Hlavní Zdraví

První návnada pro kojení od 4 měsíců, rada Dr. Komarovského

Mateřské mléko je nezbytným a jediným produktem, který může jíst jen malý muž narozený na světě. Samozřejmě, pokud z nějakého důvodu mladá matka nemá mléko, můžete ji nahradit speciální upravenou směsí. Nastal čas a dítě by mělo být pomalu zvyklé na běžné jídlo.

Začátek krmení

Předpokládá se, že až 6 měsíců střeva dítěte nemohou zpracovat běžné jídlo. Souhlasím s tímto axiomem a se slavným dětským lékařem Evgeny Olegovičem Komarovským. Ale všechny děti se vyvíjejí jinak. Pokud je tedy dítě připraveno začít krmit, není nutné čekat šest měsíců.

Hlavní znaky připravenosti dítěte na začátek doplňkových potravin jsou:
• 2násobný přírůstek na váze od narození;
• sebevědomé držení hlavy;
• jazyk netlačí jídlo reflexivně;
• dítě se naučilo tlačit rty dopředu;
• při odmítnutí jídla dítě otočí hlavu;
• dítě se snaží sedět, aktivně se obrací.

Co a jak nakrmit dítě v Komarovském

Existuje názor, že doplňkové potraviny by měly začínat ovocnými a zeleninovými pyré. Nic takového. Dr. Komarovsky jednoznačně tvrdí, že kefír je nejlepším produktem pro zavedení dítěte do nového jídla. Jeho struktura a sada stopových prvků se blíží obvyklé potravě pro dítě. Kefir navíc dokonale připravuje trávicí systém dítěte pro stravování dospělých.

Důležité! Je vhodné začít s doplňkovými potravinami kefírem, zakoupeným v dětské mléčné kuchyni a ne v běžném obchodě. Samozřejmě, pokud je to možné..
Během ranního jídla by mělo být dáno dítěti nový produkt. Pro test je vhodné omezit se na 15 ml kefíru (3 lžičky) a krmit dítě obvyklým jídlem. Pokud nedochází k negativním reakcím na nový produkt, může být dávka postupně zvyšována na 160 ml 5. den.

Pak můžete nabídnout dětský sýr. Poprvé se obvykle chová kefírem. V tomto případě by dávka neměla přesáhnout 1 lžičku. O 7 měsíců lze množství tvarohu přivést až na 40 g.

Výživa obilovin by měla začínat od 20 g. Následující den se její objem zvyšuje na 40 g, poté na 60 g atd., Dokud nedojde k úplné výměně. Mimochodem, tento produkt se nejlépe podává během večerního krmení. Alespoň Komarovsky doporučuje dělat jen to..

A teprve potom může být dítěti nejprve nabídnuto ovocné, zeleninové a poté masové pyré. V takovém případě lze pokyny poskytnout podle věku uvedeného na etiketě produktu. Mimochodem, mnoho lidí se ptá: stojí za to přidat do nich sůl nebo cukr? Komarovsky věří, že můžete mírně přidat část zeleninové nebo masové pyré. Ale cukr by měl říkat kategorické „ne“. Takový doplněk dítě určitě potěší, ale nadměrná sladkost může nepříznivě ovlivnit zdraví zubů.

Co dělat, podle lékaře

Je třeba připomenout, že zahájení kojení dítěte od 4 měsíců je stále nežádoucí. Nejlepší volbou je šest měsíců. Ale pokud je to potřeba, nebo tak pediatr, který dohlíží na dítě, doporučuje, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel.
• Můžete krmit pouze zdravé dítě;
• Pokud se zuby začínají stříhat, nemůžete vstoupit do doplňkových potravin;
• Nedávejte nový produkt, pokud je dítě vrtošivé;
• nové produkty by měly být zlikvidovány 3 dny před plánovaným očkováním dítěte a do 3 dnů po podání vakcíny;
• není třeba nabízet dítěti několik nových produktů najednou, protože tělo se musí přizpůsobit jedné věci a teprve poté bude připraveno rozšířit stravu.

Komarovskyho rada pro klid rodičů. Nenechte se naštvat, pokud dítě některý produkt odmítne. Neměli byste trvat na tom. Za pár týdnů se můžete vrátit k produktu, který se vám nelíbí. Mezi mladými matkami často dochází ke sporům, což je lepší: hotová doplňková jídla ze sklenic nebo připravená nezávisle na přírodních produktech. Dr. Komarovsky v tomto ohledu neomezuje rodiče. Pokud máte čas vařit pro své dítě vlastními rukama, je to velmi dobré. Pokud je ale máma zaneprázdněna, pak jsou docela dobře známé produkty známých značek..

První program doplňkového krmení Komarovsky pro kojení: pravidla zavedení a podrobné tabulky za měsíc

Prvním jídlem v životě každého dítěte by mělo být mateřské mléko nebo speciální směs. Právě z těchto produktů může dítě během prvního roku života získat všechny potřebné látky a vitamíny. S věkem však vyvstává nový problém: dítě nemá dost toho, co mu rodiče dávají. Dítě začíná projevovat velký zájem o jídlo a touhu ochutnat všechno. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou režimy krmení pro kojení. Zjistíte, kde začít seznámit dítě s jídlem pro dospělé. Za zmínku také stojí, co podle Komarovského tvoří doplňková jídla.

Zavádění potravin pro dospělé do dětské stravy

Existuje velké množství názorů na to, kdy přesně musíte začít zavádět dítě do jídla pro dospělé. Někteří dětští lékaři trvají na tom, že dítě musí dávat první produkty od věku tří měsíců. Jiní říkají, že můžete plně čekat na okamžik, kdy dítě dosáhne jednoho roku. Doplňkové krmení zahrnuje seznámení s novou stravou nejdříve ve věku šesti měsíců. Většina moderních pediatrů v Rusku zastává stejný názor. Před zavedením dítěte do konkrétního jídla je třeba zvážit několik pravidel:

 1. Před zavedením nového produktu musí být dítě naprosto zdravé..
 2. Dítě nemá alergické reakce.
 3. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé.
 4. Ke krmení se používá pouze lžíce..
 5. Jednosložkový produkt by měl být podáván do krmiva..
 6. Musíte začít s doplňkovými potravinami s minimálními dávkami.
 7. Ráno je představeno nové jídlo.

Kdy zavádět doplňkové potraviny

Bývalo to, že krmení lze podávat 2–3 měsíce. Moderní lékaři a specialisté však tvrdí, že až 6 měsíců dítě dostane všechno, co potřebuje z mateřského mléka. Totéž platí pro upravenou mléčnou směs, obsahuje vitamíny a minerály, které jsou pro malé dítě naprosto dost. V některých případech je však nutné zavádět doplňkové potraviny brzy - od 4 do 5 měsíců pro děti na IV. To se týká špatného přírůstku hmotnosti nebo alergických reakcí na směs..

Je to po 6 měsících, kdy dítě potřebuje různé živiny. A příroda sama o sobě nám umožňuje pochopit, že je čas začít hutnější jídlo - zuby se začínají objevovat u dítěte.

Až 6 měsíců je zavádění některých produktů dokonce nebezpečné. Například zavedení mléčné kaše do 6 měsíců může vést k alergické reakci na bílkoviny krav ak obezitě z velkého množství uhlohydrátů.

Kde začít vábit?

Tuto otázku často slyší pediatrové z nově mumií. Ženy se obávají, že by se jejich děti měly nejprve pokusit. Existuje několik způsobů, jak své dítě představit novým potravinám. Režim krmení je vybrán s ohledem na celkový stav dítěte a jeho hmotnostní kategorii. Je také nutné zvážit možnost alergií..

Někteří lékaři jsou si jisti, že seznámení s novou stravou by mělo začít s používáním obilovin. Jiní pediatrové tvrdí, že by měla být upřednostňována zeleninová jídla. Babičky a matky říkají mladým ženám, že stojí za to začít šťávou a žloutkem. Co stojí za to? Kde začít s doplňkovými potravinami? Zvažte několik schémat zavádění dospělého jídla do dětské výživy.

Připravenost č. 1

Dítě často chápe (i když ne vždy vědomě), že je připraveno na první krmení a ve všech možných ohledech naznačuje jeho matce „jeho zralost“. Je pouze důležité, aby žena tyto příznaky správně chápe a dešifrovává.

Zde jsou nejčastější signály dítěte, že nastal čas pro první lžíci nového jídla:

 • Jedním z hlavních ukazatelů je schopnost dítěte volně sedět, držet hlavu a nepadnout lžíci. Tyto dovednosti zaručují, že bude hlavním účastníkem procesu prvního krmení, což znamená, že mu dá důvěru a připravenost.
 • Absence tlačícího reflexu u dítěte naznačuje fyziologickou připravenost na krmení. To znamená, že nyní nebude okamžitě plivat a vytlačit neznámé jídlo z úst. Nejčastěji se dítě zbaví již tak zbytečného reflexu asi o 6 měsíců, ale nezapomeňte na úžasnou osobnost každého dítěte.
 • Signál připravenosti na krmení je příznivou reakcí na zažívací systém dítěte. Produkt pro první krmení je vždy vybrán jako bezpečný a hypoalergenní, proto by během dozrávání trávení dětí nemělo docházet k negativní reakci (kolika, tvorba plynu, průjem)..
 • Podívejte se na výrazy obličeje vašich drobků: pokud ví, jak protáhnout spodní ret, je připraven vyzkoušet svou první lžíci.
 • Při rodinném jídle věnujte pozornost chování dítěte. Jeho zvědavost a skutečný zájem mohou způsobit jídlo ve vašich talířích. Nepřisahejte tedy, pokud se dětské pero najednou dostane do dospělé misky polévky: je to jen jasný náznak připravenosti na krmení.
 • Když se maličko zajímá o vaše jídlo a aktivně o něj tvrdí, může být obtížné rozptýlit ho jinou hrou. Pokud je dítě ve své žádosti kategorické a nepřestává chtít dospělé jídlo, je čas!

První schéma: kaše s doplňkovými potravinami

Tato metoda je zvolena, když má dítě nízkou váhu. Zavádění obilovin by se mělo začít nejdříve u dětí, které jsou na umělém krmení. Pokud zvolíte tento druh doplňkových potravin, obiloviny by nejprve neměly být přidány do mléka. Pokud kojíte dítě, můžete do jídla přidat jídlo známé pro dítě.

První návnada kaše by měla zahrnovat následující: pohanka, rýže, kukuřice. Právě tyto obiloviny jsou nejvíce alergenní. Všichni je třeba vařit na vodě. Teprve poté přidejte mateřské mléko.

První den musíte dát dítěti půl lžičky tohoto nového produktu. V tomto případě je vhodné pečlivě sledovat reakce těla po celý den. Druhý den nabídněte dítěti celou lžičku kaše. Postupně uveďte produkt na 50 až 100 gramů za dva týdny.

Když si dítě zvykne na ovesnou kaši, musíte začít zavádět zeleninu a teprve potom ovoce, džusy a mléčné výrobky.

Strava kojící matky

Výživa matky je pro dítě hlavním zdrojem příjmu látek nezbytných pro vývoj.

Co jíst a pít:

 • Maso a ryby (nemastné);
 • Mléčné a kyselé mléčné výrobky (mléko, fermentované pečené mléko, kefír atd.);
 • Zelenina a ovoce: třešně, meloun, hrozny, jablka, hrušky, meruňky. Také jsme četli: ovoce s HS a zelenina s HS;
 • Sušené ovoce (sušené meruňky, rozinky) a kompot z nich;
 • Zeleň;
 • Zelený čaj;
 • Nesušené nebo solené ryby;
 • Dušená, pečená a vařená jídla.

Četli jsme také: co může kojící matka jíst - seznam produktů

Nejezte a nepijte:

 • Mastná jídla (včetně mastných vývarů);
 • Káva;
 • Pikantní, slaná, kyselá jídla;
 • Uzená a smažená jídla;
 • Všechny typy ochrany;
 • Kakao a kakaové výrobky (sladkosti a čokolády);
 • Sladkosti obsahující krém na máslo;
 • Hrách;
 • Citrusové plody (pomeranče, mandarinky, citrony);
 • Pečení kvasinek;
 • Červené bobule;
 • Houby.

Také jsme četli: co by nemělo být jedeno kojící matkou

Denní strava by měla obsahovat nejméně 0,5 kg čerstvého ovoce. Pokud je máma docela štíhlá a může si to dovolit, doporučuje Komarovsky na noc jíst talíř krupice. Všechny produkty, které matka učí dítě během těhotenství a při kojení, bude dítě s potěšením vnímáno, protože to je obvyklé jídlo.

Nutriční doporučení

Čteme zde podrobný článek o výživě kojící matky

Známý pediatr doporučuje být velmi opatrný, pokud jde o přítomnost exotického ovoce nebo dovážených produktů ve stravě. Takové jídlo je pro náš trávicí systém zjevně neznámé a jeho asimilace tělem může být neúplná. Výskyt zátěže jater nebo slinivky břišní nepříznivě ovlivňuje mateřské mléko.

Lékař dává několik dalších tipů:

 • Vyhněte se přejídání. Bude to užitečnější trochu podceňovat;
 • S posedlou touhou jíst něco zakázaného můžete „porazit“ malé množství tohoto produktu;
 • Pochybnosti o produktu by měly způsobit jeho úplné odmítnutí;
 • Nejezte v noci;
 • Jsou-li okolnosti nuceny pít alkohol, pak je přijatelné malé červené víno;
 • Příjem komplexů vitamínů by měl být pravidelný.

Přečtěte si také: Top 10 výživových pravidel pro kojící matku

Druhé schéma: krmení zeleniny

Toto schéma krmení spočívá v tom, že se nejprve dítěti nabídnou jednosložkové zeleninové pyré. Tato taktika by měla být vybrána pro matky, jejichž děti mají normální váhu. První zelenina na drobky by měla být následující: květák, cuketa, brokolice, dýně a mrkev.

První den dejte dítěti nový produkt na špičku lžičky. Taková část je vybrána, aby se zajistilo, že nemá alergickou reakci. Pokud vše proběhlo hladce, dejte dítěti po dni dávku, která se zdvojnásobí. Denně přidejte malý produkt a do konce druhého týdne upravte spotřebovaný objem na 100 mililitrů.

Poté musíte zavést kaši výše popsaným způsobem, ovoce a mléčné výrobky.

Co nelze udělat, pokud dítě nejí doplňkové potraviny

Můžete rozptýlit a pokusit se dítě přežít, bavit ho a bavit se.

Ale kategoricky nemůžete udělat násilné krmení. Jakékoli násilné činy proti nepřiměřenému malému dítěti jsou hloupé, zbytečné a nepřijatelné.

Člověk však musí číst jednoduše divoké příběhy, když nějaká matka téměř váže dítě a tlačí do něj jídlo skrze sílu a slzy. Už z takových příběhů jsou goosebumpové, brr!

Takové nevhodné chování rodičů je plné drobků s řadou vážných problémů, od poruchy příjmu potravy až po těžké psychologické trauma po celý život.

Pokud bylo vše v pořádku, ale dítě najednou přestalo jíst doplňkové potraviny, musíte si pamatovat, co se v poslední době stalo neobvyklé. Možná jste uvedli nový produkt, který se kategoricky nelíbil dětem. Nebo možná chytil nachlazení a v zásadě nemá čas na jídlo. Pospěšte si v takové situaci nemělo být. Bude správné si dát pauzu a po několika dnech zkuste znovu nabídnout již známé jídlo, které dítě dříve bez problémů snědlo.

Pokud nemůžete zavést doplňková jídla, nedostanete se do kontaktu s pediatrem, sledujte, nabízejte znovu a znovu, vyzkoušejte různé metody a různá jídla. Dříve nebo později začne dítě jíst. Nejsou žádné děti, které chodí do školy a stále jsou na GV. Znamená to jen, že nyní není čas. Zachraňte nervy, dívejte se na všechno s optimismem, milujte sebe a dítě, pak můžete překonat jakékoli potíže!

Třetí režim: doplňkové potraviny

Tato dětská výživa by měla být vybrána pouze v případě, že existuje tendence k nadváze. První produkty by měly být jablka, hrušky a banány. Teprve poté lze uvést citrusové a exotické ovoce.

První den nabídněte dítěti několik kapek jablečné šťávy. Posoudit reakci trávicího traktu na produkt. Pokud je vše v pořádku, můžete za den nabídnout dítěti půl lžičky jablečné omáčky. V případě potřeby můžete nové jídlo zředit obvyklým mateřským mlékem nebo směsí. Během měsíce zvyšte denní dávku a přiveďte ji na 100 gramů.

Poté se doplňkové potraviny dítěte mohou měnit s jinými produkty. Mohou to být mléčné výrobky, cereálie a šťouchaná zelenina.

Důvody pro odmítnutí jídla

Od narození dítěte je známé mateřské mléko nebo teplá směs s podivnou chutí. Toto jídlo bylo s ním po dlouhou dobu a nyní jeho množství klesá a jeho místo je nahrazeno novými, nepochopitelnými chutí kaše a bramborovou kaší.

Je třeba vzít v úvahu následující skutečnost: hodně záleží na tom, jaký druh krmení bylo dítě v prvních měsících života před zavedením doplňkových potravin - použil mateřské mléko nebo umělou směs. Předvolby a chutě se liší v závislosti na jídle spotřebovaném dítětem dříve a ovlivňují důvody, proč nechce jíst doplňková jídla.

Při zavádění nových produktů do stravy je třeba pečlivě zkontrolovat jejich chuť a teplotu. Příliš studená / horká strava, která se podává jednou, může dítě trvale vytlačit z krmení.

Funkce výživy kojenců a umělých

Děti rostoucí z mateřského mateřského mléka si na nové jídlo zvyknou mnohem rychleji. Koneckonců, každý den v první polovině života se seznámili s různými chutěmi mléka. Maminka pečlivě dodržovala dietu a jedla různá jídla a představila dítě novým mateřským mlékem. U kojenců je lépe utvářena střevní mikroflóra. Spolu s aromatickými tóny cereálií, džusů a bramborovou kaší se do těla dítěte dostávají enzymy, které podporují lepší trávení. A v případě, že doplňkové potraviny nezpůsobí nepříjemné pocity v žaludku, dítě začne s potěšením další den sáhnout po nové porci..

Umělci, zvyklí na jednotnou chuť směsi, ne vždy vnímají nové jídlo pro dospělé dobře. A zvyk používání neobvyklé látky ve formě směsi od prvních měsíců života nezachrání při zavádění doplňkových potravin. Nové chutě často děsí dítě a vytrhávají ho z obvyklého trávicího světa. Také nové výrobky jsou méně vstřebávány tělem dítěte. Ovoce a zelenina se pro dítě někdy zdají být příliš kyselé / svíravé a sladké cereálie z krabičky s dětskou výživou jsou podle vašeho vkusu. Umělci, kteří nejsou zvyklí na různé chutě, rádi vnímají sladká jídla, ale častěji odmítají maso, ryby, vejce, tvaroh, ovocné pyré a džusy připravené doma bez přidání chemie. Podobné výrobky se pro dítě zdají být příliš kyselé a nepochopitelné.

Jak naučit dítě krmit

Při výběru prvního a následného jídla pro dítě je třeba vzít v úvahu možné preference a vlastnosti při jídle. Kojícím dětem se doporučuje, aby podávaly doplňkové potraviny podle tabulek, včetně měsíčních požadovaných složek ve stravě. U řemeslníků je nejlepší začít s bramborovou kaší, obilovinami a různými dalšími pokrmy. Pro dítě budou snáze pochopitelné. V průběhu času dítě připraví a vyzkouší neobvyklé domácí jídlo.

Kategorické odmítnutí dítěte určitým pokrmem a nikoli touha po jídle slouží jako příležitost k dočasnému návratu k již známým možnostem jídla. A když se dítě trochu uklidní, zkuste mu dát další jídlo. Možná, že správně vybraná mísa v experimentální verzi pomůže vyhnout se pravidelnému odmítnutí „potravy pro dospělé“ a překonat rozmary dítěte.

Jak pomoci matkám a otcům, vstupní pravidla, jídla a recepty:

 • Měsíční krmení pro kojence (výrobky uvádíme ve správném pořadí)
 • Od kolik měsíců můžete dát vašemu dítěti šťouchané brambory (+ recept)
 • Jak vařit cukety pro první krmení
 • Apple pyré pro kojence: recept
 • Je žloutek potřeba a v jakém věku
 • Kaše pro první krmení: seznam

Rodinné obědy na krmení

Aby dítě mohlo s potěšením přejít na jídlo pro dospělé a začít pravidelně používat doplňková jídla, měla by být jeho matka trpělivá a ne panikařit. Je třeba také zvážit, že každé dítě je individuální. Některá batolata jsou rádi, že si vezmou lžíci a dychtivě jedí doplňková jídla od raného života. Zbytek se přitahuje k „potravě pro dospělé“ od pozdějšího věku, například od 7 do 8 měsíců.

Zjištění, zda je dítě připraveno ke krmení, je snadné chováním:

 1. Dítě, sledující rodinné jídlo, projevuje zájem o jídlo pro dospělé v talířích. Natáhne se po jídle, chce se ho dotknout, táhne si ho do úst.
 2. Dítě nemohlo jídlo vyzkoušet a je nespokojen. Dítě může sáhnout po chlebu, těstovinách, bramborách a jiném jídle na dospělé stolní jídlo a vytáhnout ho do úst.

Ve většině případů maminka bere „dospělé“ jídlo od dítěte. Brambory nakonec nejsou rozdrceny a chléb je příliš hustý. Ale v takovém jídle není pro dítě nic smrtelného. Dítě si může vložit kousek brambor do úst, zjemnit jej dásněmi a jazykem jej převrátit na ústa. Chléb lze rozpustit a produkt vstoupí do jícnu v měkké verzi.

Někdy dítě nechce jíst doplňkové potraviny, odmítá měkká a tekutá jídla, ale rádi žvýká žvýkačky na pevných jídlech. Neměli byste se nechat unést a dát syrové mrkvové plátky, velký kus masa. Ale pokud má malý zájem, nabídnout mu celou loupanou mrkev není zločin.

Takové experimenty jsou povoleny v případě, že dítě rolí jídlo v ústech, což umožňuje jeho rozpuštění a rozdrcení slin a dásní. Pokud dítě okamžitě spolkne jídlo a sytiče, je lepší nabídnout více tekutých možností jídla nebo velké celé ovoce, jejich drobky se nebudou moci úplně vplést do úst.

Tyto dovednosti a preference, zájem o jídlo se projevuje u dětí, pokud jsou pravidelně u stolu se svými rodiči při rodinném jídle. Při sledování akcí příbuzných se dítě snaží je kopírovat a opakovat. Při zavádění doplňkových potravin je důležitou podmínkou pokusit se uspořádat přítomnost dítěte u společného stolu.

Doplňkové krmení

Tento slavný pediatr vytvořil vlastní schéma zavádění doplňkových potravin. Za zmínku stojí: lékař říká, že začátek doplňkových potravin by neměl být prováděn dříve než ve věku šesti měsíců. Také výrazně nezdržujte známost dítěte s novým jídlem. Jinak bude v budoucnu pro dítě velmi obtížné přejít na novou stravu.

Dr. Komarovsky říká, že prvním produktem v dětské stravě by měl být kefír. Teprve poté lze zavést tvaroh a jogurt. Dále je třeba uvést strouhance na kaše a teprve poté pro něj připravit zeleninové polévky a dušené maso. Podívejme se podrobně na to, jak Komarovsky zavádí doplňkové potraviny..

Vařit nebo koupit: co radí Dr. Komarovsky

Mnoho matek se často zajímá o to, jaké jídlo je lepší dávat dítěti - obchod nebo vařené vlastníma rukama v jejich vlastní kuchyni? Evgeny Olegovich věří, že je mnohem lepší koupit hotové výrobky výrobců dětské výživy, které získaly důvěru mezi rodiči, aby se ušetřilo čas a úsilí matky.

Současně však lékař chápe, že pro mnoho rodičů může být stálý nákup uzavřených nádob a obalů se suchými obilovinami z finančního hlediska příliš nákladný. Také doma připravená jídla lze připravovat pouze doma, takže pokud jdete na návštěvu s dítětem, které ještě nejedí u společného stolu, nejlepší možností je vzít sklenici s připraveným pokrmem.

Naproti tomu připravené nádoby nejsou vhodné na začátku zavedení doplňkových potravin. Koneckonců, jakýkoli kontejner s bramborovou kaší po otevření je vhodný k použití pouze do 24 hodin. A když dítě sní půl lžíce, většina produktu bude v koši.

Předpokládá se, že domácí bramborová kaše není tak chutná jako u brambor. Ale to je mýtus, to vše závisí na individuálních preferencích dítěte. Cukr se často přidává do zeleninových pyré ze sklenice, proto jsou děti šťastné, že mohou jíst nové dobroty. Ale nemůžete vařit nic horšího.

Při šlehání přidejte trochu mléka. To pomůže dítěti nejen rychle se přizpůsobit neobvyklé léčbě, ale také výrazně zlepší chuť jídla.

Schéma zavedení produktu

První den nabídněte dítěti tři lžičky kefíru. V tomto případě musí být produkt nemastný. Po dni dejte dítěti šest lžiček. Tímto způsobem zvyšte dávku, dokud ji nepřesáhnete 150 mililitrů za den.

Dále je vhodné uvést dítě do tvarohu. Je lepší vařit toto jídlo sami. Nicméně, pokud chcete, můžete si koupit obchod produkty. První den dejte dítěti čajovou lžičku složení. Hmotnost misky bude přibližně 5 gramů. Po dni dejte dítěti dvě lžíce nového jídla. Tato metoda by měla zvýšit objem na 30 gramů (6 lžiček). Když dítě dosáhne věku 8 měsíců, dávka se může rovnat 10 polévkovým lžičkám jídla.

Dalším známým bude kaše. Je lepší představit produkt před spaním. Dejte dítěti lžičku jídla. Druhý den zdvojnásobte dávku. Do dvou týdnů přiveďte porci na 200 mililitrů. Současně nezapomeňte dát dětskému kefíru a tvarohu.

Zelenina se zavádí jako doplňková jídla následujícím způsobem. První den stojí za to dát dítěti 30 gramů produktu. Současně sledujte reakci střev a žaludku. Dále dejte dítěti 10 lžiček jídla. Pokud vše proběhne hladce, můžete stejným způsobem zadat další zeleninu. Poté začněte dávat dětskou polévku.

Maso by mělo být zavedeno do dětské stravy jako poslední. Současně by mělo být sledováno fázování. Nejprve dejte drobky maso pyré v množství 2-3 gramů. Následující den zdvojnásobte dávku. Přiveďte porci na 50 gramů za dva nebo tři týdny.

Ovoce lze podle Dr. Komarovského zavést až po tvarohu nebo na samém konci. Totéž platí pro ovocné šťávy. Je třeba si uvědomit, že musí být naředěna běžnou pitnou vodou.

Pravda o tvarohu

Komarovsky nezačal dělat pravidla doplňkových potravin „antidemokratickými“ a nevyžadoval udržování dětí ve své škole ve škole. A pro ty, kteří se staví proti předčasnému zavedení tvarohu (říkají například, že v dítěti je už příliš mnoho vápníku), je zodpovězeno v jazyce čísel.

POZNÁMKA! Skvělý článek o tvarohu v dětské nabídce.

Tento chemický prvek v 50 gramech tvarohu je pouze 78 miligramů. Pro srovnání: ve 100 gramech lidského mléka asi 25 mg vápníku, ve stejném množství krav - 60 mg. A protože se podle pravidel trochu zavádí tvaroh, pak se za 7-10 dní nahradí jeden standard (mléko) krmící sadu kyselého mléka (150 g kefíru, 30 g tvarohu)..

V tomto případě všechna ostatní jídla znamenají obvyklý „dětský“ stůl (kojení nebo směs).

Co říká Komarovsky o kojení

Evgeny Olegovich opakovaně zdůrazňuje, že kojení je to nejlepší, co může žena dát dítěti. S mateřským mlékem dostává dítě všechny potřebné živiny pro růst a vývoj, u těchto dětí se u gastrointestinálních nemocí méně pravděpodobně vyvine. Kojení má navíc řadu výhod:

 1. Pro ženy je kojení pohodlnějším způsobem krmení dítěte. Na přípravu směsi nemusí trávit mnoho času, zahřívat láhev.
 2. Při přirozeném krmení se mladá matka po narození zotavuje rychleji. Stimulace bradavek reflexivně aktivuje svalové kontrakce v děloze, což urychluje zotavovací období.
 3. S mateřským mlékem vstupuje většina imunoglobulinů, což u novorozence vytváří stabilní imunitu.
 4. Mateřské mléko má vyvážené složení. Podle něj je nezralý trávicí trakt dítěte přizpůsoben, což, jak říká Komarovsky, snižuje riziko alergií již v dětství.

Komarovsky tvrdí, že kojení rychleji a efektivněji odpovídá potřebám dítěte v prvním roce života. Tento typ krmení si vybírají matky, které jsou zvyklé cestovat, protože na silnici není možnost vaření, ohřívání směsi, je snazší dát dítěti prsa.

Důležité! Kojení přiblíží dítě a mladou matku. Komarovsky zdůrazňuje, že dítě svou matku rychleji rozpoznává, rychleji odráží reflexy. Takové děti méně často sají prsty, méně často se vytvářejí špatné návyky.

Co říká Komarovsky o doplňcích během kojení

Podle Komarovského je mateřské mléko jedinou potravou, kterou novorozenec potřebuje v prvních 5 měsících života. Je vyvážené ve složení, při správném použití a režimu krmení, mateřské mléko plně uspokojuje všechny potřeby dítěte. Dítě přibírá na váze a nepotřebuje další krmení směsí.

Pokud dítě neztrácí na váze nebo se sníží laktace, pouze v tomto případě je nutné myslet na krmení. Zde jsou tipy, které slavný pediatr dává mladé matce, pokud dítě při kontrolních váženích nezískává potřebnou hmotnost:

 • Nepřestávejte kojit, aby nedošlo k zastavení laktačního procesu. Zkontrolujte správné použití novorozence na prsu: kojte v přítomnosti zdravotní sestry nebo lékaře, abyste od nich získali radu a identifikovali chyby při aplikaci.
 • Stimulace bradavek vede k aktivaci laktace a ke zvýšení produkce mléka, takže pokračujte v kojení nejméně tři dny po kontrolním vážení.
 • Pokud se po třech dnech nezvýšilo množství mléka a dítě se stále necítí dobře, přidejte doplňkové jídlo s umělou směsí.
 • Se zlepšením stavu novorozence normalizace stolice - pokračujte v kojení až do věku pěti měsíců.

Nejdůležitější věc, jak poznamenává Komarovsky, aby se maminka během tohoto období neznervózněla, bude to dále snižovat laktaci. Příznivé psychologické zázemí a pozitivní postoj matky jsou klíčem k úspěšnému řešení problému.

Tipy Dr. Komarovského: doplňková jídla, její výhody a pravidla podávání

V posledních letech získaly všechny matky naší země nevyslovenou autoritu - Dr. Komarovsky. Tento odborník je jedním z nejuznávanějších lékařů v našem léku a jeho rady ho ženy horlivě předávají ústně. Jedním z hlavních témat pro matky, které Komarovsky vyzdvihl, jsou doplňková jídla. Jak to správně uspořádat, pouze ve prospěch zdraví dítěte? Kdy a kde ji začít uvádět do života dítěte? Dnes si o tom promluvíme a ještě mnohem více..

Jaké jsou významné rozdíly mezi doplňkovými potravinami a doplňkovými potravinami??

Než začnete s analýzou toho, co by mělo být doplňkové jídlo Komarovského, stojí za to pochopit, jaké doplňkové potraviny jsou. Nejjednodušší způsob, jak to ukázat, je v kontrastu s doplňkovým krmením. Suplementace je považována za způsob, jak vyplnit nedostatek jídla v dětské stravě. Pokud dítě nemá dostatek mateřského mateřského mléka, je to skromné, pak dostane umělou směs nebo mléko od domácího savce, ve vzácných případech mléko od dárcovské matky. Příprava dítěte na jídlo pro dospělé přidáním nových produktů do jeho stravy - to jsou doplňkové potraviny.

Když se vyplatí představit?

Úplně první rok v životě dítěte je z hlediska pediatrie nejdůležitější, a proto by dítě mělo dostávat přísné a promyšlené krmení. Podle doporučení Komarovského by se mělo začít kojit během kojení nejdříve 6 měsíců po narození. A není tak důležité, co přesně převládá ve výživě kojenců: mateřské mléko nebo kojenecká výživa. Názor Komarovského na první krmení je takový, že až šest měsíců normálně se vyvíjející dítě dostane vše, co potřebuje od matky a speciálních mléčných směsí.

Komarovsky však ani po šesti měsících nedoporučuje začít s prvním krmením, protože právě nové výrobky by měly začínat tvořit nové dovednosti u dítěte - žvýkání, jemné motorické dovednosti.

Také dítě musí včas dostat ty živiny, které jsou odpovědné za jeho růst, jakož i za vývoj těla. Kromě toho jsou to žvýkací procesy, které pomáhají žvýkačkám vašeho dítěte ulehčit kousání zubů, a tento obtížný proces zažijete se svým dítětem. Přemýšlení o tom, kdy začít první návnadu, úzce souvisí s vývojem psychoemotorických a fyzických procesů v těle dětí, je proto důležité tento bod sledovat.

Výhody a nevýhody předčasného krmení

Komarovsky vysvětlil, jak důležité je první doplňkové krmení během kojení, porovnáním dobré a špatné stránky tohoto procesu. Jak je uvedeno výše, pokud se dítě vyvíjí normálně, dostává všechny potřebné živiny a nemá nedostatek potravy, a jeho matka jedla během těhotenství zdravě a měnila se a také jí až do dneška, pak je potřeba včasného krmení až šest žádné měsíce. Bude to pravděpodobně mít negativní důsledky. Patří sem poruchy trávení a alergie, na které tělo dítěte ještě není připraveno.

Časný začátek doplňkového krmení podle Komarovského má samozřejmě své kladné stránky. Doporučuje svým rodinám, u kterých je při krmení dítěte problém hypovitaminózy. Pokud je dítě pozadu ve váze, růstu a vývoji z norem i ve svém zdravotním stavu, jsou pozorovány příznaky anémie, potřebuje včasné krmení. Může se skládat ze šťáv, žloutků, šťouchané zeleniny a jiných potravin, které nejsou nebezpečné, a které nahrazují nedostatek vitamínů a živin. Nezapomeňte však, že doplňkové potraviny by neměly být vyráběny s kojeneckou výživou, protože často, jak poznamenává Dr. Komarovsky, balení těchto nádob neobsahuje správné informace o povoleném věku.

Některá pravidla a tipy

Pro správné zadání prvního krmení doporučuje Komarovsky postupovat podle určitých tipů. Pravidla doplňkového krmení Dr. Komarovského jsou následující:

 • Při prvním uvedení produktu do dětské výživy to udělejte velmi pečlivě. Pro začátečníky zkuste přidat jednu lžíci nebo jednu doušku do své obvyklé HA. S každým novým jídlem můžete postupně zvyšovat dávku, pokud tělo dítěte na to nereaguje negativně;
 • malé obavy, jako je zčervenání tváří dítěte nebo mírné pláč v noci, by měl být první zvon, který by měl být na chvíli pozastaven. Pokračujte v zavádění až po úplném odstranění příznaků;
 • Začít si zvykat na nové výrobky je přísně zakázáno během nemoci dítěte, protože v těchto dnech je již slabý. Totéž by mělo být řečeno o obdobích po dobu tří dnů a po dobu tří dnů po očkování;
 • pokud dítě dá najevo, že se mu nelíbí produkt - nenutí ho, je to škodlivé.

Tento malý počet zcela srozumitelných pravidel pomůže vyhnout se tolika problémům..

Kde začít vábit?

Různí lékaři a pediatři, přemýšleli, „kde začít s doplňkovými jídly?“, Vyjadřujte zcela odlišné názory. Někdo věří, že prvním krokem je zavedení rostlinného pyré, protože obsahuje hodně zdravých vitamínů a minerálních solí. Jiní tvrdí, že odklon od diety s kyselým mlékem nestojí za to, takže prvním produktem musí být kyselé mléko. Dr. Komarovsky pro posledně jmenovaného a doporučuje začít jídlo se vzdáleným bratrem mléka - kefírem.

Pro dítě bude snadné si zvyknout na tekutý produkt velmi podobný mateřskému mléku. Žaludek by měl dobře absorbovat složení dětského kefíru, ale on zase nasycuje tělo bakteriemi kyselého mléka. Chcete-li do něj vstoupit poprvé, je to pouze v ranním krmení po dobu asi 9–11 hodin, musíte dát maximálně tři nebo čtyři lžičky. Mimochodem, měli byste nejprve dát kefir, a teprve potom dokončit proces krmení GV nebo směsi.

Pokud se po celý den neobjeví u vašeho dítěte abnormální reakce těla, můžete pokračovat v zavádění doplňkových potravin.

Zvykněte si na kefír, další den zdvojnásobte dávku fermentovaného mléčného produktu. Pokud se všechny reakce dítěte každý den nezmění, dostaneme do konce sedmého měsíce dávku 150 ml, při které stojí za to zastavit její nárůst. Pokud chcete, můžete zastavit dříve..

Pokračování krmení v etapách od Komarovského

Pokud vidíte, že zavádění doplňkových potravin během kojení nebo krmení směsi zakořenilo, můžete v tomto procesu pokračovat. Podle Komarovského by krmení dítěte mělo jít následovně:

 1. Přidejte další fermentovaný mléčný produkt - tvaroh. Vstoupit je teprve od pátého dne krmení kefírem, po vyzkoušení jedné lžičky. Poté by měl být počet lžiček přidaných do doplňkových potravin postupně zvyšován na 40 gramů a v této dávce by měl zůstat až 8 měsíců. Mimochodem, kefír i tvaroh mohou být slazeny, ale ne moc. Tvaroh, na rozdíl od kefíru, může být domácí.
 2. Je velmi důležité, aby jedno z krmení po dobu sedmi dnů sestávalo z kefíru ve 150 ml a tvarohu ve 40 gramech, aby dítě jedlo pouze „dospělé jídlo“ alespoň jednou týdně; nutné. Tato fáze by měla trvat tři až čtyři týdny..
 3. V této fázi začneme dítě zvykat na nový produkt. Tentokrát se k jídlu přidává ovesná kaše, navíc jsou pro tuto roli nejlepší pohanka, rýže nebo oves. Přidat kaši je poslední před usnutím dětské výživy. Vaří se v kravském mléce, ale pro dosažení nejlepších výsledků se vyplatí udělat mléčný recept pro šestiměsíční děti.
 4. Ve věku osmi měsíců můžete do stravy zavést krupicovou kaši, protože pokud to uděláte dříve, díky gliadinu v žaludku dítěte začne peklo kolikou. Jak vidíte, v tomto věku vaše dítě již sedí nejen na jednoduchém kojení, dostává již dvě celá nahrazená kefírová jídla s tvarohem a obilovinami. Jakmile bude mít první zub, bude možné pokračovat do další fáze.
 5. Mnoho lidí se ptá, jak naučit dítě jíst zeleninu, a konec konců, dřívější zvyknutí si na zeleninu od osmi měsíců mu dokonale pomáhá milovat alespoň mrkev, alespoň špenát. Jakmile máte první zub, musí uvařit zkušební odvar. K tomu se naseká mrkev, brambory, zelí a cibule, načež se vaří směs s vroucí vodou. Napjaté a nově vařené vývar je dáno dítěti v láhvi. Dítě by mělo vypít vývar po dobu dvou dnů, poprvé by mělo dostat 50 gramů a druhé 100 gramů.
 6. Další krok se provádí, pouze pokud dítě na zeleninu dobře reaguje. Musíte začít vařit zeleninovou polévku nebo zeleninové pyré a postupně zvyšovat množství zeleniny, čímž v určitém okamžiku zcela nahradíte jedno z krmiv. Mimochodem, stojí za to přidat do vašich bramborových brambor 1-3 mg rostlinného oleje, které se z nějakého důvodu bojí dát dětem před prvními narozeninami.
 7. Pouze dva až tři týdny po zahájení krmení zeleninou může dítě dostat chuť masa. Nejprve to bude kuřecí vývar na zeleninu a teprve potom můžete přidat nakrájené maso do bramborové kaše. Děti také vnímají dobře upečený kuřecí žloutek, z čehož jedna pětina může být podána několik dní po vzorku masa.
 8. Ještě před zavedením doplňkových potravin se zeleninou můžete dát dítěti chuť čerstvé ovocné šťávy jako doplněk k hlavní stravě. Můžete začít dávat ovocné ovoce spolu se zeleninou, přidávat šťouchané brambory do ovesné kaše a poté dávat pravidelné ovocné šťouchané brambory. Při alergických reakcích buďte opatrní, a pokud se tělo dítěte v určitém okamžiku přestane chovat dobře, je pravděpodobné, že se jedná o ovoce nebo bobule.
 9. Posledním krokem bude postupné přidávání chleba do stravy, počínaje deseti měsíci a rybami. Mimochodem, s rybami mají děti problémy se žaludkem, takže s tím můžete trochu počkat, jen když si domluvíte jednoho známého.

V důsledku toho si můžete všimnout, že i tři měsíce před rokem vaše dítě už má tři doplňkové potraviny místo HB nebo krmení směsí. Jí ovesnou kaši s ovocem, polévkou nebo šťouchanou zeleninou a masem a také kefír z kyselého mléka a tvaroh. Během přestávek pije čerstvou ovocnou šťávu, k níž mimochodem patří velký přídavek, který děti milují - měkké dětské sušenky, které již mohou být dány dítěti v malém množství. Začínat jíst nové měsíce, do roku dítě už dostává veškerou potřebnou zásobu vitamínů a minerálů, což mu pomůže růst zdravě a silně.

Rozvrh fází zavádění doplňkových potravin

Abychom vám usnadnili zapamatování nebo tisk výše uvedených pravidel, připravili jsme pro vás tabulku doplňkových jídel podle Komarovského. Tyto grafy s popisem počtu produktů a měsíců, kdy jsou tyto produkty představeny, vám pomohou neztratit se a růst zdravé a silné dítě:

Druh jídla6 měsíců7 měsíců8 měsíců9 měsíců10 měsíců11 měsíců12 měsíců
Kefir10–40 ml50 - 150 ml150-200 ml200 ml200 ml200 ml200 ml
Tvaroh5–20 gramů20-30 gramů40-50 gramů50 gramů50 gramů50 gramů50 gramů
Zeleninové pyré--50-100 gramů100 - 150 gramů150 až 180 gramů180-200 gramů200 gramů
Džus--5-10 ml10–20 ml20–40 ml40-60 ml60–80 ml
Mléčná kaše--5–90 gramů100 - 150 gramů150 až 180 gramů180-200 gramů200 až 230 gramů
Maso Puree---5-50 gramů50-60 gramů60–70 gramů70–80 gramů
Šťouchaná ryba----5-30 gramů30–40 gramů40-50 gramů
Rostlinný olej--1 mg3 mg3 mg3 mg5 mg
Vařený žloutek--1 5 kusů1 2 kusy1 kus1 kus2 kusy

Vařené nebo zakoupené menu pro doplňková jídla?

Poslední otázka, kterou bych chtěl zdůraznit podrobněji - je třeba vařit jídlo pro doplňková jídla sama, nebo jsou vhodné i zakoupené možnosti? Komarovsky při této příležitosti věří, že známé a oblíbené možnosti hotové kojenecké stravy mají právo na život, protože po tolika letech získaly důvěru rodičů po celém světě. Dětská výživa je velmi vhodná pro cestování, výrazně šetří čas vaření a struktura produktu je ideální pro ty, kteří nemohou jíst pevné dítě.

Nevýhody zakoupených sklenic a krabic může být pouze jejich cena, stejně jako velmi krátká životnost. To znamená, že můžeme s jistotou říci, že pro začátek krmení nejsou vhodné, protože velké množství bude jednoduše hodeno do koše. Ale nechte je vařit svá vlastní jídla spoustu času, ale ty jsou ovládány vámi. Budete moci utratit množství produktů, které potřebujete, a budete si jisti procesem vaření. Chuť, kterou dítě určitě bude líbit, můžete udělat přidáním cukru a soli, odstraněním a přidáním různých složek.

Závěr

Je dobré shrnout všechny výše uvedené. Zaprvé, návnada bez problémů má hodnotu šest měsíců. Kde začít? Od produktu nejblíže k mléku - kefíru. Dále stojí za to postupovat podle kroků popsaných lékařem Komarovským, postupně zvyšovat rozmanitost produktů a jejich dávkování. Během doplňkového krmení musíte sledovat stav dítěte, fyzického i emočního. Nejmenší reakce těla by měla zastavit krmení produktu, ke kterému došlo. Pro použití v dětské stravě jsou zakoupená i připravená jídla, která postupně vyřazují z kojení a mléčných směsí. Ve věku 12 měsíců se dítě klidně přepne na základní zdravou výživu a užijete si vynikající zralost vašeho dítěte.

K vyřešení výše uvedeného pomůže také video se slovy Dr. Komarovského o krmení pro dítě..

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Články O Neplodnosti