Hlavní Analýzy

Krvácení v časném těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Krvácení v časných stadiích těhotenství je vážná odchylka od normy a může naznačovat různé druhy poruch, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Krvácení genitálu v časném těhotenství může být mírné, střední nebo velmi intenzivní. Krvavý výboj se může lišit v barvě a může mít hnědý nebo černý odstín, může mít také šarlatovou nebo růžovou barvu a může obsahovat krvavé sraženiny..

Intenzita sekrecí může být vzácná i při objevu těžkého nitroděložního krvácení. V takových případech může být krev držena mezi stěnami dělohy a placentou a jít ven v malém množství. Proto je nesmírně důležité okamžitě konzultovat lékaře, a to i při soudním propuštění, aby byla zajištěna včasná pomoc a zachováno těhotenství..

Příčiny krvácení v časném těhotenství

Příčiny krvácení v časném těhotenství mohou být následující:

 • Skvrny spojené s procesem fixace oplodněného vajíčka na děložní sliznici. V tomto případě může perigastrická tkáň poškodit děložní cévy, což vede k uvolnění krve z genitálního traktu. Tento jev obvykle nastává deset až čtrnáct dní po oplodnění, krátce před očekávaným začátkem měsíčního cyklu (implantace špinění).
 • Hrozba potratu je nejčastější příčinou krvácení v počátečních stadiích těhotenství. V takových případech je špinění zpravidla doprovázeno bolestí v břiše jako kontrakce. Riziko potratu může nastat při infekci infekcí (obvykle genitourinární systém), při užívání jakýchkoli léků, při různých druzích zranění, jakož i v důsledku porušení vývoje plodu nebo jiných nepříznivých faktorů..
 • Ukončení těhotenství (potrat). Pokud již došlo k odmítnutí embryí, jsou tkáňové sraženiny obvykle viditelné při krevních sekrecích..
 • Neúplný potrat (potrat). V takových případech je krvácení charakterizováno sekrecemi sraženin a tkáňových prvků. Cervix po částečném potratu se úplně nezavře. Aby se předešlo infekci a objevu těžkého krvácení, pacient potřebuje na rozdíl od úplného spontánního potratu děložní kyretáž, ve které je dutina dělohy prázdná a děložní hrdlo je zcela uzavřeno. Není možné udržovat těhotenství s neúplným potratem, protože embryo umírá.
 • Fetální zmrazení. Taková patologie může být provázena, kromě špinění, bolesti v břiše nebo může být asymptomatická. V takových případech se po potvrzení diagnózy ultrazvukem a krevními testy provede kyretáž děložní dutiny nebo se očekává spontánní odmítnutí embrya..
 • Drift bublin je stav, ke kterému dochází při narušení fertilizace, doprovázeném vezikulárním růstem placentárních klků. V tomto případě může samo embryo zcela chybět. Krvácení dělohy se může otevřít v kterékoli fázi vývoje cystického unášení a být docela intenzivní.
 • Mimoděložní těhotenství. Tento stav je charakterizován fixací oplodněného vajíčka mimo děložní dutinu a je doprovázen kromě krvácení bolestí v dolním břiše bolavé, řezací nebo křečovité povahy..
 • Krvácení, které nesouvisí s těhotenstvím, může nastat v důsledku traumatu pohlavního ústrojí, vývoje nemocí dělohy (eroze) a vagíny, jakož i infekce pohlavních orgánů..

Příčiny krvácení během těhotenství, jak zastavit?

Krvácení během těhotenství je vážnou hrozbou pro zdraví a život plodu i matky. Proto takový stav nelze ignorovat a pokud dojde ke krvácení jakékoli povahy, vyhledejte lékařskou pomoc. Jedná se o výtok různých barev (červená, růžová, hnědá) a konzistence, které se objevují z vagíny.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Příčiny krvácení během těhotenství

Krvácení během těhotenství může mít řadu důvodů, mezi něž patří následující:

Mimoděložní těhotenství. Je charakterizována skutečností, že těhotenství nastává a začíná se vyvíjet mimo dělohu.

Zmrazené těhotenství, při kterém plod umírá v lůně.

Cervikální zánět.

Implantace vaječníků do stěn dělohy.

Cervikální eroze.

Sexuální styk při porodu dítěte. Vyskytuje se v důsledku podráždění děložního čípku a pochvy.

Potrat. Současným příznakem špinění, který se objevuje, je silná paroxysmální bolest v podbřišku..

Bubble smyk. Toto je stav, ve kterém dochází k růstu placentární tkáně. S tím je krvácení hojné, ale není bolest.

Fetální malformace.

Nízký progesteron.

Infekce močového měchýře.

Křečové žíly pochvy.

Roztržení dělohy, ke kterému dochází v pozdějším těhotenství. Ohroženy jsou ženy, které měly císařský řez s vícečetnými těhotenstvími a po operaci zůstaly jizvy.

Invazivní gynekologická vyšetření, jako je odběr krve z pupeční šňůry, plodové vody nebo chorionbiopsie plodu, mohou u těhotné ženy příležitostně způsobit krvácení..

Krvácení v časném těhotenství

Krvácení v časných stadiích těhotenství neznamená vždy přítomnost patologie, tento stav by však neměl být ignorován. Existují přirozené krvácení i ty, které mohou nést vážné ohrožení.

Někdy, v raných stádiích, kdy žena ještě neví, že je těhotná, může být z vagíny uvolněno malé množství krve. Důvodem je skutečnost, že vajíčko plodu se váže na stěnu dělohy. Během tohoto procesu dochází k přirozenému odmítnutí menších prvků sliznice, která je obloží. V souvislosti s takovými změnami v těle může žena pozorovat malý výboj hnědohnědé nebo červené barvy, doprovázený pocitem nepohodlí a krátkodobou bolestí.

Někdy se může vyskytnout mírné krvácení ve 3-4 týdnech těhotenství. Ne vždy ukazuje na přítomnost problému. K tomu může dojít kvůli skutečnosti, že žena měla v tuto chvíli zahájit další menstruaci. Hormony, které regulují průběh těhotenství, přirozeně ovlivňují tento proces a přerušují jej. Proto se někdy uvolňuje určité množství krve. Takové krvácení může někdy trvat až 2 trimestry, v souvislosti s nimiž žena někdy nezná svoji situaci.

Časné krvácení může někdy být důsledkem zvýšeného přísunu krve do rostoucí dělohy. V tomto případě lze pozorovat křečové žíly, v cervikálním kanálu se tvoří polypy. Těhotná žena nepociťuje žádné nepohodlí a lékaři ji nepředepisují.

Při příští návštěvě lékaře byste však neměli mlčet, že v časných stádiích těhotenství došlo ke krvácení, protože v některých případech jsou příznakem závažných procesů. V tomto případě může trpět plod i žena sama.

Někdy může dojít ke krvácení po 5 týdnech těhotenství. To může být způsobeno Rhesusovým konfliktem matky s plotem. Právě v tomto okamžiku je položen hemopoetický systém embrya, a pokud dojde ke konfliktu, může to vést k potratu. Pokud žena nevidí lékaře se špinavou a přidruženou bolestí, nelze těhotenství nejčastěji prodloužit. Pokud se krvácení zesílí, objeví se sraženiny a silná bolest, znamená to, že potrat je již v procesu.

Přibližně po 6 týdnech, někdy o něco dříve nebo později, může dojít ke krvácení, což svědčí o mimoděložním těhotenství, když je fetální vajíčko umístěno mimo dělohu..

Nelze rozpoznat příčinu krvácení sami, takže se musíte obrátit na lékaře. Kromě toho mohou v raných stádiích naznačovat patologické i přirozené procesy..

Krvácení mimoděložním těhotenstvím

Mimoděložní těhotenství se týká patologického stavu a je komplikací těhotenství. Je charakterizováno skutečností, že oplodněné vajíčko je připojeno mimo stěny dělohy. Tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci, protože způsobuje vnitřní krvácení a může být pro ženu fatální.

Nebezpečí mimoděložního těhotenství je, že na začátku narození života se neliší od děložního. Žena může v mléčných žlázách pociťovat nevolnost, slabost a citlivost..

Charakteristické příznaky se začínají objevovat po dobu 5 až 8 týdnů, projevují se následujícím způsobem:

Krvácení se vyskytuje v břišní dutině, protože jsou zde poškozeny krevní cévy. Často však můžete pozorovat krvácení dělohy, které je způsobeno prudkým poklesem hladin progesteronu. Alokace jsou obvykle zanedbatelné, někdy se mohou podobat menstruaci. K těžkému krvácení dochází, ale je extrémně vzácné.

Bolest má odlišnou povahu, může být řezná, paroxysmální a bolavá, lokalizovaná v dolním břiše, s následným ozářením na stranu a řitem.

Pokud je ztráta krve významná, u ženy se může rozvinout šok. Je charakterizována ztrátou vědomí, bledostí, prudkým poklesem tlaku.

Při krvácení se chirurgická metoda vždy používá k odstranění vajíčka. Pokud se zlomí, odstraní se vajíčko nebo vejcovod.

Implantační krvácení během těhotenství

Krvácení implantátu je přirozené uvolňování krve v časných stádiích těhotenství. Je to způsobeno tím, že oplodněné vajíčko se snaží napadnout stěny dělohy. Tento typ krvácení není patologický a není pozorován u každé ženy.

Podle statistik je krvácení u těhotných žen pozorováno poměrně často. Podobný problém postihuje až 20% nastávajících matek. V Rusku zemře každý rok na krvácení až 100 žen, což naznačuje závažnost problému.

Tento typ krvácení dostal své jméno díky skutečnosti, že zavedení vajíčka do stěn endometria dělohy se nazývá implantace. Poškození tkání a krevních cév vajíčko ztvrdne uvnitř těla žen a způsobí krvavý výboj. K tomuto procesu dochází v průměru po dobu 8 dnů, po pohlavním styku, někdy se tento proces může přetáhnout až na 12 dní. Výboj netrvá dlouho, výboj je pozorován po dobu 2 hodin, déle.

Je důležité být schopen rozpoznat příznaky implantačního krvácení a odlišit jej od počátku menstruace nebo jiného typu ztráty krve..

Skutečnost, že žena začala implantační krvácení, naznačuje následující:

Přítomnost nepříjemných, ale ne příliš bolestivých pocitů v podbřišku. Tahají v přírodě. Způsobeno svalovými křečemi děložních svalů.

Krátkodobé snížení bazální teploty. Toto znamení je však velmi obtížné sledovat, protože pokles je zanedbatelný a krátký.

Samotné krvácení je slabé, výtok je často lehký, krémový.

Žena může pociťovat mírnou nevolnost doprovázenou závratěmi, slabostí a letargií. Vyskytují se po dokončení implantace vajíčka..

Lze vypočítat načasování počátku implantace. To se stane 10. den po ovulaci, pokud je cyklus 28 dní.

Na rozdíl od menstruace je toto krvácení krátké.

Barva zvýraznění nebude tak nasycená..

Množství takového výboje se rovná několika kapkám.

Když dojde k mimoděložnímu těhotenství, krvácení z implantace se mírně liší. Žena zažívá bolest, ostrou a paroxysmální. Ektopická implantace je nejčastěji doprovázena závratěmi a nevolností. Při průchodu vejcovodem bude krev tmavá, takže výboj získá odpovídající charakter.

Pokud k přidělení došlo dříve nebo později. Jsou intenzivní povahy, může to znamenat přítomnost jakékoli jiné choroby. V takovém případě musíte navštívit lékaře a požádat o konzultaci.

Problematické je sebeurčení implantačního krvácení pomocí těhotenského testu. Zpravidla v tak raných stadiích těhotenství nedává spolehlivý výsledek a je nutné to provést až po prvním dni opožděné menstruace.

Existuje spolehlivější metoda pro stanovení přítomnosti těhotenství - jedná se o odběr krve a analýzu specifického hormonu hCG. Když dojde k oplodnění, stoupá hladina lidského chorionického gonadotropinu v krvi ženy. Její výběr se aktivně vyskytuje na membráně fetálního vajíčka. Tato metoda stanovení těhotenství je velmi spolehlivá a může být provedena již 6. den po pohlavním styku. Po implantačním krvácení však bude spolehlivější..

Jak zastavit krvácení během těhotenství?

Dojde-li ke krvácení během přenášení ženy, postupujte podle následujících pokynů:

Hluboká ztráta krve během těhotenství zřídka začíná náhle a nečekaně. Nejčastěji mu předchází bolest a napětí v podbřišku.

Pokud žena zjistila krvavý výboj, musíte zavolat sanitku a před jejím příjezdem ležíte v posteli s válečkem pod nohama.

Pokud je návštěva lékaře z jakéhokoli důvodu opožděna, musíte vypít dvě tablety no-shpa a valeriánského extraktu.

Na spodní část břicha byste měli připevnit něco studeného, ​​může to být ledový ohřívač nebo láhev vody. Nejdříve ale musíte zabalit látku.

Je zakázáno používat roztoky pro douching a dokonce i pro mytí, aby lékař mohl určit příčinu ztráty krve podle barvy a povahy výboje.

Nemůžete použít tampón k zastavení krvácení, abyste neznečistili oblečení, měli byste použít hygienickou vložku nebo čistý hadřík.

K zastavení krvácení nemůžete používat hormony na bázi progesteronu samostatně bez lékařského předpisu. V některých případech pomáhají, ale lékař musí určit příčinu krvácení..

Po příjezdu posádky sanitky bude žena převezena do nemocnice a převedena k specialistovi k pozorování.

V závislosti na tom, co způsobilo ztrátu krve, bude těhotná žena buď ponechána v nemocnici, nebo poslána domů k léčbě. Nejčastěji se k léčbě používají crostandery (Dicinon, Vikasol atd.), Které snižují děložní svaly (oxytocin) a zvyšují hladinu hemoglobinu v léku. Těhotné ženy jsou předepsány vitamíny a léky, které pomáhají posilovat krevní cévy - askorutin.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Krvácení v časném těhotenství

Krvácení nebo menstruace v časném těhotenství

Krvácení v časných stádiích těhotenství často dochází. Nejčastěji je příčinou potratu nebo hrozba jeho výskytu. Co by měla udělat žena, která si na svém povlečení všimne krve na svém povlečení?

Hodně záleží na tom, zda žena chce zachránit dítě. Pokud tomu tak není a výtok je jen rozmazaný, není nutné okamžitě jít k gynekologovi. Přestože byste ji měli navštívit v následujících 2-3 dnech, pokud si ceníte svého zdraví. Faktem je, že otázka krvácení nebo menstruace v časných stádiích těhotenství za to nestojí. To není norma. Existují pouze tři možnosti: je to buď zmrazené těhotenství, nebo se vyvíjí, ale je připraveno kdykoli přerušit, nebo dokonce i mimoděložní. To je to, co dělat, když krvácení v časných stádiích těhotenství, nejlépe řekne lékař po vyšetření.

Ženy, které chtějí zachránit dítě, by měly pochopit, že to není vždy možné. Jedna věc je, pokud je problém nedostatečná produkce hormonu progesteronu, v takovém případě lze situaci napravit, pokud tělo dostane syntetické analogy. Lékaři předepisují zvláštní léky v tabletách nebo vaginálních čípcích všem ženám s rizikem potratu. A je to úplně jiná věc, pokud se tělo snaží zbavit neživotaschopného embrya s četnými malformacemi. A to je pouze jedna situace, kdy dítě nemůže být spaseno. A jaké další příčiny krvácení v časném těhotenství mohou být pro nenarozené dítě fatální?

1. Mimoděložní těhotenství. Pokud bylo vajíčko plodu implantováno do vaječníku, vejcovodu nebo břišní dutiny, jeho přesunutí bohužel nefunguje. Dítě, s výjimkou dělohy, se nebude moci rozvíjet nikde. Maximální těhotenství může pokračovat, dokud vajíčko plodu neroztrhne tkáň orgánu a nezačne se oddělovat. A to ohrožuje smrt ženy. Krvácení během časného těhotenství může být prvním příznakem této závažné patologie. Ošetření v tomto případě je pouze funkční. Pokud je diagnóza provedena s malými rozměry vajíčka, v některých případech může být léčba medikací.

2. Zmrazené těhotenství. Pokud se embryo přestane vyvíjet, zemřelo a svědčí o tom chybějící srdeční rytmus, nebude to fungovat. Obvykle se během zmrazeného těhotenství v takové situaci neobjeví krvavý nebo hnědý výboj okamžitě, pouze po 1-4 týdnech. Je možné diagnostikovat smrt embrya pomocí ultrazvuku, hladiny hCG hormonu v krvi nebo subjektivními pocity - prsa může přestat být napjatá, toxikóza zmizí, to znamená, že žena přestane cítit těhotná.

3. Zahájený potrat. Pokud je oddělení vajíčka nebo chorálu plodu velké, a ještě více, je-li úplné, je zbytečné něco dělat. Pokud je gestační věk krátký (1 - 2 týdny zpoždění), mohou lékaři nechat ženu pod dohledem, „čistit“ dělohu, počkat, až dojde k potratu, a poté provést ultrazvukové vyšetření, aby se ujistili, že potrat byl úplný. Nebo okamžitě proveďte postup kyretáže - je to důležité pro delší období těhotenství i pro masivní krvácení.
Pokud má žena pouze „hrozbu“, musí sledovat klid v posteli a mít sexuální odpočinek. Podpůrná terapie těhotenství se provádí v nemocnicích. Kromě progesteronových přípravků mohou být předepsána i mírná sedativa a antispasmodika..

Špinění během těhotenství

Skvrny během těhotenství často způsobují paniku. V žádném případě však nenaznačují vážné problémy pro budoucí matku a dítě.

Proč se objevuje špinění - rozumíme společně s gynekologkou Oltou KRAVTSOVOU.

" Pozornost! Tento článek je pouze informativní a nemůže sloužit jako základ pro vlastní diagnostiku. Pokud jste těhotná, okamžitě se poraďte s lékařem, pokud se objeví nějaké rušivé příznaky.!

Špinění v jakékoli fázi těhotenství je s největší pravděpodobností nebezpečným příznakem. Olga Kravtsova, porodnice-gynekologka v Regionálním klinickém centru pro ochranu zdraví horníků (Kuzbass), nám však vysvětlila, že propuštění (včetně růžové a nahnědlé) může být projevem patologie, zejména pokud je provázena bolestí, nevolností, zvracením nebo svěděním a normální variantou..

Skvrny nebo krvácení?

Světová zdravotnická organizace zvažuje krvácení jakéhokoli špinění před 22 týdny těhotenství. V praxi se lékaři stále oddělují jeden od druhého. Olga Kravtsova říká, že propouštění z krvácení se liší podle následujících kritérií:

Množství. Měrnou jednotkou je denní směrování. Pokud potřebujete více než jeden, výtok lze již považovat za krvácení.

Barva. Nasycená jasně červená barva označuje začátek krvácení, tmavě červená označuje, že krvácení končí, hnědá označuje, že skončila.

Doba trvání S krátkodobou epizodou mluví o špinění, s dlouhodobou epizodou krvácení.

Co je příčinou špinění

I když se cítíte dobře a těhotenství jde dobře, nezapomeňte, že krvácení může být vyvoláno nějakou akcí. Překvapivě dokonce i jídlo může někdy působit jako takový provokatér. Olga Kravtsova připomněla, že například citrusové plody zvyšují tón dělohy a mohou tak způsobit krvácení. V každém případě lékaři doporučují, jen v případě těhotenství, vyhnout se:

 • aktivní sport a vzpírání;
 • „Šílený“ sex;
 • stres
 • letecká doprava, zejména v prvním a posledním trimestru;
 • padá.

Ohroženi jsou také milovníci alkoholu, tabáku a drog. Takže pokud máte nějaké škodlivé závislosti, zkuste je opustit alespoň během těhotenství.

Ohroženy jsou ženy trpící chronickými nemocemi:

 • s erozí krčku;
 • s kardiovaskulárním onemocněním;
 • s onemocněním dělohy (endometrióza, myom);
 • s obvyklou historií potratu.

„Konečně se jedná o porodníky a emočně labilní ženy. Je pravda, že 99% těhotných žen, a skutečně všechny ženy na planetě, lze poslat do poslední kategorie. Fráze „klid, jen klid“ se tak stává relevantnější než kdy jindy, zejména v situaci, kdy špinění není strašným příznakem, ale běžným fyziologickým jevem..

Když je špinění normální možností

V různých fázích těhotenství způsobí špinění pacientovi strach, ale nechte doktora klidný. Nejčastěji se to děje v prvním trimestru.

3 týdny. V této fázi je možné mírné nebo střední krvácení, které lékaři nazývají implantací. Je způsobeno zpevněním oplodněného vajíčka, které někdy lehce poškozuje cévy děložní stěny. Varianta normy během tohoto období je považována za lehkou tažnou bolest v dolním břiše..

4 týdny. Vejce je konečně pevné, což způsobuje hojné silné průsvitné nebo mírně bělavé tajemství - někdy s krví.

10 týdnů. Normálně je výboj v této fázi kapalný, vodnatý a bez zápachu. Ale občas se může objevit mírné, špinavé, krvavé tajemství. Je to způsobeno mechanickým mikrodamatem ke stěnám dělohy, které se uvolnilo do desátého týdne. Jejich poškození je možné při gynekologickém vyšetření, pohlavním styku nebo erozi děložního čípku.

Obecně platí, že podle Olgy Kravtsové je špinění v prvním trimestru poměrně častým jevem. Je to především kvůli hormonálním změnám, příliš aktivnímu prokrvení genitálií se zvýšením jejich citlivosti a uvolnění epitelu dělohy. Ve druhém a třetím trimestru se normální krvavé tajemství vyskytuje mnohem méně často..

25-36 týdnů. Častěji v tomto období je výboj mírný nebo bohatý, světlý nebo bílý, s výraznou kyselou vůní. Krevní sraženiny někdy nemluví tolik o gynekologických problémech, jako o těžké zácpě nebo hemoroidech.

36-40 týdnů. Krev se srazí tajným signálem, že korek brzy odjede a porod začne.

Když je špinění nebezpečné

Logická odpověď zní „ve všech ostatních případech“. Špinění v různých fázích těhotenství může mluvit o:

infekční nebo pohlavně přenosné nemoci;

mimoděložní nebo zmeškané těhotenství;

cervikální eroze;

"Gynekologka, doktorka věd Nana Tetruashvili a profesorka, doktorka nejvyšší kategorie Věry Sidelnikové ve své práci„ Moderní principy léčby krvácení v prvním a druhém trimestru těhotenství "píšou, že krvácení může také vyvolat Rhesusův konflikt - když imunita Rh negativní matky produkuje protilátky proti Rh-pozitivnímu plodu.

Podle Olgy Kravtsové je hnědé tajemství v 8 týdnech těhotenství velmi nebezpečné. Obvykle doprovází oddělení embrya plodu od stěn dělohy s následným ukončením těhotenství.

Hnědé a růžové zdůrazňuje

Těhotná žena děsí nejčastěji tajnou krev. V tomto případě je vypouštění hnědé a růžové barvy přičítáno stejné - krvavé. Nesou stejné nebezpečí jako krvácení.

 • Hnědý výboj. Tato barva tajemství v raných stádiích je základním příznakem mimoděložního těhotenství s odmítnutím vajíčka. U těhotných žen s normální mírou výskytu v prvním trimestru může hnědá mast indikovat riziko potratu. Olga Kravtsová říká, že sekrece hlenu s nasycenými odstíny blíže k hnědé může také znamenat hematom děložní stěny. V pozdějších fázích (až 36 týdnů) může bohaté hnědé viskózní tajemství znamenat oddělení placenty nebo narušení její činnosti. Velmi hojné vypouštění hnědých odstínů po 36 týdnech těhotenství vyžaduje hospitalizaci, protože mohou signalizovat rupturu dělohy.
 • Růžový výboj. Podle Olgy Kravtsové může růžové tajemství střední intenzity ve střední a pozdní fázi znamenat narušení placenty.

Musím říci, že během těhotenství může žena vyvinout sekret různé barvy a konzistence: bílá, žlutá, zelená, hustá, vodnatá, slizká - a některé z nich jsou mnohem nebezpečnější než krvácení. Mohou se ukázat jako symptom... Ačkoli - to je úplně jiný příběh, a to o tom - v jiném článku. být zdravý!

Těhotenství krvácení

Nikdo nebude tvrdit, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě každé ženy, ale nezapomeňte, že se jedná o období mimořádné zodpovědnosti, pozornosti a, bohužel, především strachu ze zdravotního stavu. Je to tělo, které nám dává první signály, že něco není v pořádku. Samozřejmě byste je neměli ignorovat: je lepší být znovu v kanceláři u lékaře, než poškodit vaše zdraví a své dítě.

Existuje nějaké krvácení během těhotenství? Poměrně častým jevem během těhotenství je krvácení v jeho raných stádiích. Vyskytuje se u více než 20% žen. A zpravidla v polovině případů odejde sám a neznamená porušení. Ale v druhé polovině případů je krvácení nebezpečné, protože může skončit potratem. Signálem je výskyt tmavých krevních sraženin.

V každém případě, pokud žena spatřila nebo krvácí v prvním trimestru, musí se poradit s lékařem, ale pokusit se nepropadat panice, protože problém není o nic méně nebezpečný pro těhotnou ženu. Gynekolog musí nutně podrobně vysvětlit barvu výtoku, povahu bolesti, intenzitu, je zde teplota a je bolestivé jít na záchod.

Pokud vás lékař prozkoumal a rozhodl se vás umístit do nemocnice, opět to není důvod k obavám: možná vás chce jen podrobněji prozkoumat.

Příčiny krvácení během těhotenství

Příčiny krvácení v časných stádiích těhotenství mohou být hormonální deficity (například nedostatek hormonů), mimoděložní těhotenství a zánět děložního čípku. Mohou se také objevit v důsledku implantace embrya do děložního čípku. Mimochodem, v druhém případě se žena cítí zcela normálně, výtok z ní je bledě růžový.

Krvavý výtok se může objevit i po pohlavním styku: dojde-li k podráždění děložního hrdla a vaginální sliznice. V tomto případě byste se neměli bát: tento druh krvácení není pro dítě ani pro matku hrozný.

Existují však závažnější příčiny krvácení. Jsou velmi nebezpečné pro matku i dítě.

Za prvé, příčinou může být potrat. Nejčastěji je špinění špinění doprovázeno také křečovitými bolestmi v dolním břiše. Těhotenství můžete zachránit, pokud se včas poradíte s lékařem, a to nejlepší ze všeho - zatímco hrozí ukončení těhotenství, jděte do nemocnice, aby byla pod neustálým lékařským dohledem. V případě potratu doporučujeme odpočinek v posteli, maximální klid a bez stresu.

Za druhé, špinění se může objevit také v důsledku cystického driftu - stavu, kdy začíná růst placentární tkáně. Krvácení v takových případech je hojné, ale bezbolestné. V tomto případě se provádí kyretáž a hormonální stav se sleduje po dobu přibližně šesti měsíců..

Další příčinou krvácení jsou chromozomální abnormality nebo jiné defekty, které jsou, bohužel, neslučitelné s životem plodu. Těhotenství v každém případě povede k spontánnímu potratu. Po potratu se musí žena poradit s lékařem, aby se zabránilo rozvoji posthemoragického šoku. Obvykle se v takových situacích provádí diagnostická a terapeutická kyretáž dělohy, aby nezůstaly zbytky vajíčka plodu, placenty, prasklých cév. Po - žena bude vyšetřena, aby určila skutečnou příčinu potratu.

K krvácení může dojít, pokud si žena nevšimne potratu. V tomto případě, po odmítnutí fetálního vajíčka, po nějaké době začíná krvácení způsobené pozůstatky embrya a jeho membrán v děložní dutině. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře! Naléhavě kyretuje.

Krvácení během těhotenství: vždy existuje hrozba pro nastávající matku a její dítě?

Existuje obrovské množství faktorů, které mohou budoucí matce způsobit nepohodlí. Předčasné krvácení během těhotenství způsobuje většinu otázek a obav. Proč se to stane, jak v takových situacích jednat a je možné se proti tomu varovat, každá žena potřebuje vědět.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/11.jpg "alt =" časné krvácení během těhotenství "width = "660" height = "433" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- obsah / upload / 2018/01 / 11-300x197.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Při špinění může být normou?

Jakmile se plod začne vyvíjet v ženském lůně, její tělo podstoupí obrovské změny a jakékoli neobvyklé pocity způsobí, že je velmi nervózní, což negativně ovlivní průběh těhotenství, včetně předčasného krvácení. Někdy lze tento jev pozorovat v těch dnech, kdy by menstruace měla jít, ale kvůli nástupu těhotenství by již neměly být.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/implantacionnoe-krovotechenie.jpg "alt =" implantační krvácení "width =" 660 "height =" 330 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/implantacionnoe-krovotechenie.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- obsah / upload / 2018/01 / implantacionnoe-krovotechenie-300x150.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

V případě, že krevní výtok v časných stádiích těhotenství není doprovázen bolestivými pocity, není důvod k obavám. Kromě toho nepatrné krvácení spojené se skutečností, že se vajíčko plodu váže ke stěně dělohy, není pro plod ani matku nebezpečné. Jednoduše řečeno, nedělejte si starosti, pokud od chvíle oplodnění uplynulo asi 7-9 dní, samotný výtok není dostatek a je krátkodobý.

V medicíně se tento jev nazývá „implantace vajíčka“. Podobný proces je doprovázen „uvolněním“ sliznice dělohy a vývojem nových cév. Vypadá to jako 1-2 kapky krve, ale už ne.

Samozřejmě, že přítomnost jakýchkoli změn v těle by měla žena informovat svého lékaře, který zase může zjistit skutečný důvod, proč krev prošla v prvním trimestru těhotenství a vyloučit zbytečné vzrušení z nastávající matky..

Rada! Pokud z nějakého důvodu není možné osobně kontaktovat poskytovatele zdravotní péče, informujte ho o svém stavu alespoň telefonicky. A bude to pro vás snazší po rozhovoru s lékařem, a pokud to bude nutné, bude schopen problém vyřešit co nejdříve.

Mělo by být zřejmé, že v období vývoje plodu se ženské tělo stává zvláště citlivým na různé vnější podněty. Například obvyklý „denní“, obvyklý intimní lék může již způsobit nepohodlí, svědění a dokonce i krvavé „mazání“.

Příčiny špinění během časného těhotenství

Krev během těhotenství v prvních týdnech může být spuštěna z mnoha důvodů. Chtěl bych ještě jednou připomenout: pokud máte hnědé „mazanice“ doprovázené bolestivými křečemi v břiše - neváhejte navštívit gynekologa.

Mimoděložní těhotenství

Současně žena zažívá silnou bolest z jedné strany břicha nebo obecné bolestivé pocity doprovázené pocitem slabosti a nevolnosti. V případě, že není poskytnuta včasná pomoc, zkumavka se zlomí v důsledku růstu vajíčka, bolest se zesiluje a po nějaké době se zhoršuje zdravotní situace ženy.

V případě mimoděložního těhotenství se vejcovod ve většině případů odstraní spolu s oplodněným vejcem. V tomto případě je pravděpodobnost přirozeného hnojení snížena na polovinu.

Potrat

Hlavní příčinou potratu je abnormalita plodu. Jakmile je gestační věk více než 16 týdnů, hrozba potratu zmizí. Problémy s porodem dítěte mohou být dále spojeny s jinými důvody.

Příznaky potratu jsou:

 • krvácející;
 • zvýšený tón dělohy;
 • křeče
 • bolesti zad a žaludku.

Pokud jde o příčiny spontánního potratu, může to být cokoli, od špatného připoutání vajíčka plodu a individuálních charakteristik ženského těla k přenosu těžkého stresu..

Když dojde k spontánnímu potratu, zmizí všechny příznaky tohoto procesu - nedochází k nevolnosti, nadýmání a hrudník se přestane naplňovat. Potrat není často doprovázen bolestmi břicha a krvácením, ale hladina hCG přestává růst. Zjistit, co se v tomto případě stalo, je možné pouze v procesu ultrazvuku.

Někdy plodové vajíčko neopustí ženskou dělohu, takže je třeba provést tzv. „Očištění“, protože pokud již vyvíjející se plod nebude odstraněn z dělohy, začne hnilobně, což způsobuje infekční procesy v těle ženy, které ohrožují její zdraví a dokonce i život.

Zmrazené těhotenství

V případě zmrazeného těhotenství může docházet k špinění skvrn z dělohy, bolesti v břiše, ostrému hubnutí. V tomto případě se růst hCG zastaví a hrudník se přestane plnit. Jedinou cestou, jak se z této situace dostane, bude samozřejmě „čištění“ nebo potrat.

Jiné příčiny předčasného krvavého výboje

Hnědý výboj může nastat z mnoha jiných důvodů. Pojďme si o nich promluvit podrobněji..

Důvod číslo 1 - infekce, polypy

Polypy se mohou vyvíjet na pozadí hormonálních změn a mohou také dávat krvavé mazlení. A pokud polypy nezasahují do vývoje těhotenství, pak infekční nemoc potřebuje okamžitou léčbu, aby chránila nenarozené dítě před možnou infekcí. Mimoto někdy selhání včasného ošetření ohrožuje spontánní potrat..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/mesyachnie-300x175.jpg "alt =" časné krvácení během těhotenství " width = "300" height = "175" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/mesyachnie-300x175.jpg 300w, https: // dazachatie. com / wp-content / uploads / 2018/01 / mesyachnie.jpg 660w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Důvod 2 - průlomové krvácení

Průlom je krvácení, ke kterému dochází v důsledku nástupu hormonálních změn a shoduje se s nástupem menstruačního cyklu. Vzhledem k hormonálním skokům může těhotná žena začít menstruovat, ale jejich intenzita bude mnohem menší a ne dlouhá. Tento jev lze opakovat jak v prvním měsíci těhotenství, tak v příštích několika letech.

Důvod číslo 3 - problémy s placentou

Krvácení, které není doprovázeno bolestí, může být způsobeno nesprávným připojením vajíčka nebo placenty. Stává se, že ten je upevněn velmi nízko na stěnu dělohy. Tento jev se podle statistik často nazývá placenta previa, podle osudu může takový osud očekávat 2% nastávajících matek. Okamžitě můžete říci, že může krvácet kvůli placentárnímu poškození po eko.

A to je přesně ten případ, kdy prezentace představuje krvácení a může vyvolat předčasný porod po 20 týdnech.

Důvod č. 4 - Retrochiální hematomy

Hematomy jsou poměrně častým jevem a nejčastější příčinou krvácení. Jejich příčiny jsou nadměrná zátěž, stres, hormony, zánětlivé procesy v pánevních orgánech, ale téměř 90% hematomů je výsledkem připojení embrya.

Zdaleka ne všichni jsou nebezpeční: malé hematomy mírného stádia nepotřebují zvláštní ošetření, přesto mohou trochu zakrýt.

Mírné a těžké stádia hematomů však mohou způsobit placentární narušení, proto vyžadují hospitalizaci.

Co dělat?

Jak je zřejmé z výše uvedeného, ​​ne vždy krvácení znamená ohrožení nenarozeného dítěte a jeho matky. To však neznamená, že s výskytem krvavého mazlíčka, který není doprovázen bolestí, můžete nechat všechno jít samo od sebe a neinformovat svého gynekologa o tom, co se stalo.

Návštěva lékaře by neměla být odložena. Žádná žena se nedokáže sama diagnostikovat, i když je sama doktorkou. Ano, a to je v této situaci velmi nebezpečné, protože se nejedná pouze o její život, ale také o život jejího nenarozeného dítěte..

Pokud se při vyšetření ukáže, že krvácení může způsobit potrat, pak záleží na rychlosti přijetí opatření, zda bude možné udržet těhotenství nebo ne.

Takže v případě nadměrného krvácení musíte zavolat sanitku a zaujmout vodorovnou polohu a pod kolena nebo paty umístit malý polštář. V tomto případě je mír nejdůležitějším doporučením, jehož nedodržení může být velmi škodlivé..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/1469242911.jpg "alt =" léčba krvácení "width =" 660 " height = "441" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/1469242911.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/01/1469242911-300x200.jpg 300w "velikostí =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Když je těhotná žena doručena na gynekologické oddělení, v první řadě budou poslány síly lékařů, aby zastavily ztrátu krve. Zpravidla se předepisují hemostatika, například Tranexam.

A až poté je pacient vyšetřen, což znamená odběr vzorků testů a ultrazvukové vyšetření. Na základě získaných výsledků je ve skutečnosti předepsána léčba.

V závislosti na závažnosti stavu těhotné ženy jí může být dovoleno zůstat doma a léčit doma. V případě, že lékaři trvají na tom, že podstoupí léčbu ve stěnách nemocnice, je lepší naslouchat jejich názorům a neriskovat zdraví jejich vlastní a jejich dítěte.

Nejdůležitější věcí v takových situacích není být nervózní. Nadměrná nervozita přispívá k zhoršení situace. Ve velké většině případů, s včasnou léčbou u lékaře, je možné udržet těhotenství.

Když shrneme všechny výše uvedené, shrneme malý výsledek. Krvácení v časném těhotenství může být způsobeno několika důvody. V některých případech nejsou významné a nepředstavují ohrožení zdraví nenarozeného dítěte a matky. Existují však také situace, kdy nedostatek včasné lékařské péče hrozí potratem a může poškodit zdraví a život těhotné ženy..

 • plánovat těhotenství - vést zdravý životní styl předem, vyloučit přítomnost infekcí v těle atd.;
 • častěji chodí na čerstvý vzduch;
 • přijímat co nejvíce pozitivních emocí;
 • odmítnout špatné návyky.

Setkali jste se vy nebo vaši přátelé s podobnými problémy? Jaká opatření byla přijata? Sdílejte užitečné informace s námi a našimi čtenáři..

7 příčin krvácení během těhotenství

Krvácení během těhotenství může být velmi děsivé, ale ztráta krve neznamená vždy potrat. Krvácení během těhotenství, zejména v prvním trimestru, se vyskytuje častěji, než si myslíte. Proto je důležité vědět, proč k nim dochází a co je třeba udělat..

Podle studií asi 25% dotazovaných žen potvrdilo, že během těhotenství krvácely, a v 8% byly docela silné. Většina případů se objevila mezi 5 a 8 týdny a netrvala déle než 3 dny.

Z těch, kdo krváceli, jen 12% žen přežilo potrat. K likvidaci krve dochází u mnoha žen, ale existují i ​​ženy, které během těhotenství pravidelně krvácejí. Vypouštění během těhotenství může vypadat jako kapky, pruhy nebo výboje podobné menstruaci.

Krvácení během těhotenství: řekněte to svému lékaři

Ano. Jakékoli krvácení během těhotenství by mělo být neprodleně nahlášeno gynekologovi..

Jakýkoli vaginální výtok před 24. týdnem těhotenství je považován za potenciální hrozbu potratu. Po 24 týdnech se to nazývá prenatální krvácení..

Ti, kteří mají negativní faktor Rhesus, potřebují navštívit lékaře do 72 hodin po krvácení, protože existuje podezření, že se krev dítěte smíchá s vaší. Pokud dojde k smíchání, matka může začít produkovat protilátky proti pozitivnímu rhesus v krvi dítěte..

Pozitivní rézus je mnohem častější než negativní. Pro první těhotenství nemá smíchání krve žádné důsledky, ale v následujících těhotenstvích tělo může rozhodnout, že je nutné zaútočit na neznámé látky s protilátkami, pokud má dítě opět pozitivní Rhesus.

Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny krvácení během těhotenství. Ne všechny jsou děsivé a nebezpečné. Během těhotenství se vyskytují malé křeče a pocity tažení, a to je normální. Pokud však krvácení doprovází silná bolest a křeče, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Implantační krvácení

Při implantačním krvácení se při oplození vajíčka na sliznici dělohy mohou objevit malé skvrny nebo pruhy krve. To obvykle trvá pouze jeden nebo dva dny a vyskytuje se během implantace nebo během období, kdy by měla menstruace začít..

Některé ženy si mylně myslí, že prostě nejsou období a nechápou, že jsou těhotné.

Průlomové krvácení

Některé ženy mají tzv. Průlomové nebo intermenstruační krvácení v období menstruace. Takový výtok se objevuje po 4, 8, 12 týdnech. Často jsou doprovázeny pocity, které obvykle prožíváte s vaším obdobím, tj. Bolestmi zad, křečemi, těžkostí v podbřišku, pocit nadýmání a ztrátu síly.


Samozřejmě, vzhledem k tomu, že jste těhotná, menstruace nenastane, i když se vám zdá, že byste měli. Během těhotenství hormony brání sekreci, ale někdy, když hladina hormonů ještě nedosáhla svého vrcholu a nemůže zastavit menstruaci, dochází k „průlomu“ - průlomovému krvácení.

To může trvat až 3 měsíce a poté placenta přebírá zodpovědnost za produkci hormonů vaječníky. Existují ženy, u nichž dochází k průlomovému krvácení téměř po celou dobu těhotenství a jsou pod neustálým dohledem lékařů volně porodit zdravé děti.

Ohrožený potrat nebo potrat

Podle studií končí třetina všech těhotenství potratem (lékařským termínem je spontánní potrat). Zní to děsivě, ale nezoufejte, protože toto číslo zahrnuje potraty ve velmi raných stádiích, prvních 12 týdnů, kdy si žena nemusí ani uvědomit, že byla vůbec těhotná.

K potratu tohoto typu dochází často v důsledku poškození plodu, to znamená, že ženské tělo odmítá neživotaschopný plod..

Pokud jste překročili značku za 14-16 týdnů, můžete se uklidnit.

Před dosažením dvouměsíčního období je nejrozumnější upustit od oznamování těhotenství celému světu. Můžete samozřejmě prasknout emocemi a radostí, ale v případě potratu budete opět dvakrát nemocní, abyste nahlásili neúspěšné těhotenství. Empatie je důležitá, ale někdy to může jen zhoršit váš smutek kvůli havarovaným snám o tom, že je máma.

Příznaky potratu jsou krvácení, křeče, bolest v dolní části zad a břiše. Ženy často říkají, že se „necítí těhotné“, když dojde k potratu nebo krvácení. Hlavní příznaky těhotenství zmizí - nevolnost, citlivost prsou a oteklý žaludek.

Pokud krvácíte a cítíte vše výše uvedené, existuje riziko, že jste ztratili dítě. Pokud máte krvácení, ale necítíte, že se těhotenství zastavilo, existuje dobrá šance, že se jedná o hrozbu potratu, ale obecně je dítě v pořádku.

Potrat může také nastat bez krvácení, které se často nazývá „zmrazené těhotenství“, když plod umírá, ale vaše tělo je stále zadržováno. V tomto případě zmizí příznaky těhotenství, ale zástavu srdce u plodu lze určit pouze díky ultrazvuku. Možná budete potřebovat kyretu k odstranění mrtvého plodu..

Krvácení po pohlavním styku

Krvácení po sexu je jednou z nejčastějších příčin krvácení během těhotenství. To je zcela neškodné a je to způsobeno zvýšením přísunu krve a změkčením děložního hrdla. Přestože toto krvácení není závažným důvodem k obavám, měli byste ho přesto nahlásit svému lékaři. Buďte připraveni na velmi osobní otázku, zda jste v poslední době měli sex.

To neznamená, že musíte přestat mít sex, ale možná budete muset přesvědčit svého partnera, že nepoškodí dítě, že je dobře chráněn v děloze, což je mnohem vyšší než vagina.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství nastane, když se oplodněné vajíčko nepřipevní v děloze, ale venku, obvykle ve vejcovodu.

Můžete se setkat s těžkou bolestí v dolním břiše na jedné straně nebo s kroucením, stejně jako slabostí a nevolností. Bolest může náhle zmizet, pokud se trubice zlomí, ale vrací se za několik hodin nebo dnů a pocity budou ještě horší.

Tato situace je docela nebezpečná. Mimoděložní těhotenství může způsobit prasknutí vejcovodů a vnitřní krvácení, což může vést k neplodnosti. Možná budete muset odstranit vejcovod a ukončit těhotenství, ale to neznamená, že budete mít problémy s otěhotněním v budoucnu za předpokladu, že vaše druhá vaječník a vejcovod jsou zdravé.

Placentární krvácení

Další otázkou, kterou můžete slyšet při jmenování lékaře, je, zda jste podstoupili skenování a jak je umístěna placenta..

V důsledku abnormálního umístění placenty může dojít k bezbolestnému vaginálnímu krvácení. Někdy je placenta umístěna velmi nízko na stěně dělohy a někdy přímo nad děložním čípkem. Tomu se říká placenta previa a vyskytuje se přibližně u 0,5% těhotenství..

Placenta previa nevyhnutelně povede ke krvácení v určitém okamžiku těhotenství - obvykle po 20 týdnech. Existují různé stupně závažnosti tohoto stavu, ale pro přesnou diagnózu jsou vyžadovány opakované ultrazvuk. Chcete-li zabránit ohrožení dítěte, může vám být doporučeno zůstat v posteli, nabídnout indukci nebo císařský řez, pokud je placenta stále připevněna k děložnímu čípku.

Další příčinou krvácení v pozdějším těhotenství je placentární abrupce, kdy je placenta částečně nebo úplně oddělena od stěny dělohy. K tomu dochází asi u 1 z 200 těhotenství. Mezi příznaky patří všeobecná silná bolest a silné krvácení. Krvácení může být viditelné nebo skryté v děloze, která bude napjatá, hustá, na dotyk těžká a velmi bolestivá..

Pokud kouříte, máte vysoký krevní tlak, máte problémy s ledvinami nebo preeklampsii, máte vysoké riziko narušení placenty. Tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci a v závislosti na závažnosti krvácení vám může být předepsán odpočinek, indukce nebo císařský řez.

Děložní myomy

Děložní myomy jsou masy stlačených svalů a vláknité tkáně, které mohou být uvnitř nebo vně stěn dělohy. Během těhotenství mohou být problematické i bezproblémové - záleží to především na umístění fibroidů a na tom, zda se zvyšuje nebo ne..

O tom mezi lékaři neexistuje shoda, ale je známo, že hormony produkované během těhotenství mohou způsobit jak snížení, tak zvýšení fibroidů..

Myoma je nejlépe odstranit před těhotenstvím, protože je pravděpodobné, že povede k mimoděložnímu těhotenství, těžkému krvácení během těhotenství nebo potratu..

Mnoho žen však rodí bez jakýchkoli komplikací. Pokud máte fibroid, je důležité poradit se s odborníkem, aby vám porozuměli vaší situaci a určili další kroky. Vyhněte se samoléčení online, protože se jedná o závažný problém a odborníci na pohovky by neměli věřit.

Co dělat, když krvácím

Pokud je gestační věk delší než 20 týdnů, v případě krvácení okamžitě vyhledejte lékaře. Nikdy nepoužívejte tampony, pokud během těhotenství dojde ke krvácení; vždy vezměte těsnění.

Pokud je krvácení malé a nemáte bolesti, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou. Pokud je krvácení závažné (průtok nebo sraženiny) a je doprovázeno křečemi v žaludku, bolestmi zad a bolestmi podobnými pocitům během menstruace, okamžitě zavolejte sanitku.

Je pochopitelné, že jste naštvaná, ale zkuste zůstat v klidu a nezapomeňte, že během těhotenství dochází ke krvácení, nejedná se o anomálii.

Krev patří vám, ne dítěti, takže je možné a nejpravděpodobnější pokračování zcela zdravého těhotenství a narození zdravého dítěte. Nebuďte překvapeni, pokud s takovými stížnostmi v počátečních fázích (až 12 týdnů) doporučujeme sledovat a čekat.

Co dělat, když dojde k potratu

Pokud zažíváte potrat, tento proces bohužel nemůže zastavit ani zabránit. Ztráta dítěte je vždy bolest, frustrace a deprese, ale nejlepší, co můžete udělat, je postarat se o sebe fyzicky a emočně. Za to, že jste přišli o své dítě, se nemusíte obviňovat a nemůžete nic změnit, ale existují věci, které vám pomohou cítit se pohodlněji fyzicky:

 1. Klid na lůžku.
 2. Paracetamol / Panadein (lék na křeče během menstruace).
 3. Ohřívač nebo láhev teplé vody na břiše.
 4. Podpora čaje a partnerů.

Spolu se sekrecemi mohou vyjít různé hrudky tkáně, nevyvinutý plod, ale krvácení brzy přestane. Pokud se krev nezastaví, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nezapomeňte, že ve většině případů dochází ke krvácení v časných stadiích těhotenství spontánně, a poté je těhotenství nadále zdravé..

Články O Neplodnosti