Hlavní Neplodnost

Instalace autosedačky v autě

Dětská autosedačka je důležitou součástí pasivní bezpečnosti dítěte v autě. V současné době musí být tento nástroj při přepravě dětí v osobním automobilu a musí být poskytován také ve veřejné dálkové veřejné dopravě. Po mnoho let inženýři a konstruktéři dětských sedaček pracovali na minimalizaci počtu zranění a úmrtí dětí v nouzových situacích. Byla vyvinuta řada modelů: VIP a rozpočet, s různými výplněmi, s různými držáky. Každý však má jednu funkci: chránit zdraví a život svých dětí.

Druhy držáků

Až do nedávné doby nebyly dětské sedačky povinným bezpečnostním prvkem. Byl pouze jeden požadavek, aby bylo dítě připoutáno popruhy. V každém obchodě s autem bylo možné zakoupit měkkou podložku pro standardní bezpečnostní pás, díky čemuž bylo pro dítě vhodnější.

Pravda z takového systému újmy byla více než dobrá a ještě jedna minus byla, že kolébka s dítětem nebylo snadné připevnit a v některých případech nemožná. Nyní používáme dva hlavní typy upevnění dětské sedačky:

 1. Popruh na auto.
 2. Upevňovací systém Isofix (Isofix).

Některé modely dětských autosedaček vám umožní používat oba. Existuje také třetí typ připevnění, i když jen zřídka, ale v praxi se používá: západka, která je stejně jako Isofix připevněna k závorkám na autě.

Montáž pomocí běžného pásu

Tento typ držáku je nejčastější u starších vozidel, která nemají pevný systém Isofix. Podle nárazových zkoušek má takový bezpečnostní systém nízkou účinnost v sedadlech skupiny 0 (0-9 kg), 1 (9-18 kg) a 0+ (0-13 kg, nastavitelná). Standardní pás lze připevnit:

 • Prostřednictvím speciálního stolu, který je součástí konkrétního modelu sedadel.
 • Přímo na samotné sedadlo (pokud má dětská sedačka vlastní bezpečnostní pásy).
 • K vaší vlastní západce, procházející přímo přes rameno dítěte (modely křesel skupiny 2-3 od 15 do 36 kg).

Systém Isofix

Systém Isofix se skládá ze dvou kovových držáků připájených k karoserii vozidla. Vyskytuje se pouze u relativně nových modelů osobních vozidel.

Důležité! U některých modelů autosedaček takový systém není koncipován, ale pro nastavitelné modely 0 0+ lze jej prodávat samostatně od hlavní konfigurace.

Na židlích Isofix to vypadá jako dvě ploché protáhlé pevné karabiny. Připevňují se přímo k držákům přivařeným k karoserii vozidla. Tento dětský bezpečnostní systém, pokud se používá na sedačkách ve skupině 2-3, plní pouze funkci upevnění: s ním nebo bez něj nebude jízda dětí na těchto sedadlech bezpečnější. Pokud máte sedadlo skupiny 0 s vlastními pásy a je připevněno systémem isofix, v tomto případě není nutné dětskou sedačku připevňovat běžným pásem. Ale pro větší bezpečnost je žádoucí.

Pásy na všech autosedačkách mají obvykle stejný materiál, ale liší se délkou a přesahy, což nelze o klipsech říci. Mohou být ve vztahu k židli stacionární nebo úplně odstranitelné jako nejběžnější „zobák“ v Rusku.

 • Inguinální západka je vždy statická a krátká. Jeho velikost není nastavitelná, protože je odůvodněna bezpečností GOST, takže v případě nehody nepřetěžuje tříslo.
 • „Beak-billed“ je kosočtverec, podlouhlá postava v pravém a levém rohu se zaoblenými konci (zobáky). Uvnitř každého „zobáku“ je štěrbina pro navlékání a upevnění bezpečnostního pásu na hrudi dítěte.
 • Spona na opasek při připevňování sedadla standardním bezpečnostním pásem, nejčastěji připevněným na jednom konci v autosedačce, je druhý konec upnutý na pásu stroje tak, aby se při nejmenším kývání sedadla neprodloužil a byl bezpečně upevněn..

Materiál sponek se může také lišit. Polštářky se nejčastěji liší na levných židlích: levnější materiál, tenká pěna uvnitř a nepřítomnost protiskluzových gumových pupínek.

V Rusku se mnohem méně často používá dětský zádržný systém Latch a Super Latch.
Společnost Evenflo se zabývala vývojem. Takový fixační systém má své výhody:

 1. Není nutné upevňovat oba klipy současně jako v systému Isofix, protože nejsou (klipy) nepohyblivé, ale na elastických pásech.
 2. Nedostatek silných vibrací na sedadlech díky stejným páskám.
 3. Celková hmotnost židle je o 1,5 - 2 kg nižší.
 4. Přípustná hmotnost cestujícího se zvýšila na 29 kg.

Systém Super Latch, ke všemu výše uvedenému, stojí za to přidat samosvorný pás.

Z mínů je třeba nejprve zdůraznit:

 • Vzácné modely v Rusku a jejich omezený počet.
 • Stejně jako u systému Isofix nejsou všechny modely automobilů vybaveny speciálními závorkami..
 • Relativně vysoké náklady.

Funkce upevnění autosedačky v závislosti na místě

Jedním z nejdůležitějších problémů po výběru a zakoupení dětské sedačky je problém s umístěním do prostoru pro cestující a kvalitní instalací. Podle studií ve Spojených státech vědci prokázali, že nejbezpečnějším místem je zadní střední sedadlo. Ale daleko od všech aut je možné nainstalovat dětskou sedačku. Loketní opěrky jsou instalovány ve vozidlech třídy „C“ uprostřed, jiné stroje nemusí mít upevnění isofix. Sedadla ve skupině 2-3 vyžadují tříbodový pás a uprostřed je často pouze dvoubodový pás.

Pokud se rozhodnete nainstalovat dětskou sedačku na přední sedadlo, pamatujte - jedná se o místo zvýšeného nebezpečí. Kolébka (skupina 0) by měla být instalována bokem, tj. Kolmo k vozidlu musí být skupina 0+ instalována proti vozidlu.

Důležité! Při montáži autosedaček pro skupiny 0/0 + nezapomeňte vypnout airbag na vozidle, protože při aktivaci bude kolébce vystavena silná rána. To může způsobit těžká zranění dítěte..

Instalace autosedačky na zadním sedadle je bezpečnější. Kolébka je namontována do strany, jako na předním sedadle; skupina 0+ opravujeme proti autu, skupiny 1,2,3 - pouze v autě.

SkupinyVáha (kgPřední sedadloZadní sedadlo
0-9Kolmo k pohybuKolmo k pohybu
0+0-13Proti pohybuProti pohybu
19-18Při cestěPři cestě
215-25Při cestěPři cestě
322-36Při cestěPři cestě

Pravidla instalace

Pokud jste v obchodě zakoupili dětskou sedačku, nezaručuje to vaše dítě v bezpečí. Podle statistik existují případy vážných zranění dětí a přítomnosti tohoto bezpečnostního prvku. Stává se, že majitelé aut si koupí místo pro dítě bez pochopení mechanismu židle, stává se, že se setkávají s mimořádně nečitelnými pokyny nebo řidič byl příliš líný, aby vše upevnil podle pravidel. Potom není bezpečnost dítěte vyloučena. Z tohoto důvodu je bezpodmínečně nutné, aby byla autosedačka řádně zajištěna ve stroji. Dětská sedačka nesmí mít povoleno „viset“ nebo se pohybovat ven, jinak nebude mít smysl její instalaci.

Instalace autosedačky pro dítě 0-9 kg

Nejbezpečnějším místem pro instalaci autosedačky skupin 0,0 +, 1 je prostřední zadní sedadlo. Nejčastěji se však jedná o dvoubodový pás, takže model židle můžete upevnit pouze stolem. Pokud nemůžete nainstalovat dětskou autosedačku uprostřed, pak nejlepším místem je zadní pravá strana:

 • Řidič dítě vždy uvidí.
 • Sedadlo řidiče může být posunuto zpět pro pohodlí motoristy.
 • V naléhavých případech podle statistik nejčastěji trpí zadní levá strana.

Autosedačky 9-36 kg nelze instalovat uprostřed, protože pro tato sedadla je důležitý pás se třemi upevňovacími body. Položili jsme židli pouze ve směru jízdy. (viz tabulka)

Video - instalace dětské sedačky pomocí standardních bezpečnostních pásů

Video - instalace židle se systémem Isofix

Obecné chyby instalace

Nejzávažnější chybou při instalaci židle je nedbalost. V 80% případů je křeslo instalováno, ale řidič nepovažoval za nutné jej upevnit. Stává se také, že je židle upevněna a dítě v ní není. V jednom, v druhém případě, je bezpečnost dítěte 0.

Další, neméně nebezpečná chyba - při upevňování kolébky skupiny 0+, v opačném směru, si majitelé automobilů zamění pásy.

Další fatální chyba, která může stát život dítěte: nikdy nemůžete instalovat kolébku skupiny 0/0 + ve směru auta.

Často se stává, že bezpečnostní pásy jsou pro dítě malé (umístěné pod rameny) nebo naopak velké (více než 2 cm nad rameny), což také představuje bezpečnostní riziko. Pásy by měly být nastaveny tak, aby vyhovovaly výšce dítěte. Nikdy neinstalujte autosedačku „na růst“.

Nedoporučuje se sedět dítě na židli v objemných zimních šatech: za prvé, takové bundy a kombinézy vám neumožní bezpečně upevnit bezpečnostní pásy, a za druhé, dítě se potí a chytí nachlazení, což je také velmi špatné.

Méně častá chyba: v kolébce, aby se vyhladil povrch, položili rodiče matraci nebo polštář, protože každá matka ví, že nemůžete dát dítě do 4 měsíců. Nezapomeňte však, že všechny židle uvedené na trh prošly nezbytnou kontrolou kvality a jsou bezpečné pro přepravu dítěte. Neprovádějte „vylepšení“ designu kolébky.

voffffka ›Blog› Výběr dětské autosedačky nebo „Tati, zlomi mozek!“

Záznam byl přesunut z deníku.

Hned v okamžiku, kdy čerstvě upečený rodič přemýšlel o bezpečnosti svého dítěte při přepravě v autě. Beru bezpečnost velmi vážně, takže nákup dětské sedačky je bezpodmínečné rozhodnutí. Otázka zní: jaké křeslo si vybrat? Právě na toto téma se moje myšlenky rozšířily přes list textu níže.

Žádám na internetu a strýc Google vyplivne první výsledek pro mě: dětské autosedačky jsou rozděleny do tříd 0, 0+, 1, 2, 3. Existují také podtřídy: 0 + / 1, 1/2, 2/3 (tj. univerzální) atd. Hlavním kritériem pro zařazení židle do určité třídy je hmotnost dítěte. Jak pochopit, jaká váha odpovídá které třídě? Klasifikace je následující:

Pro ty, kteří nejsou předmětem, vysvětlím trochu, co přesně každá skupina charakterizuje (díky strýkovi Google za pomoc):

Skupina 0
Batolata, která si stále nemohou sedět sama, se doporučuje přepravovat pouze u kojeneckých nosičů, kde dítě leží. Autosedačky jsou stejné kolébky od kočárků, které lze upevnit na zadní sedadlo vozu pomocí speciálních upevňovacích pásů. Dítě je upevněno v kolébce širokým a měkkým pásem a kolem hlavy dítěte je umístěna další ochrana.

Skupina 0+
Tyto dětské autosedačky Cocoon jsou instalovány ve směru jízdy vpředu (s vypnutým předním airbagem) nebo na zadním sedadle - při této orientaci je dítě snáze snášet čelní náraz automobilu. Křesla této skupiny jsou zpravidla univerzální a mohou být použita jako přenosná, houpací židle a stejně jako vysoká židle. Některé z nich lze namontovat na podvozek kočárku a použít jako houpací sítě pro kočárky.

Skupina 0+ a 1
Autosedačky této skupiny mají podobnou konstrukci, což je plastová "mýdlová krabička" na rámu napájení. Tyto židle mají zpravidla několik poloh naklonění (pro bdělost a spánek). Jsou nastaveny v režimu použití pro skupinu „0+“ směřující ke směru jízdy a ve skupinovém režimu „1“ směřující k obličeji a pouze na zadním sedadle..

Skupina 2 a 3
Pro starší děti jsou k dispozici sedadla, která s růstem dítěte zajišťují přechod z používání vnitřních bezpečnostních pásů na vnější, automobilové. V budoucnosti, s růstem dítěte, může být opěradlo takové autosedačky odstraněno a ponecháno pouze sedadlo. Nainstalován pouze na zadním sedadle.

Skupina 3
V nejstarší skupině se jako bezpečnostní zařízení používají pouze bezpečnostní sedadla (tzv. „Posilovače“). Dítě je v tomto případě upevněno pomocí běžných bezpečnostních pásů.

Skupina 1/2/3
K dispozici jsou také univerzální autosedačky, tzv transformační židle vhodná pro několik skupin dětí (1, 2, 3). Tyto židle jsou praktičtější, protože stačí na delší dobu.

Je samozřejmě ekonomičtější koupit si jednu transformační židli, kterou lze použít po dlouhou dobu. Ale v praxi se ukazuje, jak často se stává, že univerzální věci jsou zřídka dobré. Univerzální křesla jsou z hlediska bezpečnosti a pohodlí obvykle vysoce specializovaná křesla. Proto, pokud to finanční prostředky dovolují, je velmi vhodné zakoupit novou židli vyšší skupiny pokaždé, když dítě roste (nebo se alespoň nesnažit pochopit nesmírnost, například nekupovat židle skupiny 1/2/3, je lepší samostatně 1 a 2/3).

Rovněž stojí za zmínku, že zakoupená autosedačka musí splňovat evropský certifikát ECE R44 / 04 (mimochodem, mějte na paměti, že bez autosedačky s odpovídajícím certifikátem nebudete vy a vaše dítě formálně povolen do Evropy autem). Nepřekvapujte však, že získání tohoto certifikátu nezaručuje bezpečnost křesla. Na domácím trhu je otevřenou otázkou velký počet autosedaček beze jména (Číňané nebo FIG, kteří rozumějí, jaké výroby), u nichž existují známky shody s tímto certifikátem, ale jak se projeví v případě nehody. Musíte se pečlivě podívat na samotnou židli (zpracování, materiál, ergonomie). Často pochybné židle jsou velmi levné, což by vás mělo nejdříve upozornit. A v Německu, kupodivu, existuje na první pohled dost dobrých míst, která i přes dostupnost potřebných certifikátů neprocházejí nezávislými bezpečnostními testy.

Chci také poznamenat, že autosedačky jsou také klasifikovány z hlediska připevnění k autu. Existují dva typy sedadel: upevnění pomocí standardního bezpečnostního pásu a upevnění pomocí systému ISOfix. U standardních pásů je vše víceméně jasné. Co je to ISOfix? ISOfix je systém pro pevné připevnění autosedačky k karoserii. Na spodní části zadní části autosedačky jsou k tělu připevněny dvě konzoly. Autosedačka má dvě držáky, které zapadají do těchto držáků - sedadlo je upevněno k tělu. Pro větší stabilitu se často používá prodloužená „noha“, která spočívá na podlaze. Ve starších skupinách židlí jsou úchyty ISOfix vzácné, protože nejčastěji jsou držáky do auta určeny pro hmotnost dítěte do 18 kg. U skupin sedadel 2 a 3 zůstávají hlavní pásy pravidelnými pásy a ISOfix, pokud je přítomen, hraje pouze pomocnou roli. Mimochodem, někteří rodiče, kteří mají sedačku s opaskem, si stěžují na nějakou vůli autosedačky týkající se sedadla během instalace - to není důvod k obavám. Inženýři záměrně povolili tento účinek ke snížení nárazového zatížení při čelní nehodě.

A tak jsem se prostřednictvím velmi dlouhé studie na internetu zaměřil na skupinu 0 + / 1 a očekával jsem, že budu židlí na 3,5–4 roky. Dokonce jsem se podíval na několik modelů, dokud jsem nezačal studovat hlavní problém - bezpečnost. Existuje celá řada crash testů, které provádějí hlavně Evropané: ADAC, test, WHICH?, OAMTC, EuroNCAP atd..
Podle těchto nárazových zkoušek ve skupině 0 + / 1, kterou jsem vybral, neexistovala prakticky žádná sedadla, která by úspěšně prošla bezpečnostními testy. Přesněji řečeno, taková židle se ukázala jako jedna - BESAFE iZi Combi X3 Isofix.

Ve sloupci „bezpečnost“ to vykázalo nejen dobré výsledky, ale ukázalo se, že je také dobrá, pokud jde o péči a šetrnost k životnímu prostředí. Země původu je Norsko. Všechno by bylo v pořádku, ale cena za toto potěšení je 630 $ v Minsku. V Moskvě jsou tyto židle levnější než 650 $, které jsem nenašel.

Pro mě je to velmi drahé, takže hledáme alternativu. Poté, co jsem prošel téměř všemi možnými možnostmi, dospěl jsem k závěru, že musíte přejít na jiné skupiny. A pokud ano, je třeba zvážit nákup postupně židlí skupiny 0+, potom 1 a poté 2/3, jak dítě roste. Peníze na konci jsou zhruba stejné, ale částku lze „natáhnout“ v čase. A nikdo nezrušil další prodej použité židle. Takže začneme ze skupiny 0+.

V této skupině je výběr poněkud širší. Mezi výherci bezpečnostních testů najdete velké množství sedadel. Aby nebyl uveden velký seznam, přečtěte si pouze výsledky testů. Výběr židle s informacemi o zkoušce je dost snadné. Právě jsem třídil přes internet, abych všechny možnosti, které dostaly dobré známky, napsal všechny modely, které mě zajímaly o cenu, a prohledával všechny obchody (internetové obchody a běžné obchody), které pro mě byly nějak zajímavé z hlediska „pohodlí“ vyzvednout si nákup. Hledal mezi obchody v Minsku, Kyjevě a Moskvě. Pokud jde o Moskvu, mohu říci jednu věc - vyšší než v Moskvě, nikde jsem nenašel ceny. Překvapený, že jsem upřímný. Dobrou volbou se zdálo, že židle Chicco Synthesis X-Plus za 108 dolarů v Kyjevě.

Nakonec jsem se však v Minsku usadil na variantě Hauck Zero Plus Comfort.

Vynikající výsledky v testech bezpečnosti, snadné použití, pohodlné, uspokojivé v péči. A co je nejdůležitější, cena je 120 USD, zatímco u velké většiny konkurentů se ceny pohybují v rozmezí 160–170 $. Nevýhodou je nedostatek ISOfix mount. Ale od neexistují žádné problémy s bezpečností, nevýhoda se scvrkává pro snadnou instalaci. A od té doby po 1-1,5 letech se budeme muset přestěhovat do křesla skupiny 1, s čistým svědomím, nechám příště zvolit ISOfix. A bude trvat relativně málo času, než se vyrovnáte s nepříjemnostmi.

Nyní vyvstala otázka, jak ji přivést z Minsku. Poté, co jsem prošel několika možnostmi, rozhodl jsem se obrátit na Dima VelBy. Poté, co si prohlédl všechny informace, které mu byly uloženy, Dima nenápadně nabídl hledat místo na second.by, které kromě použitých autosedaček má řadu nových. Všiml jsem si, že zpočátku jsem hledal pouze nová sedadla, protože hlavním nebezpečím použité židle je teoretická nouzová minulost, ale pokud je židle nouzová, již ji nelze ovládat - při druhé nehodě nebude fungovat tak dobře. Našel jsem tedy novou židli Hauck Zero Plus Comfort za 87 USD, ale bohužel ji již bylo prodáno. Kvůli zájmu jsem se rozhodl prohlédnout si web a hledat další nové modely a líbilo se mi oznámení o prodeji křesel Maxi-Cosi CabrioFix. Ukázalo se, že to není nové, ale „mírně použité“. Nechtěl jsem uvažovat o této možnosti, ale Dima řekl, že měl jen takové křeslo a že rozhodně mohl určit, zda došlo k nehodě nebo ne. Pokud ano, proč to nezkusit sledovat? Při prohlídce se ukázalo, že kromě drobných škrábanců na spodním plastu není na co si stěžovat. Cena 80 $. V zabezpečení je o něco lepší než Hauck. Na vteřinu přemýšlejte... Ber to! Určitě si vezmu další židli pouze s novou, protože židle další skupiny se používají po dlouhou dobu, takže se více opotřebovávají.
V tuto chvíli ke mně křeslo již přišlo. První zkušební jízda se blíží :)

Židle, stejně jako ostatní sedadla skupiny 0+, je instalována proti směru vozidla a je připevněna běžnými pásy. Zajímalo by mě, jak přesně je připojeno, takže jsem našel toto video (i když v angličtině):

Proč se důrazně doporučuje instalovat dětské sedačky do 1 roku proti směru jízdy? Faktem je, že děti mají velmi špatně vyvinutý krk. V případě kolize při rychlosti 50 km / h u dítěte, jehož sedadlo je instalováno ve směru jízdy, se může krk natáhnout až o 10 cm a při natažení krku po 2,5 cm může dojít ke kritickým zraněním. děti do 1-1,5 let na sedadlech instalovaných ve směru jízdy!

Takže jsem se rozhodl na židli na dalších 1-1,5 let. A aby v této věci eliminoval svou vlastní negramotnost, rozhodl se také sledovat trh pro více „starších“ skupin nových autosedaček. Výsledkem byl výběr, moje vlastní nejvyšší křesla, která se z nějakého důvodu zajímala o mou pozornost. Výběr byl diktován jednak úspěšným absolvováním nárazových testů, a jednak přítomností na běloruském trhu (alespoň v běloruských internetových obchodech). Jsem si jistý, že tento seznam zdaleka není úplný (stačí se podívat na seznam bezpečných sedadel). Tuto nabídku může rozšířit kdokoli. Ale jsem si jistý, že moje informace nebude k ničemu.

Budeme organizovat svůj top v seznamu: skupina 0+ (začnu s tím, protože nákup židle samostatně ve skupině 0 je docela drahý). V této skupině mě zajímaly tři modely, z nichž jeden jsem si vybral:
Syntéza Chicco X-Plus 108 $ (Kyjev)
Hauck Zero Plus Comfort 120 $ (Minsk)
Maxi-Cosi CabrioFix 165 $ (Minsk)

Ve skupině 0 + / 1 máme BESAFE iZi Combi X3 Isofix, nesrovnatelný ve všech ohledech za $ 650 (Moskva).
Rovněž v této skupině mohu poradit týmu Team-Tex Nania Driver SP za $ 105 (Minsk) - z důvodu bezpečnosti je průměrný, ale je relativně levný a lze jej zakoupit v Minsku.

Ve skupině 1 je výběr dostatečně široký a všechny židle najdete v Minsku:
MAXI-COSI PrioriFix (isofix) $ 440 - dobrá bezpečnost, ale cena je vysoká
MAXI-COSI Tobi $ 260 - uspokojivé zabezpečení, ale dobrá cena
CHICCO Key1 Isofix $ 350 - kontroverzní příklad: v jednom z testů vynikající výsledek pro bezpečnost, ve druhém - židle se prostě rozpadla; cena je nadprůměrná (jen se na to podíváme, ale stojí za zvážení)
RÖMER Duo Plus (isofix) 500 $ je skvělá židle, ale cena :(
RÖMER King plus 300 $ - skvělá židle, relativně levná, ale ne ISOfix

Skupina 2/3 je také docela nasycená, pro bezpečnost má každý vynikající výsledek. ISOfix je v této skupině poměrně vzácný, jako ne všechny automobilové výztuhy dokážou takovou hmotnost dítěte vydržet, a pokud je k dispozici ISOfix, pak jen jako dodatečný držák - běžné pásy zůstávají hlavními.
RÖMER Kidfix (isofix) $ 250 (Minsk) - můj výběr
RÖMER Kid $ 200 (Kyjev)
Řešení CYBEX X $ 200 (Minsk)
Oprava CYBEX X-řešení (isofix) 260 $ (Minsk)
KIDDY Discovery Pro $ 300 (Minsk)
Chránič CASULPLAY (isofix) 300 $ (Minsk)
CONCORD Lift Evo PT $ 190 (Minsk)
BEBE CONFORT Moby 220 $ (Minsk)
MAXI COSI Rodi XR $ 185 (Minsk)

Děkuji vám za pozornost a zvláštní poděkování těm, kteří neprošli mojí „výzkumnou prací“, opravdu jsem věnoval spoustu času a úsilí na systematizaci všech těchto informací.

Zdůrazním hlavní věc:
1) ani není diskutována potřeba zakoupit dětskou sedačku;
2) vyberte židli požadované skupiny;
3) Nejprve vybereme židli podle nárazových testů a poté už mluvíme o rozpočtu;
4) shoda s certifikátem ECE R44 / 04 je povinná, ale nikoli jedinou podmínkou;
5) vybereme novou židli (pokud se použije, pak jsme si jisti, že není minulost nouze);
6) ISOfix - je to výhodné, ale neznamená to větší bezpečnost ve srovnání se zapínáním pásu (studujte výsledky nárazových zkoušek); Instalace ISOfix se snadněji instaluje a sedačka ISOfix s dítětem se o tah neusmívá;
7) pečlivě se naučte, jak správně nainstalovat autosedačku, protože v případě nesprávné instalace nepomůže židle v případě nehody (pečlivě si přečtěte instalační pokyny a podívejte se na video);
8) pokud se sedadlo s upevňovacím prvkem pásu po instalaci lehce uvolní na sedadle - to není důvod k obavám: nejčastěji se jedná o konstrukci, aby se snížilo zatížení v případě nehody.

Komentář, zeptejte se, objasněte. Toto téma mě velmi zajímá a rád s vámi diskutuji.

A konečně pár slov pro ty, kteří stále považují dětskou sedačku za zbytečnou tupost, nepřípustný luxus, nebo pro ty, kteří si myslí: „Jezdím tiše a pomalu - nic se mi nestane“.
Přečtěte si tato nemyslící fakta:
1) při srážce rychlostí 50 km / h nezařízené dítě utrpí stejná zranění, jako by spadlo z výšky čtvrtého patra;
4) nezařízené dítě o hmotnosti 30 kg, sedící v zádech paží, se svým opaskovým rodičem při srážce rychlostí 50 km / h na krátkou dobu získá hmotnost 1 tuny - v této situaci nemůže dítě matky nebo otce držet dítě v náručí (to je pro ty kdo věří, že může dítě samostatně držet v klíně);
3) během nehody neotevřená figurína letí do čelního skla tak, aby fragmenty skla pronikly hlavou do hloubky 1 cm, přetížení při nárazu může dosáhnout 192 g (bezpečný práh - 88 g), krční obratle se vypuknou s momentem 154 nM (bezpečný práh - 57nM) „Je to hodně nebo málo? Představte si, že na zátylku je připevněna páka délky metru, na kterou se váží 15 kilogramů. Můžete držet hlavu? (AR)“ (pro ty, kteří rádi dají dítě za sloup mezi přední sedadla);
4) stehno neotevřeného cestujícího, který je na zadním sedadle automobilu, narazí do zad před sedadlem silou 1,3 t při nárazu rychlostí 50 km / h, se stejnou silou vyrovná dítě na klíně nebo poblíž, když boční srážka - proto musí být zajištěni všichni cestující v automobilu.

Všechna tato fakta jsou převzata ze zpráv o zkouškách neotevřených figurín v publikaci automobilů AvtoRevu, jakož i z provozních pokynů vozu Renault Scenic II. Žádné neověřené zdroje. Přemýšlejte o tom.

P.S. Zvláštní poděkování patří Dima VelBy, která mi laskavě pomohla koupit židli v Minsku, a také díky Dima DJ-DIMA, která pomohla přivést židli do Gomel

UPD: A tady je fotka mého malého pasažéra v křesle. Leží, nekňučí. A zatímco se pohybuje, spí nejčastěji.

UPD2: Poté, co mu syn stačil jeden rok, přestal se umísťovat do Maxi Cosi a my jsme se přesunuli k zakoupenému Romer King Plus. Nemá montážní systém IsoFix, ale stále vykazuje vynikající výsledky v bezpečnostních testech. Je to také velmi pohodlné a podle velkého počtu lidí, kteří psali recenze na autosedačkách, děti v ní snadno nesou silnici. Kočil jsem na to. Po třech měsících dvou a půl roku a půl roku nepřetržitého používání mohu potvrdit, že je v něm dítě opravdu pohodlné, často v něm usne (i když existují pochmurné, co opravdu). Je velmi vhodné sedět s dítětem, zejména u vysokých koppaktvenů. V případě potřeby lze židli snadno vyjmout a znovu uspořádat v jiném stroji. Obecně jsem spokojen. Doporučit!

UPD3: Dovolte mi přidat k příspěvku recenzi mého přítele Volodya aka Ermakoffmana o jeho zkušenostech s používáním dětských sedaček:
"Teď, já, jako otec dvou dcer a spoluvlastník 2 autosedaček, mohu říci, že ta starší cestovala 2 roky od 1,5 roku v křesle Britax evolva 1-2-3 a jsem z toho velmi potěšen, obvykle slyším od lidí, že se děti nechtějí připevnit nebo rozepínají se, důl sedí v tom pořád a má to ráda, ať už jdeme kamkoli, i když v létě je židle ve své vlastní letní pokrývce, která mu nedovolí, aby se stala pánevem, několikrát se umyla, stále jsou tam.

Nejstarší v dětství provedla své krátké procházky městem v kolébce kočárku Peg-Perego Culla, ještě ne autem a bez možnosti upevnění, připevnila ho jen stisknutím sedadla, pah-pah se nedostala na nárazové testy...

Tento kočárek byl zděděn nejmladšími, ale vzhledem k tomu, že nyní trávíme řád nebo ještě 2 další, byl kočárek podřízen sedadlu nulové skupiny Peg-Perego Viaggio Tri-Fix, koupil použitý, ve výborném stavu nikdy ani vymazány a zdá se, že na 100ue při současné špatné míře mají málo využití. Z osobních výhod pro mě je to kompatibilita s podvozkem Peg-Perego, je velmi výhodné, když se nemůžete probudit spící kozu, abyste přešli od křesla k kočárku. Podle testů není židle moc špatná. Nemám moc ráda zapínání pomocí pásů, ale prostor pod „nulovými“ sedadly je prostor...

Teď přemýšlím o koupi další židle, takže přemýšlím o tom, zda bych měl vyzkoušet židli 1. skupiny, ale ještě jsem se nerozhodl...

UPD4: další dobrý článek o autosedačkách na ABW.BY

UPD5: Děti vyrostly, a proto se nejstarší syn přestěhoval do starší britaxRÖMER KIDFIX II XP SICT:

A nejmladší dcera, respektive, se přestěhovala do zděděné židle RÖMER King Plus.

UPD6: shrnul své čtyři roky zkušeností s používáním autosedaček v jednom článku. Zkušenosti s používáním byly shrnuty pouze o kritériu pohodlí.

Metody upevnění dětské sedačky v autech

Existují dva hlavní způsoby připevnění dětské sedačky

ISOFIX (International Standards Organization FIX) je upevňovací systém vyvinutý Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO) s cílem urychlit, snadnou a stejnou instalaci sedaček do dětských aut ve všech autech. Jedná se o pevné kovové konektory, které jsou připojeny přímo k karoserii vozidla. V USA se také používá zkratka LATCH (Lower Anchors and Tethers for Children). Většina značek a modelů automobilů na světě byla tímto systémem vybavena od roku 2003.

Bylo by jednodušší říci, že úchyty ISOFIX jsou lepší a modernější (zejména protože častěji než ne - je to pravda), nicméně v různých věkových skupinách se design autosedaček liší natolik, že je lepší rozebrat způsoby montáže pro každou skupinu zvlášť.

Skupina 0+

U některých výrobců je základna ISOFIX sjednocena pro věkové skupiny 0+ a 0 + 1 (nebo 1) - když dítě vyroste 0+, můžete použít stejnou základnu pro nejstarší sedadlo.

Je to výhodné a také spolehlivost upevnění ISOFIX nezávisí na dovednostech instalačního technika ani na stupni opotřebení bezpečnostních pásů. Riziko nesprávné instalace autosedaček s isofixem je prakticky vyloučeno. V nárazových testech ADAC některé modely autosedaček 0+, pokud jsou nainstalovány na základně ISOFIX, vykazují lepší výsledky, než když jsou upevněny pásem, a některé jsou stejné.

Skupina 0 + 1

V této skupině jsou sedadla s kotevními úchyty ISOFIX zřetelně bezpečnější a snáze se instalují než protipóly se zapínáním bezpečnostních pásů. Navíc nový bezpečnostní standard R129 (I-SIZE), podle kterého jsou všechna nejnovější a nejbezpečnější autosedačka vyvinutá až do 4 let, poskytuje pouze upevnění ISOFIX..

0 + 1 se zapínáním bezpečnostního pásu se nyní kupuje pouze z ekonomických důvodů - obvykle jsou mnohem levnější nebo v automobilech, které nejsou vybaveny systémem ISOFIX.

Možnosti designu pro 0 + 1 židle ISOFIX se také liší:
- se samostatnou databází ISOFIX. Všechno, přibližně stejně jako v 0+, není jako křeslo používáno pouze křeslo. Obvykle je dítě přepravováno „zpět dopředu“ na maximální možnou dobu, potom je židle znovu uspořádána na základně ve směru jízdy..
- s otočným mechanismem. Autosedačka není vyjmuta ze základny, ale může se otáčet přímo s dítětem.
- neoddělitelný design s instalací pouze „zpět vpřed“. Ne příliš časté, ale kvůli neschopnosti přepravit dítě ve směru cesty - co nejbezpečnější.

Jako třetí montážní bod při 0 + 1 se nejčastěji používá posuvná podpěra na podlaze, méně často - ukotvení pomocí kotevního popruhu Top Tether.

Systém Top Tether je volitelný systém ISOFIX pro připevnění dětské sedačky speciálním pásem s karabinou. Používá se jako alternativa k posuvné podlaze v kombinaci s držákem ISOFIX.

V automobilu je systém Top Tether místem pro připojení karabiny. Obvykle je označena speciální ikonou - dětská sedačka s kotvou. V crossoverech, hatchbackech a staničních vozech - umístěných na zadním povrchu zadních sedadel od kufru. Méně často - v kufru nebo na stropě. U sedanů jsou popruhy Top Tether téměř vždy umístěny za zadními opěrkami hlavy ve speciálních poklopech.

Skupina 1

(autosedačky od 9 nebo od 15 měsíců do 4 let)
Stejně jako ve skupině 0 + 1 jsou upřednostňována sedadla se systémem ISOFIX (je možné s důrazem na podlahu, je to možné u TopTether - na tom nezáleží). Jsou bezpečnější, skóre nárazových testů je vyšší, jejich oprava je snazší, i když obvykle stojí dražší.
Také v této skupině existují modely se dvěma způsoby montáže - ISOFIX nebo pás, pro instalaci do různých automobilů, s ISOFIX a bez.

Skupina 2-3

(dětské sedačky od 3 do 12 let)
Všechna sedadla skupiny 2-3 jsou upevněna bezpečnostním pásem automobilu s dítětem. To překvapí mnoho rodičů. Obzvláště často při nákupu je design opěradla autosedačky 2-3 trapný - nepřipevňuje se k autosedačce a v mnoha modelech se může volně naklánět nebo „viset“. Upevnění na úchytky židle skupiny 2-3 ISOFIX již není navrženo tak, aby přidržovalo židli při čelním nárazu - židle bude „létat“ dopředu doprovázet dítě, dokud se pás v každém případě neaktivuje, pokud je připevněn k úchytkám ISOFIX nebo ne. Většina výrobců ve skupině 2–3 proto ve specifikacích židle nepíše „držák ISOFIX“, přičemž volí jiná označení: ISOFIT (pro Britax Romer), SeatFix (pro Recaro) atd..

Upevňovací prvky v této skupině jsou často na plastových konzolách, často se používá varianta Soft Latch - když je sedadlo připevněno k konzolám ISOFIX automobilu ne s pevnými spojkami, ale se speciálními popruhy s karabinami. Bezpečnostní sedadla 2-3 z těchto rozhodnutí netrpí.

Skupina 1-2-3

(transformátory autosedaček od 1 roku do 12 let - 36 kg)
Při výběru dětské sedačky v této skupině je důležité si uvědomit, že kupujete dvě sedadla v jednom: sedadlo ve skupině 1 (do 4 let), které se tak či onak změní na sedadlo ve skupině 2-3. Ve skupině 2-3 je dítě vždy upevněno pomocí bezpečnostních pásů v autě přes vodítka na sedadle!

Upevnění sedadel 1-2-3 jako skupiny 1 se však vyznačuje maximální rozmanitostí, kterou lze snadno zaměnit. Uvádíme nejběžnější vzory:
1. Upevnění sedadla bezpečnostním pásem. Obvykle - levné židle jednoduchého designu.
2. Upevnění židle pomocí systému ISOFIX + Top Tether (upevnění pásu v těchto židlích může být také zajištěno jako záloha pro stroje bez ISOFIX). Mám na mysli „výkonný“ ISOFIX jako hlavní upevňovací prvek, stejný jako ve skupině 1. Křeslo tohoto designu ve skupině 1-2-3, s bezpečnostní úrovní potvrzenou nárazovými testy, je stále trochu a stojí dražší.
3. Upevnění sedadla bezpečnostním pásem, dodatečné připevnění k držákům ISOFIX pomocí jednoho nebo druhého typu konektorů (zatahovací na plastových konzolách nebo LATCH pásech) Přibližně jako ve skupině 2-3 - tento upevňovací prvek může být použit, ale ne - bezpečnost se mírně mění.

Je důležité nezaměňovat takové modely s modely, kde je ISOFIX používán jako hlavní držák! Je vyžadován bezpečnostní pás!

Do této kategorie patří také židle s bezpečnostním stolem. Jedná se vždy o sedadla s bezpečnostním pásem jako hlavním sedadlem, i když mají držák ISOFIX. Ve skutečnosti se jedná o židle skupiny 2 - 3, až 12 let, u nichž se upevnění dítěte pod 100 cm neprovádí přímo, ale prostřednictvím speciálního bezpečnostního stolu..

Kombinované skupiny 0-1-2 a 0-1-2-3

0-1-2 (do 25 kg) nebo autosedačky 0-1-2-3 (do 36 kg)
Židle skupiny 0-1-2 jsou dodávány se základnou ISOFIX, s designem podobným skupině 0 + 1, když je židle odstraněna ze základny, aby se změnil směr instalace (proti proudu / po proudu).

Tato možnost se také často používá: „zpět vpřed“, sedadlo je připoutáno bezpečnostním pásem a jako židle věkové skupiny 1 „líto vpřed“ je sedadlo připevněno pomocí systému ISOFIX + TopTether.

Mezi výrobci orientovanými na americký trh existuje mnoho modelů těchto skupin se zapínáním Soft LATCH - když je židle „směřující dopředu“ připevněna k držákům ISOFIX a Top Tether, napnutá karabinovými pásy.

Ve všech výše uvedených možnostech, když dítě dosáhne výšky 100 cm, ve věku asi 4 let a přejde do skupiny 2, se používá bezpečnostní pás automobilu a dítě se připevňuje nahoře spolu se sedadlem.

Jak nainstalovat dětskou autosedačku do automobilu: Instalace na zadní a přední sedadla

Relativně novým opatřením pro řidiče s dětmi jsou dětské autosedačky. Mnoho motoristů je skeptických, pokud jde o nutnost jejich použití, ve skutečnosti však toto opatření na legislativní úrovni nebylo přijato nijak za nic. Úmrtnost a četnost dopravních nehod v důsledku dopravních nehod je v naší zemi stále na relativně vysoké úrovni, což vyžaduje implementaci prostředků k předcházení nehodám. Dobrým příkladem jsou autosedačky.

Instalace autosedačky do automobilu je obtížná?

Téměř všichni výrobci moderních autosedaček pro děti dodávají spolu s produkty své vlastní produkce řadu užitečných a nezbytných položek pro spolehlivou instalaci sedadel: všechny druhy pásů, úchytů, podložky a podobné doplňky. Veškeré nářadí a příslušenství musí být samozřejmě doprovázeny pokyny pro montáž a instalaci dětské autosedačky a také pokyny pro její správné použití..

Proto by nemělo vzniknout žádné potíže s používáním tak jednoduchého zařízení jako autosedačky pro děti, a to i mezi obyčejnými lidmi.

Před instalací: typ židle

Nejprve se ujistěte, že vaše dětská autosedačka odpovídá věkové kategorii a tělesné hmotnosti dítěte. Křesla jsou podmíněně rozdělena do několika podskupin. Hlavní rozdíly v nich jsou v druhu upevnění (hlavní a přídavné), jakož i v konstrukci těla židle. Místo potřebného upevnění závisí také na typu židle. Rozlišují se tyto skupiny židlí:

 • Skupina „0+“. Tato skupina sedadel je určena pro nejmenší cestující s hmotností nejvýše 13 kilogramů. Taková sedadla jsou obvykle vybavena několika upevňovacími systémy a dalšími opěrnými nohami.
 • Skupina 1. Židle první skupiny se používají pro cestující ve věku od 1 do 4 let s tělesnou hmotností 9 až 17-20 kilogramů.
 • Univerzální skupina. Židle tohoto formátu lze použít k přepravě dětí po mnoho let. Jsou vhodné pro děti o hmotnosti od 9 do 35 kg. Zvláštností je, že tato zařízení jsou vybavena rozšířeným systémem regulace designu pro růst dítěte. Samostatně nastavitelný úhel náklonu.
 • Skupina "2/3". Používá se výhradně pro starší děti o hmotnosti 18 až 35 kg.

Poté, co se ujistíte, že je vhodné použít konkrétní židli, můžete pokračovat v instalaci. V této fázi je důležité poznamenat jednu nuanci: sedadla skupiny „0+“ jsou instalována výhradně proti pohybu vozidla. Důvodem jsou bezpečnostní opatření a doporučení od každého výrobce. Dítě v takových křeslech leží. Od skupiny 1 může malý cestující sedět na dětské autosedačce. Sedadla skupin „1“, „2/3“ a univerzální skupiny jsou volně nastavovány osobou pohybem automobilu.

Instalace sedadla

I přes obvyklý stereotyp je instalace dětské autosedačky na přední sedadlo zcela normální. Měla by se však brát v úvahu přítomnost airbagu v řadě moderních automobilů. Nasazení polštáře v případě nouze může dítěti ublížit. Z toho vyplývá, že polštář by měl být buď chybějící, nebo úmyslně vypnutý. V takovém případě byste se neměli starat o bezpečnost dítěte: speciální dětské bezpečnostní pásy autosedačky jej bezpečně upevňují uvnitř sedadla a silné strany těla jej chrání před nárazy a úlomky z boku..

Známějším místem pro dětskou sedačku je zadní sedadlo automobilu. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost umístění. Nejúspěšnější je sedadlo „průměrného“ cestujícího, tj. Ve středu zadního sedadla. Tato poloha minimalizuje riziko poškození dítěte při nárazu na boční část vozidla (při nehodě). Přestože jsou stěny dětských sedaček ve většině případů extrémně odolné, nedává to úplnou záruku ochrany před zraněním.

Za pravé místo se považuje také relativně bezpečná poloha na zadním sedadle. Riziko poškození šrapnelů je minimální, existuje pouze jedna zranitelnost - blízkost dveří (karoserie) automobilu. Současně existuje několik plusy:

 • je vhodné sledovat dítě, když je na pravé straně;
 • sedadlo předního spolujezdce lze snadno zatlačit dozadu, čímž se zvětší prostor.

Poslední bod je velmi důležitý. Hraje také významnou roli při zajišťování bezpečnosti dopravy. Mnoho lidí věří, že je mnohem spolehlivější upevnit dětskou sedačku sedadlem předního spolujezdce a tlačit ji co nejdále dozadu. To v žádném případě není, protože s bezpečným připevněním dětské sedačky není nutná další fixace vpředu. Kromě toho může blízkost sedadla spolujezdce způsobit dětem různá zranění, a to i při normální jízdě.

V extrémních situacích, kde je nutná fixace, můžete použít speciální opěry pro dětské sedačky. Jsou vyráběny stejnými výrobci (zpravidla se jedná o výrobce zboží pro děti) a často přicházejí s hlavním produktem.

Pokyny k instalaci autosedačky

Poté, co se ujistíte, že je vhodné použít konkrétní model dětské autosedačky a zvolit místo pro její umístění, můžete přistoupit přímo k instalaci. Většina dětských sedaček je upevněna pomocí standardních bezpečnostních pásů. Mnoho moderních modelů je vybaveno speciálními zamykacími systémy, které komunikují přímo s karoserií automobilu, nikoli s běžnými bezpečnostními pásy.

Tyto systémy zahrnují ISOFIX. Umožňuje bezpečně upevnit dětskou autosedačku na zadním sedadle vozidla. Přímé sevření karoserie dává téměř absolutní záruku nemožnosti mezery. Spojovací prostředky jsou zpravidla vyrobeny z odolné nerezové oceli, zatímco pracují na principu karabin (podobně jako bezpečnostní pásy).

Pokud je vaše vozidlo vybaveno moderním fixačním systémem, algoritmus pro instalaci dětské sedačky je omezen na jednoduché manipulace:

 • vyberte místo na zadním sedadle automobilu, kterým se sedadlo upevní (konektory ISOFIX jsou nejčastěji umístěny po stranách, takže místo „průměrného“ cestujícího nemusí sedět);
 • vyjměte upevňovací prvky a poté je připojte ke konektorům ISOFIX;
 • dodatečně upevněte dětskou sedačku pomocí bezpečnostních pásů (pokud je to uvedeno v pokynech).

Nemít tak moderní systémy banda židlí s karoserií, nezoufejte. Klasický způsob připevnění dětské sedačky (pomocí bezpečnostních pásů) se úplně nevyčerpal.

Pomocí pásů se ujistěte, že bezpečně aretují strukturu sedadla. Je to pasová část pásu, která zabraňuje přemístění dětské sedačky během jízdy. Utáhněte pás co nejpevněji a hodte jej přes židli stejným způsobem jako přes cestujícího.

Kromě výše popsaných způsobů existuje řada nestandardních způsobů upevnění. Přebývejme na nich samostatně, takže v případě kolize s autosedačkou nepopulárního výrobce máte možnost navigovat, resp. Správně použít uzamykací systém.

Mezi tyto metody patří upevnění ve svazku kabelů a ISOFIX, jakož i kabel a podpora. Kabel je hozen přes zadní část zadního sedadla automobilu a připevněn ke speciálnímu háku na karoserii vozidla. Tento háček je obvykle součástí systému ISOFIX. Stejnou spolehlivost má díky spojce přímo s karoserií.

Podporu jsme částečně popsali výše. Jeho jediná „noha“ spočívá na podlaze automobilu v místě, kde bylo sedadlo předního spolujezdce tlačeno dopředu. Další podpora poskytuje odolnost proti „otáčení“ a jakýmkoli vibracím a také zajišťuje malé cestující v případě selhání upevňovacích pásů, tj. Židle bude létat dopředu.

Umístění bezpečnostních pásů pro děti

To je stejně důležitá nuance při provozu dětské sedačky. Po pevném upevnění samotné konstrukce je nutné se přizpůsobit jejímu každodennímu používání, a proto musí být dětské bezpečnostní pásy připevněny, když dítě sedí v křesle.

Jejich správné umístění je nutně pokryto výrobcem dětské sedačky, lze však rozlišit několik obecných pravidel.

První pás je diagonální. Měl by být umístěn dostatečně blízko krku dítěte a přes rameno. Nedělejte si starosti s tlakem na krk, dětské pásy jsou konstruovány tak, aby v této poloze nezpůsobily poškození. Pokud umístíte pás níže, existuje riziko, že dítě při náhlém zastavení vozidla letět skrz něj.

Při umisťování pasu se ujistěte, že zachycuje horní části nohou a boků. Umístěte jej v souladu s pokyny, abyste zabránili sklouznutí pásu. Ten může vést k poškození vnitřních orgánů při náhlém zastavení vozu (když pás klouže na žaludek).

Dodatečná bezpečnostní opatření

Během jízdy vozidla nemá řidič vždy příležitost dítě pravidelně rozptylovat. Malý pasažér, který by byl bez dozoru, by se mohl zranit, kdyby se rozepnuli bezpečnostní pásy pro děti. Aby se těmto situacím zabránilo, je nutné přijmout některá preventivní opatření:

 • Dítě v autě musí být tak zaneprázdněné, jak je to jen možné, a tak si vezměte hračky, knihy, oblíbené předměty dítěte, aby po celou dobu cesty vzaly jeho pozornost.
 • Zajistěte maximální bezpečnost kotevních úchytů bezpečnostních pásů pro děti. Musí se obtížně rozepnout (aby dítě tento úkol neovládalo).

Kvalitní zamykací systémy, správné umístění dětské sedačky v kabině, příslušná organizace upevnění (všemi dostupnými prostředky pro stávající model židle) zaručuje téměř stoprocentní bezpečnost vašeho nejdůležitějšího cestujícího.

Pro plnou záruku bezpečnosti a komfortu stačí přidat pouze pozornost starších. Výrobci moderních spolehlivých dětských autosedaček se již postarali o zbytek..

Jak přepravovat děti v autě

Už jsme hovořili o změnách pravidel pro přepravu dětí v létě 2017 a od té doby nedošlo k žádným dalším úpravám. Podívejme se na podrobné pokyny, jak přepravovat děti různého věku v autě a jaký je trest za porušení, a nakonec shromáždíme všechna data do užšího seznamu.

Pravidla pro přepravu dětí formulovaná v SDA jsou poměrně stručná: jsou formulována ve dvou větách v části 22.9. Zde je úplný výňatek z pravidel..

22.9. Přeprava dětí do 7 let v kabině osobních a nákladních automobilů, jejichž konstrukce zajišťuje bezpečnostní pásy nebo bezpečnostní pásy a dětský zádržný systém ISOFIX, musí být prováděna pomocí dětských zádržných systémů (zařízení) vhodných pro hmotnost a výšku dítěte. Přeprava dětí ve věku 7 až 11 let (včetně) v kabině osobního automobilu a nákladního automobilu konstruované tak, aby obsahovala bezpečnostní pásy nebo bezpečnostní pásy, a dětský zádržný systém ISOFIX musí být prováděny pomocí dětských zádržných systémů (zařízení), které odpovídají hmotnosti a výšce dítěte nebo pomocí bezpečnostních pásů a na předním sedadle automobilu - používejte pouze zádržné systémy pro děti (zařízení), které jsou vhodné pro hmotnost a výšku dítěte.

Jednoduše řečeno, děti do 7 let mohou být přepravovány pouze pomocí správné dětské sedačky na předním nebo zadním sedadle osobního automobilu, dítěte ve věku 7 až 11 let - na zadním sedadle v dětské sedačce nebo bez něj, ale připevněny pomocí standardního bezpečnostního pásu a vpředu sedadlo je pouze v autosedačce, ale pro dítě starší 12 let - na každé sedačce spolujezdce bez dětské sedačky, ale připevněné běžným bezpečnostním pásem.

Zvláštní poznámka se týká dětí mladších 12 let, jejichž výška přesahuje 150 cm nebo jejichž hmotnost je vyšší než 36 kg. Faktem je, že podle klasifikace dětských sedaček, o nichž budeme diskutovat níže, se nehodí do žádného zádržného systému, a proto je lze přepravovat pomocí standardních bezpečnostních pásů, ale podle SDA pouze na zadním sedadle.

Vezměte prosím na vědomí: do léta 2017 byla v pravidlech uvedena věta, která umožňovala přepravu dětí na zadním sedadle „pomocí jiných způsobů upevnění dítěte pomocí bezpečnostních pásů poskytnutých v konstrukci vozidla“: jedná se o tzv. Adaptéry bezpečnostních pásů. V novém vydání však byla tato věta odstraněna a nyní je používání těchto „jiných prostředků“ zakázáno.

Dětský zádržný systém prodávaný v Rusku (DUU) musí být v souladu se současnými technickými předpisy celní unie v souladu s nařízením Evropské hospodářské komise č. 44 (v technickém předpisu je označen jako „předpis EHK OSN č. 44-04“), který je v angličtině rovněž označen jako ECE R44 / 04. Právě to formulovalo rozdělení dětských sedaček do skupin podle hmotnosti. V Evropě se však použije novější norma ECE R129 (nebo i-Size). Podívejme se na ně v pořádku a uvidíme, jaké jsou hlavní rozdíly..

Norma ECE R44 / 04 zahrnuje rozdělení dětských zádržných systémů do 5 skupin. Bez ohledu na skupinovou instalaci

Skupina 0 jsou autosedačky pro děti od narození do asi 6-9 měsíců. Dítě v nich leží a upevňuje se samostatnými pásy a sedadlo je upevněno v autě pomocí systému ISOFIX nebo standardních bezpečnostních pásů. Sedadlo může být instalováno jak na předním, tak na zadním sedadle, ale pokud je namontováno na předním sedadle, musí být přední airbag (pokud existuje) deaktivován..

Skupina 0+ - jedná se o sedadla podobná sedadlům automobilů, na kterých dítě leží nebo leží. Na rozdíl od skupiny 0, u novorozenců nemusí existovat odnímatelná podšívka a židle jsou vhodné pro děti ve věku 1-1,5 let. Dítě v nich je připevněno samostatnými pásy a sedadlo je upevněno v autě pomocí systému ISOFIX nebo standardních bezpečnostních pásů. Sedadlo může být instalováno jak na předním, tak na zadním sedadle, ale pokud je namontováno na předním sedadle, musí být přední airbag (pokud existuje) deaktivován..

Skupina 1 - to jsou židle pro děti, které jsou schopny sedět samostatně - to znamená od asi 9 měsíců do 3 až 3 let. Tyto židle jsou obvykle již instalovány lícem dolů, ačkoli existují modely s opačným směrem instalace. Dítě v nich sedí a je připevněno samostatnými pásy a sedadlo je upevněno v autě pomocí systému ISOFIX nebo standardních bezpečnostních pásů. Sedadlo může být instalováno jak na předním, tak na zadním sedadle, ale pokud je namontováno na předním sedadle, musí být přední airbag (pokud existuje) deaktivován..

Skupina 2 je omezením pro děti od 3 do 7 let. Možnosti jsou zde již možné: může to být buď plnohodnotná židle, nebo posilovač - tj. Sedadlo bez opěradla. Držák ISOFIX již pro ně není nutný a dítě může sedět vpředu i vzadu a je upevněno pomocí běžných bezpečnostních pásů.

Skupina 3 je kategorie zařízení pro děti od 6 do 7 let, podobně jako u skupiny 2, kdy je zrušena povinnost používat dětský zádržný systém. Dítě zde může také sedět na jakékoli řadě sedadel a zapíná se pomocí běžných bezpečnostních pásů.

Vezměte prosím na vědomí: podle SDA má řidič právo přepravovat dítě na zadním sedadle bez dětského zádržného systému od 7 let, bez ohledu na výšku a hmotnost, ale v praxi se vyplatí tyto parametry brát v úvahu, protože běžný pás nemůže vždy poskytnout požadovanou úroveň bezpečnosti. Pokud je dítě umístěno na vhodnou židli, bude s ním ochrana vyšší než bez něj.

Druhým modernějším standardem je ECE R129, nebo i-Size, představený v roce 2013. Jedná se o vázání typu židle nikoli na váze, ale na výšku dítěte. Děti mladší 15 měsíců a výška až 85 centimetrů podle tohoto standardu si budou jistě přenášet záda ve směru jízdy a pouze od 15 měsíců a 70 cm je možné instalovat židli lícem dopředu. Kromě toho vyhláška č. 129 zahrnuje povinné testování židle na ochranu při bočním nárazu, což starý standard nevynutil.

Při výběru židle se můžete stále soustředit nikoli na standard, ale na soulad židle s výškou a hmotností dítěte. Když jsou všechny ostatní věci stejné, bude židle označená podle novějšího standardu určitě mít úchyt ISOFIX a další horní postroj, avšak starší židle poskytují poměrně srovnatelnou ochranu za předpokladu, že jsou správně vybrány..

Ne, nemůže - řidič nemá povinnost mít u sebe doklady potvrzující osvědčení dětské sedačky. Veškerá odpovědnost za správný výběr dětských zádržných systémů tedy leží na něm.

Porušení pravidel pro přepravu dětí je trestné podle části 3 článku 12.23 zákona o správních deliktech: „porušení požadavků na přepravu dětí stanovených v silničním řádu znamená uložení pokuty řidiči ve výši 3 000 rublů“..

Pro děti do 7 let platí následující přepravní pravidla:

 • vyžaduje se použití dětské sedačky;
 • lze přepravovat na předním i zadním sedadle;
 • v nepřítomnosti židle - pokuta 3 000 rublů.

Pro děti od 7 do 12 let platí následující přepravní pravidla:

 • používání dětské sedačky je povinné pouze při přepravě na předním sedadle;
 • lze jej přepravovat na předním i zadním sedadle, zároveň však nemůžete používat dětské sedačky a upevňovat dítě běžnými bezpečnostními pásy;
 • při absenci sedadla v případě přepravy na předním sedadle - pokuta 3 000 rublů.

Pro děti starší 12 let neexistují žádná zvláštní pravidla pro přepravu - mohou být přepravována na libovolné řadě sedadel bez použití dětských zádržných systémů, upevňování pomocí běžných bezpečnostních pásů.

Články O Neplodnosti