Hlavní Výživa

Proč a jak se CTG provádí během těhotenství?

Těhotenství je neobvykle radostnou dobou pro každou ženu, která se chystá setkat se se svým dítětem. Kromě toho je těhotenství také velmi odpovědným obdobím, protože každá máma chce, aby dítě „pohodlně“ žilo v bříšku, bez jakýchkoli nepříjemností a nedostatků, aby se vyvíjelo a formovalo podle všech indikací. Aby bylo možné zjistit, jak pohodlné je dítě v lůně, aby bylo možné včas identifikovat a napravit „problémy“ v tomto ohledu, musí těhotná žena podstoupit testy a v případě potřeby podstoupit určitá vyšetření. Jedna z nejcennějších metod vyšetření se nazývá CTG během těhotenství, což vám umožňuje provést komplexní posouzení stavu plodu..

CTG (kardiotocografie) během těhotenství se provádí s cílem získat výsledky týkající se srdeční aktivity dítěte a srdeční frekvence, jakož i jeho motorické aktivity, míry stahu dělohy a reakce na tyto kontrakce dítěte. CTG během těhotenství, spolu s doppletometrií a ultrazvukem, umožňuje včas určit ty nebo jiné odchylky v normálním průběhu těhotenství, studovat kontraktilní aktivitu dělohy a reakci kardiovaskulárního systému dítěte na ně. Pomocí CTG během těhotenství je možné potvrdit (nebo vyvrátit) přítomnost (nebo nepřítomnost) takových nebezpečných podmínek pro matku a dítě, jako je fetální hypoxie; intrauterinní infekce, nízká nebo vysoká voda; fetoplacentální nedostatečnost; abnormality vývoje kardiovaskulárního systému plodu; předčasné zrání placenty nebo hrozba předčasného porodu. Pokud jsou podezření na jednu nebo druhou odchylku potvrzeny, umožňuje to lékaři včas určit potřebu terapeutických opatření, upravit taktiku těhotných.

Kdy CTG během těhotenství?

Pro CTG během těhotenství se používá speciální přístroj, což jsou dva senzory připojené k záznamovému zařízení. Jeden ze senzorů tedy provádí odečet srdeční aktivity plodu, zatímco druhý zachycuje aktivitu dělohy, stejně jako reakci dítěte na kontrakce dělohy. Ultrazvukový senzor pro poslech srdečního rytmu plodu a tenzometr pro zaznamenání kontrakcí dělohy jsou připojeny k žaludku těhotné ženy pomocí speciálních popruhů. Jedna z hlavních podmínek pro nejúčinnější fixaci indikací je považována za pohodlnou polohu ženy během CTG během těhotenství. Hodnoty se tedy provádějí, když těhotná žena stojí, když leží na zádech, na boku nebo sedí, v každém případě je nutné zvolit nejpohodlnější polohu. Současně bude těhotná žena držet v ruce speciální dálkové ovládání s tlačítkem, které stiskne při pohybu dítěte, což umožňuje zaznamenat změny srdeční frekvence během pohybu plodu.

Proč jsou CTG během těhotenství normální a co to ukazuje

CTG nebo kardiotocografie je jednou z metod prenatální diagnostiky a je rozšířena v moderní porodnictví kvůli jednoduchosti studie, absenci negativních účinků na matku a plod, dostupnost a získání spolehlivých a informativní výsledků. Základem studie je registrace srdečních kontrakcí plodu (srdeční frekvence) a jejich motorické aktivity, stejně jako kontrakce dělohy. Po zaznamenání těchto indikátorů na kalibrační pásku je získána papírová verze výsledků CTG, která je vyhodnocena porodníkem-gynekologem a činí závěr. Na základě přijatého závěru se plod posuzuje a podle indikací se jedná o naléhavé nebo nouzové doručení nebo ošetření.

Podstata kardiotocografie

Srdeční frekvence plodu je hodnocena v klidu, při pohybu a proti děložním kontrakcím. Srdeční frekvence a motorická aktivita dítěte jsou rovněž hodnoceny, jsou-li vystaveny vnějším faktorům. Nestresové CTG a CTG se tedy rozlišují pomocí externích podnětů nebo funkčních testů - stresové kardiotocografie. Z funkčních testů platí:

 • test oxytocinu - intravenózní podání minimální dávky oxytocinu;
 • Test na savce - mechanické podráždění bradavek;
 • atropinový test - intravenózní podání malé dávky atropinu;
 • akustický test - vystavení zvukovým stimulům;
 • palpační test - pokus o přemístění pánevního konce nebo hlavy přes přední stěnu břicha.

Při zaznamenávání indikátorů se na papírovou pásku zobrazí tři grafy - na jedné se zaznamenají kontrakce dělohy, na druhé - fetální srdeční kontrakce a na třetí - jeho pohyby. Kardiotocografický výzkum je založen na Dopplerově efektu - odrazu ultrazvukových vln od stahujících částí plodu a stěn dělohy. Senzor, který detekuje srdeční kontrakce dítěte, je ultrazvukový a senzor zaznamenávající kontrakce dělohy je tenzometrický.

Data a čas CTG

Kardiotocografická studie je předepsána od 30 do 32 týdnů těhotenství. Důvodem je vytvoření jasného spojení mezi pohyby plodu a jeho srdeční činností a výskytem období spánku a bdělosti dítěte. Proto je doba mezi 9:00 a 2 dny a od 19:00 do půlnoci považována za příznivý čas pro výzkum.

Podle svědectví (patologický průběh těhotenství) se CTG provádí dříve, z 28týdenního období. Až do 28. týdne se studie neprovádí, protože není možné získat jasné a spolehlivé výsledky..

Při normálním těhotenství se kardiotocografie provádí každých 10 dní. Přítomnost komplikací těhotenství a získání uspokojivých výsledků z předchozích studií vyžaduje opakované CTG po 5 - 7 dnech. Pokud je detekováno kyslíkové hladovění plodu, provádí se CTG denně nebo každý druhý den, dokud se plod během léčby normalizuje nebo nerozhodne o urgentní / nouzové císařské sekci. Kardiotocografie se provádí také během porodu, přibližně každé 3 hodiny, i když je vhodné provádět celé první období pod dohledem CTG.

Jak se připravit na studii

Zvláštní příprava před kardiotocografií se neprovádí. Těhotná žena je však seznámena s pravidly, která musí v předvečer studie dodržovat:

 • snídani nebo večeři 1,5 až 2 hodiny před odstraněním CTG (studie se neprovádí na lačný žaludek ani bezprostředně po jídle);
 • vyprázdněte močový měchýř před zákrokem (doba trvání studie je 20 - 40 - 90 minut);
 • přestat kouřit 2 hodiny před CTG (pokud máte špatný zvyk);
 • dostat dost spánku v předvečer studie;
 • během postupu neprovádějte pohyby;
 • podepsat písemný souhlas s prováděním výzkumu.

Jaký je účel kardiotografie?

V pořadí Ministerstva zdravotnictví Ruské federace (č. 572, 1. listopadu 2012) je kardiotocografie plodu prováděna pro každou nastávající matku nejméně třikrát v období od 32 do 40 týdnů (při absenci těhotenských komplikací) a bez selhání během kontrakcí. Cíle CTG v posledním trimestru a při porodu:

 • výpočet srdeční frekvence plodu;
 • počítání děložních kontrakcí;
 • diagnóza fetální tísně a rozhodnutí o ukončení těhotenství nebo porodu.

Indikace pro častější výzkum během těhotenství a / nebo porodu:

 • zatížená porodnická historie (potraty, potraty, předčasné narození, mrtvé narození atd.);
 • gestóza;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • nedostatek červených krvinek a hemoglobinu u žen;
 • imunologická nekompatibilita mateřské a fetální krve pomocí Rh faktoru nebo krevní skupiny;
 • po ukončení těhotenství (42 a více týdnů);
 • nedostatek nebo přebytek plodové vody;
 • ohrožení předčasného porodu;
 • kontrola léčby FPF a fetální hypoxie;
 • intrauterinní zpomalení růstu, nízká odhadovaná hmotnost plodu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • kontrolní studie po obdržení neuspokojivých výsledků předchozích CTG;
 • extragenitální choroby ženy (diabetes mellitus, patologie ledvin, štítné žlázy atd.);
 • snížení / zmizení pohybů plodu nebo jeho násilné motorické činnosti;
 • diagnostikované abnormality plodu;
 • velká hmotnost plodu;
 • trauma do břicha;
 • zapletení krku plodu pupeční šňůrou, detekované ultrazvukem;
 • jizva na děloze;
 • nízká placentace nebo placenta previa;
 • špatné návyky těhotné ženy (zneužívání alkoholu, kouření, užívání drog).

Jaká je studie

Pacient je umístěn na gauči v náchylné poloze na levé straně nebo napůl sedí. Takové držení těla zabraňuje stlačení dolní duté žíly, což negativně ovlivňuje stav plodu (zvýšená srdeční frekvence, zvýšená motorická aktivita). Doktor nasadí ženské břicho speciální pás, na kterém je umístěn tenzometr tak, aby byl na boku pravého rohu dělohy. Po nalezení místa pro nejlepší poslech srdečního rytmu plodu je pokožka těhotného břicha namazána gelem a k této oblasti je připojen ultrazvukový senzor. Nastávající matka vložila do ruky dálkové ovládání pomocí tlačítka, kliknutím na které si všimne pohyby plodu během studie. Trvání CTG je 20 až 40 minut, což je určeno cykly spánku a bdělosti dítěte (obvykle se stav klidu a aktivita plodu mění každých 30 minut). Registrace bazálního rytmu srdečních kontrakcí plodu se provádí po dobu nejméně 20 minut, dokud nejsou zaznamenány 2 pohyby dítěte trvající 15 nebo více sekund a vyvolávající zvýšení srdeční frekvence o 15 kontrakcí za 60 sekund. Popsaná studie se nazývá externí kardiotocografie..

Interní kardiotocografie se provádí pouze při porodu za následujících podmínek:

 • opuštěná plodová voda;
 • otevření hltanu dělohy o 2 cm nebo více.

Při provádění vnitřního CTG je ke kůži předchůdce dítěte připojena speciální spirálovitá elektroda a kontrakce dělohy jsou fixovány tenzometrem připojeným k břiše nebo katétrem vloženým do amniotické dutiny. Interní CTG se provádí podle přísných porodnických pokynů a používá se jen zřídka..

Dekódování kardiotogramu

Analýza získaného kardiotogramu zahrnuje studium následujících ukazatelů:

 • Bazální rytmus. Odráží srdeční frekvenci plodu. Pro stanovení se vypočítá průměrná srdeční frekvence za 10 minut. Normálně je srdeční frekvence plodu v klidu 110 - 160 tepů za minutu, se střídáním 130 - 190. Normální bazální rytmus nepřekračuje hranice těchto indikátorů.
 • Variabilita rytmu. Ukazatel vyjadřující průměrnou hodnotu odchylek od bazálního rytmu. Normálně je v rozmezí 5 - 25 tepů za minutu. Odchylky od bazálního rytmu se nazývají oscilace. Rozlišujte mezi rychlými a pomalými oscilacemi. Rychle jsou takové výkyvy, které jsou zaznamenány s každým úderem srdce plodu, například: 138, 145, 157, 139 a dále. Pomalé oscilace jsou zaznamenány za minutu srdečního rytmu. Když se rytmus mění o méně než 3 tepy za minutu (příklad: od 138 do 140), je indikována nízká variabilita bazálního rytmu. Změna srdeční frekvence za 1 minutu o 3 až 6 úderů (příklad: od 138 do 142) naznačuje průměrnou variabilitu. Pokud se srdeční frekvence plodu za 1 minutu změní o 7 nebo více úderů (příklad: od 138 do 146), znamená to vysokou variabilitu rytmu. Normální variabilita rytmu je vysoká s okamžitými oscilacemi.
 • Zrychlení, zpomalení. Zrychlení se nazývají vrcholy nebo hřebíček, nasměrované vzhůru v grafu. To znamená, že zrychlení je zvýšení srdeční frekvence plodu o 15 - 25 tepů za 1 minutu, vznikající v reakci na vlastní pohyby, kontrakce dělohy nebo funkční testy. Označují uspokojivý stav dítěte (2 nebo více zrychlení za 10 minut). Delece jsou naopak vrcholy namířenými dolů v grafu a vyznačují se poklesem srdeční frekvence plodu o 30 úderů za minutu a trvajícím 30 nebo více sekund. V normálním CTG není pozorováno žádné zpomalení nebo je jich jen málo a hloubka nepřesahuje 15 úderů za 15 sekund.
 • Periodické změny. Kolísání srdečního rytmu plodu v důsledku kontrakcí dělohy.
 • Amplituda. Indikátor zaznamenává rozdíl mezi bazálním rytmem srdeční frekvence plodu a periodickými změnami.
 • Míchání. Jejich počet je určen stavem klidu a činností plodu. Normálně by se dítě mělo pohybovat 6 až 8krát za hodinu. Počet pohybů však klesá během spánku nebo během hladovění kyslíkem, takže indikátor je vyhodnocen ve spojení s ostatními.

Výsledky dešifrování CTG:

 • Normální kardiotogram. Bazální rytmus je v rozsahu 120 - 160 tepů za minutu, amplituda variability rytmu je od 10 do 25 za 60 sekund, nedochází k zpomalení, za 10 minut jsou zaznamenány 2 nebo více zrychlení.
 • Pochybný kardiotogram. Bazální rytmus je v rozmezí 100 - 120 srdečních tepů za minutu, nebo 160 - 180 srdečních rytmů za 60 sekund. Amplituda variability rytmu je menší než 10 nebo více než 25. Zrychlení nejsou pevná, zaznamenává se mělké a krátké zpomalení..
 • Patologický kardiotogram. Bazální rytmus je 100 nebo méně tepů za minutu nebo přesahuje 180. Je zaznamenán monotónní rytmus s amplitudou variability menší než 5 tepů za 60 sekund. Byly zaznamenány vyjádřené a variabilní (s odlišnou formou) zpomalení. Objeví se pozdní zpomalení (30 sekund po začátku děložních kontrakcí). Sinusový rytmus.

Hodnocení plodu Fishera

Konečný závěr na kardiotogramu je vydán po výpočtu bodů, které Fisher popsal ve své stupnici. Počet bodů závisí na srdeční frekvenci plodu, variabilitě rytmu, nepřítomnosti nebo přítomnosti zpomalení a zrychlení..

Krebsova modifikovaná stupnice Fisher:

Index1 bod2 body3 body
Plodová srdeční frekvenceMéně než 100 nebo více než 180100-120 nebo 160-180121-160
Pomalé oscilaceMéně než 3 tepy za minutu3-5 úderů za minutu6–25 tepů za minutu
Počet pomalých oscilací> 3 na studii3–6Více než 6 během studie
AkceleraceNeregistrovaný1–4 za 30 minutVíce než 5 za 30 minut
VypuštěníPozdní nebo variabilníVariabilní nebo pozděBrzy nebo chybí
Plodové pohybyNení označeno1–2 za 30 minutVíce než 3 za 30 minut

Bodování umožňuje lékaři vydat následující závěr:

 • CTG označuje uspokojivý stav plodu s celkovým skóre 8 - 10;
 • CTG indikuje počáteční známky hladovění kyslíku v plodu se skóre 5 - 7 bodů (je nutné další vyšetření: ultrazvuk s Dopplerem, hodnocení biofyzikálního profilu plodu);
 • CTG označuje ohrožující stav plodu, který vyžaduje okamžitou hospitalizaci těhotné ženy a vyřešení otázky porodu (zpravidla se jedná o pohotovostní císařský řez).

Deformační faktory

Získání nepřesných výsledků kardiotogramu může být způsobeno:

 • přejídání nebo provádění studie prázdného žaludku;
 • užívání sedativ;
 • těhotný stres;
 • fyzická aktivita ženy před studiem (lezení po schodech, svižná chůze);
 • nadměrná hmotnost těhotné ženy (pro senzor je obtížné rozpoznat srdeční rytmus plodu);
 • pití alkoholu a kouření v předvečer CTG;
 • nesprávná instalace ultrazvukového senzoru nebo sušení vodivého gelu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • fetální dormancie (je nutné prodloužit dobu odstranění CTG).

Video: Proč je CTG nutné během těhotenství?

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Kardiotocografie (CTG) - recenze

Co znamená CTG? Jejda CTG během transkripce těhotenství. Vyvstává mnoho otázek, pokusím se vám sdělit, co vím, a poradit.

CTG obvykle začnou otěhotnět po 30. týdnu těhotenství. Někdo o tom vůbec neví, někdo to udělal jen párkrát a někteří se seznámí s postupem při porodu.

Na konci těhotenství jsem téměř nevylezl z CTG aparátu, proto jsem s tímto procesem velmi dobře obeznámen.

 • ◀ Co je CTG během těhotenství? ▶

Cardiotocography (CTG) - nepřetržité synchronní zaznamenávání srdeční frekvence (HR) plodu a děložního tónu s grafickým znázorněním signálů na kalibrační pásku.

Jednoduše řečeno, CTG je postup registrace srdečního rytmu dítěte a jeho sledování (srdeční frekvence) v různých situacích, na základě kterého je vydáno stanovisko k stavu dítěte.

Také pomocí CTG můžete zjistit, zda kontrakce začaly nebo ne..

Když jsem ležel podruhé v našem pokoji, byla v 32. týdnu těhotenství dívka a ona občas prudce popadla žaludek. Dostala CTG aparát a všem šokům se ukázalo, že to byly pracovní bolesti a že byla v porodu. Všechno skončilo dobře, kdyby to nebylo pro aparát, mohlo by to být zpožděno a kdo ví, co by se stalo v takovém čase.

 • ◀ Proč CTG? ▶

Krátce řečeno, zjistit, jak se dítě cítí uvnitř, zda má dostatek kyslíku a jak reaguje na stres.

A pokud existují důkazy, jedná se o povinný postup.

Ne, jedná se o zcela bezpečný postup pro matku a dítě. Kardiotocografii můžete bezpečně provádět každý den a rozhodně se nemusíte bát, že můžete ublížit sobě i vašemu dítěti..

Když jsem spořil, sám jsem vždy žádal o postup, abych věděl, že se mnou bylo všechno v pořádku, protože Dopplerovy odečty pro mě nebyly vždy dobré. A zatímco jsem se snažil upravit Dopplerovy výsledky, musel jsem sledovat ukazatele CTG.

 • ◀ Kdo musí dělat CTG? ▶

Osobně mám radu všem.

Gynekologové obvykle odesílají CTG jednou nebo dvakrát.

Pokud jste z nějakého důvodu nebyli během těhotenství posláni na zákrok, pak se sami přesvědčte, i když je to zaplaceno. Pro vlastní klid, vědět, že všechno je v pořádku s dítětem.

Pokud máte špatné Dopplerovo skóre, musíte do CTG chodit velmi často. Protože oba jsou úzce propojeny a budete mít poruchu toku krve, určitě musíte zkontrolovat, jak se dítě uvnitř cítí. Protože je-li narušen průtok krve, může dítě přijímat méně kyslíku a živin. A v tomto případě vám CTG ukáže, jak se dítě uvnitř cítí.

S obtížným těhotenstvím, jak tomu bylo u mě častěji, je KGT prostě nezbytná. A zatímco jsem ležel v nemocnici před porodem, každý den jsem kontroloval stav dítěte.

A tento postup je povinný při porodu. Protože během tohoto období musíte zjistit, jak se dítě cítí a v případě hypoxie budou muset lékaři urychlit práci.

Existuje také několik indikací pro kardiotocografii:

 • Onemocnění štítné žlázy (zejména tyreotoxikóza, struma štítné žlázy);
 • Hypertonické onemocnění;
 • Velké ovoce u ženy;
 • Úzká pánev ženy při porodu;
 • Konflikt u ženy s otcem dítěte v důsledku Rh faktoru nebo neslučitelnosti s krví;
 • Polyhydramnios;
 • Placentární nedostatečnost;
 • Zarděnky;
 • Placenta previa;
 • Krvácející;
 • Srdeční choroba;
 • Odložené těhotenství;
 • Vícečetné těhotenství.
 • ◀ Jak se provádí CTG? ▶

Jak jsem již psal na samém začátku recenze, CTG se mi stalo velmi často. A čím blíže k porodu, tím častěji se budu dělit o to, co jsem se během této doby naučil.

Různí lékaři vždy radili různými způsoby, jak postupovat. V první nemocnici a na LCD, které jsem pozoroval, byla praxe měření při ležení. A kam jsem šel za poplatek, seděl jsem.

Stává se to takto: přijdete, svetr si vytáhnete až k hrudi a sklopíte si kalhoty níže se nedávají dopřát na maximum. Ve vašem zájmu, pokud je to možné, aby se povrch zbavil oblečení, jinak se zašpiní gel, který se rozprostře na žaludek.

Pro sebe jsem přišel s takovým záchranným vakem, že na dopplerovi, což je v případě CTG: Zavěšil jsem si na kalhoty ubrousek, jako by to zabalil a byl klidný, že zatímco nastaví senzory, oblečení by se nešpinilo.

Nebolí to! Nic necítíš!

Poté vás oblékli úžina pásy. Čidlo CTG je upevněno jedním pásem, který zaznamenává srdeční frekvenci dítěte, a druhý pás fixuje senzor, který bude reagovat na kontrakce dělohy..

Pokud je CTG provedeno pomocí starého zařízení, pak může vydat další samostatné tlačítko, které stisknete při přemísťování dítěte. V takových případech jsem vždy přemýšlel, jak naléhat, když se dítě neustále točí. Ale informace o pohybech jsou zde velmi důležité..

Tento postup je velmi dlouhý. Lékař sám rozhoduje, kolik toho má provést, ale mějte na paměti, že pro spolehlivější údaje by měla být alespoň půl hodiny, protože během této doby musíte opravit srdeční rytmus dítěte v klidném stavu, s pohyby a se snížením dělohy..

A pokud máte CTG hotový za 15 minut a propuštěn, pak je doktor někam ve spěchu a výsledky nemusí být přesné.

Nezapomeňte jít na záchod, protože u těhotných žen je to jedna z nejčastějších tužeb, a pokud si lehnete na dlouhou dobu, tento osud vás může chytit v tom nejnepříznivějším okamžiku..

Jednou z důležitých podmínek je zaujmout pohodlnou pózu, protože budete muset lhát nebo sedět na dlouhou dobu. A nemůžete se pohybovat současně, protože senzory se budou pohybovat ven a budete muset vše znovu napsat nebo budete ostudně vyhozeni ze své kanceláře až příště.

Moje zkušenost je taková, že ležet na zádech není tou nejlepší volbou. V této poloze by těhotné ženy neměly ležet obecně, protože vena cava může být přenášena a dítě nebude mít dostatek kyslíku. Proto se v této pozici může dítě velmi pohybovat a vy ho dekódujete jako hypoxii, ale ve skutečnosti je to jen nepříjemné místo.

Pokud dítě nepřesune celý postup, nebude to fungovat k dešifrování výsledků!

Je velmi důležité pochopit, jak srdce reaguje na fyzickou aktivitu..

Nejúčinnějším způsobem, jak probudit dítě, je jíst sladkosti. Vezměte si tedy do kanceláře CTG čokoládovou tyčinku z čistě lékařských důvodů.

 • ◀ Pokud máte špatný výsledek CTG? ▶

Nepanikařte.

Špatný výsledek CTG může být z několika důvodů:

 • Nevhodné držení těla. Výše jsem psal, že snad vymačkali žílu a dítě se začalo moc hýbat. A zařízení se dešifruje nesprávně
 • Dítě spalo nebo nebylo aktivní. A zde je velmi důležité, aby bylo dítě aktivní.
 • Doktor to nerozluštil. Všechno se děje.

V žádném případě vás nechceme ujistit, stačí jen zvážit takový parametr. Jednoduše, v tomto případě je CTG lepší opakovat.

Ale pokud jste měli špatný výsledek, pak je pro spolehlivost lepší opakovat několikrát. Vzhledem k tomu, že došlo k nějakému porušení, jsou zaznamenána právě v tuto chvíli. Nyní je vše špatné, ale za hodinu je vše v pořádku. A pokud skutečně máte hypoxii, pak vám následující pokusy opět povedou špatný výsledek.

V každém případě budete také muset provést dopplerometrii. A pokud je zde vše v pořádku, pak už to není děsivé. Ale v každém případě kontaktujte svého gynekologa s výsledky.

 • ◀ Dekódování výsledku CTG ▶

Zařízení může automaticky vydávat výsledky CTG nebo je lékař dešifruje sám, tento postup je velmi komplikovaný, ale o to později.

Pro vyhodnocení potřebujete samotný plán a ukazatele.

Zde vás chci hned varovat: nesnažte se dešifrovat a ponořit se do toho sami. Přečetl jsem si spoustu grafů a všechny se mi zdály odlišné, ale dekódování bylo dobré všude alespoň to říkali lékaři.

Abychom pochopili, že nikdy výsledek nerozluštíte sami, ukážu vám své grafy a napíšu obecnou teorii.

Pokud si přečtete následující a nerozumíte nic, pak si přečtete recenzi dále a pokud se chcete ponořit do těchto podivných slov, budu pokračovat.

Při analýze kardiotogramů se postupně analyzuje bazální srdeční frekvence, amplituda okamžitých oscilací, amplituda pomalých zrychlení, přítomnost a závažnost zpomalení a motorická aktivita plodu..

Jak jste již pochopili, vyhodnocuje se několik ukazatelů. Nemůžete se jen podívat na graf a pochopit, že je vše dobré nebo špatné. Musíte porozumět grafu, vyhodnotit každý výsledek a porovnat všechna data..

Při dekódování se vezme v úvahu každé kritérium, které bude vyhodnoceno v bodech.

Výsledkem součtu hodnocení všech ukazatelů je výsledek v bodech. Hodnocení je obvykle podle Fishera (10 bodový systém):

 • od 1 do 5 - stav dítěte v lůně je špatný, zažívá hypoxii (nedostatek vzduchu).
 • od 6 do 7 - dítě vykazuje počáteční známky rozvoje hladovění kyslíkem.
 • od 8 do 10 - to znamená normu a dobrý stav dítěte.

Existuje ještě 12 bodový systém hodnocení, ale ve své praxi jsem se s ním nesetkal. V každém případě vám lékaři poskytnou verdikt, dobrý nebo špatný. Jen ležím v nemocnici není co dělat tajně vyfotil výsledky a pokusil se dešifrovat.

Dále uvedu ukazatele, které jsou hodnoceny pomocí CTG.

Bazální rytmus (bcc nebo srdeční frekvence) - hlavní srdeční frekvence.

Norma: 110–160 v klidném stavu, 130–190 během fetálních pohybů. Mělo by to být normální a hladké.

Variabilita rytmu (rozmezí HR) je průměrná odchylka rytmu od bazální. Norm: od 5 do 25 tepů / min.

Zrychlení je vrchol zrychlení srdečního rytmu (vysoké hroty v grafu). Množství a amplituda jsou brány v úvahu..

Norma: 2 vrcholy za 10 minut během období aktivity plodu.

Počet zrychlení je více než dva za 30 minut, jejich amplituda je asi 15 úderů / min.

Zpomalení je vrchol opačný k zrychlení, tj. Dolů. Označuje zpomalení v rytmu. Může být rychlý a pomalý (druhý horší).

Normální: nepřítomné nebo rychlé a mělké.

Počet zpomalení by měl být co nejmenší a jejich hloubka by neměla být větší než 15 úderů / min. Pomalé zpomalení by nemělo chybět.

Oscilace - amplituda změn srdeční frekvence plodu.

Ukazatel stavu plodu (PSP) - méně než 1 obvykle označuje normální stav plodu. Od 1 do 2 - malá porušení, více než 2 - závažná porušení.

Ale mějte na paměti, že většina z tohoto seznamu může být i přes ukazatele normální, protože to může být způsobeno různými podmínkami, o nichž jsem psal výše (například dítě spalo nebo škytávalo).

A je velmi důležité podívat se na graf, protože také hodně dešifruje. Může být použit k určení, proč je srdeční frekvence nadhodnocena, například to byl pohyb nebo kontrakce dělohy..

Čáry grafu by navíc neměly být blízko přímky, měly by existovat ostré vrcholy nahoru a dolů. Nepřekračujte však normy.

Druh zpomalení je velmi důležitý a to, co je způsobuje.

Mohl bych napsat mnohem víc, že ​​jsem se například dozvěděl o typech grafů a různých odchylkách od normy, než k čemu to může být, ale je to tak obtížný proces, že když jsem studoval tolik informací, že jsem dešifrování úplně nezjistil, naučil jsem se pouze základy.

Přesné dešifrování proto může provést pouze lékař nebo zařízení, které vydal výsledek.

Grafy mohu zobrazit pouze s dobrým výsledkem.

 • ◀ Příklady dobrých grafů CTG ▶

Jasně pochopte, co je co:

Příklad grafu CTG s maximálním skóre 10 bodů:

V tomto případě výsledek sám dešifroval lékař.

Takto se vypočítávají výsledky:

To jsem udělal CTG za poplatek.

Tyto výsledky jsou však získány přístrojem CTG na naší prenatální klinice:

V prvním rozpisu mi psali velmi dlouho, protože když se podíváte zblízka na klidné linie, dítě spalo a nepohnulo se.

Věnovat pozornost níže uvedeným pomlčkám je pohyb. A na výše uvedeném grafu vidíte, že se zvyšuje srdeční frekvence. To je míra normální..

A PSP je finále 0,57, a jak jsem psal výše, dokud není jednota normou.

Tento rozvrh CTG byl napsán za pouhých 19 minut, i když pro spolehlivost by mělo být více. Ale zdarma LCD, je to zdarma a nikdo zde nebude trávit spoustu času.

Šířka pásma v tomto grafu je 0,01. První velká rezonance srdeční frekvence s rozpětím od téměř 180 do 100 mě však zmátla.

Ale opět nejsem odborník a bylo mi řečeno, že je vše v pořádku.

Pro ty, kteří nezvládli můj velký text, shrnuji výše uvedené.

✔ CTG musí provádět každý, nejméně jednou během těhotenství a při porodu.

Tento postup naprosto neubližuje.!

CTG výsledky správně můžete interpretovat pouze lékaře nebo zařízení, nesnažte se ponořit do sebe, nerozumíte ničemu.

Těhotenství, příprava, porod:

Těhotná lékárnička:

Jak dát své tělo do pořádku po porodu, pokud není čas:

Jak se CTG provádí a co to je

Jak se provádí CTG?

Kardiotocografie, to je zkratka lékařské zkratky CTG. Metoda testování zdraví plodu, založená na zaznamenávání a hodnocení jeho srdečního rytmu na různých místech, v klidu, v dynamice, pod vlivem různých vnějších a vnitřních podmínek. Pojďme mluvit o tom, jak se CTG plodu provádí a co to je.

Taková studie pomáhá odhalit stopy hypoxie, nedostatek kyslíku v plodu, což ztěžuje vyladění změn v matčině těle, které vznikají v důsledku různých vlivů, změny prostředí. Hypoxie je doprovázena zpožděním v růstu a vývoji dítěte a zvyšuje se pravděpodobnost různých nepřesností během porodu a prvních dnů života. CTG je tedy podle recenzí jednorázovou fixací kontrakcí dělohy a srdečního rytmu dítěte..

Rozlišují se dva typy kardiotocografie:

Externí CTG. Ukazatele děložních kontrakcí a srdečních tepů plodu jsou stanoveny bez pronikání kůží, přičemž zařízení se aplikuje na stěnu břicha těhotné ženy. Analýza využívá speciální senzory. První ultrazvuk fixuje srdeční rytmus plodu, druhý je tenzometrický, zejména pro analýzu děložních kontrakcí. Neexistují žádné kontraindikace na externí CTG metodu, používá se během těhotenství a během porodního procesu ke stanovení stavu plodu pomocí CTG.

Přímé CTG se koná při narození. Elektroda EKG je připojena k hlavě dítěte a do dutiny dělohy je zaveden katétr.

aplikace

V Moskvě předepisuje CTG gynekolog přibližně 30 týdnů, plus nebo mínus patnáct dní. Nejpřesnější údaje o stavu plodu lze pozorovat teprve od třicátého druhého týdne. Právě v této době je stanoven režim dynamiky a zbytku plodu. Délka spánku nebo zbytku plodu je přibližně 30 minut, je třeba to vzít v úvahu, aby nedošlo k chybám během CTG.

Pokud těhotenství půjde dobře, bude detekována fetální CTG a lékař předepíše postup nejvýše 1krát týdně. V případě méně příznivého těhotenství se CTG předepisuje každých 5 dnů nebo podle změny v pohody těhotné ženy. Povinná CTG se provádí během samotného porodu v prvním a druhém období. Četnost CTG stanoví lékař podle výsledků stavu matky a dítěte

Nejlepší čas pro kardiotocografii je, když je nejvyšší aktivita plodu pozorována od 9,00 do 14,00 a od 19,00 do 24,00 moskevského času. Nejlepší je udělat kardiotocografii na lačný žaludek nebo výrazně po jídle, nejpozději hodinu po podání glukózy. Je nutné přísně dodržovat pravidla, i když nebyl dodržen čas, měl by být další CTG proveden podle všech zavedených norem. Glukóza ovlivňuje dynamiku plodu, nezapomeňte na to, aby výsledky CTG plodu nebyly chybné.

Proces

Externí kardiotocografie je prováděna ve vhodné poloze pro těhotnou ženu, sedící nebo ležící, hlavní věc je, že srdeční rytmus plodu je pozorován, ne ve všech pozicích je to možné. Kardiotocografie ležící na zádech se nedoporučuje z důvodu rizika tlaku dělohy na krevní cévy a v důsledku toho nepřesného výsledku analýzy srdeční frekvence plodu a polohy dělohy. Externí ultrazvukové zařízení je umístěno na vnější straně břicha těhotné ženy na místě s lepší slyšitelností srdečního rytmu plodu a tenzometr je připevněn k okraji pravého rohu dělohy. V průměru je doba záznamu CTG v Moskvě přibližně čtyřicet minut, doba trvání se podle recenzí zkracuje na 15 minut, pokud fetální ukazatele CTG dosáhly požadovaného výsledku.

Při narození se provádí kardiotocografie po dobu 20 minut. Pokud jsou u ženy, která rodí, pozorovány abnormality, zvyšuje se doba CTG.

Způsob získávání informací

Podle metody získávání kardiotocografických informací se rozlišují dva typy a zahrnují tyto odrůdy:

 • Nestresová analýza - fetální srdeční aktivita je fixována v normálních polohách její polohy se zaznamenáváním pohybů a značek o dynamice na kardiotogramu;
 • Oxytocinová stresová analýza. Boj je způsoben zavedením roztoku oxytocinu do žil a monitoruje proces srdečního rytmu plodu;
 • Test na savce (test s aktivací bradavek). Kontrakce jsou způsobeny expozicí mléčných žláz tlakem na bradavky prsty. Zavlažování bradavek provádí přímo těhotná žena před začátkem častých kontrakcí, kontroluje se to kardiotografem. Tato metoda je nejspolehlivější ve vztahu k dříve popsaným a má výrazně méně odchylek.

Přímý vliv na plod:

Akustická analýza - stanovení reflexů srdečního rytmu nenarozeného dítěte, reagující na nepříjemné zvuky.

Reflexní testy - hydrolýza srdeční aktivity plodu, reagující na vnější vlivy, které jsou vytvářeny reflexními vazbami mezi integritou matky a plodu, je tento proces velmi vzácný.

Dešifrování

Charakterizují umístění plodu umístěného v lůně ženy, rozlišují se následující znaky:

 1. Srdeční frekvence - srdeční data;
 2. Střední srdeční frekvence přímo srdeční kontrakce mezi kontrakcemi;
 3. Změna základní frekvence;
 4. Zrychlení srdeční frekvence;
 5. Tepová frekvence.

Fetální skóre CTG jsou považována za nejdůležitější pro diagnózu, vnější součástí procesu je externí hodnocení stavu těhotné ženy. CTG se používá již dlouhou dobu a dosud neexistuje nejpřesnější aparát pro stanovení stavu plodu.

Jak se připravit na CTG během těhotenství

Podle vnějších charakteristik není možné zjistit stav dítěte v děloze. Pokud ovládáte pouze pohyb, nemusíte si všimnout závažných a nebezpečných příznaků, které se vyskytnou, když plod trpí. Kardiotocografie (CTG) během těhotenství ukazuje, že dítě má problémy nebo vývojové abnormality, které je třeba okamžitě řešit.

Co je CTG a proč to je?

Kardiotocografie je vážným základním komplexním sledováním života plodu.

Zaznamenávají se kontrakce dělohy, srdeční frekvence pomocí speciálních senzorů. Rozpoznávají signál odražený od srdce dítěte. Výsledky se zobrazí na obrazovce monitoru a lékař vypočítá počet tepů za minutu.

CTG je velmi podobný dopplerografii, ale určuje pouze srdeční frekvenci plodu.

Během procedury jsou intervaly mezi vrcholy fixovány. Data se zaznamenávají na speciální pásku ve formě grafu křivky. Výsledky postupu jsou podobné kardiogramu.

Druhý řádek Na monitoru CTG registruje intervaly děložních kontrakcí.

Kombinace obrazu dvou linií v čase pomáhá studovat práci srdce dítěte a frekvenci děložních kontrakcí.

Před zahájením vyšetření lékař určí zónu nejlepší slyšitelnosti srdečního rytmu plodu podél přední stěny a poté se na tomto místě upevní senzory zařízení.

Kdy to dělají a jak často jsou vyšetřovány

Při normálním průběhu těhotenství se tento postup provádí jednou. Pokud existuje podezření na patologii ve vývoji, je studie znovu přidělena. V případě detekce intrauterinního onemocnění - CTG se provádí systematicky ke sledování změn v práci malého srdce.

CTG během těhotenství je předepsána nejdříve 26 týdnů, protože před tímto obdobím se neobjeví srdeční patologie dítěte.

Do 33. týdne začíná dítě střídat období klidu a aktivity. Je navázáno spojení mezi fungováním srdce a pohyblivostí. Pomocí kardiotocografie můžete určit stav srdce v obou obdobích.

CTG plodu se také provádí během přirozeného porodu a císařského řezu. To je nezbytné a důležité pro zjištění celkového zdraví plodu a pro správné rozhodnutí o následném řízení porodu..

Zvláštní pozorování je povinné u kojenců, u kterých bylo zjištěno zapletení pupeční šňůry na základě konečného ultrazvukového vyšetření.

Indikace studie

Potřeba CTG je nutná v následujících případech:

 1. Patologie srdečního rytmu při počátečním provedení kardiotocografie.
 2. Nepříznivý průběh předchozího těhotenství (potrat, předčasnost, odhalené vývojové patologie plodu, vrozené malformace u starších dětí).
 3. Případy, kdy těhotná žena pociťuje atypické chování plodu (častý pohyb, úzkost nebo apatie dítěte).
 4. Nemoc matky (chronická, infekční a další).
 5. Období po ošetření plodu plodu.
 6. Gestóza způsobující nedostatek kyslíku, což vede ke zpoždění vývoje dítěte.
 7. Chronické infekce a závislosti matky.
 8. Předjíždění těhotenství.

Existují dvě diagnostické metody: externí a interní.

První z nich se používá po 30 týdnech během porodnické péče. Zařízení jsou položena na břicho a žena je umístěna na zadní nebo levé straně. První senzor zachycuje srdeční frekvenci. Druhý - děložní kontrakce.

V době porodu zaujímají děti pozici hlavy. Po prohmatání porodníka se prohmatá oblast břicha matky přiléhající k zadní části dítěte. Na tomto místě je připojen první senzor.

Pokud žena očekává dvojčata, CTG se zaznamenává zvlášť pro každé dítě.

Výhodná denní doba pro proceduru je před obědem od 9 do 14 a před spaním od 19 do 24 hodin. Během tohoto období se fetální aktivita maximálně projevuje..

Druhý senzor odráží aktivitu dělohy a je umístěn na pravé děložní základně.

Doktor předá senzor do rukou pacienta, s jeho pomocí jsou zaznamenány pohyby plodu. Když na pásu karet kliknete na tlačítko dálkového ovladače, objeví se určitá značka.

Vnitřní postup pomocí spirálové elektrody se provádí během porodu.

Tímto způsobem jsou určeny boje. Prostřednictvím vagíny je k hlavě dítěte připevněno zařízení.

Povinné údaje pro vnitřní metodu jsou otevření děložního hrdla 2 cm a vypouštění vody.

Tato metoda není na rozdíl od externí příliš běžná.

Příprava na postup

CTG nemůžete dělat na lačný žaludek, po vydatné večeři nebo do dvou hodin po jídle. Tělo dítěte závisí na stavu těla a zdraví matky.

Po jídle stoupá hladina cukru v krvi, což ovlivňuje nadměrnou mobilitu a aktivitu. Obrázek studie se může ukázat jako rozmazaný a lékař může stanovit špatnou diagnózu..

Existují situace, kdy má zdravá matka abnormální změny v těle dítěte v záznamu CTG.

To je příčinou následujících faktorů:

 1. Těžké jídlo před CTG.
 2. Nahrávání bylo prováděno, zatímco dítě spalo.
 3. Nadváha těhotná.
 4. Nadměrná fetální aktivita.
 5. Nedostatečné uložení senzoru.
 6. Vícečetné těhotenství.

Před dlouhým a monotónním postupem musíte relaxovat a dostatek spánku. Je povoleno jíst malé kousky čokolády, aby se dítě vzbudilo.

Protože CTG je poměrně zdlouhavá procedura, doporučuje se před ní jít na záchod.

Jak dlouho CTG vydrží

Doba trvání závisí na mobilitě a je až 40 minut. Vyjasnění výsledku postupu trvá 20 minut.

Zaznamenají se nejméně 2 epizody pohybu 20 sekund nebo více a také počet děložních kontrakcí během tohoto období..

Ukazatele KTG

Kardiotocografické pásky interpretují odlišně. Chcete-li získat normální hodnocení, dodržujte pravidla zavedená komisí FIGO.

Indikátory jsou rozděleny do tří typů: normální, podezřelé a neobvyklé.

Podezřelý obr. CTG vyžaduje další stresové vyšetření. Projevy jsou typické: bazální rytmus, charakterizovaný srdečním rytmem 100-110 a 150-170 tepů / min..

Normálně dosahuje 5-10. Pokud není zrychlení zaznamenáno (zvýšená, zvýšená srdeční frekvence).

Všechny charakteristiky jsou nastaveny na 0-2 body. V závěrečné fázi jsou shrnuta čísla a je učiněn závěr o zdravotním stavu. Například CTG 8 bodů znamená, že těhotenství prochází bez příznaků, komplikací a patologií.

Monotónní rytmus je zaznamenán s nedostatkem kyslíku nebo když dítě spí dlouhou dobu. Sinusový rytmus je záznam, ve kterém srdce bije rychleji.

Pokud je dítě v klidu a rytmus je fixní sinus, znamená to složitý průběh.

Rozdělení výsledků

Dekódování výsledků CTG provádí lékař po obdržení výsledků vyšetření. Při dekódování indikátorů se bere v úvahu několik faktorů:

 1. bazální rytmus (srdeční frekvence) a jeho variabilita;
 2. zpomalení nebo zrychlení srdeční frekvence;
 3. děložní aktivita (tokogram).

Výsledky studie jsou hodnoceny na 10 bodové stupnici, kde:

 • 9 - 12 bodů - srdce dítěte je normální;
 • 6 - 8 bodů označuje hladovění plodu kyslíkem. Po ošetření je vyžadován druhý postup;
 • 5 bodů nebo méně - těžká dětská hypoxie. V takových případech je indikováno nouzové narození..

Dešifrování dat CTG nelze považovat za diagnózu. Toto jsou v první řadě další informace o stavu plodu..

Podrobné dekódování tabulky CTG:

 1. Nejvyššími hodnotami jsou klidné těhotenství, které není komplikováno gestózou a dalšími patologickými stavy ženského těla. Norma CTG během těhotenství je od 8 do 10 bodů.
 2. C 6-7 - primární známky poškození a utrpení, hypoxie. Jmenovat před zkouškou.
 3. 5 nebo méně - vyžaduje se lůžkové ošetření a poskytování kvalifikované péče. Existuje riziko ohrožení života.

Graf ukazuje, že záběry se změní v pády. Lékař odhadne průměrnou hodnotu. Maminka může osobně vyhodnotit harmonogram CTG. Na úrovni nataženého ramene je informační list tlačen zpět a podél kardiotogramu je nakreslena přímka.

Lékaři také studují snížení srdeční frekvence. Toto je graf s malými zuby, který charakterizuje odchylku od bazálního rytmu..

Za minutu by jich mělo být šest a nic víc. Toto je typický výskyt po 32–39 týdnech. Lékař je ostražitý, pokud je změna velikosti hřebíčku 0-10 tepů / min.

Zpomalení je zpoždění a zhoršení srdečního rytmu (na grafu to vypadá jako dutiny). Normálně nejsou zaznamenány nebo jsou nevýznamné..

Pokud je hladina překročena na 25 úderů za minutu, takové dekódování CTG během těhotenství naznačuje, že je nedostatek kyslíku nebo pupečníkového zapletení.

Při změně počtu zubů věnujte pozornost 32-38 týdnů. Když dítě kope, jeho srdce bije o několik sekund rychleji. Na kardiogramu se objeví velký zub, který roste - roste.

Pokud budou alespoň 2 za 10 minut - dynamika je pozitivní. Snížení nebo zkrácení je opakem. Jedná se o hroty směřující dolů od 34-39 týdnů..

Účinek procedury na plod

Díky CTG se učí o životě dítěte a průběhu procesu narození, identifikují abnormality a přijímají je k jejich odstranění.

Procedura je pro dítě zcela neškodná, takže studium lze provést neomezeně mnohokrát.

CTG Kardiotocografický monitor plodu. Přednáška pro lékaře

Přednáška pro lékaře "CTG Cardiotocography fetal monitor." Přednášku pro lékaře vede gynekolog Zhushman Vladimir Vladimirovich.

Na přednášce byly zváženy následující otázky:

 • CTG metoda registrace srdeční aktivity plodu, která přesněji charakterizuje funkční stav plodu v ante- a intrapartálním období
 • Registr moderních kardiomonitorů: srdeční činnost plodu, kontrakce dělohy, pohyb plodu
 • Snímač srdečního záznamu: založený na principu Dopplera (ultrazvukový senzor)
 • Kontrakce dělohy
 • Záznam
  • Poloha pacienta: napůl sedící nebo na boku (stlačení spodní duté žíly)
  • Ultrazvuková sonda je namontována na přední břišní stěně v oblasti největšího slyšitelnosti tónu plodu.
  • Senzor TOKO je nainstalován v děložním pozadí
  • Senzor fetálního pohybu je umístěn v ruce (pacient si pohyb nezávisle zaznamenává)
 • CTG skóre (nestresový test)
  • Bazální rytmus (120 - 160 za minutu). průměrná hodnota
   • Tachykardie> 160
   • Bradycardia 15 úderů po dobu> 15 sekund.
  • Stresový test (oxytocinový test): reakce srdeční aktivity v reakci na děložní kontrakce. Rychlost zavádění oxytocinu 0,01 IU za minutu ve fyziologickém roztoku. Kontraindikace: placenta previa, plodová voda, jizva dělohy, placentární abrupce
  • Za 10 minut 3 kontrakce - pozitivní zátěžový test v případě pozdního zpomalení (to je špatné)

  Doplňkový materiál k přednášce

  CTG je metoda funkčního hodnocení stavu plodu založená na zaznamenávání frekvence jeho srdečních rytmů a jejich změn v závislosti na děložních kontrakcích, působení vnějších podnětů nebo aktivity plodu..

  Účelem kardiomonitorujícího pozorování je včasná diagnóza narušení funkčního stavu plodu, což vám umožňuje zvolit si vhodnou taktiku terapeutických opatření, jakož i optimální čas a způsob doručení.

  Hlavní výhody této metody:

  • možnost organizovat dynamické monitorování v patologickém průběhu těhotenství.

  Moderní kardiomonitory jsou založeny na Dopplerově principu, jehož použití umožňuje zaznamenávat změny v intervalech mezi jednotlivými cykly fetální srdeční aktivity, které se převádějí na změny srdeční frekvence a zobrazují se ve formě světla, zvuku, digitálních signálů a grafických obrázků (kardiotogram).

  Fetální srdeční aktivitu lze zaznamenat pomocí 2 typů senzorů:

  • neinvazivní (externí ultrazvuková sonda);

  • invazivní (upevněním spirálové elektrody na přední část plodu s přímým záznamem EKG).

  Během těhotenství se používá pouze neinvazivní CTG. V současné době je nejčastější při porodu, protože použití externích senzorů nemá prakticky žádné kontraindikace a nezpůsobuje žádné komplikace..

  Registrace srdečních kontrakcí se provádí na pásce pohybující se rychlostí 1, 2, 3 cm / min. Pro práci lze použít kteroukoli z uvedených rychlostí, čím vyšší je rychlost záznamu, tím obtížnější je posoudit variabilitu rytmu vzhledem k délce záznamu.

  CTG by neměl být prováděn na lačný žaludek nebo do hodiny po intravenózním podání roztoku glukózy. Trvání registrace srdeční frekvence plodu s vizuálně uspokojivou křivkou během těhotenství je 20–30 minut, a pokud jsou detekovány patologické rytmy, je to 40–60 minut. V intranatálním období, s normální formou křivky, by záznam měl trvat alespoň 20 minut nebo 5 kontrakcí.

  Poloha senzorů. Pro provedení studie je na přední břišní stěnu matky namontován externí ultrazvukový senzor v oblasti nejlepší slyšitelnosti zvuků srdce plodu. V těhotenství, téměř po celou dobu a na hlavě prezentace plodu, je snímač srdečního rytmu nainstalován ve střední linii břicha pod pupkem - to je nejpravděpodobnější místo pro příjem stabilního zvukového signálu. V případě předčasného těhotenství a porodu je senzor nainstalován blíže k stydké kosti a při pánevní prezentaci je blíže ke spodní části dělohy. Pokud je získán signál uspokojivé kvality, je senzor upevněn pásem. Pokud ne, vyberte novou polohu pohybem senzoru a změnou úhlu.

  Registrace kontrakcí dělohy. Zařízení jsou také vybavena tenzometry pro současné zaznamenávání kontraktilní aktivity dělohy. Během záchvatu se tlak na tenzometru na břiše těhotné ženy zvyšuje úměrně k nitroděložnímu tlaku a je převeden senzorem na elektrické impulsy, zaznamenané ve formě křivky. Pro registraci kontrakcí dělohy je v děložním pozadí nainstalován tenzometr.

  Kardiotocogram tedy představuje dvě křivky kombinované v čase: jedna z nich zobrazuje srdeční frekvenci plodu a druhá ukazuje kontraktilní aktivitu dělohy. Křivka aktivity dělohy kromě kontrakcí dělohy také zaznamenává motorickou aktivitu plodu. U moderních monitorů plodu je k dispozici speciální dálkové ovládání, pomocí kterého může těhotná žena samostatně detekovat pohyby plodu.

  Použití gelu. Bezprostředně před vyšetřením je snímač srdeční frekvence (ultrazvuk) nebo oblast břicha, kde bude umístěn, potřen akustickým gelem. Gel se neaplikuje na senzor pro záznam kontraktilní aktivity dělohy.

  Doba trvání CTG. Minimální doba záznamu je 10 minut. Pokud jsou v tomto intervalu získány všechny známky pohody, můžete nahrávání zastavit..

  Pokud jsou detekovány rušivé rytmy, provádí se CTG, dokud se neobjeví známky pohody nebo až 60 minut.

  Pokud se zjistí patologické rytmy, rozhodne se o další terapeutické taktice v kterékoli fázi registrace srdečních rytmů.

  Při hodnocení stavu plodu má zásadní význam období jeho činnosti. Je důležité, aby se během CTG zaznamenala alespoň část období aktivity plodu, doprovázená jeho pohyby.

  Volba času a frekvence vyšetření. Četnost sledování CTG v ambulanci během těhotenství závisí na míře rizika perinatální patologie. U skupiny s nízkým rizikem těhotných žen se může pohybovat od jednou za 3-4 týdny až po skupiny s vysokým rizikem jednou za 10-14 dní. V případě potřeby by se CTG mělo provádět každé 2-3 dny nebo častěji - dokonce i několikrát denně. Pokud jsou během těhotenství detekovány kardiotocografické příznaky hypoxie, provádí se studie denně, dokud není plod normalizován nebo dokud není rozhodnuto o potřebě porodu. Nejnepříznivější hodiny pro výzkum, poskytující falešně pozitivní informace o špatném stavu plodu, jsou od 4 do 9 ráno a od 14 do 19 večer.

  Výběr prostor pro zkoušení. Místnost by měla být co nejpohodlnější, připomínající obyčejný obývací pokoj. Přístup do cizinců (jiné těhotné ženy, zdravotnický personál) by měl být přísně omezen. Žena by měla být informována o maximální možné době trvání studie 60 minut před zahájením studie, aby se zabránilo vzrušení. Záznam by měl být proveden v nejpohodlnější poloze pro ženu.

  CTG je další instrumentální diagnostická metoda a informace získané na základě studie odrážejí pouze část komplexních patofyziologických změn, ke kterým dochází v systému matka-placenta-plod. Proto jsou informace získané během studie porovnány s klinickými údaji a výsledky jiných studií.

  Při dekódování záznamu se stanoví řada indikátorů, které mají normální a patologické příznaky, které mohou spolehlivě posoudit stav reaktivity kardiovaskulárního systému plodu.

  PARAMETRY FETÁLNÍHO SRDCE

  Vyhodnocení kardiotocogramu začíná analýzou BSES, což znamená průměrnou srdeční frekvenci plodu bez zohlednění srdeční frekvence plodu během zrychlení a zpomalení.

  BSEC je tedy stanovena za následujících podmínek:

  • nedostatek pohybů plodu;

  • v intervalech mezi kontrakcemi dělohy;

  • vyjma období zrychlení a zpomalení.

  Při dlouhodobém těhotenství a při normálním stavu plodu je srdeční frekvence od 120 do 160 tepů / min (průměrně 140–145 tepů / min).

  Podle Voskresensky S. L. je srdeční frekvence v předvečer předporodní smrti (tj. V den nebo dokonce v den studie) v průměrných digitálních hodnotách uvedeného frekvenčního pásma (tj. Přibližně 140 úderů / min), a nikoli jeho limity. Ukazatel bazální frekvence se proto týká neinformativních kritérií pro hodnocení stavu plodu v prenatálním období [3]..

  Tachykardie. Srdeční frekvence vyšší než 160 úderů / min, která je zaznamenávána déle než 10 minut, se kvalifikuje jako tachykardie, v rozmezí 161 až 180 úderů / min je charakterizována jako mírná tachykardie a více než 180 úderů / min - podle výrazu (obrázek 1). Rozlišují se následující důvody rozvoje tachykardie:

  • Malformace a nedostatečná funkce srdce plodu.

  • Horečka těhotné.

  • Hypertyreóza u těhotné ženy.

  • Účinky drog.

  Obrázek 1. Tachykardie. Bazální rytmus 165 tepů / min. Neexistuje žádné zrychlení. Variabilita uložena

  Podle výzkumu Voskresensky S.L. se srdeční frekvence plodu nad 160 tepů / min se stejnou frekvencí vyskytuje jak ve skupině zdravých plodů, tak ve skupině, která zemřela předporodně - 4% (P95% = 2-7%) a 3% (P95% = 1-8%), respektive [3].

  To znamená, že význam tachykardie pro nepříznivý výsledek je přehnaný, avšak jeho ignorování je také nepřijatelné. V období před porodem, s jeho epizodickou detekcí a vysokou variabilitou srdeční frekvence, to naznačuje, že nahrávky se shodovaly s fází bdění. Toto je norma, ne indikace pro císařský řez. Když je tachykardie přítomna déle než půl hodiny a je kombinována s nízkou variabilitou srdeční frekvence, je to známka obecné dysfunkce.

  Při klinickém hodnocení tachykardie jako příznaku nemoci tedy není důležitá samotná úroveň bazálního rytmu, ale její variabilita.

  Bradykardie Snížení srdeční frekvence pod 120 tepů / min, zaznamenané více než 10 minut, je charakterizováno jako bradykardie, která je způsobena aktivací parasympatické části autonomního nervového systému plodu (obrázek 2)..

  Obrázek 2 - Bradykardie. Bazální rytmus 100 bpm.

  Příčiny, které vedou k bradykardii, zahrnují:

  • Těžká hypoxie plodu.

  • Malformace fetálního srdce.

  • Užívání léků s b-blokačním účinkem.

  • Mateřská hypotenze.

  • Těžká mateřská hypoglykémie, která přispívá k rozvoji hypoxémie.

  • Komprese dlouhého kabelu.

  • Intrauterinní infekce vedoucí ke strukturálním změnám v myokardu a zhoršenému vedení.

  Navzdory skutečnosti, že nízký bazální srdeční rytmus v předporodním období může být důsledkem užívání drog, nejčastěji se vyskytuje s těžkou chronickou hypoxií plodu, obvykle na pozadí již vytvořeného lineárního nebo sinusového srdečního rytmu plodu..

  Bazální rytmus menší než 110 tepů / min se vyskytuje v 1 případě na 100-200 kardiotogramů v případě chronické hypoxie plodu a v uspokojivém stavu v 1% [3].

  Proto je výskyt bradykardie, pokud tam dříve byla normocardie, kardiotocografickým příznakem postupného zhoršování plodu. I když srdeční frekvence nedosáhla kritických čísel.

  Variabilita srdeční frekvence. Charakteristiku bazálního rytmu doplňuje hodnocení jeho variability. Variabilita bazálního rytmu se skládá z mnoha složek: amplitudy kmitů, jejich opakovací frekvence, kolísání bazální frekvence, přítomnost zrychlení a zpomalení. Amplituda a frekvence kmitání jsou však často označovány jako variabilita..

  Frekvence rytmické variability je počet fluktuací bazální frekvence, ke kterým dochází za 1 minutu. Tento parametr může být určen celkovým počtem vrcholů (kmitání) nebo dvojnásobkem počtu vrcholů obrácených jedním směrem (obrázek 3)..

  Obrázek 3 - Stanovení frekvence podle počtu vrcholů kmitání směřujících nahoru - 8

  Tento termín se týká rozdílu mezi absolutním maximem a minimem všech kmitů a je počítán v 10minutových intervalech záznamu. Výpočet nebude zahrnovat zrychlení a zpomalení. Amplituda kmitů určuje šířku záznamu CTG a je důležitým ukazatelem srdeční aktivity plodu (obrázek 4)..

  Obrázek 4 - Amplituda kmitů 20 úderů za minutu

  Normální v antatálním období jsou považovány za hodnoty amplitudy kmitů více než 6 úderů / min. Vysoká variabilita srdeční frekvence plodu v reakci na stresující situaci v této době naznačuje absenci chronické hypoxie a dobré vyrovnávací rezervy plodu..

  TYPY PRŮMĚRNÉ RYTMY VARIABILITY

  V klinické praxi se nejčastěji používá následující klasifikace typů variability bazálního rytmu (Hammacher, 1968):

  • typ 0 („mute“) - 0-3 bpm / min (obrázek 5);

  • typ I (nízká výdrž) - 3-6 bpm / min (obrázek 6);

  • typ II (zvlněný nebo vibrační) - 25 úderů / min (obrázek 7);

  • Typ III (slaný nebo vzpínající se) - 25 nebo více bpm (obrázek 8).

  Obrázek 5 - „němý“ nebo „nulový“ typ variability bazálního rytmu

  Obrázek 6 - Nízko inhibující typ variability bazálního rytmu

  Obrázek 7 - Zvlněný typ variability bazálního rytmu

  Obrázek 8 - Variabilita bazálního rytmu v saltátoru nebo „skákání“

  Rozlišuje se také sinusový rytmus (obrázek 9), ve kterém vzorec záznamu CTG má podobu sinusové vlny. Při detekci sinusového rytmu a potvrzování příznaků utrpení plodu pomocí jiných metod komplexní diagnostiky je vhodné včasné chirurgické doručení, protože je možná předporodní smrt plodu.

  Obrázek 9 - Sinusový rytmus

  Nejdůležitější charakteristikou kardiotogramu je pomalé přechodné kolísání srdeční frekvence plodu ve formě zrychlení, zvaných zrychlení a kontrakce, které se nazývají zpomalení..

  Na kardiotocogramu se zrychlení (obrázek 10) projevuje dočasným zvýšením srdeční frekvence plodu o 15 tepů / min nebo více, které trvá nejméně 15 sekund (průměrně 20–60 s).

  Obrázek 10 - Zrychlení

  Zrychlení mají nejčastěji trojúhelníkový tvar a jeden vrchol, jejich amplituda je obvykle v rozmezí 20-30 úderů za minutu.

  • Sporadické zrychlení - změny v bazálním rytmu spojené s pohyby plodu nebo v současnosti neurčenými příčinami.

  • Periodické zrychlení - zrychlení bazálního rytmu, ke kterému došlo v reakci na kontrakce.

  • Pravidelné zrychlení - zaznamenáváno přibližně ve stejných časových intervalech a zjevně nesouvisí s pohyby plodu nebo kontrakcemi.

  Vzhledem k tomu, že amplituda prodloužených oscilací se může měnit od 0 do 25 úderů / min nebo více, může být identifikace zrychlení s dočasným zvýšením srdeční frekvence o 15 úderů / min obtížná, a takovou změnu lze považovat za oscilaci. V těchto případech by zrychlení mělo provádět takové změny srdeční frekvence, při kterých jejich amplituda překročí amplitudu kmitů.

  Prodloužené zrychlení (obrázek 11) má dvojí prognostický význam. Mohou to být fyziologické reakce srdečního rytmu na řadu pohybů plodu. Jako epizodický jev lze pozorovat při normálním těhotenství. K rychlým pohybům zdravého plodu však často dochází v počátečních stádiích akutní hypoxie. Proto při detekci prodlouženého zrychlení je nutné opakovat studii CTG.

  Obrázek 11 - Prodloužené zrychlení

  Zpomalení je dočasné snížení srdeční frekvence plodu o 15 tepů za minutu nebo více po dobu 15 sekund nebo více.

  Rozlišují se spontánní (nezávislé na děložních kontrakcích) a periodické (spojené s děložní aktivitou) delece..

  • dip 0 - špičkové zpomalení, které netrvá déle než 30 sekund, amplituda 20-30 tepů / min;

  • dip 1 - časná zpomalení, synchronní s kontrakcemi, trvající 20-50 s, amplituda 30-60 tepů / min;

  • dip 2 - pozdní zpomalení, rytmus se zpomalí po 30-60 sekundách od začátku zápasu a trvá déle než 60 sekund, amplituda je 1060 tepů / min. Při amplitudě více než 70 úderů / min je prognóza považována za nepříznivou, pozdější zpomalení ve tvaru písmene U.V.W se rozlišují tvarem;

  • dip 3 - proměnná zpomalení. Kombinace dip 1 a dip 2, amplituda 30-90 bpm, doba trvání 30-80 sekund nebo více.

  Časná zpomalení (obrázek 12) jsou kompenzační reakcí kardiovaskulárního systému v důsledku tlaku na hlavu plodu, který může být způsoben kontrakcemi dělohy..

  Časná zpomalení se vyznačují pravidelným tvarem s hladkým vrcholem. Jejich začátek a konec v čase se shoduje s působením dráždivých faktorů a amplituda nejčastěji nepřesahuje 30 bpm.

  Zpravidla v přítomnosti časných zpomalení nedochází k porušení variability bazálního rytmu, tachykardie nebo bradykardie.

  Pozdní zpomalení (obrázek 13) je známkou porušení BMD a progresivní fetální hypoxie. Pozdní delece na záznamech mají pravidelný tvar s jedním vrcholem (trvání redukce a obnovení srdeční frekvence se shoduje), srdeční frekvence se snižuje po začátku kontrakce dělohy, zpožděná o 20-60 s. Maximální pokles je zaznamenán po vrcholu kontrakce a obnovení srdeční frekvence na počáteční úroveň nastane po skončení záchvatu.

  Pozdní zpomalení jsou často doprovázena zhoršenou variabilitou bazálního rytmu, tachykardií nebo bradykardií. Výskyt jediného pozdního zpomalení bez narušení variability bazálního rytmu nezpůsobuje obavy plodu, ale vyžaduje pečlivější dynamickou kontrolu.

  Obrázek 13 - Pozdní delece

  Nepříznivým prognostickým znakem je přetrvávající, nevylučitelná pozdní zpomalení spojená se snížením variability bazálního rytmu v důsledku zvyšující se hypoxie a metabolické acidózy..

  Proměnlivá zpomalení se ne vždy shodují v čase s kontrakcemi dělohy nebo s pohyby plodu, vyznačují se nepravidelnou formou záznamu ve tvaru V, U a W. Amplituda variabilního zpomalení se velmi liší - od 30 do 90 bpm a jejich trvání je od 30 do 60 s. Při maximálním zpomalení srdeční frekvence je často nižší než 100 tepů za minutu (obrázek 14).

  Obrázek 14 - Proměnlivá zpomalení

  Nedetekovatelné a pokračující těžké proměnné zpomalení s pomalým obnovením srdeční frekvence na počáteční úroveň a další poruchy bazálního rytmu ukazují na závažnou hypoxii plodu a acidózu.

  VIZUÁLNÍ HODNOCENÍ KARDIOGRAMŮ

  V současné době nejběžnější skóre pro hodnocení CTG při narození Fischera a spoluautorů (1976) (tabulka 1), Savelyeva G.M. (1984) (tabulka 2), klasifikace navržená Perinatálním výborem Mezinárodní federace porodníků a gynekologů (1987) ( tabulka 3).

  Tabulka 1 - Měřítko hodnocení CTG (W. Fisher, 1976)

Články O Neplodnosti