Hlavní Testy

Poporodní krvácení: příčiny poporodního krvácení, jak odejít, jaký výtok je považován za normální

Krvácení dělohy po porodu - tento „termín“ puerpery označuje jakékoli špinění z genitálního traktu po porodu. A mnoho žen, které porodily, začne panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie..

Aby se předešlo těmto situacím, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor se ženou, přičemž vysvětluje všechny rysy poporodní periody, její trvání a určuje vzhled na prenatální klinice (obvykle po 10 dnech)..

Vlastnosti poporodní periody

Kolik takzvaného krvácení přetrvává po porodu, tj. Krevní výtok

Intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. To je přirozený proces a takové sekrece se nazývají lochie..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenta) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě je vytvořen dostatečně velký povrch rány, který trvá dlouho, než se uzdraví. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které je představováno oddělením od povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků deciduální membrány. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „před těhotné“ velikosti, krevní plazma a tkáňová tekutina, jakož i částice deciduální membrány, které stále klesají, se k sekreci výtoku připojí hlen s bílými krvinkami. Proto se po několika dnech propouštění po porodu stává krvavým a potom vážným. Jejich barva se také mění, z jasně červené na hnědou a na konci nažloutlé.

Spolu s barvou sekrecí se mění také jejich intenzita. Proces vybíjení končí za 5-6 týdnů. Pokud je propouštění zpožděno nebo se stane krvavou a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Děloha a děložní změny

Cervix a děloha samotná také procházejí fází změny. V poporodním období, které trvá v průměru asi 6-8 týdnů, tj. Až do 42 dnů, se děloha zmenšuje (zkracuje) a její „vnitřní rána“ se uzdravuje. Kromě toho se také vytvoří děložní hrdlo..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo převratu dělohy se objevuje během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je dno dělohy hmatné v místě pupku a poté, s normální kontrakcí, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak se výška děložního pozadí snižuje, zmenšují se další velikosti dělohy. Děloha se stává plošší a užší napříč. Přibližně 10 dní po porodu spadne dno dělohy mimo kosti ochlupení a již se necítí skrz přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete stanovit dělohu s velikostí 9 až 10 týdnů těhotenství.

Paralelně se vytvoří děložní hrdlo. Krční kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech prochází jedním prstem. Nejprve se uzavře vnitřní hltan a poté externí hltan. Úplně vnitřní hltan se uzavře do 10. dne, zatímco vnější hltan do 16–20 dnů.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní krevní ztráty až do 0,5% nebo více puerperální tělesné hmotnosti a jsou přímo spojeny s porodem.

 • Pokud krvácení po porodu nastane po 2 nebo více hodinách (v následujících 42 dnech), nazývá se pozdě.
 • Pokud je intenzivní ztráta krve zaznamenána ihned po narození nebo do dvou hodin, nazývá se brzy.

Poporodní krvácení je považováno za hroznou porodnickou komplikaci a může vést ke smrti šestinedělí.

Závažnost krvácení je dána objemem ztráty krve. U zdravé ženy při porodu nepřekračuje odhadovaný objem ztráty krve při porodu 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném poporodním období žena ztratila více krve, než se vypočítalo, pak mluví o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžitou akci, někdy až po operaci.

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny těžkého krvácení, jak v časném, tak pozdním poporodním období, jsou různé:

Atony nebo děložní hypotenze

To je jeden z hlavních faktorů, které přispívají k krvácení. Hypotenze dělohy odkazuje na její stav, ve kterém je snížen jak tón, tak kontraktilita. S atonií dělohy je tón a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v "ochrnutém" stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácná, ale nebezpečná masivním krvácením, které nelze přenést na konzervativní léčbu. Krvácení spojené se sníženým tonem dělohy se vyvíjí v časném poporodním období. K redukci a ztrátě tonusu dělohy přispívá jeden z následujících faktorů:

 • nadměrné přetížení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnií, mnohočetného těhotenství nebo velkého plodu;
 • těžká únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženou prací, iracionálním použitím zkrácení, rychlého nebo rychlého porodu;
 • myometriální ztráta schopnosti normálně se stahovat s cicatriciálními, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzly;
  • malformace;
  • pooperační uzly na děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velké množství narozených);
  • přetížení dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícenásobné těhotenství)
 • těhotenské komplikace;
 • anomálie patrimoniálních sil;
 • abnormality placenty (prezentace nebo odloučení);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC-syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie plodové vody).

Placentální abnormality

Po období vyloučení plodu nastává třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od stěny dělohy a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začne poporodní období (vzpomeňte, že to trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost, jak poporodní žena, tak i ošetřovatelský personál. Po narození placenty je vyšetřena integrita. Pokud nějaký lobule zůstává v děloze, může vyvolat masivní ztrátu krve, zpravidla takové krvácení začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co chci poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná o měsíc později nebo více po porodu, není neobvyklé. Samozřejmě byl na vině lékař, který se narodil. Vypadal jsem, že na placentě není dostatek laloku, ale možná to byl další lalok (odděleně od placenty), a neučinil vhodná opatření (ruční ovládání děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje žádná placenta, kterou nelze složit.“ To znamená, že nepřítomnost lobule, zejména další, se snadno přehlíží a lékař je člověk, ne rentgen. V dobrých mateřských nemocnicích matka při propuštění vydává povinný ultrazvuk dělohy, ale protože to není smutné, nejsou k dispozici všechny ultrazvukové přístroje. Ale krvácení dříve nebo později u tohoto pacienta by stále začalo, pouze v podobné situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění

Daleko od poslední role ve výskytu poporodní hemoragie (obvykle v prvních 2 hodinách) jsou porodnická zranění. Pokud dochází k hojnému výtoku krve z genitálního traktu, měl by porodník nejprve vyloučit poškození porodního kanálu. Přerušená integrita může být:

Někdy jsou cervikální ruptury tak dlouhé (3 až 3 stupně), že jdou do vaginálních kleneb a do spodního segmentu dělohy. Ruptury mohou nastat jak spontánně, během vyhoštění plodu (například při rychlém porodu), tak díky lékařským postupům používaným k odstranění plodu (aplikace porodních kleští, vakuový eskalátor)..

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením sešívací techniky (například zmeškaná, nepřehlédnutá céva a divergence sešívání na děloze). Kromě toho může být v pooperačním období vyvolána jmenováním protidestičkových látek (ředidel krve) a antikoagulancií (snížení jeho koagulační schopnosti).

Predispoziční faktory přispívají k prasknutí dělohy:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrokech;
 • kyretáž a potrat;
 • použití intrauterinních antikoncepčních prostředků;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo intrauterinní rotace);
 • stimulace narození;
 • úzké umyvadlo.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená s porušením její srážlivosti by měla být také považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

Rovněž není vyloučen vývoj krvácení u jaterních onemocnění (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obrázek

Brzy poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že v těchto 2 hodinách by neměla spát. Těžké krvácení se může náhle otevřít a je pravděpodobné, že v blízkosti šestinedělí nebude lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „vylévá se jako kohoutek“. Děloha je velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek z vnější masáže, manuálního ovládání dělohy a kontrakcí. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (DIC a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je jako vlna. Děloha se někdy uvolní, poté se zkrátí, takže se krev uvolňuje v dávkách 150 - 300 ml. Pozitivní účinek kontrakcí a vnější masáže dělohy. V určitém okamžiku se však krvácení zintenzivňuje a stav ženy se prudce zhoršuje a výše uvedené komplikace se spojují.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena doma? Především je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie po celou dobu zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou péči:

Špatný zápach sekretů

Hnisavé a ostré „aroma“ sekrecí, a to i s příměsí krve nebo krvavých látek po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě sekrecí může upozornit na horečku a bolesti břicha.

Hluboký výtok krve

Vzhled takových sekrecí, zejména poté, co se lochie stala šedavou nebo žlutou, by měla ženu upozornit. Krvácení může být simultánní nebo periodické, krevní sraženiny mohou nebo nemusí být přítomny ve výboji. Krev samotná může změnit barvu - ze světlé šarlatové na tmavou. Trápí se i celkový stav mámy. Její puls a dýchání se zrychlí, objeví se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky označují zbytky placenty v děloze.

Intenzivní krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pro mladou matku není obtížné stanovit intenzitu krvácení sama - je nutná změna několika polštářků za hodinu. Neměli byste jít k lékaři v takovém stavu sami, protože existuje vysoké riziko ztráty vědomí na ulici.

Ukončení výběru

Taková možnost, jako je náhlé zmizení sekretů, není vyloučena, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči.

Krvácení po porodu trvá (normální) po dobu nejvýše 7 dnů a je podobné těžké menstruaci. Pokud je doba krvácení zpožděna, mělo by to mladé matky upozornit.

Léčba

Po narození placenty je přijata řada opatření, aby se zabránilo výskytu časného krvácení po porodu:

Poporodní žena zůstává v porodnici

Přítomnost ženy v porodním sále v následujících 2 hodinách po porodu je nezbytná pro nouzová opatření v případě možného krvácení. Během tohoto časového období je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru do 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jeho zastavení.

Vyprazdňování močového měchýře

Ihned po dokončení porodu je moč odstraněna katétrem, který je nezbytný k uvolnění plného močového měchýře a zabránění jeho tlaku na dělohu. Jinak bude na dělohu vyvíjet tlak celá močovina, která jí zabrání normálně se stahovat a může způsobit krvácení.

Kontrola porodu

Po narození dětského místa jej porodník společně s porodní asistentkou zkontroluje a rozhodne o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších laloků, jejich oddělení a zpoždění v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provede ruční vyšetření dělohy (pod anestézií). Během vyšetření dělohy lékař vytvoří:

 • vylučuje poškození dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí ruční (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Představení uterotoniky

Jakmile se zrodí placenta, intravenózně se podávají léky snižující dělož (oxytocin, methylergometrin), méně často intramuskulárně. Tyto léky předcházejí atomii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Kontrola porodního kanálu

V nedávné minulosti bylo vyšetření porodního kanálu po porodu provedeno pouze u prvorozených žen. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech puerper, bez ohledu na počet narozených. Během inspekce se stanoví integrita děložního čípku a pochvy, měkké tkáně perineum a klitorisu. Jsou-li mezery detekovány, jsou sešity (v místní anestézii).

Opatření pro rozvoj časného poporodní hemoragie

V případě zvýšeného krvácení během prvních 2 hodin po porodu (500 ml nebo více) lékaři provádějí následující činnosti:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Zavedení uterotonik intravenózně ve vysokých dávkách.
 • Chladná do břicha.
 • Vnější masáž dělohy

Poté, co jste položili ruku na dno dělohy, jemně ji stiskněte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezmizí. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela tolerovatelný.

Provádí se, jak je uvedeno výše, v celkové anestezii. Ruka je vložena do dělohy a po prozkoumání jejích stěn je ruka sevřena v pěst. Druhou rukou masírujte dělohu z vnějšku.

 • Tamponáda zadního vaginálního fornixu

Do zadního vaginálního fornixu je vložen éterem nasáklý tampon, který způsobuje reflexní kontrakci dělohy..

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zintenzivnilo a dosáhlo 1 nebo více litrů, je vyřešen chirurgický zákrok. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků, aby se doplnila ztráta krve. Z použitých operací:

 • amputace nebo hysterektomie (v závislosti na situaci);
 • ligace tepen dělohy;
 • ligace ovariálních tepen;
 • ligace ilální tepny.

Zastavení pozdního poporodní krvácení

Pozdější poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, se objevuje v důsledku zpoždění částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Režim podpory je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy v gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (provádění infuzní terapie, zavádění kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (kyretáže) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v celkové anestézii);
 • ledové balení po dobu 2 hodin na dolním břiše;
 • další provedení infuzní terapie, pokud je to nutné, krevní transfúze;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotonik, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby nedocházelo ke krvácení v pozdním poporodním období, doporučuje se mladé matce postupovat podle jednoduchých pokynů:

Sledujte měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste se vyhnuli přetečení močového měchýře, zejména v první den po narození. Zatímco je žena v nemocnici, navštivte toaletu každé 3 hodiny, i když tam není touha. Doma nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře.

Kojení dítěte na vyžádání

Časté připoutání dítěte k hrudi nejen navazuje a posiluje fyzický a psychický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy, a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

Ve vodorovné poloze na břiše přispívá nejen ke zvýšení kontraktility dělohy, ale také k odtoku sekretů z ní..

Chladná do břicha

Je-li to možné, měla by mladá matka položit na spodní část břicha ledovou bublinu (nejlépe až čtyřikrát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a redukuje otevřené děložní cévy na její vnitřní membráně.

Poporodní výtok: známky patologie

Vaginální sekrece je přirozený výskyt. Změny sekrece jsou nejaktivnější v reprodukčním věku a ovlivňují nejen menstruační cyklus a těhotenství, ale i období po porodu. Při početí a porodu dítěte v reprodukčním systému existuje řada závažných změn zaměřených na přípravu na porod. Samotný porod se také stává testem pro ženské tělo a zraní ho.

Přidělení po porodu způsobuje u nově razených matek spoustu otázek a protichůdných hodnocení, protože ukazují, jak se obnovuje jejich tělo..

Funkce sekrece po porodu

Přidělení, která se objeví po narození dítěte, se nazývají lochie. Jako pravidelné tajemství jsou tvořeny hlenem. Jejich složení je však vytvořeno pomocí krve, plazmy a děložní tkáně.

Ve třetím porodu a v časném poporodním období, které je asi dvě hodiny po narození dítěte, je placenta odmítnuta. Tento proces ponechává otevřenou ránu na děloze.

Množství krvavé leucorrhoea během tohoto období může být dvojnásobek míry menstruace.

Kontrakce dělohy, která vyvolává uvolnění lochie, je podpořena působením speciálních stimulačních drog. To je nezbytné, aby se zabránilo stagnaci výboje, zvyšuje se však riziko patologického krvácení, což vyžaduje neustálý lékařský dohled. Při pozitivní dynamice je po několika hodinách žena v práci převedena na oddělení, kde zdravotní sestra nebo lékař pravidelně navštěvuje.

První 3 nebo 4 dny po narození je propouštění hojné, podobné barvou a vůní k menstruaci. Pak se jejich objem postupně zmenšuje. Asi po 7 dnech se leukorea stává více sliznicí a množství krve v kompozici se začíná rychle snižovat..

Po ukončení lochie jsou nahrazeny obvyklou vaginální sekrecí.

K první ovulaci dochází 1,5 nebo 2 měsíce po narození a výtok se začíná měnit pod vlivem obvyklého menstruačního cyklu. A existují i ​​případy, kdy k zotavení dojde již ve čtvrtém týdnu.

Pokud se přidělení Lochie zastavilo příliš brzy, musíte určitě navštívit lékaře, abyste se ujistili, že se tělo dokázalo konečně zotavit a že neexistují patologie.

Pokud po jednom a půl nebo dvou měsících po narození došlo k obnově krvavé leucorrhea, lze to vysvětlit nástupem menstruace. Neměli by však být hojnější než normální menstruační krvácení.

Kritéria hodnocení po porodu

Celý tento proces je zaměřen na obnovení funkcí reprodukčního systému a na vyčištění a regeneraci dělohy. Porozumění jeho vlastnostem je důležité pro pochopení toho, co se s vámi děje, a jaké jsou normy a odchylky ve výboji po porodu.

Abyste pochopili, zda existuje důvod k obavám, musíte vyhodnotit leucorrhoea na základě následujících charakteristik:

 • doba trvání
 • hlasitost;
 • vzhled;
 • celková pohoda.

Protože imunitní systém a celé tělo jsou příliš slabé, období po porodu se stává nejen časem k nalezení radosti z mateřství, ale také doprovodným časem úzkosti pro matku.

Jaký by měl být výtok bezprostředně po porodu a v pozdním poporodním období, je ovlivněn individuálními vlastnostmi těla a také tím, jak uplynula období těhotenství a porodu..

Změny v hormonálním pozadí také podporují to, co se děje. Pokud byly na začátku těhotenství hormony přestavěny tak, aby podporovaly proces nesení a ochrany plodu, jejich hlavním úkolem je nyní vrátit se k jejich těhotenské normě. Nesmíme také zapomenout, že se objevil nový úkol - kojení a práce hormonů se aktivně zaměřují na udržení laktace.

Trvání a množství tajemství

Jak dlouho může dítě po narození jít? Normálně bude výskyt lochie pokračovat až do úplného uzdravení dělohy a obnovy endometria. U zdravých žen tento proces trvá jeden až jeden a půl měsíce (4-6 týdnů). Vzhledem k individuálním charakteristikám může tento proces trvat o něco déle, proto se v normálním období zvažují dva měsíce.

Zpočátku je krvácení velmi hojné a vyžaduje použití plenky a potom speciálních poporodní podložky. Postupně, jak se děloha obnovuje, se objem sekrecí bude snižovat až do průchodu lochie a zlepšení normálního menstruačního cyklu..

Hormony uvolňované během kojení a kojení jsou schopny zvýšit kontrakce dělohy, respektive čím častěji kojí žena, tím větší je sekrece. Pokud nedojčíte, výtok se rychle vrátí do normálu a dojde k menstruaci.

Pokud je lochie přidělena příliš dlouho, ale jejich počet se nesnižuje, musí se mladá matka poradit s gynekologem, protože hrozí porušení období zotavení.

Změny barev

První dny po narození dítěte bude mít lochie intenzivní šarlatový odstín.

Postupně se bude snižovat množství krevních nečistot a po 10 dnech bude možné pozorovat červený výboj ve formě malých červených sraženin ve složení tekutého hlenu. Nečistoty žlutého odstínu mohou mít posvátný charakter.

Vzhled sacharózy nemluví o patologii, je izolován hojením ran.

Nezapomeňte však, že podmíněně patogenní mikroorganismy přítomné ve vaginální mikroflóře mohou tento stav věcí využít..

Zářivě nebo tmavě žlutá leucorrhoea nelze považovat za normální, protože mohou být posly zánětlivého procesu způsobeného bakteriemi.

Chcete-li určit možnosti normálního vzhledu Lochie v různých fázích poporodní periody, můžete je porovnat z fotografií dostupných v síti. Je však třeba si uvědomit, že se nejedná o návod k vlastní diagnostice a pokud máte podezření na abnormality, měli byste se poradit s lékařem.

Přibližně 2 týdny po narození se krev ve výtoku stává velmi malou. Na konci menstruace se barva změní na nažloutlou bílou s hnědými nebo růžovými nečistotami.

Existují případy, kdy již uprostřed období zotavení přestanou jakékoli nečistoty z krve vyčnívat a rušit mladou matku. To se však nemusí stát a špinění se zvláště zlepší během kojení, které je vyvoláno intenzivnějšími svalovými kontrakcemi v děloze..

Křečové bolesti a červené výboje během kojení po druhém porodu se cítí mnohem silnější než po prvním porodu.

Stává se také, že místo růžových nebo hnědých přísavek se po 15 dnech objeví černý výboj. Pokud nejsou doprovázeny malátností a nepříjemným zápachem a objem sekrece není zvýšen, lze předpokládat, že viníkem tohoto procesu jsou hormonální poruchy. To samo o sobě není známkou patologie, ale vyžaduje pozornost gynekologa.

Celková pohoda

Po narození dítěte se žena přirozeně cítí oslabená a bolestivá. Kontrakce dělohy mohou způsobit křeče v dolním břiše v prvních dnech poporodní periody. Podobný příznak pak může ženu při kojení obtěžovat..

Avšak nepřiměřený výskyt bolesti, stejně jako silná bolest, vyžaduje naléhavou návštěvu u lékaře a není normou..

Nemůžete ignorovat zvýšení tělesné teploty. Jeho prudké zvýšení může být vyvoláno porušením během laktace nebo zánětu dělohy. Obzvláště stojí za to být opatrný, pokud tento příznak doprovází závratě, hojné krvavé bělení a nevolnost..

Okamžitě zavolejte sanitku na symptomy popsané výše. Takové zdraví může signalizovat ohrožení života ženy.

Patologické poruchy

Malé množství výboje po porodu nebo jeho náhlé ukončení předčasně ukazuje na patologické poruchy reprodukčního systému. Nízká lochie nebo jejich nepřítomnost obvykle svědčí o jejich stagnaci v děložní dutině.

Tato patologie se nazývá lohiometr. Tato podmínka nastává ze dvou důvodů:

 1. Něco brání normálnímu výstupu z husí kůže. Důvodem je nejčastěji obstrukce děložního čípku sraženinami, které zahrnují hlen, krev a odmítnuté organické prvky.
 2. Nedostatečná kontraktilita dělohy. Může ji oslabit několik faktorů, včetně poruch porodu, křeče vnitřního hltanu, polyhydramniózy a císařského řezu.

Hrozba tohoto stavu ve vývoji endometritidy je akutní zánět dělohy. Aby se těmto komplikacím zabránilo, jsou léky uměle vyvolávány kontrakcemi. Pokud příčinou není kontraktilní aktivita nebo je stav zanedbán, může být nutné očistit dutinu dělohy od stojatých přísavek.

Existuje také nebezpečí reverzního jevu. Když lochiae postupně mizí a krvácení se prudce zesiluje. Tuto situaci mohou také vyvolat patologie kontraktilní aktivity nebo rozvoj anémie..

Pokud dojde k náhlému a těžkému krvácení, musíte okamžitě zavolat sanitku. Tato podmínka je pro ženský život velmi nebezpečná..

Poporodní výboj s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem označuje infekci během rehabilitace. Světle zelená, šedá nebo jasně žlutá leucorrhoea je důsledkem bakteriální aktivity a rozvoje infekčního zánětu..

Obvykle mají nepříjemnou rybu nebo shnilé aroma. Kandidóza se nazývá „drozd“ vzhledem k charakteristické vůni fermentovaného mléka a sražené struktuře bílého výboje.

Infekční infekce je doprovázena příznaky, jako je pálení, svědění a zarudnutí genitálií.

Kromě pronikajících bakterií mohou podmíněně patogenní mikroorganismy narušit zdravou mikroflóru. Antibiotika, oslabená imunita a hormonální změny vedou ke snížení požadovaného počtu laktobacilů. Kyselé prostředí je nahrazeno zásaditým, což je příznivé pro množení bakteriálních kmenů.

Pronikání škodlivých infekcí může také vyvolat zánět děložní dutiny a vést k závažným komplikacím a krvácení, které ohrožují zdraví ženy a budoucí těhotenství..

Poporodní období je v ženském životě obtížné. Péče o dlouho očekávané dítě vyžaduje hodně času a energie, ale nově vytvořená matka by neměla zapomenout na vlastní pohodu. Musíte věnovat zvláštní pozornost poporodní sekreci a sledovat proces regenerace těla..

Normální a patologické výboje po porodu

Během několika týdnů po porodu se obnoví normální stav dělohy, odstraní se zbytky umírajícího endometria a povrch rány se uzdraví v místě placenty. Úspěšné uzdravení ženy nebo výskyt některých komplikací lze posuzovat podle povahy propouštění z pohlavních orgánů. Je důležité vědět, co by mělo být normální. V tomto případě záleží na délce a hojnosti sekrecí, jakož i na jejich barvě, vůni a konzistenci. V případě potíží se co nejdříve poraďte s lékařem.

Co by mělo být lohii

Uvolnění, ke kterému dochází u ženy po narození dítěte, se nazývá lochie. Jejich vzhled je způsoben skutečností, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy, zejména v místě připojení placenty. Výtok po porodu je spojen s očištěním dělohy od zbytků močového měchýře, odlupovaného epitelu a krevních sraženin. Obsahují také hlen produkovaný v děložním hrdle..

Lochie existuje, dokud se rána nevyléčí v dutině dělohy a nevrátí se do svého normálního stavu (velikost bude obnovena, epitel bude obnoven). Pokud se proces čištění děložní dutiny odehrává bez komplikací, pak lochie přestane asi po 5-8 týdnech.

Jak dlouho trvá čištění dělohy a vznik lochie, závisí na následujících faktorech:

 • schopnost dělohy stahovat (individuální pro každou ženu);
 • věk ženy, stav děložní tkáně;
 • krevní srážlivost, stav hematopoetického systému;
 • fyzická aktivita ženy;
 • laktace.

Ve vzhledu se lochie v prvních 3 dnech podobá menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje z 500 ml na 100 ml za den..

Video: Jaké jsou propuštění v období po porodu

Druhy normálního poporodního výboje

Krvavá Lochia. První poporodní výboj je jasně červený, má vůni čerstvé krve. Skládají se z krevních sraženin a částic mrtvé tkáně. Barva díky vysokému počtu červených krvinek.

Serózní lochie. Světlejší nahnědlý růžový výboj se objeví přibližně za 4 dny. Obsah červených krvinek se snižuje, ale počet leukocytů se zvyšuje. Výtok má zatuchlou vůni..

Bílá Lochia. Alokace se stanou nažloutlé bílé 10. den po narození. Mají plynulejší konzistenci. Zápach chybí. Postupně se stávají vzácnějšími, rozmazávajícími. Po 5-6 týdnech již obsahují pouze hlen z krčního kanálu krku.

Kontrakce dělohy, způsobující odstranění lochie z její dutiny, vede ke vzniku žen u prvních dnů po porodu bolesti v podbřišku. Bolesti připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu je bolest silnější.

Někdy se ženy objevují po 3. týdnu černé lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, pak se tento výboj nepovažuje za patologii. Mohou se objevit v důsledku hormonálních procesů vyskytujících se v těle a změn ve složení hlenu vylučovaného žlázami děložního hrdla děložního hrdla.

Poporodní krvácení z dělohy a jeho příčiny

V prvních 2 hodinách po porodu existuje riziko těžkého krvácení z dělohy (hypotonické), které může po uvolnění během těhotenství vést ke špatnému smrštění děložních svalů. Aby se tomu zabránilo, je ženě injekčně podán lék ke zvýšení kontraktility dělohy (oxytocin). Kromě toho je močový měchýř vyprázdněn katétrem, na spodním břiše je umístěn ohřívač ledu. Při kontrakci dělohy se vymačkávají poškozené krevní cévy, předchází se nebezpečným ztrátám krve, jejichž příznaky jsou zvyšující se slabost, závratě, bolesti hlavy.

Nepřetržité krvácení v prvních hodinách po narození dítěte může být také způsobeno prasknutím děložního čípku, pokud zůstaly bez povšimnutí nebo špatně šité. V tomto případě se vyskytují lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineu. Pokud dojde ke krvácení, lékař po pečlivém vyšetření detekuje a otevře tyto hematomy, znovu sešije slzy.

Důsledkem krvácení z dělohy je anémie - nedostatek hemoglobinu, porušení výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, bude mít také anémii.

Prevence krvácení po porodu

Časté vyprazdňování močového měchýře přispívá ke snížení dělohy a snížení průtoku krve po porodu.

Je důležité kojit. Při podráždění bradavek vzniká oxytocin - hypofyzární hormon, který zvyšuje kontrakci dělohy. Během krmení má žena bolesti v dolním břiše, připomínající kontrakce. Kromě toho je bolest silnější u žen, které již porodily dříve.

Při pokračujícím krvácení je spodní břicho chlazeno ledem.

Riziko stagnace výboje v děloze

Naléhavě je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a to nejen v případě, že žena má příliš mnoho krvácení, ale také tehdy, když se po několika dnech náhle zastaví krevní výtok..

Stagnace dělohy v děloze se nazývá lochiometr. Pokud není vyloučena, může dojít k zánětu endometria (endometritidy). Absence lochie je příznakem závažné poporodní komplikace. Aby se dosáhlo zotavení z krvácení, je ženě injikována oxytocin, který zvyšuje kontrakce, a ke zmírnění cervikálního spasmu je podán no-shpu.

Aby se zabránilo stagnaci sekrecí v děloze, je užitečné, aby žena ležela na břiše. Kvůli oslabení tónu břišních svalů po těhotenství a porodu se děloha odklání zpět, zatímco je odtok krve narušen. Když žena leží na břiše, děloha zaujme polohu, ve které se odtok zlepšuje.

Patologické výboje po porodu

Příznaky komplikací během tohoto období jsou:

 1. Žlutá barva a ostrý nepříjemný zápach sekretů. Označují buď stagnaci dělohy v děloze a jejich hnisání, nebo infekční infekci ženy během porodu. Zánětlivý proces na děložní sliznici (endometritida) je obvykle doprovázen horečkou a bolestí v dolním břiše. Pokud je návštěva u lékaře odložena na dlouhou dobu, pak v důsledku výskytu hnisu v sekrecích, změní barvu na zelenou.
 2. Poporodní krevní sekrece se místo oslabení zvyšují. Někdy se znovu objeví. Stává se to dokonce 2 měsíce po narození dítěte. Je možné, že se jedná o první menstruaci (pravděpodobnost časné menstruace je vysoká u žen, které nedojčí dítě). Takový výtok však často znamená neúplné odstranění placenty z dělohy, kvůli čemuž jsou její kontrakce obtížné.
 3. Pokud žena bere antibiotika ze zdravotních důvodů, může dojít ke vzniku bílého zkřiveného výtoku, který vyvolává nedostatek laktobacilů ve vagíně a výskyt příšer. Žena se bojí svědění a pálení v externích genitáliích a ve vagíně..

Video: Drozd, léčebné metody

Faktory přispívající k výskytu endometritidy

Během těhotenství a porodu se imunita ženy prudce snižuje. To vyvolává výskyt zánětlivého procesu v endometriu dělohy po porodu. Odolnost těla vůči infekcím se začíná zvyšovat do konce prvního týdne u žen, které porodily přirozeně a 10 dní po císařském řezu.

Pravděpodobnost endometritidy se zvyšuje, pokud má žena jiná závažná onemocnění (endokrinní žlázy, ledviny, dýchací cesty). Výskyt endometritidy je podporován obezitou, anémií, nedostatkem vitamínů, kouřením. Kromě toho se zánět často vyskytuje u žen, které měly mnoho potratů nebo měly léčbu z lékařských důvodů.

Příčinou stagnace přísavek a nástupem zánětlivého procesu je někdy nízká poloha placenty v děloze, kdy je blokován výstup do děložního hrdla. Pokud dodávka trvá příliš dlouho, i když voda již byla vypuštěna, existuje také zvýšené riziko endometritidy.

Léčba této choroby se provádí pouze v nemocnici. Používají se antibiotika, zesilovače děložních kontrakcí. Do dutiny se zavedou dezinfekční roztoky. V některých případech je prováděno vakuové aspirace nebo kyretáž dělohy, aby se úplně odstranilo endometrium.

Vypouštění po císařském řezu

Krvácení trvá déle a komplikace se vyskytují častěji, pokud žena porodí císařským řezem. Kontraktilita dělohy je omezována v důsledku šití, otoku okolních tkání. Riziko infekce během porodu a výskyt zánětu sliznice děložní dutiny se zvyšuje.

Navzdory vlastnostem tohoto způsobu porodu by se však špinění po porodu mělo objevit do 2 týdnů, ale už ne. Stejně jako u konvenčních narození se barva výboje postupně mění z jasně červené na světle hnědou a poté zbělá.

Normální menstruace po císařském řezu nastává přibližně ve stejnou dobu jako po narození dítěte přirozeným způsobem. Vyskytují se později, pokud žena měla poporodní komplikace (děložní krvácení, endometritida, otrava krví) nebo existují onemocnění štítné žlázy, játra.

Video: Vlastnosti výboje po císařském řezu

Prevence komplikací

Aby se snížilo riziko komplikací po porodu, měl by lékař sledovat stav ženy od samého začátku těhotenství. Pravidelné vyšetření vám umožní sledovat složení krve, detekovat a léčit gynekologická a jiná onemocnění, posilovat imunitu.

Pokud se po nástupu porodu ukáže, že kontraktilita dělohy není dostatečná, používají se léky, které zvyšují porodu. Přispívají také k urychlení čištění dutiny dělohy po narození dítěte.

Aby se předešlo stagnaci sekrecí v děloze, doporučuje se ženě začít vstávat z postele a chodit 4-5 hodin po obvyklém porodu. Po císařském řezu to lze provést za 10 hodin.

Před propuštěním z nemocnice se provede ultrazvuk, aby se studoval stav děložní dutiny a vyhodnotila se její velikost, aby bylo možné sledovat proces zotavení. Po dobu několika týdnů se ženě doporučuje více se uvolnit, aby se zabránilo činnostem spojeným s břišním napětím, vzpírání.

Velmi důležité je dodržování pravidel hygienické péče o tělo a pohlavní orgány (časté mytí teplou vodou, každodenní koupání ve sprše).

Varování: Žena by se neměla vykoupat několik týdnů. Zahřívání těla, za prvé, zvyšuje průtok krve, a za druhé, s takovým koupáním zvyšuje pravděpodobnost infekce ve vnitřních pohlavních orgánech.

Douching v tomto období může být velmi škodlivé. Přispívá také k rychlému šíření infekce a výskytu endometritidy..

První den místo hygienických vložek se doporučuje používat plenky, aby se zabránilo úniku. Kromě toho je snazší sledovat povahu a objem výboje. V budoucnu musí být těsnění vyměněna nejméně o 2 hodiny později.

Používání tampónů je přísně zakázáno po celou dobu existence jezera Loch. Blokují výstup z dělohy, zpožďují odtok sekretů a proces zotavení a vytvářejí velkou hrozbu pro nástup zánětlivého procesu.

S prudkou změnou v charakteru výtoku, zvýšenou bolestí v podbřišku, horečkou, závratě potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc.

Alokace po porodu: odchylky a norma v charakteristikách

Po narození dítěte je placenta oddělena od dělohy, což vyvolává prasknutí četných cév, které je spojily. To vytváří krvácení, spolu se zbytky placenty, již mrtvé částice endometria a některé další stopy vitální aktivity plodu.

Takové propuštění po porodu v medicíně se nazývá lochie. Žádná z nově vyrobených mumií se jim nemůže vyhnout. Existuje však řada problémů, které vyvolávají. Čím více si žena uvědomuje jejich trvání a povahu, tím nižší je riziko vyhýbání se komplikacím, které se často vyskytují proti takové porodnické „menstruaci“..

Zvláštní pozornost by v tomto období měla věnovat osobní hygiena. Aby se zabránilo možným infekcím a nepříjemným zápachům, protože dívka si vždy přeje zůstat atraktivní, je velmi opatrná a věnuje se mycí kosmetice, kterou používáte.

Výběr hygienických přípravků by měl být vždy pečlivě zvážen a neměl by zanedbávat čtení složení. Po porodu vaše tělo prochází obdobím adaptace a zotavení, a proto mnoho chemikálií může stav pouze zhoršit a prodloužit dobu zotavení. Vyhněte se kosmetice, která obsahuje silikony a parabeny, stejně jako laureth sulfát sodný. Takové složky ucpávají tělo a pronikají krví skrz póry. Je obzvláště nebezpečné používat tyto prostředky během kojení.

Chcete-li být v klidu pro své zdraví a zdraví dítěte a zůstat vždy krásní a atraktivní, používejte prací prostředky pouze z přírodních surovin, bez barviv a škodlivých přísad. Mulsan Cosmetic zůstává lídrem v přírodní kosmetice pro čištění. Množství přírodních složek, vývoj založený na rostlinných extraktech a vitaminech, bez přídavku barviv a síranu sodného - činí z této kosmetické značky nejvhodnější období kojení a poporodní adaptace. Více se dozvíte na webových stránkách mulsan.ru

Doba vybití

Každé ženské tělo je velmi individuální a načasování jeho zotavení po narození dítěte je také pro každého jiné. Z tohoto důvodu nemůže být definitivní odpověď na otázku, jak dlouho propuštění trvá po porodu, možná. Existuje však rámec, který je považován za normu, a vše, co za nimi jde, je odchylka. Je na nich, aby se každá mladá matka řídila.

Norma poporodního výboje stanovená v gynekologii je od 6 do 8 týdnů.

 • Tolerance

Doplňte od 5 do 9 týdnů. Ale takové trvání propouštění po porodu by nemělo být uklidňující: navzdory skutečnosti, že lékaři to považují za nevýznamnou odchylku od normy, je nutné věnovat pozornost jejich povaze (množství, barva, hustota, vůně, složení). Tyto popisy určitě řeknou, že vše je v pořádku s tělem nebo je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

 • Nebezpečné odchylky

Lochia by měla být ostražití, jejíž trvání je kratší než 5 týdnů nebo delší než 9. Je nutné zjistit, kdy končí poporodní výboj. Je to stejně špatné, když se to stane příliš brzy nebo velmi pozdě. Uvedená data naznačují závažná porušení v těle mladé ženy, která vyžadují okamžitý laboratorní výzkum a léčbu. Čím dříve uvidíte lékaře, tím méně nebezpečné jsou důsledky tak zdlouhavého nebo naopak krátkodobého propuštění.

Musíš vědět! Mnoho mladých matek je šťastných, když je po měsíci jejich propuštění po porodu. Zdá se jim, že „vystoupili s malou krví“ a mohou vstoupit do obvyklého rytmu života. Podle statistik, v 98% takových případů, po nějakém čase, všechno skončí s hospitalizací, protože tělo nemohlo úplně očistit a zbytky poporodní aktivity způsobily zánětlivý proces.

Odchylky od normy mohou být přípustné a nebezpečné. V každém případě však mohou mít v budoucnu vážné důsledky pro zdraví mladé matky. Každá žena by proto měla sledovat, jak dlouho propouštění po porodu trvá, porovnat jejich trvání s normou stanovenou v gynekologii. Pokud máte pochybnosti, je lepší se včas poradit s lékařem. Hodně záleží nejen na tom, kolik dní vydrží, ale také na dalších, již kvalitativních charakteristikách..

Složení Loch

Abychom pochopili, zda je vše v pořádku s obnovou těla po porodu, měla by žena věnovat pozornost nejen délce kojenců. Někdy to zapadá do rámce normy, ale jejich složení zůstává hodně žádoucí a může naznačovat vážné problémy.

Normální:

 • první 2-3 dny po narození jsou špinění způsobené prasknutím plavidel;
 • pak se děloha začne uzdravovat a nedojde k žádnému otevřenému krvácení;
 • obvykle v prvním týdnu můžete pozorovat výtok pomocí sraženin - takto zůstává mrtvá endometria a placenta;
 • po týdnu už nebudou žádné sraženiny, lochie se stane tekutější;
 • nemusíte se bát, pokud pozorujete výtok sliznice po porodu - je to výsledek nitroděložních produktů plodu;
 • hlen by měl zmizet během týdne;
 • 5-6 týdnů po narození dítěte se lochie podobá obvyklým skvrnám, které se vyskytují během menstruace, ale se sraženou krví.

Takže krevní výtok po porodu, který děsí mnoho mladých matek, je normou a neměl by způsobovat úzkost. Je mnohem horší, když se s nimi začne hnis míchat, což je vážná odchylka. Je vhodné navštívit lékaře, pokud se složení lochie liší v následujících vlastnostech:

 • hnisavý výtok po porodu naznačuje nástup zánětu (endometrium), vyžadující okamžitou léčbu, jeho příčinou jsou infekční komplikace, které jsou nejčastěji doprovázeny horečkou, bolestí v podbřišku a lochií zároveň mají nepříjemný zápach a zelenožlutou barvu;
 • pokud hlen a sraženiny pokračují déle než týden po porodu;
 • vodnatá, průhledná lochie se také nepovažuje za normu, protože může být příznakem několika chorob najednou: je to tekutina z krve a lymfatických cév, která prosakuje sliznicí vagíny (nazývá se transudát), nebo je to gardnerelóza - vaginální dysbióza, která se vyznačuje hojným výtokem s nepříjemnou rybí vůní.

Pokud žena ví, které propuštění po porodu je považováno za normální v závislosti na jejich složení a které naznačují abnormality, bude moci okamžitě vyhledat radu a lékařskou pomoc od gynekologa. Po absolvování testů (obvykle stěr, krev a moč) je stanovena diagnóza a je předepsána vhodná léčba. Abychom pochopili, že vše není v pořádku s tělem, pomůže také barva goofů..

Barva poporodní menstruace

Kromě složení přísavek je třeba věnovat pozornost tomu, jaké barvy jsou. Jejich odstín může hodně říct:

 • první 2-3 dny, normální výtok po porodu je obvykle jasně červený (krev se ještě nesráží);
 • poté dochází k hnědému výtoku během 1–2 týdnů, což naznačuje, že po porodu dochází k regeneraci dělohy bez odchylek;
 • poslední týdny lochie by měly být průhledné, je povoleno mírné zakalení s mírným nažloutlým nádechem.

Všechny ostatní barvy Lochie jsou abnormality a mohou naznačovat různé komplikace a nemoci..

Žlutá lochie

V závislosti na odstínu může žlutý výboj naznačovat následující procesy probíhající v těle:

 • bledě žlutá, málo hojná lochie může začít do konce druhého týdne po porodu - to je norma a nemělo by to způsobovat starosti mladé matce;
 • Pokud již 4. nebo 5. den po narození dítěte začalo jasně žluté vypouštění s příměsí zeleně a hnilobný zápach, může to znamenat nástup zánětu děložní sliznice, který se nazývá endometritida;
 • pokud po 2 týdnech došlo k výtoku žluté, dostatečně světlé barvy as hlenem, je to pravděpodobně také příznak endometritidy, ale není to tak zřejmé, ale skryté.

Endometritida je zbytečná pro léčbu samostatně, doma: vyžaduje seriózní antibiotickou léčbu a ve vážných případech se chirurgické odstranění poškozeného zaníceného epitelu dělohy provádí k očištění sliznice, aby se horní vrstva membrány rychle zotavila..

Zelený sliz

Endometritida může být také indikována zeleným výbojem, který je mnohem horší než žlutý, protože to znamená již zahájený zánětlivý proces - endometritidu. Jakmile se objevily první kapky hnisu, i když jen mírně nazelenalé, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bílý výboj

Stojí za to začít si dělat starosti, pokud po porodu odešla bílá lochie, doprovázená příznaky, jako jsou:

 • nepříjemný zápach s kyselostí;
 • sražená konzistence;
 • svědění v perineu;
 • zarudnutí vnějších genitálií.

To vše naznačuje genitální a genitourinární infekce, kvasinkovou kolpitidu nebo vaginální kandidózu (drozd). V přítomnosti takových podezřelých příznaků se musíte bezpodmínečně poradit s gynekologem, aby odstranil nátěr z vagíny nebo bakteriální kultury. Po potvrzení diagnózy bude předepsána vhodná léčba..

Černé krvácení

Dojde-li k černému výtoku po porodu nebo laktačním období, ale bez dalších příznaků ve formě nepříjemného, ​​štiplavého zápachu nebo bolesti, jsou považovány za normální a jsou diktovány změnami ve složení krve v důsledku restrukturalizace hormonálního pozadí ženy nebo hormonálního selhání.

Užitečné informace. Podle statistik se ženy po porodu primárně obracejí k gynekologům se stížnostmi konkrétně na černé propouštění, což je nejvíce děsí. I když ve skutečnosti je nejzávažnějším nebezpečím zelená.

červená barva

Lochia by měla být červená pouze v počáteční fázi, v prvních několika dnech po narození dítěte. Děloha v tomto období je otevřená rána, krev nemá čas na srážení a výtok získává krvavě červený, zcela jasný stín. Po týdnu se však změní na hnědo-hnědou barvu, což také naznačuje, že k hojení dochází bez odchylek. Obvykle se propouštění měsíc po narození stává zakaleným-šedo-žlutým, blíže k průhlednému.

Každá mladá žena, která se stala matkou, by měla jasně a jasně pochopit, jaká barva by měla být po porodu normální. Jaký odstín husy jí dá signál, že musíte navštívit lékaře. Tyto znalosti pomohou vyhnout se mnoha nebezpečným komplikacím. Další charakteristika poporodní menstruace může v tomto období varovat - jejich hojnost nebo nedostatek.

Počet výbojů

Kvantitativní povaha výtoku po porodu se může také lišit a může znamenat buď normální zotavení dělohy, nebo jakékoli odchylky od normy. Z tohoto hlediska nejsou žádné problémy, pokud:

 • v prvním týdnu dochází k hojnému výboji po porodu: tělo je tak očištěno od všeho zbytečného: krevních cév, které vykonaly svou práci, a zastaralých endometriálních buněk a zbytků placenty a plodových produktů plodu;
 • v průběhu času se stávají čím dál méně: normou jsou také chudé výboje, počínaje 2-3 týdny po narození.

Žena by měla být upozorněna, pokud dojde k příliš malému výtoku ihned po narození: v tomto případě by se potrubí a potrubí mohly zaneset, mohla by se vytvořit nějaká krevní sraženina, která by zasahovala do toho, jak se tělo zbaví poporodních zbytků. V takovém případě byste se měli určitě poradit s lékařem a podstoupit odpovídající vyšetření.

Ještě horší je, pokud hojná lochie nekončí příliš dlouho a trvá 2-3 týdny nebo i více. To naznačuje, že proces hojení je opožděn a děloha se nemůže z nějakého důvodu plně zotavit. Lze je zjistit pouze při lékařském vyšetření a poté je lze léčbou odstranit.

Vůně loch

Ženy vědí, že každý výtok z těla má specifický zápach, který lze odstranit pouze dodržováním hygienických pravidel. V období po porodu může tato charakteristika Lochie udělat dobrou práci a včas podat zprávu o problémech v těle. Věnujte pozornost tomu, jak výboj po narození voní.

 • V prvních dnech by měli jít s vůní čerstvé krve a vlhkosti, po této době může být pozorován nádech a kouzlo - v tomto případě je to považováno za normu.
 • Pokud dojde k poporodnímu výboji s nepříjemným zápachem (může být hnusný, kyselý, ostrý), mělo by to být varováno. Spolu s dalšími abnormalitami (barva, hojnost) může tento příznak naznačovat zánět nebo infekci dělohy.

Pokud se vám zdá, že poporodní vypouštění je velmi špatně vonící, neměli byste doufat, že se jedná o dočasný, brzký průchod nebo je to norma. Aby se předešlo komplikacím, nejvhodnějším řešením v tomto případě bude konzultace s lékařem alespoň o radu.

Zvýrazněte Break

Často se stává, že propuštění po porodu skončilo a začíná znovu po týdnu nebo dokonce měsíci. Ve většině případů to způsobuje paniku u mladých matek. Takový zlom však neznamená vždy odchylky od normy. Co by to mohlo být?

 1. Pokud šarlatové, čerstvé špinění uběhlo 2 měsíce po narození, může to být buď obnovení menstruačního cyklu (u některých žen je tělo schopné takového rychlého zotavení, zejména při absenci laktace), nebo prasknutí šicích materiálů po těžkém fyzickém nebo emocionálním stresu, nebo některé pak další problémy, které dokáže identifikovat a opravit pouze lékař.
 2. Pokud se lochie již zastavila a poté se náhle vrátila po 2 měsících (pro některé je to možné i po 3 měsících), musíte se podívat na kvalitativní charakteristiky sekrecí, abyste pochopili, co se děje s tělem. Častěji než ne vycházejí zbytky endometria nebo placenty, což jim něco bránilo opustit ihned po narození. Pokud je lochie tmavá, s hlenem a sraženinami, ale bez charakteristického hniloby, štiplavého zápachu a bez přítomnosti hnisu, všechno pravděpodobně skončí bez komplikací. Pokud jsou však tyto příznaky přítomny, může to být zánětlivý proces, který lze léčit buď antibiotiky nebo kuretáží..

Protože přerušení poporodní sekrece může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v děloze, nezdržujte návštěvu u lékaře. Po vyšetření jistě zjistí, zda se jedná o nový menstruační cyklus nebo odchylku od normy vyžadující lékařský zásah. Samostatně stojí za to věnovat pozornost lochii po umělém porodu..

Lochia po císařském řezu

Ti, kteří podstoupili císařský řez, by měli pochopit, že povaha propouštění po umělém porodu se poněkud liší. I když se to bude týkat pouze jejich trvání a složení. Zde jsou jejich vlastnosti:

 • tělo po císařském řezu je obnoveno stejným způsobem jako po přirozeném porodu: krev a mrtvá endometria odcházejí se sekretem;
 • v tomto případě existuje větší riziko zachycení infekce nebo zánětlivého procesu, proto je nutné provádět pravidelné hygienické postupy se zvláštní pozorností;
 • v prvním týdnu po umělém porodu je krvavé vypouštění hojné, s obsahem sliznic;
 • Běžně by měla být barva hus v prvních dnech šarlatová, jasně červená a poté změněna na hnědou;
 • doba výboje po umělém porodu je obvykle zpožděna, protože děloha v tomto případě není tak rychle snížena a proces hojení trvá dlouho;
 • je třeba mít na paměti, že krev po císařském řezu by neměla trvat déle než 2 týdny.

Každá mladá matka by měla pochopit, jak důležité je pro její zdraví úplné obnovení dělohy po porodu. O tom, jak to jde, můžete rozumět lochii. Je nutné sledovat jejich trvání, načasování, kdy se přidělení zastaví a začne znovu, jejich kvalitativní charakteristiky. Nemůže dojít k žádným nehodám: barva, vůně, množství - každý příznak může být včasným signálem k návštěvě u lékaře, identifikovat problém a podstoupit vhodnou léčbu.

Články O Neplodnosti