Hlavní Výživa

První koupel novorozence

Malý muž se konečně přestěhoval z nemocnice domů, vždy je to štěstí, domy a zdi pomáhají. Sejme veškerou vaši sílu, ale na oplátku vám dá neskutečně větší radost. Rodiče dítěte, zejména pokud se jedná o prvorozeného, ​​se budou muset hodně učit a učit se. A jeden z prvních pokusů je trochu plavat.

Zvyky a tradice

Naši předkové brali tento postup s velkou vážností. A není překvapivé, že první koupel ve starých dobách byla téměř rituálem. Na co naši předkové nezasahovali, byli pozváni i speciálně vyškolení obsluhy, aby představili dítě do vody. A co a proč se přidalo do vody a co se s dětmi dostalo - můžete dokonce zlomit hlavu. Stačí si vzpomenout na byliny elecampanu a lásky, které hodily pro zdraví silného a lásku k sousedům, dívky si oblékly bílé šaty - takže kůže byla bílá a čistá. I když to stojí za uznání, zvyky mají také své vlastní zdravé zrno: docela moderní lékaři doporučují používat odvar z mnoha bylin.

V jednom určitě měli předkové pravdu: musíte své dítě pravidelně koupat a musíte to udělat, aby bylo dítě spokojené s vodními procedurami. A když vidíte jeho radost, nebudete sami schopni zůstat lhostejní, věřte mi.

Co lékaři doporučují

Specialisté se specializovaným lékařským vzděláním říkají toto:

 1. První koupání dítěte se nejlépe provádí druhý den po návratu z porodnice. Nechte dítě po přestěhování se přizpůsobit a své myšlenky uveďte do pořádku. Naplánujte si pro sebe vše, co musíte koupit, zprostředkovat a dokončit - málokdy se podaří plně připravit, než se dítě přesune do domu, je to normální. Tento dočasný odpočinek vás však nezbavuje povinnosti hygienicky pečovat o vaše dítě a mokré ubrousky, které vám pomohou.
 2. Nezhojená pupeční rána není kontraindikací pro plavání, vyžaduje pouze zvýšenou pozornost a další antiseptické ošetření. Pokud lékaři k tomuto tématu nevydali konkrétní pokyny, popíšeme níže, jak léčit ránu po koupeli. Při koupání před hojením pupeční rány je vhodné použít převařenou vodu.
 3. Musíte se rozhodnout pro místo pro koupání dítěte. Malé děti se zpravidla koupají v koupelně nebo v kuchyni. V každém případě je prvním problémem bezpečnost dítěte. Na místě by neměly být žádné průvany pro koupání a následné zamíchání. Koupelová lázeň by měla být dezinfikována, proto se doporučuje používat běžnou sodu (použití chemických dezinfekčních prostředků je nepřijatelné). Nejdříve se plavání nejlépe provádí ve vroucí vodě. Teplota vody by měla být kolem 37 ° C. Regulaci teploty lze provádět pomocí teploměru nebo ochutnávkou vody loktem (pokud je teplota vody udržována správně, - pocity budou pohodlné - ani studené, ani horké).

Příprava na plavání

Před přípravou dítěte a všemi potřebnými věcmi k koupání a následným procedurám musíte být opatrní.

Předem shromážděte na jednom místě vedle měnící se plochy vše, co potřebujete po postupech s vodou:

 • nová plenka;
 • žehlené oděvy vyrobené z čisté bavlny;
 • vatové tyčinky s omezovači;
 • léky, kterými budete léčit pupeční ránu (peroxid vodíku a zpětná vazba);
 • sada dětské kosmetiky;
 • kartáč na vlasy.

Základní pravidla koupání

 1. Čas plavání by měl být zvolen tak, aby dítě bylo plné a vzhůru. Jeden a půl až dvě hodiny před koupáním musí být dítě krmeno, před krmením by mělo spát. Je vhodné odolat tomuto režimu každý den.
 2. Dítě by se nemělo bát, váš strach a nejistota (nervozita) mu mohou být přeneseny. Vytvořte klidné prostředí.
 3. Připravte své dítě na plavání. Uvolněte ji z plenky a jemně, ale důkladně otřete pokožku dítěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte (zvláště pokud měl nedávno křeslo).
 4. Položte své dítě nahé na břicho a poté se několik minut koupejte. To pomůže zpevnit dítě a poslouží jako další stimulace střev..
 5. Doba koupání novorozenců obvykle nepřesahuje 4–6 minut, po dosažení věku tří měsíců se může postupně zvyšovat na 10-15 minut nebo více

Co potřebujete k plavání

 • ručník s kapucí (měl by být měkký a pokud možno teplý);
 • nalijte vařenou vodu o požadované teplotě do lázně
 • je čas začít plavat.

Jak je plavání

Není nutné spouštět dítě do vody, neustále na něj mluvit a usmívat se. Vaším prvním úkolem není vyděsit dítě. Ve vodě je nutné udržovat ramenní opasek a hlavu dítěte.

Měli byste držet dítě ve vaně jednou rukou. Jeho hlava se opírá o zápěstí, položte dlaň pod čepel drobků, která je nejdále od vás, držte rameno prsty.

Navlhčete pokožku malého, volnou rukou nasaďte vodu z vany a zalévejte ji. Na to naneste trochu mýdla (pěny), pěny a spusťte proces praní. Nezapomeňte, že máte trochu času, ale nezlobte se. Postupně si umyjte tělo dítěte, počínaje krkem, hrudníkem a pažemi a končícími nohama a zády. Opláchněte veškerou zbývající pěnu a mýdlo, zatímco nasáváte vodu z lázně. Není-li nutné čistit pokožku pod plenkou pokaždé, když ji měníte, není nutné používat prací prostředek denně.

Hlava dítěte by se měla umýt jako poslední. Jemnými masážními pohyby z obličeje naneste na vlasy šampon nebo pěnu, trochu napěňte a ihned opláchněte čistou vodou, abyste zabránili vniknutí vody do obličeje. Po koupání opláchněte tělo dítěte odvarem vybraných bylin (je lepší ho předem připravit do džbánu). Teplota vývaru může být o něco nižší než teplota hlavní lázně. Nakonec opláchněte dětskou tvář čistou převařenou vodou.

Po koupání okamžitě zabalte dítě do teplého ručníku, ujistěte se, že zakryje hlavu.

To je vše, s plaváním není nic špatného. Nyní je čas zahájit následující postupy.

Otřete pupeční ránu a ošetřete ji

Kůže drobků musí být mokrá a neotřená v doslovném smyslu slova. Stojí za to začít od hlavy a pak procházet celým tělem, aniž by ignoroval jediný záhyb. Po odstranění veškeré možné vlhkosti z pokožky je nutné pokožku dítěte namazat mlékem nebo zvlhčovačem a ošetřit pupeční ránu. K tomu odstraňte sušené krusty vatovým tamponem předem navlhčeným peroxidem vodíku. Jemně tlačte okraje rány a zpracovejte ji několika dotykem zelené. Ve skutečnosti je to všechno. Můžete začít oblékat své dítě.

Vše o tom, jak správně vykoupat novorozence

Dobrý den, milí čtenáři, Lena Zhabinskaya je s vámi s nejkompletnějším a nejpodrobnějším kurzem o koupání novorozenců.

Předpokládám, že většina těch, kteří se nyní shromáždili na obrazovce monitoru, jsou matky a tatínky prvorozených, což není překvapivé. Dokonale si pamatuji své pocity s mým prvním dítětem, když to není tak koupání, je strašidelné se ho dotknout a znovu na něj dýchat! To je samozřejmě vtip, ale s procedurami koupání skutečně vyvstává mnoho otázek.

Proto dnes odpovíme na všechno a na konci článku budete vědět, co dělat a cítit se jako skutečný profesionál v tématu, jak se vykoupat novorozence.

Proč se potřebujete koupat?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá a zřejmá pouze na první pohled. Přiznej to, také jsi si myslel, že správná odpověď: aby bylo dítě čisté? Paradox, ale tato odpověď není správná!

Taková malá stvoření se neznečistí! Ve skutečnosti: novorozenec celý den leží v postýlce v místnosti na čistých povlečení, v čistých plenkách nebo montérkách. Jí jen matčina prsa nebo směs. Otázka: kde může být špinavý?

Potní žlázy dítěte nejsou dosud vyvinuty a není schopen se účinně potit (mimochodem, nebezpečí přehřátí - konec konců nemůže ztratit přebytečné teplo kůží dítěte).

Protestujete: jak se to neznečistí? A obsah plenky? Ale protože v tomto případě se zašpiní pouze jedno místo, je logičtější omezit se na mytí pouze tohoto místa, a nikoli celého těla, není to tak?

Proto není hygiena hlavním cílem každodenního koupání novorozence, ale sportu, potěšení a kalení.

To je pravda, protože v tomto věku ten malý stále neví, jak se plazit a otočit se. Jeho motorická aktivita je omezena na mávání paží a nohou. To však nestačí pro efektivní spotřebu energie. Jde konkrétně o klíč k dobré chuti k jídlu a dobrému nočnímu spánku..

Koupání umožňuje dítěti, které se stále nemůže pohybovat po zemi, pohybovat se ve vodě, což přináší novorozencům skutečné potěšení.

Správný výběr teploty vody plní funkci kalení a snižuje počet nachlazení.

Koupání novorozence je tedy užitečné a nezbytné, nikoli však pouze pro hygienu, ale pro sport, potěšení a tvrdnutí.

Kdy mohu začít?

Nově se můžete vykoupat alespoň první den po nemocnici, pokud to vidíte. A v budoucnu to udělejte denně, pokud si to budete přát.

Vše, co je třeba vzít v úvahu, je přítomnost nezhojené pupeční rány, proto je nutné provádět vodní postupy ve vroucí vodě, protože existuje riziko infekce pupku mikroorganismy ze surové vody z vodovodu.

Během tohoto období je důležité správně zpracovat pupek novorozence tak, aby se hojil rychleji, a poté můžete plavat v běžné vodovodní vodě.

Úplné uzdravení se zpravidla koná v den 10-12.

V zásadě se před úplným zahojením pupeční rány můžete zcela bez koupání omezit na praní po znečištěné pleně a mokrých ubrouscích - v tomto případě se nic špatného nestane.

Co je lepší se koupat

Dětské koupele

Klasický

Toto je nejběžnější dětská koupel. Obvykle je vyrobeno z plastu. Vhodnější pro koupání již dospělého dítěte, které může sedět samostatně.

K koupání novorozence v něm budete potřebovat ruce druhé osoby, která bude dítě držet, nebo speciální přidržovací zařízení (houpací síť, matrace).

Anatomický (se skluzavkou)

Tato varianta je naopak vhodná pro novorozence. Když dítě vyroste, skluzavka začne zasahovat a vytvářet nepříjemnosti, zabírají tak zbytečný prostor.

V tomto provedení je dítě jako by leželo na skluzavce, což je stojan pod zády, takže dítě nemusí neustále držet druhého dospělého v náručí.

S houpací sítí

Houpací síť může být dodávána s klasickou vanou nebo prodávána samostatně.

Ve svém jádru slouží k udržování drobků ve vodě, pomáhá nevklouznout do vody a umožňuje vám to bez pomoci rukou druhého dospělého.

Nafukovací

Vhodná varianta, pokud má byt málo úložného prostoru a pro rodinu je snazší nafouknout a vyhodit miminko do každé koupele.

Pro instalaci na velkou vanu

K dispozici jsou speciální dětské vany, jejichž konstrukce zahrnuje jejich instalaci přímo na velkou vanu.

To je výhodné, protože matka se nemusí k dítěti příliš naklánět, takže se její záda tolik unavuje.

Vestavěná převlékací tabulka

Takový design existuje.

Hlavní výhodou je také to, že dítě je umístěno dostatečně vysoko, aby se při plavání neohýbalo zády.

Velká koupel

V poslední době se stalo velmi módním, že si koupíte dětskou vaničku a hned začnete koupat novorozence ve velké vaně z několika důvodů..

Výhody koupání novorozence ve velké vaně:

 1. Není třeba utrácet peníze navíc na nákup věci, která se za pár měsíců stane zbytečnou (mluvíme o dětské koupeli).
 2. Skvělý prostor pro novorozence, který se může pohybovat.
 3. Hlavní cíle koupání jsou: sport, potěšení a kalení.
 4. Ve výhodnou dobu (ve srovnání s dětským bazénem) můžete všechny výhody kojenců plavat zdarma ve vlastní čisté koupelně doma ve vhodnou dobu..
 5. Je prokázáno, že děti plavající se nezávisle na útlém věku se fyzicky vyvíjejí rychleji než jejich vrstevníci.
 6. Při plavání ve velké vaně utrácí dítě spoustu energie, poté se unaví, dobře se jí a zdravě spí.
 7. V tomto případě je hrudník zcela pod vodou, prsní svaly pracují efektivněji. Tím je zajištěno, že se plíce úplně narovná a veškerý prach a nečistoty nahromaděné během dne z nich vyjdou..

K koupání dítěte ho může dospělý držet „plaváním“ a prováděním různých vodních cvičení (existuje mnoho plaveckých kurzů pro novorozence na síti) nebo použít speciální prostředky, které se nosí na krku nebo hlavě dítěte a drží se na povrchu (budeme je zvažovat později).

Co dáváte přednost - malá koupel nebo okamžitě velká, je to vaše právo. Ze sebe mohu dodat, že jsme okamžitě vykoupali obě naše děti ve velké vaně, což jsme nikdy nelitovali.

Příprava na plavání

A velká a malá koupel na začátku by měla být důkladně omyta. K očištění velké koupele před koupáním novorozence je optimální použít jedlou sodu, která má vynikající dezinfekční vlastnosti a je netoxická a bezpečná.

Teplota vody ve velké lázni je optimální pro 33 až 34 stupňů pro zahájení koupání. Není zima, protože:

 1. Dítě se bude aktivně pohybovat, pohybovat rukama a nohama.
 2. Jeho metabolismus je rychlejší než u dospělého, takže dítě je mnohem teplejší než dospělý.
 3. Motorická aktivita v teplejší vodě je plná srdečních problémů a přehřátí.

Za účelem vytvrzení, při každém dalším koupání, by měla být teplota vody postupně snižována o 1 stupeň, o dva měsíce, aby dosáhla teploty asi 29-30 stupňů, o šest - asi 26-28 stupňů.

Ptáte se, jak dlouho může být dítě v takové vodě? Stačí 20-30 minut.

Dveře do koupelny během příjmu vody a během koupání by měly být otevřené, aby nedošlo k náhlým změnám teploty po vyjmutí dítěte z koupelny.

Příprava novorozence na koupání může spočívat v masáži a gymnastice..

Co potřebujete ke koupání novorozence:

 1. Vodní teploměr pro měření teploty vody.
 2. Ručník.
 3. Pokud se koupeme v dětské vaně, pak ona.
 4. Pokud je velký, je žádoucí kruh pro plavání na krku nebo jiném zařízení.
 5. Tělo a vlasy.

Koupání

Ve velké lázni obvykle začínají od 7 do 10 minut, postupně zvyšují čas strávený ve vodě a podle toho i trvání fyzické aktivity, až na 20–30 minut.

Délka lázně bude záviset na tom, ve které vodě a jaké teplotě se vyskytuje. Při 32-34 stupních, dítě je docela pohodlné plavání déle. Ale 36-37 stupňů je pro dítě už příliš horké a on brzy požádá venku.

Pediatrové trvají na tom, že mytí dítěte čisticími prostředky by se nemělo provádět více než jednou za 1-2 týdny. V opačném případě se ochranná vrstva snadno rozbije a je zaručeno, že dítě bude mít v budoucnu kožní problémy v podobě různých ekzematidů (přetrvávající podráždění svědění a peeling)..

Prostředky na mytí těla a vlasů novorozence by měly být vybírány velmi pečlivě a pečlivě.

Ne všechny výrobky pro kojence jsou licencovány pro použití u novorozenců. Láhev by měla být zpravidla označena „od 0 měsíců“, „od prvních dnů života“ nebo „pro novorozence“.

Tím je zaručena nejvyšší kvalita a bezpečnost výrobků a přísná kontrola podmínek, za kterých se výroba provádí..

Kromě toho byste měli zvolit nejjemnější texturu produktu. Ideální - ve formě snadno použitelné pěny, opláchnutí a díky své beztížné struktuře prakticky nezůstane na jemné kůži.

Okruh ke koupání umožňuje dítěti volně se pohybovat ve vodě.

Nelze se pohybovat a převrátit se v postýlce, s kruhem kolem krku, ve vodě, drobky začínají dělat akrobatické kotrmelce se zatáčkami, zatáčkami, plaví od okraje k okraji lázně. Dívat se na to je skutečné potěšení.

Přirozeně, díky takové fyzické námaze je metabolismus zrychlen, břicho je přirozeně masírováno a kolika a plyn jsou uvolňovány. To platí zejména pro maminky chlapců, kteří jsou podle statistik náchylnější k žaludečním problémům.

Když se dítě naučilo zatočit ve vodě, aktivněji se to snaží na zemi opakovat, což způsobuje rodičům pocit hrdosti a něhy..

Takový kruh lze zakoupit v internetovém obchodě nebo v hypermarketu dětského zboží. Nyní je tato možnost nejběžnější u plavání kojenců.

Ale jsou tu i další. Pěnové klobouky všeho druhu, polštáře pod krkem. V zásadě, pokud chcete, můžete udělat něco podobného svými vlastními rukama spojením fantazie.

Co lze přidat do vody a zda

Zdravé dítě při koupání nepotřebuje žádné přísady do vody a ve většině běžných vodovodní vody se cítí skvěle.

Například přidání roztoku manganistanu draselného oblíbeného ve vodě lidí nedává žádný smysl. To proto, že pokud je jeho řešení světle růžové, pak je zcela zbytečné a nedává nic. A pokud je koncentrovaný, pak z koupání v takové vodě můžete snadno dostat popálení očí. Stojí to za riziko? Určitě ne.

Ptáte se, ve kterých bylinách můžete dítě vykoupat, možná existuje nějaký druh receptu testovaného a schváleného pediatry? Existuje jeden.

Baňka sukcese.

 1. 1 šálek bylinkové struny nalijte 1 litr vroucí vody.
 2. Zakryjte a nechte ho uvařit na den nebo alespoň několik hodin.
 3. Výslednou infuzi nalijte gázou nebo sítkem do typizované vody.

Jak často se mohu vykoupat

Denně můžete koupat novorozence pro sport, temperování a potěšení.

To je užitečné, protože mu to umožňuje utrácet energii a získat fyzickou aktivitu, kterou v tomto věku již nemůže získat.

Je to také vynikající prevence akutních virových infekcí dýchacích cest, když, když voda vstoupí do obličeje a nosu, se sliznice omývají a plíce se díky tomu, že se hrudník pod vodou, narovná a účinně vyčistí..

Koupejte novorozence výhradně za účelem hygieny, abyste jej pouze mýdlo od hlavy až k patě mýdlem a omyli jednou za 2 týdny.

Kdy se mohu vykoupat?

Rodiče si mohou kdykoli vybrat pro vodní procedury vhodné pro rodinu.

Nejčastější a nejoblíbenější možností je koupání před posledním krmením v oblasti od 22:00 - 23:00 hodin.

Předpokládá se, že dítě, které se aktivně nakoupilo v již studené vodě, se unaví, bude mít hlad, bude dobře jíst a usne až do rána..

Existují však i možné případy, kdy se dítě neunaví, ale naopak ožije a po koupeli je nadměrně nadměrné. V tomto případě se vyplatí experimentovat s časem koupání, posunutím do dřívější doby, například v 18:00 - 19:00, aby pak malému nechal procházet se a hrát si.

Samostatný problém, kdy se novorozenec smíchá den i noc a je kvůli tomu zlobivý - existuje zcela pochopitelný postup.

Co dělat po plavání

Zabalte dítě do ručníku, vezměte jej na přebalovací stůl a navlhčete. Pozor: neutírejte, ale navlhčete. To je důležité, protože kůže drobků je velmi tenká, jemná a snadno poškozitelná..

Celkově vzato dítě se zdravou pokožkou po koupání nepotřebuje denně žádné speciální krémy, masti atd. Veškerá péče končí důkladným osušením čistým ručníkem a nasazením plenky a oděvů na jedno použití.

Pokud se však například během koupání například voda dostala do uší, měli byste bavlněné želvy kroužit a umístit je do uší s mělkým dítětem. Nadměrná vlhkost absorbuje a vystupuje..

Podobně byste měli udělat i hubici, očistit ji od zbytků vody a krusty..

Pokud je vaše dítě nafouknuté, můžete nejhlubší záhyby otřít speciálním dětským olejem.

Pokud se vyskytne vyrážka na plenkách, měly by být ošetřeny krémem nebo mastí s dexpanthenolem (například Bepanten, panthenol D atd.).

Nedoporučuji používat prášek, protože podle mé osobní zkušenosti pouze klesá, zůstává v záhybech kůže a způsobuje podráždění.

Bezpečnostní opatření při plavání

 1. Nemůžete nechat dítě na chvilku bez dozoru. Připravte si vše potřebné k postupům předem, abyste se nemuseli rozptylovat. Smutnou realitou jsou případy, kdy děti ve vodě bez dozoru „na vteřinu“ dusily smrt. Nemůžete s jistotou vědět, že ani novorozenec se nebude pohybovat ani vklouznout do vody, i když na první pohled je nehybný.
 2. Na podlaze v koupelně by měla být gumová rohož nebo jiná protiskluzová vrstva, vylučující možnost pádu s dítětem v náručí.
 3. Bojíte se, že se s koupáním poprvé nezvládnete doma? Raději odložte stranou a požádejte někoho, aby vám pomohl..
 4. Před ponořením dítěte do vody všemi prostředky pečlivě zkontrolujte teplotu vody, a to jak pomocí teploměru vody, tak i loktem, aby byly chráněny před příliš horkými teplotami.

Koupání novorozence je skutečným potěšením jak pro dítě, tak pro rodiče, je-li provedeno správně. Vzrušující aktivní dobrodružství ve velké vaně nebo pasivní relaxace v malé vaně - rozhodnete se! Osobně já, Lena Zhabinskaya, stále pro první variantu, kterou si také přeji! A teď se rozloučím a čekám, až znovu navštívíš!

Kdy a jak koupat dítě ve velké koupelně? Pravidla a tipy pro rodiče

Koupání dětí bylo vždy předmětem zvláštního zájmu rodičů při vědomí. Časy se mění, mění se také přístup k hygienickým a vodním procedurám.

Éra vařené vody s manganistanem draselným je u konce, ale stále existuje mnoho otázek o koupání. Koupání novorozence, zejména úplně první, je skutečnou událostí, pro všechny členy rodiny radostnou a vzrušující.

Chcete se plavat bez závěsu? Vše, co rodiče potřebují vědět o koupání svých drahých drobků, si přečtete zde.

Společně s mámou nebo samostatně?

Společné plavání má vlastnosti:

 • Dospělý má stejnou kapacitu jako novorozenec.
 • Koupání je doprovázeno přímým tělesným kontaktem..

Výhody sdílení koupání:

 1. To je nejlepší způsob, jak naučit dítě, které nemá ráda plavat, ale ráda tráví čas s mámou nebo tátou pravidelnými vodními procedurami..
 2. Pomáhá překonat strach z vody.
 3. Pomáhá udržovat úzké emocionální pouto.
 4. Obnovte deficit pozornosti, pokud je během dne matka mimo dítě.
 5. Poskytuje prostor pro hry a manévry, možné pouze při společném plavání - můžete se potápět s matkou a aktivně hrát.

Nevýhody společného plavání:

 • Při koupání s rodičem opačného pohlaví s dospělým dítětem (starším než 1 rok) je možný sexuální vývoj.
 • Infekce (pokud je dospělý nemocný nebo nedodržuje hygienická pravidla).

Výhody samostatné lázně:

 1. Širší možnosti temperování (ne každý dospělý je schopen se koupat ve vodě s teplotou pod 36 ° C po dobu půl hodiny).
 2. Dítě má více prostoru pro aktivní energeticky náročné pohyby.
 3. Dítě se učí nezávislosti a vytváří zdravý vztah k vodě (beze strachu z prvků).
 4. Po nezávislých vodních procedurách se dítě unavuje.
 5. Koupání stimuluje chuť k jídlu.
 6. Procedura podporuje zdravý a zdravý spánek.

Nevýhody samostatné lázně:

 • Potřeba pečlivé pozornosti (při společném plavání je do procesu zapojen dospělý a uvolněnější).
 • Dítě se může bát vody a neužívat procedury.
obsah ↑

Kdy mohu mít první dětskou koupel v nádobě pro dospělé??

Existují dva zásadně odlišné názory na to, kdy je povoleno úplně ponořit novorozence do vody. Zastáncové časného koupání věří, že dítě by mělo začít se koupat ihned po propuštění z nemocnice, bez čekání na uzdravení pupeční rány. Je nutné použít převařenou vodu dezinfikovanou manganistanem draselným (manganistan draselný).

Fanoušci alternativní pozice (která zahrnuje E.O. Komarovsky) se domnívají, že první koupání se provádí po úplném uzdravení pupku. To pomáhá zabránit infekci a pravidelnému smáčení rány..

Navíc, jak tvrdí dětský lékař, manganistan draselný není schopen zajistit aseptický stav vody v koncentraci, která může být použita při koupání dítěte. Pokud do vody přidáte několik krystalů, abyste vytvořili růžové řešení, nemá to smysl. Ale podstatnější „síla“ roztoku manganu způsobí chemické popáleniny.

Pravidla pro koupání dětí od 6 měsíců

Zvažte pravidla týkající se teploty a kvality vody, jakož i bezpečnostní opatření pro koupání novorozence ve věku 6 měsíců ve velké lázni.

Teplotní režim

Teplota vody závisí na cíli sledovaném rodiči. Pokud se jedná o hygienický postup čištění, pak se teplota udržuje v rozmezí 35 - 37 ° C. Teplá voda vyplaví pot a sekret z kůže. Je-li teplota vyšší, existuje vysoké riziko nadměrného vysušení tenké pokožky. Kouření dítěte není nutné - nedává to smysl ani potřebu.

Pokud rodina praktikuje uhlazující večerní plavání v Komarovském, pak se o šest měsíců už dítě koupe ve studené vodě při teplotě 21–26 ° C.

Čím menší je kapacita a manévrovací prostor, tím teplejší (ale ne teplejší) by měla být voda. V malé lázni byste neměli cvičit kalení - dítě se prostě nemá kam pohybovat. Dítě zamrzne, bude-li jen ležet.

Kvalita vody

Pokud se budete držet pozice, kterou můžete dítě vykoupat ihned po propuštění z nemocnice, použijte převařenou vodu s manganistanem draselným. Protože se pupeční rána ještě nezhojila, musíte vodu co nejvíce neškodně poškodit.

Při koupání dítěte léčivou pupeční ranou nemusíte vařit vodu. Voda by samozřejmě měla být čistá, proto je vhodné použít filtrovanou vodu. Tekoucí z přívodu vody je docela vhodné. Není nutné dodatečně dezinfikovat vodu.

Bezpečnostní opatření

 • Za žádných okolností nenechávejte dítě ve vodě bez dozoru.
 • Připravte si vše, co potřebujete, a předem umístěte do vany a na přebalovací stůl všechny věci, které budete potřebovat během koupání a po procedurách s vodou.
 • Neměřte teplotu vody „okem“ - dítě má tenkou a citlivou pokožku. Použijte speciální teploměr.
 • Během prvního měsíce života dítě nepotřebuje aktivní „praní“. Horká voda, mýdlo a žínka zničí ochranu lipidů.

Další pravidla

Pravidla koupání:

 1. Dopřejte si noc v noci a připravte své dítě na noční spánek.
 2. Koupejte své dítě v teplé, ale ne horké a dusné místnosti.
 3. Pro první postupy postačí teplá voda bez detergentů..
 4. Netřete kůži dítěte žínkou a houbou..

Jak organizovat proces?

Čištění nádrže

Před vodními procedurami musí být pečlivě připravena kapacita v koupelně. Pokud již někdo během dne koupal, umýval nebo umýval někoho ve vaně, ujistěte se, že jste vnitřek omyli čisticími prostředky. Opláchnutí nestačí.

K mytí vhodné lázně:

 • soda;
 • citronová kyselina;
 • ocet;
 • prášek na mytí dětského oblečení;
 • gel na mytí hraček;
 • saponát pro dětské nádobí.

Sodnou pastu nelze použít k čištění akrylátových van, protože brusivo může poškodit jemné materiály. V tomto případě můžete na stěny aplikovat silné sodové řešení a po čtvrt hodině opláchnout.

Acetický roztok nebo směs vody s kyselinou citronovou také dokonale čistí a dezinfikuje povrch. V tomto případě neexistují žádná omezení použití. Roztok se aplikuje do lázně, později se opatrně odstraní horkou vodou.

Místo sody můžete koupel čistit dětským pudrem. Princip aplikace je podobný. Kapalné výrobky (gel na hračky a mycí prostředky pro dětské nádobí) obsahují pěnivé látky. Po umytí nádobu opláchněte..

K mytí vany před koupáním nepoužívejte agresivní čisticí prostředky na bázi chlóru, kyselin a zásad. Takové látky se špatně omývají a vytvářejí film na povrchu materiálu, který při koupání přichází do styku s vodou a epidermou. Pára chloru dráždí dýchací cesty během vodních procedur.

Pokud během dne nebyla vana použita k zamýšlenému účelu, je před koupáním dítěte dostatečné propláchnout nádobu teplou vodou.

Co je potřeba?

Co potřebujete ke koupací proceduře:

 • velký osuška s měkkým vlasem (nebo speciální dětská osuška);
 • malý ručník nebo hadřík na zvlhčení obličeje;
 • skluzavka nebo vana;
 • odvarování řetězce (volitelné);
 • bavlněné podložky (na praní);
 • vata (pro turundu);
 • krém nebo olej;
 • prášek;
 • měkký dětský výrobek ke koupání (nejdříve 1–2 měsíce);
 • čistá plenka;
 • nádoba s teplou vodou pro hygienu obličeje;
 • sada oblečení pro převlékání.
obsah ↑

Další organizační záležitosti

Umístěte všechny potřebné předměty poblíž vany na délku paže. Během vodních procedur by nemělo být dítě ponecháno bez dozoru, takže je důležité, aby všechno bylo možné vzít a odstranit bez opuštění místa. Položte věci a věci, které potřebujete pro hygienické postupy, před koupáním na přebalovací stůl. Položte si tam šaty, rozložte čistou plenku.

Koupejte se pouze v klidu a spokojeném dítěti. Pokud je dítě nervózní, koupání později způsobí nepříjemné souvislosti. Před krmením se doporučuje provádět vodu..

Bylo pod plenkou „překvapení“? Před koupáním umyjte tekoucí vodou nebo použijte mokré ubrousky.

Z čeho se proces skládá?

Úprava vody

 1. Svlékněte dítě.
 2. Umístěte dítě zády na předloktí pravé ruky.
 3. Ponořte dítě do koupele, podpírejte tělo pod lopatkami a položte hlavu na předloktí.
 4. Při plavání jemně a klidně komunikujte s dítětem.
 5. Volnou rukou nalijte vodu na hruď, opláchněte krk.
 6. Nestříkejte si obličej ani nalijte vodu, aby se dítě neděsilo.
 7. Jemně navlhčete vlasy a jemně masírujte hlavu.
 8. Opatrně opláchněte všechny vrásky, kde voda přirozeně neklesne.
 9. Po 7-8 minutách dokončete plavání.
 10. Přineste ruku hlouběji pod tělo a vyjměte dítě z koupele.
 11. Zabalte dítě ručníkem.
 12. Vymažte obličej malým ručníkem nebo ručníkem..
 13. Přesuňte se do místnosti pro hygienu.
obsah ↑

Hygienické ošetření dítěte

Co zahrnuje hygienické ošetření dítěte:

 1. Dejte své dítě na přebalovací stůl.
 2. Poklepejte na své tělo ručníkem. Nepoužívejte třecí nebo lisovací pohyby, abyste dokonale odstranili vlhkost.
 3. Rozbalte dítě a několik minut ho držte nahé, aby kůže vyschla a dýchala.
 4. Odstraňte vlhkost ze všech záhybů a záhybů..
 5. Opláchněte si obličej vlhkými vatovými tampony..
 6. Otřete oči navlhčenými vatovými tampony směrem k nosu. Pro každé oko použijte samostatný disk..
 7. Odstraňte vlhkost z nosu a uší bavlněnými trsy: otočte těsný bičík z kousku bavlněné vlny a vložte jej do ucha nebo nosního průchodu (mělké). Bavlněná vlna absorbuje vlhkost.
 8. V případě potřeby připněte hřebíky na ruce a nohy.
 9. Zkontrolujte stav pokožky. Pokud je pokožka hladká, neporušená a nezanícená, neaplikujte nic navíc..

Nabízíme vám sledovat video o tom, jaké hygienické postupy by se měly provádět po koupeli:

Tipy pro rodiče

Tipy pro rodiče pro úspěšný proces koupání:

 • Pokud je dítě před koupáním velmi nervózní, odložte nebo změňte postup. Vzhledem k tomu, že není třeba zvláštní hygieny těla, je třeba se koupat zábavně.
 • Po nějaké době pozvěte dítě, aby se znovu připojilo k plavání. Dítě musí být v dobrém duchu.
 • Pokud vaše dítě s velkou koupelí nesouhlasí, zkuste společně plavat.
 • Pokud se dítě rádo koupalo v malé vaně, pak by se ta velká pravděpodobně nejhorší ukázala. Udržujte emocionální kontakt, bavte své dítě při plavání v neobvyklém prostředí.
 • Zkuste z běžného rituálu vyjít z koupání.

Postupy večerní vody jsou pro děti užitečné, protože vám umožňují dítě před spaním unavit a způsobit chuť k jídlu. Je to skvělý způsob, jak zorganizovat dobrý noční spánek pro celou rodinu..

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o tom, jak probíhá proces koupání dítěte ve velké koupelně a jak je užitečné:

Společné koupání - klady a zápory. Jednáme s pediatrem

Po narození se dítě podrobuje přizpůsobení prostředí. Je velmi důležité vytvořit podmínky pro pohodlnější pobyt v našem světě..

Kontraindikace při společném koupání

 1. Je nežádoucí, aby se novorozenec koupal se svými rodiči, dokud se jeho pupeční rána nezhojila, a to jsou první 2 až 3 týdny. Během této doby musí být dítě vykoupáno ve vroucí vodě nebo s přídavkem manganistanu draselného.
 2. Máma nebo táta by neměla mít žádné infekční, infekční onemocnění - virová, bakteriální, plísňová (herpes, bradavice, streptoderma, kandidóza apod.). Jinak, někdy po takové koupeli, najdete je v dítěti.
 3. Nedodržování osobní hygieny. Toto pravidlo je velmi důležité a ne všichni rodiče ho dodržují..

Společné plavání - existují nějaké výhody?

Stává se, že děti jsou v procesu koupání velmi negativní.

A rodiče nemají na výběr, než se vrhnout do koupele s dítětem. Takže dítě bude cítit vaše teplo a péči, bude pohodlnější.

Někdy děti rádi plavou v náručí své matky ve sprše. Což má také příznivý vliv na psychiku.

Při nepřítomnosti dne matek může plavání společně zaplnit nedostatek pozornosti různými vodními hrami.

Voda sama o sobě má uklidňující vlastnosti, vyvíjí dotek a poskytuje taktilní stimulaci, zmírňuje hypertonicitu končetin. Pokud k tomu přidáte přítomnost mámy, můžete trénovat potápění, pokud to vana dovolí.

Podmínky koupání

Je důležité dodržovat zásady společného plavání:

 • maminka nebo táta musí umýt, než se dostane do koupele s dítětem;
 • je lepší plavat ve spodním prádle;
 • dodržování teplotního režimu vody 36 - 37 stupňů;
 • není třeba plavat denně s dítětem, stačí jednou týdně;
 • Pokud se vaše dítě nebojí plavání a cítí se pohodlně ve vodě, pak společné koupání není pro vás.

Společné koupání a kontraindikace u kojenců

 1. Nezdravé zbytky pupečníku.
 2. Pustulární projevy na kůži jako streptoderma. Můžete dítě ještě zhoršit.
 3. Věk nad 12 měsíců. Aby dítě mělo „správnou“ dětinskou sexualitu, je lepší, aby matky plavaly se svými dcerami a otci - s chlapci. Je lepší praktikovat společné koupání do jednoho roku.
 4. Neochota dítěte. Myšlenka na společnou koupel by měla být opuštěna, pokud dítě potřebuje prostor a neradi s vámi sdílí vodu.

Recenze a diskuse

K tomuto tématu existuje mnoho fór a diskusí. Co si myslí obyčejné matky?

Olga, Jekatěrinburg, 22 let: „Vždycky si koupím svoji dvouměsíční dceru v nafukovacím kruhu a někdy ji s ní vložím do vany. Tak pohodlné, není třeba se ohýbat po straně vany. Pro jednoho budete sedět a relaxovat. “.

Anastasia, mladá matka dvou dcer: „Dlouho jsem se neodvažovala vzít si tento druh koupání, protože jsem sledovala program, který může nakazit dítě mikroflórou. Nejprve se umyl, oblékl si plavky a dopředu. Bylo to velmi pozitivní. “.

Alexandra, Moskva: „O jakých mikrobech mluvíš? Políbáme také dítě, objímáme ho, položíme na postel - co teď, abychom dezinfikovali naše ústa nebo vařili postel? K takovému postupu mám velmi pozitivní přístup a všem doporučuji “.

Anna: „Ne, s výjimkou bazénu. Považuji to za druh rozmarů mých rodičů, neochotu nechat své dítě jít, abych tak řekl, zcela přerušit pupeční šňůru. “.

Obecně existuje mnoho názorů, pozitivních i málo. Osobně jsem v tom viděl jediné plus: když dítě voří ve vodě, matka s ním může plavat, aby ji uklidnila. Ale nevšiml jsem si žádných zvláštních minusů. Pokud vám koupání s celou rodinou přináší mnoho pozitivních emocí, tak proč ne. Kdyby to bylo pohodlné pro matku i dítě.

Když můžete vykoupat dítě ve velké vaně nebo jak koupat dítě ve vaně: funkce a doporučení

Koupání ve velké lázni podporuje zdravý růst vašeho dítěte, vitalitu, aktivitu a dobrou náladu. Je lepší zahájit tuto proceduru pár týdnů po narození. Pak budete mít dost sil na třídy a pupek dítěte se uzdraví. A do této chvíle můžete dělat s dětskou koupelí.

Pro pohodlnější koupeli je důležité zvolit ten pravý čas. Předpokládá se, že je lepší to udělat v období před posledním krmením. Předpokládá se, že dítě by mělo být trochu unavené, chladné a hladové po vodních procedurách. Potom ihned po koupeli dítě bude jíst s chutí k jídlu a klidně půjde spát. Nezapomeňte, že vždy existují výjimky. U některých dětí má plavání ve velké lázni opačný účinek - rozrušení a neochota spát. Proto se co nejpřesněji přizpůsobte temperamentu svého dítěte a vyberte si svůj vlastní čas na koupání.

Před koupáním dítěte je nutné připravit koupel. Nejprve jej očistěte jedlou sodou, opláchněte vroucí vodou a poté horkou vodou. Tento postup musí být proveden jednou týdně a ve zbývajících dnech otřete koupel vlhkým hadříkem (můžete použít mýdlo na prádlo).

Není vhodné vařit vodu speciálně pro koupání vašeho dítěte, vybrat ji z kohoutku. Do vody nikdy nepřidávejte dezinfekční prostředky. Voda se může dostat do úst a očí dítěte. Manganistan draselný může způsobit popáleniny a byliny mohou vyvolat alergické reakce. I když někdy přidávám do vody řadu bischofitu (mořská dětská sůl), které se prodávají v lékárnách a dětských obchodech.

Co potřebujete ke koupání dítěte:

Gumová podlahová rohož. Pro dospělého je nezbytné, aby neklouzl a neklesl.

Vodní teploměr.

Suché čisté plenky. Po koupání by dítě nemělo být otíráno v suchu, ale mělo by být mokré. Plenka je důležitější než ručník, protože lépe absorbuje vlhkost a nedráždí pokožku dětí..

Očistěte oblečení, ve kterém nebude dítě připoutáno, kapota a vestu.

Bavlněné pupeny, tampóny, olej a prášek. K odstranění zbývající vody z uší použijte bavlněné pupeny. Tampony zvlhčené dětským olejem namačkáte vrásky na těle dítěte. Pokud je pokožka podrážděná, použijte dětský prášek.

Bandáž nebo gáza. K očištění dítěte použijte obvaz nebo gázu. V žádném případě se neukládejte pomocí vaty. Villi mohou spadnout pod oční víčko a jeho vytažení bude velmi obtížné.

Pokud je třeba pupek ještě zpracovat, budete po koupeli potřebovat pipetu, http://subscribe.ru/advert

Hodinky mohou být užitečné v koupelně pro kontrolu času koupele a hračky.

Ideální teplota vody je 36-37 stupňů. Ať už je s dítětem příjemná, jeho reakci můžete pochopit. Pokud se dítě po ponoření do vody, trochu plavat, začalo aktivně chrastit s nohama a pažemi, aby se udržovalo v teple, ale zároveň není vrtošivý, pak mu teplota vyhovuje. Pokud chcete dítě ztuhnout a uzdravit, pak postupně snižujte teplotu vody (půl stupně za týden, od 37 do 35 stupňů). V takové vodě se doporučuje plavat od 5 do 15 minut. Další snížení pouze po konzultaci s pediatrem.

Při koupání je lepší nechat dveře koupelny otevřené, aby nedošlo ke změně vlhkosti vzduchu. To může vést k ucpaným uším..

Jak se vykoupat dítě ve velké vaně

Podle vzhledu dítěte si starající rodiče pravděpodobně koupili vše, co potřebují, včetně dětské koupele se vším potřebným příslušenstvím. Otázka, kdy bude možné koupat dítě ve velké vaně, se však může objevit již od prvních dnů pobytu dítěte doma. Obzvláště pokud rodina žije v malém bytě a mnoho věcí zakoupených při narození dítěte způsobuje nějaké nepříjemnosti.

Kdy mohu vykoupat své dítě ve velké vaně?

Koupání drobky je denní postup, který se nejlépe provádí před večerním krmením. Při koupání, zejména ve velké koupelně, utrácí dítě spoustu energie, což poskytne lepší chuť k jídlu a lepší spánek. Jaký je nejlepší způsob koupání novorozence, ve speciální dětské vaně nebo hned ve velké koupelně? Tipy na toto téma se liší a při koupání dítěte ve velké koupelně neexistuje přesná hranice:

 1. Prvním a nejčastějším referenčním bodem je pupeční rána. Předpokládá se, že před jejím uzdravením se vyplatí koupat dítě pouze pomocí převařené vody. Není samozřejmě realistické naplňovat velkou koupelnu každý večer převařenou vodou. Úplné uzdravení pupeční rány končí 14 dní po narození, ale pro větší klid v duši se doporučuje počkat do 1 měsíce.
 2. Dosažení věku 7 měsíců, kdy se dítě naučilo sedět, umožňuje rodičům pohodlněji vykoupat své dítě ve velké vaně. Speciální kroužky pro koupání novorozenců, čepice s pěnou, skluzavkami a rohožemi však zajistí pohodlí během procedury až do doby, kdy dítě dosáhne 7 měsíců..
 3. Podle jiných odborníků koupání novorozence ve velké vaně alespoň od prvního dne. Mnoho rodičů, kteří se obávají infekce, však raději odloží koupání na dlouhou koupel.

Jak se vykoupat dítě ve velké vaně

Samozřejmě, před koupáním měsíční dítě ve velké vaně, je nutné umýt a kartáčovat koupel sám sody nebo mýdlo na praní.

 1. Odizolované dítě se jemně spouští do vody. Nejprve nohy a potom celé tělo.
 2. Pokud dítě není rozmarné a šťastné se vším, můžete zahájit cvičení ve vodě. Až 3 měsíce jsou to obvykle čtyři jednoduché postupy:
 • plavání na zádech, když maminka drží hlavu dítěte z dolní části hlavy;
 • sedí v poloze, matka také drží hlavu svého dítěte a jeho nohy jsou ohnuté a zdá se, že sedí;
 • plavání na bříšku, máma drží dítě za bradu;
 • „Obrázek osmička“ v poloze na zádech nebo bříšku, dítě během plavání popisuje číslo osmičky po obvodu koupelny;
 1. Aby se dítě po koupeli temperovalo, nalijte drobky nad vodou o 1 až 2 stupně chladnější než v koupelně. Chcete-li to provést, před ponořením dítěte do koupelny, napište vodu do džbánu nebo kbelíku, a zatímco dítě koupáte, voda se ochladí na požadovanou teplotu.
 2. Nikdy byste neměli používat mýdlo ani jiné čisticí prostředky pro děti. To vyschne jemnou pokožku a způsobí podráždění. Stačí koupat dítě mýdlem 1krát za 7 až 10 dní.
 3. Koupání vašeho dítěte je speciální žínka z přírodního hypoalergenního materiálu, která jemně čistí jemnou pokožku a nepoškozuje ji.
 4. Teplota vody ke koupání by měla být mezi 27 - 38 stupni. Při prvním koupání 37 - 38 stupňů. Následně byste měli teplotu snížit o 1 stupeň a dosáhnout 27 stupňů.

Koupání je užitečný obohacující postup, který pomůže dítěti rychleji se přizpůsobit v novém prostředí a posílí imunitu dítěte. Je důležité si uvědomit, že drobky nemůžete nechat jednu za sekundu! Koupání je další skvělá příležitost strávit čas s celou rodinou s velkým přínosem pro nejmenší..

Pravidla pro koupání novorozence ve velké vaně

Jednou z prvních otázek o koupání novorozenců je to, zda je možné dítě vykoupat ve velké vaně nebo je třeba si koupit koupeli?

Kdy mohu začít koupat novorozence ve velké vaně

Obecně je třeba dítě vykoupat každý den, počínaje dnem příjezdu z nemocnice. Pokud bylo dítě očkováno proti tuberkulóze v den propuštění, začněte se koupat další den. To se týká koupání a nemytí mýdlem a šamponem. Stačí použít dětskou hygienu několikrát týdně, nemusíte dítě mýdlo každý den.

Existuje několik názorů na koupání v „dospělé“ koupelně.

Někteří vám doporučují, abyste se koupat dítě ve společné koupelně, dokud uzdravení pupeční rány. Její uzdravení může trvat asi měsíc. V této době se doporučuje, aby se dítě vykoupalo ve vroucí vodě, aby se zabránilo infekci. Musíte uznat, že je těžké vařit vodu pro velkou koupelnu, navíc to každý den.

Dalším běžným názorem je, že dítě se může začít koupat ve velké vaně poté, co se naučí sedět na vlastní pěst.

Kromě toho někteří odborníci nestanoví žádná omezení pro vodní procedury ve velké vaně od první dětské koupele..

Pravidla pro koupání dítěte ve velké vaně

Za prvé, před každým koupáním drobky je třeba koupel umýt. Neměli byste k tomu používat různé chemické čisticí prostředky, běžná soda a kartáč jsou dobré.

Vaření vody pro velkou koupel samozřejmě nefunguje, ale voda by měla být co nejčistší. Pokud tedy nemáte nainstalován vodní filtr - s příchodem dítěte ho budete muset získat.

Neužívejte plnou vodu, ramena a hlava dítěte by měla být viditelná nad jeho povrchem.

Při koupání ve velké koupelně musíte použít různá zařízení, která proces zjednodušují a zvyšují jeho bezpečnost: koupací skluzavka, houpací síť, kruh, speciální klobouky atd..

Je lepší, aby se dva dospělí koupali dítě - jeden by měl dítě držet, druhý - umýt se.

Jak připravit koupel pro vaše dítě

Jak již bylo zmíněno výše - před každou omítkou na koupání je nutné koupel omýt sodou.

Dále nainstalujte případné příslušenství a sbírejte vodu, změřte její teplotu. Odděleně nasajte vodu do džbánu, aby se dítě na konci opláchlo.

Připravte si velký měkký ručník vyrobený z přírodního materiálu, jakož i věci, které si po koupeli dáte na drobky, dětský krém nebo olej, prášek.

Můžete začít plavat.

Jaká by měla být teplota vzduchu v místnosti a voda

Při koupání dítě v koupelně by mělo být teplé - asi 23 stupňů. Zároveň by však neměl být velký rozdíl teplot mezi koupelnou a zbytkem bytu. V žádném případě by neměly existovat koncepty.

Teplota vody pro koupání dětí by měla být asi 37 stupňů. Lze jej zkontrolovat pomocí teploměru na vodu. V průběhu času se doporučuje postupně snižovat teplotu na 30 stupňů.

Když lze dítě vykoupat ve velké vaně?

Upřímně řečeno, otázku, kdy se dítě může vykoupat ve velké vaně, obvykle kladou pouze mladé matky, pravděpodobně kvůli jejich nezkušenosti. Protože rodiče se zkušenostmi, kteří vychovali více než jedno dítě, vědí přesně odpověď. Z větší části, mít dětskou koupel a koupat dítě v ní je nutné pro rodiče, pro jejich pohodlí, spíše než pro dítě. Dítě si vezme vodní procedury ve velké lázni s menším potěšením a všechny rozhovory a argumenty týkající se potřeby koupat novorozence v dětské lázni jsou neopodstatněné.

Když lze dítě vykoupat ve velké vaně?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá - můžete své dítě vykoupat ve velké, dospělé lázni od narození.

Není nic špatného, ​​když si dítě okamžitě začne zvykat na prostor kolem sebe, naopak, většina dětí ráda plave, plave a stříkají ve velké lázni. Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly, musíte je však dodržovat, bez ohledu na to, zda koupáte dítě v dětském pokoji nebo ve velké vaně.

Tomu byste měli věnovat pozornost.

Čistota a dezinfekce. Dříve se novorozenci mohli vykoupat až poté, co se pupeční rány uzdraví a pupeční šňůra odpadne. Ale v poslední době se pravidla, která nám diktuje WHO, poněkud změnila a nyní je povoleno vykoupat dítě od prvních dnů jeho života.

Na základě toho se musíte především starat o kvalitu a čistotu vody, ve které budete dítě koupat. Stačí to vařit, což však vzhledem k objemu velké lázně, a tedy i voda, která se bude muset vařit, není příliš pohodlné. Do vody ke koupání stačí přidat roztok manganistanu draselného, ​​který je lépe připraven předem. K přípravě roztoku vezměte sklenici (objem není důležitý) s teplou vodou a rozpusťte v ní 5-7 krystalů. Po úplném rozpuštění krystalů přikryjte sklenici gázou složenou v několika vrstvách a nalejte požadované množství do koupelny, aby se získal mírně růžový roztok. Nezapomeňte dobře promíchat, po kterém můžete přistoupit přímo ke koupání novorozence.

Pokud jde o čistotu samotné lázně, stačí ji umýt dobrým čisticím prostředkem, dobře ji opláchnout a poté koupel opláchnout vroucí vodou.

Pohodlí a bezpečnost. Koupání vašeho dítěte by mělo být bezpečné, takže se ujistěte, že podlaha v koupelně není kluzká a že jsou k dispozici všechny věci potřebné pro koupání a ručník. Nyní vám stačí rukou podepřít hlavu dítěte nad vodou, nebo pro větší pohodlí si můžete zakoupit speciální dětský koupací kruh nebo speciální stojan.

Když dítě trochu vyroste, bude mnohem obtížnější ho následovat, protože děti mají zájem o všechno, co se děje kolem. Zejména jejich pozornost je přitahována mozaikovými obklady v koupelně, které se snaží dotknout, mýdla, pěny, otřít. Samozřejmě za to musí vstát, a vy tedy musíte být připraveni, protože uklouznutí dítěte do koupelny nic nestojí.

Ukládání. Pokud je pro vás tento aspekt důležitý, pak je lepší odložit okamžik, kdy se dítě může koupat ve velké vaně, na pozdější datum. Protože průtok vody ve velké vaně bude mnohem větší než v malé dětské vaně.

Koupání společně. Mnoho matek má zájem, ale je možné být ve vaně s dítětem? Je mnohem pohodlnější ho držet ve vašich rukou. Ale z hlediska hygieny to nestojí za to udělat, i když pro upřímnost je třeba poznamenat, že neexistovaly žádné případy, kterým by takové koupání bolelo..

Kdy je nejlepší čas na koupání dítěte ve vaně?

Zaprvé je třeba říci, že je žádoucí přeměnit koupací proceduru dítěte na denní rituál, který by měl být prováděn současně.

Nejpohodlnější a nejpřesnější bude koupat dítě večer těsně před spaním. Voda má dobrý vliv na celé tělo dítěte, pomáhá uklidnit se a rychle usnout.

Pokud jde o teplotu, musíte začít na 37 stupních, to je považováno za nejpohodlnější pro kojence.

Stojí za zvážení, že teplota vody ve velké lázni klesne rychleji a během koupání budete muset do ní přidat více než jednou teplo. To se musí provádět opatrně a neustále za stálého míchání, aby se dítě nevyděsilo nebo nespálilo.

Jak vidíte, ve skutečnosti není důležité, kdy se dítě může vykoupat ve velké vaně, ale že tento proces mu přináší potěšení a prospěch, a můžete to udělat úplně.

Koupání dítěte ve velké vaně: jak a proč je to potřeba

V dnešní době není nákup dětské koupele nijak zvlášť obtížný, mnozí rodiče však přemýšlejí o koupání svého novorozeného dítěte ve velké vaně.

Proč? Děje se tak díky úsporám. Ve skutečnosti každý ví, že plavání je pro člověka jedním z nejužitečnějších cvičení. A děti nejsou výjimkou. A protože existuje tendence jim zařídit pravidelné „plavání“, musíte pochopit všechny složitosti postupu..

Budeme mluvit o tom, jak zorganizovat koupání dítěte ve velké vaně tak, aby to dalo dětem a rodičům jen potěšení a prospěch..

Nejprve si všimneme jednoho důležitého bodu. Jak říká slavný a uznávaný lékař Komarovsky, je třeba rozlišovat mezi praním a koupáním. První z nich je výhradně hygienický postup určený k očištění dětské pokožky od všech kontaminujících látek.

Koupání dítěte zahrnuje vodní procedury určené k posílení jeho zdraví a dávají pozitivní emoce. Jednoduše řečeno, děti ve velké vaně by měly plavat a ne ležet prakticky nehybně, zatímco je jejich matka umývá.

Velké dítě to už nebude moci dělat doma, rozměry jím a vany to neumožní, ale je docela možné naučit dítě těmto vodním procedurám.

Z tohoto článku se dozvíte

První plavání

Pokud jste odhodláni vykoupat své novorozené dítě ve velké vaně, nezapomeňte, že to v prvních dnech života stále nestojí za to. Dejte dítěti trochu aklimatizaci a počkejte, až se uzdraví pupeční rána.

Přestože mnozí lékaři začali věřit, že koupání dítěte ve vroucí vodě není nutné, neměli byste to riskovat. Naše kvalita vody zanechává mnoho přání, takže byste se měli nechat ránu tiše zahojit a teprve pak můžete začít plavat.

Rozpouštění manganistanu draselného ve velké lázni není nutné. Protože naším úkolem není mytí, ale koupání, nic nebrání pohybům dítěte, bude schopen snadno uklidnit okolní tekutinu. Věříme, že víte, že řešení manganistanu draselného vyvolává zvracení. Představte si, co by mohlo být výsledkem.

Hlavním úkolem rodičů, kteří se začnou koupat své dítě ve velké vaně, je udržovat si hlavu. Položte dlaň tak, aby malíček byl pod krkem a ostatní prsty byly pod zadní částí hlavy. Bude to pro vás a pro novorozence výhodné.

Všechen zbytek těla dítěte se vznáší na vodě, okamžitě si všimnete, jak se objeví, jakmile se pokusíte ponořit hlouběji. Můžete to dělat pravidelně, aby byl teplejší a zajímavější..

Při prvním spuštění novorozence do vody musíte být velmi opatrní, abyste ho nevyděsili. Nejprve jsou nohy ponořeny, pak tělo. Vaším úkolem není vyděsit dítě, měl by si tento proces užít, aby se příště chtělo plavat.

Teplota

Koupání novorozence by mělo probíhat při určité teplotě. Doporučujeme tedy začít od 34 stupňů. Celý proces by navíc neměl trvat déle než patnáct minut. V budoucnu je nutné postupně snižovat teplotu, protože nejsme ve vaně, ale jako druh bazénu.

Asi o měsíc věku může být dítě již ve velké lázni až půl hodiny. Samozřejmě za předpokladu, že je zdravý a má rád, co se děje. Teplota je již asi třicet stupňů.

V budoucnu lze stupeň ohřevu vody dále snížit. Je důležité sledovat, v jakém okamžiku bude dítě vykazovat známky nespokojenosti. Je to velmi individuální. Někdo rád plave ve 24 stupních a někdo a třicet nestačí.

Ve velké lázni se dítě cítí volně, nic neomezuje jeho pohyby. Když vyroste, začne se bavit s různými hračkami při sezení. Novorozenec má svá potěšení - plave, pohybuje rukama a nohama.

Pokud vidíte, že vaše dítě ztratilo zájem o to, co se děje, zkuste jej přesunout z jednoho konce vany na druhý. Nové pocity by měly být podle jeho chuti. Pokud to nepomůže, nemá teď náladu, takže je lepší dokončit vodní procedury.

Pro novorozené dítě není mnoho různých póz, které si může vzít ve vodě, ale stačí se pobavit po dobu 15 až 30 minut.

 • Ležící na zádech. O této pozici jsme již psali výše. Nezapomeňte, že se dítě může pohybovat.
 • Na bříško. Zde by dospělí měli podporovat hlavu pod bradou a bránit jí v ponoření do vody. Můžete také plavat po celé hladině vody..
 • Sedící. Ano, vysazují novorozence. Samozřejmě ne na dně vany, ale ve vodě. Hlavní věc je získat dostatek hloubky za to.

Plavání s kruhem

Velmi zajímavým způsobem koupání vašeho dítěte ve velké vaně je plavání s kruhem. Jedná se o speciální zařízení, které umožňuje hlavě dítěte zůstat na hladině vody, zatímco tělo se může volně pohybovat v libovolném směru.

Takže pro začátečníky nafoukněte kruh, jasně postupujte podle přiložených pokynů. Pak ji opatrně položte na krk dítěte, aby se brada dostala do speciální zářezu.

Dalším krokem je ponoření do vody. Dítě by mělo být teplé a pohodlné, protože celé jeho tělo je v tekutině. Navzdory skutečnosti, že bude plavat absolutně autonomně, nikdy byste ho neměli nechat na pokoji.

Po asi třech týdnech věku je povoleno plavat s kruhem, ale rodiče musí sami sledovat stav dítěte a určovat jejich připravenost k těmto postupům..

Aby koupání probíhalo s výhodou a potěšením, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • jasně regulujte teplotu. Pomůže speciální teploměr;
 • jídlo - po koupání a ne dříve;
 • nemůžete koupat dítě násilím, pokud je nespokojený a zlobivý;
 • okamžitě vezměte veškeré koupelnové doplňky;
 • nenechávejte dítě na minutu na pokoji.

Koupání novorozence ve velké vaně

Koupání dítěte je důležitý hygienický postup. Je-li správně uspořádán, přináší dítěti mnoho pozitivních emocí. Není těžké přeměnit koupání novorozence ve velké vaně v příjemné zaměstnání, které rodičům nepřináší zvláštní starosti..

Ve většině případů je dítě vykoupáno v dětské vaničce a položeno na stůl nebo stoličku. V místnosti se vytvoří dusná atmosféra, dítě se opatrně spouští do vody a rychle se umývá. Tento postup nedává požadovaný účinek. Nejlepší výsledky lze dosáhnout cvičením koupání dítěte ve velké vaně.

Kdy mohu vykoupat své dítě v rodinné lázni

Společná rodinná koupel pro dítě je přípustná pouze po úplném uzdravení pupku. Proto je možné koupat novorozence ve velké lázni, když se dítě otočí 10 - 14 dní.

Je obvyklé koupat dítě jednou denně. V horkém počasí se tento postup nejlépe provádí častěji. Opláchnutí vodou je dobrou prevencí proti přehřátí a dehydrataci. Pokud to není možné, mělo by se tělo dítěte otřít ručníkem namočeným v teplé vodě.

Příprava koupelny

Před plaváním musíte připravit vše, co potřebujete.

1. Před koupáním v lázni novorozence je třeba důkladně očistit běžnou jedlou sodu. Toto je nejbezpečnější lék. Jiným chemikáliím se nejlépe vyhneme. Poté se lázeň důkladně propláchne a přidá se do vroucí vody. Poté můžete své dítě bezpečně plavat.

2. Pokud je podlaha kluzká, položte pod nohy gumovou podložku.

3. Když jedna osoba koupe dítě bez asistentů, je nutné v koupelně zajistit speciální zařízení - vysokou židli, houpací síť nebo kruh ke koupání v koupelně..

4. Pro dítě od 4 měsíců je dobré zakoupit koupací hračky. Postup bude zajímavější a přispěje k rozvoji dítěte.

Je důležité, aby se novorozenci koupali ve velké vaně s otevřenými dveřmi. V takovém případě nebude příliš velký teplotní rozdíl, když dáte dítě z koupelny do společenské místnosti.

Je třeba opatrně spustit dítě do vody, sevřít jednu ruku pod rameny a držet záda.

Poté, co jednou vyzkoušeli koupání dítěte ve velké vaně, rodiče ocení výhody této možnosti. Koneckonců, dítě se může volně pohybovat, aniž by riskovalo bití. Ale bez dozoru ho nemůžete nechat na pokoji.

19 pravidel pro koupání dětí

Zdá se, že je to jednoduchá věda - plavání. Ale pokud jde o děti, je každá maličkost důležitá - jak teplota vody, tak pěna do koupelny a dokonce i to, s čím je dítě nemocné. Letidor vám řekne, jak umýt děti.

1. Zdravé dítě narozené včas může být koupáno 5. den po narození. Neonatologové však nejčastěji doporučují umýt děti bezprostředně po propuštění z nemocnice (tj. Ještě dříve), aby odstranili stopy nemocniční infekce.

2. Teplota vody by měla být 35-37 ° C. Mějte na paměti, že ne všechny děti jsou ve vodě při 37 ° C pohodlné, někdo musí být chladnější. To však pochopíte, když dítě pláče ve vodě.

3. Délka koupele pro dítě v prvních dnech po narození je 2–3 minuty, postupně ji lze prodloužit až na 7–10 minut a poté až na 20–30 minut.

4. Dokud se pupeční rána nezhojí, je třeba do vody přidat slabý roztok manganistanu draselného nebo odvar heřmánku. A pak pro koupání je lepší používat jemné výrobky, které jsou vhodné pro děti od narození. Zvlhčuje pokožku, zklidňuje ji a zmírňuje podráždění.

5. Pokud je pokožka dítěte velmi suchá nebo náchylná k atopii, je lepší použít koupelový olej určený speciálně pro novorozence. Po olejovém koupeli není nutné opláchnutí pokožky.

6. Dětem se zvýšenou vzrušivostí, se svalovou hypertonicitou, se doporučuje, aby prováděly jehličnaté solné lázně. Relaxují svaly dobře, uklidňují nervový systém. Tyto koupele se však provádějí přesně podle indikací a po konzultaci s pediatrem nebo neurologem.

Šest pravidel pro koupání novorozence

Koupání dítěte je odpovědný a povinný postup, protože je nutné očistit jemnou pokožku dítěte od znečištění. Hlavním cílem koupání je však zpevnění a stimulace pohybové aktivity. Rodiče, zejména ti, kteří se s nimi poprvé stali, mají mnoho otázek o:

 • jak se vykoupat dítě;
 • jaká teplota by měla být voda, aby drobky nebyly příliš chladné a necítily se dobře;
 • jak spolehlivě držet dítě v jedné ruce při mytí druhé;
 • Je možné použít koupené koupací výrobky atd..

Dáváme důležitá doporučení dětských specialistů, která pomohou zpříjemnit koupání matce i novorozencům.

První koupel: jaký den?

Poprvé se dítě seznámí s vodou čtvrtý nebo šestý den po propuštění z nemocnice. Rodiče se často bojí provádět vodní procedury a věří, že nezhojená pupeční rána je místem, přes které mohou bakterie vniknout do těla drobků. Některé rodiny dokonce vaří vodu a čekají, až vychladnou na správnou teplotu. Vzhledem k tomu, že koupání dítěte ve vaně je každodenní zákrok, pak se to pro rodiče stává pracnou akcí, i když by to mělo být zábavné. Na poznámku! Autoritativní pediatrové v zemi jsou si jisti, že si můžete koupat dítě s nezhojenou ranou. Nedostatek vodních procedur až do 22-25 dnů jeho života (tehdy se hojení pupku) poškozuje jeho zdraví. Po koupeli stačí ránu ošetřit brilantní zelenou nebo jinou antiseptickou látkou, kterou pediatr předepsal.

Jak se vykoupat dítě?

Při prvním koupání dítěte vám doporučujeme dodržovat následující doporučení a zdraví dítěte bude bezpečné:

 1. Pravidlo číslo 1. Pro novorozence je lepší použít dětskou koupel pro koupání s kapacitou asi 35 litrů vysoce kvalitního ekologického plastu. Například, Geuther, je vybaven odtokem, takže po koupání dítěte by bylo pro matku vhodnější nalít vodu.
 2. Pravidlo číslo 2. Vařící voda není nutná. Můžete do ní přidat infuze heřmánku, řady bylin známých antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi.
 3. Pravidlo číslo 3. Chcete-li zajistit, aby si matka při koupání svého novorozence byla jistá bezpečností, doporučujeme si zakoupit koupací křeslo z textilu Deluxe Baby Bather od Summer Infant nebo podložku Angelcare Bath Support, kde je zajištěna protiskluzová úprava. Nedovolí, aby se dítě úplně ponořilo do vody a uvolnilo matčině ruce. Výrobky jsou přizpůsobeny hmotnosti a výšce novorozence. Dítě bude při plavání ležet v pohodlné poloze a ruce mámy budou volné. Moderní výrobci vyrábějí lehátka z ekologických, netoxických a protiskluzových materiálů, takže matky si mohou být zcela jisty bezpečností svých dětí.
 4. Pravidlo číslo 4. Ideální teplota pro první a další koupele dítěte je 36-37 stupňů. Pokud není po ruce teploměr, může maminka zkontrolovat vodu loktem, měla by být pohodlná: ne horká a ne chladná. Doporučujeme zakoupit teploměry pro vodu, abyste se ujistili, že jsou vhodné pro koupání dítěte. Někdy dítě způsobuje nepohodlí a úzkost, dokonce i teplotu, která je vyšší nebo nižší než přípustný jeden nebo dva stupně. Multifunkční teploměry se osvědčily, například digitální model vodní a vzduchové termální lázně od Minilandu.
 5. Pravidlo číslo 5. Na začátku koupání nemusí být dítě drasticky spuštěno do vody: to by mělo být prováděno pomalu, sledujte, jak reaguje na vodu a její teplotu. Pokud se ukáže, že první koupání je pro dítě „negativním“ zážitkem, nebude se mu v budoucnu líbit voda.
 6. Pravidlo číslo 6. Chcete-li správně vykoupat novorozeně ve vaně, měli byste:
  • Tělo dítěte poté utřete měkkou žínkou, houbou nebo vatovým tamponem. Na poznámku! Dětské koupací soupravy (například koupací soupravy Italbaby), které si rodiče často kupují, mají malé froté rukavice. Má vynikající funkci s funkcí žínky a nepoškozuje jemnou pokožku..
  • Jemně a důkladně umyjte každý záhyb, kde se hromadí nečistoty, prach z podestýlky a zbytky mateřského mléka. Důležité! Jednou z otázek, které trápí matky, je, jak se vykoupat dítě: s nebo bez speciálního make-upu? Dnes výrobci nabízejí řadu produktů pro kojence: mýdlo, gely, mléko, šampony, které jsou vhodné pro děti od narození. Vyznačují se ekologickým přírodním složením, nedráždí citlivou pokožku. Většina fanoušků přírodní kosmetiky si proto vysoce váží produktů Helan: tekuté nebo organické mýdlo Helan Linea Bimbi bez zásady.
  • Na hlavu používejte clonu Clippasafe, která chrání před kontaktem s vodou a šamponem. Jak ukazuje praxe, právě to způsobuje nepohodlí dítěte.
  • Po umytí opláchněte dítě čistou vodou, zabalte jej do měkkého velkého ručníku a položte jej na přebalovací stůl, opláchněte pokožku a vrásky ručníkem a převlékněte se do blůzy a romperu, aby se po procedurách vody nechladil.

Doba první koupele dítěte by neměla přesáhnout šest minut. Jak stárnete, doba pobytu ve vaně může být zvýšena nejprve až na deset minut, a pak více. Nezapomeňte však sledovat reakci dítěte: od něj lze vždy vidět, zda byl chladný nebo unavený.

Koupání dítěte ve vaně: je to přípustné?

Dříve nebo později přijde čas nechat novorozence do „velkého plavání“ a čas na koupání v koupelně. Obvykle k tomu dochází, když rodiče s jistotou provádějí vodní procedury dítěte v malé lázni nebo se do něj přestane zapadat. Můžete začít koupat své dítě ve vaně ihned po vyléčení pupeční rány. Doporučujeme rodičům, aby dodržovali následující doporučení:

 1. Sledujte reakci dítěte. Velký prostor kolem něj ho může vyděsit, protože předtím, než byl omyt v prostředí "komorové" lázně.
 2. Pro bezpečnost a pohodlí používejte solárium.
 3. Stimulujte aktivitu dítěte a zajímejte ho o hračky speciálně určené k plavání: zařízení pro vyfukování mýdlových bublin, hračky z gumového pískače atd..
 4. Na vteřinu nenechávejte drobky bez pozornosti, protože i hloubka vody 10-15 cm pro něj představuje nebezpečí.

Dnes je v prodeji mnoho praktických a užitečných zařízení: od teploměrů a skládacích lehátek po ochranné štíty na hlavě a organizéry pro hračky. Zpříjemní a bezpečí koupání ve vaně i ve vaně pro dítě a dá rodičům jistotu, že dělají vše správně.

Jak často se má novorozeně vykoupat?

Koupání pro novorozence je velmi důležitý postup, který posiluje imunitní systém a nervové buňky, vyvíjí svaly a kostru, uvolňuje a zklidňuje a také zlepšuje chuť k jídlu a spánek. Díky prvním koupelím se ruce a prsty dítěte narovnávají mnohem rychleji. Tento postup stabilizuje krevní tlak a prokrvení, určuje orientaci a koordinaci dítěte ve vesmíru. Mnoho rodičů se zajímá o otázku, jak často se vykoupat novorozené dítě, a je nutné to dělat každý den?

Vlastnosti koupání novorozence

Jak často se koupat dítě? Není nutné to dělat každý den, pokud to není nutné. Tento postup se doporučuje každé 2 až 3 dny. Po zbytek dne by mělo být dítě otřeno vlhkým ručníkem nebo mokrým ubrouskem. Pokud dítě koupete příliš často, může to mít nepříznivý vliv na tělesnou teplotu, imunitu a ochrannou vrstvu kůže, které se teprve začínají tvořit.

Koupání děti, nemůžete použít běžné mýdlo. V prvním měsíci se doporučuje umýt teplou vodou a teprve potom můžete použít tekuté dětské mýdlo bez vůní, vůní a jiných chemikálií. Použití dětského šamponu je povoleno po 2 až 3 měsících. Kosmetika do 6 měsíců věku dítěte může být používána jednou za 7 až 10 dnů, a poté se používá šampón a mýdlo každých 5 až 7 dnů.

Veškerá kosmetika pro děti by měla být přírodní a hypoalergenní. Pro novorozence je poskytována speciální kosmetika. Při výběru produktu musíte pečlivě prostudovat složení a dobu použitelnosti produktu, zkontrolovat shodu výrobků s věkem dítěte. Musíte dítě umýt měkkou houbou nebo ubrouskem, který nepoškodí jeho jemnou pokožku.

Teplota vody pro první koupele by měla být 36,6 - 37 stupňů a samotný postup trvá 5 - 7 minut. Doba koupání by se měla postupně zvyšovat a měla by se snižovat teplota vody. Teplota vzduchu v místnosti by měla být 25 stupňů, což novorozence umožní, aby se po plavání neochladilo a nezmrazilo, nebo naopak nepřehřál. Koupel se před každým postupem omývá bezpečnými čisticími prostředky..

Základní pravidla pro koupání dítěte

Musíte se vykoupat novorozence správně. Existují určitá doporučení:

 • První koupel trvá 5 minut a musíte to udělat večer. Voda by měla být převařena a měla by být 36,6 - 37 stupňů.
 • Novorozence by měla být utírána vlhkým ručníkem nebo mokrými ubrousky několikrát denně. V případě potřeby ho vykoupejte.
 • V žáru, s podrážděním kůže, vyrážkou z plen a těžkým pocením, je třeba dítě umýt mnohem častěji.
 • Když se pupeční rána uzdraví, může se dítě vykoupat v dospělé lázni pomocí tekoucí vody.
 • Šampon a mýdlo by se neměly používat více než jednou týdně. V prvních 2 - 3 měsících se hlava dítěte umývá dětským mýdlem a v budoucnu se používá šampon.
 • K koupání dostávají hypoalergenní detergenty a kosmetiku s přírodními látkami, které jsou vhodné pro věk dítěte.
 • Bylinné doplňky ve formě měsíčku, heřmánku nebo provázku se používají po 3 až 4 měsících a jehličnaté solné lázně se poskytují dětem starším než 6 měsíců..
 • Před koupáním je třeba koupel omýt sodou, mýdlem na prádlo nebo jinými bezpečnými prostředky..

Baby koupání v prvním měsíci

Novorozené dítě potřebuje zvláštní péči. Během této doby by mělo být dítě vykoupáno v dětské koupeli nebo jeho tělo je jednoduše otřeno mokrými ubrousky.

Jak často se koupat novorozence? Můžete to udělat každý den, nejlépe ve stejnou dobu. Před koupáním se do lázně nalije převařená voda a vyčkejte, až vychladne na požadovanou teplotu. Potom se dítě svlékne, a tak se nebojí, musí ho držet v náručí a přitlačit k sobě. Měl by být ponořen do vody postupně a opatrně..

Je nutné předem připravit stůl, na kterém bude novorozenec po koupeli otřen. Musíte položit prostěradlo nebo plenu a koupat dítě do osušky. Otíráte dítě, pokožka se netře a mírně navlhčuje vlhkost. Určitě ošetřete pupeční ránu peroxidem vodíku. Pro zjemnění a zvlhčení pokožky novorozence namažte speciální olej nebo pleťové mléko. Pak si oblékněte plenky a oblečení.

Koupání dítěte po měsíci

Když dítě dosáhne jednoho měsíce, může se už vykoupat v běžné lázni. Ale mělo by být zpracováno mnohem pečlivěji. Zároveň mnoho rodičů používá houpací síť nebo dětskou skluzavku, což zjednodušuje postup, protože se nemusíte příliš naklánět pro dítě. Kromě toho, když je dítě na kopci nebo v houpací síti, neklouzává do koupele.

Voda ke koupání již není převařena. Teplota vody by se měla každý týden snižovat o jeden stupeň a doba koupání se zvyšuje na 15 - 20 minut. Je povinné koupat dítě každý měsíc po měsíci? V tomto věku se tento postup provádí několikrát týdně a při použití mýdla a jiných prostředků - jednou za 7 dní. Koupání dítěte, je třeba důkladně opláchnout každý záhyb, a to by mělo být napojena z kbelíku. Mnoho dětí se bojí vody a začne jednat, takže do vody můžete házet různé hračky. Pomáhají relaxovat a rozptylovat..

Když je dítě ve věku 6 měsíců, lze do koupele použít různé přísady. Jehličnaté koupele jsou velmi užitečné, které:

 • posílit imunitu;
 • uklidnit;
 • normalizovat spánek;
 • zlepšit stav pokožky;
 • odstranit vyrážky a vyrážky z plenek.

Kromě toho jsou užitečné při léčbě nervových onemocnění a dýchacích orgánů. Vany s přídavkem mateří nebo valeriány dobře pomáhají při nespavosti, silném stresu, nervových poruchách. Pro koliku a křeče se doporučuje koupel s fenyklem, se silným podrážděním nebo vyrážkou z plenky na kůži - s heřmánkem, provázkem nebo měsíčkem.

Na otázku, jak často se vykoupat novorozence, lze odpovědět, že by se to mělo provádět téměř každý den. Použití mýdla a šamponů během tohoto období je nežádoucí. Takový postup přináší tělu dítěte velké výhody tím, že stabilizuje tlak, přísun krve a zajišťuje koordinaci.

Průvodce koupáním

Klíčem k dobré náladě je koupání se bublinami!

Johnson's® 2-Step Baby Bathing Procedure

Postupujte podle našich doporučení ve dvoufázovém průvodci ke koupání, abyste posílili pouto mezi vámi a vaším dítětem dotykem..

Krok 1

Vložte do vany teplou vodu a umyjte své dítě přípravkem s příjemnou lehkou vůní, například mycí šampon Johnson's®® a mycí a koupací pěna „Tender Cotton“, která čistí pokožku, aniž by ji vysušila..

Krok 2

Poté dejte svému dítěti uklidňující masáž olejem Johnson Cotton Tenderness, která dokonale hydratuje pokožku..

Když není čas

Někdy prostě není dost času na koupání dítěte ve vaně. Velké dětské topinky s patou Johnson® jsou 2krát větší než běžné mokré ubrousky pro dítě, takže můžete kdykoli vyčistit pokožku dítěte.

Tipy a triky pro koupání dítěte

Koupání je skvělý způsob, jak označit přechod od bdělosti k relaxaci a cítit se blíž k vašemu dítěti. Zde je několik tipů a triků, jak plavání usnadnit a zpříjemnit..

 • Vyčistěte pouze exponované oblasti těla.
 • Každé dítě je jedinečné: některé neradi koupají ihned po jídle. Mnoho matek považuje za nejlepší koupat své dítě před krmením..
 • Pamatujte, že při koupání dítěte je důležité zajistit bezpečnost. NIKDY nenechávejte dítě v koupelně.
 • Aby nedošlo k popálení, nastavte teplotu vody na 49 stupňů nebo nižší..
Články O Neplodnosti