Hlavní Testy

Rozvrh a denní režim dítěte na měsíce: strava, menu, tabulka

Správně zavedená každodenní rutina dítěte pomůže matce uvolnit se a získat sílu. Pro dítě je pořádek nezbytný také pro normální vývoj nervového systému a všech vnitřních orgánů obecně.

Potřebujete režim

Denní rutina spočívá v postupném provádění akcí a závisí na denní době.

 • Určitě bude čas na procházky, spaní, krmení. Máma bude vědět, kdy přesně začít vařit, nebo kdy si sama může vzít nějaký čas.
 • Příznivci zavedení režimu dne krmí dítě podle určitého harmonogramu. Jsou zde plusy. Práce zažívacích orgánů není přetížena, čímž se snižuje riziko vzniku alergií, nadváhy. Když matka na požádání krmí své dítě, zvyšuje se riziko nadměrného krmení.
 • Režim příznivě ovlivňuje pohodlí a pohodu rodiny. Mámě se daří věnovat pozornost nejen dítěti, ale také jejímu manželovi a dalším členům rodiny.

Srovnávací tabulka denní rutiny pro děti do jednoho roku.

Věk dítěte, měsíc.0-33-66-10
PlánOdhadovaný časový interval, hodina
První krmení667
Mytí, masáže, gymnastika, zvěřina6-76-7.307-9
Spát7-98-109-11
Druhé krmení910jedenáct
Procházka, chatování, hraní9-10,5010-1111-13
Spát11-1311-1313-15
Třetí krmení1313patnáct
Chůze, hrát, chatovat13,40 - 14,4013,20-14,3015-17
Spát14,50 - 16,5014,30-16,3017-19.30
Čtvrté krmení1716.3019.30
Komunikace, hra16,30-17,3016,30-1819,30-21
Spát17,40-19,3018-19,30-
Koupánídvacetdvacet21
Páté krmení20.4020.40-
Chatování, čtení knih, poslech hudby20,50 - 21,4020,50 - 21,50-
Noční spánek21,40-622-621-7
Noční krmení11-

Tabulka jasně ukazuje, že jak dítě stárne, je třeba věnovat více času společným volnočasovým aktivitám. Rutina základních akcí v 10 měsících se blíží režimu dospělých dětí.

Odhadovaný denní rozvrh

Dítě musí spát většinu času během prvního měsíce (přibližně 20 hodin denně). Tělo se tak lépe přizpůsobuje novým podmínkám. Bdělost je spojena s krmením. Strava by měla zahrnovat pouze mateřské mléko.

Je třeba mít na paměti, že děti v prvních dnech života je obtížné naučit jíst podle režimu. Sotva vydrží hodinový interval, zejména ti, kteří jsou přirozeně krmení.

Pokud je dítě krmeno směsí, může interval trvat až 3 hodiny. Směs se tráví žaludkem déle a může být přesně změřena. První měsíc dítě potřebuje asi 90 ml mléka pro každé krmení.

Chůze nejen podporuje zdravý spánek a chuť k jídlu. Sluneční paprsky dopadající na kůži dítěte přispívají k produkci vitamínu D, což je nezbytné pro normální vývoj.

Denní rutina tříměsíčního dítěte vypadá takto.

 1. Spánek - nejméně čtyřikrát, trvající asi 2 hodiny. Ke konci měsíce by měl noční spánek dosáhnout až 6 hodin.
 2. Interval mezi krmením by měl být asi 3 hodiny. V noci ne více než 6 hodin. Strava by měla stále sestávat z mateřského mléka. Máma by se neměla zapojovat do nových produktů, aby nevyvolávala nežádoucí reakci ze zažívacího traktu dítěte.
 3. Určitě jste na ulici. Je nutné vzít v úvahu povětrnostní podmínky, ale v průměru tráví nejméně 2 hodiny denně.

Ve věku tří měsíců se u mé matky vyvinula laktační krize. Nekrmte tříměsíční dítě směsí a jinými doplňkovými jídly. Stačí chvilku počkat a jídlo se zase zlepší. Zvyk na režim během tohoto období nebude fungovat.

Již čtvrtým měsícem si dítě již zvykne na zavedená pravidla..

Noční spánek může trvat již asi 10 hodin. V den dítě spí 3krát po dobu 2 hodin. Je třeba mít na paměti, že v tuto chvíli začínají vybuchovat první zuby, dítě může cítit fyzické nepohodlí, stává se náladovým, spánek a chuť k jídlu jsou narušeny. Režim bude v tuto chvíli ztracen. Nebuďte na něj v tomto okamžiku příliš přísní, můžete se trochu přizpůsobit jeho rytmům.

Pokud je dítě kojeno, není v nabídce povoleno předčasné krmení..

Dítě dostává všechny živiny s mateřským mlékem. Je-li dítěti krmeno směsi, smí se do stravy přidat kapka šťávy.

Přibližná denní rutina hodin v prvních měsících života dítěte jasně ukáže stůl.

ČasRutinní záležitosti
6,00První snídaně, spánek
8,30 - 9,00Mytí obličeje. Pomocí fleece nebo měkkého ručníku otřete obličej teplou vodou a očistěte nos. Pokud je doma doma a v nosní dutině kůry, můžete mu vštěpovat solný roztok. Důležité je také ranní očkování genitálií.
9.30Druhá snídaně, nejčastěji opět sen. V tuto chvíli se máma postaví do pořádku, shromáždí se na ulici sama.
10,30Procházka. Pokud je venku venku teplo, nemůžete chodit během aktivního slunce (od 11 do 15 hodin). V tomto případě se musíte sejít trochu dříve. První procházka by neměla trvat déle než 15 minut. V zimě nemůžete jít s dítětem v prvním měsíci života při teplotě pod -5 stupňů. Každý den by se měla doba chůze zvýšit.
12,30 - 13,00Oběd, spánek. V tuto chvíli matka dělá svou vlastní věc.
16,00-16,30Krmení, chůze znovu.
20,00Krmení, chatování, masáže.
10 večer.Koupání příznivě ovlivňuje zdravý spánek, proto se tento postup provádí večer.
10:30Krmení a jít do postele.

Dítě prvního měsíce se doporučuje pokládat později než obvykle. Můžete tak zajistit dlouhý noční spánek. Pokud dáte dítěti brzo, například ve 21:00, probudí se na noční krmení již ve 2 hodiny. Tento čas je charakterizován fází povrchního spánku a dítě nemusí dlouho spát. Pokud všichni členové rodiny jdou spát ve stejnou dobu, pak první noc krmení bude mít každý čas získat sílu.

Děti na umělém krmení ve věku pěti měsíců smějí do stravy zavádět šťouchanou zeleninu a ovoce. Po jejich zavedení musíte pečlivě sledovat stav dítěte.

Nabídka šestiměsíčního dítěte se stává rozmanitou. Do této doby se trávicí systém docela dobře posílil, enzymy se produkují k trávení komplexních potravin. Kaše, kaše, ovoce a ovoce, tvaroh se zavádí do stravy. Každý nový produkt by měl být krmen nejdříve 10 dní.

Dětská strava v délce pěti až šesti měsíců jasně pomůže vidět rozvrh.

 1. První snídaně - kefír, mateřské mléko, směs.
 2. Druhá snídaně - kaše, tvaroh, přírodní džus.
 3. Zeleninová kaše.
 4. Večeře - kefír.
 5. Druhá večeře - mámino mléko nebo směs.

Po 6 měsících je mléko v popředí v nabídce a doplňková jídla jsou v pozadí. Proto je po každém krmení vhodné podávat směs nebo mléko. Strava sedmiměsíčního dítěte se dále rozšiřuje. Můžete zavést fermentované mléčné výrobky, zkuste krmené maso.

Po 8-9 měsících dítě stále spí třikrát denně, ale během bdělosti aktivně studuje životní prostředí. Intervaly mezi krmením se prodlužují a dosahují 5 hodin.

Po 9 měsících je dětská strava doplněna rybími pokrmy. V tuto chvíli musíte své dítě naučit držet lžíci na vlastní pěst. Mateřské mléko již není hlavním jídlem v dětské nabídce.

Po 10 měsících může tabulka přibližné denní rutiny vypadat následovně.

ČasRutinní záležitosti
7,00První snídaně
7,40–9,00Mytí, gymnastika, hry.
9.10–11.00První sen.
11.10Oběd.
11,20–13,00Procházkové hry.
13,10 - 15,00Spát.
15.10Večeře.
15,40–17,00Hry, chatování, chůze.
17,00–19,00Spát.
10/19Večeře.
19,30-21,00Knihy ke čtení her.
21:00Koupání.
9:30Noční spánek

Pravidla pro stanovení režimu

Aby se mohla rozvíjet každodenní rutina pro kojení, matka se musí naučit disciplíně a učit ji jiným členům rodiny.

Plán přizpůsobení dítěte zavedenému režimu.

 1. Vzestup po nočním spánku by měl být ve stejnou dobu. I když byla noc nespavost, dítě po jídle nemohlo dlouho spát, je třeba se probudit kvůli hygienickým postupům.
 2. Vy sami musíte nastavit vhodný čas na krmení, spaní, chůzi, plavání a opakování denně. Za pár dní si dítě zvykne na takový plán a maminka se bude cítit ulevená.
 3. Je nutné odmítnout krmení podle bezplatného rozvrhu. Pokud dítě v poslední době jedlo a znovu se natahuje ústy do hrudníku, je možná jen žíznivý. V tomto případě můžete nabídnout trochu vody.
 4. Rituály pomohou dítěti rychleji si zvyknout na režim. Například před spaním můžete zpívat písně nebo číst básně, před koupáním se můžete projít po místnosti a zkoumat předměty nebo poslouchat hudbu.

Po celou dobu zvyknutí na režim bude matka muset být trpělivá, ne naštvaná a nervózní, pokud si dítě nemůže zvyknout na rutinu.

Je možné stanovit denní režim v průměru za 10-14 dní.

Co dělat s matkou, pokud si dítě plete dnem i nocí a jak naučit spát nepřetržitě celou noc?

 • Podobný problém může nastat kvůli špatnému zdraví dítěte (zuby, kolika, nachlazení jsou řezány). Musíte navštívit lékaře, aby vám doporučil léčbu.
 • Suchý, horký vzduch v místnosti. Teplota vzduchu v místnosti, kde dítě spí, by měla být 20-22 stupňů, vlhkost - ne více než 70%. Před spaním musí být místnost odvětrána alespoň 30 minut.
 • Den musí být naplněn akcí. Hrajte více, komunikujte s dítětem, provádějte masáže, gymnastiku. Před spaním se můžete vykoupat ve velké vaně, kde se bude moci aktivně pohybovat.
 • Strava by měla být nastavena správně. Mléčné mléko nebo směs by měla být zahrnuta v nabídce nejdříve po 22 hodinách, pokud jsou zavedeny doplňkové potraviny, pak lze nabídnout kaši na večeři.

Po narození dítěte se v rodině mění obvyklý způsob života. Je důležité nejen krmit a snášet dítě včas, ale také udržovat přátelskou a pozitivní atmosféru v rodině.

Měsíční výživa dítěte

Toto téma je nesmírně důležité, protože výživa dítěte je základem jeho budoucího zdraví - fyzického i intelektuálního. Aby se dítě mohlo úspěšně rozvíjet ve všech směrech, potřebuje kompletní sadu živin, minerálů a vitamínů.

Hlavním úkolem rodičů je organizovat krmení dítěte a dělat ho kompetentně, aby se posílila imunita a zdraví dítěte, aby se předešlo některým chorobám, včetně těch, které se často projevují v dospělosti. Budeme se spoléhat na doporučení pediatrů a specialistů na výživu kojenců..

Trochu o kojení

Maminčino mléko je první a nějakou dobu hlavní potravou novorozence. Je obtížné přeceňovat užitečnost mateřského mléka: toto jídlo obsahuje nejen celé spektrum nezbytných látek pro plnou výživu dítěte, ale také slouží jako imunitní ochránce (obsahuje protilátky proti virům a bakteriím, které máma má) a regulátor růstu. Mléko má specifické chemické složení, které umožňuje jeho maximální absorpci..

 • aminokyseliny a proteiny (v optimálním poměru, s přihlédnutím k věkem souvisejícím potřebám dítěte);
 • tuky (v emulgovaném stavu, proto je trávicí trakt dítěte lépe vstřebáván);
 • uhlohydráty (potřebné k pokrytí energetických potřeb);
 • imunitní prvky (chrání tělo dítěte před infekcemi, dokud si nevyvolá svou vlastní imunitu).

Alexander Valerievich Dechko (ředitel dětského centra „Dobrý lékař“, pediatr, lékař první kategorie) poznamenává, že kromě všech výhod kojení fungují během krmení všechny svalové skupiny a podle zákonů biofyziky se maxilofaciální aparát vyvíjí správně.

Smíšené a umělé krmení

Ale kromě kojení existují i ​​smíšená a umělá. Za zmínku také stojí, protože ne všechny matky v dostatečném množství vyrábějí pro dítě nejcennější jídlo na světě - mléko. Nenechte se naštvat, pokud máte malé nebo žádné mléko vůbec. Chcete-li začít, poraďte se s odborníkem, možná děláte něco špatně, pomůže to vytvořit laktaci. Pokud laktace nefunguje, pak vám pomohou moderní technologie ve formě upravených směsí.

 • Smíšené krmení - pokud směs zabírá 50% z celkového množství jídla.
 • Umělé - krmení pouze směsí nebo hlavně směsí (2/3 celkového množství výživy).

Nejčastější důvody smíšeného krmení

Ze strany novorozence:

 • předčasnost;
 • nízká hmotnost;
 • utlačovaný sací reflex;
 • nemoci, neurologické poruchy.

Na straně matky:

 • nemoci;
 • brát léky;
 • praskliny v bradavkách;
 • sociální aktivita matky.

Při kombinaci kojení a krmení z lahví by měl být tento proces co nejblíže k přirozenému stavu, to znamená, že dítě by mělo fungovat stejným způsobem jako matčina prsa. V takové situaci se vaše dítě nikdy nevzdá mateřského mléka. Ortodontická bradavka, která se podobá tvaru mateřské bradavky, pomůže napodobit matčino ňadro, takže novorozenec si prakticky nevšimne rozdílu.

Umělé krmení má několik nevýhod. Olga Leonidovna Lukoyanova, kandidátka lékařských věd, pediatr nejvyšší kategorie, pediatr-výživář, v jednom ze svých článků o smíšené a umělé výživě uvedla:

 • v kojenecké výživě neexistují žádné ochranné protilátky, které by chránily před infekcí, proto se doporučuje uchovávat artefakty dětí v takzvané karanténě (neberte je na přeplněná místa, neveďte showroom s partou příbuzných a přátel doma, proveďte větrání novorozence, pokud je infikován jeden z rodičů) nosit masku atd.);
 • prospěšné látky (vitamíny a minerály) obsažené v mateřském mléce jsou lépe absorbovány než stejné látky ve směsích;
 • řemeslníci mají často anémii s nedostatkem železa a řadu alergických stavů.

Lukoyanova nedoporučuje vzdát se kojení, pokud matka jednoduše nechce své dítě krmit. Ve své práci se také zaměřuje na skutečnost, že nedostatek mléka je často patrný, matka může projít tzv. „Laktačním obdobím“, kdy se zdá, že se mléko snižuje. Pro období laktace je to normální. Kojící specialista určitě poradí, co dělat. Ve většině případů se mléko zvyšuje. To je zvláště podporováno nočním krmením..

Pokud však všechna opatření k založení laktace nebyla úspěšná a vy musíte nevyhnutelně zavést náhradu za mateřské mléko pro dítě, musíte si správně vybrat směs na základě individuálních potřeb a charakteristik těla dítěte. Váš pediatr vám s touto volbou pomůže..

Krmení měsíc za rokem

Krátce jsme s vámi diskutovali o hlavních druzích krmiv, které praktikují matky do 4–6 měsíců života dítěte. Pojďme se blíže podívat na krmení dítěte měsíce až rok.

1-4 měsíce

Kojeno

K prvnímu krmení novorozenců dochází i v nemocnici - dítě saje kolostrum. Colostrum je tajemství vylučované z mléčných žláz před narozením a během 3-5 dnů po nich. Mlezivo je více kalorické a výživné než mléko, má málo tekutiny, což neumožňuje přetížení pupenů, které se dosud nevytvořily, má laxativní účinek, který se uvolňuje z původních výkalů - mekonia. A to není úplný seznam pozitivních vlastností kolostra. O pět dní později je mlezivo nahrazeno obvyklým mateřským mlékem - nejprve přechodné, poté zralé.

Většina pediatrů učí matky po celém světě, že produkce mateřského mléka a jeho množství závisí na frekvenci aplikace novorozence na prsa, a je také důležitá technika sání. Pokud dítě od prvního dne nedrží bradavku správně, nebude řádně stimulovat její produkci na hormonální úrovni, mléko odezní za 3 měsíce. Možná je to nejdůležitější v prvních dnech laktace.

Technicky by krmení mělo vypadat takto: spodní houba dítěte se ukáže, jeho rty zachytí spodní dvorku bradavky. Existují různé pózy pro krmení, ale pokud leží na matčině ruce, je nos na úrovni bradavky. Dítě je pevně přitlačeno bříškem k žaludku matky, jeho tělo i hlava jsou ve stejné rovině. Je nemožné, aby se hlava dítěte otočila.

Pamatujte: k dosažení správné techniky sání je nutné během prvních 3 až 4 dnů. Ve věku jednoho měsíce je nemožné přestavět dítě tak, aby začalo brát prsa, jak by mělo být,.

Je třeba říci několik slov o stravě prsu. Existují tři druhy stravy a která je nejlepší - je těžké říci, protože každá má své výhody a nevýhody.

 1. Na požádání - když matka krmí dítě na jeho první žádost.
 2. Pravidelné (po hodině) - když matka krmí v určitých intervalech (každé 2-3,5 hodiny).
 3. Zdarma - kombinuje funkce prvního a druhého režimu. Maminka může snížit nebo prodloužit intervaly mezi krmením a zaměřit se na náladu drobků, jeho zdraví a v závislosti na okolnostech. Například, pokud dítě spí a přišel čas ho nakrmit, pak podle svobodného režimu byste ho neměli probudit, ale musíte počkat, až se probudí a požádá o jídlo.

Obecně může dítě jíst mléko až 12krát denně. To je norma..

Doporučení WHO stanoví, že kojenci by měli být kojeni výhradně po dobu až šesti měsíců. To znamená, že nepotřebují žádné jiné jídlo ani tekutinu (ani vodu). Breastmilk dokonale naplňuje potřebu tekutin.

Na smíšenou výživu

Smíšené krmení naznačuje volný režim. Množství mateřského mléka je kontrolováno vážením dítěte, které ukáže chybějící množství jídla. Musí být kompenzována směsí. Kojení je k dispozici pouze po vyprázdnění obou prsou.

Umělé krmení

Umělci jsou krmeni každé 3 až 3,5 hodiny vybranou upravenou směsí. Ukázalo se to 6-7krát denně. V noci byste měli mít 6hodinovou přestávku.

O. L. Lukoyanova upozorňuje na význam stanovení požadovaného množství výživy. Navrhuje použít výpočet pomocí metody „kalorie“, která vychází z fyziologických energetických potřeb dítěte. Energetické požadavky na děti do šesti měsíců jsou 115 kcal na kilogram tělesné hmotnosti a od šesti měsíců do roku - 110. Známe-li kalorický obsah směsi na 100 g a tělesnou hmotnost dítěte, je snadné vypočítat množství jídla, které potřebuje..

Při umělém krmení je dítě na rozdíl od přirozeného a smíšeného krmení 2-3krát napojeno vodou.

Normy mléka (směs)

Poté, co matka porodila její zázrak, se samozřejmě zajímá o otázku, kolik by měl sníst. Zpočátku je to velmi malé, protože jeho komora je velmi malá. Ale každý den roste a dítě jí víc. Pojďme se podívat na normy objemu mléka nebo směsi, které by dítě mělo jíst v prvních dnech.

2 dny - 20 ml / krmení, 200 - 240 ml - denní dávka.
3 dny - 30 ml / krmení, 300 - 400 ml - denní dávka.
1 týden - 50–80 / krmení, 400 ml - denní dávka.
2 týdny - 60-90 / krmení, 20% hmotnosti dítěte.

Můžete vypočítat normy spotřeby mléka sami: vynásobte počet dní narozením 10 (relevantní pro prvních 10 dní života novorozence).

Nyní zvažte normy spotřeby mléka od 1 měsíce do 6 měsíců. S tím nám pomůže speciální stůl..

Pokud jde o směsi, výpočet objemu potřebného pro dítě je podrobně popsán na sklenicích ve formě tabulky.

4-12 měsíců

Návnada

Doplňkové potraviny jsou výrobky, které mají silnější konzistenci než mateřské mléko a mléčná směs, které doplňují stravu dítěte a pomáhají jej převádět do obecné tabulky..

Je velmi důležité začít včas doplňovat potraviny. Faktem je, že aktivita dítěte roste, což znamená, že roste také potřeba energie (kiloklorie), vitamínů a stopových prvků..

Včasné zavedení doplňkových potravin stimuluje vývoj žvýkacího aparátu a přispívá k zániku reflexu vyhánění potravin. Vytváří také přiměřené stravovací návyky.

Pokud se doplňkové potraviny zavedou později, než je obecně přijímaná doporučení (po 6 měsících), může se v těle vyvinout výrazný nedostatek živin, což následně povede k řadě zdravotních problémů. Pozdější doplňkové krmení je často důvodem rychlého zavedení několika produktů najednou, což zvyšuje antigenní zátěž, a žvýkání a polykání potravin může také oddálit.

Kdy zavádět doplňkové potraviny?

Usnesení Světového zdravotnického shromáždění z roku 2002 doporučuje, aby první doplňková výživa pro kojence, která jsou plně kojena, začala po 6 měsících. Ale pouze pokud:

 • dítě se narodilo s hmotností nejméně 3 000 g;
 • nemá žádnou podvýživu (nedostatek váhy);
 • neměl intrauterinní zpomalení růstu;
 • dítě je plné a zdravé.

Pokud je dítě na smíšeném, umělém krmení nebo má výše uvedené podmínky, je třeba do kritického okna zavést doplňková jídla foods od 4 do 6 měsíců. Od 4 měsíců dozrává gastrointestinální trakt kojenců, vytvářejí se nezbytné enzymy pro trávení potravy a navazuje se místní imunita. V tomto okamžiku se dítě může naučit polykat hustá jídla.

Až 4 měsíce není pro děti zapotřebí žádné krmení!

Důležité: načasování prvního krmení je stanoveno individuálně pro každé dítě pediatrem. V takovém případě je třeba vzít v úvahu všechny vlastnosti dítěte: jeho hmotnost, výška, vlastnosti trávicího a vylučovacího systému, stupeň vývoje, zonalita nervového systému atd..

Všechno ostatní je třeba vyhodnotit připravenost drobků na první krmení.

Když je dítě připraveno k prvnímu krmení:

 • váha se zdvojnásobila (k tomu dochází jen za 4–4,5 měsíce) a dítě může sedět;
 • dítě, které jí mateřské mléko, cítí hlad po 4 hodinách;
 • „Chování“ jazyka: dítě netlačí jídlo jazykem, ale spolkne ho;
 • dítě projevuje zájem o máma a táta jídlo.

Je třeba poznamenat, že vzhledem k tomu, že upravené směsi obsahují stejné množství minerálních živin jako mateřské mléko, neexistují tedy rozdíly v systému krmení pro kojence a umělé.

Základní pravidla krmení

 • Představení každého nového produktu začíná malou dávkou (1 - 2 lžičky) a postupně se zvyšuje množství během 5-7 dnů. Takové malé množství přípravku je nezbytné k určení, zda dítě na něj trpí nesnášenlivostí nebo alergiemi.
 • Ráno dáváme nový produkt, abychom viděli reakci dítěte. Je-li návnada podávána v noci, pak existuje riziko, že si nevšimnete žádné reakce.
 • Jakákoli doplňková jídla by měla být jednosložková (bramborová kaše nebo kaše z jedné složky).
 • Krmení je povinné od lžíce do krmení mlékem nebo směsí.
 • Nový produkt nemůžete dítěti dát, pokud je nemocný, má malátnost nebo byl nedávno očkován.
 • Pokud dítě nepřijalo nový produkt, doporučuje se to znovu vyzkoušet po 5 dnech.

Kde začít?

Máme na výběr 2 produkty: kaše a zeleninové pyré (monokomponentní). Buď jeden nebo druhý.

Současně pediatři věnují pozornost tomu, že pokud je dítě velké (například po 5 měsících je jeho hmotnost 8 kg), je lepší nezačínat ovesnou kaší. V tomto případě je výhodné rostlinné pyré. A naopak, pokud dítě není moc baculaté nebo má hypertrofii, pak by měla doplňková strava začínat ovesnou kaší.

Existuje další kritérium, podle kterého pediatři posuzují, jaké doplňkové potraviny mají začít se stolicí. Pokud je židle vzácná ─ jednou za 3–5 dní ─, začněte dobře se šťouchanou zeleninou. Hrnce mají schopnost "zamknout". Je lepší začít jíst s častými tekutými výkaly.

Kaše by měla být bez lepku a mléčných výrobků: rýže, kukuřice, pohanka. Pokud byly doplňkové potraviny zavedeny ve 4 měsících, pak v 6 měsících můžete vyzkoušet bezlepkovou mléčnou kaši: oves, pšenice.

První zeleninové pyré by měly být jednosložkové - pouze z cukety, květáku, dýně.

Nedoporučuje se začít s doplňkovými potravinami s ovocem nebo masem. Ovoce má sladkou chuť, po které dítě nemusí chtít jíst čerstvé obiloviny a zeleninu. Maso je samo o sobě těžkým produktem pro něčí žaludek dítěte.

Maso by mělo být dovezeno po 6 měsících a teprve po uvedení bramborové kaše a obilovin. Začněte králíkem, kuřecím masem, krocanem.

Vaše pozornost je tabulka, která vám pomůže orientovat se v jakých produktech v jakém věku by měla být uvedena a v jakém množství.

První nástrahu vaříme sami

Pro matky, které si chtějí připravit pro své děti vlastní jídlo, se mohou hodit následující jednoduché recepty..

Důležité: obiloviny, které budete vařit sami, jsou zavedeny za 6 až 7 měsíců, protože jejich konzistence není příliš jednotná a poměrně hustá. Před tímto obdobím se doporučují hotové obiloviny vyrobené speciálním způsobem..

Pohanka

 • Opláchněte cereálie, odstraňte zbytky, suché.
 • V mlýnku na kávu rozdrťte pohanka co nejpečlivěji (měla by být menší než krupice).
 • 1 lžička nalijte cereálie se 100 ml vody. Lepší použití silnostěnné pánve.
 • Vařte 15 minut na nízkém ohni..
 • Kaše by měla být před podáním dítěti ochlazena. Můžete do něj přidat mateřské mléko nebo směsi..

V tomto poměru je kaše tekutá. O něco později můžete namísto 1 polévkové lžíce obilovin vařit dvě atd..

Tlakový vařič šťouchaný květák

 • Roztřepíme květák květáku v tlakovém hrnci (kdo ho nemá - jen vaří). Nastavte režim páry / vaření na 10 minut.
 • Po 10 minutách rozetřete zelí ve sklenici, aby se šlehačky rozdrobily. Puree s mixérem.
 • Bramborová kaše by měla být jemná a stejnoměrná.

Cuketa pyré v dvojitém kotli

 • Zelenina se čistí, osek se odřízne, semena se oddělí. Cuketa nasákla 3-4 hodiny.
 • Bereme skleněnou nádobu, naplníme 50 g cukety 100 ml vody, instalujeme do dvojitého kotle a necháme 5 minut. Pokud není k dispozici žádný dvojitý kotel, vařte, dokud nezměkne.
 • Cuketu vložte do sklenice na mletí a šťouchejte.
 • Pokud se ukázalo, že je příliš husté, přidá se do pyré, ve kterém se vaří zelenina, trochu vody. A znovu, všechno je bičování.

Jak vidíte, organizování krmení dítěte není snadný úkol, je to téměř věda, kterou nelze naučit, když leží na pohovce. Všechny děti jsou velmi individuální, každá potřebuje zvláštní přístup a trpělivost. Jak je nemožné předem vypočítat, které pózy budou vhodné pro maminku při krmení, jaký druh krmného režimu bude nakonec vybudován, existuje šance, že se u doplňkových potravin mohou vyskytnout určité zvláštnosti. Všechna data uvedená v článku jsou přibližná. Váš dětský lékař vám řekne více o krmení vašeho dítěte. Podepíše graf a proporce.

Výživa pro dítě do jednoho roku: jak kombinovat doplňková jídla a kojení?

Nejlepším jídlem pro dítě do jednoho roku je nepochybně mateřské mléko. Ale stále přichází doba, kdy je čas zavést do nabídky dítěte doplňková jídla. A zde mnoho matek má spoustu otázek, jak kombinovat kojení a „výživu dospělých“..

Elena Gnetneva
Dětský lékař

První rok života dítěte je možná nejdůležitější a nejpropracovanější. Během této doby dítě nejen roste (v průměru se jeho hmotnost ztrojnásobila ročně a délka těla se zvýšila jednou a půlkrát), ovládá základní dovednosti potřebné pro pozdější život: naučí se pohybovat (sedět, plazit se, chodit), komunikovat (úsměv, smát se, chodit, mluvit), hrát, stává se více nezávislým a nezávislým. Správná vyvážená výživa dítěte do jednoho roku má stejný výjimečný význam jako rodičovská láska a péče.

V tomto případě nejčastěji existují otázky týkající se dodržování stravy dítěte do roku, protože v tomto věku se několikrát významně mění! Zvažte hlavní možnosti stravy dětí do jednoho roku, abyste předešli možným problémům a maximalizovali kojení.

Výživa pro dítě do jednoho roku: od narození do 4 měsíců

To je doba, kdy dítě dostává všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály z mateřského mléka nebo upravené kojenecké výživy. Výhody exkluzivního kojení během tohoto období jsou zřejmé a prokázané mnoha vědeckými studiemi. Pokud však z nějakého důvodu není možné plnohodnotné krmení mateřským mlékem, používání moderních přizpůsobených mléčných směsí také umožní dítěti správně se vyvíjet a růst..

Ideální strava pro kojence prvního měsíce života během kojení je krmení na vyžádání, tj. Podle potřeb dítěte nejméně 8krát denně bez nočních přestávek (maximálně 12-16krát). Ukazatelem dostatečného množství mléka je přítomnost alespoň 6-7 močení u dítěte za den, pravidelná stolice, přírůstek na váze. U umělého nebo smíšeného krmení je důležité dodržovat tříhodinovou přestávku mezi krmením, aby nedošlo k nadměrnému krmení.

Od druhého do čtvrtého měsíce života si děti, které jsou výhradně kojeny, postupně vytvářejí dětskou stravu v intervalech 3–3,5 hodiny mezi krmením. Reflex pro krmení u dětí tohoto věku se teprve začíná formovat, takže kojení přísně za hodinu je nepraktické. Pokud dítě spí, když podle výpočtů jeho matky již nastal čas na další krmení, nemělo by se probudit (s výjimkou vzácných případů výrazného hubnutí s nedostatečným mlékem od matky). A naopak, s předčasnou úzkostí dítěte se dá předpokládat, že nejedl potřebné mléko nejednou a pláč přesně vyjadřuje pocit hladu. Takže musíte dát dítě na hruď, aniž byste čekali na podmíněný čas. Výkyvy mezi časy jídla při krmení zdarma během 1–1,5 hodiny jsou zcela přijatelné..

Noční přestávka v krmení je mimořádně nežádoucí, dokud dítě není 6 měsíců staré, protože v noci se produkuje nejvíce prolaktinu (hormon zodpovědný za produkci mléka), a proto jsou vytvořeny ideální podmínky pro úspěšné a dlouhodobé kojení. Pokud přesto dítě „probudí“ noční krmení, neměla by tato přestávka přesáhnout 5-6 hodin.

Při umělém krmení je nutné vzhledem k většímu zatížení bílkovin v těle dítěte dodržovat intervaly krmení 3,5–4 hodiny, s nočním přestávkou 6 hodin.

Dítě ve věku 4–5 měsíců má obvykle kojící režim po 4 hodinách, někdy je možná noční přestávka až 5–6 hodin. Při umělém krmení je dítě krmeno 5krát denně po 4 hodinách s noční přestávkou 6-7 hodin.

Výživa pro dítě do jednoho roku: od 4 měsíců do roku

Od 4. měsíce života lékaři doporučují zavést první doplňková jídla pro některé děti. Podle doporučení WHO a Ministerstva zdravotnictví Ruské federace je však optimální doba pro zavedení nových produktů pro kojící děti 6 měsíců. V této době odezní reflex vyloučení tuhé potravy jazykem pryč, aktivují se trávicí enzymy, místní faktory imunitní obrany střeva. Nedoporučujeme zavádění doplňkových potravin dříve než za 5-6 měsíců, protože to může vést k alergii v těle dítěte, narušení jeho gastrointestinálního traktu a vzniku a upevnění negativní reakce na krmení.

Obecná pravidla jsou následující: každý nový produkt se podává postupně, počínaje 1-2 lžičkami jednou denně. Doporučuje se ráno představit dítěti nový druh doplňkových potravin. V tomto případě má matka možnost sledovat reakci dítěte na něj během dne. To platí zejména pro děti náchylné k alergiím. Poté, co si zvykne na nový produkt, může být podáván buď v jednom z denních krmiv, když je dítě aktivní, nebo večer, když přirozeně klesá množství mléka produkovaného matkou.

Je důležité si uvědomit, že doplňkové potraviny jsou pouze doplňkovou výživou pro dítě do jednoho roku, neměly by nahrazovat a vytlačovat mateřské mléko! Výživa je určena k uspokojení rostoucích potřeb energie, vitamínů a minerálů dítěte, a nikoliv ke snížení počtu připoutání k hrudníku, protože někteří pediatrové stále mylně věří.

Přibližná strava dítěte 6 měsíců:

 • 6:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.
 • 10:00 - Kaše v mateřském mléce nebo směs 150 - 180 ml.
 • 14:00 - Zeleninový pyré 100 - 150 g, mateřské mléko (směs) 50 - 100 ml.
 • 18:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.
 • 22:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.

Při kojení je nastavena noční přestávka v závislosti na potřebách dítěte a stále není příliš užitečná pro kojení.

Od 7. měsíce života dítěte můžete do jeho stravy přidat maso. Doplňková jídla z masa se zavádějí do každodenního krmení spolu se zeleninou, postupně až do 50 g denně. Po masu se do dětského jídelního lístku zavede tvaroh. Doporučuje se postupné zvyšování objemu tvarohu až do 50 g denně po dobu jednoho týdne, při večerním krmení.

Přibližná strava pro dítě 7 měsíců:

 • 6:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.
 • 10:00 - Kaše v mateřském mléce nebo směs 150 - 180 ml.
 • 14:00 - Zeleninové pyré 150 g + masové pyré 50 g.
 • 18:00 - Tvaroh 50 g + mateřské mléko nebo směs 150 ml.
 • 22:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.

Mateřské mléko pro sedmiměsíční dítě by stále mělo tvořit většinu stravy. Kojením by mělo být veškeré pevné krmení dokončeno. Pokud dítě během dne není tak ochotné brát prsa, můžete se pokusit dát mu doplňková jídla až po kojení nebo častěji v noci.

Objem motorické a mentální aktivity dítěte ve věku 8 měsíců je již poměrně velký a pro plný vývoj potřebuje všechny nové nutriční složky. V tomto okamžiku se zavádí žloutek z kuřecího nebo křepelčího vejce, přidává se do kaše 3krát týdně. Seznámí se s mléčnými výrobky (kefír, jogurt). Děti, které stále kojí na vyžádání, často odmítají další pití. Není to děsivé, máma musí dát dítěti příležitost si vybrat.

Přibližná strava dítěte 8 měsíců:

 • 6:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.
 • 10:00 - Kaše v mateřském mléce nebo směs 150 - 180 ml, 1/2 žloutku.
 • 14:00 - Zeleninové pyré 150 g + masové pyré 50 g.
 • 18:00 - Kefir 150 ml + tvarohový sýr 50 g.
 • 22:00 - mateřské mléko nebo směs 180-200 ml.

Po 9. měsíci života dítěte je zavádění nových produktů rychlejší. Dítě už může žvýkat malé kousky jídla, aktivně se učí jíst samostatně. Její nabídka se stává rozmanitější. Doporučuje se krmit dítě 5krát denně po 4–4,5 hodinách. Je důležité, aby během této doby byla hlavní tekutinou, kterou dítě dostává, mateřské mléko. Pro zachování kojení je třeba brát v úvahu přání dítěte a pokračovat v jeho používání na prsu během dne a na vyžádání i v noci..

Pokud tedy rodiče splní tato doporučení, do roku si dítě zvykne na určitý režim krmení, což má příznivý vliv na stav a fungování jeho gastrointestinálního traktu, stav imunitní obrany a celkové zdraví. Dítě upřímně zvažuje krmení zajímavou a užitečnou činností, projevující první známky nezávislosti a sebeorganizace. Kromě toho dostává téměř všechny typy produktů, které jsou nezbytné pro plný růst a vývoj, čímž výrazně rozšiřuje škálu jeho chuťových pocitů.

V současné době většina odborníků doporučuje pokračovat v kojení nejméně rok a půl, což je dobrá prevence infekčních a alergických onemocnění, vytváří pocit bezpečí a úzký kontakt s matkou v dítěti a zvyšuje odolnost proti stresu.

Co na začátku?

Tradičně se doporučuje, abyste dítěti nejprve dali doplňková jídla a potom ho nakrmili prsou nebo dali směs. Při nedostatečné produkci mléka matkou a stimulaci další aktivní laktace je však lepší začít s hlavní stravou (prsa nebo směs) a teprve na jejím konci nabízet dítěti další jídlo.

V tomto případě je dalším plusem to, že trávicí enzymy dítěte jsou již dostatečně aktivovány a proces trávení je úplnější, což také snižuje pravděpodobnost alergické reakce.

Baby režim od narození do roku

Jak si zvyknout dítě na každodenní rutinu a vybrat si režimový režim, který pomůže zorganizovat čas s maximálním přínosem pro dítě a bez zbytečného stresu pro vás? Pojďme na to.

Jak vytvořit zdravou a pohodlnou každodenní rutinu pro dítě do jednoho roku, co je důležité zvážit a jak překonat obtíže.

Proč potřebuji režim

Dobře organizovaná denní rutina bude přínosem pro vás i pro dítě. Je důležité, aby se program příliš nelišil od přirozeného režimu dítěte. Pak to nepoškodí jeho nervový systém a přispěje k rozvoji dobrých návyků, posílení imunity, rychlého zotavení sil a přizpůsobení ve společnosti. Kromě toho dítě žijící podle určitého plánu roste v klidu a disciplíně. Koneckonců, je si jistý, že ve správný čas může se svými rodiči vždy jíst, spát nebo hrát.

Závažné nesrovnalosti s přirozeným rytmem dítěte (zmeškaný spánek nebo krmení) způsobí, že dítě bude podrážděné.

Pokud dítě vyvinulo režim a dítě ho následuje, je to ve prospěch rodičů. Předpovídání aktivity dítěte si můžete naplánovat den předem. Všichni členové rodiny dostanou dostatek spánku a nepředvídatelné okolnosti s režimem budou snáze snášet. Prozkoumejte materiál pro péči o novorozence, abyste porozuměli vašim potřebám.

Zde jsou principy, na nichž lze stavět správnou denní rutinu.

Zásady organizace správné denní rutiny pro dítě

 • Individuální přístup. Při výběru režimu pro dítě je vhodné vzít v úvahu jeho individuální vlastnosti a zvyky. Hlavní věc pro rodiče je pochopit, že správný režim je založen na rytmu fyziologických procesů v těle. Aby dítě dobře rostlo a harmonicky se vyvíjelo, je nezbytné, aby byl způsob jeho života budován s ohledem na jeho biologické rytmy..
 • Rozumný kompromis. Rytmus života je nepochybně dán režimem, jehož dodržování může usnadnit usínání, poskytnout dobrou chuť k jídlu nebo tichý přechod z jednoho typu činnosti na druhý. Ale ve všem, co potřebujete znát, a ne přistupovat k režimu dne jako nezměnitelný zákon života. Udržování rutiny je nezbytné pro zdraví a pohodu dítěte a rodičů a otázky pohodlí a souladu režimu s přirozenými potřebami a zájmy každého člena rodiny nejsou poslední.
 • Sekvence. Buďte ve svých jednáních pravidelní, důslední a důslední - to je požadavek pro všechny členy rodiny. Dovednosti správného chování u dítěte v předškolním věku se dosud nevytvořily (a nebudou dlouho)! A pokud dospělí nejsou v souladu s jejich požadavky a očekáváními, bude pro dítě obtížné získat oporu v pozicích. Je také důležité, aby všichni členové rodiny jednali jednomyslně..
 • Flexibilita. Každá každodenní rutina se dříve nebo později vyčerpá a bude vyžadovat úpravu. Koneckonců, potřeby dětí se liší od fáze k jevišti. Jak stárnete, musíte sledovat blaho a náladu dítěte a provádět potřebné změny. Zejména pokud si všimnete, že váš režim je škodlivý pro jeho zdraví.

Denní rutina

Dva hlavní body v rozvrhu novorozence jsou spánek a krmení. Spánek je hlavním regulátorem životního rytmu dítěte. Je třeba si uvědomit, že všechny problémy se zaspáním ovlivní organizaci denního režimu. Je důležité, aby dítě spalo nejméně 3krát během dne (až 9 měsíců) a nejméně 2krát v noci (od 9 do 12 měsíců). Noční odpočinek by měl trvat nejméně 11 hodin. Spánek pro dítě 9-12 měsíců - nejméně 14-15 hodin denně.

Můžete vás naučit chodit do postele ve stejnou dobu od 2 měsíců, a do 3 až 4 měsíců můžete dát do postele, dokud dítě neusnul, a naučí se usnout sám..

Pokud jde o krmení, při kojení je zpravidla zachována možnost „na vyžádání“. V průběhu času bude dítě díky růstu a krmení doplňkových potravin aplikováno na hrudník stále méně.

Jak organizovat novorozenecký režim

Přizpůsobení dítěte plánu je velmi choulostivý proces, který je do značné míry dán individuálními charakteristikami drobků. Nejprve ho sledujte. Všimnete si, že dítě již má svůj vlastní režim. Všechny své činnosti provádí přibližně ve stejnou dobu..

Pokud nejste schopni určit systém v jeho rutině, přemýšlejte o tom, co mu může zabránit ve spaní a jídle současně? Možná budete potřebovat pomoc pediatra.

Co musíte udělat pro rychlé vytvoření režimu:

 • U novorozence si vytvořte návyk, který rychle usne. Chcete-li to provést, musíte ho spát na čerstvém vzduchu (na ulici nebo větrání místnosti 10 minut před spaním), pohybovou nemoc na 3 až 4 minuty, zpívat ukolébavku.
 • Eliminujte přepracování (je lepší nehrát aktivní hry před spaním).
 • Procházky na čerstvém vzduchu (od 8 do 10 měsíců musíte být na ulici nejen během spánku, ale i během bdění).
 • Správně organizujte krmení (nepřerušujte chuť k jídlu dítěte, nepřekrývejte se, synchronizujte doplňková jídla s jídly pro dospělé: snídaně, oběd, odpolední občerstvení, večeře).
 • Přes den se ujistěte, že osvětlení je jasné, a v noci se snažte o ticho a tlumené světlo, aby si dítě zvyklo na skutečnost, že noc je pro relaxaci.

Kojení pomáhá udržovat spánek a posiluje nervový systém dítěte. Proto je lepší ji udržet co nejdéle..

 • Nasyťte život dítěte aktivními akcemi (při návštěvě, poznávání vnějšího světa, zapojení do domácích záležitostí, her (včetně vody), tříd, gymnastiky a masáží, bazénu).
 • Dodržujte rituály (stravování s ostatními členy rodiny, příběh před spaním, koupání a procházky současně, oblíbená hračka pro návštěvu).
 • Dodržujte režim s celou rodinou (pro dítě bude snazší, pokud všichni členové domácnosti jedí a chodí spát současně, je to pro něj výhodné).
 • Dodržujte plán každý den: ujistěte se, že dítě spí, jedí, hraje a chodí současně. Je lepší mu předem sdělit, co se během dne stane.

Časté chyby, kterým je třeba se vyhnout:

 • Přeexponujte dítě bez spánku. Pokud dítě ještě nemá šest měsíců, měl by každé 2 hodiny spát. Jinak bude dítě přepracováno a bude rozmarné.
 • Radikálně odporovat jeho přirozenému rytmu. Pokud se matka snaží zvyknout dítě na režim, který předtím neměl vůbec žádný režim, nebo byl, ale radikálně odlišný od nového, pak s největší pravděpodobností neuspěje a dítě bude mít stres.
 • Začněte si zvykat na režim během cestování, stěhování nebo jiných změn. V prvních dvou týdnech, když vstoupíte do režimu, musíte tento úkol učinit prioritou a přizpůsobit všechny ostatní plány nové denní rutině dítěte.

Důvody pro porušení režimu

Ať už je každodenní rutina jakákoli, dítě ji pravděpodobně upraví. I když se vám zdá, že jste již přestavěli a používali, někdy mohou nastat chyby. K tomu obvykle dochází během nemoci nebo růstových pobídek. Někdy si dítě může namíchat odpolední zdřímnutí se spánkem a nemůžete s tím nic dělat.

Co může rušit režim spánku:

 • Získání nových dovedností - plazit se, převrátit se, chodit, vstávat na nohou, doplňovat slovní zásobu; během této doby může dítě potřebovat více jídla a odpočinku, časté probuzení v noci jsou možné;
 • Omezení kojení podle potřeby;
 • Odmítnutí prsu (obvykle mezi 9 a 18 měsíci věku);
 • Zuby (denní sny se zkracují, dítě neklidně spí);
 • Nemoc, psychologické nebo fyzické nepohodlí;
 • Snížená potřeba spánku;
 • Nedostatek dojmů (hledání nových příležitostí pro interakci s okolním světem);
 • Nedostatek motorické činnosti;
 • Změna časového pásma, dlouhých letů a výletů.

Den nebo noc?

Děti často zaměňují noc a den. K podobné poruše může dojít, pokud dítě nespalo v jednu z nocí kvůli kolice nebo hluku.

K návratu dítěte do předchozího rytmu potřebujete:

 • Probuď se novorozence brzy ráno;
 • Nenechávejte spát během dne (v rozumných případech);
 • Vytvořte příznivou atmosféru pro spánek (větrejte místnost, eliminujte veškerý hluk, před spaním proveďte rituály);
 • Před spaním se ujistěte, že dítě „nechodí“ (nehrajte příliš hlučné, je lepší s ním mluvit klidným hlasem nebo zpívat ukolébavku).

Přibližná denní rutina pro děti do 1 roku

Nabízíme vám přibližnou denní rutinu. Nebude to vhodné pro všechny děti, ale na jeho základě si můžete vytvořit svůj vlastní tím, že v něm provedete nějaké změny po konzultaci s pediatrem.

Buďte připraveni na skutečnost, že dítě provede vlastní úpravy, a některé z nich pro vás nejsou příliš vhodné. Nic špatného. Hlavní věc je, že je na čem stavět. Pokud se plán ztratí z důvodů, které jsou mimo vaši kontrolu, zkuste se vrátit k původní verzi..
Nezapomeňte do plánu zahrnout nejen spánek, krmení a chůzi, ale také hodiny na hry a komunikaci s dítětem, jakož i čas, kdy s ním může být sám - samozřejmě samozřejmě, protože tyto děti nemohou zůstat bez dozoru.

Nabídněte svému dítěti zdravé a chutné produkty na spaní Agusha Fall, které jsou speciálně vytvořeny pro spaní před spaním. Jedná se o živý pitný jogurt s příchutí jablek a extraktu z přírodního citronového balzámu, tvarohu s jahodami, banánem a extraktem z přírodního citronového balzámu, stejně jako ovesnou kaši s prebiotiky a cereálie: mléčná pohanka a mléčná rýže s jablky a hruškami - které pomohou dítěti naladit se na zdravý a dobrý spánek.

Dětský den 0 - 1 měsíc

Ve věku 1 až 2 měsíců dítě spí asi 18 hodin denně.

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
Od 7:30 do 9:00 hodin - bdělost
9:00 - krmení
Od 9:00 do 10:00 - první ranní sen
Od 10:00 do 11:00 - aktivní bdělost
11:00 - krmení
Od 11:30 do 12:30 - druhé ráno spát v kočárku na procházku
13:00 - krmení
Od 13:00 do 14:00 - aktivní bdělost, hry
Od 14:00 do 15:00 - odpolední spánek v kočárku na ulici při chůzi
15:00 - krmení
Od 15:00 do 17:00 - hry, bdělost, komunikace
17:00 - krmení
Od 17:00 do 18:00 - večerní spánek
Od 18:00 do 19:00 - klidná bdělost
19:00 - krmení
Od 19:00 do 20:30 - komunikace
20:30 - plavání
21:00 - krmení, noční spánek
Krmte v noci ne více než jednou za 4 hodiny.

Režim dne dítěte 2 - 3 měsíce

V tomto věku dítě spí již znatelně méně: objevují se období dlouhé denní bdělosti. První ranní spánek odejde a když dítě nespí, chová se aktivněji. Denní odpočinek je zkrácen. Režim nočního spánku se vyvíjí: nyní trvá 10 - 12 hodin s přestávkami na krmení.

Pokud takový režim vyhovuje všem a dítě nemá vážné námitky, lze jej použít do 3 měsíců.

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
Od 7:30 do 9:00 hodin - bdělost
9:00 - krmení
Od 9:00 do 10:00 - masáže, speciální gymnastika
Od 10:00 do 11:00 - zábava a hry v postýlce
11:00 - krmení
Od 11:30 do 12:30 - druhé ráno spát v kočárku na procházku
13:00 - krmení
Od 13:00 do 14:00 - můžete se naučit procházet
Od 14:00 do 15:00 - odpolední spánek v kočárku na ulici při chůzi
15:00 - krmení
Od 15:00 do 17:00 - komunikace s příbuznými nebo s každým, kdo přijde na návštěvu
17:00 - krmení
Od 17:00 do 18:00 - večerní spánek
Od 18:00 do 19:00 - čtení pohádek a básní, poslech klidné hudby
19:00 - krmení
Od 19:00 do 20:30 - hračky
20:30 - plavání
21:00 - krmení, noční spánek

Režim dne dítěte 4 měsíce

Ve 4 měsících je dítě již téměř dospělé. Proto lze režim upravit. Za prvé, je nutné snížit počet krmení (nyní to lze udělat každé 3, nebo dokonce 4 hodiny, v závislosti na potřebách dítěte). Za druhé, večerní sen přestává být „povinným bodem programu“. V tomto věku může naopak zasahovat do nočního odpočinku. Nyní dítě spí 17 - 18 hodin denně. A třetí věcí, kterou musíte udělat, je představit rituál před spaním (samozřejmě, pokud jste to ještě neudělali). S tím vám pomohou každodenní koupele, klidné hry, ukolébavky a dokonce i jednoduchý polibek na noc..

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
Od 7:30 do 9:00 hodin - bdělost
9:00 - krmení
Od 9:00 do 10:00 - masáže, gymnastika
Od 10:00 do 11:30 - zábava a hry v postýlce
Od 11:30 do 12:30 - druhé ráno spát v kočárku na procházku
13:00 - krmení
Od 13:00 do 14:00 - vzdělávací hračky
Od 14:00 do 15:00 - odpolední spánek v kočárku na ulici při chůzi
Od 15:00 do 17:00 - komunikace
17:00 - krmení
Od 17:00 do 19:00 - čtení příběhů a básní, poslech klidné hudby
Od 19:00 do 20:30 - hračky nebo večerní procházka (dle vašeho uvážení)
20:30 - plavání
21:00 - krmení, noční spánek

5měsíční režim den dítěte

Režim spánku, bdělosti a krmení během tohoto období je často přestavován. Někdy může dítě zaspat celou noc, aniž by vstalo, aby se živilo, nebo se probudilo velmi brzy a ráno ráno nešlo spát. Po 5-6 měsících by mělo dítě spát asi 16 hodin denně.

Od 8:00 do 8:30 - probuzení, vodní procedury, krmení
10:00 - spánek
Od 11:00 do 13:00 - krmení, chůze, hry
13:00 - odpolední spánek
14:00 - krmení, hry
Od 17:00 do 17:30 - krmení, spánek
Od 17:30 do 18:30 - hry
18:30 - plavání
Od 19:00 do 19:30 - krmení
20:00 - noční spánek

6 měsíců

Ve věku 6 měsíců se dítě může probudit v noci - je to kvůli množství dojmů. Rodiče musí dítě ujistit a on rychle znovu usne. Odborníci také doporučují, abyste ho před půl hodinou uložili do postele: to může snížit počet nočních probuzení..

Nyní je doba obecného spánku za den stejná - asi 16 hodin, zatímco by měly být tři denní spaní, každý 1,5 až 2 hodiny. Pokud jsou již dětské zuby řezány, může se probudit 2-3krát za noc. V tomto případě ho musíte nakrmit.

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
8:30 - snídaně, spánek
10:00 - probuď se, pěšky asi 90 minut
12:30 - krmení, hry, spánek
15:00 - probuzení, krmení, vzdělávací hry
17:30 - krmení
20:15 - večeře, koupání, chatování
20:45 - noční spánek

7 měsíců

V tomto věku a až do 9 měsíců dítě spí asi 15 hodin denně. Pokud se dítě probudí v noci, promluvte si s ním tiše, klidně a znovu usne..

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
7:30 - snídaně s celou rodinou
8:30 - spánek
10:15 - krmení, chůze
11:30 - oběd
Od 12:45 do 14:30 - odpolední zdřímnutí, krmení, chůze
17:15 - večeře a hry
18:00 - krmení
18:30 - plavání a příprava na lůžko
19:00 - noční spánek s přestávkami na krmení ve 2:30 nebo 3:00 a ve 4:30 nebo 5:00

Denní režim 8 měsíců

V tomto věku začíná dítě bolestně odloučit od své matky, takže je důležité zajistit jeho spánek tak, aby při probuzení viděl matku.
7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
8:00 - první sen
9:30 - krmení
10:30 - hry, chůze
14:00 - krmení
14:15 - druhý sen
16:30 - hry, bdělost, komunikace
18:00 - krmení
18.15 - hry, bdělost, komunikace
19:00 - koupání a příprava na lůžko
19:30 - třetí sen
22:00 - krmení
22:15 - noční spánek

Režim dne dítěte 9 měsíců

Od 9 do 12 měsíců dítě spí zpravidla v noci po dobu 10 - 12 hodin bez přestávky a také 2krát denně po dobu 1,5 - 2 hodiny. V tomto věku je pro něj velmi důležité, aby si plně obnovil svou sílu - to má velký význam pro vývoj dítěte.

Od 8:00 do 9:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
9:30 - snídaně
Od 10:00 do 11:00 - hry
11:00 - krátké odpoledne zdřímnout
Od 12:00 do 13:00 - krmení
Od 13:00 do 14:00 - hry
14:00 - svačina
Od 14:30 do 16:00 - dlouhý denní spánek
Od 16:00 do 17:00 - krmení
18:00 - hry
18:30 - večeře
Od 19:00 do 20:00 - hry
20:00 - koupání, krmení (pití)
21:00 - noční spánek

Režim dne dítěte 10 měsíců

Od 10 do 12 měsíců dítě spí asi 13 hodin denně, v jeho režimu jsou 2 denní spaní, z nichž jeden padá ráno.

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
8:00 - snídaně a hry
Od 9:00 do 10:00 - krmení a spánek
11:00 - probuzení a krmení
12:00 - oběd a hry
13:40 - odpolední zdřímnutí, krmení
15:30 - krmení, hry, chůze
17:40 - oběd, hry, plavání
19:00 - příprava na lůžko, komunikace
20:00 - koupání, krmení (pití)
21:00 - noční spánek

Denní rutina dítěte je 11 až 12 měsíců

V tomto věku byl režim již vytvořen a je obzvláště důležité jej dodržovat. Pokud je dítě položeno později než obvykle, probudí se v noci, neklidně spí a nemůže dobře odpočívat.

7:00 - probuzení, vodní procedury, krmení
8:30 - snídaně, hry, čtení knih
10:00 - odpočinek, spánek
11:30 - krmení, hry, chůze
12:30 - oběd, hry, knihy
14:00 - odpolední zdřímnutí
15:00 - probuzení, krmení, hry
17:30 - večeře, hry
18:30 - odpočinek, plavání
20:00 - koupání, krmení (pití)
21:00 - noční spánek

A od roku dítě začíná nové období života, vyžadující jiný režim.

Přejeme vám, abyste pro své dítě vytvořili optimální každodenní rutinu.!

Články O Neplodnosti