Hlavní Testy

Kolika v břiše během těhotenství v rané a pozdní fázi

Čekání na narození dítěte je jedinečný zázrak. V tuto chvíli se vytvoří zvláštní spojení mezi nejbližšími lidmi: budoucí matkou a nenarozeným dítětem. Mohou však existovat problémy, které mohou narušit klid budoucí matky při porodu.

Těhotné ženy někdy zažívají koliku v žaludku. Připadá mi to jako neočekávaný boj, ve kterém je cítit ostrá bolest. Důvodem je rychlý růst plodu, onemocnění vnitřních orgánů lokalizovaných v dutině, nedodržení doporučené stravy a motorická aktivita. Kolika se může objevit a způsobit potíže v různých stadiích těhotenství: od početí po poslední dny před porodem.

Začátek těhotenství

Žena může cítit první epizodu koliky v prvních několika dnech po početí. Po oplodnění je vajíčko odesláno do dělohy, kde je asi po deseti dnech zapuštěno do volné stěny orgánu. V následujících dnech se vajíčko „zakoření“, aby pokračovalo ve vývoji.

Některé nastávající matky v raných fázích těhotenství necítí nic, jiné se okamžitě začnou obávat bolestí v podbřišku, které jsou v tomto období občas doprovázeny krvavým výtokem z pochvy. Někdy se tyto sekrece mýlí s počátkem menstruace. S každým projevem embryonální aktivity se symptomy mohou opakovat. Zhoršení se může objevit ve druhém trimestru těhotenství.

Stává se, že bolest se stává nepřetržitou, křečovou a bolestivou. Aby nedocházelo k potratu, je nutné včas se poradit s gynekologem a absolvovat léčebný postup.

Pod pojmem „kolika“ moderní medicína znamená paroxysmální bolest lokalizovaná na konkrétních místech břišní dutiny. Jedná se o ledvinové, jaterní a střevní koliky.

Jejich vzhled je příznakem abnormalit ve fungování břišních orgánů, ke kterým může dojít:

 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Důsledky nutričních chyb.

V pozdním těhotenství, ve třetím trimestru, se dítě a v důsledku toho děloha zvětší, vymačkají sousední orgány. To ovlivňuje celkový stav..

 • Nesprávné umístění plodu v děloze.
 • Nadměrná činnost dítěte.
 • Zvětšená děloha.
 • Nemoci vnitřních orgánů nastávající matky.

Střevní kolika

Střevní kolika začíná mírnou bolestí v dolním břiše. Intenzita a závažnost bolesti se postupně zvyšuje, střeva stlačují křeče. Při palpaci byla pozorována zvýšená bolest.

Střevní kolika: nevolnost, zvracení, průjem a těžkost v žaludku. Tělesná teplota často stoupá na 37 až 38 ° C. Dlouhodobé křeče vyvolávají zvýšení krevního tlaku. Ženy, které jsou náchylné k hypertenze, mohou zažít skutečné hypertenzní krize.

Obvykle je u těhotných žen kolika v břiše doprovázena zvýšenou tvorbou střevních plynů, tyto jevy jsou ve vzájemném vztahu: křeč je považována za důsledek akumulace plynu, nadýmání je jedním z příznaků koliky.

Zhoršení je vyvoláno zvýšenou hladinou hormonu progesteronu během těhotenství, která uvolňuje svaly střevních stěn. Výsledkem relaxace je pravidelná zácpa, výskyt zvýšené tvorby plynu. Natažení střevních střev výkaly a plyny způsobuje bolest. V posledních týdnech těhotenství je práce trávicího traktu komplikována zvýšením dělohy.

Porodní gynekologové rozlišují rysy střevní koliky, na jejímž základě je stanovena přesná diagnóza:

 • Střevní křeče nejsou konstantní, ale periodické;
 • Těžkost v žaludku;
 • Rumbling v žaludku;
 • Snížená chuť k jídlu;
 • Průjem nebo zácpa;
 • Nevolnost, někdy s zvracením;
 • Nadýmání.

Příčiny střevních křečí u těhotných žen se nazývají stres a vzrušení, nepřesnosti ve výživě a nečinnosti a ve vzácných případech alergie.

Žena může vypadnout z aktivního rytmu života na několik dní: exacerbace jsou nahrazeny vymizením symptomů.

Jaterní

Nastávající matky si často stěžují na bolest v bocích. Pokud je lokalizován ve správném hypochondriu, je příčinou to potíže s játry nebo žlučníkem, vyvolané častým používáním smažených, kořenitých nebo alkoholu. Pravá strana může při cvičení bolet.

Pravděpodobnost malátnosti se zvyšuje, pokud byla v historii vysledována porucha jater. Před útokem žena vykazuje slabost, závratě, nadýmání a pocit nevolnosti.

Nejlepší léčbou bude strava, která vylučuje smažené, uzené a kořeněné potraviny, které mohou vyvolat příznaky bolesti..

Ledviny

Lékař rozlišuje jaterní koliku od křečí ledvin. Renální kolika během těhotenství hrozí, že zvýší tón dělohy - rizikový faktor předčasného porodu.

Nepříjemné pocity a bolestivé kontrakce v ledvinách mohou být důsledkem exacerbace chronických onemocnění močového systému: urolitiázy a pyelonefritidy. V místě kamenů dojde k náhlému útoku.

Samoléčení a touha „vydržet“ nepříjemné pocity jsou nebezpečné jak pro nastávající matku, tak pro dítě!

Útok je doprovázen zpomalením srdeční frekvence, zvýšením krevního tlaku. Někdy se objeví stav mdloby. Útok trvá od deseti minut do několika hodin. Použití vyhřívacích polštářků, horkých lázní a samoléčby léků na křeče je kategoricky kontraindikováno.

Diagnostika

Přesná diagnóza se provádí na základě výsledků lékařského výzkumu:

 • Analýza moči (někdy je nutná studie denní diurézy).
 • Krevní testy (obecné a biochemické).
 • Ultrazvuk břicha.
 • Pelvický ultrazvuk.

Analýza moči poskytuje informace o hustotě, chemickém složení a přítomnosti cizích látek (krev, epiteliální buňky atd.).

Při krevním testu je věnována pozornost hladinám cukru, počtu hemoglobinu a bílých krvinek a rychlosti sedimentace erytrocytů. Zvýšení posledních dvou ukazatelů znamená zánětlivý proces v těle.

Ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny je výzkumná metoda, která umožňuje vidět vnitřní procesy v močových orgánech, játrech, pankreasu a střevech, jakož i ve zvětšené děloze..

Správné ošetření lze předepsat, pokud je příčina poruchy v těle správně zjištěna..

Léčba

Léky pro těhotné ženy předepisuje výhradně lékař. Pro snížení množství plynu ve střevech se doporučuje „Espumisan“, pro úlevu od bolesti se doporučuje „No-shpu“. Jedná se o nejbezpečnější a nejúčinnější léky..

Dieta se doporučuje: ze stravy, jak již bylo uvedeno, budete muset odstranit sladké, mastné, smažené, uzené a kořeněné. Nezahrnuje produkty obsahující barviva, umělá aromata a konzervanty. Sodové nápoje, vysoce slaná jídla se nedoporučují.

Teplota jídla by měla být o něco vyšší než teplota místnosti a jídlo by mělo být frakční: musíte jíst často v malých porcích. Na stole musí být výrobky z kyselého mléka, pečená jablka, nízkotučné ryby a čerstvá zelenina, která zlepší trávení a obohatí tělo užitečnými mikro a makro prvky.

Fyzická aktivita pomůže léčit: pravidelné procházky a gymnastika pomohou zlepšit pohyblivost střeva a snížit pravděpodobnost zácpy. Všechna fyzická cvičení by měla být provedena nejméně čtyřicet minut po jídle.

Absence stresu pozitivně ovlivní výsledky léčby koliky během těhotenství a zajistí šťastný výsledek těhotenství.

Metody tradiční medicíny v boji proti střevním křečím u těhotných žen

Alternativní medicína přijde na pomoc nastávajícím matkám, které mohou zmírnit příznaky v bolestivém období zhoršení.

Čaj z fenyklu (kopr z lékárny) uvolňuje střevní koliku. Semena fenyklu se nakupují v lékárně. Zásoba takového čaje nebude nadbytečná: nápoj se používá k léčbě těchto jevů u novorozenců. Pro budoucnost se mateřský čaj vaří silnější.

Heřmánkový vývar je přírodní protizánětlivé léčivo, které může částečně překonat úzkost a úzkost. Lžička sušeného heřmánku v lékárně se nalije 1 šálkem vroucí vody a trvá na tom. Každé 2 hodiny používejte odvar lžičky.

Dobrým řešením je odvar dubové kůry s kalamitem a angelikou. Eliminuje křeče a nadýmání. K vaření potřebujete 1 lžíci každé ingredience a litr vroucí vody. Napuštěný vývar 1 hodinu. Účinek bude pozitivní, pokud bude pozorováno dávkování: musíte pít 2 polévkové lžíce 3x denně.

Nejlepší léčbou je prevence

Preventivní opatření zahrnují:

 • Gymnastika (soubor cvičení by měl být dohodnut s ošetřujícím lékařem).
 • Změna stravy s jedním půstním dnem.
 • Jíst pečené dýňové pokrmy, čerstvé vymačkané dýňové šťávy.

Střevní křeče během těhotenství příčiny, příznaky a léčba

Obsah článku

ObsahZměna velikosti dělohy Jaký je vývoj mimoděložního těhotenství?

Změna velikosti dělohy

Po nástupu děložního těhotenství se děloha začíná postupně zvětšovat a měnit svůj tvar. V obvyklém stavu má orgán tvar hrušky, ale po připojení vajíčka začíná děloha získávat vejčitý tvar. První brnění se může začít cítit již za pět týdnů, ale ve většině případů je žena začne cítit od 13 do 15 týdnů, kdy žaludek aktivně roste.

Brnění se vyskytuje ve svalech, které drží dělohu. Jsou také výrazně napjaté a vedou k výrazným nepohodlím. Nejjasněji bude bolest pociťovat náhlé pohyby, kýchání, kašel a dokonce i hlasité rozhovory. Jakmile těhotná žena pociťuje v žaludku pocit mravenčení, vyplatí se pokusit se uklidnit a zaujmout vodorovnou polohu. Ideální je ležet na pravé straně, takže nebudete mačkat žílu a nepřerušovat průtok krve u dítěte.

Nepanikařte, protože toto brnění se může zintenzivnit, což povede k tažení bolestí v podbřišku a nestabilnímu psychoemocionálnímu stavu. V normálním stavu by injekce neměla trvat déle než 30 minut, ale většina žen tvrdí, že pocity jsou druhé povahy.

Změna velikosti dělohy je jednou z příčin bolesti břicha.

Co to je

Ostré bolestivé kontrakce, které se mohou probudit na různých místech. Mohou být způsobeny jak ostrým růstem dítěte pod vaším srdcem, tak jistou nemocí vnitřního orgánu. Přesněji řečeno, kolika je „tvořena“ prodlouženým svalovým křečím.

Obvykle se objevují „těhotné“ problémy: nejprve, nevolnost, pak žaludeční potíže a nakonec otok... Ale s kolikou to tak není - mohou se „uvítat“ kdykoli, počínaje prvními týdny. Řekněte, již ve druhém měsíci vaší zajímavé situace, právě když je rostoucí vajíčko „předepsáno“ uvnitř dělohy, může to být doprovázeno bolestí - byť lehkým.

Mohou být také způsobeny hormony, které „rozšiřují“ dělohu (měla by se také adekvátně připravit na usazení embrya). Takovou koliku lze dokonce zaměnit s kontrakcemi, protože jsou lokalizovány z dolního břicha a někdy přicházejí v „sadě“ s krevními skvrnami na spodním prádle..

Když si stěžujete na takovou koliku, můžete slyšet od lékaře: odpočívejte častěji a bude to snazší. Pokud však „sedací terapie“ nepomůže, přejděte znovu na LCD

Řeknou vám, co můžete udělat: například zahřát dělohu pomocí vyhřívací podložky (ale velmi opatrně, protože je nebezpečné tento orgán během těhotenství přehřát). A kromě toho vám lékař může doporučit pít antispasmodické tablety

Vývoj mimoděložního těhotenství

Někdy ani zpoždění a výskyt příznaků, jako je nevolnost, citlivá prsa a slabost, nemohou zaručit, že se v dutině dělohy vyvine těhotenství. Pokud se vajíčko sloučené se spermatem nachází ve vejcovodech, existuje skutečné nebezpečí jeho prasknutí a obtížného zastavení krvácení..

S mimoděložním těhotenstvím to nejprve píchne v dolním břiše, zatímco proces může být doprovázen bolestivými bolestmi a pocity tažení v oblasti ochlupení. Bolest se postupně stává nesnesitelnou, mohou se objevit špinění, zvracení a průjem. U mimoděložního těhotenství nemusí mravenčení několik týdnů projít, plod zpravidla zlomí zkumavku osmým týdnem. Tento proces je vždy doprovázen divokou bolestí, při které může žena ztratit vědomí, stejně jako masivním krvácením.

Lokality plodu během mimoděložního těhotenství

Chcete-li vyloučit tuto podmínku, i po obdržení pozitivního výsledku těhotenského testu je vhodné se zaregistrovat na ultrazvukové vyšetření. Obvykle se provádí vaginálně pomocí speciálního senzoru. Ale protože mnoho žen se bojí, že takové vyšetření způsobí potrat, můžete se přihlásit k ultrazvuku pro močový měchýř. V tomto případě uzistský lékař provede zákrok břišně, což znamená provedení zákroku na povrchu břicha pomocí malého senzoru a speciálního gelu.

Co lze zaměnit

Střevní kolika, která se objevuje u těhotné ženy, je v klinických projevech podobná jiným patologiím, ale v průběhu se liší.

Střevní křeče u ženy s dítětem můžete zaměnit za následující procesy:

 • onemocnění močových cest;
 • placentární narušení;
 • zánět přívěsků;
 • apendicitida;
 • hrozící potrat nebo předčasný porod;
 • střevní obstrukce;
 • helminthiasis.

Gastrointestinální choroby, u kterých bolest vede, mohou také vyvolat podobné příznaky. Tyto zahrnují:

 • gastritida s vysokou kyselostí;
 • peptický vřed;
 • jaterní kolika způsobující střevní křeče;
 • ledvinové koliky;
 • dysbióza;
 • střevní infekce různých etiologií.

Každá z těchto patologií je doprovázena bolestmi břicha, které mohou mít různou intenzitu a trvání. Komplexní diagnostika, včetně anamnézy, laboratorních a instrumentálních vyšetřovacích metod, pomůže odlišit a správně diagnostikovat patologický proces u těhotné ženy.

Co jsou to tréninkové zápasy

Mírné tažné pocity po 38 týdnech těhotenství jsou ukazatelem toho, že se tělo intenzivně připravuje na porod. Nazývají se předchůdci porodu. Neobsahují:

 • prolaps břicha;
 • pomalé pohyby plodu;
 • zesílená bolest v dolní části zad;
 • zastavení přibývání na váze;
 • slizniční výtok z pochvy, někdy s pruhy krve;
 • oddělení sliznice;
 • zvýšená únava, nestabilní emoční stav.

Bolest může být křeče v přírodě. Ženy jsou někdy vnímány jako obzvláště primiparózní ženy jako začátek pracovních bolestí. V gynekologii se jim říká školení. Jsou méně bolestivé, necyklické a nejsou náchylné ke zvyšování. Tréninkové zápasy by neměly být důvodem k obavám, ale znamenají, že žena by měla být mentálně připravena na nástup práce.

38-39 týdnů těhotenství - období, kdy je dítě plně formováno a životaschopné. Práce může začít kdykoli..

Diagnostika

Přesná diagnóza se provádí na základě výsledků lékařského výzkumu:

 • Analýza moči (někdy je nutná studie denní diurézy).
 • Krevní testy (obecné a biochemické).
 • Ultrazvuk břicha.
 • Pelvický ultrazvuk.

Analýza moči poskytuje informace o hustotě, chemickém složení a přítomnosti cizích látek (krev, epiteliální buňky atd.).

Při krevním testu je věnována pozornost hladinám cukru, počtu hemoglobinu a bílých krvinek a rychlosti sedimentace erytrocytů. Zvýšení posledních dvou ukazatelů znamená zánětlivý proces v těle

Ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny je výzkumná metoda, která umožňuje vidět vnitřní procesy v močových orgánech, játrech, pankreasu a střevech, jakož i ve zvětšené děloze..

Léky pro těhotné ženy předepisuje výhradně lékař. Pro snížení množství plynu ve střevech se doporučuje „Espumisan“, pro úlevu od bolesti se doporučuje „No-shpu“. Jedná se o nejbezpečnější a nejúčinnější léky..

Dieta se doporučuje: ze stravy, jak již bylo uvedeno, budete muset odstranit sladké, mastné, smažené, uzené a kořeněné. Nezahrnuje produkty obsahující barviva, umělá aromata a konzervanty. Sodové nápoje, vysoce slaná jídla se nedoporučují.

Teplota jídla by měla být o něco vyšší než teplota místnosti a jídlo by mělo být frakční: musíte jíst často v malých porcích. Na stole musí být výrobky z kyselého mléka, pečená jablka, nízkotučné ryby a čerstvá zelenina, která zlepší trávení a obohatí tělo užitečnými mikro a makro prvky.

Fyzická aktivita pomůže léčit: pravidelné procházky a gymnastika pomohou zlepšit pohyblivost střeva a snížit pravděpodobnost zácpy. Všechna fyzická cvičení by měla být provedena nejméně čtyřicet minut po jídle.

Absence stresu pozitivně ovlivní výsledky léčby koliky během těhotenství a zajistí šťastný výsledek těhotenství.

Metody tradiční medicíny v boji proti střevním křečím u těhotných žen

Alternativní medicína přijde na pomoc nastávajícím matkám, které mohou zmírnit příznaky v bolestivém období zhoršení.

Čaj z fenyklu (kopr z lékárny) uvolňuje střevní koliku. Semena fenyklu se nakupují v lékárně. Zásoba takového čaje nebude nadbytečná: nápoj se používá k léčbě těchto jevů u novorozenců. Pro budoucnost se mateřský čaj vaří silnější.

Heřmánkový vývar je přírodní protizánětlivé léčivo, které může částečně překonat úzkost a úzkost. Lžička sušeného heřmánku v lékárně se nalije 1 šálkem vroucí vody a trvá na tom. Každé 2 hodiny používejte odvar lžičky.

Dobrým řešením je odvar dubové kůry s kalamitem a angelikou. Eliminuje křeče a nadýmání. K vaření potřebujete 1 lžíci každé ingredience a litr vroucí vody. Napuštěný vývar 1 hodinu. Účinek bude pozitivní, pokud bude pozorováno dávkování: musíte pít 2 polévkové lžíce 3x denně.

Nejlepší léčbou je prevence

Preventivní opatření zahrnují:

 • Gymnastika (soubor cvičení by měl být dohodnut s ošetřujícím lékařem).
 • Změna stravy s jedním půstním dnem.
 • Jíst pečené dýňové pokrmy, čerstvé vymačkané dýňové šťávy.

Střevní kolika během prevence těhotenství

Nechcete trpět střevní kolikou? Chtěli byste snížit pravděpodobnost jejich vývoje? Pak musíte dodržovat následující pravidla:

Vlákno se zavádí do stravy:

 • čerstvé ovoce - meruňky, jablka, fíky, hrušky, kiwi, černé hrozny;
 • zelenina - mrkev, špenát, dýně, okurky, řepa;
 • obiloviny - ovesné vločky, pohanka;
 • dýňová a lněná semínka, ořechy.

Vyloučit produkty, které zlepšují tvorbu plynu:

 • hrách;
 • Fazole
 • fazole;
 • černý chléb;
 • sycené nápoje;
 • pečivo z kvasnicového chleba;
 • bílé zelí.

Zohledňují se také následující doporučení:

 • Jezte méně sladké, mastné a smažené.
 • Jezte pravidelně, ale v malých porcích.
 • Přednost se dává masu a rybám odrůd s nízkým obsahem tuku, které jsou dušené nebo pečené.
 • Nezapomeňte zahrnout fermentované mléčné výrobky do stravy, pokud neexistuje individuální nesnášenlivost, protože dobře pomáhají normalizovat střevní mikroflóru a zmírnit plynatost.
 • Při zácpě je přísně kontraindikováno používat klystýry a brát projímadla na vlastní pěst. Přírodní produkty s projímavým účinkem, jako jsou švestky, pečená jablka, vařená řepa, kefír, vám pomohou zbavit se zácpy..
 • Pijte dostatek pitné vody - asi 1,5 litru denně.
 • Veďte aktivní životní styl, vyhněte se stresu, úzkosti, vážným nepokojům.
 • Dobře si odpočiň.
 • Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.

Kolika během těhotenství není důvodem paniky, ale nelze je ignorovat. Pokud bolest zesílí, musíte naléhavě navštívit lékaře, abyste včas zjistili příčinu nepříjemného nepohodlí a zahájili léčbu.

Čekání na narození dítěte je jedinečný zázrak. V tuto chvíli se vytvoří zvláštní spojení mezi nejbližšími lidmi: budoucí matkou a nenarozeným dítětem. Mohou však existovat problémy, které mohou narušit klid budoucí matky při porodu.

Těhotné ženy někdy zažívají koliku v žaludku. Připadá mi to jako neočekávaný boj, ve kterém je cítit ostrá bolest. Důvodem je rychlý růst plodu, onemocnění vnitřních orgánů lokalizovaných v dutině, nedodržení doporučené stravy a motorická aktivita. Kolika se může objevit a způsobit potíže v různých stadiích těhotenství: od početí po poslední dny před porodem.

Příčiny bolesti v první polovině těhotenství

V časných stadiích těhotenství lze bolesti lokalizované v podbřišku rozdělit na fyziologické a patologické. V prvním případě jsou nepříjemné pocity způsobeny přirozenými změnami, při nichž dochází k restrukturalizaci celého těla. Takové pocity nejsou nebezpečné. Navíc jsou často zanedbatelné, v průběhu času se nezvyšují a nezpůsobují velké fyzické nepříjemnosti.

Velmi často v prvních týdnech těhotenství zažívá žena bolesti břicha, jako je tomu u menstruace. Nastávající matka jim často nevěnuje pozornost, protože věří, že menstruace začne za den nebo dva. To platí zejména pro ty, kteří trpí dysmenoreou. Ve skutečnosti je toto nepohodlí způsobeno zavedením vajíčka plodu do endometria.

Existují další důvody:

 • hormonální změny v těle;
 • nadbytek progesteronu;
 • vymknutí;
 • zvýšená citlivost těla matky na chyby ve výživě;
 • Těžiště těl se mění.

Mohou existovat závažnější příčiny patologie:

Díky infekci a obstrukci vejcovodů nemůže oplodněné vajíčko dorazit do dělohy. Místo toho je upevněna v těle jedné z trubek, kde stále roste. Po 5-6 týdnech začne zkumavka prasknout příliš velká vejce. Toto neobvyklé umístění vajíčka způsobuje silnou ostrou bolest v dolním břiše, která vyzařuje na konečník.

Zaznamenáno je také těžké krvácení, nevolnost, závratě, těžká slabost a mdloby. Jedinou léčbou je pohotovostní operace.

Důvody zastavení růstu plodu a jeho nitroděložního vývoje se mohou lišit. V případě zmrazení embryí tělo začne proces odmítnutí. V tomto případě je zaznamenána silná pulzující bolest doprovázená krvácením.

Křečové bolesti v podbřišku během těhotenství po 3–12 týdnech velmi často naznačují loupání vajíčka nebo placenty. Někdy se trápí nebo bolí fyzické nepohodlí.

Mezi další důvody, které mohou vyvolat patologii, může být zaznamenán zánět močového měchýře nebo ledvin, akutní nebo chronická apendicitida a cysta corpus luteum. Bolest v dolním břiše vlevo naznačuje zánětlivé procesy ve vaječnících, poruchy střev, některá onemocnění pohlavních orgánů. Bolest je dána levé tříselné oblasti v důsledku křečových žil pánve nebo infekčního poškození reprodukčních orgánů.

V časném těhotenství se břišní citlivost často rozšiřuje na oblast křížové kosti a bederní oblasti..

Bolest v dolním břiše během těhotenství, křeče, křeče, kolika

Pokud to během těhotenství bolí v dolním břiše, tyto bolesti nejsou vždy nebezpečné, někdy jsou fyziologické povahy. 7-10 dní po početí je připojení fetálního vajíčka ke stěně dělohy často doprovázeno brnění, lehkými řezy a bolestí v dolním břiše. Děloha, mačkání vnitřních orgánů, napínání svalů a vazů často způsobuje bolest podobnou křečím, křeče, koliku v dolním břiše..

Křeče v dolním břiše

Řezání do břicha během těhotenství je možné, když je embryo fixováno mimo dělohu, ve vejcovodech. Mimoděložní těhotenství je nebezpečné pro život matky, protože vajíčko plodu roste, roste a může poškodit vejcovod. Naléhavá potřeba jít do nemocnice.

Cystitida je běžné onemocnění nastávajících matek. Je často infekční a během močení způsobuje bolest a pálení v dolním břiše. Léčba cystitidy se provádí pod dohledem urologa. Je obtížné to okamžitě identifikovat, protože močovod je umístěn vedle vnitřních pohlavních orgánů ženy.

Řez v břiše také způsobuje oddělení placenty. Pokud žena našla krev, musí špinavý hnědý výboj naléhavě zavolat tým lékařů. Odpojení placenty je nebezpečné pro život matky a jejích drobků. Pouze v případě chirurgického zákroku bude výsledek těhotenství příznivý.

Kolika během těhotenství

Pokud se během těhotenství vyskytne kolika v dolním břiše, je vhodné navštívit lékaře. Bez jeho účasti je nepravděpodobné zjistit, která konkrétní kolika vadí nastávající matce.

 • Jaterní důsledek exacerbace starých nemocí nebo podvýživy nastávající matky. Bolest může být doprovázena nevolností, zvracením, horečkou. Vyloučení ze stravy mastných, smažených, sycených, kořenitých a uzených potravin pomůže vyrovnat se s kolikou. Neužívejte léky proti bolesti, protože se tím zvyšuje zatížení jater.
 • Ledviny vznikající z ledvinových kamenů, pyelonefritidy. Pro prevenci koliky tohoto typu existují speciální cviky a také užívají diuretické byliny a drogy. Bolest je zmírněna antispasmodiky. Ale těhotná žena trpící tímto onemocněním potřebuje lékařskou pomoc.
 • Střevní kolika se vyskytuje nejčastěji u žen v delikátním postavení a je výsledkem nedodržování pravidel zdravé výživy. Strava pro těhotné ženy, až 2 litry tekutin denně a boj proti tvrdým stoličkám jim pomohou vyrovnat se s nimi..

Kreslení bolesti v podbřišku

S tak častým výskytem, ​​jako je hypertonicita dělohy, máte pocit, že táhnete do břicha. Tón může kdykoli vyvolat ukončení těhotenství. Žena by měla mít více odpočinku, méně nervózní, nezapomeňte sledovat sexuální odpočinek. Je nutné, aby byl dodržován kompetentním porodníkem-gynekologem a dodržoval všechna jeho doporučení.

Pokud je těhotenství zamrzlé, pokusí se tělo všemi prostředky vyhnat mrtvý plod. Krvavý výtok z pochvy bude doprovázen těžkostí, pálením a tažením v dolním břiše.

V závěrečné fázi těhotenství mohou být bolestivými křečemi v dolním břiše tréninkové kontrakce. Stojí za to si lehnout a uvolnit se, pokud bolest zmizela, pak je vše v pořádku, pokud se naopak zintenzivňuje a má periodický charakter - stojí za to jít do nemocnice, práce začíná.

Křeče a chvění během těhotenství

Křeče a třes v dolním břiše během těhotenství jsou způsobeny poruchou střev. Nadýmání, zácpa, nadýmání, zvýšený plyn, rozrušená stolice nastávající matky vede k podobným pocitům v žaludku. Existuje pouze jedna cesta ven - normalizovat výživu, vytvořit menu s pomocí lékaře pozorujícího těhotenství a zabránit zácpě.

Těhotenství je odpovědným obdobím v životě matky. Buďte velmi pozorní k sobě a svým pocitům, při jakékoli bolesti byste si neměli dát na žaludek horké nebo chladné, samoléčivé přípravky ani užívat léky zakázané těhotným ženám. Pokud cítíte nepříjemné pocity, které vás děsí, je lepší okamžitě jít do ordinace nebo zavolat sanitku. Pokud najednou nechcete navštívit lékaře, sledujte toto video až do konce:

Pomozte prosím dalším maminkám! Napište recenzi:

Druhá polovina těhotenství

Ve druhém trimestru je bolest snížena, ale jsou možné i jiné komplikace, jako je nadýmání nebo zácpa. Jejich příčiny: poruchy hormonální rovnováhy těhotné ženy nebo podvýživa. Strava by měla zahrnovat zeleninu, mléčné výrobky, sušené švestky, jablka. Nedoporučuje se sycené nápoje, luštěniny, moučné výrobky, čokoláda.

Ve druhém trimestru dochází ke zvyšování těla dělohy se zvyšující se intenzitou. Jeho velká velikost vyvíjí tlak na páteř a vnitřní orgány. Tlak způsobuje tahové pocity v podbřišku, počínaje 20. týdnem těhotenství.

Menší bolesti na dolním břiše na pravé straně mohou být výsledkem žaludeční koliky a v pozdějších stádiích vznikají v důsledku intenzivních pohybů a třesu plodu.

V pozdějších fázích těhotenství můžete často slyšet ženu, která si stěžuje, že bolí horní část břicha. Hlavním důvodem je nadměrná aktivita plodu, která je intenzivně obrácena a tlačena. Pokud neexistují žádné další negativní příznaky nepohodlí, v této situaci stačí odpočinout více, trávit čas na čerstvém vzduchu a ovládat svůj psycho-emoční stav.

Pokud se v posledních týdnech otřesy plodu zhoršují silnými bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, ztmavnutím očí a zvýšeným krevním tlakem, musí být těhotná žena naléhavě převezena do zdravotnického zařízení. Takto se projevují známky preeklampsie - vážný stav, který hrozí křečemi a kómatem.

Bolest na bocích břicha se vyskytuje v následujících případech:

Zánět močového měchýře se často vyskytuje u žen, které jej měly před těhotenstvím. Cystitida by měla být odlišena od častého nutkání k močení, které ženy obvykle zažívají na samém začátku těhotenství. V tomto případě nečekaná matka necítí jiné známky nepohodlí. Příčinou cystitidy může být dlouhodobý pobyt v chladu, nízká imunita, nedodržování hygienických pravidel. Ženy navíc pociťují pálení při močení, falešné nutkání na záchod a zvýšenou tělesnou teplotu. Moč se zakalí s příměsí hnisu a krve.

Zánět slinivky břišní

Těžká bolest, která se vyskytuje v horní části břicha a postupně přechází do zad, naznačuje zánět slinivky břišní (pankreatitida). Provokujícím faktorem je snížená aktivita zažívacího systému, způsobená kompresí dělohy žlučovodů. Doprovodné příznaky: nevolnost, zvracení, ztráta hmotnosti způsobená snížením chuti k jídlu. Toto onemocnění je také nebezpečné, protože je často mylně připisováno toxikóze..

Samotná pupeční kýla nezpůsobuje bolest. Nebezpečí představuje nebezpečí rozdrcení. Tato patologie může způsobit šití a řezání bolesti v podbřišku a v pupku, zvracení, nevolnost, pálení žáhy. Pokud máte takové příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

Bolestivé pocity, které se vyskytují v dolním břiše při chůzi, mohou být způsobeny zánětem stydkého kloubu (syfyzitida). K tomu vede změkčení pánvových kostí pod vlivem hormonů. Z tohoto důvodu jsou zaznamenány nepohodlí v perineu a charakteristická kachní chůze. Během chůze dochází často k bolestem způsobeným onemocněním orgánů pohybového aparátu, které se zhoršuje v důsledku zvýšeného tlaku na ně.

Kreslení bolesti s lokalizací v dolním břiše - hlavní známka předčasného porodu (28-38 týdnů těhotenství).

Mezi další příznaky patří:

 • pocit těžkosti, „kamenný“ žaludek;
 • bolest v dolní části zad, křížová kost;
 • hnědý nebo vodnatý vaginální výtok;
 • pocit tlaku na perineum;
 • únik plodové vody;
 • zažívací rozrušení.

Příčinou bolesti může být nebezpečná patologie - předčasné oddělení placenty. Tento stav je jednou z nejzávažnějších komplikací, které ohrožují život plodu a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Léčba střevní koliky

Aby se předešlo rozvoji komplikací, doporučujeme se včas poradit s lékařem. Obecně je střevní kolická terapie založena na metodách popsaných níže..

Léčba drogy. Pro problémy s trávicím systémem je vhodné použít antispasmodická léčiva, například No-shp. Espumisan má také dobrý účinek. Tento lék se neabsorbuje do krve a gastrointestinálního traktu, a proto je považován za absolutně bezpečný pro zdraví nenarozeného dítěte. Přirozeně by dávkování léků mělo být stanoveno pouze pozorujícím lékařem. Obvykle se jedná o 2 tobolky třikrát denně..

Soulad s dietou. Jedním z hlavních faktorů zaměřených na odstranění střevní koliky během těhotenství je strava. Chcete-li odstranit nepříjemné příznaky, je třeba vyloučit z stravy moučné výrobky, mastná, kořenitá a smažená jídla, okurky a uzená masa a sycené nápoje..

Pokud kromě koliky trpíte zácpou, v denní nabídce je zahrnuta zelenina, kyselé mléčné výrobky, cereálie, syrová dýně, artyčoky, jablka a velké množství tekutiny (bylinné odvarky, slabý čaj, přírodní šťávy). Zároveň musíte jíst zlomkově, v malých porcích (nejméně 5-6krát denně). Jídlo musí být rozmanité a vždy čerstvě připravené..

Dodržování každodenní rutiny. Nespavost, přepracování a stres často vedou k funkčním poruchám nervového systému a zvyšují plynatost. Proto se pokuste více odpočívat, chodit na čerstvý vzduch, vyhýbat se napjatým situacím a neignorovat plný spánek.

Použití lidových prostředků. S kolikou v žaludku je velmi užitečné pít odvar z léčivých rostlin (pokud nemáte alergii). Mají uklidňující a analgetický účinek a také snižují tvorbu plynů. Tyto zahrnují:

 • Odvar z dubové kůry, calamus a angelica - dokonale eliminuje nadýmání a uvolňuje křeče v žaludku. K jeho přípravě je třeba nalít 1 litr vařené vody směsí výše uvedených složek (1 polévková lžíce L.) a trvat na hodině. Vezměte odvar by měl být 2 lžíce. l třikrát denně.
 • Odvar semen kopru je prostředkem ke stimulaci střevní motility. Nejlepší je vařit v mléce (na sklenici mléka 1 polévková lžíce. Semena kopru).
 • Heřmánek je univerzální lék s protizánětlivým účinkem. Nalijte 1 lžička. květiny se sklenicí vroucí vody a připravené vařit na pár hodin. Po uplynutí této doby odměrte odvar přes sýr a vezměte 1 lžičku. každé 2 hodiny.

Kromě vývarů je užitečné pít šťávu z mladiny (používá se k úlevě od střevního křeče). K přípravě tohoto léčivého přípravku se zředí 100 ml vody 1 lžička. vymačkaná šťáva a pití před jídlem. Fenylový čaj také pomáhá při léčbě střevní koliky. K jeho přípravě potřebujete semena speciální odrůdy kopru (můžete si ji koupit v lékárně).

Léčba střevní koliky během těhotenství musí být způsobilá. Pamatujte: všechny léky a byliny se užívají pouze podle pokynů lékaře. Samoléčení ve vaší pozici je velmi nebezpečné. Neignorujte preventivní opatření: dny nalačno, břišní gymnastika, akupresura (akupresura) atd..

Stehy žaludek během těhotenství: příčiny a lokalizace

Bolest v břiše v období porodu dítěte má odlišnou povahu: tažení, bolení, šití. A mají celou řadu důvodů, protože budoucí matky by se neměly pokoušet provést diagnózu samy. To je v normálním stavu plné chyb, komplikací a dokonce i během těhotenství to může poškodit dítě.

Proč během těhotenství píchne žaludek

Existuje kategorie žen, které klidně tolerují těhotenství, téměř bez nepohodlí, bezbolestně. Ale to je spíše výjimka: jen málo z nich se může dnes pochlubit vynikajícím fyzickým a emočním zdravím. Většina nastávajících matek má podobné problémy: píchá dolní část břicha během těhotenství s různou intenzitou.

Kolika, stejně jako bolest jiné povahy, je podmíněně rozdělena do dvou velkých skupin: způsobených porodnickými příčinami, nikoli porodnickými. První jsou ty, které přímo souvisejí s těhotenstvím a představují riziko pro jeho blaho.

Druhou velkou skupinou je bolest způsobená různými odchylkami ve zdravotním stavu: přírodní, patologická, spojená s onemocněním vnitřních orgánů a nervového systému.

Není nebezpečná kolika

Žena je sama o sobě programována tak, aby měla děti, a její tělo má odpovídající „nastavení možností“. Zaprvé, hormonální změny, které mají velmi zodpovědné poslání: zajistit bezproblémový vývoj plodu, jeho bezpečnost. A hormony působí na vazy, klouby, svalové aparáty, klouby, což je činí pružnějšími a napjatějšími.

Děloha roste po plodu, proto břicho během těhotenství pichá: když jsou tkáně napnuté, a dokonce nerovnoměrně, vznikají různé nepříjemné pocity. Přidává problémy a určité přemístění pánevních kostí, které se také připravují na těhotenství a budoucí narození.

Pokud je plod velký, svaly se s jeho podporou opravdu nesetkávají, může se vyvinout i pupeční kýla. V takových případech je lepší pomoci svalům pomocí jednoduchého zařízení, jako je obvaz.

Stehy nižší břicho během těhotenství

Všechno má svou vlastní „převrácenou stranu“ a proces hormonální úpravy během těhotenství není bez něj dokončen. Progesteron, který se nazývá hlavní hormon těhotných žen, plně chrání plod, pomáhá svalům dělohy zůstat klidný, ne napjatý. Podobným způsobem však ovlivňuje i jiné svaly, zejména střevní stěny. Ale pro druhé, taková „lhostejnost“ není dobrá: existují jevy stagnace jídla, zánětlivé procesy, zácpa. Z tohoto důvodu: na levé a pravé straně je břicho během těhotenství píchnuto v závislosti na poloze „kongesce“..

Situaci zhoršuje posedlá touha žen v této pozici jíst „něco podobného“, což obvykle znamená nějaký druh ne příliš zdravého jídla. Příliš si dopřejte rozmarům během těhotenství a pak vytvořte další zátěž zažívacího traktu, která již funguje na hranici limitu. Nejlepší prevencí gastrointestinálních problémů je zdravá vyvážená strava bez zkreslení a banálního přejídání.

Bodne břicho doprava

Zdrojem prošívacích bolestí se mohou stát všechny zánětlivé procesy v břišní dutině: v játrech, žaludku, slinivce břišní, ve střevech, ženských pohlavních orgánech, močovém systému. Cystitida, pankreatitida, pyelonefritida, renální kolika, cholecystitida, ovariální cysty a řada dalších diagnóz jsou doprovázeny bolestmi různé intenzity, včetně šití, které mohou často dávat na pravé břicho.

Při fyzické námaze, nervových poruchách se mohou svaly také příliš namáhat a v důsledku toho se objevují bolesti.

Bolest v dolním břiše vlevo a další lokalizace

Bolest je lokalizována v různých částech břišní dutiny: vpravo a vlevo, nad pupkem a níže ve středu břicha. Onemocnění sleziny, problémy s bránicí, dokonce i s pneumonií, bolest může vyzařovat do břicha.

Porodnické příčiny dysfunkcí

Nejnepříjemnější věcí, která se může stát základem výskytu koliky, je porodnická příčina, tj. Odchylky, které mohou poškodit plod, a dokonce se mohou stát příčinou předčasného ukončení těhotenství..

Někdy problém spočívá v povaze těhotenství: může to být mimoděložní. To znamená, že po oplodnění není vejce upevněno na správném místě na stěně dělohy, ale ve vejcovodu, ve vaječníku nebo na jiném místě, které není poskytováno přírodou..

Zlomení placenty, patologie struktury děložního čípku nebo jeho trauma, infekční onemocnění v této oblasti mohou také způsobit švy.

Děloha může být ve stavu hypertonicity, také bolestivá a co je nejdůležitější - schopna způsobit hrozbu potratu. V takové situaci se nemůžete obejít bez lékařského dohledu, jinak můžete ztratit dítě. Pouze lékař posoudí velikost problému a předepíše vhodnou léčbu, pravděpodobně ve stěnách nemocnice.

Hlavní věc: nenechte si ujít alarmující příznaky, odřízněte pravděpodobnost potratu, a to může provést pouze lékař.

Střevní kolika během těhotenství

Může střevo během těhotenství bolet, pokud ještě nikdy nebylo nemocné? Ano, střeva se mohou čas od času zranit během těhotenství.

Kromě toho mají nastávající matky často bolesti ve střevech v různých časech, které jsou spojeny zejména s těhotenstvím.

Nejčastěji se jedná o jednoduché fyziologické bolesti, které by neměly vyvolávat obavy. Jak rozlišit bolest tohoto typu od stavů nebezpečných pro zdraví těhotné ženy, naučíte se čtením článku až do konce.

Střevní bolest spojená s těhotenstvím

Nejprve si musíte zapamatovat důležité pravidlo: pokud těhotná žena má bolesti žaludku, pak to neznamená, že tyto příznaky jsou nutně způsobeny těhotenstvím.

Nastávající matka může mít jakékoli gastrointestinální onemocnění. Pokud je bolest žaludku dostatečně závažná nebo dostatečně dlouhá, nemusíte provádět vlastní diagnostiku, ale konzultujte s gastroenterologem.

Nyní existují metody pro diagnostiku gastrointestinálních nemocí, které jsou povoleny již v raných stádiích těhotenství, protože nepředstavují nebezpečí pro plod.

Pokud bolí žaludek, střeva nebo jakýkoli jiný orgán v břišní dutině a bolest je doprovázena zimnicí, křečemi, vaginálním výtokem, nepohodlí při močení a horečkou, pak musíte zavolat lékaře doma - tyto příznaky naznačují onemocnění, která jsou nebezpečná nejen pro plod, ale také pro život budoucí matky.

Zde je několik nezávadných, zcela fyziologických důvodů, proč může střeva těhotné ženy ublížit:

 • zácpa - těhotenství je velmi příznivé pro zácpu, protože nastávající matka má omezený pohyb, zejména v pozdějších stádiích. Fungování střeva je také ovlivněno stavem hormonálního pozadí - během těhotenství hormony zpomalují trávení, v důsledku čehož v tlustém střevu stagnuje potravní hrudka;
 • děložní tlak na tlusté střevo v pozdním těhotenství;
 • bolest v vazech podporujících dělohu. Ligamenty jsou natažené a bolestivé kvůli skutečnosti, že musí udržovat těžkou dělohu. Takové nepohodlí lze zaměnit za příznaky střevních onemocnění. Bolest je cítit na jedné nebo obou stranách břicha nebo hluboko v tříslech. Obvykle se vyskytuje v pozdějších stádiích, ale může se objevit ve druhém trimestru;
 • krátké bolestivé chvění ve střevech v pozdním těhotenství se změnou polohy těla nebo po aktivním celodenním vazu tolik bolí. Bolest v tomto případě zmizí po krátkém odpočinku, ale pokud se nepohodlí uvolní po dlouhou dobu, musíte o tom informovat svého lékaře..

Když střevo bolí, můžete zmírnit svůj stav pomocí jednoduchých cviků nebo naopak krátkým odpočinkem.

Pokud cítíte bolest, je nejlepší okamžitě si lehnout na několik minut v pohodlné poloze a poslouchat sami sebe - pomůže to lépe určit místo, kde to bolí..

Poté se musíte pokusit posoudit závažnost situace. Pokud je bolest způsobena problémy s trávením a pohybem střev, pak si můžete pomoci cvičením na zácpu nebo teplou sprchou k uvolnění křečí..

Bolest střev

Lékaři tvrdí, že podvýživa je hlavní příčinou zažívacího rozrušení..

Během těhotenství je obzvláště snadné kazit trávení, protože tělo nastávajících matek nyní a potom vyžaduje nějaké jídlo exotické.

Naopak, v počátečních stádiích může chuť z toxikózy zcela zmizet. To vše vede k zažívacím nepokojům..

Příznaky poruchy jsou následující:

 • průjem;
 • dunění ve střevech;
 • stolice se hlenem;
 • bolest uvnitř konečníku;
 • falešné nutkání k defekaci.

Střevní rozrušení mohou být způsobeny patogeny, nejčastěji E. coli.

Mikroorganismy vstupují do gastrointestinálního traktu se zatuchlou potravou nebo špatně zpracovanými potravinami. Střevní nevolnost během těhotenství je léčena obvyklým způsobem a zmizí po 1-2 dnech.

Tento stav není nijak zvlášť nebezpečný, ale způsobuje vážné nepohodlí, které je pro nastávající matku nežádoucí.

Proto je během těhotenství zvláště důležité dodržovat hygienu potravin: před jídlem si umyjte ruce, vařte pitnou vodu, jedte pouze čerstvé produkty.

Co dělat s rozrušeným střevem? Nemusíte dělat nic zvláštního. Nejprve musíte pít aktivní uhlí v množství 1 tableta na 10 kilogramů tělesné hmotnosti.

Poté musíte úplně přestat jíst. Půst během dne není pro plod nebezpečný v časném i pozdním těhotenství a určitě to pro matku přinese výhody: pomůže zmírnit příznaky poruchy, odstranit nevolnost a bolest ve střevech.

Během půstu je důležité se neomezovat v pití a zabránit dehydrataci.

Můžete pít teplý, lehce sladký čaj, teplou vařenou vodu. Pokud po dni střeva stále bolí, musíte navštívit lékaře.

Po rozrušení střeva budete muset chvíli držet dietu. Druhý den, kdy je stav mírně normální, můžete začít jíst.

Začněte několika sušenkami bílého chleba. Pak jedí kaši v mléce: krupici, rýži.

Postupně se můžete vrátit k normální výživě - samotné tělo navrhne, že už můžete jíst a s tím, co stojí za to.

Těhotenství je nesprávný čas na ochutnávky nových jídel a exotických produktů..

Chcete-li zabránit tomu, aby se střeva během těhotenství „vzbouřila“, měli byste omezit svou stravu na své obvyklé domácí jídlo - bude to nejlepší prevence střevních poruch..

Střevní kolika

Střevní kolika je pro budoucí matky velkou nepříjemností. Střevo s kolikou bolí vážně, bolest je ostrá, zvlněná. Žena může být vyděšená a dokonce si může myslet, že práce začala.

Ve skutečnosti příčinou tohoto stavu není těhotenství, ale příliš mastná nestrávitelná strava a silná tvorba plynu.

Sodas může také vyvolat nadýmání.

Střevní kolika se objevuje brzy a pozdě. Na konci těhotenství se kolika může vyskytovat častěji než v raných stádiích, protože v této době se trávení výrazně mění vlivem změn v hormonálním pozadí.

Příznaky koliky jsou vždy jasně vyjádřeny:

 • křeče rostoucí povahy z dolního břicha;
 • flatus, nadýmání ve střevech, nadýmání;
 • nevolnost, zvracení je možné;
 • obecná slabost.

Střevní kolika může trvat od několika desítek minut do několika hodin.

V těžkých případech (dysbióza, anatomické rysy střeva) v posledních měsících těhotenství se kolika objevuje téměř denně a způsobuje těhotné ženě velké nepohodlí.

Bolest z koliky v raných a pozdních stádiích se liší charakterem a intenzitou - to je způsobeno tím, že zvětšená děloha už stlačuje střeva, a když je naplněna plyny, situace se ještě zhorší..

U žen s hypertenzí může dlouhodobý záchvat koliky vyvolat zvýšení krevního tlaku.

Pokud již takové případy již existovaly, musíte o tom informovat svého lékaře. Specialista vám poradí, jaké léky na hypertenzi lze v takových situacích užívat..

Co lze udělat se střevní kolikou k úlevě od bolesti? Nejjednodušší způsob, jak se zbavit koliky, je ležet v nejpohodlnější poloze a pokusit se uvolnit abs.

Po 15 až 20 minutách by bolest měla ustoupit. Pokud se nepohodlí jen zesílí, pak stojí za to vzít si Espumisan nebo No-shpa.

Lék Espumisan se neabsorbuje do krevního řečiště a neprochází placentární bariérou, takže jej mohou užívat těhotné ženy.

Espumisan patří do třídy odpěňovačů - léků, které snižují množství plynu ve střevech. Při pravidelné kolice se lék užívá denně v dávce vypočítané lékařem.

Pokud střeva pravidelně kolují v důsledku koliky, měli byste věnovat více pozornosti režimu a kvalitě výživy. Je nutné vyloučit produkty, které zvyšují produkci plynu ze stravy.

Pokud jsou střeva bolestivá, je to vždy alarmující. Obzvláště nepříjemné, pokud se střeva během těhotenství bolí, když neexistuje způsob, jak brát léky proti bolesti nebo experimentovat se stravou.

Ale vždy existuje způsob, jak si pomoci sami, a pokud jednoduché domácí metody nepomohou, musíte vyhledat pomoc u lékaře.

Těhotenství je vzrušující období pro každou ženu. Po získání nového statusu se zástupci slabšího pohlaví začnou odlišovat od jejich pohody. Nastávající matky naslouchají každému pocitu, věnujte pozornost jakémukoli onemocnění. Často se stává, že střeva během těhotenství bolí. Tento pocit je příznakem, příznakem a nikoli nezávislou patologií. Proto pro správnou diagnózu a předepsání terapie musíte konzultovat lékaře a podstoupit vyšetření. Zvažte hlavní patologie, při kterých žaludek (střeva) bolí během těhotenství, a zjistěte, co dělat v tomto nebo tom případě.

Poruchy trávení prvního trimestru

V ranných stádiích žen často bolí žaludek a střeva. Během těhotenství je tento jev rozpoznán jako normální. Koneckonců, v této chvíli se výživa ženy radikálně mění. V souvislosti s toxikózou se nastávající matky snaží jíst něco neobvyklého. Ve stravě se objevují další slaná jídla a koření. Ženy jsou přitahovány k sladkostí: mohou jíst koláče a čokoládu celé hodiny.

Taková výživa samozřejmě ovlivňuje trávení. Nepřítomnost vlákniny a nestrávitelných vláken inhibuje střevní motilitu. Kromě toho je progesteron v této době aktivně produkován. Uvolňuje svaly, včetně střev. Nastávající matky začnou zácpu, zvyšují kvašení a zvyšují množství plynu. Nadýmání je často patrné pouhým okem.

Podobný problém lze léčit pouze opravou výživy. Ženy by měly upřednostňovat zeleninu a ovoce, jíst více zelených. Správně distribuujte denní příjem bílkovin a tuků. Prázdné sacharidy zlikvidujte. Pokud existuje tendence k zácpě, je přípustné používat mírná projímadla, jako je Dufalac..

Infekční patologie

Pokud střevo během těhotenství bolí a nepohodlí je doprovázeno průjmem a horečkou, jedná se pravděpodobně o virovou nebo bakteriální infekci. Tato podmínka je velmi nebezpečná pro nastávající matky. Zejména pokud se nemoc vyskytuje v prvním trimestru. Proto, jakmile se objeví popsané příznaky, musíte do nemocnice co nejdříve jít.

Co dělat, když úrazy střeva? Během těhotenství je léčba infekční průjmy a bolesti břicha následující. Žena je předepsána hojný nápoj. Pokud je také přítomno zvracení, ke kterému často dochází při střevní infekci, je nutná rehydratační terapie (například Regidron nebo solný roztok). Pro ošetření jsou předepsány sorbenty: Polysorb, Enterosgel, aktivní uhlí. Bakteriální infekce vyžaduje použití antimikrobiálních sloučenin: Enterofuril, Stopdiar. Kromě toho musíte dodržovat dietu.

Nádory a nádory

Po celou dobu porodu dítěte je hormonální pozadí upraveno. Tento proces často vyvolává růst existujících novotvarů. Pokud má žena ve svých střevech nádory nebo polypy, může se zvětšit. Zároveň nastávající matka poznamenává, že její střeva jsou bolestivá.

Během těhotenství se lékaři pokoušejí takové nemoci léčit. Jakýkoli zásah v oblasti konečníku a střev může vyvolat děložní tón a hrozbu potratu. Chcete-li získat doporučení v této situaci, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Hemoroidy a související patologie

Proč má žena v průběhu těhotenství střevní bolest (dolní část břicha)? Příčinou této malátnosti se často stávají hemoroidy. Častěji se objevuje v dlouhém období těhotenství. Děloha stlačuje krevní cévy a žíly, v souvislosti s tím dochází ke stagnaci krve. Hemoroidní uzly mohou být doprovázeny praskliny v konečníku, krvácením během pohybu střev, zácpou.

Problém je velmi choulostivý, takže se ho mnoho žen snaží zbavit samo a nechodí k lékaři. To jen zhoršuje situaci. Opravit patologii v raných stádiích pomocí konzervativních metod. Nastávajícím matkám jsou předepsány svíčky a krémy („Reliéf“, „Hepatrombin“), pilulky („Detralex“, „Antistax“). Tyto léky lze užívat v druhé polovině těhotenství, ale pouze podle pokynů lékaře.

Zánětlivý proces

Pokud střevo během těhotenství bolí, ale neexistují žádné další příznaky, může to být zánětlivý proces. Tato patologie zaujímá druhé místo mezi všemi chorobami gastrointestinálního traktu. Je definován termínem kolitida nebo enterokolitida. Problém může nastat z mnoha důvodů: snížení imunity, porušení střevní mikroflóry, chyby ve výživě atd..

Střevní zánět je nutné léčit pomocí léků povolených během těhotenství. Nejprve musíte určit příčinu onemocnění. Pokud jde o dysbiózu, pak se berou komplexní probiotika (Linex, Acipol, Bifiform). Pokud jde o sníženou imunitu, předepisují se léky založené na interferonu (Anaferon, Ergoferon). Pokud to těhotenství dovolí, může být ženě předepsáno antibiotikum. Tyto léky však musí být užívány přísně v určité dávce a podle pokynů lékaře..

Zánětlivý proces může být zvláště nebezpečný v oblasti dodatku. U těhotných žen se tento stav vyskytuje jen zřídka. Statistiky ukazují, že pouze jedna nastávající matka ze sta s bolestí břicha musí dodatek odstranit.

Shrnout

Navzdory skutečnosti, že ženy často mají během těhotenství střeva, neměli byste zavřít oči před tímto příznakem. Pokud malátnost trvá déle než dva dny, pak je vhodné navštívit lékaře. Pokud se objeví další příznaky: zvracení, průjem, vysoká horečka, měli byste se také poradit s lékařem. Pamatujte, že během těhotenství je nepřijatelné užívat jakékoli léky samostatně. Všechna jmenování musí být provedena odborníkem. Máte dobré zdraví!

Kolika v břiše během těhotenství je jednou z nejčastějších stížností, které musí porodníci-gynekologové poslouchat od svých pacientů. Kolika, která vychází z nastávající matky ve střevě, jí dává hmatatelné fyzické a psychologické nepohodlí. Je velmi obtížné vyhnout se střevní kolice v období porodu dítěte, protože jsou vytvářeny v důsledku fyziologických a hormonálních změn v ženském těle. Pokud však těhotná žena správně jede a dodržuje doporučení svého ošetřujícího lékaře, bude schopna minimalizovat nepohodlí.

Kolika v počáteční fázi těhotenství

Střevní kolické bolesti jsou spastické bolesti způsobené svalovým napětím v tlustém střevě. Jejich vzhled je obvykle spojen s chronickými onemocněními trávicího systému a použitím produktů, které způsobují fermentaci ve střevě. Kolika však během těhotenství vzniká z jiných důvodů. Nepříjemné pocity v podbřišku, nastávající matka se může cítit několik dní po nástupu těhotenství. V raných stádiích je jejich vzhled vysvětlen zvýšením hladiny progesteronu - hormonu zodpovědného za procesy početí a porodu dítěte. Zvýšení progesteronu v těle vede k relaxaci střevních stěn, proto má žena křeče v dolním břiše.

Kolika u nastávajících matek v prvních týdnech porodu dítěte má následující příznaky:

 • opakující se střevní křeče;
 • zvýšená tvorba plynu, doprovázená nadýmáním, vrčením a vrtáním;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zácpa nebo průjem;
 • nevolnost, zvracení;
 • pocit žaludku v žaludku.

Uvedené příznaky mají obvykle mírný charakter, avšak při nesprávné výživě, při nervovém napětí a při nedostatečné motorické aktivitě se mohou zesílit. Pokud kolika během těhotenství negativně ovlivňuje pohodu ženy a neustále ji znepokojuje, musí o tom informovat svého lékaře.

Problémy s pozdním střevem

Kolika během těhotenství se objevuje u nastávajících matek nejen v prvním trimestru, ale také v posledních měsících před porodem. V pozdním období se dítě rostoucí v lůně matky výrazně zvětšuje a začíná vyvíjet tlak na vnitřní orgány ženy, což způsobuje jejich dočasnou deformaci a přemístění. Zatlačením na střeva matky dítě zabraňuje přirozenému průchodu plynů a včasnému vyprazdňování. To se stává příčinou koliky. Zároveň se žena obává stejných příznaků jako v prvním trimestru, ale často jsou výraznější a jsou doprovázeny celkovou slabostí a závratěmi.

Břišní křeče během těhotenství v pozdních stádiích se vyskytují pravidelně a trvají od několika hodin do několika dnů. Během útoku je v dolním břiše prudká bolestivá bolest, která může vyzařovat do dolní části zad, pobřišnice nebo třísla. V některých případech, s kolikou, nastávající matky často začínají chodit na záchod pro močení a tento proces je doprovázen pálivými a bolestivými pocity. Podobný jev nastává v důsledku nadměrného tlaku roztaženého střeva na močový měchýř a po skončení útoku zmizí sám..

Dlouhodobá střevní kolika není během těhotenství normální stav. Jsou schopni vyvolat zvýšení krevního tlaku u zástupce slabšího pohlaví, díky čemuž se zpomaluje krevní oběh a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku a živin. Aby se předešlo smutným důsledkům, měla by se žena při časté kolice vyhledat pomoc u porodnice-gynekologa nebo gastroenterologa, který ji sleduje během těhotenství..

Terapie a výživa

Léčba střevní koliky spočívá ve jmenování léku odborníkem, jehož akce je zaměřena na zmírnění křečí a bolesti v podbřišku. Pro tyto účely může lékař předepsat těhotnou No-shpu. Tento lék zmírňuje silnou bolest ve střevech a vylučuje v něm nadměrnou tvorbu plynu. Přestože je No-spa považována za bezpečnou pro nastávající matky, měla by se brát pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře a v doporučeném dávkování.

K odstranění přebytečných plynů kolikou během těhotenství můžete použít lék Espumisan. Studie ukázaly, že při perorálním podání se tento lék neabsorbuje do krve pacienta a nepřekračuje placentární bariéru. To vám umožní používat ji u těhotných žen, které jsou v jakémkoli období těhotenství. Espumisan by měl stejně jako jiné léky předepisovat nastávající matce pouze ošetřující lékař. Během tohoto období je samoléčení zakázáno..

Ženy, které se během těhotenství obávají koliky, musí dodržovat speciální dietu, aby se snížila tvorba plynu..

K tomu je nutné vyloučit ze stravy mastná a smažená jídla, koření, koření, klobásy, luštěniny, bílé zelí, kvasnicové pečivo, cukrovinky, perlivou vodu. Místo těchto potravin by žena měla jíst potraviny bohaté na vlákninu. Jeho zdroji jsou pohanka, ovesné vločky, jablka, hrušky, hrozny, maliny, dýně, mrkev, řepa, sušené ovoce, celozrnný chléb, ořechy, lněná semínka atd. Při výběru masa a ryb je nutné upřednostňovat nízkotučné odrůdy a používat je ve vařené nebo dušené formě. Nápoje z kyselého mléka přinesou těhotné ženě neocenitelné výhody. Jejich každodenní použití umožňuje normalizovat střevní mikroflóru a zabránit tvorbě plynů v ní.

Co dělat, když je kolika u těhotných žen doprovázena zácpou? Lékaři kategoricky zakazují ženám brát klystýr nebo projímat projímadla při přenášení dítěte. K normalizaci stolice odborníci doporučují jíst jídla s projímavým účinkem (vařená řepa, sušené švestky, pečená jablka, kefír). Je také důležité neustále pamatovat na plný pitný režim. Pro normální funkci střev by měla žena vypít alespoň 8 sklenic tekutiny denně.

Recepty tradiční medicíny

Pokud žena nechce během těhotenství brát žádné léky, pomohou jí alternativní metody eliminovat střevní koliku. K úlevě nadýmání můžete použít čerstvě vymačkanou šťávu ze sladké šťávy. 1 polévková lžíce. l šťáva by měla být smíchána se 100 ml vody a vypita při jídle. Používejte produkt pokaždé, když se ve střevě objeví nepříjemný pocit.

Koliku během těhotenství lze eliminovat, pokud užijete infuze heřmánkových květů. K přípravě je potřeba 1 lžička. rostlinné materiály nalít 200 ml vroucí vody a trvat na 40 minut. Po uplynutí stanovené doby je infuze filtrována a odebírána jedna střední hltana každé 2 hodiny, dokud nezmizí křeče ve střevě. Stejným způsobem můžete vařit a brát řebříček, fenykl, tymián nebo majoránku.

Přestože léčivé byliny jsou považovány za bezpečné, ve vzácných případech mohou způsobit, že nastávající matka bude mít nežádoucí účinky z těla a poškodí dítě. Aby se tomu zabránilo, musí být léčba střevní koliky tradiční medicínou u ženy na pozici dohodnuta s lékařem..

Kolika v dolní části břicha během těhotenství může způsobit ženě mnoho nepříjemností a způsobit, že se bude cítit dobře. Aby se jich zbavila, musí nastávající matka pečlivě sledovat její stravu, vyhýbat se stresovým situacím a, pokud se stav zhorší, okamžitě vyhledat lékaře.

Během porodu dítěte se ženské tělo kompletně přestavuje a přizpůsobuje se novému stavu. A pokud střevo bolí během těhotenství, před provedením závěrů je nejlepší navštívit lékaře a ujistit se, že bolest břicha nevyvolává patologické změny. Protože existuje mnoho důvodů pro tento stav, a ne všechny z nich souvisí s těhotenstvím.

Příčiny tohoto jevu

Střevní bolest během těhotenství není vždy spojena s tímto onemocněním. Fyziologické změny často způsobují nepohodlí v tomto orgánu. Někdy žena nemůže vždy určit, proč bolí její žaludek, takže je nejlepší navštívit lékaře, protože hrozí ukončení těhotenství..

Bolest břicha lze rozdělit do dvou typů:

 1. Porodnická bolest. Příčiny tohoto stavu zahrnují: možnou hrozbu potratu, mimoděložní těhotenství, narušení placenty.
 2. Ne porodnické bolesti, jejich příčiny: zažívací potíže, podvrtnutí břicha, přemístění břišních orgánů, chirurgická patologie, například, pokud je střeva zabalena atd..

Přímo k bolesti ve střevu dochází v důsledku hormonálních změn v těle ženy, proto je bolest ve střevě doprovázena plynatostí, zácpou, dysbiózou atd. Komplikace zahrnují střevní obstrukci, apendicitidu, pankreatitidu. Střevní bolest se může vyvinout kvůli některým lékům předepsaným z jiného důvodu..

Možnosti problémů a řešení

Zácpa během těhotenství by neměla být podceňována a zkuste se jich sami zbavit. Protože jinak je nevyhnutelná tvorba hemoroidů. Pokud byl léčebný postup ukončen, ale plyn a zácpa vás nepřestávají obtěžovat a žaludek stále bolí, pak vyhledejte lékařskou pomoc znovu. V závažných případech lékař předepíše projímadla a čípky.

Dalším běžným problémem během těhotenství je dysbióza a častý průjem. Pomáhají zde probiotika, která by měl lékař také předepsat. Ale měli byste si dávat pozor na správnou výživu sami..

Poruchy trávení prvního trimestru

V raných fázích porodu dítěte si žena může stěžovat na bolest ve střevech. Ve většině případů je to normální stav. Důvodem je především změněná výživa nastávající matky. K tomu přispívá toxikóza, žena neustále potřebuje něco neobvyklého a někdy i exotického. Zástupci spravedlivého sexu se opírají o slané, což nemá vliv na trávení tím nejlepším způsobem. V případě toxikózy některé těhotné ženy upřednostňují sladkosti, moučné výrobky atd..

To vše negativně ovlivňuje proces trávení potravin a je nutné jíst vlákninu, takže proces trávení přispívá ke střevní motilitě. A progesteron produkovaný ve velkém množství oslabuje střevní svaly. To vše vede k zácpám, nadýmání a kvašení..

Léčba zahrnuje korekci výživy. Nejprve to jsou čerstvé ovoce a zelenina, byliny. Denní množství bílkovin a tuků by mělo být rovnoměrně rozděleno. Pokud jste náchylní k zácpě, můžete si vzít mírná projímadla, například Dufalac.

Infekční patologie

Pokud je bolest ve střevech doprovázena průjmem a horečkou, pak je to pravděpodobně virová nebo bakteriální infekce. Tento stav je nebezpečný pro těhotnou ženu, zejména v prvním trimestru. Při výskytu prvních příznaků se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc.

Během tohoto období je velmi obtížné provádět léčbu, protože většinu léků nelze užívat. Proto se doporučuje pít více tekutin. V případě zvracení, které se často vyskytuje u střevních infekcí, by měla být rehydratační kompozice zředěna, tj. Léčivo Regidron, v extrémních případech, sami připravit solný roztok. Přijímání sorbentů je přípustné, v tomto případě jsou předepsány Polysorb, Enterosgel nebo aktivní uhlí. V případě bakteriální infekce je nutná antimikrobiální terapie, může ji předepsat pouze lékař na základě mnoha faktorů, Enterofurilu, Stopdiarských antibiotik. Dalším krokem v léčbě je následování vhodné stravy..

Proč se objevují koliky?

Kolika je křečovitá bolest břicha spojená s nadýmáním tlustého střeva a svalového napětí. Vyvíjí se na pozadí zanedbané gastritidy, špatného trávení a peristaltiky, fermentačních procesů ve střevě.

Během těhotenství se může během migrace vajíčka do děložní dutiny objevit kolika. Takže už 1 týden po početí může žena tento stav cítit. Další příčinou střevní koliky jsou hormonální změny v těle..

Jak plod roste, budou pociťovány podobné problémy..

Existuje však řada symptomů, kdy je naléhavě nutné konzultovat lékaře a dokonce i hospitalizovat pacienta. Je to dlouhotrvající bolest, podobná fekálím ovcí, odmítnutí jídla a další. S mírnou kolikou můžete užívat lék Espumisan, není během těhotenství zakázán a je předepisován i těm nejmenším pacientům.

Pokud začaly v těle ženy před těhotenstvím růst nějaké nádory, mohou se na pozadí hormonálních změn zvýšit. Takové novotvary ve střevech způsobí nepohodlí nastávající matce. Proto je důležitá pečlivá diagnóza střevní bolesti..

Ale během těhotenství se lékaři pokoušejí zdržet se kardinálních terapeutických opatření. Koneckonců, to může poškodit plod. Pokud zasahujete do činnosti střev nebo konečníku, zvyšuje se tón dělohy, což způsobuje hrozbu ukončení těhotenství..

Preventivní opatření

Aby se předešlo bolesti střev během těhotenství, je třeba dodržovat některá pravidla. Především je nutné nejen jíst správně, ale také dodržovat režim příjmu potravy během dne. U žen v poloze se doporučuje jíst v malých porcích, ale často až 5-6krát denně. Nezapomeňte také, že byste měli přestat jíst několik hodin před spaním. Škodlivé produkty je nutné odmítnout - jedná se o uzená masa, slaná, kořenitá jídla, smažená jídla. Střeva nemají rádi různé sendviče, občerstvení a rychlé občerstvení. Střevní pohyblivost může být narušena kávou a sodovkami.

Doporučuje se však zvýšit režim pití. Pokud se však otok vyvíjí rychle, je nejlepší o tom se poradit se svým lékařem. Příjemné účinky na trávení bude mít příjmu následujících potravin ke zlepšení funkce střev během těhotenství:

 • červené řepy;
 • mrkev;
 • sušené švestky a sušené meruňky, všechno sušené ovoce;
 • fermentované mléčné výrobky s přídavkem bifidobakterií.

Střeva může normalizovat nejen výživa, ale doporučuje se i malá fyzická aktivita. Projděte se na čerstvý vzduch. Gravitace je zakázána. Váš lékař může doporučit cvičení pro těhotné ženy..

Pokud je bolest tupá a slabá, můžete si na žaludek dát teplý ručník. Suché teplo pomůže zbavit se nepohodlí. Ale pokud je bolest akutní, pak se vyhněte zahřívání břicha, může to jen ublížit. Pamatujte, že jakákoli bolest břicha během těhotenství může skrývat mnoho důvodů, a aby nedošlo k hádání a neriskování vašeho zdraví, vyhledejte lékařskou pomoc včas..

Články O Neplodnosti