Hlavní Analýzy

Dekódování výsledků pomocí CTG

Co je kardiotocografie? CTG je jednoduchý a absolutně bezpečný postup, který se provádí v pozdním těhotenství. Ale ne každá matka může dešifrovat výsledky studie, pochopit, co by mělo být normou CTG plodu a co tato studie dává.

Cardiotocograph je zařízení, které je ve všech porodnicích a porodních klinikách. S ním můžete vyhodnotit zdravotní stav dítěte po 32 týdnech těhotenství, kdy dítě naváže spojení mezi pohyby a srdeční frekvencí, to znamená, že jeho srdce bije jinak během odpočinku a během aktivních pohybů. Hlavním parametrem monitorovaným na CTG je srdeční rytmus dítěte. S pomocí CTG však můžete zhodnotit další charakteristiky průběhu těhotenství: hypoxii plodu, malformace placenty, oligohydramniózy a další abnormality. Čím dříve se zjistí nemoci a problémy, tím déle budou lékaři muset jednat a zachránit dětský život. CTG je ve skutečnosti rozšířený kardiogram, který sleduje nejen srdeční rytmus dítěte, ale také jeho pohyby a kontrakce dělohy..

První plánované CTG je předepsáno ženě ve 32 týdnech. Pokud však existuje důvod k podezření na malformace, lze tuto studii provést již ve 20. týdnu. Studie v této době není tak informativní, ale onemocnění a abnormální srdeční rytmus budou přesně rozpoznány.

CTG je nestresový test, absolutně bezpečný pro matku a dítě a nemá žádné škodlivé následky. Tato studie ukazuje základní rytmus srdce dítěte a jeho zdravotní stav a připravenost dělohy na porod. Pouze na CTG můžete rozlišit tréninkové zápasy od těch skutečných.

Jak je postup CTG plodu

Přestože CTG plodu je nestresovým testem a běžným postupem, který každá těhotná žena dělá, mnoho dívek se bojí jít poprvé, protože nevědí, co se stane v ordinaci lékaře. Procedura je naprosto bezbolestná a nepoškozuje dítě. Je založen na Dopplerově efektu a pracuje na principu ultrazvukové diagnostiky. Zařízení vyšle do těla ultrazvukový paprsek a zachytí jeho odraz. Na základě toho, jak rychle se odražené vlny vracejí, dospěje lékař k závěru o zdraví dítěte, rychlosti jeho srdečního rytmu, poloze a tónu dělohy a mnoha dalších věcech, které lze použít k diagnostice.

Studie trvá nejméně třicet minut, proto se těhotným ženám doporučuje, aby si vzaly jídlo předem a odešly na záchod. Jíst těsně před zákrokem se nedoporučuje, je lepší jíst jídlo po dobu 1,5-2 hodiny před jmenováním lékaře. Den před CTG je zakázáno brát sedativa a pít léky proti bolesti.

Během procedury leží žena na gauči v pohodlné a uvolněné poloze. Gel se aplikuje na její žaludek a jsou nainstalovány senzory, jeden v místě, kde je nejlépe slyšet srdeční rytmus dítěte, druhý dole, v děložním pozadí. Tyto senzory zaznamenávají četnost srdečních rytmů dítěte a stav dělohy a podle výsledků lékař vyhodnotí stav plodu a zdraví matky. V rukou ženy bude dálkové ovládání s tlačítkem, které je třeba stisknout vždy, když se dítě pohybuje. Pokud dítě spí, lékař umožňuje matce jíst něco sladkého, aby zvýšila hladinu cukru v krvi a „probudila“ malého pacienta.

Zařízení zaznamenává všechny pohyby po dobu nejméně 30 minut v řadě a zpravidla to stačí k zachycení všech stavů plodu a spánku a bdění. U dětí v děloze se podmínky mění velmi rychle a lékař může vyhodnotit své zdraví a aktivitu.

Deciphering CTG plodu během těhotenství

Po ukončení záznamu lékař vyhodnotí stav plodu. Hlavní parametry, kterým lékař věnuje pozornost:

 • Frekvence bazálního rytmu, tj. Průměrná hodnota srdeční frekvence během spánku dítěte a během aktivních pohybů. Pokud je matka a dítě v klidu, měla by být frekvence kontrakcí v rozmezí 110 - 160 tepů za minutu, během bdění může puls plodu dosáhnout 190 tepů;
 • Amplituda (variabilita) srdeční frekvence je rozdíl mezi počtem srdečních rytmů v různých obdobích spánku dítěte a bdělosti. V tomto parametru jsou porovnána stejná období a rozdíl mezi počtem srdečních rytmů může dosáhnout 20 tepů za minutu;
 • Zrychlení je v grafu CTG zobrazeno jako denticles. To znamená zvýšení počtu tepů srdce dítěte za minutu a mělo by se objevit asi 1krát za 5-7 minut nebo o něco častěji. Nedostatek zrychlení po dobu 15-20 minut naznačuje patologický vývoj plodu;
 • Zpomalení je dalším aspektem stavu plodu, zpomalením srdeční frekvence. Na grafu zpomalení jsou čáry grafu označeny „poklesy“ a normálně by se to nemělo stát, ale přístroj často nezaznamenává zpomalení srdeční frekvence, ale pohyb dítěte a kontrakce dělohy. Proto je žena dána dálkovým ovladačem pomocí tlačítka, které stiskne pokaždé, když se dítě pohybuje uvnitř: pouze tak bude lékař schopen oddělit normální činnost dítěte od zpomalení a příznaků nemoci;
 • Děložní aktivita je další parametr, který se zobrazuje v záznamu. Kontrakce dělohy se objevuje v reakci na pohyby dítěte, a pokud k tomu dochází příliš často, existuje nebezpečí předčasného porodu.

Normální hodnoty se mohou lišit, ale obvykle jsou:

 • Bazální rytmus - 120 - 160 úderů za minutu;
 • Variabilita - 5-25 úderů / min;
 • 1-4 zrychlení za 15 minut;
 • Ani jedno zpomalení;
 • Děložní aktivita - méně než 15%.

Ale není to vždy tak, že překročení normy k indikátoru znamená povinnou patologii pro vývoj plodu a těhotenství. Nelze vyloučit lidský faktor a technologické chyby. Maminka si nevšimla nebo nevšimla dítěte, které se pohybuje v lůně, a na grafu se objevilo „selhání“ zpomalení. Doktor na prenatální klinice mohl nesprávně stanovit gestační věk a normy se posunuly. I zařízení CTG může být vadné nebo nemusí být kalibrováno..

Pokud jsou data grafu mimo normální rozsah, není třeba panikařit. Pouze lékař, který správně přečte výsledky CTG plodu během těhotenství, a nikoli samotná matka, může přesně diagnostikovat. Ale vzrušení ženy je škodlivé pro nervový systém plodu.

Pokud výsledky studie vyvolají u lékaře pochybnosti, předepíše jinou studii 2 hodiny po první, aby se porovnaly ukazatele, nebo doporučí použití jiných diagnostických metod.

Pro snazší vyhodnocení výsledků studie se používá Fisherova stupnice, jejíž skóre označuje stav plodu během těhotenství. Dítě je považováno za zdravé, pokud je celkové skóre podle výsledků studie 8 nebo 10. Pokud je skóre 6 nebo 7, pak to znamená, že dítě zažívá mírné hladovění kyslíkem, a lékař bude s největší pravděpodobností sledovat svůj stav dále, aby tento stav napravil léky. nebo pošlete mámu do nemocnice. A pokud je skóre menší než 5, potom je těhotenství ohroženo a dítě může zemřít. V tomto stavu je dítě okamžitě hospitalizováno a případně je proveden pohotovostní císařský řez.

Pokud dítě dostává z mateřské krve málo kyslíku, bude pomalu rozvíjet hypoxii. K tomu může dojít, pokud maminka kouří před těhotenstvím a kouří během ní, pokud je dítě zapleteno do pupeční šňůry a v několika dalších patologických stavech. Při hypoxii na CTG se sníží bazální rytmus a dítě v žaludku se bude pohybovat málo a zřídka.

 • Tichý CTG, tj. Statická křivka srdečního rytmu, bez zrychlení a zpomalení;
 • Sinus CTG označuje hypoxii zažívanou dítětem;
 • Střídání zrychlení a zpomalení je nejčastěji známkou propletení pupeční šňůry nebo sevření pupeční šňůry. V obou případech je to pro plod nebezpečné..

Rozdíl v CTG má za následek různé týdny těhotenství

Konvenční studie a analýzy ukazují různé výsledky v různých obdobích těhotenství. Výsledky CTG v období porodu dítěte se však příliš nemění: mezi srdeční frekvencí plodu po 20 týdnech a 36 týdnech těhotenství se radikálně liší, ale rozdíl mezi výsledky studie po 34 a 35 týdnech je téměř neznatelný..

V delším období srdce dítěte bije o něco pomaleji než u dřívějších. Je to způsobeno zráním nervového systému dítěte a zavedením nitroděložního režimu, změnou pohybových a klidových cyklů. V pozdějších fázích je navíc amplituda srdeční frekvence vyšší.

CTG se odstraní také při nástupu porodu, kdy maminka začne porodit. Tato studie ukazuje kontrakci dělohy a jejího stavu a umožňuje sledovat srdeční rytmus dítěte během porodu, aby lékaři mohli včas reagovat na zpomalení rytmu a zachránit tak život dítěte.

Včasné dokončení všech vyšetření je klíčem k narození zdravého dítěte. Takový jednoduchý nestresový test jako CTG pomůže udržet dítě a nervy zdravé pro matku, a pokud těhotenství nejde příliš hladce, pomůže lékařům to včas upozornit a podniknout kroky. CTG můžete dělat jako na bezplatné prenatální klinice, pokud existuje důvod se domnívat, že se dítě v lůně nevyvíjí správně, nebo na soukromých klinikách. Jedná se o jednoduchý postup, i když to vyžaduje hodně času, ale poskytuje dobré přesné výsledky. CTG je součástí třetího screeningu a provádí se nejen ve středu semestru, ale také před narozením a dokonce během nich.

Navzdory vysoké přesnosti studie není možné vyvodit závěr o malformacích a anomáliích vývoje, při pohledu pouze na záznam CTG. Pouze lékař může učinit rozhodnutí a provést diagnózu, a to pouze na základě několika studií, jako je krevní test, ultrazvuk, dopplerometrie a CTG po několik období. Pokud tedy výsledky jedné studie nejsou příliš dobré, stále to nic neznamená a svou matku a dítě můžete diagnostikovat pouze po několika dnech pozorování.

Proč a jak se CTG provádí během těhotenství?

Těhotenství je neobvykle radostnou dobou pro každou ženu, která se chystá setkat se se svým dítětem. Kromě toho je těhotenství také velmi odpovědným obdobím, protože každá máma chce, aby dítě „pohodlně“ žilo v bříšku, bez jakýchkoli nepříjemností a nedostatků, aby se vyvíjelo a formovalo podle všech indikací. Aby bylo možné zjistit, jak pohodlné je dítě v lůně, aby bylo možné včas identifikovat a napravit „problémy“ v tomto ohledu, musí těhotná žena podstoupit testy a v případě potřeby podstoupit určitá vyšetření. Jedna z nejcennějších metod vyšetření se nazývá CTG během těhotenství, což vám umožňuje provést komplexní posouzení stavu plodu..

CTG (kardiotocografie) během těhotenství se provádí s cílem získat výsledky týkající se srdeční aktivity dítěte a srdeční frekvence, jakož i jeho motorické aktivity, míry stahu dělohy a reakce na tyto kontrakce dítěte. CTG během těhotenství, spolu s doppletometrií a ultrazvukem, umožňuje včas určit ty nebo jiné odchylky v normálním průběhu těhotenství, studovat kontraktilní aktivitu dělohy a reakci kardiovaskulárního systému dítěte na ně. Pomocí CTG během těhotenství je možné potvrdit (nebo vyvrátit) přítomnost (nebo nepřítomnost) takových nebezpečných podmínek pro matku a dítě, jako je fetální hypoxie; intrauterinní infekce, nízká nebo vysoká voda; fetoplacentální nedostatečnost; abnormality vývoje kardiovaskulárního systému plodu; předčasné zrání placenty nebo hrozba předčasného porodu. Pokud jsou podezření na jednu nebo druhou odchylku potvrzeny, umožňuje to lékaři včas určit potřebu terapeutických opatření, upravit taktiku těhotných.

Kdy CTG během těhotenství?

Pro CTG během těhotenství se používá speciální přístroj, což jsou dva senzory připojené k záznamovému zařízení. Jeden ze senzorů tedy provádí odečet srdeční aktivity plodu, zatímco druhý zachycuje aktivitu dělohy, stejně jako reakci dítěte na kontrakce dělohy. Ultrazvukový senzor pro poslech srdečního rytmu plodu a tenzometr pro zaznamenání kontrakcí dělohy jsou připojeny k žaludku těhotné ženy pomocí speciálních popruhů. Jedna z hlavních podmínek pro nejúčinnější fixaci indikací je považována za pohodlnou polohu ženy během CTG během těhotenství. Hodnoty se tedy provádějí, když těhotná žena stojí, když leží na zádech, na boku nebo sedí, v každém případě je nutné zvolit nejpohodlnější polohu. Současně bude těhotná žena držet v ruce speciální dálkové ovládání s tlačítkem, které stiskne při pohybu dítěte, což umožňuje zaznamenat změny srdeční frekvence během pohybu plodu.

CTG děložního tonusu a srdeční frekvence plodu: 6, 7, 8, 9 bodů

Když nastávající matka cítí pohyby plodu, je to úžasné: těhotná žena ví, že se dítěti daří dobře. Z motorické činnosti však není možné posoudit možný vznik nitroděložního utrpení u dítěte.

Pro včasné odhalení a prevenci problémů je nutné použít ultrazvukové výzkumné metody (CTG, ultrazvuk a dopplerometrie). Kardiotocografie (CTG) plodu je jednoduchá a cenově dostupná metoda pro hodnocení srdečního rytmu dítěte, pomocí které si můžete všimnout počátečních příznaků nedostatku kyslíku..

Kromě toho je možné identifikovat změny svalového tonu dělohy u žen, které mohou způsobit předčasný porod. CTG je technika pro záznam děložního tónu a srdeční frekvence na speciálním kalibračním papíru. To znamená, že jsou prováděny 2 plány, některá zařízení mohou zaznamenávat motorickou aktivitu dítěte:

 • ultrazvukem fixované údery srdce
 • děložní tón určený tenzometrem

Je kardiotocografie škodlivá pro plod??

Jedná se o absolutně bezpečný postup pro plod i ženu, nezpůsobuje nepohodlí a lze jej podle indikací provádět i denně (v případě hypoxie plodu), zhodnotit účinnost léčby a rozhodnout o nouzovém porodu..

Indikace pro CTG

Nejinformativní metoda v posledním trimestru těhotenství. Teprve po 30 týdnech se zcela vytvoří biorytmy plodu (cykly aktivita-spánek) a vytvoří se specifický reflex (zvýšený srdeční rytmus během pohybů plodu), který lze použít k posouzení úplného zajištění a normálního nitroděložního vývoje dítěte (viz kalkulačka pro výpočet gestačního věku). Mezi hlavní indikace CTG během těhotenství patří:

 • rhesus negativní krev u žen
  s vysokým rizikem vzniku hemolytika
  fetální onemocnění
 • přítomnost ženy v minulosti
  předčasný porod,
  úmrtí plodu
 • snížení fetální aktivity o
  názor ženy samotné
Složité těhotenství:

 • preeklampsie
 • nízké umístění nebo placenta previa
 • zlomení plodu
 • vícenásobné těhotenství
 • polyhydramnios, nízká voda
 • předjíždění těhotenství
 • horečka u těhotné ženy
Onemocnění plodu zjištěná ultrazvukem:

 • poruchy toku krve v placentě
 • intrauterinní zpomalení růstu
 • nesoulad velikosti plodu s těhotenstvím
 • abnormality placenty a pupeční šňůry
 • snížení počtu pohybů plodu
 • změna kvality plodové vody
Vážná onemocnění těhotné ženy:

 • cukrovka
 • srdeční choroba
 • vaskulární onemocnění
 • endokrinní problémy
 • anémie

V případech uvedených v tabulce by CTG mělo být prováděno častěji, až denně. Stav plodu a efektivita práce vám také umožní vyhodnotit kardiotocografii v reálném čase.

Metodologie výzkumu

Vyšetření se nejčastěji provádí v 32 - 34 týdnech těhotenství. CTG se provádí v těhotné poloze na zádech pomocí malého válečku pod pravou stranou (optimální poloha je mírná otáčení na levé straně). Je možné provádět CTG v poloze ležící na boku nebo vsedě, opírající se o židli.

 • Nejprve lékař se stetoskopem najde bod na břiše, kde je nejlépe slyšet srdce dítěte.
 • Ultrazvuková sonda je umístěna na tomto místě a sonda pro hodnocení svalového tonusu je umístěna na dno dělohy.
 • Pro pozorování pohybů dítěte je ženě dáno speciální zařízení s knoflíkem, na který bude tlačit, a bude cítit nitroděložní pohyby.
 • Doba záznamu je 40-60 minut.

Po dokončení CTG se studie provádí pomocí senzorů s frekvencí ultrazvukových vln 1,5 - 2 MHz, což je pro plod absolutně bezpečné i při dlouhodobé expozici. Jakékoli moderní zařízení má schopnost posoudit životně důležité funkce dvou plodů současně, které se používají u žen s dvojčaty.

Typy zařízení

Zdravotnická zařízení mají různé možnosti pro vyhodnocení srdečního rytmu dítěte. Nejčastěji lékař jednoduše poslouchá srdeční rytmus dítěte pomocí porodního stetoskopu, ale pokud máte jakékoli pochybnosti (nebo pokud existují náznaky), musíte použít speciální zařízení. Jaké jsou typy zařízení CTG?

 • CTG bez automatické analýzy

Tato zastaralá zařízení jsou zpravidla v moderních nemocnicích vzácná, stále je však lze nalézt v odlehlých koutech naší země. Hlavní nevýhodou těchto zařízení je, že lékař musí nezávisle vyhodnotit rozvrh srdečního rytmu plodu. Pokud má lékař zkušenosti a vlastní tuto techniku, pak účinnost těchto zařízení není nižší než účinnost nových zařízení CTG.

 • CTG s počítačovou analýzou

Moderní kardiotografy nejen zaznamenávají graf, ale také nezávisle zpracovávají data. Lékař potřebuje pouze přečíst konečný výsledek a rozhodnout o potřebě léčby. Tato varianta CTG se nejčastěji používá v medicíně..

Moderní mobilní éra nabízí vynikající možnost sledování dítěte pomocí speciálního senzoru připevněného na kůži břicha a smartphonu připojeného k internetu. Informace o srdečním rytmu plodu v reálném čase jsou přenášeny na webový portál, zpracovávány a poskytovány ve formě připravené zprávy lékaři. CTG-online se bohužel zatím jen zřídka používá..

Dekódování CTG: patologie nebo norma

V následující tabulce je uvedeno hodnocení stavu plodu pomocí CTG, navržené Dr. Savelyevou, které zohledňuje všechny ukazatele:

 • bazální rytmus - průměrná srdeční frekvence plodu
 • variabilita - změna frekvence a amplitudy srdečního rytmu (odchylka od frekvence bazálního rytmu)
 • zrychlení - zrychlení srdečního rytmu z bazálního, více než 15 tepů, trvající déle než 10-15 sekund.
 • zpomalení - snížení srdeční frekvence plodu od bazální, více než 15 úderů, trvající déle než 10 sekund.
 • fetální motorická aktivita

Špatná CTG během těhotenství bude po zjištění následujících ukazatelů:

 • dlouhodobé zvýšení srdeční frekvence plodu (tachykardie) více než 160 tepů za minutu
 • snížení srdeční frekvence u dítěte méně než 110 tepů za minutu
 • zvýšená variabilita rytmu s amplitudou více než 25 úderů za minutu
 • snížení variability pod 5 úderů za minutu
 • sinusový rytmus, ve kterém dochází k jednotnému a monotónnímu tlukotu srdce bez kolísání a změn variability
 • výskyt zpomalení
2 body1 bod0 bodů
Bazální rytmus, tepy / min110-160100-110 nebo 160-170méně než 100 nebo více než 170
Variabilita srdeční frekvence
(počet odchylek od bazálního rytmu v min.)
více než 63-6méně než 3
Amplituda oscilace
(odchylky od bazálního rytmu)
10-255-9 nebo více 25méně než 5 nebo sinusový rytmus
Akceleracepravidelné, 2 nebo víceperiodické nebo chybějícíchybí
Vypuštěníchybí, objevují se současně s kontrakcí dělohyvzácné a krátkévýrazný a dlouhý

Po výpočtu bodů se vyhodnotí stav plodu:

 • 5 nebo méně - stav hypoxie plodu, dítě zažívá hladovění kyslíkem
 • 6, 7 bodů - první známky fetální hypoxie
 • 8, 9, 10 bodů - žádná hypoxie, dítě se cítí dobře

Motorická aktivita při metodě Savelyeva se nebere v úvahu, měli byste však vědět, že zvýšená, nadměrná pohyblivost plodu nebo naopak jeho absence naznačují přítomnost nedostatku kyslíku u plodu..

Avšak i když jsou zjištěny abnormality, neznamená to vždy závažné problémy u dítěte. Je třeba vzít v úvahu nejen CTG během těhotenství, jehož dekódování bude indikovat přítomnost hypoxie u dítěte, ale také gestační věk, přítomnost komplikací u těhotné ženy, údaje z ultrazvukových studií a Dopplerometrie.

Co dělat se špatným CTG

Všechny metody pro hodnocení stavu plodu jsou potřebné pro včasné provedení léčby zaměřené na snížení fetální hypoxie, výsledky CTG během těhotenství jsou pro to nejinformativnější. To platí zejména v případě, že vyšetření odhalí těžké fetální utrpení a vy se musíte rychle rozhodnout zachránit život dítěte. V této situaci se zpravidla provádí císařský řez v případě nouze.

Pokud jsou u CTG detekovány střední známky nedostatečného přísunu krve do plodu, provede se komplexní ošetření. Nejlepší je to udělat v nemocnici, v předporodním prostředí.

 • Těhotné je zobrazen kompletní mír
 • Zlepšení fetoplacentální cirkulace (průtok krve mezi matkou a plodem)

Používají se léky, které snižují tón dělohy, což vede k lepšímu průtoku krve z děložních cév do placenty. K tomu použijte roztok Ginipral pro intravenózní podání ve formě denních kapátků. Antispasmodics (papaverine, no-spa) dávají dobrý efekt. Zobrazeny jsou také Magne B6, Brikanil.

 • Přípravky na zlepšení buněčné propustnosti pro kyslík

Je vyžadován účel léčiv, které zlepšují metabolismus - kyselina glutamová, vitamíny C, E, glukóza, neuroprotektory, antihypocanty. Stejně jako léky, které zlepšují permeabilitu buněk - Essentiale forte, Lipostabila.

 • Snížení viskozity krve

Vzhledem k tomu, že v placentě převládají malé cévy, je třeba zlepšit průtok krve, aby se zabránilo tvorbě malých krevních sraženin. Curantil, Trental, Actovegin, Reopoliglukin jsou předepsány, lze použít malé dávky aspirinu - ¼ tablety dvakrát denně (viz aspirin v těhotenství snižuje riziko gestózy)

 • Léčba komplikací těhotenství a nemocí žen

Při vysokém krevním tlaku je těhotná žena vystavena antihypertenzivní terapii. Při anémii je nutné zvýšit hladinu hemoglobinu, který přenáší krev s kyslíkem do plodu (viz anémie s obsahem železa). Oprava endokrinních poruch a poškození funkce ledvin u ženy záleží.

 • Urychlení zrání plic dítěte

S dobou těhotenství až 36 týdnů plod ještě nedozrál respirační systém a dítě může mít problémy s prvním dechem. Pokud existuje riziko předčasného porodu kvůli těžkému utrpení plodu, měl by být vývoj plicní tkáně u dítěte urychlen. K tomu se používají injekce kortikosteroidů (dexamethason)..

Žena si může vzít kyslíkový koktejl sama, kterou lze zakoupit v lékárnách nebo ve zvláštních odděleních obchodů pro matky a děti (Ecotail). Koktejl se vyrábí velmi jednoduše, sada obsahuje plynové plechovky, sáčky se směsí. Zředěním směsi jablečnou šťávou získáte roztok naplněný kyslíkem pomocí speciální zkumavky, 5 minut a koktejl je připraven. V případě hypoxie u dítěte nebo k profylaxi by měla být použita 3x denně po 30 týdnech (nebo dokonce celé těhotenství s 15 denními přestávkami)..

 • Po vylepšení

S poklesem příznaků hypoxie plodu a zlepšením stavu těhotné ženy, vodní gymnastiky, dechových cvičení a UV.

Komplexní terapie hypoxie plodu se provádí pod pravidelným monitorováním CTG. Pokud je léčba neúčinná nebo se kardiotocogram zhoršuje po dobu delší než 28 týdnů, mohou lékaři rozhodnout o nouzovém porodu, aby zachránili život dítěte.

CTG během těhotenství: vlastnosti studie a interpretace výsledků

Během těhotenství musí nastávající matka podstoupit různé testy, podstoupit řadu diagnostických postupů, aby mohla sledovat stav dítěte, včas identifikovat možné odchylky od normálních hodnot a včas přijmout nezbytná opatření. Jednou z nezbytných výzkumných metod je CTG - kardiotocografie.

Co je CTG?

Kardiotocografie neboli CTG je diagnostická metoda, která poskytuje funkční hodnocení současného stavu plodu. Stav dítěte se odhaduje na základě ukazatelů srdeční činnosti v závislosti na jeho činnosti.

Na speciální kalibrační papír se současně aplikují dva grafy - kontrakce dělohy a srdeční kontrakce dítěte.

Nejčastěji používaná nestresová kardiotocografie při provádění studie in vivo.

V některých případech (jako přídavek) se používá metoda stresové kardiotografie, když je srdeční aktivita dítěte vyšetřována v reakci na vnější podněty - zvuk (akustický test) nebo mechanický (palpace plodu). To také zahrnuje CTG v situaci modelování porodu (test na mléčné žláze, stejně jako test na oxytocinu)..

Cíle CTG

Kardiotocografie se provádí za účelem vyhodnocení:

- rysy srdeční činnosti dítěte (srdeční frekvence, změna srdeční frekvence jako reakce na dráždivé látky);

- frekvence děložních kontrakcí;

- motorická aktivita plodu;

- přiměřenost reakce systémů fetálních orgánů (zejména kardiovaskulárních) na kontrakci dělohy.

Výsledky kardiotocografie spolu s výsledky ultrazvuku a dopplerometrie nám umožňují včas zaznamenat taková závažná porušení jako:

- fetální hypoxie plodu;

- různé abnormality ve vývoji srdce a cévního systému plodu;

Všechny výše uvedené podmínky mohou vážně ovlivnit zdraví dítěte, a proto jejich včasné odhalení pomůže včas přijmout nezbytná opatření..

Kdy CTG?

Nejinformativnější kardiotocografie je považována za poslední trimestr těhotenství, a to nejdříve za celých 32 týdnů.

To je spojeno se zavedením biorytmů dítěte (cykly „aktivita - mír“) a formováním specifické reakce srdeční aktivity dítěte na motorickou aktivitu - srdeční rytmus se zvyšuje. Od této doby lze podle výsledků CTG vyvodit některé závěry o stavu orgánových systémů (cévních, nervových, svalů) dítěte.

První kardiotocografie je povinná pro všechny nastávající matky registrované v těhotenství.

V některých případech lze CTG provést před 32 týdny (od 28 týdnů), ale pouze jako další výzkumná metoda. Při stanovení diagnózy je nepřijatelné spoléhat se pouze na kardiotocografická data.

Frekvence CTG

 • V normálním průběhu těhotenství se CTG provádí každých 12–15 dní od 32 týdnů do porodu.
 • Při komplikovaném průběhu těhotenství je vyhodnocena požadovaná frekvence výzkumu ošetřujícím lékařem a kardiotocografie může být prováděna s frekvencí od 1krát za 5-7 dní až dvakrát denně (nejčastěji je toto schéma předepsáno pro hospitalizaci).

Mezi nejčastější indikace pro další kardiotocografii u těhotných žen patří:

- komplikované těhotenství (gestóza, placenta previa, polyhydramnios, gestóza, oligohydramnios, vícenásobné těhotenství, Rhesusův konflikt atd.);

- komplikovaná anamnéza těhotné ženy (diabetes mellitus, onemocnění nervového systému, srdeční patologie, cévní onemocnění, systémová onemocnění, jizva dělohy, předčasný porod nebo předporodní smrt plodu v anamnéze atd.)

- těhotenské patologie a fetální vývojové abnormality detekované ultrazvukem (intrauterinní růstová retardace nebo postupující vývoj, které jsou vyjádřeny v nesouladu velikosti dítěte s dobou těhotenství, jakákoli změna kvantitativní a kvalitativní plodové vody, abnormality placenty a pupeční šňůry, předčasné zrání placenty, zhoršený průtok krve);

- stížnosti nastávající matky na změnu motorické aktivity dítěte (příliš aktivní pohyby, nebo naopak příliš stagnující a vzácné), které mohou naznačovat přítomnost nedostatku kyslíku u dítěte.

CTG v pracovním období

Kardiotocografie je při narození nejdostupnější a nejinformativnější metodou pro diagnostiku stavu dítěte.

Normálně se CTG provádí:

- ihned po přijetí těhotné ženy na porodnici;

- poté, co amniotická tekutina stáhla (samostatně nebo v důsledku amniotomie);

- se stimulací práce;

- každé tři hodiny v pracovním období.

V případě komplikací určuje četnost studie lékař nebo tým lékařů.

Technika CTG

CTG pro těhotné ženy je možné na následujících pozicích:

- v poloze vlevo na levé straně;

- ležící na zádech (pak pod pravou stranu těhotné ženy položte malý váleček);

- sedí na křesle s opěradlem.

Pozice je vybrána v závislosti na tom, jak nejlépe je slyšet srdeční rytmus plodu..

Zařízení má dva senzory - ultrazvukový a tenzometr. Lékař stetoskopem poslouchá srdeční rytmus plodu a určuje bod, ve kterém je slyšet nejlépe. Na tomto místě je nainstalován ultrazvukový senzor a upevněn speciálním měkkým popruhem. Tenzometr je instalován ve spodní části břicha, na spodní straně dělohy, nejčastěji vpravo a je také fixován.

Nastávající matka dostane malé podlouhlé zařízení s tlačítkem na pravé ruce, které stiskne pokaždé, když cítí, že se dítě pohybuje.

Průzkum trvá v průměru 30 až 40 minut, v závislosti na výsledcích může být doba trvání zkrácena nebo prodloužena.

Faktory ovlivňující výsledek CTG

Kardiotocografie je metoda, která nemůže být jediná pro spolehlivé posouzení stavu plodu, protože jeho výsledky jsou závislé na mnoha faktorech, jako například:

- denní čas vybraný pro studium. Nejvýhodnější časy jsou od 9 do 14 hodin a po 19 hodinách;

- těhotná jídla. Nedoporučuje se provádět studii nalačno a méně než 60–90 minut po jídle, protože hladina glukózy v krvi ovlivňuje motorickou aktivitu dítěte a jeho srdeční rytmus;

- brát léky pro těhotnou ženu. Některá léčiva mohou ovlivnit stav lokomotorické aktivity a zejména srdeční aktivitu plodu, což může ovlivnit výsledky studie;

- postavení těhotné ženy během studie. Pozice, kdy těhotná žena leží na zádech, je pro kardiotocografii nejnepříznivější, protože v této poloze může dojít ke stlačení dolní duté žíly, což ovlivní srdeční aktivitu plodu. Výsledky CTG tedy ukážou neuspokojivý stav dítěte, zatímco v tomto případě je tento stav krátkodobý;

- fetální pozice během CTG. Dítě se může usadit tak, že například hlava může mírně stlačit pupeční šňůru, což také ovlivní výsledky kardiotocografie;

- psychofyziologický stav těhotné ženy. Protože je prokázána závislost stavu dítěte na emocionálním zbarvení nálady matky, mohou výsledky studie ovlivnit stresový stav i stav fyzické únavy..

Dekódování výsledku CTG

Při automatickém dekódování kardiotocormových záznamů se vyhodnocuje několik indikátorů ve dvou bodové stupnici - každý indikátor je v závislosti na hodnotě přiřazen od 2 do 0 bodů. Poté je shrnut počet bodů a celkový stav dítěte je odhadnut na základě výsledných celkových bodů. Nyní o každém ukazateli podrobněji:

Bazální rytmus (BSS nebo HR)

Jedná se o průměrnou míru srdeční frekvence dítěte..

Normálně je tento indikátor v klidu 110 - 160 tepů za minutu. Pokud výsledek spadá do rozmezí normálních hodnot, odhadují se 2 body.

Pokud se odchyluje jedním nebo druhým směrem o 10 jednotek (1 00–110 nebo 1 60–170 úderů za minutu), je přidělen 1 bod.

Významné odchylky od normy (méně než 100 nebo více než 170 úderů za minutu) - 0 bodů.

Variabilita rytmu

Tato změna amplitudy a frekvence srdečního rytmu se odhaduje v počtu odchylek od bazálního rytmu za minutu.

Normálně je tento indikátor 6 až 25krát. Tyto hodnoty jsou hodnoceny 2 body..

Pokud je variabilita rytmu 3 až 6 úderů za minutu, je přiřazen 1 bod.

Při variabilitě menší než 3 je přiděleno 0 bodů..

Amplituda oscilace

Jedná se o odchylky od BSES (bazální rytmus)

Při hodnotě od 10 do 25 jsou přiděleny 2 body.

Pokud je odchylka od normy přibližně 5 jednotek (5–9) nebo více než 25, je přiřazen 1 bod

Při hodnotě sínusového rytmu nebo oscilace menší než 5 jednotek je pro tento indikátor přiřazeno 0 bodů.

Zrychlení (zrychlení)

Zrychlení srdeční frekvence. Zrychlení je zrychlení srdeční frekvence od bazální, pokud se zvýší o 15 tepů a více a trvá nejméně 10-15 sekund.

Norma je přítomnost 2 nebo více pravidelných zrychlení v průběhu studie - za to jsou uděleny 2 body.

Pokud je zrychlení periodické nebo chybí - je přidělen 1 bod.

Nedostatek zrychlení se odhaduje na 0 bodů.

Odstranění

Snížení srdeční frekvence o 15 úderů nebo méně, trvající déle než 10 sekund.

Normálně nedochází k žádným zpomalením a objevují se v reakci na děložní kontrakce - za tyto hodnoty jsou přiřazeny 2 body.

Pokud je zpomalení občas přítomno, ale má krátkodobý charakter, je přidělen 1 bod.

V případě výrazných a prodloužených delecí se na tomto základě přidělí 0 bodů..

U všech výše uvedených příznaků se získané body sčítají a stav dítěte se odhaduje podle částky:

8-10 bodů - nedostatek hypoxie, uspokojivý stav dítěte;

6–7 bodů - počáteční známky nitroděložní hypoxie u dítěte;

5 nebo méně bodů - výrazné známky nitroděložní hypoxie, plod zažívá hladovění kyslíkem.

Motorická aktivita plodu je hodnocena samostatně, bez přiřazení bodů. Příznakem nitroděložní hypoxie může být jak nadměrná aktivita dítěte, tak snížená.

Existuje také takový indikátor kardiotocografie jako indikátor stavu plodu (PSP). Vypočítá se automaticky na základě všech přijatých dat. Rozdělení výsledku SRP:

1,0 a méně - normální stav plodu;

1,05 - 2,0 - počáteční příznaky zhoršeného stavu plodu, opakovaná studie je nutná po 5-7 dnech;

2,01 - 3,0 - závažný stav plodu, je nutná hospitalizace;

3.0 a více - je nutná nouzová hospitalizace těhotné ženy a řešení problému urgentního porodu.

Patologické rytmy na CTG

Patologické rytmy jsou srdeční činností s výraznými odchylkami od normy. Existuje mnoho druhů patologických rytmů, nejčastější jsou:

- sinusový rytmus

Vypadá to, že se graf skládá ze zvýšení a poklesu. Tento obrázek je variantou normy s konstantní motorickou aktivitou plodu. Sinusový rytmus v klidu naznačuje vážný stav dítěte;

- monotónní rytmus

Monotónní rytmus, bez zrychlení a snížení, může znamenat, že plod je v klidu (jinými slovy, dítě spí). Pokud se během opakované kardiotocografie po krátké době obraz nezmění, může to být důsledek závažného stavu plodu.

Pokud jsou výsledky CTG neuspokojivé, ošetřující lékař rozhodne o jmenování léčby (nebo změní léčebný režim) nebo o potřebě urgentního porodu na základě závažnosti věku plodu a gestačního věku (s kombinovaným hodnocením různých diagnostických metod).

Bezpečnost CTG

Jako diagnostická metoda nemá kardiotocografie kontraindikace. Existují vědecké důkazy, že kardiotocografie nezpůsobuje poškození zdraví ani zdraví těhotné ženy ani plodu..

CTG dnes je poměrně informativní diagnostická metoda, avšak pro získání nejspolehlivějších informací je nutné společně vyhodnotit data CTG, ultrazvuk, dopplerometrie, klinické studie a anamnézu těhotné.

Jak se CTG provádí během těhotenství a co tato analýza ukazuje

Přečtěte si také:

Hemostasiogram během těhotenství - co je předepsáno a co tato analýza ukazuje

Co je dopplerometrie během těhotenství a proč se provádí

Test na glukózovou toleranci během těhotenství: co ukazuje, jak brát

Ahoj milí čtenáři! Těhotenství není nemoc, ale pouze dočasný a duhový stav. Zdraví a život nenarozeného dítěte však často záleží právě na jeho průběhu. A i když jsou zcela a úplně v rukou přírody, ale v kritickém okamžiku budou lékaři schopni udělat alespoň něco.

Pravda, podléhá včasné identifikaci nebezpečí. To lze dnes provést několika způsoby, včetně absolutně bezpečných. Jedním z nich je CTG plodu. Co je kdy, proč a proč je přiděleno? Budeme o tom mluvit. A zároveň zjistíme, zda by se nemělo obávat..

1. CTG: co to je a proč

CTG neboli kardiotocografie je metoda pro hodnocení celkového stavu plodu během těhotenství a porodu posloucháním jeho srdečního rytmu v době odpočinku, aktivity, vystavení vnějším dráždivým látkám nebo kontrakcím dělohy..

Jaké je období CTG? V ideálním případě by mělo být provedeno od 28. týdne těhotenství. V praxi však lékaři jmenují CTG ve 32 týdnech a později a své rozhodnutí s nízkým obsahem informací o metodě v počátečních stádiích argumentují. Avšak ve třetím trimestru, pokud je vše v pořádku, podstoupí žena tento postup nejméně dvakrát.

V některých případech lze výrazně zvýšit počet návštěv specialisty provádějícího CT vyšetření.

 • podezření na vývojovou patologii plodu;
 • neuspokojivé výsledky předchozích studií;
 • stížnosti ženy na nízkou motorickou aktivitu drobků;
 • přítomnost různých nemocí v ní;
 • stárnutí placenty;
 • zapletení šňůry;
 • odložené těhotenství atd..

Při porovnání získaných výsledků CTG s výsledky ultrazvuku a Doppleru odborníci vylučují nebo potvrzují vývoj hypoxie a patologií kardiovaskulárního systému dítěte.

Kromě toho vám kardiotocografie umožňuje identifikovat:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • intrauterinní infekce;
 • nízká nebo vysoká voda;
 • předčasné zrání placenty;
 • riziko předčasného porodu.

Během porodu CTG umožňuje kontrolovat srdeční frekvenci dítěte a je nutně prováděno v případě zamotání šňůry..

2. Jak CTG během těhotenství

Samotný postup je absolutně bezbolestný, ale v závislosti na kvalitě výsledků trvá asi 20 - 50 minut. Po celou tu dobu musí být žena v klidu a pohybovat se co nejméně, aby nevyvolala pokles senzorů. A možná je to její jediná nevýhoda.

Kardiotocografie se provádí pomocí speciálního přístroje. Jedná se o kombinaci tenzometru, ultrazvukového senzoru a elektronického kardiomonitorového systému. První dva jsou samozřejmě připevněny na těhotné břicho, zatímco druhé vám umožňuje přímo zaznamenávat srdeční frekvenci a kontrakce dělohy, analyzovat je a dát konečný výsledek ve formě dlouhé pásky s grafy..

Jak se připravit na CTG? Jednoduše sníst, než ji držíte, a pokud možno něco sladkého. Díky tomu bude plod pohybovat aktivněji. Pravda, nejděte do extrémů a přejídejte se. Výrazné kolísání hladiny cukru v krvi však může negativně ovlivnit výsledek, ale také přepětí a stres. Proto je nežádoucí být v době zákroku nervózní.

Je nesmírně důležité zaujmout pohodlnou polohu těla - napůl sedět nebo ležet na levé straně a počkat, až odborník připojí ultrazvukovou sondu k přední břišní stěně a tenzometr k oblasti pravého rohu dělohy. Ta je nezbytná k posouzení chování plodu s kontrakcemi dělohy. Od tohoto okamžiku začne nahrávání. Pokud budou její výsledky uspokojivé, nastávající matka bude moci jít domů. Pokud odborníka něco varuje, bude s největší pravděpodobností trvat na provádění stresující kardiotocografie.

3. Co je stresová kardiotocografie

Jedná se o postup, který se provádí pomocí dvou testů, které simulují proces narození, a to:

 1. oxytocinový zátěžový test - zahrnuje zavedení řešení oxytocinu ke stimulaci porodu a sledování chování plodu v době porodu;
 2. mamarův test nebo endogenní zátěžový test. Zahrnuje stimulaci bradavek jejich kroucením prsty, což také způsobuje kontrakce. Je třeba poznamenat, že tento test je bezpečnější a nemá prakticky žádné kontraindikace..

Další studie však mohou zahrnovat další testy, které přímo ovlivňují plod..

 1. akustický test - zajišťuje přítomnost zvukového podnětu, v reakci na který dochází ke změnám v srdeční činnosti plodu;
 2. palpace plodu - při omezeném přemístění jeho prezentující části, hlavy nebo pánve nad vchodem do malé pánve.

4. Dekódování CTG

Je třeba poznamenat, že výsledky CTG nezajišťují konkrétní diagnózu. Dávají lékaři pouze příležitost posoudit zdravotní stav drobků, a to díky další studii, během níž jsou zaznamenávány určité ukazatele:

 • Srdeční frekvence - srdeční frekvence;
 • bazální frekvence srdeční frekvence (BHSS) - je to srdeční rytmus, který je fixován v intervalech mezi kontrakcemi nebo přetrvává po dobu 10 minut;
 • změna nebo variabilita bazální frekvence;
 • zrychlení - zrychlení srdečních kontrakcí, fixované po dobu 15 sekund nebo více po dobu 15 nebo více úderů;
 • zpomalení - respektive zpomalení srdečních kontrakcí, fixované ve stejném časovém období ve stejném objemu.

Normálně by výsledky CTG měly být:

 • bazální rytmus - 120 - 160 tepů za minutu;
 • variabilita bazálního rytmu - 5-25 úderů za minutu;
 • zrychlení - 2 nebo více během 10 minut od záznamu;
 • zpomalení - vzácné, mělké nebo nepřítomné.

Pro zjednodušení procesu jejich interpretace používají lékaři bodový systém.

5. Hodnocení CTG v bodech
Parametry, body5 bodů nebo méně6 - 8 bodů9 - 12 bodů
BSS100 a méně nebo více než 180100 - 119 nebo 160 nebo více119 - 160 v klidu, 130 - 190 v období vzrušení
Ověřitelnostméně než 5 nebo více než 25%méně než 5 nebo více než 25%5 - 25
Rytmusmonotónní nebo sinusovýmonotónní nebo mírně zvlněnévlnící se nebo salsující
Akceleracemálo nebo chybíméně než 2 nebo chybí2 a více
Vypuštěnípozdě a věrohodnémělké a krátkéchybí
Fetální stav2,01 - 3,0 a vyšší1,05 - 2,0méně než 0,8

Co to znamená nebo kolik bodů pro lékaře po CTG znamená??

 • 9 - 12 bodů - vše je normální;
 • 6 - 8 bodů - porušení je možné. V tomto případě je podezření na hypoxii, ale další studie to mohou potvrdit: dopplerometrie, ultrazvuk, další kardiotocografický postup;
 • 5 bodů nebo méně - říkají, že existuje nebezpečí pro život nenarozeného dítěte. V tomto případě lékaři rozhodnou o intenzivní péči o ženu, aby stabilizovali celkový stav plodu nebo nouzové porod.

CTG je vyšetření, které umožňuje lékaři včas zjistit a zabránit poruchám vývoje plodu. Měl by ji však provádět pouze specialista a výsledky by měly následně dešifrovat. Cena jeho služeb se může pohybovat mezi 800 - 1200 rublů. Pamatujte si to a připravte se na to.!

Další informace o kardiotocografii plodu jsou uvedeny v tomto videu:

Nezapomeňte tento článek sdílet na sociálních sítích, přihlaste se k odběru našich aktualizací a buďte zdraví! Uvidíme se později!

Články O Neplodnosti