zřídka zaznamenána orchitida..

I když lékař již dal doporučení pro léčbu, nové stížnosti a příznaky u příušnic (příušnic) jsou významným důvodem opakované léčby.

Orgány šourku se vrátí k obvyklému vzhledu během týdne, po kterém může přetrvávat mírná bolestivá bolest v perineu.

Byly provedeny studie, které zkoumaly vztah přenesené orchitidy s příušnicemi a rakovinou varlat v budoucnosti, ale dosud nebylo zjištěno žádné zvýšené riziko..

Léčba příušnic a komplikací

Aby předešli urologickým komplikacím, lékaři předepisují antibiotickou terapii. Někdy s jednostrannou orchitidou je po chvíli do procesu zapojen druhý varlat, takže je důležité brát antibiotikum ve správné dávce a doporučeném počtu dní.

Podle předpisu lékaře můžete používat léky proti bolesti a bylinné diuretika, které mohou redukovat otoky.

Při zvýšení teploty se užívají tablety nebo se podávají svíčky na bázi paracetamolu, který má antipyretický a analgetický účinek..

Kyselina acetylsalicylová není předepisována dětem, protože existuje riziko komplikací (Reyeův syndrom).

Dále předepsané multivitaminy, antihistaminika.

U oslabených pacientů au pacientů, kteří nedostávají lékovou terapii pro orchitidu, může existovat potřeba chirurgického zákroku: v akutním hnisavém procesu lze provést orchektomii - odstranění varlat.

Příušnice již nejsou nejčastější příčinou otoku příušní žlázy. Mezi další virové příčiny patří cytomegalovirus, virus parainfluenza 1 a 3, chřipka A a HIV.

Statistiky prasat

Neplodnost po příušnicích je spojena s útokem viru na některé buňky produkující sperma.

Podle statistik, pokud člověk onemocněl příušnicemi, změny ejakulátu jsou diagnostikovány ve 13% případů. Závažnost patologie je proměnná: od mírného snížení počtu samčích zárodečných buněk a snížení jejich pohyblivosti (asteno-oligospermie) až po úplnou absenci spermatozoa - azoospermie, která je vzácná.

U 35-50% mužů (ne dětí!) Po infekční orchitidě se velikost varlat zmenšuje v důsledku procesů atrofie.

U jednostranná orchitida se bude vyvíjet u 50% mužů a 2-stranná orchitida u 35%.

Potenciální mužská neplodnost v příušnicích závisí na tom, zda se na patologickém procesu podílelo jedno nebo obě varlata, vlastnosti imunitního systému, celkový stav těla v době infekce, dodržování klidového stavu postele a dodržování předepsané terapie..

Takže, pokud byly virové příušnice komplikovány jednostrannou orchitidou, pravděpodobnost neplodnosti je 17%, s oboustranným zánětem - 70–80%.

Prevence příušnic a neplodnosti u mužů

Pokud budete dodržovat řadu pravidel, je možné se vyhnout infekci dalších členů rodiny:

 1. Omezování kontaktu s pacienty. Virus může být přenášen vzdušnými kapičkami: během rozhovoru, kýchání, kašel. Nepoužívejte také běžné ručníky, prádlo ani jiné věci, které byly v kontaktu s infikovanou osobou.
 2. Při dezinfekci nezapomeňte na zpracování kliky dveří a všech položek používaných pacientem: šálek, lžíce, zubní kartáček atd. Všechny osobní věci a hygienické potřeby musí být dezinfikovány a skladovány odděleně..
 3. Izolace pacienta brání šíření viru.
 4. Nejdůležitější věcí je pravidelné mytí rukou, protože se snižuje frekvence přenosu.

Co dělat, když chlapec (muž) onemocní příušnicemi: obecná pravidla

Aby tělo mělo dostatek síly k boji s nemocí, za tímto účelem:

 1. Postarejte se o odpočinek a spánek, zejména během období horečky, v prvním týdnu je lepší sledovat klid v posteli.
 2. Vařte správná jídla s dostatkem kalorií: během horečky můžete jíst bramborovou kaši, šťouchané polévky, kastrol, pěny atd..
 3. Posilte pitný režim: větší množství tekutiny - voda, džusy, nekyselené kompotované ovoce, odvary, pomáhají zmírňovat příznaky virové intoxikace.
 4. Po 7-10 dnech, kdy se pacient může dostat z postele, se ujistěte, že jsou šourkové orgány ve vysokém stavu. Můžete nosit speciální zařízení - závěs, někteří lékaři doporučují plavky. Toto opatření zabraňuje tvorbě kapiček varlat..

S nemocí příušnic není možné předvídat, jak bude nemoc pokračovat, zda se proces rozšíří na gonády a jaké komplikace tam budou. Včasný přístup ke specializované lékařské péči však pomůže snížit pravděpodobnost nežádoucích účinků..

Neplodnost po příušnicích: co dělat

Pokud partnerka není těhotná a pacientka má v anamnéze příušnice, v první řadě je nutné analyzovat spermogram.

Studium ejakulátu - informativní způsob, jak určit další taktiku vyšetření a léčby.

Všimněte si, že neplodnost může způsobit nejen mužský faktor, ale také ženský faktor, a existuje mnoho důvodů pro neplodnost..

Léčebný režim bude záviset na parametrech spermogramu: s malými změnami (astenozoospermie) se předepisují následující léky:

 • multivitaminy s minerály;
 • biogenní peptidy;
 • angioprotektory;
 • hormony
 • adaptogeny;
 • biostimulanty.

Pokud v ejakulátu nejsou spermie, využijte asistované reprodukční technologie. Zpočátku se jedna z biopsií provádí k potvrzení spermatogeneze. V průběhu kurzu je možné získat biologický materiál a použít ho v in vitro fertilizačním cyklu umělou inseminací spermatu do vajíčka (IVF + ICSI). Pokud proces spermatogeneze zcela chybí v důsledku smrti spermatogenního epitelu, lze použít dárcovské spermie.

Misha Victoria, urolog, lékařský pozorovatel

6 880 zobrazení celkem, dnes 2 zobrazení

Existuje vždy neplodnost u mužů po příušnicích (příušnicích) a co dělat?

U pacientů, kteří onemocněli příušnicemi, doporučujeme, aby byli vyšetřeni na MLC. Lékaři urologicko-andrologického oddělení se zabývají mužskou neplodností již 15 let a úspěšně pomáhají mužům obnovit jejich reprodukční funkci.

Chcete-li se domluvit, požádejte o zpětné volání nebo vyplňte formulář pro zpětnou vazbu.

Příznaky nemoci

Hlavním projevem infekce příušnic je zánět příušních žláz, ale může se také jednat o subandibulární a sublingvální. Kromě toho se vyvinou následující příznaky:

 1. Počáteční období:
  • akutní nástup
  • mírné zimnice;
  • nepohodlí v příušní oblasti;
  • pocit slabosti;
  • bolest svalů
  • poruchy spánku a chuti k jídlu.
 2. Rozšířené klinické projevy:
  • příznaky intoxikace jsou výraznější (horečka, malátnost, bolesti hlavy);
  • otok a bolest v projekci slinných žláz, která se zvyšuje žvýkáním a mluvením;
  • kůže na postižené žláze je napjatá, otoky se šíří ke straně krku;
  • Mursonovým příznakem je zánět vylučovacího kanálu postižené příušní žlázy v ústní dutině.

Virus vstupuje do krevního řečiště a šíří se po celém těle. Je vysoce tropický (náchylný k poškození) na glandulární tkáň (může mít vliv na fungování prostaty), ledviny, centrální nervový systém (není vyloučena meningoencefalitida), gonády (orchitida) a dokonce i srdce.

Důsledky nemoci

Doposud byly identifikovány pouze běžné příčiny nebezpečí příušnic pro zdraví mužů, jakož i věkem související rysy akutního přenosu orchitidy jako komplikace příušnic. Pro úplnost je třeba uvést závažné komplikace a jejich pravděpodobné důsledky..

S orchoepididymitis jsou spojena následující rizika:

 1. hydrocele nebo kapka varlat (nahromadění serózní tekutiny ve sakulárním formování šourku);
 2. šíření zánětlivého procesu na semenné váčky, prostatu, ledviny a močový měchýř;
 3. erektilní dysfunkce.

Důsledky nemoci:

 • Testikulární atrofie v průběhu následujících 1-2 měsíců po uzdravení (pozorováno u 50% mužů, kteří nebyli včas a řádně léčeni).
 • V některých případech nucené chirurgické odstranění varlat (orchiektomie) v důsledku nebezpečných hnisavých destruktivních změn ve tkáních.
 • Ischemické poškození stěny spletitých semenných kanálků.
 • Poškozená spermatogeneze.
 • Snížení nebo ztráta mužské plodnosti (neplodnost).

Špatná léčba akutní orchitidy a orchoepididymitidy může vést nejen k neplodnosti, ale také k chroničnosti onemocnění při opakujících se procesech..

Proč k neplodnosti dochází u mužů po příušnicích

 • Proč k neplodnosti dochází u mužů po příušnicích
 • Jak zjistit neplodnost u člověka
 • Co může způsobit mužskou neplodnost

Proč k neplodnosti dochází u mužů po příušnicích?

 • Proč k neplodnosti dochází u mužů po příušnicích
 • Jak zjistit neplodnost u člověka
 • Co může způsobit mužskou neplodnost

Léčba příušnic

Neexistuje žádná konkrétní, tj. Zaměřená na ničení původce, léčba příušnic. Při nekomplikovaném procesu je terapie omezena na protizánětlivá a detoxikační činidla..

V případě spojení s orchitidou použijte:

 • hormonální protizánětlivá léčiva (prednison), která vám umožní rychle odstranit otoky a zabránit úplné smrti varlat;
 • novokainová blokáda spermatického kordu - za stejným účelem;
 • cytostatika - pro prevenci vývoje antispermových protilátek;
 • jako pomocná metoda, která zmírňuje stav s orchitidou, je předepsáno nošení skřetového zavěšení.

Prevence reprodukčních komplikací

Včasné odhalení akutní orchitidy a včasné ošetření je nejlepším přístupem k prevenci neplodnosti u příušnic. Konkrétní opatření jsou zaměřena na příznivý výsledek pro zdraví mužů:

 1. odpočinek na lůžku nebo hospitalizace pacienta;
 2. širokospektrální antibakteriální terapie - pro prevenci sekundární infekce;
 3. použití kortikosteroidů - pro zmírnění zánětlivých procesů, urychlení zotavení a zabránění atrofii varlat;
 4. blokáda spermatické šňůry novokainem - pro zastavení zánětlivého procesu;
 5. jmenování cytostatik - snížit počet protilátek proti spermatickým antigenům;
 6. použití odpružení nebo spodního prádla, které poskytuje zvýšenou polohu šourku;
 7. speciální fyzioterapeutické procedury.

Existují i ​​jiná lékařská opatření k prevenci neplodnosti u muže s příušnou orchitidou: až po omezený chirurgický zákrok.

Terapie pro porážku mužských žláz

Pokud se zjistí, že příušnice spustily rozvoj orchitidy, když se objeví první známky, je nutné chlapce okamžitě doručit do nemocnice. Je velmi důležité zahájit léčbu včas, protože chybějící čas je spojen s rozvojem závažných komplikací, zejména neplodnosti.

Budou stanoveny postupy, které musí být prováděny přísně se souhlasem lékaře a pod jeho kontrolou:

 1. Je důležité použít speciální obklady na zanícená varlata. Je třeba mít na paměti, že obvaz by měl být navlhčen ve vodě nebo v roztoku s nízkou teplotou. Je zakázáno používat silný chlad a led. Jinak nelze zabránit tepelným popáleninám..
 2. Užívejte analgetika a léky, které zmírňují zánět. Ale pouze na doporučení lékaře.
 3. Ošetření varlat prostředky, které nebyly předepsány lékařem, není dovoleno.

Chlapec, který nedosáhl puberty, prakticky nepodléhá vývoji úplné neplodnosti. Pokud se nemoc rozvine u dospívajícího nebo dospělého muže, riziko vzniku takové komplikace se dramaticky zvyšuje. V tomto případě je však neplodnost charakteristická pro 10% pacientů a ještě méně.

Prevence příušnic

Účinným způsobem, jak se tomuto onemocnění vyhnout, je očkování. Očkování v posledních desetiletích významně snížilo výskyt příušnic. Vakcinováno podle kalendáře ve věku 1 roku, 6 let a 16 let. Dospělí, kteří nebyli nemocní v dětství, musí očkování opakovat každých 10 let. Důležitou roli při prevenci příušnic a komplikací, kvůli nimž dochází k neplodnosti po příušnicích u mužů, hraje ochrannou funkci těla.

Silná imunita a zdravý životní styl snižují riziko chytání příušnic. Pokud je člověk nemocný, vyvine imunitu na celý život.

Očkování je nejčastější způsob, jak zabránit příušnicím.

Může příušnice vést k mužské neplodnosti

V zásadě děti od 5 do 12 let trpí příušnicemi. Podle statistik chlapci onemocní 2krát častěji. Příušnice v dětství mohou mít důsledky v dospělosti. Mnoho se zajímá o to, zda jsou příušnice a mužská neplodnost spojeny a jak se před takovým problémem chránit..

Příušnice mohou onemocnět v každém věku

Příušnice a neplodnost

Příušnice (aka příušnice, příušnice) byl poprvé zmíněn v spisech Hippokrata (více než 400 let před naším letopočtem). Doposud bylo po celém světě, zejména u dětí, každoročně registrováno 300 až 600 tisíc případů nemoci. Průměrný věk je však 19–23 let. Tato virová infekce je pro většinu lidí známa právě díky vývoji ohromné ​​komplikace - mužské neplodnosti. V tomto ohledu byla vyvinuta účinná opatření pro primární prevenci - aktivní univerzální imunizace (vakcíny).

Léčba orchitidy u příušnic

V případě orchitidy je velmi důležité provádět léčbu včas, aby nedošlo k negativním důsledkům. Pacient je okamžitě zařazen do přísného odpočinku v posteli. V prvních 2 dnech nemoci se na varle aplikuje zima a od 3 dnů je teplá. Použijte podpůrný obvaz.

Léčba léčiv je symptomatická a patogenetická. Etiotropická terapie se neprovádí. Infekce příušnic za několik dní zmizí sama o sobě.

Neplodnost v orchitidě se vůbec nevyvíjí vlivem viru příušnic. Vyskytuje se v důsledku otoku varlat. V důsledku otoku se tlak v tkáních zvyšuje, krevní oběh v něm je narušen. Kvůli hypoxii (kyslíkové hladovění) jsou sekreční buňky ovlivněny a zničeny. Ale pokud odstraníte otok, pak nebudou žádné patologické změny. Proto problémům s plodností lze zabránit i po utrpení orchitidy..

K léčbě se používají prednison nebo jiné kortikosteroidy. Jsou předepisovány v dávce 1–2 mg na kg tělesné hmotnosti denně. Používají se také antihistaminika. Léky obvykle netrvají déle než 5 dnů. Poté se příznaky ustupují.

Občas se musíte uchýlit k chirurgické léčbě. Provede se propíchnutí nebo incize varlat, aby se dekomprimovala (eliminoval tlak na tkáň). Indikací pro chirurgickou léčbu je těžký průběh orchitidy, bilaterální léze a neúčinná konzervativní terapie.

Reprodukční dopad

Neplodnost se zpravidla při včasné konzultaci s lékařem nevyskytuje. Ke zhoršení funkce oplodnění dochází pouze v případě vážného poškození tkání varlat nebo při nástupu choroby v dospělosti. Příčinou neplodnosti u mužů je stanovena analýza spermatu. Opakované případy onemocnění jsou extrémně vzácné - stačí onemocnět příušnicemi jednou, aby si tělo vyvinulo potřebnou imunitu.

Existují studie, které potvrzují hypotézu možnosti neplodnosti způsobené příušnicemi a ženami v období, kdy infekce vstupuje do vaječníků, což způsobuje oforhoritidu. Na rozdíl od chlapců se u dívek nemusí projevit žádné příznaky spojené s poškozením orgánů reprodukčního systému, ale toto onemocnění někdy vede k neplodnosti u žen. Přesto je mezi chlapci 1,5krát více pacientů než mezi dívkami. Současně je riziko vážných komplikací u mužů mnohem vyšší.

Jak identifikovat neplodnost po příušnicích

Účinky příušnic nejsou zpravidla symptomatické. Pacienti s příušnicemi nemají v sexuálním životě problémy a přemýšlí o léčbě až po dlouhých neúspěšných pokusech o otěhotnění.

K diagnostice mužské neplodnosti pacient prochází spermogramem. Laboratorní studium spermií umožňuje vidět morfologii spermií, jejich strukturu a počet.

Diagnóza je potvrzena výsledky spermogramu, podle kterého je v semenné tekutině detekován nedostatek aktivních zdravých spermatoz nebo jejich počet je pro přirozené oplodnění zanedbatelný..

Ultrazvuk šourku odhaluje oblasti nekrotické tkáně a testikulární atrofii. Pokud jsou během diagnostiky zjištěny novotvary, je předepsána biopsie. Vybrané tkáně se zkoumají v laboratoři, aby se vyloučila nebo potvrdila onkologie..

Prevence

Vzhledem k závažnosti důsledků příušnic, jako preventivní opatření, lékaři MLC doporučují provádět rutinní očkování. Po očkování imunita přetrvává 12 let.

Pokud infekci nelze zabránit, je nutné chránit tělo před komplikacemi: sledovat tělesnou teplotu, protože její zvýšení může způsobit zánět varlat, brát antivirová léčiva.

Jiné příznaky

Mezi další typické příznaky nemoci patří bolest hlavy a svalů, zimnice a sucho v ústech. Tyto příznaky se projevují zejména u dospělých. Na pozadí obecné malátnosti je pozorováno prudké zvýšení tělesné teploty. Po týdnu se horečka může vrátit k normálnímu stavu. Hlavním příznakem příušnic, které jej odlišuje od jiných nemocí, je zánět příušních žláz s další komplikací submandibulárních a sublingválních žláz.

Pokud máte podobné příznaky, poraďte se se svým lékařem, který vám poradí a předepíše včasnou léčbu.

Léčba neplodnosti

U některých mužů se neplodnost stále vyvíjí po příušnicích. K tomu dochází, pokud je varlat oteklé, ale pacient se nekonzultoval s lékařem. Rozhodl se počkat, až nemoc sama odejde. Příušnice prochází, ale způsobují patologické změny ve spermatogenním epitelu. Výsledkem je zhoršení produkce spermií, zhoršení kvality spermií a člověk nemůže dítě otěhotnět.

Nepříznivé prognostické faktory ve vývoji orchitidy na pozadí příušnic:

 • bilaterální poškození varlat (vyskytuje se v 5% případů);
 • těžká orchitida;
 • nedostatek léčby.

Pokud příušnice vedly k atrofii varlat a zhoršení kvality spermií, je nepravděpodobné, že by to zlepšilo. Se sekreční neplodností se proto uchylují k asistovaným reprodukčním technologiím.

Problém je v tom, že v ejakulátu je příliš málo spermií. Může se zvýšit počet sedavých a morfologicky nepravidelných tvarů. Chcete-li problém vyřešit, použijte ICSI. Postup je následující:

 1. Žena je předepsána hormonální stimulace superovulace.
 2. V jejích vaječnicích dozrávají folikuly, poté se z nich během vpichu odeberou vajíčka.
 3. Jsou oplodněni pomocí intracytoplazmatické injekce spermatu: muži vyberou nejlepší zárodečné buňky ze spermatu a zavedou je do cytoplazmy každého oocytu (vejce).
 4. Hnojení vede k embryím, která se kultivují několik dní..
 5. Jedno, méně často dvě embrya jsou přenesena do dělohy ženy, po které je těhotenství úspěšné, pokud je úspěšné. V případě selhání je přenos proveden znovu, v dalším cyklu (zbývající embrya jsou zmrazena).

Neplodnost po příušnicích je vzácná. Prakticky k tomu nedochází u dětské nemoci. Pokud se vyvinula po 14 letech, je pravděpodobnost orchitidy 30-50%. V případě adekvátní léčby však nemoc zmizí bez následků. Pokud by nebylo možné zabránit atrofii a neplodnosti varlat, lze se pro početí uchýlit k asistovaným reprodukčním technologiím. Moderní reprodukční centra úspěšně provádějí ICSI pro sekreční neplodnost.

Možné důsledky a komplikace příušnic

Mumpsu nemoc je nebezpečná pro ty lidi, kteří nebyli schopni identifikovat přítomnost viru včas kvůli mírným symptomům, a také trpěli nemocí na nohou. Lékaři také říkají, že čím starší je pacient infikován virem příušnic, tím větší je pravděpodobnost komplikací. Příušnice nejčastěji ovlivňují různé žlázy v lidském těle i nervový systém.

V tomto ohledu mohou být důsledky příušnic pravděpodobně:

 1. Vývoj příušnic do serózní meningitidy s výrazným nástupem, prudkým zvýšením teploty, těžkým febrilním stavem a dalšími příznaky. Kromě toho se méně často, ale stále ještě příušnice, mohou vyvinout na meningoencefalitidu, která narušuje lidské vědomí, stejně jako encefalomyelitidu s parézou obličeje a příznakem ospalosti..
 2. Kromě toho mohou progresivní příušnice vyvolat vývoj závažného onemocnění mužského urogenitálního systému - orchitidy. Orchitida je zánětlivý proces ve varlatech, který narušuje reprodukční systém. Mezi dospělými muži, kteří měli středně až těžkou příušnici, se u 50% pacientů vyskytne orchitida.
 3. Progresivní příušnice mohou často ovlivnit pankreas, což způsobuje vznik pankreatitidy.
 4. Pokud důsledky příušnic ovlivnily uši, následky takové nemoci mohou být ztráta sluchu a úplná hluchota..
 5. Velmi zřídka, ale jsou chvíle, kdy příušnice zasáhly velké klouby, způsobily jejich otoky a bolestivost, jakož i další účinky artritidy..

Vzhledem k tomu, že onemocnění je tak silně ovlivněno několika systémy a orgány, měla by být léčba příušnic včasná a pouze v klinickém prostředí. Přes vývoj medicíny jsou příušnice stále považovány za běžné onemocnění na celém světě..

Diagnóza neplodnosti

Neplodnost může být diagnostikována pouze u zralých pacientů. Za tímto účelem se provádějí následující analýzy:

 • histologické vyšetření (vyšetření postižených tkání);
 • Ultrazvuk (ultrazvuk) varlat;
 • spermogram.

Studie parametrů spermií: kyselost, doba zkapalnění, viskozita, počet spermií v něm a jejich životaschopnost jsou nejvíce odhalující. Před odesláním spermatu k analýze se pacientovi doporučuje vyhýbat se pohlavnímu styku po dobu jednoho týdne, nepít alkohol, neužívat horké koupele, nechodit do koupele a sauny.

Normálně by zdravé sperma mělo obsahovat nejméně 20 milionů spermií na 1 ml, z čehož je důležité, aby 50% bylo středně pohybových, živých. A nejméně 15% je aktivně pohyblivých, schopných vajíčko oplodnit. S nedostatkem živých spermií je oplodnění obtížné. A v jejich nepřítomnosti - nemožné.

Příčiny neplodnosti po příušnicích

Ve většině případů je okr po příušnicích detekován, když si člověk všimne zánětu (významné zvýšení, zarudnutí) jednoho varlata a poté, po několika dnech a druhém. Zároveň se dotkne postižených orgánů, perineum a zažívá silnou bolest. Komplikace ve formě orchitidy se vyskytují u pacientů s příušnicemi v přibližně 20% a vyžadují léčbu pod přísným lékařským dohledem. Nemůžete odložit návštěvu kliniky.

Někdy jsou chlapci nebo teenageři v rozpacích říct dospělým o takovém intimním problému a doufají, že všechno samo zmizí. Bez vhodné terapie může toto onemocnění vést k atrofii varlat a rozvoji neplodnosti. Pokud vaše dítě (chlapec) mělo příušnice, měli byste mu vysvětlit, že je třeba vás informovat o všech, včetně intimních nemocí..

Epidemické příušnice Krátce

Toto je infekční nemoc. Původcem je paramyxovirus, který proniká do těla a ovlivňuje žlázové tkáně. Nejvíce zasaženy jsou děti, zejména mladší studenti. Přenáší se hlavně vzdušnými kapičkami.

Existují případy, kdy je nemoc asymptomatická, což výrazně komplikuje včasnou diagnostiku a zahájení léčby, a proto zvyšuje riziko komplikací.

U této choroby jsou charakteristické následující příznaky:

 1. Zvýšení teploty.
 2. Zimnice.
 3. Bolest hlavy a celková slabost.
 4. Zvětšené tváře, oteklý krk.
 5. Bolest v příušní oblasti, zejména při žvýkání.
 6. Rozsáhlé slinění.

Virus je zvláště aktivní na konci podzimu a brzy na jaře..

Předčasné ošetření nebo nesprávná péče mohou vyvolat vývoj komplikací. Jedním z hrozných důsledků, které jsou u mužů pozorovány, je orchitida a neplodnost. Proto je důležité zahájit léčbu včas, aby nedošlo k rozvoji těchto patologií.

Léčba příušnic

Za účelem diagnostiky onemocnění se pacient podrobí lékařské laboratoři k analýze:

 • krev;
 • moč
 • sekrece příušní slinné žlázy;
 • spláchnutí z hltanu;
 • v případě potřeby mozkomíšní mok.

Studie se provádějí různými metodami (imunofluorescence, sérologický, enzymově vázaný imunosorbent atd.), Což umožňuje identifikaci onemocnění 2-6 dní po nástupu choroby.

Když je prokázána přítomnost příušnic, lékař podle závažnosti onemocnění předepíše pacientovi buď domácí léčbu po dobu 10 dnů, nebo hospitalizaci až do úplného zotavení. Pokud je prasátko nalezeno v zařízení pro péči o dítě, musí být v karanténě 21 dní bez úplné dezinfekce.

Když jsou okrové předepsány steroidní hormony, někdy diuretika. Není třeba používat antivirová léčiva. Léčba je zaměřena na prevenci zhoršování komplikací a zahrnuje pastelový režim. Faktem je, že u pacientů, kteří měli onemocnění na nohou, se negativní důsledky po příušnicích projeví až třikrát častěji.

Je předepsána speciální dieta založená na rýži, mléčných výrobcích, bramborách a ovoci. Místo bílého chleba se doporučuje jíst černou. Měla by omezit stravu zelí, mastných jídel, těstovin.

Jaké je nebezpečí příušnic a jak jsou léčeny jeho účinky?

Při nedostatečné léčbě způsobuje nemoc komplikace: poškození centrálního nervového systému, diabetes mellitus, meningitida. U chlapců ovlivňuje virová infekce různé tkáně a orgány, ale častěji v téměř 20% případů varlata. U dospělých mužů se v důsledku přenesených příušnic může vyvinout orchitida a nevratná neplodnost. Hlavním nebezpečím je, že není možné rozpoznat porušení reprodukční funkce před pubertou.

K léčbě neplodnosti diagnostikované v důsledku příušnic se v našem centru používají hormonální a imunoterapie nebo chirurgie varlat.

urolog androlog, kandidát lékařských věd

Metody léčby neplodnosti po příušnicích

Pokud lékař zjistí, že je pacient neplodný, pak je předepsána léková léčba léky: hormonální, biogenní, angioprotektory (korektory krevní cirkulace krve), imunostimulanty atd. Léčeny jsou chemoterapeutika. V těžkých případech se provádí chirurgická operace k odstranění ohnisek varlat.

Jako preventivní opatření proti příušnicím je očkování považováno za nejúčinnější. Snižuje riziko nakažení virem až o 85% a významně snižuje riziko komplikací, pokud se vakcína stane nemocnou. Pro dlouhodobou ochranu je třeba podat 2 dávky vakcíny:

 • v období 12-18 měsíců po narození;
 • ve věku 2-6 let.

Pokud osoba nebyla v daném čase očkována, je dávka povolena kdykoli. Poté, co byli nemocní příušnicemi, obvykle získávají stabilní imunitu po celý život. V některých případech se to však nestane. Pak také nebude očkování zbytečné.

Závěr

Příušnice mohou u mužů způsobit neplodnost, pokud není léčba zcela provedena a orchitida se stala chronickou. Včasné ošetření snižuje šance na neplodnost na minimum.

 • 2 000 R Konzultace urologa androloga

Výpočet nákladů na ošetření Všechny ceny

Možné důsledky

Jednou z možných dlouhodobých komplikací, které se vyvinou po přenesení příušnic, je rozvoj orchitidy. V tomto případě viry poškozují tkáň varlat - hlavní mužské pohlavní žlázy. V této situaci může být narušeno fungování orgánů odpovědných za reprodukci. A to nakonec může přispět k rozvoji mužské neplodnosti..

Je třeba poznamenat, že závažnost nežádoucích příznaků u orchitidy se může lišit. Lékaři se proto domnívají, že závažnost orchitidy může záviset na tom, jak vážně byla konkrétní osoba nemocná s příušnicemi v dětství. Předpokládá se, že se středně závažnými až těžkými příušnicemi se komplikace spojené se zhoršenou funkcí varlat vyvíjejí ve více než polovině případů.

Často se stává, že orchitida je diagnostikována až po mnoha letech od okamžiku přenesení příušnic. Složitost diagnózy spočívá v tom, že zánět varlat není vždy kombinován se zánětem příušních slinných žláz. Taková atypická klinická varianta průběhu onemocnění může vést ke skutečnosti, že diagnóza bude stanovena pozdě.

Odklad lékařské péče v tomto případě přispěje pouze k zhoršení situace a povede ke zvýšenému riziku rozvoje mužské neplodnosti..

Orchitida, jako komplikace příušnic, se může vyvinout několik dní po nástupu prvních nepříznivých příznaků nemoci. Klinické příznaky se v této situaci obvykle objevují jeden týden po skončení inkubační doby..

Při akutní orchitidě způsobené příušnicemi se tělesná teplota dítěte výrazně zvyšuje. V praxi existují případy, kdy tělesná teplota u nemocných dětí stoupne na 39-39,5 stupňů. Proti tak vysoké horečce s orchitidou zažívá dítě v šourku akutní bolest. Syndrom bolesti je obvykle mírný nebo poměrně intenzivní. Bolest může vyzařovat (šířit se) na spodní část břicha a na boky.

Zanícené varle se zvětšují a zbarví červeně. Čím výraznější je zánětlivý proces, tím jsou příznaky nepříznivější. Horečka, která se objevuje u akutní virové orchitidy, může přetrvávat 7-8 dní. Potom se tělesná teplota postupně normalizuje. Spolu s tím dítě snížilo zánět varlat.

Nakonec syndrom bolesti v šourku obvykle zmizí za 10 až 12 dní od okamžiku, kdy se objeví. Dítě se začne cítit mnohem lépe. Zlepšení obecného stavu však naznačuje pouze ukončení akutního období onemocnění. Po několika měsících nebo letech se u nemocného dítěte může vyvinout atrofie testikulární tkáně. Tato situace se nejčastěji rozvíjí, pokud akutní orchitida nebyla léčena správně..

Orchitida bohužel není jedinou komplikací, která se může u příušnic vyvinout. V asi 20% případů se zánětlivý proces vyskytuje také v přílohách zaníceného varlata. V tomto případě se u dítěte vyvine velmi nebezpečná patologie - epididymitida. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že může přispět ke vzniku různých poruch spermatogeneze - biologického procesu tvorby samčích zárodečných buněk (spermatozoa). V tomto případě má člověk poměrně vysoké riziko rozvoje mužské neplodnosti.

Příušnice jsou pro chlapce vážnou patologií. Viry, které způsobují toto onemocnění, mohou mít škodlivé účinky na mnoho mužských pohlavních orgánů. Další možnou komplikací příušnic je prostatitida - zánět tkání prostatické žlázy. V tomto případě může být také narušena spermatogeneze, což povede k významnému snížení schopnosti přirozeně otěhotnět.

Priapismus je patologie, ve které se vyvíjí bolestivá erekce, která není spojena s přirozeným vzrušením. Tento patologický stav je jednou z komplikací příušnic. Přímpismus je léčen urologem nebo andrologem.

Všimněte si, že problémy s přirozeným početím se nevyvíjejí u všech mužů, kteří měli v dětství příušnice. Pokud byla léčba, která jim byla předepsána v dětství za účelem eliminace nepříznivých příznaků infekce, zvolena správně a efektivně, nevyvolávají žádné dlouhodobé následky spojené s porušením spermatogeneze..

Pokud během příušnic byla varlata zapojena do zánětlivého procesu s rozvojem akutní orchitidy a dalších patologií mužských pohlavních orgánů, pak se pravděpodobnost dalšího vývoje mužské neplodnosti významně zvyšuje. Věří se tedy, že problémy s přirozeným početím se mohou vyvinout ve 20% případů u mužů, kteří trpěli jednostrannou orchitidou způsobenou příušnicemi. Pokud byla orchitida dvoustranná, v tomto případě se pravděpodobnost rozvoje mužské neplodnosti zvyšuje a je již 70%.

Neplodnost u mužů po příušnicích: příčiny a metody léčby

Příznaky neplodnosti u mužů po příušnicích. Diagnóza nemoci. Jak příušnice ovlivňují neplodnost u mužů? Jaké jsou způsoby, jak zacházet s tímto onemocněním??

Příčinou neplodnosti

Když se příušnice vyskytují ve složité formě a virus vyvolává zánět pohlavních žláz, dochází k orchitidě. A to vede k neplodnosti po příušnicích. Orchitida se vyvíjí od 3 dnů po nástupu příznaků příušnic. Toto onemocnění má výrazné příznaky, které pomohou včas odhalit problém a vyhledat lékařskou pomoc. Příznaky orchitidy:

 • zvětšení velikosti varlat;
 • v šourku jsou bolesti;
 • teplota stoupne na 39 ° C.

U příušnic je vysoká pravděpodobnost rozvoje bilaterální orchitidy, která se bez léčby stává chronickou, a u 40–50% chlapců vede k atrofii varlat..

V důsledku těchto změn se zvyšuje pravděpodobnost poškození spermatogeneze (tvorba spermií).

A to následně ovlivňuje reprodukční funkce a může vést k neplodnosti u mužů..

Léčba orchidejí

Pokud příušnice nevyžadují specifickou léčbu a ke zmírnění příznaků se používají léky, pak orchitida vyžaduje pečlivé ošetření. Pokud se projeví příznaky onemocnění, je nutná lékařská konzultace. V akutních případech se někdy léčba provádí v nemocnici. Pro snížení rizika atrofie:

 1. Dělají chladicí obklady.
 2. Analgetika doporučená lékařem se používají k úlevě od bolesti..
 3. Použijte předepsaná antibiotika k vyloučení vývoje hnisavých procesů.
 4. Používané protizánětlivé léky.
 5. Při hnisání je předepsán chirurgický zákrok.
 6. Doporučený odpočinek na lůžku a zvýšení varlat pomocí suspenze.

Je zakázáno používat led k ochlazení varlat. Takový problém se zřídka vyslovuje nahlas, ale příznaky a neplodnost u mužů kvůli komplikacím ve formě orchitidy se často vyskytují v lékařské praxi..

Včasná léčba pomůže tomuto problému zabránit a přenesené příušnice s orchitidou nepovedou k neplodnosti..

Orchitida a související neplodnost jsou v lékařské praxi běžné.

Léčba komplikací po příušnicích

Pokud byl chlapec nemocný s příušnicemi v dětství, lze neplodnost diagnostikovat po dosažení puberty. Diagnózu lze potvrdit až po hormonálních změnách v důsledku analýz. Moderní medicína vám umožní problém vyřešit. Pokud taková šance existuje a dysfunkce a atrofie jsou částečné. V průběhu léčby:

 • odstranit poškozené oblasti varlat a membrán;
 • provádět restorativní hormonální terapii;
 • používat drogy, které stimulují sekreci sexuální žlázy.

Správně zvolená metoda léčby může vyléčit neplodnost po příušnicích.

Pokud člověk onemocní příušnicemi v dětství, bude mít děti

Ahoj milí čtenáři. Dnes budeme hovořit o vážné a často kladené otázce: Může mít chlapec, který byl nemocný s příušnicemi, děti nebo ne? V článku se také zabýváme komplikacemi, které s sebou nese epidemie příušnic u mužského dítěte, jaké léčebné metody jsou možné, pokud se přesto vyskytne neplodnost, a jakou péči je třeba při nemoci vyžadovat, pokud existuje podezření na porážku mužských žláz. Nezapomeňte zmínit preventivní opatření, která mohou minimalizovat riziko vzniku onemocnění a výskyt komplikací.

Příušnice a neplodnost

Virus postihuje hlavně slinné žlázy, ale často se během nemoci nebo později vyvíjí ve varlatech zánětlivý proces. Tento důsledek je charakteristický pro relativně malé procento mužů - od 5 do 25% případů a třetina z nich má vysokou pravděpodobnost zapojení obou žláz.

Orchiditis je nejčastěji pozorována u dospělých a jejich četnost koreluje s celkovou závažností infekčního procesu. Známky poškození varlat se obvykle vyskytují v 5-7. Den, označující novou vlnu horečky (až do 39-40 ° C). Kromě toho si muži stěžují na silnou bolest v šourku, který někdy dává dolní části břicha.

Zvýšená teplota nezmizí po dobu asi 3 až 7 dnů a varlata se postupně zvětšuje kvůli zánětlivému edému. Pokud se glukokortikosteroidy neléčí včas, mohou se po 1-2 měsících objevit příznaky atrofie (v téměř 50% případů)..

Po infekci je plodnost (schopnost otěhotnění) obnovena v různých časech, obvykle během několika let. Někdy může být porušení spermatogeneze nevratné (atrofie fungujících testikulárních buněk) - dochází k neplodnosti.

Léčba neplodnosti po příušnicích

Virus příušnic vede ke zhoršení spermatogeneze dvěma hlavními způsoby: porušením trofických varlat a přímým poškozením funkčních buněk. Proto velmi pravděpodobnost ošetření závisí na množství konzervované tkáně schopné produkovat zdravé spermie.

S nezvratně změnou tkání (atrofie) se nedá nic dělat. Všechna možná terapeutická opatření budou zaměřena na zvýšení aktivity zbývajícího. Navíc muž, který chce mít děti, bude muset změnit svůj životní styl. Povinné úplné odmítnutí špatných návyků, mírná fyzická aktivita, správná výživa, dobré podmínky prostředí a maximální omezení stresových faktorů ve vašem prostředí. Je také nutné včas léčit doprovodné nemoci a dezinfikovat ložiska chronické infekce..

V každém případě je soubor terapeutických opatření vybrán individuálně, takže neexistuje žádná taktika s jednou hodnotou. Je možné použít hormonální přípravky, vitamíny, angioprotektory a látky, které zlepšují látkovou výměnu. Nevzdávejte se různých fyzioterapeutických metod a výletů do zdravotních středisek.

Prevence

Jediným účinným způsobem, jak bojovat proti příušnicím, je zabránit jeho rozvoji. Za tímto účelem byla vyvinuta vakcína v polovině 60. let minulého století. Včasná aktivní imunizace proto pomůže vyhnout se nemoci nebo sníží pravděpodobnost závažného průběhu..

Předpokládá se, že 5 až 50% očkovaných dětí zůstává náchylných k viru, proto je nutná dvojitá imunizace - po 12 měsících a 6 letech. Vakcíny prakticky vylučují vývoj komplikací, včetně orchitidy, plné neplodnosti.

V Ruské federaci jsou tyto očkování součástí národního kalendáře. Používají se následující typy vakcín:

 1. "MMR-II" (Nizozemsko).
 2. „Vakcína na živé suché kultury příušnic“ (RF).
 3. Kombinovaná „živá vakcína proti příušnicím spalniček“ (RF).
 4. Priorix (Belgie).

Každá z nich má své vlastní vlastnosti, včetně pravděpodobnosti vzniku komplikací po očkování a jejich četnosti, které musí být zkontrolovány u pediatra. Lidé, kteří jsou obklopeni pacientem s potvrzením nepřítomnosti infekce, se doporučuje očkovat podle epidemických indikací.

Vývoj nemoci

Virus vstupuje do reprodukčního systému krevním řečištěm. Krev je infikována kapilárami ve sliznicích nosu, úst a nosohltanu. Jakmile je virus v krvi, začne se množit v celém těle a vstupuje do varlat.

Při včasné diagnostice a léčbě příušnice neovlivňují reprodukční funkci.

V důsledku infekce ve varlatech dochází k zánětu, který ovlivňuje jejich fungování. Bez nezbytné léčby zánět pokračuje a může dojít dokonce k částečné ztrátě funkce. Asi týden po infekci dochází k orchitidě, která se projevuje silným zánětem a silnou bolestí. Na jednom varlate, orchitida také přechází na druhé, což zvyšuje příznaky a ovlivňuje reprodukční schopnost člověka oplodnit. Šíření infekce vede k ještě většímu zánětu a konečně ovlivňuje varlata, což způsobuje nevratné změny a neplodnost. V důsledku toho zůstává muž neplodný a následně nebude mít děti.

Symptomatologie

Toto je virové onemocnění přenášené vzduchovými kapičkami od nakažené osoby. Způsobuje virus příušnic Paramyxoviridae. Vyvolává zánětlivý proces v žlázových orgánech (slinných žlázách). Od okamžiku infekce do nástupu příznaků onemocnění uplyne 14–21 dní. Příznaky

 • zimnice a horečka vydrží až 7 dní;
 • bolesti hlavy, celková slabost, malátnost, nespavost;
 • zánět příušních a submandibulárních slinných žláz;
 • tvář má hruškovitý tvar;
 • bolest v příušní oblasti;
 • hluk a bolest v uších, ztráta sluchu.

Bolestivé pocity trvají 3 až 4 dny, mohou jít do strany ucha a krku, úplně zmizí za týden. Otok tkání prochází po 7 - 10 dnech. Příušnice, které probíhají bez komplikací, nepředstavují hrozbu pro reprodukční systém a nezpůsobují neplodnost u mužů.

Komplikace příušnic

Příušnice jsou často doprovázeny komplikacemi. Vždy představují vážné ohrožení zdraví a bez včasného ošetření mohou vést k nevratným změnám. U příušnic mohou nastat komplikace:

Ve složitých formách příušnic vyvolává virus zánětlivé procesy nejen slinných žláz, ale také genitálií, ledvin a mléčných žláz. Výskyt komplikací může mít vážné důsledky a může vést k:

 • vývoj diabetu;
 • ztráta sluchu;
 • poruchy práce nervového systému;
 • testikulární atrofie;
 • neplodnost.

Metody léčby neplodnosti

Zahájení terapie se doporučuje s pubertou. Nejprve bude chlapci přidělena zkouška:

 1. Spermogram. Je důležité, aby se zjistilo, zda onemocnění ovlivnilo složení a aktivitu spermií, životaschopnost spermií.
 2. Ultrazvukové šourek.
 3. Testikulární biopsie. Je předepsáno, pokud existuje podezření na patologii.

Jakmile byly provedeny všechny nezbytné studie a byla stanovena přesná diagnóza, byla potvrzena neplodnost, budou tato léčiva předepisována:

 1. Hormonální drogy. Například Fortinex.
 2. Biogenní přípravky. Například Raveron.
 3. Imunomodulátory (ženšenová infuze, růžová nebo eleutherococcus radioli).
 4. Opravy pilulek k obnovení sexuální funkce. Například může být předepsán Adriol.
 5. Příjem komplexu vitamínů a minerálů.
 6. Užívání léků, které významně zlepšují přísun krve do cév varlat.
 7. Dodržování správné rutiny, pravidelného výkonu sportovních cvičení.

Pokud konzervativní metody neposkytnou požadovaný účinek, bude navržen chirurgický zásah zaměřený na vyříznutí skořápek varlat nebo částí pojivové tkáně v samotných varlatech, který byl vytvořen v důsledku zavedení viru do těla.

Musíte pochopit, že správné zacházení je předepsáno výhradně odborníkem. Samoléčení nejen pomůže, ale může také poškodit.

Stručně o příušnicích

Ve vývoji mužské neplodnosti je zvláštní místo obsazeno příušnicemi (příušnicemi). Toto onemocnění má virový původ, přičemž je vysoce nakažlivé (nakažlivé). Zdrojem infekce může být pouze osoba s akutním nebo vymazaným (subklinickým) průběhem.

Příušnice jsou přenášeny vzduchovými kapičkami, ale bylo prokázáno, že kontaktním skupinám nelze vyloučit v dětských skupinách - prostřednictvím hraček a jídel kontaminovaných slinami nemocného dítěte. Když je člověk nemocný, vytvoří se dlouhotrvající a stabilní imunitní obrana - je prakticky nemožné znovu se nakazit.

Příznaky orchitidy

Rodiče musí vědět, jaké příznaky charakterizují zánětlivý proces v chlapcových varlatech. Je důležité reagovat včas, dokud se tento proces nezhorší a důsledky nezvratné..

Hlavní příznaky orchitidy:

 1. Bolest v slabinách. Možné, na jedné straně i na obou najednou.
 2. Horečka doprovázená horečkou.
 3. Hyperémie kůže šourku.
 4. Testikulární rozšíření. Lze pozorovat střídavou změnu: nejprve, jeden varle se zvětší třikrát, pak druhý.

Charakteristická je orchitida, která se nejčastěji vyskytuje najednou, když se rodiče mohou rozhodnout, že se dítě již zotavuje. Ale toto, takzvané období imaginární pohody.

Je důležité nezapomenout na to, že orchitida může vyvolat rozvoj testikulární atrofie.

Pozor, muži! Vliv příušnic na vývoj neplodnosti

Příušnice jsou akutní nakažlivé (infekční) onemocnění, které také popsali hippokrati. U mužů je to plné možného vývoje neplodnosti v souvislosti s okolnostmi přenosu nemoci a komplikací. Porozumění patogenezi a klinickému obrazu nemoci, stejně jako bdělost a včasná správná léčba, významně snižují riziko nevratné ztráty zdraví mužů.

Léčba po příušnicích

Někdy, roky po praseti, se neschopnost otěhotnění dítěte stává pro muže překvapením. I v tomto případě je možná úspěšná léčba nebo použití alternativních metod početí..

Spermogram (analýza ejakulátu) je povinný postup, kterým začíná vyšetřování plodnosti u člověka. Pomocí spermogramu se zkoumají mikro- a makroskopické parametry spermatu, včetně:

 • aktivita a morfologické znaky spermatu;
 • nezralé spermatogenezní buňky;
 • objem, barva, viskozita a doba zkapalnění ejakulátu.

Z údajů spermogramu, jaké budou léčebné metody. U asthenozoospermie (snížený počet aktivně pohyblivých spermií) se jako léčba předepisují léky a aktivní přísady: biogenní peptidy, adaptogeny, angioprotektory, minerály a multivitaminy, biostimulanty. Kromě toho se provádí hormonální terapie..

Asthenozoospermie způsobuje asi 40% všech případů nízké plodnosti párů. Při nízké kvalitě spermií v ejakulátu muže, který trpěl orchitidou, lze metodu ICSI použít k oplodnění vajíčka. To se provádí po morfologickém výběru spermatu nejvyšší kvality z mnoha „odmítnutých“ z různých důvodů..

Absolutní neplodnost člověka je prokázána pouze smrtí spermatogenního epitelu. Pak proces spermatogeneze zcela chybí. S moderním vývojem medicíny vede přenesená příušnice již jen zřídka k tak žalostnému výsledku. To však neznamená, že se „příušnicemi“ lze zacházet lehce. To platí zejména pro dospívající a dospělé muže.

Dopad choroby na plodnost

Předpokládá se, že čím starší je nemocné dítě, tím vyšší je pravděpodobnost, že se v budoucnu vyvinou další komplikace. Pokud onemocní nevakcinovaný dospělý člověk, pak je v tomto případě prognóza vývoje komplikací, bohužel, extrémně nepříznivá.

Stojí za zmínku, že navzdory dostupnosti moderních metod diagnostiky a léčby, příušnic a dnes zůstává velmi závažný problém, který ovlivňuje vývoj neplodnosti u mužů. Potvrzují to také recenze zástupců silnějšího pohlaví, kteří se setkali s tímto problémem. Pro lékaře je velmi obtížné léčit mužskou neplodnost, která se vyvinula v důsledku příušné orchitidy trpící v dětství..

Existuje šance na otěhotnění dítěte po léčbě

Při adekvátní léčbě je možné eliminovat účinky příušnic. I když konzervativní terapie nebo chirurgický zákrok neprováděly, oplodnění vajíček se provádí pomocí ICSI - selektivní výběr zdravého spermatu.

V pokročilých případech se neplodnost stává nevratnou, navíc existuje riziko ztráty účinnosti, rozvoje zánětlivých a nádorových procesů.

Prase a neplodnost u mužů

Příušnice nebo příušnice jsou infekční onemocnění virového původu. Je schopen ovlivnit různé žlázy. Nejčastěji trpí příušní slinné žlázy, ale někdy se vyvíjí zánětlivé procesy varlat, slinivky břišní a mening. Při zánětu varlat se může vyvinout sekreční neplodnost..

Riziko neplodnosti v příušnicích

Pokud osoba utrpěla zánět příušních slinných žláz, neovlivní to její plodnost. Tato těla se samozřejmě nepodílejí na reprodukčních procesech. Spermie nezrají za ušima. Tyto části těla se také nepodílejí na sexuálním styku - s výjimkou možná nejnaléhavějších mužů v posteli.

U příušnic se může neplodnost rozvinout pouze v jednom případě: pokud je onemocnění doprovázeno orchitidou (zánět varlat). U dětí se to téměř nikdy nestane. Podle různých autorů je frekvence orchitidy do 12 let 0-2%. Pokud jsou však dospělí nemocní, riziko orchitidy je poměrně vysoké. Podle různých autorů činí 30-50%.

Můžeme tedy okamžitě zrušit obyčejný mýtus: pokud chlapec v dětství utrpěl příušnici, nebude mít děti. U dětí se orchitida téměř nenajde. Navíc: pokud se vyvine, ne každý případ zánětu varlat vede k neplodnosti. Infekce příušnic je však nebezpečná pro dospívající a dospělé muže. Po 14 letech (tj. Po pubertě) existuje vysoké riziko orchitidy.

Ze všech registrovaných pacientů, kteří požádali o příušnice, jsou dva ze tří případů mladší 12 let. Ale třetina pacientů jsou dospělí muži do 35 let. Jsou v ohrožení. Pokud se orchidej vyvine, u těchto pacientů se může rozvinout sekreční neplodnost..

Ale k tomu dochází jen zřídka. Testikulární zánět nezůstane bez povšimnutí. Zpravidla to hodně bolí a zvětšuje se. Pacient jde k lékaři a dostává lékařskou péči. Proto se nevyvíjí neplodnost.

Plodnost je snížena, i když je postižena jedna varle. V dvoustranném procesu jsou však tyto změny obzvláště významné. Navíc jsou nevratné. Nemůžete tedy začít s onemocněním: léčba by měla být prováděna od prvních dnů, jakmile se objeví příznaky orchitidy. Včasné ošetření téměř 100% zajišťuje, že v budoucnu nebudou problémy s plodností spojené s příušnicemi.

Morčata a neplodnost

Orchitida se rozvíjí krátce po nástupu prvních příznaků. Pokud počítáme od počátku vývoje nemoci, pak z každých 10 lidí, jejichž varlata se zanícují, u 2 se to stalo během prvních 2 dnů, u 6 dalších během následujících 6 dnů a u zbývajících 2 lidí - až do 9 dnů nemoci. V naprosté většině případů je orchitida jednostranná. Obě varlata jsou ovlivněna přibližně stejnou frekvencí. Bilaterální léze je vzácná. Je však prognosticky nepříznivější, pokud jde o zachování reprodukční funkce.

Občas dojde k autonomní orchitidě. Jeho vývoji nepředchází zánět slinných žláz..

V klasické verzi jsou žlázy stále zapálené jako první. Poté se po několika dnech objeví:

 • druhá vlna horečky;
 • bolest ve varlatech, která dává slabině;
 • zhutnění varlat a několikanásobné zvětšení velikosti.

Nejnepriaznivější výsledky:

 • sekreční neplodnost;
 • chronická orchitida (bolest a mírný otok přetrvávají i po nemoci);
 • v důsledku toho se vyvíjí hypogonadismus a endokrinní neplodnost, erektilní dysfunkce, hypolibidémie;
 • priapismus (bolestivá erekce penisu bez sexuálního vzrušení).

Patologické změny jsou výsledkem atrofie varlat.

Ještě pár slov o příušnicích

Infekce pronikající do dýchacích cest způsobuje zánět sliznic. A pak přes malé kapilární cévy proniká do krevních tepen. Krev se šíří po celém těle a ovlivňuje žlázy: slina, slinivka, varlata a centrální nervový systém.

Nebezpečí pro společnost budou pacienti, jejichž infekce nastala před 8 dny. 13. - 19. den po infekci se objevují příznaky:

 • zánět slinných žláz;
 • otoky mandlí;
 • otok krku, obličeje;
 • změna v normálním slinění;
 • bolesti hlavy a uší;
 • vysoká teplota (38-40 stupňů a více);
 • zimnice;
 • bolesti svalů, kloubů;
 • pocit slabosti, slabosti;
 • snížení krevního tlaku;
 • tachykardie;
 • nespavost;
 • snížená chuť k jídlu.

Po zmizení příznaků se pacient považuje za uzdraveného a má právo účastnit se veřejného života. Díky zavedeným lékařským metodám pro úspěšnou léčbu příušnic se dnes nepovažuje za vážnou nemoc.

Pokud nebylo onemocnění zahájeno, pacient podstoupil včasné vyšetření a v průběhu terapie věrně dodržoval doporučení lékařů.

Diagnóza mužské neplodnosti

Všichni pacienti by měli být registrováni v lékárně. V budoucnu se od nemocných vyžaduje, aby se objevili neurologovi a urologovi po dobu 2 let (1krát každý třetí měsíc). Pokud si muž všimne, že jeho partner nemůže otěhotnět (pokud není z jeho strany patologie), doporučuje se vyloučit mužskou neplodnost pomocí následujících diagnostických opatření:

 1. Obecná klinika: odebírání historie (fakt příušnic, trauma) a stížností, jakož i fyzické vyšetření.
 2. Laboratoř:
  • rozšířený spermogram;
  • MAR test
  • hormonální profil;
  • výzkum antispermových protilátek;
  • stanovení úrovně tvorby volných radikálů;
  • vyloučení sexuálně přenosných nemocí (STD / STI), včetně virových;
  • bakteriologické vyšetření spermatu;
  • Ultrazvuk prostaty a varlat s dopplerometrií cév spermatického kordu.

Podle doktorského testu se provádí CT / MRI pánevních orgánů a lebky (vyjma nádoru), stejně jako biopsie varlat s dalším histologickým vyšetřením výsledné tkáně. Všechny páry, které plánují otěhotnění, se vyzývají, aby podstoupily genetické vyšetření, protože chromozomální příčiny neplodnosti jsou možné na obou stranách..

Články O Neplodnosti