Hlavní Zdraví

Závratě během těhotenství. Proč závratě?

Závratě během těhotenství není neobvyklé. Ale stojí za to se obávat tohoto nepříjemného symptomu? Každá nastávající matka by samozřejmě měla věnovat pozornost svému zdraví na začátku i v průběhu těhotenství. Lehké, krátké závratě je však variantou normy v přítomnosti „zajímavé pozice“. Například, pokud je žena v přeplněném, dusném místě nebo dramaticky změnila polohu těla z horizontální na vertikální. Pokud jsou závratě trvalé, znemožněte pohyb a doprovázíte je mdloby, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Příčiny závratě

Malátnost během těhotenství, doprovázená pocitem nestability vlastního těla, je spojena se změnou všech fyziologických procesů v těle budoucí matky. Závratě mohou do značné míry způsobit redistribuci krve, protože její významná hmota je soustředěna v děloze. V prvních týdnech po početí se objevuje další průtok krve, který zajišťuje život plodu a mozek matky nemusí mít dostatek kyslíku, což způsobuje závratě.

Kromě toho, pokud byla dívka před těhotenstvím doprovázena neurologickými poruchami, jakož i problémy s krkem a zády, může být závratě výraznější kvůli celé řadě faktorů, které způsobují malátnost. S touto nemocí bude možné se vyrovnat, pouze pokud se zbavíme jejích příčin.

Příčiny závratě budoucí matky kdykoli zahrnují:

 • osteochondróza;
 • nesprávná funkce vestibulárního aparátu;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem;
 • malé množství hormonu serotoninu;
 • snížení hladiny glukózy a hemoglobinu v krvi;
 • toxikóza;
 • citlivost na počasí;
 • chřipková onemocnění, SARS;
 • přehřátí na slunci;
 • depresivní psychoemotivní stav.

Příznaky závratě

Než se objeví závratě, mohou nastat následující příznaky:

 • hluk v uších;
 • potíže s koordinací jakýchkoli pohybů;
 • temnota před očima;
 • slabost, pocit chladu v těle;
 • někdy - ztráta citlivosti končetin, prstů.

Diagnostika

Chcete-li diagnostikovat příčiny častých, těžkých závratí, měli byste se poradit s neuropatologem, neuropatologem. Je vhodné to provést v prvních dnech po objevení stížností. Lékař vám předepíše biochemický a obecný krevní test, obecnou analýzu moči, EKG, ultrazvuk srdce a mozku a pravděpodobně vás také požádá, abyste vyfotili páteř (krční). MRI lze provést pouze po schválení předním gynekologem.

Léčebné metody a první pomoc při závratě

Po vyšetření a analýze Vám lékař předepíše individuální léčbu v závislosti na identifikovaných patologiích, které způsobují závratě.

Pokud máte závažné závratě, ať už v časném nebo pozdním těhotenství, musíte být schopni poskytnout si první pomoc. Máte-li najednou hluk v uších, stmívá se před očima, musíte co nejdříve zaujmout sklopnou polohu. Hlava a ramena by měla být mírně nad úrovní těla. Můžete si dát něco chladného na hlavu, pokud nejste alergičtí na chlad. Chcete-li zabránit mdloby, můžete cítit čpavek a jemně třít whisky balzamem Zvezdochka. Štiplavý zápach pomůže udržet vědomí. Místnost by měla být dobře větraná. Pokud je venku teplo, je lepší zavřít okna zapnutím klimatizace nebo ventilátoru.

Lidové léky na závratě

Můžete se pokusit zbavit nemoci pomocí lidových prostředků. S tím mohou pomoci bylinky, jako je meduňka a máta. Mají uklidňující, regenerační účinek. Mohou se vařit jako čaj a pít několikrát denně. Nebo, jako možnost, použijte pro aromaterapii, předem rozemleté ​​sušené listy a umístit je do tkáňového sáčku. Takový sáček si můžete vzít s sebou ve své kabelce nebo dokonce dát do skříně s ložním prádlem. Takže můžete celou noc vdechnout blahodárnou vůni máty peprné s citronovým balzámem a snížit tak riziko závratě.

Nicméně i při použití těchto jednoduchých metod řešení malátnosti se poraďte se svým lékařem. Během těhotenství je vaším nejlepším přítelem. A dejte mu vědět co nejvíce o vás a vašich akcích..

Prevence závratě

Co dělat, aby se během těhotenství ženy vůbec nezranily? Existuje několik dobrých návyků pro pohodu:

 • vyhýbejte se ucpaným, neventilovaným místům;
 • nebýt dlouho na slunci;
 • získat vnitřní mír;
 • udržovat zdraví páteře;
 • zaujměte pouze pohodlné držení těla, které neporušuje fyziologické procesy;
 • Chcete-li zabránit pocitu hladu - jíst trochu každé 2-3 hodiny;
 • Vyvarujte se náhlých pohybů
 • dělat základní cvičení v mírném režimu.

Při dodržení těchto jednoduchých pravidel výrazně snížíte riziko závratě a všimnete si, že jste se začali cítit mnohem lépe. Postarej se o své zdraví a zdraví budoucího dítěte, protože teď je to nejdůležitější!

Závratě během těhotenství

Těhotenství je vzrušující období v životě každé ženy. Nastávající matka pečlivě naslouchá tělu a zachycuje každou jeho změnu stavu. Těhotné ženy mohou zaznamenat příznaky, které předtím nebyly přítomny, jako jsou závratě..

Proč závratě během těhotenství

Závratě v období porodu dítěte mohou vyvolat cévní selhání při redistribuci průtoku krve, toxikóze, syndromu vena cava, anémii, snížení hladiny glukózy v krvi a dalších faktorech.

V raných fázích těhotenství:

 • Cévní selhání během redistribuce a zvýšený průtok krve.
  Děloha začne dodávat krev intenzívněji. Postupně zvyšuje objem krve. Cévní systém se navíc musí „přizpůsobit“ novým změnám, k nimž nedochází vždy rychle. Kvůli vaskulárnímu selhání během redistribuce krevního toku a hypotenze, která je způsobena změnou hormonálního pozadí těla, může dojít k nedostatečnému přísunu krve do mozku, což se projevuje jako závratě. V ranných stádiích se takové zhoršení zdraví často projevuje jako známka těhotenství, pokud nastávající matka o tom ještě neví..
 • Toxikóza.
  Zvracení s toxikózou může vést k dehydrataci, snížení objemu cirkulující krve a způsobit závratě..

V pozdním těhotenství:

 • Vena cava syndrom.
  Zvětšené bříško tlačí na spodní dutou žílu, což vede k hromadění krve v dolním těle a ke snížení jeho návratu do srdce. To snižuje uvolňování okysličené krve z levé komory, snižuje přísun krve do mozku a způsobuje závratě..

Po celou dobu těhotenství:

 • Anémie.
  Objevuje se kvůli zvýšené potřebě vyvíjejícího se plodu v žláze a rychlému zvýšení množství krve (červené krvinky nemají čas na produkci). Projevuje se to závratě, slabost.
 • Hypoglykémie (snížení hladiny glukózy v krvi).
  Vyskytuje se při nesprávné výživě. Během těhotenství by ženy měly brát jídlo často a postupně, ale není to vždy možné. Proto mohou nastat období snižování cukru (glukózy) v krvi. Protože je mozek nejcitlivější na nedostatek glukózy, je první, kdo projeví „slabost“ ve formě závratě.
 • Poruchy krční páteře, otoky a další příčiny.
  Může se objevit poprvé přesně během těhotenství, protože předtím se tělo vypořádalo s patologií a kompenzovalo stav. Během porodu se často projeví všechna skrytá onemocnění.

Léčba

Závratě v časném těhotenství je příznak, na který se musíte pečlivě dívat, ale ne panikařit. Pokud se to projevilo v důsledku restrukturalizace cévního systému, mělo by dojít ke zlepšení po 2-3 týdnech. Pokud je silný nebo dlouhodobý, poraďte se s lékařem..

K léčbě závratě během těhotenství lékař předepisuje bylinné sedativa (valeriána, mateřská mladina), bylinné přípravky zvyšující krevní tlak (Eleutherococcus, ženšen), tonizující látky (leuzea, růžová rhodiola)..

Co dělat, když je těhotná žena závratě

Při útoku si musíte lehnout a lehce zvednout nohy - vložte pod ně polštář. Pokud neexistuje způsob, jak si lehnout, musíte si sednout a naklonit hlavu na úroveň hrudníku. Tyto polohy zlepšují průtok krve do hlavy a zmírňují závratě..

Je nutné zajistit přístup na čerstvý vzduch. Se správným množstvím kyslíku je pro tělo snazší se vypořádat se selháním oběhu.

K obličeji je třeba připojit ručník nebo šátek namočený ve studené vodě. Tato metoda pomáhá obnovit..

Při sníženém tlaku nebo „hladových“ závratech můžete vypít šálek sladkého čaje.

Prevence

Metody, které pomáhají předcházet závratě během těhotenství:

 • odpočinek a procházky na čerstvém vzduchu;
 • Vyhnout se přeplněným místům ve stísněných prostorech, kde nemusí být dostatek leteckých linek, v létě veřejná doprava;
 • trénink kardiovaskulárního systému s mírnými dávkami pohybové aktivity - chůze půl hodiny denně průměrným tempem nebo účast na speciálních cvičeních pro nastávající matky v těhotných školách;
 • ne prudký vzestup z postele - nejprve se posaďte, posaďte se 2-3 minuty a potom vstaňte;
 • vodní procedury - užitečné pro krevní cévy, tónování stěn tepen a žil; alternativní koupelové nohy s horkou (až 37-38 ° С) a studenou (až 18-20 ° С) vodou.
 • Během těhotenství je třeba zvýšit ženskou stravu pouze o 300 kcal, aby se mohla živit sama sebou a dítětem.
 • Celkový objem dělohy do 9. měsíce těhotenství se zvyšuje 500krát.

Mnozí znají pocit hluku v hlavě po prudkém vzestupu z postele. Tento pocit je konstantní a je vnímán jako tinnitus. Může to být doprovázeno.

Závratě nebo závratě - subjektivní pocit pohybu těla nebo okolních objektů v prostoru (pravdivé nebo vestibulární víření) nebo bezhlavost.

Závratě - pocit rotace vlastního těla nebo okolních předmětů nebo pocit lehkosti s ztmavnutím očí, ztráta stability při chůzi. Takový.

Závratě je běžným příznakem cervikální osteochondrózy. Často se objevuje po spaní na vysokém polštáři. Trvá od několika minut do několika.

Je závratě nebezpečné v časném těhotenství a co dělat, pokud se objeví?

Závratě v časném těhotenství je poměrně častý výskyt. Kromě jiných nepříjemnějších příznaků může závratě také nastávat nepohodlí nastávající matce.

Pokud však vaše hlava netočí příliš často a často, pak by nemělo být důvod k obavám - tělo se může různými způsoby přizpůsobit vývoji nového života ve vás.

Po otěhotnění může závratě?

Od prvních dnů po početí se začnou objevovat změny v těle ženy. První zpráva o narození nového života může nastat několik dní před očekávaným začátkem menstruace.

Jakékoli změny v těle jsou spojeny se změnou hormonálního pozadí. Ihned po úspěšném početí se hladina estrogenu v ženské krvi snižuje a progesteron se začíná produkovat ve zvýšeném množství..

U některých žen se jejich hlavy mohou začít točit, než se dozvědí o jejich „zajímavé“ pozici. V některých, byť poněkud vzácných případech, mohou být závratě jedním z prvních příznaků těhotenství ještě před zpožděním. Nejběžnější jsou však další příznaky:

 • přecitlivělost, bolestivost prsu a její zvětšení;
 • vzhled pigmentace bradavek;
 • výskyt drobného špinění špinění několik dní před nástupem menstruace (implantační krvácení);
 • zvýšená ospalost, únava;
 • náhlé výkyvy nálady;
 • mírné zvýšení tělesné teploty (až o 37,0 - 37,2 stupně), rýma v důsledku dočasného snížení imunity;
 • pocit plnosti v břiše v důsledku postupného růstu velikosti dělohy.

Všechny příznaky těhotenství uvedené před zpožděním, spolu se závratě, jsou však velmi individuální a každá nastávající matka se projevuje jinak nebo se vůbec nevyskytuje.

Je tento příznak nebezpečný během prvního trimestru těhotenství??

Normální je závratě v časném těhotenství. Například, vaše hlava se může začít točit kvůli dusnému vzduchu v místnosti nebo v hale veřejné dopravy, když tělo nemá kyslík.

Stejná situace může nastat za horkého počasí. Cévy těla v horkém klimatu se zužují, snižují krevní tlak a vedou k nedostatku kyslíku v mozku. Hormony produkované v těle ženy v časných stádiích těhotenství vedou ke stejnému výsledku..

Hlavní příčinou závratě v raných stádiích však může být závislost ženského těla na nových podmínkách. Ne každé ženské tělo okamžitě přijímá nový život, který vznikl uvnitř, na který reaguje s tak rozšířeným těhotenským společníkem, jako je toxikóza. Závratě, slabost, nevolnost nejsou nejpříjemnější, ale poměrně časté příznaky v prvním trimestru, které jsou normální.

Těžké závratě a slabost mohou být nebezpečné v časném těhotenství, pokud se u nich objeví špinavé skvrny nebo krvácení. Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj mimoděložního těhotenství nebo hrozbu potratu. V takovém případě musíte naléhavě vyhledat lékaře.

Spolu se závratě a únavou se v prvním trimestru obvykle objevují další příznaky:

 • po dobu 1-4 týdnů - absence menstruace, malé špinění několik dní před zamýšleným zahájením cyklu, bolest na hrudi;
 • po dobu 4-6 týdnů - zvýšená tělesná teplota, neustálá ospalost, ranní zvracení, zvětšení prsou, změny nálady, časté močení, nedostatek chuti k jídlu;
 • po dobu 9-13 týdnů - kromě příznaků toxikózy (nauzea, zvracení, závratě) se může objevit pálení žáhy, menší močová inkontinence, zácpa, spíše hojný vaginální výtok (pro více informací o tom, jak dlouho těhotenství začne pociťovat nevolnost a závratě, jak se má léčit, přečtěte si tady).

První pomoc pro těhotné ženy

Pokud těhotná žena měla pocit, že začala pociťovat závratě, potřebovala:

 1. zkuste si sednout nebo si lehnout hned, zaujmout nejpohodlnější a nejbezpečnější polohu;
 2. požádat lidi v okolí, aby otevřeli okna v bytě nebo jiné místnosti, aby ho mohli větrat;
 3. těsný oděv by měl být odstraněn nebo uvolněn;
 4. zavři oči a zhluboka se nadechni;
 5. Aby se závratě zrychlily, můžete pít sladký čaj nebo jíst kousek čokolády.

Když budete muset navštívit lékaře?

Je-li závratě doprovázeno:

 • následné mdloby;
 • vaginální krvácení;
 • akutní bolest břicha;
 • bolest hlavy, rozmazané vidění, palpitace.

Všechny tyto příznaky mohou naznačovat řadu zdravotních problémů, od anémie po hrozbu potratu, takže bude nezbytná včasná lékařská péče.

Diagnostické metody

V případě, že je to skutečně nutné, vám váš gynekolog může předepsat řadu testů a vyšetření:

 • analýza moči na cukr, bílkoviny, přítomnost ketonových těl a bílých krvinek;
 • krevní test na hladinu cukru v krvi, hladinu hemoglobinu a biochemii;
 • v závislosti na přítomnosti dalších příznaků mohou specialisté předepsat ultrazvukové vyšetření, rentgen krční páteře, MRI.

Léčba

Většinou závratě během těhotenství v prvním trimestru nevyžaduje lékařské ošetření. Lékař však může předepsat léky, které jsou bezpečné během těhotenství a vylučují příčinu závratě u žen.

Tyto zahrnují:

 • Cerucal a analogy (je-li závratě způsobeno toxikózou a je doprovázeno silným zvracením).
 • Sorbifer a analogy (pokud závratě způsobuje anémie).
 • Pantocrine a analogy (jestliže závratě jsou způsobeny nízkým krevním tlakem).

Co dělat pro prevenci?

Existuje několik jednoduchých, ale účinných preventivních metod, které mohou těhotné ženě pomoci vyhnout se závratě..

 1. Zůstaňte venku venku, projděte se, abyste svému tělu poskytli dostatek kyslíku.
 2. Pokuste se vyhnout přeplněným místům, dusným místům.
 3. Pijte dostatečné množství vody, aby nedošlo k dehydrataci, jejíž riziko se výrazně zvyšuje, pokud se během toxikózy objeví zvracení.
 4. Jezte správně, ne hladovět. Odstraňte z potravy velké množství moučných produktů obsahujících jednoduché uhlohydráty. Přidejte více živočišných a rostlinných bílkovin, jakož i komplexních uhlohydrátů, které se nacházejí například v obilovinách nebo sušeném ovoci.
 5. Nahraďte horkou koupel kontrastní sprchou.
 6. Nezdržujte se dlouho v jedné poloze a nepřijímejte nepříjemné polohy. Stejně důležité je měnit pozice i ve snu.
 7. Pohybujte se co nejvíce a nevylučujte mírnou fyzickou aktivitu..

Samotné závratě není alarmujícím příznakem v časném těhotenství. Možná takto reaguje vaše tělo na zrození nového života. Dej mu čas, aby si na to zvykl a uvidíš, jak brzy ti to bude snazší. Pokud jsou však závratě doprovázeny dalšími nebezpečnými příznaky, je lepší okamžitě přijmout opatření a poradit se s lékařem.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

Závratě během těhotenství

Ve filmech, televizních pořadech často uvidíte, jak si žena stěžuje na závratě, mdloby a pak se ukáže, že čeká dítě. Jsou závratě a mdloby nepostradatelné společníky těhotné ženy?

Samozřejmě, že ne každá těhotná žena má závratě a ne tak často, ale přesto stav lehkosti, závratě, nevolnost a slabost během těhotenství nejsou tak vzácné.

Proč se těhotné ženy cítí závratě

Proč se během těhotenství točí hlava? I když je žena jako celek zdravá a dobře snáší těhotenství, její tělo pracuje v režimu „zvýšené zátěže“, což znamená, že jsou možné různé poruchy kardiovaskulárního, oběhového, nervového systému a hormonálních změn. Závratě u těhotných žen, stejně jako u kterékoli jiné osoby, mohou být způsobeny nejčastějšími důvody - dlouhým pobytem v dusné místnosti, přehřátím, dokonce i prudkou změnou polohy těla. Taková onemocnění jako hypotenze (nízký krevní tlak), anémie (nedostatek železa, testy ukazují nízkou hladinu hemoglobinu v krvi), vegetovaskulární dystonii, hypoglykémii (nedostatečné množství cukru v krvi) vyvolávají závratě u těhotných žen..

Jak nebezpečné jsou závratě během těhotenství??

Pokud je těhotná žena občas závratě a je způsobena vnějšími příčinami - teplo, nádcha, hlad, nervové napětí, strach, náhlý pohyb, neměli byste si dělat starosti. Jediným nebezpečím tohoto druhu závratí je, že žena může náhle ztratit vědomí. To se může stát neočekávaně pro ostatní a způsobit nepříjemné následky ve formě modřin, otěrek atd..

Těžké závratě během těhotenství, doprovázené omdlením, hojným pocením, zvoněním v uších, chvěním, černými skvrnami v očích, může být příznakem různých nemocí, při nichž žena potřebuje lékařskou pomoc, často okamžitě. Pokud se tedy během těhotenství objeví závratě, je nutné v každém případě konzultovat lékaře, který předepíše testy a zjistí příčinu potíží.

Závratě v časném těhotenství

Během časného těhotenství je závratě nejčastěji spojeno se změnou hormonálního pozadí těla. Hlava se točí také s toxikózou v první polovině těhotenství.

Pokud je život budoucí matky plný stresu, pokud práce způsobuje přepracování a vznikají problémy v životě - může to také vyvolat mdloby a závratě. Nyní nikdo nevěří, že by těhotná žena měla strávit 9 měsíců v posteli. Většina žen pokračuje v práci, vede aktivní životní styl. Přiměřená opatření však neublíží, i když se cítíte úplně zdraví. Pokud máte závratě, zkuste nerušit zbytek, spát dostatečně, odmítat pracovat na noční směnu (máte plné právo na to), jíst pravidelně, trávit čas na čerstvém vzduchu. Toto jsou jednoduché tipy, ale pomohou vám vyhnout se vážným problémům..

Závratě v pozdním těhotenství

Závratě u těhotných žen v pozdějších stádiích se mohou objevit nejen během pohybu, nebo když žena stojí. Mnohým se zdá divné, že v pozdních stádiích těhotenství dochází k závratě, i když těhotná žena leží, zejména na zádech. To je způsobeno tím, že dospělé dítě zabírá v břišní dutině stále více místa, zatímco tam prochází několik velkých krevních cév. Pokud budoucí matka leží na zádech, pak zvětšená děloha narušuje krevní oběh, vymačkává venu cava, což způsobuje rychlý srdeční rytmus, zvonění v uších, závratě. Tento jev je zcela neškodný. Pokud se cítíte bezhlavě, změňte polohu těla, otočte se bokem.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Prevence závratě a mdloby u těhotných žen

Jedním ze způsobů, jak zabránit závratě, je aktivní životní styl, zejména fyzikální terapie. Správně zvolená sada cviků tóny těla ženy, slouží jako profylaxe hypotenze, má dobrý vliv na kardiovaskulární a oběhový systém.

Pokud trpíte zdravotním stavem, který může způsobit závratě a mdloby, pečlivě dodržujte doporučení svého lékaře. S hypotenzí pomohou nejen léky, ale také různé bylinné přípravky, ale před jejich použitím je nutná odborná pomoc, protože i zcela neškodná léčiva nemusí být vhodná pro těhotnou ženu.

Prevence a léčba anémie z nedostatku železa, zejména v mírné míře, může být do značné míry prováděna změnou stravy, která zavádí velké množství potravin bohatých na železo (játra, granátová jablka, jablka, pohanka atd.)

První pomoc při závratě a mdloby

Co když máte závratě? Prvním krokem je lehnout si s nohama nad hlavu, a pokud nemůžete, sedněte si s hlavou dolů mezi kolena.

Pokud máte pocit, že je dusno, je horké - zajistěte přístup na čerstvý vzduch. Otevřete okno a uvolněte pevné oblečení.

Můžete cítit vatovou vlnu navlhčenou amoniakem. Jeho štiplavý zápach často pomáhá při závratě a hrozbě mdloby. Na čelo si můžete položit vlhký hadřík.

Neváhejte a požádejte ostatní o pomoc! I když jste obklopeni cizími lidmi, nikdo neodmítne pomoc nastávající matce.

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Slabost a závratě během těhotenství: příčiny

Závratě během těhotenství je běžné. Může se vyskytnout iu těch, kteří takový stav nikdy nezažili před početí dítěte. Jeho intenzita se může lišit - od mírných, mírných závratí až po velmi nápadné, předchozí zvracení a mdloby.

Podle moderního lékařství není mírné závratě během těhotenství vážným důvodem k obavám. Ale žena v tomto období musí vědět, proč se vyskytuje malátnost a jak se chovat, když máte závratě.

Příčiny

Nejčastější příčinou závratě u lidí je narušení tónu mozkových cév. Obvykle je to kvůli skutečnosti, že trombóza se vyskytuje v zúžených nebo naopak příliš dilatačních cévách a krevní tok z tohoto důvodu zpomaluje. V důsledku toho méně kyslíku vstupuje do mozku, což vede k nedostatečné výživě. Pokud takový problém existoval před těhotenstvím, pak se samozřejmě během tohoto období jen zhorší.

Ale závratě během těhotenství jsou běžné také u žen, které to nikdy předtím nezažily. Důvodem je skutečnost, že v období nošení dítěte se zvyšuje zátěž srdce a oběhového systému ženy. Dítě roste a současně se zvyšuje děloha. V důsledku toho je pro zajištění výživy plodu potřeba více krevních cév..

Pokud na začátku těhotenství klesnou do krevního oběhu v děloze pouze 2% krve, pak se tento indikátor nakonec zvýší na 30%. Pro zajištění dostatečné nitroděložní výživy rostoucího dítěte pracuje srdce se zvýšeným stresem. Současně je mírně oslaben průtok krve do ženského mozku.

Nevolnost a závratě během těhotenství lze vysvětlit snížením krevního tlaku u žen. To je způsobeno hormonálními změnami v těle. V počátečních stádiích se množství prolaktinu v krvi prudce zvyšuje, takže závratě jsou často považovány za první známky těhotenství..

Snížení tlaku samo o sobě způsobuje u ženy nepříjemné příznaky. Ale v přítomnosti nepříznivých podmínek, například při pobytu v dusné místnosti, zvracení v důsledku toxikózy, se mohou objevit závratě. Tento stav také způsobuje prudký pokles hladiny glukózy v krvi a také anémii..

Závratě u člověka mohou být způsobeny mnoha důvody - od neškodných až po patologické. Tento stav vyvolává onemocnění vnitřního ucha, vestibulárního nervu, mozku, krční páteře.

Naštěstí příčiny závratě během těhotenství obvykle nejsou tak děsivé. To může být:

 • hlad;
 • přehřátí na slunci;
 • fyzická únava;
 • náhlá změna polohy.

Příznaky Předcházející závratě

Často se náhle neobjeví závratě, její přístup lze rozpoznat některými příznaky.

První příznaky závratě během těhotenství:

 • bušení v uších a chrámech;
 • rozmazaná viditelnost;
 • náhlá slabost;
 • studený pot;
 • znecitlivění prstů, nohou nebo končetin obecně.

Závratě během těhotenství

Zvažte vlastnosti tohoto stavu v různých obdobích těhotenství.

V raných fázích

Závratě v raných stádiích těhotenství je běžný a nebezpečný jev. Tento stav může být způsoben nedostatkem čerstvého vzduchu a povětrnostními podmínkami, náhlými pohyby a velkým množstvím lidí. Příčiny závratě v časném těhotenství jsou zcela přirozené a snadno odstranitelné..

Během tohoto období dochází k rekonstrukci oběhového systému nastávající matky, počet plavidel pánve roste, aby poskytoval dostatečnou výživu pro vyvíjející se dítě. V tomto ohledu se také zvyšuje množství krve, zvyšuje se zátěž na srdeční sval. Uprostřed takových změn se zhoršuje výživa mozku, dochází k hladovění kyslíkem.

V této souvislosti je tak časté závratě během prvního trimestru těhotenství? V procesu adaptace ženského těla v raných stádiích může dojít ke snížení hemoglobinu v krvi, toxikóze a hypotenze. Závratě v prvních týdnech těhotenství je způsobeno tím, že tělo ještě nemělo čas přestavět a přizpůsobit se nové poloze.

V pozdních termínech

Později bylo tělo ženy přestavěno. Ale děloha stále roste a komprimuje žíly, zejména když leží na zádech. To snižuje průtok krve do srdce, zpomaluje krevní oběh, vede ke krátkodobému hladovění mozku kyslíkem.

Závratě ve druhém trimestru těhotenství mohou být způsobeny těmito důvody:

 • prodloužený pobyt ve stacionární poloze;
 • poruchy oběhu;
 • ostrá změna polohy;
 • hypotenze.

V důsledku vývoje anémie se může objevit pozdní těhotenství a nízký krevní tlak během pozdního těhotenství. Přispívá k tomuto stavu a zneužívání cukrovinek a pečiva těhotné ženy. Velké množství jednoduchých uhlohydrátů způsobuje prudkou změnu hladiny cukru v krvi, která může také způsobit závratě v pozdním těhotenství.

Závratě z 38 týdnů těhotenství lze vysvětlit následovně. V této době se tělo nastávající matky aktivně připravuje na narození dítěte, krev se vrhá do pánve, což vyvolává hypoxii mozku. Tyto jevy jsou považovány za normu, pokud zcela zmizí do půl hodiny a nezpůsobí mdloby..

Závratě během pozdního těhotenství vyžaduje pečlivou pozornost. I když je to způsobeno zcela přirozenými, neškodnými důvody, nastávající matka může ztratit rovnováhu a pád, což je pro ni a dítě velmi nebezpečné.

Závratě během těhotenství ve druhém trimestru může být jedním ze známek nebezpečného jevu - gestózy. Pokud je tento příznak kombinován s vysokým krevním tlakem, tinnitem, otoky, je nutná neodkladná lékařská pomoc. Gestóza - ohrožení života matky a dítěte.

Diagnostika

Aby bylo možné zjistit příčinu bolesti hlavy a závratě během těhotenství, je vhodné se poradit s neurologem směrem k ošetřujícímu lékaři. Po dohodě s gynekologem může být předepsáno vyšetření, včetně MRI, vyšetření krve a moči. Hlavním úkolem diagnostikovat příčiny nevolnosti, závratě a slabosti v těhotenství je vyloučit závažné patologie, které vyžadují okamžitou léčbu.

Léčba

Slabost a závratě během těhotenství obvykle, a to jak v raných stádiích, tak ve 2. a 3. trimestru, nevyžadují léky. Léčba tohoto stavu závisí na tom, co způsobuje. Pokud se toxikóza stala příčinou závratě a nevolnosti během těhotenství, pak lékař možná doporučí užívat antiemetika, například Cerucal.

Pokud je závratě způsobeno anémií, pak léčba spočívá v užívání doplňků železa. Silné závratě během těhotenství, způsobené prudkou změnou cukru v krvi, vyžaduje konzultaci s gastrologem. Je třeba mít na paměti, že příjem léků během porodu dítěte by měl být dohodnut s ošetřujícím lékařem.

Tradiční medicína také nabízí předpisy pro léčbu bolestí hlavy a závratě během těhotenství. K odstranění těchto příznaků se doporučuje pít slabý čaj z máty peprné a meduňky. Máta peprná může být použita jako šňupací prášek pro první příznaky malátnosti. Pokud je slabost a závratě během těhotenství způsobeno teplem, dlouhým pobytem v neklidném, neventilovaném pokoji, můžete si na hlavu položit studený obklad..

Když se objeví první příznaky závratě, měli byste ležet na zádech a zvedat nohy. Když neexistuje způsob, jak si lehnout, měli byste si sednout a snížit hlavu nízko, aby krev proudila do mozku. Pokud těhotná žena omdlí, je nutné ji položit na záda a zvednout nohy. Poté uvolněte límec, uvolněte oblečení, otevřete okno a zajistěte čerstvý vzduch. Nastříkejte vodu na obličej nebo si do nosu přiveďte ubrousek navlhčený amoniakem, octem nebo kolínem. Pokud je mdloby způsobené hladovým stavem, pak se po návratu do vědomí musíte dát těhotné ženě drink teplého sladkého čaje a nechat ho klidně lehnout.

Efekty

Jaké jsou účinky nízkého krevního tlaku a bolesti hlavy během těhotenství? Je tento stav nebezpečný? Ano, je to nebezpečné. Zaprvé, skutečnost, že i mírné závratě během těhotenství může způsobit nastávající rovnováhu nastávající matce a jejímu pádu, což může vést ke zranění a ohrožení jejího zdraví.

Je nutné zjistit příčinu špatného zdraví žen. Pokud je závrať způsobena závažnou patologií, může to mít negativní důsledky pro zdraví matky a vývoj dítěte..

Prevence

Závratě, slabost a bolesti hlavy během porodu mohou být minimalizovány, pokud jsou dodržována následující preventivní opatření:

 • vyhýbejte se tomu, abyste byli v přeplněných místech, v dusno;
 • Neprovádějte náhlé pohyby;
 • ne v nepohodlných pózách, ve kterých je narušen krevní oběh;
 • vzít si kontrastní sprchu;
 • nekoupejte se v horké lázni;
 • jíst často a v malých porcích, zabránit hladu;
 • pozorovat mírnou fyzickou aktivitu;
 • udržovat pozitivní emoční postoj.

Se závratě během těhotenství nepropadejte panice. Tento příznak zpravidla zmizí okamžitě po narození dítěte. Ale takový stav vyžaduje pečlivou pozornost. Nastávající matka by se měla rozhodně poradit s lékařem, zjistit příčinu závratě. Během tohoto období je žena odpovědná nejen za její pohodu, ale také za zdraví dítěte.

Autor: Olga Rogozhkina, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Co znamenají závratě během těhotenství?

Home NeurologieHeadiness Co to znamená závratě během těhotenství?

Přibližně 80% dívek a žen v zajímavém postavení začne pociťovat závratě. Na jedné straně je to jeden z doprovodných příznaků těhotenství a na druhé straně vyvstává otázka - je to normální a nepoškozuje nenarozené dítě? Tento článek vám pomůže porozumět tomuto tématu..

Příznaky Předcházející závratě

Obvykle závratě během těhotenství předchází rozmazané vidění, zvýšené pocení, třes a nestabilita, slabost, pocit nevolnosti, pocit pulzace v chrámech nebo uších, tachykardie, těžkost v zadní části hlavy. Náhle se může objevit nevysvětlitelná úzkost, snížení tělesné teploty, necitlivost končetin a dokonce nutkání zvracet..

Hlavní příčiny závratě v těhotenství

Příčiny závratě během těhotenství jsou tří typů - fyziologické, nesystémové a systémové.

První zahrnuje expozici vestibulárního aparátu z vnějšku. Například výlet ve veřejné dopravě, prudká změna držení těla.

Druhý - psychologické problémy (depresivní nebo stresový stav)

Ke třetímu - patologie interakce vestibulárního systému s mozkem (hypoxie mozku, chronická zánětlivá onemocnění uší).

Specifické faktory způsobující závratě u těhotné ženy jsou následující:

 1. Snížení krevního tlaku. Pod vlivem některých hormonů se ženské krevní cévy rozšiřují, takže dochází ke snížení krevního tlaku. To vede k nedostatečnému přívodu kyslíku do mozku..
 2. Špatně větraná místnost.
 3. Rychlá změna polohy těla z horizontální na vertikální.
 4. Přítomnost anamnézy osteochondrózy krční páteře nebo jiných onemocnění krční páteře.
 5. Nízká hladina glukózy v plazmě.
 6. Při mimoděložním nebo mrtvém těhotenství, úmrtí plodu v děloze dochází k těžkým závratím.
 7. Mdloby.

V raných fázích

Lehké závratě v raných stádiích porodu dítěte je přirozené. Tělo se tak přizpůsobí novému stavu..

Kromě toho mají těhotné ženy zvýšenou potřebu kyslíku v důsledku zrychleného metabolismu a zvýšení objemu krve.

Závratě v časném těhotenství způsobuje bývalý aktivní rytmus života. Velké množství stresů při práci, nadměrná fyzická aktivita nebo naopak sedavý životní styl, nedostatečný spánek, způsobují závratě. Hlava může být závratě kvůli velké koncentraci lidí v malé místnosti, měnícím se povětrnostním podmínkám, silnému přehřátí nebo nízkému hemoglobinu v krvi.

Pokud se hlava točí příliš často a často, vyplatí se kontaktovat gynekologa, protože to může být příznakem závažnějších onemocnění nebo abnormalit v průběhu těhotenství..

V pozdních termínech

Po 6-9 měsících stoupá krev do reprodukčního systému, takže mozek nedostává dostatek kyslíku. Kvůli tomu, co hlava začíná točit. Pokud je to krátkodobé, pak se není čeho bát.

V pozdějších stádiích se někdy objeví závratě ve vodorovné poloze. Je to proto, že děloha s rostoucím dítětem vyvíjí silný tlak na dolní dutou žílu. Z toho je narušena krevní oběh a srdce není dostatečně zásobeno krví a kyslíkem. Z tohoto důvodu poklesne tlak a způsobuje mdloby a závratě..

Závratě v pozdních stádiích vyvolávají dlouhodobý pobyt v jedné poloze, přítomnost vegetovaskulární dystonie, otoků, PTH (parathormonu), nadměrná konzumace potravin na základě rychlých uhlohydrátů, problémy v kardiovaskulárním systému.

Pokud máte podezření, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Dívky a ženy během těhotenství by si měly pamatovat, že pokud závratě v pozdních stádiích provází silná bolest břicha, krvácení, horečka, jakýkoli typ cukrovky, trvale vysoký krevní tlak, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud tak neučiníte včas, existuje riziko ztráty dítěte.

Nemoci způsobující závratě

Závratě během těhotenství může být příznakem jiných závažných onemocnění..

Proto neignorujte tento příznak, pokud to vadí často a trvá dlouho..

Nemoci způsobující závratě jsou:

 • Migréna;
 • Meniérová nemoc;
 • Infekce virovými infekcemi;
 • Benigní nebo maligní nádory mozku;
 • Osteochondróza krčních obratlů;
 • Anémie;
 • Vegetativní dystonie
 • Onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Zmrazené těhotenství.

Jak nebezpečné jsou závratě pro plod??

Nebezpečí pro plod není tolik v závratech samotných během těhotenství, ale v jeho příčinách a důsledcích. Pády, zranění, hladovění kyslíkem nebo nemoci, které způsobují tento příznak, mohou poškodit vaše dítě..

Například porušení embryonálního vývoje, potratu, předčasného porodu, komplikací během porodu a jeho poruchy.

První pomoc při závratě

V případě náhlé závratě během těhotenství nebo mdloby by ostatní měli provést následující akce:

 1. Položte těhotnou ženu tak, aby se zvedly spodní končetiny. Pod ně lze umístit váleček nebo polštář. Při absenci takové příležitosti - zasadit a sklopit hlavu dolů. Pokud v okolí nebyli žádní lidé, musí těhotná žena najít nějaké otoky - postel, židli, zeď, lavičku. Pomůže to zabránit pádu, a tím i riziku poškození nenarozeného dítěte..
 2. Uvolněte límec nebo jiné části oděvu na krku.
 3. Otevřete okno. Tím se vytvoří rychlý tok kyslíku do místnosti, kde je těhotná žena..
 4. Otřete si obličej hadříkem navlhčeným ve studené vodě.
 5. Přineste si do nosu silný amoniak nebo jiný silný zápach, abyste zabránili ztrátě vědomí.
 6. Pokud se cítí lépe, podejte čaj s cukrem ke zvýšení hladiny glukózy v krvi.
 7. Pokud po 5-10 minutách nedojde ke zlepšení nebo se žena zhorší, je třeba zavolat sanitku.
 8. Před přijetím lékařů pozorujte vědomí a tlak.

Diagnostika

Při dlouhodobém a častém závratě během těhotenství gynekolog jmenuje pacientovi řadu vyšetření:

 • Obecná a biochemická analýza krve;
 • Analýza moči;
 • EKG;
 • Ultrazvuk srdce;
 • MRI
 • Snímek krční páteře;
 • Endokrinologická konzultace;
 • Konzultace neurologem nebo neuropsychiatrem;
 • Konzultace praktického lékaře.

Léčba

Předepisujte některé léky nebo lidové léky.
U anémie jsou indikovány doplňky železa a strava..

Když VSD - sedativa.

Pokud je závratě doprovázena toxikózou a zvracením, jsou indikována antiemetika..

Se sníženým tlakem - stimulanty nervové soustavy.

Pro bolesti hlavy - antispasmodika.

Obecně závisí léčba na závažnosti a příčině rušivých příznaků..

Jak zabránit závratě? Preventivní opatření

Těhotné dívky a ženy mohou zabránit závratě. K tomu potřebujete:

 • Pokuste se spát ne na zádech, ale na boku, aby děloha s plodem nevytiskla venu cava;
 • Opatrně změňte polohu tak, aby nedošlo k nevyváženosti vestibulárního aparátu;
 • Během těhotenství neužívejte horké vody;
 • Procházka na čerstvém vzduchu po dobu nejméně půl hodiny;
 • Je třeba si uvědomit, že těhotné ženy mají zvýšenou potřebu kyslíku v důsledku zrychleného metabolismu a zvýšení objemu krve.
 • Jezte často, ale postupně, aby hladina glukózy byla stabilní;
 • V raných fázích se doporučuje jíst slaná jídla, aby se tlak normalizoval;
 • Vyhněte se stresovým situacím;
 • Cvičte, plavejte a normalizujte tlak. To by však mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem;
 • Pokud nedochází k otokům, vypijte asi 2 litry vody denně;
 • Pravidelně větrejte místnost;
 • Nezapomeňte pravidelně brát kontrastní sprchu;
 • Vyhněte se stísněným přeplněným místům;
 • Udržujte klidný a pozitivní psychický stav. Je to to, co určuje výsledek všech nemocí a stavů o 90%.

Mírné krátkodobé závratě během těhotenství je přirozenou reakcí ženského těla na změněný stav. Dlouhodobé a časté záchvaty jsou však příležitostí pro naléhavou lékařskou pomoc, protože mohou naznačovat přítomnost závažné patologie a způsobit zranění a porušování ve vývoji nenarozeného dítěte..

Články O Neplodnosti