Hlavní Výživa

Komarovská masáž před koupáním

V tomto článku se naučíte, jak masírovat dítě po dobu 3 měsíců (video). Komarovsky vám řekne podrobněji o obecné kojenecké masáži pro měsíční dítě, kojence ve věku 3 měsíců. a starší.

Indikace pro masáž pro 3 měsíce staré dítě

Masáž má mnoho dalších výhod pro kojence, zejména do věku 1,3 měsíce, včetně:

 • přibývání na váze;
 • pomoc trávení;
 • zlepšený krevní oběh;
 • úlevu od bolesti.

Může pomoci 3 měsíčnímu dítěti:

 • rozvíjet se mentálně, sociálně a fyzicky;
 • Zůstaňte uvolněni a nebuďte naštvaní
 • méně a méně pláč a rozruch;
 • lépe spát.

Studie také ukázaly, že je schopen pomáhat dětem, než dosáhnou věku 3 měsíců, rychleji se zotavit ze žloutenky.

Masážní techniky pro novorozence za 1-3 měsíce

Dětská masáž pro kojence za 1-3 měsíce nejčastěji spočívá v jemném, ale dynamickém hladění těla dítěte rukama rodičů. Pro hladké klouzání rukou po pokožce lze použít hypoalergenní oleje nebo zvlhčovače..

Je to zvláště užitečné pro předčasně narozené děti jako součást zvláštní péče. Stimuluje klíčový nerv, nazývaný vagus, který spojuje mozek s životně důležitými orgány, včetně žaludku. Masáž může pomoci udržet srdeční frekvenci předčasně narozeného dítěte stabilní.

Vědci, ani ve svých myšlenkách, nemohli předpokládat, že se jim podaří vytvořit lék tak silné akce! Alcoprost již pomohl mnoha lidem po celé zemi v krátkém čase.

Preventivní masáž pro kojence do 3 měsíců

V rámci obvyklé masáže je po 3 měsících možné jemně manipulovat s kotníky dítěte, zápěstí a prsty. Může být vyroben ve formátu hry a potom se mu bude dítě od 3 měsíců určitě líbit.

Tento proces usnadní tichý měřený rozhovor s dítětem nebo zpěv rodičů, který dítě uklidní a vyrovná..

Uklidňující údery rukou jsou navrženy tak, aby stimulovaly pohodu zaručenou díky uvolňování hormonu - oxytocinu.

Rostlinné oleje pro ošetření vysokým obsahem kyseliny linolové, jako je slunečnicový olej, jsou pro kojeneckou pokožku vhodnější než oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové, jako je olivový olej..

Terapeutická posilovací masáž pro novorozence

Účinný doplněk k procedurám pro hypertonicitu (s tónem, zvýšenými svaly) a v případech, kdy je diagnostikována torticollis, pro kojence, kromě činností, které zahrnují řadu speciálních cvičení, bude k dispozici gymnastika fitball.

Nemělo by být pochyb o tom, zda je nutná masáž, zejména pokud jde o celkové posílení, pro rodiče, jejichž děti jsou diagnostikovány PCOS (charakteristika perinatálního poškození orgánů, které tvoří centrální nervový systém)..

V rámci prvních několikrát můžete jednoduše masírovat nohy dítěte zvlhčeným krémem nebo olejem, zatímco si na tyto pocity zvykne. Nohy jsou vhodné pro zahájení manipulace, protože dítě je zvyklé dotýkat se nohou během výměny plen.

Po celou dobu se musíte soustředit na reakci dítěte. Pokud je tichý, můžete pokračovat. Pokud máte obavy, měli byste změnit způsob provádění manipulace. Pokud dítě pláče, měla by být relace ukončena.

Jak udělat obecnou masáž dětí pro kojence

Měli byste se pohybovat nahoru nohama, mírně mačkat telat a oblast stehen. Dále byste měli zvednout jednu nohu a jemně ji několikrát otočit v každém směru a potom ji lehce poklepat prsty ve směru od kotníku dolů k prstům. Pak musíte změnit nohu a opakujte to.

Musíte pomocí prstů popsat kruhy na patách a nohou každé nohy..

Pak je třeba vzít každý prst v základně jeden po druhém a opatrně ho vytáhnout tak, aby vaše prsty sklouzly z toho.

Analogicky s nohama se také provádí masírovat kliky.

Víte, proč se novorozenec vyplivne? Na této stránce máme podrobné informace. Možná vás bude zajímat, jak na fotografii vypadá potravinová alergie u dětí, protože je to docela nepříjemné.

Pokud nevíte, jak vyčistit nos snotu pro novorozence, klikněte na odkaz http://helsbaby.ru/kak-pochistit-nos-novorozhdennomu-ot-soplejj.html, protože správné čištění nosu nebude mít pro vaše zdraví špatné následky. dítě.

V oblasti hrudníku a břicha dítěte musíte opatrně umístit obě dlaně (v rovném stavu) do středu a pomalu je roztáhnout. V tomto případě musí prsty popisovat malé kruhy směřující ven.

Poté, co se dítě zapne na bříšku, se konečky prstů, popisující drobné kruhy, pohybují po obou stranách páteře od krku k hýždím.
Zvláštní pozornost by měla být věnována krku dítěte.

Kontraindikace při masáži

Některé kontraindikace způsobují, že všeobecná masáž není nebezpečná pro děti od 0 v určitých situacích.

Když kojenci 3 měsíce. nemocný, je nepřijatelné masírovat určité části těla.

Například žaludek může být u předčasně narozených dětí až 3 měsíce příliš citlivý. Jejich vnitřní orgány mohou být příliš tenké a při použití příliš velkého tlaku se mohou objevit modřiny..

Kromě toho jsou kostry kojenců také tenké a kosti mohou být snadno zlomeny, pokud je příliš velký tlak vyvíjen na nesprávném místě, zejména v zádech..

Bez ohledu na to, o jaký kurz jde (denní, zpevňující nebo jiný), bude kontraindikován u novorozenců ve věku 3 měsíců, pokud jsou přítomny infekce nebo podráždění kůže.

Pokud je pro vás těžké zhubnout po porodu, doporučujeme Chocolate Slim, pro hubnutí je to, co potřebujete, recenze lidí o tom jsou neuvěřitelné.

Dr. Komarovsky o různých typech masáží (video)

Abychom věděli, jak udělat vyvíjející masáž pro dítě doma, má smysl si stáhnout video, které jsou podrobně popsány lekce masáže doma. Jejich autorem je Dr. Komarovsky.

Samozřejmě bude pro mnoho rodičů dítěte výhodnější seznámit se s metodami, jak provádět masáž dítěte s cílem rozvíjet novorozence, a to nejen díky videu, ale materiálům na obrázcích..

Dr. Komarovsky si je jistý, že bude užitečné zvolit okamžik pro relaci mezi segmenty krmení (například po koupeli, před krmením a spaním). Potom nebude dítě eutanizováno a těžké s jídlem. Je také lepší nezačínat to těsně před spaním..

Video Dr. Komarovského říká, že předtím, než začnete, musíte se ujistit, že místnost je teplá (asi 24 ° C), dát dítě na ručník, může být úplně nahý nebo oblečený v něčem tenkém.

Nezapomeňte dokončit každou relaci obejmutím. Masáž je skvělá příležitost cítit se spíš jako starostliví rodiče a přiblížit se svému milovanému dítěti.

Po shlédnutí videa Dr. Komarovského níže se naučíte spoustu nových a užitečných.

Pokud máte prostatitidu, článek vám pomůže: Predstanol: recenze, cena... Také zjistěte, zda je Spartagen rozvodem nebo ne, protože mnozí říkají, že velmi dobře zvyšuje účinnost.

O prostředcích ke zvýšení počtu členů titanového gelu je populární titanový gel u mužů.

Masáž a gymnastika novorozenců podle techniky Dr. Komarovského

Nejdůležitějším postupem péče o novorozence je denní masáž.

Příznivě ovlivňuje celkovou pohodu dítěte a také formuje a posiluje jeho emoční kontakt s rodiči.

Dr. Komarovsky si je jistý, že masáž má velký význam pro zdraví dítěte.

Kdo je Komarovsky

Komarovsky Evgeny Olegovich - pediatr nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd, hostitel vlastního televizního projektu "School of Doctor Komarovsky", stejně jako tvůrce sítě "Club Komarovsky".

Jeho rodné město je Charkov na Ukrajině. Otec a matka Evgeny Olegovičové pracovali po celý život jako inženýři v závodě, takže pro každého bylo překvapením jeho vášeň pro medicínu.

Lékař získal vzdělání v Charkovském lékařském institutu na dětské fakultě.

Cvičte Komarovsky více než dvacet let. Publikoval mnoho vědeckých článků a knih o zdraví dětí a rodičovství..

Nejoblíbenější publikace „Zdraví dětí a společný smysl příbuzných“ byla na Ukrajině a v Rusku více než dvacetkrát přetištěna.

Filmy Komarovsky získal neotřesitelnou autoritu mezi rodiči. Jsou sledováni, naslouchají, jsou důvěryhodní.

Komarovsky získal pověst vynikajícího specialisty, který má všechno na vlastní, originální pohled.

Provedení masáže pro novorozence doma je velmi pohodlný postup. Při správné přípravě a získání nezbytných znalostí nebude obtížné provést postup.

Masarovská technika pro novorozence od Komarovského

Lékař doporučuje zahájit denní masáže od dvou měsíců života dítěte.

Komarovsky věří, že masáž novorozence by měla být prováděna každý den. Posiluje imunitu dítěte, má pozitivní vliv na jeho zdraví.

Před zahájením masáže v Komarovském musíte dítě řádně připravit, vytvořit potřebné podmínky:

 • Místnost, kde bude postup prováděn, by měla být čistá a dobře větraná. Optimální teplota pro masáž novorozence je dvacet dva stupňů.
 • Během zimní sezóny by měl být novorozenec během zákroku přikrývkou přikrytý, pouze otevřená část těla může být otevřena.
 • Krmivo by mělo být hodinu před zákrokem. Dítě by nemělo mít hlad.
  Chcete-li vyladit drobky, aby fungovaly, musíte s ním navázat emoční kontakt..
 • Pomozte v této hře, laskavý rozhovor nebo hmatovou komunikaci.
 • Ujistěte se, že novorozenec má dobrou náladu. Pokud je dítě nezbedné a vykazuje nespokojenost, masáž by měla být odložena..

Důležitým místem v radě lékaře je kombinace přípravných cvičení. V tomto případě se masáž stává efektivnější..

Masáž novorozence podle Komarovského by měla začít postupně, bez náhlých pohybů. První by měla být lehká hladká cvičení.

Takové měkké dotyky nedráždí jemnou pokožku dítěte a připravují ji na energičtější akce..

Chcete-li se účinně zbavit nadýmání, koliky v žaludku nebo zácpě, měli byste a měli byste použít techniku ​​masáže břicha - to je velmi užitečný postup.

Pohladění zlepšuje krevní oběh, zklidňuje centrální nervový systém. Procedura se provádí zadní rukou nebo dlaní.

Hlavní pravidlo při masáži podle Komarovského - všechny pohyby by měly směřovat podél krevních cév

Potom můžete přistoupit k vibracím a otřít malé tělo od spodní části zad k krku podél páteře, od prstů na rukou po ramena, od nohou k hýždí.

Zároveň musí rodiče sledovat sílu stlačení, aby nepoškodili křehké klouby drobků. Tyto kroky pomáhají vašemu dítěti zbavit se hypertenze..

Co nelze udělat:

 • Nemůžete provádět manipulace v játrech a páteři.
 • Během masáže není nutné dotýkat se pohlavních orgánů dítěte.
 • Nepřekračujte doporučené trvání postupu. Podle Komarovského techniky je to 7 minut. První sezení trvá pět minut.
 • Je přísně zakázáno masírovat dítě, které má zhoršenou formu nemoci.
 • Zakázána jsou také tato onemocnění: infekce, pupeční kýla, dyspepsie (poruchy trávení), srdeční selhání, krevní nemoci.

Dále si můžete prohlédnout úvodní video o tom, jak se masáže novorozenců provádí podle Komarovského a jaké jsou funkce.

Gymnastika. Zahřát se

Nejoblíbenějším cvičením, které vám lékař doporučuje, je Embryo..

Jedna masážní ruka popadne současně nohy a dlaně novorozence a druhá ruka jemně ohne hlavu k hrudi..

Děti toto cvičení velmi milují, cítí se, jako by jim to připomínalo nitroděložní držení těla..

Třídy s nohama dělají drobky silné a silné. Komarovsky tvrdí, že cvičení nohou by neměla být obtížná.

V jedné ruce musíte vzít malou nohu a jemně nakreslit číslo osm druhou rukou. Osm by mělo zachytit patu a prsty na nohou dítěte. Opakujte cvičení 5krát.

Podívejte se, jak masírovat novorozence po dobu 1 měsíce. Koneckonců můžete začít masírovat, jakmile je dítě čtyři až šest týdnů staré.

Když je dítě ve věku dvou měsíců, je třeba pokračovat v masážních kurzech, aby se uvolnily svaly a snížilo se riziko střevních kolik.

A jak masírovat dítě za tři měsíce si přečtěte zde: https://vsetelo.com/detskij/do-goda/massazh-3-mesyaca.html

Masáž novorozenců před koupáním

Evgeny Olegovich ve svých lekcích doporučuje, aby rodiče před koupáním nechali masírovat novorozence.

Trvání tohoto postupu dosahuje půl hodiny. Soubor tříd před vodními procedurami se skládá z masáží a gymnastických prvků. Jsou drženy na speciálním stole..

Co masáž zahrnuje před koupáním:

 1. Hladil. Zadní část ruky nebo dlaně jemně pohladí kůži dítěte.
 2. Hnětení. Měli byste začít s nohama, po kterém je přechod na horní končetiny a žaludek. Konečná manipulace bude hnětení hýždí.
 3. Gymnastická cvičení. Gymnastika poskytuje hnětací klouby. Masér bere holeně dítěte do pravé ruky, levou rukou - špičkou jeho nohy. Poté se pomocí jemných pohybů vytvoří ohyby kloubů nohou a naklonění v různých směrech. Gymnastické rukojeti jsou ohyby loketních kloubů.

Níže je vizuální videonávod od lékaře o tom, jak se koupat děti. Velmi užitečné informace pro mladé rodiče.

Masáž novorozenců podle Komarovského si zasloužila lásku tisíců rodičů, protože s ní můžete posílit strouhanku a obnovit krevní oběh.

Navíc je to nejlepší způsob, jak navázat silné emoční spojení s dítětem, které potřebuje pozornost a náklonnost..

To platí zejména pro první měsíce života, kdy se dítě teprve začíná seznamovat se světem.

Jak správně masírovat novorozence podle metody Dr. Komarovského?

Masáž pro novorozence pomáhá normalizovat svalový tonus a podporuje motorický vývoj. Doktor lékařských věd Dr. Komarovsky doporučuje každodenní generální posilovací masáž pro kojence.

Pediatr radí, aby rodiče sami prováděli masáž, aniž by se uchýlili ke službám odborníků. Protože taktilní kontakt s rodiči je pro kojence nesmírně důležitý. Nekomplikovaná technika zvládnutí jakékoli osoby.

 • Obecná doporučení
 • Technika krok za krokem doma
 • Před krmením
 • Před plaváním
 • Bříško s kolikou
 • Prsa od 1 měsíce
 • Kontraindikace

Obecná doporučení

Masáž pro novorozence začíná, jakmile se pupeční rána uzdraví, pak můžete začít denně koupat. Podle doporučení Komarovského by měla být před vodními procedurami provedena masáž s gymnastikou. Procedura se provádí v dobře větraném prostoru, na rovném povrchu pokrytém ručníkem nebo tenkou přikrývkou..

Teplota v místnosti, kde bude masáž prováděna, by neměla být nižší než 20 ° C. Před masáží by dítě nemělo mít hlad, procedura by měla být zahájena půl hodiny po krmení. Je velmi důležité vytvořit příjemné prostředí, matky musí během relace mluvit s dítětem nebo být v těsné blízkosti dítěte, pokud masáž provádí někdo jiný.

Během zákroku je nutné sledovat reakci dítěte, pokud dítě projeví nespokojenost, napne nohy, zaťou pěsti, vrásky a ještě více křičí, pak by měla být masáž zastavena.

Pozor, když je dítě v nepříjemném stavu, léčivé vlastnosti masáže se ruší.

Dr. Komarovsky nabízí následující sekvenci: masáže, poté koupání, pak krmení a spánek.

Masáž metodou Komársky:

 1. Skládá se z hladění, hnětení a jednoduché gymnastiky.
 2. V budoucnu lze k masážní technice připojit třesoucí se lehké klepání prstů..
 3. Masážní pohyby by měly být prováděny z periferie do středu, od nohou k slabinám, od prstů k ramenům.
 4. Ujistěte se, že ovládáte sílu mačkání, a uchopte ruce a nohy dítěte.
 5. Je třeba dávat pozor na hlavu a končetiny novorozence, aby nedošlo k poškození kloubně-vazového aparátu.

Technika krok za krokem doma

V závislosti na tom, jaké cíle jsou sledovány, budou masážní techniky odlišné.

Před krmením

Pokud je dítě narušeno kolikou, Dr. Komarovsky doporučuje břišní masáž hodinu před krmením, s výjimkou nočního krmení.

 1. Dítě je položeno na zádech s teplými rukama a hladí bříško ve směru hodinových ručiček.
 2. Poté jsou obě dlaně položeny na žaludek, prsty od sebe, pohybují se od středu břicha ke stranám, zatímco popisují malé kruhy s prsty.
 3. Po masáži se dítě převrátí na bříško a nechá se v této poloze trochu lehnout.

Před plaváním

Dítě je položeno na zádech, uklidňující hladkými pohyby a připravené na masáž svalů. Hladit je nejdůležitější prvek masážní techniky Dr. Komarovského. Jemné a jemné pohyby uklidňují a uvolňují novorozence.

 1. Jednou rukou zvedá rukojeť dítěte a druhá ruka střídavě hladí vnitřní a vnější povrch rukou. Masážní pohyby se provádějí od prstů po ramenní kloub. Obě ruce jsou tedy několikrát hladeny. Můžete také provádět souběžné zametání, při kterém palec masíruje vnitřek ruky, zbývající prsty hladí vnější povrch.
 2. Dále masírujte nohy. Položte nohu na dlaň jedné ruky a druhá se začne hladit a míří od nohou k bokům. Hladí vnitřní a vnější část nohou bez ovlivnění kolen. Stejně jako u masáže rukou lze použít současnou masáž.
 3. Žaludek je pohladen prsty rukou po směru hodinových ručiček a obchází pravou hypochondriu, kde se nachází játra. Poté jsou provedeny masážní pohyby proti kolice..
 4. Hrudník dítěte je pohladěn opačným kruhovým pohybem. Pokud se pravá ruka pohybuje ve směru hodinových ručiček, pak by se levá strana měla pohybovat opačným směrem.
 5. Dítě je otočeno na břiše a masíruje záda. Hladění je směrováno z kostrče podél páteře na ramena. Nedoporučuje se dotýkat se samotné páteře.

Poté, co hladili, začaly hnětet svaly:

 1. Lehce poklepejte na špičky prstů, přesuňte se od nohy až k dolní části zad a masírujte celý povrch nohou. Poté se chodidlo masíruje lehkým tlakem krouživým pohybem palce, chodidlo se masíruje. Můžete si nakreslit číslo osm prstem na dětskou nohu.
 2. Alternativně si vezmou špičku na základně a opatrně se protahují. Současně by prsty dospělého měly sklouznout z dětských prstů.
 3. Stejným způsobem se masírují obě kliky s prsty..
 4. Zadní část těla se masíruje špičkami prstů a malým krouživým pohybem vytváří malé kruhové pohyby. Masážní pohyby, aniž by se dotýkaly páteře, jsou směrovány od dolní části zad k zadní části hlavy a dolů.
 5. Masírujte hrudník, dejte obě dlaně do středu, pak lehce stlačte a dlaně se rozprostřou. Dlaně popisují kruh na stranách dítěte a znovu se vracejí do středu.

Doporučujeme ukončit trénink hladením.

Bříško s kolikou

Kolika u novorozenců je považována za běžný výskyt. V lůně dítě dostalo jídlo přes pupeční šňůru. Po narození se zažívací trakt přizpůsobí novým podmínkám, adaptaci téměř u všech dětí provází kolika. Břišní masáž s kolikou pomáhá zmírnit stav. Masážní pohyby jsou následující:

 1. základna dlaní spočívá na pubis, palec zůstává nehybný;
 2. čtyři prsty provádějí měkké pohyby kolem pupku;
 3. dále, celá zadní strana ruky musí pohladit bříško ve směru hodinových ručiček;
 4. přitlačte si kolena na břicho a střídavě ohýbejte nohy.

Aby se zabránilo kolice, doporučuje Dr. Komarovsky začít s krmením dříve, než je dítě velmi hladové. V takovém případě dítě během krmení nespěchá a spolkne vzduch. Po krmení by mělo být dítě drženo ve svislé poloze. Pak si jemně stisknete sebe, aby dítěti prasklo.

Důležité! Hromadění plynů u kojenců může nastat v důsledku nesprávné směsi. Kojící matky musí sledovat svou stravu, aniž by konzumovaly potraviny produkující plyn. na obsah

Prsa od 1 měsíce

Při masírování dětí starších než 1 měsíc se používají pouze hladké pohyby..

 1. Kliky se hladí od prstů k rameni, nohy se masírují stejným způsobem, od nohy k slabině.
 2. Záda se začínají tahat z kostrče, míří do zadní části hlavy, můžete také masírovat krouživými pohyby, žaludek se žehluje ve směru hodinových ručiček.

Pohyby by měly být měkké, bez tlaku..

Komarovsky doporučuje doplnit masáž embryovým cvičením.

 1. za to jednou rukou uchopte dlaně a nohy dítěte;
 2. druhou rukou sepírají hlavu;
 3. pak ji jemně nakloňte na bříško.

Známá pozice je velmi oblíbená u všech dětí..

První masáže by neměly trvat déle než pět minut, pak lze délku trvání postupně zvyšovat. Masážní procedury by měly být zahájeny jednoduchými hladkými pohyby, které dítěti umožní zvyknout si na dotek. Po 2 týdnech masážních procedur může být relace 7 minut.

Kontraindikace

V takových případech se masáž nedoporučuje:

 • Nezačínejte masáž, pokud je dítě ve špatné náladě a je zlobivé. Měla by rozptýlit dítě, uklidnit se a teprve poté pokračovat v postupu.
 • Masážní procedury se neprovádějí při zvýšené tělesné teplotě..
 • U exacerbované diatézy se masáž nedoporučuje. Pokud jsou kožní vyrážky malé, lze provést lehkou hladkou masáž..
 • Masážní pohyby by se neměly dotýkat páteře samotné.
 • Při masáži břicha byste neměli vyvíjet silný tlak na oblast jater, je povoleno pouze lehké povrchové hladení..
 • Kontraindikace při masáži jsou akutní infekční onemocnění, pupeční kýla, vrozené srdeční onemocnění.
 • Pokud dítě během masáže usne, pak se procedura zastaví, masáž spících dětí se neprovádí.

Masáž jako léčebná a léčebná technika se doporučuje všem dětem. Masážní procedury pro novorozence podle Komarovského jsou dobrým způsobem, jak posílit svalový tonus dítěte a zlepšit krevní oběh. Masáž má blahodárný vliv na celkový stav dítěte, zvyšuje imunitu dítěte a pomáhá posilovat emoční kontakt s rodiči.

Jak dlouho masírovat děti a jak masírovat novorozence - tipy pro rodiče

Délka dětské masáže se může lišit. Čas zákroku a počet dní závisí na celkovém stavu dítěte, údajích o zákroku a dalších vlastnostech. Jaká patologie je diagnostikována a kolik je zahájeno.

Délka dětské masáže prováděné preventivně závisí na následujících ukazatelích:

Stáří.
Psychoemotivní a fyzická kondice dítěte.
Jak dlouho by měla trvat masáž dítěte??
V absolutně malém čase masáž dítěte závisí na náladě a v průměru trvá 30 minut. Zároveň nelze s jistotou říci, jak dlouho relace trvá. Poprvé procedura netrvá dlouho.

Průměrná doba manipulace u dětí od 6 měsíců do 1 roku je 30-40 minut (to zahrnuje cvičení rozvíjející se gymnastiku). Můžete ji zvýšit, pokud:

Drobky nemají žádnou negativní reakci.
Je úplně zdravý.
Máma může dělat preventivní postupy pro své dítě každý den..
V závislosti na náladě dítěte lze lekci snížit nebo přeskočit..

Pokud je manipulace prováděna specialistou, pak trvání dětských masážních kurzů je 10 až 15 sezení, které lze po dohodě s lékařem ztratit po 3 týdnech. Doporučuje se, aby dítě vedlo třídy v určitém období svého dospívání - to je:

1-2 měsíce.
3,5–4 měsíce
6 měsíců
9-10 měsíců
Délka sezení u dětí od 1 do 3 let trvá 40–50 minut.

Pro děti předškolního a základního školního věku je vhodné hravým způsobem prezentovat preventivní třídy. Dětská masáž se provádí navzájem nebo sobě, v kombinaci s různými rýmy, vtipy, písně. Nejsou žádné časové limity. Hlavním pravidlem je, že procedura by měla poskytovat fyzické potěšení a měla by být psychologicky pohodlná. Specialisté doporučují, aby masážní terapeuti při provádění ručních vlivů pro tuto věkovou skupinu nepřekračovali ¾ hodiny. Pokud nemáte obecnou masáž, ale zonální, přibližné trvání je následující:
Zpět - 30 minut.
Krční páteř - 10.
Límcová zóna - 15.
Hrudní oddělení - 20.
Lumbosakrální oblast - 20.
Horní a dolní končetiny (paže, nohy) - 10.
Hlava - 15.
Čas lze upravit, ale jeho úpravou si musíte uvědomit, že déle neznamená lépe. Hlavní věc je blaho dítěte a psychický stav.

Baby masáž za 2 měsíce

Již po 2 měsících je možné zavolat maséra pro celkovou posilovací masáž. Pokud vedete kurz v tomto věku, pak pro dítě ve 3 měsících nebude těžké začít se obracet. Novorozenci v tomto věku jsou stále ve fyziologické hypertonicitě, ale již začínají zvedat hlavy z povrchu, na kterém leží, upírat oči na objekty a sledovat je, někteří dokonce dokonce otáčejí hlavy doprava a doleva, zatímco leží na břiše. U dětí dvou měsíců samozřejmě zahrnuje jejich vlastní cvičení trochu více technik pro reakce končetin, krku a reflexů než ve věku jednoho měsíce. Hlavním cílem dětské masáže za 2 měsíce je posílit extenzory krku a snížit celkové svalové napětí. Tréninkové pohyby pro převraty v pozadí. Je důležité sledovat emoce dítěte, pokud něco nemá rád, je lepší přejít na jiné cvičení nebo změnit polohu. Děti ve věku 2 měsíců nejsou trpělivé a snadno se může stát „skandál“). Ale zkušení odborníci to nechápou.

Masáž

Nezáleží na tom, kde začít, ale je lepší ne zezadu, protože je vhodné, aby dítě během relace změnilo polohu, děti nechtějí dlouho ležet na jedné pozici. Bude optimální masírovat nohy a břicho, potom obracet novorozence na žaludek, masírovat záda a potom položit dítě na záda, masírovat paže a hrudník. Krk, je-li to nutné, na samém začátku postupu nebo na konci.

Jak dlouho by měla dětská masáž trvat 2 měsíce?

Trvání doporučujeme až 40 minut, nic víc. I když dítě vydrží více času, je lepší nepřetížit nervový systém, může to ovlivnit, pokud ne během chování dítěte, pak: noční nebo denní spánek dítěte, chuť k jídlu, přibírání na váze, trávení a pohyblivost střev, emoční pozadí. V případech, kdy se terapeutická masáž provádí ve věku 2 měsíců, je pro dítě lepší zahájit relaci s problémovými oblastmi.

Gymnastika

Z cvičení za 2 měsíce můžete provádět pasivní pohyby ve velkých kloubech končetin, ale v pohodlí dítěte. A:

 • Převraty zezadu do žaludku,
 • Ležící na žaludku "žába",
 • Ležící na břiše napodobování plaveckých pohybů rukou.
 • Reflexní plazení, také na břiše.
 • Ležící na zadních zatáčkách nohou a pánve s pevným ramenním páskem.

1. Přidržením prstu s mírným tlakem na vnějším okraji chodidla od paty k malíčku nebo v opačném směru se prsty uvolní. Poté se nožní polštářky přitlačí na spodní část prstů (na úrovni 3-4 prstů), dítě ohne prsty. Potom to několikrát opakujte.

2. Umístěte dítě na hlaveň, jemným tlakem přidržte 2-3 prsty po stranách páteře od křížové kosti po zadní část hlavy. Tato technika způsobí, že se dítě ohne zpět, zatímco napíná svaly zad.

3. Procházení (tlačení pryč) - ležící na břiše umístíme dítě do žabí pozice a prsty položíme na nohy jako oporu, ze které by se dítě mělo odstrčit a trochu plazit dopředu.

Gymnastika s dítětem na míč

dva měsíce cvičení na míči trochu. Můžete jezdit míč ležící na břiše v libovolném směru, také na vaší straně a na zádech. Je třeba si uvědomit, že používaný míč vyžaduje zvýšenou pozornost, zejména pro rodiče, kteří nemají dovednosti, aby se zapojili s dítětem na míči. Cvičení na fitballu s dvouměsíčním dítětem bude pro vestibulární aparát užitečné, takže si dítě začne pevněji držet hlavu a trénovat svaly trupu..

Terapeutická masáž za 2 měsíce

Vše, co souvisí s léčebnou masáží pro děti za 2 měsíce, je lepší nechat odborníky, nemeditovat, vynechat čas.

Můžete zavolat dětského maséra pro 2měsíční dítě doma v Moskvě, můžete zavolat na 84993941711, 89266057470 nebo zavolat zpět, brzy vám zavoláme.

Pokud vás tento článek zaujal, sdílejte jej prosím na sociálních sítích, možná to bude užitečné někomu jinému. Maminky mají vždy spoustu otázek, pomozme jim najít odpovědi!?

Kolik masážních kurzů vaše dítě potřebuje??

Zde vám řeknu, kolik masážních kurzů je potřeba pro určitou patologii. Samozřejmě nemůžete vyřešit vše v nepřítomnosti, jsou to pouze informace k posouzení.

Doporučuje se, aby zdravé děti strávily 3 až 3 masáže v prvním roce života na 10 až 15 sezeních. To není nutné, ale velmi užitečné pro rozvoj. Je lepší spojit data s určitými stádii. První kurz je 1-3 měsíce věku (drží hlavu, otočí se k žaludek, popadne předměty do rukou (. Second-4-6 (začíná se připravovat na procházení, sezení). Třetí-7-9 (plazí se, sedí, stojí na nohou). Čtvrtý-10-12 (začíná chodit).

Děti s patologiemi musí zahájit masáž ihned po diagnóze. Čím dříve zahájíte masáž, tím větší je šance na uzdravení.

Krivosheya: Dva až tři kurzy po 15 sezeních. Interval mezi kurzy -1-2 měsíce.

Dysplazie kyčle. Ze dvou chodů, v závislosti na závažnosti. Každý cyklus 15-20 sezení. Interval mezi kurzy je 1–2 měsíce.

PEP, ze tří kurzů po 15 sezeních. Interval 1-2 měsíce.

Pyramidální nedostatečnost: Čtyři až pět chodů po 15-20 sezeních. Interval je 1-2 měsíce.

Dětská mozková obrna. Děti potřebují neustálý trénink. V závislosti na diagnóze a závažnosti je předepisována masáž podle schématu „15denní masáž - 15denní odpočinek“ nebo „20denní masáž - 20denní odpočinek“. Neurolog píše plán masáže.

Plochá valgusová instalace chodidel Tato patologie je povinným důsledkem PEP a diagnóza se obvykle provádí po jednom roce. Vyžaduje se 3-5 masážních kurzů pro 15-20 sezení, interval 2-3 měsíce.

Porušení držení těla. Je nutná konstantní korekční masáž pro 2 - 3 kurzy ročně. V pravidelných intervalech.

Skolióza - konstantní korekční masáž 3-4 kurzy ročně, v pravidelných intervalech.

V případě skoliózy a zhoršeného držení těla jsou nutná fyzioterapeutická cvičení a masáže nejméně do věku 14 let. Vzhledem k tomu, že vývoj pohybového aparátu je ukončen asi 14 let.

Tipy pro rodiče: jak masírovat novorozence?

Skvělým způsobem, jak navázat a navázat taktilní kontakt mezi mámou a novorozencem, je masáž. Záleží na technice vedení, jakmile se dítě učí uklidnit a relaxovat..

Tento postup je určen všem zdravým dětem, zejména hyperaktivním a neklidným. Jednoduché pohyby rukou matky stimulují krevní oběh, zlepšují funkci kloubů, uvolňují svaly a stimulují mozková centra dítěte.

Výhoda

Masáž novorozenců má příznivý účinek na tělo: dráždí kožní receptory, které vysílají signály do mozku, což stimuluje vnímání informací a rozvoj řeči (v pozdějším věku). Mezi výhody masáže patří:

 • zlepšený krevní oběh;
 • rozvoj emočního stavu;
 • zajištění koordinované práce orgánů a systémů;
 • posílení imunity;
 • eliminace střevní koliky a zácpy;
 • formování muskuloskeletálního systému;
 • sbližování matky s dítětem.

Pravidla pro

Učit se dětskou masáž je celkem jednoduché: můžete sledovat instruktážní videa, konzultovat pediatra nebo číst speciální literaturu. Zde je několik jednoduchých pravidel pro tento postup pro novorozence:

 1. Je třeba zahájit výuku po 3 týdnech věku.
 2. Teplota v místnosti by neměla překročit 22 stupňů (je lepší udržet ji v rozmezí 18-20).
 3. Pro postup je nutné připravit převlékací stůl nebo jiný rovný bezpečný povrch (přikrýt absorpční plenkou).
 4. Připravte si potřebné masážní výrobky, jako je mastek, do rukou mé matky.
 5. Odstraňte ze svých rukou všechny šperky (prsteny, hodinky, náramky).
 6. Je žádoucí zkrátit nehty na maximum (dobře udržovaná manikúra je u krátkých nehtů docela možná).
 7. Umyjte si ruce mýdlem a horkou vodou..
 8. Vyberte si dobu sezení (podle režimu dítěte), hlavní věc je, že snědl alespoň půl hodiny předtím, ale stále nechtěl spát a nebyl unavený.
 9. Při masážních manipulacích s dítětem musíte mluvit (je užitečné říkat říkanky a básničky v dětském pokoji).
 10. Pohyby během postupu by měly být měkké a opatrné.
 11. Trvání relace až 15 minut.

DŮLEŽITÉ! Nezačínejte masírovat, pokud je dítě ve špatné náladě: pláč a jednání.

Předmět: kolik dní a jak často?

Je žádoucí provádět manipulace za 1, 3, 6, 9 a 12 měsíců. Kolikrát provést postup pro kojence? Doporučený průběh dětské masáže je 8 až 10 procedur, tj. Jedno sezení za dva dny. Nejlepší čas na to je první polovina dne, kdy je dítě v aktivní fázi a dorazí v dobré náladě.

Jak masírovat dítě?

Matka má několik jednoduchých manipulací:

 • Hladění rukou (má relaxační účinek).
 • Broušení (kruhové pohyby se provádějí různými směry).
 • Hnětení (lehká svalová masáž, ve směru svalových vláken).
 • Poklepáním prsty.

Masážní technika pro novorozence:

 1. Sundejte dětské oblečení a plenky.
 2. Položte dítě na záda, jemně hoďte nohama (od nohy po boky).
 3. Jednou rukou držte nohu dítěte a druhou rukou jemně protahujte nohu (nejprve ji hladte, poté třením, nakreslete neviditelnou postavu 8).
 4. Dalším krokem je masáž břicha (krouživými pohyby, pojížděním ve směru hodinových ručiček, položením dlaně dlaně na dětský pubis - stimuluje střeva a pomáhá ven gaziki).
 5. Poté, co musíte jít do hrudní oblasti (od středu hrudníku k ramenům, abyste udělali jemné tahy).
 6. Otočte dítě na bříško, první mrtvici, pak snadno otřete záda, kostru, hýždě a krk.

Pozice embrya si zaslouží zvláštní pozornost - jedná se o druh kroutícího se dítěte. Provedení:

 1. Pro připojení paží dítěte na hrudi.
 2. Ohněte nohy v kolenou a přitáhněte je k bříšku.
 3. Nakloňte hlavu k hrudi.
 4. Jednou rukou držte končetiny a druhou rukou hlavu.
 5. Několikrát jemně houpejte dítě v této poloze různými směry.

Toto cvičení uklidňuje a trénuje vestibulární aparát novorozence.

Prstová masáž je samostatným směrem, aplikuje se od narození do období, kdy dítě začne mluvit. Je to tato technika, která stimuluje mozkové centrum a zlepšuje řeč. Během vyučování byste měli dětem říkat říkanky: „Čtyřicet vrána“, „Moje rodina“ a další. Cvičení masáž prstů se provádí podle následujícího algoritmu:

 1. Střídavě hladil prsty dítěte a položil mu dlaň.
 2. Ohýbejte prsty jeden po druhém, vytvářejte pěst a naopak je uvolněte.
 3. Klikněte na konečky prstů.
 4. Malý pat s prsty na dlani dítěte.

Co nelze udělat?

 1. Masáž se nedoporučuje, dokud není dítě do 20 dnů.
 2. Nmasírujte:
  • popliteální oblast;
  • ohyby loktů;
  • fontanel;
  • podpaží;
  • vnitřní strany stehen.
 3. V žádném případě se nevyhýbejte tlaku, nárazům, nárazům.

K dispozici je také seznam stavů a ​​nemocí, při kterých je masáž kontraindikována:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • SARS, chřipka;
 • poškození kůže (vyrážka, diatéza);
 • zvýšená křehkost kostí;
 • pupeční kýla;
 • srdeční choroba;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • svalová hypertonicita (v tomto případě lékař provádí řadu cvičení);
 • poruchy pohybového aparátu.

POZORNOST! Před provedením masáže bude vhodné konzultovat pediatra s pozorováním dítěte.

Tipy pro rodiče

Několik užitečnějších tipů pro mladé rodiče:

 1. Pokud dítě začne škytnout, ztuhl.
 2. Nekrmujte bezprostředně před procedurou.
 3. V případě, že dítě pláče, musí se obrátit na druhou stranu - je to nepříjemné.
 4. Masážní sezení by mělo být zahájeno od 3-5 minut a postupně by se mělo prodloužit trvání.

Výhody masáže jsou již dlouho prokázány, zejména pokud ji kombinujete s gymnastikou. Koneckonců, maminka mu dává každý den několik minut na to, aby se rozvinula, pocit bezpečí, relaxace a náklonnosti. Což stimuluje rozvoj dovedností, posiluje imunitní systém a poskytuje emoční i fyzický rozvoj..

Potřebují zdravé děti masáž??!

Je nutné masírovat zdravé dítě, pokud neurolog, chirurg nebo jiný odborník nenaznačuje žádné zvláštní náznaky?

Tato otázka se obává tolika rodičů. Koneckonců, masáž je nyní velmi populární a pokud posloucháte rozhovory mladých matek, dělají to téměř všechny děti v prvním roce jejich života. Je to správně? V tomto článku se pokusím tento problém pochopit. Chci upozornit na skutečnost, že mluvíme o masáži pro zdravé dítě v prvním roce života.

V naší zemi byla velmi dlouhou dobu masáže pro děti prvního roku života předepisována výhradně podle indikací (torticollis, clubfoot, neurologické problémy atd.). Vysvětlení je poměrně jednoduché a banální - klinika jednoduše nemohla poskytnout každému dítěti nezbytné 3-4 kurzy obecné posilovací masáže v prvním roce, protože ve státě byly 2-3 masáže terapeutů a dítě někdy více než 200. S příchodem soukromých klinik a specialistů, praktikování soukromě - výrazně se zvýšil také zájem o masáž prsou. Její nesporná výhoda je tak zřejmá, že je prostě nemožné si toho nevšimnout.

Masáž pomáhá dítěti přizpůsobit se životu v novém prostředí a má pozitivní vliv na všechny systémy a orgány dítěte. V některých obdobích vývoje je třeba pomáhat i zdravým dětem, aby si osvojily nové schopnosti a dovednosti a rozšířily stávající příležitosti. Tato masáž jim pomůže v této obtížné záležitosti. Pokud není možné jít k odbornému lékaři, pak mohou sami sami provádět wellness masáž s prvky gymnastiky. Tento postup musí v průměru strávit 30-35 minut denně.

V jakém věku a za jakým účelem se provádí masáž zdravým dětem prvního roku života?

Pokud je dítě relativně zdravé, pak masáž a gymnastika přispívají k jeho dalšímu normálnímu fyzickému a duševnímu vývoji, pomáhají jeho tělu odolávat vůči vnějším faktorům..

Vzhledem k fyziologickým a psychologickým vlastnostem kojenců je třeba masírovat relativně zdravé dítě v následujících obdobích: 2,5 - 4 měsíce, 6 - 8 měsíců a 9 - 10 měsíců. Ty. na první rok stačí tři až čtyři masážní kurzy.

1. Během 2,5 - 4 měsíců masáž pomáhá zbavit se zbytkových jevů obecné ztuhlosti, která je pozorována od narození a pomáhá zvládat zatáčky od zády k žaludku, rozvíjí uchopovací pohyby.

2. Během 6 - 8 měsíců vám masáž pomůže zvládnout takové dovednosti, jako je sezení, otočení z břicha dozadu, lezení.

Aby se dítěti pomohlo naučit se správně procházet, je třeba vést masážní kurz s gymnastikou a současně provádět cvičení pro procházení. Dětská masáž a gymnastika vyrovnají svalový tonus, dodají jim sílu a vytrvalost.

Cvičení vývoje procházení koordinují práci svalů paží a nohou a mění vnímání pohybu dítěte na všech čtyřech.

K tomu, aby dítě správně procházelo, je obvykle zapotřebí 12-15 masáží a gymnastických procedur plus procházení.

3. Aby se dítě správně naučilo chodit, provádí se v 9–10 měsících masáž, aby se připravilo na nadcházející svislé zatížení. Dítě potřebuje dostatečně silné svaly, aby odolalo svislému zatížení, dostatečnou koordinaci pohybů, aby nedošlo ke ztrátě rovnováhy.

Komplex posilování dětské masáže a gymnastiky může pomoci svalům stát se silnými a robustnějšími, a koordinační cvičení a praktická chůze s podporou umožní dítěti získat sebevědomí a zvládnout vlastní nezávislou chůzi.

Kromě toho je masáž vynikajícím zpevněním. Pokud je dítě zdravé, bude to stát náklady na snadný masážní kurz a zároveň se bude vyvíjet v souladu se všemi věkovými normami. V této situaci je masáž zárukou správného vývoje dítěte.

Někteří rodiče spoléhají na masážní kurz jako všelék na příliš aktivní dítě. To by se nemělo dělat. Pokud je dítě díky svému přirozenému temperamentu velmi aktivní, masáž nijak neovlivní jeho činnost. Pokud je základem chování dítěte narušení fungování nervového systému, je pro takové dítě naprosto nezbytná masáž. Specialista mu předepíše masáž podle speciálních relaxačních technik, které jsou navrženy speciálně pro tyto případy..

Rodiče by měli vědět, že masáž, dokonce i léčebná, ale pouze léčebná, může zabránit onemocnění dříve, než se vyvine ve znatelnou odchylku.

Nakonec pár slov o kontraindikacích k masáži.

Kontraindikace pro dětskou masáž jsou:

- křivice, během výšky a při akutním průběhu nemoci;

- tuberkulóza akutní artritidy kostí a kloubů;

- akutní horečnaté choroby;

- závažné formy podvýživy (atrofie);

- aktivní formy tuberkulózy;

- nemoci doprovázené lámavostí a bolestivostí kostí;

- hnisavé a jiné akutní zánětlivé léze kůže, podkožní tkáně, lymfatických uzlin, svalů, kostí;

- vrozené srdeční vady, které se vyskytují při těžké cyanóze a kompenzační poruše;

- velké pupeční, femorální, tříselné a kýlové kýly, s významným prolapsem břišních orgánů nebo se zvýšenou tendencí k porušení;

- různé formy hemoragické diatézy, zejména hemofilie.

Další položky:

Pozastavení "Azitroks": návod k použití pro děti, složení, dávkování, analogy a recenze 4. listopadu 2018...

Problematika onemocnění močového systému je na druhém místě po akutní respirační infekci u dětí...

Podle povahy ženských sekretů lze posoudit zdraví genitální oblasti. Normální tvorba určitého množství...

Screening na cystickou fibrózu Screening na cystickou fibrózu v nemocnici je zaměřen na stanovení nemoci před nástupem klinické...

Toto není jen první krok ve vývoji posturální kontroly, který je důležitý pro další vývoj tenkých motorů...

Koupací děti: tipy a triky Dr. Komarovského

Mladí rodiče se těší na první koupel dítěte. Maminky a tatínky se obávají, jak bude dítě reagovat na vodu, ať se mu to líbí. V zásadě je koupání dětí v prvním roce života spojeno s hygienickými postupy. Dětský lékař Yevgeny Olegovič Komarovsky však ve svých programech a knihách opakovaně zdůrazňoval, že koupací děti mají mnohem širší škálu možností. Kromě toho se dítě stane čistým, řádně organizovaným koupáním - to je ztuhnutí, prevence nemocí a gymnastika.

Co je správně organizované koupání?

 1. Evgeny Olegovich radí rodičům, aby se nebáli okamžitě začít koupat dítě ve velké vaně, zcela naplněné vodou. Má nepopiratelné výhody oproti dětské koupeli:
 • dítě má možnost aktivně se pohybovat a utrácet energii;
 • ve vodě je pro něj snazší provádět pohyby a dýchat;
 • jsou trénovány svaly a srdce;
 • spánek se zlepšuje;
 • nos a plíce jsou očištěny od prachu a nečistot.
 1. Před koupáním by měla být lázeň sama očištěna jedlou sodou. Vařící voda pro plavání není nutná, je vhodná obvyklá voda z kohoutku.
 2. Nejcitlivější otázkou pro rodiče je teplota vody. Optimální - od 26 ° C do 37 ° C. Můžete zahájit koupání při 33-34 ° C a postupně snižovat. Čím nižší je teplota, tím lepší. Proč? Toto stimuluje dítě k pohybu, jeho srdce a metabolismus jsou aktivnější, jeho rezistence na infekce se zvyšuje. Obecně se všechno děje kvůli tomu, že vodní procedury jsou zahájeny ve velké lázni. Je třeba mít na paměti, že při teplotě 35 ° C a vyšší nebude vytvrzovací účinek.
 3. Než začnete plavat, měli byste provést jednoduchou masáž a gymnastiku..
 4. Každá rodina si vybírá čas na plavání s ohledem na svůj režim. Ale Evgeny Olegovich radí období od 23 do 24 hodin. Po aktivní koupeli dítě bude mít hlad, sníst a spát 5-6 hodin, a matka bude spát s ním.
 5. Není nutné zavírat dveře do koupelny, abyste zabránili prudkým teplotním rozdílům, když dítě vyjmete z koupelny.
 6. Je třeba dítě vykoupat tak, aby vypadala pouze obličej. Můžete ji držet rukou pod hlavou nebo pod hlavou a zadkem, ale hrudník a bříško jsou pod vodou.
 7. Na konci procedur s vodou klesne teplota v koupelně o 1-2 ° C. Od této chvíle se vyplatí zahájit další koupel.
 8. Minimální teplota a doba koupání vám řeknou dítěti. Musíme se však snažit všemi možnými způsoby po dobu nejméně 15 minut.
 9. Ve věku asi 2 měsíců můžete použít koupací kruh a pověsit hračky nad vanou, abyste se o dítě zajímali.
 10. Po procedurách s vodou vezměte dítě na přebalovací stůl, kde si osušte kůži ručníkem a ošetřete krémem pro dítě. V tomto případě by měla být místnost v pohodě.

Unavené dítě má hlad, takže vám nevadí jíst a spát. Hlavní zárukou úspěchu těchto vodních postupů je pravidelnost. Proto, aby dítě odolávalo infekcím, aby se stimulovala jeho vitalita, by se koupání v chladné lázni mělo provádět každý den.

Jak správně masírovat novorozence podle metody Dr. Komarovského?

Dr. Komarovsky je známý svým nestandardním, ale přesto správným přístupem k péči o děti od prvních dnů svého života. Tento specialista má vlastní metodu regenerační masáže pro kojence, kterou mohou rodiče používat samostatně doma.

Co to je?

Masáž je léčebný a léčebný postup určený k aktivaci fyziologických procesů ve tkáních a svalech, ke zlepšení krevního oběhu. Tento způsob léčby popsali starověcí lékaři Avicenna a Hippokrates. A dnes je obtížné si představit komplexní léčbu bez doporučení lékaře k masáži. Jedná se zejména o užitečný a příjemný postup, který se ukazuje dětem. U různých nemocí u kojenců se používají různé typy masáží..

Komarovova masáž novorozenců příprava na zákrok

Před použitím techniky Komarovsky byste měli vědět, jak se správně připravit a připravit novorozence na tento postup. Musíte začít větráním místnosti. Dítě musí být v tuto chvíli vyvedeno z místnosti, kde bude okno otevřeno. Poté byste měli počkat, až bude pokojová teplota optimální. Dr. Komarovsky věří, že by to nemělo být víc a ne méně než dvacet dva stupňů. Před sezením musí být dítě plné. Po jídle můžete začít čtyřicet minut.

Před masáží podle Komarovského techniky by měl být navázán kontakt s novorozeným dítětem. Hrajte se svým novorozeným dítětem, držte ho v náručí, mluvte jemně. Pamatujte, že tento postup lze provést pouze tehdy, je-li novorozenec v dobré náladě. Pokud je dítě nezbedné a během schůzky se vyhýbá, musí být okamžitě zastaveno a čekat, až dítě přestane být nezbedné..

Druhy masáží

Masáž se liší podle důvodu, pro který je předepsána:

 • Profylaktický;
 • Kosmetický;
 • Lékařský;
 • Resuscitace;
 • Relaxační.

Všechny typy masáží jsou podle Dr. Komarovského založeny na třech způsobech expozice - hladení (tření), tlak, vibrace.

Doktor Komarovsky masáž pro novorozence

První a nejdůležitější věc, kterou by rodiče měli vědět, je masáž podle Komarovského techniky prováděná ve směru krevních cév. Doporučuje zahájit manipulaci lehkým hladením. Všichni novorozenci, jako jsou tyto, se dotýkají a pomáhají připravit jemné tělo pro dynamičtější efekt. Teprve pak můžeme přistoupit k vibračním pohybům a tření. Měly by být vyrobeny ve směrech: od dolní části zad po krk podél páteře, od rukou paží po podpaží a od nohou po třísla.

Při masírování dětí Komarovsky doporučuje věnovat zvláštní pozornost cvičení, které nazývá „embryo“. Provedení je celkem jednoduché. Chcete-li to provést, musíte vzít dlaně a nohy novorozence v jedné ruce a jemně uchopit dítě hlavu s druhou, která musí být postupně nakloněna k žaludku. Většina dětí má rád tento postup, protože jejich svalová paměť v prvních měsících života je plná vzpomínek na polohu, ve které byly v lůně..

Když masáž bolí?

Tisíce dopisů přicházejí do Yevgeny Komarovsky, ve kterém rodiče píší, že jejich ošetřující pediatr důrazně doporučuje masáž dětem do jednoho roku a dokonce doporučil konkrétní masérku. Maminky a tatínky si nestěžují na to, že služby takové masérky jsou velmi drahé, ale na skutečnost, že dítě křičí srdečně zlomeně během masáže každý den. Yevgeny Komarovsky samozřejmě bude mít z těchto postupů pro zlepšení zdraví samozřejmě jen malý přínos.

Dítě křičí, protože dotek cizince je pro něj nepříjemný, možná mu způsobují nejen psychologické nepohodlí, ale také docela hmatatelnou bolest. Ať už se takové masáže dělají dále nebo ne, záleží na rodičích, ale zdravý rozum nám říká, že nemá cenu pokračovat v mučení..

Pokud pediatr předepsal masáž a musíte jít na kliniku, sedět s dítětem ve frontě, vystavit ho riziku nákazy virovými a jinými infekcemi, je také lepší tuto masáž odmítnout. Celý léčebný účinek procedur bude vyškrtnut první SARS.

Nejlepší masáž je postup, který maminka provedla vlastní rukou. Hmatový kontakt s matkou je velmi důležitý pro dítě prvního roku života, zejména pokud je dítě kojeno. Proto je důležité, aby se rodiče naučili, jak provádět wellness procedury (gymnastika, masáže) sami.

Masáž pro děti Komarovsky: co se neděje během zasedání

V Komarovského technice existuje řada pravidel, která zakazují určité manipulace s tělem dítěte:

 1. Nemůžete ovlivnit páteř a bříško drobků v místě, kde se nachází játra.
 2. Pokud je na těle vyrážka (diatéza, dermatitida, alergická vyrážka), je třeba novorozence masírovat..
 3. Masáž by neměla trvat déle než sedm minut. Na prvních sezeních stačí vyčlenit pouze pět minut času a postupně je zvyšovat v následných procedurách.

Z dětské koliky

Podle Dr. Komarovského je to velmi účinný způsob, jak zmírnit stav dítěte s kolikou ve velmi malém věku. Nádory na břicho by měly být masírovány přísně ve směru hodinových ručiček, bez silného tlaku, přičemž by se používaly hlavně lehké tahy kolem pupku.

Po masáži na několik minut je vhodné položit dítě na bříško, aby se usnadnilo odstraňování plynu. Proveďte masáž teplými rukama. Počet sezení za den není omezen, můžete to udělat před každým krmením.

Při kašli

S mokrým kašlem, stejně jako v závěrečném stádiu nemoci spojené s výskytem kašle, kdy je důležité, aby dítě rychle kašel, Evgeny Komarovsky doporučuje provést vibrační masáž. Je založen na bicích efektech - klepání. Dítě je umístěno s bříškem na jednu ruku dospělého, prsty druhé ruky jemně poklepávají na záda v oblasti průdušek, poté se stejné pohyby opakují na hrudi.

Starší dítě by mělo být umístěno na kolena lícem dolů tak, aby hlava byla o jednu úroveň pod kněží. Nejprve ťukněte na záda prsty a poté na hrudník. Poté je dítě požádáno, aby zaujalo vzpřímenou polohu a vyčistilo si hrdlo.

Drenážní masáž se neprovádí v akutním období onemocnění, zatímco dítě má horečku. Komarovsky doporučuje provádět perkusní masáž nejdříve pátý den po nástupu nemoci.

Přípravek pro dobrý spánek

Yevgeny Komarovsky doporučuje zahájit takovou masáž dítěte ihned po návratu z nemocnice. Je založeno na hladění. Dítě je potěšené a užitečné. Od 2-3 měsíců lze hladit svaly paží, nohou a zádů a do 4 měsíců by dítě mělo každý den před koupáním absolvovat plnohodnotnou masáž, ve které budou kombinovány všechny tři typy expozice. Pokud matka nebude líná a bude provádět takový postup denně po dobu 15-25 minut, pak bude dítě schopno zdravě spát, bude mít méně problémů s chutí k jídlu a náladou.

Snížení svalové hypertonicity

Taková masáž je předepsána poměrně často, alespoň 9 z 10 dětí po povinném vyšetření neurologem ve 3 měsících takové doporučení obdrží. Yevgeny Komarovsky říká, že hypertonicita nohou a paží je společná pro všechny děti, bez výjimky, obvykle prochází bez zvláštních manipulací za 4-5 měsíců. Proto je masáž, či nikoli, otázkou, která zůstává na uvážení rodičů. S hypertonicitou je nutné to dělat pouze tehdy, když lékař nejen řekl, že dítě má zvýšený tón, ale také se nazývá specifická neurologická diagnóza. Tonus sám není takovou diagnózou..

U mozkové obrny a dalších podobných nemocí by se matka měla určitě naučit technikám terapeutické masáže. Jsou různorodé a v závislosti na diagnóze (torticollis, dětská mozková obrna, ploché valgusové nohy atd.) Lékař předepíše různé metody a různé délky procedur.

S překážkou slzného kanálu

U tohoto onemocnění, které je u kojenců zcela běžné (dakryocystitida), je masáž hlavní metodou konzervativní léčby. K tomu musí maminka cítit ukazováčkem hlízu mezi nosem a okem. Lehce zatlačte na slzný vak (tubercle) a vibračním pohybem spusťte prst dolů k nosu. Taková drenážní masáž podporuje vyprazdňování stagnující slzné tekutiny a postupné úplné zotavení dítěte.

Rada

Změřte sílu tlaku, neubližujte dítěti. Komarovsky doporučuje otestovat jeho sílu velmi jednoduchým způsobem - položte ukazováček na vlastní oční bulvu a začněte tisknout. Jak to bude bolestivé - to je konečná síla mačkání na dětskou pokožku.

Suché tření, pokud se během manipulace nepoužívá olej nebo dětský krém, může být samostatnou příčinou pláče dítěte během procedury. Komarovsky doporučuje používat speciální nástroje, které zpříjemní pokožku dítěte. Je důležité, aby olej pro děti do jednoho roku života byl jedlý a bez zápachu. Olivový olej, broskvový olej jsou pro tyto účely nejvhodnější..

Pokud se dítě během masáže krouží, pokouší se převrátit, pláče nebo dokonce usne, měl by být postup zastaven.

Pokud chcete využít služeb profesionálního maséra, je důležité nespadat do spár podvodníků.

Pokud potřebujete lékařské postupy, dítě má určitou diagnózu, měli byste se určitě obrátit na specialistu, který vás naučí, jak správně provádět všechny triky.

Pokud je potřeba masáž pro celkové posílení, Komarovsky nedoporučuje používat masážní terapeutky na reklamu, protože každá maminka je schopna takové manipulace sama provést.

Jaké druhy masáží jsou, kdy a komu se to ukazuje, jaký je jeho hlavní účel a existují kontraindikace? Dr. Komarovsky odpoví na všechny tyto otázky ve videu níže..

Články O Neplodnosti