Hlavní Zdraví

Jaké éterické oleje pro děti do jednoho roku lze použít?

Aromatické oleje jsou vynikajícím prostředkem pro léčebné masáže, inhalace a relaxační meditace. Někteří zklidňují nervový systém relaxací, zatímco jiní stimulují tělo k aktivní aktivitě. Je však možné použít olejové etherové směsi pro malé děti do 1 roku? A pokud je to možné, jaké éterické oleje pro děti do jednoho roku se doporučuje používat?

Musím vědět

Malé dítě, zejména novorozenec, je velmi citlivé.

- cítit vůni silnější;

- mají velmi tenkou pokožku s kapilárami těsně u svého povrchu.

Je třeba mít na paměti, že olejové koncentrované směsi nanesené na kůži se snadno vstřebávají do kožní tkáně dítěte, takže je velmi důležité zvolit jejich složení správně, aniž by riskovaly poškození dítěte..

Existují esenciální aromatické oleje, které jemně a příznivě ovlivňují jemné tělo i novorozenců. Tyto léky zmírňují úzkost, usnadňují dýchání při nachlazení a zlepšují trávení..

Jaké oleje jsou povoleny

Lékaři povolili následující základní léky pro kojence:

1. Heřmánek. Je známý svými příznivými účinky na trávení. Olejové řešení na heřmánku je důležité pro novorozence, kteří často trpí nadýmáním. Tento aromatický olej uvolňuje stres, ticho.

2. Růže. Pokud mluvíme o tom, které éterické oleje pro dětský spánek budou nejúčinnější, růžová bude nejlepší. Používá se při poruchách spánku, úzkosti, bolesti hlavy..

3. Levandule. Nejlepší olej pro péči o jemnou dětskou pokožku je levandule. Odstraňuje peeling, zmírňuje svědění, podráždění. Levandulový éterický olej je vynikající antiseptikum, lze jej přidat do vody pro mokré čištění. Povoleno od 2 týdnů života.

4. Bergamot. Aromatický olej této rostliny uvolní bolest v delikátním žaludku při zažívacích potížích plyny. Pomůže to uklidnit dítě. Také tento nástroj v aroma lampě uvolní komáry a midges.

5. santalové dřevo. Olejový koncentrát tohoto stromu se uvolňuje a přispívá ke zdravému spánku dítěte. Chrání před infekcemi.

6. Fenykl. Jedná se o nejlepší olejový nástroj, který pomáhá malým dětem s bronchitidou, černým kašlem. Vynikající expektorant. Zmírňuje škytavku a nevolnost.

7. Z výše uvedeného je nejbezpečnější levandule.

Jak používat

Esenciální oleje pro malé děti se používají v následujících možnostech:

1. Složení aromatických olejů pro masáž (1, 2 kapky na 30 ml základního oleje).

2. Jako součást dětského krému nebo mléka (1, 2 kapky na 30 ml krému).

3. Přidání do vody ke koupání (1 kapka před, 2 - po šesti měsících života).

Co se bát?

V žádném případě byste neměli zneužívat éterické oleje. Je zakázáno nanášet nezředěný produkt na kůži dítěte a kapat do koupele pro koupání - to může způsobit popáleniny.

Aromatický olej musí být rozpuštěn v emulgátoru, kterým může být:

- med (bez alergií);

Aromatický olej se smíchá s emulgátorem a teprve poté se přidá do vody. Doporučujeme nakupovat éterické oleje pro děti pouze v lékárně.

Aromaterapie pro děti: jaké éterické oleje mohou děti?

Vůně ovlivňují fyzický, duševní a emoční vývoj dítěte, mají obrovský dopad na jeho chování a náladu. Z tohoto důvodu se aromaterapie, zejména éterické oleje pro děti, po celém světě používá odedávna pro vzdělávací a léčebné účely.

Aromaterapie pro kojence má své vlastní vlastnosti. Faktem je, že čichové analyzátory malého člověka se unaví mnohem rychleji než dospělý, proto je použití aroma lamp v dětském pokoji možné pouze na krátkou dobu a jejich dávka by měla být minimální pro masáže a koupele s ethery.

Během novorozeneckého období je aromaterapie v jakékoli formě obecně lépe vyloučena. Esenciální oleje pro děti mohou být spuštěny poté, co dítě je měsíc starý. V tomto případě se ether přidá do základního oleje (obvykle meruňka nebo broskev) a nalije se do aroma lampy nebo se smíchá s vodou v dětské vaničce. Je také dovoleno přidat několik kapek aromatické medicíny (pro více než 3 kapky etheru na 30 ml hlavního oleje) s masážní olejovou základnou pro masáže a odření dětí, umístění aroma přívěsků nebo aroma medailonů v bytě..

Mohou děti dýchat éterické oleje? Je však možné použít ne všechny ethery a v mnohem nižších dávkách než u dospělých. To je zvláště důležité pochopit při léčbě mladších předškoláků. Oregano, skořice, pelargónie, rozmarýn a kafrové oleje jsou u dětí kontraindikovány. K použití jiných esterů by se mělo přistupovat velmi opatrně, protože kterýkoli z nich, i když neškodný jako heřmánek, může vyvolat alergickou reakci a vážné následky.

Jaké éterické oleje mohou děti různého věku?

Pro děti do 3 měsíců můžete použít omezený počet aromatických olejů, a to: levandule, myrha, heřmánek, fenykl a růže. Postupně, jak dítě stárne, se do tohoto seznamu přidávají drogy, jako je bergamot, pomeranč, santalové dřevo, pačuli. Vzrušující jehličnany a estery myrty, jmenovitě jedle, eukalyptus, by se neměly používat před bieniem dítěte

V aromaterapii mohou školáci ve věku kombinovat stejné estery jako v léčbě dospělých, ale dávka by měla být poloviční.

Ve věku 12-14 let (v závislosti na pleti dospívajícího) se oleje používají ve stejném množství jako u dospělých.

Lze tak používat pachové přípravky pro kojence, ale ne všechny s velkou péčí. Před začátkem sezení je také vhodné konzultovat aromaterapeuta nebo běžného ošetřujícího lékaře pro dítě. Bez ohledu na to, zda jsou terapeutické nebo profylaktické cíle sledovány aromaterapií malých lidí, je třeba dodržovat následující proporce:

 • od měsíce do 2: kapka etheru na 30 ml kosmetického oleje (základní); kapka dětské koupele;
 • 2-6 měsíců: 2 kapky etheru na 30 ml základního oleje; 2 kapky do dětské koupele;
 • 6-12 měsíců: 3 kapky etheru na 30 ml základního oleje; 3 kapky na koupel;
 • 1–2 roky: 5 kapek éterického oleje na 30 ml zásady; 5 kapek na koupel;
 • 2-6 let: až 8 kapek etheru pro postup.

Esenciální oleje pro děti: stolní

NemociEsenciální olej
Rýma, nachlazeníJedle, eukalyptus, bergamot, levandule
Zuby, snížená imunitaLevandule, heřmánek
Podráždění, vyrážkaLevandule, heřmánek, růžová
PotničkyLevandule, cypřiš
KřiviceOleje borovice, šalvěje, pelyněk
Stres, obavyNeroli, růžová, citronová, fenykl
Hyperaktivita, záchvaty hněvu, špatný spánekRůžová, heřmánek, santalové dřevo, pomeranč, mandarinka, anýz, kadidlo
Nízká imunitaCedar, jedle, borovice, tymián, eukalyptus
Bolesti břicha, kolikaHeřmánek, fenykl
Volná stolice, zažívací potížeNeroli, cypřiš
ZácpaOranžová, máta, rozmarýn, fenykl
OtitidaRůžová, levandule, šalvějový olej
Špatná srážení krve, krvácení z nosuCitrón
Močová inkontinence, enurézaJedle, cypřiš, neroli
Poranění měkkých tkání, hematomyLevandule, Rosemary
Černý kašelBasil, tymián
SpalničkyBorovice, levandule, cedr
SpálaEukalyptus, Geranium, Růžová
AnginaLevandule, růžová, jedle, tymián

Aromaterapeuté radí v léčbě dětských aroma, aby se neomezovaly pouze na jednu složku, ale aby kombinovaly 2-3 ethery. Tím se zvýší jejich účinek a účinnost. Můžete však kombinovat léky pouze z jedné skupiny (například zklidňující éterické oleje pro děti) a pouze po otestování každé z nich (proveden alergický test).

Jak si vybrat éterické oleje pro dítě?

Moderní trh nabízí mnoho typů a možností etherů. K výběru aromatické medicíny pro dítě by se však mělo přistupovat velmi pečlivě a dávat přednost pouze známému důvěryhodnému výrobci.

Nejlepší je koupit étery v lékárnách nebo specializovaných obchodech. Přípravky by měly být ve skleněných nádobách s rozprašovači, měly by mít účinnou skladovatelnost a zcela přirozené složení.

Je vhodné věnovat pozornost výrobní metodě: nejlepší je, když se olej získá destilací nebo vytlačením (to zaručuje vysokou úroveň čištění).

Dalším důležitým bodem je cena. Kvalitní, přírodní produkt nemůže být levný. Ether, který se prodává za cent, je s největší pravděpodobností nepřirozený, což znamená, že je pravděpodobnější, že způsobí alergickou reakci a nepřinese požadovaný výsledek..

Opatření pro aromaterapii pro děti

Navzdory přirozenému složení a užitečným vlastnostem esterů, mohou být při nesprávném použití velmi nebezpečné pro člověka, zejména pro malé. Proto by láhve měly být vždy pevně uzavřeny a stát mimo dosah dětí..

V pediatrické aromaterapii je přísně zakázáno:

 • aplikovat estery uvnitř;
 • umožnit přímý kontakt léčiva s pokožkou dítěte (během masáží se aromatické materiály mísí se základním olejem);
 • používat více oleje, než by mělo být dítě;
 • provádět inhalace s ethery v rozprašovačích.

Pokud jde o tradiční inhalace éterických olejů, mohou být použity pouze pro děti ve školním věku po konzultaci s aromaterapeutem. U předškoláků tyto postupy velmi pravděpodobně vyvolají křeče průdušek a dokonce vedou k udušení.

Před použitím tohoto nebo tohoto etheru se musíte ujistit, že jeho složky nezpůsobí alergii u dítěte. Za tímto účelem by mělo být v předvečer aroma prováděno několikrát denně dítěti, aby cítil kus tkáně postříkané testovacím etherem. Pokud se během dne chování a stav dítěte nezmění - test bude úspěšný. Pokud ale dojde k nejmenší reakci na ether, nelze jej kategoricky použít. Zde jsou známky nesnášenlivosti drog:

 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • suchá ústa
 • kašel;
 • slzení a zarudnutí očí;
 • zarudnutí kůže, vyrážka, svědění.

Před masáží aroma se produkt také testuje: na dětské pero se musí nanést několik kapek oleje (báze + ether) a sledovat, jak pokožka reaguje několik hodin. Pokud nedojde ke změně, je povolena masáž..

Dávku je třeba dodržovat co nejpřesněji. V situaci s malým dítětem je lepší „naplnit“ aromatickou medicínu než ji přehánět. Předávkování je spojeno s vážnými změnami chování a pohody dítěte: předávkování, bolesti hlavy, hysterie, zhoršení spánku.

Dalším důležitým pravidlem v léčbě dětí je postupnost. První aromatické sezení by nemělo přesáhnout jednu a půl minuty (pro kojence - 30 sekund). Následně se čas zvyšuje o 30 sekund denně a dosahuje 5-10 minut - v závislosti na věku dítěte.

Procedury s esenciálními oleji pro děti

Tření z vyrážky z plenky

Pro vyrážky z plenek a pichlavý teplo bude účinné ošetření dítěte základním mandlovým olejem (nebo meruňkovým jádrem éteru) s přídavkem heřmánkového a levandulového etheru v poměru 30: 1, resp..

Vůně pokoje pro dobrý spánek

Před spaním je důležité aromatizovat místnost pomocí uklidňujících éterických olejů pro děti. Pro tyto účely je nejlepší použít levandulový éterický olej pro děti. Je nutné smíchat 3 kapky levandule a 2 kapky heřmánkových etherů a směs umístit na 7-8 minut (pokud je dítě velmi malé - 3 minuty) do aroma lampy v dětském pokoji.

Do koupele lze přidat také levandulový esenciální olej pro spaní pro děti (ne více než 3-4 kapky). Teplota vody by neměla přesáhnout 38 stupňů. A aby se ether rozpustil ve vodě, můžete jít na malý trik: nejprve ho promíchejte s 30 ml smetany a teprve potom nalijte do koupele.

Několik kapek levandulového etheru lze jednoduše nanést na dětskou postel - to zajišťuje silný a klidný spánek dítěte celou noc. Kromě sedativ má levandule také antiseptický účinek..

Aromatizace pokoje dítěte pomocí ARVI

Pokud má dítě nachlazení nebo chřipku, následující směsi aromatických olejů se stanou silným pomocníkem tradiční medicíny:

 • 2 kapky heřmánku, 1 kapka mandarinky 1 kapka čajovníku;
 • 2 kapky růžového a 2 heřmánkového oleje;
 • 2 kapky eukalyptu, 1 kapka čajovníku, 1 kapka tymiánu.

Pouze několik minut odpařování (3 až 10 minut) jedné z výše uvedených formulací může výrazně zlepšit stav dítěte bez tradičních léčiv a antibiotik.

Je však třeba si uvědomit, že aromaterapie není všelék, a pokud se dítě zhorší, prodloužený průběh akutních virových infekcí dýchacích cest a výskyt komplikací, měli byste se určitě obrátit na pediatra.

Postarej se o své děti! Kéž jsou vždy zdraví a šťastní!

Levandulový éterický olej. Z jakého věku může být dítě přidáno do koupele?

Levandulový olej lze použít ke koupání dítěte od dvou týdnů věku!

Jedná se o velmi dobrý motýl - má uklidňující účinek, připravuje vás na dobrý spánek, pomáhá vyrovnat se se stresem. A každá máma ví, že pro novorozence je jeho nová pozice v neznámém světě hodně stresu..

Levandulový esenciální olej je také vynikající antiseptikum. Pokud kapete několik kapek oleje do kbelíku s vodou a provádíte mokré čištění - budete provádět vynikající prevenci proti bakteriím a bakteriím ve vzduchu.

Takže plavání. Předpoklad: olej musí být smíchán s emulgátorem před přidáním do lázně pro koupání, protože samotný olej se nerozpouští ve vodě, ale šíří se. Kontakt s citlivou pokožkou novorozence může způsobit podráždění nebo popálení. To platí pro všechny éterické oleje.!

Emulgátorem může být koupelová sůl, krém s obsahem 10 nebo 20% tuku, med (není-li alergie).

Vezměte lžíci emulgátoru, kapejte do ní olej, důkladně promíchejte a teprve poté přidejte do vody ke koupání.

Pro děti od 2 týdnů do 6 měsíců - 1 kapka oleje, od 6 měsíců do 2 let - 2 kapky, od 2 let - 3 kapky.

Také levandulový olej nám pomáhá klidně spát během kubání (myslím, že!): Někde jsem četl, že při oplachování oblečení je nutné při posledním oplachování místo kondicionéru přidat éterické oleje. Tak jsem to zkusil s dětským lůžkovinami. Neslyšel jsem vůni oleje z prádla, ale dítě spí celou noc, (pah-pah-pah) se probudí, aby se nakrmilo a znovu usne. Zdá se, že v tom něco je!

S potěšením jsem se podělil o své zkušenosti s matkami, které kladou podobné otázky.!

Zdraví novorozence: které éterické oleje by se měly použít pro koliku?

Všichni noví rodiče mají neodolatelnou touhu starat se o své dítě, chránit ho. Když je dítě naštvané, jste naštvaná. Pokud dítě pláče, může ho často uklidnit výměna plen, krmení nebo jen houpání rukou. Ale jsou chvíle, kdy není možné uklidnit pláč s těmito jednoduchými akcemi. Je s dítětem něco špatného? Tato otázka začíná trápit rodiče. Po kontaktu s lékařem je zřejmé, že se jedná o obyčejnou koliku.

Normální kolika

Co to je? Pokud to pediatr řekne těmito slovy, znamená to, že se nic vážného nestalo. K tomu obvykle dochází u všech novorozenců. U 25% dětí se tento stav vyřeší sám bez zásahu. Děti mají koliku mladší 3–4 měsíců, v některých případech až šest měsíců.

Co dělat během tohoto období?

Lékař s největší pravděpodobností navrhne změnu polohy během krmení tak, aby dítě spolklo méně vzduchu a také masírovalo bříško. Kromě toho musíte jen počkat. Tři až čtyři měsíce je poměrně dlouhá doba, vzhledem k tomu, že dítě neustále pláče. Dokonce i tři až čtyři minuty někdy v takových případech vypadají jako věčnost.

Pokud konvenční medicína může nabídnout jen málo řešení tohoto problému, pak nekonvenční alternativy často pomohou situaci zachránit. Esenciální oleje přicházejí na záchranu. Ale při jejich používání musíte být velmi opatrní, abyste nepoškodili své dítě. Studujte článek do konce. Nejprve se podívejme, co je kolika..

Možné příčiny koliky

Kolika - Tento termín se často používá v pediatrii pro relativně zdravé děti. Jí dobře, přibírají na váze, ale často pláčou (až 3 hodiny denně), nejméně třikrát týdně. To se obvykle děje od věku dvou týdnů a trvá až tři až čtyři měsíce. Colic nepoškozuje zdraví dítěte, ale zhoršuje život. V současné době existuje několik verzí, proč dochází k dětským kolikům:

 • trávicí systém se pouze formuje, často dochází ke svalovým křečím;
 • zachycené plyny během krmení dráždí střeva;
 • hormonální poruchy;
 • nadměrná stimulace některých dětí (zvuk, světlo);
 • nezralý nervový systém a střeva jsou stále špatně přizpůsobena zpracování potravin.

Malé děti by měly být vždy velmi opatrné. Pokud dítě křičí často a jste si jisti, že je to kolika, stále musíte konzultovat pediatra, abyste vyloučili možnost různých infekcí a dalších problémů.

Esenciální oleje přicházejí na záchranu

Esenciální oleje pomohou vyrovnat se s problémem. Vdechování uklidňující vůně pomůže uklidnit dítě a nechat ho usnout. Esenciální oleje snižují stresové hormony u dítěte.

Bude také užitečné pro maminku a tátu k úlevě od stresu. Nemáte dostatek spánku, v prvních dnech jen panikaříte a nevíte, co dělat. Váš stres může být přenesen na dítě. Esenciální oleje pomohou vyrovnat se s emocemi, uklidnit se a vyrovnat se.

buď opatrný

Nedoporučuje se používat éterické oleje na kůži malých dětí. Až tři měsíce v nich není plně rozvinutá. Propustnost kůže je velmi vysoká a procento absorpce éterického oleje u dítěte je mnohonásobně větší než u dospělého. Může to být nebezpečné..

Nepodceňujte sílu éterických olejů. Četné studie prokázaly, že mají silný vliv na naše tělo. Tyto rostlinné sloučeniny se používají k přípravě mnoha léků. Vždy berte tuto záležitost vážně. Nepoužívejte éterické oleje pro vaše dítě bez souhlasu pediatra.

Jedinou výjimkou je šíření aroma

Difúze - disperze molekul oleje ve vzduchu. Při tomto procesu pokožka neabsorbuje molekuly, prochází do těla přes plíce a poté vstupuje do krevního řečiště. Pro problémy se stresem, úzkostí a spánkem je difúze skvělý způsob, jak používat éterické oleje. Pokud však jde o novorozence, musíme být opatrní. Pokud pro sebe přidáte do ultrazvukového difuzoru 5-10 kapek aromatického oleje, pak pro novorozence stačí jedna kapka, zatímco je lepší umístit zařízení do další místnosti a nechat dveře otevřené. Do plic dítěte tedy vstoupí pouze nejmenší částice éterického oleje.

Co jsou hydrosoly

Pro novorozence existují bezpečnější produkty. Rostlinné hydrosoly jsou aromatické látky. Někdy se nazývají květinová voda. Získejte ji z kořenů, listů, často z jakéhokoli ovoce.

Esenciální oleje a hydrosóly se získají destilací parou. Protože se voda a oleje nemísí, je éterický olej snadno oddělitelný. Hydrosol je voda, která zůstala po odstranění oleje, ve vodě zůstávají ve vodě rozpustné rostlinné molekuly. Protože neobsahují oleje, jsou pro dítě neškodné.

Jak se používají hydrosoly?

Hydrosoly lze přidávat do koupelové vody, stříkat do vzduchu a na oděvy. Vůně je příjemná a uklidňující. Hydrosoly mají velmi jemný účinek, takže je lze použít k masáži. Příjemná vůně a masáž sama o sobě budou mít na dítě pomocný účinek a pomohou vyrovnat se s kolikou.

Jak masáž pomáhá

Masáž má vynikající účinek na koliku, protože:

 • Povzbuzuje trávicí systém. Pomáhá uvolňovat zachycené plyny. Podporuje gastrointestinální výživu.
 • Uklidňuje a uvolňuje, připravuje dítě na spánek.
 • Snižuje stresový hormon, uvolňuje oxytocin.
 • Povzbuzuje vývoj nervového systému a mozku.

Přidejte hydromasáž pro masáž a účinek bude ještě lepší. Podrobněji tedy prozkoumáme, jaký účinek mají éterické oleje a hydrosoly na tělo a které z nich pomohou vyrovnat se s kolikou..

Levandule

K masáži použijte levandulový hydrosol nebo přidejte jednu kapku oleje do difuzoru v samostatné místnosti.

Lavender je skvělý přítel. Vůně je čistá a svěží, je to ideální volba, která pomůže vašemu dítěti uklidnit se a usnout.

Neroli (oranžová barva)

Hydrosol se používá k masáži a pro difuzor můžete také vzít jednu kapku oleje. Difuzor musí být umístěn v další místnosti..

Pomerančový květ má mírný uklidňující účinek. Vdechování vůně pomerančového květu uvolňuje stres. Pro zmírnění křečí v břiše dítěte může být na kůži aplikován hydrosol. Neuvěřitelně příjemná vůně uklidní dítě. Sprej lze aplikovat všude a dokonce i na oděvy..

Německý heřmánek

Pro dítě se používá hydrosol nebo jedna kapka oleje ve spreji v další místnosti.

Německý heřmánek pomůže uklidnit jak emocionálně, tak fyzicky. Nastříkejte hydrosol na žaludek, masáž pomůže zbavit se přebytečných plynů. Nervový systém se uklidní, přijde zdravý spánek.

Melissa

Melissa má lahodnou chuť čerstvé citronové máty. Pomůže uklidnit úzkost, zmírnit stres a cítit se uvolněně. A to je vše, co spát..

Můžete stříkat hydrosol do vzduchu a na oděv. Lék pomůže nejen z koliky, ale také v případě, že se na kůži vytvoří vyrážka z plenky.

Santalové dřevo

Vůně santalového dřeva je jemná, jemná a uklidňující. Pomůže zmírnit napětí a stres, rozveselí se.

Pro dítě můžete použít hydrosol. Nastříkejte to na vaše oblečení, postel, do vzduchu. To vytvoří příjemnou a útulnou atmosféru přispívající k klidnému spánku..

Řebříček

Produkt je vhodný pro masáž. Nastříkejte hydrosol a jemně rozmačkejte bříško. Rostlina pomáhá s trávicími problémy, zmírňuje křeče, zklidňuje křeče, pomáhá odstraňovat přebytečný plyn.

Konečně

Pokud vaše dítě trpí kolikou, neobviňujte za to nikoho. Tento jev je dočasný, stačí počkat, až dítě vyroste. Ke zmírnění stavu použijte doporučená nápravná opatření. Nastříkejte příjemné aroma do vzduchu, masírujte své dítě a poté, co usne, nalijte si šálek voňavého bylinného čaje a relaxujte.

Jak používat éterické oleje pro kojence

Mohu použít éterické oleje pro kojence? Ano, dodržujete-li některá bezpečnostní opatření. Při používání éterických olejů pro kojence musíte být velmi opatrní, protože jsou silným rostlinným koncentrátem. Před použitím by éterické oleje měly být silně naředěny, protože dávka éterických olejů pro novorozence je mnohem nižší než u dospělých.

Pravidla pro používání éterických olejů pro novorozence

Nedoporučuje se používat éterické oleje s výjimkou levandulových a heřmánkových olejů pro děti do 2 měsíců věku, bez odborného poradenství..

U novorozenců by se měly používat pouze čisté a 100% přírodní éterické oleje. Syntetické oleje nemají léčivé vlastnosti a mohou vyvolat alergické reakce. Pokud štítek říká, že se neaplikují uvnitř nebo na kůži, pak je to pravděpodobně nečistý nebo nepřirozený olej.

U dětí mladších dvou let se doporučuje použít 1% roztok éterických olejů (5 kapek éterického oleje na 30 ml nebo 2 polévkové lžíce základního oleje). Po dvou letech ve 2% roztoku (10 kapek éterického oleje na 30 ml nebo 2 polévkové lžíce nosného oleje).

Nepoužívejte eukalyptový éterický olej pro děti do 2 let..

Novorozenci mají zakázáno brát éterické oleje dovnitř.

Při použití masážního oleje neaplikujte směs na obličej - zejména v blízkosti očí a úst. Neaplikujte olej do rukou novorozenců, protože mohou být v pokušení sát si prsty a mnout si oči..

Jak používat éterické oleje pro kojence

Každý, kdo miluje masáž a děti nejsou výjimkou. Kromě léčebného účinku umožňuje masáž navázat nejen fyzické, ale také psychologické spojení s dítětem. K tomu nemusíte být masážní terapeut. Novorozenci jako každý jemný a jemný dotek. Kromě příjemných pocitů stimuluje masáž esenciálními oleji krevní oběh a pomáhá zbavit se kolik v bříšku. Masáž esenciálními oleji také dokonale hydratuje pokožku vašeho novorozeného dítěte.

Recept na masážní olej pro novorozence:

1 kapka heřmánku;

Kombinujte všechny ingredience dohromady. Tento masážní olej s éterickými oleji lze používat denně pro děti od 3 měsíců..

Vany s éterickými oleji pro kojence

Chcete-li připravit koupel pro novorozence, vezměte 1-2 kapky levandule nebo heřmánkového esenciálního oleje a 20 ml mléka (mléko napodobuje olej), promíchejte všechny ingredience a rozpusťte ve vodě. Taková koupel pomůže dítěti uklidnit se a usnout.

Pokud vaše novorozené dítě nespí dobře, vložte do aroma lampy 2 kapky heřmánku. Pro tichý spánek malého dítěte je vhodný také levandulový olej, který má kromě sedativního účinku antiseptické a antibakteriální vlastnosti..

Aromaterapie pro děti

Aromaterapie pro děti je nejlepší přírodní prostředek k prevenci nachlazení a infekčních dětských nemocí, zlepšení nálady a řešení problémů s neklidným spánkem.

Jak vyrobit dětský masážní olej

Komunikace mezi matkou a dítětem během krmení, dotykem, tlačením na hrudník, masáží dává potěšení a přibližuje matku a dítě. Masáž je pro dítě stejně důležitá jako pro dospělého.

Vědecké studie potvrdily, že děti, které pravidelně masírují rodiče, jedí lépe, spí, méně často mají problémy s kolikou a zácpou..

Masážní olej lze připravit rozpuštěním jedné kapky levandule, růžového nebo heřmánkového oleje ve 30-50 ml základního oleje. Pro děti je lepší používat přírodní 100% základní oleje, jako je mandle, meruňky, broskve nebo hroznové semínko, jojoba (jojoba) a měsíček.

Esenciální oleje pro děti se používají pouze navenek. Chcete-li ochutnat místnosti, použijte aroma přívěsky nebo bavlněné kuličky, kapesníky, přidejte jednu kapku oleje, pokud je dítě mladší než jeden rok, a 3-4 kapky, pokud je starší než rok. Uchovávejte tyto předměty mimo dosah vašeho dítěte. Musíte zahájit aromatizaci vzduchu od 30 sekund a postupně zvyšovat čas na 10 minut. Když aromatizujete místnost, nechte své dítě pít více vody..

K prevenci virových onemocnění se kromě aromatizace místnosti používají éterické oleje do koupele, masáže, tření, aplikace a tampony..

Jak vypočítat dávku éterických olejů

Aromaterapie pro děti se provádí třikrát týdně..
Dávky by měly být 2-3krát menší než u dospělých, lze je vypočítat podle následujícího vzorce:
0,12 × průměrná dávka podle pokynů × věk dítěte (v letech),
například 0,12 × 4 × 5 = 2,4, podle pravidel zaokrouhlování dostaneme - 2 kapky. Pokud je dítě mladší než jeden rok, potom je tento vzorec:
průměrná dávka podle pokynů × věk dítěte (v měsících) × 0,01

Použití je kontraindikováno

 • do 1 roku - máta peprná;
 • až 2 roky - eukalyptový olej;
 • až 7 let - olej z pelargónie, čajovníku, jedle, borovice, cedru, tymiánu, pelyněku, rozmarýnu, zázvoru;
 • do 14 let - santalové dřevo a hřebíčkový olej.

Některé zdroje píšou o možnosti používání olejů pro děti od narození, v jiných od dvou týdnů věku, je lepší být v bezpečí a používat později, tabulka ukazuje nejpřísnější omezení z použitých zdrojů.

Také striktně dodržujte dávkování odpovídající věku, méně je lepší, ale ne více. Pokud jste omylem kapali více, přidejte více základního oleje.

Tabulka schválených olejů s uvedením způsobu a dávkování

StáříOlejeCestaDávkování
Od 2 týdnů do 3 měsícůlevandule,
růže květina,
Neroli,
heřmánek, fenykl, kopr
masáž* 1 kapka
Od 3 měsíců do 2 let+oranžový,
pačuli
vana **, masáž *1 kapka, 2-3 kapky
Od 2 do 7 let+eukalyptus,
citrón
vana **, masáž *2-3 kapky, 3-5 kapek
Od 7 do 12 let+pelargónie, jedle, máta,
rozmarýn, borovice, tymián,
jasmínový zázvorový čajový strom
vana **, masáž *3-5 kapek, 5-7 kapek
Od 12 do 14 let+ ylang-ylangvana **, masáž *3-5 kapek, 5-7 kapek
Od 14 let+hřebíček, santalové dřevo a všechno ostatníaroma lampa, koupel **, masáž *podle pokynů pro každý olej

Masáž * - pro masážní olej se používá 30 ml mandlového oleje jako základní olej, ve kterém se oleje uvedené v tabulce zředí.

Koupele ** - éterické oleje pro koupel se zředí nejprve v emulgátoru a poté v lázni. Pro děti do 5 let se jako emulgátor používá lžíce mléka, jogurtu nebo kefíru. Po 5 letech věku můžete rozpustit éterické oleje ve 1-2 polévkových lžičkách moře nebo stolní soli, jakož i ve smetaně, jogurtu, jogurtu, kefíru..

Tabulka použití aromatických olejů pro děti

Tabulka aromatických olejů pro děti podle účelu jejich určení s uvedením způsobu použití a průměrného dávkování

aplikaceOlejeCestaDávkování
podráždění kůže, vyrážka pod plenkylevandule,
růže květina,
heřmánek
vany 1 kapka
pocení, vyrážka z plenekoranžový,
cypřiš, levandule, heřmánek
koupele, masáže2 kapky, 2-3 kapky
křiviceBorovice,
šalvěj, palina
koupele, masáže2-3 kapky, 3-5 kapek
zubní analgezie (od 6 měsíců)levandule, heřmánekmasáž (tření podél čelisti k uchu)1 kapka po 5 lžících. lžíce mandlového oleje
dětské noční obavyNeroli, růžearomacoulon1-2 kapky až rok, po roce 3-4 kapky
stresfenykl, pelargónie, citronaromacoulon1-2 kapky až rok, po roce 3-4 kapky
zklidňuje pláč, podrážděnostrůže, heřmánek, kadidlo, anýz, pomerančaromacoulon,
lázeň
1-2 kapky až rok, po roce 3-4 kapky; 1 kapka na polévkovou lžíci mléka
posiluje a posiluje imunitní systémcedr, jedle, borovice, eukalyptus, tymiánaromacoulon1-2 kapky až rok, po roce 3-4 kapky
zvyšuje chuť k jídlufenyklmasážviz předchozí tabulka dávek podle věku
bolest břichaheřmánek, fenyklmasáž
průjemneroli, cypřišmasáž
zácpapomeranč, máta, rozmarýn, fenyklmasáž
anální trhlinylevandulenášivka2k na 10 ml (1 čajová lžička) základního oleje
krvácení z nosucitrónbavlněný tampon1 až
otitisrůže, levandulekomprimovat1k: 1k na 10 ml (1 čajová lžička) základního oleje
enuresisjalovec a cypřiš nebo
jedle, cypřiš a neroli
vana, aroma lampaKaždé 2 kapky, 1krát za 3 dny, množství
procedury 5-7 2k: 1k: 1k před spaním
bolest uchapelargónie, levandule, šalvějsuchý vatový tampon1k: 1k: 1k
modřiny, zranění, modřinylevandule nebo rozmarýnvodní komprese,
olej komprimovat
2k na 1/2 čajové lžičky medu ve sklenici vody nebo 1k na lžičku základního oleje
nachlazení, horečka (po 7 letech)levandule a eukalyptustřením ohyby krku, loktů a kolen2k: 2k na lžičku základního oleje
Černý kašelbazalka, tymiánaroma lampa, masáž, vana2-4 kapky na 15 m2 2-3 kapky
prevence infekčních chorobcitron, eukalyptus, mátaolejový hořák3-5 kapek ve směsi nebo některém z olejů
spalničkyborovice, levandule, cedr, hřebíčekolejový hořák2-4 kapky na 15 m2
Plané neštovicejalovec, myrta, citron, rozmarýn, eukalyptusolejový hořák2-3 kapky na 15 m2
spálaeukalyptus, pelargónie, růžeolejový hořák2-3 kapky na 15 m2
anginalevandule, růže, jedle, tymiánaroma lampa, masáž2-4 kapky na 15 m2

Publikované 29. září 2014 Andreeva Natalia

Aromaterapie pro matky a děti. Část 2

Malé děti reagují velmi jemně na vůně éterických olejů. Aromaterapie je proto dobrým způsobem, jak jim pomoci růst zdravě a radostně av případě nemoci je rychle překonat.

Vůně pro novorozence

Je velmi důležité si uvědomit, že aromaterapie se vůbec nedoporučuje pro novorozence do 2 týdnů věku a pro děti do 2 let je lepší neaplikovat olej přímo na kůži často. A nezapomeňte zkontrolovat, zda je dítě alergické na olej, nejprve ho nechte trochu cítit. A ještě jedno pravidlo - protože tělo dítěte je ve stavu neustálého vývoje a je velmi citlivé, zkuste použít aromaterapii v minimálním množství.

Co a proč musíte použít: pro matky a děti

Prevence Chcete-li zabít škodlivé mikroby v místnosti, provonte vzduch vůní heřmánku a směsí éterických olejů z borovice, tymiánu, máty a rozmarýnu.

Posílení imunitního systému. Eukalyptus, jedle a borovice pomohou zlepšit ochranné vlastnosti těla. V chladných měsících je odolnost těla proti nachlazení podporována vůní levandule, čajovníku, tymiánu, kadidla, benzinu.

Pro infekce krku se doporučuje pelargónie a anýz..

Kašel. Mincovna a eukalyptus zjemňují kašel. S bazalkou, oreganem by měl být cypress vdechován po dobu 10 minut se zavřenýma očima jednou denně. V noci můžete masírovat hruď a krk (nebo záda) benzoovým olejem - zahřívá pokožku a pomáhá zbavit se kašle.

Rýma. Vůně smrku, cedru, myrty, jedle, borovice a samozřejmě eukalyptu může porazit rýmu..

Pro alergie se doporučuje používat yzop, cyprus, heřmánek a kadidlo.

Chřipka, nachlazení. V případě chřipky ochutnejte místnost dvakrát denně zázvorem, yzopem, cypřišem, medem a medem. Při vysokých teplotách pomůže anýz, heřmánek, eukalyptus. Je nutné je jednou nebo dvakrát denně namazat krkem, mandlí, loketními a kolenními klouby a tříslem. Pokud má dítě nachlazení, jsou vhodné následující oleje: bobkové listy, smrk, citron, máta a jedle.

Při planých neštovích použijte vůni hřebíčku, smrku, cedru nebo borovice.

Dušnost (bronchitida, astma). Při potížích s dýcháním použijte santalové dřevo a majoránku. Vonný olej pomáhá prohloubit dýchací rytmus. Olej Myrha se doporučuje pro zmírnění zánětu průdušek a sputa..

Mám bolesti břicha. Pokud má dítě bolesti břicha, masírujte bříško ve směru hodinových ručiček následující směsí: 1 kapka koprového oleje a 30 ml mandlového oleje. Plyny odstraní oleje bergamotu, grapefruitu, jalovce. Průjem je zabráněn hřebíčkem, pelargónií a zázvorem. Můžete se zbavit zácpy pomocí anýzu, yzopu, heřmánku. Škytavka přechází ze skořice nebo oregana.

Při nevolnosti nebo v případě nemoci z pohybu v dopravě pomůže vůně bazalky, fenyklu, máty a meduňky.

Kožní rány. Krvácející rány a otěry by měly být ošetřeny cedrem, myrou, jalovcem, heřmánkovým nebo šalvějovým olejem. Naneste olej na čistý vatový tampon nebo obvaz a jemně ho připojte k ráně.

Od popálenin pomůže šalvěji, řebříčku, rozmarýnu, borovice.

Modřiny a modřiny by měly být namazány palmarosou, neroli, mátou, balzamem citronu, skořicí.

Vyrážka, podráždění kůže. Heřmánkový olej, měkký, s uklidňujícím a uklidňujícím účinkem, doporučený pro různé podráždění kůže.

Hmyzí štípnutí. Místo kousnutí by mělo být mazáno 3-4 krát denně oleji citronové trávy, majoránky, jalovce, palmarózy, palisandra, tymiánu, šalvěje. Následující směs pomáhá: 2 kapky oleje z čajovníku a 1 lžička běžného rostlinného oleje.

Když kříží, bolest snižuje kompresi s levandulí. Namočte kapesník do teplé vody, odkapejte levandulový olej a naneste na tvář, zabalte něco teplého. Doporučuje se také otřít dásně bavlněnou vlnou navlhčenou vodou a směsí 1 kapky heřmánku a 1 kapky levandulového oleje. A heřmánkový olej lze jemně otřít po tvářích.

Chuť. Chcete-li zvýšit chuť k jídlu, použijte aroma římského heřmánku, bergamotu a vanilinu.

Slza, rozmary. Pokud vaše dítě často pláče a miluje žerty, potřebuje vůně olejů oregano, ylang-ylang, levandule, kadidla, růže a římského heřmánku. Tyto vůně mají uklidňující účinek, takže jsou vhodné jak pro problémové děti, tak i pro nastávající matky, když zažívají výkyvy nálad.

Letargie, letargie. Můžete zvýšit aktivitu pomocí citrusových příchutí: mandarinky, pomeranče, grapefruity, citrony. Vůně koriandru, bazalky, muškátového oříšku, máty peprné a hřebíčku zvyšují emoční aktivitu, rozveselují.

Hyper vzrušení. Pokud je vaše dítě příliš vzrušující nebo agresivní, vůně levandule, meduňky, kopru a heřmánku mu pomůže uklidnit. Můžete také použít směs vůní růží, kadidla a santalového dřeva..

Pro spánek. Pro dobrý a relaxační spánek jsou vhodné vůně heřmánku, ylang-ylang a čajovníku. Potřebujete trochu kapky éterického oleje na polštář nebo na obě strany na posteli. To pomůže zajistit, aby se máma a dítě dobře spaly. 2 hodiny před spaním můžete v místnosti zapálit aroma lampu.

Pravidla pro použití éterických olejů:

1. Esenciální oleje skladujte těsně uzavřené, v tmavých lahvích nebo na tmavém místě, bez změny teploty.

2. Nakupujte pouze vysoce kvalitní oleje ve specializovaných lékárnách.

3. Na kůži a sliznice neaplikujte nezředěný olej.

4. Vždy postupujte přesně podle pokynů na lahvičce: nepřekračujte dávky, dávejte pozor na kontraindikace.

Aromaterapie pro děti

Spropitné:

S teenagerem se něco děje.

Příznaky vnitřní připravenosti na sebevraždu mohou zahrnovat změny ve spánku a chuti k jídlu, problémy s akademickým výkonem, ztráta zájmu o vzhled a zvýšená agresivita. Teenageři mohou začít rozdávat přátelům věci, které jsou jim drahé. Bez podpory rodičů se teenager často vzdává.

Z nějakého důvodu aromatické oleje v životě matek zaujímají spíše jednostranné místo - jedinou léčíme rýmu a mezitím aromaterapie má mnohem širší možnosti. Kolika, diatéza, zhoršená pozornost, rány a odřeniny, špatný spánek a úzkost - všechny tyto neštěstí lze odstranit správným výběrem aromatických olejů.

Jak si vybrat aromatické oleje?

Vše je velmi jednoduché - láhev by měla být vyrobena z tmavého skla, rostliny na etiketě by měly být nazývány latinou a navíc by měl být nápis - „100% přírodní éterický olej“. Nikdy nekupujte plastový éterický olej pro vaše dítě. Láhev s aromatickými oleji musí mít dávkovač.

Pamatujte ještě jedno pravidlo: aromaterapie jsou vždy mikrodózy (od jedné kapky po deset).

V 1 ml éterického oleje obsahuje od 300 do 500 složek, takže dávka oleje se měří v kapkách, nikoli v gramech

Faktem je, že dětská pokožka je tenká a absorbuje vše, co se jí dostane, rychleji než dospělý. Dáváme orientační dávky - jednu kapku pro děti od 2 týdnů do roku, 2 kapky - pro děti od 1 do 3 let, 4 kapky - pro děti od 3 do 7 let.

Pamatujte na pravidla pro skladování éterických olejů - v tmavých lahvích v lednici.

Jak používat aromatické oleje?

Existují tři způsoby, jak používat aromatické oleje - pro masáž, pro koupel nebo pro aroma lampy. Jak při masáži, tak při koupeli se éterické oleje nejprve smísí se základnou, jiným olejem nebo krémem. Pro koupel se může olej kapat také na obyčejnou sůl nebo mléko (polévková lžíce na lázni) a poté se rozpustí ve vodě.

Pokud máte doma zvlhčovač vzduchu, můžete do něj přidat několik kapek vody - pokud to pokyny umožňují. Nejobvyklejší, ale užitečnou věcí v domě jsou prstencové odpařovače, jsou vyrobeny z porcelánu nebo hliníku, dají žárovky na balón a kapají několik kapek aromatického oleje, zatímco žárovka svítí, olej se vypařuje.

Jaká onemocnění pomáhají zbavit se aromatických olejů?

Aromaterapie nachlazení u dětí: pro prevenci akutních respiračních virových infekcí jsou inhalace všech jehličnatých olejů (jedle, borovice, smrk, jalovec) vhodné - v noci jako polštář, během dne - na okraji límce, na podzim - na šátku. Mimochodem, taková aromaterapie je účinná pro děti s nachlazením. Kolika u novorozenců však může být zmírněna masáží fenyklovým olejem nebo heřmánkem. Smícháme jednu kapku éterického oleje s 30 g základního oleje (například broskvový olej) a vmasírujeme břicho do kruhových pohybů.

Diatéza a další problémy s jemnou dětskou pokožkou jsou eliminovány koupáním a masáží heřmánkovým éterickým olejem. Při masáži 1 kapka na 50 g základny. Pro koupele - 1 kapka na lžíci základny. Je lepší omezit koupel na 5-10 minut.

Aromatické oleje lze použít od druhého týdne narození. Je dobré, pokud zůstanou známí i do dospívání

Aromaterapie pro uklidnění dětí: dítěti bude poskytnut klidný spánek vdechováním levandule, bergamotu nebo kadidlového esenciálního oleje - stačí kapku jednu kapku na roh polštáře nebo na kapesník, který lze umístit vedle polštáře..

Je dobré ošetřit škrábance čajovým olejem smíchaným s jakýmkoli základním olejem - 1 kapka na 30 g báze. Vyvarujte se přímého kontaktu s čajovníkovým olejem na ráně, pouze ve směsi. Svému dítěti můžete pomoci soustředit se na něco s citronovým olejem nebo rozmarýnem. Stačí kapka jednu kapku na okraj oblečení nebo zapálit aroma lampu.

Zkuste to - a vy sami budete překvapeni, jak jemně můžete řešit problémy se zdravím dětí.

Anaferonovy děti - lék na nachlazení a chřipku.

Děti Anaferonu pomáhají v boji proti infekci v kombinaci:

 • aktivuje imunitní obranu
 • blokuje reprodukci virů

Je důležité, aby obě akce byly zaměřeny na rychlou pomoc nemocnému dítěti a každá z nich zlepšila výsledek druhého.

Aromaterapie pro děti: zdůrazňuje

Děti jsou náchylnější k působení éterických olejů než dospělí. Tělo dítěte, nezatížené roky podvýživy, špatnou ekologií a stresem, má úžasnou schopnost samostatně se zotavit. S pomocí aromatických olejů je možné napravit některé duševní stavy a dokonce i zachránit dítě před nemocemi.

Aromaterapie pro děti různého věku

Aromaterapie může být používána od dvou týdnů věku. Esenciální oleje se nalijí do aroma lampy, smíchají se se základním olejem nebo se přidají do koupele během koupání. Doporučené dávky pro děti různého věku jsou následující:

 • od 2 týdnů do 2 měsíců - 1 kapka etheru na 30 ml báze / 1 kapka v dětské lázni;
 • od 2 měsíců do 6 měsíců - 2-3 kapky na 30 ml báze / 1 kapka na koupel;
 • od šesti měsíců do roku - 3 kapky na 30 ml báze / 2 kapky na koupel;
 • od roku do 2 let - až 5 kapek na 30 ml báze / 2 kapky na koupel;
 • od 2 do 5 let - až 8 kapek na 30 ml báze / 3 kapky na koupel.

Při výpočtu dávky je třeba vzít v úvahu nejen věk, ale také pleť dítěte. Jako základ můžete použít mandlový nebo meruňkový olej.

Nedoporučuje se používat aromaterapii u dětí, které nedosáhly věku dvou týdnů. Imunitní systém novorozence je stále velmi slabý, takže jakýkoli štiplavý zápach může způsobit alergie. Od dvou týdnů začnou používat oleje levandule, heřmánku, myrhy, fenykl a růže. Od dvou měsíců můžete dát svému dítěti vůni bergamotu, pomeranče, zázvorového oleje, santalového dřeva a pačuli. Vzrušující oleje z eukalyptu, jedle a kajaputa se nejlépe používají od dvou let. Od šesti let můžete použít jakýkoli „dospělý“ olej a snížit dávku na polovinu. Dospívající od 12 let mohou bezpečně používat všechny oleje, které dospělí používají, ve stejných dávkách.

Jaké éterické oleje lze použít pro pediatrickou aromaterapii - tabulka

20. července 2007, 8:00
ProblémKterý olej použít
ZubyHeřmánek, levandule
RýmaJedle, eukalyptus, koriandr, levandule, bergamot, cayaput
BronchitidaBorovice, eukalyptus, cedr, anýz, myrta, fenykl, myrha
OtitidaCitron, bazalka, pomeranč
Vysoká zimaCitron, eukalyptus, cypřiš, borovice, růže
KolikaMáta, růže, anýzu
Hyperaktivita, úzkost, špatný spánekLevandule, jasmín, růže, mandarinka, růže, santalové dřevo
KřiviceŠalvěj, borovice, jedle

Geranium, rozmarýn, oregano, hřebíček, skořice, tymiánové oleje nejsou vhodné pro dětskou aromaterapii!

K dosažení co nejlepšího účinku můžete použít směs několika olejů. Při míchání podobných efektových esterů se jejich aktivita několikrát zvyšuje.

Opatření pro aromaterapii

Jakýkoli éterický olej je koncentrovaná látka se štiplavým zápachem, který při nesprávném použití může způsobit malátnost iu dospělých, nemluvě o dětech. Abyste nepoškodili dítě, musíte:

 • éterické oleje kupujte pouze v lékárně;
 • konzultovat s aromaterapeutem;
 • předem otestujte účinek oleje na sebe;
 • ujistěte se, že dítě nemá alergické reakce na olej;
 • ovládejte dobu hoření aroma lampy (dítě může být unaveno ostrým a neobvyklým zápachem);
 • provádět aromaterapii, když se dítě cítí dobře.

Před použitím etheru dejte dítěti dech. Pokud po dni nezaznamenáte žádné negativní reakce, je olej v bezpečí.

V žádném případě by nemělo:

 • naneste na kůži dítěte nezředěný ether;
 • překročit doporučené dávkování;
 • použijte inhalační éterický olej nebo ho nalijte do rozprašovače.

Vdechování jakýchkoli látek s štiplavým zápachem u dětí mladších pěti let může vyvolat křeč malých průdušek a / nebo laryngospasmu. Je to způsobeno strukturálními vlastnostmi dýchacích cest dítěte. To povede k závažné dušnosti a bude vyžadovat zásah záchranného týmu.

Sergey Butriy, dětský lékař

http://forums.rusmedserv.com/showthread.php?t=185830

Aromaterapie není všelék. Použití esterů může být pro vaše dítě nebezpečné, i když dodržujete všechna bezpečnostní opatření. Alergickou reakci poznáte podle následujících příznaků:

 • bolest hlavy, nevolnost;
 • závrať;
 • potíže s dýcháním
 • změna srdeční frekvence;
 • zarudnutí kůže a očí;
 • svědění nebo vyrážka.

Aromaterapie pro alergiky

Levandulové a heřmánkové éterické oleje jsou pro děti považovány za nejbezpečnější - nezpůsobují alergie, mají mírný zápach a uklidňující účinek. Děti s potravinovou alergií těží z koupele s kapkou levandulového oleje nebo řebříčku éteru. Tyto oleje mohou být také přidány do zvlhčovacích krémů a použity k úlevě od svědění. Pro masáž musíte použít následující proporce:

 • od 1 do 5 let - 1-2 kapky na 10 ml vody nebo základního oleje;
 • od 5 do 12 let - 2-3 kapky na 10 ml.

Použití aromatických olejů je vynikající pomocnou látkou, ale ne léčbou. Používejte éterické oleje moudře a poté aromaterapie přinese vám a vašemu dítěti pouze pozitivní emoce!

Články O Neplodnosti